Vulpenhouders Luxe Post Het NVV maakt zijn wensen kenbaar inzake het sociaal-economisch beleid Haarlem wordt steeds meer woongemeente „De Spaarnestad" Het Britse vakverbond werd met de werkelijkheid geconfronteerd c PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA J fer?rrAMfP?i'Slen Schond Alsem niet in de kerk te VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1948 Het N.V.V. heeft volgens de N.R.C. in een adres aan de ministerraad zijn wensen ten aanzien van het sociaal-economisch be leid kenbaar gemaakt. Het heeft, aldus het adres, dit beleid gesteund, omdat het daarin een arbeidersbelang ziet, terwille waarvan het gerechtvaardigd is,' van de werknemers zekere zelfbeheersing te vragen bij het stellen van looneisen. In bepaalde kringen lijkt echter de stemming te groeien, dat het nu maar eens uit moet zijn met al die sociale verbeteringen enerzijds, met al die beperkingen der beter-gesitueerden ander zijds. Het bestuur waarschuwt met grote ernst tegen deze stemming, die de grote moeilijkheden in de arbeidersgezinnen even zeer miskent als de vastberaden wil der arbeiders om aan hun huidige levenspeil niet te laten raken. Toegeven daaraan zou grote spanningen en ernstige conflicten te weeg kunnen brengen. Bij de samenwerking tussen de vijf lan den van de West-Europese Unie valt tot dusver de nadruk te eenzijdig op de poli tieke en militaire en te weinig op de eco nomische samenwerking. Zekere kringen pogen de samenwerking in Benelux als een breekijzer te hanteren in het gebouw van onze sohaarste-economie, die slechts ten dele geleide economie mag heten. Het be stuur meent, dat het probleem niet moet worden opgelost door alles, wat voorzichtig en tastend en in afwijkende vormen soms, in de drie landen aan „dirigisme" is opge bouwd, te vertrappen, doch de bestaande maatregelen op elkaar af te stemmen en bij elkaar aan te passen. Verdere vergroting en uitbreiding van de productie acht ook het verbond noodzake lijk. Het wijst er echter op, dat daartoe in geen geval de systemen van premie- tariefbetaling kunnen dienen, die leiden tot het opjagen van de arbeiders. Het is niet tegen de tarieven, die een redelijk verband leggen tussen prestatie en beloning, doch deze dienen dan in nauw overleg met de vakbeweging tot stand te komen. Het ver bond staat sceptisch tegenover een verdere verhoging of uitbreiding van de kinaerbij slagen. Bij de heruitrusting van het be drijfsleven zal de overheid een leiding gevende en toezichtuitoefenende taak die nen te hebben. Voor de verdere industriali satie en de financiering daarvan zal onder overheidsleiding een weloverwogen plan op lange termijn moeten worden gemaakt. Ten aanzien van de scholing en de jeugdbe scherming herhaalt het adres de wensen, die reeds in Juli 1946 tot de toenmalige regering zijn gericht, doch die tot heden onbevredigd zijn gebleven. Wat de wo ningbouw betreft verlangt het verbond een voortvarender politiek. De beheerste loon- en prijspolitiek brengt naar het inzicht van het verbond onver mijdelijk mede, dat ook de bedrijfswinsten moeten worden beheerst. De dividendstop moet onverbiddelijk gehandhaafd worden. Verhoging daarvan van 6 op 9 pet. heeft onder de arbeiders al heel wat verzet ge wekt en wat bekend is geworden aangaan de behaalde winsten, uitgekeerde tantièmes e.d. is niet minder een steen des aanstoots en ook een rem voor de productie. Afschaffing of aanzienlijke verlaging van Prijzencontroledienst en CCD worden ingekrompen Volgens „De Maasbode" zal nog dit jaar de Prijzencontröledïenst van 't directoraat- generaal voor de prijzen ingrijpend gereor ganiseerd worden, hetgeen een niet onaan zienlijke bezuiniging zal betekenen. Er zul len 14 afdelingen van deze dienst worden