nette meisjes flinke meisjes CELESïï „Europese economische Unie is noodzakelijk voor het herstel" Balk Katholiek Nederland bracht hulde aan Kardinaal de Jong Snelle berechting van diefstallen bij K.L.M. 1 Inschrijving SECRE TARESSE BOEKH.- CORRESP. INST. PONT Luidsprekers BOEKHOUDEN MAANDAG 16 AUGUSTUS 1948 IJ MUIDER COURANT CAMILLE GUTT: Zere plekken aangewezen De directeur van het internationaal mo netair fonds, de heer Camille Gutt, minis ter van staat en oud-minister van financiën van België, gaf in Den Haag in een vijftal lezingen voor de internationale academie voor het recht zijn visie op „De Europese economie en haar toekomst." Deze lezingen kunnen als volgt worden samengevat. 1. „Europa, meer dan welk ander deel der wereld ook, is afhankelijk van de wer king van de wereld-economie. Europa staat tegenover moeilijkheden zonder weerga. Dit werelddeel, dat de werkplaats en de bank van de wereld was, is op het ogenblik niet meer dan een deficitaire economie, die de reserves, welke in de loop van talrijke jaren werden vergaard, uitput en die af hankelijk is van de hulp van de overzijde van de Oceaan. Dit Europa ziet zich gesteld tegenover grote externe deficieten. De ver tegenover grote externe deficieren. De ver nietiging van rijkdom en initiatief, welke door de twee wereldoorlogen veroorzaakt werd, geeft daarvoor een verklaring. De toekomst van de Europese economie hangt af van het herstel van deze rijkdom en van de aanmoediging van het initiatief, opdat Europa kan voorzien in de eigen behoeften. De Amerikaanse hulp kan van vitaal be lang zijn om dat doel te bereiken, maar Europa alleen moet de toekomst van de Europese economie bepalen." 2. „De Europese volken geven er zich wel rekenschap van, dat dit de laatste ge legenheid is, de Europese economie weer op te bouwen. Bijna alle Europese landen heb- ben een groot deel van hun productie-op brengst bestemd voor investeringen, tenein de de reconstructie en de modernisering van die economie te vergemakkelijken. Eveneens voor het herstel van hun produc tie-apparaat en hun transportmiddelen heb ben zij hun consumptie-peil gehandhaafd beneden dat van voor de oorlog. Voor het bereiken van dit program hebben de rege ringen de actieve steun gehad van hun volken. Dank zij deze belangrijke investe- rings-programma's en de hulp van de Ver enigde Staten en Canada heeft de indu- SCHEEPVAART K. H. L. Salland 13 Aug. van Amster dam naar Zuid-Amerika. Holl. Afrika Lijnen. Nigerstroom 13 Aug. van Antwerpen naar Bordeaux. Vinke en Co. Rossum 14 Aug. van Oulu naar Rotterdam. Mij. Oceaan. Polyphemus 14 Aug. van Amsterdam naar Engeland. Wijsmuller. Sleepboot „Stentor' arr. 13 Aug. van Bergen te Rotterdam. De sleep boot „Noordholland" van Rio de Janeiro naar Dakar, bevond zich 13 Aug. op 13 gr. 45 min. Zuiderbreedte en 36 gr. 45 min. W. lengte. K. N. S. M. Danae 12 Aug. van Genua naar Tunis. Deo Duce 1-3 Aug. van IJmui- den naar Aarhus. Bacchus 13 Aug. van Piraeus te Mutzuna naar Thessaloniki. Cot- tica 13 Aug. van Amsterdam naar Dover. Hercules 13 Aug. van Gibraltar naar Al giers. Ilos 14 Aug. te Amsterdam van Rot terdam. Orpheus 13 Aug. van Livorno naar Genu. Schie 12 Aug. van Barbados naar Puertocabello. Strabo 14 Aug. te IJmuiden van Amsterdam. Vulcanus 14 Aug. Dunge- ness gepass. (Amsterdam-Genua). Titus 13 Aug. van Izmir naar Messina. Doros 12 Aug. van New York naar West-Indië. Ganymedes 13 Aug. van Balbao naar Buenaventura. Mij. Nederland. Celebes 14 Aug. te Safaja naar Aden. Groote Beer 13 Aug. Pant'ellaria gepass. naar Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt 13 Aug. Pantellaria gepass. naar Amsterdam. Manoeran 13 Aug. van Soerabaja naar Makassar. Mapia 13 Aug. van Port Said naar Amsterdam. Oran je 14 Aug. van Antwerpen naar Amsterdam Grote vaart. Aagtekerk, Rotterdam Australië, 13 Aug. van Genua. Abbekerk, AustraliëRotterdam, 13 Aug. te Genua. Alblasserdijk 12 Aug. van Tampico te Cor- puschristi. Amstelkerk, AmsterdamWest Afrika 15 