prödeht c SCHOOLBOEKEN Nationale hoogtijdagen in de aether PMIEIW1 Zwakzinnigenzorg in Velsen PANDA EN HET GOUDVELD VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1948 Nederlandse Radio Unie stelde veelbelovend programma samen De Nederlandse Radio-Unie zal op 30 en I ma's voor de kinderen. De avonduren wor- 31 Augustus en op 4 en 6 September een nationaal programma uitzenden, dat het Nederlandse volk in staat zal stellen alle gebeurtenissen aan de luidspreker te vol gen en mee te beleven, terwijl tevens ge tracht wordt een reeks omlijstende uitzen dingen van bijzonder gehalte in te voegen. Zo is er een cyclus „Vijftig jaar Neder landse muziek" samengesteld en werd aan een zestal Nederlandse componisten op dracht gegeven goede Nederlandse ver- pozingsmuziek te componeren. Voorts komt er een reeks lezingen, waarin prominente figuren bepaalde facetten van het staat kundig en economisch leven in groei en ontwikkeling uit de afgelopen halve eeuw zullen schetsen. Bovendien komen er klankbeelden voor de jeugd, luisterspelen, een declamatorium en natuurlijk vele reportages. In een programma „Het cabaret schrijft geschiedenis" zal men kunnen horen hoe Nederlandse liedjeszangers reageerden op het nieuws van vijftig jaren. Van de tal rijke ontspanningspiogramma's noemen wij een halfuur samenzang uit een vijftal oorden, te weten Hilversum en de Neder landse kolonies in Londen, Brussel, Kopen hagen en Davos. Chronologisch zijn er de volgende hoog tepunten: Op 30 Augustus zal in de morgenuren de aubade worden uitgezonden op de Ma liebaan in Den Haag, waarbij de Koningin aanwezig zal zijn. In de middag zal men kunnen luisteren naar de aankomst van de Koningin in Amsterdam, des avonds is er een programma uit onze overzeese gebie den, een declamatorium „Willem van Nas- sauw", waarin Koos van der Griend het Wilhelmus opnieuw heeft omspeeld, een bijzonder cabaretprogramma en zoals elke avond in deze serie een feestkrant, waarin men flitsen hoort van de feestvie ring in ons land en daarbuiten. Die avond zal men ook kunnen genieten van een klank-beeld, samengesteld door Paul de Waart en Herman Felderhof: „Temidden van haar volk", waarin de regeringsjaren van de Koningin de revue zullen passeren, zulks met behulp van alle platen, welke in hét reportage-archief van de Nederlandse omroep, ook van „Radio Oranje" te vinden zijn. De nationale feestdag van 31 Augustus opent met een gelukwens van de regerings- commissiaris voor de radio, mr. L. A. Kes- per. In de ochtenduren zijn er twee bijzon dere kerkdiensten, een protestantse dienst uit de Domkerk en een rooms-katholieke dienst uit de kathedrale kerk in Utrecht. Het middagprogramma opent 'met een ge lukwens, uitgesproken door de vier hoog ste functionarissen van onze gebiedsdelen: minister-president W. Drees, dr. H. J. van Mook, ir. L. A. H. Peters en dr. W. Huen- der, respectievelijk namens Nederland, Indië, Curagao en Suriname. In de middag wordt het volledige jubileumspel in het Stadion in Amsterdam uitgezonden, later gevolgd door enkele bijzondere program den gevuld met verpozingsmuziek, een hoorspel: „Haar woord gaf ons kracht", een concert in de serie „Vijftig jaren Ne derlandse muziek" en de feestkrant. De morgenuren van 4 September bieden een ernstig programma. Men zal trachten een reportage te geven van de abdicatie plechtigheid in het Paleis op de Dam, be sloten met het Te Deum van Hendrik An- driessen. Om 4 uur kan men luisteren naar een reportage van de eerste rijtoer van Koningin Juliana, waarna om kwart over zes een reportage volgt van de jubileum feesten in Oost en West. De laatste dag dezer programma's, 6 Sep tember, opent met een flits van de feeste lijkheden in de ochtend van Amsterdam. Om 10 uur wordt de volledige plechtigheid in de Nieuw Kerk te Amstefdam uitgezon den gevolgd door een reportage van de rijtoer in de Gouden Koets, waarbij een radioverslaggever