IJmuider Courant L België heeft teveel textiel Acht Oosteuropese ministers jn conferentie te Warschau en Molnar (Honga~ Verklaring der Westelijke bezetters over de situatie te," Het Beveridge-plan zal op 5 Juli in werking treden Weerbericht No. j(5«B»r,a3n 5"UUr 8061 (K2560), J«a-* Haarlem. Or. Houtstr. 93, I!. ^"^.„„Hoofdredacteur 15054. 18971 154. Tel Adm 5437, Ritereen zijnv0' üoniïercïag 2? Juni 1918 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verechlint dageliiks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal f4,—. Franco per post 4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ,0RTE STAAT OOST-DUITSLAND cordon van fommyguns stellen Molotof Igelingen een verklaring op met betrekking tot de definitieve splitsing van Duitsland volgen ^^bliksemsnelheid op. De strubbelingen der geldsanering zijn nog in ihans nel tegenmaatregelen met betrekking tot een valutahervorming de RuSS'd en reeds wordt er in Warschau over de vorming van een aparte ^nie|v0"Od geconfereerd. Molotof kwam gisteren per vliegtuig in de Poolse i()>il,lan leertijd arriveerden uit Tsjechoslowakije, Albanië, Joegoslavië, fiui «n-le.9. en nongarije de ministers van Buitenlandse Zaken dezer landen acht Oosteuropese ministers in zware conferentie over, zo zegt [^daag z'Jn de L0ndense besluiten over Duitsland. In werkelijkheid bestaat fjife'l over het doel der besprekingen: Het vormen van een aparte ^island met, volgens Londense kringen, Leipzig als hoofdstad. deze verklaring de proclamatie van een Oost-Duitse staat zal inhouden, waarvan het bestuur zal worden gevestigd in Leip zig. Er werden geen aanduidingen gegeven of de Westelijke geallieerden hangende de Warschause besprekingen stappen zouden doen met betrekking tot een West- Duitse staat. De besprekingen der drie Westelijke bezetters met de elf premiers van West-Duitsland, die Vrijdag 25 Juni zouden plaats hebben en waarbij de uit voering der Londense aanbevelingen zou worden behandeld, zijn intussen uitgesteld tot Woensdag 30 Juni. |0ost-Duil oaleis even buiten de V zijn thans rond Molotof geschaard: Enver fen" Molarof (Bulgarije), ^/echo'bwakije) Simitsj r 5 -\ Modzelewski (Polen), Anna ,.hf. kringen te Warschau n a dus Reuter, dat de con- W' men;laan's door een geheime de Kominform te Praag, 7( vorige Zaterdag begonnen was. fMield wordt, zijn reeds enkele rieden honderden ambtenaren van --Menst te Warschau aange- de verschillende delegaties 'Ïïtövoegd. Men schat, dat er meer jyaid speciale wachten aangekomen ieke kringen te Warschau [ca, dat Togüatti, secretaris-gene- (b is Italiaanse communistische par- L issues Duclos, waarnemend secre- |e se franse communistische partij Ltcsferoniie deelnemen. Voor Duits- tón Grotewohl en Pieck, voorzit- y ie S.E.D., aanwezig zijn. das biedt het beeld van een stad j. De straten wemelen van gewapende soldaten en poli die talrijke straten afzetten en Pd ijk patrouilleren, vjctrussische kringen te Berlijn en jefdsleden der landen wier minis- ie conferentie deelnemen, noemt besprekingen „de belangrijkste cst in Oost-Europa sinds het einde xtlog". Men verwacht een nauw rassen de confererende landen in IcphetMarshail-plan en de Wes- it&iregelen in Duitsland. Naar ver- [xc eerstdaags een verklaring der tele ministers worden uitgegeven, besluiten der besprekingen zou- o bekendgemaakt, ka is men er van overtuigd, dat ^beschuldigt Londen de Israël-regering Jile Brillen vertrekken ^Brisdag uil Palestina Mdkwarfier' van de Irgoen Zwai ia het buitenland heeft te Parijs bsniqué uitgegeven, waarin En- t van beschuldigd wordt, sinds van het bestand de levering