Opnieuw communistische overval op het Berlijnse gemeentehuis Speurtocht door de binnenstad gevolgd door lekenspel Geldpremie voor alle arbeiders sust vakverenigingen voorlopig Volksverhuizing in Noord-Amerika DINSDAG 7 SEPTEMBER 1948 Joelende en tierende raddraaiers mishandelen Amerikaanse journalisten Een grote groep communistische demonstranten heeft zich Maandag toegang verschaft tot het Berlijnse raadhuis en maakte de vergadering van de gemeenteraad onmogelijk. De groep, die werd aangevoerd en aangevuurd door opgewonden jonge lui, trapte een aantal ruiten in en baande zich al vechtend een weg naar binnen. Enige gewapende ambte naren, die door de gemeenteraad te hulp waren geroepen, trachtten hen tevergeefs de weg te versperren. Het gevecht duurde maar kort. De demon stranten grepen een zware houten tafel en gebruikten die als stormram tegen een tijdig afgesloten stevige bin nendeur die naar het trappenhuis leidde langs welke de vergaderzaal van de gemeenteraad te bereiken was. Deze communistische „stoottroep" werd luide aangemoedigd door zeker 2000 joe lende en met vlaggen zwaaiende demon stranten, die op grote vrachtauto's waren komen aanrijden. De auto's waren over vloedig met rode vlaggen versierd. Zij waren klaarblijkelijk uit de fabrieken ge haald op last van de Russische bezettings autoriteiten, evenals bij vorige aanvallen op het raadhuis het geval geweest is. Toen de weg naar binnen eenmaal was vrijgemaakt stroomde de menigte naar binnen. In het gebouw werden drie Amerikaanse journalisten door de demonstranten aange vallen. De aanwezige persfotografen kon den zich slechts in veiligheid stellen door aan de achterkant van het gebouw uit het raam te springen. Een der Amerikaanse journalisten werd ernstig door de opgewonden demonstranten mishandeld, langs de trappen naar beneden gesleurd en bloedig gewond De politie uit de Russische sector had. in plaats van pogingen te doen hem te ontzetten, mede de hand daarin, meldt United Press. Een andere Amerikaanse journalist, die trachtte zijn collega te hulp te komen, kreeg het ook zwaar te verantwoorden. Russsische verbindingsofficieren ge lastten vervolgens de fungerende burge meester Friedensburg zich naar de Russi sche kommandantura te begeven. Hij gaf aan die opdracht gevolg. Hem werd mede gedeeld dat de Russen voornemens waren formeel te protesteren tegen de wijze waar op het gemeentebestuur gemeend heeft het raadhuis te moeten verdedigen. De Rus sische overheid achtte het niet juist dat het gebouw werd bewaakt door daartoe aan gewezen gewapende gemeenteambtenaren. Duitse communisten aangehouden en naar het politiebureau in de Oostelijke sector gevoerd. De Amerikaanse autoriteiten heb ben krachtig geprotesteerd en een groepje Amerikaanse soldaten blijft in het gemeen tehuis een aantal achtergebleven Weste lijke agenten beschermen, die daar in een der vertrekken zijn opgesloten. Dit incident wordt door de Westelijke geallieerden zeer ernstig opgenomen. De Franse'officier die zich in het gemeentehuis bevond en de overval meemaakte zeide: „De lieden ge droegen zich als de nazis toen zij Frankrijk binnenvielen." Stormramp in Italië Noora-Ilalië is Maandag door een ernstige storm geteisterd. Er werd voor milliarden lire schade aangericht, vijftig personen kwamen om het leven en dertig werden vermist. Talrijke gebouwen die reeds door oorlogs bombardementen en hevige regens hadden geleden, stortten ineen. Brandweerlieden en soldaten zoeken in de puinhopen naar vermisten en men vreest dat het dodencijfer nog zal stijgen. (U.P.) Hoop