r vrouwen mannen voorlichten as»de vrouwen Visserij-varia Kwartet in een flat L>*a<MOT,bS jo JULI IJ MUIDER COURANT de bo uw van nieuwe woningen nam mejuf- ^Liebocr bet van alle w«s hiervoor twee b('«®!ÏÏlin! van mejuffrouw hitbehartigen van a! K#*>1,p^hebben' deze dames Je&teffet 2wogen. Maar het JV'< f"ct JUCCS„ zij daar, waar zij ?SSi5 Heb-ben Mi de in het trte commissie uit dit 5? jn verbinding gesteld met É»tad,-Ï„?rders van bouwwer- "%tfS»'MW°rdthaareen Jf":f-"n'seleerd. dat de indeling «Pbehoonheid is ge- V iiatlgheld, wat voor de ziel. mee kan bren- f .„«rie Velsen in de eerst- ■5 LaJifd'f"'. nieuwe woningen fe,al3en de dames een ,..,5 „arin zü hun wen- I instructie, woningindeUng ^iü.zlm.ede afwerking kenbaar t ,,«e van vrouwen die zeg- ^hebben, zo verzekerde men tot tegemoetkoming beelden, de vrouw '.King touch» aan", zei ft' d!,JL je vrouw van een ar- 51 **,'S*d«nes Schooien en Van deel va" het algemeen belang r- „p dit denkbeeld zijn ge- ie dames op Mnvoudig er in de meeste 01103Vi onmogelijke toestanden j b-jvoorbeeld huizen aan j tr^JL velder in de woon- toegang to fl. WOrpn wonin- Jinrarht Er waren wonin- uitgerekte slaapkamers- li" geen twee ledikanten naast - /ion tfaan en men haast ge- brt!.kooiensteisel" toe te 't! Veben-Noord gebeurde het dat bovenverdieping een toilet »at ,chiei °rovi*°_Tr voeden opleverde in gezinnen ifbejaarde mensen. Huizen het Noorden ligt it£l ich kan baden in de koes- „„-Sen op het Zuiden, zijn *«"17.'Tze ganeente. Men was 'fc»nkamer op hot Noorden ligt zich kan baden in de koes- 1 US dat deze woonhuizen werden Kult alles zo goedkoop mogelijk ,al op zichzelf genomen niet zo "•Eir bet niet gaat ten koste van r?Er is zoveel dat voor dezelfde jtrawlvisserij jikuilschietende scholen Ar ie'titel „Opmerkingen over de jwlvisserij" geeft het Engelse mi- van Landbouw en Visserij een cij echt van de onderzoekingen, die er 10 lijn ten aanzien van de trawlvis- De vraag is namelijk of het vissen ,L jettrawlnet schadelijke gevolgen heeft j,, 0p de bodem aanwezige haringscho ol artikel begint met een opsomming 11 belangrijkste visgronden: Fladen, de igersbank en de streek beoosten de Het seizoen, aldus het overzicht, met uitzondering van laatstgenoemd j en bij Doggersbank van Juli tot Gedurende de afgelopen 25 jaren git gebleken dat het trawlvissen in- ri heeft gehad op de levende voorraad il el heeft men menigmaal gevreesd, it steeds toenemende visserij der Duit- ter middel van trawlers en drifters tandering in zou brengen. Zelfs in het '41, toen de Duitsers enorme hoeveel- aan de markt brachten, bleek dit tsn invloed te zijn, want de daarna ia jaren kwamen ook weer rijke opdagen en wisselden goede en r vangsten elkaar af. ibawlvisserij beperkt zich niet tot de i' haring, de „ijle" wordt eveneens op *ijze verschalkt. Het verwonderlijke Ui volle haring instinctmatig schijnt tean op ruwe grond, waar het trawl- jiavat op het kuit heeft. Hoewel van ii&hihit in de maanden December en II f. in he Kanaal intens op volle" f; i: gejaagd, zijn de hoeveelheden lege ^icie gevangen wordt enorm. De hoe- sd kuit, die wordt opgehaald, kan itvoeglijk verwaarlozen en wordt e-ien weer in zee gestort. Bejaarde haring. I aten de trawlnetvisserij verdenken «mietiging van de voorraden, dan «n ook de drijfnetvisserij ervan be- t ftïen, want hierbij wordt veel maat- f:' gevangen, die nog nimmer kuit geschoten en dus nog niet tot de heeft bijgedragen. Indien i 8e^t dat de haring een leeftijd van ;3 e an bereiken en dat men doorgaans ^i^e" soorten vangt, dan vloeit ■3 dat men dus geenszins alleen mvisserij mag beschuldigen, a de visstand bescher- lezen we in „Fishing News", dan v. Kwel detrawl als de drijfnetvisserij py_te worden opgelegd. Maar dit ij T'r;® dat de heerlijke maatjes- 'j3 Tp-^ltelijk van de markt zou ver sé 5!D,er naar verhouding meer ijle :i J?™ ?ou worden. Dit wordt dus een «na Kwaliteit. Bovendien is het de 13a«a zich in Frankrijk en België --Hen bij deze beperkingen. Geslaagd Middelbaar Technische School te tl t/vf j voor ^et eind-examen de heren F. Kwak te Drie- 4er. *e IJmuiden, in de h^.