John Stol Dansschool pepfiilosofie van Arthur J. Rank, ongekroond Brits filmkoning Cn AkV5 ?Epte^BER. China door de luchtvaart ontsloten Kwartet in een flat aG |4 SEPTEMBER 1948 £en stoelenmaker moet stoeien maken, 'waar de mensen graag in zitten" nicest publiceert een artikel Uo j- rtfitcp filmkonins. IJMUIDER COURANT het volgende ont- eff Km avond '5 Rank de Britse filmkoning, aan °a' kwam Rank uit één van dacht: ..Niet de film was iTd'.t ik mif vervelend voel i>* het de stoel geweest zijn. n dat er in mijn bioscopen 't i0e ,Z\en komen". Zijn men- Iit»' i bestaande stoelen-fabrie- horen kregen, dat de stoe- «3rzlliv waren. „Niet voor mij,' wij zelf dus maar oprichten". Het publiek \tmeens te zijn; zijn nieuwe Ug® hadden al heel snel handen «S* .nlarieerde Rank: „De men- ffTSt het principiële „waar- „t^nlotrfnViripIv hp- Djjnki "^n 'G.nfabri' k-S "aak. Een stoelenfabriek be. ille. «ariTde mensen graag zitten. wad j:- vergeet, zal op n^n maar om stoelen te maken Pm te behalen rij is er om stoelen '.waarin 4 l«ï*£'Jordm en merken, dat ^ï&kezin^natoei-en winst onder hem heeft wegge- Stalde film-ster, die voor Rank "fïïwerd aan Amerika „uitge- if An fik". Voor haar vertrek 'f-i voor flij meer het uitvoerige con- Erover Rank en zij het eens wa- i n oo schrift te stellen en te i '""Sm wij het op handslag be ll'®'ff Rank, „en Jaat de advocaten yjgen j: iedereen ,Laten wij I ..maar W°hlm gemak formuleren". 1'iS oogstte de ster zoveel succes, contracten aanbood; haar cmde zij er in toe een contract - rnarb j z« zich verplichtte 'SnStemakenindeV.S.Na 'Serin Engeland hoorde zij, da gStod was. Zij stuurde haar^ agent 'rt, toe met de boodschap, dat haar ï,?met Rank door dit nieuwe con- in het gedrang kwam; boven- iïïd met hem niet eens een con- lethend! Rank ontbood haar per- 2 alleen maar om haar te zeggen: """h «een zaken meer, ook met al l'PmmüWr geld in het laadje bren- 1 dan enig ander. Ik kan geen zaken jö met i' jjjf.uwbaar Suing". iemand, wier woord niet even als een geschreven hand- 1, Ellimans hadden het grootste bio- Uconcern in Zuid-Ierland opgebouwd;. verkochten zij de zaak aan Rank. fimoet er nu directeur worden?" vroeg U aan de oude Elliijian. Deze noemde aantal namen. „Zyn dat de beste 'ratten?" vroeg Rank weer. Een beetje «iaën antwoordde Elliman: „Neen, als beslist weten wilt: de besten zijn Xm en ik. Hebben wij het concern, iuS u zo juist hebben verkocht, niet Itsbouwd?" „Maar waarom wordt u dan L directeur?" vroeg Rank, „ik betaal u tdeeltelijk met aandelen; ergo hebt u (Aveel belang bij het succes van de zaak ii ik!" Eindelijk gaf Elliman toe: „Maar rdkrijgen wij er voor??" vroeg hij. „Wat gjik is voor u, is billijk voor mij", zei lei De Ellimans gingen aan het rekenen Is rii deden tenslotte zulk een scherp wiel, dat Rank zei: „Ik kreeg hen voor trier dan ik hun zou hebben moeten be ta als ik een voorstel gedaan had". Op een keer was Rank ernstig ziek, zijn Irtda? was buitengewoon zwak gewor- is. De bekendste Engelse doctoren ston- rondom zijn bed en als uiterste middel een fan hen voor Rank een behoor de boeveelheid cognac in te geven. De sSi was heftig en wonderbaarlijk; de feiiisj werd vrijwel onmiddellijk weer pal, Als zijn vrienden hem er nu mee jijen, dat cognac toch maar zijn leven pai heeftRank is verwoed geheelont- Ér - glimlacht deze en zegt: „Dach- eiullie nu heus, dat één slok mijn hart ik aan het slaan zou hebben gebracht, iiigeen geheelonthouder was geweest?" Zondagsschool. «ai kwam in het filmbedrijf terecht, tót hij ontdekte, dat de kinderen van t Zondagsschool meer belangstelling hüa voor films dan voor bijbelse ver lig „Waarom draaien wij dan van de vie verhalen geen films?" vroeg hij. inging op zoek naar films. Maar hij kon grinden, dat hem beviel en dus zei hij: ia ?ai ik ze zelf maken". Hetgeen hij tvspt deed. En nog altijd maakt hij kin- feïïins en draait ze elke Zaterdag in alle ïk van Engeland. C? een keer was Rank teleurgesteld door Interesseerde gezichtjes van zijn leer- toen hij hun duidelijk probeerde te jaa, hoe de godsdienst de mens in con st kan brengen met God. Tijdens een ïiareis door de V. S. ontdekte hij in een iets dat hij onmiddellijk kocht. Na •- terugkeer stond hij weer voor zijn J maar nu glinsterde er iets in zijn .