Ou A oorlogstuig eist nog steeds Irüke slachtoffers Visserij-varia Nieuwe Uitgaven Kwartet in een flat 24 AUGUSTUS 1948 IJMUIDER COURANT 11 I L~l actie tegen roekeloos Jerspe' en ouc'er''i'ce onachtzaamheid .flrf het ministerie van sinds enige tijd een j^3^^pVgevaear, dat^ïlei-hande r v. voor de 70 Irtchoien Ifcgen. v°or c» ttf® verschillende grote ma- Sgeloos voor dit doel afgestaan, waann op Ss^üï het gevaar wordt ff-^eSelen worden aange- -»:d<n T-r te bezweren. jWfjLrs op dit gebied is Z*V f "iter dan in 1945. Deze fecorddag van 16 slacht- huid werd 86 pet van agen se" 68 pet. km- 0*°' 25 de 12 en 18 jaar. Het ^'"Senlandsc- Zakeq heeft k- „svchiaters een diepgaand ;pvan Pg™ de oorzaak van is tot de conclusie ge- M en opvoeders schrome- y, jaJ ouders hun km_ >fw°ee™at "n controleren ïa BM sPele" 01 wat Ze m S m in de meeste gevallen «^aSihun onvoorzichtigheid "w irnnr ;L „.t.^rt wel eens in de veronder- 9Ïtm»ne"°fa"der"pl^efft^ si lang in de grond heeft ge- "trvchadelük is geworden. Niets is ■Jnv Ze blijken door de chemische h aie zijn opgetreden, veel gevoeli- 5a en bovendien z.jn de veihg- Ltt doorgeroest. De overheid doet Shn aldus een vertegenwoordiger 's ministerie, kapitein H. van Ooyen IJmuiden umeling Nationaal l^fjmoeten"bekopen of voor ■J» 1"K!™ n.ï.'ct men zijn, wijst men ^ÏSr' brand ontstaat, het in huis hebben van SS en de brandweer 5 '|os»et binnentreedt. De landmijnen he^uffbaar zijn. In de duinen en K het buitengewoon moei- inden, daar deze dikwijls -:L"ettand zijn verdwenen, dat WKs er niet meer op reageren. 5 jt nog houten, glazen, ba- SXrtonnen en gelmproviseer- Se ook geen reactie geven. Er 7;< practisch altijd mijnen achter. de verzekering Oadt csplosiva dubbel gevaarlijk PI Ssren is men in Velsen begonnen met umeling voor het nationale huldeblijk, fcn, die willen medewerken aan het van ons volk en aan zijn bescher men die onzichtbare vijand, de lcan- 'rèllen hun huisdeuren wijd openen iicollectanten deze week aanbellen, 'sr dan enig persoonlijk' geschenk stelt iXbjosteit dit blijk van liefde en waar af op prijs en wanneer het door de 5 van de bevolking mogelijk wordt cjien le doen verrijzen waar de ziekte riffbestreden en de lijdenden geholpen worden, zal dit onze vorstin een atig bewijs leveren dat haar streven 1 «halve eeuw is beloond en haar met dit jubileumgeschenk be ls» de bevolking van de gemeente fein deze alle onderlinge geschillen op patten en geven met milde hand. Oud-Katholieke jongeren facetten Engelse gasten .gezellige en vriendschappelijke sfeer eMaandagavond vele jonge Oud-Ka- ui;n in „Flora" bijeen met hun vijf tig Anglicaanse gasten uit Moulse- die gedurende een week hier ver vroor het houden van een „welcome L$an De Rijk opende met een kort kstwoord in het Engels. „Dit is niet 45 «n vacantie-uitwisseiing zonder - - 'd hij, „maar het is ook het begin r a samengaan tussen de twee Ker- er een klein dansmuziek- voor de microfoon en maakten de 6 en Hollandse jongens en meisjes zusje. Ter afwisseling waren er volks- E«n twintigtal IJmuidenaartjes in K-üederdracht en op klompen bracht yaoewoners in verrukking met vro- Mterhoekse en Zeeuwse dansen. ^rouwen en gastheren converseer- 6 si verbluffende vlotheid in de En- «1, iedereen voelde zich op zijn ge- ve€! 'J3 behoefde er dus niet meer «a te worden, hetgeen zijn verkla d-u in het feit, dat de meeste IJmui- en Moulsecoombers reeds ver- «nnis hadden gemaakt in En- de Btuggenkamp-beker lfrJustus heeft een wedvlucht •-ren plaats van St. Quentin uit, een '«a „60 km. Hiervoor is door de 3r«|genkamp als prijs een beker ttlf,gsstel(3- Aan deze vlucht kan ^^Igenomen door de leden van de ÏJ®'»?ran3e Nassau", „De Bonte Viff Snelvlieger", aUe te IJmui- uuehtpost" te Santpoort.