c Chantage en speculatie ^llw ftaófëef- met behang i Federaal Europa nog geen zaak voor hoogste niveau, menen Bevin en Spaak PANDA EN HET GOUDVELD J 0 WOENSDAG 21 JULI 1948 IN DE WERELDPOLITIEK Hoe lang is het geleden dat de Berlijnse crisis geacht werd op zijn hoogtepunt te zijn? In ieder geval zo lang, dat die mening volkomen gelogenstraft is. De Berlijnse situatie is sindsdien alsmaar critieker ge worden, en nog dagelijks groeit het aantal aspecten ervah. Op het ogenblik zijn echter twee elementen in deze onverkwikkelijke zaak wel het duidelijkst aan de dag getre den. Aan de ene zijde de Russische vinding rijkheid in het creëren van steeds dwingen der moeilijkheden voor de verbinding tus sen Berlijn en het Westen, en aan de andere zijde de Westelijke vastbeslotenheid om zich ditmaal fiiet door chantage te laten intimideren. Intussen is de Berlijnse zaak thans tot een onderwerp voor de gehele West-Europese samenwerking gewórden, Terwijl het Russische spel van intimidatie lustig voortgaat en voorlopig zijn hoogte punt heeft gevonden in het manoeuvreren van Russische jagers rond de Westelijke vliegtuigen op de luchtcorridors, zijn er niet minder dan drie brandpunten van discussie in het Westen gevormd, die in nauw con tact met elkander vandaag of morgen zul len komen tot vaststelling van de te nemen stap. In Washington confereren vertegen woordigers van de West-Europese Alliantie met de Amerikaanse regering over de for mule waaronder de Amerikaanse en Cana dese militaire steun aan de Alliantie zal worden gegeven. Gisteren is bekend ge worden dat Amerikaanse en Canadese des kundigen zijn toegetreden tot de militaire commissie der Europese Alliantie. In Lon den confereren vertegenwoordigers der grote drie, Engeland, Amerika en Frank rijk, over de vorm waarin zij zullen ant woorden op de laatste weigering der Rus sen om de Berlijnse blokkade op te heffen, en in Den Haag is zojuist de conferentie van de vijf ministers van Buitenlandse Zaken beëindigd, die een grotere Westelijke saamhorigheid heeft gesmeed als basis waarop het Westelijke antwoord moet kun nen rusten. Afgezien van het dreigende gevaar, dat het Berlijnse kruitvat voor de gehele wereld in zich bergt, heeft die Westelijke saamhorigheid door deze critieke situatie een forse duw in de goede richting gekre gen en is genaderd tot een punt, dat in een andere ontwikkeling-waarschijnlijk de eer ste jaren nog niet zou zijn bereikt. Men kan zich afvragen of de Russen zich realiseren, dat zij op deze manier een West-Europees-front tegen zichzelf bouwen. Dat kan hun niet ontgaan, want de symp tomen daarvan zijn ook voor hen niet mis te verstaan. Men zou dus moeten aannemen, dat het voor de Sovjets eenvoudig een race met de tijd is. een poging om hun positje in midden- en Oost-Europa te consolideren vóór het Westen zijn volledige eenheid ge vonden heeft. De Russen speculeren dus blijkbaar op de democratische slakken gang, waarmede de landen van het Westen naar hun uiteindelijke vruchtbare samen- werkingsbasis toekruipen. Het kan hen blijkbaar daarbij niet schelen, dat zij die slakken een weinig tot haast aanzetten. Zij rekenen er dus op dat het consolidatie proces in het Westen toch niet bereikt zal kunnen worden voor dat zij hun positie zo danig hebben versterkt, dat de kring hun ner verdedigingswerken is gesloten. In die kring is Berlijn namelijk een lelijk gat. Het is een voorpost, een egelstelling van de Westelijken, niet alleen strategisch, doch ook en vooral moreel. De Duitse bevolking in de Sovjet-zóne, voor zover zij niet gepor teerd is voor de Russische denkbeelden en dat is een groot percentage! put kracht en vertrouwen uit de Westelijke vasthoudendheid in Berlijn. Zij voelt zich met een draadje, een heel dun draadje weliswaar, verbonden met de Westelijke wereld en zij dankt daaraan de kracht om weerstand te bieden aan de communistische denkbeelden, die elders in de