Candidaten Olympische Spelen komen uit Aanvulling invalidifeitsrente en kinderbijslag goedgekeurd Inbrekers stalen f185.000 uit het ministerie van Marine Ml? LACHT: ANDIJVIE Curacao krijgt Wereldnieuw V/OENSDAG 23 JUNI 1948 ÏJMÜÏDER COURANT Haarlemse Sportweek 1948 Rolschaatsendemonstratie op de Nieuwe Groenmarkt Dit jaar is het tien jaar geleden, dat het Gerrit en Wim Voorting, P. Peters, Drost en initiatief genomen werd, in Haarlem een 1 Groeneveld schreven in. Enkelen van de Sportweek te houden. Het succes was zo i hierboven genoemde renners maken een goe- groot, dat het voorbeeld in andere plaatsen de kans naar Londen te gaan en aan de werd overgenomen. wereldkampioenschappen deel te nemen. De Het Uitvoerend Comité van de Haarlemse amateurs rijden 60 k m. en de nieuwelingen Sportweek is gereed gekomen met het pro- 30 km. In de laatste categorie komen win- gramma voor 1948, dat weer een groot aantal naars van wedstrijden van 1948 uit. De start wedstrijden en demonstraties bevat. Sporten, en de finish zijn weer^op de Delftlaan.^Ge- welke in de afgelopen jaren niet op het pro gramma gestaan hebben, zullen te zien zijn en bekende figuren uit het Nederlandse sportleven zullen naar Haarlem komen, om aan wedstrijden deel te nemen. Daarbij is de candidatenploeg zwemmen voor de Olympi sch Spelen en boksers en wielrenners, die in aanmerking komen om naar Londen te wor den uitgezonden. De optocht, welke Zaterdagavond ter inlei ding gehouden wordt, zal in zijn geheel in het centrum te zien zijn. Van twee punten uit trekken de sportbeoefenaars(sters) naar de Grote Markt op. Het plan, om ook in Haarlem-Oost en West te laten beginnen, heeft men moeten laten vallen. Om halfzeven reden wordt langs de Ononweg, tegelpad, en Mr. Jan Gerritszlaan. WIMBLEDON: Rinkel uitgeschakeld Op de tweede dag der kampioenschappen van Wimbledon is wederom een Nederlandse speler uitgeschakeld, dit maal Rinkel, die een voor hem zeer onplezierige wedstrijd moest spelen tegen de Belg Delire, die met 57 1_6 6—3 7—5 8—6 overwon. Beiden hadden veel last van de slechte toestand van de baan. De Belg won voornamelijk door grotere vertrekt een groep van het Santpoorterplein vastheid, waartegen Rinkel, in het bijzonder en een groep van de Dreef. Op de Grote Markt komen de dames en heren bijeen, waarna de Sportweek officiéél geopend zal worden door de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. Na de toespraak volgt een défilé langs de genodigden, die zich voor het stadhuis zullen opstellen. De stoet gaat verder door de Koningstraat, Gedempte Oude Gracht, Raaks, Wilhelminastraat, Wil- sonsplein, Raamsingel, Grote Houtstraat, Ge dempte Oude Gracht (richting Spaarne), waarna zich twee groepen zullen vormen. Voor het eerst zal in een sportoptocht gelet worden op de indruk, welke de verenigin gen vestigen. Een jury, bestaande uit de heren J. M. Berrevoets, F. Kramer en Jac. van Maris, zal bepalen, welke groep de door het Uitvoerend Comité beschikbaar gestelde prijs (een wimpel) zal ontvangen. De uitrei king zal geschieden op de sluitingsavond op Zaterdag 3 Juli. Attracties op Zaterdagavond. Van halfzeven af zullen dames van de Kennemer Turnkring op de Grote Markt onder leiding van de heer J. M. Berrevoets een demonstratie vlaggenzwaaien geven. Dit nummer is in Arnhem met succes uitgevoerd. Na afloop van de optocht kan men zich be geven naar de Nieuwe Groenmarkt, waar een groep van vijf en twintig dames en heren, onder leiding van de heer Henk Ooms, een demonstratie rolschaatsen zal geven. Dames zullen enkele dansen ten beste geven en ver der staan op het programma een afvalwed- strijd en een hockeywedstrijd. In Den Haag trekt de rolschaatssport grote belangstelling. Voor deze demonstratie zal veel animo be- staan.