É0P Velsense bloemenhulde g9n de jubilerende Vorstin" s Pastoor Th. Moleman verlaat IJmuiden spel is uit"- Ra:id- Kwartet in een flat fS. van onze genie*" Labowe I" n;e-Vorstin. S»"'1'S opende buwe- m Kwint Za!ertH" ntf- J .-mqiice hotel „Vel- &25SS» die in en rondom bet PMk is aange egd ^SrvandeVe.Seraf. 30 AUGUSTUS 1948 0DEERL ,#G IJMUIDER COURANT /Al VELSERBEEK „Ze Je tentoonstelling 0""" «ereielt eewerkt om ï*1"IW a»™ "'"7, V'! >»2 U kleureu a*J J"et un en het hart zal be- voora' Mn fl33f fff* S» tótW.rTuü.bo»" Nederlandse en Plant- bouwde in zijn domein een prieeltje met dak van heide, zijn plaatsgenoot Post gaf een fontein de centrale plaats in zijn in zending. Zeer smaakvol is ook de afdeling van de firma Heijboom, eveneens uit Sant poort. De IJmuidense firma Van der Grijn besluit de reeks openlucht-inzendingen met een uitgebreide verzameling heesters. Ook „Bello.na" heeft een stand op de tentoonstelling; men kan er 'n afzonderlijke raat bezichtigen, die in een glazen kastje is bevestigd en waarop honderden bijen dooreen krioelen; alsook een aantal kasten. Tenslotte is er de „Floralia"-afdeling: de zichtbare resultaten van een planten- kweekwedstrijd der lagere school-jeugd. Tijdens de tentoonstelling zullen keuring en prijsuitreiking voor de mooiste der be- voltallige ere-comité was een aanwezig, waar- (üiial Kruisman en Van - «fA,leden, leden van het Je8"Maatschappij voor Tuin- ^-y^eetenrder soendienst en plaatse de Maatschappij voor Plantkunde, heette de aan- Hfl «jjï Wees vervolgens op het :Kïr middel van de bloemen- ie'fw.iten- de bevolking meer '"'y voor de schoonheid der (''■''libijbrengen. De secretaris <fiÏÏli„gscommissie, de heer feïw"*' WU>«ï°nde™ dank iffde algemene voorzitter der baroa d^angest d'Yvoys van SSaiw'hrt werk van f» mct deze lsskli""*- hield vervolgens 2'.5e, «Mrin h« ond" van Rozendaal ramiiike en onmerkbare I e natuur, terwijl wij worstelen Problemen der wederopbouw; ook ,Sen en verdiensten, op de gdterds yan de bloem in de men- - "üfde'fburgemeesters woorden jtó5SU klonk uit de 5 getouw het forse geluid van LLmen; het mannenkwartet instemmen: het t ...in uit Santpoort zong het toepas- Kj Domine, salvam fac regmam ll'tn luisterde met aandacht; en aan een rondgang over de kunstig vafl rietmatten, herken- 'ifiJe en oranje gladiolen gewrochte l!' iaoort tood een dochtertje van de de Ruyter mevrouw Kwmt een y,| anjers aan. Rondgang over de tentoonstelling. tentoonstelling bestaat uit twee ge it waarvan her eerste: bindwerk van m zich in de oranjerie bevindt. Men iü' w'bjjhet binnengaan van het gebouw- li,, 'i indruk van een mozaiek van fel con- .«1100 kleuren; een bont exposé van h bloemensoorten op velerlei wijzen sscliikf en gecombineerd. Bouquetten siikkingen dahlia's en anjers, rozen en M?n wedijveren in schoonheid, in a-volle opstelling. r-nitin die opstelling smaak te bespeu- i(l!sbijvoorbeeld in een combinatie van &rode rozen en het goudgeel van een iade koperen melkbus), en originali- „plastisch" bloemenstilleven, een Bltije troon, een prachtige herfst-com- tó van druiven, perziken en dahlia's e? :'afetünten, een schip in nationale kleu- U! .Malve 'n bijzonder opvallende inzen- jiffl „Floresco" uit Velsen-Noord kan - esolverzorgde zendingen van de firma's F en De Ruyter uit Driehuis, Van der tja» Geels uit IJmuiden bewonderen, is neven-attractie staat ook de duide- maquette van het wederopbouwplan iegemeente in de oranjerie opgesteld. Bullen: reeks van miniatuur-tuinen. Sa'tei, voor de oranjerie, zijn rondom Sjéikmet aanleg van de afdeling Vel- cc« Maatschappij voor Tuinbouw en thnde (wij hadden deze graag iets as strak gezien) een tiental model- ei aangelegd. Dag en nacht is hieraan roe hoveniers gewerkt om in kort tijds ei alles tijdig gereed te krijgen. Alle turners hebben vrijwel hetzelfde idee terakt: een gazon met flagstones en tjrade borders en een „zitje" met