Sovjet-zóne op zulk een „onweerstaanbare" manier worden opgelegd. Dit is de theoretische waarde van Berlijn de practische is tot nul gereduceerd, want de Berlijnse kwestie bezorgt de Westelijke geallieerden overi gens alleen maar zorgen en kosten. De feiten van de laatste dagen doen ver onderstellen dat de Russische speculatie op een nog steeds te grote Westelijke ver deeldheid inderdaad enige grond heeft. Op een gegeven moment het was tijdens het afgelopen weekeinde was er een onder Amerikaanse suggestie gerezen plan om eindelijk eens met een forse daad voor de dag te komen. Nauwelijks was dat plan uitgelekt of het werd angstvallig ontkend, zoals later bleek wegens de tegenzin der Fransen om eraan mede te werken. De Fransen hadden Washington laten weten, dat vooral de Westelijke eenheid voor zulk een plan nog niet rijp was. Intussen is één deel van het Amerikaanse project wel tot uitvoering gekomen, namelijk het zenden van superforten naar Engeland. Het an dere deel, bestaande uit een doorbraak van de Russische blokkade door middel van gewapende en geëscorteerde voedseltrans- porten over de weg en de spoorlijn naar de Duitse hoofdstad, werd opgeschort. Washington had blijkbaar andermaal een te rooskleurig beeld van de situatie in Europa gehad. Men kan veilig aannemen, dat de voortvarende Amerikanen op zeker moment overtuigd zijn geweest van het feit, dat de West-Europese landen, die nu al zo lang bezig zijn om politiek en econo misch dichter bij elkaar te komen, tezamen en in vereniging een betrouwbare basis konden leveren voor een drastische tegen actie. Die basis was er volgens de Fransen niet en het moet worden aangenomen dat zij daarin gelijk hadden helaas.' Het hele vraagstuk van „Wat en.hoe zullen wij de Russen antwoorden?" heeft nu moeten wachten op de resultaten van de drie con ferenties, die van Den Haag, Londen en Washington. De Haagse was daarbij het belangrijkste, aangezien de andere twee onder directe invloed van de Amerikanen stonden en daardoor een radicaler besluit gemakkelijker konden nemen. Wat er in Den'Haag bereikt is, kan op dit ogenblik nog niet worden overzien. Maar dat het resultaat van ontzaglijke invloed zal zijn op de ontwikkeling en de afloop van de Berlijnse aangelegenheid, staat wel vast. Het zai interessant zijn te zien of in Den Haag de slakkengang in een vliegende galop veranderd is. Zo niet dan getuigt ae Russische strategie, hoe minderwaardig en slinks zij ook is, van begrip voor het West-Europese gebrek aan doortastend heid. Een gebrek, waarop al eens vaker in de geschiedenis met succes is gespeculeerd. J. L. HULMAN 4790.— STUDEBAKER é690'.— M. Gatsonides ZANDVOORTSELAAN 131 - HEEMSTEDE TELEFOON 27645 (Adv.) Handdoeken voor kantoren en fabrieken Voor kantoren, bedrijven en fabrieken zal de gelegenheid opengesteld worden, handdoeken aan te vragen. Aan kantoren zullen 6 textielpunten worden toegewezen voor de eerste 5 personen en 3 punten voor elke vijf personen meer. Aan bedrijven en fabrieken kunnen negen punten toege wezen worden voor elke vijf personen. Er zijn drie textielpunten nodig voor één handdoek. Tegen Duitser die gevangenen mishandelde 12 jaar geëist De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam mr. C. van Rij, heeft 12 jaar gevangenisstraf geëist tegen de 43-jarige Duitser Willy Zühlke, die in de jaren 19411944 als ondercommandant van het Huis van Bewaring aan de Amstelveen- seweg te Amsterdam de gevangenen, meestal zonder enige reden, mishandelde door hen, zoals veertien getuigen verklaar den, met een sleutelbos of een gummiknup pel te slaan. Zühlke behoorde tot het „Totenkopfregi- ment" der SS, „de misdadigersélite van het nationaal socialisme" aldus de advocaat fiscaal. Vergoeding voor oorlogsschade in Hongarije Onderdanen van een der verenigde naties die oorlogsschade in Hongarije hebben on dervonden, moeten hun eisen vóór 15 Sep tember 1948 bij het bureau