Jaarverslag Hoogovens1947-1948 Van Gelder's nieuwe Sportpark een fraai complex Kwartet in een flat .«nstelfcn van een open- V»'1 fin goed en nutüg werk is é^'1, rooiden wordt bewezen rut r ie IJ .r de vijf maanden, die er "taeming van bibliotheek zijn verlopen, is het ^Senden geleidelijk toege- Ji belangstel'® jn de zomermaan- ®r „binnenwerk" als „de 1 til®'!Er worden aangemerkt, '"Jnê viel te bespeuren gedu- «pySat maar de av?nden van St*;iSemW hebben dit ruim- «"iSvSderihg die in de voor- 11 1 n aan de Heidestraat, het school ro a werd gehouden, Tie staan dat er reeds 187 per- d3 .Weven staan als „vaste lezers d3iaeeschreve den met mlnder ^RSen uitgeleend op 66 uitleen- Geringe „lecsprijs". is dit aantal van hen, die "i snede lectuur, in een gemeente pfCnaai8oe° n0g zeer miniem te »,-ii!«adering was het er dan hiér een oorzaak voor ee"S je conclusie na gehouden dat over het algemeen het *aA°t wereldgebeuren zulk een de mensheid, dat er geen 'finning en rustige ontspanning JhMdB reden, die van minder d if schijnt volgens het bestuur '"bet misverstaan van de finan- m diit men lid moet "ft vereniging Openbare lees- fl idmastschap bedraagt 2.50 per L! ïvelen van mening dat daar- een bedrag per boek moet wor- H Dit is echter niet waar. Voor kan men in dat jaar pre- S^ÏÏbSen km als men zelf ver- vlug leest en veel tijd daarvoor s'Zheelt, kan dus practisch elke verschillende boeken halen. Dit IJMUIDER COURANT felsen en de N.I.W.I.N. jE avond van 14 September jongst- .ilit Prins Bernhard door de radio a "edaan op aller offervaardig- „i die het mogelijk moet maken aan de Simmen en vrouwen over zee, ter £b,id van het komende Kerstfeest, Srakket te overhandigen. ^plaatselijk N.I.W.LN-comité is er ^"overtuigd, dat de woorden van Prins .'Ld geen aanvulling behoeven en 5 dat, mede door de offervaardigheid ••'de inwoners dezer gemeente, het ge ndoel kan worden bereikt. Hiervoor ,Lt echter nodig zijn dat vele personen witaam zijn bij het verkopen van eti- uU welke met de namen van de kopers tfe Kerstpakketten worden geplakt. Het comité doet daarom een beroep op ia die in de gelegenheid zijn te helpen, L mondeling of schriftelijk te melden hij ^secretariaat van het plaatselijk NIWIN- pté, Zeeweg no. 274 te Driehuis. IJ muiden jubilarissen bij „De Daad" Diasdag 28 September zullen de heren j J, F. Erenst en G. W. Jimmink, respec- directeur en boekhouder bij de XV.Visserij Mij. De Daad het feit herden- indatzij voor 25 jaar de naamloze ven- ö&hap oprichtten en sindsdien daarin riHbroken werkzaam waren. Op die wordt des middags ten kantore een gehouden. D= heer Jimmink zal op die dag het be- verlaten om van zijn pensioen te gaan pieten. MARKTBERICHTEN 18 September 1948 Aanvoer. J) listen tong en tarbot, 30 kisten haai, 20 öa poon, 100 kisten kabeljauw, 30 kisten «kis, 10 kisten wijting, 180 kisten schelvis, yfciten schol, 140 kisten schar, 15 kisten en makreel, 100 kisten diversen, v, haring. Totaal 7702 kisten. Visprjjzen. I; gr. tong 3,753,45; md. ls| S50—3,45; kl.md. tong 3,10—2,90; ld. 12,50-2,30; kl. tong II 1,751,65; kl. tong 120-0,65; tarbot I 3,80—3,60, alles p. 1 kg. rnbot II164; tongschar 7572; schartong Wi;haai 31—29; kl. griet 5750; poontjes -4)0; ham 61; haring 9,80—6.30; bot 54— I/Ja per 50 kg. i Tawlers met f33.200 besomming. Besomming-en. «Maria f9600; IJM 8 En Avant f 8960; M Libra f13,630. 120415120; KW 92 f 1490; KW 28 f 2680; Hf 1430; KW 72 f2100; IJM 229 f 1060; «f270; IJM 11 f2230; IJM 276 f80; «{760; IJM 240 f980; IJM 5 f 2050; aa'f2040; UK 35 f 1600; KW 64 f 2820; If 210 Velsen-Noord s reed tegen auto op .te van de Smidt van Gelder se reed Zondagavond te ongeveer half 21-jarige wielrijdster H. P. uit Be stegen de achterzijde van een per- JW auto, bestuurd door mevr. v. II. uit waarvan zij lichte ver- aan de kaak en de knieën be- feu. H, week met richting-aangeven gfcwtttste rechterkant van de Wij- uit om daar te stoppen. De sok in de richting pontveer „5bemerkte deze manoeuvre te laat, J ™l' een hond werd afgeleid. Zij niet haar fiets tegen de auto en tegen de grond. 