-«.re-techniek slaagde de heer K. V00r ^°uwkunde de heer J. eveneens te Driehuis. bouwkosten comfoi-tabeler kan zijn, zeggen de dames. En dat de heren der schepping, met name de architecten, het hiermee eens zijn, wordt bewezen door het feit, dat zij niet slechts met belangstelling kennis heb ben genomen van het rapport, doch meer nog: dat zij met dit comité overleg plegen. Natuurlijk hebben de dames veel op haar verlanglijstje staan, dat niet zo maar ineens kan worden uitgevoerd, maar daar is aan tekening van gemaakt, zodat ter gelegener- tijd ook hier aandacht aan zal worden ge schonken. Het zijn soms maar kleinigheden, die aan de aandacht van de ontwerper zijn ontgaan, zoals stopcontacten in alle kamers, geluidsisolatie tussen de woningen, behalve de gewone ramen in alle kamers kleine ventilatieraampjes, een degelijke fietsen bergplaats, plaats op de zolder, waar aan vaste lijnen de was kan worden gedroogd, een kamerdeur niet vlak naast een kast deur en in de keuken de bovenkastjes op een zodanige plaats, dat men zonder het hoofd te stoten zijn werkzaamheden aan de aanrecht kan verrichten. Dit zijn slechts enkele grepen uit de trommel, die nog boordevol zit. Maar dat in officiële kringen rekening wordt gehouden met de wens, om een zo geriefelijk mogelijke woonruimte te schep pen, waar men kan uitrusten van de dage lijkse arbeid en men zich volkomen „thuis" voelt, is al een hoopgevend begin. Honderden jonge Velsenaren leerden zwemmen Nu met ingang van 1 Januari 1948 het verplichte zwemonderwijs op alle open bare en bijzondere lagere scholen, alsmede op de U.L.O.-scholen en de Gemeentelijke Huishoudschool voor meisjes in de ge meente Velsen ingevoerd is, kunnen de leerlingen, na afgelegde proef, ook een diploma verwerven. Voor de scholieren zijn drie verschillende diploma's ingesteld, die achtereenvolgens behaald kunnen worden. Volgens het leerplan op de lagere scholen moet er naar worden gestreefd, dat ieder kind bij het verlaten der school minstens in het bezit van diploma A is. Waar over enkele weken weer vele leer lingen de lagere scholen gaan verlaten, heeft de vorige week het zogenaamde „af zwemmen" plaats gehad in het Vetèerbad, waar steeds is geoefend. De examens wer den wegens het grote aantal candidaten verdeeld over drie dagen en in deze tijd hebben 268 kinderen het diploma bemach tigd. Oorspronkelijk hadden zich 419 can didaten opgegeven, maar daar de U.L.O.- scholen reeds deels vacantie, deels examen hadden, vielen deze leerlingen af en bleven er slechts 294 over. Dat de examencommissie de puntjes op de i's zette, was merkbaar, toen bekend werd dat 26 jongelui waren afgewezen. De ze krijgen echter de kans, het in 1949 over te doen. Het examen werd afgenomen door de heren P. Dijkstra, ambtenaar voor de sport in de gemeente Velsen, die tevens de organisator was; J. de Korte, hoofd van de Insingerschool; J. J. Bolland, leraar licha melijke opvoeding aan de Willem de Zwij gerschool en het instructie-personeel van het Velserbad. Ook van de zijde der ouders bestond be langstelling voor dit examen. Gezien de enkele maanden dat er nog maar les is gegeven, is het resultaat zeker verheugend. Voor de Kerstvacantie in December zul len de examens voor diploma B worden gehouden en zij die hiervoor slagen, wor den opgeleid voor het derde en laatste brevet C. Maar dat is voorlopig nog toe komstmuziek. MARKTBERICHTEN Besommingen. IJM 6 Norma f 11.100, IJM 96 Vios 4 f 10.900, IJM 204 f 1230, KW f 4720, KW 108 f 2899, KW 24 f 2760, KW 135 f 3690, KW 89 f 2130, KW 28 f 3070, KW 210 f 1290, KW 77 f 775, IJM 224 f 2865, IJM 316 f 1366, IJM 272 f 2480, IJM 210 f 3116, IJM 270 f 1510, IJM 79 f 1470. IJM 80 f 1150, IJM 230 f 1720. Prijzen. Heilbot f 3.40f 3.80, gr. tong f 3.55f 3.30, md. tong f 3.55f 3.30, kl.md. tong f 3.35—f 2.90, kl. tong I f 2.70—f 2.40, kl. tong II f 1.85—f 1.75, tarbot I f 2.10— f 1.65, alles per 1 k.g. tarbot II f 88—f 78, tarbot III f 84f 76, tarbot IV f 78, haai f 33 f 29. horsmakreel f 750f 240, poontjes f 10f 2.50, gr. r. poon f 70f 69, md. poon 78, kl. poon f 49f 27, pieterman f 59 f 57, kl. griet f 40—f 38, wijting f 15.50—f 12, kl. schol f 22.50—f 9, schar f 22.50—f 12.50, kl. makreel f 14f 4..10. Aanvoer. 