IJmuider Courant Sovjet-Unie sluiting antwoordt met consulaten van jet Vredesschip Hoe bereiken wij de vrede Alle Haarlemse melkslijters krijgen een proces-verbaal Interim-kabinet voor Indonesië dient spoedig tot stand te komen Firefly-vliegtuig uit elkaar gesprongen Bij het vliegveld Valkenburg Weerbericht No. 19024 154, Tel. Adm. 5437, uur: 8061 (K 25J0), emerlaan ^f^or-HooIdreducteur 15054. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom »v KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 25 Augustus 1943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- cn Feest dagen. - Abonnementen per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem <kaSCHK1V*ier is- zeventig jaar n .e Sew Vork gestorven. Zij was |»'r-rj2rs?. Zeker zullen ouderen zich herinneren, die indertijd in de bekend was als die van een strijdster voor vrede en vrij- fèjrj?ig-en vooroordeel. Maar de ge- fljLje klank van die naam was sinds pj^stomd, want zij was oud geworden *9% middelen om de oorlog te bekampen, letfsar tijd golden, hebben grotendeels Het streven is nu gericht op herziening, op aaneensluiting tien in federale Unie, op actie zelfs rireldregermg. Dit alles schijnt een Lijer ;-ans te bieden. De vroegere p-enaganda, tegen de gruwelen van 1%% gevoerd en versterkt met petition- {SaJl-'k resoluties op congressen, demon- Ys'riiootochten en dergelijke middelen, nI** deze tijd naïef en een hopeloze on- t jL^g, Maar men vergeet daarbij licht, ffö die vroegere periode de kans op aan- Iti-jjting van volken volstrekt ontbrak, l%chten sommigen haar ook toen naar l" - lisgeneigd te vergeten, dat elke - m van handelen be- ertoe WacJ" "J" r"en een expe- «''■'enïvapeiistjlslsna ten doel had e-ffenig resultaat een hoon-gejoel wTt zii gedaan had was Don geweest, maar het nobele, het r;S: Don Quichottene had er dan aan ontbroken.''Het Amster- «"Shd herinnert er verder aan, eï schwimmer naar Amerika was **t2i zii in het Hongarije van ÜfS fem leven- „Burgeres der Vet o's San kon zij niet worden omdat ZIJ had nimmer de wapens te wi 1- man taï verdediging van het land "fuTm men omtrent haar vernam ;3u parlementsleden van Groot-Brit- irijk, Italië, Zweden en Hon- rSdidaat wilden Stellen voor •4; -vredesprijs 1948. Er zijn wel eens gfcp namen geopperd dan deze. ■SS» het met de Groene eens. ,„v; je erkenning van het nobele en t-Jj In de Don Quichottene van 1915. jat de zending van dat vredes- eet een aantal propagandisten voor rsit aan boord, een zonderlinge ge- 1.-,™ Was, die de heersende oorlogs- 1 "eenvoudig negeerde en geen ander SU ton hebben dan het hoon-gejoel. uitlokte. Daarom des te meer was a moedige daad, die dan ook nooit in v vergeetboek is geraakt, want telkens je herinnering eraan weer opdui- r Er leefde iets groots in. En in hoeveel ÏLljjke daden leeft iets waarlijk groots? preien zijn bereid, bespotting en hoon te «feeren, zelfs in de volstrekte overtuiging Èlzij het goede voorstaan en de waarheid breven? Ik wil verder gaan dan de ircene: ik geloof dat zulk een daad als de pig van dat vredesschip niet vergeefs geweest en haar invloed heeft doen gel- fcien zal blijven doen gelden. Een onein- «j poter invloed is het dan die van tal- i agressieve redevoeringen en schrif- tón en van door zelfzucht mislukte Rationale conferenties, die geen mens si meer herinnert. En veel meer mensen alcat vredesschip bijgebleven zijn dan de san van Rosika Schwimmer. Welnu, zo 5üij het ongetwijfeld hebben gewild. Zij Mt haar strijd niet voor zichzelf, niet uit jesoonlijke eerzucht gevoerd, b deze tijd is het moeilijk, zulke over- ringen aannemelijk te maken. Maar ook 3 verslaat een aantal mensen ze. Het aliens van het ogenblik is een zwakke xm; het sterft zo snel weg. Maar het pe! ran het ogenblik betekent soms veel. Tn: het is schoon iets te kunnen bij dra ff, dat blijft en school maakt, dat anderen isa het alledaagse rumoer uittilt en hun Wouwen nieuw voedsel