--.■Herinneren jullie je nog jongens, J? mllie vertelde, dat God overal om S .2' 'id? En dat wij, als wij braaf j-M Hem ,n contact kunnen komen en kennen? Geloven jullie dat ere" toonden niet de minste ■WH» „Geloven jullie, dat er over- Uw Baby is veilig in een riem van v. Weert M wSltAsetë VOOR DE BABY Anegang 46, Haarlem Ajenda voor Velsem en en SEPTEMBER. I -a, 8 uur- È"J°,e Palooka- kampioen". J^ft des w5i n vo1 muziek". muziek 1S'a E,disonstraat- 8 uur: WOF\ena de(damatie-avond. Ujj». At Di„sdaE. r" Onderwijs™1 Spteekuul' wethou- al in de lucht om jullie heen muziek is?" De kinderen keken elkaar verbaasd aan: overal muziek, wat een onzin! Ongemerkt stak Rank zijn hand in zijn zak en ineens klonk er muziek. De kinderen keken elkaar nu nog veel verbaasder aan. Daarop haalde Rank het miniatuur-radiootje uit zijn zak, dat hij in New York gekocht had en hij zei: „Zien jullie nu wel; de muziek was er heus, maar wij hadden dit machientje no dig om ze te kunnen horen. En nu is God om ons heen, precies als die muziek, maar wij moeten ons hart op Hem afstemmen om Hem te leren kennen". Rank de zwijger. Als Rank tijdens een vergadering een belangrijke beslissing moet nemen, pleegt hij achterover te leunen en te zwijgen. Dat kan één minuut, maar ook vijf minuten duren. Wie hem goed kent, houdt zich dood-slil en wacht. De knapste zakenmen sen aan twee kanten van de Oceaan heb ben verstomd gestaan over deze lange zwijg-perioden: „Wat gaat er in Rank om?" vragen zij zich af. „Op welke ge heimzinnige wijze weegt hij alle argumen ten tegen elkaar af en neemt hij een be slissing, die later altijd de juiste blijkt te zijn geweest". Toen iemand hem hier eens naar vroeg, antwoordde Rank met ontwapenende een voud: „In het begin zit ik alleen maar uit te rusten. Dan probeer ik mijn geest syste matisch te bevrijden van alle argumenten pro en contra. Ik weeg die argumenten niet af en ik puzzle niet over de cijfers. Ik probeer ze alleen maar kwijt te raken. Het moeilijkste probleem is tegenwoordig je denken niet te laten verwarren door al het uitwendige materiaal, dat de bescha ving de mens gegeven heeft tot verster king van zijn overredingskracht. Dan vraag ik mij zelf af: Is dit goed of niet? Niets anders. Iets is óf goed óf slecht, om het even of het gaat om een millioen pond of om zes stuivers. Als ik er van overtuigd ben, dat ik het probleem zo vereenvoudigd heb, dat ik mij zelf kan afvragen: Is het goed of slecht, weet ik ook, of ik ja of neen moet zeggen. Daarover denk ik". IJ minden T.B.C.-bestrijding bij (le Spoorwegen De 17e September 1944 zal het Neder landse volk altijd in het geheugen blijven. Op die dag begon de spoorwegstaking. Nu, vier jaar later blijkt, dat deze staking voor sommige spoorwegmannen en hun familie een ernstige nasleep heeft gehad. De gevreesde tuberculose heeft slachtoffers gèmaakt en het is voor de bestrijding van deze gevaarlijke ziekte, dat Zaterdag 17 September 1948 in de omgeving van en öp de stations der Nederlandse Spoorwegen speldjes zullen worden te koop geboden. Elke gift, hoe klein ook, is welkom, elke gift hoe groot, wórdt in dank aanvaard door het bestuur der Vereniging aan de Maliesingel 38 te Utrecht. Het gironummer is 109035. IJmuiden is zeer nauw verbonden met de mannen'der Nederlandse Spoorwegen. Dat het dusCaterdag diep in de zak moge tasten en geven met milde hand. D.C.IJ.