IJmuider Courant Feest ln Haarlem I; Formateur 6 Hagenaars moesten hedenmorgen te voet naar hun werk Molotof houdt zich schuil Hongaarse president afgetreden Bloemen- Koningin Voor de vierde maal brand in kamp Laren Weerbericht jaargang No. 19003 154. Tel. Adm. 5437, ^j.rS»T 5 »°61 (K2560), Kaïm®*1*"1 ^![IMS0*ctcur-H"°Mre'ia0,eUr "0M. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom - Haarlem. Gr. Houtstr. 93, Zaterdag 31 Juli 1948 KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt daeeHiks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal f 4,Franco per post 4.50 - Giro rekening 273101 ten name van Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ■SiS®* 'SfL in" vormelijke trant li «?8f w Reet heeft H.K.H. de Beel de moeizame fT 31 Beel heeft I Dr. IÜm hem rf-set* verzocht, hem van zijn fes.EilO'f - een kabmet te beeft toen de prest. ^.Tweede Kamer, mr. J. R. H. Eveneens B.K. - met de op- j„e nieuwe formateur t,S 6,33 ,,f ie doen gebruikelijk is, «0* j ie mogen houden. dr Beel het strijdperk is »'er «ekomen' da' de «■i® H, wiwhen gisteren „zijn S**?®»u niet in bloedd°r; slechts als vakterm uit het d®WÏL moet verstaan. Er kwam fdme d r van de V.V.D. in de Itlb»? „1. Oud, zich Donderdag- 'Tweede Kamer verzet had isMin ftolinösonderzoek van de wets- f'm helrelende de Grondwetsher- a..,«en betre£tena__ nieuw kabinet jKBS» ^iiog „'."iSe kabinet zou volgens i *;,2 eerst een uiteenzetting van het *W~tSdm»ê'ten geven. Weliswaar „eren wj" 41_2i stemmen ver- fv"n de voorzitter - om \.t afdelingsonderzoek te hou- W*h' Zenomen, maar dr. Beel het gebeurde blijkbaar af, dat «van de vrijzinnigen tot aan- k sl£""J Grondwetsherziening weinig kon maken. En voor die aan- S f S men weet, een meerder thsssïï- ESS het nu proberen. Uit het feit 'ï-acht in beraad heeft geno- ïdmen af te ieiden. dat de Partij *3S bereid zou zijn om onder verwaarden ook aan een kabmet V tal leiding deel te nemen. Tot die 'Sn voor deelneming zou dan 'fel IS ia de eerste plaats de hand- 1,^ 4 politiek inzake Indonesië be- a. Partij van de Arbeid bij gekant tegen de aanvaarding van „iere U.K. formateur dan dr. Beel, a jr. Van Schaik wel zeer weinig Ü*fit hebben op resultaat. ZLn is de nieuwe formateur een in v'Seke Volks Partij veel meer naar Georiënteerde figuur dan dr. Beel. ve-tteüing met diens korte, pas in ;3ri 1945 aangevangen politieke car- -foen hij minister werd (in het laat- bbinet-Gerbrandy) hetgeen hij sinds- •ebleven - heeft mr. Van Schaik -öurige politieke loopbaan achter Hji'is 66 jaar oud en werd reeds in lid van de'Tweede Kamer en in 1929 het eerst haar president. Vier jaar werd mr. Van Schaik minister van in een eer kabinetten-Colijn (1933 .1037). Als minister heeft hij veel minder geoogst dan als Kamerpresident. In laatste functie geniet hij zo algemeen bouwen, dat de Kamer hem een paar Wn geleden met 95 van de 97 uitge ste stemmen als haar voorzitter he'r- L Hij is een vriendelijk president met je uitgesproken zin voor humor, maar ttess is hij zeer strikt in de vervulling .ja zijn onpartijdige taak en met zijn lei- lug valt niet te gekscheren. Van de nieu- formateur moet gezegd worden,-dat hij b algemeen gerespecteerd man met een Li persoonlijk gezag is. föten op welke wijze hij in zijn huidige [dracht zal slagen is een andere kwestie, is hier al eerder gezegd, dat de tot dus- jevoerde onderhandelingen over de JJïnnalie de toestand niet verbeterd maar f rslffr verslechterd hebben. Het was niet ij toeval, dat wij gisteravond rechts bo- maan deze pagina het woord van Con to; citeerden; Elke partij moet zich wat pj Birder met zichzelf bezig houden en wat J aer met de publieke zaak. Het nummer- je touwtrekken, dat tot dusver is vertoond, pt beter op zijn plaats bij de juist aan- jfvargen Olympische Spelen dan in het feierïandse staatsbeleid, dat dringend tic,-ziening in het uitvoerend bewind vergt. Ie: alleen zal onze buitenlandse „note- Ef", die er wezen mag, geenszins gediend ij? met een langdurige kabinetscrisis, lui bovendien eisen internationale on- lêndelingen en de