De koopvaardij vraagt aller belangstelling De 9 Mazen J De kleuter- en de lagere scholen PANDA EN HET GOUDVELD Wereldnieuw DINSDAG 20 JULI 1948 Zeetochtjes met een kustvaarder vormen een grote attractie Tientallen kleurige vlaggen van Neder landse rederijen zijn Maandag gehesen aan op de Dam te Amsterdam en voor het Rot terdamse raadhuis opgestelde masten, ten teken dat de eerste nationale koopvaardij- week was begonnen. De „koopvaardijweken", die tot en met 7 Augustus zullen duren, hebben tot doel bij ons volk belangstelling te wekken voor de scheepsbouw en de koopvaardij in het algemeen en het publiek het zeemansleven van nabij te doen meemaken. Vooral de tochten per coaster langs onze kusten zul len daar de gelegenheid toe bieden. Elke morgen om 9 uur zullen van Amsterdam van de De Ruyterkade de kustvaarder „Borneo" en van Rotterdam, Willemsplein de kustvaarder „Beta" vertrekken om hun 150 passagiers gedurende een achttal uren een beeld te geven van het doen en laten onzer mannen van de koopvaardij. De coasters zullen geheel als een groot zee schip worden behandeld. Een sleepboot zal de schepen lostrekken van de wal, haven-, rivier- en zeeloodsen komen beurtelings aan boord en voor de microfoon zullen zij vertellen van hun werk. Onder leiding van een oud-gezagvoerder ter koopvaardij en met assistentie van zeeverkenners zullen de passagiers op de hoogte worden gebracht van betonning, bebakening en kustverlich- ting, er zal radio-telefonische verbinding zijn met de loodsboot, met andere, passe rende schepen op zee en met de radio stations IJmuiden en Scheveningen en er zal gelegenheid zijn met de vaste wal te telefoneren. Zwemvesten zijn aanwezig om van dienst te zijn als er onderweg sloepen- rol wordt gehouden en bij terugkomst zul len de reddingboten „Neeltje Jacoba" voor IJmuiden en „President Leis" voor Hoek van Holland demonstraties geven. De coas ters zijn ongeveer 400 ton groot en de animo om er mee te gaan varen is zo enorm dat men te Rotterdam een maand geleden al volgeboekt was. Belangstelling voor het zeewezen wordt tevens gewekt door werfbezoek, een bezoek aan het Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen, een maritieme boeken- Of gij achttien bent of tachtig, Uw Rheumatlsche pijnen doen hun slopend werk en ge voelt U een wrak en afgeleefd, ver vóór Uw tijd. Zorg ervoor die slopende kwaal te boven te komen; begin liever vandaag dan morgen de beproefd heilzame Kruschen-kuur, waaraan tallloze lijders aan rheumatische pijnen een nieuw leven te danken hebben. Kruschen is een zuiver natuur-product, een samenstel van zes minerale zouten met een erkend aansporende werking op de bloed zuiverende organen. Daarom is, juist waar onzuiver bloed zich demonstreert in Rheuma tische pijnen, Kruschen Salts de redder in de nood. Begin ermee hoe eerder hoe beter: iedere morgen de kleine dosis zoveel als er op een cent gaat. Maar wèl regelmatig! Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) „week" en de reizende tentoonstelling, welke achtereenvolgens reeds zoveel suc ces heeft geboekt in Groningen, Leeuwar den, Zwolle, Enschedé, Arnhem, Den Bosch Maastricht en Middelburg. Zij is thans in gericht te Rotterdam in het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart. Van de ge meentebesturen van Amsterdam en Rot terdam is toestemming verkregen om res pectievelijk op de Dam en op de Coolsingel masten met de vlaggen der rederijen te plaatsen, welke daar door zeeverkenners 's morgens zullen worden gehesen en des avonds gestreken. Tot 22 Juli zal in de Rotterdamse haven ter opluistering aan wezig zijn het Engelse zeilschoolschip „Moyana". Als speciale attractie zal een vuurwerk worden ontstoken te Amsterdam in het Oosterdok, te Rotterdam op het Prinsenhoofd, beide op 7 Augustus, en te Scheveningen op 5 Augustus op het strand. Lading van de „Amstelstroom" spoelt weg Vier leden van de bemanning van de „Amstelstroom" welke Zondag bij het eiland Lundy strandde, zijn door de red dingsboot van Appledore van het eiland gehaald. Twee van hen ontvingen een me dische behandeling, de ene wegens een kneuzing aan het