rsubels op de achtergrond, p firma Th. de Ruyter, die met een R-ia medaille en een ereprijs ging strij- troohthet in een aanleg met trapsge- Isiveau, rotsgroeperingen en een vij- pmetfonteintjes; de firma Goseling in feite, strenge lijnen, maar ook in zeer rroldige aanleg. De firma Adrichem uit tódin-Oost groepeerde beplantingen om ïjipan borstbeeld van de jubilerende De Santpoortse hovenier Witkamp gonia's, cyclames en andere potplanten geschieden. Eigenlijk moet men deze tentoonstelling twee maal gaan zien: overdag en des avonds. De verlichting bij avond met een aantal sterke lampen geeft de expositie een vol komen gewijzigd aanzien, en maakt die minstens even aantrekkelijk als overdag. Een bezichtiging bij kunstlicht alleen geeft echter geen goede indruk van de kleuren rijkdom- der show. De belangstelling op de eerste avond was groot; velen ook genoten van de verlich ting van de hertenkamp en de muziektent; in. het verlengde van de totaal duistere Lindenlaan baadde het kerkje van Velsen in zacht floodlight, hetgeen de oude toren een nog voornamer en statiger aanzien gaf. De verlichting van Velsen is gelukkig geko zen: niet te overdadig, maar genoeg voor het scheppen van een bijzondere, haast in getogen en toch feestelijke sfeer. Zoals wij reeds eerder berichtten, zal de Aquarium-vereniging „Kennemerland" van 2 September af met een stand het ge heel opluisteren. Tot en met 6 September blijft de tentoonstelling dan geopend. Aan het publiek om „Velsen's Bloemenglorie 1.948" tot een glorie voor de organisatoren te maken: de tentoonstelling is een ieder's belangstelling ten volle waard. Visserij-varia De trawler Bloemendaal had de afge lopen reis met veel pech te kampen. Toen de trawler aan de „Zuid-visserij" was wa ren de prijzen van de zuidharing veel min der dan de noodharing en dus werd be sloten naar de „Noord" te gaan. Daar kon wegéns het slechte weer niet worden ge vist. Weer in de „Zuid" aangekomen kon ook niet worden gevist wegens stormweer. De trawler kwam binnen na 10 dagen met sjlechts 600 kisten haring. De trawler Wega van de Poolse vloot moét volgens berichten uit Gdynia enige tijd'uit de vaart genomen worden wegens machineschade. De Poolse trawler Deltra 1 is inmiddels in IJmuiden aangekomen. Veel verse. Zaterdag was er een grote aanvoer van verse haring. De haring was erg graag bij de handel, dus werd er maxi mumprijs betaald. Er was export naar Tsjechoslowakije. Twee buiten dienst. De kusttrawler Hornrif, welke twee maanden wegens „sur vey" uit de vaart is geweest, is Zaterdag weer ter visserij vertrokken. Het vertrek van de Prinses Beatrix moest wegens moei lijkheden met de bemanning worden uit gesteld. mML:Ü Dek&m C. F. MSeuweralhyyzera ©pvolger Hoewel door ingewijden werd verwacht, dat binnenkort enige mutaties zouden plaats vinden onder de geestelijkheid van de Oud-Katholieke Kerk van Nedexdand, kwam Zondagmorgen tijdens de H. Dienst in de Oud-Katholieke kerk aan de Wilhel- minakade de mededeling van het vertrek van pastoor Th. Moleman uit IJmuiden geheel onverwacht. Persoonlijk kondigde pastoor Moleman aan, dat het Episcopaat der Oud-Katholieke Kerk i.e. de bisschop van Haarlem, mgr. J. van der Oord, de huidige pastoor van de H. Engelmundus-gemeente per 1 October a.s. heeft benoemd tot pastoor te Dordrecht in het aartsbisdom Utrecht. Zoals bekend, werd pastoor Moleman in October 1937 de opvolger van de toen malige pastoor L. Rinkel, die na ge durende veertien en een half jaar, sedert Maart 1923 als opvolger van IJmuiden's eerste Oud-Katholieke pastoor, wijlen G. v. d. Poll, de gemeente alhier cliende, even eens naar Dordrecht vertrok, van welke gemeente deze enige maanden geleden met emeritaat is gegaan. Pastoor Moleman werd 1 Juli 1899 te Amsterdam geboren, studeerde aan het Seminarie te Amersfoort en ontving 19 December 1926 de priesterwijding. Sedert dien was hij achtereenvolgens kapelaan