van pécn wapens aan het Transjor- tter vergroot te hebben. !L:scne aanvallers, die binnen het a de staat Israël opereren, wor- fe Eedland ook thans nog voorzien p en modern materiaal", aldus fesciqué. Het Altalena-incident. Esrderheid van de regering wordt pdelijk gesteld voor de aanval pip „Altalena" en haar passagiers. E" rlenis met de Altalena zal de I I weerhouden voort te gaan met\| felin?, Het vergoten bloed zal ko pt het hoofd van hen, die, geleid "even van eigen belang, het bloed- hebben veroorzaakt", zo besluit iriqué. iiviv is thans het Noordelijk deel töir.d in handen van de Irgoen. fclags de zeekant voor het bran- zngrantenschip „Altalena" zijn tt taar men vreest, dat het schip i e de lucht zal vliegen. Iwte Israël-ministers afgetreden. testers van de voorlopige re 's Israël zijn gisteren afgetreden, rabbijn Fischman, minister van l-Sjapira, minister van immigra- ladaen van hun ontslagneming IJ*rit!bekend, maar men legt alge- tussen deze kwestie en de Slagschip voor Bernadotte. Parijs wordt medegedeeld heeft slagschip ter beschikking p&raaf Bernadotte. Er zal tevens ^ïsnent officieren en reserve- gezonden. Het schip verlaten, zo werd ver- TOnwoordigers der UNO te Britse zijde officieel medege- t «-aatste Engelse troepen in 26 en 30 Juni uit Haifa thans officieel kandidaten voortgezette congres der SSSeinse partij heeft se- Nieuwe bonnen voor werkkleding Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat thans ook de bonnen voor werkkleding H 5 en L 5 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkle ding. Op de bonnen H 5 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratorium]as of een mouw- schort. Op de bonnen L 5 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer. Man chester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 6 tot en met H 12 en L 6 tot en met L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 tot en met H 4 en L 1 tot en met L 4 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. Versterking van de Zweedse defensie Beide huizen van de Zweedse Rijksdag hebben hun goedkeuring gehecht aan het uittrekken van een som van 205 millioen kronen voor het versterken van 's lands defensie. Het geld zal worden gebruikt voor het uitvoeren van eén plan, dat voorziet in een versterking der vliegtuig-eskaders voor dagvluchten en toevoeging van twee bom- bardements-eskaders. Zweden zal zijn eerste gevechtseskader voor nachtvluchten krijgen, voornamelijk bestaande uit Mosquito's uit Engeland. Wat de vloot betreft zullen twee torpedo-, drie onderzee- en vier motortorpedoboten worden gebouwd. Berlijn krijgt twee geldsoorten Een flottielje Britse motor-torpedoboten is vandaag gestart van Portsmouth voor een kruistocht naar Vlissingen, Amsterdam, Kiel en Stockholm. Enkele dezer snelle „MTB's" in hun element. Crisis en werkloosheid bedreigen ook andere industrieën [*wo: :e swohi r"° zicl* officieel be- fa£ ials «ndidaat voor het ^LLTugeruchten dat Ha" *«Cr 5assen hee£t E'ste- •«iïi vier ogen" met a's candidaat Kim Sigler, gouverneur ig duurt voort der Londense aan het werk *&hn!iw thans besloten, (Van onze correspondent te Brussel) Een scherpe crisis teistert momenteel de Belgische textielindustrie. Het is zó dat de binnenlandse markt in België volledig van textielartikelen voorzien is. Ieder koopt, zo als voor de oorlog, één of twee pakken, man tels en ondergoed. Maar dat is natuurlijk niet voldoende om de 150.000 Belgische arbeiders, die in de spinnerijen en weverijen hun brood verdienen, aan het werk te houden. In vele textielcentra heerst dus opnieuw werkloos heid, uitsluitend