c J Ninade boemerang wmmm DAGREIZEN CEBUTO Ministerieel pleidooi voor terugkeer van de totalisator Interpellatie-hausse in deTweedeKamer Eindelijk nieuwe huizen in Haarlem! PANDA EN HET OOG VAN MXJG DONDERDAG 24 JUNI 1948 IN DE WERELDPOLITIEK De UNO gaat dit jaar in Parijs vergade ren en men kan zich daarbij de niet oninte ressante vraag stellen, of de geest van de Seinestad die toch altijd nog verschilt van Londens strenge zakelijkheid of New Yorks jachtige money-maker ij van in vloed zal blijken op de gedelegeerden, zo dat zij wat luchthartiger en voorkomender, wat frivoler en zwieriger met elkander zullen omspringen. Natuurlijk lenen ver schillende ernstige onderwerpen zich daar weinig toe, maar zelfs een ernstig onder werp is vaak zeer gediend met een dosis van de ondefinieerbare Franse, speciaal Farijse plesanterie bij degenen die er te zamen over redeneren. Het is maar een toeval, doch misschien een gelukkig toeval dat te Parijs een on derwerp ter tafel zal komen, waarin de vrouw en de liefde een rol spelen. Dat on derwerp hoort bij Parijs en de Parijzenaars die thans in de gelegenheid zullen komen om van de publieke tribune af de discussies der UNO te volgen, zullen zeer zeker spe ciaal de behandeling van dit onderwerp willen bijwonen. Chili heeft met echt Zuid-Amerikaans temperament besloten, onder het hoofdstuk „menselijke rechten" harde woorden te zeggen over de wijze, waarop men in de Sovjet-Unie de rechten van de gehuwde vrouw verhaspelt. Er is daar namelijk een aantal Russische vrouwen, die met Engelsen gehuwd zijn in de tijd, dat Mos kou terwille der relaties zulks nog toe stond, achter het ijzeren gordijn opgeslo ten en haar echtgenoten in Engeland be ginnen zich ernstig bezorgd te maken over de vraag, of zij hun vrouwen nog wel ooit in hun Engelse home aanwezig zullen zien. Terecht bezorgd want het ziet er niet naar uit dat deze gescheiden gezinnen nog eens verenigd zullen worden en boven dien bestaat er reden om aan te nemen dat bedoelde vrouwen in haar vaderland bloot staan aan bepaalde représaille- en dwangmaatregelen, waardoor zij niet in staat zijn om enigszins in contact met haar echtgenoten te blijven. Dit alles is inder daad een inbreuk op de menselijke rech ten, waarvoor de UNO in de bres dient te staan ofschoon niet de ernstigste in breuk waaraan de Sovjets zich in dat op zicht schuldig maken. In Moskou heeft men over deze aange legenheid niet veel losgelaten. Op verzoe ken van Engelse zijde tot oplossing van deze hinderlijke zaak werd meestal geen antwoord gegeven en er werd ook niet ge poogd, een aannemelijke reden op te geven van de halsstarrigheid, waarmede de Rus sische kloek deze volwassen en uitgehu welijkte kuikens onder haar ijzeren vleu gels hield. Maar thans is er onverwachte hulp ge komen van een zijde, vanwaar men het allerminst had gehoopt. Dat wil zeggen, hulp voor Moskou, niet voor de gevangen vrouwen. Die hulp kwam uit Engeland zelf, in de verschijning van een Russische vrouw, die eertijds huwde met een Engels man van de Britse ambassade en daarna onder het gordijn doorglipte naar Enge land. Die vrouw is nu in Moskou terug gekeerd met een reismand vol klachten. „Ik heb", zo vertelde zij in de Prawda, die voor deze gelegenheid natuurlijk wel willend gastvrijheid verleende, „slechts ontberingen, armoede en rechteloosheid gekend in het land van mijn man. Ik werd afgesnauwd en met minachting behandeld. In Engeland voert de vrouw in het gezin een slavenpositie. Vijf andere vrouwen uit de Sovjet-Unie zouden gaarne naar haar vaderland terugkeren, als dwaze trots haar niet weerhield". Nina Makoesjina, wier dwaze trots niet sterk genoeg bleek om haar in Engeland en bij haar echtgenoot te doen blijven, zei verder nog dat zij de bestaansvoor waarden in Londen