Juties van het Europa-Congres Nederlandse regering overhandigd 5och dat\GraaI Nederlandse verliezen in Indonesië een kleine r00d- Een groots plan ter bestrijding van werkloosheid en woningnood Twintig naties op de „Biennale ,jTERDaG 28 AUGUSTUS 1948 on het „Congres van Euro- v an de delegatie, de heer P. •&Iöd hSt tijdens deze ontvangst - neeii M ophouden j)e minister-president: „De regering zal zich beraden, „Is de kwestie opportuun wordt geacht" nrees en mr. D. U. Stikker, kenbaar maken, verzekerde minister Drees ;J„„f pn minister van aan de delegatieleden, dat de gedachte zelf gistermiddag bepaald sympathiek is. De heer Kerstens vroeg hierna of er reeds enig uitzicht is op beraadslaging in het Nederlandse kabinet en of contact over dit vraagstuk door de vijf landen zou wor den opgenomen. Minister-president Drees verklaarde een dergelijk contact nodig te achten en minister Stikker zei, dat hij zich te dien aanzien reeds oriënteert. (Het standpunt van de Nederlandse regering, die volgens gisteren in ons blad gepubliceerde berichtgeving van onze parlementaire redacteur „de behoefte aan een Europees parlement op dit ogenblik niet kan inzien", is in de uitlatingen van Minister-president Drees min of meer „verborgen". Minister Drees zegt immers dat de regering de kwestie zal aanvatten en' minister van Zaken, ontvingen^ e, c ze ïffcS*» Mei phsud?n '«'■"""heide ministers overhandigd, ■as»®.. Stond verder uit de heren '/m Charles Rutten, J. C. 5 8108®»""' p. van Stam. Sroëhhuiaen vorens de reso- dat hij hoopt, dat salniet slechts haar JwiS1®, LLisen doch, indien enigs- sfeun aan de wilsuit- |et congres aai geven. Hij va "pring dat de Franse rege- ^ïfSStief nam tot het bij- n voorlopige assemblee hoe de ^P&l 'Le parlementen, hoe de «e Eiu° ,rt hier met „vertraagde be- een m'opese ijit^.f Italiaanse parlement een p> 0 LLer van dit initiatief bleek - ,t»rsWider BeIgische en Luxem_ ".«ineen zlch acl,ler dit "ytlatief: ■-•i'^h Sden De heer Kerstens zei tdat de resoluties de Minister- gdovcn. bister van Buitenlandse „meie de andere leden van het ""Sen overtuigen van de nood- bet samenroepen ener Europese ^if'Brosmans legde vervolgens de -sin inziclit, dat zulk een assem- m zijn met functionele P-.i itriidig zou zijn mei w»»»» op economisch, sociaal en Btmeia. WD rtimwM verwerkelijking komen, dan Jfdr, Biugmans, een juridische con- ÈKforeside»» Erees brachl dank delegatie voor de officiële aanbie- se, resoluties. De regering heeft hier- hiiirliik reeds kennis genomen, doch langs deze weg het jutav-t. te vestigen. De heer Drees datde vorige regering van haar billing voor het Congres heeft blijk f hda?het,nieuwe Kabinet, ge- ES vraagstukken van velerlei aard, E op de resoluties van het Congres nog m «ft kunnen bezinnen. Inderdaad, zo. Ester-president Drees, is meer k nïm Europa noodzakelijk. De Sffic" over de resoluties en het SSorstel beraden, zodra dit op. Sordt geacht. Hij kon dan ook nog definitieve mededelingen doen. Een Sta de regeringen maar door de par iten samen te roepen vergadering van «dijde», wellicht binnen de parle- Ssire unie, doch op andere wijze samen- ij laat zich in vrijheidopwekken", Li ié heer Drees. Hoewel de regering (Ui nog geen definitief standpunt kan .wanneer zij opportuun wordt geacht" dat is: op dit ogenblik nog niet. Red.) Nederlandse vinding op gebied van rubberindustrie Dr. G. J. van Veersen, chemisch mede werker van de Rubberstichting te Delft, heeft een vinding gedaan, die belangrijke nieuwe perspectieven voor de rubberindu strie kan openen. Dr. Van Veersen vond een procédé, dat de bereiding van zout-zure rubber aanzien lijk vereenvoudigt. Zout-zure rubber, in handel en industrie onder de naam.0,plio film" bekend, wordt in diverse kleuren toe gepast voor de verpakkingsfabricage, voor regenjassen, parapluies