scheepvaartverkeer naar Haarlem de vestiging van industrieën Si ïi£ Reynaud doet aanval op de veertigurige werkweek Glorie van de Bloem trok door Haarlem Kanttekeningen bij het nieuwe kabinet QKort en Bondig 9 AUGUSTUS 1948 !J MUIDER COURANT aan het Spaarne, reeds in de Middeleeuwen een belang- heeft z1n t verbinding tussen Vlaanderen en de Hanzesteden, te danken. Keitel i° de wa werd het karakter van de stad bepaald door de rivier, waar- ve]e eeuwen heden nog neemt het Spaarne een belangrijke, zij het niet 9^,5«relegen- hn.° stedelijke gemeenschap in. Maar het is zeker niet zo, dat P'aats "Ir-nestad van haar, thans gekanaliseerde, rivier afhangt. Het 1^'t van <*e sPa® .1 van het wel en wee van de stad, van de bedrijvigheid pt geval. Van het wel en van welke aard deze zal zijn, zal het afhangen of het Spaarne i, dat Spaarne nog s dwrvaart in het binnenlands bisseerden uit Zuidelijke rich- - Sen met 700.249 ton laad- feeS ielijke richting 7073 Haarlem te*laden en te lossen 10 et Zuiden 1905 schepen met Js ion, uit het Noorden 2958 met fdm cijfers - «8 ™ien aan de JM en de Catharijnebrug voor 2-Êuï gebruik opgenomen blijkt, Kote eekePeu in het algemeen i£rden (Amsterdam) komen. Het Havenkantoor aan de Koudenhorn J bevredigend genoemd na de mM üe de binnenvaart van weg- Ltr heeft moeten incasseren :id fc dient echter rekening te houden til nu nog geregeld, tijdelijk verkeer 'ïischin, naar het werk aan de Z* wig Haarlem-Schiphol en met gi sirenge wintermaanden van 1947 Hsarlem via het water onbereikbaar Ug, grint, zand, aardappelen, groen- jiiing en mest, ziedaar het lijstje van •illj jlciws v" r v [oducten die thans nog steeds in hoofd- 1 per schip worden aangevoerd. Pro- 'die zich lenen voor massaal ver geen grote verzorging nodig hebben, wit i vee! waard zijn en waarvan de- afle- ig niet aan tijd gebonden is. Hieruit Stook, dat de kleinere schepen voor litukvervoer hun tijd gehad hebben. 'm de grote schepen zijn nog rendabel Haarlem favoriet, Jtnweste schippers verkiezen nog steeds ij weg van Zuid naar Noord of omge- •d Haarlem boven Amsterdam, hoewel i#tad door lagere haven- en brug- a de binnenvaart over zijn grondgé- hoopt te lokken. Doch de schippers Sla graag een paar centen meer voor i snellere bediening en daardoor i&r oponthoud voor de Haarlemse '■!!maen de sluis te Spaarndam. k jaarlijks evenement vormt de door- fc der Katwijker loggers die uitvaren Ir haringvangst. De Katwijkse haven is blijk aan het verzanden en de vissers Siï3 ia dan van IJmuiden gebruik als uit ten, die zij „binnendoor" bereiken, ice gehele familie in Katwijks costuum |cek, vormt deze vissersarmada een 'ie opfleuring van de oude binnen- Havenwezen, een omvang rijke dienst. N gemeentelijke dienst „Havenwezen" lést met alle zaken, die het waterver- selreffen. Deze zorgt voor de incas- ss van haven- en bruggelden, wijst de (fljpatsen der schepen aan, heft „preca- voor de pleiziervaartuigen, contro- s de reddingshaken en -lijnen bij de Pi zorgt dat het pontje over het Wff-Böltenspaarne blijft varen, be- ji de woonschepenhaven en zeker j« minst belangrijke werkzaamheid 8® dat de bruggen open en dicht M vernamen, dat de taak der lift ^acbters ^e§enwoordig zeker geen pr-e meer is dom: het toenemende vr!,. n.a. sluiten der bruggen hij dpcwijls als verkeersagent dienst 'f ^,ea ndaas ook nog al eens van be- 9 tot verbaliseren als onbezoldigd ^wachter gebruik maken. Hoe ibmg nu wel «Pen of dicht? ./«Catharijnebrug kan men zeker - .dertig tot vijf-en-dertig keer per Kf"' »Melkbl'ug" met zijn lage wordt nog vaker rond gezwen- -• stcorbrug met zijn doorvaarthoogte k('finnen-halve meter vormt met ^chepenaarn^am 660 belemmerinS s»Vwr 's de brug draaibaar, maar ïrhlS spoorwegverkeer maakt, keer per dag om twaalf te hÜ!0Ven voor schepen wordt Itónwi) aïna ls het wachten tot des uur en dan tot 's nachts één vrij ruime schcaal '«ill °rïaren Segeven, doch "T gaan profiteren van toestanden, zodat - wndagsvaarten steeds minder "mi?'