op spoedige opheffing der Berlijnse blokkade Maandag zijn de militaire gouverneurs van Duitsland opnieuw enige uren in con ferentie geweest. De besprekingen zullen vandaag worden voortgezet. Duitse autoriteiten te Frankfort deelden gisteren mede, dat zij opdracht hebben ge geven om alle voorbereidingen te treffen voor een opheffing van de 79 dagen oude blokkade van Berlijn, zodat deze op ieder tijdstip kan geschieden. Een zegsman zei, dat ieder ogenblik van uit Berlijn het verlossende woord gespro ken zou kunnen worden. Op sommige plaat sen werd zelfs reeds gezegd, dat locomotie ven reeds onder stoom stonden op het sta tion van Helmstedt, op het teken van ver trek wachtend. Er is van deze berichten echter geen bevestiging te verkrijgen. De treinen staan al verscheidene weken op het station geladen met kolen, en geladen sche pen liggen gereed om naar Berlijn te ver trekken zodra hiertoe de mogelijkheid we derom is opengesteld. Vliegtuigongeluk in Noorwegen Een Catalina-vliegboot van de Noorse luchtmacht is tegen een berg gevlogen op het eiland Sund nabij de stad Bergen. Er hing een dikke mist. De piloot en een an dere inzittende zijn gered. De dertien an dere inzittenden zijn om 't leven gekomen, Dit waren zeven leden van de bemanning en zes passagiers, eveneens militairen. De dag van de jeugd TOCH NOG EEN REGERING-SCHUMAN De socialist Pineau krijgt het departement van Financiën (United Press) Zes-en-veertig politiemannen uit de Westelijke sectoren, die door de Ameri kanen waren gedirigeerd naar 't Berlijnse gemeentehuis om dit gebouw te bescher men, werden door 'n grote macht commu nistische politie omsingeld en geboeid weg gevoerd, onder toezicht van Russische sol daten. Twee vrachtauto's die door de Ame rikanen waren gezonden om de Westelijke politiemannen op te pikken en naar West- Berlijn terug te brengen werden door Tito-bacll ook in Polen Gomulka ontslagen als secretaris der partij Wladyslaw Gomulka is ontslagen als secretaris der Poolse arbeiderspartij, aldus wordt officieel te Warschau meegedeeld. Boleslaw Bierut, president van Polen, zal hem opvolgen. Het besluit, Gomulka te ontslaan, werd met algemene stemmen door het hoofdbestuur der partij genomen. Volgens het communiqué is Gomulka het volledig eens met dit besluit en heeft hij zijn „ketters-standpunt" erkend in een rede vol zelfcritiek tijdens een plenaire zitting van het hoofdbestuur. Franciszek Jozwiak, onderstaatssecretaris in het Pool se ministerie van Veiligheid, is in het com munistische politbureau gekozen om de vacante plaats in te nemen, die door het ontslag van Gomulka is ontstaan. Het communiqué noemt twee andere vooraan staande communisten als „afvallige aan hangers" van de politiek van Gomulka, namelijk Zenon Kliszko, leider communis tische parlementsfractie, en Wladyslaw Bienkowslci, de voornaamste communis tische woordvoerder in het ïfaolse parle ment. Volgens het communiqué „moet de com munistische partij in al haar gelederen, van boven af gerekend te beginnen met het politbureau, een grondig en critisch zelf onderzoek instellen om alle afwijkende stromingen uit te bannen". Alle provin ciale communistische leiders van Polen zijn bijeengeroepen voor een buitengewone plenaire bijeenkomst. Politieke organisatie van uitgeweken Tsjechoslo waken Vier uitgeweken Tsjechoslowaakse poli tici, die vóór de Februari-gebeurtenissen secretaris-generaal van de vier niet-com- munistische Tsjechoslowaakse politieke partijen zijn geweest, hebben Zaterdag te Londen vergaderd om plannen te ontwer pen voor een centrale