- Wielerkampioen in Haarlem. De Limburger W. J. Plum, die op 13 Juni fn Valkenburg het kampioenschap op de weg voor amateurs gewonnen heeft, zal Dinsdag avond starten in de ronde van Haarlem- Noord, welke door de HSV „De Kampioen" verzorgd wordt. Het is de eerste maal, dat de kampioen in het Westen uitkomt. Gemak kelijk zal hij het niet hebben, want Duyf, Grift en Van der Plaat, die tot de prijswin naars behoorden, willen revanche nemen. Die gelegenheid bestaat dan. De Haarlemse wiel renners, die geen succes in Valkenburg kon den boeken, zyn eveneens van de partij. in de aanvang, grotere variatie en beter volleren plaatste, die hem de eerste twee sets bezorgden. Maar de vastheid van Delire en de gladheid van de baan, die steeds slechter werd, speelden Rinkel parten. Even leek een prachtige opleving van Rinkel bij een achterstand van 35 in de vijfde set het be gin van een hernieuwde aanloop tot de over winning, maar op 66 volgden liefst drie double faults van Rinkel, die nu weer onvast werd en ook de laatste set verloor. Van Swol heeft de volgende ronde bereikt door de kleine kampioen van de Philippijnen. Ampon in straight sets uit te schakelen, .een feit, waartoe maar weinigen hem na zijn spel van Maandag in staat geacht hadden. Ampon, die de vorige dag op zo virtuose wijze de Spaanse Davis Cup speler Bartroli verplet terd had. bemerkte al spoedig dat hij tegen Athletiek Drielandenwedstrijd in Praag Tijdens de Dinsdag in Praag gehouden drielanden wedstrijd Tsjecho Slowakije HongarijeNederland heeft de Tsjech Zato- pek de 5000 meter gewonnen in 14 min. 10 sec., de beste tijd, die tot dusver in dit sei zoen op deze afstand gemaakt is. Slijkhuis gaf ongeveer vier ronden vóór de eindstreep op, omdat hij, naar hij later verklaarde, het radende tempo van de Tsjech niet bij kon houden. Lataster werd zesde. De Nederlandse ploeg heeft zich met enige tweede plaatsen in de loopnummers tevreden moeten stellen. Zwaan werd tweede achter de Tsjech Tosnar op de 110 meter horden in 15.4 sec. Op de 200 meter eindigde Kleyn in 22.4 sec. achter Horcic (Tsjechoslowakije) en De Ruvter op de 800 meter achter Winter (Tsjechoslowakije) in 1 min. 54.4 sec. Het nummer 4 maal 100 meter leverde als resul taat op: 1. Hongarije 42.1 sec.; 2. Nederland 42.4 sec.; 3. Tsjechoslowakije 42.4 sec. Bij het hoogspringen werden Schaay en Keyzer v':fde en zesde met een sprong van 1.75 M. Een eerste plaats werd bezet in het num mer hinkstapsprong. Hiervoor zorgde Lou- rens met een sprong van 14 meter 10 c.m. Broeken werd vijfde. De Bruin werd tweede bij het discuswerpen (45 m. 25 c.m.) en Bras ser zesde (42 m. 17 c.m.) en bij het kogel slingeren werd Houtzager (49 m. 89 c.m.) derde en De Bruin (49 m. 19 c.m.) vierde. Sport in 't kort GIEL DE ROODE BLIJFT KAMPIOEN. In de Apollohal te Amsterdam won Bep van Klaveren door een technische k.o. van Harry Bos in de derde ronde. De Nederlandse kam pioen weltergewicht Giel de Roode verde digde met 'ces zijn titel tegen de uitdager Jan Nicolaas. De Roode won op punten. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.45 Werken van Offenbach, Giordano en Chabrier. 9.15 Mor genwijding. 9.30 Fluit en clavecimbel. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Jacques Pils en Rosita Serrano. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Symphonische muziek. 12.00 Vioolsonate van Brahms. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't Spionnetje. 12.38 Balalaïka-orkest. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Werken van Eric Coates. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Vaude ville-orkest. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 Programma in een notcdop. 17.00 Kalei- doscoop. 17.20 Welk dier?. 17.30 Dansorkest. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Balletmuziek. 