SCHOOLBOEKEN Gouden koets was middelpunt van luisterrijke stoet Prinses Wilhelmina verraste Haarlem Koningin Julian^ gesticht 00rl°^CS h g te F AND A EN HET GOUDVELD J f Wereldnieuws DINSDAG 7 .SEPTEMBER 1948 EEN SPROOKJE WERD WERKELIJKHEID Dc pra ht en praal, die Maandagochtend de eedsaflegging en inhuldiging van Ko ningin Juliana in de Nieuwe Kerk hadden omgeven, waren 's middags getransfor meerd in een stoet, waarvan alleen de oudsten van onze landgenoten kunnen uit maken of hij in luister achter bleef bü die, welke in 1898 door Amsterdams straten trok. Het is stellig voor geen tegenspraak vat baar, dat nooit tevoren een stoet van zulk een schoonheid, een stoet, die een zo ge trouwe verwezenlijking betekende van wat de kinderfantasie zich voortovert bij het luisteren naar sprookjes, in ons land is aanschouwd. Op het moment, dat de stoet het paleis verliet, brak de bewolking en kwam de zon door. Doch zelfs een regenbuitje zou niets hebben kunnen afdoen aan de luister van dit beweeglijke kleurenfeest, aan de pracht, die voorafging aan en volgde op zijn hoogtepunt: Koningin Juliana met haar gehele gezin in de gouden koets. Om precies drie uur verliet het Konink lijk gezin het paleis in dezelfde tooi als des morgens in de Nieuwe Kerk werd gedra gen. Slechts de rode kroningsmantel ont- brad. Het jongste prinsesje, Marijke, zat tussen de beide oudste prinsesjes, prinses Margriet tussen haar ouders. Terstond nadat het koninklijk gezin gezeten was, zette de stoet zich in beweging. Na de politieruiters, de hoofdcommissaris en daar achter de burgemeester van Amsterdam, volgde een rijknechtmajoor en twee rij knechten te paard. Hierop sloten zich twee herauten te paard aan in hun prachtige blauwe wambuizen en rijbroeken, dan de koning van wapenen in een rode uniform. Prachtig marcherend, voorafgegaan door een vaandelwacht met het regimentsvaan del, passeerden vervolgens een compagnie K.N.I.L., een compagnie mariniers, een compagnie matrozen en een compagnie grenadiers, deze laatste in de nieuwe fraaie ceremoniële tenue. Voor deze compagnie uit marcheerden de tamboers met daar achter de kapel van dit wapen, allen met de enorme beremuts, donkerblauwe uni formjas met rode kraag en manchetten, waarop gardelissen en over de borst gou den tressen. De diepe trommels, die in 1938 aan het regiment door de gemeente Den Haag waren geschonken en die in de be zetting veilig opgeborgen waren, gaven het tempo van de stoet aan. Ook het half do zijn officieren van het Corps Rijdende Ar tillerie te paard, het zwarte laken bijna onzichtbaar onder de weelderige gouden uitmonstering, eveneens uitgedost met hoge zwarte kolbak ontlokte de toeschouwers een applaus. Voorafgegaan door twee koningen van wapenen volgde daarop de gouden koets. Koningin Juliana wuifte lachend haar on derdanen toe, die bij honderdduizenden naar de hoofdstad waren gekomen om dit schouwspel, dat zich eerst nu na een halve eeuw herhaalt, niet te missen. Na de gou den koets volgden eerst drie adjudanten te paard, dan in hun fraaie gala-uniformen zestien officieren van de rode en 24 offi cieren van de Blauwe Cavalerie te paard, vervolgens een drietal gala-Berliners en een galacoupé, waarin de kamerheren jhr. Van Lennep en jhr. Roëll waren gezeten. In hofrok met steek en degen sloten zich hierop 21 Amsterdamse burgers te paard aan. De stoet werd besloten door een com pagnie jagers, een compagnie Regiment Prinses Irene en een compagnie Lucht strijdkrachten, met hun vaandel, waarop de Militaire Willemsorde, in de oorlogs dagen van Mei 1940 verworven, prijkte. De jagers en de mannen van het regiment Prinses Irene waren eveneens in galatenue, dat zeker niet in schoonheid onderdeed voor dat van de grenadiers. Zegetocht. tigheid in de kerk hadden bijgewoond, een ereplaats