opgeheven, waardoor het aantal ambtena ren dat thans 1050 bedraagt, met ongeveer 300 zal worden ingekrompen. Dit betekent niet, dat de activiteit van de controledienst zal verminderen of de controle op de prijzen zal verzwakken. De-gevolgen van de inkrimping van het aantal ambtenaren zullen worden opgevan gen door het werk van de mobiele briga des, die ongeveer een jaar geleden zijn op gericht en thans voldoende zijn ingewerkt. In elk der vijf districten zijn drie mobiele brigades, waarvan er een is gespecialiseerd op textiel, een op bouwmaterialen en een meer algemeen is georiënteerd. Ook blijft voor de controle op de prijzen de rijks- en gemeentepolitie ingeschakeld, die in de loop der jaren op dit gebied de nodige ervaring heeft opgedaan. Voorts zal de sterkte van de C.C.D. ook dit jaar tot een vaste kern van 1200 man worden teruggebracht. l,«st van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur NieuWs. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Pianomuziek van Franck en Fauré. 9.30 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Frans kin derkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Liederen van Schumann en Cath. v. Rennes. 12.30 Weer- bericht. 12.33 Dansorlcest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Voor de strijdkrachten. 13.30 Dansorkest. 13.50 Film en toneel. 14.40 Kamerorkest. 15.15 j Jonge kunstenaars. 15.45 Bing Crosby. 16.00 Musetteklanken. 16.20 In het hart van Borneo. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Piano. 18,15 Weekoverzicht. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.15 Land en volk van India, 19.30 Spaanse en Argentijnse klanken. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 De gewone man. 20.12 Zang. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Balletmuziek van Handel. 21.00 De klok heit negen. 21.45 Schets „De moordenaar". 10.00 Lichte muziek. 22.30 Orkest Peter York. 22,37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.20 BBC- symphonie-orkest. HILVERSUM II, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws.' 7.15 en 8.15 Platen. 9.35 Koorzang. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton „Ko ning Alcohol". 10.35 Piano. 11.00 voor arbei ders in continubedrijven. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Weei'bericht. 12.33 Orgel. 13.15 Kalender. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Het Ne derlandse lied. 14.15 Muziekkorps Amster damse politie. 14.50 Streekuitzending voor Drente. 15.15 Philharmonisch Orkest. 16.00 Lezing over „Ontslagproblemen". 16.15 Caba ret. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Om en bij de twintig. 18.15 Gemengd koor. 18.30 Jazzmuziek. 19.00 Artistieke staalkaart 19.30 Wereldraad der kerken. 19.45 „Vrijz. Pro testantisme onder de tropenzon". 20.15 Oké- programma. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.13 BBC-promenadeconcerl uit Londen 22.00 Luisterspel „De rijke mevrouw Brown". 22.35 Kwartet Jan Corduwener. 23.15 Dans muziek. de levensmiddelensubsidies en huurverho ging zouden onvermijdelijk tot een compen serende loonstijging moeten leiden. De ver klaring die de minister-president op 13 Augustus in de Tweede Kamer heeft afge legd, geeft het verbond het vertrouwen, dat in dit opzicht met de belangen der arbei dersbevolking volledig rekening gehouden zal worden. Het adres dringt er tenslotte op aan, dat in samenwerking met de bona fide vakbeweging gestreefd zal worden naar uitbouw van onze sociale wetgeving. Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn overleden Te 's-Gravenhage is in de leeftijd van 72 jaar overleden jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, die 27 jaar voorzitter is geweest van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Jhr. Van Beresteyn is burgemeester van Veendam geweest en heeft zitting gehad de Tweede Kamer en in de gemeente raad van Den Haag. Van de Centrale Ver eniging van Openbare Leeszalen en Biblio theken is hij voorzitter geweest. Hij was Commandeur in de Orde van Oranje Nas sau, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Rechtsridder in de Orde van St. Jan. De teraardebestelling zal Zaterdag morgen op Oud Eik en Duinen in Den Haag geschieden. Kruideniers spraken met minister van den Brink De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft dezer dagen het bestuur van de Vakgroep Detailhandel in Kruidenierswaren ontvan gen. De minister uitte de wens, dat de open lijke protesten der kruideniers tegen de prijsbeheersing gestaakt zullen worden. Hij verklaarde, nader in kennis te worden ge steld met de moeilijkheden en de toekomst van het kruideniersbedrijf. Uitvoerig werd stil gestaan bij de vragen, waarom de toe voer van nieuwe arbeidskrachten zo gering is en waarom vele zaken te koop worden aangeboden. De minister toonde zich een uitgesproken voorstander van een zo spoe dig mogelijk herstel van een vrije handel; hij wees daarbij echter tevens op andere belangen in onze volkshuishouding, waar mede eveneens rekening dient te worden gehouden. De vakgroep heeft besloten in te gaan op een aanbod van het Niva-instïtuut tot overnemen van dit instituut. Zij heeft het plan een stichting voor het vakonderwijs in het leven te roepen, waarvan het Niva- instituut met zijn directeur het centrum zal vormen en waarin misschien ook de kruideniersvakschool te Utrecht zal worden ondergebracht. Stucadoors willen geen loonplafond meer In Rotterdam wordt het 42ste congres van de Nederlandse Stucadoorspatroons- bond gehouden. Een voorstel van de af deling Rotterdam, dat de bond een bindend besluit moet nemen ten aanzien van de loonregelingen, werd aangenomen. De ver gadering vulde dit aan met het foorstel, stappen te doen om te komen tot openbare aanbestedingen en te trachten buitenlandse arbeiders aan te trekken om zo het tekort aan arbeidskrachten en het euvel der zwarte lonen op te heffen. Een voorstel van de afdeling Den Haag, met alle ten dienste staande middelen te proberen het loonplafond in het stuca- doorsbedrijf te doen opheffen en tevens maatregelen te beramen dat de tarieven gehandhaafd worden, werd eveneens aan genomen, in zoverre, dat er van organi satiezijde op het uitbetalen der tariefionen moet worden toegezien om ook op deze wijze de zwarte lonen te bestrijden. Voorts werd besloten een uniform ontslagbewijs voor het stucadoorsbedrijf in het gehele land in te stellen en een commissie in het leven te roepen, die de kwestie van een pensioenregeling voor stucadóorspatroons zal bestuderen. lORJé's KANTOORBOEKHANDEL GROTE HOUTSTRAAT 101 (Adv.) Consequenties voor de woningbouw die daaraan vastzitten In ons nummer van j.l. Zaterdag plaat sten wij een interview met de directeur van het Huisvestingsbureau te Haarlem, waar in vrij sombere klanken tot uiting kwamen over de woningvoorraad te Haarlem. Onze stad wordt steeds dichter bevolkt. Het aantal dubbelbewoningen (gedwongen en vrijwillig) neemt met gemiddeld 00 per maand toe. Het wordt evenwel steeds moei lijker nog wat ruimte te vinden, zodat te verwachten is, dat op den duur dit maand cijfer sterk naar beneden zal gaan. Aan elke elasticiteit komt tenslotte een einde! De directeur vreest dat wij over enige tijd (hij noemde daarvoor het eind van 1949) geheel vol zullen zitten. Er worden wel nieuwe huizen gebouwd voor het volgend jaar is aan Haarlem een bouwvolume van 300 toegestaan maar dit aantal is nog veel te klein om de woningbehoefte der normale bevolkings aanwas op te vangen. Waar moeten