Indonesische kwestie swedig optreden van een sterk-gefun- «roering instede van een demission- kabinet. En het zou noch in ons land, i daarbuiten een goede indruk maken ij geen parlementair kabinet zou zijn. febtte geeft zulk een kabinet immers de «male toepassing van het parlementaire aan; alle varianten erop, onder hun nrse benamingen, duiden slechts op een fc die in wezen zwakker is. 9= nieuwe formateur verkeert in de met bekwame spoed te vyerk te R Tot dusver is de publieke belangstel- voor de kabinetsformatie niet overma- Pcot geweest, Nu zij het karakter van jhbuietscrisis begint aan te nemen ver bat en vermoedelijk zal aandrang J- verschillende zijden om tot zakelijke twang te komen zich doen gevoelen. Krupp schuldig bevonden Alfred Krupp en vijf van zijn naaste medewerkers zijn heden door het Ameri kaanse tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neurenberg schuldig bevonden terzake van roof van materiaal en installaties uit de bezette gebieden. Vier verdachten werden vrijgesproken. NEWFOUNDLAND BIJ CANADA. Te Londen is officieel medegedeeld, dat de Canadese regering maatregelen wil tref fen voor de aansluiting van Newfoundland, dat zich bij volksstemming daarvoor heeft uitgesproken, bij de Canadese confederatie en dat de Britse regering hiermede accoord gaat. Tot één uur tappen De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemene kennis, dat in het tijdvak van 31 Juli tot en met 7 Augustus 1948 het slui tingsuur van de tapperijen in de gemeente is bepaald op 1 uur des nachts. ONGEVAL BIJ ZIJLBRUG. Gisteren werd op de hoek Zijlsingel-Zijl- brug een wielrijdster in de bocht gecoupeerd door een vrachtauto. Zij werd geraakt, viel en kreeg diepe snijwonden aan hand en benen. Daar niemand van de getuigen zich de naam kon herinneren van de autobestuur der. die wel was gestopt en de wielrijdster had geholpen, maar daarna op haar verzoek weer was doorgereden, wordt voorbijgan gers die bijzonderheden over het nummer van de auto of andere kentekens kunnen verschaffen, verzocht zulks bij de verkeers politie in de Smedestraat te melden. Het woord is aan lames Ramsey Ullman: Een beetje minder weten en een beetje meer begrijpen: dat is, naar het mij voorkomt, onze grootste behoefte. Personeel van de Haagse Tramweg- Maatschappij is gaan staken In het hart van Haarlem ligt de bezonkenheid van eeuwen verankerd in de oude Bavo, het Stadhuis en de andere monumenten van tijdeloze schoonheid. Een bezon kenheid die thans omwoeld wordt door de kleuren en klanken van een feestvierende stad een bezonkenheid echter die daardoor geen dissonant vormt, omdat zij geboren is in de sierlijke, vreugdevolle tijden van voorvaderlijke schoonheidszin en kunstbesef. En daarom behoeft ae feestvreugde zich in de schaduwen van deze oudheid niet in te tomen, omdat deze oudheid zelf in het licht van de zomerzon en de illuminaties een welwillende, begrijpende en welhaast weemoedige glimlach vertoont. Haarlem in feestelijke stemming: Dat geldt voor heel Haarlem, jong en oud, zelfs al is het eeuwen-oud. De oude klokken in de oude toren geven jonge klanken en dë oude gevels rondom luisteren er naar met een jong hart. Pogingen der Westelijke vertegenwoordigers tot contact worden in Moskou gesaboteerd Reeds twee dagen proberen de Engelse Ten vierde, dat maarschalk Sokolofskï R. P. Donau-conferentie geopend minister van Buiten ste Zaken, Simic, heeft de Donauconfe- Mtis te Belgrado, waaraan door elf lan- te wordt deelgenomen, geopend met een Inspraak, waarin hij zeide, dat in het ver- geen enkele internationale overeen- had kunnen voorkomen dat de Do- te gebruikt werd voor aggressie tegen da j-jtei, waar zij doorheen stroomt. Thans •wen de volksdemocratieën onder aan log van de grote Sovjet-Unie, aldus het belangrijkste en grootste ge- Atevan de Donau in bezit en aldus kun- ertoe bijdragen, dat deze rivier een 2-igsweg wordt voor de vrede en een internationale goederenruil. De «loslavisehe regering zou gaarne zien, oe; resultaat van deze conferentie een p.. hwijs gaat vormen voor de moge- sL"c vaD internationale samenwerking die er onderling zeer ver- r^-ïde economische systemen op na --1. alsmede voor de mogelijkheid van tussen de verschillende belan- PJBwnaustaten. ^•van deconferentie zijn Groot-Brit- frankrijk, Sovjet-Rusland, de Ver- 2,'.