Tante Els Lusthoven langs de „Heerenweg in de achttiende eeuw Slechts nieuwbouw kan Velsen uit de nood helpen Wat zullen Velsens clubs presteren? Visserij- »a"<> Kwartet in een flat DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1948 ÏJMUIDER COURANT n „ZEGEPRAIENT KENNEMERLANT" Toen Veiserbeek, Beekestein en Waterland nog in hun volle glorie waren Voor hen, die „oude kronijkcn" evenzeer kunnen appreciëren als een moderne roman, houdt het boek „Zegepralent Ken- nemerlant", met zijn „naer 't leven ge- teekende en in 't koper gebrachte" tafe relen uit onze directe omgeving een schat van wetenswaardigheden in. Interessant alleen al is deze vorstelijke uitgave ter meerdere glorie van de streek tussen Hille- gom en Koegras door haar nauwkeurige vermelding der diverse lusthoven in de vroege achttiende eeuw en door haar rus tige verteltrant over alles, wat de acht tiende eeuwer ontmoette op zijn zwerf tochten achter Hollands duinenrij. Rond het oude Velseu De kerk te Velsen bijvoorbeeld, „met haer ruime kerkhof en oude poortjes; be ruchter naem' in de Nederlandsche geschie denisboeken vindt men bijkans niet, en dat wegens den beganen moort aen Floris den V door Gerrit van Velsen, ridder heere van Velsen, Noortwijk, Kronenburg enp„ dat hem ook zijn leven en zijn geslacht het missen van hun bloetvenvants goederen en heerlikheden gekost heeft", is een be schouwing waard. In de registers van de Utrechtse kerk komt deze bezitting voor onder de naam „Velesa" en het boek, waar wij uit putten twijfelt er geen moment aan of Willebror- dus heeft deze parochiekerk „zelfs opge- rigt". Over de herkomst van de naam Velsen is de schrijver eveneens positief: om het vroegtijdig optreden van woorden als Velserebrug en Vellesa meent hij, dat ..alle andere naemsafleidirigen omtrent hetzelve, té weten van Bevervoort, Felle- son en wat dies meer is, als loutere harsen schimmen" verworpen moeten worden. Ook over Velserbeek weet de oude auteur, een zekere Adries de Leth, een en ander te vertellen. Dat was in die tijd de „lustplaets van Heere Hendrik ter Smitten, gelegen in den banne en zelfsgenoegzaem in het dorp van Velsen; het heeft ten oosten de kerk en achterwegh, ten zuiden de Vel- ser Hei, ten westen de St. Engelmonds kerk, die oostwaert op te midden door deeze hofstede heen loopt en de naem van Vel serbeek aen dezelve gegeven heeft Dit landgoed bestond die jaren nog in alle glorie, getuige de vermelding van een grote laan naar 't huis en „een uitge sneden. waterkom naer het kabinet". Naar het Zuiden langs de „Heerenwegh" De toenmalige burgemeester van Am sterdam, M. Lukas Trip, bewoonde in die tijd Meervliet, „van den Heerenwegh af te zien, van Velzerbeek dezelve ten Zuid- Oosten opslaend". Meervliet lag maar honderd roeden of daaromtrent van de Wijkermeer, zodat men van daar af een buitengewoon mooi uitzicht had op de wa tervlakte, die blijkens de kaart, welke wij onlangs over de situatie in de jaren rond 1700 plaatsten, naar het Zuiden doorliep toti Spaarndam; Dezelfde meneer Trip schijnt uit een zeer welgestelde familie te zijn ontsproten, want huize Waterland behoorde aan de heer Dirk Trip, schepen te Amsterdam. In „Zegepralent Kennemerlant" vinden we nog een plaatje „gezicht van de terrasse met de salon over de droge kom naar de Turxe tent". Deze bezitting schijnt te hebben uitgeblonken in de toen zo graag geziene strakheid van tuinaanleg: de gra vures laten tenminste een naar onze be grippen foeilelijke doodsheid van gescho ren hagen zien maar de chroniqueur vond het prachtig. „Wie staet niet verwondert in zulken konstrijken doolhof van zoo menigh- vuldige groene en breede