?™' dat de Nederland- lUg °°k overdaS °P sc™ gaan openstellen. Woonschepenhaven opgeknapt. is nu geheel op- ^nanï.ST' stei6ers en be- ïelichT een paar wrak" 'iinhavl"1'8'81 'ohepen. Was de ,tJi«ll°lspr?nkelijk bad°«w van sociaal-achtertijken op een veilige afstand van de stad, op het ogenblik is hij bevolkt door een beter pu bliek. De woningnood doet ook hier zijn in vloed gelden en het aantal aanvragen voor een ligplaats neemt voortdurend toe. De Industriehaven 'tenslotte ligt nog steeds renteloos. Deze is eigenlijk te laat klaar gekomen om nog profijt te kunnen afwerpen. Na de bevrijding immers bleek de algemene toestand voor het oprichten van nieuwe fabrieken met een kostbare outillage weinig gunstig. Toch zal het er in de toekomst van de bebouwing der in dustrieterreinen van afhangen of het scheepvaartverkeer zal af- of toenemen, Komt er weer lichte industrie, dan zullen de grondstoffen en de eindproducten per auto of trein worden aan- of afgevoerd. Komt er zware industrie en daar js deze prachtige haven toch. bij uitstek voor geschikt dan. zal het scheepvaartver keer daar ook de gunstige invloed van on dervinden. En daarvan hangt het dan obk af of het Spaarne een dood of een levend element in ons stadsbeeld zal worden." Belgische bezwaren tegen de Benelux (Van onze correspondent te Brussel) Wanneer Spaak, de Belgische prehiier, niet nalaat bij elke gelegenheid te wijzen op de noodzakelijkheid van offers bij het bereiken van de economische unie met Nederland en de economische en politieke eenheid van het oude Europa, dan is dit een weloverwogen politieke manoeuvre. Want vooral in België is het wel eens no dig openlijk op te komen tegen meningen die zich ten onrechte in het Belgische volk hebben gevestigd. De mening bijvoorbeeld als zou de Benelux momenteel alleen .yoor- Nederland een goede zaak zijn, vindt ge--, makkelijk ingang bij de grote massa.:- Ik heb op de voor .het eerst gehouden Bene lux-jaarbeurs te Boom, waar ongeveer 30 Nederlandse firma's op een totaal van-160, deelnemers een standplaats innemen,. :eerj Belgisch bierbrouwer ontmoet, die er voir komen van overtuigd was dat Nederland, momenteel veel meer verkocht aan Bel-, gië dan omgekeerd. De goede man ove-u rigens een uiterst gemoedelijke Vlaming, ging daarbij uit van het enigszins sim plistische standpunt: als ik aan Holland geen liter bier verkoop, zullen andere be drijfstakken het ook wel zeer lastig heb ben, hoewel België volgestopt wordt met Hollandse chocolade, confectie, likeuren, schoenen, sigaren enbier! Doch daartegenover de cijfers: In Juni jl. leverde België aan Nederland goederen ten bedrage van 54 millioen gulden, en Nederland exporteerde naar België voor een bedrag van32 millioen guldèn. Het tekort ten nadele van Nederland, dps Ongeveer 20 millioen per maand, moet bij na integraal in goud of dollars vereffend worden, hetgeen verklaart waarom bij voorbeeld slechts,25 millioen francs ter be schikking werden gesteld van de Neder landse toeristen die naar België en Luxem burg komen. Een meer gefundeerde critiek hoofde ik van een groot fabrikant van chocolade, ontbijt- en honingkoek, biscuits etc. De man was, zoals hij dat noemde, 100 procerit Benelux-gezind maar merkte toch het vol gende op: „Voorlopig zijn wij Belgische biscuit-fabrikanten de gedupeerden. Wij kunnen slechts belachelijk kleine hoeveel heden van onze producten naar Nederland leveren, alwaar nochtans een reusachtige behoefte bestaat aan kwaliteitsproducten als pralines en andere specialiteiten. En inmiddels verkoopt Nederland per maand reeds ongeveer voor 40 millioen francs aan