en tal van andere producten. Het is een dunne, doorzichtige rubberstof, die tot dusver alleen door een Amerikaanse fabriek wordt gemaakt. Het procédé van dr. Van Veersen is in middels ge-octrooieerd. Deskundigen heb ben grote verwachtingen van deze nieuwe vinding. CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM, Smedestraat 21 - Telefoon 21375 ZANDVOORT, Zeestraat 38 - Telefoon 2925 (Adv.) Jac. P. van den Bosch f .In de ouderdom van bijna tachtig jaar is te Haarlem overleden de heer Jac. P. van den Bosch, die vroeger bekend is geweest als binnenhuisarchitect, sierkunstenaar en kunst schilder. De heer Jacob Pieter van den Bosch werd op 19 October 1868 in Amsterdam geboren. Reeds vroeg hadden tekenen en schilderen zijn grote 'liefde. Na eerst op het atelier van de architect-decorateur Smits te Amsterdam werkzaam te zijn geweest, studeerde hij aan de tekenschool voor kunstambachten aan de Quelliniusschool alsmede aan de Rijksschool voor Kunstnijverheid, waarna hij zich als architect-decorateur vestigde. In 1891 werd hij meubeltekenaar bij de fa. Van Houtum te Amsterdam. Hier maakte hij kennis met dr. H. P. Berlage, waardoor zijn leven een be sliste richting kreeg. Hij werkte veel met Berlage samen en maakte in overleg met hem de decoratieve versieringen voor tal van bouwwerken van Berlage. De stations gebouwen te Haarlem, Amersfoort, IJmuiden en elders werden volgens zijn ontwerpen ornamentaal beschilderd. Zijn levenswerk is geweest de „Inrichting voor meubilering en versiering der woning", d'e N.V. ,,'t Binnenhuis" te Amsterdam; waar van hij de stuwende kracht is geweest. Deze inrichting beoogde de rrioderne begrippen omtrent meubilerings- en versieringskunst ingang te doen vinden. Na 1929 wijdde de heer Van den Bosch zich aan zijn liefde voor het maken van architec tonische fantasieën en aan de schilderkunst; vooral maakte hij „documentaire schilde rijen" bestaande uit interieurs en kunstnij- verheidsvoorwerpen uit de moderne bewe ging der „negentigers". Hij was mede-oprich ter en ruim vier jaren voorzitter van de Ned. Vereen, voor Ambachts- en Nijverheidskunst. In tal van tijdschriften verschenen publica ties van zijn hand. Zijn werk is op tal van binnen- en buitenlandse tentoonstellingen bekroond. De koning van België benoemde hem in 1910 tot Ridder in de Kroonorde van België. De heer Van den Bosch bewoonde tot 1925 het vroegere huis van Busken Huet, „Sorgh- vliet" te Bloemendaal, dat thans afgebroken is. Daarna woonde hij op de Raamsingel in Haarlem. De regering maakt'bekend, dat in de Ifgelopen week tot haar leedwezen de vol- pe'verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Soldaat F. J. Geurts uit Nijmegen. Over- Men door oorlogsverwonding op 21 Augustus 1948. Tweede luitenant H. I. Troost uit Brielle. Meden door oorlogsverwonding op 23 Augustus 1948. Koninklijk Nederlands-Indisch Leger: Soendanees soldaat le kl. Markasem uit Nti-Jndië. Gesneuveld 15 Augustus 1948. Ambonees soldaat le kl. Infanterie S. Taluiperiory, afkomstig .uit Ned.-Indië. Gesneuveld 19 Augustus 1948. De Koninklijke Marine heeft in de perio- ii van de afgelopen week geen verliezen letenschap en Communisme De Russische academicus L. A. Orbeli, zo Geldt Reuter, is van zijn functies ontheven. Hij was de secretaris van de biologische Klieder academie van wetenschappen der Sosjet-Unie. Orbeli wordt verweten, dat hij u niet in geslaagd is de biologie „in de i'Mi van de vitale behoeften van de wcialistische opbouw" te plaatsen. Deze b'issing is genomen na een driedaagse 'ijsnkomst van het presidium der acade- rie. Orbeli, die 66 jaar oud is en een des- Mge op het gebied der zenuwwerking, tót volgens een rapport van het presi- zijn fouten erkend en toegegeven, dat ij verzuimd had een groep van „formalis- jisdie