been, de ander wegens een kaakblessuur. De „Amstelstroom" bevindt zich in een „tamelijk slechte" toestand. De lading spoelt weg. Kapitein Jansen en zes andere leden van de bemanning blijven nog op het eiland om de bergingsmogelijkheden te onderzoeken. Eervolle benoeming. Mr. Johannes den Hertog is benoemd tot eerste dirigent van de Koninklijke Vlaamse Opera te Antwer pen. Mr. den Hertog is 44 jaar en heeft als tweede dirigent het Concertgebouworkest geleid. Tijdens de Duitse bezetting fungeer de hij als intendant van het hoofdstedelijk Operabedrijf. Eervol ontslag. De tweede dirigent van het Concertgebouworkest, Jan Koetsier, heeft met ingang van 1 September eervol ontslag gevraagd. Koetsier werd tijdens de Duitse bezetting als dirigent bij het Concert gebouw benoemd. Voorlopige raad voor de kunst. De mi nister heeft de aanwijzing van A. H. M. Wijffels als voorzitter van de sectie voor het toneel en de letteren van de voorlopige raad voor de kunst op zijn verzoek ingetrokken en bepaald, dat als leden zitting zullen heb ben in de sectie voor het toneel en de let teren: H. E. Arnoldi, J. H. Carpentier Alting, dr. G. Stuiveling en prof. dr. F. J. H. M, van der Ven. Als voorzitter en plaatsvervangend voor zitter van de sectie voor het toneel en de letteren zullen optreden respectievelijk prof. dr. F. J. H. M. van der Ven én J. H. Carpen tier Alting. Vrouwenschaeck". Het Zuid-Neder lands Toneel brengt op 28 Augustus in het openluchttheater te Lochem de première van „Vrouwenschaeck" van Jan Meyendel. „Vrouwenschaeck" is een- middeleeuwse romance, die een episode uit de vaderlandse geschiedenis behandelt en haar apotheose vindt in de verbondenheid van Nederland met de democratie en met het huis van Oranje. Het stuk is bij uitstek geschikt voor opvoering in openluchttheaters. Musici congresseren. Op initiatief van de vereniging van Zwitserse musici wordt van 2 tot 5 Augustus te Zurich een interna tionaal congres van toonkunstenaars gehou den. Men wil komen tot de oprichting van een „internationale vereniging van musici". Rotterdam nam een proef die geslaagd genoemd wordt Clandestiene radiozender in kelder van boerderij Ambtenaren van P.T.T. hebben in sa menwerking met de politie de clandestiene radiozender „Twente" opgespoord, welke Zondagsmorgens op een golflengte van 280 meter uitzond. In de buurtschap Eisen bij Markelo werd de zendinstallatie ontdekt in de kelder van een boerderij. Tegen drie personen, die de zender hadden bediend, werd proces-verbaal opgemaakt. De in stallatie en een groot aantal gramofoonpla- ten werden in beslag genomen. Geringe daling van het aantal werklozen In Juni liep het aantal bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux geregistreerde werkloze mannen terug van 30.898 tot 29.444. In Mei daalde het aantal met 7.700, in Juni met slechts ongeveer 1.500. In Noordholland be droeg het aantal werklozen in Mei 5866 tegen 5249 in Juni. Evenals in Mei was de daling ook dit keer over vrijwel alle bedrijfsklassen verspreid. Zij kwam voornamelijk tot uiting in de bouwbedrijven (van 2711 op 2564) en in de groep ongeschoolde arbeiders (van 6161 op 5734). In de landbouw bleef de situatie vrij constant, nl. 3815 in Mei tegen 3844 in Juni. Onder het vermelde aantal werklozen be vonden zich 18337 geheel werklozen, 10598 bij D.U.W.-objecten tewerkgestelden en 505 wachtgelders. Eind Juni 1947 was het werkloosheidscij fer 1710 lager. Het bedroeg toen namelijk 27734. In vergelijking met Mei vertoonde het aan tal aanvragen van werkgevers weinig ver andering. Bedroeg het eind Mei 44293, thans was dit 44226. Eind Juni 1947 was dit aantal aanmerkelijk hoger nl. 71711. Het aantal werkloze vrouwen nam iets toe, nl. van 2693 tot 2859. Het aantal aanvra gen om vrouwelijk personeel liep in geringe mate terug van 23151 tot 22096. De radio geeff Woensdag HILVERSUM I, 301,5 M. 7, 8, 13, 19, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Platen; 7.45 Woord voor de dag; 8.15 Gewijde muziek; 8.30 Platen; 9.00 Ziekenbezoek; 9.30 Symphonische muziek: 10.30 Morgendienst; 11.00 Morgendienst; 11.30 Platen; 12.00 Orgel; 12.30 Weerbericht; 12.33 Metropole-orkest; 13.15 Kerkconcert; 14.00 Geistertrio van Beethoven; 14.30 Lichte muziek; 15.00 „Ein musikalischer Spasz" van Mozart; 15.30 Solisten; 16.00 Voor jonge post zegelverzamelaars; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Platen; 17.35 Lichte muziek; 17.50 Esperanto; 18.00 Harmoniekorps; 18.30 Voor strijdkrach ten: 19.15 Platen: 19.30 Africhten van politie honden; 19.55 Bachkoraal; 20.15 Oratorium „Daniël" van Wester; 21.40 Nederlands nieu we kerken: 22.00 Vervolg oratorium; 22.45 Overdenking; 23.45 Ensemble „Euphonia"; 23.45 Suite van Williams. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur; Nieuws; 7.15 en 8.15 Platen; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Orkest werken van Glazounof; 9.35 Serenade in D van Beethoven; 10.00 Morgenwijdmg; 10.20 Kookpraatje; 10.30 Als de stofzui^êr zwijgt; 11.00 Platen; 12.00 Schrammelmuziek; 12.30 Weerbericht; 12.33 Voor 't platteland; 12.38 Orgel en zang; 13.15 Kalender; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Italiaans koor; 14.00 Causerie over Selma Lagerlöf; 14.15 Orkestwerken van Handel, Mozart en Debussy; 15.00 Voor zieken; 15.35 Luisterspel „Jane Eyre"; 16.00 Kinderkoor; 16.15 Voor de jeugd; 16.45 Vra gen staat vrij; 17.15 Walsmuziek; 17.45 „In dische aquarellen"; 18.20 Uit Weense operet tes; 19.00 Problemen der kleine boeren; 19.1-5 Nieuws uit Indië; 19.30 De juiste besteding der vacantie; 19.45 Lezen in de Bijbel; 20.05 Dingen van de dag; 20.20 Residentie-orkest en Ida Handel, viool; 21.00 Luisterspel „In een spiegel een raadselachtig beeld"; 21.50 Mannenkoor zingt liederen van Schubert; 22.10 Tango-rumba-orkest: 22.40 Orgel; 23.15 Nieuwe platen uit Amerika; 23.45 Platen. In het rapport over de Onderwijsver nieuwing van de commissie (onder voor zitterschap van dr. S. Elzinga te Haarlem) die door de Nederlandse Maatschappij voor Handel en Nijverheid is in gesteld de hoofdpunten daarvan namen wij Zaterdag op schrijft mej. J. E. Schaap, gemeentelijk inspectrice van het onderwijs te Rotterdam, een en ander over een welgeslaagde proef te Rot terdam. Dat er een klove gaapt tussen „kleuter"- opvoeding en lagere school, weten we al jaren. De moeilijkheden bij de overgang van kleuterschool naar lagere school zijn in de laatste tientallen jaren steeds sterker gevoeld; het goede, moderne kleuteronder wijs toch heeft zich steeds meer aangepast aan de nieuwere psychologische inzichten; de lagere school, ook de meer moderne, houdt nog te weinig rekening hiermee. We moeten hierbij niet vergeten, dat, waar de kleuterschool geen bindend leerplan heeft, zij zich eerder dan andere scholen heeft kunnen wenden tot het kind en haar be langstelling enigszins van de leerstof heeft afgewend. De hedendaagse lagere school is door inrichting van het gebouw, door leer plan en lesrooster en ook door de hou ding van de leerkrachten niet aangepast aan de eisen en de behoeften van de kleu ter, en dit, terwijl vrijwel alle kinderen, waarvoor de lagere school haar poorten opent, nog kleuters zijn met alle typische kleutereigenschappen, die zij een dag te voren, al of niet als leerling van een kleu terschool, ook hadden. In de meeste geval len behandelt de lagere school de kleuter van de eerste dag af als een lagere-school- kind: de kleuter moet zich zo goed en zo kwaad als het kan aanpassen. Deze aan- passingstijd kan tot schade van het kind en tot verdriet van de juffrouw lang duren: de leerlingetjes verkeren gedurende het eerste en vaak nog gedurende een deel van het tweede leerjaar der lagere school in de kleuterperiode. Daarom gaf het schema-Bolkestein aan: het eerste leerjaar van de lagere school te verplaatsen naar het kleuteronderwijs. Met het oog op het gebrek aan kleuterscholen en niet minder aan bevoegde kleuteronder wijzeressen zal deze verplaatsing binnen afzienbare tijd niet kunnen geschieden. Er is echter zo vervolgt mej. Schaap nog een andere manier om de gaping tus sen kleuteropvoeding en lagere school te overbruggen, n.l. door de eerste twee leer jaren van de lagere school in de kleuter sfeer te brengen. De proeven, die Rotterdam