lanen, van hooge sch eerhagen of opgaende boomen belom mert, met graspaden en groene piramiden geboort (omzoomd), met borstbeelden en konstige vazen opgepronkt en over onder scheidene water- of gras-kommen de be- korelijxte gezichten naer veelerhande en verscheidene tuinsieradiën van salons, tenten, prielen, lanthuys en vischrijke Meer verschaffende?" Beekestein toen Maar Beekestein mocht er ook wezen als lustplaats van Lubbert Adolf Tork, heere van Rozendael en raet van Admiraliteyt te Amsterdam. Dit schone buiten, ten zuiden van Meervliet aan de Herenweg gelegen, werd waarschijnlijk zo genoemd, om dat de Halebeek „uit het hoge" (de duinen) bij de hofstede Driehuis voortkomende, „bijkans Noortoost door Beekenstein heenvliet tot in het Wijkermeer". En met deze woorden besluit de consciën tieuze schrijver zijn verhaal over dit lust hof-rijke deel van Kennemerland. Het waren zijn laatste woorden-in-druk ge weest: kort daarop overleed Andries de Leth en het tweede deel wordt dan ook ingeleid en geschreven door een andere kenner van deze contreien, de heer M. Brouërius van Nidek. Daarover echter een volgende keer. De jeugd komt op „Schoonenberg" aan bod Aantal zitplaatsen uitgebreid Leek het er aanvankelijk op, dat er in het nieuwe sportpark „Schoonenberg" wei nig zitplaatsen beschikbaar zouden komen behalve een 80 op de kleine overdekte tribune zouden rondom het veld geplaatste banken er misschien nog een 300 kunnen leveren thans kan gezegd worden, dat in de situatie een gunstige wijziging is ge komen: Door het bouwen van een tweetal tribunes is de zitplaatsencapaciteit met ongeveer 1600 stuks toegenomen. Zondag a.s. kan de 2de tribune nog niet gebruikt worden, doch bij Stormvogels Ajax op 19 September is ook deze klaar. Dit „meevallertje" heeft dr. Van Leusen, de wethouder van de sport, op het idee ge bracht iets voor de jeugd te doen, dat als de jongens het weten te waarderen, hen in de gelegenheid zal stellen de wedstrijden zittend te volgen. De wethouder heeft de besturen van V.S.V. en Stormvogels voor gesteld de banken, welke aan drie kanten het veld omringen, ter beschikking van de jeugd te stellen, opdat de jongens dan be ter de wedstrijd kunnen volgen dan staan de tussen de grote mensen. Wanneer de ouderen nu in deze hun medewerking ver lenen door de kinderen op de zitplaatsen te laten en dezen op hun beurt tonen de sympathieke geste waard te zijn doqr rustig op de banken te blijven zitten en er niet op te lopen, dan zullen noch de wet houder noch de verenigingen spijt van hun gebaar tegenover de jeugd hebben. Zijn na aanvang van de wedstrijd alle banken nog niet door jongeren bezet, dan mogen ook de ouderen er op plaats nemen. De inrichting „Waterland" wordt opgeheven Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling. de inrichting „Waterland", waar sinds enige jaren onder auspiciën van het pro vinciaal bureau voor de verzorging van oorlogsslachtoffers (P.B.V.O.) werd ge werkt aan die oorlogspatiënten, die voor opneming in een sanatorium te gezond en voor de maatschappij te ziek waren, op te heffen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken geeft als reden van dit afbreken van een nog niet voltooid sociaal project op: bezui niging. Als datum van opheffing wordt ge noemd de le October, maar het is niet onmogelijk, dat de feitelijke liquidatie niet eerder dan volgend voorjaar zal plaats heb ben. Waar patiënten en personeel heen gaan, is onbekend. VERSCHIL VAN EEN NUL. In ons raadsverslag van Woensdag is een hinderlijke zetfout ge?lopen: het aange vraagde crediet voor de werken in het wederopbouwplan in de omgeving van het nieuwe Raadhuisplein, de