Aug. te Dakar verw. Averdijk 14 Aug. van Baltimore naar New York. Bos koop, ValparisoAmsterdam, 14 Aug. te Antofagasta. Coryda (t) 14 Aug. van Huil naar Curagao. Cronenburgh 13 Aug. te Mantyluoto. Ittersum, Rotterdam—Calcutta 12 Aug. te Genua. Kertosono, JavaRot terdam 14 Aug. van Port Said. Nieuw Amsterdam 13 Aug. van New York naar Rotterdam. Oranjefontein, AmsterdamO. Afrika, 14 Aug. van Antwerpen. Poseidon, New YorkPuerto Cabello, 13 Aug. te Cu- manaten Anker. Prins Willem II, Amster dam—New Orleans, pass. 13 Aug. Keywest. Stad Alkmaar, BonaIJmuiden, pass. 14 Aug. Oporto. Stad Schiedam 13 Aug. van Port Gentil naar Pointe Noire. Tankhaven 3 14 Aug. van Batavia naar Soengei Ge- rong. Tiba, AntwerpenBuenos Aires pass. 13 Aug. St. Vincent kv. Tiberius 13 Aug. van Maracaibo te Puerto Cabello. Triton 14 Aug. van New York naar Curagao. Volen- dam, Buenos AiresRotterdam, pass. 14 Aug. Ouessant, wordt 15 Aug. aan de Hoek van Holland verw. Westerdam vertrok 14 Aug. van Rotterdam naar New York. Ara- mennon 11 Aug. van Trinidad naar Caru- pano. Albirea 13 Aug. van Buenos Aires naar Montevideo. Alcyone, Casablanca Amsterdam, pass. 14 Aug. Finisterre. Baralt 11 Aug. van Curagao te Laguaira. Boskoop 10 Aug. van Valparaiso naar Amsterdam. Heinrich Jessen 11 Aug. van Hongkong naar Swatow. Lombok 11 Aug. van Manilla te Cebu. Murena 11 Aug. van Singapore naar Miri. Noordwijk, TrinidadAmster dam 13 Aug. op 780 mijl Z.W. van Fayal (Azoren). Notos 12 Aug. van Cap Haitien naar Ford Liberte. Papendrecht (a) 13 Aug. van Hull te Corpus Christi. Straat Soenda 11 Aug. van Penang n. Singapore. Woens- drecht (t) van Purfleet te Rotterdam. Ames Victory 19 Aug. van New York via Ant werpen te Rotterdam verwacht. Kleine vaart. Albatros, Hudoksval— Amsterdam, pass. 14 Aug. Holtenau. Al- garve 13 Aug. van Delfzijl naar Rotterdam. Bernisse verm. 14 Aug. van Nhkoping naar Dordrecht. Flandria 12 Aug. van Manches ter te Rouen. Glashaven, RotterdamGo thenburg pass. 13 Aug. Holtenau. Hast I 13 Aug. van Llanelly te Bayonne. Hast IV, GothenburgLe Havre pass. 13 Aug. Hol tenau. Marietje Bohmer, 14 Aug. van Sundsval te Stugsund. Nijenburgh pass. 13 Aug. Kiel naar Rotterdam. Rika 13 Aug. van Lubeck naar Middlesbro. Sambre 13 Aug. van Parijs naar Amsterdam. Virgo 13 Aug. van Kiei naar Hull. Sleepbedrijf. Ebro met kraan Havre Tunis. 13 Aug. te Falmouth. Witte Zee met 2 bakken 13 Aug. van Rotterdam te Cura gao. Op 15 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Gapern van Otterbecken. Greth van Ostende. Svolder van Antwerpen. Knelworth van Delfzijl. Reykjanus van Ant werpen. Joost van Skötskar. Curte van Lon den. Eemsstroom van Londen. Patria van Hull. Plover van Londen. Rabenhaubt van Brake. Capelle v. Helsingfors. Norman Star. Vertrokken op 15 Augustus: Amazone naar Skurir. Gorch Fock naar Hamburg: Melbour ne naar Hamburg. Capitaine Arsène Guilific naar Rotterdam. Songa naar Bergen. Markelo naar Rotterdam. striële productie in alle landen van West- Europa haar vooroorlogs peil herwonnen. Ongelukkig genoeg is de agrarische pro ductie nog niet gelijk aan de vooroorlogse en aan de Europese capaciteit. De Europese uitvoeren hebben het vooroorlogse volume bereikt, maar zij zijn nog zeer beneden het peil, dat noodzakelijk is voor de Europese invoerbehoeften op lange termijn." 3. „Alle Europese landen zien zich ge steld tegenover buitengewone behoeften, voor een groot deel tengevolge van inves tering en regeringsuitgaven, die hun pro ductie-capaciteit te neer drukken. De eerste taab, welke voor het herstel van het interne evenwicht noodzakelijk is, is de beperking van de regeringsuitgaven en van de investeringen, die gefinancierd werden door het scheppen van crediet. Men moet een vermeerdering der inkomsten niet toestaan, tenzij deze vermeerdering gepaard gaat met een verhoging van de productie, in het bijzonder die van de verbruiksgoede- ren. Door middel van deze politiek kan de buitensporige externe vraag beperkt wor den." 4. „Een