ondraaglijk had ge vonden. Dus keerde dit kuiken onder de ijzeren vleugels terug en natuurlijk heeft zij daarmee de kloek een reuze-dienst be wezen. Niet voor niets stond haar verhaal in kleuren en geuren in de Prawda. En zo op het eerste gezicht lijkt het hele geval ook wel een slechte beurt voor Engeland. Het is echter zaak, deze hele kwestie te zien ontdaan van haar politieke franje en haar te beschouwen als een van die vele „normale" menselijke drama's, die zich niet alleen in Engeland en de Sovjet-Unie, doch in alle landen over de gehele wereld afspelen. De internationale toestand brengt mede, dat Nina's terugkeer en haar ver haal politieke waarde hebben, tenminste voor de Sovjetrussische propaganda-ma chine. Maar wat blijft er anders over dan een alledaags huwelijkstragedietje, wan neer men deze historie in het goede dag licht zet? Brand, Nina's echtgenoot, was een een voudige kerel die in de burgermaatschappij niet zo heel erg in tel was en daarom een mager inkomen had. Nina was van ge goede familie, verwend en luxueus groot gebracht wat zelfs in de Sovjet-Unie van vandaag heel goed mogelijk is. Zij kwam het een en ander tekort in haar De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301,5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Operafragmenten. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Schubert. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Viool sonate van Pierné. 11.15 Voordracht. 11.30 Musette- en Hawaiïanklanken. 12.00 Ierse muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportagenda. 12.38 Lichte muziek. 13.15 Orgel. 13.45 Viool. 14.00 Kookkunst. 14.20 Orkestwerken en lie deren van Mozart en Schubert. 15.00 Gedich ten. 15.20 Tennisreportage. 16.00 Orgel. 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 Lichte muziek. 17.20 Causerie over Mozart. 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Denk om de bocht. 19-15 Verkiezingstoespraak Nat. Onafh. Partij. 19.30 VPRO-cursus. 20.05 Klankbeeld „Am sterdam". 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Lekenrechtbank. 21.50 Piano en cello. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 „Swing and Sweet". 22.40 Mej. dr. N. A. Bruining. 22.45 Avondwijding. 23.15 Symphonie van Brahms. HILVERSUM n, 414,5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Werken van Franse componisten. 9.35 School-radio. 10.30 Operettemuziek. 11.00 Ziekenbezoek. 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Piano 12.00 Angelus. 12.03 Viool. 12.15 Voor beschouwing over de T.T.-races. 12.33 Orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Orkest. 13.40 Piano duo. 13.50 Van man tot man. 14.00 Symphoni- sche muziek van Beethoven. 14.50 Eerste acte van de opera „Cosi fan tutte" van Mozart. 16.20 Platen. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Volksliederen-kwartet. 18.20 Dansorkest. 18.50 Actualiteiten. 19.15 Kapitein Cromhout. 19.22 Ex-politieke gevangenen. 19.30 Verkie zingstoespraak oude S.D.A.P. Vooruitstreven de Partij voor Wereldregering. 19.45 Lezing over Soenda. 20.05 De gewone man. 20.12 Opera-programma. 21.00 Benelux-program ma. 21.15 „De Zilvervloot". 21.45 Bijbels luisterspel ..Salomon". 22,35 Harp. 22.45 Ge bed. 23.15 „Sweet music". kleine Engelse huisje en Brand kon haar dat (zoals zijn moeder tegenover Engelse kranten verklaarde) onmogelijk verschaf fen. „Zij had een hekel aan huishoudelijk werk en vond make-up en manicure het belangrijkst", aldus deed een oom van Brand desgevraagd een duit in het zakje. Toen zij haar echtgenoot vroeg naar Rus land te mogen terugkeren, verkocht deze zijn huis om haar het geld te verschaffen voor de reis. Dat klinkt sympathieker dan Nina's verhaal. Haar terugkeer komt trouwens, met het voorbeeld van de hun kerende en