-Iedere n",7001' ^eze vlucht twee vogels trA'c J eerst aangekomen dui- - anaars van de Bruggenkamp- Agenda voor Velsen eo IJmuiden «0a»;?T"ezen misdaad". Spreekuur wethou- op een gistermorgen gehouden bijeenkomst in de „Bijenkorf" te Rotterdam, en geeft aan opvoeders en de jeugd de dringende raad de politie onmiddellijk ex-van in ken nis te stellen, wanneer men ergens een of ander projectiel ontdekt; voorts het niet op te nemen, niet mee naar huis te nemen, niet te demonteren. Met de meeste klem waarschuwt ze tegen het aanleggen van „wapenarsenalen", het geen maar al te dikwijls gebeurt en dat vele ernstige ongelukken tengevolge heeft gehad en zij wijst er op, dat men straffe loos de politie ervan in kennis kan stellen, dat men wapens of onder oorlogstuig in huis heeft. De politie komt het dan afhalen. Om ook de jeugd op de scholen te be- x-eiken, begint men volgende week bij „Po lygoon"' aan de vervaardiging van een onderwijsfilm over dit onderwerp, die zo spoedig mogelijk voor de Nederlandse schooljeugd zal gaan draaien. Opvarende van de „Magne" verongelukt In de nacht van 15 op 16 Augustus werd de politie ervan in kennis gesteld, dat een der opvarenden van het Zweedse schip Magne", de heer I. K. F. Siltberg, werd vermist. Vrijdag werd zijn lijk gevonden aan de Noordzijde van de Middensluis. Het stoffe lijk overschot werd naar het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost gebracht. Maandagmiddag werd het lichaam na ge rechtelijk onderzoek in het crematorium te Velsen verast. Het was een sobere plechtigheid waarbij, behalve de vice-consul van Zweden te Vel sen, de heer W. Swellengrebel, mede aan wezig was een Zweedse predikant uit Rot terdam, die de begrafenisdienst leidde. De kist was gedekt door de Zweedse vlag, waarop een bloemkrans ,van de Svea-lijn was gelegd. „Dmuiden" speelde goed in Spakenburg en Zandvoort Het eerste elftal van de Voetbalvereni ging „IJmuiden" heeft Zaterdag deelgeno men aan een toxxrnooi, dat de club „IJssel- meervogels" had uitgeschreven ter inwij ding van een nieuw terrein. Nadat een wedstrijd tussen de gastheren en de Poolse club „Polonïa" in een overwinning voor de eersten was geëindigd, traden de IJmuide- naren in het veld tegen „Spakenburg". Met 1O bleef „IJmuiden" in de meerderheid. De finale, IJsselmeervogels versus IJmui den, werd een sportieve strijd, waax-in onze plaatsgenoten fenslotte het onderspit moes ten delven, zij het slechts met 43. De tweede prijs kwam dus in hun bezit. Goed brachten het ook de reserves van „IJmuiden" het er af in Zandvoort, waar zij de strijd aanbonden tegen de sterke kampioen van de eerste H.V.B.-afdeling: Johez I. De IJmuidenax-en lieten zich ech ter door deze faam niet imponeren. Zij konden een 44 gelijk spel behalen na kort voor het einde zelfs nog met 42 te hebben voorgestaan. Bij het .nemen van strafschoppen won IJmuiden II echter, waardoor de ploeg op Zaterdag 28 Augus tus, wederom te Zandvoort, uitkomt tegen A.M.V. uit Amsterdam. IJMUIDER WASSERIJ OP STAP. Het personeel van de IJmuider Wasserij heeft Zaterdag een uitstapje gemaakt naar Amsterdam. Het programma vermeldde een bezoek aan Carré, een rondvaart door de Amsterdamse grachten en het bijwonen van een cabaretgezelschap. Velsen-Noord „Breesapers" openden het seizoen met goede strijd in Aalsmeer Ter gelegenheid van het door „Aalsmeer" gehouden juniorentournooi heeft het eer ste elftal van WB Zondag in Aalsmeer een gelegenheidswedstrijd tegen de orga niserende club gespeeld. De „Breesapers" hadden enige nieuwe spelers in het veld gebracht. Aalsmeer ondervond, dat de WB-voor- hoede zeer gevaarlijk en doortastend was, maar het „schieten" klopte nog niet al te best. Direct was WB in de aanval, maar een strak en laag schot van Verswijveren kwam tegen de paal. Uit een hoekschop van Oosterveen ontstond een strafschop, die door Hooydonkx werd benut (01). Na de rust was WB voortdurend voor het Aalsmeer-doel, waarbij eerst Michel, later Oosterveen en Vlietstra de score op voerden tot 14. Hierna kwamen de bloemkwekers sterk opzetten. De Breesaap- verdediging moest alle zeilen bijzetten, doch kon niet verhinderen, dat de snelle Aalsmeer-rechtsbuiten er 24 en later 34 van maakte, met welke stand hét einde kwam. Buurtvereniging „Wijkeroog" heropgericht Na zeer veel voorbex-eidend werk van het voorlopige bestuur, dat door effectieve pro paganda de ruim een half jaar non-actieve Buurtvereniging „Wijkeroog" nieuw leven kon inblazen, heeft Maandagavond in club gebouw „Kindervreugd" de heroprichtings vergadering plaats