geeft. Iemand adat bereikte, die door haar streven en mensen in de hele wereld stde en vasthieldzo iemand was ::üi Schwimmer. Daarom bracht zij er s pat-industrieel Henry Ford toe, iets "-erijrads als de zending van dat vre- isóip te ondernemen. Jaren na de eerste éèdoorlog werd het gevolgd door een ttc schip, dat van Amerika naar Europa Tcr.de Amerikaanse minister van Bui- £sdse Zaken Henry Kellogg naar Parijs "- een. waar hij het Briand-Kellogg uitbanning van de oorlog als mid- t tó oplossing van geschillen tussen de ging ondertekenen. Men zou niets te zeggen ten nadele van wijlen Briand CTr;?n Kellogg, die het ongetwijfeld goed «slden. Maar wel ten nadele van dat y.e sc'nip. Het was namelijk een zwaar- «ipende slagkruiser. - is toen wel ironisch over geschre id Maar een algemeen hoongejoel was er swt geval volstrekt niet. Men vond het Non, Zo had men het ook gewoon ge- Wn, dat toen op 28 Juni 1919 de vrede te eerste wereldoorlog te Versailles .wtoend werd het geschut bulderde van MontValerien, de Franse militaire jagers Jj Ucht snorden en een legermacht «eerde voor het Chateau de Versailles. h i ii journalist aan en vond PULLES STELT DE VRAAG: En antwoordt: „Laat sociale instellingen onze morele idealen weerspiegelen „Zijn wetten alleen maar wat de machtigen nodig hebben of vormen zij een poging om de morele beginselen van het goede te steunen?" zei John Foster Dulles, adviseur van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken gisteren in een indruk wekkende rede voor het congres der Kerken in Amsterdam, waar hij als Presbyte riaans afgevaardigde aanwezig is, toen hij er op gewezen had dat, wanneer er een duurzame vrede moet komen, deze op wettelijke grondslag moet steunen. Wetten die in vrede gemaakt zijn en in vrede gewijzigd moeten kunnen worden. Maar hij stelde deze oplossing afhankelijk van de vraag of men begrip heeft voor de wet en raakte daarmee het kernpunt van zijn betoog: de verhouding die de kerken en de commu nisten ten opzichte van de wet innemen. „De kerken steunen op twee machtige beginselen", zei hij. „Bet eerste is dat er een morele wet bestaat die de basis moet zijn van alle wetten, door de mens gemaakt, het tweede dat elk menselijk, wezen een waardigheid bezit die door geen enkele menselijke wet of macht ontheiligd mag worden". Communisme mag niet mei geweld vernietigd worden Overgaande op een beschouwing van de Christelijke invloed op de politieke orga nisatie gaf Dulles te kennen, dat de Wes terse democratieën er nooit in geslaagd zijn geschikte internationale instellingen voor de vrede te scheppen. Wèl bezitten zij zulke instellingen binnen eigen grenzen en hebben zij in de loop der geschiedenis sociale en economische veranderingen be werkstelligd, die in het algemeen op vrede lievende wijze zijn aangebracht. Spreker haalde tal van voorbeelden aan om te bewijzen hoezeer deze veranderin gen de eigen bevolkingen ten goede zijn gekomen. Overal waar politieke instellin gen zijn ontworpen met de wetten der mo raal en de eerbied voor de waardigheid van het individu als grondslag, is het mogelijk gebleken vrede te brengen. Wet en Macht Hierna besprak Dulles de invloed van het materialisme op de politieke organi- satie. „Het marxistische communisme", zo zei hij, „is atheïstisch en materialistisch Zijn leiders verwerpen de wetten der mo raal. Volgens Stalin is er geen „eeuwige gerechtigheid" en de wetten zijn slechts het middel waardoor de machthebbers hun wil opleggen." „Het communistische Sovjet-régime is geen régime voor de vrede en wil dit ook niet zijn. Het is mogelijk, dat het Sovjet-régime geen internationale oorlog wenst. Mocht dit zo zijn, dan gelden echter hier geen principiële-, doch nuttigheidsoverwegingen. Geweld en dwang zijn er de aanvaarde methoden. Het is onvermijdelijk, dat het orthodoxe communisme de vrede lievende weg zal afwijzen, tenzij het deze weg tijdelijk doelmatig acht, om dat