organisatie, die be oogt de uitgeweken Tsjechoslowaken een vastomlijnde politieke leiding te geven. Het waren dr. Fedor Hodza (van de Slo waakse democratische partij), dr. Vladimir Krajina (van de Tsjechoslowaakse Natio nale Socialistische Parij), dr. Adolph Kli- mek (van de Tsjechoslowaakse volkspartij, r.k.) en Blazej Vilim (van de sociaal-demo cratische partij). Laatste eer aan Renesj Het stoffelijk overschot van Eduard Benesj lag Maandag opgebaard in Praag en duizenden maakten van de gelegenheid ge bruik, een laatste groet te brengen. Toen het stoffelijk overschot om drie uur des nachts uit Sezimovo Usti in Praag ar riveerde stonden reeds honderden te wachten, Ondanks het nachtelijk uur ston den de mensen ook langs de weg, die het stoffelijk overschot volgde, rijen dik. Het stoffelijk overschot ligt opgebaard in het witmarmeren oorlogsmonument aan de Noordrand van Praag. Het overgrote deel van de aanwezigen bestond uit vrouwen. Velen konden hun tranen niet bedwingen en kwamen met roodbeschreide ogen uit de dodenhal. Nadat Schuman zijn opdracht tot kabi netsformatie aan president Auriol had te ruggegeven, heeft deze hem opnieuw ver zocht pogingen te doen om tot de vorming van een regering te komen. Schuman ac cepteerde deze nieuwe opdracht en slaagde er in overeenstemming te bereiken met de socialistische fractie, waarna hij vier so cialisten wist te vinden voor belangrijke posten onder andere Financiën en Econo mische Zaken, Handel en Nijverheid en Binnenlandse Zaken. Het nieuwe kabinet bestaat uit 15 ministers: Vier radicalen, vier socialisten, zes leden der M.R.P. en een partijloze. Schuman is behalve premier ook mi nister van Buitenlandse Zaken. Jules Moch (socialist) kreeg Binnenlandse Zaken; Christian Pineau (socialist) Finan ciën en Nationale Economie; Robert Le- court (MRP) Justitie; René Mayer (Ra dicaal) Defensie. Vice-premier en leider van de Franse delegatie bij de UNO: André Marie (radi caal-socialist); Tony Revillon (radicaal socialist) Nationale Opvoeding; Daniël Mayer (socialist) Arbeid; Pflimlin (MRP) Landbouw; Henri Queuile (radicaal-socia list) Openbare Werken en Vervoer; René Coty (partijloos) Wederopbouw; Robert Lacoste (socialist) Handel en Nijverheid; Pierre Schneiter (MRP) Volksgezondheid en Bevolking; Coste Floret (MRP) Over zeese Gebiedsdelen; Jules Catoire (MRP) Oud-strijders. De volgende staatssecretarissen zijn be noemd: Alain Poher (MRP) Begroting; Yvon Coude du Foreste (MRP) Nationale Economie en Voedselvoorziening; Maurice Bourges Manoury (Radicaal) Oorlog; Joan nes Dupraz (MRP) Marine; Jean Biondi (socialist) Ambtenarenwezen; Eugène Thomas (socialist) PTT; Pierre Abelin (MRP) bureau van de min.-pres.; Franqois Mitterand (democratisch-socialistische ver- zetsunie) Voorlichting; Filu-Dabo Sissoko (socialist en neger-afgevaardigde uit Ni geria) Handel en Nijverheid. Dit Franse kabinet heeft Zondagavond zijn eerste zitting gehouden. In een na de Koningin-Moeder van België rijdt uit In de avonduren zal de Koningin-Moeder van België, Elizabeth, die thans op „Duin en Kruidberg" verblijft, een kort bezoek brengen aan Prinses Wilhelmina op de Ruigehoek. Woensdag denkt de Koningin- Moeder in groot gala uit te rijden. Haar auto wordt gereden door de chauffeur van Koningin Juliana. Oud-commandant van de K 18 overleden Zaterdag is te Rhenen geheel onverwacht op 57-jarige leeftijd overleden schout-bij nacht D. C. M. Hetterschij, in leven direc teur-generaal van het Loodswezen. Schout-bii-nacht Hetterschij werd 18 Juni 1891 te Alblasserdam geboren. Na het Koninklijk