op dit gebied genomen heeft, kunnen als geslaagd worden beschouwd. Er zijn thans te Rotterdam tien z.g. Proefscholen, waar vooral in de lagere leerjaren een werkwijze wordt gevolgd, die meer is aangepast aan de behoeften van het kind. Hier is de brug geslagen, die het kind geleidelijk van de kleuterschooloever naar de lagere-sehool- oever voert. Voor deze bruggenbouw was wederzijdse kennismaking en oriëntatie nodig: Rotter dam is nu zes jaar geleden begonnen met de kennismaking tussen voorbereidend on derwijs en lager onderwijs te bevorderen. De leerkrachten hebben over en weer el- kaars klassen bezocht, cursussen en meer daagse conferenties zijn gehouden ter voor bereiding. Hoe langer hoe meer is men toen tot het inzicht gekomen, dat de gangbare werkwijze van de eerste leerjaren van de lagere school niet is aangepast aan de be hoeften van het zes- zevenjarige kleuter kind. Volgens de gewone werkwijze moet het kind te veel stilzitten en zijn mond houden, terwijl zijn werkgrage handjes het grootste deel van de dag geen bezigheid krijgen. Hierin nu wil de nieuwe werkwijze verandering brengen; zij is met deze en kele woorden te karakteriseren: „De leer kracht zoekt aansluiting bij datgene wat nodig is voor het kleine kind." De proef is genomen met scholen met een normale klassebezetting. Er waren kele kleine, maar ook enkele zeer grote klassen bij. De proef omvat alle soorten scholen, in verschillende stadsdelen, met kinderen uit verschillend milieu. Tot zover de mededelingen van mej. Schaap. De commissie heeft volle instemming met dit streven van Rotterdam en acht navol ging daarvan in het gehele land gewenst. Te Haarlem. Wij merken hierbij op dat reeds in ver schillende andere steden het Rotterdamse voorbeeld gevolgd wordt. O.a. in Amster dam. In Haarlem is verleden jaar in de Rijkskweekschool een onderwijzers-con ferentie gehouden aan de Rotterdamse proef gewijd. Sinds zijn er in Haarlem en kele scholen waar reeds in die „Rotter damse richting" gewerkt wordt. De journalist R. Kiek gerehabiliteerd Op 11 Februari 1948 werd onder de auspiciën van de UNO in Lake Success een persconferentie gehouden van de Commis sie van Goede Diensten over het Neder lands-Indonesische geschil. De Nederlandse journalist R. Kiek maakte daarvan voor 't persbureau Aneta verslag en dit vérslag lokte een officieel communiqué van de Ne derlands-Indische regering uit met be zwaren tegen de overschrijding van be voegdheden, waartoe, volgens het commu niqué, de commissie blijkens het Aneta- verslag neiging zou hebben vertoond. Dit communiqué werd vervolgens van officiële zijde in Den Haag en Batavia weer onge daan gemaakt, omdat intussen gebleken zou zijn, dat de uitlatingen van de Com missie van Goede Diensten vertrouwelijk waren geweest en op belangrijke punten onjuist in het verslag waren weergegeven. Naar aanleiding van deze kwestie stelde een commissie een onderzoek in. Deze commissie van onderzoek, waarvan de heren prof. mr A. J. P. Tammes, hoog leraar aan de universiteit van Amsterdam, voorzitter was, is tot de conclusie gekomen, dat de heer Kiek geen blaam treft' als zou hij gehandeld hebben in strijd met de jour nalistieke ere-code door de publicatie van iets wat als vertrouwelijk zou zijn medege deeld en daarom niet gepubliceerd had mogen worden. Ook treft de heer Kiek geen blaam als zou de inhoud van zijn verslag uit een oogpunt van goede, betrouwbare weergave onvoldoende of onjuist genoemd moeten worden. De commissie, is van oordeel dat de heer Kiek het slachtoffer is geworden, buiten zijn schuld, van een ongelukkige samen loop van omstandigheden. De commissie wenst dan ook de resul taten van haar onderzoek beschouwd te zien als een eerherstel van de heer Kiek. De heer K. v. d. Heijden zal 23 Juli de dag herdenken, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad als electromonteur bij Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haarlem. Zeiljachf met twee Finnen strandde bij Texel De „Suomi", een Fins zeiljacht van 3 a 4 ton en 14 meter lang, is Maandagmiddag omstreeks twaalf uur op de Eierlandse gronden voor Texel gestrand