erfelijkheidsonderzoekers" openlijk udesavoueren. Deze groep had gepoogd de peticus Lysenko in discrediet te brengen. Wo is de opvolger van de stichter van tö nieuwe biologische school in de Sovjet- we. Deze biologen zijn de mening toege- ..de erffactoren van levende we ft wijzigen zijn door experimenten en w!n'. De andere school, die van het Melisme-morganisme'(genoemd naar t;Duitse onderzoeker Mendel en de Ame- paanse bioloog Morgan) is, naar het oor- u tif academ'eJ beïnvloed door burger - Jie theorieën uit het Westen. Volgens deze ff de evolutie van planten en mhoofdzakelijk van binnen uit door f doren bepaald en zou de mens daar- wezenhjk niets kunnen veranderen. Wcos opvattingen, die aansluiten bij '•materialistische wetenschap van het -- isme-Leninsme, zijn thans tevens aan- •Lf,?artijlijn> met de instemming van gebalk Stalin. P|ak° heeft ingrijpende veranderingen i!l macademie voor landbouw- itódenr voorspe*d' Hij is daarvan de Bende haalde personeel van een trein L k^fhein Cheribon—T j ikampek W Rn, ?®avond bij de halte Tand- i&ianrtop circa acht kilometer EiiormHfll ikampek ligt' door een §e_ ifi f w aanSehouden. 'as Ho Jl- freinpersoneel en een deel (>vmsn, lgei's uitstappen en liet de trein ^'rim „een deel van de reizigers P het station te Tj ikampek crenuon de trein tot staan fa On 1 op de i°comotief te sprin- De herfst kondigt zich aan, de modehuizen zijn zich reeds aan het bezinnen op nieuwe modellen voor dit jaargetijde, dat zich bij uit stek leent voor fraaie com binaties van stoffen en bont. Een Parijse firma kwam onlangs met een uitzonderlijk charmante combinatie die zij Mand- sjoerije" doopte. Het is een marineblauwe mantel, gevoerd met wit bont, gedragen over een japon van donkerblauwe matte zijde. Het bont is slechts dun en geep juist voldoende warmte voor de koele, winderige herfst dagen. Alles wijst erop dat bepaalde bontsoorten en dan vooral wit en lichtgrijs een belangrijke rol in de nieuwe herfslmode zullen spelen, zowel als garne ringsmateriaal als in de functie van voering. Ook geverfd bont komt steeds meer in de mode, zelfs in kleuren die men vroeger slechts voor stoffen ge bruikte, als rose, geel, lichtblauw en cyclamen. Duitse generaals voor Britse militaire rechtbank De Britse regering heeft besloten een proces voor te bereiden tegen de veldmaar schalken von Brauchitsch, von Rundstedt, Manstein en kolonel-generaal Strauss. Zij zullen terecht staan als oorlogsmisdadigers. De officieren zullen voor een militair gerechtshof in de Britse zóne van Duitsland verschijnen. Allereerst zullen zij gedemi- litariseerd worden, zodat zij geen krijgs gevangenen meer zijn. Daarna zal hun of ficieel worden medegedeeld, dat zij berecht zullen worden. Het gerechtshof zal naar alle waarschijn lijkheid te Hamburg zitting houden en zal van het zelfde type zijn als de gerechts hoven in de Britse zóne, waarvoor ooi-logs- misdadigers plachten te verschijnen. De generaals bevinden zich thans als krijgsgevangenen in een ziekenhuis in de Britse zóne. Zij zullen hun eigen Duitse verdedigers mogen kiezen. Indien geen keuze wordt gedaan, zal een Duitse raads man door de Britse autoriteiten aangewezen worden. De verdedigers zullen voldoende tijd krijgen om de zaak voor te bereiden, aldus de officiële verklaring. De vier ge neraals waren tot voor enkele maanden gevangenen in Engeland. Men beweert, aldus Reuter, dat de gene raals dn het kamp Munsterlager aan de „methode -van de derde graad" zijn onder worpen. Zij zouden niet met elkaar in con tact hebben mogen treden en gedurende de nacht werd in hun kamers een licht bran dend gehouden, zodat zij voortdurend onder toezicht gehouden konden worden. Het was hun verboden, zo zegt men, bezoekers de hand te geven of hen. te omhelzen. „Pimpernel" ontdekt in Moravisch klooster De Tsjechoslowaakse