gehad. Voor deze bijeenkomst was veel belang stelling. In het kort herinnerde de voor zitter de heer H. Velde aan de ondergang van het oude „Wijkeroog" en aan de om standigheden welke daartoe aanleiding ga ven. Thans echter staat een vast program ma voor ogen, waarbij het sociaal-culturele streven de voornaamste plaats inneemt en daarna eerst amusement. „Wijkeroog" telt nu 150 leden, maar dit getal hoopt men spoedig op te voeren. Een door het voorlopige bestuur samen gesteld reglement behandelde het vereni gingsjaar, dat loopt van 1 Juli tot 30 Juni, de begrenzing van 't buurtrayon, bestuurs samenstelling en aftreding. Dit werd goed gekeurd. In het bestuur werden bij acclamatie gekozen de heren H. Velde, met algemene stemmen tevens als voorzitter; S. Stammis, secretaris en W. A. Schouten, penning meester. Na stemming werd het bestuur aangevuld met mevr. Van Heyst en de heer J. Dudink. In de kascommissie zagen zich benoemd mevr. Roschar en de heren A. Affourtit en B. H. Vink en in de ontspanningscommïssïe de dames Sant en Snijders en de heer A. Affourtit. Voor de oprichting van een eigen toneel club bestond flinke belangstelling, -vooral onder de dames. Bij de rondvraag noëmde de heer K. Na gel, een van de promotors, de opzet vol komen geslaagd en zegde alle medewerking voor de toekomst toe. Ongetwijfeld kon de voorzitter dankbaar zijn voor de wijze waarop door geanimeerde en vlotte bespre king „Wijkeroog" tot nieuw leven was ge bracht. „Schulpen" opent het seizoen. Ter gelegenheid van haar driejarig be staan komt de Buurtvereniging „Schulpen" Zaterdag 4 September in het Kennemer- Theater te Beverwijk met een speciaal jubileum-programma in de vorm van een cabaretavond, waaraan gerenommeerde artisten medewerken. Het programma belooft iets goeds te worden met Stella Seemer als cabaretière, Tony Schifferstein, radio-pianist, Les 4 Astra's met een accordéon-show en Kostja van Katwijk als conférencier en humorist. IJmuiden-Oost 3ongen in botsing met auto Op het kruispunt ZeewegKalverstraat werd de achtjarige R. B., die poogde de veel te hoge fiets van zijn vader te berij den, aangereden door een luxe auto. De knaap, die trachtte de Zeeweg bij het kruispunt over te steken bemerkte de auto die van de richting Stationsweg kwam waarschijnlijk te laat en begon met zijn fiets te slingeren, met het gevolg dat hij tegen de auto opreed. De bestuurder, die schielijk remde, voor kwam een ernstige botsing, doch kon niet verhinderen dat de jongen viel en enige ogenblikken versuft bleef liggen. Dr. L. S. Limborgh Meyer constateerde een behoorlijke schaafwond aan het hoofd, die hij ter plaatse verbond, waarna het knaapje zijn belevenissen thuis kon ver tellen. Santpoort FrankrijkNederland in drie uur Zondag heeft een vlucht van jonge dui ven plaats gehad van Quierrain in Fran krijk uit; een totale afstand van 235 km. De loslating geschiedde 's morgens te negen uur. De wind was West, dus gunstig, De eerste vogel is om 12 uur 10 minuten aangekomexx in Santpoort en heeft dus ongeveer 78 km. per uur gevlogen. De uitslag was als volgt; 1, 3, 10, 14, 15, 24 G. Bierman; 2, 8, 9, 12, 21, 22, 23 E. Gorter: 4, 5, 7 P. Rozemeyer; 6 B. Jenninga; 7 P. Koning; 11, 25, 26 W. Dekker; 13. K. Korthouwer; 16, 19 C. Korthouwer; 18 Joh. Struys en 20 H. Knappers. Beverwijk K.A.V. naar de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw" Op 14 September gaat de Katholieke Ar beiders Vrouwen afdeling Beverwijk, de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948' te Den Haag bezichtigen. Agenda voor Beverwijib DINSDAG 24 AUGUSTUS KENNEMER-THEATER 7 en 9.15 uur: Paul Vlaanderen trekt van leer. LUXOR-THEATTER 7 en 9.15 uur: Het dal der beslissing. CORSO-THEATER (Castricum) 8 uur: Aladdin in Bagdad. Een pierrot treedt op De toneelgroep van de buurtvereniging „Nederland Herrijst" zal op 4 October in het Kennemer-Theater een opvoering geven. Ten tonele zal gebracht worden „Een pierrot treedt op" geschreven door Posita Peters. Postduiven-uitslagen De Beverwijkse postduivenvereniging „De Reisduif"' heeft weer gevlogen en wel over een afstand van 240 km. Te Quierrain (Frankrijk) werden Zon dagmorgen om 9 uur 476 duiven losge laten en reeds om kwart over twaalf streek de eerste duif bij de heer A. Kat neer. De laatste vogel arriveerde om zes minuten voor half één in Bevex-wijk. De uilslagen luidden: A. Kat 1, 13, 27; A. de Bot 2, 4, 9, 20, 58; P. v. Dessel 3; H. Timmer 5, 7, 16, 42; Gebr. Vos 6, 60; S. Teeling 8, 11: L. Kneppers 10. 