gevangenblijvende vrouwen in Rusland voor ogen. in een schel licht te staan. Het is bekend dat karakterloosheid en gemakzucht gaarne geestelijke dwang verdraagt, omdat de geest zo klein is. Zou dat met Nina het geval zijn? Zij accep teerde die dwang immers onder het motief, dat zij materieel veel tekort kwam. Zo was het verhaal van Nina Makoesji na. In Parijs zal zijn wellicht door de Sov jet-delegatie als „boeman" gebruikt wor den, wanneer het geval der Russische vrouwen te berde wordt gebracht. Maar van de andere kant is er een element in deze zaak, die het Russische standpunt veel schade zal doen. Want, al moge het misschien waar zijn dat het leven in En geland voor bepaalde categorieën uiterst sober is, het gaat hier in de eerste plaats om de menselijke rechten. Nina Makoesjina keerde ongehinderd en met Engels reisgeld uit het vermaledijde Engeland terug. Daarmede bewees zij on gewild wat men in Engeland onder mense lijke rechten verstaat. Als de Russen daar aan denken, zullen zij Nina misschien toch maar liever doodzwijgen. Want anders is Nina eerder boemerang dan boeman. J. L. IN IEDER HANDJE ÉÉN Dat brengt een kind in ver rukking: in ieder handje een zuurtje, allebei even lekker en verleidelijk. Zó lekker en ver leidelijk dat ze maar allebei tegelijk in de mond worden ge stopt De Cruyter heeft deze week zuurtjesweek: een enorme sor tering verschillende vruchten- smaken, waarvan er véél in een ons gaan. Het kan dus deze week: zelfs in ieder handje twee! Trouwens wat de snoepbon be treft; U zult Uw ogen niet ge loven zoveel keuze De Gruyter heeft: gevulde bonbons, choco lade en versnaperingen in méér dan 20 soorten. Van 25 Juni t/m 1 Juli 100 gram zuurtjes naar keuze van 20 voor 15 cent! per extra CEBUTO DIESEL Naar ZUID-LIMBURG - ZEELAND-VELUWE incl. maaltijd en consumpties en onder deskundige leiding. Vraagt programma. REISBUREAUX HAARLEM: Groote Houtstraat 124, Tel. 20033 IJMUIDEH: N.A.C.O., Kalversir. 120 en Inlichtingkantoren der N.S. (Adv.) Ontwerp Bedrijfsorganisatie bij de Kamer ingediend Bij dc Tweede Kamer is thans ingediend het ontwerp van wet op de bedrijfsorgani satie. Bij dit ontwerp is als bülage gevoegd het uitvoerige rapport van de commissie- Van der Ven. Publicatie van het wets ontwerp met bijlage zal binnen enkele dagen geschieden. Sociale en economische voordelen beoogd „Het wedden bij paardenrennen is een van ouds bestaande gewoonte, die zich heeft ontwikkeld bij de krachtmetingen tussen paarden van naburige landbouwers en de in latere jaren opgekomen georgani seerde draf- en rensport. De wetswijziging van 1911 heeft aan de bestaande gewoonte van wedden op de renbaan geen einde ge maakt. Het wedden bleef onverminderd doorgaan, doch de gevaren aan het wedden verbonden, waren oneindig veel groter ge worden. De gevolgen daarvan zijn niet uit gebleven. Met de indiening van een ont werp „Totalisatorwet" beogen de ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening en van Justitie dan ook in de eer ste plaats het verderfelijke, ongelimiteer de wedden bij de talrijke clandestiene „bookmakers" die van de renbanen en de omgeving daarvan niet zijn te weren terug te dringen. De ministers ontveinzen zich niet, naar zij in een Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer verklaren, dat dit wetsont werp geen instemming zal kunnen ontmoe ten bij hen, die principieel iedere vorm van wedden immoreel achten. Zij ver wachten echter, dat degenen, die met de ministers de thans bestaande excessen i mor? Moties inzake perszuivering aangenomen Het was Woensdag in de Tweede Kamer alles interpellatie wat de klok sloeg; de heer Burger (Arbeid) interpelleerde verder over de perszuivering; de heer Hoogcarspel (Comm.) deed het over „zaalafdrijving" en de heer D r o e s e n (K.V.P.) wilde