\ 'en> Joegoslavië, Roemenië, tëwf" "Ongarije, Tsjechoslowakije en Oostenrijk is door waarnemers **Sa*oordigd. en Amerikaanse vertegenwoordigers, die opdracht hadden zich in verbinding te stellen met Molotof, contact te krijgen met deze minister, die echter met onbekende bestemming uit Moskou vertrokken blijkt. Molotof is met vacantie, aldus deelde de persdienst van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken mede. In Londen en Washington vat men deze afwezigheid op als een enscenering, die ten doel heeft voorlopig een bespreking op hoog niveau te voorkomen. Men verwacht, dat de ambassadeur van de Verenigde Staten, Bedell Smith en de vertegenwoordiger der Britse regering, Frank Roberts, zich regel recht tot Stalin zullen wenden, wanneer Molotof niet te Moskou terugkeert voor dit weekend. Nader wordt gemeld dat Frank Roberts toch nog is doorgedrongen in het Kremlin en gisteravond een onderhoud heeft gehad met Valerian Zorin, de waarnemende mi nister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie. De ANP-correspondent te Berlijn deelt mede: Vrijdag zijn prominente vertegenwoor digers der communistische partij (S.E.D.), der liberaal democratische partij en der christelijke democratische unie uit de Oostelijke zóne in het hoofdkwartier van het Sovjet-Russische militaire bestuur te Berlijn in Karlshorst ontvangen. Zij wer den in het kantoor van kolonel Toelpanof, die zelf uitstedig was, te woord gestaan door drie Sovjet-Russische officieren. Bij deze gelegenheid werd hun medegedeeld: Ten eerste: dat de aanvankelijk beoogde demonstraties en incidenten tijdens de ver gadering van het gemeentebestuur van 29 Juli op uitdrukkelijk bevel van Moskou waren afgelast. Ten tweede, dat de eenheidspartij haar strijd tegen „nood en onderdrukking" moet voortzetten en dat zij daarbij kon rekenen op de volledige ondersteuning der Sovj et-Russische bezettingsautoriteiten. Ten derde, dat van Sovjet-Russische zijde iedere gewenste medewerking zal worden verleend om Hermann Matern, de eerste voorzitter der Berlijnse eenheids partij, tot burgemeester, en Karl Lütke, de voorzitter van de communistische fractie in het Berlijnse stadsparlement, tot tweede burgemeester te benoemen. Program der Finse regering Het nieuwe Finse kabinet van de sociaal democraat Karl Fagerholm maakte Vrijdag zijn programma bekend, dat de volgende punten omvat: Onveranderde voortzetting van de bui tenlandse politiek: versteviging van het democratische stelsel; garantie van de on afhankelijkheid en vrijheid van de poli tieke en wettelijke organen; stabilisering van het economische leven, stopzetting van de inflatie en handhaving van een gezonde verhouding tussen lonen en prijzen: ver mindering van de belastingen; geleidelijke afschaffing van de rantsoenering. Er werd in het program van het socia listischekabinet niets gezegd over natio nalisering der industrie. (United Press). bereid was de leiding der eenheidspartij té ontvangen onmiddellijk nadat zij de lei ding van het bestuur van Berlijn zal hebben overgenomen. Uit deze mededelingen meent men te kunnen afleiden, dat Moskou van plan is zijn politieke koers te handhaven en er niet aan denkt, tegenover de Westelijke mach ten een tegemoetkomende houding aan te nemen. Prins Bernhard bezoekt Olympisch zwemstadion Prins Bernhard bracht hedenmorgen een bezoek aan het zwemstadion te Wembley. Met zeer veel interesse volgde de Prins de tweede ronde van het schoonspringen heren van de driemeterplank. Daarna volgde Prins Bernhard de waterpolowedstrijd Spanje Zwitserland. Annie Secrève uitgeschakeld In de eerste ronde van het schermtournooi voor dames personeel heeft Annie Secrève zich niet kunnen plaatsen. Door nerveusiteit werd zij in verschillende partijen o.a. die tegen de Oostenrijkse Filz, waarin zij oorspronkelijk de leiding had, toch weer ingehaald. Zij won twee partijen n.l. tegen de Mexicaanse Boudesoque (04) en tegen Schwindt, België, eveneens met 04; van Garilhe verloor zijn met 40, van Camber met 41, van Filz met 42, en van Lachmann met 4—0. Voor de tweede ronde hebben zich ge plaatst 1. Lachmann Denemarken met zes overw. 