IJmuider Courant Linnerin9 f „JOSEPH) dat kOTt OSS ^uitkom^vamde West-Europa is volgens Parijs niet gereed voor krachtmeting Dodelijk ongeluk op dë Heemsteedse Dreef Een schema voor vernieuwing van het Lager Onderwijs Stakingsrecht in Italië zal door nieuwe wet worden beperkt Weerbericht ■<raD2 No. ps. sen* .fperlaan 18991 154, Tel. 5 uur Adm. 5437, 31 (K 2560), i ?Me Haarlem, Gr. Houtstr. 93, -;,S DWcteur-Hoofdredacteur 15054. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 17 Juli 1948 VersehWnt dagelijks behalve op Zon- en .Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal f 4,Franco per post ƒ4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem - öR iaal JOSEPH PERSHING jaar oud. De aan de eerste we- tÏÏ^aMin.dl'tennunstem f Jij »as t f commandant van *55 er Siitieleger in Europa. c':;j hij met zijn in Sogwestoen drie jaar »P"*.S geen populaire I!1 een tmrde organisator ,a In die eerste we- - vei Sjorse doorze'ter- de Fransen in steeds hadden ^.,itaire leiding; ten- MlkEoeh officieel op- B*" Be geallieerde stnjd- V' Amerlltanea kwamen Toen stelling-0orlog wilden de Fransen I'S opzet inschakelen. fcs» i'"1' ^Amerikaans militair riet so heel vlot met de de geallieerden, het- wel eens zou fa later t»*® a° j-ranse burger ij». °*Wafgeducht geschrokken der Amerikaanse orgam- van troepen en oor- ravitaillering op poten -•jriaal e° j6 Europa was aan aïet gewend. Zij van Frankrijk uit, on- F>flBden, ..omdat die het a lagen". Zij ontwierpen -rito |er-z,iii de hoogste span- heerste, moesten de fde a Oude Wereld in het geal- i,ie.»?ëan vergelijk trachten te fonder de drang der om- fuurliik gelukte. Het gaf fa» w'ïf ,L voor zijn toneel- succes in Parijs zou cnel groeiende leger- Frankrijk remt het Westen schikte, successen Tenslotte voor de 1518 Ün November de wapen- >,,!I!8r af maakte aan de strijd. L'lPiStg is noch in de 00rl°f- "a ooit een man geweest die verbeeldingskrachtvan het Litpir heeft gewerkt. Hij leek een .Se van de moderne ge.ndu- Strlog, die vastgelopen was m .uithoudingsvermogen m loop- tftêllingen, die men in die ]'aren f Be aieheid van de ouderwetse log beschouwde. Het scheen K geduchte vorderingen van de i fitting van die hewegmgs- Listen. Teil overvloede gingen de strijd nog hun vervaarlijke «ariel aan de Oostgrens de Ma- Jfbouwen. Maar de tweede Êsg zou bewijzen, dat .de theorie, ■X einde van de bewegmgs-oorlog M en Frankrijk zou m 1940 Éde nederlaag lijden, omdat het zich icing alleen had gebaseerd. -.-4— werd generaal Nu de activiteit der Westelijke staats lieden met betrekking tot de Berlijnse crisis tot het koortsachtige is gestegen en Amerika met West-Europa de volgende stap voorbereidt tot liquidatie van de Ber- lijnse crisis, is het uit verschillende be richten duidelijk geworden dat Frankrijk de rem vormt van de Westelijke reactie op de Russische weigering tot opheffing der blokkade. De eventuele „energieke" maat regelen die op het Amerikaanse en Britse programma stonden, zullen dientengevol ge worden herzien en de toestand in West- Europa ten aanzien van de politieke en militaire coördinatie zal op Franse insti gatie nader worden beschouwd, aangezien Parijs van mening is dat die coördinatie nog niet zodanig is dat met succes een front tegen de Russische dwangmaatrege*- len kan worden gevormd. Naar te Parijs vernomen wordt, zo meldt een diplomatieke correspondent van Reu ter, heeft de Franse regering onofficiëel Londen gepolst over een mogelijke vier- landenbijeenkomst inzake Duitsland, ten einde te-trachten uit de Berlijnse impasse te geraken. In hoge diplomatieke kringen is men van gevoelen, dat een dergelijke vergadering onvermijdelijk