doordat de buitenlandse cliëntèle van België de nodige deviezen mist om textïelgarens en weefsels in te voeren. En zo doet zich het geval voor, dat België zijn textïelproductie moet verminderen, ter wijl in bijna alle Europese landen de textiel artikelen nog „op de bon" zijn. Nederland is intussen nog steeds de beste klant van België voor wollen weefsels, ka toengarens, kousen, kunstzijden stoffen en breigoed. Wat confectie betreft heeft de Ne derlandse industrie in België een stevige plaats veroverd. Er wordt meer Nederlandse confectie naar België verzonden dan omge keerd. Dit is te danken of te wijten aan het feit, dat de Nederlandse confectie-industrie gedwongen wordt de beste en mooiste con fectie in België af te zetten, terwijl ander zijds de Nederlandse prijs circa 20 onder de Belgische ligt. In 1947 kocht Nederland, alles samen, veel meer textiel in België dan omgekeerd, n.l. voor 1 milliard frs. Er zijn echter ook landen, zoals Engeland en Scandinavië, die de handelsverdragen, welke ze met België afsloten, niet eerbiedi gen, wat de textiel betreft. Zij leveren ge makkelijk en in record-tempo invoervergun ningen af, als het Belgische machines, half- afgewerkte staalproducten, cement of vensterglas betreft, en komen met deviezen- moeilijkheden aandraven, als de Belgen ook eens wat textiel en schoenen willen verkopen. Ook Nederland kent deze moeilijkheden in verband met zijn bier-export naar Engeland en met de textielafzet in de Noorse landen. „Als we zo blijven voortboeren", zei ons Staking bij de „Kondor" en „Hollandse Beton" op til Nadat de gezamenlijke werkgevers in het bouwbedrijf door middel van een pamflet de arbeiders in de bouwvakken en wel speciaal die van de bouwmaatschappij Kondor (die voor de Hoogovens werkt) en van de Hollandse Beton Maatschappij (die voor het P.E.N. werkzaam is) hebben uit eengezet, dat de overheid aan het bedrijfs leven toestond een gratificatie van twee procent van het jaarloon aan de werk nemers uit te keren, echter niet dan na overeenstemming tussen werknemers- en werkgeversorganisaties een overeen stemming die voor de bouwbedrijven nog niet is bereikt, zodat voor de arbeiders van de Kondor niet kon worden afgeweken van de landelijke regeling hebben de Kondor-arbeiders hedenmorgen een ver gadering belegd. Bij geruchte vernemen wij dat tijdens deze vergadering de beslis sing is genomen, met ingang van heden middag zowel bij Kondor als bij de H.B.M. het werk neer te leggen om de eisen voor twee p'Ct. gratificatie kracht bij te zetten. De andere bouwbedrijven welke in de naaste omgeving werken, zouden echter normaal de arbeid voortzetten. De E.V.C. wenste ons hieromtrent geen nadere mede delingen te doen. een Vlaams linnenfabrikant, „gaan we ér allemaal aan". „Daarom komt het Marshallplan juist op tijd", antwoordden de Brusselse regerings instanties. Maar de textielfabrikanten eisen intussen onmiddellijke maatregelen, o.m. het afschaffen der invoerfaciliteiten voor vreem de textiel. Het is tot nog toe mogelijk textiel in België in te voeren door een eenvoudige declaratie aan de grens van de geïmporteer de hoeveelheden, waardoor echter aan de Overheid de controle op de invoer groten deels ontsnapt. Deze methode werd door de regering toegepast om de prijzen op de binnenlandse markt door oververzadiging omlaag te drukken. De fabrikanten eisen nu het opnieuw onder importvergunning plaat sen van textielweefsel en van confectie. Ter gelegenheid van de beëindiging der staking in de Belgische metaalnijverheid heeft de heer Peeters, kabinetschef van de minister van arbeid Troclet, Dinsdagavond