IJmuider Courant Maarschalk Tito in ongenade Oev/ey pS&sw?itó Noodtoestand in Groot-Brittannië De Finnen 1 Juli ter stembus Japan geteisterd door natuurramp Weerbericht So. mro Mfjaai |54 Tel. Adm. 5437, M 5 uur 8061 (K 2560), ■A tl»* s,ntp.Haarlem, Gr. Houtstr. 93, W***« 1072* Dfrecteur-Hooldredacteur 15054, Direcfeur-Hoofdredacfeur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dineda» 29 Juni 19IC Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent per kwartaal f 4,Franco per post f 4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem etV de gouverneur van tf^nrk tot republikeins 'te-1' ,.„t,,:prkiezmg 11 Ne* Vcr'%.ntsverkieztng is ™lstr bewijs* n,e 16de volgende volstrekte fel&LSS zal ra» »- dat onderzoek der Kil waarj„ republikeinse kansen op maar vier maanden K peelt staten nog van Lm de Ve Lrp gebeurtenissen jfo. Bijzondere ge die m *'»BiCaen doe" gelden. De p groter schaal in het fegJ^upMklien dan ooit tevoren Kjeuren beWtK beïnvloeding *5» P'°„ie die erg gevoelig prestaties is, niet uitscha- ■■'T K op het ogenblik pres.- W»1". kansen op herkiezing wel 11 ««fflf is ïïn wekenlange reis door i jliïchtH»1 men met het doel, 1 m «S te vergraten, maar indruk- SïS'e, succes'°t dd-er met ^nS^taover' ^^friin'en uitgelaten over het- igó bewoording h„ presjdent is f ^Lfzijn verkiezing een absoluut tót? en hebben het daarbij FlSte schoonmaak te Washing- »«nn«i Zulk een schoon- ifiSSveSHSr een schoon „e toil is je jjewey's program t*en op de he- - I O'S „f uurlijk ten doel die weile- Pt a! kiezers te beïnvloeden, du .dier dE tuiging hebben dan dat {veelmeer willen staan. Er -iSSSSSi b^t er daarom geen plezieriger in- f* HP vindt het allemaal erg luid- L" worden. Dat een candidaat E,«rb«Id) het minister-president. I.1 ,n Europese staat zulk een betite. ïSsen is "iet denkbaar. Maar al S spektakel ons onplezierig aan ,K hei niet met onze opvattingen Saving, het vermindert de grote niet die het jonge Amerikaanse uins bezit. Daar behoren eigen- we die Europa oiet kan evenaren, van zijn huidige zwakte tussen de wereldmachten. En wo moeten fen, oat de persoonlijkheid van de S&anse president voor ons een zaak rnie betekenis is geworden. n mogelijk dat het getij zich alsnog «Dewey zal keren en zijn verkiezing Lident beletten. Bovendien is hij fel k gelijk wij allen. Maar als wij de pijnlijkheid aannemen, dat deze op- Ëde persoonlijkheid inderdaad presi- I al worden zeggen wij niet te veel. Mhet zo zijn, dan had Europa het slech- on treffen. Dewey, die bekend staat man die niet over één nacht ijs ajn besluiten niet dan na duchtige Üreiding neemt en er in het bijzonder argt, in alle aangelegenheden des- fcj voorlichting in te winnen, behoort - niet tot de „afzonderaars" de fjsnisten. Bij het Plan-Marshall heeft a en zeer positieve houding ten gunste deun aan Europa aangenomen en toen I 3155 een meerderheid in het Huis van (vaardigden poogde, die weer aanzien- le verminderen, heeft hij zich daar iip legen gekeerd. Dit was geen impul- 1 daad zijnerzijds, maar zij paste in •eïtieke ontwikkeling. Hij is een pro lan, die blijkbaar met taai geduld ie stelselmatige opbouw van zijn poli- tbeleid heeft gewerkt. Hetgeen ander- b ce vraag doet rijzen, of hij de grote fcan zou kunnen zijn die in critieke Enigheden, bij onverwachte wendin- jdgebeurtenissen, tot de „geniale greep" sast is. Gij kunt zeggen: wat gaat mij Hu, die man zit ver weg in Amerika bsüs onze president, toch nietmaar tijden, waarin wij dat met reden kon ingen zijn voorbij. Inderdaad zal het ra Europa in de eerstvolgende jaren 1 Bege raste afhankelijk zijn van de per- Bheid en het beleid van de Ameri- s president. 1 voornaamste adviseur in buiten- aangelegenheden is John Foster 5. voorstander van een Verenigd 17. 