Fanny „de Vliegende Hollandse", terug in het vaderland Olympische JK^aettekeoiiigeii Zeven fraaie roeifinales te Henley Nieuwe Ukv Nederland verloor met 2-1 van EN HET GOUDVELD ft B fa fa DINSDAG 10 AUGUSTUS 1948 Geestdriftige tonelen in Hoek van Holland Gisteravond tegen kwart voor zeven stoomde de „Mecklenburg" de Nieuwe Wa terweg binnen met aan boord Fanny Blankers-Koen en de rest van de Olympi sche Dames-athletiekploeg, waaraan alleen Gré de Jong ontbrak, die haar pas had ver geten en daardoor de boot miste. Reeds uren van te voren heerste er op de kade in Hoek van Holland een drukte van belang. Talloze nieuwsgierigen en een legertje fotografen, journalisten en film operateurs wriemelden er dooreen, gereed om Fanny te begroeten, te fotograferen, te interviewen en te filmen. Fanny's man en trainer, Jan Blankers, die Maandag al in Nederland arriveerde, werd bestormd met vragen. Iedereen wilde weten wat er nu waar was van de vele, zeer uiteenlo pende geruchten, die de ronde deden over de stad, waar Fanny de nacht zou door brengen. Was het Rotterdam of Den Haag? Of misschien toch Amsterdam? „Nog één zoentje" Eindelijk, om tien over zeven, legde de „Mecklenburg" aan en als eerste stapte Fanny Blankers van boord. Dat was echter niet zo eenvoudig: de velen, die haar kwa men begroeten, drongen naar de loopplank, bloemen en fruitmanden werden haar in de handen gedrukt en temidden van de menigte worstelden de fotografen om voor zich en hun toestel ruim baan te maken. Magnesiumlampen flitsten op, filmtoestel len snorden en toen Fanny eindelijk haar man bereikte was de begroeting tussen hen beiden opnieuw aanleiding om de fotogra fen te doen aanstormen en de heer Blan kers te smeken, zijn vrouw alstublieft nog een keer een zoen te geven. Omstuwd door de juichende menigte ging het toen naar het douanekantoor. Met de douaneformaliteiten werd het niet zo nauw genomen, maar wel stond de be ambte er op om eventjes die gouden me dailles te zien, die dan ook prompt te voorschijn kwamen. Ook op het station heerste een geweldige drukte, zodat militaire- en gemeentepoli tie een cordon moesten vormen om een nauw gangetje vrij te laten naar de coupé deur. Toen Fanny eindelijk voor het raam pje verscheen barstte een oorverdovend gejuich los, waarin ook de rest van de ploeg deelde. Fanny vertelde in de trein het een en ander van haar belevenissen in Londen. Eerst kwamen haar prestaties aan de orde. „Die slechte start bij de horden! Ik dacht: dat red ik nooit. Maar toen kwam mijn vechtlust boven en ik haalde het. Ook de estafette 4 x 100 m bezorgde me angstige ogenblikken. Maar verder ging alles gewoon". „De organisatie van de spelen liet wel eens wat te wensen over. Maar in het kamp was alles in orde. We hadden met ons zessen een kamer en hebben geweldig veel plezier gehad. Sommigen Maagden wel eens over het eten, maar dat was vol gens mij onjuist. We kregen voldoende boter, suiker, melk en brood, alleen was alles anders klaar gemaakt. Maar ik heb absoluut niet te weinig gehad en ik ben kieskeurig met eten, hoor!" Nu weer kokkerellen „Wat gaat u nu doen, weer kokkerellen voor uw man?" „Dat zal wel moeten", lachte Fanny. „Trouwens zoveel tijd kost die training niet en ik heb genoeg tijd over om voor de huishouding te zorgen". Toen eenmaal het woord training was gevallen, wilde men natuurlijk weten of ze de sport vaarwel zou zeggen, ja of nee. „Eerst een weekje rusten en dan ga ik denkelijk wel. weer trainen. Maar wat ik precies ga doen, dat weet ik absoluut niet. En ik weet dus ook niet of ik nog aan ver dere internationale ontmoetingen zal mee doen". Niettemin bleek uit de rest van het gesprek wel, dat de athletiek haar nog zeer na aan het hart ligt. Het zit 'm in de benen „Waaraan denkt u, dat u uw successen heeft te danken?" „In de allereerste plaats aan de goede training en verzorging van mijn man, maar