is en de Franse diplomatie schijnt verlangend het initiatief te nemen, aldus de correspondent. Men wijst op de verklaring van de Franse regeringswoordvoerder Pierre Abelin, dat Frankrijk aan Amerika en Engeland „be paalde bijzonderheden" over de huidige toestand in Berlijn heeft gevraagd. In Franse diplomatieke kringen meent men, zo gaat de correspondent voort, dat onder Amerikaanse druk de Westelijke geallieerden zich voortijdig in een kracht meting met de Russen hebben gestort in zake de Berlijnse kwestie. De Fransen staan op het standpunt dat een veel gro tere consolidatie van West-Europa nood zakelijk is alvorens de Duitse kwestie op de spit^ kan worden gedreven en hechten om die reden grote betekenis aan de bij eenkomst van Frankrijk, Engeland en de Beneluxlanden, die Maandag in Den Haag begint. te chef van de Amerikaanse gene- 'jfaf, een functie die hij tot 1924 ver- l Daarna werd hü als lid 'van een Atonale commissie afgevaardigd, die foil tussen de Zuid-Amerikaanse LjChili en Peru over de gebieden Tac- tot oplossing moest brengen, ig al meer dan veertig jaar; slaagde niet enige jaren zen het dispuut eindelijk opgelost pcffi door de twee gebieden elk aan een Lie toette wijzen en Pershing huis terug wegens gezond- kedenen. Dat was in 1926. Hij heeft aog22 jaar geleefd, maar zijn laat- jaren als invalide in het Wal- i ziekenhuis te Washington door bell. bdeleidende staatkundige en militaire roi uit de eerste wereldoorlog was hij iwlaatste overlevenden. Ook de Fran- Is-Jtfchalken zijn hem voorgegaan in tlwjjjv], behalve alleen de stokoude Pétain, z!s gevangene op een Frans eiland nog een bestaan ziet voortduren, dat alle :5cliijnt te hebben verloren. R. P. Leon Blum, de leider der Franse socia listen, verklaart in zijn partijblad „Popu laire", dat noch de Westelijke geallieerden noch de Sovjet-Russen ook maar enig plan hebben, om de huidige blokkade-crisis een oorlog te beginnen. Blum stelt voor, dat de UNO het vraagstuk zal oplossen. Vanmorgen, omstreeks half tien, had op de Heemsteedse Dreef een verkeersongeluk met dodelijke afloop plaats. De dertienjarige Joop Keulemans fietste in de richting Haarlem en werd bij de Mahlerlaan door een vrachtauto ingehaald. De jongen begon te slingeren en raakte de wagen. De slag, waarmee hij op de grond kwam, was zo hevig dat hij met een zware hersenschudding naar het St. Elisa- bethsgasthuis moest worden overgebracht. Daar is hij kort na aankomst overleden. Het rapport der commissie ingesteld door de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel lijnse luchtbrug dl permanent Voorraadvorming de winter De „Indrapoera" heeft vertraging De Legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat de „Indrapoera", met aan boord de leden van het „Kennemer bataljon" vertra ging heeft en thans omsjreeks 26 Juli in Rotterdam wordt verwacht. Dewey's schoonmaakplan De vice-presjdent wordt belangrijker figuur Een van de plannen van Thomas E. De wey, de republikeinse candidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten is, zijn vice-president werkelijk werk te verschaf fen, als hij tenminste tot president wordt gekozeh. Dit was de hoofdvoorwaarde,-waar op gouverneur Earl Warren de hem door Dewey aangeboden candidatuur voor het viee-presidentschap heeft aanvaard. Tot nog toe is de Amerikaanse vice-pre sident een betrekkelijk onbetekenende fi guur geweest, die grel tijdens de verkie zingscampagne dienst deed als stemmen- trekker, doch overigens weinig werk of invloed had. Volgens de plannen van Dewey zal de vice-president echter een zetel krijgen in" het kabinet met gelijke stem als de 'andere kabinet-ministers. Voorts