01 een man die hem tevens v toil moeten bijstaan is de bekende fit Arthur Vandenberg. Als Dewey ge en wordt zal Foster Dulles wellicht dialis opvolger als minister van Bui- ifidse Zaken zijn. k Times heeft discreet te kennen ge- 9, dat Dewey zelfs in zijn eigen partij persoonlijke vrienden heeft. Zijn -'alen nopen „meer tot onwillekeurige aiering dan tot warme toegenegen- sgï het statige Londense blad. Maar ervaren man in het beïnvloeden sassa en het verwerven van stem- —J3 we erg verheugd zijn met de aaai' Men is geneigd tot gemengde ge es en de herhaalde overtuiging, dat ej® het slechter had kunnen treffen. R. P. Defensiecommissie samengesteld l ««telling is thans bekend ge- f Defensiecommissie, die on- J.'f leven is geroepen ter vervan- -ce Leger- en Vlooteommissie. Wensiecommissie hebben dezelfde «en zitting, die ook deel uitmaak- Vloot-commissie. Al- SS" ?agenaar (C.P.N.) is ver- m de he«r J- van de Kieft Ar- ^eer rantsoenering 'D Rusland? fcyDai,y News bericht, onder ;'SDVuerdachte diploma- ^:e'ii)W lshington' dat »de Kt: Voor £5 geheim Plannen heeft v„ "nVOrg van de ra^t- «Kt gebruikssnp? gsmiddelen en rg nieuwe VONNIS VAN DE COMINFORM Joegoslavische communisten beschuldigd van alle misdaden die binnen de „internationale" mogelijk zijn De Comïnform, het centrale informatiebureau der communistische partijen, heeft in een breedsprakig communiqué een vernietigend vonnis uitgesproken over de Joegoslavische communisten, met name maarschalk Josip Tito en zijn naaste mede werkers Kardelj, Djïlas en Rankovitsj. Zij worden beschuldigd van practisch alle misdaden, die tegen de communistische internationale gemeenschap kunnen worden bedreven, van anti-sovjettisme tot Trotskisme en valse taktiek toe. „De Joegoslavi sche leiders hebben zich buiten de broederschap van communistische partijen ge plaatst, buiten het verenigd communistische front en derhalve buiten de gelederen van de Cominform," aldus het communiqué, dat opgesteld werd tijdens een bijeen komst van de Cominform midden Juni in Boekarest gehouden. Deze veroordeling heeft in Belgrado zowel als in geheel West-Europa het effect gehad van een donder slag bij heldere hemel. De Joegoslavische UNO-gedelegeerden in Lake Success toonden zich geheel verbijsterd. In Londen, Parijs en Washington zijn nog geen com mentaren geleverd, doch men is geneigd deze breuk in de Cominform te beschouwen als een vernietigende ontwikkeling in de eenheid van het communistische Front ")e Engelse liberale Manchester Guardian zegt dat de legende der Slavische solidariteit tot het verleden behoort. Stilte in Belgrado In Belgrado, de plaats, waar het orgaan der Cominform „Voor Een Duurzame Vre de" maandelijks pleegt te verschijnen, heerst de stilte van een graf. De veroordeel de politieke leiders zijn niet in de stad; zij verblijven op hun respectievelijke zomer- viila's en laten geen woord van zich horen. Intussen is de Russische maarschalk Tol- bcechin in de Joegoslavische hoofdstad in actie om het aangerichte kwaad op Russi sche wijze te herstellen. Over een eventueel aftreden of afzetten van Tito als staatshoofd zijn nog geen berichten verschenen, doch men neemt in het buitenland aan dat Tito niet meer in functie is en dat de nodige wijzigingen reeds in het Joegoslavische staats- en partijbestuur zijn aangebracht. Het verschenen communiqué is een lijvig document van acht bittere en gramstorige hoofdstukken, waarin de verschillende be schuldigingen aan het adres der Joegosla vische communisten in de meest krasse ter men worden gedetailleerd. Het werd als motie eenparig door de te Boekarest aan wezige communistische afgevaardigden aangenomen. Op deze bijeenkomst waren de Joegoslaven niet aanwezig; volgens het communiqué hadden zij geweigerd aan de besprekingen deel te nemen. De motie werd ingediend door de Russische communisti sche partij, die, aldus het communiqué, „dit voorjaar herhaaldelijk broederlijke critiek aan de Joegoslaven kenbaar heeft gemaakt, die echter met verzet en vijandigheid werd ontvangen". In het communiqué is verder nog te lezen: „De Joegoslavische leiders, aangetast door verwaandheid en listige berekening, hebben in plaats van hun fouten langs Bol sjewistische weg te corrigeren, deze critiek met verzet en vijandigheid ontvangen en de met de partij strijdige wijze van cate gorische én algemene