9e Jong's SPECIAAL OPTIEK «ilopig Dinsdags 10—5 uur 42 vAdv.) Agenda voor Veisen en ÏJinuiden *)™DAG ï0 SEPTEMBER. 'Mum „Houdt de dief". fctawm1, Jeky11 and mr- Hyde"- te""«>e!gadrotog?Chtige °Penbare ti«C0] ,?®SDAG 21 SEPTEMBER. berekend over een geheel jaar betekent een 150 boeken voor twee gulden vijftig. Voor de jeugd is het bedrag zelfs nog lager gesteld. De leeszaal. De leeszaal, die in hetzelfde gebouw grenst aan de bibliotheek, mag zich even eens in de belangstelling van het publiek verheugen. Menigeen maakte van de gelegenheid ge bruik om kennis te nemen van de schat van tijdschriften en dagbladen van iedere rich ting. Men kan nu eenmaal niet op alles ge abonneerd zijn, en niettemin toch interesse voor verschillende onderwerpen hebben. Zowel in de lees- als in de studiezaal wordt hieraan tegemoet gekomen. De entree tot deze beide lokaliteiten is kosteloos, het ver blijf is er aangenaam en de enige voor waarde tot het betreden ervan is: niet spreken. Buitengewoon succes voor het T.B.C.-comité Het optimisme van het geheel gewij zigde actie-comité ter behartiging van de tuberculose-bestrijding is Zaterdagavond in gebouw „Concordia" niet ongegrond ge bleken. Voor de uitvoering van de gees tige klucht „De familie van mijn vrouw" door de Toneelclub der Buurtvereniging „Schulpen" was de belangstelling zo groot dat voor een bijna uitverkocht huis werd opgetreden. De voorzitter van het comité, de heer Joh. Hommes liet in zijn openingswoord uitkomen dat de aandacht van ons volk thans en in de toekomst moet zijn gericht op de t.b.c.-bestrijding, een ziekte die brede lagen van ons volk bedreigt. Hij verwel komde de t.b.c.-vereniging afdeling Velsen en het „Schulpen"-bestuur, dat hij buiten gewoon erkentelijk was voor de geheel be langeloze medewerking, ook en vooral die van de toneelgroep. De firma Waterdrinker te Beverwijk had de gehele tooneelaankle- ding gratis voor deze avond afgestaan. Dankbaar was de heer Hommes ook de directie der papierfabriek voor het gratis gebruik van „Concordia", de medewerking van Velsen s gemeentebestuur, dat de toe gang belastingvrij stelde, de neringdoenden van „Noord" en het dorp Velsen en de Raket-ijsfabriek die honderden ijsjes schonk. Ook de medewerking van de Gé- Pi-He-Tro-boys met aardige entre-acte- muziek was belangeloos en zelfs balmuziek en -leiding kostten niets. Zó moest het financiële resultaat voor honderd procent vruchten afwerpen en dit vond bij alle aanwezigen grote waardering, want alle tombola-loten gingen vlot van de hand. De medewerking van „Schulpen" vond spreker tevens een goede stimulans voor de Buurtverenigingen „Watervliet" en „Da Costa" om later ook iets voor de zwakken te doen. Vervolgens gaf de heer Hommes een kort overzicht van het wel en wee van het comité sedert 1934, dat bestond uit de heren H. M. Strating, J. Schilp, J. Met selaar, J. Hommes en de stuwkracht van de heer Peek. Tot 1940 ging alles vlot; toen moest het mooie werk worden gestaakt. De heer Stra ting keerde niet weer, de heer Schilp is reeds twee jaar aan het ziekbed gekluis terd en enige maanden geleden ontviel het comité de heer Peek, de eveneens onver moeibare werker. De nagedachtenis van de overledenen kon volgens spreker niet beter worden ge- eerd dan door de vorming van een nieuw comité. Dit bestaat thans uit mevr. Stra ting en de heren N. v. Domselaar, G. Hom mes en J. Hommes, bijgestaan door een volijverige damesgroep. ,De familie van mijn vrouw" droeg on getwijfeld zeer veel bij tot het succes van de avond door een uitstekende vlotte uit voering, die de zaal vaak deed daveren van de lach door de goed getypeerde dilettan ten, welke de komische verwikkelingen en verwisselingen van baby en piano prachtig' tot uitdrukking lieten komen. Regisseur Kramer en spelerssters) komt dan ook alle lof toe. Een bal onder leiding van de heer Dors en muziek van Roemers Band besloot deze succesvolle avond. W. Opbrengst collecte De Noord-Velsense bevolking heeft de straat- en huiscollecte voor de t.b.c.