2. Garilhe, Frankrijk met vijf over winningen. 3. Camber. Italië met drie over winningen en 4. Filz,Oostenrijk met drie overwinningen. In de afgelopen nacht is in een ver gadering van ongeveer zevenhonderd man rijdend personeel van de Haagse TramwegmaatschappU besloten heden morgen in staking te gaan. Reeds een jaar geleden heeft een groep in het HTM-personeel kenbaar gemaakt, dat de geldende lonen en loonregelingen voor hen niet aanvaardbaar zijn. Uit de Nederlandse Vereniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel en de HTM-directie is toen een looncommissie gevormd, welke deze aangelegenheid zou onderzoeken. Volgens een mededeling ter vergadering heeft deze commissie haar werk nog niet volbracht. Men is zowel over de houding van de Vereniging voor Spoor- en Tram wegpersoneel als van de HTM-directie on tevreden. De stakers eisen een loonregeling, zoals die voor het Rotterdamse tramper soneel bestaat. Invoering van deze rege ling zou volgens de ;takingleiding gemid deld 15 procent loonsverhoging betekenen en bovendien een nieuwe technische loon regeling in zes klassen. In de afgelopen nacht om vier uur be gaven stakersploegen zich naar de remises om collega's, die de vergadering niet had den bijgewoond, van het besluit op de hoogte te stellen. Slechts enkele wagens reden uit Tussen hedenmorgen half zes en half acht verlieten enkele motorwagens van de HTM en een klein aantal autobussen de remises. Over het algemeen lieten de sta kers uitrijdende voertuigen met rust, al werd het bedienend personeel uitgejouwd. Ook bij de halten trachtten posters werk willigen over te halen om het werk neer te leggen. De stakingsleiding heeft het parool uitgegeven, „de handen thuis en de hoofden koel te houden". Men wil het pu bliek, dat van de enkele rijdende voer tuigen gebruik maakt, niet hinderen. Overal langs de straten stond vanmorgen publiek vergeefs op een tram of een bus te wachten. Het stakingscomité heeft verklaard, dat de Amsterdamse en Rotterdamse collega's de staking zullen steunen. De Haagse taxichauffeurs hebben besloten, de stakers financieel te helpen. Mr. J. R. H. van Schaik kabinetsformateur Dr. Beel heeft opdracht teruggegeven Dr. L. J. 31. Beel heeft de Prinses-Regen tes verzocht hem te ontheffen van de hem verstrekte opdracht tot kabinetsformatie. De Regentes heeft daarop mr. J. R. H. van Schaik opgedragen een kabinet te vormen. Mr. van Schaik heeft verzocht, de op dracht in beraad te mogen houden. Mr. J. R, H. van Schaik (K.V.P.) is voor zitter van de Tweede Kamer. Mr Van Schaik is gisteren met zijn be sprekingen begonnen en heeft daarbij ter stond de kern der moeilijkheden benaderd, hetgeen mogelijk was doordat hij meer malen bij de formatiepogingen van Dr Beel was geraadpleegd. In parlementaire kringen is men van mening, dat mr Van Schaik uitsluitend als formateur wenst op te treden en geen ministerportefeuille begeert. Nochtans zou hij bereid zijn, indien dit noodzakelijk blijkt, ook zelf in een nieuw kabinet zitting te nemen. Mr Van Schaik heeft heden een bespre king gevoerd met de minister-president Dr Beel en met de minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees. Zoltan TilAy ruimt het veld na arrestatie van zijn schoonzoon Zoltan Tildy, de president van Hongarije, heeft de vergadering der volksdemocrati- sche unie verzocht van zijn waardigheid te worden ontheven. Daags tevoren was zijn schoonzoon Victor Czomoky, eertijds ge zant in Egypte, gearresteerd onder beschul diging van hoogverraad en andere misdrij ven. Zoltan Tildy was een der stichters van de partij der kleine bezitters. Hij werd op 1 Februari 1946 president. 