ook natuurlijk aan mijn aanleg. Het zit toch voornamelijk in mijn benen", be sloot ze lachend. „Hebt u nog aanbiedingen gehad?" „Ja zeker, uit Batavia kreeg ik telegrafisch een aanbod om hoofd van een sportafde- ling te worden en of ik maar even de voor waarden terug wilde telegraferen. Ze ver geten dat ik een man en kinderen heb". De keerzijde der medailles Dat de Engelsen haar de „flj'ing dutch- mam" noemden had Fanny wel grappig gevonden. „Ik dacht, dat ze in Engeland een geweldige hekel aan me zouden krij gen. Maar helemaal niet: het publiek was enthousiast. Een politie-agent moest me naar de kleedkamer brengen, anders kwam ik niet door de mensenmassa heen. Ik heb honderden handtekeningen moeten wegge ven. Een keer ben ik alleen naar Londen geweest en in de trein herkenden ze me onmiddellijk, en toen begon het daar ook weer. Ik kon werkelijk geen ogenblik rus tig ergens heengaan, want ze hadden me direct te pakken" „Aan mascottes doe ik niet", beant woordde Fanny weer een andere vraag. Alleen heb ik steeds op dezelfde „spikes" gelopen. Die kreeg ik van de zomer en daarop heb ik altijd met succes gelopen". Eindelijk zette'de trein zich in beweging; de politie zette zich nog even schrap, voor de laatste maal weerklonken vreugdekre ten en het „Lang zal ze leven"; toen keerde de rust in Hoek van Holland weer. In Roltei-dam herkende het publiek op de perrons Fanny onmiddellijk en ook daar weerklonk gejuich en moest onze Olympi sche kampioene velen met handtekeningen gelukkig maken. Ghella (Italië) sprintkampioen De Nederlandse wieler-enthousiasten zullen tot de wegwedstrijd op Vrijdag in Windsor Great Park moeten wachten, om een kans te krijgen een succes van Nederlandse renners toe te juichen, want Maandag verloor Hijze- lendoorn en de tandem (BuchlyVan Gel der) plaatste zich weliswaar in de herkan sing voor de achtste finale (op 11 Augustus), maar het rijden maakte zo weinig indruk, dat het tweetal volkomen kansloos lijkt. De Zwitsers en de Belgen wonnen gemakkelijk van Nederland op dit nummer en die beho ren niet tot de sterksten. Italië, Frankrijk en Denemarken lijken sterker dan de overwin naars van Nederland. De middag begon met een grote teleurstelling, doordat Hijzelen- doom niet „hard" genoeg bleek, om boven zijn pijn, veroorzaakt door een trekkende armwonde, uit te komen. Hij had de strijd tegen Rocca reeds opgegeven, voordat hij formeel geslagen was en kwam 15 meter Rocca over de eindstreep. Ook een physiek sterke Hijzelendoorn zou niet tegen renners als de nieuwe Olympische sprintkampioen Ghella (Italië) en de Brit Harris opgewassen geweest zijn, maar hij had ongetwijfeld een kans op de derde plaats, dat wil zeggen, als hij in de allerbeste conditie was geweest. Het was voor het Britse publiek een geweldige teleurstelling, dat Harris, die telkens weer als „wereldkampioen" werd aangekondigd, niets tegen Ghella kon uitrichten. Harris had thans alles voor op zijn tegenstanders en zal dus ook buiten Heme Hill wel het onderspit moe ten delven tegen Ghella, die tijdens zijn ere- ronde een voor een alle gele dahlia's uit de hem aangeboden tuil bloemen plukte onder de toeschouwers wierp. Derde werd Schandorff (Denemarken) en vierde Bazzano (Australië). Ghella heeft zich een uiterst sterk rijder en tacticus getoond, die ook op de wereldkampioenschappen van zich zal doen spreken. In de achtervolgingsrace werd het een eindsti-ijd tussen Italië en Frankrijk, waarbij de Italiaanse ploeg op een gegeven ogenblik slechts twee renners telde, die ten slotte op de derde man moesten wachten. De Fransen spanden zich zo in, dat een hunner na de race moest worden bijgebracht voordat hij de ereronde met zijn kameraden mee kon rijden. Welk land kan op vier zulke snelle getrouwde vrouwtjes bogen? Onze kranige estafetteloop sters, die gisteren met de dagboot uit Engeland terugkeerden, gefotografeerd in de