voor schade loosstelling (Budapest, Rumbaoh Sebes- tyan-ut 12)indienen in viervoud in de Hon gaarse, Franse, Engelse of Russische taal. Het eerste exemplaar en de bewijsstukken dienen te worden gelegaliseerd bij het Hon gaarse gezantschap, Oranjestraat 8, Den Haag. Belanghebbenden kunnen hun op gave desgewenst over het ministerie van Buitenlandse Zaken laten lopen. In dat ge val dient deze vóór 15 Augustus in vijfvoud te worden ingediend bij de directie Econo mische Zaken van dat departement. ACADEMISCHE CURSUS OVER BESCHAVING EN SAMENLEVING. De Leid se universiteit treedt dit jaar op als gastvrouwe voor buitenlandse studen ten, die een academische zomercursus zul len volgen over de problemen en aspecten van de verhouding tussen beschaving en maatschappij, in het bijzonder ten aanzien van bevolkingsvraagstukken, opvoeding en ontspanningsleven. Meer dan 130 buitenlandse studenten hebben voor deze cursus ingeschreven. Als proefneming zullen ook vijf Duitse studen ten de cursus volgen. DE KONINGIN NAAR ZEEUWS- VLAANDEREN. Op Dinsdag 27 Juli zal de Koningin een niet-officieel bezoek brengen aan de ge meente Sluis in West-Zeeuws Vlaanderen om de vorig jaar door studenten op de wallen geplante bomen te aanvaarden. De overdracht zal'geschieden door de algemene senaatsvergadering van studen ten. West-Europese Alliantie heeft haar politiek bepaald De radio geeft Donderdag (Vervolg van pap. 1). De Franse demissionaire minister van Buitenlandse Zaken Bidault heeft ter zitting nog het plan ter bespreking voor gelegd inzake de vorming van een federaal parlement in Europa. Minister Bevin heeft er daarbij aan herinnerd, dat de kwestie van het federa lisme al vroeger door het Britse kabinet onder het oog gezien werd, zonder dat men tot een beslissing gekomen is. Hij zou deze materie liever willen overlaten aan de particuliere organisaties. In beginsel zeide hij ten opzichte daarvan gunstig gestemd te zijn, zoals vroeger. De Belgische minister Spaak heeft zich bij de woorden van minister Bevin aange sloten. Minister Georges Bidault merkte op, dat hg het wenselijk vond deze kwestie nog eens onder de aandacht te bren gen. Hg hoopte, dat zij nog eens nader door de betrokken regeringen zou wor den onderzocht. Inzake een economische unie der vijf landen merkte minister Ernest Bevin op, dat hij deze gedachte in beginsel gezond vond. Het zal naar zijn mening echter nood zakelijk zijn, dat er eerst bestudeerd wordt hetgeen door de 16 landen van het Mar shall-plan verricht wordt. Minister Spaak betoogde, dat eerst bin nen de vijf landen een economisch samen gaan op gemeenschappelijke basis dient verwezenlijkt te worden. De suggesties welke door minister Bidault worden gedaan met betrekking tot het federalisme zullen in het rapport der bijeenkomst worden op genomen. Aan de verschillende regeringen zal het overgelaten worden na te gaan wat ter zake gedaan zou kunnen worden. Verdere culturele samenwerking Met betrekking tot het culturele terrein werd na afloop van de bijeenkomst van de consultatieve raad der West-Europese Al liantie een mededeling verstrekt- over de plannen tot verdere culturele samenwer king. De mededeling zegt onder meer: „Het Brusselse verdrag legt elk der partijen de verplichting op culturele uitwisseling met de andere partijen te bevorderen, zowel als de verantwoordelijkheid voor het bevorde ren bij het eigen volk, met medewerking van de andere partijen van een beter be grip voor de beginselen welke de grondslag vormen van onze gemeenschappelijke be schaving. Wij zijn eenstemmig van mening, dat dit artikel uit het verdrag niet alleen van toepassing is op culturele activiteiten maar ook op andere maatregelen gericht HILVERSUM I, 301.5 M. op het verspreiden van kennis omtrent deze 7. 