met een walkie-talkie in de stoet zal meelopen. Speciale uitzending van Canadese omroep Canada heeft voor 31 Augustus een spe ciaal radio programma van een half uur sa mengesteld ter gelegenheid van de viering van het gouden jubileum van Koningin Wilhelmina. Bovendien zal Canada op 30 Augustus deelnemen aan een werelduitzen ding via Hilversum. In het speciale Canadese halfuur zullen spreken premier Mackenzie King en de Nederlandse ambassadeur in Canada. De uitzending, die door de CBC via de kortegolfzender WRUL wordt verzorgd, wordt door Hilversum II gerelayeerd. CAFÉHOUDERS voor ZAAL VERSIERING natuurlijk naar HENK BROEKHUIZEN DE RIJPSTRAAT 5 (Adv.) Velsen Het Terrasvogels-tournooi Het tournooi van „Terrasvogels" op Za terdag a.s. wordt voorafgegaan door een ontmoeting tussen Terrasvogels II en Stormvogels III. Om 12 uur vangt het tournooi aan met een wedstrijd der Ter rasvogels tegen een sterke Stormvogels- combinatie. Daarna ontmoeten elkaar een Volendam-combinatie en DSS. Voor dat de beslissings-wedstrijden worden gespeeld, vindt om half drie een boksdemonstratie, waarin leden van een Haarlemse vereniging zullen optreden, plaats. De voetbalwedstrijden worden geleid door de heren Hogewonink en Formanoy. VelsenTerrasvogels met een duister slot Voor het Mid-Kennemerland-tournooi speelden gisteravond bovengenoemde voet balclubs tegen elkaar. Beide elftallen waren onvolledig. Het spel van de tweede klassers viel het meest tegen. De Vogels, die hun beide halfspelers Röbken en Zaal in de voorhoede hadden opgesteld, hadden zich tot taak gesteld, de gevaarlijke goalgetter van Velsen, Bakkum, uit te schakelen en Akkerman en Dortmundt slaagden daarin volkomen. De wedstrijd eindigde in een puntloos gelijk spel enin duisternis, een gevolg van het late aanvangsuur. Penalties moesten toen de beslissing bren gen. Uit de vijf strafschoppen die elke club te nemen kreeg brachten de Vogels het slechts tot één doelpunt, welk aantal Velsen gemakkelijk kon passeren. IJmuiden De kinderfeesten op 3 September Eensgezind gaan alle schoolgaande kin deren van Oud-IJmuiden, IJmuiden-Oost en -West feestvieren. Zoals in de jaren na de bevrijding de schoolgaande jeugd zich in Concordia ver zamelde om te luisteren en te kijken naar toneelstukken die door de Onderwijzers- toneelverenigingen werden opgevoerd, zo wordt thans de „jeugdeenheid" gemanifes teerd in de gezamenlijke spelen, die op het HBS-terrein in de morgenuren worden ge houden en bii de verdere feestviering op die dag. Eerst echter is het verzamelen geblazen bij de eigen school, waarna in optocht naar het Tïberiusplein wordt gemarcheerd, waar een aubade wordt gehouden. Om 12 uur eindigen de kinderspelen en schoolwedstrijden, maar des middags komen de leerlingen wederom bij de eigen school zich melden, om dan weer schools- gewijze naar het gemeente-sportpark te gaan, waar het gezelschap van Lou Marti een vrolijk, gevarieerd programma zal af werken. Als de regen-god Pluvius voor die tijd nu maar het hazenpad heeft gekozen en de wind is gaan liggen, dan zal de rechte stemming verder vanzelf wel komen. De avondvoorstelling voor de „grote mensen" is niet alleen op touw gezet om de ouderen te amuseren. Het schoolfeest comité tracht hierdoor een dreigend finan cieel tekort te dekken. In de tweede plaats is het opvoedkundig juist gezien dat ouders, die deze voorstelling bezoeken, daags daarqp met hun kinderen over het genotene kunnen praten. Dit is alweer een stap in de goede richting, dat school en huisgezin samen dienen te gaan. Economische opleving in Indonesië Uitvoer-statistieken wijzen uit, dat in het jaar 1947 voor een waarde van bijna 70 millioen. gulden -aan rubber werd uitge voerd, en dat in de eerste zes maanden van dit jaar deze uitvoer de 100 millioen over schreed. Aan koffie werd in 1947 voor een millioen gulden en in de eerste twee kwartalen van dit jaar reeds