boottrein in Hoek van Holland, waar bun een grootse huldiging ten deel viel. Van rechts naar links: Mevr. Blankers—Koen, Mevr. Kade—Koudijs, Mevr. Witziers—Timmer en Mevr. Stadt—de Jong. Programma voor Woensdag Het programma voor Woensdag 11 Augus tus luidt: Schermen: Palace of Engineering, équipe sabel, finale. Voetbal: Wembley, halve finale, 18.30 uur Groot BrittanniëZuid Slavië. Zeilen: Torquay. Basketball: Harringuay Arena, halve finales. Wielrennen: Heme Hill, 17.00 uur 2000 m. tandem kwart, halve en finale; 1000 meter tegen uurwerk. Ruitersport: Aldershot, concours complet, dressuur. Boksen: Empire Pool, voorronden. Gewichtheffen: Empiess Hall, 14.30 uur: halfzwaargewicht, 19.00 uur: zwaargewicht. Kanosport: Henley, 14.30 uur: 10.000 meter eenpersoons Kayak; 15.30 uur: 10.000 meter eenpersoons Canadian; 16.30 uur: 10.000 meter tweepersoons Kayak; 17.30 uur: 10.000 meter tweepersoons Canadian. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7, 8, 13. 19, 20 en 23 uur Nieuws. 7.15 Gram.pl. 7.20 Olymp. Spelen. 7.45 Woord voor de dag. 8.30 Gr.pl. 9.00 Voor jonge zielen. 9.30 Frans morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11.00 De Menuhuni's (gr.pl.). 11.30 Donau- klanken. 12.00 Beethoven-opera's. 12.30 Weer- overzicht. 12.33 „Alle Dag Kerk". 13.15 Man- dolita. 13.45 Londens Philharm. Oi'kest. 14.00 Orgelspel. 15.00 Joh. Otten, piano. 15.30 Sym- phonie-orkest. 16.00 Musette-orkest. 16.15 Voor jongens en meisjes. 17.30 Gram.pl. 17.45 Olymp. Spelen. 18.00 Evangelisatiekoor. 19.15 Micro Stars. 19.30 Actueel geluid. 19.55 Bach- koraal. 20.15 Sans Souci. 20.40 Oud zeekapi tein vertelt. 21,00 Kwartet. 21.30 Residentie orkest Tsjaikofky's Vijfde. 22.30 Olymp. Spelen. 23.30 Hindemith's „Mathis der Mahler". HILVERSUM II, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7, 8, 13. 18, 20 en 23 uur Nieuws. 7.15 Ont- bijt-muziek. 8.18 Joe Loss (gr.). 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Trio v. piano, viool en cello. 9.35 Koorzang. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Gram.pl. 12.00 Schrammel-muz. 12.30 Weer- praatje. 12.33 Olymp. Spelen. 12.48 Kilima Hawaiïans. 13.20 Orgel en zang. 13.50 Eileen Joyce (gr.pl.). 14.00 „Gesproken portretten". 14.15 Kamerorkest. 14.53 Pusziaklanken. 15.00 „Jane Eyre" (hoorspel). 15.30 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Weinig in de krant. 17.15 Miller sextet. 17.45 Van hart tot hart. 18.15 Olymp. Spelen. 19.00 Prof. dr. A. Don kersloot over Zuid Afrika. 19.15 Het nieuws uit Indië. 19.30 Voor de jeugd. 20.15 Uitzen ding van ae muziekfeestweken te Luzern. 21.20 De Tooverspade (hoorspel). 22.10 Ma- landa-orkest. 22.45 Van Boek tot Boek. 23.15 Dansmuziek. De Engels sprekende landen hebben Maan dagmiddag bij de roeiwcdstrqden te Henley on Thames vijf van de zeven Olympische titels in de wacht gesleept: Groot Brittannië twee, de Verenigde Staten twee en Australië een. De twee overige gouden medailles vielen Italië en Denemarken ten deel. Twee veteranen, Wilson (slag) en Laurie (boeg) behaalden de gouden medaille voor Groot Brittannië, Door grotere routine en beter sturen gleden zij onder groot enthou siasme van het publiek in de finale van de twee zonder stuurman één lengte voor de Zwitserse en twee lengten voor de Italiaanse boot door de finish in de fraaaie tijd van 7 min. 21.1 sec. De Engelsen, verdienden de zege volkomen. De Zwitserse gebrs. Kalt slin gerden over de baan en hoewel zij 50 meter voor de finish een spurt sloegen, liepen Wil son en Lairie met een lager tempo nog meer uit. Vier grote Amerikanen met blauwe blazers aan en de drie reusachtige letters US Aop de borst waren de eersten, die het podium mochten betreden, waarop de president van het Internationaal Olympisch Comité, de heer Sigfrid Edstroem, na iedere race onmiddel lijk aan de nog hijgende roeiers hun me dailles uitreikte. Zij waren