cacaoproducten in België, afgezien van chocolade zelf. Ik weet wel, dat als er in 1950 een werkelijke unie tot stand is geko men voor ons ook een nieuwe markt, de' Nederlandse, openvalt, maar intussen kun nen de Nederlanders in België adverteren, verkopen, vast aan de markt komen, en wij in Nederland onbekend ;blijven". Dergelijke opvattingen hoort men na tuurlijk speciaal bij de producenten over al in België, speciaal de producenten van zogenaamde „niet-essentiële" goederen, waarvoor de Nederlandse Bank geen francs wil offeren. Krachtige voortzetting van Mayers politiek Hoogtepunt van het Bloemenfestijn Ook laatste dag door goed weer begunstigd Toen Zaterdagmiddag zes elegante amazones op hun fiere rossen statig uit de Grote Houtstraat dc Markt opzwenkten, voelde ieder van de vele honderden die op Haarlems mooiste plein tezamen gekomen waren, dat dit de inleiding vormde van een stoet die door de samenvoeging van goede smaak, gratie en vindingrijkheid op deze laatste dag van het Bloemenfecst de reputatie van Haarlem als Bloemenstad op onmiskenbare wüze zou bevestigen. En zij, die zo dachten, zijn niet bedrogen uitgekomen. De favo rieten van het seizoen: rozen, anjers, dahlia's, gladiolen, zinnia's hebben in hun bonte veelsoortigheid de sierlijke lijn van de nieuwste automodellen nog meer tot haar recht doen komen of de nuttige lelijkheid van de bedrijfswagens op geraffineerde wijze gemaskeerd: zij hebben gediend om alledaagse fietsen de charme en de aantrekke lijkheid te verlenen van het onverwachte en het oorspronkelijke, zij hebben luister bijgezet aan het streven van vele verenigingen op idealistische grondslag en zij werden ook gebruikt om ongekunsteld de boertigheid en de humor, die vele deelnemers toonden te bezitten, te verhogen. (Van onze correspondent te Tarijs) Geflankeerd door een kwartet van oud premiers, Blum, Reynaud, Ramadier en Schuman, nam de 51-jarige liberale advo caat'. André,Marie, die al twintig jaar lid van .de Franse, Kamer was, het uitvoerend bewind van zijn land' in handen. Het respect en de 'achting voor de persoon van de nieuwe premier is onder vrienden en tegenstandei's unaniem: hij behoort tot de in Frankrijk helaas niet- zeer talrijke groep politici', die zich nog in geen enkel schan daal of rechtzaak hebben gecompromit teerd. Het algemene oordeel over de levens vatbaarheid van zijn reg'ering is echter iets minder eensluidend. Sommige waar nemers beschouwen het nieuwe bewind als de voorlaatste étappe van het regime en voorspellen dat Reynaud spoedig de stappen van Marie zal drukken om voor De Gaulle het bed te spreiden op de wijze als hij dat in .1940 voor Pétain heeft ge daan. Anderen wijzen op de klinkende namen en erkende reputaties die in het kabinet vertegenwoordigd zijn en putten daaruit de hoop op een langdurige periode van opbouwende en vruchtdragende samenwerking in dienst van de vierde Republiek. Men zou dat optimisme gaarne willen onderschrijven, wanneer men eerst het jongste verleden maar vergeten kon. De Gaulle, die als een geroskamd ren paard staat te trappelen om het strijdperk te betreden, riep dezer dagen in een massa bijeenkomst uit „Dezelfde mannen, dezelf de combinaties die verantwoordelijk zijn voor ons huidig ongeluk, willen nu dóór- regeren en verraden aldus het volk". En de communisten van hun kant droegen op de installatiedag van Marie's kabinet al spandoeken door Parijs waarop de nieuwe regeerders, in het bijzonder Reynaud, be schuldigd werden van Frankrijks neder laag in 1940, van Pétains régime en andere rampspoed. Men kan verwachten, dat Reynaud met nóg meer kracht de politiek voort zal zetten van Mayer. En omdat deze politiek lijnrecht indruist tegen de socialistische, zal er om het programma dat Reynaud heeft opgesteld óók in de boezem der regering