Glorieuze medewerking voor de UNAC-avond [Ossendorpschool wint Visserij-onderzoek in Noordelijke wateren Winkeliers bespreken wederopbouwplannen Het vrolijk avontuur DONDERDAG 24 JUNI 1948 IJ MUIDER COURANT I crnool.rlaml^amrunoncr De kaarten liggen klaar! In deze tijd van verkiezings-aanplak- biijetten valt in de gemeente Velsen aan verscheidene ramen een sober vel papier op, waarmee de UNAC-gala-avond op de eerste Juli In Thalia wordt aangekondigd. Deze plaat hangt zowel bij leden van dc Katholieke Volkspartij, de Christelijk His torische Unie als de Communisten en daar uit blijkt, dat het idee van de hulp aan de twintig milliocn hongerende kinderen de zer verscheurde wereld over de grenzen der groeperingen heenreikt. Dat is verademend en het is goed. Toen de UNAC-raambiljetten werden rondge bracht, heeft de man, die deze avond or ganiseert, niets dan medewerking onder vonden, een medewerking die trouwens bij de hele voorbereiding van de avond is gebleken. Toen de redacteur van de IJmuider Courant, die werd ingeschakeld bij de organisatie van de UNAC-avond, zijn voelhorens uitstak naar een mogelijke gala-avond, heeft hij een dermate ver heugende hoeveelheid enthousiasme ontmoet, dat de avond van de eerste Juli bij voorbaat als een succes kan worden aangemerkt. Wie er allemaal meewerkten Daar was ten eerste de directie van het Thalia-theater, die haar zaal en haar per soneel voor de eerste Juli welwillend ter beschikking stelde. De visserijmaatschappij Protinus, de directie van de Bick-bar en de heer A. v. d. Veer zegden vlaggen toe om de zaal te versieren, de Hoogovens wil den graag een foto van een hongerend kind vergroten en de heer Braam uit Oud-IJmui- den zal ervoor zorgen, dat deze grote plaat des avonds verlicht wordt. De Velno's,' het zeventien man sterke amusementsorkest van de Hoogovens onder leiding van de heer B. H. Kuhfus, komt belangeloos spelen. Voor het vervoer van de band zorgt de NACO, die een bus afstond voor de eerste Juli en de Beverwijkse expeditiefirma van de heer J. Los zal er voor zorgen, dat instrumenten en andere benodigdheden van het orkest naar IJmuiden komen, ook alweer geheel gratis. De heer H. de Korte staat belangeloos zijn geluidversterkings installatie af en de firma Sinjewel heeft het UNAC comité aan een bedrag voor het drukken van de kaarten geholpen. Ook de drukkerij „Nijko" werkte mee, want zij vervaardigde belangeloos de raambiljetten. Tenslotte namen de Hoogovens de verlet- geiden van de Velno-leden voor de gala- avond voor hun rekening. De film, die op de eerste Juli zal draaien „Gekooide Jeugd" (La cage aux ros- signols) werd afgestaan door het filmver huurkantoor „Nederland" in Amsterdam en zij, die dit majestueuze werk hebben ge zien. kunnen getuigen dat de Franse cine- matografen een gaaf stuk werk vol van liefde voor het opgroeiende geslacht heb ben geleverd. Waar de kaarten liggen Inmiddels liggen de kaarten ter voorver koop bij de volgende adressen: Velsen- Noord: de heer N. C. Rozemeyer, Pelstraat 6; Velsen: de heer C. de Jong, Stations weg 77; IJmuiden: Witte Kruis, de heer Woltman, Kennemerlaan; IJmuiden-Oost: de heren A. Nijs, Kievitlaan en J. Jaars veld, Leeuweriklaan 22; IJmuiden-West: de heer Verbaan, Trawlerkade, gebouw Centrale bond; Driehuis: de heer Th. P. J. Snijders, P. C. Hooftlaan 46; Santpoort dorp: de heer J. Follcertsma, Terrasweg 47; Santpoort-station: mevr. Been, Clarion- laan 11. Verder kunnen kaarten gekocht worden bij pater Pontianus aan het Patronaatsge bouw en het Thalia-theater te IJmuiden. school-damkampioenschap van Velsen Moerbergschool op tweede plaats Onder grote belangstelling van de jeugd werden in het gymnastieklokaal van de Moerbergschool de laatste twee ronden gespeeld van het damtournooi om het schoolkampioenschap van Velsen. De Ossendorpschool toonden zich in deze wedstrijd een klasse apart. Door de laatste twee wedstrijden met grote cijfers