weigering van erken ning hunner fouten gekozen". Het communiqué constateert, dat de Joe goslavische partij de internationalistische tradities van het communisme heeft prijs gegeven en gehandeld heeft volgens het principe dat de kapitalistische staten min der gevaar vertegenwoordigen voor de on afhankelijkheid van Joegoslavië dan de Sovjets. „De Joegoslavische leiders, die zich verkeerd hebben georiënteerd in de in ternationale situatie en bevreesd zijn ge worden door de verschrikkelijke bedrei gingen van de imperialisten, menen dat zij door een reeks aftochten de gunst van die staten kunnen verwerven, met hen tot overeenstemming kunnen komen over de onafhankelijkheid van Joegoslavië en het Joegoslavische volk geleidelijk een oriën tering naar deze staten, dus een oriënte ring naar het kapitalisme, kunnen opleg gen". De Joegoslavische regeringsautoritei ten hebben de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie vereenzelvigd met die van de imperialistische mogendheden en hebben de Sovjet-Unie behandeld op de zelfde wijze als de bourgeoisstaten. Vervolgens zegt het communiqué dat de Joegoslavische communistische leiders de Marxistische-Leninistische leerstellingen aan een herziening hebben onderworpen. De oorspronkelijke leer legt er de nadruk op, dat de partij de fundamentele en leiden de kracht uitmaakt in het land en dat die kracht niet mag versnipperd worden in een massa van partijlozen. De partij is de hoog ste organisatievorm, terwijl men in Joego slavië niet de communistische partij, doch wel het Volksfront als leidende kracht be- Standpunt van Washington in de Indische kwestie In een radiorede heeft de heer H. Mer- rell Benninghoff, onderdirecteur van het bureau voor zaken van het Verre Oosten van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, de politiek van de Verenigde Staten ten opzichte van de Indo nesische kwestie belicht. In de eerste plaats zeide hij, zijn de Verenigde Staten vast besloten om alles te doen wat in hun ver mogen is, om aan de volken van Indone sië die vrede, voorspoed en de vrijheden van het democratische stelsel te brengen als zij alle volken ter wereld deelachtig willen zien worden. In de tweede plaats trachten de Verenigde Staten speciaal in dit stadium der onderhandelingen het In donesische en het Nederlandse volk bij te staan in het wederom ontdekken van hun wederzijdse afhankelijkheid en er hen op nieuw van te doordringen, welke een be langrijke bijdrage elk hunner kan leveren tot de welvaart en de veiligheid van de ander. Ten derde zijn zowel de Verenigde Staten als het volk van Nederland en dat van Indonesië ervan doordrongen, dat de wereld dringend behoefte heeft aan dat gene, wat zij beiden in samenwerking kun nen opleveren. Tenslotte zijn de Verenigde Staten vastbesloten, dat de door totalitaire machten in het werk gestelde pogingen om deze doeleinden te dwarsbomen, niet zul len slagen. houdt. „De Joegoslavische leiders willen hun verkeerde opvattingen niet bekennen volgens welke de communistische partij geen eigen program mag hebben, doch zich moet verenigen met het partijloze Volks front, dat elementen van uiteenlopende aard en dito-politieke groeperingen, waarbij ook enkele bourgeoisiepartijen, bundelt". Het is niet aanvaardbaar, dat in de Joe goslavische communistische partij de min ste critiek met de wreedste repressiemaat regelen wordt gestraft. De Cominform ver oordeelt de daden als de uitsluiting uit de partij en de aanhouding van kameraden Zujovic en Hebrang, leden van het hoofd bestuur, die critiek hebben durven oefenen op de anti-sovjet-opvattingen van de partij leiders en die pleitten voor vriendschap met de Sovjet-Unie. De Cominform is van mening, dat men in de communistische partij een dergelijk terrorisme en louter Ottomaans optreden niet mag dulden. In het belang van het on afhankelijk bestaan en de ontwikkeling van de Joegoslavische communistische partij, moet een einde daaraan worden gemaakt. Al te veilig De Cominform beschuldigt de communis ten van Tito van het maken van