-kwartet wint van Utrecht Het damtournooi van de R.K. damclub ODI werd Zondag voortgezet. Postma was ook voor deze ronde opgesteld, wegens afwezigheid van Suyk. Er werd aan alle IJmuidense borden veel beter gespeeld dan bij de eerste ronde. Laros verraste de Utrechtse kampioen al in de opening met een fraaie damcombinatie. Postma behaalde zijn tweede overwin ning voor het DCIJ-kwartet. Ditmaal werd de sterke Noome het slachtoffer van de in goede vorm spelende DCIJ-er. Vermeulen trof Dukel in goede vorm en kreeg geen schijn van kans. Hoewel Ligthart veel beter stond kon deze toch niet meer dan remise bereiken. Hierdoor won het DCIJ-kwartet met 71. D^gr ook Constant met 71 wist te winnen van de jubilerende club, is de stand thans: Constant, Rotterdam 2 0 0 4 13 3 DCIJ, IJmuiden 2 0 0 4 12 4 ODI, Utrecht 0 0 2 0 4 12 Utrecht 0 0 2 0 3 13 A.s. Zondag wordt de laatste ronde ge speeld van dit interessante toumooi. Dan spelen tegen elkaar IJmuidenConstant en ODIUtrecht. HR. MS. VULKAAN NAAR VLISSINGEN. Maandag is Hr. Ms. Vulkaan naar Vlissin- gen vertrokken, waar het schip vermoedelijk enige tijd zal blijven. Clubs voor Beginners, Gevorderden, Wedstrijddansen, Gehuwden, enz. Zat. 18 Sept. aanvang der lessen! Laatste week van inschrijving!! Snelprivélessen opvelk gew. uur. Inschrijvingen: IJmuiderstr.weg 33, IJmuiden Velsen Eervol ontslag Aan de heer G. Wisman is op zijn ver zoek met ingang van 15 September 1948 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van administrateur-propagandist der Ver eniging tot Bestrijding der Tuberculose te Velsen. Tot bestuurslid der Vereniging tot Be strijding der Tuberculose te Velsen is ge kozen mevrouw C. HekmanOfferman te Santpoort. GIJZELAARS-HERINNERINGEN. Te Velsen zijn Zaterdag in het huwelijk getreden mej. Ellen Krijger en de heer W. van Monsjou. Mej. Krijger is de dochter van wijlen ir. Krijger, die tijdens de bezetting als gijze laar te St. Michielsgestel gevangen zat. Na als gijzelaar te zijn losgelaten, ging hij door met illegaal werk en moest onderduiken. Door verraad viel hij opnieuw in Duitse handen en overleed in het kamp Neuen- gamme. Het huwelijk van zijn dochter werd ten stadhuize voltrokken door de ambtenaar van de Burgerlijke Stand, de heer W. Chr. Suwerink, die gelijktijdig met wijlen ir. Krijger als gijzelaar te St. Michielsgestel gevangen werd gehouden. In de kerk te Santpoort werd het huwelijk ingezegend door. professor ds. Banning, eveneens des tijds gijzelaar met wijlen ir. Krijger te St. Michielsgestel. Illegale werkers fungeerden bij de huwe lijksvoltrekking als getuigen. VELSEN NOTEERT EEN GELIJK SPEL. Velsen heeft tegen het sterke U.V.S. een zeer eervol gelijk spel weten te behalen, wat het in hoofdzaak dankt aan het solide spel van de verdediging met doelman Dem- mers, die een prima partij speelde, aan 't hoofd. De voorhoede in haar nieuwe sa menstelling schonk nog minder bevredi ging. STORMVOGELS 2 VERLIEST IN UTRECHT. Evenals het eerste elftal zette ook het tweede elftal van Stormvogels de compe titie met een nederlaag in. Het elftal der Vogels speelde inderdaad, niet in goede vorm, maar de harde speelwijze der Utrechtenaren was toch mede schuldig aan de nedérlaag. D.O.S. speelde het eerst met de wind mee en zag kans doelman Venus tot twee maal toe te passeren. Het eerste doelpunt ontstond, doordat Schuit te hard op zijn doelman terug speelde. Na de rust was Stormvogels het meest in de aanval, maar verder dan één doel punt van Van der Linde brachten de LJmuidenaren het niet, ondanks het feit, dat aanvoerder Zwemmer tegen het eind de voorhoede ging versterken. PERSONALIA. Mej. I. Smit te IJmuiden slaagde voor het diploma „Verenigingsleidster" van het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond. Mej. Smit is lid van de Gymnastiek- en Atletiekvereniging „Olympia". Beverwijk Verloren en gevonden Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Maandags tussen 15 en 18 uur en des Zaterdags tussen 14 en 17 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: Een muntbiljet, een sleutel, een snoer kralen, een motorbril, een handpompje, een snelbinder, een bril, een leesboek, een herenrijwiel, een hond. Personalia Onze plaatsgenoot P. N. Dames werd toegelaten tot de tweede klasse der Rijks tuinbouwschool te Lisse. Vijfjarig bestaan van de klaver- jasclub „De Vriendschap" Ter gelegenheid an het vijfjarig bestaan organiseert de oudste klaverjasclub hier ter plaatse, de vereniging „De Vriend schap", een aantrekkelijk toumooi. Aan dit tournooi zal een achttal vereni gingen deelnemen en er zal in twee klassen gespeeld worden De wedstrijden vangen 15 September aan, de dag