Stationsweg en de Kalverstraat omvat niet 50.000 maar 500.000. WONINGBOUW OP HET VOORMALIGE KINHEIM-TERREIN. De firma A. Bruisschaart en Zn. in IJmuiden is de aanleg gegund van wegen en rioleringswerken op het sportterrein „Kinheim" in Velsen-Noord ten behoeve van woningbouw ten Zuiden van het zogenaamde „plan Briët" voor een prijs van 31.150. Er komt dus ook schot in een deel van deze kwestie, die Dinsdag avond door de Velsense raad met debat werd omkleed: het streekplan heeft name lijk de gemeentelijke ideeën omtrent de aanleg van een vervangend sportveld ten Oosten van de Wijkerstraatweg lelijk door kruist, maar de huizenbouw op het vroegere „Kinheim"-terrein kan nu binnen afzien bare tijd beginnen. Agenda yoor Velsen era IJ minden DONDERDAG 9 SEPTEMBER Thalia, 8 uur: Lestikoff, hypnotiseur Bioscopen: Geen filmvoorstellingen VRIJDAG 10 SEPTEMBER Thalia, 8 uur: „Misleide jeugd". Rex, 8 uur: „Een leven vol muziek". IJmuiden Prijzenregeling belemmerl de Noordzeevisserij In het jaarverslag van de Trawlers (Grimsby) Ltd. vertelt de bedrijfsleider mr. J. Carl Ross aan de aandeelhouders dat het ondoenlijk is, om voor de naaste toekomst plannen te beramen voor de vis- induslrie, aangezien de voorschriften be treffende de maximumprijzen dit ten enenmale onmogelijk maken. Ross zegt letterlijk: „Het is volkomen onmogelijk om op dit ogenblik en onder deze omstandigheden de situatie der huidige Noordzeevloot nauwkeurig te bepalen. De toestand is vooral on bevredigend, omdat de prima kwali teit van de vis en de verscheidenheid ervan, in verhouding tot haar voor oorlogse waarde niet voldoende in de prijzen wordt uitgedrukt". De laatste tijd, zo meldt de Fishing News, werden telkens voorstellen gedaan aan het betreffende departement en er bestond inderdaad enige hoop dat een bevredigende oplossing zou worden gevonden .Intussen is een deel der Noordzeevloot uitgezonden naar verder gelegen visgronden, waar de visrijkdom het mogelijk maakt om door grotere aanvoer toch een behoorlijke be somming te maken. De netto-winst is van ruim 26.000 tot 65.000 opgelopen. Aan inkomsten en winstbelasting werd 60% betaald. De resultaten zijn te danken aan verbeterin gen, die de viscapaciteit der vloot hebben verhoogd en aan een subsidie, verleend door de N.V. Jackstone Froster, een firma, die snelvriesmachines fabriceert en ver koopt. Bovendien werd een voorstel gedaan om de N.V. Thomas Ross te betrekken bij de distributie van vis, hetgeen een bedrag van 250.000 zou vergen, waarvoor dan weer een aandelenkapitaal van hetzelfde bedrag zou nodig zijn. Algemeen wordt im mers aangenomen, dat de bedrijfstak, die zich met visdistributie bezig houdt, minder te lijden heeft van schommelingen in de handel en profijt geniet van een zekere stabiliteit. Dit is de voornaamste reden waarom de directie het voorstel heeft ge daan. Zo tracht men in Engeland het probleem op te lossen. Volgend jaar valt de aandacht op IJmuiden De huizen verrijzen. In deze drie woor den ligt de groeiende tevredenheid van de gemeente Velsen besloten na een te lange onzekerheid over de gestalte van de weder opbouw. En was het in het begin moeilijk, optimistisch te blijven, thans kunnen wij met wat meer vreugde terugblikken, maar vooral vooruitzien. In het grote raam van de Velsense woningsituatie, die ondanks alles précair bliift en vele verdrietelijkhe den elk dag weer met zich brengt, moet eerst iets verteld wórden over de indertijd aangekondigde „woningsplitsing". Dit project dan zal voor Velsen niet veel vruchten afwerpen; na zulk een splitsing moeten de onderdelen als huis voldoen aan de eisen van de bouwverordening en daar Velsen in