beginnen over de steun aan de veehouders en aan de landbouwers op de lichte gronden, waarover hij nog on langs vragen stelde. De heer VanderGoes Arbeid) vond dan ook, dat dit wel wat van hei goede te veel is, nu de Kamerleden het zo druk hebben met verkiezingsarbeid. Voorzitter S m e e n k stelde daarop voor, de interpel- latie-Droesen toe te staan op een nader te bepalen dag, hetgeen werd goedgekeurd. De heer Hoogcarspel sprak over de achterstelling der communisten bij de verkiezingsstrijd doordat hun vergader ruimte wordt onthouden. Ook hebben zij geen radiozendtijd gekregen. Maar minister Witt em a n verklaarde dat het niet-ver- huren van gemeentelokaliteiten een zaak van de plaatselijke overheid is. Zeker kan de regering een raadsbesluit vernietigen. Maar het vernietigen van een negatief be sluit leidt tot niets. Wel zou zij een posi tief besluit kunnen vernietigen, zoals een besluit om wel aan communisten een zaal te verhuren. Daarmede zou zij zich niet Daardoor komen er wat gunstiger perspectieven op de woningmarkt Er is al vee! geschreven en gesproken over de woningnood in Haarlem. Steeds waren het klachten. Dat kon ook niet an ders; het aantal bewoners vermeerderde steeds, hoewel het aantal huizen gelijk bleef. Nu kunnen wij eindelijk in een wat op timistischer toon schrijven. De eerste nieu we huizen na de oorlog zijn klaar gekomen, er zijn er nog meer in aanbouw en de ver wachting bestaat dat het tempo van de bouw kan worden opgevoerd. De eerste zes huizen, die klaar kwamen, vindt men in de Betje Wolfstraat (Amster damse kwartier). Eind Juli komen 38 huisjes voor ouden van dagen in de Din- kelstraat klaar. Half Juli kunnen ook de eerste 15 huizen van de woningvereniging „St. Bavo-Noord" aan de Muiderslotweg (Haarlem-Noord) gereed zijn. Deze beho ren tot een complex van 116 woningen, waarvan de laatste eind September klaar inoet zijn. In Augustus beginnen ook klaar te komen 95 woningen van de „Voorzorg", eveneens in Haarlem-Noord. Doordat deze huizen klaar zijn of komen, ontstaat er eindelijk enige verlichting in de woningnood te Haarlem. Tot nu toe moest het Huisvestingsbureau het steeds zoeken in een betere verdeling van de beschikbare woonruimte, maar dat werd natuurlijk ge durig moeilijker. Voor de nieuwe huizen kunnen alleen nog slechts urgente gevallen in aanmerking ko men. De besturen der woningverenigingen houden daarmede al rekening bij het uit zoeken der candidaat-huurders en dan wordt nog elk geval nauwgezet op het Huisvestingsbureau bekeken. Doordat deze nieuwe huizen beschikbaar komen, komt woonruimte vrij die de mensen, die het lotje uit de loterij trokken om in een nieuw huis te mogen gaan wonen, in ge bruik hadden. Daardoor is het weer moge lijk anderen te helpen. De woningen van ouden van dagen wor den toegewezen aan verschillende oudjes In- en uitvoer in Mei Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige cijfers had de invoer in Mei 1948 een waarde van f392.8 millioen (April 1948: f401.9 millioen) en een gewicht van 1.488.000 ton (April: I.732.000 ton). Enkele belangrijke importen waren: (in millioenen guldens) tarwe en tarwebloem 12 (April: 19.4); rogge 7.1 (0.9); gerst 11.8 (7.4); mais 20 (23.4); suiker 6.1 (6.6); cacaobonen II.3 (6.1); tinerts 5.6 (9.3); steenkolen 9.5 (15.3); minerale oliën 17.2 (20.4); ruwe ka toen 8.6 (9.1); schepen 7.7 (1.1); auto's en auto-chassis 5 (6.8). De uitvoer had in Mei 1948 een waarde van f222.8 millioen (April f203.5 millioen) en een gewicht van 699.000 ton (704.000 ton). Enkele belangrijke posten bij de uitvoer waren: gecondenseerde melk 3.9 (2.4); bo ter 8.3 (2.5); kaas 5.7 (3); eieren 5.2 (1); aardappelen 20.7 (22.4): verse en bevroren groenten 9 (6.2); aardappelmeel 3.8 (2.7); granen 1.6 (12); cokes 4 6 (5.4); superfosfaat 3.1 (3.5); kunstzijden garens 5.3 (4.4); katoe nen manufacturen 10.6 (9.1); ruw ijzer 4.9 (4.1); tin in blokken 6.5 (4.6); radioartikelen 6.9 (5.6); electrische lampen 3.7 (3.5). die nu een groter huis bewonen. Dit kan dan weer gegeven worden aan een gezin met kinderen. Die onderlinge verschuiving is van veel betekenis; men helpt er soms meer gezinnen mee dan er huizen bij be trokken zijn. Met de 6 huizen in de Betje Wolfstraat zijn bijvoorbeeld acht urgente gevallen geholpen! Het Huisvestingsbureau te Haarlem ver leent thans gemiddeld 470 woonvergun ningen per maand. Een derde deel daarvan betreft zelfstandige bewoningen en 2/3 zijn inwoningen (gezinnen meegerekend). Het aantal vorderingen is nog steeds niet sterk gestegen. In de laatste twee weken kwamen er acht voor. Dit komt omdat men vordering nog steeds tot het allerlaatste uitstelt. De ervaring is evenwel dat het strengere optreden van het Huisvestings bureau tengevolge heeft gehad dat er toch meer bereikt wordt. Amsterdam vordert in één maand slechts 80 huizen en Rotterdam slechts 28! Enige maanden geleden had het Huisves tingsbureau een lijst van 200 crepeerge- vallen. Het is te verwachten dat het laatste crepeergeval kan worden weggewerkt als in Juli de nieuwe huizen beschikbaar ko men. Maar de crepeerlijst is vervangen door een urgentielij st van 200 gevallen en die is voorlopig nog niet aan het afnemen. Dit is trouwens verklaarbaar, want het tempo van de aanbouw van nieuwe huizen is nog steeds onvoldoende om de normale aanwas der bevolking op te vangen. De hoop is evenwel dat er in 1949 meer nieuwe huizen gezet kunnen worden dan in 1948 en in 1950 weer meer dan in 1949. Op die manier kan men eindelijk van net woningtekort afkomen. De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, is verhinderd Zaterdag zijn spreekuur te houden. op nieuwe wegen begeven, want in 1937 is zulks met enige raadsbesluiten geschied. Laat de C.P.N. maar tevreden zijn, dat wij dit tot nu toe hebben nagelaten, aldus de minister. Want als de centrale overheid van haar macht gebruik ging maken, dan zou dat kunnen zijn in een richting, die de communisten niet aangenaam is. Wat de gemeenten doen, is geen terreur, zo antwoordde de heer Witteman op de hem gestelde vragen. Zij willen juist ter reur voorkomen. In een democratische staat hebben alle bevolkingsgroepen ge lijke mogelijkheden, in zoverre zij bereid zijn, zich naar de democratische beginse len te gedragen en ook in de toekomst de democratie zullen handhaven. De regering kan nimmer de taak hebben, als zaal- exploitante op te treden. De perszuivering. De interpellatie-Burger duurde nog enige uren, maar zij leverde niets op en ging als een nachtkaars uit. Langdurig repliceerde de interpellant op het toch eigenlijk reeds afdoende bescheid, dat minister Gielen hem Dinsdag had gegeven. De heren Verkerk (A.-R.) en Stok vis (Comm.) vielen hem bij, evenals me vrouw Wttewael van Stoetwegen (C.-H.). De heer Koersen (K.V.P.) be toogde, dat men de uitspraken van de Raad van Beroep heeft te accepteren. Ook de heer Korthals (V.V.D.) be streed de interpellant. Hij wees op de on aantastbaarheid van de uitspraken van de Raad van Beroep en stelde de ongerijmd heid in het licht, om nu op een nieuwe ju risprudentie aan te dringen. Destijds is het opnemen van disculpatiegronden in de wet afgewezen. Wat de Telegraaf-appara- tuur betreft, dit vraagstuk is nog in studie bij de regering en het zou principieel on juist zijn, als de Kamer zich daar thans mee ging bemoeien. Zij mag zich niet op de stoel der regering zetten. De heer Burger had intussen twee moties ingediend, waarvan hij de eerste tot een vrijwel nietszeggende frase terug bracht na het klemmende betoog van mi nister Gielen. De heren Beel en Witteman, die