een straffe strijd gevochten worden. Twee concepties, twee levensbeschouwingen zelfs, raken elkaar hier in een front.De" kracht van Reynaud is, dat hij het finan ciële succes van 1938, dat toen de econo mische débacle voorkwam en de basis voor de Franse hei-bewapening schiep, op zijn naam heeft staan. En de zwakte der socia listen is, dat de geleide economie onder hun leiding mede tot de momentele inflatie en wanorde heeft gevoerd. De vraag is slechts, of de medicijnen van Reynaud, die. tien jaar geleden een late redding konden brengen, ook vandaag nog voldoende ge neeskracht zullen blijken te bezitten. Het plan-Mayer heeft al uitgewezen, dat men in „vrijheid" alleen vandaag de dag geen verlossing meer vinden kan. Tussen het straffe dirigisme en de onbeteugelde eco nomische vrijheid zal men een synthese moeten scheppen. Volgens de inzichten van Marie en Rey naud is in Frankrijk de nood thans zo hoog gestegen, dat alleen een krachtige hand nog redding zal kunnen brengen. Men mag geen tijd meer verliezen. Hét parle ment blijft evenwel de draagster van de volkswil. Doch wanneer deze wil zich dui delijk heeft gedemonstreerd, dan dient de uitvoerende minister <fcijn eigen verant woordelijkheid te aanvaarden. In deze geest heeft Reynaud zijn pro gramma opgesteld en een aantal volmach ten van de Kamér op duidelijk-omsóhre- Ven punten gevraagd. Een dief punten be treft de uitbreiding van de. veertig-uren week." De tijd dat Frankrijk zich de luxe van twee Zondagen per week kon per mitteren op Maandag zijn bijvoorbeeld practisch alle winkels hier gesloten is volgens Reynaud definitief voorbij. Men kan evengoed één op de zes machines ver nielen, merkte hij koi'tgeleden op, als allen één op de zes dagen stil zétten. Vooral op dit punt verwacht men een fanatieke strijd tussen Reynaud en de socialisten, die bevreesd zijn voor werk loosheid en nog bevreesder voor commu nistische reacties, wanneer zij op dit punt ooit voor Reynaud zouden capituleren. Want de veertigurige werkweek is ook in hun ogen een overwinningstrofée van het Franse proletariaat. EXAMENS. Voor de Hoofdakte werden Vrijdag 16 candidaten geëxamineerd. Geslaagd voor het gehele examen: C. L. Rokebrand, Soes-, terberg; mej. G. M. Swart, Nederhorst den- Berg; mej. B. Kroeskamp, Amsterdam; A. G. van Mier, Amsterdam; J. M. A. Snel, IJmuiden-Oost. Geslaagd voor gedeelte B: J. Sellies, Hoek van Holland; M. van Tol, Amsterdam; mej-. E. Kassies, Abbenes; mej. C. Ch. J. Klaas- sen, Amsterdam. Mej. A. H. Marwitz uit Haarlem slaagde' in Amsterdam voor de Acte Engels M.O.-A. Dit tweede Bloemencorso heeft wel zeer gelukkig aangetoond, dat Haarlem zich kan verheugen in een gezonde jeugd, die liefde voor de schoonheid der natuur weet te ver binden met de dorst naar een gelukkige samenleving. Want er waren vele jeugdverenigingen of instellingen voor de jeugd in deze stoet, die deze gedachte symboliseerden: de pi'achtïge wagexx van „Jong HaarlemVooruit!" in de eerste plaats, de School- en Werktuinen, en de reeks paarden en wagens vol kinder en bloemenvreugde van het Haarlemse Verbond van Speeltuinverenigingen. En het zou onjuist en ondankbaar zijn de een voudige gratie van de wagen van de ont spanningsvereniging „Pax", die op tref- fende wijze hulde bewees aan het wérk van mevrouw Spoor, te vergeten of de smaak volle inzending in een. teer blauw-wit van de gymnastiekvereniging „Bato" niet te noemen. Maar dat we met deze jeugdgroepen en -organisaties ons verslag begonnen, wil in het geheel niet zeggen, dat we hiermee een rangorde ten opzichte van de overige deel nemers wilden aangeven. Allen hebben kosten noch moeiten ge spaard zo goed mogelijk voor de dag te komen en allen hebben gelijk bijgedragen tot het welslagen van dit hoogtepunt van het Bloemenfestijn, dat in staat