IJmuider Courant Ie Koningin Ramadier weigert opdracht, Robert Schuman weer aan bod Nederlander in Praag gearresteerd onder verdenking van spionnage Actie voor bevrijding van Nederlanders en Indo-Europeanen Amsterdam, één grote feestzaal No. 19028 or laan 154, Tel- Adm' 5437' L 5 BUB 5°61 <K 2"0)> li:»® »s'' !fiariero Gr. Houtstr. 93 10124' Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 30 Augustus 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem c het de VER ja igin.Wilhelw tó»ffl. haf „den'regeringsjubileum e»^ïSfweekzalrijafScheid V'"*' landsvrouwe, haar taak dochter Juliana. Een Sekkend Koningschap 01 ®ir „et heeft bewezen hoe- S« ei*„ vermag, die met grote s» 1 ,taopen begaafd is. Mis- V«e"ïf niet het best weergegeven SLien aan gebeurtenis- w dieookin dit blad Sen elk geval 'Ail,neS™ cen ™vollsdig beSd, ■.„Itei«™a beschouwing „Het w!"KUchaP van Koningin Franse regeringscrisis van andere hoge colleges van voHn de meest directe zin deel- 1* liï De invloed der Koningin *rt£ve ta verbondenheid van S Huis en in de grote f d?e het haar persoonlijk steeds «tf ïnten in de hoogste mate doen iS Weg van haar raadgevers, ï»!"11®8 dtu onder hen stonden en de structuur van de ganse - v. tand. Men is geneigd ZiH beeld te gebruiken om dal ÏÏUn: ieder mens ervaart m hnpyeer de persoonlijkheid die ïSS van de instelling of het S waarin hij leert of arbeidt, zijn W j 1het geheel drukt en zowel de de eneSe en de resultaten als S en de sfeer beïnvloedt. Dat 'Sjonge kind al min of meer bewust re school, dat ervaart de oudere Sn iet Middelbaarden gymnasiaal KsSl At televen jonge en oudere i de bedrijven en instellingen, „,,8 werken en in de verenigingen, S, een actief aandeel hebben. Men L dat zulke invloed, in belangnjk- 5 duizendmaal vergroot, moet uitgaan Ktofd van de Staat. Het Staats- Es zelf wordt zich daar onvermijdelijk Btiwnst en dit weten zal^ in de loop nt vooral in moeilijke jaren en bij nriomende persoonlijke beproevingen, b wie druk van nimmer aflatende ver- pwdelijkheid betekenen. Wie dit \'t, wie zelf op enigerlei in verge- Bag hiermee zo beperkte en bescheiden -ïijze zijn invloed op anderen doet gel- t zai begrijpen welk een zware last het jp-eest, die de Koningin gedurende al cjsren heeft moeten torsen. Als achttien de, toen zij de troon besteeg, kan zij Ki lenvolle bewust zijn geweest van het- haar te wachten stond. In de loop der ia moet zij het met toenemende erva ren groter wijsheid steeds dieper zijn on realiseren. Wie zich dit poogt voor te stellen, in tateiijking met zijn eigen levenstaak, nier keuze hij bovendien zelf heeft kun- is ook gereed om te begrijpen, i ua vjjibtg jaar zulk een last te zwaar jagsanwegenen dat het Staatshoofd dan set besluit moet komen, om heen te a En om de taak aan jongere kracht ss te laten. Het is veelvuldig gezegd, ót wij dit besluit hebben te eerbiedigen a erin moeten berusten. Tenvolle mee- JÉn, wat ertoe genoopt heeft kan geen riet; dat weet alleen de Koningin zelf. !ur wie er zich op bezint kan er zich zeer ïïi een voorstelling van maken. Vele woorden en zinnen worden bij een trarienis als deze gesproken en geschre- ®i die zich als gelegenhèids-phrasen toedoen, Dat kan Hare Majesteit zelf Men is geneigd de hoop uit te vtMu, uat zij achter die stroom van ftzren toch de echte warmte van gevoel tie ware eerbied en erkenning zal ont- utn, die er inderdaad zijn. Wij zijn de iiagin dankbaar. Wij hopen dat haar in haar het dierbaarst zijn en naai iicl uiaudaibt aijii en 111 «pachten, die haar het liefst vervullen, •u gelulrkige levensavond beschoren moge die zij naar ons menselijk inzicht ütoolle heeft verdiend. R. P. Vandaag wellicht weer bpreking op het Kremlin