100 kisten tarbot, tong, 80 kisten poontjes.' 30 kisten haai, 100 kisten horsma kreel, 280 kisten haring, 900 kisten schol, 700 kisten makreel, 200 kisten schar, 10 kisten bot, 200 kisten wijting, 330 kisten schelvis, 175 kisten kabeljauw, 40 kisten koolvis, 100 kisten diversen. Totaal 3245 kisten. 1 Trawler met f 15200 besomming. Hoogwatertijden. Dinsdag 20 Juli: 3.0515.55 uur. Woensdag 21 Juli: 3.49—16.18 uur. yoor Velsen 10 'Jmuiden MESDAG 20 JULI. Ifl^jJonuManten». hf, ee meisjes en een ma- I li ^lstn-Noord: Feestavond E. TOessdagjijuu. Sprwltu"r Wethou- Vuurwerkfabrikanten hebben uiteraard veel gemeen met de brave lieden, die zich met het laten draaien, wippen of schomme len van kermisattracties onledig houden en beiden maken zij dus gezellig-snorkende en bontgekleurde reclame in de geest van de man, die de beschaving iets brengt, waar zij volkomen paf van zal staan. Met an dere woorden: „het schoonste, ooit op deze aardbodem vertoond" De vuurwerkmaker, die voor de zevende Augustus een groots knalfestijn in Santpoort voorbereidt, van wege het jaarlijkse Harddraverij-feest, is helemaal niet bescheiden en dat hoeft ook niet. Want waarlijk, de catalogus van deze mens vertelt dingen van fors allure. Hij gooit met dondergranaten en tourbillon- pijlen als waren het alledaagse kleinig heden. Hij annonceert voor Santpoort de resultaten van de „technische vooruitgang der laatste jaren op dit gebied" met een overtuiging als gold het de uitvinding van het perpetuum mobile. En wij, die met deze technische vooruit gang niet altijd even hartelijk kunnen mee leven, voelen ons gelukkig, dat hij ook eens een keertje gebruikt wordt voor het loze alarm, hetwelk vuurwerk heet en „ooooh" veroorzaakt. Spitst uw oren verder, want wij krijgen zeker veel lawaai op de zevende Augustus, daar op onze landelijke Slaperdijk. Wij zullen schrikken van zilverraketten, waar tussen door, om van deze schrik te bekomen „een stijgende Bloemenschoof" de lucht in gaat. En als die is uitgestegen, ploft er een „Italiaanse populier" naar de hemel. De ademloze stilte, die dit laatste vurige snufje ongetwijfeld zal opvolgen, gaat dan ver scheurd worden door een lichtspoor-raket en om het geheel nog wat raketteriger te maken, gaat er een vice-versa-raket door het Santpoortse luchtruim flitsen. Dat was dus de zeer kalme inleiding. Het lawaai komt daarna in de vorm van gou den poliepbommen, tornado-pijlen en Ja panse Mikadobommen, een turbine vuur pijl met lichtende meteoor en niets minder dan eenehBlïtz-bom. Het spijt ons, maar het stond er. Verder echter in deze catalogus der vrolijke verschrik king. Die Blitz-bom is vermoedelijk een kinderachtig klappertje vergeleken bij de oranjebloesembom, dewelke op haar beurt weer in het luidruchtig niet verzinkt bij de Hermes-pijlen, de magnesium-luchtsian- gen en de veelkleurige wolken. Oef, wij die niet lichtvaardig geïmpo neerd zijn, zullen ons zeker onder de Sla perdijkers begeven, om deze trfomf der techniek te aanschouwen en „oooooh" te roepen. J. F. Moerbergschoolreis naar de Veluwe Drie dagen hebben leerlingen van de twee hoogste klassen der IJmuidense Moer- bergschool de Veluwe doorkruist. De jeugd herberg „de Poelakker" te Lunteren bood hen gastvrij onderdak en van daar uit ver kende men de bossen van de „Hoge Ve luwe", de karpervijvers van het jachtslot „St. Hubertus" en de heidevelden en zand weggetjes van het Gelderse heuvelland. Uit het Kinheim-kamp De voetbalvereniging „Kinheim", welke jaren achtereen Van Gelders Sportpark aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord als speelterrein heeft gebruikt, vraagt zich af waar het volgende competitieseizoen de geel-zwarte hoekvlaggen kunnen worden uitgezet. In Juni is met het gemeentebe stuur van Velsen over deze dringende kwestie gesproken, doch de „Kinheimer meldt, dat er nog niets definitiefs is be sloten. Het zal echter noodzakelijk zijn dat er binnenkort een beslissing valt en deze zal waarschijnlijk inhouden dat men het nieuwe V.G.Z. Sportpark in „Tussenwijk" gaat bespelen, indien dit althans tegen September gereed zal zijn. Dit betékent echter spelen op Beverwijks gebied en nu is men in Kinheim-kringen