hoofdzaak kleine huizen telt, zal het vrijwel onmogelijk zijn, met goed ge volg een oplossing te vinden, doordat de bovenverdieping vaak niet aan genoemde voorwaarden beantwoordt. Bij de grote huizen, die onze gemeente niet zo overdreven veel bezit, ligt de zaak weer anders: daar zal het veelal moeilijk zijn een huurder te vinden voor een ge splitst gedeelte, dat toch nog altijd vrij kostbaar blijft. Het tweede middel tot verruiming van de woningvoorraad ligt besloten in het onaangename woord „vordering". Wie direct of zijdelings met deze pro cedure te maken heeft gehad, zal vol mondig toegeven dat een minnelijke schikking in ieder geval te verkiezen is boven de dwang van vordering en daarom zoeken de gemeentelijke auto riteiten, die met deze quaestie belast zijn, bij voorkeur naar dit overleg. Nieuwbouw: zwaartepunt. Maar de nieuwbouw zal toch de uit komst moeten brengen uit de woningellen de. De 94 huizen, die op dit moment klaar en bewoond zijn, aldus deelde men ons van officiële zijde mede, wegen lang niet op tegen de vraag. Dat de afwerking van de VOETBALSEIZOEN ZONDAG OPEN Het Zilveren "Bal-, het Arolbeker- en het Spaernebeker-tournooi zijn zeker be langrijk, maar dit neemt niet weg, dat Zon dag toch pas, wanneer de strijd om de pun- tén begint, voor de echte voetballiefhebber het voetbalseizoen begint. Wat zal het nieuwe seizoen de clubs uit Velsens rayon brengen? Het antwoord op deze vraag zullen wij nog vele maanden schuldig moeten blijven; wel kunnen wij reeds nu de wens uiten, dat op zijn minst alle clubs zich zullen weten te handhaven. Van de krachten van de meeste clubs uit onze omgeving weten we op het ogen blik nog niet veel evenmin als van die der respectieve tegenpartijen. Slechts enkele ontmoetingen kunnen aan een vluchtige beschouwing onderworpen worden. V.S.V.'s ploeg, die in het voorseizoen nog weinig van zich deed spreken, kan Zondag tegen Hermes-D.V.S. tonen, dat de nieuwe aan winsten toch inderdaad versterkingen zijn. Jaarvergaderi, Damclub mg Prinses Margaretha van Denemarken en Prins Georges van 'Griekenland tijdens hun bezoek aan de drukkerij van Joh. Enschedé en ZonenDe vorstelijke gasten onderhielden zich met een Deens meisje, werkzaam op de controle-afdeling van de bankbiljettendrukkerij. Rechts de heer B. F. Enschedé, die de gasten rondleidde. Stormvogels krijgt in Schiedam het pas gepromoveerde S.V.V. te bekampen, een ontmoeting, welke zeker even zwaar zal blijken, als Zondag tegen Feijenoord. Van de 2de klassers zijn de Kennemers vrij, maar krijgt Velsen reeds direct een zware tegenstander, nl. U.V.S. Ook in de lagere regionen staan reeds direct enige aardige ontmoetingen op het programma, zodat zonder overdrijving ge zegd kan worden, dat de eerste competitie Zondag reeds de volle belangstelling van spelers en publiek zal hebben. S.V.V.Stormvogels. Stormvogels start met het volgend elf tal: Kraak; Van den Oever, Broekhuis; Snoeks Sr., Schoorl, Snoeks Jr.; Luppens, Meyer, Goedhart, De Boer, Van Opbergen, Ds. WESTMIJSE OVERLEED PLOTSELING. Het bestuur van de Velsense afdeling der Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen deelt mede, dat de aangekondigde lezing van ds. G. Westmijse op Vrijdag 10 September niet doorgaat. De Rotterdamse predikant is namelijk plotseling overleden. MARKTBERICHTEN Besommingen. VL 30 Jannie f5116: IJM 49 Petten f24.200; IJM De Hoop f 20.900: IJM 147 Oostzee f 9620; IJM 77 Poolzee f7310; IJM 96 Vios 4 f 13.230. KW 140 f 5190; KW 72 f 480; IJM 316 f 660; IJM 318 f95; IJM 343 f170; IJM 202 f34; IJM 213 f82; IJM 230 f365; IJM 207 f 17; IJM 249 f80; UK 4 f94; UK 161 f73; UK 126 f 1290; UK 60 f 1540; UK 19 f 160; HD 77 f 18; OD 8 f 108. Vispr Ijzen. Heilbot 3,30; md. tong 4,254,05; kl.md. tong 3,853,50; kL tong I 3,252.90; kl. tong II 2,05; kl. tong III 0,80—0,70; tarbot I 3,30— 3,10, alles per 1 kg. Tarbot II 182—178; tarbot III 150—136; poontjes 2011,50; haai 20—24; tongschar 8472; ham 57; haring 1517; schar dicht 17,50—17; bot 50—40, alles per 50 kg. 2 trawlers met f 44.670 besomming. Visaanvoer. 