c J Eckener, allesbehalve nazivriend, werd tot zware straf veroordeeld Flora's feest nadert snel met muziek, zang, dans en spel PANDA EN HET OOG VAN MUG Ha Q Wereldnm DINSDAG 6 JULI 1948 Zonderlinge rechtspraak in de Franse sóne (Van onze correspondent in Duitsland) Dr. Hugo Eckener, de bijna tachtigjarige Duitse luchtvaartpionier, heeft enkele da gen geleden tot zijn verbazing in de „Staats courant" moeten lezen, dat hij veroordeeld is tot een boete van 100.000 mark, 5 jaar eerverlies en schorsing uit leidende func ties voor de tijd van eveneens 5 jaar. Het vonnis, dat ondertekend was door de staatspresident van Zuid-Baden, klaarblijkelijk het resultaat van een pro ces, dat onder uitsluiting van het publiek op instigatie van de Franse militaire re gering heeft plaats gehad. Bevreemdender nog dan het vonnis zelf is de omstandig heid, dat de veroordeelde voor dit proces niet was gedagvaard en dat hem evenmin een motivering van de zware bestraffing werd medegedeeld. Het behoeft geen betoog, dat in brede kringen der Duitse bevolking deze zon derlinge wijze van rechtspreken ontstem ming en verontwaardiging heeft teweeg gebracht. Dr. Eckener, de luchtschepenbouwer van Friedrichshafen, die reeds in 1924 de Z.R. III (later omgedoopt tot „Los Angeles") naar Amerika bracht, in 1928 met de „Graf Zeppelin" over de Oceaan vloog en in het daarop volgend jaar een wereldreis maakte, is nooit lid van de nationaal-socïa- listische partij of een harer nevenorgani saties geweest. In tegendeel hij demonstreerde reeds voordat de nationaal-socialisten aan de macht kwamen zijn afkeer tegen deze be weging. Toen hi 1931 de NSDAP in Fried richshafen een massavergadering wilde beleggen, waarop Hitier het woord zou voeren, weigerde Eckener de grote Zeppe lin-hal voor dit doel ter beschikking te stellen. In 1932 sprak Eckener voor de radio over alle Duitse zenders en wat de luiste raars toen -te horen kregen, was verre van aangenaam voor Hitier en consorten. Had de oude president von Hindenburg hem niet de hand boven het hoofd gehouden, dan zou Eckener reeds in 1933 in een con centratiekamp terecht zijn gekomen. Eckener is ook later hoewel hij hier en daar tot zekere concessies genoopt was steeds een tegenstander der aggressieve politiek van het Hitler-régime gebleven. Hij oefende critiek op de bezetting van het Rijnland door Duitse troepen en ver klaarde zich niet bereid met zijn lucht schip boven het „bevrijde" gebied een propagandatocht te maken. Het gevolg was, dat de nazi's, met name Goebbels en rijn propaganda-ministerie, door een systeem van doodzwijgen poogden de naam van Eckener in vergetelheid te doen geraken. In de Duitse pers mocht de naam van de „reactionnair" niet meer worden genoemd, zijn portret niet meer worden afgedrukt. De straten en scholen, die naar hem waren genoemd werden herdoopt. Ik heb dr. Eckener in de jaren, vooraf gaande aan de oorlog, enige malen te Ber lijn ontmoet in de hal van hotel Esplanada en ofschoon het reeds toen voor een Duit ser met de reputatie van een dr. Eckener niet ongevaarlijk was ronduit met een bui tenlands journalist te spreken, verblufte hij mij door zijn openhartigheid en door zijn allesbehalve nationaal-socialistische beoordeling van de politieke toestand. Het feit, dat Eckener verleden jaar als een van de eerste Duitsers naar de Verenigde Staten kon reizen om daar aan luchtvaart conferenties deel te nemen, bewijst ook, Buitengewoon dienstplichtigen lichting 1949 De burgemeester van Haarlem deelt mede, dat mogelijk is een deel van de ingeschrevenen voor de dienstplicht van de lichting 1949, in verband met de mindere mate van geschiktheid voor de taak, welke hun op grond van het gehouden onderzoek in het leger zou moeten worden toege wezen, in gewone tijden buiten oproeping te laten, door hen te bestemmen tot bui tengewoon dienstplichtige. Bij de aanwijzing van bovenbedoelde ingeschrevenen, die