gekregen, zodat zij ten tweede male van een onvergetelijk schouwspel konden genieten. Langs het water van hel Rokin was een erefront van de Landstrijd krachten. Een aardig moment deed zich voor in de Vijzelstraat, betrekkelijk kort voordat de stoet passeerde. Uit een flat gebouw werden honderden cigaretten naar de op wacht staande soldaten geworpen, die deze gave gretig aanvaardden. Op de Vijzelgracht was een erefront gevormd van de dragers van de Militaire Willemsorde. Op het Leidseplein, op de peristyle van de Stadsschouwburg hadden vooraanstaande toneelspelers en leden van het operagezel schap een bijzonder mooi plaatsje gevon den, vanwaar zij de stoet konden aanschou wen. Bij het Leidsebosje stonden de elf infanterievaandels aangetreden en bracht het muziekcorps van het Regiment Stoot troepen de passerende Koningin een muzi kale hulde. Van het Leidseplein ging de tocht langs de Stadhouderskade, de De Clercqstraat, de Rozengracht en de Raadhuisstraat terug naar het Koninklijk Paleis. Overal langs de route was het beeld hetzelfde: tienduizen den juichende en diep ontroerde mensen, die ieder plekje waar zij een steunpunt vonden, hadden gebruikt om toch zoveel mogelijk uitzicht over deze wonderschone stoet te hebben. De verschillende erecompagnieën in hun prachtige uniformen werden overal met luid applaus begroet. De kleine Beatrix werd niet moede door het linkerraam van de gouden koets haar kleinste zusje, prin ses Marijke, aan het publiek te tonen. Mar grietje lag heel huiselijk op haar knieën tussen haar ouders in en keek geamuseerd door het achterraam naar de bonte stoet van paarden en de juichende mensen ach ter en langs de koets. De gouden koets! Een stralende vorstin maakt haar triomftocht door de straten van Amsterdam, donderende ovaties begroeten haar telkens opnieuw uit de dikke rijen der enthousiaste toeschouwers. Om vier uur precies was de stoet weer voor het paleis. Even nog kwam de ko ninklijke familie op het balcon en weer was het prinses Beatrix, die haar kleine zusje op de arm had. Luid gejuich en het Wilhelmus van het politiemuziekcorps, dat luide werd meegezongen, besloot het sprookjesachtig schouwspel, dat dank zij de zon, die van het moment af, dat de Koningin in de gouden koets stapte, tot het ogenblik dat zij het paleis weer binnen ging, Amsterdam in een stralend licht deed baden, nog aan glans en rijkdom had gewonnen. De buitenlandse vorstelijke gasten heb ben het passeren van de gouden koets gadegeslagen op een speciale tribune die gebouwd was op de brug van de Doelen straat bij het Muntplein. De tocht is een zegetocht geworden, die iedere verwachting overtrof. Overal ston den de mensen rijen dik. Geen raam, geen balcon, geen dakgoot was onbezet en velen, die reeds vroeg een plaatsje hadden be machtigd en uren hadden gestaan, waren kort voordat de stoet passeerde, aan 't eind van hun krachten en moesten door de G.G.D. weggedragen worden. Langs het Rokin op het gedempte gedeelte, hadden alle genodigden, die des ochtends de plech- Op het Haarlemse station werd de Koningin-Moeder van België verwelkomd door Prinses XVilhelmina en Prins Bernhard. Hartelijke begroeting van de Belgische Koningin-Moeder 7o Uknceszt sQLa/ueVSotcoL i^ecftqe> yZcréeit GROTE KERK. Dok/o. g -3 epr.jPuyp KAARTEN BIS ALPHENAAR os ArrrCHa& FEBSTVEX. 3AN 'Z GOYENSTR/tTT- U££/t4 T/53S (Adv.) De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws! 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Platen. 9.00 Ziekenbezoek. 9.30 Svmphonische muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool. 11.30 Orgel en pianoduo. 12.00 Amati-trio. 12.30 Weerbericht. 12.33 Ensemble „Euphonia". 13.15 Maandolinata. 13.45 De 5 Zaparaka's. 14.00 Zuid-Afrikaanse liedjes en declamatie. 14.30 Causerie over bloembollen. 