voor 2J4 mil lioen gulden uitgevoerd. Voor plantaardige oliën en vetten en copra zijn de cijfers respectievelijk 86^ millioen en ruim 75 millioen, voor suiker bijna 1 millioen en 14% millioen, voor thee 5,6 en 6,8 millioen, voor vezels 2,3 en 6.7 millioen, voor aardolie 62;4 en 10,3 mil lioen, voor tinerts en tin 60^4 en 77y2 mil lioen gulden. De totale export uit Indonesië bedroeg in 1947 1.200.000 ton, ter waarde van rond 344 millioen. In de eerste helft van dit jaar werd reeds 2.234.000 ton voor een be drag van 427.500.000 uitgevoerd. Baai-van ging voor bijna 74 millioen gulden naar de Verenigde Staten. Met hangende pootjes terug Enige tijd geleden nam een arbeider uit Nieuw en St. Joosland in Zeeland de wijk naar het buitenland met medeneming van een bedrag van 6000 van zijn Middel burgse patroon. Hij is thans teruggekeerd en heeft zich bij de politie gemeld. Na rondzwervingen in België, Frankrijk en Luxemburg was het geld op. De globetrot ter is in het Huis van Bewaring te Middel burg opgesloten. 'ALLES VOOR DE SCHOOL Kantoorboekhandel de ROOIJ ANEGANG 14 TEL. 11863 - HAARLEM De radio geefl Zaterdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7. 8. 13, 19. 20 en 23 uur: Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek: 7,30 Maria ter ere; 7.45 Morgengebed: 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Operettemuziek; 9.40 Wagner- programma; 10.00 Klein, klein kleutertje...; 10.15 Gram.pl,: 11.00 „De Zonnebloem"; 11.45 Clavecimbel; 12.00 Angelus: 12.03 Viool en piano; 12.30 Weerbericht; 12.33 en 13.30 Or kest: 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Voor de Strijd krachten; 13.50 Film en toneel; 14.10 Concert; 15.15 Gram.pl.: 15.45 De Nederlandse Jeugd gemeenschap: 16.00 Orkest: 16.20 „Levende mensen"; 16.30 ..De schoonheid van het Gregoriaans": 17.00 De Wigwam; 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht; 18.30 Voor de Strijd krachten; 19.15 Causerie; 19.30 Gram.pl.; 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland; 20.05 Beniamino Gigli; 20.20 Lichtbaken; 20.50 Ko ninklijke Harmonie van Horst; 21.25 Gram.- platen; 22.00 Weekend Serenade; 22.37 Ac tualiteiten; 22.45 Avondgebed; 11.20 Gram.- platen. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7, 8, 13. 18. 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Gram.pl.; 8.15 Soc. strijdlied; 8.18 Gram.pl.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.pl.; 10.00 Mor genwijding; 10.20 Voordracht: 10.35 Viool en piano; 11.00 Voor arbeiders in continubedrij ven; 12.00 Gram.pl. 12.30 Weerpraatje; 12.33 „Intermezzo"; 13.15 Kalender; 13.20 Stafmu ziekcorps Amsterd. Politie: 14.00 Reportage; 14.15 Gram.pl.; 15.00 Het N.V.V. spreekt een woordje mee; 15.15 Gram.pl.; 16.15 Lezing; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Kinderkoor; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.15 Tango-orkest; 19.00 Artistieke staalkaart19 30 Reportage; 20.05 Dingen van de dag: 20.15 Gevarieerd progr.; 21.15 Soc. commentaar; 21.30 Week end-orkest; 22.00 Hoorspel; 22,20 Orgel; 22.40 Kwartet; 23.15 Wereldraad van kerken; 23.20 Gram.platen. Hockey Nederland speelde 0-0 tegen Pakistan Op Houtrust te Den Haag stonden gister avond de hockey-elftallen van Nederland en Pakistan voor de vierde maal in deze zomer tegenover elkaar. Het einde van deze door tienduizend bezoekers bijgewoonde krachtmeting was een puntloos gelijk spel. Indien er een overwinnaar had moeten zijn. dan was dit ongetwijfeld de Nederlandse ploeg geweest. Een vergeliiking met de vorige Zaterdag gespeelde wedstrijd tegen India kon deze ontmoeting niet doorstaan. Het spel van Pa kistan is, vooral in de voorhoede, korter dan dat der Indiërs. Bovendien is het tempo veel lager, zodat de Nederlandse verdediging tel kens de gelegenheid kreeg, zich te herstellen. Het Nederlandse elftal was. evenals te Am stelveen, in uitstekende vorm. Jenne