progagan- da tegen de Sovjet-Unie en van pogingen het Russische leger in discrediet te brengen. Zij namen een „haatdragende houding tegenover de Sovjet-Unie en de communis tische partij in de Sovjet-Unie" aan. In Joegoslavië werd een politiek gevoerd om de Russische militaire specialisten in dis crediet te brengen. Civiele Sovjet-deskundi gen waren onder toezicht van de Joego slavische veiligheidspolitie gesteld. Derge lijke methoden werden toegepast op de ver tegenwoordiger in Joegoslavië van de Rus sische communistische partij en op een aan tal officiële vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie". Gelukwens van de Koningin aan Prins Bernhard De Koningin heeft de volgende brief aan Prins Bernhard gericht: „Op Uw laatsten verjaardag tijdens mijn regeering, voel ik mij gedrongen U zeer hartelijk te danken voor al het geen gij op zoo velerlei gebied voor ons volk en voor het vaderland gedaan hebt. zoowel vóór als tijdens den oorlog en daarna. Nimmer zal ik vergeten, hoe gij mij bijgestaan hebt buiten mijn regeeringstaak gedurende de moeilijke jaren in Engeland, steeds op de bres staande voor de zaak der vrijheid. Gelijk met de troonsbestijging van Juliana zijt gij krachtens de geldende bepaling „de" Prins der Nederlanden. Ik doe een beroep op alle land- en rijksgenooten en niet minder op het buitenland U zoo te noemen. Alhoewel goed bedoeld is de vergissing vrij alge meen, dat gij in den vervolge prins gémaal zoudt heeten. Deze titel heeft echter hier te lande nimmer bestaan en is daarom onaanvaardbaar. Ik wensch U van harte toe, dat gij, voortgaande op den ingeslagen weg, Uw gaven en Uw werkkracht ten be hoeve van Juliana en ons volk ten volle zult kunnen ontplooien." WILHELMINA. De hélicoptère bij een noodlanding gekanteld Hefsch roefbladen liepen schade op Gistermiddag omstreeks half vier werd de hélicoptère van de Stichting Hefschroef- vliegtuigen door een motorstoring gedwon gen een noodlanding te maken bij Noot dorp in Zuidholland. Bij het landen kan telde het hefschroefvliegtuig echter om. waarbij de r--'werden beschadigd De drie inzittenden onder wie de piloot E. Senger, kwamen ongedeerd uit het toestel. De rijksluchtvaartdienst heeft een onder zoek ingesteld en het toestel vrijgegeven voor transport over de weg naar Ypenburg. Autobus kapseisde na botsing met boom Door het breken van de stuurstang reed gisteren een autobus van de „WATO", die een dienst onderhoudt tussen Hellendoorn en Almelo, tussen Nijverdal en Wierden tegen een boom. De boom brak af en de autobus sloeg om. Slechts een der zestien inzittenden, een dame uit Hengelo, moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. De andere inzittenden die door glasscherven gewond werden, konden na verbonden te zijn de reis voortzetten. De bus werd gro tendeels vernield. KOmiSG GEORGE PROCLAMEERT: Vérstrekkende bevoegdheden voor de regering om havenstaking te doen eindigen Hef woord is aan.... Op advies van de Engelse regering heeft de Koning gisteren met het oog op het voortduren van de havenstaking de „nood toestand" geproclameerd. De wet op de noodtoestand geeft de regering vérstrek kende bevoegdheden en kan slechts in werking treden wanneer er een situatie is ontstaan, die het volksbestaan in gevaar brengt. Dat zo'n situatie thans bestaat is huiten kijf want gisteren staakten er nog een kleine twintigduizend havenarbeiders in Londen en tienduizend in Liverpool en Birkenhead. Meer dan duizend militairen zijn gisteren aan het werk gezet om drie met vlees geladen schepen te lossen en vijf duizend anderen staan gereed om te be ginnen met het lossen van de 162 schepen die in de Londense haven liggen te wach ten. De regering ging tot het requireren van de troepen over nadat duidelijk was geble ken dat de vakbondsleiders niet in staat waren deze niet-officiële staking te doen eindigen. De trucks met militairen werden door militaire motorpolitie geëscorteerd. Attlee's mededeling in het Lagerhuis dat de noodtoestand zou worden afgekondigd werd in het Lagerhuis met instemming van beide