hèt de morele bouw verwerpt welke alleen de blijvende organisatie van de vrede mogelijk maakt. Com munistische partijen controleren de regeringen van zestien landen en be heersen hierdoor bijna een vierde deel van de wereldbevolking." Dulles verklaarde dat het hierdoor onmogelijk is een universele wettelijke vredesorganisatie tot stand te brengen en dit stelt, naar zijn mening hen, die de vrede zoeken, voor een moeilijk probleem. „Het probleem", zo vervolgde hij, „kan niet worden opgelost door een poging het communisme met geweld te vernietigen. Het zou dom en verkeerd zijn geweld te gebruiken om de mensen te overtuigen, dat men geen geweld mag gebruiken." Eén weg Spreker zag één weg, die tot de oplos sing met voeren. Zij, die geloven, moeten zich nog meer inspannen om hun geloof om te zetten in daden. Zij die geloven in de wetten der moraal en in de menselijke waardigheid moeten zich er nog meer op richten, dat hun sociale instellingen deze idealen weerspiegelen. Hun voorbeeld zal door anderen gevolgd worden en een ver enigingsproces zal een aanvang nemen. „En dit", zo riep Dulles uit, „is niet slechts een speculatieve mogelijkheid. Het is een waarschijnlijkheid. De geschiedenis heeft geleerd, dat de mensen overal en te allen tijde werden aangetrokken door een poging het idealisme met de realiteit te doen samengaan." Dulles wees er nogmaals op, dat de wereldsituatie ernstig is door de sterke verdeeldheid. Aan de ene kant staan zij, die voorgeven het welzijn van de massa te zoeken, maar het morele bouwsel ver werpen, dat noodzakelijk is om hun streven vredelievend en vruchtbaar te rnaken. Aan de andere kant staan degenen, die hetmorele bouwsel, dat nodig is voor de vrede, aanvaarden. Zij leven echter in een schijnbaar materialistische en geeste lijk onvruchtbare sleur. De scheiding tus sen deze twee groepen zal volgens spreker vervagen als zij, die geloven in de wetten der moraal en die der menselijke waardig heid, door hun werken kunnen aantonen, dat hun politieke practijken in feite rusten op hun geloof. Extra snoep voor iedereen Ter gelegenheid van het regeringsjubi leum van H.M. de Koningin wordt aan alle leeftijdsgroepen een bon voor 100 gram versnaperingen beschikbaar gesteld. Deze bon wordt in de bonnenlijst van deze week opgenomen. Tevens is met het oog op de feestelijkheden aan ijsbereiders eu limonadefabrikanten een extra toewij zing suiker verstrekt. Op de bonnenlijst van deze week komt verder een bon voor van 225 gram huis houdzeep of 180 gram toiletzeep. Zoals gewoonlijk gelden deze hoeveelheden voor de D- en E-kaarten dubbel. „Gedachten-wisseling" tussen Arabieren en Israël? De New Yorkse radio heeft bekend ge maakt, dat de minister van Buitenlandse Zaken van Israël. Mosje Sjertok, zou heb ben meegedeeld, dat er voorlopige vredes onderhandelingen plaats hebben tussen de Arabitjen en Israël. Volgens de radio heeft Sjertok te kennen gegeven, dat de bespre kingen in een „niet nader te noemen hoofd stad" worden gehouden. De New Yorkse radio meldt verder, dat Sjertok aan de Zionistenorganisatie te Jeru zalem zou hebben meegedeeld: „Van eigen lijke onderhandelingen kan niet gesproken worden. Het betreft een „voorlopige ge- dachtenwisseling"." De melkoorlog in Haarlem is ontbrand. De C.C.D. is Maandag begonnen met het op maken van processen-verbaal tegen, de Haarlemse melksliiters op grond van het feit dat zij met de door hen getroffen va- cantie-regeling de bepaling hebben over treden, dat iedere dag b{j de consument melk moet worden thuisbezorgd. Naar wij vernemen zullen alle zelfstandige Haar lemse slijters dat zijn er 220 op de bon gezet worden en het kan worden ver wacht dat de C.C.D. ook opdracht zal krij gen om de slijters in de omtrek, die bü de regeling zijn betrokken, te verbaliseren. Het besluit tot deze massale „bonnen- distributie" is genomen op een bijeenkomst van de ambtenaar van de Tuchtrechtspraak voor de