voor bestemming tot buitengewoon dienstplichtige in aanmer king kunnen komen, is de omstandigheid dat reeds twee broeders dienen of gediend hebben, van invloed. Dit wil dus niet zeg gen, dat iedere ingeschrevene van wie twee broeders dienen of gediend hebben, voor bestemming tot buitengewoon dienst plichtige in aanmerking komt. Degeen, die een aanvraag indient, moet er derhalve rekening mede houden, dat hij toch als gewoon dienstplichtige kan worden op geroepen. Van hen, die reeds zijn ingelijfd of een oproeping ter inlijving hebben ontvangen, kan geen aanvraag in behandeling worden genomen, omdat te hunnen aanzien uiteraard bij het gehouden onderzoek voor de hun toegedachte taak in het leger geen mindere mate van geschiktheid is gebleken. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7, 8, 13 en 19 uur: Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Réveille; 7.45 Woord voor del dag; 8.15 Gewijde muziek; 8.30 Platen; 9.00 Zieken bezoek; 9.30 Werken van Mendelssohn en Tsjaikofski; 10.30 Morgendienst; 11.00 Piano- werken van Debussy; 11,30 Platen; 12.00 Ancora-trio; 12.30 Weerbericht; 12.33 Man doline-orkest; 13.15 Cello en orgel; 13.45 Werken van Rimsky Korsakoff; 14.00 Zang, viool en piano; 14.30 Lichte muziek; 15.00 Frans kerkkoor: 15.30 Metropole-orkest: 16.00 Voor jeugdige postzegelverzamelaars: 16.15 Voor de jeugd: 17.30 Maatschappelijk werk; 17.35 Sweelinck-kwartet; 18.00 Har- momoniekorps; 18.30 Strijdkrachtenprogram ma; 19.15 Ouverture „Tannhauser"; 19.30 Actualiteiten; 19.45 Platen; 19.55 Bach koraal; 20.00 tot 1 uur 's nachts: stembusuitslagen afgewisseld door muziek, reportages en be schouwingen. HILVERSUM 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7, 8. 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 en 8.15 Platen; 8.50 Voor de vrouw; 9,00 Suite van Reger; 9.35 Trio van Moeran; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Kookpraatje; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Platen; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Weerbericht; 12.33 Voor 't platteland; 12.38 Zwitserse Jodelclub; 13.15 Kalender; 13.20 Operettemuziek; 14.00 Cau serie over de clown Groc; 14.15 Symphoni- sche muziek; 15.00 Luisterspel „Jane Eyre"; 15.30 Voor zieken; 16.00 Kinderkoor; 16.15 Reportage uit Blijdorp; 16.45 Vragen staat vrij; 17;15 Zwitsers radio-orkest; 17.45 De vuurtorenwachter in de Indische archipel; 18.20 Hammond-orgel: 18.30 R.V.U.-cursus; 19.00 Verkiezingsuitslagen: 19.30 Vacantiebe- steding; 19.45 Lezen in de Bijbel; 20.05 Din gen van de dag; 20.15 tot 1 uur 's nachts: Verkiezingsuitslagen, afgewisseld door mu- *iek- dat de Amerikanen hem niet als een vijand der democratie beschouwden. Duitse vrienden van dr. Eckener zijn thans van plan een actie op touw te zetten om een herziening van het vonnis te be werkstelligen en alsnog een openbaar pro ces te eisen, waarin het de bejaarde lucht vaarder mogelijk zal zijn, zich tegenover eventuele beschuldigingen te rechtvaar digen. (Het is onze redactie bekend, dat Ne derlandse dwangarbeiders die tijdens de oorlog in Friedrichshafen tewerk gesteld werden, van dr. Eckener alle mogelijke hulp kregen en dank zij zijn bemoeiingen hun erbarmelijke onderkomens verbeterd zagen, ofschoon dr. Eckener in feite geen aandeel meer had in de leiding van het be drijf der fabrieken te Friedrichshafen. Red.) „Meteors" en „Seafuries" boven Ypenburg Vliegfeest van de militaire luchtvaart Op Ypenburg is Zaterdagmiddag een vliegfeest gehouden ter gelegenheid van het vijf-en-dertig jarig bestaan van de militaire luchtvaart. Er waren drie punten in het programma die opvielen: de „Seafury" de schroef jager van de Marine-luchtvaart dienst, 'de drie Gloster „Meteor" straal vliegtuigen van de Legerluchtmacht en het springen van vijf Nederlandse parachutis ten. De „Seafury" raasde met een snelheid van om en bij achthonderd kilometer per uur door de