een radiotoespraak gehouden. Nadat hij de bijzonder gunstige positie in het licht had gesteld, waarin België zich in economisch opzicht bevindt in vergelijking met andere landen in Europa, legde hij er de nadruk op, dat in deze toestand plotseling een wijziging ten nadele zou kunnen in treden. „Reeds thans ztfn er tekenen die op een naderende economische crisis wijzen", zo zeide hij, „en het deviezenprobleem doet grote moeilijkheden ontstaan op de internationale markten. Voor sommige takken van industrie in ons land is de crisis reeds begonnen en ik noem hier bijvoorbeeld de textielindustrie. Het is niet uitgesloten dat binnenkort ook andere nijverheidstakken door deze crisis worden getroffen. De werkloosheid is niet langer een bedreiging, doch is in sommige bedrijven reeds een droevige werkelijkheid". De heer Peeters besloot zijn rede met een beroep te doen op de arbeiders, de resultaten, die bij het herstel van België zijn bereikt, niet in gevaar te brengen door een overdre ven ongeduld bij hun verlangen naar betere sociale voorwaarden. Nu de Russische .geldsanering is afge kondigd voor geheel Berlijn, hebben de Westelijke bezettingsmogendheden besloten hun nieuwe Mark ook in de drie Westelijke sectoren van Berlijn in te voeren. De Brit se, Franse en Amerikaanse gouverneurs in Duitsland hebben een verklaring uitge geven, waarin zij deze stap motiveren. Zij zeggen in de2e verklaring: „Op grond van de poging der Sovjets het economische leven te Berlijn in hun macht te krijgen door eigen geld voor de vierledig bestuurde stad in omloop te bren gen, achten de Westelijke mogendheden het noodzakelijk de Deutsche mark in de drie Westelijke sectoren van de stad in te voeren. Het Russische militaire bestuur stond er op, dat het alleen de valutakwestie voor Berlijn zou regelen, daarbij weigerend de kommandantura als hoogste wetgevende lichaam voor Berlijn te erkennen. De door het Sovjetbestuur afgekondigde wetten, die zoals kan worden aangenomen op geheel Berlijn betrekking hebben, be tekenen een algehele miskenning van het huidige vierledig bestuur van Berlijn en een inbreuk op de beslaande regelingen. De Westelijke mogendheden kunnen zich niet aan een dergelijk willekeurig optreden onderwerpen en hebben het derhalve nood zakelijk geacht te bevelen, dat de door het Sovjetbestuur afgekondigde wetten niet van toepassing zijn op de drie Westelijke sectoren van Berlijn. Zij zien zich gedwon gen de Deutsche mark in de Westelijke sectoren van Berlijn in te voeren". Intussen is onmiddellijke sluiting van ale banken in de Westelijke sectoren be volen; een moratorium is afgekondigd voor alle financiële verplichtingen, hangende de bekendmaking der détails van de con versie. Na een oponthoud van 90 minuten, ver oorzaakt door communistische demon stranten binnen en buiten het stadhuis, kon de spoedvergadering van de Berlijn- se gemeenteraad, ter bespreking van de valutakwestie, doorgang vinden. De waarnemende eerste-burgemees ter van Berlijn, mevrouw Louise Schroeder, verklaarde dat het stads bestuur de instructies van /het Sovjet bestuur, wat betreft het betrekken der Westelijke sectoren van Berlijn bij de munthervorming in de Sovjetsector, niet kon uitvoeren. Het stadsbestuur zal een gemeenschappelijke valuta voor de gehele stad blijven nastreven. De onder Sovjetcontrole staande Ber- lijnse radio heeft de volgende waarschu wing voor de Berlijnse bevolking omge roepen: „De volgende verordening van het Rus sische militaire bestuur in Duitsland geldt voor geheel Berlijn. Tn de Westelijke zones van Duitsland uitgegeven bankbiljetten