zal hij grote zeg genschap verkrijgen, bij de reorganisatie van de uitvoerende rdacht, welke reeds ih studie is genomen door een commissie on der leiding van Herbert Hoover (Republi kein). Deze reorganisatie is veelomvattend en zal liquidering van sommige regerings- bureaux met zich mede brengen, wijziging van bevoegdheden van andere instanties, beperking van personeel en over het alge meen tot een soepeler functioneren van het regeringsapparaat moeten leiden. Men wil de inrichting van de regering vooral meer economisch en efficiënt maken. Het uitvoeren van de reorganisatie zal misschien een periode van twee jaar in beslag nemen. Warren staat bekend als actief en am bitieus. Hij heeft drie dochters en twee zoons en heeft Dewey doen weten, dat hij een verhoging verwacht van het salaris voor het vice-presidentschap, dat thans twintigduizend dollar per jaar bedraagt. iwr'oetering der weersomstandigheden Sbet vliegverkeer met Berlijn van het feu uit zodanig bevorderd, dat de dage- 11- Bk vervoerscapaciteit opnieuw kon wor- "icogevoerd. jp Ml ogenblik verwerkt het vliegveld dagelijks 200 toestellen, doch des- ®JSyu beweren, dat dit geenszins het isvan de toestellen die ontvangen J®® wden, De gronddienst op Gatow "s de situatie zodanig machtig, dat nellen voor de landing niet meer EJ!wachten- Men schat, dat men van het huidige aantal ver- a indien de weersgesteldheid Mritseluchtvaartautoriteiten zijn van fuel, f w veei beter geoutilleerd .^ontvangen van grote vliegtuigen lancasters en Superforten dan Tem- van de Amerikanen, 15 ingebouwd èn waar verschei den zullen moeten worden afge- tfjgèfe toestellen van de &ó>A moeten maken. fe«nwShge Russische antwoord lij eeds duidelijker dat de fevS56^eden het idee hebben Fi«elis lucbtbrug een tijdelijke dant f Z1Jn van Plan deze verbin- loV'U^an*seren' dut zelfs meer te consumeren voedsel i-.i.Lri. 10rri ,Gen voorraad aan It.-. ..,5 te vormen voor de ymneer welli atbreuk zal doen aan het k°st dan 200.000 dollar ■F-te da; ■woerd Een overzicht van de Amerikaanse Democratische Conventie tijdens de verkiezing, in Phila delphia's Convention Hall", van de Democratische candidaat voor het presidentschap dei Verenigde Staten. President Truman kwam, zdals békend, tenslotte als de candidaat uit ae bus. Togliatti's toestand onveranderd er sneuvelden zeven politie-agenten en zeven burgers De Italiaanse premier, Alcide de Gasperi, heeft Vrijdag in de Kamer van Afgevaar digden medegedeeld, dat hij spoedig een wetsontwerp zal indienen, waarin het sta kingsrecht van de vakverenigingen wordt beperkt in die mate „als verenigbaar is met de rechten van alle burgers". Nadat de Italiaanse minister-president^ mededeling had gedaan van de voorberei ding van een wetgeving tot'beperking van het stakingsrecht, is er in de Italiaanse Kamer een handgemeen ontstaan, dat een kwartier duurde. Het gevecht begon toen di Vittorio, de communistische secretaris van het vakverbond, een lofrede, begon af te steken op Stalin en op het aandeel van de communistische partisanen in de be vrijding van Italië. Christelijlc-democratische afgevaardig den, die ook tot. de partisanen behoord hebben, intr vumpeerden di, Vittorio en binnen enkeie seconden rolden de afge vaardigden al vechtend over de vloer. De president schorste de vergadering. Na hervatting deelde hij waarschuwingen uit aan communisten en christen-democra ten. De Gasperi zeide, dat de stillegging van hët werk als eerste reactie" op de aanslag op Togliatti begrijpelijk was, doch dat de algemene staking uit politieke overwegmr gen was afgekondigd om te trachten de regering omver te wei'pen. Dit was een ernstige fout, die