de winnaars in de eerste finale van de middag: de vier met stuurman. Het was een uitermate spannende race, waarin de Amerikanen tot 1000 meter toe achteraan had gelegen (zoals gebruikelijk bij de Amerikanen) en toen langzaam op Dememarken en Zwitserland was ingelopen. Bij de finish lagen de Amerikanen een halve lengte voor op Zwitserland, dat weer een halve lengte op de Denen voorlag. De tijd van Amerika was 6 min. 50.3 sec. Wood kampioen skiff. Bij de finale voor skiffeurs deed zich geen verrassing voor. Volkomen regelmatig won de Australiër Wood in het lage tempo van 26 tot 28 slagen. Hij lag bij de finish niet minder dan vier lengten voor op Risso (Uruguay).1 Catasta (Italië) eindigde als derde. Wood maakte bijna dezelfde tijd als de eerst dag, toen hij Risso eveneens achter zich liet, t.w. 7 min. 24.4 sec. tegen 7 min. 25.9 sec. op Donderdag. Twee met stuurman. De start van de twee met stuurman gaf een herhaling te zien. niet alleen van de finale bij de Europese kampioenschappen, maar bovendien van de tweede heat in dit num mer op Donderdag j.l. Door een toeval had den n.l. in de eerste ronde onder de twaalf deelnemers Hongarije, Italië en Denemarken (resp. eerste, tweede en derde te Luzern) tegen elkaar geloot. Donderdag won Italië, Denemarken werd tweede en de Europese kampioennen eindigden als laatsten. In de herkansing en de halve finales wonnen ech ter beide laatste landen, zodat zij zich in de finale opnieuw tegenover elkaar zagen ge plaatst. Denemarken nam revanche, hoewel het op 750 meter als laatste nog bijna twee lengten achterstand had op nummer twee: Italië. Hongarije was in een zeer hoog tempo gestart, maar zakte na 1000 meter tot de laat ste plaats af. Op 1500 meter lagen de Denen met Italië aan de kop en op de laatste 100 meter liepen de eersten door een spurt twee lengten op de Italianen uit. De uitslag werd: 1. Denemarken 8 min. 0.5 sec.; 2. Italië 8 min. 12.2 sec.; 3. Hongarije 8 min. 25.2 sec. In de vier zonder stuurman verdiende Italië eindelijk zijn gouden medaille. Deze Italiaanse vier van de motorenfabriek Guzzi, goed getraind en goed gecoached, had tegen de verwachtingen in nog heel veel moeite met een zich in de eindspurt fel werende Deense ploeg, maar won toch in de finale, een Olympisch kampioenschap waardige, tijd van 6 min. 39 sec. De Denen lagen ruim een lengte achter. Amerika was hier derde. Burnell en Bushnell, de twee Britten, die Neumeyer en Van der Meer in de herkansing sloegen en die in de halve finale ook de Bel- 1 gen Piessens en Collet achter zich lieten, roeiden van de start recht op het doel af. Denemarken en Uruguay hadden geen schijn van kans. De tijd van de Britten was 6 min. 51.3 sec.; 2. Denemarken 6 min. 55.3 sec.; 3. Uruguay 7 min. 12.9 sec. Achtriemsgïeken. De onoverwinnelijke Californische acht der Verenigde Staten zorgde voor een waar dig slot van het roeifestijn. Natuurlijk nam de ploeg niet onmiddellijk de leiding. Dat deed de Cambridgeploeg van Groot Brittan nië, maar or 750 meter lagen de boten gelijk met Noorw~gen als derde. Met een prachtig gemakkelijke stijl trokken de Amerikanen zich naar de kop. Hun lange benen en sli dings stelden hen in staat bijna rechtop te blijven zitten in de als een zwaan zo stabiel op het water liggende boot. De studenten van Cambridge mochten proberen wat ze wil den, maar tegen deze ploeg was niets te be reiken. In de snelste tijd van alle boten ge durende de vder roeidagen, n.l. in 5 min. 56.7 sec. trokken de Californiërs hun boot de baan over en behaalden het tweede kam pioenschap voor Amerika in de roeiwedstrij- den, daarmede de traditie voortzettend, dat' de Verenigde Staten steeds het Olympische nummer achtriemsgieken wint. De Olympische Spelen zijn nu in velerlei opzicht over hun hoogtepunt heen. Met de athletiek en het zwemmen zijn voor het publiek de voornaamste kijksporten van het programma