veiligheidspolitie maakt bekend, dat zij in de Zuid-Moravi sche stad Znojrne elf personen gearresteerd heeft, onder wie de prior van een klooster. Zij worden ervan beschuldigd betrokken te zijn bij een organisatie, die politieke vluch telingen helpt ontsnappen. De volkspartij en Rooms-Katholieke lichamen zouden de bedoelde organisatie gesticht hebben. Vol gens de politie is het klooster te Znojrne het toneel van ondergrondse activiteit ge weest. Men zou samengewerkt hebben met een klooster te Wenen. Onder de gearresteerden bevinden zich verscheidene katholieke priesters en leden van de orde der Dominicanen. De prior van het klooster te Znojrne, die tot de arrestan ten behoort, is pater Antonin Zemek. Alle gearresteerden zijn voormalige leden van de volkspartij en onderhielden contact met een voormalig parlementslid dier partij, Bohdan Chudoba, die zich thans buiten het land bevindt. Behalve van het over de grens smokkelen van „politiek gecompro mitteerde personen" worden de arrestan ten v&n „leugenachtige tegen de staat ge richte propaganda in Moravië", beschuldigd Van Wenen uit worden de uit Tsjecho- slowakïje gesmokkelde personen, aldus de beschuldiging, overgebracht naar de Wes telijke zones van Duitsland: De officiële verklaring meldt voorts, dat de beschuldig den bij hun activiteit aanwijzingen kregen door middel van een geheime zender, waar naar in het klooster van Znojrne geregeld geluisterd werd. Onder de beschuldigden bevindt zich ook een politie-officier. ITALIAANSE HUIZENLOTERIJ (Van onze correspondent te Rome) Het zevenjarenplan van de Italiaanse minister van arbeid, Fanfani, dat ten doel had een begin te maken met de bestrijding der werkloosheid, de spaarzin te doen her leven en de inflatie te bestrijden, is na lange debatten door het parlement aange nomen, zij het in sterk gewijzigde vorm. In de tweede helft van September zal de Senaat het plan in behandeling nemen. De oppositie der communisten is sterk geweest en heeft tot op grote hoogte succes gehad. Het oorspronkelijk plan wilde een deel, dertig tot vijftig procent, der „der tiende maand" (de maand gratificatie, welke ieder arbeider of ambtenaar om- streekt Kerstmis ontvangt) omzetten in rentegevende spaarbonnen. Van dat spaar geld, ongeveer 50 milliard per jaar, zou de staat in de loop van.zeven jaar huizen' doen bouwen tot een totaal van 1.300.000 ver trekken, welke onder de spaarders verloot zouden worden. De critiek van links richtte zich voor namelijk op twee punten: de „dertiende maand" is een onaantastbare verovering der werknemers en dient voor het doen van extra-uitgaven en tor viering van het Kerstfeest. Het oorspronkelijk plan zou de arbeiders voor 85, de staat voor 5 en de werkgevers voor ongeveer 10 firocent heb ben doen bijdragen in de kosten. En hoe wel de voordelen uitsluitend de arbeiders klasse en de werklozen ten goede komen, vond men die verdeling onbillijk. Op beide punten heeft de regering toe gegeven. De wet, zoals die door het parle ment werd aangenomen, laat de „dertiende maand" intact, doch vraagt van alle arbei ders en ambtenaren een bijdrage van 1 pro eent van het maandelijks inkomen. Voor elke op die wijze gestorte duizend lire krijgt de arbeider een spaarbon, welke Nieuw meesterwerk van Robert Flaherty Venetië, ongedeerd door de oorlog tot vreugde van allen die kunst, cultuur en historie minnen, heeft haar jaar lijkse filmfestivals, grootser dan ooit te voren. Twintig naties nemen er aan deel.' Helaas heeft Nederland, dat eers,t zou uitkomen met de rolprent „Het bijster land der Veluwe" van V^n der Horst, zich op het laatste ogenblik te ruggetrokken. Van de grote filmprodu- cerende landen ontbreekt slechts Rus land. Tsjecho-Slowakije, dat verleden jaar met het leeuwendeel der medail les en bekroningen ging strijken, zond een groep documentaire en tekenfilms. Het best komt Engeland voor dé dag met zes belangrijke speelfilms, waar onder „Hamlet" van Laurence Olivier en „Olivier Twist" van David Lean. Tientallen vermaarde filmsterren, re gisseurs, schrijvers als Jean Cocteau en een elegant internationaal publiek zet ten het feest luister bij. 