bevreesd, ge heel door „Velsen" te worden losgelaten. „Kinheim" heeft besloten deel te nemen aan het Badhoeve wisselbekertournooi op 22 en 29 Augustus met de clubs G.V.O. (bekerhoudster), Laren, Zandvoortmeeu- wen, N.F.C., Schoorl, Nieuw-Vennep en de organiserende vereniging „Lijnden". Voor de „Gebrs. de Graaf "-wisselbeker -van de Z.V.V. „Zandvoortmeeuwen" voor de Zaterdagmiddagcompetitie op 21 en 28 Augustus en 4 September schreef Kin- heims Zaterdagelftal in. In verband met de Bondszevenkamp op 1 Augustus heeft „Kinheim" haar onder linge zevenkamp om de Feike Cnossenbe- ker, die vorig jaar door A. Prinssen met 4801 punten gewonnen werd, op Zondag 25 Juli vastgesteld. Hieraan kunnen alle leden deelnemen. De „Kinheimer" geeft verder een over zicht van de nieuwe competitie-indeling. De tegenspelers zijn: Alkmaarse Boys, DEM (Beverwijk). DTS (Noord-Sch^r- woude), GVO (Krommenie), Hollandia (Hoorn), HRC (Helder), Purmersteyn (Purmerend) en Schagen. Voorts bevat het keurig verzorgde maandblad een ze vental prettige brieven van Kinheim-leden in Indië. Velsen Verplichte aangifte van ontplofbare voorwerpen Bij niet-nakoming wordt strafvervolging ingesteld De Commissaris van Politie, hoofd van de plaatselijke politie in de zin der Vuur- wapenwet 1919 der gemeente Velsen, maakt hierbij het volgende bekend: Als gevolg van de bezetting van ons land en de hier te lande plaats gehad heb bende oorlogshandelingen zijn vele ont plofbare voorwerpen, zoals: projectielen, mijnen, munitie, ontstekingsmiddelen en zovoorts in handen van onbevoegden ge raakt. Welhaast dagelijks vinden daarmede in clen lande ongelukken plaats, vaak met dodelijke afloop. Jeugdige personen in het bijzonder blijken zich schuldig te maken aan het spelen en experimenteren met ontplofbare voorwerpen. Het door volwassenen als souvenir be waren van projectielen en dergelijke voor werpen vormt eveneens een bron van ge vaar. Op grond van de Vuurwapenwet 1919 is het verboden bommen, mijnen, handgra naten, projectielen, munitie of onderdelen daarvan onbevoegd voorhanden te hebben. In verband daarmede gelast ik de inwoners van deze gemeente, die dergelijke voorwer pen onbevoegd voorhanden hebben, daar van onverwijld kennis te geven aan: 1. het hoofdbureau van politie, afd, Bijzondere wetten, Tiberiusplein te IJmui- den-Oost: of 2. het bureau van politie ÏJmuiden- West, gevestigd aan de Kon. Wilhelmina- kade of 3. het bureau van politie te Velsen- Noord, gevestigd aan de Wijkerstraatweg of 4. het bureau van politie te Santpoort, gevestigd aan de Hoofdstraat. Niet zelf vervoeren! Aangezien het vervoer van projectielen, munitie enzovoort zeer gevaarlijk kan zijn, dient men te volstaan met het kennisgeven van de eventuele aanwezigheid van boven bedoelde voonverpen, na maatregelen te hebben genomen, dat minderjarige perso nen ze niet meer in handen kunnen krijgen. In geen geval moet men de voorwerpen zelf gaan vervoeren. Zij zullen, na kennisgeving van de aan wezigheid, zo spoedig mogelijk worden afgehaald, De gelegenheid tot bovenbedoelde ken nisgeving bestaat tot 24 Juli. Wanneer na die datum mocht blijken, dat desondanks nog voorwerpen onbe voegd voorhanden worden gehouden, waarvan het bezit krachtens de Vuur wapenwet 1919 verboden is, zal een straf vervolging terzake van overtreding dier wet worden ingesteld, met alle gevolgen van dien. Inbewaring- geven van vuurwapenen Aangezien zich, eveneens tengevolge van de bezetting en de oorlogshandelingen, vele vuurwapenen in handen bevinden van per sonen, die daartoe niet bevoegd zijn, wordt de aandacht er op gevestigd, dat het onbe voegd voorhanden hebben van vuurwa penen eveneens een overtreding der Vuur wapenwet 1919 vormt. In verband daarmede gelast ik de inwo ners van deze gemeente, die vuurwapenen onbevoegd voorhanden hebben, deze voor 24 Juli op het hoofdbureau van politie afd. Bijzondere wetten in bewaring te geven. De aandacht zij er op gevestigd, dat de mogelijkheid is geopend, dat leden der voormalige verzetsbeweging, mits zij vol doen aan bepaalde voorwaarden, ma aan vrage, in aanmerking kunnen komen voor een bijzondere machtiging ingevolge de Vuurwapenwet 1919 voor het vuurwapen, hetwelk zij thans wellicht onbevoegd voor handen hebben. Wanneer na het verstrijken van ge noemde termijn aan dit bevel geen gevolg is gegeven, zal tot strafvervolging worden overgegaan. De commissaris van politie voornoemd (w.g.) J. P. Weyburg. Donderda'gaVöttil raad De gemeenteraad van Beverwijk, die Donderdagavond 22 Juli om 7.15 uur bijeen komt, zal een agenda van 11 punten te behandelen krijgen. Onder meer komen prae-adviezen op aanvragen van diverse schoolbesturen om gelden krachtens artikel 72 der L.O.