partijen ontvangen. Alleen de com- In luidspreker-auto's deden de Russen in Berlijn de bevolking mededeling van de af snijding der gas- en stroomlevering in de Westelijke sectoren der stad. Rustige en vreedzame verkiezingscampagnes De Alandseilanden, liggende in de Botni- sche Golf op 100 kilometer van de Zweedse kust, krijgen deze week druk bezoek. De honderden Finnen die zich dit jaar een zomerreisje naar Zweden hebben kunnen permitteren zullen namelijk deze week hun vacantie een dag moeten onderbreken om hun stemplicht te vervullen. Daar de Alandseilanden het van Scandinavië uit snelst te bereiken Fins gebied vormen, spreekt het vanzelf, dat de vacantie- nemende Finnen, die zich voor een ogen blik van hun land hebben losgerukt, even naar de Alandseilanden zullen „wippen" om daarna zo snel mogelijk naar het „Zweedse paradijs" terug te keren. Donderdag 1 en Vrijdag 2 Juli gaan de inwoners van het land der 60.000 meren en 80.000 eilanden voor de tweede maal na de oorlog ter stembus om hun nieuwe Rijks dag te kiezen. De verkiezingsstrijd in Fin land wordt, zoals het behoort, met zeer vreedzame middelen gevoerd. De buiten lander die door Helsinki loopt, wordt on middellijk getroffen door het buitengewoon kleine formaat van de verkiezingsplakka ten. Nergens treft men de enorme span doeken en tekeningen aan, die men in ons land en elders bij dergelijke gelegenheden gewend is. Maar wat het aantal der plak middelen betreft winnen de Finnen het rijkelijk van ons. In de hoofdstad van Fin land is elke boom deze dagen gesierd met een aanplakbiljet van een der zeven par tijen, die in het parlement zijn vertegen woordigd. Zelfs de enorme hoeveelheden hout uit de Finse bossen, die overal in de straten van Helsinki zijn opgesteld en bij gebrek aan kolen deze winter moeten die nen om de Finnen te verwarmen, zijn be dekt met allerhande aanbevelingen. In politieke kringen is de alles overheer sende vraag natuurlijk, hoeveel stemmen de Finse „Folksdemokraten" zullen ver werven. Dit is de partij van Leino en zijn echtgenote Hertha Kusinen. Op het ogen blik bezetten de Folksdemokraten 51 van de 200 zetels in het Finse parlement. Bij de vorige verkiezingen in 1945 verkregen zij 49 zetels en 2 sociaal-democratische afge vaardigden gingen later naar hun partij over. De algemene verwachting is, dat de Folksdemokraten onder de druk van de politieke gebeurtenissen tenminste zes zetels zullen verliezen, die mogelijk groten deels naar de sociaal-democraten zullen gaan. Deze laatsten kregen in 1945 50 zetels en zouden met deze winst de grootste partij in de Finse Rijksdag zijn. Tot Zondagavond tegen middernacht bood Helsinki nog steeds dezelfde aanblik als in de afgelopen weken en gaat het leven rustig zijn gang met uitzondering van de invasie der 50 journalisten uit alle delen van de wereld, die de Finse verkiezingen voor hun bladen en voor de radio in alle finesses zullen verslaan. Het enige vermeldenswaardige feit in Helsinki op het ogenblik is de bewaking van het huis no. 7a in de Bergmansgatan. Hier staat dag en nacht een politieagent, die met argusogen elke voorbijganger op neemt. Het is het huis, waar oud-minister Leino en zijn echtgenote, de minister zon der portefeuille Hertha Kusinen, wonen. I munist Piratin veronderstelde dat de maat regel een krachtig protest van de georga niseerde arbeiders zou uitlokken, maar Attlee antwoordde dat hij Piratin niet als autoriteit voor de georganiseerde arbei ders in Engeland beschouwde. Attlee deelde tevens mede dat George Isaacs, de Britse minister van arbeid, per vliegtuig van de intèrnationale arbeidsconferentie uit San Francisco terugkeert. De proclamatie van de noodtoestand, die de laatste maal bij een algemene staking in 1926 werd afgekondigd, geschiedde gis teren op een bijeenkomst van de kroon raad in Edinburg. Zonder de toestemming van beide kamers in het parlement mag de wet op de noodtoestand slechts een week toegepast worden. Staking tegen gewone mensen De Britse premier, Clement Attlee, heeft gisteren voor de radio