bleek enige uren lang de aandacht en de bewondering van de duizenden, die zich langs de kant van de wegen, straten en .pleinen over 'welke de optocht zou trekken, hadden ge schaard, gespannen te houden. Met hartelijk applaus werden de corsis- ten voor hun medewerking beloond, een bijval hier en daar aanzwellende tot een kleine ovatie of tot een joelend gelach naar mate de toeschouwers meer getroffen wer den door de schoonheid dan wel door de jool der deelnemers. Dat de muisgrijze Pontiac met de decente rose anjer-garnering van de firma Heere mans en Van Leuven in de afdeling „Per sonenauto's met bescheiden reclame" met de eerste prijs zou. gaan strijken, daarvan waren alle bewonderaars bij voorbaat over tuigd, te meer daar de inhoud van de wagen even bekoorlijk was als het uiterlijk en de reclame inderdaad zeer beseheiden was. In deze groep vex-melden wij verder nog een geraffineerde toepassing van rode dahlia's en gele wol van de firma „Wol- lana". Onder de bestelauto's blonken uit de veelkleurige anjer-auto van Droste en een wagen van Wasserij Peeperkorn, bedolven onder de gladiolen. - - - In de-sectie „Vrachtauto's" veed de-v/ggen van Haarlems Bloei" -eigenlijk- al vooruit- op de afdeling „Attractieve voertuigen", want deze enorme bloemenmand met de in het wit gestoken meiskes erom heen, die de omstanders kwistig de kinderen van Flora toewierpen, was een frisse afwisseling tus sen de versiède-wagens-zonder-meer. Een roltrommelauto van de Gemeente reiniging verloor al zijn nuehtex-heid door op de juiste plekken aangebrachte boeket ten'.rose gladiolen, niet alleen aan de 7.ij- kanten, maar ook in de vuilnisemmers. Toch werd deze deelneemster nog over troffen door de Juliana-garage van A. M. -Rosenhart, die kans had gezien van een strakke kraanwagen een miniatuur Bloe- menparadijs te maken en die dan. ook terecht de eerste prijs kreeg. In het midden van het Corso beleefde .meri aari de Westfriese Bruiloftstoet vier. rijtuigen lang, veel genoegen, niet alleen om de bonte, böerse opsmuk, maar ook en Vooral om de uitgelaten bruiloftsgangers. Bij de rijwielen stal de kleine, dappere 'én lieftallige Elisabetlx Jansen aller hart en vex'wekte de groep vaft de firma A. Loh- mann met de vélocipède Anno 1878 voorop stormen van hilariteit. Ook de „Kennemer Kaasboer", J. Staade, mag met ere genoemd Worden. Veelzijdige attracties. - De „attractieve voertuigen" waren gro ter in aantal en veelzijdiger in sariienstel- ljng dan het vorige jaar. De afdeling werd op onnavolgbare wijze geopend door de heren die als een bejaard, zo uit een rariteiten-kabinet weggelopen echtpaar verkleed, het gehele parcours achter een kinderwagen met waterhoofdige zuigeling hebben uitgelopen, hetgeen op zichzelf al een prestatie is. Bovendien _bleken beiden de kunst van de mimiek uitstekend te verstaan, zodat zij bij het 'binnenmarcheren in den Hout konden 'zeggen: „Gelachen? nee meneer, gebruld Haarlems Bloemenkoningin toonde Vrijdag mét een bezoek aan de 160.000ste, dat haar het wel en wee van de Spaarnestad zeer ter harte gaat. - Flora 11 bracht bloemen mee voor mevrouw Bauwens en mocht in ruil Willi/ even vasthouden. Zoals het een goede jee betaamt, gaf ze haar ook een wens mee, dat Willi/ voorspoedig op moge groeien om misschien laier ook als Bloeménkonih gin gekozen te worden. hebben ze!" Die „ze" waren u en wij en al die anderen. Vex-schillende verenigingen noemden wij reeds. De mail-coach van „Alberdingk Thijm" was dit keer ook weer present evenals het span van de firma B. A. G. Dox-landt, nu met een kabouter-familie voor een middeleeuws kasteel., Eexx beste vondst was de Arreslede van dé heer G. Post. De vakgroep consumptie-ij sbereiders deed met een kanjex--van-een-coupe-met- een-kop mee om nog eens extra de aan dacht op deze zoxnerse