nog moeilijker probleem voor Europa zal dat van het herstel van haar internationale economie zijn. Het verlies van de investeringen aan de overzijde der zeeën, de meer verhoogde prijzen en de behoefte om een groot deel van de produc tie te gebruiken, om aan de interne behoef ten te voldoen, zijn oorzaak, dat de balans der betalingen ernstig uit haar evenwicht is geraakt. Het verlies van de Duitse pro ductie-stroom en van de Duitse markten hebben de betalingsmoeilijkheden van Europa vergroot. De deficieten zijn gedekt door de schenkingen en de credieten van de Verenigde Staten en van Canada en ge deeltelijk door de hulp, die door sommige Europese landen aan andere is gegeven. Daarenboven zijn de Europese reserves uit geput. De Europese landen moeten hun afhankelijkheid van de bronnen van het Westelijk halfrond, voor wat hun abnor male importen betreft, verminderen; zij moeten zich onderling voorzien van een groot deel der goederen, welke zij nodig hebben, maar zij moeten hun exporten naar het Westelijk halfrond en naar de andere gebieden, die Europa in dollars be talen, opvoeren." 5. „De voornaamste taak van Europa is de vergroting van de doeltreffendheid van zijn productie. Zulks maakt een uitgebreid program van investeringen noodzakelijk, teneinde de Europese productie te vergro ten, in het bijzonder van die goederen, welke naar het Westelijk halfrond moeten worden geëxporteerd. Een herziening van het geheel der Europese economie zal noodzakelijk zijn, niet alleen ónder haar voor oorlogse vorm, maar gebruik makend van alle Europese productievoorwaar- den. De Europese handel zal verge makkelijkt dienen te worden door een systeem van multilaterale betalingen in Europa. In die tijd zal een Europese economische unie gevormd moeten worden. Indien deze maatregelen ge nomen zijn, behoeft men niet te vrezen, dat de Europese economie niet in haar eigen behoeften kan voorzien en niet een niveau van verhoogde welvaart kan scheppen. Dat wil niet zeggen, dat Europa geïso leerd zal worden van de rest van de wereld, het zal alleen een meer actief deel gaan nemen in de wereld-economie. Het doel van het internationale monetaire fonds is het vergemakkelijken van het scheppen van voorwaarden, waardoor zich de wereld economie kan herstellen." Stormschade aan het fruit bedraagt 10 a 15 procent Uit de thans uit alle delen van het land bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening binnengekomen offi ciële gegevens betreffende de schade, die de storm dezer dagen aan het fruit heeft toegebracht, blijkt, dat deze schade, over het gehele land genomen, ongeveer 10 a 15 procent bedraagt. Het fruitcentrum in de Betuwe heeft wel het sterkst geleden. Hier bedroeg de storm schade aan de appelen ongeveer 25 procent, aan de peren ca. 21 procent en aan de pruimen gemiddeld 23 procent. In andere centra (Zuid-Limburg, Zeeland) was de schade daarentegen aanzienlijk minder. De goudreinetten blijken wel het meest van de storm te hebben geleden. Opvallend is ook, dat in het algemeen de matig be laden bomen naar verhouding meer schade opliepen dan de volbeladen. „Feestcommissaris" inde duizend gulden Een 24-jarige Haagse electricien, S. M. A., heeft zich bij de voorbereidingen van de feestelijkheden in Den Haag verdien stelijk gemaakt op zijn manier. Omdat blijkbaar niemand op het idee was geko men hem te verzoeken zitting te nemen in enof andere commissie, benoemde hij zichzelf maar tot lid van de feestcommissie Heerenstraat, en in deze „functie" ging hij de bewoners van die straat langs, om er geldbedragen te incasseren. Ook in de Spui straat opereerde hij. Daar kwam hij zelfs met gewichtige lijsten met het opschrift „Feestcommissie straatverlichting Spui straat", waarop alle namen van de zaken lieden in die straat vermeld stonden. Zijn „functies" brachten hem in totaal f 1000.