8.13, 19, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Gym- I „gemeenschappelijke beschaving" en wij nastïek; 7.30 Trio van Haydn; 7.45 Gebed; bedoelen met deze uitdrukking de Westerse 8.15 Platen; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Werken beschaving in wijdere zin, waarin de vijf van Bach en Handel; 9.35 Platen: 10.00 So- mogendheden delen. nate van Scarlatti; 10.15 Morgendienst; 10.45 j Teneinde de actie van alle betrokken or- Jo Vincent zingt; 11.00 Ziekenbezoek; 11.45 I ganisaties te bespoedigen zijn wij overeen- Zigeunlrmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Dans- gekomen binnenkort een bijeenkomst, van orkest; 12.55 De uitvinding van de lucht- deze deskundige adviseurs bijeen te roeden band: 13.20 Franse liederen; 13.45 Hors I die over de resultaten van hun besprekin- d'Oeuvre; 14.00 Musette-orkest: 14.30 Muziek j gen rapport zullen uitbrengen als de per van Gershwin: 14.40 ..Wat gaat uw dochter manente commissie. Hun taak zal zijn: het doen?"; 15.00 Koor; 15.30 Vioolrecital; 16.00 gehele terrein van culturele betrekkingen Bijbellezing: 16.45 Jehudi Menuhin, viool; in beschouwing te nemen en uit te maken 16.50 Jeugdjournaal: 17.15 Schoolzangwed- welke onmiddellijke actie kan worden on- strijd; 18.15 „Ons woord aan de wereld"; dernomen hetzij door de vijf mogendheden, 18.30 Voor strijdkrachten; 19.15 Leger des I hetzij door enigen daarvan. Heilskwartier; 19.30 Actualiteiten; 1945 De I Wij zijn eenstemmig van oordeel, dat een R. V. D. antwoordt; 20.05 Jhr. mr. F. Bee- actie zoals hierboven aangegeven, in volle laerts van Blokland over: Het nationaal overeenstemming is met onze verplichtin- huldeblijk aan H. M. de Koningin; 21.00 „Het I gen ingevolge het .Handvest van de Ver- vergeten eiland"; 21.30 Strijkorkest; 22.15 De enigde Volken en met ons lidmaatschap van vaart der volken: 22.35 Franse liederen; 22.45 j de daaronder vallende lichamen, in het bij- Overdenking; 23.15 Werken van Sibelius en zonder Unesco. Wij zullen ernaar streven Shostakowitch. hét poel waartoe Unesco is ingesteld, zo HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. I volledig mogelijk te bevorderen." 7, 8, 13. 18, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Wal sen van Strauss; 7.50 Dagopening; 8.15 Lichte Sociale plannen muziek; 8.45 Wérken van Purcell en Han del; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Platen; 10.30 Met betrekking tot de besprekingen,welke Voor de vrouw; 10.35 Balalaika-klanken; 0p sociaal terrein gehouden werden, is na 10.50 Voor kleuters; 11.00 Negrospirituals en afi00p van bijeenkomst van de consul- giS&S? K tatieve raad der Wes.europese Unie de vol- netje; 12.30 Piano: 13.1S Vaudeville-orkest,Êende resoluüe over de toepassing van het 14.00 Herdenking Poolse nationale feestdag; betreffende artikel van het verdrag van 14.30 Platen; 15.00 Voor zieken; 16.00 U kunt j Brussel verstrekt: 't geloven of niet; 16.05 Vraaggesprek en re- j zijn overeengekomen, dat onver- portage: 17.00 Kaleidoscoop: 17.20 Welk wijld een doeltreffende actie, wélke hier- dier?; 17.30 Piano en orgel; 17.50 Het leven onder wordt aangegeven, kan en moet wor- der olifanten; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Dans- den ondernomen op de volgende terreinen: orkest: 19.00 Causerie over „Enthousiasme"; 19.15 Solistenconcert; 20.05 Zie Hilversum I: 20.15 Werken van Handel. Mozart en Ravel; 21.00 Klankbeeld openluchtspel Middelburg; 21.20 Engelse muziek; 21.40 Luisterspel „De strijd tegen de pijn"; 22.15 Musette-orkest; 22.45 De Kon. Marine in oorlogstijd; 23.15 Platen. i op 1. Op het terrein van sociale zekerheid is het gewenst, dat de bilaterale overeen komsten, van gelijke aard als die welke reeds zijn aangegaan tussen enkele van de vijf mogendheden, ten spoedigste worden bestudeerd en getekend. In een later sta dium zullen deskundigen, vertegenwoordi gende de vijf mogendheden, bijeenkomen om de mogelijkheid te bestuderen van het sluiten van multilaterale conventies. 