mf°eZanten der Westelijke mogend- s hebben Zondag een bijeenkomst ge stie Amerikaanse ambassade te Mos- Jen meent, dat zij nieuwe instructies «min regeringen hebben besproken, ^nemers te Moskou melden, dat zij wn een nieuw onderhoud op het «aan hebben verzocht, dat waarschijn- -A vandaag zal plaats hebben. te Interlaken r n50 leden van Europese par- zullen deze week te Interlaken somen om te spreken over een „fe- --5 grondwet» voor Europa. Bedoeling congres is, bij de Europese volken ingen °p spoedige bijeenroeping bcM u lerencle vergadering voor btipio A ?ongres wordt belegd door de Parlementaire unie. Er zijn leden (fenriit T,van de Parementen van telilf 'm .W Denemarken, Eire, 'J tihï °itsland' Oroot-Brittan- J Si j I,sland. Italië, Luxem- Merken Noorwegen, Portugal 'fel. cllsetland en Turkije. ,'A Ctarchffl heeft een uitnodiging, e voeren op dit congres, afge- V" Mook naar Nederland I e v! -j' ."eccrlorKie communiqué °p verzoak du Ne- :*"®i kfmi°g 0p 8 September naar ;p3»ttCïiëbesprekingen over Er is haast bij ".«Hl™"nummer van Donder- Sains 10 r. üter gesproken over Jf Sgg'overtreffen plichtsbetrach- van geest waarmee zij apeft vervuld en daaraan nit alles heeft de Koningin «f1"1!»volstrekt eigen wijse, die 5,chtop w-achtige en markante per- q Men kan slechts vermoeden, Wprfaan ontzeggen en verzaken es 1*3 de vervulling van dit 0, »®hl jiguur als Koningin heeft. gaine I™voistrekt eigen wijze :=,6!Hr vindere invloed, die vijftig 'rlit d?t koningschap op ons voik c«-tt velen in dit land door" Mpti kan zulke invloed niet in men ïïi1 nS'e- ^'en nïmblik als dit uitdrukking ^peend?besèf. Zij, die sinds 1898 3 aan dat ..„«„„„kt van 's Lands Paul Ramadier, de Franse socialisti sche leider, heeft het verzoek van president Auriol om een nieuwe Fran se coalitieregering te vormen, van de hand gewezen. Auriol heeft daarna de vroegere Katholieke Premier, Robert Schuman, verzocht zich te belasten met de vorming van een nieuwe coalitie regering. geven waarin hij het „derde machtsbe wind" in Frankrijk zal aanklagen en ont binding zal vragen van de Nationale Ver gadering en zal verzoeken om algemene verkiezingen. Robert Schuman heeft intussen de op dracht aanvaard. -Hij zal vandaag bespre kingen voeren met verschillende partij leiders en politieke figuren. Men acht het waarschijnlijk dat Schuman hedenmiddag president Auriol zal mededelen of hij een regering kan samenstellen of niet. 36 doden bij vliegtuigramp in de V.S. Een vliegtuig van de „Northwest Airline" dat op weg was van Chicago naar Minnea polis, is nabij Wonona (Minnesota, V.S.) ir een. moeras neergestort. Volgens een func tionaris van de maatschappij is het vlieg tuig blijkbaar in een storm' terechtgeko men, die over het Zuid-Oosten van Minne sota raasde, bomen ontwortelde, telefoon verbindingen vernielde en enkele boerde rijen beschadigde. Het toestel had een be manning van drie koppen en 33 passagiers. Van officiële zijde is medegedeeld, dat alle inzittenden van het vliegtuig de dood vonden. In de Doopwrezinde kerk te Haarlem wordt op 5 September des morgens half elf een herdenkingsdienst gehouden, waaraan zal medewerken de zangeres mevr. Ans Stroink. „Compromitterende documenten gevonden" zegt de Tsjechoslowaakse regering Ramadier (rechts) en Robert Schuman (links) wisselen een handdruk. Dat was in December 1947, toen Ramadiers kabinet was aj en Schumans regering het opvolgde. Ramadier confereerde Zondag bijna twaalf uur met verscheidene partijleiders alvo rens hij aan de president zijn opdracht teruggaf met de opmerking, dat hij zich niet in staat achtte een kabinet samen te stellen, dat een votum van vertrouwen van de Nationale Vergadering zou