51: B. de Smet 12, 25; C. G. J. Dekker 14; C. Sloot 15, 35. 41. 54: G. Visser 17; P. v. Vuuren 18; G. v. d. Outenaar 19; J. Luntz 21; H. Exal- to 22; P. H. v. Minnexx 23, 29; W. Fernei 24; B. Louwes 26, 28: G. v. d. Winden 30; J. Demmers 31; G. Muijs 32; G. Grapen- daal 33, 36; D. Philippi 34, 40; R. Zoontjes 37; A. du Crocq 38; A. Schoenmaker 39; T. Gravemaker 43, 45; D. v. d. Bend 44, 57; T. Looyen 46, 47, 48, 53; B. Traa 49, 52; F. Blommaert 50; P. Lotterman 55; G. v. Ber- lcum 56; P. v. d. Outenaar 59. HOOGWATERTIJDEN. Dinsdag 24 Augustus: 6.15 en 18.35 uur. Woensdag 25 Augustus: 6.47 en 19.06 uur. Prominente solisten bij HOV in komende seizoen De Haarlemse Orkestvereniging heeft voor het komende seizoen prominente kunstenaars aan zich verbonden: Christian Ferras en Elise Cserfalvi, viool (respectie velijk eerste en tweede prijswinnaars van het Internatioxxaal muziekconcours te Scheveningen), Alexander Borowski en Adrian Aeschbacher, piano en Julius Pat- zak, tenor. Voor de serie A (zes concerten op Dins dag) zijn bovendien geëngageerd de violist Jo Juda, die het Vioolconcert van Sem Dresden zal spelen en de pianist Stefan Askenase. In deze reeks wordt één concert gegeven door het Concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum en een ander door het Residentie-orkest on der Frits Schuurman. In de serie B is eveneens een concert door het Concertgebouworkest, dit keer onder leiding van Hein Jordans, geprojec teerd. Voor de lessenaar van de H.O.V. zullen de Amerikaaixse dirigente Antonia Brico en Albert de Klerk als gasten staan. Van de solisten noemen wij: de violisten Jan Hesmerg en Nicolaas Roth, de cellist Eduard Biele, de hoboïst Jaap Stotijn, de pianisten Hans Henkemans en Gerard Hengeveld. Voorts zal het Aerdenhouts Vrouwenkoor medewerking verlenen. De serie C bestaat uit tien volksconcer ten op Dinsdag. Als solisten zullen optre den Jan Keessen, Hendrik Rijnbergen en Renate Zwaardemaker, viool, Regina Wij- nalda, cello, Jan Hisschemöller, Peter de Kleer, Fred Luyken, Annie Nederbragt en Anneke Wester, piano en Marguérite Rosset, zang. Kardinaal de Jong in Keulen Kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht, heeft Zondag op de laatste dag van de plechtigheden tér herdenking van het 700-jarig bestaan van de Dom te Keu len aldaar een pontificale hoogmis opge dragen. Bij aankomst en vertrek werd de kardinaal door meer dan 20.000 personen met hartelijke ovaties begroet. De trawllogger KW 59 wordt uit de vaart genomen. Het schip moet grondig worden gerepareerd. De logger IJM 204 welke voor motor- reparaties in Vlaardingen vertoeft, wordt eind dezer week in IJmuiden terug ver wacht. Zaterdag was er zoveel aanvoer van verse haring, dat tot zeer laat in de avond moest worden gewerkt, om de vis naar Tsjecho- slowakije te verzenden. De „Zuidharing" door de loggers aangevoerd, was zeer klein van stuk. De prijs was dan ook belangrijk minder dan die van „Noordharing". Nog steeds moeten IJmuider kust- trawlers werkeloos in de haven blijven lig gen, omdat er gebrek is aan „bevaren" zee lieden. Wel melden landrotten zich als zee man, doch de px'actijk bewijst wel dat dezen de echte varensgezellen meestal toch niet vervangen kunnen. De nieuwe trawler „Allan Water", welke zoals gemeld, Zaterdag na de eerste reis aan de afslag te IJmuiden was, had goede kwaliteit haring. Totaal werder\ 1900 kisten haring en makreel gelost. De besom ming bedroeg 28.800. De onlangs door de rederij „De Daad" aangekochte Engelse trawler „Lionheart", is herdoopt in Jacoba IJm. 21. Het Nationaal Huldeblijk Draag het insigne Ons is verzocht er de aandacht op te vestigen dat het niet alleen de bedoeling is het insigne van het Nationaal Huldeblijk te kopen, maar ook het te dragen, als een bewijs van aanhankelijkheid