19.05 Tennisreportage. 19.15 Verkiezingstoespraak Lijst Weiter. 19.30 Filmmuziek. 19.45 De R. V. D. antwoordt. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Residentie orkest, Ethel Bartlett, Ray Robertson, piano. 22.20 Nederland en de Islam. 22.35 De Ro mancers. 23.15 Platen die men graag hoort. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Frans meisjeskoor. 9.35 Lichte muziek. 9.45 School radio. 10.00 Symphonie van Prokofieff. 10.15 Morgendienst. 19.45 Symphonie-orkest. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Divertimento van Mozart. 12.00 Angelus. 12.03 Bekende tenoren zingen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Dansorkest. 13.45 Hors d' Oeuvre. 14.00 Ancora-trio. 14.30 Warsaw Concerto. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Orkest werken van Vivaldi en Bach. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Nationale schoolzangwedstrijd. 17.45 Platen. 17.50 Voor de jeugd. 18.00 Sym- phonie-orkesten spelen marsen. 18.15 Voor land- en tuinbouw. 18.30 Harmoniekorps. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Verkie zingstoespraak Anti-Rev. Partij. 19.45 Be roepskeuze. 19.55 Bachkoraal. 20.15 Muziek van de Britse eilanden. 21.00 Reportage uit Zwitserland. 21.30 Openlucht-concert in Hil versum. 22.00 Pianofantasie van Chopin. 22.15 De vaart der volken. 22.35 Op het huisorgel. 22.45 Overdenking. 23.15 Kwartet van Mozart. 23.45 Serenade voor 12 instrumenten. Van Swol van zijn grootste wapen de lob vrijwel geen gebruik kon maken. Zijn tweede wapen, nauwkeurig plaatsen, was niet voldoende om een ditmaal uitste kend spelende Van Swol te kunnen be dwingen. Zijn zacht geplaatste ballen waren juist wat Van Swol nodig had om zich rustig in te spelen. De eerste set werd nog een long set (86) maar de tweede werd sneller ten gunste van de Nederlander beslist (62) en de derde zou ongetwijfeld iets dergelijks hebben opgeleverd, als Van Swol niet op de stand 41 door een te groot zelfvertrouwen tot forceren en daardoor missen verleid ge worden was. De kleine Ampon bracht het nog tot 5—5, maar dat bleek dan ook het einde van zijn kunnen tegen zijn bijna twee maal zo grote tegenstander. De belangrijkste wedstrijd ging tussen de Italiaan Cucelli en de Tsjech Drobny, die door velen als de mogelijke kampioen 1948 werd beschouwd. Drobny had reeds twee maal in Italië van Cucelli verloren, zodat men bij voorbaat wist, dat hij de overwinning niet cadeau zou krijgen. Het werd inderdaad een prachtige strijd waarin het spel dikwijls een zeer hoog peil bereikte. Cucelli won met 64 16—14 1—6 2—6 6—3. Drobny is de eerste geplaatste speler, die uit het tournooi verdwijnt. Hieronder volgen nog enige uitslagen van de tweede ronde heren enkelspel: Falken- burg (V. S.) slaat Hamburger (Engeland) 6—2, 62, 63; Parker (V. S.) slaat Carlson (Engeland) 60. 60. 6—2; Mulloy (V. S.) slaat Redl (Oostenrijk) 6—1, 6—4, 64; Washer (België) slaat Reeve (Engeland) 61, 61. 61; Palada (Zuid Slavië) slaat David (Engeland) 64, 60, 62; Meredith (Engeland) slaat Jones (V. S.) 75, 63, 61; Budge Patty (V. S.) slaat Abdesselam (Frankrijk) 61, 61, 61. De Nederlander Rinkel en mej. Quertier (Groot Brittannië) kwamen zonder te spelen in de derde ronde van het gemengd dubbel spel, doordat het paar Del Bello (Italië) mevr. Peters (Groot Brittannië) zich terug trok. De belasting-lawine Een ruimere uitstelmogelijkheid Het Tweede-Kamerlid H. J. Hofstra (fi nanciële deskundige van de Partij van de Arbeid) schrijft in Het Vrije Volk een ar tikel over de lawine van belastingbiljetten. Hij besluit zijn beschouwing aldus: „Ik ben niet zonder hoop, dat deze aan gelegenheid reeds de aandacht van de mi nister van Financiën heeft. Moge hij spoe dig een beslissing nemen, waardoor een ruimere uitstelmogelijkheid