krijgen. Terstond na de weigering van Ramadier ontvangen te hebben liet Auriol Schuman bij zich komen, aangezien de president overtuigd is van de uitzonderlijke haast die nodig is om de crisis op te lossen. Een lang uitstel zou aan de communisten of de aanhangers van De Gaulle de kans bieden de macht te grijpen met als gevolg een burgeroorlog. Ramadier zou tot de conclusie zijn geko men, dat hij slechts 290 stemmen in de Nationale Vergadering zou kunnen ver werven; hij zou er 309 moeten hebben. Robert Schuman deelde na afloop van het onderhoud met Vincent Auriol mede, dat hij heden terstond met de bespre kingen een begin zou maken. De Parijse avondbladen wezen er op dat, wanneer niet binnen redelijke tijd iemajid erin zal slagen een nieuwe regering te vor men, de president zijn toevlucht zal moe ten nemen tot Kamer-ontbinding. Tegelijk laten zij echter de waarschuwing horen, dat een nieuwe verkiezing tot gevolg zou kunnen hebben, dat De Gaulle de macht zou overnemen, hetgeen zou kunnen leiden tot een burgeroorlog tussen Gaullisten en communisten. (United Press) Generaal Charles de Gaulle, aangemoe digd door de val van het kabinet-Marie, zal zeer binnenkort een grote campagne beginnen voor zijn terugkeer tot de macht, aldus meldt United Press verder. Personen, die in nauw contact staan met De Gaulle, zeiden dat de vroegere Franse verzetsleider ervan overtuigd is, dat de regeringen van de derde macht voor Frankrijk hebben afgedaan en dat het thans zijn tijd is om opnieuw naar de macht te grijpen. Men verwacht in deze kringen, dat De Gaulle binnenkort een verklaring zal uit- T roonwisseling Op Zaterdag 4 September a.s., om 11,30 uur, in het Koninklijk paleis te Amsterdam zal HM. de Koningin, in het bijzijn van Prinses Juliana en Prins Bernhard, afstand doen van de Kroon. De eenige aanwezigen bij deze plechtigheid zullen zijn de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, de ministers, de vice- president van den Raad van State, de leiders en leden van de deputaties uit Indonesië Suriname en de Nëderlandsche antillen, de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-FIolland, de burgemeester van Amster dam en de directeur van het kabinet der Koningin, die de acte van afstand mede zullen onderteekenen. Klokslag 12.00 uur verschijnen Koningin Juliana eti H.K.H. Prinses Wilhelmina met den Prins der Nederlanden op het balkon van het paleis, waar Prinses Wilhelmina en Koningin Juliana eenige woorden zidlen spreken. (Op verzoek van HM. de Koningin wordt dit bericht in oude spelling gepubliceerd). Naar pas Zaterdag werd bekend gemaakt door een radiocommuniqué van de Tsje choslowaakse regering, is Dinsdag jongst leden een functionnaris van 't Nederlandse gezantschap te Praag, wiens voorletters worden opgegeven als V. D., gearresteerd onder verdenking van spionnage. Hij zou hebben gewerkt voor „veiligheidsdienst van een vreemde mogendheid" en op hem gevonden documenten zouden andere Nederlandse persoonlijkheden compromit teren. Volgens mededelingen van officiële Haagse zijde is V. D. in dienst van de repatriëring. Volgens het te Praag uitgegeven officiële communiqué is de reden voor de detinering van V. D„ die geen diplomatieke onschend baarheid geniet, dat bewezen is, dat hij „ten gunste van een vreemde mogendheid spionnagewerk tegen de Tsjechoslowaakse republiek" heeft verricht. „V. D. zou aan de afdeling onderzoek van het gezantschap namen genoemd hebben van officiële Ne derlandse personen, die hem opdracht had den gegeven in Tsjecho-Slowakije mili taire en politieke spionnage te verrichten", aldus de bekendmaking. „Zijn optreden", zo gaat de verklaring voort, ,-,is bovendien bewezen door een aantal