en lekgesla gen. De opvarenden, twee Finse jongeman nen van 17 en 23 jaar, die met het jacht 1 Juni Helsingfors verlieten en op weg waren naar Londen, zijn met de motor - strandreddingboot „Jhr. H. J. Ortt" van boord gehaald. Het jacht is later over de zandbanken heengeslagen. Een motorboot heeft het opgehaald en in de haven van De Cocksdorp binnengebracht. De twee jongelui, die slechts heel weinig Engels kenden, wilden zich tegenover de burge meester niet uitlaten over hun reis en wei gerden te vertellen hoe zij aan de boot kwamen. Voorlopig zijn zij in Den Burg ondergebracht. De Finse consul in Am sterdam is van deze aangelegenheid op de hoogte gesteld. Melkzaak had bonnentekorf De eigenaar van een Heemsteedse melk zaak had in 1946 en '47 te kampen met moeilijkheden van persoonlijke aard en kon zijn hoofd niet meer bij zijn bedrijf houden. Zo vertrouwde hij de leiding in feite toe aan een bediende. Maandagmiddag stonden beiden in het beklaagdenbankje voor de Economische rechter om zich te verantwoorden wegens overtredingen van de distributiebepalingen. Er was een tekort geconstateerd van 3474 rantsoenen kaas en van 3171 rantsoenen margarine, vet en boter, en de verdachten gaven toe, dat men de tekorten had trach ten aan te zuiveren met verscheidene clan destiene transacties in bonnen of in natura. De Officier van Justitie concludeerde uit een en ander, dat de bonnen wel voor geld verdwenen zouden zijn en vond het in deze tijden van nood een schandelijk misdrijf de wettelijke voorschriften te saboteren. Hij eiste tegen de bediende zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaar delijk, en tegen de eigenaar duizend gulden boete of vijf maanden, en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een maand. Nadat de verdedigers, voor de bediende mr B. W. Stomps, en voor de eigenaar mr L. J. Venhuizen, betoogd hadden, dat de eerste steeds 'n oppassend arbeider was ge weest, dat de schuld voor een deel ook lag bij vele gegoede afnemers, die geen reke ning houden met de moeilijkheden waarin zij de leverancier brengen door hem te bewegen zonder bon te leveren, dat een verlopen zaak onder het huidige bonnen stelsel er bijna niet bovenop te werken is en dat, indien de betrokkenen ten eigen bate hadden geknoeid, hun financiële posi tie wel beter zou zijn geweest, hield de rechter met de persoonlijke omstandigheden der delinquenten rekening en veroordeelde de bediende, die thans een eigen zaak elders heeft, tot twee maanden voor waardelijk en een geldboete van 150, en de eigenaar tot ƒ400,boete en een maand voorwaardelijk. Geen hulp verleend aan zwaargewonde Enige weken geleden werd in de bossen bij Venlo een zwaargewonde Duitser aan getroffen. De man werd naar een zieken huis overgebracht, waar hij twee dagen later, zonder bij kennis te zijn gekomen, overleed. Uit het onderzoek van de politie is ge bleken, dat drie inwoners de gewonde Duitser hadden gevonden, doch zich niet om hem hebben bekommerd. Tegen hen i: proces-verbaal opgemaakt, omdat zij geen hulp hebben verleend aan iemand, die in onmiddellijk levensgevaar verkeerde. De drie personen hadden tevoren het slacht offer reeds gezien in gezelschap van een 21-jarig jongmens Deze jongeman riep de drie mannen aan, doch deze zijn doorge lopen. Toen zü later naar dezelfde plaats teruggingen vonden zij het zwaar gewonde slachtoffer. Zij hebben echter geen hulp verleend en ook de politie niet gewaar schuwd. Zomerconcert H.O.V. Het Zomerconcert der H.O.V. van Vrijdag 23 Juli brengt als solist de pianist Willem de Roos. Deze Amsterdamse musicus werd aanvankelijk voor viool opgeleid door Fer dinand Helman, waarna hij zich vervolgens onder leiding van Jaap Spaanderman voor piano ging bekwamen aan het Muziek Lv- ceum te Amsterdam. Aan deze instelling doorliep hij de 5-jarige cursus in 3 jaar en behaalde het einddiploma voor piano met het predicaat uitmuntend. Sindsdien con certeert Willem de Roos regelmatig voor de radio en trad reeds meermalen met orkest op o.a. te Groningen, Nijmegen, Arnhem, Utrecht, enz. Ook voor het komende seizoen is hij reeds door verschillende orkesten ge- engageerd. Op 23 Juli zal hij tezamen met de H. O. V. onder Kees Hartvelt het pia noconcert No. 2 in Bes gr. terts van Brahms spelen. Het programma vermeldt voorts nog La procession nocturne van Raboud, een eer ste uitvoering te Haarlem van een Suite in oude stijl van de Zwitserse componist Rudolf Moser en tenslotte Beflioz' ouverture Carna val Romain. Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavokerk té Haarlem, op Don derdag 22 Juli 1948, des namiddags van 3-4 uur door George Robert. Het programma luidt: 1. Variaties: „Est-ce Mars", J. P. Sweelinck: 2. Preludium en Fuga C gr. t, J. S. Bach; 3. Zesde Sonate, Choral Variaties. Fuga, Finale, F. Mendelssohn Bartholdi; 4. a. Prelude, b. Air, c. Gavotte, S. Wesley; 5. Preludium en Fuga over B.A.C.H., Fr. Liszt. Dammen Om het clubkampioenschap van Nederland In de eindstrijd om het clubkampioen schap dammen van Nederland hebben zich geplaatst „Gezellig Samenzijn" te Amster dam, „Constant" te Rotterdam en „Twente Eerste" te Hengelo. In de eerste ontmoeting welke Zondag te Rotterdam werd gespeeld tussen Constant en Twente wist Constant een 146 overwin ning te behalen. Zondag 25 Juli speelt „Gezellig Samenzijn" in Hengelo. Het zal de Noordhollandse kam pioenen wel gelukken de overwinning mee naar Amsterdam te nemen. Op 1 Augustus zal dan in Amsterdam de beslissing vallen, wie het clubkampioenschap van Nederland 1948 in de ontmoeting G. S. Constant zal veroveren. Deze wedstrijd waarvoor in Noordhol landse dammerskringen grote belangstelling bestaat, wordt gespeeld in café Royal te Am sterdam en begint om elf uur des morgens. Tour de France Belgen kómen los Van Dyck winf étappe De 16e étappe van de ronde van Frankrijk, Lausanne-Mulhouse, is gewonnen door de Belg van Dyck. De Belgische zege is een voorproefje van v/at onze Zuiderburen hopen te presteren in de laatste étappes van de ronde, als het parcours door Luxemburg en Zuid-België voert. Zij zullen geduchte tegenstanders zijn in de Ardennen, en op de klinkerwegen naar Roubaix. Schotte bezet nu de tweede plaats in het algemeen klassement, en zijn landge noten zullen alles in het werk stellen om hem daar te houden, en zo mogelijk zijn achterstand op Bartali te verkleinen. Gisteren reed Bartali, die bij de Zwitsers favoriet is, nu er geen Zwitserse renners aan de ronde deelnemen, bijna voortdurend aan het hoofd van het peloton. Hij was in prach tige conditie en vol zelfvertrouwen, hetgeen betekende dat alle aanvallen op zijn gele trui tot mislukking gedoemd waren. Hij won te vens de bergprijs. Wat de Nederlanders betreft kan gecon stateerd worden dat ze alle drie goed gere den hebben. Jammer genoeg misten ze de aansluiting met het eerste peloton, waarin Kirchen wel zat en het gevolg was dat de Luxemburger weer op zichzelf was aange wezen en alle krachten moest inspannen om niet door de Italianen en de Belgen te wor den los gereden. Hij wist zich te handhaven en samen met Bartali en nog negen anderen aan te komen, een halve minuut na de win naar van de étappe, maar hij heeft het niet gemakkelijk gehad. In overeenstemming met art. 41 van het wedstrijdreglement is Orts (Centrum en Zuidwest Frankrijk) uit de koers genomen. Etappeklassement: 1 van Dijck (België a) 6 uur 4 min. 07 sec.; 2 Ockers (België a) zelfde tijd; 3 Engels (België b) 6.44.25; 4 Baratin (lie de France, Noord-Oost) 6.44.39; 9. Een grote groep ex aequo, waaronder Impanis (België a), Bartali (Italië a) en Kirchen (Ned.-Luxemb.) allen in de tijd van 6 uur 44 min. 39 sec.; 22 De Ruyter 7 uur 5 min. 59 sec.; 27 Janssen 7 uur 6 min. 2 sec.; 35 De Hoog 7 uur 6 min. 2 sec. Het algemeen klassement ziet er nu als volgt uit: 1 Bartali (Italië a) 115.13.39; 2. Schotte (België a) 115.45.59; 3 Lapebie (Cen trum en Z.-N. Fr.) 115.48.55; 4 Teisseire (Fr. nat. ploeg) 115.49.18; 5 Bobet (Fr. nat. ploeg) 115.49.19: 6 Kirchen (Ned.-Luxemb. ploeg) 115.55.57; 37 Janssén (Ned.-Luxemb. ploeg) 118.31.58; 43 De Ruyter (Ned.-Lux. ploeg) 119.04.29; 45 De Hoog (Ned.