- sanatoria „Zonnegloren" en „Sonnevanck" vrij goed bedacht. Een bedrag van f 263. was het mooie resultaat. De Vrijdag gehouden collecte ten bate van de tuberculosebestrijding van het personeel der Nederlandse Spoorwegen bracht in de gemeente Velsen f 844.89 op. Vios IV bracht Katwijker binnen Zaterdagavond heeft de VIOS IV (IJM de logger KW 85 die met machine- schade ter hoogte van Wijk aan Zee voor anker lag, de IJmuider haven binnenge bracht. ,/n Wereld vol bewondering" ,,'n Wereld vol bewondering", afgeleid van de Franse titel „Sortilege exotique" was de naam van de film, welke Zondag in de gymnastiekzaal van de R.K. Meisjes school aan de Corverslaan door de Fathers van Mill Ilill werd aangeboden en die een goede belangstelling genoot. De leiding be ruste bij de Fathers Van Enckevoort en Van Rossel. Eén van hen leidde de avond in en herinnerde aan father Rottinghaus, die voor enige maanden uit Velsen-Noord als missionaris naar N.-O.-Borneo tussen Daj aks en Chinezen is getrokken. De Mill- Hill-missionarissen arbeiden in vreemde landen en bewerken twaalf missiegebie den die zich uitstrekken over Nieuw-Zee- land met de Maori's, India met de Hindoe- stammen, de Stille Zuidzee, Madagaskar, Indo-China, Noord- en Midden-Afrika, die alle hun eigen afgodendiensten hebben, maar vooral zeer oude culturen bezitten. In deze wereld vol afgodendienst wacht de R.K. kerk en haar missionarissen nog een enorme taak om het Christendom ingang te doen vinden. Dat dit geen gemakkelijke taak is, bewees de buitengewoon mooie, in teressante en leerzame film, waarin men een lange reis maakt door verschillende landen. Fraaie beelden van het exotische leven en van de verschillende zeden en ge woonten gaven slechts een vage indruk van dit alles omdat men zich tot fragmenten moest bepalen. De aanwezigen zagen voorts nog een belangwekkend stukje missiewerk in Afrika. De geluidsweergave met de gesproken Nederlandse tekst van Leo Pa- gano kon jammer genoeg niet volledig vol doen voor hen, die achteraan een plaats hadden. laarvergadering van B.V. „Schulpen" De Buurtvereniging „Schulpen" houdt Dinsdag 28 September in café „De Tunnel" aan de Wijkerstraatweg haar jaarvergade ring. De agenda omvat behalve de gebruike lijke verslagen van secretaris en penning meester een bestuursverkiezing. Periodiek treden af de heren J. W. L. Scherpenhuizen, voorzitter, J. A. de Dood, penningmeester, C. van Voorbergen, algemeen functionaris en mej. J. de Vries, tweede secretaresse. Behalve laatstgenoemde stellen allen zich herkiesbaar. Verder worden van bestuurszijde mede delingen gedaan en bestaan plannen tot vorming van reiskassen. Kinderfeest van „Sparta" De gymnastiekvereniging „Sparta" geeft Zaterdagmiddag 25 September a.s. in ge bouw „Concordia" een kinderfeest voor alle adspirant-leden. Het programma ver meldt onder meer een poppenkast- en een filmvertoning, waarbij de kinderen tevens getracteerd zullen worden. Santpoort BEGIN VAN BRAND. Zondagmiddag werd de brandweer op geroepen voor een begin van brand in de Zinneveldlaan. De brand, die spoedig ge blust kon worden, was ontstaan in het pla fond van een overdekte poort, die tussen twee huizen doorloopt. De oorzaak van de brand is onbekend. CONCERT DER BLINDEN. Het Amsterdams blindenkoor geeft Vrij dagavond, ten bate van de Amsterdamse Blindenvereniging, een concert in de Ned. Herv. Kapel. Het programma vermeldt in strumentale, zowel als vocale muziek en declamatie. Verhoging van het maatschappelijk kapitaal Wij ontvingen het jaarverslag van de' Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. over 1947/1948. (Het boekjaar loopt tot 31 Maart). Herinnerd wordt aan de plaatsing van f 6.448.800 aan gewone aandelen in No vember 1947. 