15.00 Platen. 15.30 Koor en orgel- 16.00 Clavecimbel. 16.15 Voor dc jeugd. 17.30 Metropole-orkest. 18.00 Koor. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Actualitei ten. 19.30 London Symphony Orchestra. 21.00 Christen-studenten hebben iets te zeggen. 21.20 Busch strijkorkest. 21 45 Orgelconcert. 22.15 Kamerkoor. 22.45 Overdenking. 23.15 Svmphonische muziek. HILVERSUM II. 411.5 7.00, 8.00, 13.00. 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonie van Brahms. 9.35 Strijkkwartet van Schubert. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Als de stof zuiger zwijgt. 11.00 Platen. 12.00 Orkest Ma- lando. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor 't platte land. 12.33 Zang en piano. 13.15 Kalender. 13.20 Orgel. 13.50 Hawaiïanmuziek. 14.00 Cau serie over Koningin Juliana. 14.15 Bach en Haydn. 15.00 Luisterspel „Jane Eyre". 15.30 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Het stond in de kran*. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Vincentino. 17.45 Het verkeer in de Indische Archipel. 18.20 Platen. 18.30 Het Ned. Instituut, voor Personeelleiding. 19.00 Vijftig jaar democratisch socialisme. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Prof. ir. W. Scher- merhorn: „Als een goed instrument". 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Dansorkest. 20.50 „De jonge Fliereflui ter". 21.15 Luisterspel „Het sprookje van de kantoorbediende". 22.00 Symphonisehe muz. 22.45 De UNO en de krant. 23.15 Kwartet Jan Corduwener. 23.35 Dansmuziek, ..Burgemeester, burgemeester, daar komt Fi-inses Wilhelmina aan", riep de hoofd commissaris van de Haarlemse politie, de heer J. J. Fontijne tot mr. P. O. F. M. Cremers, die zich Zondagavond^ om tien minuten over half zes juist naar de ge- improviseerde „Koninklijke ingang" aan de Noordzijde van het' Haarlemse station wilde begeven om Prins Bernhard te ver welkomen. De komst van Prinses Wilhelmina ter begroeting van Elisabeth, Koningin-Moe der van België, was voor alle autoriteiten een volkomen verrassing. Burgemeester Cremers ontving Hare Koninklijke Hoogheid in de wachtkamer eerste klasse op het middenperron, waar na hij zich naar beneden begaf, waar Prins Bernhard vijf minuten na de Pi-inses met zijn auto uit Amsterdam was aangekomen. Om acht minuten voor zes stoomde de speciale trein uit België het station bin nen en hield het salonrijtuig, waarin de Koningin-Moeder met haar gevolg was gezeten met het middenbalcon precies voor de uitgelegde loper stil. Koningin Elisabeth stapte als eerste uit en werd door Prinses Wilhelmina met een omhelzing begroet. Daarna stapte Albert, de prince de Ligne, uit. In het gevolg van de Koningin-Moeder bevond zich ook dè Belgische ambassadeur in Nederland, de heer L. C. Nemry. Verder had de president directeur van de Nederlandse Spoorwegen, F. Q. den Hollander, van Roosendaal af de reis meegemaakt. Nadat Prinses Wilhelmina en Prins Bernhard zich enige tijd met het gezel schap op het perron hadden onderhouden, begaven de Koningin-Moeder met haar gevolg en Prins Bernhard zich naar de auto's die hen naar hötel „Duin en Kruid berg" zouden brengen. De Prins nam bij de Belgische vorstin plaats. Acht motorrijders vormden een ere- escorte naast de uit tien auto's bestaande stoet. Voorop reden twee motorrijders met zijspan, daarna volgde de wagen van de Koningin-Moeder, gevolgd door die van de Prince de Ligne. De organisatie berustte bij hoofdinspecteur A. F. Suurendonck van de Haarlemse politie. De route ging van het Kennemerplein via Staten Bolwerk, Verspronckweg, Julia- nalaan, Bloemendaalseweg, Mollaan, Bre- derodeweg en Middenduinerweg naar „Duin en Kruidberg". Op het station en op het Kennemerplein hadden zich vele honderden verzameld, die er op een of andere manier de lucht