IJmuider Courant Eerste sancties tegen het Oosten in de strijd om Berlijn de Pen0de het erns"ge ka- Paul Reynaud werd slechts node door socialisten geaccepteerd Toch bijeenkomst der Grote Vier? Het Kennemer Bataljon is thuis 63' No. 18999 ftnnemerlaan 154. Tel. Adm 5437,. K - - uur 8061 (K 2560), 5389. na g.jfeai":: III RB"c!'e Santp Haarlem. Gr. Houtstr ftn**el|«724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Direcleur-Hnofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 27 Juli 19-18 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsnris oer week 31 cent. per kwartaal M,— Franco per post f 4.50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem !«frse P' Jjet Westen pareert en stoot terug iolifie gesplitst q| A JefS^drtende politiek der "llisrden in de strud om W1 SSaSen door twee gebeur- der Weste- w"°.lrfen aan de Sovjetregermg É1*?1 Miste economische sanc- feïïld. namelbk ten «£- van •«eiSwï*»® Bizon? en hf' »l E^jSt ironisch, dat de eerste N deze tegenblokkade wordt jurS'" \m technische moeilijkhe- i, -acvecta ;ut.Russische termino- pK=»/;S«„dsel kan evenwel *^.Te sanctie, die niet alleen de v/n» van Duitsland en haar uitvoerde Sovjet-unie werken- sommige West- feiten gevoelig treft. In inge- industriële kringen yerkon- - dftbese, dat het Oost-Duitse be- Qe J- 4^cr^rvV,lnL-k-pf)0 7.waai ;-l js J® tegenblokkade zwaar 1' Wen Zowel in geallieerde - s kringen te Berlijn verwacht f^Ste sanctie tegen de blok- 031 dnnr andere zal wor- Berlijn nog door andere zal wor- tr„-0i.d en men herinnert er aan, dat *iSg is gemaakt van eventuele slm- m iiet Kielerkanaal, het Suezkanaak 'tsTdanellen en een reeks zeehavens ^Sovjet-Russische schepen en voor ^ai met ladingen uit en naar de geen betoog, dat de nieuw lm situatie ook in kringen van het 3 Sossisch militair bestuur te Karls- 15-tak wordt besproken, waarbij dui- sn de dag treedt, dat men verbaasd de scherpte waarmede de Weste- u,ogendheden plotseling pareren, na- de eerste nota en zelfs de verklaringen r generaal Clay van Zondag jl. door haar .jtigde toon aanleiding hadden gegeven w'óe verwachting, dat het ondanks alle moeilijkheden toch nog tot onderhandelin- r, op viermogendhedenbasis zou komen. Tweede stoot. De onverwachte activiteit der Westelijke allleerden schijnt geen gunstig voorteken zijn, vooral ook wat betreft de door de Dvjets gewenste internationale besprekin- tt.Een tweede aanival tegen de Sovjet- isiische politiek in Duitsland is de schor ing' van Paul Markgraf, de hoofdinspec- Kr van politie te Berlijn, door het ge- Mtebestuur. Markgraf, afkomstig uit het wimunistisch comité „vrij Duitsland" en logeleiti te Moskou, heeft er sedert maan- tri naar gestreefd, door het verplaatsen an ongewenste personen, door het ont- lan van niet-communistische beambten o door het in dienst nemen van commu- Istische activisten, het Berlijnse politie- pparaat geheel onder communistische con- tile te brengen, In niet-communistische ringen beschuldigt men er „de Bolsjewiek iarkgraf" van, naar het voorbeeld van teag een putsch, te hebben voorbereid, jethans door zijn schorsing zou zijn ver- dejd. Markgraf, die de steun der Sovjet-Rus- ische bezettings-autoriteiten geniet, heeft «rklaard op zijn post te zullen blijven, ijdelijk minder vlees maar meer kaas Wegens het geringe aanbod van slacht ten op de binnenlandse markt en enige Mraging in de import van vlees heeft iet ministerie van Landbouw, Visserij en fcei-elvoorziening de geldigheidsduur a de lopende vleesbonnen verlengd tot GMt7 Augustus 1948. De nieuwe vlees den zullen op 7 Augustus worden aan wezen. De geldigheidsduur van deze tanen zal nader worden bepaald. Wegens [fee vermindering van het vleesrantsoen ;8l het kaasrantsoen, dat op de nieuwe Kn van deze week verkrijgbaar zal wor- gesteld, met 50 gram worden ver- tagi De verhoging van het kaasrantsoen a voor kleine kinderen 25 gram be lteen, Mijnwerkersstaking «geëindigd beiders van de Oranje mjn 11 te Schaesberg zijn Maandag aan het werk gegaan. a ie besprekingen tussen vertegen- ■nwvan de vakunie en de beheerder rwfl Steenkolenmij nen werd "Timing bereikt over een voor de en de mijnwerkers aanvaard- «Sh mf°te ,00Pverschillen bij pijler- iVpJlgr0epsindeling te voorkomen *xftn a niet meer betaald kunnen ffii10*- boven het gemiddelde fe ïïeDde pijler verdiende loon. *&i 2ev"^aandel'.'ks besprekingen hkS:d,!ussen vertegenwoordigers "Sanisahes en de beheerder. maatregelen be- fccroductip t, een.verhoogde ko- ^nctie kunnen leiden. Commissie van Drie klaagt klaagt heeft een rapport V3n de Commissie van Goede waarin deze com- maar het is duidelijk, dat zijn actie voort aan tot de Oostelijke sector van Berlijn zal blijven beperkt. Door de onvermijdelijk geworden split sing der Berlijnse politie wordt de strijd tussen het democratisch gemeentebestuur en de communistische „Duitse economische commissie" verscherpt. Algemeen wordt verwacht, dat deze toespitsing op den duur zal leiden tot een formele scheiding tussen Oost- en West-Berlijn. Russische tegenmaatregelen. Generaal Kotikof, Sovjet-commandant van Berlijn, heeft Paul Markgraf officieel erkend als het nog steeds in functie zijnde hoofd van de Berlijnse politie en hem ge ïnstrueerd zijn plaatsvervanger Johannes Stumm, die Maandagmiddag als zijn opvol ger werd benoemd, te ontslaan. Het bevel van Kotikof was vervat in een brief aan mevr. Schroder, waarnemend burgemees ter van Berlijn, die haar goedkeuring had gehecht aan de schorsing van Markgraf. Kotikof beveelt Stumm te ontslaan om dat „diens handelingen gericht zijn op de splitsing van de Berlijnse politiemacht," Kotikof beval Markgraf tevens een onder zoek in te stellen naar allen, die betrokken zijn bij deze splitsingspoging, zonder aan zien des persoons". Het resultaat van het onderzoek zou aan de Sovjet-autoriteiten moeten worden medegedeeld. Het ontslag van Markgraf wordt door waarnemers te Londen beschouwd als het begin van nieuwe ernstige moeilijkheden tussen de Westelijke en de Sovjet-Russische autoriteiten te Berlijn. DE KABINETSFORMATIE Dr. Beel morgen gereed? (Van onzQ parlementaire redacteur) Na de jongste inlichtingen heb ik sterk de indruk, dat cir. Beel thans weldra zal slagen en dat zijn kabinet vermoedelijk Woensdagavond geformeerd zal zijn. Naar de vorm genomen zal het geen par lementair kabinet zijn, want de fracties als zodanig worden door de formateur niet verzocht, hun jawoord te geven op het pro gramma noch op de samenstelling van het kabinet. Maar uiteraard hebben zij indirect er wel mee te maken, aangezien men er op kan rekenen dat bijvoorbeeld kopstukken van de P. v. d. A. geen zitting in het mi nisterie zouden nemen, indien de partij daarmee niet accoord zou gaan. Het zou mij niet verbazen, indien men bij een be studering van het programma tot de slot som zou komen, dat dit zeer veel gelijkt, om het niet sterker uit te drukken, op een programma dat even zeer zou passen in een parlementair kabinet steunend op de K.V.P. en de P.v.d.A., aangevuld met een paar niet tot die beide partijen behorende ministers, die echter natuurlijk zich eerst bereid verklaard moeten hebben ten volle met het programma accoord te gaan. Maandag heeft dr. Beel de démissionaire ministers Fiévez en Mansholt en jhr. H. A. van Karnebeek ontvangen. PASSAGIER VAN DE „RUYS" VERMIST. Een Amerikaans radiostation te Manilla heeft een boodschap van het Nederlandse passagierschip „Ruys" opgevangen, waar in in de buurt zijnde schepen wordt ver zocht uit te zien naar een vermiste pas sagier. Het schip was ongeveer halverwege tussen Saigon en Manilla, waar het Don derdagmorgen wordt verwacht. Het betreft .hier de „Ruys" van de KPM. André Marie geslaagd Léon Blum, de leider der Franse socia listen, heeft na een heftige veroordeling van Paul Reynaud en diens vooroorlogs be leid, tenslotte toegegeven en