de ruim 1000 echtparen die per jaar in Haarlem trouwen ene onderdak vinden? Zo komt van een inlopen op de achterstand in de woningbouw niets. Integendeel, het tekort wordt nog steeds groter! Haarlem vei'keert wat de woongelegen heid betreft in een zeer bijzondere positie. In de oude tijd was de forensenbelasting (de forens moest 2/3 belasting betalen in de woon- en 2/3 belasting in de werkge- meente) een aanmaning om uit financiële overwegingen zo mogelijk in de kerkge meente te gaan wonen. Maar die extra belasting, die ook veel onbillijkheden had, is al lang vóór de oorlog afgeschaft. Sinds 1920 is het zo dat wie er de reiskosten voor over had, in een gemeente kon wonen die hem meer trok dan die waarin hij werkte. Het gevolg is, dat er thans in verhouding met vroeger veel meer- mensen zijn die in Haarlem hun woning hebben, doch elders werken. Dat geldt in het bijzonder sterk voor arbeiders. Daartegenover is het aantal mensen dat in Haarlem werkt en elders (in Heemstede en Bloemendaal) woont, veel kleiner. Daarbij komt nog de omstan digheid dat in veel gevallen de werkgever de reiskosten betaalt. Juiste cijfers over de elders-werkenden zijn niet te verkrijgen, omdat de gemeente Haarlem geen statistiek op dit gebied heeft. Maar wij beschikken over enkele cijfers die ;ekenend zijn. Bij de Hoogovens in Velsen werken 1150 Haarlemmers en bij de Papier fabrieken te Velsen 135. De K.L.M. werkt op Schiphol ook met veel Haarlemmers. Op het traject Haarlem—Schiphol worden door autobusonderneming Maarse en Kroon elke maand ongeveer 600 a 650 abonnementen Uitgevers en boekverkopers hervinden elkaar Het bestuur van de Vereniging ter Be vordering van de Belangen des Boekhan dels deelt mede: „Onlangs werd melding gemaakt .van het onderbreken van het ge organiseerd overleg tussen de Nederlandse Uitgeversbond en de Nederlandse Boekver kopersbond. Onder de leiding van het bestuur van de Vereniging ter Bevordering van de be langen des Boekhandels, de overkoepelen de organisatie in het boekbedrijf, hebben de genoemde organisaties elkaar thans weer weten te vinden. In plaats van te moeten «oeken naar een modus voor een verdere organisatorische samenwerking kunnen deze bonden zich dus nu weer gaan wijden aan het behandelen van .de eigenlijke vraagstukken .in de zakelijke verhouding tussen uitgevers en boekverkopers". afgegeven. Ongetwijfeld zullen er ook nog wel K.L.M.'ers per trein reizen (van Am sterdam per bus).. Belangrijk is ook het aantal ambtenaren dat in Haarlem woont en in Den Haag werkt. Dit blijkt wel uit het feit, dat de Nederlandse Spoorwegen ruim 200 maand- en ongeveer 40 week kaarten op dit traject verkopen. Naar Am sterdam trekken veel handelsmensen en kantoorbedienden, alsook veel arbeiders. De Spoorwegen verkopen 2290 maand- kaarten HaarlemAmsterdam en ongeveer 1000 weekkaarten. De N.Z.H. vervoert ook vele van deze werkers naar Amsterdam. Zij verkoopt 1100 maandkaarten op de lijn Haarlem—Amsterdam en 600 weekkaarten. Bij elkaar dus al een kleine 7200. En dan is er nog geen rekening gehouden met de automobilisten en fietsers. Dit zijn inderdaad veelzeggende cijfers, In een der laatste jaren dat er nog foren senbelasting' betaald werd, namelijk 1919, werd er slechts door 1450 personen foren senbelasting betaald en dat was dan nog het getal der woon- werkforensen tezamen. Uit deze cijfers blijkt duidelijk dat Haar lem in veel het karakter van een woonge meente gekregen heeft. Het tegenwoordige woningtekort maakt het steeds moeilijker voor 't Huisvestings bureau om te voldoen aan de aan drang van de zijde der K.L.M., Hoogovens en andere grote ondernemingen, om woon ruimte voor hun personeel te zoeken. Men zit al met grote problemen om vpor de mensen die in Haarlem