verdwenen. Het zal in de komende dagen niet dikwijls meer gebeu ren, dat een wedstrijd 80.000 toeschouwers bijeenbrengt gelijk toch in de afgelopen week bijna dagelijks op Wembley het geval is geweest. Alleen bij de voetbal-finale op Vrijdag en bij de siuitings-ceremonie op Zaterdag mag nog een grote toeloop worden ver wacht, doch Vrijdag toch ook uitsluitend nog maar, als de Britse ploeg tot de eind strijd zal weten door te dringen. Het gymnastiektournooi is van Wembley verplaatst naar de Empresshall in Earls Court en de sportieve prestaties zou dat wel eens ten goede kunnen komen. Wedstrijden bij regen op een gladde evenwichtsbalk dragen extra moeilijkheden in zich en had den voor menigeen een beduidende handi cap kunnen betekenen. De Nederlandse ploeg was op dat moment al lang met een autobus naar Wembley en maakte dus een vergeefse reis. Intussen hebben de deelnemers kunnen constateren, dat de grond door de vele regens van Zaterdag en Zondag inderdaad geheel en al doorweekt is en dat de toe stellen er tijdens het turnen waarschijnlijk in weg zouden zijn gezakt. De macht van de vuist In de Wembley Pool, waar dagen achter een het zwemvolk zijn triomfen heeft ge vierd, heerst thans de macht van de vuist. De ring is gebouwd op een verhoging mid den in het zwembassin en ongeveer 250 boksers uit heel de wereld zullen eikaars krachten hier meten. De publieke interesse was Maandagmiddag nog gering, maar voor de dag der finales zijn alle kaarten reeds uitverkocht. De Olympische film De veelbesproken diskwalificatie van de Amerikaanse ploeg op de 4 x 100 meter estafette heeft uiteindelijk toch nog tot protest geleid. Men maakt geen grote haast om dat protest te behandelen. De athletiek is immers afgelopen en vele athleten zijn al naar huis. In ieder geval zal eerst het op de bewuste dag gemaakte deel van de Olympische film gereed moeten zijn voor dat men tot een decisie zal komen. Het is echter nauwelijks te geloven, dat de lang zaam draaiende film nog een belangrijke wijziging in de uitslag zal brengen. Offi cials, die een dergelijke ingrijpende beslis sing als diskwalificatie nemen, zullen heus wel vast in hun schoenen staan. De Olympische film wordt vervaardigd onder leiding van Castleton Knight, die in het Wembleystadion onder de Koninklijke loge zijn zetel heeft en vandaar uit zijn zestig helpers a la minute naar iedere plaats van de arena kan dirigeren. De film zal in zestien verschillende talen verschijnen en voor de eerste maal worden vertoond op 2 September in West End. Een der allerzwaarste problemen komt eigenlijk na afloop van dé spelen. Knight en zijn staf produceren dag na dag ontzag gelijke lappen aan film, maar men zal dat alles straks tot ongeveer een zestiende deel moeten bekorten. Een bijna hopeloze taak. Financiële resultaten Ook de financiële aspecten van de Olym pische Spelen hebben een nieuw Olympisch record gevestigd. Na de eerste week over schreden de ontvangsten reeds de 3V2 mil- lioen gulden, zijnde het bedrag dat de ge hele Berlijnse spelen opleverden in 1936. Geraamd wordt, dat de Londense spelen meer dan 5 millioen gulden zullen opbren gen, en dat in totaal 850.000 bezoekers daar hun aandeel toe bijdragen. De eerste week hebben reeds meer dan een half millioen toeschouwers de wedstrijden in Wembley bijgewoond. Een Olympisch record betekende ook het aantal van 849 personen, die, grotendeels door de warmte, in de eerste week onwel Venijnige Rheumatiek maakt de sterkste mensen ziek want de rheuma'tisch.e pijnen ondermijnen het hele gestel, het humeur, het huiselijk levenLaat het toch zo ver niet komen: drijf de oorzaak van Uw lijden uit Uw leden. Dat kan met Kruschen Salts. Kruschen helpt U Uw kwaal aan te vallen in de kiem: onzuiver bloede De aansporende werking van de zes minerale zouten van Kruschen op lever, nieren en Ingewanden, wekt Uw or ganen op tot jeugdige, krachtige werking. Daardoor gaat het bloed sneller stromen en onzuiverheden, schadelijke zuren, kunnen zich niet meer vastzetten. Die toch zijn de oorzaak van Uw lijden en pijn. Naarmate deze regelmatig worden verwijderd vóór zij schade kunnen aanrichten en U leed berok kenen voelt ge U allengs bevrijd van Uw pijnen; ook van de angst voor steeds maar nieuwe dreiging van steeds-heftiger aanval len. Probeer 't met Kruschen; waarom zoudt ge niet? Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Droefst. (Adv.) Nederlanders verliezen bij het boksen Bij de voortgezette bok wedstrijden zijn Linneman en Remie uitgeschakeld. Eerstge noemde kwam in het vedergewicht uit tegen de Ier Martin. Hij bleef aanvankelijk het meest in de aanval totdat Martin tegen het einde van de tweede ronde heftig tegenvocht en bij een verwoede slagenwisseling in de meerderheid kwam. Ook in de dex-de ronde viel de Amsterdammer fel aan, maar de Ier herstelde zich, die op punten won. Linneman heeft een moedige partij gebokst. Dat hij ver loor, kwam hoofdzakelijk door gemis aan stootkracht. In het lichtgewicht bokste Remie tegen Cooper. De strijd ging vrijwel gelijk op. De jury verklaarde Cooper als overwinnaar. Nieuwe records van kampioen gewichtheffen Van het gewichtheffen in de vedergewicht- klasse luidt de uitslag: 1. en Olympisch kam pioen Fayad (Egypte) 332,500 kg. (nieuw wereld- en Olympisch record); 2. Wilkes (Trinidad) 317,500 kg.; 3. Saimassi (Perzië) 312,500 kg.; 4. Nam (Korea) 307,500 kg. Het oude Olympische record bedroeg 312,500 kg. en stond sedert 1936 (Berlijn) op naam van Terlazzo (Ver. Staten) het oude wereldrecord bedroeg 320 kg. Bij het trekken bereikte Fayad 105 kg., hetgeen tevens een nieuw wereld- en Olym pisch record betekent. Het oude wereld record bedroeg 102,500 kg., het oude Olymp. record 97,500 kg. werden en medische assistentie behoefden. Voor de intercontinentale zwemwedstrij den, die Zaterdagavond werden gehouden, was de Empire Pool gratis beschikbaar ge steld. De recette, groot 3750 pond sterling, is door de chef van de Wembleysport arena's, sir Arthur Elvin aan de F.I.N.A. overhandigd met de bedoeling het geld te besteden aan de training van de zwemmers en zwemsters voor de Olympische Spelen van 1952 te Helsinki. Prins Bernhard bij de dressuurwedstrijden Prins Bernhard woonde Maandagmorgen de dressuurwedstrijden bij van de hippische wedstrijden welke te Aldershot zijn be gonnen. De individuele dressuurproef werd gewon nen door kapitein Moser (Zwitserland). Haag. "SllcSfei Het derde nummer v*. het dnemaandelilkjT' -h, tenland voorlicht materiele krachts™»,. en volk en ovc,- panr»nfcn en volk en over de - heden die daaruit vSSNi gewijd aan de NederCsl'h -h*» De tekst van de»?'"-OH efficiënt van stijl als beL°.nAcrrei? zonder ook maar rige platen advertentie-gedeelte t het oog en opvallend Z «t van opmaak, zonder ia®M vervallen. er i>«ltffliS=W A,s üeheel een uitgave ^raulttedruk^AKll Aantrekkelijke liockeystrijd Het Nederlands hockey-elftal heeft zich, na de zware nederlaag tegen Pakistan prach tig hersteld. Voor de halve eindstrijd tegen India, welke in het Wembley stadion voor enkele honderden toeschouwers werd ge speeld, verloren de Nederlanders met slechts 21. Na met de rust met 20 te hebben ach tergestaan. Met wat meer geluk had het Nederlands elftal een gelijk spel kunnen behalen, het geen, gezien de krachtsverhoudingen in het veld, zeker niet onverdiend zou zijn geweest. De ploeg van India was een schaduw van vroeger. Alleen de rechtervleugel, bestaande uit de aanvoerder-rechtsbuiten Kishan Lal en de rechtsbinnen K. D. Singh gaf vele malen blijk het grootmeesterspel te kunnen uitvoeren. De ploeg speelde niet meer het vlekkeloze hockey, waarin techniek en snel heid alles zijn, waarin het samenspel, kort en lang, zo zuiver is, dat het de schijn wekt alsof de tegenpartij er niet