te Egmond aan Zee en pastoor te Den Helder, vanwaar hij in 1937 naar IJmuiden kwam. In de elf jaren van zijn herderlijk ambt in onze plaats heeft de straks scheidende pastoor een zeer moeilijke tijd gehad, niet alleen door de aard der gemeente, die nog al verspreid is, maar vooral in de achter ons liggende jaren. De evacuatie verspreidde niet alleen de gemeenteleden tot ver buiten Velsen's gren zen maar ook het kerkgebouw en pastorie moesten worden ontruimd met alle gevol gen daaraan verbonden. Enige, nog niet de voornaamste, waren de kerkdiensten, die wisselend te IJmuiden-Oost (Goede Her derkerk), Santpoort en Beverwijk'gehou den werden om althans nog verschillende Gemeenteleden te kunnen bereiken. Daar naast de zorg voor kerkgebouw en pastorie, die grote schade opliepen, welke nog niet geheel is hersteld. En tenslotte de moei lijkheden na 'de her-evacuatie. In de jaren hebben pastoor en mevrouw Moleman niet slechts een groot aandeel gehad in het kerkelijk leven te IJmuiden, maar ook tal van openbare instellingen kregen de belangstelling, o.a. „Witte Ki-uis", TBC-bqstrijding, Nutsspaarbank, enzovoort. Deken Nieuwenhuyzen opvolger Als opvolger van pastoor Moleman is benoemd geworden pastoor C. F. Nieuw- huyzen, Deken van het bisdom Haarlem en thans pastoor aldaar van de Kathedrale kerk aan de Kinderhuissingel. Pastoor Nieuwenhuyzen is 7 Maart 1899 te Hilversum geboren en ontving, even eens te Amersfoort, de priesterwijding op 18 April 1926. Reeds vi-ij' spoedig na zijn wijding volgde 1 Mei 1927 de benoeming tot pastoor te Haarlem, destijds van de oude Zolderschuilkerk aan de Koksteeg bij de Bakenessergracht, welk gebouw in 1938 werd vervangen 'door het huidige aan de Kinderhuissingel. De nieuw benoemde pastoor is voor de IJmuidense gemeente geen onbekende, daar vooral tijdens de evacuatie vele onzer plaatsgenoten tijdelijk in zijn gemeente een onderkomen hebben gevonden. Pastoor Nieuwenhuyzen zal echter, naar wij vernemen, niet direct pastoor Mole man opvolgen, doch eerst in het voorjaar van 1949 naar IJmuiden komen. Gedurende deze periode zal zijn plaats tijdelijk worden ingenomen door pastoor mr. J. W. Key, die 28 Februari 1901 te Stolwijk is geboren en hoofdambtenaar bij de belastingen in Indië (Batavia) is. Daar echter in Indië de Oud-Katholie ken, die aldaar woondexx, of tijdelijk ver bleven, geen eigen geestelijke hadden, werd mr. Key 18 Mei 1939 de priesterwijding toegediend en kon als zodanig dus de her- delijke zorg en de uitoefening van het priesterambt vervullen. Pastoor Key, die ook gehuwd is, bracht tijdens de Japanse bezetting lange tijd in concentratiekampen door, evenals zijn familie, en werd 1 April 1946 na repa triëring pastoor te Arnhem, welke taak hij wegens terugkeer naar Batavia weer ver wisselde voor die in Indië. Enige weken geleden kwam pastoor Key wegens ge zondheidsredenen naar Nederland terug. .Bij het vei-trek van pastoor Moleman zal de familie Key zich in de pastorie aan de Wilhelminakade vestigen, totdat pastoor Nieuwenhuyzen naar IJmuiden zal komen. Pastoor Key krijgt dan, naar wij ver nemen, de herderlijke zorg voor de Haar lemse gemeente. Stormvogels in de finale van het Zilveren-bal tournooi Door twee overwinningen^ te behalen heeft Stormvogels zich Zondag in de finale van het Zilveren Bal-tournooi geplaatst. Des morgens speelden de Vogels eerst tegen de Oostelijke 1ste klasser Heracles. De strijd was pas begonnen, toen Storm vogels even buiten het strafschopgebied een vrije trap te nemen kreeg. Voor de Oostelijke verdediging er goed en wel erg in had, had Schoorl de bal achter de doel man gedeponeerd. Deze tegenslag was voor Heracles allerminst aanleiding om bij de pakken neer te gaan zitten en het duurde dan ook niet lang of de linksbuiten schoot de bal onberispelijk langs Kraak (1-1). Van nu af aan genoot de nationale doel man Kraak geruime tijd rust. Wel viel Heracles