geadviseerd Reynaud als minister van Financiën in het kabinet van Marie te accepteren. André Marie is thans dus volkomen geslaagd, al is de benoeming van Reynaud een zwakke schakel in de keten die het nieuwe kabinet met de volksvertegenwoordiging verbindt, een schakel die gemakkelijk kan breken bij de komende behandeling der tere kwesties als lonen en prijzen, belastingen en econo misch beleid, welke onder Reynauds beheer zullen komen. De lijst van ministers, die wij gisteren als „vermoedelijk" publiceerden, is heden als de definitieve lijst door André Marie bekend gemaakt. Slechts moet daarbij nog een aanvulling worden gegeven: minister van Gezondheid werd Pierre Schneiter (M. R.P.), de portefeuille van Wederopbouw kwam onder beheer van René Coty (onaf hankelijk rep.). Tot staatssecretarissen zijn benoemd: Eu'gène Thomas (Soc.) voor de P.T.T. Voor Defensie: Joannes Dupraz (Radicaal) en Maurice Bourges-Manoury (Rad.). Staatssecretarissen bij het bureau van de minister-president werden: Frangois Mit- terand (Dem. en Soc. Verzetsunie) en An dré Morice (Rad.). Voor de Nationale Eco nomie: Maurice Petsche (Onafh. Rep.) en Joseph Laniel (Rep. Vrijheidspartij). Volgens politieke waarnemers zouden de socialisten op het laatste ogenblik toegege ven hebben, enerzijds onder aandringen van president Auriol en anderzijds uit vrees voor algehele mislukking van de pogingen van Marie of leiders van de andere centrum partijen, waarna ontbinding van het par-, lement en verkiezingen zouden hebben moeten volgen. De leider van de linkervleugel van de socialistische partij, Leon Boutbien, heeft in een verklaring Paul Reynaud en zijn economische politiek afgewezen als in strijd met het socialisme en de belangen van de j arbeiders. Dit optreden wordt opgevat als een voorteken van moeilijke dagen voor de nieuwe regering. Onze correspondent te Parijs seinde heden dat de vooruitzichten van het nieuwe ka binet allerminst gunstig zijn. De invloed van de socialisten is belangrijk gedaald, alle «»er uitstel van de uitvoe- - cftikel 6 van het bestand, dat de bande! en verkeer tussen Jzf8 «bieden voorschrijft, en raw dat de Nederlands-Indi- bereid is de belemme- fewi e,/ffen' "0nder deze omstan- su hi-it C' de kommissie, „is het een ^KltituT11 °m Mn gemeenschoP" f"85™'te vinden mel üfj-s vraagstuk van de repu te eS?"16 betre»tagen met sleutelposities behalve de portefeuille van Binnenlandse Zaken zijn hun ontnomen en hun houding ten aanzien van de ministers Reynaud en Mayer, .tegen wie zij ernstige critiek hadd.en, heeft er toe bijgedragen dat zij verantwoordelijk worden gesteld voor de mislukking van de pogingen tot vorming van een sterke regering. Het kabinet dat thans onder persoonlijke invloed van Auriol tot stand gekomen is, zal met talloze moei lijkheden te kampen hebben en steeds meer begint men in «deskundige kringen een overwinning van De Gaulle te voorspellen bij de komende verkiezingen, die door de mislukking van de saneringsmaatregelen der „Derde Macht" tengevolge van het af treden der regering-Schuman, koren op zijn molen heeft gekregen. Het is onbegrijpelijk waarom de socialis ten de regering van Schuman hebben doen vallen, aangezien zij zelf thans het slacht offer ervan zijn geworden. Spitfire daalde op een weg bij Zwolle Maandagmiddag heeft een Spitfire, welke was opgestegen van het vliegveld Twente, wegens een motordefect een nood landing gemaakt op de weg tussen Zwolle en Meppel. Bij het uitlopen raakte het toestel enige bomen, waardoor de vleu gels afknapten. De piloot werd licht ge wond. Veranderingen in de Grondwet Bij de Tweede Kamer zijn vier wetsont werpen inzake wijzigingen in de Grond wet ingediend. Het eerste beoogt een ver andering, teneinde een nieuwe rechts orde voor de in artikel 1 der Grondwet genoemde grondgebieden te kunnen voor bereiden en vestigen. Het tweede strekt tot aanvulling van de tweede afdeling van het tweede hoofdstuk