lucht. De drie nieuwste aanwinsten van de Ne derlandse Luchtmacht, de straalvliegtuigen, deden zien, dat zij nog sneller waren. Iedereen was sprakeloos van verbazing over de prestaties van mens en machine: het ene ogenblik joeg een „Meteor" op enkele tientallen meters hoogte over het vliegveld en enkele seconden later onttrok ken de vrij hoog overdrijvende wolken het vliegtuig aan het gezicht.. Vijf Nederlandse parachutisten, opgeleid in Indië, sprongen kort na elkaar uit een drie-motorige Junkers JU-52 van de Rijks luchtvaartschool. De jongens kwamen be houden aan de grond, maakten een ere rondje in een jeep en werden hartelijk toe gejuicht. Men zag verder het uitwerpen van „voed sel" door drie Mitchell-bommenwerpers van de Marineluchtvaartdienst, schijnaan- vallen door drie Spitfires op een houten vliegtuig aan het gezicht. Fokker F25 „Promotor"-toestelIen, een Har- werd bestuurd door luitenant P. Bakker, voerde kunstvluchten uit, een Auster pikte berichten op van de grond en kapitein Sip- kes, van voor de oorlog welbekend uit de kunstvluchtwedstrijden uit Eelde, demon streerde met een sportvliegtuïg. Gezagvoerder Van Ulsen gaf een demon stratie met de vier-motorige Skymaster. Hij vloog het grote toestel voor op gewone snelheid, daarna met de wielen uit en de remkleppen naar beneden, vervolgens met de twee buitenste motoren in stilstand en tenslotte met twee propellers aan één zijde in vaanstand. Het Butlinkamp De kogel door de kerk Gedeputeerde Staten van Noordholland zullen zich uit stedebouwkundig oogpunt niet verzetten tegen de stichting van een vacantiecentrum op het daarvoor aange wezen terrein te Zandvoort. Dit is het resultaat van de besprekingen die de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, gistermiddag met het College van Gedeputeerde Staten voerde. Zoals men weet heeft het gemeentebe stuur van Zandvoort, toen Gedeputeerde Staten zich verzetten tegen de vestiging van een Butlinkamp op het duinterrein bij de Corodexfabriek, besloten een stuk van de zeereep in het Noordelijk deel van de gemeente aan te wijzen. Het blijkt nu, dat tegen deze plaats geen bezwaar bestaat. Nu een zo belangrijke goedkeuring ver kregen is, kan tot de stichting van de naamloze vennnootschap worden overge gaan. Nieuw schip voor de „Oranjelijn" Te Rotterdam is te water gelaten het m.s. „Prins Willem III", gebouwd op de werf van de N.V. Scheepswerf en machi nefabriek „De Merwede" voor rekening van de Oranjelijn (Maatschappij Zeetrans port N.V.) te Rotterdam. De „Prins Willem III" is een zusterschip van het m.s. „Prins Frederik Hendrik" en heeft een inhoud van 1535 brt bij een draagvermogen van 2800 ton. De lengte is 78.64 m, de breedte 12.08 m en de holte tot shelterdek 8 m. Voortstuwing geschiedt door een Dieselmotor met een vermogen van 1500 pk. Het schip zal accomodatie hebben voor 12 passagiers, welke worden ondergebracht in zes 2-persoons hutten. De „Prins Willem III" gaat varen in de geregelde dienst van de Oranjelijn van Antwerpen en Rotterdam naar Montreal en de voornaamste havens aan de Ameri kaanse en Canadese grote meren. Waarom nu verkiezingen? de laatste voorbereidingen Slechts 37pCt. der kiezers weet het De Nederlandse Stichting voor Statistiek te 's-Gravenhage heeft een opinie-onder zoek over het onderwerp „Waarom nu Verkiezingen?" ingesteld. Zij stelde eind Juni de volgende vraag: „Eigenlijk hadden er pas in 1950 weer Kamerverkiezingen moeten komen. Kunt u ook zeggen, waar om er nu een tussentijdse Kamerverkie zing nodig is?" De antwoorden op bovenstaande vraag waren als volgt verdeeld: 4 pet. wist niet eens dat er verkiezingen kwamen; 51 pet. wist de reden der verkiezingen niet; 8 pet. gaf een fout antwoord; 37 pet. gaf een goed antwoord. Dit betekent dus, dat van de 5V2 mil- lioen kiezers, die Woensdag ter stembus geroepen worden, maar ruim twee millioen weten, waarom dat geschiedt. Ter toelichting diene, dat als goede ant woorden ook werden beschouwd „In ver band met Indië", „Grondwetswijziging" en dergelijke. Foutieve antwoorden waren bijvoor beeld: „Inhalen van de verkiezingen die in de oorlog niet gehouden werden", „In 1946 waren het noodverkiezingen", „Om de communisten er uit te drukken" en „Omdat deze ministers weg moeten en er nieuwe moeten komen". Het best zijn de kiezers van de V.V.D. op de hoogte (69 het slechtst de K.V.P.