Langhout, de rechtshalf, die ook deze avond zo'n uitstekende partij vertolkte, vertrekt binnenkort naar Indië. Dat betekent dan een verzwakking van de ploeg. Speciaal in de verdediging klopte het bijzonder goed. Vooral de achterspelers Drijver en Derckx waren er uitstekend in, waarbij het goede wegwerken opviel. Daarvoor stond spil en aanvoerder Loggere als heersende figuur in het middenveld. In de voorhoede hield Bromberg het spel af en toe wat op. Dat de overigens uitstekende linie met Boerstra en Kruize als doorzetters niet tot doelpunten kon komen, is voor het grootste deel toe te schrijven aan het prachtige verdedigen van Khan en Raszak. In de voorhoede van Pa kistan vielen de buitenspelers Masuo en Thillashaiki, twee razend snelle spelers, het meeste op. Van midvoor Dara, die in 1936 reeds in het Brits-Indische elftal op de Ber- lijnse Olympische Spelen uitkwam, zagen wij weinig goede dingen. De tweede helft heeft meer voldaan dan de eerste. Er was na rust meer spanning en de doelen ontsnapten enkele malen op het nippertje aan een doorboring. Eenmaal moest Drijver zelfs van de doellijn werken, nadat Richter reeds was geslagen. Ook de doelman van Pakistan beleefde enkele benauwde ogenblikken; Boerstra, Kruize en Esser had den weinig geluk bij hun doorbraken Sport Wielrennen Messina kampioen achterv olging der amateurs Een gering aantal toeschouwers is Donder dagavond getuige geweest van de eindstrijd van het nummer achtervolging voor ama teurs oVer 4 k.m., dat gewonnen is door de 17-jarige Italiaanse student Messina, de-ren ner, die dit jaar voor de eerste maaal in wed strijden is uitgekomen. Hij versloeg de Fransman Dupont, Olympisch kampioen 1 k.m. tijdrijden, met groot verschil. Na een aanvankelijk zeer snel vertrek van Dupont, welke hem een winst van 35 meter opleverde, kwam de Italiaan pas goed op dreef. Hij verhoogde het tempo en na zes Werkinrichting geeft goede resultaten Van de zijde der Vereniging voor Zwak zinnigenzorg te Velsen en wel speciaal van de Werkinrichting, die gevestigd is in de Wilhelminaschool aan de Houtmanstraat gewerden ons enige gegevens over de gang van zaken. Hieruit blijkt, dat in het vorige jaar weinig verandering is gekomen in het aantal te werk gestelden. Er werd slechts één persoon afgevoerd, wegens verandering van woonplaats. Uit de B.L O.-school ging één leerling over naar de werkinrichting, zodat er in totaal elf mannen werkzaam waren, van wie één blind was. Deze verliet echter al spoedig deze inrichting om zelfstandig te gaan werken, doch hij kwam uiteindelijk in de inrichting te Ermelo terecht. Over het geheel, zo zegt de heer A. P. Stolk, die reeds sedert jaren directeur van de school is, was de geest onder de mannen uitste kend, er werd met veel animo gewerkt en van bijzondere moeilijkheden was geen sprake. Wat het „aan de man" brengen van de gemaakte artikelen betreft, hierover is wel het een en ander te zeggen. De afzet van borstelwerk liep aanzienlijk terug. Dit is echter te begrijpen als men bedenkt dat dit artikel overal in zeer ruime mate werd aangeboden tegen gereduceerde prijzen. Men is daarom begonnen zich meer toe te leggen op het maken van cocosmatten en lopers, naar welke producten bijzonder veel vraag bestond, zelfs zo, dat er met geen mogelijkheid op korte termijn aan alle aanvragen kon wordeh voldaan. De ontvangsten waren weer zeer bevre digend. Licht in een somber bestaan Gelukkig, zegt de heer Stolk, kunnen wij zo zoetjes aan weer aandacht schenken aan de dingen die vrolijkheid brengen en afleiding geven aan het dagelijkse sleur- leven van onze jongens. De autobustocht, die we hun wilden geven, kon helaas niet doorgaan, maar daarentegen hebben we hun op 6 December 1947 een heel gezellige middag kunnen aanbieden in de gym nastiekzaal. Toneel, poppenkast en ten slotte een film van de werkinrichting von den veel bijval. Maar het hoogtepunt was voor