mogen niet in Groot-Berlijn circuleren. De invoer van nieuwe Westduitse bank biljetten, alsmede die van Reichsmarken, rentenmarken en geallieerde marken, en het als betaling aanvaarden daarvan in Groot-Berlijn, zal worden beschouwd als een handeling met het doel het economisch leven te schaden. Zij die deze verordening overtreden, zullen worden vervolgd." Robertson schrijft Sokolofskï Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, heeft gisteren een brief aan zijn Russische collega Sokolofski geschreven, waarin hij meedeelt, dat hij bereid is elke redelijke regeling voor het gebruik van één enkele valuta in Berlijn te overwegen, waarbij de mogelijk heid niet uitgesloten is, dat die valuta dezelfde is als die in de Russische zóne. Wegens „technische storing" is alle ver keer op de spoorweg BerlijnHelmstedt stopgezet, zo luidt een bekendmaking van de Sovjet-autoriteiten. Deze spoorweg was de enige verbinding voor verkeer met Berlijn door de Sovjet- zóne. Er wordt geen andere weg openge steld, daar dit het „verkeer in de Sovjet- zóne in de war zou sturen". In Westelijke kringen wordt het als een „sanctie" opgevat. De door de Verenigde Staten gecontro leerde Berlijnse zender heeft meegedeeld, dat de Sovjet-autoriteiten bevel hebben gegeven aan de krachtstations in de Sov jet-zóne géén electriciteit aan de Westelijke zónes meer te leveren. Amerika en de West-Europese Alliantie Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard. dat het Engelands wens is. de di plomatieke besprekingen tussen de vijf landen van de West-Europese Alliantie en de Verenigde Staten zo spoedig mogelijk te beginnen. Deze besprekingen, die de volgende stap zullen zijn ter voorbereiding van de Ame rikaanse gewapende hulp aan de West- Europese Alliantie, zullen een „zeer wijd veld" bestrijken, aldus de woordvoerder. Er is nog geen datum vastgesteld. De onderhandelingen zullen waarschijnlijk tot directe stafbesprekingen tussen de mili taire deskundigen van Amerika en de ver- dragslanden Engeland, Frankrijk, Bel gië. Nederland en Luxemburg leiden, zo meenden diplomatieke waarnemers te Londen. Het woord is aan Plutarchus: Die toestand is de gelukkigste waarin het overtollige niet ver langd wordt en het noodzakelijke niet ontbreekt. Cor Wilders ernstig gewond bij ongeluk op de Zeeweg Cor Wilders, de 34-jarige oud-internatio nal, links-achterspeler in het eerste elftal van het Amsterdamse Blauw-W'it en wer per in het honkbalnegental van dezelfde club, is hedenochtend omstreeks halfnegen het slachtoffer geworden van een ernstig motorongeluk. De voetballer, die gedurende deze zomermaanden in een tentenkamp te Bloe- mendaal verblijft en dagelijks op zijn motorfiets naar Amsterdam komt, waar hij aan de Incasso-bank (bijkantoor Admi raal de Ruyterweg) werkzaam is, werd hedenochtend op de Zeeweg bij Bloemen- daal door twee militairen, die met een jeep passeerden, ernstig gewond bij zijn zwaar beschadigde motor aangetroffen. Met een ambulance-auto van het Marine-hospitaal te Bloemendaal is de gewonde naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Hier werd gecon- statoerd; dat Wilders een zware hersen schudding, een sleutelbeenfractuur en een diepe hoofdwond had opgelopen. Hij kwam in het ziekenhuis weer bij kennis. Zijn toestand is bevredigend en er bestaat geen levensgevaar. De politie te Bloemendaal, die een onder zoek heeft ingesteld, vermoedt dat Wilders in de flauwe bocht bij de erebegraafplaats de macht over het stuur heeft verloren en in de berm van de Zeeweg tegen enige heesters is gebotst. Op de plaats, waar hij bij zijn motorfiets