Instituut voor de Marine in Den Helder te hebben bezocht werd hij in 1914 bevorderd tot adelborst der eerste klasse. Na enige jaren belast te zijn ge weest met het toezicht op de aanbouw van enige onderzeeboten, kreeg hij in 1934 het commando over de onderzeeboot K. 18, waarmede toen de 23.000 mijlen tussen Den Helder en Soerabaja via Zuid-Ame rika, Zuid-Afrika en Australië werden afgelegd, de grootste reis ooit door een onderzeeboot van enige zeevarende mo gendheid volbracht. Daarna was de heer Hetterschij gedu rende twee jaar commandant van de On derzeedienst in Nederlands-Indië. In 1937 keerde hij terug naar Neder land, waar hij commandant werd van de Marinekazerne te Amsterdam. In de mobi lisatie werd hij tevens belast met het com mando over de marinekustwacht. Tijdens de bezetting had hij een zeer belangrijke post in de illegaliteit. Onmiddellijk na de bevrijding werd hij directeur-generaal van het Loodswezen. Hij werd bevorderd tot kapitein ter zee. Vorige jaar volgde zijn bevordering tot schout bij nacht. De teraardebestelling zal Woensdag om half drie op de algemene begraafplaats te Rhenen geschieden. Slippartij op de Velserweg Maandagmiddag zijn drie auto's van de weg tussen Amsterdam en Velsen af geslipt. Omstreeks één uur in de middag slipte de eerste en belandde in de vaart. De be stuurders van twee andere wagens moes ten zo plotseling uitwijken, dat ook zij het stuur niet langer konden houden, met het gevolg dat zij auto nummer één achterna gingen. Alle inzittenden konden ongedeerd zitting uitgegeven communiqué wordt ver klaard, dat werkers in loondienst in de loop van de volgende week een bonus van 2500 frs. zullen ontvangen. Volgens waarnemers duidt dit er op, dat de regering van plan is, zonder dralen het loonprobleem aan te vatten. Het besluit, aldus Reuter, vormt een antwoord op de eis van alle vakver enigingen van 1 Augustus af maandelijks een bonus van 3000 frs. beschikbaar te stel len, totdat de loonkwestie door de regering geregeld was. Inwoner van Nijkerk van het leven beroofd In de nacht van Zaterdag op Zondag is in het Holkerveen (gemeente Nijkerk) de 58-jarige G. van Diest van het leven be roofd door de 47-jarige C. uit Amersfoort. De huishoudster van Van D. was voor dien in betrekking geweest bij C. en deze had haar reeds enige malen gevraagd, bij hem terug te komen. Zaterdagavond om negen uur kwam C. weer aan de woning van Van D., doch trof de huishoudster niet thuis. Om elf uur verscheen hij ten tweede male, doch de huishoudster, die een bezoek aan Amsterdam bracht, was nog niet terug gekeerd. Om twee uur 's nachts kwam hij voor de derde maal bij de woning van Van D. Hij vroeg, of hij nu de vrouw kon spreken. De huishoudster weigerde, waarop Van D. in nachtgewaad naar buiten ging. Na enige ogenblikken kwam hij weer binnen en zei, dat C. hem gestoken had. Kort daarop overleed hij. De huishoudster waarschuwde de politie van Nijkerk, die C. in zijn woning te Amersfoort arresteerde. Aanvankelijk ont kende hij, doch later gaf hij toe, dat hij Van D. met een schoenmakersmes had ge stoken, dat hij reeds enige dagen in zijn zak had. Hij ontkent echter de bedoeling gehad te hebben, een aanslag op de vrouw of Van D. te hebben willen plegen. C. is ter beschikking van de justitie ge steld. Een foto tijdens het jeugdspel van Zaterdagmiddag op de Grote Markt. Op de dag dat Koningin Juliana in haar eerste rede als regerend vorstin in het bij zonder een beroep deed op de jeugd om te trachten „zulk een toekomst voor ons allen te vormen, dat daarin de hoogste waarden in