verklaard, dat hij er „zeker van was, dat het Britse volk de regering zou steunen in de stappen, die zij heeft genomen en thans nog neemt". „De regering", zo zeide hij, „doet geen poging zich te mengen in de onderhande lingen tussen de belanghebbende groepen in de industrie, maar het is de plicht van de regering de beide groepen bijeen te brengen waar men er niet in slaagt tot overeenstemming te geraken". „Deze staking", aldus Attlee, „is er niet een tegen kapitalisten of werkgevers. Het is een staking tegen uw kameraden een staking tegen de huisvrouwen en een sta king tegen de gewone mensen". Het niet-officiële stakingscomité heeft gisteren besloten de haven van Londen tot „verboden gebied" te verklaren. Iedereen die op de haventerreinen werkzaamheden verricht die eigenlijk door de stakers moes ten worden verricht zal als onderkruiper worden beschouwd. Kort na Attlee's beroep op de arbeiders om het werk te hervatten hebben de haven arbeiders van Southampton besloten niet mede te staken. Zij hebben er bij de Lon dense havenarbeiders op aangedrongen het werk te hervatten. Enkele spleten in hetBerlijnse ijzeren gordijn De voedselaanvoer in de Westelijke zones van Berlijn is enigszins verbeterd door de aankomst van een aantal schepen, dat op voorshands nog onverklaarbare wijze door de Sovjets is doorgelaten. Bovendien heb ben de Russische autoriteiten de grens tus sen de zones voor Duitse reizigers weer opengesteld. Intussen is de aanvoer van voedsel door de lucht in volle gang. Een hoge functiona ris van het Amerikaanse militaire bestuur in Berlijn heeft medegedeeld, dat er spoe dig genoeg voedsel voor de gehele bevol king der Westelijke stadssectoren zal wor den aangevoerd. Het ministerie van Oorlog te Washington heeft besloten onmiddellijk 30 tot 40 vier motorige vrachtvliegtuigen te sturen, die elk zeven ton per vlucht kunnen vervoeren Elk der toestellen zal naar verwachting per dag minstens twee vrachten naar Berlijn vervoeren en vele wellicht drie. Naar schatting zullen deze toestellen 500 ton per dag vervoeren. De functionaris deelde mede, dat de vol ledige voedselrantsoenen voor de Duitsers in de drie Westelijke sectors en voor de Amerikaanse, Franse en Engelse bezettings troepen door deze maatregel „voor onbe paalde tijd" kunnen worden gehandhaafd. Vandaag zouden meer dan honderd Ame rikaanse legerdakota's op het vliegveld Tempelhof landen. De Amerikaanse plaatsvervangende mi nister voor het Leger. Pranpr. h^eft. te Lon den met Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken de laatste ontwikkelin gen in de crisis te Berlijn besproken. Dra per, die naar Londen is gevlogen om be sprekingen te voeren over de strategische aspecten van de Berlijnse crisis, zal later naar Berlijn vertrekken, waar hij deze kwestie met generaal Robertson en generaal Clay zal bespreken. Draper was vroeger economisch adviseur van generaal Clay. Zijn missie draagt of ficieel het karakter van een inspectiereis. Hij is vèrgezeld van luitenant-generaal Wedemeyer van de Amerikaanse lucht macht. Verwacht wordt, dat zij twee a drie weken in Berlijn zullen blijven. De zuiveringsraad voor het bank-, beurs-, financierings- en assurantiebedrijf, ingesteld bij beschikking van 27 November 1947 met ingang van 1 Juli 1948 worden op geheven. De afgunst reikt niet tot hoge karakters, evenals een adder op de grond blijft kruipen. Aardbevingen en vloedgolven teisteren vijf steden Midden-Japan is gisteren door hevige aardbevingen gevolgd door enorme vloed golven geteisterd. Volgens een Amerikaans legerbureau in Tokio zijn vijf steden, Foe- koei, Maroeoka, Mikoeni, Matsoeoka en Kanaza, volkomen verwoest. De schat tingen over het aantal slachtoffers lopen nogal uiteen, maar er wordt gesproken en 300.000 a 400.000 daklozen. Overal zijn enorme branden ontstaan die tot op tiental len kilometers in de omtrek zijn waar te nemen. Twee passagierstreinen zouden zijn verongelukt. De stad Foekoei die vrijwel geheel zou zijn weggevaagd is een bekend centrum van de zijde-industrie en had voor de oorlog