zich mede achter de regeringstafel had den geschaard, verlieten in dit stadium de zaal. In zijn dupliek zeide de minister van Onderwijs nogmaals, dat in wezen de op vattingen van de Commissie voor de Pers zuivering en van de Raad van Beroep ge lijk zijn. Hoe kan men er bezwaar tegen hebben, als de uitspraak van de laatste af wijkt van die der eerste? Ik heb wel ge lezen. aldus de bewindsman, dat de Raad van Cassatie een doodstraf veranderde in 8 jaar gevangenisstraf. Is men daar tegen op gekomen? (Stemmen: „Daar viel niets te halen. Toen ging het niet om drukper sen!") Men komt hier op voor „Trouw" en „Het Parool". Er is gezegd, dat een jour nalist, die ontzet was, toch schreef. Maar het wordt pas merkwaardig, aldus minister Gielen, als men ziet, dat een ontzette jour nalist in een dier bladen schrijft. Na spreekbeurten in derde termijn werd de eerste motie, waarin de regering wordt uitgenodigd de nodige maatregelen te treffen om de uitvoering van de bestaande wettelijke voorziening te waarborgen, aan genomen met 3326 stemmen. De tweede motie om aan de gedupeerde pers de voorrang te geven bij de beschik king over nieuwe apparatuur, werd aan genomen met 56 tegen 3 stemmen. De Kamèï komt vermoedelijk weer 1 Juli bijeen. Pensioenen. Het wetsontwerp „Verhoging der pen sioenen met een toeslag" is van de agenda afgevoerd, daar de schriftelijke behande ling nog niet gereed is. De regering zal echter maatregelen nemen om te voorko men dat gepensionneerden nadeel van deze vertraging ondervinden. verderfelijk achten, de indiening van dit wetsontwerp kunnen waarderen. Sociale aspecten. De mogelijkheid om de opbrengst van de totalisator voor nuttige doeleinden te ge bruiken is niet het eerste doel, dat de ministers bij indiening van dit wetsont werp voor ogen heeft gestaan. Juist de sociale aspecten hebben er toe geleid het voorstel tot weder toelaten van de totali sator te doen. Indiening van dit wetsontwerp beoogt niet het bevorderen van het wedden, maar het terugdringen van het ongebreideld wedden bij de bookmakers. Wanneer het publiek de gelegenheid krijgt zijn inzetten te doen bij de totalisator, zal het zich voor het grootste deel afwenden van de talrijke bookmakers en hun uitgebreid personeel, zodat de mogelijkheid om dit ongewenst bedrijf uit te oefenen aanzienlijk wordt verkleind. Bij de totalisator kan niet op crediet worden gewed en slechts gelimiteerde be dragen worden ingezet. Dit vormt juist voor personen met kleine inkomens een belemmering om te grote bedragen te ver spelen of om belangrijke bedragen te ver krijgen zonder daarvoor te werken. De ministers ontveinzen zich geenszins, dat ook het wedden bij de rennen door middel van een totalisator nadelen heeft en dat er categorieën van lieden zijn, die meer uit zucht tot weddenschap dan door liefhebberij voor de paardensport naar de rennen getrokken zullen worden. Zij me nen evenwel, dat de excessen door het on derhavige wetsontwerp op zo doelmatig mogelijke wijze bestreden zullen kunnen worden. Aanvaarding van de voorgestelde totali sator bij paardenrennen en harddraverijen betekent niet dat nu ook het wedden bij windhondenrennen en voetbalwedstrijden niet langer kan worden afgewezen. Bij harddraverijen en paardenrennen bestond van ouds de gewoonte om te wed den, reeds lang voor zulks in 1911 werd verboden. Tengevolge van het verbod ont wikkelden zich bij de paardensport ernstige misstanden. Bovendien geraakte deze sport en daardoor ook de paardenfokkerij, welke laatste toch van voldoende belang mag worden beschouwd om haar niet te ver waarlozen, in verval. Dit is des te meer te betreuren, omdat Nederland het enige land ter wereld is, waar de paardenfokkerij niet uit de opbrengst van een totalisator wordt gesteund. De voetbalsport floreert ook zonder „pool" en dient geen economisch belang, zoals de paardensport de veefokkerij dient. De windhondenrennen kunnen door hun beperkte omvang in Nederland buiten be schouwing blijven. geverij J. Amsterdam. Drie-honderd-derf ia„ van de Aagtekerk trt vertellen van het "W oorlogsjaren over ^2 gelegd. Het leed. den van hen. die gingen, door Beslag™*jsi! wond gaat dich, m het hart van een ,2' Nationaal 7.eemanl!