met een bepa ling inzake het inkomen van een koning of een koningin, die afstand van de kroon heeft gedaan. Het derde beoogt de invoering van het instituut van staatssecretarissen en het vierde wil de mogelijkheid openen grond wettelijke bevoegdheden van organen van burgerlijk gezag op andere organen van burgerlijk gezag over te dragen. Aanvallen op Nederlandse posten op Midden-Java Aneta meldt uit Batavia dat er dezer dagen in Midden-Java drie aanvallen op Nederlandse posten hebben plaats gehad. Volgenshet bericht viel een bewapende bende een Nederlandse post bij Dadap- Ajam, nabij de bestandslijn ten Oosten van Salatiga aan, bij welke aanval een Neder lands militair werd gewond. De bevolking uit de omgeving alarmeerde de Neder landse troepen en de aanval werd afge slagen. Tezelfder tijd deed een bewapende bende een aanval op een Nederlandse post bij Rehosari, even Zuidelijk van Dadap- Ajam gelegen. Deze bende was evenals de andere gewapend met mortieren en automatische wapens. Deze aanval werd eveneens afge slagen zonder verliezen. Deze bende trok daarop prompt af naar het Zuiden en viel een Nederlandse post aan te Soeroe, even eens nabij de bestandslijn. Na het afslaan van deze aanval verdween de bende over de bestandslijn,- nadat zij een brug had verbrand om achtervolging te bemoei lijken. Aneta's zegsman zelde, dat men hier te doen heeft gehacl „met een zonder twij fel goed opgezet doch geheel mislukt aan valsplan". Stalin zou deze week nog worden uitgenodigd De Berlijnse crisis vormde de hoofdscho tel van de Engelse kabinetszitting van gis teren. De minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, bracht rapport uit over de jongste ontwikkeling in de situatie en de besprekingen die met de Amerikanen en de Fransen gevoerd zijn over de volgende stap der Westelijke geallieerden. Gisteren voer de Bevin besprekingen met de deskundigen in Russische aangelegenheden van het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken, Charles E. Bohlen en de Ameri kaanse ambassadeurs in Londen en Moskou, Lewis Douglas en Bedell Smith. Aan het diplomatiek contact, dat thans in Londen plaats vindt, wordt algemeen de grootste waarde gehecht, omdat de Weste- Op de belangwekkende Zomertentoonstelling, die Donderdagmiddag in 't Frans Halsmuseum wordt geopend bevindt zich ook dit door het Mauritshuis te 'sGravenhage in bruikleen af gestane vroege zeventiende eeuwse schutters stuk van de tweede zoon van de bekende bouw meester Hendrik de Keijser, Thomas, die later ook in de voetsporen van zijn vader trad. Dit portret van de Amsterdamse vaandrig Loef Vredericx dateert uit 1626 en kan karakteristiek genoemd worden voor de psychologische scherp te van blik waarmee de Gouden-eeuwse schilders de zelfbewustheid en eigen-gereidheid ven hun cliënten doorzagen. Wesf-Duifse staaf krijgt gestalte Overeenstemming te Frankfort Tussen de drie Westelijke militaire gou verneurs in Duitsland, de generaals Clay, Robertson en König en de elf West-Duitse premiers is overeenstemming bereikt ten aanzien van de te nemen stappen ter vor ming van een politiek regiem in West- Duitsland. De voorbereidingen vóór het bijeenroepen van een constituerende ver gadering zullen heden beginnen. De constituërende vergadering zal „par lementaire raad" worden genoemd en de voorlopige grondwet die door dit lichaam zal.worden uitgewerkt, zal basiswet heten. De parlementaire raad zal worden samengesteld uit delegaties uit de parle menten der diverse Duitse staten, in ver houding tot 't aantal inwoners dier- staten. De overeenkomst bevat een clausule die voorziet in deelneming door de Russische zone wanneer zulks gewenst wordt. De Duitse premiers zouden gaarne zien, dat de nieuwe grondwet wordt geratifi ceerd door de parlementen der diverse staten en niet door een plebisciet in de staten. De militaire gouverneurs zullen deze kwestie aan hun regeringen voorleg gen. Het werk aan