3ïen verwacht dat de invloed van Tildy's partij door deze abdicatie snel zal teruglopen. In zijn brief, die 30 Juli als datum draagt en waarin hij het parlement verzoekt zijn aftreden te aanvaarden, schrijft Tildy: „Ik wens er de nadruk op te leggen, dat ik het volkomen eens geweest ben met de tot dusver gevoerde politiek van de Hon gaarse volksdemocratie en met alle maat regelen van de republikeinse regering. Ik heb mijn hoge constitutionele functie der halve niet opgegeven uit politieke over wegingen. Ik moest dit besluit wel nemen omdat iemand uit mijn onmiddellijke om geving ernstige misdrijven had begaan tegen de Hongaarse republiek en de be- Sedert vanmiddag twee uur heeft Haarlem een Koningin-voor-zich- alleen in de persoon van H.M. Flora 1948. Een hele Bloemenweek lang zal de Bloemenstad onder haar zachtmoedi ge heerschappij staan. Zij zal het symbool zijn van de stralende jeugd en de overrompelende charme, waarmee de stad aan het Spaarne in de komende dager, haar gasten van heinde en verre zal ontvangen. Laten we eerlijk zijn: wij hadden een slechter symbool kunnen treffen. Burgemeester en politie werden eerst niet toegelaten Voor de vierde maal binnen enkele maanden is brand uitgebroken in het in terneringskamp Crailo te Laren. Omstreeks kwart voor zeven Vrijdagavond sloegen plotseling de vlammen uit een barak aan de Oostzijde van het kamp. Hoewel de kampbrandweer terstond in actie kwam en even later ook de Larense brandweer ter plaatse verscheen, brandde de barak gro tendeels af. De manschappen der luchtstrijdkrachten in de Palmkazerne te Bussum, die bij vp- rige branden een cordon om het kamp had den getrokken, werden geconsigneerd, doch behoefden niet in actie te komen. De po litie uit Laren werd de toegang tot het kamp geweigerd. Een der politiemannen heeft zich daarop in verbinding gesteld met de burgemeester van Laren, de heer N. van der Ven. die ongeveer 20 minuten later per auto bij de ingang van het kamp verscheen. Ook de burgemeester werd echter aanvan kelijk door de kampbewaking niet toege laten. Een der bewakers aldus werd aan het A.N.P. medegedeeld greep naar zijn revolver, doch kalmeerde, nadat een La rense brigadier van politie en een collega bewaker hem hadden toegesproken. Hierna openden de Larense politiemannen zelf de poort en geflankeerd door de agenten in looppas reed de burgemeester daarop het kamp binnen. Omstreeks half acht was men de brand meester. Over de oorzaak van deze vierde brand binnen een tijdsbestek van twee maanden kon de kampleiding niets mededelen. De commandant van het internerings kamp verklaarde aan het A.N.P.dat in derdaad de Larense politie aanvankelijk de toegang is geweigerd, omdat de com mandant het onwenselijk achtte, dat een te groot aantal personen zich tijdens de brand öp het kampterrein zou bevinden. De com mandant was voorts van mening, dat de burgemeester van Laren het aan zich zelf te wijten zou hebben, dat hij bij de toegang tot het kamp moeilijkheden heeft onder vonden. Volgens zijn lezing zou de burge meester geweigerd hebben zich op verzoek van de bewakers te legitimeren. De brand is ontstaan in een gedeelte van de barak waar electrisch materiaal lag op geslagen. Deze afdeling was door een branddeur gescheiden van het voorste ge deelte. waar delinquenten, die reeds enige ontvluchtingspogingen hebben ondernomen waren ondergebracht. André Marie dankt Amerika Op zijn persconferentie in Washington verklaarde de pas uit Europa teruggekeer de administrateur van het Marshall-plan, Paul Hoffman, dat de nieuwe premier van Frankrijk het Amerikaanse volk zeer dankbaar is voor de hulp die het aan Frankrijk biedt. Als bewijs hiervan toonde Hoffman aan de aanwezige journalisten een brief van André Marie, welke Marie hem in de hand drukte juist toen hij op het punt stond naar Amerika terug te keren. Deze brief luidt: „Geachte mr Hoffman, sta mij toe op het ogenblik dat gij Frank- rijks bodem verlaat om terug te keren naar Washington, u opnieuw uit de grond van mijn hart de gevoelens van dank van ons land kenbaar te maken voor de materiële en morele steun welke het grote volk van