te winnen behaalde deze school op overtui gende wijze de zege in dit jeugd tour nooi. De eervolle tweede plaats werd bezet door de Moerbergschool. De uitslagen luiden: 6e ronde: ComitéschoolTheo Thijs-' senschool 137; InsingerschoolF. L. Os sendorpschool 4—16; Ir L. P. Krijgerschool Moerbergschool 2—18; Velserbeekschool vrij. 7 e ronde: F. L. Ossendorpschool- Ir L. P. Krijgerschool 200; Theo Thijs- senschoolInsingerschool 713; Velser beekschoolComitéschool 020, niet op komen van de Velserbeekschool. De eindstand van het tournooi luidt: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. Osendorpschool 6 0 0 12 102 18 Moerbergschool 6 4 1 1 9 83 37 Insingerschool 6 3 1 2 7 80 40 Thijssen school 6 3 1 2 7 80 40 Comitéschool 6 2 1 3 5 60 60 Ir Krijgerschool 6 0 1 5 1 31 89 Velserbeekschool 6 0 1 5 1 19 107 Met onbeperkt aantal netten ter haringvangst Wegens de aanhoudende schaarste in de aanvoer van haring, ondanks het onlangs genomen besluit met meer netten te vissen, heeft de redersvereniging voor de Neder landse haringvisserij haar leden geadvi seerd, onmiddellijk met een onbeperkt aantal netten naar zee te gaan. Dieven slopen langzamerhand de „Petrus en Paulus" In de vluchthaven te Bruinisse ligt nog altijd, het voormalige Duitse Rode Kruis vaartuig ZR 10, de ex-logger „Petrus en Paulus" uit IJmuiden. Het schip wordt dikwijls met een bezoek vereerd en daarbij wordt dan vaak iets meegenomen, dat nog bruikbaar is, een kraan, een afsluiter of een eind leiding. Dat men soms wel eens te ver gaat, bleek dezer dagen, toen men constateerde, dat het schip zinkende was. Door aanhoudend pompen heeft men het schip' drijvende weten te houden en het lek, veroorzaakt door het ontvreemden van een buiten boordkraan en andere onderdelen, later kunnen dichten. GERINGE VANGSTEN IN DE ZEEUWSE STROMEN. Door het koude weer zijn de vangsten van de botvissers in de Zeeuwse stromen uiterst gering. Ook de kreeftenvisserij leverde slech te vangsten, al maakte de hoge prijs deze visserij toch nog wel lonend. Daar de kreef ten thans hun verschalingsperiode ingaan is de kreeftenvisserij geëindigd. MARKTBERICHTEN Besommingen. IJM 54 Limburgia f 12.800. I.TM 213 f800; IJM 241 f890; IJM 249 f590; IJM 276 f2830; IJM 5 f780; UK 9 f500 UK 125 f420; UK 169 f560; UK 119 f300; UK 90 f410: UK 99 f590: UK 161 f350; UK 36 f970; EH 20 f 280; HA 53 f 440: OD 8 f 328; HD 131 f345; VD 60 f800; HA 16 f280; UK 126 f620; UK 69 f 180; UK 86 f 328: HD 184 f 16; HD 220 f21; IJM 318 f20; IJM 207 f25; IJM 237 f26: IJM 239 f 23; IJM 202 f 31. Aanvoer. 30 kisten tarbot en tong, 30 kisten poontjes, 50 kisten horsmakreel, 100 kisten schol, 40 kisten schar, 130 kisten bot, 1100 kisten ma kreel, 120 kisten schelvis, 40 kisten kabel jauw, 30 kisten wijting, 50 kisten diversen. Totaal 1720 kisten. I trawler met f15.950 besomming. Prijzen. Gr. tong 2,90—2.65: md. tong 3.05—2,80; kl. mid. tong 2,85—2,65: kl. tong I 2.1-51,85: kl. tong II 1,60—1,40; tarbot I 2,05—1,65, alles per 1 kg. Tarbot H 70—63; tongschar 61: haai 30—28; poontjes 11,501.30; horsmakreel 8,503; bot D 37,50—37; kl. bot 18—10; schar D 17,50 —17, alles per 50 kg. Agenda voor Velsen en IJmuiden DONDERDAG 24 JUNI: BIOSCOPEN Geen voorstellingen. THALIA Openbare vergadering „Partij van de Arbeid". OUD-STORMVOGELSTERREIN Luna park. VRIJDAG 25 JUNI: THALIA, 8 uur „Moord onder narcose". REX, 8 uur „Fisherman's Wharf". OUD-STORMVOGELSTERREIN Luna park. Joe Louis, de wereld-bokskampioen zwaar gewicht, legt in zijn hoofdkwartier in New Jersey de laatste hand aan zijn training voor zijn vuistgevecht tegen Joe Walcott dat vanavond in het Newyorkse Yankee stadion plaats vindt. De brown bomber" verdedigt hiermee voor de tweede maal zijn titel tegen Walcott en hij heeft ver klaard dat het in elk geval zijn laatste wedstrijd zal zijn. De prijsuitreiking Namens de damclub IJmuiden bracht de heer Dukel dank aan Gemeentebestuur en