ere worden gehouden, waarvoor zove- len van de besten hun leven hebben gege ven" trokken duizenden kinderen en jonge mensen door'de eeuwenoude straten van Haarlem rond ten einde indrukken van levend stadssehoon en historische eigenaar digheden te verzamelen op hun weg naai de Grote Markt, waar zij door middel van een lekenspel, onder het door Koningin Wilhelmina verstrekte parool, getuigenis aflegden van hun trouw aan eigen beginsel en gezamenlijke verantwoordelijkheid voor het geheel. De Districtsraad Haarlem van de Ne derlandse Jeugdgemeenschap die deze idealistische betoging organiseerde ter me deviering van het vorstelijke regeringsju bileum en tevens ter herdenking van de vrede van Munster, heeft hiermede een bij zonder lofwaardige onderneming gelan ceerd. Van zes startplaatsen vertrokken Zaterdagmiddag om twee uur de diverse groepen met hun leiders langs de opgege ven marsroutes, kriskras door de mooie binnenstad, om de in het spelboekje gestel de vragen te kunnen beantwoorden. Die waren lang niet eenvoudig. Wie weet bij voorbeeld wat er aan de gevel van Boter markt 25 te zien is, wat er boven de Gast huispoort staat of wat de naam Anegang nu eigenlijk betekent? Als de jongste gene ratie geleerd heeft de ogen te gebruiken, dan zullen hoofd en hart daar wel bij varen en is een goed doel bereikt. Op de Grote Markt stond de kwieke districtsband van het Nederlandse Pad- vindstersgilde met slaande trom voor het daar opgerichte podium gereed om de deel nemers vrolijk welkom te heten en het pu- Lancaster verongelukt; zeven doden Een Lancaster van de R.A.F. met een bemanning van zeven koppen is Zaterdag op een heuvel op het eiland Monte Christo in de Middellandse Zee neergestort en in vlammen opgegaan, zo wordt van de zijde van de Italiaanse marine medegedeeld. De bemanning kwam om het leven. Het vlieg tuig was Vrijdagnacht opgestegen voor oefeningen met Amerikaanse vlooteenheden in de Middellandse Zee. bliek dat volgens de oorspronkelijke bedoeling niet toegelaten zou worden bij deze aangelegenheid van de jeugd tot vier uur bezig te houden. Toen de geno digden (waaronder de burgemeester en enkele wethoudefs) in de muziektent had den plaats genomen en de jongerenorgani saties van alle gezindten waren opgesteld, traden de vaandrigs en spaandragers naar voren en kon het door Wim Povel geschre ven en door Huib de Ru aesthetisch ver zorgde lekenspel beginnen. De tekst roept in over het algemeen wel gekozen bewoordingen op tot samenwer king en bezinning. Als het verzet van de mismoedigen en ontevredenen daar wa ren enige suggestieve spreekstemmen bij eenmaal overwonnen is. sluiten zich de gelderen tot hét diepzinnige symbool van de groeiende regenboog, waarna allen in stemmen met een gezongen leuze, die het goede bedoelt, maar helaas niét volgens de regels van onze moedertaal kan worden uitgelegd. Wat meer geestdrift bij de spreekkoren en een sterker geheugen van de verkondiger, zou de uitwerking van deze fiere catechismus van het geloof in de vooruitstrevende gemeenschap der vre delievende jeugd bestendiger hebben ge maakt. Nu was het vooral de aanblik van deze bonte maar eenstemmige vergadering in de open lucht van jonge vogels met verschillend gevederte, die het vertrou wen wekte, dat het beroep der nieuwe Ko ningin niet in de woestijn heeft geklonken. DAVID KONING. Slagers richten zicll tot de minister.