van de oprich ting der vereniging. De organiserende ver eniging heeft hiervoor fraaie prijzen aan gekocht, welke te bezichtigen zijn in de étalage van de heer Waanders. Gezien het feit dat de competitie voor de clubs, aan gesloten bij de federatie „Kennemerland" begin October aanvangt, kan dit tournooi een nuttige voorbereiding vormen voor de aanstaande competitie. Postduivenwedvlucht van „De Reisduif" De Beverwijkse postduivenvereniging „De Reisduif" heeft met haar duiven Zondag morgen een wedvlucht gehouden over een afstand van 174 k.m. Om half acht werden 378 vogels losgelaten en reeds om zes minu ten over half tien arriveerde de eerste duif bij de heer G. v. d. Winden. De laatste duif vloog 14 minuten voor tien Beverwijk binnen. De uitslagen luidden: G. v. d. Winden 1, 24, 33, 42; A. Minneboo 2, 15, 53; A. Kat 3, 36; L. Kneppers 4; R. Zoontjes 5, 25; J. Luntz 6. 11, 26, 28, 32, 37, 55, 58; P. v. Vuuren 7, 18, 34; S. Teeling 8; T. Gravemaker 9. 49; P. v. Des- sel 10, 45; W. Fernei 12; J. v. d. Outenaar 13, 40, 59; C. v. d. Wal 14; P. H. v. Minnen 16, 41, 43, 52, 56; D. Philips 17, 51, 60; B. Traa 19, 30, 35, 46; E. Hoot 20; C. Castricum 21, 48; F. Joosten 22; T. Gravemaker 23; C. Bleeker 27; G. v. d. Aar 29, 38; L. Veldt 31, 54; G. H. Ter- steeg 39; P. Luit 44; D. v. d. Bend 47; B. de Smet 50; C. G. J. Dekker 57. „Rondom de Statenboom' De leden van de personeelsvereniging Hoogovenstaten, welke dezer dagen het maandblad „Rondom de Statenboom" ont vingen, werden verrast met een keurig uit. gevoerde jaarkalender, waarop de bijzon dere avonden en wedstrijden van de ver eniging reeds op de juiste datum zijn aan gegeven. Verder is aan deze met mooie foto's verluchte jaarkalender een silhouet ten-prijsvraag toegevoegd, waarvoor als eerste prijs vier kaarten voor de H.O.V. en vier filmkaarten beschikbaar gesteld zijn. In het maandblad „Rondom de Staten boom"- dat, zoals altijd ook ditmaal weer een verzorgde indruk maakt, is ook een uitgebreid artikel over het aanstaande win- terprogramma opgenomen. Zo zullen naast de reeds voor 16 September aangekondigde film „Bush Christmas" nog vertoond wor den de films: „Oké Mr. Deeds", „Het Woord" en „Farrebique". In heit programma van de ontwikkelings groep zijn, naast de vier H.O.V.-concerten en de reeds aangekondigde cursus „Gees telijke Vrijheid", discussiegroepen opgericht waarmede in de afgelopen maanden met succes in kleine kring geëxperimenteerd is. Jaarvergadering D.E.M. De R.-K. Sportvereniging D.E.M. afde ling voetbal, belegde Maandagavond in de bovenzaal van het K.S.A.-gebouw haar jaarlijkse vergadering. De voorzitter de heer W. A. Germans opende de vergade ring en verwolkomde de in grote getale on- gekomen leden, speciaal kapelaan Stal- meyer (geestelijk adviseur) ..en dr. Van de Ven van Heliomare te Wijk aan Zee. Hier na gaf de voorzitter het woord ann dr. v. d. Ven. Deze wekte de aanwezigen op om zich aan te sluiten bij de bloedtransfusie dienst. Er -is een post opgericht in Wijk aan Zee. Spreker zette uiteen dat bij het afnemen van het bloedplasma voor de ge ver geen nadeel heeft en besloot deze uit eenzetting met de woorden: „Ik hoop dat vele mensen van u zullen tekenen voor deze bloedtransfusiedienst, want Heliomare heeft het dringend nodig". Vervolgens werd er een ogenblik stilte gevraagd ter nagedachtenis van Herman Diepen die in April 1948 is overleden. De heer J. Schelvis (secretaids) las het jaarverslag voor; de penningmeester bracht financieel verslag uit. De scheidende jeugd leider de heer N. Smit werd door de voor zitter voor zijn vele goede werk bedankt. In zijn plaats werd de heer J. de Wit be noemd. Van de aftredende bestuursleden de heren W. A., Geldermans, J. de Wit, J. Schelvis, H. J. de Goede en P. Th. Smit, stelden de heren Geldermans en Smit zich niet meer voor een bestuursfunctie her kiesbaar. Tot voorzitter werd gekozen de heer Th. van Diepen voorheen voorzitter van de elftalcommissie, de overige candi- daten werden weer herkozen. De aftre dende elftalcommissie bestaande uit de heren Th. van Diepen, H. J. de Goede, J. van