'En voor de critici200.000 meter film en de daarbij passende hoofdpijn. The Red Shoes. Het feest werd geopend met de Engelse film „The Red Shoes", van Michael Powell en Emmeric Pressburger. De kern wordt gevormd' door een ballet, geïnspireerd op Andersens sprookje „De Rode Balschoen tjes". Dat ballet is onvergetelijk. Het ge tuigt van het hoge 'peil, waarop tegenwoor dig de danskunst in Engeland staat. Daar v omheen is een hoogst on- p.i waarschijnlijk verhaal ge- P 11 m vlochten eindigende met de 1 llili weerzinwekkende, melodra- s matische zelfmoord van de danseres. Verzot op de effecten van het nieuwe kleurenprocédé, tonen de regisseurs ons twee minuten lang het met bloed be smeurde lijk van hun heldin. Een te veel aan „kijkjes achter de coulissen" schaadt eveneens. En toch is het ballet met de van grote fantasie getuigende coreographie zo goed5 dat het een nog veel drakeriger ver haal zou kunnen redden. Besnoeien zal deze prestatie van Moira Shearer, danseres en actrice, belangrijk kunnen verbeteren. A Louisiana Story. De tweede dag bracht een meesterwerk. „A Louisiana Story" van Robert Flaherty, de regisseur die met „Nanook de Eskimo" en later met „Man of Aran" reeds twèë vermaarde kunstfilms op zijn naam had staan. Het nieuwe werk is zo mogelijk nog poëtischer en boeiender. Vooral het begin met prachtige opnamen van het natuur leven in een moerassige tropische rivier monding, waar een alligator, afstotelijk en toch plechtig van ouderdom en rustig slui mert in de modder, een reiger coquet zijn pluimen gladstrijkt, heeft dat rustige, tij- deloze, waardoor Flaherty's kunst zich ken merkt. In die eenzaamheid leeft het gezirij Flaherty's gebruikelijke gezin van edele natuurmensen: vader, moeder en een twaalf jarige zoon, de hoofdpersoon. Het is de ro mantische sfeer van „Paul et Virginië" met moderne ogen gezien. Er is één dramatisch, een zeer dramatisch moment, wanneer de jongen een geweldige alligator heeft gevan gen, die hem dreigt mee te sleuren in de poel waar zijn soortgenoten bij tientallen met halfgesloten oog op een prooi wachten. Mannen uit een andere wereld komen tus sen deze eenzamen ngar olie boren; doch Flaherty wil geen contract zien. De boor toren is voor het gezin geen verstoring van de rust, doch een welkome bode uit eem wereld welke het niet kent. En voor Flaher ty motief voor vele „shots" van machines in beweging. Een vrij onbeduidende Oostenrijkse film „Das andere Leben" en een stroperig weeë Duitse geschiedenis „Finale" met de oude Willy Fritsch in de hoofdrol, verdienen nauwelijks vermelding. De Amerikanen openden de serie van hun productie met de Universalfilm „Doublé Life", waarin Ro nald Colman de hoofdrol speelt. Deze film heeft niet minder dan vier „oscars" ver worven. Het'publiek te Venetië bleek min der enthousiast en meer critisch. Gewaagd experiment. De eerste Italiaanse film „Amore" van Rossellini is ongetwijfeld interessant. Het is een zeer gewaagd experiment. De film bestaat uit twee episoden, die los van elkaar staan. De eerste episode is „La voix hu- maine" van Jean Cocteau, gereciteerd door Anna Magnani, de grote actrice uit „Rome open stad". Een vrouw wordt verlaten door haar minnaar, die telefonisch afscheid neemt, Veertig minuten lang spreekt Anna Magnani door de telefoon; men hoort noch ziet haar partner. Dit is op het toneel al riskant en filmtechnisch is geen slechter gegeven denkbaar. Dat het lukt en dat het publiek wordt meegesleept, bewijst de kwaliteiten