^ Zii wensen rantsoen 14 dagen De Algemene Nederl... cn de Nederlandse Katkff Ssa-A. hebben een open Si nister-president ëenti Indeze brief W(Mt op de overheid gedff dnnS»4 maatregelen te nemen °»veH tastrophe in het men de heersende Zou zulks niet gesel™» verklaard, dan kumffff» verantwoordelijkheid ff, den voor de gevolgen van ««va. van een toestand, welke demonstraties en grote rJt lot 1 der het publiek hS^gj^J protest-acties voert en 4t i:iieG activiteit van de HW.3S «""Bag handwerkt. 8 5 vle«handel ff Het standpunt der sla... dat de door de regering ge,™??1»!* tiek in de eerste plaats tl!e»ï worden gesteld voor de im„ de vleesdistributie en ff f' zijn komen te verkeren van adressanten is de vleffff bevoorradingspolitiek vooffffa kelijk gesteld van de natff zijn de voor de honoreringL bon noodzakelijke partijen nog varende of in koeCiJff ffi Met name ook schri^Jff^ hmdige moeilijkheden toe affff* kenspolitiek", welke nnrtd™ van biggen en inpfflffff ff fokzeugen meebracht en tot,.., slachtvarkens heelt geleid De hoofdbesturen dringen i. brief aan op vaststelling va» ff ff vleesrantsoen van 600 gram ff 14 dagen en een bruto fff gersbednjf, welke op basuff'jff soen een redelijke bestaanü^ garandeert. nirn°gelijsby Tentoonstelling der Vrije Haarlemse Schilderschool Ter gelegenheid van het derde lusl»,. Vrije Haarlemse Schilderschool ff1 tentoonstelling van het werk feff vervaardigd gedurende d»ze lai-- - worden gehouden in de lotak» Kampersingel 42. De expositie 5fijS dagen geopend en wel a.s. Zaterdag 7™. en Maandag. De tentoonstelling 5 geopend door prof. dr. A. W. de Groot Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 4 Seplembei), GEHUWD: 4 Sept., H. J. Scholia en j' Duits: H. Langeweg en W. J Marter BEVALLEI* van een zoon: 3 5 C l„ Hoo~ïtVim Ve'Zeni 4 SeP'" E BEVALLEN van een dochter: 3 Sent ai SchoonheimVeenink; E. S. Beishiïz-i Pot j er. OVERLEDEN: 2 Sept., A. Bosman, 63 i Nagtzaamplem. Go West, young man, go West (Van onze correspondent te New York) Min of meer versluierd door de oor logsomstandigheden heeft zich in de Ver enigde Staten een gigantische volksverhui zing voltrokken. In de laatste jaren heeft het bevolkings vraagstuk in Amerika een drastische ver andering ondergaan. Het dalende geboorte cijfer in de dertiger jaren bracht menige geleerde tot de conclusie, dat Amerika langzaam maar zeker naar een stabiele bevolking toeging, het eindpunt van welke stabilisatiebeweging dan vaak op 1970 ge steld werd. Onder en na de oorlog trad een radicale (United Press), op het droge klauteren. De eerste rijtoer van de vorstin en haar gezin in de open crème calèche door de feestelijk versierde stralen der hoofdstad. Handelsovereenkomst met Ierland Te Dublin is een handelsovereenkomst tussen Nederland en Ierland getekend. In de overeenkomst is geregeld de leve ring van vee door Ierland aan Nederland en de levering van superfosfaat van Neder land aan Ierland. Bovendien heeft de Ierse regering zich bereid verklaard de be staande beperkingen van de invoer in Ierland zo soepel mogelijk toe te passen ten aanzien van Nederlandse producten. De Nederlandse regering heeft zich bereid verklaard voor 200.000 pond aan produc ten van de Ierse industrie in Nederland toe te laten. Prins Ascliwin bezocht Haarlem Zondag heeft Prins Aschwin met zijn tante Gravin Kotzebue een bezoek aan Haarlem gebracht. Zij bezichtigden het Frans Hals Museum en de bloemententoon stelling in het Krelagehuis. Hertog Jan van Luxemburg, de troon opvolger, heeft Zaterdagmiddag met zijn gevolg een bezoek gebracht aan het Frans Hals Museum en Maandagmiddag de Franse schrijver George Duhamel, die bij de in huldiging deel uitmaakte van de Franse missie. Hedenmorgen tegen 12 uur heeft de kroonprins