-Lux. ploeg) 120.18.39. Boksen Louis toch weer in de ring? De Twentieth Century Sporting Club heeft medegedeeld, dat men doende is om Joe Louis weer in de ring te krijgen. Men heeft de wereldkampioen voorgesteld om 22 Sep tember in het Yankee-stadion in een titel gevecht tegen Gus Lesnevich uit te komen. Voetbal Surinamers naar Nederland Het is thans zeker, dat het Surinaams elf tal in de loop van de maand Augustus en kele wedstrijden in Nederland zal komen spelen. Deze tour is mogelijk geworden door het initiatief van vijf verenigingen. Ajax, Feijenoord, Quick (N.), Be Quick en Willem II, die zich daarbij de medewerking hebben verzekerd van het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Voetbalbond, van de direc ties van het Olympisch- en het Feijenoord- stadion en van de gemeentelijke autoriteiten. Het is de bedoeling, dat de Surinaamse spelers eerst enkele dagen aeclamatiseren en dan zal op 4 Augustus de eerste ontmoeting worden gespeeld in Amsterdam tegen Ajax in het Olympisch stadion. Op 7 Augustus speelt het Surinaamse elftal dan een tweede wedstrijd tegen Feijenoord in Rotterdam. Daarna volgen Tilburg, op 15 Augustus. Nij megen op 21 Augustus en Groningen op 25 Augustus respectievelijk tegen een Tilburgs elftal, Quick en Be Quick. Gij ziet een in„„ die (wat hij wX? b Weed gaat zijn tenen met -> wijde wereld instare^ voor de variatie IS van een bonte scu tW zo smerig is als een kunnen hopen te zli„Efc 0 welks scheuren' bespeuren dat ziln f Zelfs zonder ziln S?1!*!! zien beseft me„ «21 Want gij meet r plaats ter wereld i,ks' grijze streepjesmw 1 "i'-/1 dit de KaagUsïeeS^I: meent het beter te niet tegen, gij Mat 1 sat; Warmond. 8atm!tooJ Wij springen daar uit i X want de kapot^ebrjto^i W arriveren juist ep om te horen hoe hii t. P tige termen zjfo over de havenm^..: zyn mena2 T0---! over de havenmeester om zijn jol te verlenE die hier en ginter 5***2 broek kan naaien maarS^^K reren, over de fKlSWit, rd die met S H sufferd die met tS'mÏÏ*1»"? lafT van z'n boot hoef? te pnï'j slecht-geïnformeerde J1®»* 1 die van mening is dat JSteJ P week altijd moet regeS^l Gij beluistert dat aSi n verwondering dat ge meizon vroiijhg^^ Bridge Bromo-tournooi De bridgeclub „Bromo" heeft voor Haar lem en omgeving een tournooi georganiseerd met een vierledig doel: propaganda voor de bridgesport in teamverband te maken, de monstratie van verschillende Nederlandse systemen te geven en demonstratie van een nieuwe wedstrijdtelling met uitschakeling van de Amerikaanse „hazard" praktijken en de vernieuwing van het bestaande competi tieschema, waarbij de clubs met teams van -16 of 20 spelers de gelijke spellen competitieverband kunnen spelen, te laten zien. Dat er voor deze vernieuwing in de bridge sport geweldige belangstelling bestaat be wijst de deelneming aan dit Bromo-tournooi, waarvoor 10 plaatselijke verenigingen heb ben ingeschreven, met grote en Meine teams. Om deze reden wordt gespeeld in drie se ries van twee lijnen, hoofd- en eerste klas- sers en tweede en derde klassers. Iedere serie bestaat uit 5 zittingen, waar van de le zitting reeds 4 Juli begonnen is. De stand hiervan is: 1 R.K. B. C. „Ons Genoegen, 4 punten; 2 Br. gr. H. K. C. „Aurora", 3.5 punten; 3 B. C. „Bromo" 2.5 pnt.; 4 B. C. Haarlem- Noord 2 pnt.; 5 B. C. PEN-pers. 2 pnt. Alle wedstrijden vinden plaats in de bo venzaal van de Ned. Prot. Bond-gebouw, Berkenstraat, Haarlem-Noord. Cricket Britse test-team Het Engelse team voor de vierde test match tegen Australië, die Donderdag 22 Juli aanvangt, zal samengesteld worden uit de volgende 12 spelers: Yardley (Yorkshire), aanvoerder, Edrich (Middlesex), Cranston (Lancashire), Hutton (Yorkshire), Wash- brook (Lancashire), Pollard (Lancashire), Compton (Middlesex), Evans (Kent), Bedser (Surrey), Laker (Surrey), Young (Middle sex) en Crapp (Gloucestershire). De oude goudzoeker die Nick Nugget heette (een vreemde naam, maar in vreem de landen heeft men vreemde namen) ging op zijn gemak tegen een kist zitten en nam een pruimpje. Sakkerlootzei hij. ,Je kwam maar nèt op lijdgroentje! Je moet weten, dat ik een goudveld ontdekt heb en daar heb ik een kaart van gemaakt. Ik moest in de stad zijn om dat goudveld te laten inschrijven en daar heeft