15 kisten tarbot en tong, 15 kisten poontjes, 65 kisten haai, 85 kisten schol, 15 kisten schar, 40 kisten bot, 55 kisten makreel, 80 kisten kabeljauw, 120 kisten schelvis. 10 kis ten wijting, 20 kisten koolvis, 9767 kisten v. haring, 50 kisten diversen. Totaal 10.337 kisten. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN Besomming haringtrawlers: SCH 9 met f 11.500; SCH 310 met f7000; SCH 23 met f 2700. Besomming kustvisserij: SL 47 met f500; SL 31 met f 1000; TH 15 met f 540; BH 4 met f760; OD 6 met f 150: ARM 14 met f 200. Tien garnalenvissers met f250 aan verse vis. resterende in aanbouw zijnde huizen vaak traag gaat, is te betreuren, maar dikwijls spelen hier materiaal-tekorten mee, die on der meer vooral door het P.E.N. terdege gevoeld zijn. Er zijn overigens nog 807 huizen in wording, waarvan er 85 nog deze maand klaar kunnen zijn, zodat dan weer een deel van de meest nijpende gevallen naar een oplossjng gestuurd kan worden. IJmuiden voorop. Het bouwvolume voor 1948 is met deze cijfers ongeveer gedekt weer citeren wij de officiële gegevens daaromtrent en in de laatste raadsvergadering zijn de twee grote objecten „Stationsweg en Kalver straat" ter sprake geweest volgens de plannen Harreveld en Hoogstraten, die voorzien in de bouw van 124 en 109 nieuwe huizen. Over het bouwvolume voor 1949, waar over Velsen zal kunnen beschikken, is in middels nog niets definitiefs bekend, wel liggen de gemeentelijke plannen voor het komend jaar gereed. DaarbU valt op, dat de schijnwerper in 1949 vooral gericht wordt op IJmuiden, Raadhuisplein en omgeving (plan Staal) waar 171 hoogbouwwoningen gaan ver rijzen, het vissersdorp, dat voorlopig 180 woningen gaat omvatten en 400 montage- woningen ook voor IJmuiden zijn zo de grote plannen, die voor volgend jaar in het vat zitten. Deze montagewoningen zullen in zoge naamd korrelbeton met bakstenen dekking worden opgetrokken en over 250 er van worden reeds onderhandelingen gevoerd met een firma, die alle 400 niet kon leveren in verband met de grote aanvraag. Daar zullen dan nog enige particuliere herbouw- plichtigen bij komen en bovendien hebben ook de papierfabriek en de hoogovens weer de nodige woningbouw op stapel. Oud-IJmuiden. Een deel van de beschadigde huizen in IJmuiden moet tegen de grond als conse quentie van het wederopbouwplan men hoopt ze dit jaar nog te kunnen onteigenen, want er is grote belangstelling voor in dustrieterrein volgens onze zegslieden een ander deel kan via het particulier initiatief hersteld worden. Dit beknopte overzicht van IJmuidens vooruitzichten ten aanzien van de huizen bouw kan onmogelijk volledig zijn: wel blijkt er uit, dat van gemeentewege ruim schoots aandacht wordt Besteed aan een deel van Velsen, dat, hevig geteisterd, wel- li$ht het meest werkzame en belovende stuk genoemd mag worden. Veel haring. Deze week was de aan voer van verse haring enorm: niet minder dan 12 trawlers losten hun vangst. Vier daarvan hebben voor de eerste losbeurt, drie voor de tweede losbeurt verkocht en vijf trawlers hebben voor de Woensdag- markt gelost. De in de loop dezer week binnengekomen trawlers hebben pas een losbeurt voor de Donderdag en Vrijdag markt. De prijzen voor goede kwaliteit ha ring zijn van 14 tot 12. 