- op. De Haagse politie was het niet met zijn opvattingen eens en maakte een einde aan zijn activiteit en aan zijn vrijheid. LANDELIJKE COLLECTE DER VIJF MILITAIRE FONDSEN. De vijf militaire fondsen „Het fonds 1815 voor verminkten en nagelaten betrekkin gen", de „Koninklijke nationale vereniging tot steun aan miliciens „Stamil", „Ereschuld en Dankbaarheid", het „Karei Doormanfonds" en de „Prins Bern'nard- Stichting" hebben zich aaneengesloten om de hulp aan allen, die door de oorlog 1940 '45 en door de toestand in Indonesië op het ogenblik getroffen zijn, ter hand te nemen. Ook worden strijders en nagelaten betrek kingen uit vorige oorlogen door de geza menlijke militaire fondsen geholpen. In de periode van 114 September wordt door het gehele land een collecte gehouden, waarvoor door de minister van Oorlog en Marine ad interim toegezegd is, dat ook militairen van land- en zeemacht als vrij willigers mogen collecteren, Ook Nel Karelse, die zo dapper heeft vèr- gesprongen op de Londense Spelen hoe wel helaas net niet ver genoeg is nu weer thuis: in Kortgene (zielental: vijftienhon derd). Geen Olympisch goud bracht zij mee, geen bronzen plakje zelfs, maar desondanks hebben de 1499 overige zielen haar een ontvangst bei-eid die klonk als een klok. Net als bij Fanny in Amsterdam waren er erepoorten en guirlandes, juichende mas- saas en hoempamuziek en net als bij Fanny was er een ontvangst ten stadhuize als hoogtepunt van het feest. Burgemeester roemde daar in gloedvolle volzinnen de wijze waarop „onze Nel" in het verre land de eer van Nederland en Kortgene ver dedigd had en bood haar namens de dank bare burgerij een springbak aan, welke Kortgene tot nu toe ontbeerd had. Natuur lijk niet zo'n matras met stalen veren, maar een heuselijke ver-spring-bak, met écht zand erin en bekostigd uit de gemeentekas! Was natuurlijk wel een hele uitgaaf ge weest, maar nu kon Nel dan naar hartelust oefenen voor de volgende Olympiade en bovendien was Kortgene ook een bijzondere attractie rijker geworden: een officiële springbak, waar vindt men die nog. Alleen houdt heel Kortgene nu waar schijnlijk het hart vast, dat er op een kwade dag nog eens een locaal sportwonder op zal staan met talenten in een andere sport- richting zeg hardlopen of tennissen want dan zou je in veel hogere kosten ver vallen maar gelukkig lijkt de kans daar op vrij klein, met een zielental van 1500. C. Ter gelegenheid van diens veertigjarige priesterschap In een half jaar verdwenen ruim 2000 theedoeken „Onze nationale trots, de K.L.M.,wordt door deze diefstallen en verduisteringen, door de voortdurende corruptie, volkomen on dergraven. Men verliest te zeer de détails van de bedrijfsvoering uit het oog, omdat men te veel naar de grote lijn, naar de gunstige bedrijfsresultaten kijkt. Ik ben ervan overtuigd, dat dit niet al leen bij de „Pantry", de provisiekamer, het geval is, maar ook op andere afdelingen. Men begrijpt niet eens meer, dat het mee nemen van aan het bedrijf toebehorende voorwerpen diefstal is." Aldus sprak de Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, Vrijdag middag in zijn requisitoir tegen drie con troleurs en een hulp van de „Pantry", de provisiekamer van de K.L.M. op Schiphol, vanwaar de vliegtuigen bevoorraad worden. Mr. van der Valk Bouman zwaaide lof toe aan de Rijksrecherche, die mogelijk had jemaakt, dat de verdachten reeds binnen één dag hadden kunnen worden voorgeleid. De vier beschuldigden bekenden allen de ten laste gelegde feiten: het wegnemen van theedoeken en kleine hoeveelheden inge blikte levensmiddelen, die ten eigen bate werden gebruikt. Zij voerden als verzach tende omstandigheden aan, dat zij van kleine salarissen moesten rondkomen en hun chefs het slechte voorbeeld gaven. Eén der verdachten jonge huisvaders meestal schetste de toestand als volgt: „Van de dag af, dat ik in Januari 1947 in dienst van de K.L.M. trad, merkte ik op, dat er door elk lid van het personeel, van hoog tot laag regelmatig goederen werden weggenomen. Zo nam één der chefs tegen Kerstmis een paar blikken met gebraden kippen naar huis." De