- kiezers (29%). Over het algemeen weten de welgestel- den veel beter waarom deze verkiezingen zijn uitgeschreven dan de minder welge- stelden, hetgeen blijkt uit het volgende staatje: arme volksklasse 17 overige volksklasse 34 kleine middenstand 51 gegoede middenstand en welgestelden 68 Ballets des Champs Elysées Spectaculaire parade van jeugd en fantasie Rondom de dichter Boris Kochno en zijn in korte tijd vermaard geworden Ballets des Champs Elysées zweefde een uitdagen de legende: deze groep zou mede dank zij een beminnelijk toeval, dat men in artis tieke kringen als het mirakel van het thea ter pleegt aan te duiden, in het bezit zijn geraakt van een moderne dansformule met schier eindeloze perspectieven. Zonder in waardering voor de vier dagen achtereen in de hoofdstad geleverde en soms inder daad brillante prestaties te kort te schieten, moet gezegd worden dat van enige opzien barende vernieuwing geen sprake is, tenzij men aan de onder emotionele hoogspan ning verlopende tragedie „Le Jeune homme et la mort" van Jean Cocteau, in bepaald opzicht een hoofdstuk apart, meer dan in cidentele betekenis zou willen hechten. Eerder heeft men een afdwaling kunnen bemerken naar de aan -de tuin van Terpsi chore grenzende terreinen van variété en film, benevens een uitbreiding der toepas selijkheid van het klassieke vocabulaire. Genoemde Boris Kochno, eenmaal de rechterhand van Sergei Diaghilew, heeft niet alleen een verbluffende keur van me dewerkers om zich verzameld, doch is bo vendien in geestelijke zin de patriarch van deze jonge dansgemeenschap. In het alge meen moet men de motorische kracht van deze balletgroep dan ook zoeken in een felle dichterlijke bezetenheid achter de schermen, die onder zeer scherpe controle van de intelligentie naar plastische vorm geving stuwt. Voor het oog van de toe schouwer is de macht der albedillende logica dikwijls groter dan de aanvankelijk primaire vervoering. Het is interessant de aandacht te vestigen op het overwegen van het anecdotische genre. Het fantasievolle kermistableau „Les Forains" op muziek van Henri Sauguet waarmee het ensemble drie jaar geleden zo'n sensationeel debuut maakte is daar een meesterlijk voorbeeld van. Het moge waar zijn, dat in deze parade het vertoon van pure acrobatiek de gevaarlijke door slag geeft, daar staat zoveel kleurige schoonheid en zoveel beheerst sentiment, zoveel milde humor en zeer effectieve sfeer tegenover, dat men de choreografische vin dingrijkheid van Roland Petit nadrukkelijk moet toejuichen. Wat de achttienjarige prima ballerina Irène Skorik mist aan technisch raffine ment, vergoedde zij ruimschoots door haar robuuste charme en haar kristalhelder fi gureren. Van haar secondanten in de di verse sinds jaar en dag fameuze pas-de- deux maakte Yourï Algaroff wel de meeste indruk. Mijn hart zou ik echter willen ver panden aan de feilloze en buitengemeen suggestieve danskunst van Jean Babilée en diens echtgenote Nathalie Philippart, die ook in ondergeschikte rollen een overrom pelende sfeer meebrachten en op zeldzame wijze hun geprononceerde dramatische kwaliteiten verenigden met een preciese beheersing van de edelste danstradities. Alle obligate partijen waren trouwens geheei naar wens bezet en mede daardoor is dit optreden van de Ballets des Champs Elysées een zo kostelijke gebeurtenis ge worden, dat men de enkele minder ge slaagde onderdelen van het uitgebloeide programma zonder gewetensbezwaren in de roes van deze