aan de Ko ningin en haar Huis en als uiting van saamhorigheid. Wij doen dat gaarne. Wij hopen dat algemeen aan deze aansporing gevolg zal worden gegeven. Men is het niet gewoon, insignes enige tijd te blijven dra gen. Maar dit zijn dagen van ongewone gebeurtenissen, die een bijzondex-e getuige nis verdienen. Youth for Christ Opnieuw een Amerikaans tournée door ons land Van 10 tot 22 Augustus werd in Beaten- berg in Zwitserland een internationaal Con gres gehouden, waaraan deelgenomen werd door vertegenwoordigers uit alle landen ter wereld, waar Youth for Christ werkt. Er kwamen ongeveer 150 deelnemers uit Ame rika, ongeveer een gelijk aantal uit Europa en ruim 100 uit de andere werelddelen bijeen om gezamenlijk te bespreken op welke wijze de jeugd, die in vele landen ontredderd is, weer voor het Evangelie van Christus ge wonnen kan worden. Na afloop der confe rentie gaan tien Amerikaansclie teams, sa mengesteld uit de beste jeugdsprekers, zan gers en musici, op tournée door verschillen de landen van Europa om overal grote Jeugdrallies te houden. Van 1 tot 11 Septem ber komen zij in Nederland. Te Haarlem op Woensdag 8 September in de Gem. Concert zaal aan de Lange Begijnestraat. China heeft nieuw geld Het was als een herinnering aan „de goede oude tijd", aldus seint Reuters cor respondent uit Sjanghai, toen men gistex-- morgen bij het wakker worden tot de ont dekking kwam, dat een krant slechts 25 cent kostte inplaats van achthonderddui zend dollar De banken gingen vandaag, na sedert Donderdag j.l. in verband met de invoering van het nieuwe geld gesloten te zijn ge weest, weer open. Men verwacht grote vraag naar pasmunt, welke voor het eerst sedert tien jaar weer in omloop komt. De oude dollar blijft nog enige tijd in circula tie. Vele zaken wachten nog instructies af van de betrokken organisaties voor het' om- prijzen van hun waren. De wisselkoers is: een nieuwe gouden joean tegen drie millioen oude Chinese dollars. Anti-Joodse betoging in Bratislava Honderden personen hebben Zaterdag in de Slowaakse hoofdstad een anti-semieti- sche betoging gehouden. Onder de kreten „Slowakije aan de Slo- waken" en „de Joden naar Isi-ael" door liepen de manifestanten de straten van de stad. Zij begaven zich naar het ziekenhuis van de Joodse gemeenschap, waar zij de ruiten verbrijzelden. Vervolgens begaven zij zich naar de eaixtine der voormalige ge deporteerden van de concentratiekampen, waar zij de meubelen stuksloegen. De veiligheidspolitie kwam tussenbeide en hield verscheidene personen aan. Uit officiële bron wordt medegedeeld, dat zich onder de aangehouden personen Duitsers bevinden, voormalige leden van de fascistische organisaties. De woningen van de aangehouden personen werden aan stonds in beslag genomen. Deze manifestatie had plaats naar aan leiding van een incident dat 's ochtends op de markt te Bratislava plaats had, waar een jonge Jood.se vrouw, die „zich voor haar beurt bij een fruithandelaar wilde laten bedienen", door" een groep kopers werd mishandeld. Amerikaanse havenstaking verboden Tegen de bond van havenarbeiders in de Verenigde Staten is een gerechtelijk bevel uitgevaardigd, waarbij de staking van 45.000 havenarbeiders langs de gehele At lantische kust, die Zondag zou beginnen, wordt verboden. De arbeiders zijn onte vreden over de vergoeding voor overwerk. Het bevel is uitgevaardigd in opdracht van preseident Truman, die verklaarde dat een staking „de nationale gezondheid en veiligheid in gevaar zou brengen". Ijzerbedevaart naar Diksmuiden Zondag is te Diksmuiden in België de Ijzerbedevaart gehouden. De plechtigheid verliep ordelijk en zonder incidenten. Drie toespraken zijn gehouden, waarin hulde is gebracht aan de nagedachtenis van de „voor België en Vlaanderen ge sneuvelde Vlaamse soldaten". De sprekers eisten de herbouw van de IJzertoren en een ruimer Vlaams aandeel in 's lands be leid. „Vincent van Gogh in zijn Ant werpse periode". (Dr. Mare Edo Tralbaut. uitgeverij A. J. G. Strengholt, Amstex*dam). Bij de nog steeds aangroeiende stapel lec tuur over de merkwaardige kunstenaar Van Gogh is dit boek een van vele. doch de episode die er