Etten, A. Jansen, Th. H. Willems Floet en S. Wittebrood werden allen herkozen. Tijdens de pauze sprak namens de raad van bestuur de heer Tromp, die de aftre dende voorzitter en de scheidende jeugd leider dank bracht voor de door hen ver richte werkzaamheden. In de pauze werden één paar voetbal schoenen en tien zitplaatsen voor de eerst volgende interlandwedstrijd Nederland- België verloot. Van de rondvraag, welke na de pauze gehouden werd, werd door vele aanwezigen gebruik gemaakt. Wat het Hemelse Rijk voor de handel betekent Sjanghai, de millioenénstad in 't onme telijke China, zal met ingang van 28 Sep tember in het luchtnet van de KLM wor den opgenomen. De openingsvlucht welke op die dag plaats heeft, luidt niet alleen een eenmaal wekelijkse dienst in tussen Amsterdam en China's eerste havenstad, maar door het opnemen van Sjanghai in het reeds meer dan 100.000 k.m. lange luchtnet der KLM worden ook Amerika, Oost-Indië en Brits Malakka door een „Constellation Sneldiensl" verbonden met het uitgestrekte Hemelse Rijk. Het was op 28 November 1945, de bom- kraters op Schiphol waren nog maar nau welijks gedicht en het. puin was nog niet verdwenen, dat de KLM de verbinding door de lucht met het 14.500 k.m. verder gelegen Batavia heropende met een twee maal wekelijkse Skymasterdienst. Eind April 1947 was deze reeds uitgegroeid tot een vijf maal wekelijkse dienst, een goede maand later had de eerste proefvlucht met een Lockheed Constellation plaats. Sedert half April 1948 vliegen nu dagelijks de snelle Lockheeds in nauwelijks drie da gen van Amsterdam naar Batavia. Deze route zal nu ook gedeeltelijk worden ge volgd voor de reizen naar Sjanghai, met dien verstande, dat de tussenlanding in Rome komt te vervallen. Voor aansluiting van Rome uit zal echter gezorgd worden. Dinsdagsavonds vertrekt de Constella tion van Schiphol naar Cairo, de volgende middag is de machine in Basrah. Don derdags vliegt het toestel van Karachi via Calcutta naar Bangkok. In deze plaats wordt overnacht en in de vroege morgen uren van Vrijdag wordt koers gezet naar Sjanghai, een afstand van 2860 k.m. naar I de Deltamonding van de Yangtze Kiang. Zondagsmorgens vertrekt de Constellation I weer van „Lungwah", Sjanghai's vliegveld, orh Dinsdagmiddags op Schiphol te landen; hier staat de machine voor New York gereed. De Constellation van de dagelijkse dienst Batavia-Amsterdam, die eenmaal per week een tussenlanding te Singapore maakt, geeft aansluiting in Bangkok op het toe stel naar Sjanghai, zodat ook Brits Ma lakka met deze stad wordt verbonden. Op dezelfde dag vliegt bovendien van Batavia een Constellation via Bangkok naar Chi na's eerste stad. Daar Amerika en China een uitgebreid handelsverkeer onderhou den, is een verbinding tussen beide landen via Europa van groot belang. Een regel matige luchtdienst van de North Western Airlines zorgt voor doorverbinding van Sjanghai naar Japan's hoofdstad Tokio, en in Amsterdam bestaan geregeld aan sluitingen naar vele steden in Europa. Sedert duizenden jaren hadden reizigers op weg naar China een enorme omweg moeten maken om door China's voordeur, haar 8630 k.m. lange grillige kustlijn, het land binnen te komen. Het geheimzinnige en ontoegankelijke berggebied in het Wes ten en Zuiden was slechts door enkelen betreden. Tot in 1940 de achterdeur werd geopend, doordat de UNNRA in dit oor logsjaar een luchtdienst over de Birma- China grens opende. Nu had men de kort ste weg gevonden naar het uitgestrekte rijk met haar mogelijkheden, tegenstellingen en afstanden. De ontwikkeling van China stond reeds vele eeuwen geleden op een hoog peil, ge tuige o.m. de vele geschriften, waarvan de eersten reeds uit 1200 v. Chr. dateren. Hoewel er nooit een moderne volkstelling werd gehouden, schat men het aantal in woners dat op China's 11 *4 millioen km.2 woont, op 364.000.000, jaarlijks neemt de bevolking met 4 a 5 millioen toe. Sjanghai, het eindpunt van de KLM-lijn heeft 4'1/2 millioen inwoners, het neemt in de rij van China's steden een dominerende positie in. Het is de eerste doorvoerhaven, is één der grootste opslagplaatsen