dansvreugde mag ver geten. DAVID KONING. Door middel van honderden affiches en tienduizenden in kleuren uitgevoerde vouwbladen worden Nederland, België en Luxemburg stormrijp gemaakt voor Haar lems Bloemenfeest. Het aanplakbiljet zal men op alle in 't oog lopende plaatsen in de Benelux- landen weldra kunnen aanschouwen: een figuur die zo van een doek van Frans Hals weggelopen schijnt te zijn, door een kleurige bloemenslinger om kranst. De V.V.V.'s, de reisburcaux, de touring car-ondernemers, zli allen hebben de laat ste weken een beknopt programma van alle evenementen toegezonden gekregen, dat binnenkort door een tweede, nog aantrek kelijker aankondiging zal gevolgd worden. Men hoopt, dat de reiswagen-exploitanten in de vele attracties van de Haarlemse Bloemenweek aanleiding zullen vinden een trip van een of meer dagen naar de Spaar- nestad in hun programma op te nemen. Indien de reisbureaux en verwante fir ma's aan Haarlems Bloei tijdig bericht zenden, zal dit bovendien de zorg op zich nemen voor allerlei detailkwesties, waar door de bezoekers een ongestoord amuse ment wordt gewaarborgd. Intussen is het opvallend, dat de Haar lemse Bloemenweek overal in den lande navolging vindt, zoals ook de Haarlemse Sportweek nu eindelijk, na acht jaar, door de hoofdstad is overgenomen. Over de toeloop is overigens niets te zeg gen. Het weer zal van grote invloed zijn, evenals de geldschaarste. Maar dat laatste heeft tot gevolg, dat vele Haarlemmers, die anders in de eerste week van Augustus buiten de stad waren, thans van de feesten in hun eigen woonplaats zullen kunnen profiteren. Wat het buitenlandse bezoek betreft: men hoopt natuurlijk dat de reclamecampagne in Eelgië en Luxemburg succes zal hebben. Zoveel vreemdelingen als verleden jaar worden niet verwacht, omdat men toen in de gunstige omstandigheid verkeerde de Karnpeer-Rally in de buurt te hebben. Maar wellicht is de aanwezigheid van twee groepen Engelse scholieren, die in de jeugd herberg „Jan Gijzen" en in de Dagopen- luchtschool worden ondergebracht, wel het beste bewijs dat die Rally rijpe vruchten voor de vermaardheid van de Spaarnestad buiten de grenzen heeft afgeworpen. Wij zullen natuurlijk onze lezers veel vuldig en uitvoerig inlichten over alles wat Haarlems Bloemenfeest betreft. Vandaag geven wij reeds een korte op somming van de belangrijkste punten van het programma. Het programma De kern van de Bloemenweek, de opvoe ring van het door dr P. H. Schroder ge schreven openluchtspel „Frans Hals" op de binnenplaats van de Kloveniersdoelen, heeft iedere avond plaats van Woensdag 28 Juli (generale repetitie) tot en met Vrijdag 6 Augustus. De officiële openingsvoorstel ling heeft plaats op Donderdag 29 Juli. Flora, de Bloemenkoningin, doet op Za terdagmiddag 31 Juli haar feestelijke in tocht, gevolgd door haar kroning door de burgemeester op het Stadhuis. Zij zal zich daarna een week lang bij alle grote uit voeringen laten zien. Pan-Amerikaanse conferentie over koloniale stelsel Liquidatie-methode in studie De heer L. A. M. Lichtveld, die in op dracht van de Nederlandse regering als waarnemer de Pan-Amerikaanse confe rentie in Bogota heeft meegemaakt, en on langs naar Nederland is teruggekeerd, ver telde ANP het volgende over zijn ervarin gen op het congres: „De Nederlandse belangen zijn op de conferentie uitvoerig ter sprake gekomen in speciale commissie, die zich hebben bezig gehouden met koloniale kwesties. Er zijn veel Zuid-Amerikaanse landen, die op het standpunt staan, dat het onafhan kelijkheidsstreven van de Zuid-Ameri kaanse republieken zijn natuurlijke vol tooiing vindt in de verwezenlijking van de wens, dat er hun gehele hemisphere geen afhankelijke gebieden meer zullen zijn. Zij streven er daarom naar een zodanige in vloed uit te oefenen, dat de Europese lan den geen zeggenschap meer zullen hebben over de in Amerika gelegen territoria. Men heeft besloten op 