van de actrice-. Maar zij legt het er dik op. Anna Magnanin was het door zinnedorst verteerde vrouwbeest, dat zich verlaten voelt. In de tweede episode is Anna Magnani een half dwaas herderinnetje in de bergen boven Amalfi. In een voorbijtrek kende zwerver met een mooie baard ziet zij Sint Jozef. De man voert haar dronken en misbruikt haar. Overtuigd dat zij leeft in de gratie Gods en het kind zal baren van een heilige, doch uitgesloten en bespot door het gehele dorp, leeft zij volkomen verwil derd in grotten en ravijnen. Ais haar uur gekomen is, klimt zij op naar een barre heuvel en daar in de klokketoren van een kapelletje, wordt haar kind, haar heilig pand geboren. In haar barensweeën rukt zij aan het klokkekoord en beneden in het dal knielen de mensen en slaan kruisen. De tweede episode vol actie heeft, naast de hoofdfiguur, geen andere spelers dan de dorpsbewoners bij wijze van koor en be hoort tot het beste wat de veristische Ita liaanse cineasten hebben gemaakt zeven procent rente geeft. Tussen 1948 en 1955 heeft men kans op zulk een bon een der huizen te trekken, welke jaarlijks op 1 Mei zullen worden verloot. Dat huisje kan men met kleine bedragen afbetalen en het wordt binnen 25 jaar volledig eigen dom van de winnaar. De bonnen die niet door het lot werden begunstigd, worden tussen 1955 en 1973 uitgeloot en dan met samengestelde interest uitbetaald. Deze nieuwe wijze van financieren zou nooit de vereiste vijftig milliard per jaar kunnen opbrengen. Daarom wordt nu ook de werkgever bij het plan betrokken. Hij moet iedere maand een bedrag storten ge lijk aan dat van zijn gezamenlijke werk nemers, maara fonds perdu. Dit ver hoogt dus alweer, zij het met slechts één procent, de kosten voor sociale voorzienin gen, die een Italiaans werkgever moet be strijden'. Dié kosten zijnvan 70 tot 75 proéent der uitgekeerde lonen. Het loon van een werkman is van 1000 tot 1400 lire per dag. Voor elke 1000 lire moet de werkgever nog ongeveer 750 lire storten voor de ver schillende sociale bemoeiingen. Dit wordt nu weer één proeent hoger. De beide grote bezwaren der communis ten tegen het plan Fanfani zijn dus wegge vallen. Dat zij er desondanks tegen stem den, is meer een principe-kwestie: het voorstel komt van een katholieke minister en is dus verwerpelijk. Van liberale zijde wordt ook critiek ver nomen, Men acht in die kringen het plan onvoldoende. Het zal werk verschaffen aan 150.000 werklozen, doch er zijn er 2 mil- lioen. Er zullen 1.300.000 vertrekken wor den gebouwd in zeven jaar, maar de be- volkingstoenemïng is 400.000 per jaar, zo dat men tenminste 250.000 woonruimten per jaar moet bouwen, wil het reeds zeer grote gebrek aan woningen niet nog groter worden. De deskundigen schatten de be hoefte aan woonruimte op zes tot tien mil- lioen vertrekken. Fanfani antwoordt, dat dit plan pas een begin is der sociale wet geving van de regering-De Gasperi. Naar gefluisterd wordt is de eigenlijke ontwerper van het plan een Tsjechisch econoom, Miroslav Svetska, die in 1946 een boek heeft uitgegeven „Het recht op ar beid", Fanfani kwam met deze katholieke econoom in correspondentie en deze kwam naar Italië, waar hij nu als uitgewekene verblijf houdt. „Met dit plan begint de algehele hervor ming der sociale structuur van Italië, de hervorming die de Christen-Democraten hebben beloofd en zullen voltrekken", zei de spreker der commissie van rapporteurs in het parlement. Het klinkt in ieder geval veelbelovend. Mevrouw Steyn gearriveerd Een vermoeide doch minzaam groetende oude dame stapte gisteren op het platform van Schiphol uit een viermotorig-vliegtuig beschilderd met de Zuid-Afrikaanse kleu ren. Tien duizend kilometer heeft de 83- jar-ige Rachel Isabelle Steyn, weduwe van de laatste president van de Oranje Vrij staat, gevlogen om