wordt gegeven aan hen, die door het tegelijkertijd ontvan gen van een aantal aanslagbiljetten in de knoei dreigen te geraken. Vele belastingbetalers zouden hem daar voor uiterst dankbaar zijn, en een aantal gerechtvaardigde grieven zou daardoor worden weggenomen!" Commisstonnair wegens geknoei met deviezen veroordeeld Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 61-jarige commissionnair in effecten S. G. uit Amsterdam veroordeeld tot een gevan genisstraf van 8 maanden met aftrek en een geldboete van 10.000. G. had door een schijnproces 13.000 dol lar onttrokken aan het deviezentegoed van de Nederlandse Bank en had bovendien van een broer uit Amerika dollars gekre- Werkster van „Wagons-Lits" krijgt vier maanden Spaarbankboekje met f2500 verbeurd verklaard Gedurende meer dan vijftien jaar heeft de thans 46-jarige Amsterdamse werkster C. C. de kantoren van de „Wagons-Lits" in het Centraal Station te Amsterdam schoongemaakt. Vijftien jaar lang deed zij haar werk voortreffelijk. Toen kwam de verleiding. Het begon met een paar vrien delijke geschenkjes van haar chef in de vorm van achteloos toegeschoven pakjes thee en koffie. Het ontaardde spoedig een enorme bonnenhandel, waarin haar chefs de hoofdfiguren waren, doch in wier handen de werkster een al te willoos werk tuig was. De verkoop van bonnen was zeer lucratief. Toen dan ook de omvangrijke bonnenzwendel bij de „Wagons-Lits" aan het licht kwam en huiszoekingen werden verricht, vond men bij de eenvoudige werk ster met haar inkomen van 20 per week een spaarbankboekje van 2500, benevens een kwitantie van een pas gekocht ameu blement ter waarde van 1600. „Ik dacht, dat die bonnen allemaal over waren", zei de werkster gisteren tegen de Amsterdam se economische politierechter. Als grote heren schransen, zijn de brok- altijd wel wat waard", meende de Off. van justitie, mr. W. J. Kolkert, die de brok jes gewaardeerd wilde zien met een ge vangenisstraf van zes maanden en ver beurdverklaring van het in beslag geno- mene. Nadat de verdedigster betoogd had, dat een deel van het op het spaarbankboekje ingelegde geld door vlijtig sparen was ver kregen en het ameublement door ruiling van de oude meubeltjes, besloot de politie rechter, mr. J. Meihuizen, tot. een veroor deling van vier maanden met verbeurd verklaring van het spaarbankboekje. TWEEDE KAMER Interpellatie over de perszuivering (Van onze parlementaire redacteur) Van de behandeling van de Wet op de Vermogensaanwasbelasting en de Heffing in eens was nog een motie-Van.der Weide (KVP) overgebleven ten behoeve van kleine land- en tuinbouwers en midden standers. Maar aangezien minister Lief- tinck de vorige week reeds een welwillend geluid had laten horen, vond de voorsteller het nu maar hoffelijker om zijn motie in te trekken. Hetgeen niet alleen hoffelijk, maar ook verstandig was, aangezien de motie bij stemming waarschijnlijk het onderspit had moeten delven. Zonder hoofdelijke stemming en na een debat, dat niets van betekenis opleverde, verenigde de Kamer zich met de door minister Drees verdedigde wetsontwerpen ter verhoging van de Invaliditeitsrente mede ten behoeve van weduwen en wezen en het voorstel in zake Kinderbijslag aan rentetrekkers, waarbij het natuurlijke kind ook weer ter sprake kwam. Nog een aantal andere agendapunten werd afgedaan, eer oud-Minister B u r- ger zijn interpellatie over de perszuive ring kon houden. In de eerste ronde was hij niet erg gelukkig. Nog daargelaten, dat hij op het laatst in tijdnood kwam, had eigenlijk datgene, waarmee hij probeerde minister Gielen in het nauw te drijven niet veel om het lijf. In elk geval stond de minister gisteren zijn mannetje uitstekend wmmtuiniumunn Niet om het gewin, maar voor het gezini; HAUMUMMUMUÉMÉI Tegen beide hoofddaders drie jaar geëist In Mei van het vorig jaar werd in het gebouw van het ministerie van Marine aan de Hoge Nieuwstraat te. 