de grondwet -wordt door dit geschilpunt niet opgehoudèn. De parlementaire raad zal vóór 1 September vergaderen. lijke geallieerden zich nu moeten beraden over de wijze, waarop de Sovjet-Unie aan gepakt zal moeten worden. Volgens de Daily Mail houden de ver tegenwoordigers der Verenigde Staten zich bezig met een voorstel Stalin uit te nodigen tot een ontmoeting met president Truman, premier Attlee en de nieuwe Franse minis- tet-president Marie. Een dergelijke confe rentie, die de Berlijnse crisis tot onderwerp zou hebben, zou zo spoedig mogelijk geor ganiseerd moeten worden. Volgens de Daily Mail zou de uitnodiging aan Stalin vervat zijn in de nota, die deze week naar de Russische regering wordt gezonden. (U. P.) „Verboden zóne" in Oostenrijk De Sovjet-Russische bezettingsautori teiten in Oostenrijk hebben mededeling gedaan van het bestaan van een „verboden zóne" in Oostenrijk, doch willen geen nadere verklaring geven voor het bestaan er van. Zij maakten pas gewag van deze zóne na herhaalde tegenwerpingen tegen voorstellen van de Westelijke militaire gouverneurs voor het aanleggen van een telefoonlijn tussen Maria Neustift in de Sovjetzóne en Steyr in de Amerikaanse zóne. Deze lijn zou door een „verboden zóne" moeten lopen, aldus verklaarden zij. De Westelijke gouverneurs verklaarden verbaasd te zijn, van een dergelijke zóne te horen, doch de Sovjet-Russische com mandant, generaal Sjeltof, herhaalde slechts: „Het is een verboden zóne en ik heb er niets aan toe te voegen". Brits offensief op AAalakka werd fiasco Het Britse leger op Malakka heeft Maan dag op grote schaal operaties uitgevoerd tegen onder communistische leiding staan de benden, doch de gehele operatie werd een fiasco omdat de troepen er niet in slaagden contact met de terroristen te krijgen. Slechts één Chinese terrorist werd ge wond en een andere gewapende Chinees werd gevangen genomen. Een woordvoerder van het Britse leger op Malakka verklaarde echter aan U.P., dat de operatie niet geheel en al als een „trap in de lucht" moet worden be schouwd. Immers de troepen hebben een indruk gekregen van de moeilijkheden waarmee zij te kampen zullen hebben, waardoor verdere acties met meer routine uitgevoerd zullen kunnen worden. DE „INDRAPOERA" IS BINNEN Glundere gezichten en een hoeraatje voor burgemeester Cremers (Van een eigen verslaggever) Veertienhonderd bruinverbrande hoofden komen boven de reling van de „Indra- drapoera" uit, welk schip vanmorgen in een haast tropische hitte aan de Lloydkade in Rotterdam meerde. Er is er niet een, waarop de blijdschap over de thuiskomst niet een brede lach heeft getekend. Ook bij ons, aan de wal, is die blijdschap niet ge ring, want op de „Indrapoera" bevinden zich de jongens van het Kennemer Bataljon, uit Haarlem, Velsen, IJmuiden, Bloemeudaal en andere plaatsen in Kennemerland. die na twee-en-een half jaar zware dienst in de tropen eindelijk weer voet op vader landse bodem zetten. Ze zijn er in die twee-en-een half jaar wel ouder op geworden, onder andere ook in ervaring en vooral zelfbewuster in hun houding. Zij zien er patent uit, want de verzorging aan boord was prima. Aan liet werk. Te midden van de overstelpende drukte hebben we even met een paar Kennemers gepraat. Zij zijn dolblij weer terug te zijn, maar hebben er toch geen spijt van dat zij naar Indonesië zijn gegaan. Henk Makkelie, een 25-jarige loodgieter uit de Kijkduinstraat in Haarlem zegt: „Ik zal doodgelukkig zijn als ik weer aan het werk kan gaan." En de 42-jarige Johan Maliepaard uit Nieuw-Vennep, de nestor van het bataljon, denkt er net zo over. Hoewel hij niet helemaal gerust is over de kans, die de landbouw hem hier zal bieden. „Maar", zegt hy, „de wereld is groot ge noeg!" Burgemeester stelt de jongens gerust Wat de kwestie van het spoedig weer aan de slag komen betreft, werden de man nen nog gerustgesteld door Haarlems bur gemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, die