het jubileum van Ko ningin Wilhelmina en de inhuldiging van Koningin Juliana in Nederland te kunnen bijwonen als afgevaardigde van de Unie van Zuid-Afrika. Maandagmiddag startte het Yorlc-toestel, dat de Unie tot haar beschik- kink had gesteld, uit Pretoria en na vele tussenlandingen streek het vliegtuig giste ren op de Amsterdamse luchthaven neer. Gesteund door haar dochter en haar ver pleegster verliet mevrouw Steyn het vlieg tuig om onmiddellijk hartelijk begroet te worden door de bejaarde gezant van de Unie van Zuid-Afrika, professor Leo Fouehe en dr. J. Visser, chef van het pro tocol. Ook de schoonzoon van mevrouw Steyn, de heer O. M. Visser, die enige tien tallen jaren geleden in Nederland stu deerde, heeft de reis meegemaakt. „Jy moet sorgdra, dat al die bagasie saemkom" zei mevrouw Steyn tot haai" schoonzoon. Dit was geen moeilijke opgave voor de man, die thans de padvindersleider van Zuid- Afrika is en dus gewend om zijn scherpe blikken overal te laten gaan. Bü Koninklijk Besluit is mr. L. O. van der Plas, oud-raadsadviseur in algemene dienst van het ministerie van Financiën, be noemd tot ridder in de Orde van de Neder landse leeuw. Over Muziek Von Brucken Fock De Nederlandse muziekwereld heeft een belangrijk man vergeten; Gerard von Bru cken Fock. Wat is toch het noodlottige ver schijnsel, dat in sommige tijden zijn scha duwen spreidt over de schoonheid? Moeten wij aannemen dat de tijd nooit onrecht vaardig of miskennend is en dat alles gaat zoals het gaan moet? Maar wat is de tijd? Het zijn in de wereld de mensen, die de tijd vullen, en wie zijn in de muziek wereld de mensen? Het zijn aan de ene zijde hen, die het leven der muziek open baar maken, aan de andere zijde degenen uit wie het publiek is samengesteld, en aan deze zijr>2 bevindt zich ook de critiek. Is het waar dat er geen miskende com ponisten zijn, of moeten wij geloven, dat in een of andere zijde der wereld vergissingen leven? Ik ben geneigd te denken, dat er minder miskenningen zijn, dan men in 't- algemeen schijnt aan te nemen, maar ik moet mij toch ook afvragen of het oordeel over de kunst niet te dikwijls uit een ac- tualistisch standpunt wordt gevormd. Is de tijdgeest een absoluut criterium? Met deze zin raak ik een brandpunt of, als u wilt een bron van beginselen. De ene onderzoeker zal zijn gehele leven blijven onderzoeken, de andere zal zeggen: dit is mijn overtuiging, naast mij zijn slechts vergissingen. Hier is het niet de plaats om deze zaak onder handen te ne men; ik stel mij slechts tot taak, de aan dachtige lezer uit te nodigen na te denken over een en ander. De aanleiding tot het stellen van de kwestie vond ik in het over wegen van de betekenis van de componist Gerard von Brucken Fock., Wie was dat? vraagt allicht een geani meerd muziekliefhebber, die veel concer ten bezoekt en zich niet herinnert ooit iets van deze man gehoord te hebben. En de zelfde vraag stelt waarschijnlijk menig kla vierspeler, die „voor zijn vak" of „voor zijn pleizier" piano speelt. Sommigen zul len wellicht opmerken: als hij maar niet modern is, anders wil ik mij er niet mee bemoeien. Anderen zullen zeggen: als hij niet van vandaag of morgen is, wil ik er niet mee te maken hebben. En dan zijn er nog, die liefelijk hoera zullen roepen en vragen: is hij een vergeten 16e of 17e eeuwse componist, die voor clavecimbel of blokfluit schreef, want zoiets moeten wij hebben. Spreek maar eens over een componist en het zijn altijd aangeklede principes, die u tegemoet komen en maar zelden vrije men sen. Af en toe vraagt men zich af of wij het woord muziekliefhebber maar niet moesten veranderen in principe-liefhebber. En in de gegeven omstandigheden zou ik mij moeten afvragen: in welk gezelschap kan ik nu met fatsoen met het portret van Von Brucken Fock aankomen? Was er