voedselvoorziening, het Bedrijf schap voor Zuivel en de C.C.D. Als motief werd ons opgegeven, dat wanneer er een overtreding is gepleegd nu eenmaal een proces-verbaal moet volgen, temeer omdat Ut Men juichte en vierde Maar het scheen een beklemmende W l ,n S^raa^e uit een smetteloos- ifei!9{fl later°P de tiende is waar dat de zending van die slag- «a aan b°ord en het mili- Hsm w kij het sluiten van de ahwafen eS Seen Don Quichotte" AÜerminst. R p .'"Navisch gezant in Perzië tegen Tito i^rr?che gezant in Perzië, Azim dat «i sprtnm --OVische legatie hun hebben- Zij hebben de li-fe. fc or\ ..bescherming" verzocht. iiöiSs1SPtember 1945 gezant ÏL-:-;,6 pSti **ij is Mohammedaan en 5* .,0Srue- "Doordat in Joego- t «a n J ede terreur heerst, kunnen £Wri Pn 8ve,ren- Daar wij vader- ^wen TO-ee communisten zijn, !J. op bescherming van de 46 aldus Alihodzic. Vliegtuigbotsingen in Duitsland en Amerika Twee Amerikaanse toestellen van het type Dakota, met elk een bemanning van twee koppen, zijn in de lucht met elkaar in botsing gekomen in de buurt van het plaatsje Rapolzhausen bij Frankfort. Het Amerikaanse hoofdkwartier van de lucht macht heeft onmiddellijk ploegen uitge zonden naar de plaats waar het ongeluk zou zijn geschied ongeveer 30 km. ten Oosten van Frankfort op de „luchtbrug"- route naar Berlijn. De toestellen waren op weg van Tempel hof naar het Rhein-Main vliegveld te Wiesbaden. De reddingsploegen konden nog niet zeggen hoe groot het aantal per sonen is, dat om het leven is gekomen, daar zij de smeulende wrakstukken niet dicht genoeg kunnen benaderen tengevolge van de enorme hitte. In New Jersey De legerluchtvaartbasis te Middletown (Pennsylvania, V.S.) maakt bekend, dat tenminste zeven personen zijn gedood bij een botsing tussen een Dakota C 47 van het Amerikaanse leger en een Mitchell B25, 8 kilometer ten Noorden van Newton (New Jersey). De Mitchell, waarvan alleen de punt van de vleugel beschadigd werd, keerde naar zijn basis terug. In de Dakota bevonden zich negen personen, die op weg waren naar een religieuze bijeenkomst te West Reading. Acht piloten van de RAF werden Dins dagavond gedood toen een Lancaster bom menwerper bij een landing verongelukte in Schotland, bij de plaats Kinloss. Het toestel vatte terstond vlam. (United Press) Te Berck-sur-Mer in Frankrijk is tijdens een stuntvlucht ter gelegenheid van een luchtvaartdemonstratie; een vliegtuig uit elkaar gesprongen. De beide inzittenden kwamen om het leven. (United Press) Profes! tegen optreden van Russische consul in New York verworpen Amsterdamse melkboeren wacht óók een bekeuring De Haarlemse melkslijters krijgen gezelschap. Hun Amsterdamse collegae hebben namelijk besloten met het oog op de drukte op 31 Augustus en 6 September geen melk te bezorgen. Op onze vraag wat net daartegen zou doen, antwoordde het Bedrijfschap voor Zuivel: „Bekeuren". Het woord is aan G. Tavlor: Wie zich geheel aan de sport wijdt is als iemand, wiens kleding geheel uit franje en wiens eten geheel uit saus bestaat. Het optreden van de Russische con sul in New York, Lomakin, in het ge val van de Russische onderwüskrach- ten mevrouw Kosyenkina en Samarin heeft geleid tot een Amerikaanse nota, waarin de terugroeping van Lomakin werd geëist en tevens geprotesteerd werd tegen de manier waarop het Rus sische consulaat te werk was gegaan. Thans heeft de Sovjet-Unie geant woord in een inmiddels te Washington ontvangen nota, waarin wordt mede gedeeld, dat de Sovjet-consulaten in Amerika gesloten zullen worden en dat Washington zijn eigen consulaat in Wladiwostok als „niet meer in functie" moet beschouwen. Bovendien heeft Moskou medegedeeld dat de overeenkomst voor de opening van een Amerikaans consulaat in Leningrad thans als ongeldig moet worden beschouwd. De Sovjet-regering blijft er op staan, dat aan de vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie vrije toegang tot de verblijfplaatsen van