deze mannen, die uiteraard niet kun nen bereiken wat anderen presteren, en daardoor vaak in hoge mate aan een min derwaardigheidsgevoel lijden, de enveloppe met inhoud die hun na afloop werd over handigd. De ouders van de jongens waren mede aanwezig en één van hen sprak namens allen woorden van dank voor de zeer ge slaagde attractie die hun kinderen was ge boden. Plannen voor verbouwing Om de hygiënische toestanden in de inrichting te verbeteren en tevens om de verkoop van de gemaakte goederen te onden was de stand precies omgekeerd. Met stimuleren door het toevoegen van een zeker 50 meter verschil giing Messina over de streep in de tijd van 5 min. 18.7 sec. De tijd van Dupont was 5 min. 22 sec. Voor de derde plaats won Coste (Frank rijk) van de titelhouder van het vorig jaar Benfenati met resp. tijden van 5 min. 22.8 sec. en 5 min. 25.2 sec. Aan het slot van de avond is de eerste herkansingsmanche over 100 k.m. gehouden. Alleen de winnaar Frosio is in de eindstrijd gekomen. De uitslag was: 1 Frosio 1 uur 25 min. 47.4 sec., 2 Michaux op 970 meter; 3 Heimann op 4 ronden, 4 Falclc Hansen op 5 ronden, 5 Svo- boda op 9 ronden, 6 Pataky op 26 ronden. winkel aan het bedrijf, is het noodzakelijk, de bestaande lokaliteiten te verbouwen. Niet alleen het bestuur is van deze nood zaak doordrongen, ook bij het gemeente bestuur bestaat voldoende belangstelling en het bestuur is er dan ook van overtuigd dat de nodige medewerking niet zal ont breken. Op de begroting 1948 is evenwel nog geen post voor dit doel uitgetrokken, zodat voorlopig de verwezenlijking van deze grootse plannen tot de vrome wensen behoort. Havenverkeer Pmulden Op 26 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Lingestroom van Reyk javik, Marva van Hernösand, Delfinus van Rotterdam, ArgÖ van Stockholm, Rijnstroom van Londen, Luna van Rotterdam, Sortland van Helsingfors, Teuro van Dublin, Green finch van Londen, Vliestroom van Torvey, Theseus van Caen, Jans van Londen. Vertrokken zijn op 26 Augustus: Oranje naar Batavia, Stad Maassluis naar Casa blanca, Blekinge naar Newcastle, Danholm naar Antwerpen, Ring naar Antwerpen. In het Noordzeekanaal hebben vastge maakt: Patria, Surte, Osrick, Patria (Zwe den), Amsterdam (Zweden), Houtlaan, Pax I. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN. Binnengekomen 26 Augustus: IJM 103 Dolfijn, rederij Marezaten, met vis; uit En geland vertrokken 16 Augustus; IJM 20, Jo- han Polderman, rederij Marezaten, met haring, vertrokken 16 Augustus. Binnengekomen 26 Aug. de haringlogger KW 23 met 495 kantjes, eigen vangst. HOOGWATERTIJDEN. Vrijdag 27 Augustus: 8.01 en 20.23 uur. Zaterdag 28 Augustus: 8.52 en 21.22 uur. BEVRACHTINGSCOMMISSARIAAT TE IJMUIDEN VERPLAATST. De bevrachtingscommissaris, district Noord-Holland, deelt mede, dat het agent schap te IJmuiden met ingang van 25 Augustus verplaatst is naar Stationsweg 24. Het telefoonnummer blijft ongewijzigd: 5296; na 5.30 uur: 5383. Twintig jaar voor Haagse S.S.'er Het Haagse Bijzondere Gerechtshof ver oordeelde een Haagse kellner, die in 1941 tot de SS toetrad en als lid van deze for matie in 1944 op het Staatsspoorstation te Den Haag een arrestant van de SD, die wilde vluchten, neerschoot, conform de eis tot twintig jaar gevangenisstraf. UIT VOORRAAD VERKRIJGBAAR BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 96—98 «Adv i Velsens Bloémen-Glorie 1948 morgen geopend De door de afdeling „Velsen" van de Kon. Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde georganiseerde bloe mententoonstelling „Velsens Bloemen-Glo- rie 1948" wordt Zaterdagmiddag om 3 uur in het voormalige hotel „Velserbeek" ge opend. Russische walvisvaarder op non-actief? Volgens Noorse berichten neemt men aan, dat het Russische fabrieksschip „Slava" niet aan het eerstvolgende walvis seizoen zal deelnemen, aldus meldt „Dag blad voor de Scheepvaart". Alle Noren die het vorig jaar op dit schip dienst deden, hebben bericht ontvangen dat men in de komende herfst van hun diensten geen ge bruik meer zal maken. Evenmin hebben de Russen ander personeel in Noorwegen ge huurd. J 36. Nadat de sheriff Panda en Nick nog eens verzekerd had, dat het hem geducht speet, maar dat hij nu wel wist wie de schurken waren, verdween hij met Joris Goedbloed en Billy Bulk, die stevig waren gebonden, in het ravijn, doch niet dan nadat hij Nick Nugget zijn kaart had teruggegeven. „Zo," zuchtte Panda, terwijl hij de sheriff en zijn gevange nen nakeek, „die zijn we kwijt". „Ja," bromde Nick, terwijl ze neerslachtig over de vlakte sloften, „en als je het mij vraagt, groentje] lijkt het er veel op, dat we het goud ook kwijt zijn. Als die verwenste rivier nou maar niet uitgedroogd was, want zo is het onbegonnen werk." Droevig sjokten ze naast elkaar voort. „En toch geven we het niet op", zei Panda vastberaden. „Dat goud is er, we hebben er rhpeite genoeg voor gedaan en we zullen het vtfiden.' Goed zo groentje", antwoordde Nick, „maar dan mogen we wel voortmaken, want ik geloof, dat er slecht weer op komst is." Hij wees naar de horizon, waar zich donkere wolken samenpakten. Een Engelse tea-party Het bezoek van de Anglicaanse jeugdclub uit Moulsecoomb bij Brighton aan de Oud- Katholieke gemeente van IJmuiden bracht de gasten Donderdagmiddag in het Oud- Kath. Verenigingsgebouw bijeen voor een uitgebreide Engelse tea-party, aangeboden door de Oud-Katholieke Besturenbond. Met veel zorg was deze „tea" voorbe reid, daar de „five o'clock" steeds een voor naam deel van de dag in het Engelse leven inneemt. Onder de aanwezigen waren pastoor en mevr. Th. Moleman, de Hollandse leiders van de Engelse gasten, onder wie father Jones van de Anglicaanse gemeente te Moulsecoomb, Nederlandse vrienden en het bestuur van de Besturenbond. Namens dit bestuur verwelkomde de heer W. D. Wiljouw, voorzitter, de gasten in hun landtaal, daarbij wijzende op de inter communie, die bestaat tussen beide kerken. Hij herinnerde aan de oorlogsjaren, toen ook veel plaatsgenoten naar Engeland over staken, daar kennis maakten met dat land en zijn volk en er vele vriendschapsbanden hebben aangeknoopt. Vooral onze vissers, matrozen en soldaten hebben in Enge land een goed onthaal gevonden en een vriendelijk tehuis, waar veel van wat bij eigen haard werd gemist is getracht te vergoeden. Spreker gewaagde vervolgens van de grote dankbaarheid voor dit alles en uitte de wens dat deze banden mochten blijven bestaan en steeds hechter worden. Ten einde de dank van Oud-Katholiek IJmuiden te uiten was deze tea-party be reid en de heer Wiljouw hoopte, dat zij aan de verwachtingen mocht beantwoor den. Ten slotte vroeg de voorzitter, bij het vertrek op Zaterdagmorgen de beste wensen naar eigen „home" mee te nemen van de Oud-Katholieke vrienden uit IJmuiden. De „party" verliep zeer prettig door de ongedwongen sfeer tussen de twee talen sprekende bezoekers, die van alles en nog wat te vertellen hadden en zich kennelijk geheel ep hun gemak voelden. Namens de gasten bracht mr. J. Wytten dank voor de voortreffelijke „tea" en het onthaal. Door het zingen van Engelse lie deren en „community-singing" werd de prettige sfeer nog verhoogd. Telepathische toeren op Thalia's toneel Voor een uitverkocht huis trad Donder dagavond in Thalia de hypnotiseur-psycho- analyst Lestikoff op. Onder een bijkans ononderbroken voortvloeiende woorden stroom en met waarlijk bliksemende blik wist hij zijn publiek enige uren geboeid te houden met amusante experimenten. De massa-suggestie nam uiteraard een voorname plaats in op het programma; zeer vele malen werd het experiment herhaald, waarbij het publiek verzocht wordt, beide handen in elkaar te klemmen, waarna ver schillende „deelnemers" ze niet meer los van elkaar schijnen te kunnen krijgen. Ook op het toneel echter gebeurden merkwaardige dingen: Lestikoff liet zijn slachtoffers onder hypnose onzichtbare orkesten dirigeren, met blokkendozen spelen en balletdansen uitvoeren. Hij ver anderde mensen in verkeersagenten, eta lagepoppen, in Braziliaanse ezels en brul lende koningstijgers. Hij verlamde spieren en deed handen aaneenplakken. Het was voor lieden met sterk ontwik kelde detective-neigingen ook een prach tige studieavond: men kon zich er namelijk op toeleggen om uit te vinden of de vrij willige medewerkers op het toneel inder daad die naam verdienden, en of er al of niet van voorbereiding, simulatie en instu dering sprake was. Hoewel de gefluisterde bewering, als zouden verschillende „proef konijnen" met de auto van de heer Lesti koff meegekomen zijn, wel met zeer veel zout genomen zal moeten worden. Hoe het ook zij: Lestikoff had succes bij het IJmuidense publiek; een succes, dat zich over enkele weken bij zijn tweede op treden hier ter plaatse zal herhalen. Twee jaar D.S.S. Twee jaar hebben de bewoners van IJmuiden reeds ondervonden dat men „Door Samenwerking Sterk" wordt. Na tuurlijk moest dit feestelijk worden ge vierd en het bestuur had de kleine zaal van Thalia gecharterd om de leden te laten genieten van Vermeers Cabaret-variété, waarbij John Prins de conférence ver zorgde. Een taak, waarvan Prins zich op loffelijke wijze kweet. Herman Teunisse wist aan zijn accor deon meeslepende melodieën te ontlokken, en John Stol leidde de dansers in de goede banen. Voor dit feestelijke gedeelte begon wa ren de ernstige verenigingszaken bespro ken en alle aftredende bestuursleden bij acclamatie herkozen. Dat de leden het actieve bestuur waarderen, werden de he ren ook gewaar toen een der aanwezigen de voorzitter een „maarschalksstaf", in de pacifistische vorm van een voorzitters hamer aanbood. Dit instrument is geheel van coromandelhout, waarin het wapen van Velsen is gesneden en waar de initia len D.S.S. op prijken. Op ter vlootschouw Het Marinewerkschip de „Vulkaan" is, geassisteerd door twee sleepboten van de firma Goedkoop, opgevaren naar Amster dam. waar het temidden van vele grote schepen aan de Noordzijde van de Suma- trakade een ligplaats krijgt gedurende de jubileum- en kroningsfeesten. Te half ne gen waren reeds vertrokken zes grote en twee kleine mijnenvegers, alsmede een R.-boot, de „Roompot". Bij de erefronten op 30 Augustus en 6 September doet de bemanning van de Vul kaan dienst. VAN KAT TOT KIKKER. Nadat enige weken geleden het optreden van Chris Hofland's gezelschap in Thalia te IJmuiden geen doorgang kon vinden, is nu toch Zaterdagmiddag het tijdstip ge komen, dat de bekende „strip"-helden Tom Poes en Ollie B. Bommel in levenden lijve voor hun jeugdige bewonderaars op het toneel zullen verschijnen. Er gaan dan in Thalia vreemde dingen gebeuren: Tom Poes en Heer Bommel worden iri kikkers veranderd; een schrikbarende gedaante verwisseling, die jong IJmuiden met span ning zal volgen. Agenda voor Velsen en IJmuiden VRIJDAG 2J AUGUSTUS. Thalia, 8 uur: „Zigeunerbloed". Santpoort, Burg. Rijkenspark, 8 uur: Zang en muziekuitvoering. ZATERDAG 28 AUGUSTUS. Thalia, 7 en 9.15 uur: „Zigeunerbloed". Velserbeek. 3 uur: Opening tentoonstelling „Velsen's Bloemenglorie 1948". Santpoort, Terrasvogelsterrein, 2.45 uur: Sportmiddag. Burg. Rijkenspark, 8 uur: Openluchtspet „Het Gulden Uur". „Karei Doorman» i in IJmuiden 8 ul|t °P We9^IC|ev, Het vliegdekschip v aanvankelijk reeds zou binnenlopen alwaar het aan r-È=-- t-.-'-ï. zal deelnemen, is R\ 1 te weer naar de stoomd Het heeft rf®» scheept en is vanrJj s.! weer naar IJmuiden "Uil* om zes uur i„ de Grote m-Pisdereisna^l Kadio-conce,! „De Zangvcm.i Met grote verwachHn. en vooral door leden uitgezien naar rt. v Wl,®ies2 h;t Chn ffinderCdy®'*&ï Velsen-Noord, dat VrG I seh^dl^S^^J uur dat werd uitgev«S"g"'«« qua inhoud en verloWn. den genoemd. Uit alles hl2l,k«ts! gewone discipline, in aantt"" *2 een voorafgaande kwartier was het be»„nS''«4» de zang der kinderen, diegS^Ï r oud zijn, geen enkele iaffi*1«S Ui! keurige wijze had de heer v W J" ngent, de verbinden^ liederen gearrangeerd "tacj m[ De prachtige Piano-beeeleM;.. Jop. Krom verdient ahe lof vlot en Iris in met het Zn»».?!.1*»» V. Tussenbroek, welkwerïlW '«H w Ujkmatige stemverdeling £d f L' Zomers" van Cath. van Heoi s" klankgehalte, klonken de l? mooi en helder. „Winter io n,?