van hadden gekregen, dat Prinses Wil helmina en Prins Bernhard in de stad waren. Toen de Prinses met een buiging en een vriendelijke groet van het gezelschap aan de uitgang van het station afscheid nam en met haar „Dame du Palais", mevrouw Th. de Beaufort, naar Amsterdam vertrok, bracht de menigte een spontane en harte lijke ovatie aan de vrouw, die ons land een halve eeuw heeft gediend. Naar Santpoort Ook rond hotel Duin en Kruidberg in Santpoort, het voormalige Cremerhuis, had zich een aanzienlijke groep belang stellenden verzameld, temeer daar uitge lekt was, dat Z.K.H. Prins Bernhard de hoge gast uit België tot in haar hotel zou begeleiden. Om kwart over zes knetterden de eerste motorrijders de oprijlaan in, die door maréchussée en politie was afgezet en even later, voorafgegaan door een ere- escorte van de Koninklijke Maréchaussée, zwenkte ook de vorstelijke Cadillac uit de garage van Prins Bernhard het hek binnen. Er ging een warm applausje op, toen men merkte dat de Prins tegelijk met ko ningin Elisabeth, die gekleed ging in een beige complet, uit de wagen stapte. De heer W. J. Peeters, directeur van Duin en Kruidberg, verwelkomde bij de ingang Koningin-Moeder en de Prins om hen daarna naar de kamers, die voor de Koningin-Moeder zijn gereserveerd bij na de helft van het grote gebouw beslaande te begeleiden. Kort daarna vertrok Prins Bernhard weer naar Amsterdam. Rond en in het gebouw hadden leden der marechaussée de officiers- en ere wacht betrokken. Onder meer was com missaris J. P. Weyburg van de Velsense politie aanwezig. Het gemeentebestuur van Velsen heeft bloemen gestuurd ter ver welkoming. Huldigingsspel in hef Olympisch Stadion Het huldigingsspel in het Olympisch Stadion werd Maandagavond bijgewoond door 50.000 toeschouwers, die van negen uur af wachtten op het grote moment dat Koningin Juliana zou komen. Inmiddels arriveerden de buitenlandse gasten, eerst het Deense kroonprinselijk paar, daarna prinses Margaret Rose, die in gezelschap was van de graaf en gravin van Athlone, vervolgens de Noorse en Zweedse gasten, prins George van Griekenland en aartsher tog Jan van Luxemburg. Nog even werd het geduld op de proef gesteld en toen reed de auto met Koningin Juliana, Prins Bern hard en Prinses Armgard het Stadion bin nen. Twaalf volgauto's brachten talrijke andere gasten, behalve dezen waren reeds eerder de burgemeester van Amsterdam, de minister-president en verschillende bui tenlandse hoogwaardigheidsbekleders in het Stadion aangekomen. Nadat het Wilhelmus was gespeeld, be gon het huldigingsspel. Een vlaggenparade, gevolgd door een wapenschouw van de diverse stadswapens opende het spel, daarna betraden wederom de Limburgse vendelzwaaiers de grasmat. Een optocht van fakkeldragers vormde de entrée voor de kapel en de trommelslagers van het Garde-regiment Grenadiers, die hierna, ge volgd door een detachement matrozen van Hr. Ms. „Karei Doorman", het Garderegi ment Jagers en de Gardetroepen van het Regiment Irene, hun entrée maakten. Hierna droegen de verpleegsters van het Rode Kruis als hulde aan hun oud-voor zitster de kroon, die door de jeugd van de Dam naar het Stadion was gebracht, bin nen en brachten Oost en West hun groet aan de jonge vorstin. Een groot feest op het middenterrein, ingeleid door een vuurwerk, besloot dit spel, dat een symbool was van enerzijds de ernst en anderzijds de vreug de, waarmede de nieuwe vorstin der Ne derlanden door haar volk is ontvangen. Juliana, dochter van De Zwijger Terwijl de Staten-Generaal hoofdelijk hun plechtige eden jegens Koningin Juliana af legden, hadden wij ruimschoots gelegenheid Hare Majesteit te aanschouwen, temidden van drieduizend bevoorrechten. Wij zaten op een tribune in het dwarsschip aan de Gravenstraatkant op misschien vijftien meter