'J^uideti Zeer groot was de bel,, voorzitter deze week d°g.s *8v jaarvergadering van Dei?*' In het jaarverslag van 7' heer C. Kaan werd gev,Je successen door de leden ie - seizoen behaald en hei f 'n het 4 een D.C.IJ.-er tweede te plaatsen in het nooi om het lantlskamplen,f0» t? komen m het tournooUm pui W n on^rstri*Pt door 2' Door het zich niet herijk'! van voorzitter J. Waal wjfe® Sfi. stemmen de heer B. gekozen. Verder werden 101 toegevoegd de here?j" 5".htl Kl Straten. J' «ut arj Voor het indelen en n™. tallen van de Nederland!!'1?l" E- onderlmge competitie J commissie gekozen uit '«Sé! hart, R. Huihen K. Groe °IIa Tevens werd j - junioren-leden op de Pink» een fe&> toegelaten. clubavontfen '°nden »ot(t HOOGWATERii,des Donderdag 9 Seotember,,, Vrydag 10 Septembe^J"»»», Velsen-, De brandweer blijf, parjtl door sportbeoefening Er zijn verschillende maj.,» kunnen worden aangewend"*11* te blijven en de gemêSSe? brandweer heelt dit ook Z, daarom hebben de leden van i"Wld 11 ling, die steeds paraat m„", hoofden bijeen gestoken om n-1 0 del te zoeken lichameliT blijven. Dit middel is gevonL enige tijd komen de bra2 '!!4a eenmaal per week 's avo2?> om zich te oefenen. J Nu de winter voor de deur buiten oefenen steeds minder m !".1* worden is door de brandwmlï 64 ÏJmuiden-Velsen voor h™ dS tige gelegenheid gevonden in tieklokaal van school H nabij de li"3, Zeeerweg in de directe nahiibL gasbnS'"Barage °P van allen, waartoe zelfs de commandant, de heer Sehhker beha?' d. w'ï,5 g,eschWt «feheer P.^Heyhgers, die als oefeni; .Suonu zjja sporen „a Fraai succes voor Velser bloemist Ter gelegenheid van hel in de hoofdiul gehouden bloemencorso van Dinsdag ook aan de heer J. T. Groot, btaïy™ Velsen-Noord, opdracht gegeven een iri tal personenauto's met bloemen te ver ren. Twee van deze auto's werden v~l Aalsmeerse bloemenveiling door hem ca bloemen getooid, de derde versiering schiedde aan de auto van een inwoner ra Castncum met een keur van gladiolen. Deze laatste verwierf een ere-prljs, i( beide andere smaakvol getooide waea behaalden eerste prijzen. van de H.A.V. gebied wel verdiend heeft' Het hoekje van Donderdag, 9 September 1948 Beste kinderen! De week van feesten is maar al te vlug voorbij gegaan en de gewone dagen zijn weer begonnen. Voor ons, grote mensen, de dagen van ernstig werk en voor jullie de schooldagen, met nu niet zo gauw meer een heerlijke vrije dag in het verschiet. Jullie hebben het natuurlijk deze week allemaal veel te druk gehad om aan mij te schrijven. Dat kan ik me best voorstel len, hoor! We krijgen ook niet elke dag een nieuwe Koningin (dat zou wat moois worden!), düs moet dat feit extra gevierd worden en komt de brief aan Tante Els een beetje in het gedrang. Maar om de pennen weer in beweging te brengen, ga ik gauw de uitslag van het maandraadsel vertellen en jullie een nieuw voorzetten. Ik heb heel wat kalenders van Augustus ontvangen en er waren werkelijk heel aar dige bij. De mooist getekende vond ik echter van HOUTDUIF, die ik hierbij dan ook de eerste prijs toeken. Zij was de enige, die in haar tekening de „oogstmaand", zoals Augustus ook wel genoemd wordt, tot FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 46) Ze schudde haar hoofd en keek hem vragend aan met haar blauwe ogen. Je moet nooit fluiten in je kleedka mer. En nooit ook maar één regel zingen van Tosti's „Vaarwel". En verder mag je nooit iets citeren uit Macbeth. Maar waarom niet? Dat moet je mij niet vragen, kindje, ik heb er geen idee van. Ik weet alleen, dat dit een bijgeloof in de theaterwereld is, dat al heel oud is, en iedereen houdt zich hieraan. Ik ren er nu vandoor, want