1 April had de aflossing van het resterende deel van een obligatie lening plaats tot een bedrag van f 2.640.000. Er werd evenwel een onders- handse overeenkomst gesloten om het mo gelijk te maken later een gelijk bedrag op te nemen, evenwel tegen een lagere rente. Aangezien een groot programma van ver beteringen, aanvullingen en uitbreidingen van diverse installaties der fabriek ter hand genomen is, blijft de behoefte aan geldmiddelen onveranderd bestaan. Nu vrijwel het geheele maatschappelijke kapitaal van 33 millioen gulden geplaatst is, wordt aan een buitengewone vergade ring van aandeelhouders voorgesteld dit kapitaal tot 50 millioen te verhogen. De vijfde Siemens-Martin-oven kwam gereed en is in werking gesteld. Met de bouw van de vierde cokes-batterij werd een begin gemaakt. De herbouw van de bijproductenfabriek van de cokesfabriek, die in de oorlog zeer ernstig beschadigd werd, is aangevangen. Dit is hét laatste object waarvan de oorlogsschade nog her steld moet worden. De eerste 12 woningen konden in ge bruik genomen worden. Bevorderd kon worden dat door een bouwvereniging ruim 100 woningen worden gebouwd, bestemd voor personeel. De staalproductie werd uitgebreid door dat de vijfde staaloven in gebruik gesteld werd; de ruwijzerproductie kon worden opgevoerd doordat in Februari 1948 be gonnen werd met drie ovens gelijk te wer ken. Om dit mogelijk te maken moesten belangrijke voorzieningen getroffen wor den. Thans worden aan alle inrichtingen der fabriek zulke hoge eisen gesteld, en wordt op verschillende punten met een dusdanig geringe reserve gewerkt, dat ook meer blijvende voorzieningen moeten wor den getroffen om deze uitbreiding der pro ductiebasis ook op den duur te kunnen handhaven. De productie van de derde hoogoven draagt belangrijk bij tot de exportmoge lijkheden en daardoor tot de winst-capaci teit, aangezien de vraag naar ruw ijzer op de wereldmarkt nog steeds zeer ruim is en de prijzen lonend zijn. In 1946/1947 werd 222.129 ton ruw ijzer geproduceerd, in 1947/1948 322.585 ton. Voor export was in het eerste jaar 120.105 ton, in het tweede jaar 194.135 ton beschik baar. Het maken van de walserij -producten werd ook verder ontwikkeld. Deze worden vrijwel uitsluitend op de binnenlandse markt afgezet. In de walserij voor dikke platen werd een tweede ploeg ingezet. Bin nenkort wordt ook begonnen met het leve ren van scheepsplaten. Met de Scheeps bouw is een regeling getroffen voor de levering van een belangrijke hoeveelheid. Thans wordt ook aan Hoorn gas ge leverd. Het personeel is boven de 6000 gestegen. De directie constateert met tevredenheid dat de arbeidsproductiviteit is toegenomen, waartoe de invoering van een premiestelsel ongetwijfeld heeft bijgedragen. Een ver dere opvoering behoort tot de mogelijkhe den zo meent de directie. Opnieuw werd het nodig geacht het per centage der afschrijvingen te verhogen. Thans is voor afschrijvingen f 5.5 millioen bestemd. Een bedrag van f 1.000.000 is, met in stemming van de raad van commissaris sen, gereserveerd voor de stichting van een nader te omschrijven Reserve Personeels belangen. De verdeelbare winst blijft f 2.688.245. Uitgekeerd wordt 4 pet. op prioriteits aandelen, 514 pet op preferente aandelen, 414 pet op oude gewone aandelen en 2 A pet (de helft van 4% pet) op nieuwe ge wone aandelen. Dan blijft nog over f 1.375.871. Van deze overwinst wordt volgens de statuten f 328.365 uitgekeerd aan de Raad van Com missarissen, de