ter verwelkoming aanwezig was en de jongens de verzekering gaf, dat zij niet alleen met open armen zullen worden ontvangen, maar dat ten minste negentig procent van hen binnen afzienbare tijd de handen uit de mouwen zal kunnen steken. Natuurlijk kreeg de burgemeester voor deze geruststellende woorden een daverend applaus. De officiële begroeting bleef gelukkig beperkt, want de mannen stonden te pope len van ongeduld om naar huis te komen. De minister van Oorlog, de luitenant kolonel A. H. J. L. Fiévez, sprak namens de regering. Ook Prins Bernhard had een vertegenwoordiger' naar de Lloydkade ge zonden. De weg naar huis. Toen kwam eindelijk het grote moment, waarop de jongens gewacht hadden. Een lange khakirij begon de scheepstrap af te dalen en begaf zich daarna naar een grote loods om daar alle noodzakelijke formali teiten te vervullen. De jongens kregen distributiebescheiden, een vervoersbewijs voor een maand vrij reizen, een demobili satiebonus en een pakket met allerlei lek kernijen. En terwijl rappe handen in de hitte hun koortsachtig, werk enthousiast deden, begon de „inscheping" in de auto bussen, die de soldaten linea recta huistoe brengen. Naar huis! In Limburg, Brabant of Kennemerland. Over Hollandse wegen en langs Hollandse weiden. Naar een Hol lands huis, waar na twee en een half jaar. een eind komt aan bezorgdheid en ver langen. „Ik ben HiUe Babbe. Steek je ogen niet in je zak, burgers van Haarlem, en kijk d'r maar eens goed aan. Je vrouw zal d'r niet jaloers om worden. Hille Babbe, de Heks van Haar lem noemen ze d'r ach ter d'r rug. Maar wee je gebeente als je d'r dal in d'r gezicht durft te zeggen. Hille met d'r vogel zo hiet ze. En d'r vogel, da's Piet. Is 't niet, Pieterdepiet? Hij is een zoet beessie van de vrouw. Wij houwe van mekaar, niet Piet-me- knecht? En d'r zijn d'r niet veel in Haarlem, die van Hille houwe!" Met deze woorden stelt de zeventiende eeuwse stads- lelijkerd Hille Babbe zich aan het publiek voor in dr. P. H. Schröders „Frans Hals" en met haar doet het diabolische element zijn in trede in het Spel. Hille had gisteravond op het binnen plein van de Stadsdoelen al heel wat stances met Piet en haar grauwtje. Tito wenst handelsverdrag niet de Verenigde Staten „Zonder politieke voorwaarden" De Amerikaanse ex-gouverneur van Californië, Culbert Olson, die uit Belgrado in Praag arriveerde, verklaarde bij aan komst, dat hij een onderhoud van bijna een uur gehad had met maarschalk Tito van Joegoslavië, die hem meedeelde, dat hij een handelsverdrag met de Verenigde "Staten „zonder politieke voorwaarden" zou toejuichen. Olson zei, dat tijdens het onderhoud op het „witte paleis" in Belgrado, waar hij met Tito de economische positie van Joe goslavië besprak, gebleken was, dat Tito graag aan het Marshall-plan zou deel nemen. Hij maakte tijdens het onderhoud echter geen directe toespelingen, op deel neming aan het plan-Marshall. Tito gaf tijdens het onderhoud toe, dat de Cominform veel critiek had op zijn be stuur, dóch vporspelde, dat het uiteinde- lijkè resultaat van zijn bewind zou aan tonen, dat hij het bij het rechte eind had gehad. Bij de bespreking van de beschuldigin gen door de Cominform geuit zei Tito, dat hij er niet aan dacht de boeren tegen hun wil te collectiveren. Olson zei, dat naar het hem toescheen Tito's positie in Joegoslavië op dit ogenblik sterker was dan ooit. Het onderhoud van Olson en Tito werd bijgewoond door de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Ales Bebler, die het onderhoud ook had gear rangeerd. (United Press) Nederland gestraft voor overtreding Marshallplan Volgens het Amerikaanse „Journal of Commerce" wordt thans officieel beves tigd, dat de naleving van de clausule van de wet op de hulpverlening aan 't buiten land, welke voorschrijft, dat minstens de helft van alle Marshallgoederen moet wor den vervoerd door onder Amerikaanse vlag varende