onderwijzend personeel, en vervolgens reikte hij aan het eerste aankomende tien tal de fraaie wisselprijs uit, beschikbaar gesteld door de heer K. de Jong. Vervol gens kregen de kampioenen een boekwerk, beschikbaar gesteld door het Internationaal damgenootschap „Damas". Ook de tweede aankomende spelers kregen een boekwerk, beschikbaar gesteld door de Nederlandse Dambond. De heer Bremerkamp, Hoofd van de winnende school, bracht dank over aan D.C.IJ. namens de Ossendorpschool. Voor het Gemeentebestuur was aanwezig de heer Dijkstra, ambtenaar voor de sport en de lichamelijke opvoeding. Brits onderzoekingsschip te water gelaten Dezer dagen is een Engels schip voor visserij-onderzoek de „Ernest Holt", van stapel gelopen. Het zal dienst doen bij de visserij in de Noordelijke wateren, onder meer bij Beer-eiland en bij Spitsbergen, deelt „Fishing News" mede. Op het ogenblik is ongeveer een kwart van de vis, die in Groot-Brittannië wordt ingevoerd, afkomstig uit deze Noordelijke streken, en het is dus begrijpelijk, dat men aaij de onderzoekingen veel waarde hecht, temeer daar er nog zeer weinig bekend is oyer de verschillende factoren die daar de visserij beïnvloeden. Wel hebben Noorwe gen en Rusland visgronden onderzocht, maar hierbij beperkte men zich tot de kuststreken. De „Ernest Holt" wordt zo gebouwd, dat het gehele Noordelijke visserij-gebied het volle jaar kan worden bestudeerd. Het schip zal daartoe niet alleen een volledige bemanning, maar ook enige geleerden meevoeren, en een. uitrusting krijgen die volkomen gelijk is aan die der visserij- vloot voor de Noordelijke zeeën. De eerste twee jaren zullen voorname lijk twee richtingen van onderzoek gevolgd worden. De eerste richting zal de bestu dering van het levens-gebied en de voe dingsgewoonten van de kabeljauw zijn, Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: J. Houwende Meza, d., Kerk- weg 146, Santpoort; W. A. Balmvan Nie- kerken, z., Bloemendaalsestraatweg 42, Sant poort; H. A. BullingaVerhulsdonck, d., Brederoodseweg 110, Santpoort; M. M. van Leeuwenvan Groningen, d., P. J. Troelstra- weg 2, IJmuiden-Oost; A. FioletKruk, z., Alexander Bellstraat 3, IJmuiden; J. L. Wol- tersSnijders Vroegop, d., Stetweg 20, Beverwijk; B. G. H. HeidaBlight, z.. Ful- tonstraat 1. IJmuiden; A. Rotmansde Bruijn, z., Burg. Rambonnetlaan 40, IJmui den: J. AartsElzinga, d.. Slapersdijk 18, Haarlem; A. M. JansenHaver, d.. Versprei de Woningen 41, IJmuiden-Oost; Bosde Vries, z., Driehuizerkerkweg 37, Driehuis; K. J. MaysBlom, d., Dirk Hartoghstraat 8, IJmuiden; J. de Vroome—Roeper, z., de Ruij- terstraat 46, IJmuiden; C. W. E. Winter- Carton, z„ Kerkerinklaan 57, Santpoort. OVERLEDEN: D. Vlieland, 40 j., echtge noot van Z. J. Woord, President Krugerstraat 7, IJmuiden. en tevens van de natuurkundige toestanden van het water, dat deze vis herbergt, zo als temperatuur en zoutgehalte. Een vol ledig uitgerust laboratorium bevindt zich daartoe aan boord van de „Ernest Holt". De tweede richting van onderzoek zal de verbetering betreffen van de kwaliteit der vis, die van ver verwijderde wateren wordt binnengebracht. Het schip bezit dan ook verschillende nieuwe vis-ruimen, waarvan men de temperatuur kan rege len, zodat de beste voorwaarden voor het vervoer kunnen worden onderzocht. Met hoopt dat de onderzoekingstochten van de „Ernest Holt" zich in de toekomst ook nog verder zullen uitstrekken- dan thans, waarbij dan wellicht nieuwe vis gronden zullen worden ontdekt. VEEL BELANGSTELLING VOOR D.G.S.