meer dan eens aan. doch in de IJmuider defensie klopte het goed. Snoeks Sr. deed op de spilplaats goed werk, de nieuwelingen Broekhuis en Snoeks Jr. be grepen elkaar aardig en ook Schoorl en Van den Oever grepen bij hei'haling goed in. Nog voor de rust bracht Luppens de stand op 2-1. Na de rust ging de strijd geruime tijd gelijk op en neer. De IJmuider voorhoede kreeg echter de meeste kansen. Vooral De Boer kreeg eens een vrijwel niet te missen kans met alleen de doelman voor zich. Vijf minuten voor het einde belandde een verre uittrap van Kraak bij Van Opbergen, die op zijn beurt Luppens in staat stelde met een kopbal Stoirmvogels in veilige haven te brengen. Des middags werd o.m. gespeeld de ont moeting Stormvogels-t Gooi 2-1 In deze ontmoeting speelden de Vogels lang niet zo goed als des morgens. Ver scheidene spelers maakten een vermoeide indruk en in de tweede helft vooral kreeg de Stormvogels-vei'dediging het dan ook zwaar te verantwoorden. Van den Oever, Schoorl en Broekhuyzen bleken echter lastig te passeren en in laatste instantie hield Kraak een paar harde kogels van Schaap schitterend uit zijn doel. Evenals in de ontmoeting tegen Heracles nam Stormvogels ook tegen 't Gooi wederom de leiding, 't Was Luppens, die met een kopbal doelman Mosterd wist te passeren (1-0). Tot vlak voor de rust bleef deze stand gehandhaafd; toen veranderde Broekhuyzen een schot even van richting en was 't 1-1. Na de rust was, zoals reeds gezegd, 't Gooi sterker, maar slaagde er niet in te doelpunten. Zes minuten voor het einde evenwel kopte aan de overzijde De Boer uit een voorzet van Luppens Stormvogels in de finale. Het IJmuider damkwartet naar Utrecht De R.K. damclub O.D.I. te Utrecht orga niseert ter gelegenheid van haar tweede lustrum een kwartetten-tournooi, waaraan IJmuiden, Utrecht, Rotterdam en het kwar tet van de organiserende damclub deel nemen op 5, 12 en 19 September. IJmuiden komt met de volgende opstel ling uit: bord 1: H. Laros, 2. C. Suyk, 3. B. Dukel en A. Ligthart. De twee reserve spelers voor D.C.IJ. zijn gebr. Postma. PROF. PICCARD VAART 10 SEPTEMBER MET DE „SCALDIS" UIT. Zoals wij reeds vroeger mededeelden, zal het Belgische s.s. „Scaldis" de diepzee expeditie van professor Piccard aan boord nemen. De „Scaldis" zal op 10 September uit Antwerpen afvaren naar Dakar, aldus bericht het „Dagblad Scheepvaart". Om deze reis nog meer productief te maken werd het schip betrokken in de Afri kaanse diensten van de Chargeurs Réunis. Zowel voor de heen- als voor de terugreis zal de „Scaldis" met lading voor en van Dakar worden bevracht. Velsen-Noord Tweekamp: W atervliet—Oosterkwartier De Haarlemse korfbalclub ..Ooster kwartier" was Zondag met drie twaalf tallen de gast van de Korfbalclub „Wateiwliet" voor het spelen van een tweekamp op het gelijknamige sport park aan de Nieuwe Schulpweg. De gasten hebben getoond de sterlcsten te zijn, want de drie wedstrijden eindigden alle in overwinningen. Het eerste twaalftal van de Haarlemmers verkreeg niet de royale zege, welke alge meen werd venvacht en het was derhalve van de Watervlieters met vier invallers een prachtig succes om de O.K.'ers slechts met de grootste moeite een 31 zege te doen behalen. Binnen 10 minuten had Oos terkwartier een 20 voorspx'oixg, maar Watervliet liep de achter-stand spoedig in, waai-na de gelijkmaker verwacht werd. Dit ging niet door, daar alle goede schoten via de korfrand geen succes oplevei'den. Eei-st tegen het einde scoorde O.K. het derde doelpunt, gebruik makend van een kleine inzinking in de groen-gele verdedi ging. De „Watei-vliet"-reserves konden het tegen die van de Haarlemse club niet bol werken. De gasten plaatsten beter en hun schot was zeer doeltreffend, wat blijkt uit de eindstand 28. In de strijd tussen Watervliet 3 en Oos terkwartier 3 gaf laatstgenoemd twaalftal aanvankelijk de toon aan. Voor de rust bleven de gi-oen-gelen