Kosyenkina en Samarin verleend moet worden. De Sovjet-regering heeft op de Ameri kaanse nota van 19 Augustus betreffende de gevallen Kosyenkina en Samarin, waar in terugroeping van de Russische consul te New York geëist wordt, geantwoord, dat dé Amerikaanse beweringen „ongegrond en niet in overeenstemming" met de feiten zijn. Verder wordt in het Sovjet-Russische antwoord gezegd dat de Sovjet-regei-ing het optreden en de verklaringen van haar of ficiële vertegenwoordigers in de V. S. be schouwt als volkomen corresponderend aan de rechten van de Sovjet-Unie inzake de verdediging van haar burgers tegen „mis dadige aanslagen op vrijheid en burger rechten van haar onderdanen." in dit geval de huisvrouwen zouden zijn I gedupeerd, omdat zij hun melk zelf moeten halen en de zuivelfabrieken zouden worden benadeeld omdat de melkomzet door deze regeling is gedaald. Wij moeten er echter op wijzen dat noch van de kant van de huisvrouwen noch van de kant van de fabrieken protesten zijn gekomen, wanneer men althans het protest van de afdeling Haarlem van de Vereniging van Huisvrouwen, dat de volgende dag weer werd ingetrokken, niet meerekent. Integendeel, deze regeling is in Haarlem en omstreken uitstekend verlopen omdat van alle zijden de meeste medewerking is ge geven. Iedereen gunde de melkboer zijn vacantie blijkbaar graag. Had men aanvankelijk gehoopt dat het zou blijven bij het ene proces-verbaal dat werd opgemaakt tegen een functionaris van de R.K. organisatie, thans is door deze actie de zittingzaal van de tuchtrechter zal straks wel te klein blijken wanneer die paar honderd verdachten naar binnen moeten de hoop de bodem ingeslagen. Tenzij men op de vergadering, die hedenavond door het Befirijfschap met de slijtersorganisaties wordt belegd, tot een oplossing zou komen. In ieder geval blüven de Haarlemse slü- ters voornemens om hun vacantie-schema voor de week van 29 Augustus5 Septem ber ongewijzigd te handhaven. „Driemogendliedenconferentie" op de Pots,- damer Platz. Russische, Britse en Ameri kaanse officieren staan juist binnen de Amerikaanse sector te discussiëren over de ongeregeldheden die nabij de Berlijnse zónegrenzen hebben plaats gehad. Passagierslijst „Waterman" Op onze bureaux in Haarlem en IJmui- den ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentransportschip „Waterman" dat bp 3 September in Rotterdam verwacht wordt. „Nieuwe denkbeelden" rezen te Moskou De diplomatieke correspondent van Reuter meldt uit Moskou, dat het onder houd tussen tussen Stalin en de drie Wes telijke afgevaardigden „het beeld van de onderhandelingen der grote mogendheden over Duitsland totaal veranderd heeft". Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bevestigd, dat de be sprekingen zullen worden voortgezet. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlands^1 Zaken, McDermott, verklaarde, dat er nog geen nieuwe datum voor een bespreking was vastgesteld. Nadere inlichtingen kon hij niet geven. Reuter meent te mogen concluderen, dat te Moskou „nieuwe denkbeelden" zijn ge rezen. Deze nieuwe denkbeelden zouden hierin bestaan, dat de Sovjet-Unie „de rechten van de Westelijke mogendheden om Berlijn mede te besturen op ondubbelzin nige wijze zou erkennen". De Westelijke geallieerden zouden hun „recht om de stra ten en wegen naar Berlijn te gebruiken" erkend zien. Eveneens zou zijn komen vast te staan, dat de Westelijke mogendheden het recht hebben mede-toezicht te oefenen op elke valuta, die tot valuta van Berlijn wordt gekozen. Situatie in Griekenland Amerikaanse missie adviseert oproepen van nieuwe lich tingen Reuter meldt uit Athene, dat de Griekse regering besloten heeft nog 30.000 mannen voor het leger op te roepen op voorstel van de Amerikaanse militaire missie in Athene. Na hun opleiding zullen zij aan de gevechtseenheden worden toegevoegd en oudere soldaten aflossen, die reeds twee jaar tegen de guerillastrijders gevochten