directie en de houders van oprichtingsbewijzen. Het restant f 1.047.506, vermeerderd met he.t onverdeelde winstsaldo van het vorige boekjaar, komt ter beschikking van de algemene vergadering van aandeelhouders. De directie stelt voor daarvan uit te keren 3% pet op de oude gewone aandelen en 134 op de nieuwe gewone aandelen. Dan blijft er een saldo van f 107.730 over voor de nieuwe rekening. Dan zal de totale uitkering bedragen 4 pet op de prioriteits-aandelen, 7 pet op de preferente aandelen, 8 pet op de oude ge wone aandelen, 4 pet op de nieuwe gewone aandelen, met een uitkering van f 70,07 op de oprichtingsbewijzen. Het fabrieksterrein en de installaties staan op de balans voor f 63.823.026, waar van f 35.873.194 is afgeschreven, zodat het restant f 27.944.822 is. Voor reservedelen komt daar nog bij f 2.972.709 en voor pro ductiemiddelen f 2.463.010. Herinnerd wordt aan het overlijden van prof. dr. N. J. Polak, regeringscommissaris, die grote verdiensten voor de Hoogovens en Staalfabrieken had. In ons nummer van Donderdag j.l. deden wij mededelingen over herstelwerkzaamheden, die vermoedelijk in 1949 zullen worden uitgevoerd op Beeckesteynin Velsen. - Hierboven een reproductie van een gravure die dit mooie land goed te zien geeft, zoals het in het begin der 18e eeuw was. Zeer grote vangsten maken nu de drijf- netloggers. De KW 65 had zo'n overvloe dige vangst haring met de laatste „trek", dat de logger tonnen tekort had. De haring werd gesteurd en zoiang tot binnenkomst te IJmuiden in de „krebben" bewaard. In totaal had de logger 38 last haring of 640 tonnen vol gevangen. In de vissershaven zijn aangekomen de twee door de regering uit Duitsland aan gekochte marineschepen. Deze schepen hebben ligplaats aan de. halzijde nabij de kop van de haven. Met het verbouwen van deze schepen tot trawlers zal nog wel een jaartje gemoeid zijn. Zaterdag was er weer een zeer grote aanvoer van verse haring. Over het alge meen was de kwaliteit niet zo best zodat de haring zeer goedkoop verkocht werd. Grote partijen werden verkocht om te wor den gesteurd. Deze haring wordt later tot zure- en rolmops-haring verwerkt. Een witte raaf was de aanvoer van de trawler Libra IJM 98. Schipper Spaander man blijft als enige nog de voorkeur geven aan de verse visvangst. Ook Zater dag had de Libra een prachtige vangst van 500 kisten vis. Nu de haring Zaterdag goed koop was waren de resultaten van de Libra die een prachtige besomming maakte des te opvallender. Agemdsa voor Beverwijk MAANDAG 20 SEPTEMBER Kennemer Theater 7 ij 9.15 uur: „Won derman". Luxor Theater 7 en 9.15 uur: „De regen kwam". W.B. Theater 8 uur: „Vliegende tijgers". Corso Theater (Castricum) 8 uur: „Ma dame Curie". Grote belangstelling bij de opening Het opofferen van Van Gelder's Sport park aan de Wijkerstraatweg ten behoeve van de uitbreidingsplannen van Velsen- Noord beeft er toe geleid, dat een nieuw sportpark is verrezen op de uitgestrekte terreinen van Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken in het prachtig gelegen duin- en bosgebied van „Tussenwijk", welk sportpark onder grote belangstelling van vele autoriteiten en sportverenigingen Za terdagmiddag officiéél in gebruik kon wor den genomen. Dat dit na ruim een half jaar van inge spannen arbeid kon geschieden is onge twijfeld te danken aan de stuwende kracht van hoofdingenieur M. van der Lee, die bijgestaan door een staf van medewerkers en gesteund door de hoofd- en plaatselijke directie van Van Gelder Zonen, mede dank zij een „natte" zomer de kale zandgrond heeft weten om te toveren tot een bijzonder fraai en egaal grastapijt. Een even fraaie afbakening en een prachtig kleedhuis, een bungalow gelijk, geven het geheel een bijzonder cachet. Grote belangstelling Onder de vele belangstellenden waren de heren W. C. Smidt