voor petroleum en heeft de belangrijkste katoenindustrie van geheel China. De stad is omringd door vijf vliegvelden. Hoewel in 1938 nog 80% der bevolking uit analfabeten bestond en de economische ontwikkeling van het land steeds weer werd geremd door oorlogen, binnenlandse woelingen en slechte verbindingen, heeft de moderne groot-industrie, die geconcen treerd is in de grote steden, de laatste ja ren belangrijke vorderingen gemaakt. Dit niet in het minst door buitenlandse be moeiingen. (Sinds VJ-Day heeft o.m. de Amerikaanse regering aan leningen en credieten reeds meer dan 1.400.000.000 Santpoort Huishoudelijke en Gezins voorlichting Met ingang van 1 September j.l. werd door het ministerie van Sociale Zaken be noemd tot directrice van de Commissie inzake Huishoudelijk- en Gezinsvoorlich ting mevrouw T. BarbiersSeelemeyer. Het bureau van de Commissie is geves tigd Koninginnegracht 42, Den Haag. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 50) Dat mag ik nog eens horen, een jong meisje, dat haar hoofd koel houdt. Heel wat meis jes zouden, als ze uw talenten hadden, met hun neus in de wind gaan lopen en onge naakbaar worden. Het is me een groot voorrecht met u te hebben mogen kennis maken, en ik hoop u nog eens te ontmoeten. Hij ging weg met Bill en liet Tfrarianne alleen met de gedachte, dat hij inderdaad een typische oude heer was. Hoewel heel aardig op zijn manier, gaf ze toe. Verder wijdde ze geen gedachten aan hem. „Prosperity Parade" liep in Leeds af en ging naar Birmingham, daarna naar Man chester en Liverpool. Vandaar ging het naar het Zuid-Westen, naar Cardiff en Bristol en in iedere stad was het subces groot. In Bristol zat Marianne op een mid dag alleen thee te drinken in haar kamers, toen ze op de deur hoorde kloppen en de hospita hoorde zeggen: Er is hier een meneèr voor u, juffrouw. Dat zal Max zijn, dacht ze. Vaag her innerde ze zich, dat hij gezegd had, dat hij haar zou komen halen om naar het theater te gaan. Laat hem maar binnen, mevrouw. Lusteloos stond ze op uit haar stoel en wachtte de bezoeker op. De deur ging open.... en daar stond Larry, vrolijk glimlachend, op de drempel. Één ogenblik scheen ze haar zelfver zekerdheid te verliezen. Ze strekte een hand uit om een stoel vast te grijpen, haar ogen staarden hem vol verbazing aan en alle kleur trok weg uit haar gezichtje. Maar dan beheerste ze zich met inspanning van al haar krachten. Ze hief haar kin op en hoewel haar hart bonsde, wist ze met koele beheerste stem te zeggen: Goede- avond Larry, hoe kom jij hier? Waar zou ik hier anders voor komen dan om jou te zien, lieve kind, antwoordde Larry op zijn oude bekende, ietwat vrij postige manier. Hij kwam binnen en sloot de deur achter zich. Zijn houding was vol komen zelfverzekerd. Vind je het niet prettig me te zien, Manny. Je doet zo ge reserveerd. Werkelijk? Hij kwam naar haar toe en streelde met zijn hand even over haar haar. Net zo mooi als vroegr. Het gouden meisje. Zo noemde ik je altijd, diep in mijn hart, weet je! Gouden haar, gouden huid, gouden hart. O Manny, liefste kindje, ik kan je niet zeggen, hoe ik je gemist heb. Krijg ik geen kus van je om me te be groeten? Nee, zei Marianne. Ze ging buiten zijn bereik staan en wachtte beleefd op wat hij verder te zeggen zou hebben. Je bent dus boos op me, dat is het, nietwaar? vroeg hij met een wat geforceerd lachje. Je hebt natuurlijk praatjes over me gehoord en de plaatselijke kranten ge lezen. is het niet zo. Maar liefje. Marianne dacht snel: Misschien komt het, omdat ik hem nu in enige tijd piet gezien heb, en misschien heb ik in Kingsea altijd te dicht bij hem geleefd om het te ontdekken, maar hoe dan ook, ik heb nooit als nu beseft, hoe ingenomen hij met zich zelf is. Zelfvoldaan, dat is hij. Knap is hij zeker, daar gaat niets van af. Charmant ook en goed gemanierd. Maarzijn dat de eigenschappen, waarom je van een man houdt? Houd ik van deze man? Hield ik ooit van hem? Ik hield van de manier, waarop hij mij kuste.maar nu, op dit moment, wil ik zelfs niet, dat hij me aan raakt. Larry, die zich niet in het minst bewust was, van