politierechter, mr. N. Smits, achtte deze chaotische toestanden zeer ernstig en verzekerde: „Ik begrijp, dat als Uw superieuren gap pen, het ook voor u zeer moeilijk wordt. Zodra er voldoende bewijsmateriaal tegen hen is, zullen ook zü hier terechtstaan en zij zullen hun straf niet ontlopen." Eén der verdachten, die met een vrouw en drie kinderen van 184.per maand moest rondkomen, had de gestolen thee doeken als luiers gebruikt. Mr. Van der Valk Bouman merkte op, dat het aantal theedoeken in de „Pantry" op 1 Januari van dit jaar 2400 bedroeg. Einde Juni waren er nog 158 over. „Die zijn toch niet allemaal als luiers gebruikt" schrok de politierechter onder grote hilariteit. Zowel de Officier als de politierechter hielden rekening met alle verzachtende omstandigheden. De eerste eiste tegen de drie controleurs ieder veertien dagen ge vangenisstraf met onmiddellijke gevangen neming en tegen de hulp tien dagen. Mr. Smits veroordeelde allen tot een week. „Dat valt mee, hè?" polste hij de verdachten en één van hen zei: „Ik ben u bijzonder dankbaar." En hij meende het. Grote woorden Het was Zondag veertig jaar geleden dat kardinaal Johan de Jong, aartsbisschop van Utrecht, de heilige priesterwijding ontving. Op indrukwekkende wijze is dit voor katholiek Nederland, doch vooral voor het aartsdiocees Utrecht belangrijke pries terjubileum herdacht. Zowel de pontificale mis als de huldiging vonden plaats in het Utrechtse stadion, tot in de uiterste hoeken gevuld met naar schatting twaalfduizend mensen. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink en vele andere hoge autoriteiten waren onder de aanwezigen. Tegenover de ere-tribune was een altaar opgesteld, dat omringd was door een keur van bloemstukken. Om tien uur betrad de kardinaal de ere-tribune. Hij was gehuld in het rode kardinaalskleed met lange sleep en getooid met het lint van het Groot kruis van de orde van de Nederl. Leeuw. Als escorte fungeerden drie Maltheser ridders in hun scharlaken statiejassen met de degen en de zwarte steek op het hoofd. In zijn gevolg bevonden zich mgr. Giobbe, pauselijk internuntius te Den Haag, mgr. dr. Jan Olav Smit, kanunnik van St. Pieter te Rome en mgr. dr. Eras, procurator van het Nederlandse episcopaat. Het gezelschap nam plaats op de gere serveerde zetels, links van het altaar. De Gregoriaanse gezangen van O. L. Vrouw Hemelvaart werden ten gehore ge bracht door een schola van theologanten en fraters. Groepen verkenners en leden der jeugd beweging die lange slingers sparrengroen versierd met bloemen droegen, stonden rondom het terrein opgesteld. Een dertigtal meisjes, allen een krans dragend, en ge kleed in lange rode gewaden, voerde na de mis een rhythmische volksdans uit. Hierna betraden 500 als bruidjes uitgedoste meisjes het terrein en bestrooiden dit met bloemen. Inmiddels was de altaarruimte in een podium veranderd en de kardinaal met zijn zijn gevolg begaven zich daarheen tussen een haag, gevormd door de bruidjes, die de kerkvorst toewuifden met palmen onder toejuichingen van de duizendkoppige menigte. Nadat de kax'dinaal op het podium plaats had genomen, nam het huldigingsspel onder leiding v.an Anton Sweers een aan vang. Achtereenvolgens traden naar voren groepen wereldgeestelijken uit het aarts bisdom, ordegeestelijken, fraters semina risten van groot en klein seminarie, Oekrainische geestelijken en theologen, die bij de paters Augustijnen een gastvrij ver De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De met Sovjet-Russische vergunning ver schijnende „National Zeitung", het orgaan van de onlangs gestichte nationaal-demo- cratische partij der Sovjet-zóne, heeft de door Nederland geëiste grenswijzigingen tot .probleem nummer één" verklaard. Vol gens het blad is het Duitse volk onder geen beding bereid „met deze roof van Duits gebied genoegen te nemen". Het blad geeft weliswaar toe, dat Duits land zijn herstel duur betalen moet, doch knoopt daar de vraag aan vast: „Maar wat zijn wij aan Holland