geen regering door de vingers kon zien, tenzij zij de democratie zou willen-begraven. De spoorlijn Rome-Civitavecchia, die Donderdag op twee plaatsen werd opge blazen, werd Vrijdagnacht op een derde Chinees watervliegtuig verongelukt Een Chinees Catalina-watervliegtuig, dat op weg was naar de Portugese kolonie Ma- cao, is na het vertrek van Hongkong dicht-| bij Macao in zee gestort. Men vreest dat 26 personen om het leven zijn gekomen. Van de 27 inzittenden werd een persoon, die op een reddingsgordel dreef, uit zee opgepikt. Vanmiddag wordt op het terrein van het crematorium te Veisen een gedenkteken ingewijd ter' ere aan de nagedachtenis der 324 Nederlanders, die voor Duitse vuurpelotons het leven lieten en wier stoffelijk overschot op last van de bezetter werd gecremeerd. Het gedenkteken in de fraaie omgeving van de urnentuin. plaats vernield. Met de grootste spoed wer den herstellingswerkzaamheden verricht, teneinde twee voedseltreinen naar Rome verder te laten rijden. Gewapende com- I munistische afdelingen hadden de lijn twee dagen geblokkeerd. Op Sicilië en in Cala- brië kon het treinverkeer niet hervat wor- den door vernielingen aan electriseh'e ge leidingen. Te Rome werden de gewone bus- en tramdiensten des middags weer hervat. De minister van Binnenlandse Zaken, Scelba, heeft bekend gemaakt, dat de sta king van 36 uur in totaal 14 doden heeft geëist van wie 7 politiemannen en het aantal gewonden 216 bedraagt, van. wie 120 politie en carabinieri. De toestand van Togliatti is weinig ver anderd. Hij krijgt penicilline-mjecties. Scheuring De vertegenwoordigers van de Italiaan se christelijke vakbonden, die vertegen woordigd zijn in het hoofdbestuur v.an het algemeen Italiaans vakverbond, hebben- na overleg en met goedkeuring van de bestu ren van de verenigingen van christelijke arbeiders de christelijke leidei-s van het Italiaans vakverbond in een buitengewone vergadering bijeengeroepen. In een'desbe treffend communiqué wordt meegedeeld, dat deze beslissing is genomen naar aan leiding van de staking, die in geheel Italië door de socialistisch-communistische vak bondsleiders werd afgekondigd. Het com muniqué verklaart dat deze- starting in strijd is met de overeenkomst betreffende de eenheid der vakverenigingen en hier mede de .organisatie dienstbaar gemaakt werd aan de belangen van een enkele partij. Tot besluit wordt gewezen op de noodzakelijkheid van de vorming van een zelfstandige en democratische vakbond „vrij van iedere politieke invloed"» De „Raad van Vijf" zal ook over Berlijn spreken Zoals reeds gemeld komt de consultatieve raad der West-Europese Alliantie, bèstaan- de uit de ministers van Buitenlandse Za ken der vijf aangesloten mogendheden, Maandag in Den Haag in conferentie bijeen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, komt Zondag met de avondboot in Hoek van Holland aan. De Franse minister Bidault komt Maandag morgen per vliegtuig naar Nederland. Hun Belgische collega, de heer Spaak, arriveert in de loop van de Zondag per auto. Deze drie ministers zullen bij de ambas sadeurs van hun regeringen in Den Haag verblijven. De Luxemburgse premier en minister van Staat, de heer P. Dupont, zal waar schijnlijk de eerste vergadering bijwonen. Hij wordt Zondag in Den Haag verwacht. Zijn vertrek is op Maandagavond of Dins dagmorgen gesteld. Zijn collega van Buiten landse Zaken, de heer J. Bech, arriveert Dinsdagmorgén. Diplomatieke waarnemers te Londen menen, dat de medewerking van de Bene- lux-landen' aan het luchtvervoer naar Ber lijn waarschijnlijk zal worden besproken tijdens de conferentie in Den Haag. Bevin, Bidault en de drie ministers van