ver beneden de sterkte van Oosterkwartier en noteerden een 30 achterstand. Daarna echter ging het bij Watervliet veel beter en het resul taat was dan ook drie doelpunten. Daar de gasten ook nog eens scoorden, wist ook dit twaalftal van Oosterkwartier de volle winst te boeken. Het geheel vormde een prettige sportdag in een zeer vriendschappelijke sfeer. Korfballers overzagen een jaar In het Sportpaviljoen „Watervliet" hield de gelijknamige korfbalvereniging haar jaarvergadering onder leiding van de heer J. Broeksraa, voorzitter, die eerst her innerde aan het ongeval van mej. H. Voer man, secretai'esse. Deze is daardoor bijna het gehele jaar niet in staat geweest haar functie uit te oefenen. In een met duidelijk cijfermateriaal omschreven verslag herin nerde de heer Jac. Sleyser, waarnemend secretaris, aan de „Watervliet"-ver rich tingen, waarbij de degradatie van het eerste naar de derde klasse N.K.B. de zwartste noot was. Het betrekkelijke pessimisme over deze degradatie werd enigszins opgeheven door het financiële verslag van de heer C. Hop man, die kon aantonen, dat een nadelig saldo van ruim 200 vorig jaar door be middeling van „Hoogovenstaten" thans was omgezet in een, zij het vi'ij laag, voordeel. Tot een bedrag van 980 in uitgaven en ontvangsten werd de begroting 1948- 1949 goedgekeurd. De adspirantenleider, de heer C. de Groot, kon in zijn verslag met trots ge wagen van het prachtige kampioenschap der beide twaalftallen in hun afdeling. Uiteraard stemde dit tot grote tevredenheid. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat in de vacature van mej. H. Voerman en de heer F. Vos, die zich niet herkiesbaar stelden, werden benoemd mej. J. van Vugt en de heer B. de Heer. Eerstgenoemde tevens als wedstrijd secretaresse. In de commissie tot samenstelling van de competitie-twaalftallen kregen zitting de heren B. de Heer en H. Gieze en in die voor het jeugdwerk mej. W. Jansen, W. Bei'ghuis, C. de Groot en A. Redeker. De door de oorlog verloren geraakte prijzen- kast, die een kostbare inhoud had, is thans door een nieuwe vervangen. Ten slotte hebben de aanwezigen met belangstelling de film over „Watervliet's verluchtingen", vervaardigd door de heer De Heer, ge volgd. Hoogoven-Harmonie naar Amsterdam De. Hoogoven-HaiTnonie zal Vrijdag 3 Sep tember ter gelegenheid van de jubileum feesten van H.M. de Koningin deelnemen aan de grote optocht, welke die dag zal plaats vinden, uitgaande van de Neder landse „Handel en Industrie". De Hoogovens komen ook in deze op tocht uit. Beverwijk Beverwijkse K.A.J. wou zevenkamp Zondagmiddag vonden in het sportpark „Adrichem" zevenkampwedstrijden plaats tussen de Katholieke Arbeiders Jeugdver- enigingen uit Beverwijk, Castricum, Heemsxerk en Uitgeest, welke door de Bsverwijkers met ruime voorsprong zijn gewonnen. Voor Beverwijk behaalde H. Adrichem de meeste punten en voor Castri cum A. Hurkmans, die liefst driemaal als nummer één en éénmaal als nummer twee eindigde. De gedetailleerde uitslagen luiden: 100 meter: 1. A. Huikmans, Castricum: 2. P. van Egmond, Beverwijk; 3. B. Kanne, Beverwijk. 5 x 80 meter: 1. Beverwijk, 2. Castricum, 3. Heemskerk. Hoogspringen: 1. H. Adrichem, Bever wijk; 2. Van Duin, Uitgeest; 3. B. Lute, Castricum. Vèrspringen: 1. A. Hurkmans, Casti'icum; 2. J. v. d. Kolk, Beverwijk; 3. J. Dekker, Heemskerk. Hink-Stap-Sprong: 1. A. Hui'kmans, Cas tricum; 2. J, v. d. Kolk, Beverwijk; 3. C. Dam, Heemskerk. Kogelstoten: I. J. v. d. Kolk, Beverwijk; H. Zoontjes, Castxicüm3. C. Duiven voorde, Heemskerk. 800 meter: 1. H. Adrichem, Beverwijk; A. Hurkmans, Castricum; 3. J. Winder, Beverwijk. Totaal uitslag: 1. Beverwijk, 59 punten; 2. Castricum, 48 punten; 3. Heemskerk, 14 punten; 4, Uitgeest 8 punten. Inbraken aan de lopende band In enkele weken is thans een vierde in braak bekend geworden, welke aan het einde der voi-ige week bij een sigarenhan- del aan de Schulpweg is gepleegd. Genoemde heer genoot enige dagen va- cantie, maar moest Vrijdag ervaren, dat hem dit niet was gegund. Want door zijn dochter, mevrouw S.