®'-' kreeg a tempi 5 uiterst klankvolle uitvoer™ in" t Wind" van Geerlings, d?t monden werd ingezet en fijne 'S verried. Hoewel de conE!?* „Een tiental muzikanten" Ji m"!» c' ---- uc „Een tiental muzikanten' goed was, bleef hier de ei vroege inzet van enkele stemma m - schoonste feestdag", kleine rïi Path van n.e van Geüfit foutejiKjU- (fiool - Kieme cantat» Cath. van Rennes was ook niet fcS hoog voor de lichte stemmen, J A matig, vooral in de moeilijk ownS De mezzo-sopraansolo van een lid, ietwat nerveus, klonk helder „5 het alt-duo, dat als één stem w'jS L en vooral de bede waren bijzonder Bij dit alles het de uitspraak mets leS S concert ter"KKlen0',«i t Het koor was reeds vroeg ep fa, vóór het studio-bezoek eerst een mtm door Amsterdam's haven en gracht i maken, wat met de versiering r trekkelijk was. Na het concert zijn de N.CJLV.-stoai bezichtigd. De Kinderen waren opa-f over al het moois in het prachtige geb» als ook over het stadhuis van radio-si Tenslotte ziin nog enkele uren van kg doorgebracht in de speeltuin van 04 Valkeveen en eerst, 's avonds te half r.s;a keerde het gezelschap terug, moe mz uiterst tevreden over de prachtige da?. Druk weekend voor „Watervliet" De korfbalvereniging „Watervliet" cl een druk weekeinde tegemoet. Vanavond houdt de club in hel spft paviljoen „Watervliet" de jaarvergaderiüi waarbij de voornaamste agcndapunter.fr verschillende jaarverslagen, bcstave- kiezing en bespreking van zoen betreffen. Zaterdagmiddag worden in het «pc^d „Watervliet" onderlinge wedstrijden grx- den voor de samenstelling van de A-«:l twaalftallen voor de nieuwe competiit Het Haarlemse „Oosterkwartier" breyt Zondag een bezoek aan de Velser korfbal lers, teneinde in een tweekamp de kradila van de verschillende senioren-twaalitalltt te meten. Derhalve zijn de thans vastgestelde Jk tervliet"-opstellingen nog geenszins aanwijzing voor de definitieve twaaiki welke nu in de combinaties A, B en C r? ondergebracht. Er worden tegen „Oosterkwartier wedstrijden gespeeld. De bonnen- eu lirillen-speciiM In aansluiting aan ons bericht van gie ren betreffende de inbraak bij de heer li aan de Wijkerstraatweg kunnen wil mededelen, dat in een van de voorg^ nachten ongenood bezoek werd in het huis. van de heer v. d. H aan Duinvlietstraat. De ongewenste element verschaften zich hier toegang door net wijderen van een ruitje aan de vows.1- van het pand om vervolgens beslag leggen op een zestal levensmiddelen- vier textielkaarten. Wat zilvergeld, nieuwe lederen tas, een zilveren ju eneveneens een bril behoorden uj tot de buit. Beide „kraakjes'«i ongehelderd werden, tonen dezelfde K» niek. GEREFORMEERDE KERK tb® Men verzoekt ons mede te de en, Zondag 29 Augustus de Gereformeerde Kerk Velsen ee "Whuis zal de diens, vangen en te Velsen-Noord om half vijf. Wereldnieaffl^j Niet van gediend. Officieel is nrfgg dat het militaire bestuurvml de stichting van een lig.t v dienden heeft v v*' statuten en reglementen na ding onschuldig lijk™, is k a1 bestuur zich bewust karakter" aldus is bekend cra-n Insuline. Doctor Brock„ClïiiWi van het WereldjezonfflagJJ geadviseerd alom een oorna2o« dingswijze voor inS^' van suiker- ste middel ter bestrijding ziekte, toe te p»» methode is een l'^v'ndfS Franjfo:t doctor Franz Lindner Reeds zijn de Duitse «jg* !5. digers in staat dubbelen. Lindner s m vroeger vereiste uiterst turen by de bereiding van overbodig.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2