door de militairen werd gevonden, waren althans enige heesters vernield. Op 5 Juli treedt het Beveridge-plan in Groot-Brittannië in werking. Zes jaar na de publicatie van dit plan krügt Groot-Brittannië een systeem van sociale verzekeringen, dat uniek is op de wereld. „Van de wieg tot het graf" zijn alle Britten verzekerd tegen financiële nood. Iedereen is verplicht verzekerd, iedereen ontvnagt dezelfde voordelen, iedereen be taalt dezelfde bijdrage. Er zijn drie cate gorieën: werknemers, zelfstandige werkers en niet-werkenden. De voorwaarden zijn voor alle binnen die categorieën dezelfde. Door de huisvader is het gehele gezin ver zekerd. Reorganisatie van België's defensie Vitale organen dienen naar de Congo uit te wijken In de Belgische Senaat heeft burggraaf Cosse de Maulde, voorzitter der gemengde militaire commissie, aanbevelingen gedaan voor de Belgische defensie. Hij achtte het noodzakelijk dat er „een leger tot dekking van het binnenland" komt, te recruteren uit de bevolking der verschillende streken, dat tot taak zal krijgen de eigen streek ingeval van luchtlandingen of vijfde-colonne-acties te verdedigen. Hij wees voorts op de nood zaak de wapenindustrieën en de vitale mili taire opleidingscentra en commando-orga nen naar de Congo te evacueren, waar tevens grote bases gesticht moeten worden. België zal daartoe ook een geschikte vloot moeten opbouwen. Het verlaten der neu traliteitspolitiek bracht met zich mee dat men verdragen moet sluiten met gelijk gerichte landen. Hiermee wordt bij de reorganisatie van het Belgische leger reke ning gehouden. Voor de oorlog was men reeds begonnen het Merwedekanaal te verbreden, teneinde de Amsterdam-Rijnverbinding te verbeteren. De werkzaamheden zijn nu zover gevorderd dat het nieuw gegraven gedeelte onder water is gezet. Een baggermolen is thans bij Weesperkarspel bezig de dam welke dit gedeelte van het oude kanaal scheidt, weg te baggeren. Lord Beveridge, wiens veelomvattend sociale verzekeringsplan werkelijkheid gaat worden. Door het gelijktijdig in werking treden van de verzekeringswet en van de koste loze medische dienst voor allen is het volledige systeem der sociale zekerheid werkelijkheid geworden. Deze omvat kin dertoelagen, de nationale verzekering voor iedereen, de arbeidsongevallen verzekering, de nationale gezondheidsdienst, de natio nale hulp (die zich bezig houdt met alle moeilijke gevallen die niet door de wet voor- VEILIGHEIDSRAAD Discussies over Indonesië voortgezet De Veiligheidsraad heeft Woensdag de behandeling der Indonesische kwestie voortgezet, zonder dat zich nieuwe gezichts punten hebben geopenbaard. De Indonesi sche afgevaardigde Palar vervolgde zijn uiteenzettingen, die bij de vorige be handeling waren afgebroken, en herhaalde zijn beschuldigingen tegen de Nederlanders over de vorming van marionettenstaten. Hij noemde het Australisch-Amerikaanse compromisvoorstel een „loffelijk begin" en zeide te hopen op meer actieve tussenkomst van de Commissie van Goede Diensten. Hij betoogde verder dat de republiek het eens is met een federatieve bouw van Indonesië, doch dat de unie met Nederland dan een overeenkomst tussen gelijkwaardige souve- reine staten dient te zijn. Mr. van Kleffens achtte de debatten in de Veiligheidsraad fnuikend voor het werk der Commissie van Goede Diensten. De beste dienst die.de raad aan de zaak kan bewijzen, aldus Van Kleffens, is over te gaan tot het volgend punt der agenda. Hij legde er nog eens de nadruk op, dat de republiek geen voorrang heeft in de dis cussie over de toekomstige deelstaten en dat de Nederlandse souvereiniteit