1 September een uit alle 22 deelnemende republieken sa men te stellen permanente commissie te benoemen, die in Havanna zal zetelen. Deze commissie zal moeten toezien op de wijze, waarop het koloniale stelsel en de restanten daarvan in Amerika worden ge liquideerd. Zij zal de toestanden in de overzeese gebiedsdelen in studie nemen en zoeken naar een vreedzame methode om het koloniale stelsel af te schaffen". De heer Lichtveld vertelde ten slotte nog, dat hem tijdens zijn verblijf in Ha vanna is gebleken, „dat het in de kringen van genoemde commissie niet als een bril lante zet van Nederland wordt beschouwd juist een oud-gouverneur van Suriname in deze stad tot haar gezant te benoemen. Men meent, dat iemand, die het directe contact met de commissie zal hebben te onderhouden, iets meer gedistancieerde moet zijn van het koloniale verleden". Muziek en dans zijn rijk vertegenwoor digd. Wij stippen aan: volksdansen door Basken (Zaterdag 31 Juli), Concert door de Koninklijke Militaire Kapel gevolgd door een grootse taptoe (eveneens Zater dag 31 Juli), volksdansen door Zwitsers (Maandag), een gamelan-concert door het gezelschap „Babar Lajar" bij kaarslicht in het Frans Halsmuseum en een concert in den Hout (alles op Maandag 2 Augustus), een beiaardconcert door de stadsbeiaardier op het carillon van de Grote Kerk en een recital van volksliederen bij kaarslicht in het Frans Halsmuseum door Harry van Oss (Dinsdag 3 Augustus), een koor- en orkestconcert door „Polyhymnia" en „Eu terpe" in de Grote Kerk en een tweede op treden van „Babar Lajar" (Donderdag 4 Augustus), een bijzonder concert door de H.O.V. met medewerking van de jeugdige pianist Theo Bruins, die onlangs zo'n groot en welverdiend succes behaalde (Donder dag 5 Augustus), Volksdansen op de Grote Markt (Vrijdag 6 Augustus). Zondag 1 Augustus wordt opgeluisterd door een Concoui-s hippique aan de Zuider- houtlaan, Woensdag 4 Augustus brengt de Bloemenkoningin een bezoek aan haar onderdanen in de Stadskwekerïj en Zater dag 7 Augustus wordt Flora's festijn be sloten met een grandioos bloemencorso en een niet minder geweldig vuurwerk op het voormalig ijsclubterrein aan de Kleverlaan. Gedurende de feestweek is er in 't Frans Halsmuseum een Zomer-tentoonstelling, waarop onder meer het bekende schutters stuk van Frans Hals uit 1633, benevens een dertigtal uit Duitsland teruggevoerde en voor het Frans Halsmuseum bestemde schilderijen geëxposeerd zullen zijn. De officiële opening heeft plaats Don derdag 29 Juli te 3 uur n.m. Het Lunapark wordt op Zaterdag 31 Juli geopend. Dit is iedere dag open van 10 uur 's ochtends tot middernacht tot en met Za terdag 7 Augustus, met uitzondering van Zondag 1 Augustus, op welke dag het Luna park pas om 6 uur 's middags wordt ge opend. Ook bioscoopvoorstellingen tegen populaire prijzen Op initiatief van „Haarlems Bloei" zal gedurende de week van „Haai'lems Bloe menfeest" voor zover deze samenvalt met de Bouwvakarbeiders-vacantieweek (1 tot en met 7 Augustus) met medewerking van de Directie van het Rembrandt-theater iedere morgen een aantal films over Zuid- Afrika worden vertoond. tour de france Naeuwe Uit! Dr. K. H F Het boekje van dr h A in de oudheid zit vrii i 0s?' =- „hypothesen wanïmi05 zichtgevende concff^ dat er iets algemeenst wat onhandig aan religie betreft, deze7t:*- de magie hoofdzakelijk^. r over de hogere passieve houdine in«.-ea tï dat zich echter IJ, fri'S t zoals bijv, het gehj 5, slist een actief katiK wering kan enkele |5E«»e* gebruiken. Vooral aïLM2 de laatste pagi„a lichtzijde worden oSLfSi terts Bibliotheek) nI,S*'Sa ting, en begnpKerheuS*»! fascinering. die van ,i éj sche handelwijzen en fascinering is wa, goedkoop; het lijkt iiftStg lijkmg van magie zou zijn dan een echter klagen, na een hj' h fc ven, veren, losse dingen en onthoudineea» in al de citaten, door dri ■K>' uit de klassieke taWn leest heel wat vreemde Woelen en Wentelen tisehe pijn Heel de li* omdat die pijnen u k- maken. Om nog „ie, geradbraakte gevoel .