Amerika vrijmoedig geeft aan Frankrijk in deze moeilijke dagen. Sta mij tevens toe een uitdrukking van persoonlijke gevoe lens van dank hieraan toe te voegen van een Fransman, die niet heeft vergeten, dat hij tesamen met zijn kameraden van Buchenwald in April 1945 werd bevrijd door het zegevierende leger van generaal Patton. Begrijp mijn gevoelens van hoge achting en diepe vriendschap." w.g. André Marie. (United Press) langen van ons volk. Daarom kan ik niet van het Hongaarse volk verwachten, dat het mij volledig en onvoorwaardelijk zijn vertrouwen schenkt, dat nodig is voor de uitoefening van de hoge constitutionele waardigheid". Tildy's verzoek om ontheffing van zijn funclie werd door een vergadering van de volksdemocratische partij aanvaard. Het parlement is voor 2 Augustus bijeengeroe pen om verdere constitutionele maatrege len te nemen. Volgens radio-Boedapest heeft de poli tieke commissie van de Hongaarse partij der kleine bezitters Victor Csornoky, de schoonzoon van Tildy, uit de partij gesto ten en met hem dertig andere leden, wegens „hun aandeel in de onlangs op het depar tement van Landbouw ontdekte obstructie activiteiten en sabotage." Graaf Karolyi zou geweigerd hebben Til dy op te volgen, doch besprekingen met hem zijn nog gaande. Frans commentaar. Over het ontslag van Zoltan Tildy schrijft het Franse blad „L'Aube": „Na Benesj wordt de president van de Hongaarse repu bliek aan de dijk gezet. Hij was niet uit het ware communistische hout gesneden. Tildy was een „klein bezitter" en protes tants dominee, kon zulks worden geduld? Hij heeft zich niet kunnen handhaven zoals Tito. De aanhouding van zijn schoonzoon we- ïens spionage en hoogverraad is hiertoe de aanleiding geweest. Er is evenwel geen rook zonder vuur: deze achtereenvolgende gelijkschakelingen en de blijkbare nood zakelijkheid voor de Sovjets hun positie in de landen van het Oostelijke blok te ver stevigen, verwekken de indruk dat er scheuringen vallen waar te nemen." Felle reactie van de Gasperi op communistische agitatie In een heftige redevoering heeft de Italiaanse premier, Alcide de Gasperi, Vrij dagavond de communisten gewaarschuwd op te houden met het preken van de revo lutie of anders de consequenties te aan vaarden. Aan het adres van de communistische leider Luigo Longo, die tevoren een rede iad gehouden, zei de premier: „Indien gij de zwakke man, die zijn bezittingen en be langen wenst te verdedigen, schrik wilt aanjagen, dan zeg ik u, dat het onze taak is niet alleen de democratie te verdedigen, doch tevens het volk en de arbeidersklasse en hen zelfs de moed te geven te vechten." De Gasperi zei verder: „De rede van Longo komt geheel overeen met de leer -an de Cominform. Hij kan zulke dingen n Italië zeggen omdat hij leeft in een lemocratisch land. Doch zijn woorden zijn ?en oproep tot gebruik van geweld en revolutie, een geest en een streven, dat ge broken zal worden indien noodzakelijk. Wij kunnen niet toelaten dat de meerder heid die gekozen is door het Italiaanse volk, wordt misbruikt." Waarnemers waren van oordeel, dat De Gasperi vooral vlam gevat had toen Longo verklaarde: „Wij wensen de regering te 'waarschuwen, dat de Italiaanse communis ten niet zullen falen wanneer de tijd rijp is om de Italiaanse arbeiders naar de over winning te leiden." FEESTCOLLECTE IN IJMUIDEN. Maandag begint de collecte voor de na tionale feesten in IJmuiden. "«mnnooooo DROOG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I- in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Langs de Westkust: Veel binnendrij- vende wolkenbanken, overwegend droog weer met zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. In het overige gedeelte van het land: plaatceiijk ochtendmist, overigens enkele overdrijvende wolkenbanken met droog weer en weinig wind. In de Noordoostelijke provincies koeler. 1 Augustus: Zon op 5.01 uur, onder 20.31 uur Maan op 0.40 uur. onder 18.00 uur 2 Augustus: Zon op 5.02 uur, onder 20-29 uur Maan op 0.53 uur, onder 19-11 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1