-V., die op die dag de bloemen ging verzorgen, kwam zij tot de onaangename gewaarwording, dat de „boel" overhoop lag en de achterdeur open was. De politie werd er direct bij gehaald en toog op onderzoek. FEUILLETON Agenda yoor Velseo tn IJmuiden MAANDAG 30 AUGUSTUS M 20 uur: „Het spel is uit". Grote Jt Kanaalstraat, 19,30 uur: Kerkelijke »Miig. Santpoort, Burg. Rijkenspark, Kleinkunstavond. Velserbeek: welling „Velsen's Bloemenglorie DINSDAG 31 AUGUSTUS Mi,20 uur: „Het spel is uit". Velser- feWSW18 "^lsens Bloemen- buJ v-.7lsen-N°ord, Concordia, des -•Kinderfeest; des avonds: Tuin- Kw' ™nt Velserbeek, 14.30 uur: toni* o uur: Feestvoorstelling. S-JKinder-ajrtMde; 13 uur: ^ODfnm 20-30 uur> Feestter- kK amusementstent; Oranjebal. -stelling. Santpoort Bur- uur: Jeugdfeest, optocht; 20 uur: «uur; avond, 1 SEPTEMBER W®v.,pre?kuur Wethouder van ek- Tentoonstelling mZHafcfl» 1948". Driehuis, 14 ^2g.t; 17 UM: Feestterrein: door Elisabeth Margetson, vertaald uit bet Engels. 39) Zie je schat, ik voel een verkoudheid opkomenén als ik verkouden ben, heb ik het altijd bijzonder hevig te pakken. Ik wil niet in die nieuwe baan verschijnen met rode tranende ogen en een dikke ver kouden neus, dat zou een slecht begin zijn. Ze knikte ernstig. Natuurlijk wil je dat niet. Het is van veel te veel belang een goede indruk te maken. En ik vind het helemaal niet erg om alleen naar huis te gaan. Je doet beter, me zelfs niet uit te laten. Ja, misschien heb je gelijk, zei hij dankbaar. Als Bert Garnish eventueel hier voor het huis rondhing, zou er geen kans zijn, dat hij hem in de deur kon waar nemen. Ik zal iets warms, drinken en dadelijk naar bed gaan. Ja lieveling, doe dat. Ze hield hem een ogenblik innig in haar armen, en hij voelde hartstocht en tederheid in zich op wellen, door dat tere figuurtje. Goeden- nacht en wel te rusten dan, liefste. Ik zal morgen de hele dag voor je duimen! Mijn lieve klein Judith. Ik houd van je met alles wat in me is. We zullen zo ge lukkig samen worden, dat zul je eens zien! Ik ben nu al gelukkig, zei ze met haar kalme, fijne stemmetje, terwijl ze zich nog maals overgaf aan zijn onstuimige om helzing. Toen ze weg was, liep hij de gang door en klopte op de deur van Ruth's kamer. Deze zat over haar boeken gebogen, met een sjaal over haar schouders en met een 1 vermoeid en bleek gezichtt. - Voor vanavond heb je genoeg gedaan, zei Bill. Hij liep naar haar toe en aaide haar door haar slordig neerhangende haar. Ze lachte even naar hem op. - Nog een half uur, dan schei ik ermee uit, beloofde ze hem. Je ziet er erg ver genoegd uit, jongeman, wat is er? Er is een verloving in de familie, Ruth! Wat zeg je ervan? Judith heeft erin toege stemd om met me te trouwen, vind je het niet ongelooflijk? Ik kan niet zeggen, dat ik hiervan op kijk, want we verwachtten het allemaal min of meer en ik kan je vertellen, dat ik er blij om ben, als je werkelijk gelukkig bent. Gelukkig! Zijn stem klonk hees. Ik ben in de zevende hemel. Je vindt haar toch ook aardig, niet, Ruth? Ik vind haar erg lief. Misschien een beetje moeilijk om te leren kennen, maar dat komt, omdat ze zo stil is. Maar in ieder geval, Bill, weet je, dat ik je erg veel geluk toewens. Wat zijn je plannen? Alles hangt natuurlijk af van die baan. Als ik die krijg, zijn we van plan heel spoedig te trouwen.. En ik dacht, dat je er wel geen bezwaar tegen zoudt hebben, als we voorlopig nog hier in de flat bleven wonen. We kunnen dan samen mijn kamer hebben. Ik kan wel ergens een tweede bed op de kop tikken. Wat mij betreft, is er geen bezwaar, als je zo wilt beginnen, zei Ruth. Manny gaat op tournee, en dus betekent het geen extra-werk voor Maggie. Ik begrijp vol komen, dat je nog niet dadelijk op jezelf zult