hebben. De bedoeling zou zijn met de nieuwe lichting de sterkte van de buiten posten langs de 80 km. lange grens met Albanië op te voeren en garnizoenen in de bevrijde gebieden te vestigen of weer in te richten. Na de nederlaag van guerilla's in het Grammos-gebergte is het zwaartepunt van de veldtocht in Griekenland thans ver plaatst naar het Oosten in de richting van West-Macedonië teneinde de guerilla strijders te beletten een nieuw front te vormen in het gebied van het Vitsigebergte. REGERllSGSCOMMlimQVÉ Officieel wordt medegedeeld: De Nederlandse regering heeft aan de federale conferentie te Bandoeng medege deeld, hoe zij zich de verdere staatkundige ontwikkeling in Indonesië zou kunnen voorstellen. Met zeer vérgaande toepassing van de te Bandoeng aangenomen resoluties bereidt de regering een wetsontwerp voor betref fende het bestuur in Indonesië in over gangstijd^ dus in afwachting van de tot standkoming der Verenigde Staten van Indonesië en van de Nederlands-Indonesi sche Unie. Behoudens in overgangstüd nood zakelijke besprekingen wordt de uit oefening van alle bevoegdheden met betrekking tot Indonesië, die volgens de bestaande wetgeving aan de Kroon, de Staten-Generaal of de Gouverneur- Generaal toekomen, overgedragen aan een federale regering, dit uitslui tend uit Indonesiërs zal bestaan. De leden dezer federale regering worden aangewezen door een federale raad, samen- Duikvlucht met fatale afloop eist twee doden en vier gewonden Van Britse en Amerikaanse zijde wordt het mogelijke gedaan om incidenten op de Pots- damer Platz te voorkomen. Men heeft de demarcatielijnen nog eens laten overschilderen om de Russen te waarschuwen voor eventuele „vergissingen" en de Berlijners te beschermen tegen arrestaties door de „Oostelijke" politie, die langs de zónegrenzen aast op „Westelijke" politieagenten. Vier vuren branden op de uithoeken van het Rijk Op 6 September zullen ter ere van Koningin Wilhelmina en de nieuwe Koningin Juliana grote vuren worden ontstoken op de vier uithoeken van het Koninkrijk der Neder landen en wel te Uithuizenmeeden in Gro- .ningen, op Aruba, in Nickeri Surinameen te Merauke op Nieuw-Guinea. De assistent-resident Boldingh van Merauke, die het initiatief hiertoe genomen heeft, ont ving van de andere drie uithoekenvan het Koninkrijk reeds bericht van instemming. Gistermiddag om vüf-en-twintig minuten over twee is een vliegtuig van het type Firefly boven de kom van het dorpje Val kenburg uit elkaar gesprongen. Het vlieg tuig was volgens verklaringen van oogge tuigen met zeer grote snelheid in duik vlucht naar beneden gekomen. Met de lin kervleugel raakte het toestel een broeikas, doch de piloot slaagde er toch nog in het toestel enkele meters op te trekken. Toen, met een oorverdovende klap. die vele ruiten in de omgeving deed springen, vloog het vliegtuig boven de boerderij van de heer P. van Ooms uit elkaar. De brok stukken liggen in een straal van meer dan 300 meter verspreid. Beide inzittenden wer den gedood. Door de rondvliegende brokken werden vier mensen gewond, het elfjarig jongetje Bertje Schaap had een gebroken been, een arbeider van de .Heidemaatschappij, H. Blansjaar, die in de buurt werkte, kreeg een ernstige beenwonde en mej. Van Ooms een wond aan het hoofd. Zij werden naar een ziekenhuis in Leiden overgebracht. Een andere arbeider van de Heidemaatschappij, A. van Velzen, liep een hersenschudding op. Hij werd naar huis Vervoerd. Een aantal huizen werden door de ex plosie beschadigd. Na het ongeluk was reeds spoedig personeel van het vliegveld Val kenburg, dat op een afstand van slechts enkele honderden meters ligt, op de plaats van de ramp aanwezig. De naam van een van de slachtoffers, de 21-jarige adelborst F. J. C. Meulenberg uit Utrecht, kon vast gesteld worden met behulp van gevonden papieren. De lichamen van de slachtoffers waren door de explosie geheel verminkt. Op vrachtwagens werden de