schuldig?" De „Natio nal Zeitung" eist, dat de West-Duitse minister-presidenten zich onverwijld tot de militaire bestuurders zullen richten om „deze ernstige nationale catastrophe" af te wenden. Bunkerbepalingen wat soepeler Wij vernemen, dat op enkele uitzonde- •ingen na de buitenlandse schepen, die in de havens van Rotterdam of Amsterdam komen bunkeren, met ingang van heden niet meer verplicht zijn in Amerikaanse dollars te betalen, zoals eerst was voorge schreven. De Nederlandse Bank heeft deze bepaling thans veranderd en voorgeschre ven, dat alleen nog Duitse, Griekse, Spaan se en Panamese schepen hun bunkerkolen in Amerikaanse dollars moeten voldoen. Wat de meeste andere schepen betreft, de ze kunnen voortaan betalen naar eigen wens in dollars, ponden of elke andere valuta, al naar gedang de handelsovereen komst tussen Nederland en de landen, Geen hogere prijzen voor haring in detailverkoop Verzoek der vishandelaars afgewezen Naar aanleiding van het verzoek om ver hoging van de haringprijzen, opgesteld in een vergadering van yisdetaillisten ir Utrecht, verklaart het „Directoraat-Gene raal van de Prijzen" het volgende: .,De prijsstelling van 10 cent voor een schoongemaakte haring op 2 Augustus j.l. is niet onverwacht gekomen. De prijs werd bij het Voedselvoorzieningsblad reeds in Juni aangekondigd en diezelfde maand in „De Visserijwereld" overgenomen. Zowel reders als handel wisten dus ruimschoots van te voren, met welke ge bonden prijzen zij na 2 Augustus rekening moesten houden. Dat er desondanks nog handelaren tegen prijzen van 80 gulden per kantje grote partijen voor opslag in het koelhuis hadden ingekocht en nu met een nadelige handel zitten, is niet aan de prijsregeling te wijten. Bij een groothandelsmarge van 6, per kantje ongeacht het haringstukstal, is de inkoopsprijs voor de kleinhandel nu ten hoogste 6 cent per stuk. De detaillist ver koopt de haring schoongemaakt voor 10 cent per stuk en kan dus op een kantje met een inhoud van 1.000 stuks 40,bruto winst maken. Er zijn enkele kleinhande laren, die niet meer dan enige kantjes per week omzetten, maar er zijn er eveneens, die volgens hun eigen verklaring van 21 Mei tot 31 Juli 200 kantjes, d.i. 20 kantjes per week hebben omgezet. Daaruit volgt bij een stukprijs van 10 cent een bruto winst van ƒ800,per week. In het tijd vak van 21 Mei tot 31 Juli was de prijs echter vrij en bewoog zich omstreeks 12 cent. De bruto winst per week mag voor de betrokkenen dus nog 100,hoger word geschat. De regeling voor 1948 waarborgt, dat de hogere waarde van de meer gevraagde „klein vallende" haring (hoger stukstal per kantje) thans de reder/visser ten goede komt. Dit is niet meer dan billijk, omdat deze voor de- „groot vallende", minder be geerde soorten (lager stukstal per kantje) genoegen moet nemen met prijzen ver be neden de genoemde maximumprijzen. Er is dan ook, zo concludeert „Prijzen", geen enkele reden om van de prijsregeling, maximaal 8 cent voor detailverkoop van zoute, en 10 cent voor schoongemaakte haring af te wijken. Het verzoek van de vakgroep is derhalve afgewezen. Prinselijk Paar naar vlootrevue in Sneek Het Prinselijk Paar zal Dinsdag het z.g. admiraalzeilen en de vlootrevue bijwonen, welke tijdens de zeilweek in Sneek worden gehouden. Héf Prinselijk Paar zal des middags om streeks één uur de Friese grens bij Blesse per auto passeren. Via Wolvega en Joure wordt naar Sneek gereden, waar de „Piet Hein" inmiddels aan de Jousterkade ge moerd zal liggen. De „Piet Hein", met de Prinselijke familie aan boord, zal om half drie uit Sneek vertrekken en het Sneker meer om kwart over drie bereiken. Een kwartier daarna begeeft het Prinselijk Paar zich aan boord van 'n politie-motorboot om de vlootrevue bij te wonen. Van 4 tot 5 uur wordt het admiraalzeilen gehouden waar aan door drie klassen wordt deelgenomen, namelijk de 30-kwadraats klasse, de Regen boogklasse en de 16-kwadraatsklasse. Na afloop van het admiraalzeilen zal waar schijnlijk