een bevolking van 64.200 zielen. De Japanse bevolking is inmiddels al weer hard aan het werk om de wegen, die door ingestorte bruggen en tunnels worden versperd, te openen. Volgens de Amerikaanse bezettings autoriteiten in Tokio zouden de aanvanke lijke schattingen overdreven zijn. Men wei gerde echter zelf een schatting te maken. Volgens de laatste schattingen zijn drie duizend mensen gedood of gewond in de stad Foekoei. Hedenmorgen was men de branden meester, die de zijdestad in de as gelegd hebben. In de andere plaatsen brandde het vuur vanzelf uit. Een ooggetuige van de ramp in Foekoei zeide, dat de stad na de aardbeving er uit zag als was zij door een atoombom getrof fen. „In Hirosjima stonden na de atoom bom nog dertien huizen overeind. In Foe koei na de aardbeving nog slechts drie." Vluchtelingen stroomden alle kanten heen. Totaal verbijsterende kinderen wer den door hun moeders uit de puinhopen gesleept. Luitenant-generaal Robert Eichelberger, de bevelhebber van het achtste Ameri kaanse leger in Japan, heeft hulpverlening aan de getroffen steden toegezegd en woorden van lof gesproken over de per soonlijke moed, welke de bevolking bij de ramp heeft betoond. Vastlopen der besprekingen te Batavia waarschijnlijk Republikeinse delegatie wil compromis-voorstel behandeld zien Mohammed Roem, voorzitter der re publikeinse delegatie, heeft gisteren verklaard, dat zijn delegatie geen an dere weg ziet om de besprekingen voort te zetten dan die van rechtstreekse dis cussies over de Australisch-Amcri- kaanse voorstellen. Naar Reuter uit betrouwbare bron ver neemt, heeft de republikeinse delegatie, na de verklaring van Roem, een brief gezon den aan de Commissie van Goede Diensten waarin gevraagd wordt om een spoedig bijeenroepen van de agenda-commissie. Be trouwbare waarnemers beschouwen een opnieuw vastlopen van de besprekingen als waarschijnlijk. Het communiqué van de C.G.D. van gis teravond meldt, dat in de gisteren gehou den vergadering inzake economische en fi nanciële aangelegenheden de republikeinse delegatie geweigerd heeft het accoord ter verruiming van het verkeer ter zee te ac cepteren. Dit accoord werd in Kalioerang bereikt in de sub-commissie en zou voorts moeten worden goedgekeurd door het hoofd van de commissie. De republiek weigerde op gronden, dat de „blokkade" met dit accoord niet opge heven was en dat er geen tastbare aanwij zing was, dat ook een accoord over het luchtverkeer binnen die periode kon wor den bereikt. Incidenten op Java eisen twee doden De correspondent van Aneta in Buiten zorg meldt het volgende: De administrateur van de onderneming Baloembangan in het Soekaboemische, de heer Thung Djie Tjiong, is het slachtoffer geworden van een overval door een ge wapende bende. Bij een poging om tegen stand te bieden werd hij door de bende beschoten en zodanig gewond, dat hij na overgebi-acht te zijn naar liet Rode Kruis in Soekaboemi, aldaar de volgende ochtend aan zijn verwondingen is overleden". Naar pas thans kan worden gemeld, hebben sluipschutters Zondagavond een auto met militairen, die uit de richting van Buitenzorg kwam nabij Dramaga be schoten als gevolg waarvan een militair zodanig werd gewond, dat hij enige uren daarna is overleden. THEODORUS NIEMEYER N.V. HONDERD JAAR. Te Groningen is het honderdjarig be staan gevierd van de tabaksfabriek Theo- dorus Niemeyer N.V.. De voorzitter van de bedrijfsgemeenschapvereniging bood na mens het personeel een gebrandschilderd raam aan de directie aan. 's Middags was er een diner en daarna een receptie door de directie, 's Avonds voerde het personeel in de Stadsschouwburg een revue op. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.ï. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: AANHOUDEND KOEL WEER Wisselende bewolking met nu en dan buien, hier en daar vergezeld van on weer. Aanhoudend koel weer. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Noord. 30 Juni: Zon op 4.23 uur, onder 21.03 uur Maan op 0.45 uur, onder 13.46 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1