«:-nrw; jaren onnoemelijk W het grote leed te sw door de vereniging <^3 mimstratie van he°t zorgt.e„ de morele sl,? helmina' als beschermd een boek bij Duwa.S halen van al deze vielen aan het meedL 61 brengt. Het zijn geon t 0^ tau oorlogsgeschiedenissen' V\n/d van de „Bennekom" v- "ct October 1941 getoraefc?'1* volgd door een onsomm- Mi slachtoffers dezerK?®* droeve, lange lijstjn™ ^«4 hu" ïeven gaven vo«S!! Moet er eigenliife- dat dit werk. waarin het derlandse koopvaardij5S5 wordt ten bate vanh^gj Een maan(j geg. njksverkeersijsp' De rijksinspecteur van Gelderland, J. vanVüf"1* de rechtbank te Arnhem verdacht van verduisteriiv In de zomer van - Rijksverkeersinspectie l, 1 twee automobielen, Deè- U tiliteitsover wegingen. Ook utiliteitsoverwegingen spelen een rol. Nederland heeft op het gebied van de paardensport en de paardenfokkerij steeds een goede naam gehad. Door het totalisa- torverbod van 1921 werd aan de fokkerij een grote slag toegebracht, doordat eige naren met hun beste materiaal naar het buitenland vertrokken of wel hun fokma- teriaal aan buitenlanders verkochten. In 1947 evenwel bracht de paardenfokkerij 16 millioen gulden aan deviezen op, het geen mede te danken was aan het feit, dat het wederinvoeren van de totalisator in 1941 aan de paardenfokkerij in het al gemeen is ten goede gekomen. Intussen wordt de toestand voor de paardenfokkerij hier te lande snel slech ter. Reeds bezoeken buitenlanders onze rennen en draverijen om ons beste mate riaal weg te kopen tegen prijzen, die niet veel meer dan de slachtwaarde vertegen woordigen. Ook het belang van de wederinvoering van de totalisator uit een oogpunt van stimulering van het vreemdelingenverkeer zien de ministers zeer wel in. Tot diege nen, die van mening zijn, dat ons land ook zonder totalisator voldoende attracties biedt voor de vreemdeling zeggen de mi nisters, dat het er niet om gaat, wat zij als attracties voor de vreemdeling beschou wen, maar wat deze zelf daaronder ver staat. Dat voor vele buitenlandei's de to talisator een voorname plaats inneemt onder hetgeen als attractie beschouwd wordt, staat voor de ministers vast. Alle andere landen hebben in dit opzicht een voorsprong op Nederland. Jongeman stichtte brand in jeugdhuis te Gouda De rechtbank te Gouda heeft de 18-jarige P. M. gearresteerd, die bekend heeft brand gesticht te hebben in het R.K. Jeugdhuis, dat daardoor Dinsdagavond grotendeels in vlam men opging. De jongeman, die enige maanden geleden uit een inrichting voor geesteszieken was ontslagen, had zich opgegeven als jeugdlei der, maar was niet aangenomen. Uit wraak heeft hij het jeugdhuis in brand gestoken. LUCHTREIZEN NAAR AMERIKA KUN NEN IN GULDENS WORDEN BETAALD Op grond van een besluit van de Neder landse Bank kunnen Nederlandse ingeze tenen een passage Amsterdam-New York ook in guldens betalen, ongeacht de maat schappij waarmee zij vliegen. Reist men verder dan New York, bij voorbeeld van Amsterdam via New York naar Boston, dan moet de passage voor dit laatste traject evenals voorheen wel in dollars worden betaald. in het wagenpark wnT" door deze N.V. tijdelijk ■U>. Sc huurde wagen van he^Ei— eigendom van de VeWjS neming te Velp, Later we S de inspectie gekocht 5 Verdachte heeft opdraai wieldoppen van de auto ,lj wisselen voor die van dj» ,7:1 gen, welke beschadigd ,,4, kreeg haar eigendom