zijn een enigszins behoorlijk onderdak te geven. Bij de laatste volkstelling zijn er ge gevens gevraagd over de inwoners die el ders werken. Als eenmaal die cijfers be kend zijn, zal men dus enigszins een indruk krijgen. Jammer is alleen dat er geen split sing is gemaakt, want er is een verschil of. men te doen heeft met een Amsterdammer die in Haarlem woont of een Haarlemmer die in Amsterdam werkt. Evenzo of een Velsenaar in Haarlem woont, of een Haar lemmer is Velsen werkt. Als er in Velsen meer nieuwe woningen klaar komen, zal het natuurlijk tot een ge volg hebben dat Hoogovenarbeiders die nu in Haarlem wonen, naar Velsen trekken. Haarlem zal dus snelle aanbouw in Velsen toejuichen. Het zou van belang zijn te weten welke mensen die nu feitelijk tegen hun zin in Haarlem *wonen op den duur naar de gemeente willen verhuizen waar zij wer ken. Dan zou met de woningbouw in Haar lem en elders daarmee rekening gehouden kunnen worden. Zo als de zaken nu staan pleit er veel voor dat Haarlem een grotere toewijzing krijgt voor bouw van nieuwe woningen! Haarlem moet nu immers ook voor veel Amsterdammers voor woningen zorgen. DE HELPENDE HAND hebben wij nog steeds aan al onze cliënten kunnen reiken. Schaart U daar ook onder; U zult er plezier van hebben! Maardan vandaag nog een telefoontje of Uw kolenbonnen 3 en 4 naar: BRANDSTOFFENHANDEL Friese Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 141G4 13904 (Adv.) Diepzee-onderzoek tijdens reis van O 24 naar de West De onderzeeboten „O 24" en „Zeehond" zijn Woensdag van de onderzeebootbasis in de Waalhaven te Rotterdam vertrokken naar de West, waar zij met Hr. Ms. „Van Kinsbergen" zullen oefenen. De reis, die ongeveer een half jaar zal duren, wordt meegemaakt door de heren G. J. Bruins, civiel-landmeter bij de Rijksdriehoek- meting en drs. H. J. A. Vesseur, weten schappelijk medewerker van het K.N.M.I. in De Bilt. Zij zullen met het slinger toestel van prof. Vening Meinesz zwaarte krachtwaarnemingen doen aan boord van de „O 24", die daarvoor door de marine voorzien is van een aparte lodingsinstal latie. Admiraal C. E. L. HelMch kwam voor het vertrek afscheid nemen van de be manningen, daar hij bij terugkeer van de boten niet meer in dienst zal zijn. Na een inspectie door de commandant Zeemacht, Schout bij nacht J. J. L. Wil- lïnge, heeft prof. Vening Meinesz, die aan de voorbereiding van deze reis een groot aandeel heeft gehad, er aan herinnerd, dat ook prof. Piccard uit Antwerpen was ver trokken voor zijn diepzeeonderzoekingen. Prof. Vening Meinesz meende echter, dat de expeditie, die uit Rotterdam vertrekt, in de wetenschappelijke wereld even hoog, zooniet hoger dan die van prof. Piccard wordt aangeslagen. Plan tot herbouw van 8000 boerderijen Voor de financiering is f450 millioen nodig Er is een regeling ontworpen voor de financiering van de herbouw van ver woeste boerderijen. Geraamd wordt, dat hiervoor een bedrag van 450 mil lioen nodig zal zijn. Volgens de ont- wei-p-regeling verleent het ryk een bij drage op de grondslag van de waarde der boerderijen in Mei 1940. Het verschil tussen de rijksbijdrage en de herbouwkosten zal voor een deel over brugd worden door een kleine investering door degene, die tot herbouw overgaat. Zij zal variëren al naar gelang de grootte en het type van het bedrijf meldt „De Maas bode". De verder vereiste bedragen zullen ver kregen worden door enerzijds rentedragen de hypotheken en anderzijds renteloze cre- dieten. Geraamd is, dat van de 450 mil lioen, welke vereist zijn, de rijksbijdrage circa 77 millioen zal opleveren, de rente loze credieten 283 millioen en de rente dragende hypotheken 71 millioen. Het restant zal eigen investering moeten zijn. Het rentedragend deel van de te