belangrijke documenten, die men bij hem heeft aangetroffen en die andere Ne derlandse persoonlijkheden, die bij spion nagewerk in dit land zijn betrokken, ern stig compromitteren. De in beslag genomen documenten onthullen de werkwijze en de taak van de veiligheidsdienst, waar V. D. en zijn medeplichtigen voor hebben ge werkt". Gelijk met V. D. is een groep Tsjechoslowaakse burgers gearresteerd, die bij de zaak betrokken zijn-. Hét onderzoek wordt voortgezet. Van officiële zijde te 's-Gravenhage ver neemt het A.N.P., dat V. D. ambtenaar in dienst van de repatriëringsdienst is. Repa- triëringsdienst en ministerie van Buiten landse Zaken te 's-Gravenhage hebben nog geen bericht ontvangen van de arrestatie. Reuter meldt nader, dat de Nederlandse gezant te Praag de gevangenneming van V. D. op het Tsjechoslowaaks ministerie van Buitenlandse Zaken besprak op het moment van de bekendmaking per radio. De Nederlandse legatie te Praag wist niets naders mede te delen omtrent de omstandigheden van de arrestatie. De legatie was pas Zaterdagmorgen vroeg van de arrestatie op de hoogte gesteld, kort voordat het Tsjechoslowaakse nieuwsbu reau zijn verklaring uitgaf. Naar verluidt zou de arrestatie Dinsdag geschied zijn. Van D. was tijdelijk aan de legatie toe gevoegd. Aan de Nederlandse gezant werd, toen hij bij het Tsjechoslowaakse departement van Buitenlandse Zaken navraag deed, precies hetzelfde medegedeeld als reeds eerder was gepubliceerd. Aan de legatie zijn nog geen documenten of andere bewijs stukken verstrekt. UNO-waarnemers gedood Bij beschieting van hun vliegtuig Te Tel Aviv is officieel medegedeeld, dat twee Franse UNO-waarnemers Zaterdag avond zijn gedood toen zü met hun vliegtuig van de UNO tet Gaza werden neergescho ten. De Egyptische regering heeft, een tele gram gezonden aan graaf Bernadotte waar in zij haar leedwezen uitspreekt over dï dood van de twee Franse waarnemers. In het telegram wordt gezegd, dat de herken ningstekenen op het vliegtuig niet zichtbaar waren, toen het toestel op een hoogte van 3000 voet vloog. Bovendien had het toestel de verkeerde koers gevlogen naar Gaza. In het telegram, werd gezegd, dat niet alleen Egyptische officieren, doch ook twee waarnemers een Belgische en een Franse, die beiden op het vliegveld aanwezig wa ren, het vliegtuig voor een Joodse machine hadden aangezien. Extra-bon voor voedingsvet De verbeterde vetpositie heeft reeds ge leid tot een rantsoenverbetering voor de kinderen van de oudste leeftijdsgroepen (B en C). Verstrekking van een extra vet- rantsoen voor allen in de vorm van olie is reeds aangekondigd. Thans kan het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededelen, dat in de bonnenlijst van a.s. Donderdag een extra rantsoen voedingsvet (boter, margarine of vet) zal worden opgenomen, bestaande uit 250 gram voor volwassenen en de oudste twee leeftijdsgroepen der jeugdigen (A, B en C) en 125 gram voor de jongste twee groepen (D en E). Het woord is aan Velen verstaan het, door toeget hun wil door te zetten. Drie jaar na de nederlaag van de Japan pers in Indië worden nog steeds land- en rijksgenoten, vrouwen en meisjes voor namelijk, vastgehouden in gevangenkampen of gedwongen in concubinaat te leven met mannen van de T.N.I., gedroste Brits- Indiërs of achtergebleven Japanners. Op een in Den Haag gehouden bijeenkomst van het „Gemeenschappelijk Actie-Comité van Nederlandse Vrouwen", waarbij vrou wenorganisaties van velerlei richting ver tegenwoordigd zijn, is daar nadrukkelijk mededeling van gedaan door mevrouw W. van 't Rood-Gerth van Wijk, en er op ge wezen dat dit een geesteszaak is voor het christelijke Nederlandse Volk. Er is in de loop van de jaren dikwijls