van de troonzetelsen recht tegenover ons was het grote gebrandschilderde glas met links-onder het beeld van Prins Willem I. Met een schok werden wij plotseling de treffende gelijkenis gewaar tussen de Zwijger en zijn nazate, die wij nu tezamen als in één beeld voor ons haddendezelfde kleur van gelaat en haar; dezelfde verstan dige, wereldwijze ogen, het hoge voor hoofd, de neus, en de betrekkelijk korte af stand tussen neus en kin, die van beraden wil getuigt. We hebben onze bril opgepoetst die wij erkennen het zonder schaamte zulks nodig had na de emotie, en hebben zelfs een toneelkijker genomen: Het was frappant! Hier leken tier geslachten te wijken. Hier zat de eigen dochter van de Zwijger. Zulk een gelijkenis, vooral in. half profiel. Zij leek mij te bidden. En het schoot mij te binnen, dat bidden voor het volk tot de essentie behoort van het Koningschap bij de gratie Gods. Zo bad Prins Willem voor zijn volk; zelfs nog toen het dodelijk lood hem had ge- troffen. Zo had Wilhelmina de Grote voor ons, bijzonder in de jaren van oorlog en bezetting. Want de Koning staat voor zijn j volk bij God. Maar heel het volk, daarin voorgegaan en aangespoord door de kerken, bidt voor de Koningin. En de drieduizend in de Nieuwe Kerk baden vurig; in stilte en samen met het Toonkunstkoor en met het ruisende orgel: Heere, spaar onze Koningin! De troonsafstand van Koningin Wilhelmina Het was om 11 uur 33 minuten en 20 seconden, dat Koningin Wilhelmina in de Mozes en Aaronzaal van het paleis op de Dam Zaterdag haar handtekening plaatste onder de Acte van Abdicatie, waardoor de troonsafstand een feit was geworden. Ko ningin Juliana tekende als tweede, waarna Prins Bernhard en de overige aanwezigen hun handtekening op het historisch docu ment plaatsten. Tot dezen behoorden de voorzitters der beide Kamers der Staten Generaal, de ministers met uitzondering van minister Mansholt, die door ziekte niet aanwezig kon zijn, de vice-president van de Raad van State, leden van de Indone sische delegatie en de vertegenwoordigers van Suriname en Curagao. Na de ondertekening begaven Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina zich naar het balcon, begroet door een juichende menigte. Prinses Wilhelmina trad op haar dochter toe en omhelsde en kuste haar, nadat zij in een korte toespraak medede ling had gedaan van de troonsafstand. Velen op het Damplein was dit ontx'oerende moment te machtig en bij menigeen stroomden de tranen over de wangen. Toen trad Koningin Juliana naar voren om haai- eerste toespraak als Koningin tot haar volk te houden. Haar „Leve het vader land" werd door de tienduizenden overge nomen, die daarop spontaan het Wilhelmus aanhieven, gevolgd door „Oranje boven" en andere vaderlandse liederen. Nadat Prinses Wilhelmina voor deze hulde met een handgebaar haar dank had betuigd, trad zij terug. Even later kwamen de vier prinsesjes op het balcon. Het publiek was toen bijna niet meer te houden en aan het gejuich kwam eerst een einde toen even voor halfeen'het koninklijk gezin naar bin nen ging. Rijtoer. Zaterdagmiddag maakte Koningin Ju liana een rijtoer door Amsterdam. Op vele plaatsen werden haar door schoolkinderen en ouden van dagen bloemen aangeboden, Vooral in de Jordaan was de geestdrift enorm. In de Willemstraat barstten orka nen van gejuich los, toen de stoet passeer de. Bij de 87-jarige „Tante Anna", die haar gehele leven in deze straat heeft ge woond, werd stil gehouden. Zij bood de nieuwe Koningin een bouquet rose anjers aan, waarvoor de vorstin haar hartelijk bedankte. Bij de terugkeer voor het paleis klonk ovatie na ovatie. Het Koninklijk Gezin ver scheen enige malen op het balcon en het gejuich verstomde eerst, toen om kwart over vijf Prins Bernhard de balcondeuren sloot. Zaterdagavond bood de Dam