brokstukken van het vliegtuig naar het vliegveld ver voerd. Het toestel, een Firefly, Mark IV, behoor de tot het vierde squadron van het vlieg tuigmoederschip „Karei Doorman" en was voor de tijd dat de „Karei Doorman" in Amsterdam was, op Valkenburg gestation- neerd. Het andere slachtoffer bleek later de 18- jarige matroos-schrijver tweede klasse F. J. Palings uit Gestel te zijn. Beide slacht offers waren ongehuwd. Italiaanse hulde aan onze vorstin Op 31 Augustus aanstaande om negen uur des avonds Nederlandse tijd zal men op de golflengten 31.15 en 25.40 een speciaal voor Nederland bedoelde uitzending uit Rome kunnen beluisteren. Als sprekers zullen optreden Z. Exc. Taliani, chef van het protocol bij het ministerie van Buiten landse Zaken en voordien gedurende vele jaren gezant te 's-Gravenhage, en H.M. gezant bij de Italiaanse republiek W. graaf van Bij landt. De eerste spreker zal zich van de Franse taal bedienen. De sprekers worden ingeleid door onze correspondent te Rome, de heer Luydjens. Voorts zal de Italiaanse radio op zes Sep tember a.s. een wijziging aanbrengen in haar reeds vastgestelde programma voor het binnenland en enige Nederlandse lie deren uit Valerius' Gedenkklanck ten ge hore brengen, afgewisseld met Javaanse gamelan-muziek. Dit programma, dat bedoeld is als een hulde aan H.M. de Koningin Wilhelmina. zal worden besloten met het Wilhelmus. gesteld uit vertegenwoordigers van alle aan de federatie deelnemende gebieden. De federale regering, in overeenstemming met de federale raad, zorgt zo spoedig mogelijk voor de instelling van een ver tegenwoordigend lichaam, een federale vertegenwoordiging van het Indonesische volk, waarin ook afgevaardigden van min derheidsgroepen zijn op te nemen. Voorts wordt een kabinetsraad ingesteld, bestaande uit de federale regering en de gezamenlijke secretarissen van staat, die als regel departementshoofden zullen zijn. Naast de federale regering, die uitslui tend uit Indonesiërs bestaat, benoemt de Kroon een hoge vertegenwoordiger, aan wie gedurende de overgangstijd bepaalde bevoegdheden met betrekking tot het be stuur in Indonesië zijn toegekend. Hij kan in bepaalde gevallen zelfstandig voorzie ningen treffen en oefent enkele bevoegd heden uit, die in overgangstijd noodzakelijk voorbehouden moeten blijven, teneinde het de Kroon mogelijk te maken de ver antwoordelijkheid voor de gang van zaken in Indonesië te blijven dragen. Overeenkomstig vroeger gedane .toezeg gingen is een daartoe strekkend voorlopig voorontwerp van wet door de Nederlandse regering om advies gezonden naar Indo nesië, waar het o.m. door de voorlopige federale regering te Batavia en door de conferentie te Bandoeng wordt bestudeerd. De regering hoopt, de suggesties uit Indonesië spoedig, te harer beschik king te hebben teneinde op korte ter- mün de instelling van een federale regering in Indonesië voor de interim periode mogelük te maken. Uiteraard zullen daartoe echter eerst de thans aanhangige grondwetswijzigingen, die met grote meerderheid in tweede lezing reeds door de Tweede Kamer werden aanvaard, kracht van wet moeten hebben verkregen. Immers, de instel ling van zulk een federale regering moet geschieden bü de wet, krachtens het nieuwe artikel 209 der Grondwet. De voorbereiding van een en ander heeft de regering echter reeds ter hand doen nemen, om ook in Indonesië duidelijk te maken, dat, als eenmaal de Grondwets wijzigingen zouden zijn aanvaard, zij deze zaak ook dezerzijds met kracht aan kan vatten. SLECHTS ENKELE BUIEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Matige tot krachtige, langs de Wadden- kust aanvankelijk nog harde wind uit Westelijke richtingen. Wisselend be wolkt met enkele verspreid optredende buien, voornamelijk in het Noord- Westen van het land. Iets lagere tem peratuur. 26 Augusus: 5.41 uur, onder 19.41 uur 21-51 uur, onder 13.02 uur Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1