-wet 1920 in behandeling. De Katholieke school in Wijk aan Zee, de Christelijke school aan de Meeresteynstraat, de Hervormde school aan de Noorderwijlcweg en de Christelijke U.L.O. aan de Duinwijklaan hebben ge vraagd om de aanleg van gasverwarming. De subsidiëring van het bijzonder fröbel onderwijs, een crediet tot het plaatsen van een urinoir aan de Meerstraat, een voor stel tot verbetering van de Pijpkade en een aantal voorschotten aan andere schoolbe sturen voor het onderwijs in de lichame lijke opvoeding komen verder aan de orde. Eveneens zal een voorstel tot vaststelling van een besluit tot toekenning van 2Vi. toelage aan het gemeentepersoneel over 1947 aan de orde komen. De nieuwe kin derbijslagverordening voor dezelfde werk nemers en een aantal ingekomen stukken en mededelingen completeren de agenda. Beverwijk Ledenvergadering D.IXV. Het viscollege van Hoogovenstaten „De IJzeren Voorn" heeft Maandagavond in het Statenhuis aan de Velserweg een leden vergadering gehouden, welke zeer goed was bezocht. De voorzitter, de heer F. v. Galen, stipu leerde, dat leden die voor een concours werden ingeschreven, ook werkelijk aan dat concours moeten deelnemen, daar anders de goede naam van D.IJ.V. schade zou leiden. Het in de vorige vergadering aangenomen besluit, om ondermaatse vis niet te tellen en deze weer in het water te werpen, in belang van de visstand, kon niet gehand haafd blijven, aangezien bij het „concours- vissen" alle gevangen vis telt. Deze bepa ling zal echter niet van kracht zijn bij onderlinge wedstrijden. Tijdens de pauze werd een door de heer Engelhart beschikbaar gestelde werphen gel verloot. De eerstvolgende onderlinge wedstrijden zijn vastgesteld op Zondag 25 Juli. Bedroevend weinig animo voor de Ueugddag De Subcommissie „Jeugddag en Gym nastiek" maakt bekend, dat er vooï de jeugddag, welke op Woensdag 11 Augustus, ter gelegenheid van de stadsfeesten gehou den zal worden, nog steeds onvoldoende deelneming is. Het programma voor deze dag luidt: 8.3012.00 Afstandsmarsen, openge steld voor de gehele jeugd, over 10 en 15 kilometer; 14.0017.00 uur Demonstratie in het Gemeentelijk Sportpark: gymnastiek, zang en opvoering van een jeugdspel; 19.0020.00 uur Volksdansdemon- stratie; 20.30—22.00 uur Kampvuur op het weiland tegenover Akerendam. De bedoeling is, op deze dag de burgerij te tonen, wat de jeugd van Beverwijk spor tief en cultureel gesproken „waard" is. maar tot nu toe is de belangstelling van de jeugdverenigingen bedroevend klein. Vooral het jeugdspel dat door ziekte van de schrijver toch al laat gereed kwam, ondervindt hierdoor moeilijkheden. De eerstvolgende repetities zijn vastge steld op Woensdag 21 en Zaterdag 24 Juli in de grote hal van het Veilinggebouw aan de Breestraat. Mocht de opkomst bij deze repetities slecht blijven, dan is de kans groot, dat het jeugdspel geen doorgang kan vinden. Daarom hoopt de Subcommissie, dat de gehele georganiseerde- en ongeor ganiseerde jeugd aanwezig zal zijn. Subcommissies bijeen In de bovenzaal van hotel „Ter Burg" vond Maandagavond een bijeenkomst van diverse subcommissies, belast met de orga nisatie van de stadsfeesten, onder voorzit terschap van Mr Moens, plaats. Nadat Mr Moens de aanwezigen had welkom geheten, was de vergadering in de gelegenheid tot het stellen van vragen. Sommigen dachten dat reclamebiljetten ook in grote steden als Amsterdam wel nut tig zouden zijn maar de commissie vond het beter, een intensieve campagne in de omliggende plaatsen te houden. Volgende week zal met de kaartverkoop voor de op voeringen van de „Midzomernachtsdroom" begonnen worden. De meeste voorzitters van de subcommis sies waren nogal optimistisch en men ver wachtte minstens 25.000 mensen op de ten toonstellingen. Tot slot bracht de voor zitter een woord van dank uit aan de sub commissies voor het door hen verrichte voorbereidende werk. Postduiven-uitslagen De postduivenvereniging „De Reisduif" nam deel aan 'n vlucht voor jonge duiven. 