van Gelder, lid der hoofddirectie en J. Smit en ir. A. J. Allan, leden der plaatselijke directie van V.G.Z. De heren A. J. van Leusen en W. F. Visser, wethouders en J. Veenstra, gemeente secretaris, vertegenwoordigden het ge meentebestuur van Velsen, evenals de heer P. Dijkstra, gemeentelijk ambtenaar voor de sport te Velsen. Van de gemeente Bever wijk waren aanweg de heren J. Heeremans, wethouder, J. A. Timmer, directeur Open bare Werken en L. H. Molenaar, hoofd inspecteur van politie. Voorts de heer A. Demmers van „Hoog- ovenstaten", afgevaardigden van de Poli- tiesportvereniging' „Velsen", de voetbalver enigingen IEV, Kinheim en WB en van de bedrijfsverenigingen en ten slotte de Franse gasten, het voetbalelftal van de Société F. Béghin, de bevriende papierfabriek bij Lille in Noord-Frankrijk onder leiding van de heer Charbonnier. De opening. De vele belangstellenden, die zich op het terrein hadden verzameld, kregen op gewekte muziek te horen van de Harmo niekapel „De Eendracht" onder leiding van de heer L. H. F. Leistikow, dat met de tien tallen kleurige vlaggen rondom het sport complex de feestvreugde verhoogde. Namens de directie begroette de heer J. Smit, fabrieksdirecteur te Velsen alle aanwezigen en speciaal de vertegenwoor digers van de gemeenten Velsen en Bever wijk. Hij noemde het een voorrecht een nieuw eigen sportveld in gebruik te mogen nemen. De kwaliteiten van de heer Beun der, die de aanleg in handen had, bleken ook hier. In korte tijd zag de heer Elmers met zijn medewerkers kans ondanks mate- riaalschaarste een fraai kleedhuis te doen ontstaan. De heer Smit zag het als iets bijzonders, dat de Velsenaren op Bever- FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 55 Ze ging zachtjes naar haar slaapkamer. Voordat ze in bed stapte, zei ze opeens hardop tot zichzelf, terwijl er een zonder ling glimlachje op haar gezicht was: Stel je niet aanToen kroop ze snel in bed en deed het licht uit. De volgende morgen zei ze weer: Stel je niet aan, toen ze in haar klerenkast zocht naar haar roestbruine tweedpak en de groene pullover en de hoed, die hierbij paste. Voor de eerste keer in vele jaren be keek ze haar kleren zorgvuldig, of alles in orde was, en ze verbaasde Maggie door zelf in de bijkeuken haar schoenen te ko men poetsen. Judith deed tactvol of ze niets bijzonders zag aan het welverzorgde meis je, dat aan de ontbijttafel plaats nam. Maar toen Ruth met haar boeken onder haar arm vertrokken was, kwam er een raadselach tig lachje op haar bleke gezichtje en in haar grote grijze ogen. Ze begon haar we kelijkse brief aan Bill te schrijven, aar zelde even of ze de naam van dr. Rawlings zou noemen, maar besloot dan er niets over te schrijven. Het was nog te vroeg om ge volgtrekkingen te gaan maken In de volgende weken was Ruth bijna nooit op Zaterdagavond thuis voor het avondeten. Op andere avonden was ze ook dikwijls afwezig en vaak kwam ze thuis met armen vol boeken en met een zachte, warrne blik in haar ogen, die haar anders nogal strenge gezichtje buitengewoon aan trekkelijk maakte. Ik wilde dr. Rawlings hier graag eens ten éten vragen, zei ze op een morgen aan het ontbijt. Dat wordt tijd, zei Ginette. Ik dacht al, dat we het wonder nooit zouden aan schouwen. Judith kent hem al. Wat vind je van Vrijdag, Judy? Kunnen we het met de rantsoenen voor elkaar krijgen om hem werkelijk wat goeds voor te zetten? Ik zal mijn best doen, Ruth. Vraag jij hem maar, en laat de rest aan Maggie en mij over. We zullen hem zo iets bijzonders voorzetten, dat hij hier zal willen komen inwonen. Dank je. Begrijp je, legde Ruth zorg vuldig uit, ik wilde hem zo graag eens hier hebben om iets terug te doen voor alle vriendelijkheden, die hij mij bewijst. Hij helpt me werkelijk ontzettend goed met mijn werk. Ginette's en Judith's blikken