eigenlijk ooit een publiek voor hem? Maar laat mij even iets van hem vertel len. Gerard von Brucken Fock was een tijdgenoot van Diepenbrock, Zweers en Wagenaar. Hij was in 1859 in het aardige dorp Koudekerke op Walcheren geboren en is in Augustus 1935 te Aerdenhout over leden. Hij heeft enige talentvolle leraren gehad, maar ik moet hem toch in hoofd zaak een autodidact noemen. Hij vormde zich tot componist en ontwikkelde zich evenzo tot pianist. Hij had evenals Diepen brock een vurige belangstelling voor wat er in de grote landen aan muzikaal karak ter leefde en bleef met die belangstelling evenals de componist van Elektra toch een vrije persoonlijkheid. Wie zijn klavierstukken speelt, kan af en toe herin nerd worden aan grote romantici, hij zal tenslotte getroffen zijn door een oorspron kelijke inspiratie de ene maal in har monisch, de andere keer in melodisch op zicht. Wie zijn liederen studeert is enthou siast over de sterke poëtische en dramati sche spanningen; ik herinner mij hoe de zangeres Mia Peltenburg en ik geboeid waren door de warmte en de muzikale geestkracht dezer liederen. In zijn kamermuziek is zijn muzikale stijl meestal absoluut; dat wil zeggen, dat Inhoud en vorm door zuiver-muzikale ge dachten worden geformeerd. In zijn orkest werken echter blijkt hij, met uitzondering van een symphonie, impressionist te zijn. Het zijn de „Liederen van de zee" en de „Bretonse Suite" die hem als coloristisch klankdichter doen kennen. Tot dit impres sionisme werd hij niet gedreven door de Debussy-achtige mode van die dagen, maar door een bepaalde kant van zijn artistieke wezen. Von Brucken Fock had namelijk een zeer zelfstandig visueel talent; hij was een goed schilder en bij zijn dromerijen in de natuur spraken twee artisten in hem: de musicus en de schilder en zij voerden een edele strijd. Die strijd is in het innerlijk zo veelbewogen leven van deze kunstenaar niet altijd gemakkelijk geweest. Bovendien werd deze wisselwerking bij 't scheppings proces nog door een altijd heersende onder stroom beïnvloed. Deze onderstroom was zijn religiositeit. Voor hem bestond alles, wat hij met zijn innerlijk wezen hoorde en aanschouwde, niet alleen om zich zelf. Hij heeft altijd de behoefte gehad geestelijk te verantwoorden, wat de inhoud zijner aan doeningen was. Dit hoort men niet in zijn kamermuziek, maar wel in sommige liede ren en vooral in twee grotere werken: het oratorium „De Wederkomst van Christus" en een Requiem; het is muziek van een godsdienstig man. Intussen geloof ik niet dat dit zijn sterk ste werken zijn. Daar waar de vrome dich ter en de beschouwende schilder zelf in wendige toehoorders waren bij de vurig- sprekende musicus, daar leefde zijn kunst in de zuiverste gestalte. Hij zou zelf mis schien gemeend hebben, dat hij dan tekort schoot, maar de waarheid is dat niets in een edel wezen sluimert, wanneer de hand van de artist met liefde een vrije vorm modelleert. Dit kleine opstel zij opgedragen aan de uitvoerende kunstenaars; aan pianisten, zangers en dirigenten. HENDRIK ANDRIESSEN. Bekende Luftwaffe-officier verdween in Amerikaanse zone De „Tagliche Rundschau", het orgaan van het Sovjet-Russisch militair bestuur, heeft de Amerikaanse autoriteiten om op heldering verzocht over het lot van graaf Heinrich von Einsiedel, die sedert drie maanden, na een bezoek aan zijn moeder te Wiesbaden in de Amerikaanse zóne, vermist wordt. Heinrich von Einsiedel, kleinzoon van Bismarck en officier van de Luftwaffe, werd destijds in Sovjet-Rusland krijgsge vangen gemaakt. Hij was als „overtuigd anti-fascist" naar Duitsland terug gekeerd en werkte mede aan de „Tag liche Rundschau". Volgens Amerikaanse kringen zal eerlang een Amerikaans com muniqué over dit geval worden verstrekt.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5