-BONDSDAG De Bondsdag, welke op Zaterdag en Zon dag wordt georganiseerd door de Oud-Ka tholieke Jongelieden vereniging „D.G.S." voor de bondsleden uit het gehele land blijkt een flinke belangstelling te zullen hebben. Ondanks de over het algemeen voor velen, vooral uit veraf gelegen plaatsen, vrij hoge kosten aan een dergelijke réunie verbonden, zal het aantal bezoekers ruim 250 bedragen, voor wie bij verschillende gezinnen voor de nacht onderdak wordt verleend. Het bestuur van „D.G.S.", dat door de. afbraak sterk in zijn organisatie van deze dag is belemmerd, heeft voor het volkomen slagen toch een goede oplossing gevondenA door een gedeelte van deze bijeenkomst in Haarlem te doen plaats vinden. Het programma, dat Zaterdagavond aanvangt in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost met een feestelijke bijeen komst, vermeldt verder de opvoering van het blijspel „Beurskoorts" in drie bedrij ven onder regie van de heer C. v. d. Plas. Na afloop worden de deelnemers naar hun pleegouders gebracht. De Zondagmorgen is gewijd aan de kerk dienst in de Oud-Katholieke kerk, waarna een boottocht gemaakt wordt over het Noordzeekanaal en via het IJ naar Haar lem. Hier is het diner in hotel „De Leeuwerik" en tevens het einde van de réunie. Blik op een beter IJmuiden in de Patronaatszaal Onder presidium van notaris W. A. Dolleman heeft de Stichting Weder opbouw Velsen-IJmuiden Woensdag middag in het Patronaatsgebouw een samenspreking belegd met een deel van de zakendrijvende middenstand, om diverse hangende problemen door te nemen. De uitvoerige agenda .werd ingeleid door een terugblik van de voorzitter, die de diverse bijeenkomsten over de herbouw van de Velsense winkelpanden de revue liet passeren, om daarna op het nut van de Stichting te wijzen uit wier werk een zekere eenstemmigheid tussen gemeente en mid denstand naar voren is getreden. Dat de overeenkomst over de eenhoofdigheid in de architectuur in dit betoog werd aange haald, baarde geen verwondering, evenmin als de aandrang die er werd uitgeoefend op de goedkeuring van het Velsense Weder- opbouwplan, dat nog steeds niet door Den Haag gesanctionneerd is. Tenslotte werd een recente vergadering gememoreerd, tijdens welke de heer De Vassy het zoge naamde „volume-standpunt" uiteen zette, waaruit blijkt, dat elke gemeente eeq be paald bouwvolume toegewezen krijgt, dat, naar de woorden van de heer Dolleman, ook voor de winkelbouw zal moeten gelden. De zwaarst gedupeerden, zij, die hun pand kwijt raakten en nu elders zijn onderge bracht, zullen naar het oordeel van de Stichting het eerst geholpen moeten wor den, te meer daar thans ongeveer 150 be drijven met uitzetting worden bedreigd door de manipulaties van Rechtsherstel. Hoe gebouwd wordt Puntsgewijs werd de agenda verder af gehandeld en het voorstel van de Stichting, zoals dat enige dagen geleden met een plattegrond werd verduidelijkt, namelijk om de winkelbebouwing langs de nieuwe hoofdweg door Velsen, van het toekom stige Marktplein uit en van het Raadhuis plein af door te voeren, opdat Velsen de gewenste „pantoffelparade" terug zal krij gen, kwam eveneens ter sprake. De volg orde, waarin de onderscheidene panden zullen worden opgetrokken, is op deze kaart die wij in een vorig nummer af drukten aangegeven. Arcade-bouw zou worden toegepast in een versmalling van de hoofdweg en men denkt aan een be bouwing tot een diepte van circa 50 meter met 2530 meter als parterre-bedrijfs ruimte met op de eerste verdieping woon gelegenheid en op de tweede étage slaap kamers. Eenheid op velerlei gebied De verkaveling, aldus werd meegedeeld, zal zich beperken tot eenheden van 5.40 meter frontbreedte en de gevelarchitectuur wordt door één architect uitgevoerd, met behoud echter van de zelfstandigheid der toekomstige exploitanten-eigenaars, wat betreft de binnen-bouw, zodat er een ge leidelijke opbouw kan groeien. De heer Heida, als vertegenwoordiger van de heer De Vassy, deelde mede, dat er voor dit jaar nog bouwvolume voor 230 huizen be schikbaar is, waarin de gemeente de ver deling huizen-winkels zal moeten scheppen. Toen er achter de bestuurstafel vandaan de opmerking kwam, dat de heer De Vassy gezegd heeft, dat er voorlopig geen bouw volume voor winkels zou komen, kwamen zowel Wethouder W. F. Visser als de her- verkavelaar, de heer