die schurk, die Billy Bulk, de lucht van gekregen. Wanneer jij niet gekomen was, was ik alles kwijt geweest! Ik ben blij, warempel, dat ben ik! En om je te tonen, dat ik niet on dankbaar ben, st$l ik je voor om met mij samen te doen! Ik moet er toch iemand bij hebbenwant alleen kan ik dat veld niet ontginnen! Voel je er wat voor? Of heb je wat anders te doen?" „Zeker!" riep Panda blij. „Ik voel er alles voor! Ik heb niets te doen en ik zocht juist een baantje!" „Mooi dat is dan afgesproken!" zei de oude Nick Nugget. „Hier is de kaart. Bekijk hem maar eens goed!" Terwijl ze zo praatten, was de schurk Billy Bulk bijgekomen en had zich voorzichtig uit de voeten gemaakt.,,. keren. Gij ziet hem later waar hij druk in j, P mee te delen dat hii figuur beschouwt, imd, steken. Drie seconde™ windkracht bestudeerd en dan vraagt wat HS prutsen, dan zegt h(j: tuurlijk...,Het waait als"®, Terwijl g!J dan verbijsterde, tussen de apachen die de glorie uitmaken, klinkt er Jt* springt twee meter hoog op een rennen zotten, iemand: „Het vijfminuteij"t ua nü; Die ieniand h wu£ wilde blonde haren, een 2. half-opgestroopte pijpen als een godin. Niet voorn, ,5 i' pak, maar voor Pieter dk "i grijze broek is. Pieter zit in zijn OljmjH* j. kracht is zes (uw hoed waaitdr-u hij grinnikt als een vorst Dan gaat het startschot, de ioVl, even uit het water en itnhïfl weg En wat ge nu ziet is de ,'if wind en wolken en watt,, fcf- oplababbels die zo'n 0-jol «ïk krijgt en de regens schuimend in om z'n oren. H Of hij nu gewonnen heefi of - neer Pieter druipnat maar tS aanlegt, dan is het toch zin cit Want vanavond danst hij in sociëteit met het liefste meisje te Met haar wilde blonde haren, hlaftt stroopte broekspijpen en haar gtó m een godin. Het is Knaamani, nacht is nog jong. W.t te: Kil Harde wind op deKaaj Het woei gisteren flink op deïkt was alsof de weergoden het e: ea toen de jollen aan de beurt kwams: zij er nog een schepje op. Aan averij het dan ook niet ontbroken, De Dra):: «w speelden nogal eens een genua, eenm li genbogen kregen mast- en wantsdudt Olympia- en twaalfvoetsjollen nadir helemaal hard te verduren. Bij ce Oj ging er al een om toen hij nog je-zn meter door de voordewind^ V-j -j moest gijpen. De zeilers uit Haarlem en ben zich overigens weer verdientzj weerd. Bij .de A-Valken werd J, twee met de Oranje. A. Hartoe «12 Pinguin bij de Valken al weer in der* (hij werd tweede ditmaal) en bij de i quadraatmeters werd T. Brands® ii. de A-klasse met de Zomerdroom a Schippers vierde in de B-klass Jossie. Bij de twaalfvoetsjollen werd tri.! vogel derde met de Ijsvogel D en ÜS vierde met de Jorisz-jol. De Holland-Friesland wedstrijd 'rj genbogen gaat al heel slecht vcca: nen uit het hoge Noorden. De"r' bezetten de eerste vier plaatsen de Friezen de laatste vier, 31 Vluchteling. Vaclaf Majer, voo®g> |- choslowaaks minister van vos** :i ziening en leider van de nistische vleugel van de sociad^a L, cratische partij, is Maandagtiiïra 5 rijk te Londen aangekomen. Hj' tijdens de Sokolfeesten uit P®|i j vlucht en kwam vorige Amerikaanse zóne van Duitse3 Majer heeft tijdens de oorlog u3 choslowaaks officier in j, nië gediend. Vrije jeugd. Het Sovjet-Russisö^j bestuur heeft de opheffing *-• g sportverenigingen inde SW fcï van Duitsland bevolen. Zij rog clergeschikt gemaakt aan at jeugd-organisatie „Die to Jugend". Ook schaakclubs gingen van postzegelverzame len onder deze maatregel Rust. De Amerikaanse admifid ïg heeft Zondag voor de rad»^ dat er een atoombom op oe cw^ de Stille Oceaan rust. tanij de Amerikaanse marine en c« voor de atoomenergie f Maandag zich over deze verM" te laten. u Reserves. Het Atheense - meldt, dat generaal van de Griekse zocht heeft om de derguerillastrijdkratM^^-jf op Joegoslavisch 1 zouden zijn. Keeds zoud® uit Bulkes zijn gezondta zen in het gebied gebergte aan te vuile»' Venijn. Volgens een g Moskou heeft het oOffiM 6 de Kominform,dattoB«,t< i verschijnt, het j Joegoslavische craffiu»®»,. beschuldigd van ^sj de communistische le»® wereld" in zijn ant«w® van de Kominform-

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2