's-Gravenhage een inbraak gepleegd. Een brandkast werd geforceerd en een bedrag van ruim 185.000 verdween* Voor de Haagse rechtbank hadden zich gisteren vijf personen te verantwoorden, die bij deze zaak betrokken waren. Eerst stonden terecht de telefonist M. N. en de koopman H. de B. Zij bekenden met een valse sleutel het gebouw te zijn bin nengedrongen. De B. had de brandkast geforceerd en het geld weggenomen. N. kreeg een bedrag van 8000. De B. bracht het geld bij de ijsbereider S. C. Een bedrag van 100.000 heeft de poli tie niet teruggevonden. Op een vraag van de officier waar zich dat geld bevond, deel de de verdachte De B. mee, dat C. daar van misschien iets kon vertellen. De officier van justitie vroeg voor De Zij broedt op e aardig plannetje zij zal haar luidjes morgen eens iets bijzonders voorzetten. Morgen schaft de pot: maar anders dan anders, want Mevr. Lotgering-Hillebrand geeft een paar nieuwe recepten. ANDIJVIE MET BRUINE SAUS 1 kg. andijvie, 1 jusblokje, 40 gr. marg./boter, zout. Was struiken andijvie, snijd ze in de lengte in tweeën of in vieren. Kook ze in water met zout half guar,'laat ze uitlekken. Maak 4 d.l. bruine saus van 1 justablet met marg./boter en waiter (met wat andijvienat). Smoor in de helft daarvan de droog uitgelekte andijvie verder gaar. Geef er nieuwe aardappelen en de rest van de saus bij. ANDIJVIESLA MET ZOMERBIET kg. gele andijvie, y2 bosje zomerbiet, 2 lepels slasaus of meer, zout, aroma, mosterd, peper, 1 sjalotje. Kook zomerbietjes gaar, ontvel ze en laat ze afkoelen. Meng slasaus met zéér fijn gesne- sjalot, zout en kruiden. Laat enige uren gen. welke hij in Zwitserland en Neder- trekken. Verwijder hardgroene andijvieblaren. land tegen zwarte prijs verkocht. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag kunnen distributiebescheiden afgehaald worden te: Haarlem: restant T en U. Zandvoort: L en M. Heemstede: Wa tot en met Wo. Was de rest en sla ze droog uit. Snijd ze in héél fijne reepjes. Snijd bietjes in héél kleine stukjes. Meng 1 uur voor het eten andijvie, biet en slasaus dooréén.-Maak zo nodig op smaak af. Vrijdag, in dezelfde hoek, Krijgt U Miep weer op bezoek. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) B., die even tevoren in een an^°re zaak een gevangenisstraf van 1 jaar tegen zich hoorde eisen, een gevangenisstraf van 'drie jaar met aftrek. Ook voor N., die volgens de officier moet gezien worden als een centrale fi guur, die de weg wees in het gebouw, eiste de officier een zelfde straf. Daarna had zich des middags de kok J. H. F. van W. te verantwoorden. Hem was medeplichtigheid aan de diefstal met braak in het ministerie ten laste gelegd Verdachte ontkende iets met deze in braak uitstaande te hebben. De B. en N. hadden echter bij de politie en bij de rechtercommissaris gedetailleerde verklaringen afgelegd, waaruit de mede plichtigheid van Van W. bleek. De officier van justitie achtte het ten laste gqlegde aan de hand van de hierboven genoemde verklai-ingen van De B. en N. bewezen. Hij herinnerde er aan, dat ten huize van Van W. een groot bedrag vonden is. Op de vraag hoe hij aan dat geld ge komen was, antwoordde verdachte, dat hij in 1946 in Duitsland door handel met Amerikanen en Duitsers tal van zaken als stoffen, bontmantels, goud en zilver had verworven, welke bezittingen hem ongeveer 10 a 12 duizend gulden opbrachten. De officier vroeg veroordeling tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest. Hierna werd de zaak behandeld tegen de 37-jarige S. C. uit Rotterdam, die het vorig jaar een „American Icecream Bar" opende met het hem door De B. verstrekte geld. Verdachte deelde mee van De B. 20.000 ,in