de Bene- lux-landen zullen tijdens de conferentie beraadslagen over de volgende stap, die gedaan moet worden na het ontwijkende Russische antwoord op de eis van de Wes telijke mogendheden tot het wederopen- stellen van de verbindingen tussen West- Duitsland en Berlijn, zo wordt van gezag hebbende zijde te Londen vernomen. Diplomatieke waarnemers zijn van.jne- ning, dat Engeland, Frankrijk en de V. S. waarschijnlijk niet eerder zullen antwoor den op de Sovjet-nota dan pas na deze Haagse conferentie. De Verenigde Staten zullen geen waarnemers naar Den Haag sturen, doch wei volledig op de hoogte houden worden van de besprekingen. In 1940 stelde de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel in haar jaarvergadering te Haarlem commissies in om het vraagstuk der onderwijsvernieu wing te bestuderen. Thans is verschenen het rapport over het Lager Onderwijs. De commissie bestond uit de heren. Dr. S. Elzinga (inspecteur van het Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs te Haarlem), voorzitter; W. B. Reynen (secretaris der Maatschappij voor N. en H. te Heemstede), secretaris; J. H.. M. Derksen (onderwijzer bij het R.K. ULO te Amsterdam); H. Hol lenkamp (directeur van kledingmagazij nen t.e Amsterdam); L. Neher (tot voor kort minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw te 's-Gravenhage)P. Taze- laar (inspecteur van het LO te 's-Graven- hage); Ch. E. Visser (directeur van N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Heemstede); L. Welling (oud-hoofdinspec teur van het LO te Epe) en L. v. d. Zweep (inspecteur van het LO te Amsterdam, voorheen hoofd ener Christel, school te Haarlem). Aan het rapport ontlenen wij: Nog geen leerplicht voor kleuter onderwijs Van schoolplicht voor kleuteronderwijs kan vooreerst nog geen sprake zijn. Op den duur zal, wanneer voldoende goede scholen aanwezig zijn en dit onderwijs ook be hoorlijk geregeld is, een dergelijke ver plichting nader overwogen kunnen worden. Op de lagere school 2 jaar in kleu tersfeer Hoewel erkennende dat de kinderen in het algemeen eerst omstreeeks het zeven de levensjaar geschikt worden voor het volgen van eigenlijk schoolonderwijs, wenst de commissie toch niet het eerste leerjaar van de lagere sehool naar het kleuter onderwijs over te brengen. De gewone lagere school beginne fn het 6de levensjaar van het kind en omvat 6 jaar. In de eerste en gedeeltelijk ook in de tweede klas zal er echter wel rekening mee gehouden moe ten worden, dat het kind eigenlijk nog in de kleuterleeftijd verkeert. In die periode moet het lager onderwijs veel overnerqen van de methoden van het kleuteronderwijs. De overgang naar de intellectuële sfeer van de lagere school moet daarbij zeer ge leidelijk geschieden. Vooral in de eerste tijd blijve het onderwijs in de sfeer van het spél. Langzamerhand dient in de mor genuren de werksfeer benaderd te worden, maar de middaguren moeten beschikbaar blijven voor spel, handwerken, licharfielijke oefeningen, enz. De taak der lagere school De lagere school kan niet volstaan met alleen een onderwijsinrichting te zijn, waar de door de practijk vereiste kennis en vaardigheid, wordt onderwezen. Zij moet medewerken om mensen te vormen en hoe gecompliceerder de maatschappij wordt, des te zwaarder wordt de taak der school. Deze zal zich dan ook opnieuw t moeten oriënteren, zowel wat haar didactiek als haar paedagogische taak betreft. Ons al te Europa's interne handel krijgt een beurt Binnenkort zal een reeks belangrijke be sprekingen .worden geopend tussen de be stuurders van het administratieve orgaan der Marshall-hulp en die van de Europese organisatie v.oor economische samenwer