In behandeld wordt, is een van de weinige waarover vaak gezwegen en zelden gesproken is. De Antwerpse tijd van Vincent van Gogh krijgt er een nauw keurige. alzijdige belichting in, waardoor deze uitgave een aanvulling en een nood zakelijke vormt in het mozaik, dat door vele auteurs gelegd is en waaruit, zich het beeld van de schilder vormt. Inderdaad heeft de schrijver zich als een speurder begeven op de donkere paden van zijn onderwerp, donker orrtdat er weinig van bekend en ge schreven was. Thans kan men zeggen dat het belang van Van Goghs Antwerpse tijd dui delijk is getekend, zodat bij een eventueel geschreven of gesproken overzicht van het schildersleven van Van Gogh deze episode zeker niet mag worden overgeslagen. En dat hoeft ook niet meer; dat is aan dr. Tralbaut te danken. „Koningin Victoria". (Dr. Jo hanna K. Oudendijk, uitgave J. M. Meulenhof, Amsterdam). Engelands groei tot respectabel wereldrijk en een koninklijk leven vol moeilijkheden en emoties komen samen te voorschijn uit dit levendige boek. dat met de liefde ener vrouw voor de grootheid van haar sexege- note op de Engelse troon geschreven is. Nu ons land leeft in de herinnering aan een roemrijke regering, zo pas afgesloten en ge vierd. is het interessant de détails te lezen van een vorstinnenleven dat nauw verbon den is geweest met de beginperiode van Koningin Wilhelmina's regering. Het boek is fraai geïllustreerd en boeiend van stijl. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 34) Ik heb een eindje omgewandeld. Het is een prachtavond op een winterse en ijs koude manier. Ik ben nu bijna bevroren. Ik zou maar gauw gaan eten. O voor ik het vergeet, er zit iemand hier in de zitkamer op je te wachten. Iemand voor mij? Wie kan het zijn? Ik weet het niet. De een of andere man. Hij zit hier al een hele tijd. O, misschien is het dan het beste, dat ik dadelijk even naar hem toe ga. Ze deed haar jas uit en maakte de sjaal van haar hoofd los en hing een en andér op. Snel even in de spiegel kijkend zag ze dat haar wangen rose waren van de koude en haar ogen straalden. Er zat toch werkelijk wel iets van lichamelijke inspanning in de koude lucht, dacht ze geamuseerd. Het deed het uiterlijk van een vrouw meer goed, dan welke schoonheidsbehandeling in een geparfumeerde salon ook bereiken kon! En het was geweldig goedkoop! Glim lachend bij de gedachte hieraan, liep ze de zitkamer binnen en bleef dan aan de grond genageld staanZe staarde en kon geerx woord uitbrengen. Na enkele ogenblikken fluisterde ze: Joel!.... O Joel....! Ja, liefje, ik ben het heus in eigen persoon, antwoordde een diepe mannen stem. Hier kind, pak mijn arm vast, je gaat toch niet flauw vallen? Alle bloed was uit haar gezichtje ge weken, maar ze wist haar hoofd op te richten en een vaag glimlachje te produ ceren. Nee, natuurlijk niet. Maar, mag ik even gaan zitten. Hij leidde haar naar een stoel vlak bij het vuur en daarin liet ze zich neervallen. Met grote verschrikte ogen keek ze recht in het gezicht van Joel Reisland. Ze herinnerde zich zijn gezicht maar al te goed. Hoe vaak had ze het niet gezien in haar dromen. Bruinverbrand en hoekig en onregelmatig, met diepliggende ogen onder borstelige wenkbrauwen, een dunne, ietwat scheef getrokken mond, die vol hxxmor, wijsheid en zachtheid was. Zijn kin, die vol was en een diepe kuil ver toonde, was het enige, dat op een zekere weekhartigheid zou kunnen wijzen. Het was Joel's gezicht hier vlak voor haar, en ze voelde hoe haar hart bonsde en hoe alle kracht uit haar benen vloeide. Met moeite woorden vindend, stamelde ze: Maar. maar ikbegx'ijp het niet. Wat doe je hier? Ik kom jou opzoeken, kindje. Een andere reden om in dit land terug te ko men, kan ik me niet indenken. Ze zweeg en dacht er aan, hoe hij, nu lang geleden, gezegd had dat hij haar of over zou laten komen, of zelf zou komen halen. Hij had gezegd, dat hij van zijn vrouw, die niet meer van hem hield, zou scheiden, en dat het enige, waar het voor hen beiden op aan kwam, was dat ze de rest van hun leven samen door zouden kunnen brengen. En toen was hij naar Amerika verdwenen en had ze nooit meer iets van hem