verschil van mening geweest over het aantal vrouwen en meisjes, onder wie vele Nederlandse, die ginds onder de meest smadelijke en hart verscheurende omstandigheden hun leven moeten slijten zonder dat er daadwer kelijke pogingen werden gedaan om hen in vrijheid te stellen. Het comité had herhaaldelijk bespre kingen met o.m. de ministers Beel en Jonk man en later ook met minister Neher. Minister Beel gaf meermalen de toezeg ging dat alles in het werk zou worden ge steld om de slachtoffers te helpen en verleden jaar maakte de regering boven dien bekend dat vrijlating van al die vrouwen en meisjes eerste voorwaarde zijn zou voor het hervatten der onderhande lingen met de republikeinen. Intussen had het comité nog altijd, als gevolg van de beloften der ministers, goede hoop dat de situatie zich geleidelijk ver beteren zou, gelijk de heer Beel in een brief van 16 Februari j.l. nog in uitzicht stelde, totdat twee verklaringen de onrust plotseling weer groter hebben gemaakt dan ooit. De ene werd in het parlement afge legd door minister Drees, die naar aan leiding van een open brief van het comité aan de Kamerleden zei de indruk te hebben dat de voorstelling als zouden er meer dan 15.000 mensen nog steeds ge vangen worden gehouden, een zeer losse bewering is, de andere kwam van minister Neher, die op 14 Augustus 1.1., in tegenstel ling met de heer Drees, de feiten toegaf en Op 23 Augustus heeft een geioapende Indo nesische bende op een tiental kilometers afstand van Poerwakarta tussen Batavia en Bandoeng een goederentrein tot ontsporing gebracht. Hierbij werden van het treinpersoneel drie Indonesiërs gedood en zeven gewond. De overige leden van het personeel werden door de bende weggevoerd. Overzicht van het terrein van de ramp. erkende dat ons militaire gezagsapparaat krachtig genoeg is om bevrijdingsplannen tot uitvoèring te brengen. Maar volgens mevrouw Van 't Rood zei hij dat onze troepen daarvoor niet zullen oprukken omdat er dan nog meer vrouwen en meisjes zullen worden gedood. Het vrouwen-actie-comité is door dit al les ten zeerste verontrust en weigert het standpunt van de heer Neher te aanvaar den. „Kunnen wij" zo vraagt het comité „op deze wijze nog ooit een rus tig uur hebben en zullen wij niet altijd geplaagd worden door zelfverwijt?" De besprekingen met de regering zullen, zo mogelijk, worden voortgezet, maar tege lijkertijd zal geen middél onbenut worden gelaten om het geweten van ons volk wak ker te maken en de massa te doordringen van de noodzaak oni in te grijpen, wat daar ook de gevolgen van zullen zijn, aldus het comité. Onze courant zal morgen, Koninginne dag, niet verschijnen. De bureaux zijn die dag gesloten. Indonesische radio zet aan tot wraaknemingen Radio Indonesia Raja, de „radio van Groot-Indonesië", die van centraal Java uitzendt, heeft de Indonesiërs, die leven in de door de Nederlanders bezette gebieden, aangezet zich te wreken over de jongste maatregelen, die tegen de republiek zijr genomen, door de gebouwen in brand te steken, waar de Nederlanders van morgen af tot 6 September het jubileum van Ko ningin Wilhelmina en de kroning van Prin ses Juliana zullen vieren. De Nederlandst politie te Batavia is in alarmtoestand er. heeft reeds buitengewone maatregelen ge nomen. "Meer dan 200 personen zijn tol dusver in Batavia aangehouden, aldus radio Indonesia Raja. Sovjet.Russische stadscomman- danten vermoord De Duitse politie in de Britse zóne heeft bevestigd, dat de Sovjet-Russische com mandant van Oschersleben (Sovjet-zóne) enkele dagen geleden is vermoord door een Duitser, die nog op vrije voeten is. Naar verluidt is de moordenaar een 25-jarig« tolk, die vloeiend 'Russisch spreekt. Het