meer aan te pas komt. Het aantal malen, dat de Britse scheidsrechters voor 'n fout van India floten, was zeer groot. Strafcorners moesten de Ne derlanders nemen, maar ze maakten er geen gebruik van. Door snel en enthousiast spel. het belangrijkste wapen van de Nederlan ders, wisten dezen de strijd niet alleen in evenwicht te houden, maar er waren perio. den, waarin het Nederlands elftal het doel van India belegerde, doch het geluk zat de onzen niet mee. In de tweede helft sprong zelfs een scherp schot van Bromberg van de paal het veld in. Over het geheel genomen was het een aantrekkelijke wedstrijd. Kruize kon niet meespelen; hij liep met een grote pleister over het voorhoofd rond en werd vervangen door Bouwman, die wel zijn best heeft gedaan, maar zijn voorganger toch niet kon doen vergeten, - In het eerste kwartier was Nederland in de meerderheid en de voorhoede bracht het zelfs tot een strafcorner, welke door Bouw man werd overgeschoten. Onverwacht kwam evenwel een doelpunt aan de andere zijde, toen doelman Richter volkomen over een schot van de naar de Hollandse naam Jansen luisterende Indiër heenmaaide. Vijf minuten voor rust bleef onze achterhoede staan bij een aanval van de Indiërs en linksbinnen Singh bracht de stand op 20. Stormschade in de Betuwe Enorme partijen valfruit op de veiling Door de hevige Zuidwester storm, die Zondag ook in de Betuwe woedde, zijn mil- lioenen Mlo's fruit afgevallen. De schade die hierdoor aan de pachters is toegebracht is enorm. Juist vorige week was het harde fruit van verschillende boomgaarden ver pacht. Om een beeld te geven hoe groot de schade is, geven wij het volgende voor beeld: Pachters die de opbrengst van een boomgaard hadden geschat op 40.000, be- somden na deze hevige storm de opbrengst op ca. 10.000. Vooral de pachters van de bewaarappel, de goudreinet, die toch al niet dik zit, kregen gevoelige klappen. Op de veilingen in de Betuwe werden, zoals begrijpelijk, gisteren enorme hoeveel heden valfruit aangevoerd. Er werd nood gedwongen enige uren doorgeveild, maar gezien het feit, dat het fruit ook verwerkt moest worden, moest met het veilen gestopt worden. De aanvoer was gisteravond om 9 uur nog in volle gang. Deens jacht vergaan voor Ameland Het 10 ton metende Deense plezierjacht „Agathe" is gistermorgen op de Zuidkust van Ameland vergaan. Alle opvarenden, drie vrouwen en twee mannen, zijn behou den aan land gekomen. Het jacht, dat afkomstig was uit Lustrup, raakte op zee zijn roer kwijt en dreef stuur loos het Amelander Gat binnen. Ter hoogte van Zwarte Haan wilde de kapitein voor anker gaan, doch het anker sleepte over de bodem en het scheepje werd door de harde Zuidwester op het wad gedreven, waar het lek sloeg. De bemanning sprong overboord om zwemmende de kust te bereiken. Dit was een zeer hachelijke onderneming, daar de kust nog vier km weg was en de vrouw van de schipper bovendien de zwemkunst niet meester was. Op een luik liggend is zij door haar man en diens vriend over het woelige water naar de kust geduwd. Na twee uur bereikten allen behouden, maar volkomen uitgeput het land, waar zij bij een landbouwer gastvrij werden opgeno men en van eten en kleding werden voor zien. 21. De beide agenten uit de politieauto waren de op de grond liggende gestalte van Billy Bulk genaderd en bogen zich bezorgd over hem heen. Wat is er aan de hand" vroeg één van hen. Mijn vriend heeft een flauwte gekregen" zei Joris met een droevige klank in zijn stem. „Ik ben bang, dat het gevaarlijk is! Wilt U eens kijken, of U hem helpen kunt? Ik sta machte loos!" De deugniet wachtte, totdat de beide brave ambtenaren zich diep over de beweging loze gedaante heen hadden gebogen. Toen hief hij zijn wandelstok op en raakte ze allebei op een gevoelige plek aan hun achterhoofd, zodat de stakkers bewusteloos neerstortten. Op het zelfde moment naderde de sheriff van