2. Op het terrein der openbare gezond heid zal een permanente commissie van deskundigen, samengesteld uit vertegen woordigers van de vijf mogendheden bij de Wereld gezondheidsorganisatie, worden in gesteld. 3. Op het terrein der oorlogspensioenen heeft de consultatieve raad besloten, dat het gewenst is zonder uitstel tot beperkin gen over te gaan met het doel de betrok ken belangen te dienen door overeenstem ming te brengen in de pensioenregelingen in de vijf landen. 4. Op het terrein der landverhuizing zal een bijeenkomst van deskundigen, verte genwoordigende de vijf mogendheden wor den belegd teneinde de toepassing te be studeren van de aanbevelingen, welke een stemmig door de internationale conferentie van verdeling van arbeidskrachten te Rome in Januari—februari 1948 zijn aanvaard. 5. Op .het terrein van de arbeidsvoor waarden, en in breder verband, van de sociale politiek in het algemeen, zal een commissie van deskundigen worden bijeen geroepen voor het bestuderen van de maat regelen die voortvloeien uit de internatio nale arbeidsconventies en aanbevelingen. De doeleinden die wij wensen te bereiken en de middelen die wij hebben besloten daartoe te gebruiken zijn in volledige over eenstemming met de verplichtingen waar aan elk van de vijf mogendheden onder worpen is als lid van de Verenigde Volken, van de internationale arbeidsorganisatie en van de Wereldgezondheids-organisatie. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij nog het volgende aan: Nu de Haagse conferentie van de "Vijf is afgelopen, is ons gebleken, dat zij vooral in één opzicht iets veel belangrijkers heeft opgeleverd dan op het eerste gezicht uit het communiqué valt op te maken. Wij denken hier met name aan het vijfde punt van het communiqué omtrent de werkzaamheden van de Consultatieve Raad. Daarin toch' leest men dat de vijf regeringen besloten zijn om, handelend in overeenstemming met de met dezelfde bedoelingen bezielde staten, alle mogelijkheden van onderlinge hulp ter verdediging van hun onafhanke lijkheid, hun onaantastbaarheid en hun in stellingen in overweging te nemen. Wan neer men goed let op de tussenzin alsook op de plaats waar deze is ingevoegd die luidt: „handelend in overeenstemming met de Staten" enz., dan is het duidelijk, dat een dergelijke overeenstemming met zulke, staten reeds bereikt is. Wij menen dan ook te weten, dat deze vijfde paragraaf slaat op nauwere samenwerking op militair ge bied met de V. S. en Canada. Militaire demonstraties De leerlingen van de officiers- en onder- officiersopleiding van de school der K-troe pen in de Ripperda-kazerne te Haarlem zul len ter gelegenheid van de zogenaamde ..ouderdag" op Vrijdag 23 Juli demonstraties geven betreffende hun militaire vorming. De oefeningen hebben plaats op het terrein der kazerne en bij het Brouwerskolkje. 's Middags wordt een voetbalwedstrijd ge speeld tussen instructeurs en leerlingen. Om 4 uur volgit een défilé voor de kazerne. Een feestavond in het Krelagehuis is het slot. Vacantie voor invalide kinderen op „Kareol" Initiatief van „Het Vierde Prinsenland" Het bestuur van de stichting „Het vierde Prinsenkind" heeft behalve de ook dit jaar plaats hebbende vacantie-uitzendingen van ongeveer 5000 oorlogswezen en -halfwezen naar de kampen van de Dienst Uitvoering Werken een nieuw initiatief genomen. Het bestuur is er in geslaagd om thans ook kinderen die in of tengevolge van de oorlog ernstig lichamelijk letsel kregen, enkele weken naar buiten te zenden en wel naar „Kareol" te Aerdenhout. Het Nederlands Rode Kxuis verzorgt het vervoer. Geschoolde krachten van het Rode Kruis-korps worden ingeschakeld voor de begeleiding. In „Kareol" zullen verpleeg sters con amore deze kinderen verzorgen. Verder stellen de hoofdkwartieren van de Nederlandse Padvinderij en de Rooms- Katholieke Jeugdbeweging een aDntal specialisten van de zogenaamde „bijzondere eisen groepen" beschikbaar. Voorts zullen deskundigen uit inrichtingen, waar