**1 nachtrust te kort komt""a Neem toch Kruschen sï ge Uw pijinen het lichaam ui, 15cl - maar wel regelmatig™ bjkse dosis. Proeven s, - maar voelen öoa Se^ al gauw door al Uw no piS>' Kruschen s aansporende .efc,®* meren en ingewanden drS'J bloed te zuiveren van k die de verwekkers zijn stramheid en ongemak. Jw een uitkomst reeds voor SS R'heumatische pijnen; KniiÏÏv' Vraag het bij Uw ApolhsSfS Lambrecht is zijn gele truitje kwijt 64. De vliegmachine brak in drie stukken: De romp, de linkervleugel en de rechter vleugel. De romp zonk, de linkervleugel (waarop de piloot terecht kwam) dreef af in Zuid-Westelijke richting en verdween uit het gezicht en uit dit verhaal. De rech- tervleugel bleef echter in de buurt van de zwemgordel heeft. Panda was dan ook devlak bij elkaar dus. Hoe moet dat aflopen? ronddobberende Panda, Stapper en Joris. En omdat de priester Kom Si op deze vleu gel gekropen was, zullen we hem in de gaten houden. Het is namelijk zó, dat men erg moe wordt, wanneer men lange tijd in het water ronddrijft, zelfs wanneer men een- eerste die op de vleugel afzwom en er op klom en de anderen volgden hem. Het werd nu een vreemde toestand. Op de ene kant van de vliegtuigvleugel zat de scheldende priester van Mug en aan de andere kant de druipnatte drenkelingen. De twee partijen De Fransman Bobet heeft de zesde étappe, Bordeaux-Biarritz, van de Tour de France gewonnen en is daardoor tevens één in het algemeen klassement geworden. Het eerste gedeelte van de ronde van Frankrijk 1948 is gisteren toen Biarritz werd bereikt, afgesloten. Zes étappes zijn afgelegd en na een rustdag die morgen in de beroem de badplaats zal worden genoten, gaat het op de Pyreneeën af. Op deze laatste dag op vlakke wegen is er ondanks de sterke tegenwind in een ge weldig tempo gereden. Gino Bartali heeft thans 20 min. 51 sec. achterstand op de leider van het algemeen klassement, een vrij groot verschil, maar wat de Italiaan toch het meest verontrust is het feit. dat twee van de leden van zijn lijfwacht, zijn ploeggenoten Volpi en Rossello door val partijen nog maar op halve kracht kunnen draaien. De Nederlands-Luxemburgse ploeg heeft gisteren twee leden verloren. Bakker en Ackerman zijn uit de koers genomen doordat zij beiden met meer dan 10 pet. achterstand op de winnaar te Biarritz aankwamen. Lambrecht is zijn leiderstrui al weer kwijt, maar hij vindt het niet erg spijtig, want de gele trui is moeilijk te verdedigen en het is daarom, dat alle renners, die „le maillot jaune" sinds Parijs hebben gedragen, deze niet met alle hardnekkigheid hebben ge tracht te behouden. Het algemeen klassement luidt na de 6e étappe: 1 Bobet (Frankrijk) 38.56.06; 2 Lambrecht (Internat.) 38.56.17; 3 Sciardis (Internat.) 38.59.03; 4 Engels (Jonge Adelaars België) 39.02.44; 5 ex aequo: Schotte (België A) en Teisseire (Frankrijk) 39.03.10; 7 Ramon (Bel gië A) 39.03.53; 8 Mathieu (België A) 39.03.56; 9 Thietard (Parijs) 39.04.59; 10 Lapébie (Cen traal Zuid-West Frankr.) 39.06.54. 38 De Hoog en Kirchen 39.21.55; 49 Janssen 39.27.13; 79 De Ruyter 39.50.28; 85 Kemp 39.57.54; 97 Franken 40.20.57; 98 Biever 40.22.35; 100 Bakker 40.38.53; 101 Pauwels 40.58.37; 102 Ackerman 41.11.07. Schaken Haarlem-tournooi begint goed Aan niets was te merken, dat het voor de eerste keer was, dat de Schaakclub Haarlem een groot tournooi organiseerde. Integendeel, onder de rustige, doch bekwame leiding van de heer Kwantes, verliep de eerste, voor or ganisatoren altijd de moeilijkste, ronde per fect. De uitslagen luiden: Hoofdgroep A: G. Prahl-J. Bonkenburg 0I; J. Blokker-G. Kroone 0—1: J- B. v. d. Velde-H. Bouwmeester VIVj. B: J. J. v. Kampen-H. Schmitz afgebr. S. Bonkenburg-P. Verdonck afgebr., J. Ver leur-C. Koster 10. C: F. Minnema-P. Hart afgebr.; A. Herfst- J. de Vries Vz'/a; W. Geuzenbroek-J. J. H. Bauer afgebr. le klasse A: W. J. Jolink-L. Kensen 01; A. H. Polak-J. P. v. d. Meer 10: E. J. de Res-A. Haitsma 01. B: Th. D. Hetem-J. v. d. Schaaf 10: A. M. Voorting-P. Eykelboom VaH. M. J. C. Verstegen-J. v. d. Moot C: J J. v. d. Geer-J. D. Ravensbergen afgebr., A. J. v. Steenis-C. Maaskant afgebr., H. F. v. Es-K. Kas 0—1. 