bankbiljetten gehad te hebben. De B. zou met hem voor gemeenschappelijke rekening de zaak beginnen. De officier achtte schuldheling bewezen en eiste een gevangenisstraf van zes maan den. Vervolgens stond de vader van de ver dachte Van W. terecht. Hem was ten laste gelegd, dat hij een- bedrag van 5000 ver borgen had, subs, schuldheling. Verdachte verklaarde, dat hij uit angst het bedrag van 5000 verborgen had, om dat hij vermoedde dat het geld van inbra ken afkomstig was. De officier achtte niet bewezen, dat ver dachte uit winstbejag gehandeld heeft en vroeg vrijspraak. Tenslotte stond nog terecht de arbeider M. J. van G. die van de inbraak afwist en 1200 a 1400 gulden zwijggeld had ont vangen. Tegen hem werd een gevangenis straf van 1 jaar geëist. Agenda voor Beverwijk Kennemer Theater 7.30 uur: „De beste jaren van ons leven". Luxor Theater 2.30 uur: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen": 7 en 9.15 uur: „De man zonder geheugen". Corso Theater (Castricum) 8 uur: „Man nen van Jongensstad". «-a Cjjv^y /ff Doch de heer Burger zal heden wel hulp troepen krijgen, hetgeen niet overbodig is, gezien de weinig grootse indruk, welke hij aanvankelijk met zijn interpellatie maakte. Natuurlijk kon de bewindsman hem ver zekeren. dat er zeer bekwame en hoog staande lieden in de Raad van Beroep waren benoemd, wiens uitspraken de inter- pellant een doorn in het oog waren. Van zijn kant bepaalde de bewindsman er zich toe te verkondigen, dat die raad zich wel aan de wet heeft gehouden. De minister vond, dat het overigens niet op zijn weg lag, als lid van de uitvoerende macht nu eens te gaan vertellen of hij de beslis singen in hoger beroep zoveel slechter vond dan die in eerste aanleg. Dat de regering zich met het vraagstuk van De Telegraaf bezig houdt, is heel logisch, aangezien de staat voor 1/4 ge- gei-echtigd is in de nalatenschap van de heer Holdert, de grote man van dat blad. De ex-illegale bladen behoefden in elk geval niet te vrezen, dat er met De Tele graaf iets van regeringswege gedaan en goedgekeurd zal worden, dat hun belangen zou schaden. Ook kregen zij te horen, dal minister Gielen nog eens met kracht wil bonzen op de deviezendeur van zijn col lega Van der Brink, om voor de ex-illegale pers apparatuur te kunnen krijgen. Dat de interpellant, die over de tegen woordige pers zeer onvriendelijke dingen meende te moeten zeggen, omdat zij vol gens hem nog steeds door laag bij de grondse of zuiver materiële motieven ge dreven zou worden in haar beoordeling van het zuiveringsvraagstuk, alles heeft gedaan om te trachten een fikse parlemen taire strijd tussen aanhangers van ex- illegale en van andere bladen te ontkete nen, valt niet te ontkennen. Maar of hij daarmee ook juist heeft gehandeld en in het belang van de pers in het algemeen valt voorshands nog ten zeerste in jiwijfel te trekken. IN AMERIKA BESTAAT VRAAG NAAR NEDERLANDSE PIANO'S. De heer J. Smilde, directeur van de af deling Handelsbevordering van de Neder landse Kamer van Koophandel in Amerika, is naar Nederland vertrokken, waar hij met de Nederlandse regering en fabrikan ten en exporteurs overleg zal plegen over de algemene handelssituatie, in het bijzon der wat betreft de goederen, welke door Nederland geëxporteerd kunnen worden. Er is in de Verenigde Staten vraag naar Nederlandse goederen, in het bijzonder naar piano's, die door verscheidene fabri kanten in Nederland worden vervaardigd. een nieuwe landvoogd Nieuvc uitd ffSfcjaC* KMm»- *»sgs& Dit boek kan een velen, die noodsei,?.f perkte woongeleEene6 stellen. En hle Htfe het geval met jmï.tetajA een paar kamers vïo&ïfflafcS üjd gezinsuitbreiding dige schrijver En rU5-» architect. Hij toont aan1 «S en goede wil van dPPO lijke stoelen, van de vl ^*£2 gemaakt mag worden e mers moet worden JU voldoende bergruimte^ goede raad om die s^-'t Z fe ruimen" ™naStS°jS® aj dacht geschonken aa„ Wl «o, deerkamers. werkSt^sS ren. De schrijver met een groot V^nufteke§.