licha melijk getroffen kinderen wórden ver pleegd, in samenwei'king met andere lei ders en leidsters, er voor zorgen, dat deze kinderen een prettige vacantie zullen ge nieten. De stifiiting „Het vierde Prinsenkind" verkreeg ook medewei'king van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg van het minis terie van Binnenlandse Zaken, van het ministerie van Sociale Zaken, van Gede puteerde Staten van Noord-Holland en van burgemeester en wethouders van Bloemen- daal. Bovendien waren vele particuliere instanties aanstonds bereid hulp te ver lenen, zoaals het „Foster Parents' Plan", de Ü.V.V. en de stichting Herstellingsoorden voor Oud-illegale Werkers. De gehele organisatie, zowel van dit speciale kamp als van de andere 29 kam pen. wordt geheel door vrijwilligers ver- zoi-gd. Het gironummer van de stichting is 477800. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: L. van Ame- rongen, wonende te Haarlem, Lange Wijn gaardstraat no. 14 zwart, aldaar han delende onder de benaming firma van Ame- rongen. Rechter-Commissaris: mr. J. H. H. Hülsmann. Curator: mr. J. Roggeveen, ad vocaat en pi'ocureur te Haarlem. 1. Adr. Bos, slager, wonende te Haarlem, Rïpperdastraat 30 rood, 2 Karei van der Does, slagèr, wonende te Haarlem, Spaarn- woviderstraat 102. Rechter-Commissaris: mr. J. H. H. Hülsmann. Curator: mr. J. Rogge veen, advocaat en procureur te Haarlem. H. A. Huinink, schoenmaker, wonende te Haarlem, Doelstraat 22 rood. Rechter-Com missaris: mr. J. H. H. Hülsmann. Curator: mr. J. Jansonius, advocaat en procureur te Haarlem. De Naamloze Vennootschap N.V. Exploita tie Maatschappij „Arnhemstad", gevestigd te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. J. H, H. Hülsmann. Curator: mr. L. Ali Cohen, advo caat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief Werd opgeheven het faillissement van: Nicolaas Hildebrand, bedrijfvoerende onder de naam „Schoon maakbedrijf PURA", te Haarlem, Wester gracht 45. Donderdagavond van 20.05 uur tot 20.15 uur zal jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, over beide radiozenders spreken over: Het natio naal huldeblijk aan H. M. de Koningin. Adres aan de vier ministers in Den Haag Van de bewegingen voor Europese eenheid De coördinatiecommissie van de bewe gingen voor een Verenigd Europa heeft de volgende brief doen toekomen aan de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te s-Gravenhage: „Met algemene stexnmen heeft het Euro- pees Congres te 's-Gravenhage in Mei 1948 verzocht om oprichting van een Europees pai'lement. Ten einde steun te geven aan de door de regeringen verrichte pogingen, de een wording van Europa te verhaasten en de band onder de volken met het oog op een groeiende internationale spanning te ver sterken, beveelt de coördinatiecommissie der bewegingen voor een Verenigd Europa de bijeem-oeping van een dergelijk parle ment, naar haar mening een zaak van dringend belang, aan. Een toelichtend memorandum gaat hierbij. Tijdens haar bijeenkomst te Parijs van heden heeft de commissie besloten, de con- fei'entie van ministers te 's-Gravenhage te verzoeken, alle aandacht te besteden aan deze aangelegenheid". In het bijgevoegde memorandum wordt er aan herinnerd, dat in Mei besloten werd, dat het lidmaatschap van het Europees parlement beperkt zou worden tot ver tegenwoordigers van landen, die deel nemen aan het Europees Herstelprogram. Het parlement zou niet later dan begin 1949 bijeen moeten komen. Moeilijkheden in de baksteenindustrie Uit verschillende delen des lands, spe ciaal uit streken langs de grote rivieren, klagen steenfabrikanten over de uiterst moeilijke positie van hun bedrijven. De klachten richten zich speciaal tegen het Directoraat voor de Prijzen, dat een prijs stelling voor baksteen gaf op basis van vol ledige productie der fabrieken. Volgens vele fabrikanten bedraagt de productie tot dusver slechts tweederde van normaal, om dat