van Zweden, Gustaaf Adolf, in gezelschap van zijn echtgenote en een klein gevolg een bezoek gebracht aan net Frans Hals Museum. De heer Baard, directeur van het museum, leidde de bezoekers, waar onder zich ook admiraal Helfrich bevond, rond. Onderwijzersexamens Bij het eindexamen van de eenjarige cur sus van de Da Costa-kweekschool Koepel laan te Bloemendaal werden 12 candidaten geëxamineerd. Geslaagd zijn de dames: E. O. Bos te Heemstede. J. van Driel, A. S. Hoef nagel, E, Rustige te Haarlem, J. I. Raven, T. Westra te Eindhoven en de heren: G. Alberts- boer, J. P. Arnold, J. Busser, G. Hoed te Haarlem, R. L. der Nederlanden te Zand- voort. omwenteling in. Het cijfer van huwelijks en bevolking schoot omhoog en alleen sl gedurende het tijdvak van begin 1940 1« medio 1947 nam de bevolking uit netto- geboorten met 11.733.000 toe. Voegt daarbr dan nog de netto-immigratie van 1.016.005 dan komt men op een bevolking ra 143.414.000, per 1 Juli 1947. Ook gedurende 1947 was het geboohe- cijfer zeer hoog met 3.908.000 nieuwe Amerikaantj es een e en immigratie va 215.000. In totaal gaf 1947 een netto-over schot van 2.667.000 en fft laatst bekende cijfer des Amerikaanse jevolking bates thans 145.340.000 per 10 Maart 1918. In de verdeling van de bevolking or=_- het grondgebied der Verenigde Staten j in de laatste decennia een grote verank- ring gekomen. Oorspronkelijk van bit Oosten af gekoloniseerd, bleet de grote massa in de grote sleden van het r in de staten New York, New Jersey en Pennsylvania hangen, maar beziet ree de resultaten der laatste jaren, dan blrï dat er weer een enorme trek naar het ven Westen is. Want terwijl in de bovenaangehaald 7-jarige periode de Amerikaanse bevolking met 8.9% toenam, nam de bevolking van de staat Californië met 42.1% toe, die van Oregon met 41.8 en die van Washington met 35.8. Van het totale accres der Ver enigde Staten, zijnde 11.754.000, 3.981.000 in de drie Westelijke Statens- recht. Californië alleen kreeg caana: 2.905.000 en is nu na New York (14.Hd.OOO) en Pennsylvania (10.512.000) met een cy- fer van 9.812.000 op twee na de bevolktste staat. De eerste trek naar het Westen i; ongeveer 100 jaar oud. Wanneer hetad de Oostkust door depressie en weriUocs- heid wat moeilijk werd, dan had de Ame rikaan altijd de gelegenheid onnaar k wijde, onbewoonde vlakte van het Westen te trekken om daar te trachten zien een nieuw bestaan te verschatten. I*iwj die dan door de wijze ouderen gege werd, was het vermaarde: Go West, jooH man, go West. u-mA*» De oorlog heeft er enorm toe b'Jgffjf;; om de Westkust verder te ontww»; Gericht tegenover het strijdtoneel Pacific, was het daar een militaire dru van belang. De enorme expansie van de kaanse industrie tijdens de oor heeft aanleiding gegeven tot he. w»- van nieuwe vestigingsgebieden. op zijn beurt weer aanleiding neen tot grote volksverschuivingen. Sedert m heeft zich een immigratiebeweging de Verenigde Staten vofo 12.388.000 mensen omvat. Bijnai w deel der bevolking heeft in d« ren de reis naar een ander ded™ uitgestrekte land ondernomen nieuwe industrieën nieuwe handel, bedrijf, verkeers- of een bestaan te zoeken. En Ca Gouden Staat of de Zonneschijn^, als het in Amerika genoemd bezig zich tot een groot Spanj3=r- werk op te werken. De hitte den noemden het land. A forne de fomalia - .Jet una heet is als een oven) sclri 3jr mende Amerikaan ae zijn. En bovendien zijn ei .y^eei derden mijlen kustlijn, waa mefl paradijselijk genoegen is, nodige afkoeling kan vinden-

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6