wat er in haar gedachten omging; installeerde zich in een stoel en haalde een sigarettenkoker te voorschijn, die hij haar voorhield. Ze schudde haar hoofd. Met een bijna onmerkbaar schou der ophalen nam hij zelf een sigaret, stak deze aan en blies de rook met welbeha gen uit. Luister eens, Manny, begon hij op een „nu-moet-je-redelijk-zijn"-toon. Ik neem aan, dat je gehoord of gelezen hebt over mijn verloving met Lucille. Goed, dat is waar. Ik moest dat doen. De oude heer is bezeten van het idee de twee firma's aan elkaar te verbinden, en Lucille's vader is daartoe alleen geneigd, als we het via deze familieverhouding doen. Het is een zuiver zakelijke transactie, lieveling. Bedoel je, dat je niet van haay houdt? Natuurlijk houd ik niet van haar. O, ze is een heel geschikt meisje, en we zullen het samen best kunnen vinden. We zijn beiden nuchter en zien in de toekomst, en we beseffen maar al te goed, dat de samen gesmolten bedrijven eens van ons zullen zijn. Het zou dwaas zijn dat alles weg te smijten, uit pure sentimentele overwegin gen. Maar van haar houden? O, nee kindje, er is maar één meisje op deze hele wereld, waar ik van houd, dat ben jij. Juist/zei Marianne, en haar blauwe ogen keken hem strak aan. Je houdt van mij, maar je bent niet van plan om met me te trouwen. Liefste, zuchtte hij. Wees nu ver standig. Hoe kan ik dat! Wat denk je dat de oude heer gezegd zou hebben, als ik hem kwam vertellen, dat ik met een meisje zonder geld wilde trouwen? Ik wil niet be ledigend zijn, kindje, maar de oude man zou buiten zich zelf geweest zijn, vooral sinds. Sinds er die moeilijkheden met Bill waren, vulde ze aan. Ik wilde het -niet noemen, maar ja, het is zo, nu je er zelf over begint. Het was een ongelukkige geschiedenis en ik denk niet, dat Bill werkelijk een misdadige opzet had, maar, begrijp je, de oude heer wil het nu eenmaal niet zo zien. Hij zou me weggestuurd hebben zonder een cent, en wat zouden we dan kunnen beginnen? Is het nooit in je hoofd opgekomen, Larry, dat je wat uit zoudt kunnen voeren om aan de kost te komen? Waarom zou ik daar nu over denken? Ik heb daar nooit over hoeven denken en ik zou ook niet weten, wat ik aan moest pakken. Wat ik, zonder speciale opleiding, zou kunnen verdienen, zou nog niet eens genoeg zijn om jou van zijden kousen te voorzien. Manny, ik weet zeker, dat je liefde in het hutje op de hei en dubbeltjes- omdraaien zoudt haten, O, daar zou ik niet over denken, zei Marianne koel. En ik kan je zeggen, dat ik het zeer interessant vind je zienswijze over dit soort dingen te horen. (Wordt vervolgd). verleend v00r onmiddellijke hulp aan China). Behalve de katoen neemt ook de zijdeproductie een voorname plaats in, voorts heeft China vele graslinnenweve- njen, metaalnijverheid, hoogovens, scheeps bouw en een uitgebreide glas- en porcelein- mdustrie. 7a a 80% bevolking legt zich toe op de landbouw. Tarwe is een belangrijk gewas, evenals rijst, waarvan in een nor maal jaar 42.000.000 ton wordt geprodu ceerd. Sojabonen-worden voorde con sumptie, maar tegenwoordig ook als grond stof voor de plastict gebruikt. China is ook een der grootste tabaksverbouwende en con sumerende lauden ter wereld. Per maand wordt voor 7.000.000 Am. doll, aan thee uit gevoerd. Wol, huiden en borstelhaar zijn de pro ducten van China's veeteelt, de pluimvee- stapel is aanzienlijk en bestaat uit pl.m. oil millioen kippen, ganzen en eenden China is rijk aan delfstoffen. Er wordt veel steenkool gedolven (de grootste potentiële krachtbron van het rijk) alsmede ijzererts, mangaan bismuth, tin, kwik, koper, lood, vi!