een fantas tische aanblik, toen jeugdgroepen daar bij het schijnsel van honderden flambouwen oude dansen uitvoerden. Het dansfestijn begon eerst om over elven, toen Koningin Juliana en Prins Bernhard uit het Stadion, waar zij de uitvoering van de „Sportfanta- sie" hadden bijgewoond, in het paleis te rugkeerden. Zij namen op het in het duister gehulde balcon plaats, waar zij het schouw spel tot het einde toe gadesloegen. Sportfantasie. In het Stadion was het Koninklijk Paar met gejuich en het door 40.000 mensen uit volle borst gezongen Wilhelmus begroet. Wandelaars, hordenlopei's, hardlopex'S, turnsters, worstelaars, boksers, gewichthef- fers, schermers, schaatsenrijders, voetbal lers, ruiters, korfballers, kegelaars, wiel renners, hockeyers, cricketers, biljarters, tafeltennissers, motorrijders en automobi listen trokken over de cementen wie lerbaan en de sintelbaan of toonden Jö'nx- bolisch hun tak van sport op het grasveld. Onder de Marathontribune verscheen Wim Slijkhuis met de Olympische toorts. Hij maakte een ronde over de sintelbaan, beklom toen de Marathontoren en terwijl de voltallige Olympische éqxiipe, onder lei ding van Karei Lotsy, het Stadion binnen marcheerde en zich op het middenveld recht tegenover de koninklijke loge opstel de, ontstak Slijkhuis 't „Olympisch vuur" op de Marathontribune, dat rood opvlamde. Mevrouw Fanny Blankers-Koen, sprak onder doodse stilte een boodschap uit, waarin zij namens de gehele Nederlandse sportgemeenschap trouw betuigde aan de nieuwe Koningin en de hoop uitsprak, dat onder de regering van Koningin Juliana het ideaal bereikt moge worden van een gezond en levenslustig Nederlands volk, waartoe de sport zoveel kan bijdragen. Weer hieven allen het Wilhelmus aan en hierna verlieten Koningin Juliana en Prins Bernhard onder luide toejuichingen het Stadion. Feestverlichting in de hoofdstad De feestverlichting in de hoofdstad zal ook hedenavond en Woensdagavond bran den. De verkeersbepexkingen blijven dan nog gehandhaafd. De Nieuwe Kerk zal tot Donderdagavond 10 uur voor het publiek te bezichtigen zijn. bilging van j Het bestuur van de KV ging voor MaalsehapK,°^W imt.at.ef genomen toVi'ït:'- een fonds tot steun J maatschappelijk werk ii»*» bijzonder ter le,igin„ ontstane noden. Aan dim 101 Koningin JuKa^U* fonds mocht van de Nederlands VolksheS .^3 een gat van 500.000 gi"1 Tevens werd de verder. V olksherstelsigaretten adres van het fonds, dal - steun verleent, i. ?een 's-Gravenhage. Amsterdam. C.S Nimmer Is j Amsterdam de s,room Sla, aankomenden als aat,ÏU^n eeweest als o,, Maande, fa komenden bedroe, 160.06.3, maar hel aantal eens zo groot. De tiid.l,.ffS-. M'Z V r5 pr< jjti' eens zo groot. De tiideÜoi^ de hoofdstad gingen in hun haardsteden. Hoe eXt*1'* SSSdS*kon-CtïiS Hoge onderscheiding, Koningin Juliana heelt d, lit, ses Margaret Rose van Ensel,L scheiden met het Grootkruis J van de Nederlandse Leeuw Ook •an prof.mr.R.Kra' van dc Eerste Kamer uj.;: onderscheiding verleend. Verkoop huldeblijk.^, gaat door Bij velen heeft de mening M dat de inzameling van geldenJTJ tionaal huldeblijk door middel van d?,"' koop van insignes zou zijn gei*®' niet juist. De actie voor het deblijk. bestaande in een te vo X. r ter bestrijding van nog slechts m een beginstadia wikkeling. De verkoop van het dan ook gedurende September derd voort. M S* v"-* t*c te* K| r*- F w te* onverrain. rd Ruiter tijdens rijtoer overldJ Tijdens de rit, die Koningin M™. terdagmiddag door de hoofdstad ïït heeft zich een ongeval met dode£r loop voorgedaan. Toen de sloet de'Wr» markt bereikte, viel een der burgani van zijn paard. In zijn val hield iu teugel vast, hetgeen tot gevolg had, dgi Paar4 boven op hem terecht tan. allerijl droegen agenten van politie d-i vallene naar de kant. Een arts constateerde