de andere kant de gereedstaande auto en duwde zijn ge vangenen naar binnen. Hij sloeg de deur ach ter Panda en Nick Nugget dicht en schoof de grendel er voor. „Ziezo!" sprak de brave man verlicht. „Dat was op het nippertje! Maar waar zijn die twee agenten gebleven?" moeidheid zich lanezarnpr'n ^-"- riik\kajsen voorhoede te noteren .i,sës5 hom 11 1 nor, 1. werkte (2—1). ,ccnts«üïw Croot Brittannliijfc, Daarna volgde de wedslria en Groot Brittannië. vormde voor de stelling hockev van hot „O^.udI fls, V/fjJ hockey van het meer bestaat. Britse elftal sterker de Britten schotvaardlert ,afrki!^ Pakistan, al dient te°SX W de Britten, tannië. NedVrïan^%S moeten spelen voor de oerde plg^ Met 2-0 wonnen de flZ - Zuid-Amerikaantjes zijn er weer en doen geen voor de ons p uk* j Ze zijn er weer, de Zuid-Aiuri eigaretten, die destijds in «.fcfiS van de Nederlandse rokers lading van dit bekende productS hti middag aan in de AmsKffi** het Cubaanse fregat „Antonio mJL een „goodwill-ocht» naar Eu» Jüf Men behoeft zich echter niet mn,"' maken. Zijn wij wel ingelicht du* met in de bedoeling van de rcgeinij banen tot verkoop van een deel derlif te bewegen. Slechts zij, die in de komende im contact zullen komen met de opvareak zullen het voorrecht genieten weei een ouderwetse Zuid-Amerikaan nen opsteken. Op het gerucht van dei voer der eigaretten heeft een aantal journalisten zich onmiddellijk aan'tL van het fregat begeven om de kwalitö beproeven. Ze hebben twee merken fc nen ontdekken te weten „Upmann Ci Ski ros" en „Cigarros Jose L. Piedró" u7^' de kleur van de tabak reeds deed tb den, hebben zij opgelucht gecoosi-fcfipij dat deze merken geen „stroohreed" ooi tgt doen voor de hier te lande bekende Zd étisc Amerikaanse soorten. k'l( De commandant van de „Antonio kapitein Mallo, deelde de Zuid-Ameria t:h met kwistige hand aan zijn gasten uil geen maar dat kon hij niet weten bezoekers niet zo verwonderlijk voois Badpak op het Wederom een vrijspia De kantonrechter-plaatsvervanzr F. van Blerkom heeft Maandag—; uitspraak gedaan in de zaak tegen Haarlemse dame, die zich op het zogenui 4! de stoelenstrand te Zandvoort in bstjfl tel; had bevonden. Mr. Van Blerkom kwam in zijn mi tot dezelfde conclusie als de kanfouKifc mr. Th. F. Raedt, in zijn uitspraai vz: 1 Juni, namelijk, dat de bepalingen ra is Strandschap Zandvoort niet verbitM zijn, omdat de geconstateerde overtref de goede zeden niet aantast, de oröa verstoort en de gezondheid niet beu® De dame werd vrijgesproken. tta ASc fa GE Wereldnieum Ook Italië. De Italiaanse minister tenlandse Zaken, graai Carlo Sc* heeft een nota aan de DonauconfereJ gezonden, waarin hij verklaart, c« Italië recht heeft aan (U cm» deel te nemen. Italië heeft m 1»« genomen en ligt door de San uo pas in het gebied, dat hejn|_t% Donau heeft, aldus de noia, oio de Amerikaanse delegatie aan cs«" ferentie zal worden voorgelegd. Plaatsvervangers. Te Londen zijn plaatsvervangers der mmistsrs Buitenlandse Zaken van de Vier" bijeengekomen ter opstem.» de aanbevelingen voor de toeon» vroegere Italiaanse kolomen. voor 15 September gereed moe n* men met het coördineren speciale voorstellen met het I vredesverdrag. Indien ajnt zal de zaak voor de UWM9 moeten worden. In diplomatiek-j te Londen toont men zich Pl over de afloop en vele waaran5^ van oordeel, dat de hwestie P mene vergadering der UNO te besproken zal moeten worden. Tenzij Op voorstel van JlSD# afgevaardigde Dcnauconferentie MaanjïB j. ll mene stemmen pers vergaderingen toe te la commissie anders bepaalt, co Joegoslavische persbureau. Over de munr. De t-ocpea regering verklaren m grote overwinning ojuwt[Se nisten geleide WO De resten van het vg» [l0, zouden in wanorde muur viuchtennaardeK^ Regeringseenheden hebba kow-pas bezet tenem^ de tegenstander om na door te dringen te venjdelen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2