lekkernij te vesti gen. Flora Regina. Wij hebben met dit alles de voornaam ste deelneemster in d'e optocht nog niet genoemd, H. M. Bloemenkoningin Flora 1948 in een met viex- paarden bespannen calèche, koninklijk vooi'afgegaan door de Amazones van „De Haarlemse Manége", vorstelijk gevolgd door haar nimfen en ka bouters. In deze laatste tocht door de Bloemen- koningin is Wel overtuigend getoond, dat zij haar uitverkiezing ten volle waard was. Want deze-gehele Bloemenstoet ontleende zijn glans en kleur door haar samenzijn met haar geesteskinderen. Op de Grote Markt, waar burgemeester en wethouders op het bordes van het Stad huis haar gadesloegen, verwierf zij de gulhartige bewondering van het publiek. De muziek werd verzorgd door de Ar beidersmuziekvereniging- „Excelsior" en door de R.-K. Harmonie „Euphonia", beide gezeten op een vrachtwagen, zodat zij lustig konden uitblazen. Aan het Corso gingen de ferme knapen van het Tamboer- en Pijpercorps „Haar lem" en van de Christelijke Jongemannen- vereniging „Haarlem-Noord" in hun smet teloze witte dracht vooraf. Toen Flora om kwart over vijf precies, de Helenalaan indraaide, waar dé stoet werd "ontbonden, slóegen zij hun'roffel even ferm als bij hét vertrek. Belgische Marathonloper raakte bewusteloos Als een spookachtige onwezenlijke figuur •erseheen de 21-jai-ige Belg Etienne Gailly 11 Ixet stadion door de tunnel onder de offi ciële tribune. Een hartstochtelijk applaus van minstens tachtigduizend toeschouwers begroette hem. Het verstomde ook weer als bij toverslag, toen men zich de feiten reali- seerde. De man, die daay binnen kwam. was geen athleet meer, op weg naar de hoogste Olympische zege, dit was een wezenloos, totaal kapotgelopen mens, wiens brein zelfs niet meer verwerken kon wat er om hem heen te gebeuren stond. Het athletische spel had pp de laatste dag zijn meest dramatische effecten bereikt, het vond zijn climax in een tragiek, die herin neringen wekte aan die historische race van 1908 in White City, waarvan de Italiaan Dorando Pietro de hoofdpersoon en het slachtoffer is geweest. Deze was in de arena driemaal ineengestort en enige landgenoten hebben hem door de finish gesleept. Etienne Gailly kwam het stadion binnen op zijn laatste reserves met glazige ogen, een wankelende tred en een geest, welke door de krachtsinspanning volkomen gebroken was. Versuft bleef hij stilstaan. Drie. vier maal leek de Belg in elkaar te zullen zakken. Een zielige vertoning, het. Olympische feest geheel en al onwaardig. Marathon-winnaar werd tenslotte de 26- jarige Delfo Cabrei'o, een boerenzoon uit Argentinië, die in grandioze vorm de wan kelende Belg voorbijsnelde, zwaaiend tegen zijn enthousiaste landgenoten op de tribu nes. fit alsof hij slechts een kleine en genoe- gelijke wandeling achter de nxg had. Het was de eerste maal dat Cabrero aan een marathon deelnam. Hij heeft, zegt hij, nooit geweten dat het zo weinig inspanning zou kosten, en Tom Richards, de 38-jarige ziekenoppasser uit Londen, die op dc tweede plaats beslag wist te leggen (ook hij passeerde Gailly op zijn laatste ronde in het stadion) kon dat ten dele beamen. Toen de officiële huldiging moest geschie den, was Etienne Gailly op een brancard juist weggedragen. Hij is later met een hart- aandoening naar een ziekenhuis vervoerd. EXAMENS Voor de hoofdakte wex-den te Haarlem veertien candidaten geëxamineerd. Geslaagd voor het gehele examen: L. B. Korstanje, Katwijk a. d. Rijn:, mej. M. U. Treurniet, Amsterdam; mej. G. J. Stroet, Beemster; F. Togtcma, Bloemendaal; G. Veldhuis, Amsterdam. Geslaagd voor gedeelte A: G. Bak, Dexr Helder. Geslaagd voor gedeelte B: mej. W. C, Flo- rie, Amsterdam; mej. G. J. Huusjes, Hillegom; H. v. d. Linde, Heemstede; J. M. v. Kuuken, Oude Wetex'ing. Voor hel examen handenarbeid