de dood van ruiter, de 49-jarige heer KamerÜne Blaricum. Waarschijnlijk is de heer Ka. mex-ling aan hartverlamming overig Zeker is, dat de val van zijn-paard oorzaak van zijn dood is. Vader van drie kinderen doodgestoken Maandagmiddag is te Helmond tal 3 gevonden van de 44-jarige J. van S., vete van drie kinderen. De man was oveniüa en tengevolge van een messteek in de har- streek overleden. De vermoedelijke dader, de 43-jarisi 4 M. K. uit Helmond, is gearresteerd. Jongetje onder vrachtauto Het 6-jarig jongetje Marijnis uit Hi> gom geraakte op de Margrietenlaan te legom bij het passeren van een vrachtaa onder het achterwiel van deze wagen. HS kind was op slag dood. De autobestuurder S. uit Noordwijkerhout verklaarde (hl üs toen hij het kind passeerde, dit rechts va de weg reed, maar waarschijnlijk bij passeren van de wagen aan 't slingerr. 2 gegaan en als gevolg daarvan tussen it wielen gevallen. De enige getuige van h! ongeval was het achtjarig broertje van htt slachtoffer. Onderscheiding. De eerste concert meester van het Residentieorkest, de Adolphe Poth, is benoemd tot Officier ii Kroonorde van België. UIT VOORRAAD VERKRIJGBAAR BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 9é—98 43. Panda en Nick Nugget hoefden niet lang over dit aanbod te denken. Een ogenblik later was de koop gesloten. De rijke vreemdeling was de eigenaar van het goudveld geworden, en.Nick en Panda zaten met een gezichtalsof ze nog nooit van hun leven gewandeld hadden, lui in de kussens van de prachtige auto. „Kijk eens, groentje," zei Nick, terwijl hij een grote rol bankbiljetten te voorschijn haalde, „daar komt jou eerlijk een gedeelte van toe. Je bent maar een deksels kereltje, maar je hebt getoond, dat je ze alle vijf bij elkaar hebt en zonder jouw hulp was het waarschijnlijk allemaal niet zo goed afgelopen. Knap gedaan, hoor Groentje." Panda borg zijn deel van de buit op en even later reed ae auto een klein haven stadje binnen. De Goudzoeker zou nog verder meerijden, maar Panda wilde hier achterblijven om een schip te zoeken, dat hem zou thuis brengen. Hij nam dus hartelijk afscheid van Nick en de vreemdeling en het speet hem wel even, toen hij de auto in de verte zag ver dwijnen. Maar toen hij de rol bankbiljetten in zijn zak voelde, bedacht hij, dat hel toch wel een goed avontuur geiveest was. EINDE. Jaag die Rheumatische pijnen uit Uw ledematen! Dat kan! Met de eenvoudige bloedzulvertw Kruschen-kuur: Elke morgen de kleine Kruschen Salts, zoveel als er op een cent |U. Ce zes minerale zouten waaruit Kivscra staat, zijn een wondere stimulans vmi ot bloedzuiverende organen. Lever, meren ingewanden hebben de opwekking ™>?i Kruschen geven kan. Ze gaan weer krac - ger werken, het bloed gaat sneller stxoo® voorkomt zodoende dat schadeüjke, pijn. wekkende zuren zich gaan vastzetten w- ren en gewrichten en voortdurende oonw worden van Uw ondragelijke pijn- red-en gebruiken miljoenen mannen enj wen over de hele wereld sinds jaar en o j Kruschen. De heilzame gevoigeni»« alom erkend en er kan geeni red waarom ook gij er niet van^oudt proWHj Vraagt Kruschen bij Apotheker ot RWJ Langzamerhand. Majoor Richard Jci-*--' heeft met zijn volledig bcwaPJJ'J een Amerikaans legen'kegtutë straalaandrijving, een nieuw sneh - recoi'd gevestigd van om en naht) mijl per uur. hn5(a Officieel wordt gemeld, dat die naar men meende met ee a van 1070 km gevlogen bad, er het wereldrecord eve*.^ slechts cri geslaagd is daar de speciale cameras maal in plaats van hebben waargenomen, toen na- afgebakende route vloog. Zaterdag is nabij Neergestort. Zaterdag is naou (Eng.). in het Mosquito, die deeteim cw:. luchtmanoeuvres, die :e:£ Brittannië worden jehouJ» gestort. De vier inzittenden «I» komen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2