ver strekken leningen zal als hypotheek worden gegeven. Institutionele beleggers zouden de gelden moeten verschaffen, die een rente van 31/2 Pet. zullen ontvangen, als de mi nister van Financiën zich althans met hun wénsen in dit opzicht kan verenigen. De looptijd zou 50 jaar zijn met een jaarlijkse aflossing van 2 pet. Voor de renteloze cre dieten, welke niet als hypotheek worden verstrekt, zou de looptijd op tien jaar be paald worden. De regeling heeft betrekicing op het her bouwen van ongeveer achtduizend boerde rijen. Er gaat niets boven CUSTARD.MAÏZENA Stafford Cripps zoekt het herstel in doeltreffender werkmethoden (Van onze correspondent te Londen Het Trade Union Congress, oftewel het Britse N.V.V., is op de zojuist geëindigde jaarlijkse bijeenkomst, geleid door een vrouw, Florence Hancock, en togeesproken door de aartsbisschop van Canterbury, die een wijs gebruik van macht aanbeval, op nieuw met de harde werkelijkheid gecon fronteerd. Het Vakverbond bevindt zich in een moeilijk parket, omdat het orthodoxer is dan de Labourregering en zich moet aan passen aan tal van onpopulaire maatrege len, waarvoor het kabinet tenslotte niet is teruggedeinsd. De vakbeweging teerde nog teveel op het glorierijk verleden en oriën teerde zich te traag op het heden. Schoor voetend aanvaardde men destijds de aan beveling der regering om af te zien van streven naar loonsverhoging, omdat deze alleen maar inflatie in de hand werkt. Staf ford Cripps, de exponent van het „gezonde verstand" in de Britse socialistische politiek, kwam zelf naar Margate om het T.U.C. wakker te schudden! Op glasheldere wijze betoogde hij, dat het reële loon alleen door grotere productie kan omhoog gaan. Cripps' politiek begint nu vruchten af te werpen. De inflatie is over het algemeen tegengehouden. De productie stijgt. Er is thans een vleugje economisch herstel zicht baar. De uitvoer bedroeg in de eerste helft van dit jaar 30 meer dan in 1938. tégen nog maar 16' in de laatste helft van 1947. Men bezuinigde op dollars 20 en in plaats daarvan schakelde men over naar andere valuta-gebieden, zodat de toevoer van voedsel en grondstoffen gehandhaafd bleef. Bovendien steeg de uitvoer naar Amerika met 23 en naar andere landen met 19 Desalniettemin blijft het gat in de handelsbalans angstig groot. 9. Op die san" kwamen verschillende deuren uit en plotseling begreep Panda, dat hij in een gevangenis was. Nu begreep hij er helemaal niets meer van. Hij was toch zeker geen 'mis dadiger? Maar veel tijd om na te denken werd hem niet gelaten, want, zijn bewakers stonden stil voor een deur en ontsloten die. Panda zag een donkere ruimte voor zich. Hij kreeg een duw in zijn rug, struikelde over de drempel en kwam vrij onzacht op de stenen vloer terecht. Knarsend hoorde hij de deur achter zich dicht gaan, de sleutel in het slot omdraaien en de grendels ervoor schuiven. Even later werd alles stil en Panda was alleen. In het begin kon j hij geen hand^ voor ogen zién, maar toen zijn ogen wat aan de duisternis gewend waren, begon hij vaag de omtrekken van zijn verblijf te bespeuren. Erg vrolijk zag het er niet uit. Heel in de hoogte zag hij een getralied raampje, waar een vaal schemerig licht door viel. De muren van zijn kerker waren van. steen en overal droop het vocht er langs. In de verste hoek stond iets, dat op een houten bank leek en Panda kon zijn ogen haast niet geloven, het leek wel, of er iemand lag te slapen. Aarzelend, sloop hij naderbij. Nee, hij vergiste zich niet. Daar Idg ietnand. Nu stond hij op. Panda's ogen werden groter van ver bazing. Joris Goeabloed stond voor hen iNienwe |Jltö Wie door De Erf-en '°'S' werd gevoerd, vindthi® mei geheel beanhj regelrecht uit een £3' S'^ komen, hier is de 2L ning