men niet genoeg arbeidskrachten kan krijgen, de vaardigheid der arbeiders niet groot genoeg is en omdat het water deze zomer de productie ernstig heeft belètn- merd. In de steenfabrieken zonder over kapte droogruimte heeft de regenval veel ongebakken steen geheel of gedeeltelijk doen mislukken. Vele steenfabrikanten kla gen ook over de hoge kosten van water kering op hun bedrijven. Er bestaat thans een commissie van eco nomische zaken, die tot taak heeft na te gaan hoe de Nederlandse steenbakkerijen weer rendabel gemaakt kunnen worden. De productie der steenfabrieken is op het ogenblik juist voldoende om de vraag naar baksteen voor de wederopbouw bij te hou den. Het wordt mogelijk geacht door mo dernisering en gezonde financiering der steenbakkerijen de productie te vergroten ■en zelfs baksteen voor export beschikbaar te krijgen. N.Z.H. boerde niet slecht in 1947 Winst: f 1.132.507,1é Het jaarverslag over 1947 van de N.Z.H. V.M, vermeldt, dat de bedrijfsresultaten- rekening een voordelig saldo van 1.739.889.02y2 aanwijst. De verlies- en winstrekening toont een winstsaldo van 1.132.507.16. Het geplaatste aandelenkapi taal bedraagt 3.687.500, zodat globaal 30 winst wei-d gemaakt. Voorgesteld wordt dit bedrag, vermeer derd met-het onverdeelde winstsaldo óver 1946 van 47.778.19 als volgt te bestem men: voor bijzondere voorzieningen 640.000, voor donatie personeelsverenigin gen 20.000, voor önderhouds- en vernieu wingsfondsen 520.285,35^. Het aantal personeelleden bedroeg op 31 December 1947 1562 (1946: 1412). Op 3 November 1947 werd een begin gemaakt met omscholing van trampersoneel tot chauffeur; 81 beambten volgden daartoe een cursus in auto- en electroteehniek on der leiding van leraren van de Ambachts school te Haarlem. De rijvaardigheid wordt verkregen door autorijlessen bij particu liere rijscholen; de rijvaardigheid met auto bussen wordt in eigen bedrijf onder leiding van eigen personeel bijgebracht. De kennis der verkeersvoorschriften wordt onderwe zen door een inspecteur van de Haarlemse verkeerspolitie. Het jaarverslag geeft verder een beknopt overzicht van de exploitatie in 1947, die voornamelijk bepaald werd door de voort durende onzekerheid over de beslissing van hogei'hand op het door de maatschappij in gediende reorganisatieplan. Tour de France Rustdag De renners die nog in de koers zijn na de zware Alpen-étappes hebben gisteren in Mulhouse hun laatste rustdag gehad. Van- xag rijden zij 120 k.m. tegen de klok. RECORD-OVERWINNING VOOR GYMNASION. Voor de laatste competitie-wedstrijd trok het team van het Heemsteedse „Gymnasion" naar de „Catchers" in Amsterdam. De Heemsteedse meisje waren in goede vorm, maar aan de Amsterdamse zijde wilde niets lukken. Mede door niet minder dan drie home-runs, geslagen door Dilly Kappert en Henny van den Broek, kon de score opge voerd worden tot 472. 4. De schurk Billy Bulk slofte neerslach tig door de straten. Hij had zijn revolver, zijn masker en zijn kans op het bezit van de kaart verloren en hij voelde zich zéér ontstemd. Hij stapte een cafetje binnen om een hartversterking te nemen (dat doen zulke ruwe lieden soms) en liet zich op een hoge kruk zakken naast een vreemdeling, die een hoge hoed droeg en, net als hij, tamelijk neerslachtig keek, „Hallo!" zei Billy Bulk„Heb je hoofdpijn, broer?" „Pardon!" zei de vreemdeling-met-de-hoge- hoed. „Ik ben Uw broeder niet. En van hoofdaandoeningen heb ik weinig last. Ik heb echter enige zakelijke zorgen. Deze middag heeft men mij een smaragd ontsto len en nu ben ik tamelijk platzak. Om nauwkeurig te zijn heb ik nog precies twee centen in mijn beurs en dat is te weinig om mijn glas melk te betalen, vrees ik!" „Ha- ha!" zei Billy Bulk. „Je bent me er eentje! Laten we samen doen, broer! Ik weet er gens een kaart van een goudveld en met jouw hulp kan ik die misschien krijgen! Bulk t's mijn naam!" „Aangenaam!" zei de ander, de hoge hoed lichtend. „Mijn naam is Joris Goedbloed.' Ik doe mee, maar ik breng U onder het oog, dat ik alleen maar van een eerlijke diefstal houd!" Olympisch "°ef6a| Voorwedstrijden Nedcrland.lerlani^% De winnaars van h,;, w orden gevoegd biiT',' "(fei weten Denemarken É- Turkije. Zweden OdÏÏ®""''Üt* ten, Frankrijk?Qr J?