783 Duiven werden om halftwaalf in Breda losgelaten, een afstand van 100 km. De eerste duif arriveerde Zondagmiddag om 17 minuten voor één in Beverwijk, de laat ste om 7 minuten over half twee. De uitslagen luidden als volgt: H. Exalto 1, 45, 48, 49; A. Minneboo 2, 53; W. A. Schouten 3; C. Verstraten 4, 9, 26; T. Gravemaker 5, 21; A. Schelvis 6; J. de Vries 7; J. Notenboom 8; G. Butter 10, 27; N. Rumping 11, 39; B. de Smet 12; H. Tim mer 13; A. Koom 14; A. de Bot 15; G. v. d. Winden 16; G. v. d. Aar 17, 56; G. Castri- cum 18. 59; P. H. v.'Minnen 19, 36, 47; L. Veeldt 20: F. Blommaert 22; B. Traa R. Westtrate 24; E. Sloot 25; J. v. Eek 28, 42; P. Luit 29; J. Amels 30; L. Kneppers 31. 58; G. Visser 32; D. v. d. Bend 33; B. Lou- wers 34; C. Hoeks 35; J. Schipper 37; A. Kat 38, 50; A de Booij 40; R. Zoontjes 41; P. v. Dessel 43, A. v. d. Pal 44; P. Outenaar 46; J. Luntz 51. 54; D. Philippi 52, 55; G. H. Tersteeg 57; P. Duin 60. Steeds minder loggers der Katwijker trawlvloot gaan ter verse visserij. Nog slechts vijf loggers en de IJm. 204 verlaten des Maandags de haven om Zaterdagmid dags weer terug te keren. Behalve aan deze kustvisserij neemt nog een viertal Noordloggers der Katwijker vloot aan de verse visserij deel. De andere Noord-log gers liggen in de haven voor een schoon maakbeurt. Als de loggers weer in de vaart komen gaan deze ter trawlharingvangst. De haring wordt dan aan boord „gesteurd". In het najaar wordt de haring vers aange voerd. Dat het nog zoeken ls met de haring- trawlvisserij bewijst de reis van de Norma Maria IJM 6. Deze trawler bracht het na een reis van 10 dagen op de visgronden slechts tot 500 kisten vis (200 kisten haring en 300 kisten makreel). Naar berichten uit de Poolse haven Gdynia melden zijn Zaterdag met groot ceremonieel de eerste vier Poolse trawlers, gedeeltelijk bemand met Hollandse vissers, ter verse haring-trawlvisserij uitgevaren. De volgende dagen zullen telkens drie of vier Poolse trawlers uit deze haven op haringvangst uitvaren. Aangekomen. Een gemerkte schol, in Rye (Sussex) uitgezet, werd een jaar later gevangen bij Brixham (Devon), 158 mijl verder. Men constateerde een groei van één centimeter. PERSONALIA. De heer N. J. Groen te Beverwijk is ge slaagd voor het examen M.O. handels wetenschappen A. Santpoort Postduivenvereniging De Luchtpost Zondag heeft 'n vlucht van jonge duiven plaats gehad. Er is gevlogen van uit Breda, afstand 94 km., met veranderlijke wind. De vogels werden gelost om 11.30. De eerste kwam om 13.08 uur op het hok, de laatste om 13.38 uur. De uitslag was: E. Gorter 1, 26; K. Kortenhouwer 2, 25, 32, 34; G. Bierman 3, 5, 42, 43; Joh. Struys 4, 15, 33, 37,38, 40, 50, 54; C. Kortenhouwer 6, 18, 27, 45; P. Koning 7, 20, 22. 52; B. Jenninga 8, 29, 30, 35, 26; J. Duin 9, 11, 46; A. Balsma 10; P. Bierdrager 12, 44; J. Bier man 13, 21, 53; H. Kneppers 14, 24. 39, 49; P. Rozemeyer 16. 23, 47, 48; D. Drijver 17, 41; P. Bersee 19, 51; P. Martens 28; W. Dekkers 31. Feestweek In Utrecht is Zaterdag de feestweek begon- nen ter gelezenheid van hel 1900-jarig bestaan van de Domstad. Er trok een op- tocht door de straten en op het Vredenburg werd een lunapark geopend. De caféhouders zijn echter niet in feest- stemming, want het gemeentebestuur heeft bepaald, dat 's avonds na zeven uur geen sterke drank verkocht mag worden. Zij hebben daarom besloten hun zaken 's avonds geheel te sluiten en maken dit aan het i publiek bekend met het volgend rijmpje: „Na zeven uur gaat do zaak op slot vanwege een grootsteeds tapverbod. Dat dit averechts zal werken zal Utrecht in de feestweek merken." 't Karpertje Zondag 25 Juli houdt ,,'t Karpertje" haar jaarlijkse onderlinge viswedstrijden. „Plaats van handeling" is daarbij het Noordzeekanaal. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 4) Het was-deze oude Maggie, die op dit moment haar hoofd om de deur van de kamer stak om aan te kondigen dat meneer Rankin er was om juffrouw Manny te halen. Laat hem maar binnen komen, Mag gie, zei Ruth, terwijl ze met een lichte zucht op stond om het vriendje van Mari anne te begroeten. Larry Rankin kwam op zijn gewone, zelfverzekerde manier de kamer binnen en Ruth moest toegeven, dat hij er wel bijzonder knap uitzag. Er was alleen iets tè overmoedigs, tè verzorgds, tè gepolijsts aan hem. Was zijn smoking niet tè breed in de schouders en tè eng op de heupen. En waren zijn handen niet tè gemanicuurd en was de golf in zijn zwarte haar niet tè nadrukkelijk? Maar wat ze ook op hem tegen mocht hebben, ze moest toegeven, dat zijn manie ren onberispelijk en charmant waren. Hij begroette haar met precies de Juiste men geling van eerbiedigheid en bewondering, en glimlachte vriendelijk naar Ginette en Bill, terwijl hij hen allen cigaretten aan bood. Manny zal zo wel klaar zijn, zei Ruth en vroeg hem te gaan zitten. We hebben een familievergadering gehad, die nogal lang duurde. Maar ze zal er zo wel zijn. Ik heb geen haast, zei Larry Rankin rustig. Ik heb een tafel in de Superbe besproken, en dus komt het er niet op aan, hoe laat we arriveren. Je ziet er bezorgd uit, Ruth. Is er ietsIk bedoel, kan ik misschien ergens mee helpen? O, nee, zei Ruth snel. Het is erg vriendelijk van je Larry, maar alles is in de beste orde. Ik zit heus nergens over te piekeren en ik denk, dat je bedoelt, dat ik er slordig en vermoeid uitzie. Dat kan uitkomen, want ik ben werkelijk doodmoe. O, daar is Manny al. Larry stond op en keek naar Manny, die de kamer binnenkwam. Ze zag er, ter wijl ze wat verlegen even in de deur bleef staan, uit als een plaatje in warme kleuren van bruin en goud. Een bruin fluwelen jurk, gouden haar en gouden schoentjes aan haar kleine voeten. Ze droeg een goud- brocaten avondtasje, en een kort donkern- bruin bontjasje hield ze over haar arm. Haar ogen keken Larry glanzend en la chend aan, en even was er in Ruth's hart een gevoel van angst voor haar jongste zusje Het spijt me, Larry, zei Marianne. Ik moest nog een gesp op mijn schoen naaien, en daarom duurde het zo lang. Het hindert niets, Manny. Hij hield het bontjasje voor haar op en deed het haar met veel zorg aan. Iets in zijn manier van doen, waarin het air van de bezitter was te onderscheiden, bracht een blos op Bill's wangen. Larry vatte Marianne bij de arm en nam haar met zich mee. Hij draaide zich bij de deur nog even om: Goedenavond allemaal. Ruth, ik zal het niet te laat voor haar maken. Nee, doe dat vooral niet, zei Ruth en ze voegde eraan toe: Jonge meisjes hebben nog erg veel slaap nodig weet je. O, ik zal goed voor ha~: ;orgen, ver zekerde Larry, terwijl twee rijen glanzend witte tanden in een zelfverzekerde glim lach zichtbaar werden. Je behoeft je nooit zorgen te maken, als ze met mij uit is. Ze gingen weg en hun voetstappen klon ken in de hal. De voordeur viel achter hen dicht. Ik wou, dat ik geloven kon, dat het goed was, zei Ruth, na een poosje stil zwijgen. Maak je geen zorgen, adviseerde Bill haar. Manny is heus wel in staat op zichzelf te passen. En ik wilde ook, vervolgde Ruth, dat ik dat kon geloven. HOOFDSTUK II. Larry en Marianne zaten samen aan een tafeltje dicht in de buurt van de band en keken in eikaars ogen, terwijl de soep op hun bord intussen koud begon te worden. Je ziet er beeldig en allerliefst uit, zei Larry. Het zijn afgezaagde woorden, maar het is waar, je ziet er mooier uit dan welk meisje ook. Heus, zei Marianne dromerig. Ze was op dit moment stralend en onbezorgd ge lukkig. Er was niets dat ze meer verlangde dan dit alleen te zijn met Larry, zijn char mante stem complimentjes te horen fluis teren, zijn hand met de onberispelijk ver zorgde nagels naast de hare op 't smetteloze tafellaken te zien liggen. Ze straalde en haar blauwe ogen keken in de zijne met een onmiskenbare blik van adoratie. Ze moest zich beheersen om niet met haar hand even langs zijn gezicht te strijken. De andere mensen om haar heen, de dan sende paren, de kellners, die af en aan li'.. :n, zag ze slechts in een waas. Als ze met een ander