gedrukt rehoJl al verraadt. dVSS,»* teft* sombere, mgefti®»» «"atv"* schema met weer te ifteftfts» koombare noodlottighS6? ls Sjs ft*' vuist iedere ontwik®'«t (als haar eigen "?g d'e zich ker wordt) en af speelt' onder gaat aan de leve/? «ft haar grootmoeder mee vil1* zame onthullingen «it«L ontrouwe vrouwtfift»ft kokend vet In het gertehtïft 5- S de sfeer nog DekleSjgji en de ISerderijd,ChtgemetKlfe A'/ De kern van de zaafc- 4 teister zelf zo neerslaat; -0cb' dat h gegeven meer 's' ent*' door wat er van haar L- ,Wordt v'-/ taat is een somber schilS liikt détails zeer boeiend dan een kleur?" staat s1 u Heel wat, zoals ioXtfS 2? roman in zulke vragen ïwf? al dat alleen van Jo Boerf ïïi? »«S nieten valt. Dat is groot ft*!®! zichzelf en zou inSg"„3>X werk weer op een hoger ieaü®»® kan bereiken nu het aan a korri®è:v bare krachteloosheid vw J? het niet steeds. Zo Volgens „de Volkskrant" Het was"SïuZjh'bteg- filmmaatschappij tocgestol De productie-resultaten zijn te opmer kelijker, omdat Engeland in technologisch opzicht een enorme achterstand heeft. Op het jaarlijkse wetenschapscongres, ditmaal te Brighton gehouden, is daarover menig mals woord gezegd. Men kijkt nu hoopvol uit naar de atoom-energie, maar wat deze ook in de komende 20 ja?r moge presteren, thans zou men reeds in één slag veel meer kunnen bereiken, indien men maar de mo menteel reeds bekende ontdekkingen op an- der gebied in de industrie toepaste! De steenkoolproductie per man is lager dan 30 jaar geleden toen alle kool nog met de hand werd gehouwen. De katoenindustrie brengt minder voort dan 15 jaar geleden. Wetenschappelijk onderzoek in de bouw nijverheid wordt met ijver betracht, doch de huizen worden er niet beter op. Ook Cripps is van oordeel, dat het niet zozeer aankomt op spieren, dan wel op hersens. Dat er in de afgelopen jaren meer gepro duceerd is, komt door het grotere getal arbeiders, dat tewerk werd gesteld. De grens daarvan is echter bereikt'. Daarom zal er nu individueel meer gepresteerd moe ten worden. Langer werken? Het is luiheid van geest, die dit aanbeveelt, zegt Cripps. Niets irriteerde de mensen meer dan elke das op straat te moeten lezen: „werken of gebrek lijden". Cripps zoekt de verbetering vooral in doeltreffende werkmethoden, betere samenwerking tussen de bedrijfs- genoten en betere bedrijfsorganisatie. De beste bedrijven moeten als voorbeeld voor alle andere gelden. Bedrijfshervorming? Kerk te Amsterdam tijdens' 1 gingsplechtigheid filmopname» ft De heer Alsem zou een schrifteliiv *- belofte niet in de kerkte'2 'h'? geschonden. Dit zou de vtxmai zijn van z.jn schorsing al, mT* De film is in beslag genomm 1 gaan of enkele gedeelten wel Stemming zijn met de waardighe^?' inhuldigingsplechtigheid en o! Alsem materiaal van de LeeertiL heeft gebruikt voor de fflm m commerciële exploitatie wiW. k. De film is in Engeland hiervoor aan de heer Alsem geate? waren verstrekt. De heer Alsem heeft verklaard at de film in zün vrije tijd heeft op»,™, met zelf bekostigd materiaal. De H snel mogelijk ter ontwikkeling naar F° land overgebracht, nadat de chef v-,K Militaire Kabinet van het ministerie Oorlog de mondelinge toezegging hao daan, de hiervoor vereiste „mou~5 order" zo spoedig mogelijk te aallea» zenden. Met betrekking tot de mededeM a het licht in de Nieuwe Kerk onvoldtU zou zijn geweest voor het opnemen Taea kleurenfilm, verklaarde de heer Ais- dat hij een speciale camera heelt f" welke hier te lande nog vrijwel bruikt wordt. Ook in ons land een school voor slechtziende kinderen! Zoals is medegedeeld, bezocht Koning Juliana tijdens haar kort verblijf met Phu Bernhard in Londen ook de John Ru& school, een speciaal opleidingsinstituutvoof] ^Slechtziende kinderen. Nader vernemen