gehoord. Drie jaren waren voorbij gegaan, en er was geen teken van leven geweest, geen kort briefje, of een telegram of een boodschap. En nu, nu ze hem uit haar leven had gebannen, terwijl ze van de plaats, die hij nog steeds in haar hart innam, aan niemand iets vertelde, was hij teruggekomen, hoorde ze hier op eens weer zijn diepe nonchalante stem en zag ze zijn ogen van onder de borstelige wenkbrauwen naar haar kijken op de ma nier, die ze zich zo goed herinnerde. Het was te moeilijk, te veel voor haar om dit alles ineens te bevatten. Ze klemde haar handen in elkaar en ging rechterop in haar stoel zitten. Je bent lang weggebleven, zei ze. Ja, dat is waar en je hebt alle reden om boos op me te zijn. Gegronde redenen. Er is heel veel uit te leggen. Als je ten minste naar mijn uitleg wilt luisteren, voegde hij er nederig aan toe. Ze zei enkel: Er is dx-ank te vinden in dat zijkastje daar achter je. Wil je mij wat inschenken? En neem je zelf ook wat? Graag. Hij draaide zich om naar het kastje en ze bekeek hem van achteren, zag zijn lange gespierde figuur met de magere rug in het keurige donkerblauwe pak. De laat ste keer, dat ze hem gezien had, had hij nog zijn uniform gedragen met een borst vol kleurige lintjes, die de Amerikanen in korte tijd schenen te kunnen verzamelen. Met zijn stijve witte boord, de rustige das en^het goedgesneden bux'gerpak leek hij haar een vreemde. Een vreemde en toch was hij verder zo precies dezelfde Joel. Hij zette een glaasje voor haar neer en ze dronk er dankbaar van, voelend hoe de warmte door haar koude ledematen heen drong en hoe haar bloed weer begon te vloeien. Joel was nu gaan zitteix in de stoel, die tegenover de hare stond. Hij dronk met kleine slokjes van de drank en kon zijn ogen niet van haar gezichtje af houden. Ginette, zei hij zachtjes. Ik wil je alles vertellen. Zou je naar mijn verhaal willen luisteren? Natuurlijk wil ik dat, Joel. Begin maar. Je moet weten, zei hij langzaam, dat alle ellende begon, toen ik weer thuis terug kwam. Het was vreselijk, dat kan ik je verzekeren. Ik kwam thuis met het vaste plan om Julie onmiddellijk te vragen om te scheiden. Ik wilde haar zeggen, dat ons huwelijk voor geen van ons beiden meer iets betekende en dat ik iemand anders had ontmoet, van wie ik was gaan houden. Be grijp je, hoe ik de hele lange bootreis en de hele lange treinreis naar Carolina de woorden, die ik zeggen zou, herhaalde, tot dat ik vond dat ze volmaakt waren. Ik dacht er geen ogenblik aan, dat het moge lijk zou zijn, dat Julie zou kunnen weige ren. Maar ik wilde haar de zaak voorleg gen zonder haar te kwetsen. Ik x-ekende er op. dat zij niet meer om mij gaf, maar hoe dan ook, het kwetst toch altijd de trots van een vrouw, als een man het huwelijk wil verbreken, geloof ik. Hij hield even op om een sigaret uit een pakje Lucky Stxike te halen, bood-haar er ook een aan en hielp haar aan vuur. Ginette leunde achterover in haar stoel zonder iets te zeggen en sloeg hem naden kend gade. Joel richtte zijn brede, vier kante schouders wat op, alsof hij een last, die op hem drukte, wilde verlichten. {Wordt vervolgd). Weer een K. L. M. - diefstal berecht De berechting van de reeks diefstallen bij de K.L.M. werd gistermorgen door de Haarlemse politierechter voortgezet met de behandeling van de zaak tegen een negentienjarige Amsterdammer, die op Schiphol als controleur op de in- en uit gaande telegrammen werkzaam was. Deze employé, sedert de bevrijding in dienst der K.L.Mwas een paar keer in het kledingmagazijn op het vliegveld ge klommen en had daaruit drie regenjassen, twee shawls en 46 overhemden weggeno men. Een groot deel van deze kledingstuk ken was op het Waterlooplein lex-echtgeko- men en de vex-dachte, die van 72.per maand moest rondkomen, had van de op brengst goede sier gemaakt. De Officier wilde met het gunstige mi lieu, het blanco strafregister en de verlei delijke situatie van de delinquent rekening houden, doch achtte dit feit wèl ei-nstiger dan de diefstallen, die tot nu toe behan deld waren, omdat in dit geval de verdach te gx-otere weerstanden had moeten over winnen. Hij eiste twee maanden gevange nisstraf. De politierechter verwachtte, dat een maand voldoende zou zijn om de jongeman in het goede spoor te houden. De kantoorbediende, die vervolgens in het bankje plaats nam, had van zijn ver trouwenspositie als wisselloper bij de Luchtvaartmaatschappij misbruik ge maakt door bijna driehonderd gulden van de hem toevertrouwde gelden te verduis teren. Hij had deze som voor de aankoop van kleren gebruikt, naar hij zei, omdat zijn salaris hem niet in staat stelde bijzon dere uitgaven te doen. De eis luidde één maand; de politici'ech- ter maakte ér drie weken van. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is wegens de feeste lijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van H. M, de Koningin in het gebied, omvattende de bebouwde kom der gemeente Amsterdam en de buiten die kom gelegen onmiddellijke omgeving van het Stadion, gesloten verklaard voor cle luchtvaart met alle burgerlijke luchtvaartui gen, behalve voor toestellen der gex'egelde luchtdiensten, voor zover deze hun normale route volgen en voor toestellen van de K.L.M. en van de N.V. Aero-Holland bij het uitvoex-en van rondvluchten, gedxirendé het tijdstip van 31 Augustus tot en met 6 Sep tember 1948. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN. 22 Augustus binnen: IJM 16. Bergen, re derij Petten, met haring, vertrokken op 14 Augustus. IJM 6, Norma Maria. rederAwed. S. J. Groen, met haring, vertrokken 14 Aug. IJM 78, Hollandia, rederij Hollandia, met vis, vertrokken 11 Augustus. IJM 62, Sumatra rederij de VEM, met haring, vertrokken 14 Augustus. IJM 183, Vikingbank, x-ederij Mer- curius, met haring. 14 Aug. vertrokken. IJM 58, Amsterdam, rederij de VEM, met haring, 17 Aug. vertrokken, RO 56. Claesje, met ha ring, 17 Aug. vertrokken. RO 15, Antje, met haring, 17 Aug. vertrokken. Vex-trokken geen. Binnengekomen op 23 Augustus: IJM 98, Lybra, rederij Neerlandia II. met vis, ver trokken 12 Augustus. IJM 39. Schoorl, rederij Petten, met haring, vertrokken 14 Aug. IJM 60, Catharina Duyvis, redeiüj de VEM, met haring, vertrokken 17 Aug. Vertrokken naar zee op 23 Augustus: IJM 94, Zwarte Zee; IJM 15. Cornelis: IJM 8. En Avant; IJM 72, Condor; IJM 95, Maria; IJM 99, Batavia. Havenverkeer IJmuiden Maandag 23 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Strabo van Gothen burg, Elysian Coast van New Castle, Poly- phemis van Liverpool, Pax van Middlesbo- rough, In Orde van Par. Odysseus van Norr- köping, Elia van Kotha, Amsterdam van Yarmouth Vertrokken zijn: Alcyone naar Rotterdam, Norman Star naar Liverpool, Bernhard V naar Emden, Twee Gebroeders naar Fre- dicia; Prestus naar Stavangex-. MARKTBERICHTEN Besommingen. IJM 147 Oostzee f 6940; IJM 16 Bergen f 32240; IJM 6 Norma f 24810; IJM 78 Hollandia f 5450. .IJM 129 Sixamrock f 14340; RO 46 Claesje f 16300; KW 178 f 4660; KW 69 f 3160: KW 166 f 2140; KW 162 f 2740; KW 169 f 2070; KW 155 f 2670; KW 91 f 2090; KW 108 f 1880; KW 53 f 1280; KW 84 f 2580; KW 77 f 1390; KW 28 f 2900; KW 210 f 2030; KW 17 f 2360; KW 64 f 2280; KW 59 f 1440; IJM 219 f 2130. IJM 230 IJM 11 f 2615; IJM 240 f 2285; IJM 316 IJM 248 f 2339; IJM 271 f 1026; IJM 224 f 1310. Heilbot f 3.20—f 2.90; gr. tong f 3.80—f 3.30; gr.m. tong f 3.55—f 3.15; kl.m. tong f 3.20— f 2.85; kl. tong I f 2.75—f 2.35; tong II f 1.70— f 1.55; tong III f 1.10—f 0.80; tarbot I f 3.45— f 2.95, alles per k.g.; tarbot II f 150—f 138, tarbot III f 122—f 88; tarbot IV 90—f 66: tongschar f 66; schartong f 44f 42; haai f 21—f 18; poontjes f 7—3.40; ham f 57; kl. griet f 50f 40; horsmakreel f 2,50; kl. schol f 17—f 2.50; m. schol f 32.50—f 32; schar f 15f 2.90; wijting f 15.50—f 13; wijting dicht f 12.50f 6.50; kl. kabeljauw f 18—f 15; kl. kabeljauw dicht f 14f 6; alles per 50 k.g.; koolvis z. kop f 57 per 125 k.g. Aanvoer. 180 kisten tarbot, tong, 55 kisten haai, 15 kisten poontjes, 10 kisten horsma kreel, 3350 kisten kabeljauw, 560 kisten wij ting. 30 kisten koolvis, 150 kisten schelvis, 770 kisten schol, 280 kisten schar, 500 kisten makreel, 6815 kisten haring, 50 kisten diver sen. Totaal 9645 kisten. 1 Trawler met t 21500.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3