je moet je aankleden. Het allerbeste, Manny. Ik zal een schietgebedje voor je doen. Hij kwam vlakbij haar en met een volkomen natuurlijk gebaar hief ze haar gezichtje naar- hem op. Hij kuste haar zachtjes even op haar lippen en keek diep in haar blauwe ogen; dan ging hij weg, de deur voorzichtig achter zich sluitend. Alleen achtergelaten, las Marianne de telegrammen nogmaals door, kijkend of ze er niet één had overgeslagen. Maar dat was niet het geval. Er was geen teken van leven van Larry, hoewel hij het natuurlijk heel goed wist het werd vast overal in de stad besproken dat ze vanavond voor het eerst in een groot theater voor het publiek zou zingen. O goed, dacht ze, terwijl ze de tele grammen tegen de muur prikte rondom de spiegel, als de zaken er zo voorstaan, is er toch niets meer aan te doen. Ik wil niet meer aan hem denken. Ik wil niet dat ik mezelf aldoor in de put werk door een hem te denken. En zeker vanavond niet. De kleedster kwam haar helpen om de jurk met de wijduitstaande rok en het strakke lijfje aan te trekken. Deze was van blauw met zilver brocaat, en het hoofd van de garderobe had haar enige imitatie sieraden geleend, brede armbanden van namaak diamanten en saphieren met een bijpassende eclip op de schouder. Haar haar was net zo lang geborsteld tot het glansde als zijde en werd met een zilveren lintje naar achteren gebonden en toen ze zichzelf in de spiegel bekeek, was ze te vreden. Beneden in het theater hoorde ze hoe het orkest de instrumenten stemde. De jongen, die de acteurs waarschuwde, deed de ronde, roepende: Ouverture en eerste acte, klaar maken! Men rende door de gangen langs haar deur. Marianne legde rustig de laatste hand aan haar toilet. Ze had geen haast, want haar nummer kwam pas op de vierde plaats. Er werd op haar deur geklopt en Peggy kwam binnenhol len, een lief figuurtje in een rose tulen balletpakje, met rose bloemen in haar rode krullen. Ik kom even binnen rennen om je sterkte en het beste te wensen. Je bent toch niet zenuwachtig? Ik geloof het niet. Ik weet niet hoe ik me eigenlijk voel. Ik ben in een soort verdoving, lijkt het wel. Het zal allemaal best gaan. Je zult de zaal versteld doen staan met jouw uiter lijk en die stem van je. Je treedt maar rustig naar voren en geeft alles wat je te geven hebt. Hier, voegde Peggy er aan toe, terwijl ze iets in haar hand duwde. Ik heb dit voor je meegebracht, het brengt geluk. Het was een broche in de vorm van een strikje, bezet met kleine blauwe steentjes. Wat lief van je, zei Marianne harte lijk. Ze stak het op haar jurk, van plan zich niet te sloren aan de opmerkingen, die de garderobe-juffrouw hierover onge twijfeld zou maken. Reusachtig bedankt, Peggy. En het allerbeste ook voor jou. Je bent vast en zeker het succesnummer van de hele revue. Schei uit! Ik zal gewoon als altijd door mijn nummer heenrollen. Ik moet me haasten, ik ben dadelijk aan de beurt. Ze verdween en Marianne bleef rustig zitten wachten, tot ze geroepen werd. Wat spraken al die theatermensen veel over ge luk. Wat een bijgeloof die telegrammen rond de spiegel en Peggy's kleine broche. Het leek iemand die hierom altijd gelachen had, min of meer dwaas. Van gebroken spiegels, het morsen van zout, en meer van dergelijke dingen, had Marianne zich nooit veel aangetrokken. Maar de mensen, tussen wie ze nu leefde, zouden een en ander waarschijnlijk als levensgevaarlijke ram pen beschouwen. De jongen kwam haar waarschuwen. Nog vijf minuten, juffrouw Cornish. Ze verliet haar kamer en ging de ijzeren draaitrap af, die naar de achterkant van het toneel leidde. De „Zingende Zusjes" waren aan hun laatste nummer bezig. Hun geverfde