Sovjet-Russisch militair bestuursbu reau van de naburige stad Hötensleben heeft geweigerd het bericht te ontkennen of te bevestigen, dat de Sovjetcommandant van Hötensleben ook vermoord is. Volgens „die Welt" (Britse licentie) werden beide officieren gedood, toen zij Duitse smokke laars trachtten aan te houden, die de grens tussen de Sovjet- en de Britse zone over schreden. STRALENDE VREUGDE Binnenstad en haven steken elkaar met sprookjes achtige verlichting naar de kroon. In de hoofdstad zijn de jubileumfeesten begonnen. Officieel was dat in het week end nog niet het geval, maar de tiendui zenden en het waren heus niet allen Amsterdammers die Zaterdagavond de stad introkken om het proefbranden van de feestverlichting bij te wonen, werden door de stralende vreugde van de duizenden witte, rode, oranje, en blauwe lampen meegesleept, zodat de stad de aanblik bood van één grote, overvolle feestzaal. Het was de avond voor de automobilisten die, omdat het allemaal nog maar voorpret was, toe stemming hadden in de binnenstad te rij den. Waarschijnlijk voor het laatst, tenzij in de komende week de drukte zou mee vallen en de politie de aangekondigde strenge maatregelen niet zal behoeven door te voeren. Alles werkte mee om dit voor- feest te doen slagen, het meest wel het weer want het was een stralende avond met een strakke donkere lucht, waartegen de door lampjes gemarkeerde gevels of de in „floodlight" badende gebouwen scherp afstaken. Wat het mooiste is, is moeiliik te bepa len. Overal, waar wij rondreden trof ons iets anders. Hoog boven het drukke stads gewoel de Amsterdamse torens, die ge maakt leken van fragiel spinneweb, over goten met vloeibaar licht. Veel werk was gemaakt van de grote gebouwen in hét centrum. Grote buizen neon-licht wissel den af met frontversiering van verlichte bakken Afrikaantjes de feestbloem bij uit nemendheid. Hoewel de binnenstad na tuurlijk het brandpunt van de versiering en illuminatie is, heeft men de buitenwij ken niet vergeten, zij het dan wat simpeler uitgevoerd, maar daarom niet minder fees telijk. De Dam, het middelpunt, met op de achtergrond het sober verlichte nationaal- monument is zeer bijzonder geïllumineerd. Bepalingen van het gratie-besluit Uit het Koninklijk Besluit van 26 Augus tus, houdende bepalingen met betrekking tot het verlenen van gratie blijkt nog, dat de gratieverlening betrekking heeft op alle bij een vóór 31 Augustus 1948 in kracht van gewijsde gegane uitspraak tot een tijdelijke vrijheidsstraf veroordeelden. Bedraagt de straf, of het nog te onder gane deel van de straf een maand of min der dan wordt de straf of het restant ge heel kwijt gescholden. Indien bij een rechterlijke uitspraak is bepaald, dat de tijd door de veroordeelde in voorlopige hech tenis doorgebracht geheel of gedeeltelijk op de straftijd in mindering wordt ge bracht, telt deze tijd mede bij de bereke ning van het deel van de straf, waarvan gratie wordt verleend. Indien bij een rechterlijke uitspraak meer gelijksoortige vrijheidsstraffen zijn opge legd, gelden deze voor de toepassing van dit besluit als één straf. Indien van een straf reeds gedeeltelijk gratie is verleend, heeft de gratieverlening, bedoeld in het onderhavige besluit alleen betrekking op het overblijvende gedeelte van de straf. Van vervangende vrijheidsstraffen wordt geen gratie verleend. Het gratiebesluit treedt in werking op de dag na die, waarop Koningin Juliana plech tig beëdigd en ingehuldigd wordt. Arie van Vliet was snelste sprinter Evenals tien jaar geleden, toen de wed strijden om het wereldkampioenschap wielrennen in het Olympisch Stadion wer den gehouden, heeft Arie van Vliet Zondag de hoogste titel behaald