zijn ge slaagd de dames: G, Westerhuis: A. Knepper; M. M. v. Zeist; A. Rienks; J. Wegman; A. Mann; E. C. Admiraal; M. C. Boots; J. P. A. M. Mikx; A. J. v. d. Weg; J. C. E. Polt; E, A. de Putter en T. de Vries. Afgewezen: 1 candidate. Aan boord van het Nederlandse schip „Ridderkerk" is in Genua een partij van honderdduizend pakjes Amerikaanse siga retten in beslag genomen. Een onderzoek wordt ingesteld. -T- Onze parlementaire redacteur meldde Zaterdagmiddag omtrent het nieuwe kabi net nog het volgende: Het is als het ware in de wereld gebracht door hét ouderpaar Van Schaik-Drees.. Man met wijs inzicht als hij is heeft eerst- •genoemde:-hetyr nog daargelaten dat voor- hem .- persoonlijk« het' minister-presidents schap mede uit physïek"oogpunt wel een zeer zware last zou zijn, -het raadzaam ge acht de heer Drees als minister-president te doen optreden. Deze laatste geeft hiermede tenslotte zijn signatuur aan de nieuwe ploeg, terwijl mr. Van Schaik als vice-president van de ministerraad hem in tal van -opzich ten terzijde kan staan bijde bevordering van de eenheid binnen het kabinet. Over-r bodig. is dit- laatste geenszins, .niet .alleen omdat daarin inr. Stikker (V.V.D.) en mr. Schokking op belangrijke- posten zitting hebben en menigmaal invloed van beteke nis zullen kunnen-.uitoefenen, maar ook bij voorbeeld omdat.vermoedelijk tussen de minister van Financiën prof. Lieftinck (Ar beid) en de minister van Economische Za ken prof. v. d. Bx-ink (K.V.P.) de meningen op financieel en economisch 'gebied uiteen zullen lopen. Vooral in de jongste tijd was het verschil van inzicht tussen deze twee ministers bij bepaalde opvattingen inzake meer leiding en anderszijds èen meer vrije economie nogal toegenomen. Tegenover de Partij van de Arbeid, die het er bij de jongste verkiezingen minder goed afbracht, hééft de Katholieke Volks Partij in tal van opzichten haar zin ge kregen. Wederom Ixeeft zij op een reeks belangrijke portefeuilles beslag kunnen leggen. Bovendien telt zij thans een minis ter meer dan de P. v. d. A. Voorts moest de Partij van de Arbeid tenslotte aanvaarden dat een meer behoudende figuur als -mr. Sassen (K.V.P.) en geen P.v.d.A.-man op Overzeese Gebiedsdelen kwam en dat mr. Stikkex-, voorman van de V.V.D.de porte feuille van Buitenlandse Zaken toegewezen kreeg. Met deze laatste benoeming is bereikt dat thans iemand die geheel buiten de kring staat van wat men in Den Haag wel „het Clubje" van genoemd departement noemt, daar de lakens zal gaan uitdelen. Op zich zelf karx dit zeker nuttig zijn, al is misschien de vraag gewettigd of het niet denkbaar zou geweest zijn een buitenstaander, even eens man uit het zakenleven, te nemen, die zelf toch meer in de internationale sfeer thuis is dan mr. Stikker. Maar de-wens van de V.V.D., om niet in een hoekje van het kabinet geduwd te worden en daarom dit departement te krijgen, heeft hier een belangrijke rol ge speeld. Wat de Indonesische politiek betreft mag men bepaald rekenen op continuïteit in die zin, dat alles gedaan zal worden om de beginselen en de geest van Linggadjati' en de Renville-overeenkomst oprecht en met kracht na te komen. Dit is naar mij nog dezer dagen bleek uit een gesprek met eèn landgenoot, die heel goed weet wat er in de internationale wereld te koop is, hard nodig. Het feit dat de heer Drees als minister president heel wat in de melk te brokkelen heeft juist ook ten opzichte van Indonesië, dat mr van Schaik hem zeker ook goed ter zijde zal kunnen staan bovendien moet men de betekenis van de aanwezigheid van minister Götzen als diens rechterhand niet onderschatten en dat voorts een man als mr Joekes, mede specialist op Indone sisch gebied, het nodige géwicht in de schaal van de ministerraad zal kunnen leggen, dit alles tezamen vormt een geheel