vriendje uit was geweest, zou ze hét amusant hebben gevonden naar de dansende mannen en vrouwen te kijken om woorden van critiek en misschien ook van bewondering te uiten, maar vanavond zat ze hier met Larry en deze omstandig heid maakte, dat de verdere omgeving haar niet het minste belang inboezemde. Als de mensen in lompen gekleed waren ge weest en de band afschuwelijke dissonan ten ten gehore zou hebben gebracht, zou ze het waarschijnlijk niet gemerkt hebben. Onder haar goudkleurige huid klopte haar bloed sneller dan anders en haar ogen zagen slechts Larry's gezicht. Dit is liefde," dacht ze. Dit is het echte., grote gevoel. Ik houd van Larry.... beduidt die uitdrukking van zijn gezicht niet dat hij ook van mij houdt? Larry legde even zijn hand over de hare en glimlachte. Je moet je soep opeten, liefje. Ik heb Ruth uitdrukkelijk beloofd, dat ik goed voor je zou zorgen, en het zou er somber voor me uitzien, als ze er achter kwam, dat ik je niet een behoorlijk diner had laten venverken. Ja, zei Marianne, en bracht gehoor zaam de lepel naar haar mond. Ik wou, zei ze even daarna, dat Ruth niet altijd deed alsof ik nog een baby was. Maar je bent nog een baby, lieve kind. En wel de allerliefste op de hele wereld. Zélfs in die lange avondjurk kun je er niemand werkelijk van overtuigen, dat je volwassen bent (Wordt vervolgd). Bestemming van „Kareol" Tijdelijke verpleging van Amsterdamse t.b.c.-patiënten Enige maanden geleden zijn in de pers artikelen verschenen over de bestemming van het te Aerdenhout gelegen landgoed „Kareol" tot Thorax-centrum. Daarbij werd gemeld, dat de omwonenden welis waar tegen deze bestemming protesteerden, doch dat de regering de op het landgoed rustende servituten, die zich tegen de ves tiging van zodanig centrum zouden verzet ten, had gevorderd om een spoedige in richting van het Thorax-centrum mogelijk te maken. Ten onrechte heeft zich bij zeer velen de mening postgevat, dat de zaak hiermede was afgedaan en dat de protesterende om wonenden zich bij deze vordering hebben neergelegd. Het tegendeel is echter waar. De omwonenden hebben de rechtmatigheid van de vordering der servituten door de Staat betwist en onlangs heeft de Arrondis sementsrechtbank te 's-Gravenhage deze vordering inderdaad onrechtmatig ver klaard. Het is nog onzeker of hiermede de strijd tussen Staat en Aerdenhoutse gemeenschap ten einde is gestreden, de mogelijkheid be staat, dat de Staat van deze uitspraak ln beroep gaat. Overigens kan nog worden medegedeeld, dat op verzoek van het gemeentebestuur van Amsterdam zowel Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal, als de be heerders van „Kareol", uit overwegingen van menselijkheid zoveel mogelijk willen medewerken tot tijdelijke onderbrenging in „Kareol" van een groep Amsterdamse t.b.c. patiënten en wel voor de tijd van één jaar. Op deze wijze zou de tijd, gedurende welke de bestemming van „Kareol" nog onzeker is, dienstbaar gemaakt worden aan de be strijding van de t.b.c. Fin-nige geschiedenis Een jeugdig Fins matroos was Za terdagavond in Haarlem aan het pas sagieren en belandde daarbij in een café aan het Plein. De dranken die hem werden geschonken bevielen hem blijkbaar zo goed, dat de man aan de tapkast na ver loop van tijd in het belang van zijn Scan dinavische cliënt dacht te handelen door de kraan voor hem verder gesloten te hou den. Dit verdroot de zeeman en hij maakte zijn misnoegen kenbaar door met een dolk mes in het buffet te prikken. Deze hande ling veroorzaakte ernstig letsel aan s mans rechterhand en deining onder de overige bezoekers. De caféhouder haalde de politie erbij, die de opgewonden Fin naar de Smedestraat trachtte te brengen. Daar de algemene sympathie nu een keer aan de kant der Finnen is, zelfs als ze dronken zijn, ging dit niet zonder strubbelingen. Een Hollandse marinier en Hollandse schilder deden in de Grote Houtstraat pogingen de gevangene te bevrijden door de begeleiden de agenten aan te vallen. De Haarlemse politie toonde echter dat er met haar niet te spotten valt. Zodat er in plaats van één, thans drie heethoofden in het cachot kwamen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3