* »«S rea. Palestina en loten Zondag 25 Inn""»' C'n ste finales. Jnl1 Naar men weet te Portsmouth BsJS***,- des middags 17 Hw Portsmouth Foothsii Pn V"! ontmoetingen in ep£ „Cl^3 3 tijdstip1:,;«=s De achtste finale, twee dagen, Zaterd" fiïïKi.A le5\„trdde%f?"& (M.V.V Ciavanfe gels) Knjgh (BW) Lal'a Lenstra (Heerenveeirt fi E mai. Rijvers (N a r 1 Schijvenaar (EDO) St, i Ng louw (DCV), i TxêrL(sTeuenoor,i''®S«l reefhefd0gIhoSdTO1°|,,!fl!'1all Engeland over te (Sittard) Bi.sbrouch ipre^ (Ajax), Everse (Wpnt,, (DOS). tNeptunus) Zeilen Laatste i De laatste dag van dTv'8^ bracht. A. Hartog SV de PKin^,ierde- J row bij de Olympia-jolienn.-5 Brinkmann met het Zeenat i voetsjollen B derde. p aiai!c':i De hoofdprijs bij de Shamk. wonnen door S. Kraan met de Mustang, bii de vii?1 Mulder uit Langweer Hitman zat hemffif™,'??3 zestien quadraat meters A 5!, Gouda met de Anniïm t *f.X' D Vollebregt uit Wind, en bij de Olympiad Jong uit Hillegersbergraet® Waterpolo O.D.Z.-D.W,R,2^ Voor de le klasse competitieKy'x gespeeld de wedstrijd ODZ-cri DWR incompleet was werd ten mes zes dames begonnen Een aanval van ODZ werd m succes bekroond. Nadat mevr.V bal goed toegespeeld kreeg van scoorde zq de gelijkmaker. ODZ haar 7e dame in 't veli De ïïn bleven echter in de aanval e- verkreeg DWR. na een goed tóa van mevr. Thuis de leidinr. - stond een schermutseling voor b.'i en de gelijkmaker werd gescoord'i-.i het einde wist mevr. Thuic-v Vee midden van het veld de ba) in hst 0 te deponeren en zo kwam het ene-' 3—2 overwinning voor DWR, Schaken Haarlem-tournooi In de inhaalronde van het Haarbw tournooi werden maar weinig partij haald. Daarentegen werden wel eis tijen reeds vooruitgespeeld, De waren: Hoofdklasse B: S. Bonkenburg-P. 01; le klasse A: L. Kensra-i- 0—1; B: H. M. J. C. Verstegen-H Vi14; C: J. J. v. d. Geer-J. D. fea 10; A. S. v. Steenis-C. Maak;] klasse C: F. W. Barthel-C. Msf B: N. de Ronden-H. W. Boon A: P. v. Loevezijn-B. Ran 1—0. In de 2e ronde heeft G. v, d. Ste verloren doch gewonnen van 11. Ai' zodat deze thans met P. J Heife 3e klasse A de leiding heeft. Waardige strijd. William Bu.^ minister van voorlichting V£« heeft gesproken voor een ts van het verbond van Europee niale verdrukte volkeren fa Hij werd echter door zijn i&- kleurlingen, herhaaldelijk gevallen, zodat hij tenslotte kunt het blanke ras niet grofheid en gescheld. Wi; 2«ï bevechten met beschaving manieren". Tomaten. James' Dillon, de les van landbouw, heeft in eenvs van de Dail geweigerd in te ga verzoek om de import van m tomaten in Eire te verbiefeu Dunn (Labour), die hiercc had, werden Nederlandss Dublin verkocht voor 1 &-L pence per pond, terwijl tomaten 3 shilling en vier pond opbrachten. De minister zeide, dat hij cc.- coord kon verklaren met ea? waarbij tomaten alleen voor» stelden gereserveerd worde- 1 Naam. De Siamese constitrs^ dering heeft besloten de tsö land Thailand te naamsverandering zal van ro den nadat de ontwerp-^ beide huizen van het par gekeurd. Dit is de tweede naam Siam is gewijzigd. oorlog in Thailand verst.-- erkenning van deze naam reldmogenheden wera het land zich aan de 1 schaarde en de oorlogv Engeland en de V.S, Verwerpelijk. Het Britse Hg* in de conservatieven in zijn, heeft Dinsdagaven. - mis-voorstel van de fende de doodstraf v^Ttr,T het verworpen voorsww mige gevallen van en voor andere straf gegeven kunnen Ontsnapping. De Oostenrt dat Zondagnacht hjSg-,, Tsjechoslowaaks stort. De vier men, zijn naar de gevlucht. Ramp. Op de Ganp„ waSr veerboot gezonken- a zijn 125 personen verduw*

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2