F. Vermeulen, in ver zet door op te merken, dat de heer De Vassy vertelde, dat er geen splitsing tussen winkel- en woningbouw zou komen en dat deze scheidslijn volgend jaar wel een feit zal worden. Uit de kleine, rustige botsing der menin gen kwam vast te staan, dat de gemeente, dus ook de winkeliers met eventuële her bouwplannen, de verdeling en de omvang van het bouwvolume te allen tijde voor moet zijn, omdat eenmaal uitgegeven bouwvolume bij niet-opneming komt te vervallen. Naar aanleiding van een vraag uit de vergadering verklaarde de Wethouder nog, dat de „Hoogovenhuizen" niet op Velsen's woningvolume drukken. De heer Heida merkte op, dat Velsen wellicht kan profi teren van een elders in den lande over blijvend bouwvolume, wanneer er op dat moment althans concrete plannen klaar liggen. Waar de vicieuze cirkel zich dus sloot: geen goedkeuring van het herbouw plan, geen concrete individuele plannen Kennemerlaan „buurtcentrum" De aanwezige winkeliers vuurden daar na een aantal vragen op de bestuurstafel af, die in volgorde van binnenkomst wer den beantwoord. Onder meer werden in lichtingen verzocht omtrent de herbouw van de winkelwijk aan de Kennemerlaan, waarop het antwoord kwam, dat de Stich ting dit deel van de gemeente niet als „win kelcentrum" maar als „buurtcentrum" be schouwt, hoewel aldus Wethouder Visser dit allerminst betekent, dat de herbouwplannen daar van de baan of ver traagd zijn. Omtrent de blok-bebouwing, in welke vorm de Stichting zich de nieuwe winkelwijken voorstelt, werd meegedeeld, dat elk complex gelijk wordt opgetrokken om een uniforme gevelarchitectuur niet te schaden en ten aanzien van de urgentie- lijsten van aspirant-bewoners zei men, dat deze op voordracht van de heer Vermeulen door het gemeentebestuur worden vast gesteld. In dit kader opperde Wethouder Visser het plan, om een vertrouwens commissie uit de middenstand in het leven te roepen, die B. en W. bij deze moeilijke vraagstukken van advies kan dienen. Een andere vraag was, of de toekomstige bouwer verplicht is, het huis boven de winkel „er bij te nemen", maar hier luidde de repliek, dat de woningen afzonderlijk kunnen blijven en uit voorgaande beschou wingen bleek reeds, dat zij, die een deel van de étages als bedrijfsruimte willen inrichten, daarin vrij gelaten worden. Bovendien is hier en daar aan hoogbouw met flats gedacht. De diepte van de per celen kan desgewenst gebruikt worden door een „slurf' bij wijze van bedrijfs ruimte, wat echter haar specifieke bezwa ren op het gebied der financiering zal ontmoeten. Wie het betalen zal Op dit ingewikkelde probleem ging de heer D. L. M. Smit, economisch adviseur van de Stichting, dieper in en hij toonde zich in zijn financierings-toelichting een waar expert op het terrein der duizend- en één herbouw-voorschriften en bepalingen. Aan de hand van een theoretisch en wel zeer ideaal voorbeeld toonde hij aan, dat r, Velsen\i\ Chauffeur vo„rbaJ« wilde'woensdagmMd^g^ V| gerende trein van static^ gesloten geweest, van de Schuïï de Velserweg oversteken, k'-—' de normale verkeersregels nemen hield de fietser de de bocht. Van de andere zijde grote personenauto, waarvan de door tijdig zijn stuur om te kwam, dat de arbeider tegen t werd geworpen. Ondanks het te auto bijna dwars over de we* -V niet worden voorkomen, dat van de fiets werd gekraald et 2 arbeider ten onrechte mopperig?' lopend vervolgen. He, ER WERD EEN HUIS VE&KOQjJ In het café „de Zon" te Heemst een openbare verkoping plaats g{35| overstaan van notaris J. H. p»-- Beverwijk, waarbij het woon Heemskerk aan de Marquette geveild. Het perceel werd tot de n welke f 2.500 bedroeg opgeb werd de bewoner van het C. J. Duineveld. Er was weinig kooplust. degenen, die geen Ioren door de Duitse cieel vrij bekaaid at ku aanmerkelijk dalende riik,sr"-" mate de ouderdom van h« groter wordt. Bovenin ^3 m overweging, elk individw „Wederopbouw" te gaM !ï?