aan boord van de „Piet Hein" .scheepsraad" worden gehouden. Pas dan is het de aanwezige vaartuigen toegestaan het anker te lichten en in grote bogen om de „Piet Hein" te varen. Om half zes zal waarin de eigenaar van het schip of de het Prinselijk Paar bij Uitwellingerga het charter daarvan, woont of gevestigd is. jacht verlaten en per auto vertrekken. blijf gevonden hebben en groepen uit de verschillende maatschappelijke klassen. Van elk dezer groepen trad een vertegen- woordiger(ster) naar voren, om in dicht vorm een gelukwens uit te spreken. De hele parade werd gevormd door ongeveer 2000 deelnemers, die honderden vlaggen in allerlei kleuren droegen. Aan het eind van de huldiging sprak de kardinaal een kort dankwoord, waarna de plechtigheid gesloten werd met het Wil helmus. Kerstpaketfen-actie gaat weer in zee De Niwin gaat wederom. Kerstpaketten naar Indonesië sturen. Het doet misschien wat vreemd aan, om in de maand Augustus aan Kerstmis te gaan denken, maar wan neer men in aanmerking neemt, dat het heel wat voeten in de aarde heeft, alvorens de Niwin al haar paketten over zee ge zonden heeft, is het begrijpelijk dat zij nu bij het scheiden van de zomer reeds aan haar actie begint. In 1946 verzond de Niwin 155.000 en in 1947 191.740 paketten naar de militairen over zee. Zij wil thans tweehonderdduizend Kerst paketten tot in de verste uithoeken van de archipel verspreiden. Het betreft dit jaar niet uitsluitend militairen, doch ook bur gers en kinderen zullen via de Niwin een presentje kunnen ontvangen. De prijs van ieder pakket bedraagt 5, In de periode van 15 Augustus tot 30 Oc tober zullen de Niwin-comités en de thuis frontorganisaties 1.000.000,bijeen trach ten te brengen. Op iedere Nederlander zal een beroep worden gedaan deze actie finan cieel te steunen. Er zullen coupures be schikbaar worden gesteld a 5,2,50, 1,— en 0,50. Het is echter niet mogelijk een Kerst pakket aan een bepaalde militair te adres seren. De Niwin zorgt ervoor, dat elke militair een pakket krijgt. Dit om te voor komen, dat militairen met een kapitaal krachtige familie meer pakketten zouden ontvangen en zij die familie met een gering inkomen of in het geheel geen familie meer bezitten, weinig of niets zou den krijgen. Er wordt zorg gedragen, dat de paketten bestemd voor hen, die op de buitenposten vertoeven, het eerst zullen worden afge zonden. Zij, die op eenvoudig bereikbare plaatsen vertoeven, zullen hun presenten daarna ontvangen. Gijzelaars-reünie Zaterdag hebben de oud-gijzelaars in 's-Hertogenbosch een reünie gehouden, die begon in de aula van het Groot-ziekenhuis, dat zo'n grote rol heeft gespeeld bij het „wegmoffelen" van gijzelaars die zoge naamd ongeschikt waren voor een verblijf in het kamp. Om uitdrukking te geven aan de dankbaarheid jegens het personeel, dat zulke grote risico's heeft gelopen, bood dr. M. Steyns het ziekenhuis een radio-instal latie aan. Na de lunch vertrok het gezelschap naar het klein-seminarie „Beekvliet" in St. Mi- chiels-Gestel, waar na een korte rondgang door de zo vertrouwd geworden lokalen een gedenksteen werd onthuld in de hal. De burgemeester van Kampen, de heer H. M. Oldenhof, gaf een verklaring van de drie symbolen die op deze steen zijn aan gebracht, een sleutel, een dolk en een kruis. De eerste duidt op de vijandelijke macht, de dolk symboliseert de doodbedreiging. die helaas niet loos is gebleken en het kruis geeft de Christelijke en geestelijke verdie ping, in dit kamp verworven, aan. Op de steen staat voorts: „Van 4 Mei Schiphol aan de sie. Vermoede]^?'», naar Haarlem Q twIalKSSi "«O reldverbond van ml!i s era. Vertegen??,fc* P-Dbrrfis"''v. meerd predikantTv?,B"^- Gereformeerde Kerk.r-^U"'- acclamatie beroepen Marguérlte Coupctll! voordrachtkunstenares^ "v perus vertrekt heden?.,?" geland, waar zij j. pe- K optreden. OU'; Is. 1942 tot 6 September 1944 nar» door de Duitse als kamp voor Nedi De burgemeester Van a??*. van der Dussen, gewïJ?