king. Richard R. Bissell, de adjunct-be stuurder van de Marshall-administratie, zal vandaag te Parijs aankomen uit Washing ton. Over enkele dagen zal ook Paul Hoff man, directeur van het Marshall-plan, naar de Franse hoofdstad overkomen. Tenslotte wordt binnenkort ook de heer Gutt te Parijs verwacht. De Amerikaanse deskundigen zullen het verslag van de commissie voor het Euro pese betalings- en handelsverkeer onder zoeken. Dit verslag is bijna klaar en is thans in behandeling bij de raad van de Europese organisatie voor economische sa menwerking. In hoofdzaak zou het er om gaan, het handelsverkeer tussen de 19 leden van de laatstgenoemde organisatie (waaronder ook Triëst begrepen is) te bevorderen, opdat de goederensurplussen, die door hen nog niet voldoende ten nutte zijn gemaakt, beter zouden verdeeld en in omloop gebracht worden. De Amerikaanse deskundigen hopen dat de West-Europese handel aldus weer zijn voor-oorlogs peil zal kunnen bereiken en dat in mindere mate een berpep zal worden gedaan op de aanvoer van goederen uit de Verenigde Staten, waar een tekort bestaat aan bepaalde goederen die Europa te veel heeft. Bakkers vragen opheffing der brooddistributie De hereniging van Protestants-Christe- lijke werkgevers in het Bakkersbedrijf, komt in een brief aan de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening tot de conclusie, dat het wellicht mogelijk is tot opheffing der brooddistributie thans over te gaan. Algemeen wordt als argument tegen de opheffing dezer distributie onder de hui dige omstandigheden aangevoerd, dat bij vrije verkoop het brood zal worden gebrui bij vrije verkoöp het brdod zal worden gebruikt als veevoeder. Het bestuur is echc- ter van mening, dat het zeer wel mogelijk is. een controle op het gebruik van brood voor deze doeleinden in te stellen. Zou daarvoor een apparaat geschapen moeten worden, dan zou dat aanzienlijk minder onkosten met zich brengen dan de hand having van het hpidige distributie-appa raat. Pakketlenactie werd een succes De Jubileum-pakkettenactie, die door de NIWIN werd georganiseerd, is in de ge meente Bloemendaal een groot succes ge worden. want niet minder dan 1200 pak ketten züllen de soldaten in de tropen aan geboden kunnen worden. intellectualistisch georiënteerd onderwijs moet meer gericht worden op zedelijke idealen. Vooral bij de onderwijzersoplei ding dient daarmee rekening gehouden te worden. De commissie breekt een lans voor de vorming van grotere scholen, welke een productiever gebruik der leerkrachten mo gelijk maken en tevens de gelegenheid scheppen tot differentiatie der leerlingen, zodat zoveel mogelijk homogene klassen kunnen worden gevormd. De gewone lagere school, bestemd voor alle leerlingen zonder onderscheid, telt 6 leerjaren. Na dit 6de jaar vindt de overgang plaats naar het MO en VHO, of. naar het ULO. De overige leerlingen krijgen dan nog 2 jaar voortgezet lager onderwijs. Eerst na die 2 jaar gaan de kinderen naar dé ambach^s- of huishoudschool. Afzonderlijke scholen voor voort gezet lager onderwijs Voor die twee jaar onderwijs is een af zonderlijk schooltype nodig: Centrale scho len voor het 7e en 8e leerjaar (Haarlem heeft dit schooltype al red. H.D.). Deze scholen hebben de taak de kinderen zo goed mogelijk aan de maatschappij af te leveren. De commissie wil de leerplicht voor het 8e leerjaar handhaven, maar is voor vorming dezer centrale scholen, an ders heeft het namelijk geen zin. Er zullen evenwel streken in het land zijn waar concentratie niet. mogelijk is. Daar zou men de lagere school tot 7 jaar kunnen uit breiden en de kinderen die de 7de klasse doorlopen hebben maar nog