wij, dat de Koiku zich wilde oriënteren over de op de g. noemde school gevolgde methoden, als voorlopig onderzoek naar de evenltó mogelijkheid, een soortgelijke school inosj land te doen oprichten. n me; Trouwens van vele kanten wordt het vraagstuk van bedrijfshervorming aan de orde gesteld, met name in liberale kringen, De idee van deelgenootschap wordt steeds sterker. Voorlopig zal dit nog wel een uto pie blijven. De grote vraag is, hoe de zaak onmiddellijk op gang te brengen? Materiële prikkels om meer te presteren zijn er wei nig. De dure tabak en het dure bier zetten kwaad bloed. Cripps rekende voor, dat de citroen van winsten en dividenden ook niet verder kan worden uitgeknepen. De arbei ders hadden een zekere matiging in loon eisen geaccepteerd, indien ook de winsten zouden worden beperkt. Indien men deze met een kwart aftapte, zou iedere arbeider niet meer dan 4 pennies (20 cent) in het pond meer krijgen! Tegenover de ontevredenheid stelde de koele Cripps begrip voor de situatie. Het Vakverbond kan de aangesloten organisa ties de wet niet voorschrijven. Zullen de bonden zich nu onthouden van voor de regering hinderlijke agitatie? Men mag dit eisen, juist omdat er geen officiële loon stop is. In de laatste drie maanden kregen talrijke groepen loonsverhoging, omdat ze te veel achter waren-geraakt. Voor zover de agitatie aan de communisten is toe te schrijven, kan geconstateerd worden, dat op het congres hun invloed belangrijk terug liep. Hun bestuurscandidaten kelderden de een na de ander. Ook in het Wereld-Vak verbond schijnt het T.U.C.wiens vertegen woordiger, Arthur Deakin, daarvan voor zitter is, met de communisten te willen af- I rekenen! Vrienden. Naar te Madrid verluidt zal ge- neraal Franco in October een officia bezoek aan Lissabon brengen. De pa te Madrid publiceerde een serie officia publicaties over de Spaans-Portui vriendschap om de publieke opinie voir te bereiden op deze eerste officiële reis van het staatshoofd sinds elf jaar. Het vriendschapsverdrag tussen Sjfcnje Portugal, in 1939 getekend, en het Ibe risch verdrag, getekend in 1942, moetes herzien en vernieuwd worden. Vrienden? In de Indonesische republiek is, naar Antara meldt, een voorbereidend comité in het leven geroepen ter oprich ting van een i vrienda van de Sovjet-Unie. Het doel van organisatie zal zijn het uitwisselen va bevorderen van wetenschap en cuitc en het versterken van de vriendschap met de Sovjet-Unie. Huid gered. Het vonnis van Ilse Koch, ca weduwe van de vroegere commanoar. van het concentratiekamp Buchenjral dat wegens wreedheden „levens™? luidde, is door het Amerikaanse nu* laire bestuur veranderd in vier jaar ge vangenisstraf. Tijdens haar proces we- zij ervan beschuldigd lampekappen van de huid van getatoueerde gevangenen» hebben laten maken. De gevangen zouden speciaal uitgezocht en vervet gens ter dood gebracht zijn. Koning en admiraal. De Britse admiralitat heeft bekend gemaakt, dat komngjW derik van Denemarken de eretitel verleend van admiraal van vloot. Deze onderscheiding val. met de plechtige opening vanj^-- tentoonstelling in Kopenhao bezoek aan Kopenhagen van 1 dépötschip voor duikboten en onderzeeërs. acht Niemand ontzien. Het blad van nistische partij in de SowMfc" „Prawda" heeft in een kolom verklaard dat de secretary f raai van de UNO, Trygve werktuig en een trouw dienaar^ het Anglo-Amerikaanse blok, UNO tracht te ondermijnen .jt De schrijver Viktorof v^k Lie in zijn rapport over het op 30^ eindigende jaar acties v - Amerikaanse blok he®|j en over- gericht waren op ontwyki g treding van het statuut d Uranium. In Denemarken is bek^ maakt, dat Deense ond Groenland sporen hebben g uranium.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2