^* de hulp der SoBf Gestel, waardoor het j rd gema_. waarin de gevc^ns™^ jegens de plaatselijke bi?, «3 werd gebracht. dragelijker "werd* gemaakt? f gemeester van het dorn'"'y Ook de Raad neemt Reynauds plan De Franse Baad van de Sta», na een rumoerige nadÜS terdagmorgen zijn goedwE*^ aan het wetsontwerp speciale volmachten aas pï?ï de minister van Financiën, en stemmen voor en 90 tegen n. ®1' ten hadden zeven-en-zeventkL?? ten op het ontwerp ingefai** Het ontwerp zal thans Mj.,., Vergadering in tweede tams fflf Voetbal V.S.V. klopte Antw wptejtt ZaerSapiüi, In Beverwijk i voetbalwedstrijd gup^u IU het Antwerpse ZateriagmiSft Belgen speelden een pittig SDCj waren niet opgewassen teen VSr nieuwe spelers in de ploeg hac aanstaande competitie zuilen uil Muské was bijzonder op SrM .',2 drie doelpunten. Van Onselen scoo? maal. Met 4-3 wonnen de IJmuidena» Haarlem zegevierde in Slid Stormvogoels en Haarlem nar-1 terdag in Sneek deel aan het tournee i met „Sneek" onder de titel „Sport dadigheid" werd gehouden. Indeto uren won Stormvogels met 2-)i Sneek, waarbij de buitenspelers feg, Luppens de doelpunten maakten won Haarlem met 4—1 van Sneu. der Linden speelde bij Haarlem. achter en de voorhoede was als vclgii mengesteld: Van Bakel, Groenevcld. zen, Smit en Poelman. In de wedstrijd Haarlem-Stom^ wonnen de Haarlemmers met 3-! ?j at man (2) en Van Bakel maakten ÜS punten. Het spel der voorhoede vac Ha n lem was goed en de aanvallen vaarlijk. Over het algemeen ging de q vrijwel gelijk op. Bij Stormvogels r.-j fe Blinkhof Jr. mee en ook was Sr.cij dezer dagen uit Indië teruggekeeiaq de partij. Heden overleed, geheel onverwacht, onze geliefde enigste Zoon ABRAHAM WARNAAR, in de leeftijd van 21 jaar. Zijn diepbedroefde ouders: A. Warnaar J. E. Warnaar-v. Raan IJmuiden, 13 Aug. 1948. Spilbergenstraat 13. De teraardebestelling zal plaats vinden Dinsdag 17 Augustus a.s., des namid dags 2 uur, op de be graafplaats „de Biezen" bij Santpoort. Vertrek sterfhuis 1.30 uur. voor de in Sept. aanv. cursussen voor meisjes 1 voor jongens voor jongelui met 3- of 5-j. H.B.S., Gymn. of Mulo. Prosp. op aanvr. Haarlem, Oude Gracht 71 Dir. G. W. VAN GOOR Leraar Boekhouden M.O. EEN WONING aangeboden te den Haag (Scheveningen) of Delfzijl tegen een woning in IJmuiden of omgeving. In lichtingen bij J. Wolf, Mar cus Buschstraat 121, Delfzijl. WONINGRUIL. Aangeb. le Etagewoning te A'dam, bev. 2 k. slaapk. en keuken f 5.80 p. w. voor vrije woning in gem. Velsen. Event, drieh. ruil mogelijk. Brieven L 2688 bur. van dit blad. WONINGRUIL. Wie wil mooie woning 2 kamers, kl. kamertje en mooie keuken, halte Casembrootstr.. ruilen voor 2 kamers en 2 slaapka mers, onverschillig waar. Br. L 2687 bur. v. d. blad. Te koop: TANDEM, in prima staat. Cypressenstr. 1. WIL DE DAME met kind, „meisje", die j.l. Dinsdag eén klein busje verf en een kwastje kocht, zich vervoe gen Glas- en Verfhandel Piet van Lieshout, Oosterduinpl. 92, IJmuiden-O. Tel. 5651. p. c. DE GEUS oud-belast.ambt te IJmuiden Belastingconsulent BREDEROODSEWEG 55 Santpoort (StaL) Spreekuur v. 19.20 uur speciale modellti voor zware figurei Maatnemen: elke Dlt-'::: Donderdag van 2-5 uur. KL. HOUTSTR. 56, Burin GROENEWEG 15, Ha-a Wij vragen vanaf 15 jaar voor alle afdelingen. IJMUIDER WASSERIJ, Snelliusstraat 39 IJmuiden. Ns 5 a B. Rambonnetlaan 25- GEVRAAGD Til voor alle afdelingen- Prettige werkkring, trisai wordt vergoed. Wasserij HOEK EN VAART, Bloemendaalse- straatweg 17. Santpoort-Station Woensdag 18 Augustus vangt e< aan voor het praktijkdiploma Volledige opleiding met 3 'esur.tJ0KI voor het Associatie-diploma Juiu In 1947, dus voor het Juni- i Decern^ examen, slaagden 230 candidaten. geslaagden werd 107 maal het cyje toegekend. Van hel laalste, ins in "Ji beschikken wij neg niet om Van 150 candidaten ontvingen tctf bericht, dat zij zijn geslaagd. Inlichtingen en inschrijving dagelijks 00 9 en van 7-9 uur aan het lesge ou Frans Halsplein Tele

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 4