kunnen beginnen. Je bent een engel, zei hij hartelijk, terwijl hij een arm om haar schouders leg de en haar even tegen zich aandrukte. En nu werk je niet langer dan precies één half uur, of anders krijg je met mij te doen. Beloof je het? „Beloof je het" hadden ze sinds hun jeugd al tegen elkaar gezegd, wanneer er belangrijke dingen waren. Ik beloof het, zei Ruth glimlachend. Met een kus zei hij zijn geliefde zusje goedennacht en liet haar alleen. Toen hij zijn kamei^in wilde gaan, zag hij Maggie door de gang op zich af komen. Excuseert u mij, meneer Bill, maar er was daarnet een man hier voor u, ongeveer tien minuten geleden. Het was nogal een ruw soort. Hij zag eruit, alsof hij naar binnen wilde dringen, maar ik gooide de deur voor z'n neus dicht, en ik hoop dat ik daar goed aan deed. Uitstekend, Maggie. Zeer bedankt. Ik. ik wil die vent niet zien. Hij is een ellendeling. Nu, we zullen hem hier niet binnexx- laten, verzekerde Maggie hem met nadruk, waarna ze zich naar haar kamertje begaf. Gedurende enige ogenblikken zat Bill in zijn kamer zonder iets te zien voor zich uit te staren. De stralende stemming van de afgelopen avond was verdwenen, evenals de herinnering aan Judith's schitterende Ogen en haar teder glimlachende mond. Hij zag alleen maar Bert Garnish voor zich, hoe Bert zich vastberaden en dreigend de toegang tot de Cornish-flat had trachten te Verschaffen. Het was bijzonder brutaal van hem om het risico te nemen zich hier aan de flat te melden. En hij moest wel vast besloten zijn om Bill in zijn verdere duis tere karweitjes te betrekken. Diep in zijn hart voelde Bill een intense haat groeien tegen Bert Garnish. Haat vermengd met een onberekenbare angst. Hij trachtte met grote eerlijkheid deze angst te analyseren, maar tenslotte haalde hij zijn schouders op en begon hij zich uit te kleden. Wat kon Bert Garnish eigenlijk tegen hem ondernemen? Ze had den samen iix die ellendige zaak gezeten, en geen van hen beiden kon het zich ver oorloven de ander te verraden. Bert pro beerde hem alleen maar te intimideren, om hem zover te krijgen, dat hij niet meer durfde te weigeren, wat er van hem ver langd werd. Nu, Bert Garnish zou merken, dat hij 't bij het verkeerde eind had. Bill was niet de persoon, die zich liet dreigen, Bill zou de nieuwe baan krijgen, hij zou met Judith trouwen en een gelukkig rustig leven met haar gaan leiden. Dat waren zijn plannen en niemand zou daarin verande ring kunnen brengen! De volgende morgen borstelde hij zijn pak zorgvuldig af, poetste zijn schoenen, totdat ze glommen, deed zijn beste hemd aan en de das, die Ruth hem op z'n laatste verjaardag had gegeven. Voor deze ene keer gelukte het hem met behulp van water en brillantine zijn anders zo weer barstige bruine haar keurig tegen zijn hoofd aan te plakken. Hij zag er werkelijk goed verzorgd en opgeweld uit, toen hij het huis uitging en zich op weg naar het zie kenhuis begaf. Hij voelde dat iemand zijn arm aanraakte, en omkijkend zag hij twee mannen in regenjassen met vilthoeden op het hoofd, staan. Bent u meneer Cornish, Bill Cornish? vroeg één van de mannen. Bill knikte'. (Wordt vervolgd). D.E.M.-adspiranten Zevenkamp Begunstigd door fraai zomei-weer hield de afdeling voetbal van de Rooms Katho lieke Sportvereniging „D.E.M." Zaterdag middag haar zevenkampdag voor adspiran- ten. Van groep I (de oudste jongens) werd H. Hamers kampioen, bij groep II werd Fr. van Woensel kampioen. Hieronder volgen de 10 best geplaatsten van iedere groep. Groep I: 1. H. Hamers 4808 punten; 2. C. van Lieshout 4796 p. 3. P. Burger 4724 p. Ant. Kuys 4606 p. 5. G. Wester 4510 p. 6. W. Alkemade 4142 p. 7. W. IJsselmuiden 4096 p. 8. F. van Dessel 4030 p. 9. W. de Boer 3846 p. 10. C. Baltus 3780 p. Groep II: 1. F. van Woensel 3910 p. 2. M. van Lieshout 3759 p. 3. Th. Raaymakers 3736 p. 4. C. Ignatius 3616 p. 5. H. Moné 3560 p. 6. W. van Etten 3108 p. 