^ 53. Panda bereikte het dek op het mo ment, dat er iets binnen in de bom begon te knetteren en te sissen. Hij wachtte dan ook niet om te zien, wat er zou gebeuren, maar gooide de helse machine over de ver schansing, zo ver als hij kon. Nu wilde het toeval, dat de hogepriester van Mug, Kom Si, niet ver vandaar rustig over de railing leunde en in de golven keek. In deze bezig heid werd hij gestoord door de bom die rakelings langs zijn hoofddoek vloog en daarna met een ontzettende knal ontplofte, nèt boven de zeespiegel. De luchtdruk was vreselijk en de eerwaarde Kom Si verloor dan ook zijn evenwicht en viel over boord, achter de bom aan. Hij kwam met een plons in de waterfontein terecht, die door de ont ploffing was veroorzaakt. Daar verdween hij in. Vèr achter het schip kwam hij snui vend en briesend weer boven en begon om hulp te roepen. De enige die hem zag was Joris Goedbloed, die op het achterdek over het hekwerk leunde. „Goeden dag!" zei Joris, de hoed afnemend. „Ik hoop, dat Uw bad U op betere gedachten zal brengen! Dat gedoe met die smaragd is ontsierend, voor iemand van Uw waardigheid. Vaart wel!" „Help!" riep de hogepriesterMaar niemand hoorde hem.... Dr. P. A. Kasteel. Met gouverneur Kasteel verdwijnt de ongetwijfeld meest besproken figuur van Curasao. Populair was hij niet. Zijn onbe twistbare bekwaamheden werden slechts door een kleine kring gewaardeerd, of schoon men ze algemeen erke>~ Als be stuurder van een-gebied, dat in een over gangstijd verkeerde, was de landvoogd geen gemakkelijke -taak beschoren. Hij vertegenwoordigde het Moederland en de Grondwet en was vaak genoodzaakt de puntjes op de i te zetten, wanneer al te voortvarende, doch goedwillende autono- misten van de formele weg afweken of een spoed wilden betrachten, waartoe het amb telijk apparaat hier en overzee niet bij machte was. Vandaar dat de gouverneur vaak ook door de minder extreme auto- nomisten conservatisme en formalisme verweten' werden. De voortdurende wrijving met de Staten was een van de uitvloeisels van deze geprikkelde verhouding. In vele opzichten fungeerde dr. Kasteel dus als ,stootblok" voor de bezwaren, welke Cu rasao tegen het „koloniale*' stelsel inbracht. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat hij enige tijd geleden, na zes tropenjaren landvoogd te zijn geweest, de regering om ontslag vroeg. Als opvolger van dr. Kasteel zal de landbouwraad aan de Nederlandse ambassade te Washington, ir. L. A..M. Peters, worden benoemd. Opmerkelijke levensloop. De scheidende gouverneur heeft een op merkelijke levensloop achter zich. Geboren te Zwolle in een arbeidersgezin, was hij aanvankelijk van plan priester te worden. Aan het seminarie te Zwolle nam hij even wel het besluit in de journalistiek te gaan. Hij was daarna werkzaam aan „De Tijd", „Het Nieuwe Dagblad" en „De Maasbode"; aan laatstgenoemd blad als parlementair redacteur. Ook verschenen enige boeken van historisch-godsdienstige aard van zijn hand. Hij behaalde zijn doctoraat aan de Leuvense universiteit op een proefschrift over Abraham Kuiper, dat later in boek vorm het licht zag. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog vluchtte dr. Kasteel met een kleine boot naar Londen, tezamen met prof. dr. J. A. Veraart, rector-magni- ficus van de Technische Hogeschool te Delft. Na werkzaam te zijn geweest aan een Brits persbureau en bij Aneta, werd hij benoemd tot hoofdcommies aan het Ne derlandse departement van Justitie. In Juli 1942 volgde zijn benoeming tot gouver neur van Curacao als opvolger van gou- i verneur J. J. Wouters. 