leerplichtig zijn, kunnen verplichten twee winterhalf jaren vervolgonderwijs te ontvangen. Opleiding van onderwijzers Voor de opleiding van onderwijzers acht de commissie een 4-jarige voorbereiding in de vorm van middelbaar onderwijs no dig. Wor.dt de algemene Middelbare school met 4-jarige cursus (die in het rapport der commissie van het M.O., eveneens ingesteld door de Maatschappij voor Nijverheid en Handel is aanbevolen) algemeen ingevoerd, dan zal dit de school zijn voor de onder wijzers-voorbereiding. Daarnaast kunnen echter ook de H.B.S., het Lyceum en, het Gymnasium als onderbouw dienst doen, waarbij overgang mogelijk zou zijn na het doorlopen der vierde klassq. Voorts zou een admissie examen moeten wordeq in gesteld opdat leerlingen, die aanvankelijk een ULO-school bezochten, niet bijvoorbaat worden uitgesloten. De school voor opleiding van onderwijzers wil de commissie de naam geven van Academie. De opleiding is 4-jarig gedacht, de eerste 2 jaar meer theoretisch de laatste 2 rheer op practische vorming ingesteld. De toekomstige onderwijzers dienen van te voren en^ook eens tijdens de opleiding, psychotechnisch onderzocht te worden^ zo dat alleen krachten worden aangenomen die geschikt zijn te achten voor het onder wijs. Deze Academie moet ook de leerkrachten van het kleuteronderwijs opleiden. Het eindexamen geeft een volledige be voegdheid. De hoofdacte komt té vervallen. Onderwijzers die na enige tijd willen overgaan naar het ULO of de scholen voor voortgezet lager onderwijs, zullen applica tiecursussen dienen te volgen. (Het rapport, een boekwerk van 130 pa gina's, is verschenen bij de uitgever N. Samson N.V. te Alphen aan de Rijn). Zondagmiddag vier uur Palestijnse wapens neer Nazareth in loodse handen Graaf Bernadotte heeft het tijdstip, waar op de order van de Veiligheidsraad tot staking der vijandelijkheden in Palestina moet ingaan, vastgesteld op Zondagmiddag vier uur. Voor Jeruzalem was dat tijdstip gesteld op hedenmorgen één uur. Berna dotte is thans op weg naar. zijn hoofdkwar tier op Rhodos. Hij heeft voor zijn vertrek uit New York de UNO om enkele honder den waarnemers gevraagd, om de ^vapen- stilstapd te controleren. Een Israëlisch communiqué meldt, dat na zware gevechten Nazareth is veroverd. Een groot aantal Arabieren is gevangen geno men. De rest is naar de Libanon gevlucht. In het gebied van Nazareth bevinden zich ongeveer 25.000 Arabische vluchtelingen, van wie de meesten christenen zijn. Onder hen heerst grote verwarring, zo voegt Reu ter hieraan toe. De troepen van het Arabische legioen zijn een zware aanval op het door Joden bezette nieuwe gedeelte van Jeruzalem be gonnen. Volgens het hoofdkwartier van het legioen zijn zeven strategische punten ver overd. Israëlische troepen "trachten voor het sluiten van een eventuële wapenstilstand de weg Tel Aviv-Haifa vrij te maken. Reu ter meldt, dat het dorp Tira, 6 km ten zuiden van Haifa, vanwaar men de weg kan overzien, door tloodse troepen is veroverd. Te Lake Success is een telegram van de regering van Israël ontvangen, ondertekend doop de minister van Buitenlandse Zaken Mosje.Sjertok, waarin wordt medegedeeld, dat Israël bereid is het bevel van de Vei ligheidsraad om het vuren te staken op te volgen als de Arabieren daartoe ook bereid zijn. ZUIDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen- Matige, aan de kust later nu en dan krachtige wind uit Zuide lijke richtingen. Iets hogere tempera turen. 18 Juli: Zon op4.41 uur, onder 20.50 uur Maan op 19.39 uur, onder 1.37 uur 19 Juli: Zon op 4.42 uur. onder 20.49 uur Maan op 20.33 uur, onder 2.21 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1