met jJ" de doppen terug. Bovenfcw* te opdracht gegeven, de titE? beide wagens te vereis*,5 Er werden zes get®^ onder drie a dédrarge, D.S1 zich de rijkshootdinspecta- -h keer, ir. H. P. Rook, die^ stekend met verdachte werkt. De procuratiehouderV-? kwam verklaren, dat hij volS* oen was over de toestand, n*\ aan de N.V. werd teruggegeven "Deze zaak", aldus"** requisitoir, „vormt het sluitstuk® actie tegen ambtenaren van de 45 In geld uitgedrukt, verten- gepleegde verduistering eer ear, de. Het gaat er echter om, daS ambtenaar zijn personeel een sjgj beeld heeft gegeven, dat cesrt bij zijn manipulaties heeft toq officier noemde het geval van el in een aan verdachte's wonir/j verwoest perceel, welke hij 4» ambtenaren en de chauffeur van d* naar zijn woning wilde laten ove/j Alleen de aanwezigheid van itnia bewuste pand is oorzaak gen-ar. diefstal niet voltooid is. De ciï weet verdachte dat weer eencsi vertrouwen in het ambtecsrej verloren gegaan. De eis !ui::ei gevangenisstraf met aftrek. De verdediger betoogde, del a juist de inspectie heeft gezuiverd cier heeft een goed ambtenaar i werk gestoten en een carrière j Men is op olifantenjacht gegaan: een mus geschoten. Met een stoüa men verdachte's verleden doorcd neer men van de 10 ambter^re: i vinden, wier gedragingen alaa rei niet meer bezwarend materiaal a leveren, dan zou pleiter heel cid afnemen voor het ambtenaren^ doet zich het geval voor, dat ct een vervolging doorzet terwijl s zich benadeeld gevoelt, F spraak voor zijn cliënt. Ui l 54. De Chinees, die de smaragd van de kapitein had gekregen liep intussen blij naar de hut van de hogepriester Kom Si. Hij wist natuurlijk niet. dat deze over boord was geslagen. Behalve Joris Goedbloed had niemand dat gemerkt en Joris had het niet verder verteld omdat hij andere plannen had. (Zoals we zullen merken). De Chinees klopte aan en stapte naar binnen. Hij boog diep voor de gestalte die op een rustbank lag en in een lange mantel gewikkeld was. „Hiel is die Oog van M'g!" sprak hij eer biedig. „Goed! Zéér goed!" zei de gestalte, een hand uitstekend. „Geef hier!" De Chi nees reikte de steen over en bleef afwach tend staan. „Moet ik nu die bom onscha delijk maken?" vroeg hij. „Bom?" vroeg de gestalte verbaasd. „O, ja, die bom! Goed ja, waarde vriend! Maak die bom onscha delijk, Een uitmuntend idee! Haast U!" Longen. Naar de Belgische mhi Volksgezondheid, Verbist, ia4 heeft verklaard zijn thans cc delingen gaande over de vtffl een gemeenschappelijke „pool" len longen voor de landen Europa. Deze pool zou u een kinderverlamming-*?^ middellijk ter beschikking steld van het land dat cis? roep doet. Vetpotten. Naar het Belgisch van Invoer en Voease™ mededeelt, zal de verkoop rine en ingevoerde reuzel 3 voortaan vrij van distrit- Tevens is bekend gemsjHIJ Juli a.s. af de broodprijs brood van 900 gram mi'. - zal worden verlaagd. Fortuna. Mevrouw Marinette Nx! een 33-jarige kellnerin a rant in Nice ontving uw van 500.000 francs. De enat. die zij daarvoor leverde wsjM nen van een zeer eenvouoj; De gulle gever was een hij zijn maal had geëindigd- dekking kwam, dat hij ha- klein geld bij zich too Hij gaf een toen een er een prijs op v" Cl ccu *J" -r delen", zei hij schertseprtfj viel op het briefje de P* millioen francs. Botsing. Boven Detroit zijn gen der Amerikaanse na waren hun vliegformatiet met elkaar in botsing vliegtuigen stortten os- waardoor een huis derde toestel landdei in vlucht. Een der vkegMK» op een -- arbeiders zich echter»x - heid konden brengen- doden te betreuren. Een P" wond. Aardbeving. Een de Sangi- en Talug' Celebes en de PJ*',., vrij grote matenelfi af bouwen toegebracK schokken, waarvan?^ enige honderto^^i Persoonlijke gemeld. |töS'

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2