7. J. Com mandeur 3030 p. 8. P. Wissenburg 2924 p. 9. L. Tiebosch 2872 p. 10. Jac. Bekker 2470 punten. Na afloop dankte de voorzitter van D.E. M. de heer Geldermans de juryleden voor hun medewerking en feliciteerde de prijs winnaars, waarna hij aan de di*ie best ge plaatsten van iedere groep een prijs uit reikte. Transportcolonne Rode Kruis naar de hoofdstad De transpoi-tcolonne van het Rode Kruis, afdeling Beverwijk, zal op Woensdag 1 Sep tember met al haar leden Amsterdam be zichtigen. Op het px-ogramma staat onder andere een rondvaart door de feestelijk versierde en verlichte grachten. De reis zal gemaakt worden per autobus. BRONZEN KRUIS VOOR DR. ROYAARDS EN B. H. UILING. Z. K. H. Prins Bernhard heeft aan de heren dr. W. J. Royaards en B. K. Uiling het Br.onzen Kruis van verdienste geschon ken. Dokter Royaards werd onderscheiden wegens zijn moedig gedrag als officier van gezondheid in de Meidagen 1940. De heer B. K. Uiling werd onderscheiden als Englandvaarder en reserve-sergeant vlieger-telegrafist. TANTE POS OP HET FEEST. De postkantoren van Beverwijk en van Wijk aan Zee zullen op Dinsdag 31 Augus tus en Maandag 6 September op dezelfde uren geopend zijn als op Zondag. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Lucas D„ z. van S. v. d. Wal en C. C. Visser: Jozef C., z. van C. J. de Jong en G. G. Hoogeland; Johannes M., z. van F. J. v, d. Zon en M. G. Schram; Franciscus J., z. van F, J. v. d. Zon en M. G. Schram; Albertus J., z. van A. NI Half en J. E. de Graaf; Rinske, d. van A. Boogaard en R. Bakker; Harmanna, d. van H. Bleeker en J. Lubachs; Netty, d. van A. H. Smit en S. J. Doosjes; Marten, z. van L. Verdonk en G. Fernhout; Quirinus J. J., z. van H. Nagel en M. C. Nelis; Adriana A. G., d. van C. A. J. Relik en C. Heijnen; Catharina C., d. van Th. v. Roon en C. E. C. Beentjes; Reinier W. A., z. van J. C. Muijen en D. L. Boon; Wühelmina E., d. van J. Bak ker en M. J. Schrijver; Catharina, d. van G. J. Ilbrink en C. v. Kooten. ONDERTROUWD: Johannes L. Fraa en Johanna W. E. van Unen; Johannes P. Vos en Anna S. Warhout; Richardus J. Colombijn en Gerardina M. Brat; Cornells v. d. Berg en Alberta M. v. Dijk; Jacob Mooy en Mina Breebaart. GETROUWD: W. A. J. Tesselaar en M. van Baarsen; C. L. v. d. Meulen en E. E. M. Mid delkoop; J. R. Wortel en M. Th. van Roon; M. v. Straten en P. M. Versluis; C. Hoeks en M. Brouwer; J. C. Weenink en G. C. Redeker. OVERLEDEN: Johannes van Balen, 53 j., geh met C. Cornelisse; Geerti-uida P. Kok, 76 j., wed. van N. Dik; Adelbertus Peetoom, 86 pj., wedr., van A. Kager. Wijkertoren weer in volle glorie De Wijkertoren, die tijdens de Bever wijkse stadsfeesten door zijn prachtige ver lichting in de volle belangstelling stond, zal tijdens de Jubileumfeesten wederom in volle glorie prijken. Mogelijk zal ook elders illuminatie het feestelijk aanzien van de stad vei'groten. TERUGKEER VAN DR. TREELING. De officier van gezondheid le klasse L. J. Treeling uit Bevei-wijk zal op 3 Septem ber met het ti-oepenti'ansqprtschip „Water man" in Nederland terugkeren. Agenda voor Beverwüjls MAANDAG 30 AUGSTUS. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Dans- invasie". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Frieda". W. B. Theater, 8 uur: „Desperado's. Corso Theater (Castricum), 8 uur: „De Harem". Veilinggebouw Breestraat, 8 uur: Grote zang- en muziekuitvoering door de Bever wijkse koren en Harmoniekapel. DINSDAG 31 AUGUSTUS. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Dans- invasie". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Frieda". Marquette Theater (Heemskerk), 8 uur: „Aloma of the South Seas". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „De Harem". Gemeentelijk Sportpark, 6 uur: Bever- wijks elftalVelox. Moensplein, 8.30 uur: Beverwijkse Har- moniekapeL De Meer, 9 uur: Openluchtbioscoop.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3