-c;,Wn ^muZil,Ver en goud- China bezit velschillende heilige bergen, waarop in vroeger tijden de Keizer aan Hemel en Aaide offerde. Hoog boven deze bergen uit vliegen thans viermotorige luchtreuzen, waaronder nu ook de Vliegende Hol landers. De ontwikkeling van de burgerluchtvaart bevordert de vrede en de ontwikkeling van handel, verkeer en industrie van de ge hele wereld, die steeds kleiner wordt naarmate de vliegtuigen groter en sneller worden. Daartoe zal ook deze „Constella tion Sneldiensl", welke „Orient-Star" zal kunnen feTer™?' bCla"griike bijdrage Westelijke eis aan Moskou om „de kaarten op tafel"? De drie Westelijke afgezanten te Moskou hebben om een nieuw onderhoud op het Kremlin verzocht om de kwestie-Duitsland te bespreken. Naar verluidt zijn de afgezanten te Mos- kou geïnstrueerd Stalin te verzoeken een geheel bevredigende verklaring te geven, met alleen voor de klaarblijkelijke ver schillen tussen de door het Kremlin ge geven verzekeringen en het optreden van maarschalk Sokolofski te Berlijn, maar ook voor andere ontwikkelingen te Berlijn, die. zo meent men te Washington, de pogingen aer mihtaire gouverneurs om tot een ver gelijk te komen „hopeloos in de war hebben gestuurd'. Volgens persberichten te Washington zou maarschalk Stalin worden verzocht bevel te geven tot opheffing van de blokkade. Zo met, dan zouden deAVestelyke geallieerden de onderhandelingen geheel afbreken. Al leen de houding van Frankrijk is te dien aanzien onzeker. Mohammed Djinnah overleden „De Ataturk van Pakistan" Mohammed Ali Djinnah, gouverneur- generaal van Pakistan, is Zaterdag aan hartverlamming overleden. Djinnah kon reeds op 15 Augustus de T.fi £e?JtingSfeesten van df? onafhanke^ lijkheid van Pakistan niet bijwonen vanwege zijn slechte gezondheid. Terwijl van over de gehele wereld deelnemingsbetuigingen de hoofdstad van Pakistan bereikten, is het stoffe- hjk overschot Zondag te Karatsji met militaire eer ter aarde besteld. Mohammed Ali Djinnah werd 25 Decem ber 1876 te Karatsji geboren. Hij was de zoon van een koopman. Veertig jaar heeft J ongebroken een belangrijke, bij tijden een beslissende rol gespeeld in de centrale wetgeving van India. Toen door de onder verdeling van Voor-Indië Pakistan ont stond, was hij de logische bekleder ,van dé post van gouverneur-generaal. Hij werd begroet als een stichter des staats en zijn betekenis wordt vaak vergeleken met die van Ataturk voor Turkije. Djinnah heeft vele jaren gewerkt aan „de droom van Pakistan". n,TIlindoes verzetten zich ertegen en de li-MA mm anen waren niet overtuigd. In 1940 diende Djinnah de beroemde „Paki- stan-resolutie" in, die door de Mohamme- daanse liga werd aangenomen. Bij de lan delijke en provinciale verkiezingen voor de wetgevende vergadering in 1946 verklaar den de Mohammedanen zich met overwel digende meerderheid voor Pakistan Op 15 Augustus 1947 werd Pakistan ge- boren. Djinnah is iets meer dan een jaar na het in vervulling gaan van zijn droom gestor ven. Op 15 Augustus was hij te ziek om meer dan een korte boodschap aan zijn volk te zenden. Djinnah, minzaam van karakter, van goede manieren, verzorgd gekleed volgens de Europese mode, was advocaat van be- or>tving zijn opleiding eerst te Karatsji en daarna in Engeland, waar hij rechten studeerde en een rechtspractiik uitoefende. Na zyn terugkeer naar India bouwde hij een geweldige practijk op. Hij stond bekend als de rijkste advocaat van India. Toch een kleurenfilm van <le Inhuldigingsfeesten Se kleuren waren het. die aan de feeste- lijkheden ter gelegenheid van het regerings- jubueum en aan de inhuldigingsplechtig heid grote charme gaven. Het rood van de Irenebrigade. het blauw van de Mariniers, het goud van de Grenadiers èn de rijke verscheidenheid van tressen, vangsnoeren, steken en kokardes behorende bij de uni formenschakering van het militaire appa raat. Dit beeld op de film vast gelegd te heb ben, is de verdienste geweest van de eame- laman Henk Alsem, die een kleurenfilm afd,fde de laatste weken in Nederland en waarvan de ruwe schets gis- toond aan 8en aantal genodigden werd ver- De film geeft een beeld van de stoet die door Amsterdams straten trok, close-un«? -n da Koninklijke familie en flitsen van de aubade in Den Haag, de gebeurtenissen m het Amsterdamse stadion en van de vlootschouw op het IJ.. Agenda voor Beverwijk Kennemer Theater. 3 uur: Oranje Cineac programma; 7 en 9.15 uur: „Eoimefang" Luxor Theater, 3 en 4 uur: Film van de om"S?'51 6 45 en 9,15 uur: "Sensati« Corso Theater (Castricum), 8 uur: De hemel op aarde".

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3