£ll zellder plaatse de brochure over de regelen l'P Cieriing raadpl<®n. S applaus beloonde de heer km het bestuur der Stichtte deerde voorlichting „ver JA vraagstuk, dat „ophouw" heel, Het hoekje van Donderdag 24 Juni 1948 BESTE KINDEREN! Vandaag over een week komt de uitslag van de Juniwedstrijd in ons hoekje, dus jullie hebben nog precies vier dagen om je oplossing in te sturen! Wie na Dinsdag 29 Juni zijn of haar programma inzendt, komt onherroepelijk te laat. Het zal deze keer wel weer een hele uitzoekerij worden, want ik ontving vele mooie en goede oplossingen. E nnu 'Onze brieven: KRULLEKOPJE en HOEPELTJE waren verleden week te laat met hun brief, zodat ik ze nu pas kan antwoorden. Heb je een prettige verjaardag gehad, Krullekopje? En ben je nogal goed bedacht? Je had heel wat .op je verlanglijstje staan, dat zie ik wel in je brief. Hoepeltje is zeker weer helemaal genezen. Ga je weer gewoon naar school? Waar bleef het briefje van Springertje? FLUITEKRUID is een leuke schuilnaam, Corrie, en hij is er nog niet, dus je mag hem houden. Het is geen prettig weer ge weest om naar het strand te gaan, de laat ste tijd, hè? Maar die fijne Zondagmiddag hadden jullie toch alweer te pakken, niet? Ook SPITSNEUSJE is niet vergeten mij de datum van haar verjaardag te vertellen. Fijn hoor, nu komen jullie straks vast in de krant als je jarig bent! Wat jammer, HAZELAAR, dat je moeder de krant zo gauw weggooit. Je moet voortaan Donderdags maar klaar staan om hem direct op te bergen, als iedereen thuis hem gelezen heeft, anders kun je nooit aan een raadsel of een prijsvraag meedoen. Ben je al eens naar het strand geweest met de tent van Oma? Prettig dat je zulke goede cijfers hebt voor taal en schrijven. Als de andere dan ook maar voldoende zijn! BABBELGRAAG komt ook weer eens met een brief op de proppen. Dus jij bent naar Groningen geweest! Ik vind het alleen erg jammer dat je me in je brief niets over je verblijf daar hebt geschreven, want het zal er toch wel prettig geweest zijn? Leuk, dat het boek zo naar je zin was. Op je vraag waar de kinderen boven ons hoekje naar kijken, kan ik alleen maar antwoor den: „ik weet het niet". Ik denk dat je het eens aan ze zal moeten vragen, Babbel- graag! Maar zonder gekheid, als je dat kleine eendje bedoelt voor hun voeten, dan is dat geloof ik zo'n houten speelgoed beestje wat je wel eens in een winkel ziet. FEUILLETON 58) door DOROTHY BLACK. Vertaald uit het Engels Lynn stond met een kloppend hart met de hoorn van het telefoontoestel in haar hand te wachten, tot ze gehoor kreeg. Dat nam in een dorp als dit altijd enige tijd! Ze voelde haar hart bonzen en trachtte na te denken, wat haar niet gelukte. Onwil lekeurig luisterde ze of ze al hulpgeroep hoorde. Dat moest toch stellig komen. Maar alles bleef stil. Spreek ik met de politie? O, wilt u dadelijk hierheen komen. Onmiddellijk. Ja, het hotel „Het Vrolijk Avontuur". Nee, ik weet niet precies, wat er aan de hand is. inbraak of iets dergeUjks, denk ik. Maakt u alstublieft voort! Ze hing de hoorn weer op de haak. Stel je voor, dat het niet alleen maar inbraak was. Stel je voor, dat de moordenaar Ze voelde een rilling langs haar rug lo pen. Peter was nu boven en alléén met een man, die in zijn wanhoop waarschijnlijk voor niets zou staan. En Peter was nog maar nauwelijks hersteld van zijn malaria- aanval. Ze deed de voordeur open, opdat de politie naar binnen kon lopen, en rende de trap op. De inbraak, of wat het dan ook zijn mocht, scheen in alle stilte plaats te hebben. Er was boven geen geluid te ho ren. Op het portaal kwam ze Peter met Katie tegen, die naar beneden wilden gaan. Peter steunde Katie, die deze steun klaarblijkelijk zeer nodig had. Ze namen haar mee naar het kantoor, zetten haar daar in een grote stoel en gaven haar wat cognac te drinken. Wat is er? Wat is er gebeurd? fluister de Lynn. Peter zei: Luister naar haar verhaal. Ik kan er niet uit wijs