lokken waren dicht naar elkaar toegebogen en hun schrille stemmen, die Sadie op de ukelele begeleidde, zongen een moeilijk gesyncopeerd jazzliedje. Het ap plaus dat ze kregen, was niet overweldi gend, ze draafden het toneel weer op en maakten diverse buigingen, daarna ver dwenen ze achter de coulissen. Het cijfer 4 gloeide aan en het orkest begon zachtjes Marianne's herkenningsmelodie te spelen, welke Jack Lawrence voor haar uitge zocht had. Marianne liep het toneel op met opge heven hoofd en een stralende glimlach op haar gezichtje. Het applaus, dat haar, een onbekende nieuweling, begroette, was wei felend en niet overdadig. Even maakten het schijnsel van het voetlicht en de zee van gezichten van het publiek in de zaal, haar in de war. Maar onmiddellijk wist ze zich te herstellen, toen ze midden op het toneel stond met de mi crofoon een weinig links, en kalm wachtte ze op het moment, dat ze in moest zetten. Haar warme jonge stem, met hartstochte lijke diepe ondergrond, klonk door de zaal zo natuurlijk en gemakkelijk als de zang van een vogel. Toen ze klaar was met haar eerste lied, was het even doodstil in de zaal en pas daarna barstte men uit in bij valsbetuigingen met handen en voeten. Er was een oorverdovend lawaai en het duur de enige ogenblikken. Ze stond daar jong en slank op het toneel in haar blauw met zilveren jurk en maakte glimlachend di verse buigingen. Toen het applaus einde lijk verflauwde, begon 't orkest het voor spel van haar tweede lied te spelen. De perfecte articulatie, die prof. Reani haar had bijgebracht, maakte dat ieder woord dat ze zong, in de verste hoeken van de zaal duidelijk verstaanbaar was. „Helaas, mijn liefste, was je hart vol ijdelheid, En moet ik nu in eenzaamheid bedenken Hoe onoprecht je was (Wordt vervolgd). uitdrukking bracht. Goedzo, Houtduiije! De tweede prijs is deze keer ml SPERWER, die in weerwil van zijn'»1 kende slordigheid, nu toch bewezen bi1;! dat hij keurig-net werk kan levere:. !t heb voor jullie beiden een fijn boei gezocht; SPERWER zal zeker wel in nopjes zijn met: „De voetbalclub va Ratje Verheul" en ook voor HOUTDUIF ligt een heel mooi boek klaar. Kijken jullii de eerstvolgende dagen maar eens goed at of de post een pakje in de bus gooit! En nu de nieuwe September-maand- wedstrijd! Jullie zult wel vreemd naar de lange rij woorden kijken, die hieronder staan. Maar ik zal je zeggen wat je ermee doen moet. Je zegt het eerste woord zachtjes hardop voor jezelf a dan zul je zien, dan volgt de rest vat zelf. Kijk maar, ik zal de eersie :wh voordoen, dan kunnen jullie de rest zelf wel: 1. Juliana en.... Bernhard natuurlijk! 2. licht en- donker zul je meteen zeg gen! En zo vullen jullie de rest van woorden netjes in. Zouden jullie dat re kunnen? Probeer het dan eens en Kjff mij de oplossing keurig op een apariven tje toe. Er zijn weer een paar mooie boera in het vooruitzicht gesteld; wie zulk" winnen? Iedereen kan meedoen. Voor de opM geef ik naar het aantal fouten K™1" cijfer, net als op school. Wie dus ten heeft krijgt een acht, drie fun»" zeven enz. Méér dan tien fouten knjgen amf een nul. Wie het hoogste cijfer heelt a'» netste werk levert, maakt aanspraak Hf' PIDoen jullie allemaal goed je best! H* onder volgt de lijst. Tot de volgende week. Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. Lijst van woorden voor de Septemberwedstrud 1. Juliana 2. licht 3. zwart 4. Adam 5. warm en 6. Heemskerck 7. Van Gend 8. Post, Telegraaf en 9. lang en 10. Pim 11. melk 12. goed 13. Ot en 14. kris 15. bont 16. Aap, noot 17. schots 18. Snip 19. met huid en 20. Jansen en

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6