1 Journalist vertelde over Tsjecho-Slo4 „Buitengewoon belangrijk" tw, dr. E. Brongersma op een veaj?! de Partij van de Arbeid de kiezingen, niet in 't minst, on worden uitgemaakt, of de poliS®8! ministers Drees cn Lieftinck zal 2 voortgezet en of de lijn, dieöuiddaü Indische beleid valt waar te -A1 volgd zal blijven. Alvorens verder de polity J van het ogenblik te besprekJj spreker eerst in gedachten terüTJ tijd van de Franse revolutie, oil->J had; „Elk voor zich". De vrijhdtil opgevat, wordt een dwaling, ii^JT vergeet dan, dat, wat goed is. behc-A blijven. De tegenstanders vanfeu lisme zagen deze grote was.it? gevaar en onder het motto kwaden het minst erg" kozen zjjfel van het kapitalisme. Spr. noerrvA grote verdienste van de Partij vü j,1 beid, dat in deze partij alle tegènp^ van het kapitalisme elkaar kun® Mèt de P. v. d. A. valt een gel komst op te bouwen, omdat zi wel tegen kapitalisme als coi dit laatste verband zeide West-Europa een eigen weg m delen, die ligt tussen het com Rusland en Amerika met zijn >i sche inslag. Na mr. dr. Brongersma sprak Bj Jokel, verslaggever van „Het 1 voor Oost-Europa, pas terug ui Slowakije. Deze spreker vertelde versdiu^f zonderheden over de verkiezing Mei in Tsjecho-Slowakije. Zo vi dat de regering mededeelde, dui 11 pet. der kiezers „blanco" had ja „maar", zeide spreker, „zij v te vertellen, dat nog 9 pet. jie andere wijze zijn afkeer van nistische regiem te kennen had Bovendien mag niet vergeten in vele plaatsen de kiezen n. tegenheid kregen „blanco" test» dat vóór de verkiezingen ii vergaderingen communisten hl, deden de minister te verzoeken r.t plaats geen blanco biljetten te ze andere vergaderingen werd volledig in 't openbaar, dus i schermen, de stemmen te laten welke resolutie „natuurlijk" stemmen werd aangenomen. En maar eens blanco! Alles was in Tsjecho-S gelopen, als Amerika i kund Praag eerder had land. Nu dat niet is gesc 1945 af de communisten in alle op bevoorrecht geweest. Het verzet in Tsjecho-Slcw-1 spr., is sterk, al kan het zich neg Het beste bewijs daarvan is wel regering de politie gaat uitbreidt-J Toen spr. Tsjecho-Slowakije ra zeiden zijn vrienden, zinspelende oorlog Rusland—'t Westen: „Wij 4 op een tweede bevrijding S; echter, dat ook alleen al doo van een sterk West-Europa (p die bevrijding zou komen. VISSERIJBERICHT SCffl De vangsten waren beduidende dan sisteren. Besommingen kust e ?f5 fSl SCH 10 1 436; SCH 20. f210; SCH 111 f30; SCHI! f800; TH 15 1550; Th 1150. Oplagen. „Time Inc." de uit# de bladen „Time", „Life", „Forti „Architecturial Forum" b vorige jaar ontvangsten van a der dan ruim S 120 milliccaü. lijkse oplage van „Time" rail en die van „Life" 5.369.0W. ft# winst bedroeg bijna S 7,5 Weken, waarin de advert sten van grote Amerikaanse M als Life, Saturday Evening I Collier een millioen dollar t! a dragen, zijn geen z Wens. In de Peugeot fabriek fcS is gisterochtend een stafcr' uur uitgebroken. Het öc&' staking is de wens van he: kenbaar te maken, dat de riff doelmatige actie voert op'hf' van de aanpassing der lonen Inplaats van. De bokser Joel»" demonstraties heeft gegeveii' kreeg in Zweden een s&kjf Europese tekort aan doter;3 Inplaats van dollars ontvicg#! 2600 paar stalen schaatsen, een firma in Cambridge setts) heeft verkocht voor Pijnlijk onderwerp. De Sovjela"'1 Stockholm heeft bij de lf1 ter van buitenlandse teerd tegen de verloningvc^J kaanse film „Het IJzeren G'- de atoomspionnage in Csw derwerp heeft. Kevers. Acht procent van de31 oogst in NoordrUjn-WesjM-0 de coloradokever vernield- Meeloper. Carl Eduard, hertog'^ Coburg-Gotha, voormahg?^ het Duitse Rode Kruis, veringsgerecht bestemoe- loper van de Nazis" wj- van tweeduizend mar/ De hertog was officier h# mando van de S.A. en ka dag, aldus meldt Dena.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2