worden. Zou ze een nachtmerrie hebben gehad? Katie schudde haar hoofd in een heftige ontkenning. Het was geen nachtmerrie, echt niet! Ik heb al lang argwaan gehad. Vraagt u me niet, waarom. O, juffrouw Lynn, geeft u me nog een slokje van die cognac.ik voel mijn knieën nog bibberenU moet weten, dat ik niets gehoord had geen en kel verdacht geluid, maar mijn argwaan vermoedens hielden me uit de slaap en ik ging de gang op en luisterdeen toen hoorde ik praten in de kamer. Ze rilde en stak haar hand uit naar het cognacglas. Heb je de politie gewaarschuwd, lieve kind? Je kunt nooit weten. Als ze er niet gauw bij zijnklappertandde ze. Vertel verder wat er gebeurde, fluisterde Lynn. Wat mijn argwaan in de eerste plaats opwekte, was het feit, dat ze hun sleutel gat met papier hadden afgedekt. Waarom zouden ze dat doen, als ze niets te verber gen hadden? En al die drukte over een extra-grendel. Gisteren heb ik stilletjes het papier van het sleutelgat weggenomen. En om zeker te zijn, keek ik er terwijl ik op de gang stond te luisteren en het gepraat in die kamer hoorde, even door heen, en. Door het sleutelgat van juffrouw Trenchard's kamer? Ja, lieve kind, snikte Katie, die niet ver van een hysterische aanval was, en daar zag ik haar zitten en ze bleek hele maal geen vrouw te zijnEen pruik hing op een stoel en ergens op de grond lag een mannenbroek ener zat een man. Juffrouw Stubb is helemaal geen vrouw, maar een kerel! Ze slikte en rilde" even. Lynn keek Peter vragend aan. Ze is de moordenaar. Ik weet het ze ker. Ik hoorde, wat ze tegen elkaar zeiden. Iets over „weinig moeilijkheden vannacht" en „iedereen was weg". Lieve help, zei Peter zachtjes. Weet je het zeker, Katie? Zo zeker als ik weet, dat ik Katie ben. O, als de politie maar op tijd komt. Er zijn er twee en ze zullen in hun wan hoop tot alles in staat zijn. O.hoort u dat? Ergens boven in het huis werd zachtjes een deur geopend. Alsof iemand een hoofd om de deur stak en luisterde. Peter draaide snel het licht in het kantoor uit. De kleine ruimte was nu alleen verlicht door het maanlicht, dat door het venster naar bin nenstroomde en een spookachtig licht op het onderste gedeelte van de trapwierp. Peter trok Katie en Lynn achter het bu reau, in de schaduw. Zo stonden ze daar in het donker, tegen de wand aan gedrukt, ademloos, te wachten. Er waren voetstap pen op de trap. Voorzichtige voetstappen van iemand, die naar beneden ging. Daar werd in de bocht van de trap juffrouw Stubb zichtbaar in een bruine kamerjas, die door een wollen koord om haar middel werd bijeengehouden. Ze was het terrein aan 't verkennen en gluurde naar alle kan ten, terwijl ze zo nu en dan even stilstond om te luisteren. Ze zag er in het witte maanlicht uit als een sluwe, oude wezel. Hoe, dacht Lynn wanhopig, heb ik hen toch ooit als lieve oude dametjes kunnen zien? Als ze het kantoor binnenliep en het licht aandraaide, zou ze hen moeten zien. Ze stonden doodstil te wachten met in gehouden adem. Juffrouw Stubb draaide zich om als wil de ze weer naar boven gaan, nadat ze zich er van had overtuigd, dat alles in orde was. Op dat moment ging de voordeur wijd open en kwam Will Cranbourne, de politie-agent, binnenwandelen. Zijn fiets stond voor de deur en zijn fietslantaarn wierp een vaag schijnsel naar binnen. Wat is hier aan de handbegon Will. Juffrouw Stubb had zich op slag om gedraaid en scheen plotseling gegroeid te zijn. Blijf staan waar je staat en maak geen beweging, of ik schiet je een kogel door je lijf. Het bedeesde stemmetje van juf frouw Stubb had plaats gemaakt voor de stem van een man in paniekstemming. In het vage licht konden ze een revolver on derscheiden, die zonder aarzeling op Will gericht was. Juffrouw Stubb begon achterwaarts de trap op te lopen. Maar wat voor plan ze ook gemaakt had, het werd in de war ge stuurd door de hulp, die van volkomen onverwachte zijde op kwam dagen. Een deur op