kruisten elkaar even en er flikkerde iets van vro lijkheid in hun ogen, maar ze luisterden ernstig, toen Ruth vervolgde: Ik zou hem natuurlijk naar de Superbe kunnen mee nemen, maar hij vindt het niet goed om gezien te worden met een van zijn stu denten. Men zou gaan ldetsen en er zouden allerlei praatjes kunnen komen over voor- trekken en dergelijke dingen. We begrijpen het volkomen, liefje, zei Ginette. Wat zou je er van zeggen, als we er nog een man bijvoegen? Joel gaat bin nenkort terug naar Amerika en zou het zeker erg prettig vinden te mogen komen. Natuurlijk is dat goed, vraag Joel ge rust. Dan zijn we met z'n vijven. Jammer dat er niet nog een man is, om een even aantal te krijgen. Och, dat hindert niet, het is ten slotte toch een onder-onsje. Een vreemde zou zich misschien niet prettig voelen, maar we zijn en familie. Goed, dus Vrijdagavond een diner voor vijf personen. Op Donderdagavond kwam er echter een lang, opgewonden en kostbaar tele gram van Manny van de volgende inhoud: „Lieve mensen. De toumée is afgelopen. We openen de volgende maand in Londen. Ik heb een week vacantie en kom morgen thuis. Is het niet heerlijk? Ik ben stralend gelukkig. Kan Max op het kampbed sla pen, hij komt mee. Heel veel liefs van Manny". HOOFDSTUK XII. Het dinertje was in alle opzichten een groot succes. Niemand had er een flauw idee van en niemand vroeg er ook naar, hoe Judith het voor elkaar had gekregen zo'n voortreffelijke maaltijd te produceren. Er was echte caviaar op toast, een voortref felijke soep, lamscoteletten met allerlei soorten groenten, en een rumpudding met slagroom toe. Ginette had de hand weten te leggen op enige flessen wijn en een fles echte Benedictine. De koffie, die aan het dessert geschonken werd, was van de beste kwaliteit. Ruth, in een eenvoudige smaakvolle zwarte jurk, trad op charmante wijze als gastvrouw op. Er was een diepe blos op haar wangen en haar hele wezen straalde. Ginette, in haar lievelingskleur zachtgroen, zat naast Joel, zodat ze zo nu en dan hei melijk onder tafel even haar hand in de ziji.'. kon leggen. Max en dr. Rawlings be spraken op vriendschappelijke wijze ethi sche problemen in verband met de atoom bom, de wenselijkheid van harde of zachte bedden en de vraag of vrouwen meer prin cipes hebben dan mannen. En tenslotte was er nog Marianne, die stralend en vol leven was, en allerlei verhalen over haar tournée te vertellen had, waarmee ze hen tot grote algemene vrolijkheid bezig hield. Je had er bij moeten zijn, Ginny, die avond dat de regisseur een tuinfeest-scène bracht, waarbij ik moest zingen over bloe men en vogels en dergelijke. De danseres jes hadden van die lange jurken aan met grote hoeden op, en er was één kind, dat die hoed absoluut alleen maar achterop haar hoofd wilde zetten, waardoor ze bespottelijk uitzag. Op een zeker moment moesten de z.g. gasten van het tuinfeest met elkaar lopen praten, en één van de meisjes zei tegen het halsstarrige kind met de hoed achterop haar hoofd: Zet die hoed behoorlijk op of ik doe je wat en trok te gelijkertijd aan de rand. De hoed zat niet erg goed in elkaar, want de rand kwam er af en de arme Milly moest er voor de rest van de scène mee om haar nek blijven lo pen. Het publiek brulde van het lachen. Ik kon er nauwelijks boven uit zingen. Nader hand vielen er achter de coulissen natuur lijk harde woorden. Er werd vrolijk gelachen en men drong aan: Vooruit Manny, vertel nog eens meer. Je schijnt heel wat gekke dingen beleefd te hebben. Vertel Ruth eens van dat bouquet. (Wordt vervolgd). wijks grondgebied gaan sporten, doch dit is een gevolg van de oorlog. Desondanks hoopte hij, dat de voetbalvrienden dit onge mak op den duur zullen overwinnen en hij sprak de wens uit, dat dit nieuwe sportpark aanleiding zal zijn om de sport in het alge meen een belangrijke