van factoren, dat aanduidt dat er van een ombuigen ten aanzien van het Indonesisch vraagstuk, zoals bijvoorbeeld sommigen uit WD-kringen gepropageerd hadden, geen sprake zal zijn. Ook niet al moest dr Beel, bij wijze van zoenoffer, buiten het kabinet blijven. Trouwens, deze laatste zal vex'moedelijk spoedig deel uitmaken van het in Indië te vormen driemanschap, waarvoor verder genoemd worden oud minister Neher en mr 's Jacob, seeretaris- generaal van Financiën. De vervanging van minister Gielen door prof. Rutten (K.V.P.) aan Onderwijs, Kun sten en, .Wetenschappen achten velen, die op eex-stgen'oemde heel wat hadden aan te mex-ken in het bijzonder was dit ook het geval met de P. v. d. A. een verbe tering. Formeel heet hot kabinet niet parlemen tair te zijn, maar in feite telt het op het ogenblik meer leden van de volksvertegen woordiging dan in de regel zelfs parlemen taire kabinetten in hun midden hebben. Donderdag zal waarschijnlijk de rege- .ringsvex-klaring in de Tweede Kamer wor den uitgesproken, gevolgd door een alge meen debat. En de week daarna komt, haar mén mag verwachten, de Grondwets herziening in openbare behandeling, die nu óxxgetwijfeld de vex-eiste meerderheid van twee "derden zal vei'lu-xjgen; de bedoe ling. is dat zij nog voor de vierde Septem- bex\ datum van afstand van Koningin Wil- helmina, rechtskracht zal bezitten. Wat het ministerie van Verkeer en Water staat betreft, dit wenste men tenslotte als afzonderlijk departement te handhaven. Het zoekeix is nu naar iemand, die op dat ten-ein deskundige is. Anders uitgedrukt: voor de vervulling van deze ministeriële vacature zoekt men xxiet naar een partij, maar naar een vakman. Marine krijgt geen afzonderlijke minister, maar zodra de grondwetsherziening rechts kracht heeft vex'kregen kan men de benoe ming van een staatsseci-etaris voor Marine tegemoet zien. Duistere zaak. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft een niet geïdentificeerd -vliegtuig enige passagiers afgezet óp een vliegveld in het graafschap Middlesex. Het vliegtuig is onmiddellijk daarna weer opgestegen. Door de duisternis hebben de onbekenden zich uit de voe ten kunnen malden zonder dat hun papieren nagezien werden. De politie stelt een onderzoek in. BINNENLAND Een Rotterdamse zakenman had in Delft een tas met waardevolle inhoud verloren. Zij werd gevonden door een zeventienjarige jongen, die als beloning een bedrag van f 350 kreeg. Een flink kapitaaltje voor de knaap. HAARLEM EN OMGEVING Bij dc te 's Gravenliage gehouden exa mens slaagden de dames A. Koper en C. v. d. Keur voor onderwijzeres costuum- en mantelvak. Te Haarlem slaagden de dames B. v. Straten, F. Buierman. J. Peperkoorn voor costumière. Op het Nationale zangconcours dat Za terdag 7 en Zondag 8 Augustus te Amster dam werd gehouden behaalde het dameskoor „Arcis" in de eerste afdeling een eerste prijs met 324 punten „met felicitatie van de jux'y", Beijnes' Mannenkoor in de tweede afdeling een tweede prijs met 286 punten. Beide koren staan onder leiding van de jubilerende heer Jan Hensen. Agenda voor Haarlem MAANDAG 9 AUGUSTUS Luxor: „Nederlands in zeven lessen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het lied van de Jeugd", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur; „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", 10.30 en 4.15 uur. Spaarne: „Rijke armen", alle leeft., 2,30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Wa ternimf". alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ridder zonder harnas", alle leeft., 10.30 uur. „The cowboy and the lady", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 10 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 7.30 uur. Biosco> pen: Middag- en avondvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3