over In donesië buiten kijf is, zolang zij niet kan worden overgedragen aan de deelstaten. Nadat de raad nog de gebruikelijke Rus sische beschuldigingen aan Nederlands adres had aangehoord, werden de debatten verdaagd tot 1 Juli. 1 zien zijn) en de bescherming van het kind. Het meest opvallende is de kosteloze gezondheidsdienst. Na een biltere strijd tussen artsen en de minister van Volksge zondheid, Bevan, werd een overeenkomst bereikt. De artsen zullen voortaan een klein vast salaris ontvangen plus een toeslag per ingeschreven patiënt; garanties zijn thans verstrekt om het onafhankelijke karakter van het beroep te eerbiedigen. Zowel doktersbehandeling, verpleging aan huis of in het ziekenhuis, medicijnen en operaties, hoorapparaten en brillen zullen kosteloos zijn*. Het is voor een patiënt mogelijk, van huisdokter te ver anderen: doktoren hebben eveneens het recht patiënten af te wijzen. Het succes van het Britse experiment zal ongetwijfeld invloed hebben op de sociale verzekeringen in andere landen. Gewapende overval op Batavia-Bandoeng-express Tien dodenveel gewonden Uit officiële Nederlandse bron te Bata via wordt gemeld, dat de Batavia-Ban doeng-express gisteren tot ontsporing is gebracht en door gewapende Indonesiërs is aangevallen. Volgens officieuze berich ten werden 10 personen gedood, onder wie kapitein B. Wettere (Nederlandse lucht macht) en 10 gewond. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog groter zal blijken te zijn. De trein werd ruim 3 kilometer ten Oosten van Tjïkam- pek (ongeveer 65 kilometer ten Zuidoosten van Batavia) tot ontsporing gebracht. Te gelijkertijd werden de telefoon- en tele- graafleidingen doorgesneden. Volgens Nederlandse kringen is dit de climax van een aantal incidenten in geheel door de Nederlanders bezet West-Java tijdens de afgelopen week, die een aanwij zing. vormen van toenemende onrust en wetteloosheid. Nog meer incidenten Een woordvoerder van de Nederlands- Indische regering zeide naar aanleiding van deze overval: „Na het binnendruppelen van berichten over extremisten op Malakka, waarbij klaarblijkelijk van com munistische agitatie sprake is, worden op Java dergelijke*voorvallen gemeld. Men krijgt de indruk, dat de communisten zijn overgegaan tot een soort guerrillatactiek naast of in plaats van het steunen van regeringen of groepen, welke zij in hun greep wensen te krijgen. Dat zij in de tegenwoordige omstandigheden op Java helaas ook hier de mogelijkheid vonden, onrusten te veroorzaken, valt te be treuren." Aneta's correspondent te Buitenzorg meldt, dat de administrateur van een onderneming te Baloembangan in het Soekaboemische, Thung Djie Tjiong, werd overvallen door een gewapende bende. Toen hij tegenstand bood, werd hij dode lijk gewond en overleed kort daarop. De overval geschiedde met de bedoeling om te roven. Voorts beschoten sluipschutters in het Buitenzorgse een auto met mili tairen, waarbij een militair gedood werd. Uit het kamp Mariënbosch te Nijmegen zijn zestig ongewenste Duitsers met hun fa milies over dc grens gezet. De bewoners van het kamp Mariënbosch, die langer in ons land zullen moeten vertoeven, zijn overge bracht naar het kamp Avegoor. •jooooooneooonocgooooooooooonooooooo.'vioty» nvreooocoocoo DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M 1. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond: Overdrijvende wolkenbanken. Droog weer. Matige wind lussen Noord en West. Weinig verandering in tempe ratuur. 25 Juni: Zon op 4.21 uur. onder 21.94 uur Maan op 23.57 uur. onder 7.49 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1