plaats onder liet jonge fabriekspersoneel te doen innemen. Met de verwachting, dat dit terrein en de sport mogen bijdragen tot werklust en het kweken van teamgeest, zowel in als buiten het bedrijf droeg de heer Smit namens de directie het terrein, dat 3 ha groot is, aan de bedrijfsvereniging over. In een gloedvolle rede bracht de heer P. P. Wentink, personeelschef hartelijk dank aan hoofd- en plaatselijke directie, die tot aanleg van het sportterrein de ge legenheid hebben geboden. In de hoop, dat het sportpark met de bloei van het bedrijf mocht medewerken tot een geestelijke en lichamelijke opbouw van het personeel, aanvaardde de heer Wentink namens de bedrijfsvereniging dit royale geschenk. Ir. T. F. Hubrecht verwelkomde de Franse gasten in hun landstaal, schetste de bijzondere dag voor VGZ, de edele kwali teiten, welke de sport in de mens kan wak ker roepen en welke moeilijke taak het is een sportieve geest te handhaven. Hij wenste dat het gegeven mag zijn nauwere banden met de Franse vrienden aan te knopen, niet slechts ten behoeve van beide naties onderling, maar ook uit de buiten gewone belangrijkheid in het huidige wereldgebeuren van een internationale vriendschap. Wethouder A. J. van Leusen van Velsen liet bij zijn gelukwens gemengde gevoelens blijken daar VGZ thans op Beverwijks grondgebied is getrokken. De verhouding met de gemeente Beverwijk is echter uit stekend. Dit terrein betekent desondanks toch winst voor de gemeente Velsen, daar de lichamelijke ontwikkeling in 't bedrijfs leven wordt gestimuleerd. De wedstrijd tussen het Franse elftal en het vertegen woordigend elftal van het VGZ-concern, voorafgegaan door het spelen van de beide volksliederen en de aj.trap door mevr. W. C. Smidt van Gelder, kreeg na korte tijd een zeer eenzijdig karakter, hoewel de gasten zich volledig gaven. Te kort spel van de Franse aanval miste elk effect en zo kon het gebeuren, dat de rust met 30 inging. Na de thee scoorde VGZ vrij spoe dig weer (4- 1) en bleef overwegend stex-- ker. Nog eens doelpuntte VGZ (50) en een kwartier voor het einde nogmaals (6—0). Eindelijk had de Franse middenvoor uit een voorzet van links succes (61), maar VGZ zette door en toen het i-eeds 71 stond kwam het laatste doelpunt een minuut voor het einde (81). Vooraf wisselden beide'ploegen herinne ringsvaantjes. Het verblijf van de gasten Het verblijf van de gasten is uitstekend verzorgd geweest. Vrijdagavond werden zij in Hotel Lion d'Or in Haarlem ontvangen en is hun een diner aangeboden. Zaterdagmorgen brachten zij een bezoek aan de Velser Papierfabriek, gevolgd door een lunch in gebouw „Concordia". Na de wedstrijd 's middags hebben zij kennis gemaakt met het Noordzeestrand en de Duinen van Wijk aan Zee, gevolgd door een diner in „De Tuinberg", waar vele toe spraken onder hartelijke vriendschap el kander afwisselden. Het bezoek is besloten met een afscheidsdiner in Krasnapolsky, waarbij de vaste uitnodiging kwam het volgend voorjaar Frankrijk te bezoeken. Beverwijk VAR A-ledenvergadering De plaatselijke VARA-afdeling zal op Dinsdag 21 September in de bovenzaal van Veilinggebouw ,.'t Centrum" een ledenver gadering beleggen. Op deze vergadering zullen de reisplannen voor het nieuwe sei zoen besproken worden. Ledenvergadering K.V.P. In het KSA-gebouw aan de Peperstraat zal de Katholieke Volkspartij afdeling Be verwijk Dinsdag 21 September een leden vergadering houden. Op de agenda komt onder anderen voor, het kiezen van een nieuw bestuur. Doopdienst Op Zondag 26 September zal in de Grote Kerk te Beverwijk een doopdienst worden gehouden, waarin ds. Van Santen van Akersloot zal vooi-gaan. Aangifte kan ge schieden op Donderdagavond 23 September 's avonds van 78 uur in de Consistorie kamer van de Grote Kerk.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3