de bovengang ging öpen en boven aan de trap verscheen kolonel Parting ton's hond, die er woester dan ooit uit zag met al zijn haar stijf overeind. Hadden ze tenslotte toch de intelligentie van dit dier onderschat? Het bleek de situatie met één blik overzien te hebben en zonder op een bevel van wie ook te wachten, deed hij een aanval op de pseudo-juffrouw Stubb en hapte hij zich stevig vast in haar ka merjas. Deze verloor haar evenwicht en viel over de hond heen, waardoor Will, de politie-agent zijn kans kreeg. Peter stond hem onmiddellijk bij, Lynn draaide het licht aan. De revolver viel juffrouw Stubb uit handen en kletterde langs de treden van de trap naar beneden. De pruik viel af en een kaal geschoren hoofd werd zicht baar. Het was zoals Katie gezegd had: juffrouw Stubb was een man! En meer dan dat. Will Cranbourne, die nu boven op zijn slachtoffer zat, bekeek diens gezicht nauw keurig en slikte. (Wordt vervolgd). Zo tevreden? Ben je Voj MlrAsJ weert en vertel je me <ta gende keer? Een reuze lange brief kwam d< van SPERWER. Een brief me' re- Wat heb je me daar blij mee Sperwer! Nu kan ik je broertje^! echt zien en jou ook. Nou. ik vind tel heel lief broertje, hoor; ik kan dat je erg trots op hem bent. J de voetbal-uitslagen heb ik met fc stelling gelezen. Leuk, dat jullie na school-wedstrij den gewonnen hebbe'l jammer genoeg in Akersloot vej Maar ja, altijd winnen gaat niet. Hal toch al een hele eer voor je, dat je J mee mocht spelen. Kun je nee! J, tegen je verlies? Ik geloof van 3 maals bedankt voor de foto, hoe HORTENSIA verlangt erg i schoolreis. Ik hoop maar voor je, H goed weer is, anders is het niet lei 1 je thuis komt, krijg ik zeker wel gauvl richt van je, hè? Ja, ik ben ook al opfl kermis geweest. Het is er erg leuk. viaij niet? Ben je ook in „de Spin" geweetïl deze krant komt ben je zeker al weg, J misschien sturen je ouders hem wdtj je toe. Veel plezier, hoor! Van BLAUWDRUIFJE kwam v gezellige brief. Jammer, dat Stal eerder wist, dat Reseda gisteren jsng] anders had ik haar ook vast een h siuurd. Kun je haar dit hoekje m felicitatie niet in een brief opsture gaat het met haar? Zul je dan ooi 4 hartelijke groeten overbrengen, 1 druifje? Ja, het weer is niet erg aan lijk voor het strand. Je hebt 't maanfeffi sel al ingestuurd, hoor, dus dat is is ZINNIA is een beetje ongerust overiJ prijs. Dat kan ik me best voorstele: 4 Zinnia. Je hebt dan ook erg lang 11 wachten. Maar nu is aan al dat toch een eind gekomen, want ik dei neer je dit leest, dat je je prijs i vangen hebt. Hij is in ieder geval al dagen onderweg jaar je toe. Je m me echter maar vergeven, dat ik lang" liet wachten: ik had het erg èj maar bedenk, dat ik je nooit vf Schrijf je gauw of je het goed oniv hebt en hoor ik dan ook iets ovcl schoolreis? ZEEMEEUW vindt zichzelf eig «aj dat hij bij een paar woorden var. hfi'J raadsel de hulp van zijn vader rêl| Nu, dat is niet zo erg, hoor 2 vind het fijn, dat je er tenmi lijk voor uit komt. Dat doet iail j iedereen! Jij bent geloof ik de eaigMl het prettig vindt dat de warmte votfjl De meesten zien juist naar een beetje® uit. Maar ieder zijn smaak. Ik neb ook geen hittegolf, want dan br warm om je werk goed te doen, En hiermee sluit de correspondence^ voor een week. Tot volgende keer! Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. TANTE ELS FELICITEERT: RESEDA, die gisteren haar verjï in Zwitserland vierde. Van hafti Reseda. Ik hoop dat je een preUt gehad hebt en volgend jaar je dag thuis zult kunnen vieren. Voor jonge hersem De oplossing van het leden week is: „RUST BOBT m pruim, lisse, motor, koren, lasso, boter). „««.nu: Goede oplossmgen kwam BLAUWDRUIFJE en ZEEP1 HET NIEUWE RAADSEL^ woord bestaande uit 26 lett®Lgg W 7 8 23 -graM^ff 21 17 22 1 16 26 - 24 4 10 18 3 5 11 13 12 9 6 2 14 zuchten kleding monnik grote riv"if£tp foto ouderwetse®® naam

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6