schepen, indien deze tegen de markttarieven beschikbaar zijn, van Washington uit zal worden gecontroleerd en niet meer worden overgelaten aan de zestien aan het plan-Marshall deelnemen de landen. Naar het blad van betrouwbare zijde verneemt is Nederland reeds tot zekere hoogte „gestraft" voor een beweer de schending van deze clausule. Alle Ne derlandse vorderingen op Marshallgelden voor de betaling van Oceaanvracht zijn gedurende meer dan een week opgeschort geweest op grond van het feit, dat de Ne derlandse vertegenwoordigers te Washing ton in gebreke zijn gebleven een verkla ring te geven over de omstandigheid, dat er zich geen Amerikaanse schepen bevon den onder de negen schepen, die door Den Haag waren aangewezen om deze maand de Marshall-goederen uit de V.S. te ver voeren. Genoemde fondsen zijn op 9 Juli geblokkeerd en pas Woensdag j.l. weer vrijgegeven, nadat de toezegging was ont vangen, dat een verklaring van de Neder landse regering in de loop van de volgende week zou volgen- Bovenstaande mededelingen worden, naar het ANP van bevoegde zijde te 's-Gravenhage verneemt, wat Nederland betreft bevestigd. Er wordt echter op ge wezen, dat er nog een onduidelijkheid be staat over de interpretatie van de in bovenstaand bericht genoemde clausule, namelijk of de bepaling geldt voor alle landen tezamen; dan wel voor elk land af zonderlijk. Deze kwestie zal op korte ter mijn te Parijs worden besproken door vertegenwoordigers van de Europese or- i ganisatie van het Marshall-plan met de Amerikaanse autoriteiten. Arabische voorwaarden aan Bernadotte meegedeeld De Arabieren hebben zich accoord ver klaard met het voortduren van de wapen stilstand in Palestina en de demilitarisatie van Jeruzalem, aldus meldt U. P., nadat besprekingen hadden plaats gevonden met de UNO-bemiddelaar graaf Folke Berna dotte. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Azzam Pasja, deelde in een commu niqué mede, dat hij, nadat hij de uitnodi ging van Bernadotte om naar Rhodos te komen van de hand had gewezen, op zijn beurt Bernadotte geïnviteerd had voor een bezoek aan Libanon. Bij deze besprekingen hebben de Arabie ren, naar het communiqué zegt, de vol gende voorwaarden gesteld: De Arabieren houden vast aan stopzetting der Joodse immigratie, zolang het bestand voortduurt; de Arabische vluchtelingen moeten naar hun haardsteden kunnen terugkeren; de Joden mogen geen wapens importeren. Wanneer aan deze voorwaarden niet wordt voldaan, zo zegt het communiqué, zullen de Arabieren zich genoodzaakt zien de strijd te hervatten, ongeacht de gevolgen. Bernadotte en Azzam Pasja kwamen tot overeenstemming over het benoemen van Arabische gedelegeerden ter vertegenwoor diging der Arabieren bij de besprekingen over de demilitarisatie van Jeruzalem. Az zam weigerde met Bernadotte te praten over voorstellen tot regeling van het con flict, gebaseerd op verdeling van het Heilige Land. (United Press.) De Irgoen verstrekte gisteren het volgen de officiële communiqué: „Wij erkennen de voorlopige regering van Israël niet langer. Alle eenheden van de Irgoen Zwai Leoemi hebben bevel ontvangen zich van het leger van Israël af te scheiden. Wij zijn bereid de internering in concentratiekampen te aanvaarden, maar niet onder een regering, die wij verafschuwen. Omdat Israël in staat van oorlog is en enkel om deze reden, geeft de opperbevelhebber van de Irgoen het formele bevel niet de wapens tegen de Haganah op te nemen." Weerbericht ZEER WARM WÊER. Verwachting, medegedeeld door het K-N-M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Heldere nacht met weinig wind. Mor gen overdag zeer warm en zonnig weer. echter met een kleine kans op enkele verspreide warmte-onweders in het Zuiden van het land. Matige wind hoofdzakelijk uit Oostelijke richtingen. 28 Juli: Zon op 4 55 uur, onder 20.37 uur Maan op 23.15 uur, onder 12.44 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1