door Gérardin in de finale tweemaal te kloppen. Ook werd het stayersnummer gereden. Kampioen werd Lamboley. In deze rit heeft de Haarlemmer Cor de Best uitste kend gereden: hij kwam als eerste Neder lander op de vierde plaats. Zes grote vaas-ornamenten afgedekt door een geïllumineerde kroon vormen de mar kering van het Middendamterrein. Speels doen de sierlijk, soms zelfs met vetpotjes, geïllumineerde trapgeveltjes aan. Als er één straat in de hoofdstad is, die letterlijk en figuurlijk de kroon spant, dan is het wel de Kalverstraat. Hier wandelt men onder een dak van brede oranje ba nen, die in het midden van de straat sa menkomen in vergulde kronen en deze voorname galerij van goud en oranje wordt fel beschenen door talloze schijnwerpers. De haven. De haven was eveneens bij de proef- verlichting ingeschakeld en maakte door dat het donkere water een scherper con trast vormt met de verlichting dan de dei nende mensenzee in de binnenstad, zo mo gelijk nog een diepere indruk. Men zie er het grote complex van de- Bataafse Petroleum Maatschappij, dat wel de winnaar van de verlichtingswedstrijd in het havengebied mag worden genoemd. Veertig, door schijnwerpers verlichte vlag gen wapperen van het dak. Voor de Six- haven spuit de drijvende brandspuit „Jan van der Heijden" een grote fontein van verlichte waterstralen. In het Oostelijk havenbekken ligt de met schijnwerpers verlichte „Johan van Olden- barnevelt". De afvaart van het schip is uit gesteld, zodat de Oceaanreus de gehele week kan meedoen aan het spel van licht en duister. Iets verder ligt Hr. Ms. „Karei Doorman", van kiel tot masttop geïllumi neerd. Andere verlichte scheepsrompen volmaken dit machtige beeld, dat omlijst wordt door de contouren van de établisse menten, handelshuizen en kranen op de achtergrond. Aankomst. Vandaag om 17.02 komt de jubilerende vorstin aan in het Amstel-station. De ko ninklijke trein vertrekt óm ongeveer half vier uit Den Haag en rijdt dan via Leiden en Haarlem naar Amsterdam. Om kwart over vijf wordt haar een zanghulde ge bracht en vervolgens een vaandelhulde. Daarna zal het Wilhelmus, het „Wilt heden nu treden" en het „Wij leven vrij" klinken. De Koningin maakt vervolgens een rit door de stad. Prinses Juliana en Prins Bernhard zou den vandaag incognito te Amsterdam aan komen en hun intrek nemen in het paleis op de Dam. Brief van het episcopaat. Ter gelegenheid van het regeringsjubi leum is gisteren in alle R.-K. kerken de brief van 't episcopaat voorgelezen, waar in de zegenrijke arbeid van de Koningin uitvoerig wordt geschetst. Verder wordt bepaald dat op de plaatsen waar het ge voegelijk kan op 31 Augustus een gezongen of plechtige mis zal worden opgedragen, waarna het Te Deum zal worden gezongen. Verder worden de gelovigen verzocht te bidden voor Prinses Juliana. Om de genade van de Heilige Geest af te smeken over Haar en de Koninklijke familie, wordt bepaald, dat in alle kerken van het land en in alle kapellen waarover een rector is aangesteld, op de dag van Haar inhuldiging, de votiefmis van de Hei lige Geest zal worden gezongen. DROOG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Droog en vrij zonnig weer, maar voor namelijk in het Noord-Westen van het land enkele overdrijvende wolkenvel den. Vannacht en in de vroege ochtend weinig wind en plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag zwakke tot ma tige wind hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen. Enige verdere stijging van temperatuur. 31 Augustus: 5.49 uur, onder 19.30 uur 0.47 uur, onder 18.39 uur 1 September: 5.51 uur, onder 19.28 uur 2.13 uur, onder 19.10 uur Zon op Maan op Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1