2e klasse A: A. v. Geylswijk-J. K. Ruup LVs, J. Huizing-R. den Boeft V>Vs Ch. Schaveling-P. Barend 16. B: P. C. Timmerman-N. de Ronden 01; R. C. Kaap-A. Schmitz 01. C: C. Korthuys-P. In den Berken 10; C. Blom-P. Schrama 10; F. W. Barthol-L. P. Hirs 0—1. D: J. P. Jacobszoon-C. de Groot afgebr.; A. v. d. Kloet-P. Stam 01; J. Rustige Jr.- N. J. W. Hoogland 0—1. 3e klasse A: G. v. d. Stoop-K. Hulst 10; M. P. de Haas-P. v. Loevezijn afgebr.; B. Ham-P. J. Holtkamp 01. B: W. J. Scheffer-P. v. Deyzen 01; C. v. Egmond-N. Koeleman 01; H. Slenters-A. C. A. v. d. Weyden 01. ZWEEFVLIEGDEMONSTRATIE AFGELAST. De Kennemer Zweefvliegclub deelt ons mede dat zij heeft moeten afzien van haar aangekondigd voornemen om een zweef- vliegdemonstratie boven Haarlem te houden omdat de Rijksluchtvaartdienst daarvoor geen toestemming wilde verlenen. Honkbal. De honkbalclub R.C.H. orga niseert Zondag 11 Juli een juniores-tournooi om de Adri Blokker-beker. Deelnemende verenigingen zijn Ajax, EDO, Schoten, HHC, HCK, S.C. Haarlem, DWS, DWV, Halfweg, TYBB, TOG en RCH. Athletiek Ir. Paulen in de Olympic, T. A A. F. tirtemstw. Athletic Federation) heef; u* voor de Olympische athbfi. Deze bestaat uit: Avery fe Paul Mericamp (Franltriikl, iifi derland) Mietinen (Flnlaidl (Tsjechoslowakije). Schermen Denemarken—Nederte In Kopenhagen werd een w*£ sabel gehouden tussen een Deed Nederlandse équipe, waarbij dei- landgenoten versloegen met V-i wedstrijd behaalde Hordijk drie ningen. Kuypers eveneens drie overwinning. Watersnood. Door overslrorr™:?, Morava en Niseva in Zuic-S? naar schatting minstens Mij dakloos geworden, Het t<> thans. Mish en Leskovac is meest geleden. Naar verluidt woningen op het land mjKz andere zijn niet meer hemt levende have is grotendeelsgs vele boeren hebben het deelte van hun voedselrara loren. Explosie. Tien personen zijn oak gekomen bij een ontploffing, heeft voorgedaan in eenhuiilili Drie personen werden gewdr huizen met de grond sely Men vreest, dat nog andere Jt het puin liggen. De ooi»'1' ontploffing is onbekend. Ruil. Gisteren is in de Portip. stad het PortugeesNederlai delsverdrag vernieuwd, Yt verdrag zal Portugal aan leveren: wijnen, hout, jtqM textiel, leerwaren, minerala,o« fie en cocosnoten. Nederlai l tugal voorzien van éeroafel ten, machinerieën, motoren, iz len, papierwaren, sigaren, ij:' landbouwmachines. (UP.) Inkomen. Aan de top van de'-..'' ongeveer 900 mannen a de V.S., die een inkomen ."5* meer dan 75.000 dollar van president Truman), stad Skouros, president van fa mentstheatermaatschappijen_ inkomen van 985.300 dollar Betty Grable is de meest vrouw, 299.300 dollar. Wrak. Het wrak van de van de Mexicaans-Amcis- missie voor mond-en sinds Vrijdag vermist werd,, voet van de vulcaan Orm-, gevonden. Alle 14 inzittend" het leven gekomen. Een kleine twist, tijdens wö soon van een tram wen vormde de aanleiding vow te Bombay, waarbij Zon^S sonen gedood en 63 gewondj Dienst. Maarschalk Semjon de 63-jarige Sovjet-iwdjaj de orde van Rode a®"* wegens „de vele jaren lijke dienst in de striio.«- Sovj et-Unie". Botsing no. 2. MaandagoclJ Engeland een tweede v plaats gehad. Dit keer jachttoestellen van d£- kaar. Een der piloten valscherm redden, tcffj-■- 'Cl met het toestel te pletW Rechtervleugel. De dat het politieke bureau serse communistische p een brief heeft ges""- veroordeling van partij door de Con gekeurd, De partij is hiermede de w goslavië, die maatsdl De Zwitserse paitij bij de Sovjet-Unie, het Moskouse ^blad.,^1 klaarde, dat zij leden telde.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2