Engelse belangstelling A "e Jong's voor Velsens wederopbouw Kwartet in een flat 1948 jllrpre Weduwe rolt, zonder "\.ïïi niet zal floreren. -""ifhet laatste contact met de JS« ï„Hrotten verbroken. De sil- droogovens verbleekt tot een tjZ'J ffigon, de roest-beplekte Ï'3S L trawler duwt zich m het »«*ÏB de schroef maalt er ffiLL* door' dat ta een wijde Se „Haarlem" aan ligt. Jan van zijn nog even gaan „leggen !„Js de hele bemannmg, op de i»"11? na te kooi is, want straks makkelijk niet meer, in de ««trawler met zijn 850 iSten gemoedelijk op de andere gaat op de wieken omdat ver wordt naar huis terug. SU" isaiieen fet zi,ch.zelf-EIf lonpt-ie maximaal, weet de mees- S, duimpje, maar dan moet de Ur-en-door warm zijn. nou eerst effe die slaapzak in 'T Mimen, want je moet toch slapen -:,sp^ULggPTEMBER Als landrot met de zeebonken l3arde Doggerse visgronden IJMUIDER COURANT Deining om een trawler 0. de „Haarlem", Maandag. ;ff! aflM» m midi make En momenten na de-.e ernstige faling oen de goede stoom- ■SIW" ecnchijnt, is er „iel veel O,t heerman in het zwart, die '"jLm Of de hade van IJmuiden ''hi# z'i" ka>"" zoek'' rnmr -|l geboren, de man aan wiens i^Sn/ag «n M'"'P ee" wcek lang „onrH-West ten Noorden, Jan", ïde roerganger, die het vlag- ,'^iie51 iTmuider vloot met de neus »I!SÏ^egtendam-nabedacht: lïcllter de matroos en stuurman Phil, de even gaan „leggen",, ^matroos Arie, alias de Lummel (en Uiten titel, mijne mede-landbewoners, u tor Arie met een aureool van hulp- ÏÏEid roer alle voorkomende geval- "i,® ik zeg de Lummel moet dan a de onderste kooi. Arie vouwt zieh ..Hinkt. Bij Arie lukt trouwens Jjjej want zijn wapenspreuk is: „Je zei hellepe". Wat zeer wijs ge- II jj voor een Lummel, aan boord van iirawler. jAaan Zee voorbij krijgt de „Haarlem" boo genoeg van het varen-zonder-meer. ifjaijt die' golfslag in de middagsche- uiterst geriefelijk en de journalist, ïórtr dit alles verslag moet uitbrengen, al alvast een plekje aan de verschan- waar hij niet zo erg opvalt. Want die M veroorzaakt een weeë zwaarte ter iet de Haarlem in ar de haring Mi hoogte van het middenrif en •ïjjl matroos Jan Dop op zijn twee zekere scaen langs koerst, zoekt de ongeluk- gast naar zijn verdwenen zwaarte- üop (leze wiebelende wereld. .Manks alles echter een wereld, waar üith dra vertrouwd gaat voelen tussen j inboorlingen. Of het nu in het ach- r^; i$, bij de machinist en de stuurman 6 Kolt sturen hoeft, maar des te meer ««vangst zorgen moet) of in de „bak", nmnauwe trap afdaalt naar de ma rkiezen; of men de schipper onder todkamer-ballonnetje opzoekt (een L-fhpjezou zo licht uit de toon vallen), («„meester" bij zijn^ stampende „kar", ral ia deze kleine varende huishouding ie; ,komp er maar in" en dat is mis- •hde eerste blijvende indruk naast de b nieuw orgel wordt ingewijd «torgel van de kerk der Doopsgezinde Me aan de Helmstraat in IJmuiden sin bezettingstijd zodanig verhield, dat ia twijfelde of herstel enig nut zou De gemeenteleden hebben echter ^restauratie in kundige handen gegeven, ureailtaat is dat binnen enkele weken Si-znieuwde instrument in gebruik kan f.'iea genomen. i>.t dit met enige plechtigheid gepaard 1 -5a spreekt vanzelf. Op een nader 'falen datum zal de heer A. H. W. ia.Morte een concert geven op het orgel, 'topsgezind Zangkoor van Beverwijk •«i vocale gedeelte verzorgen en een '"Mrsolisten verlenen aan de inwijding werking. ..BltUGGENKAMP BEKER" h de heer Bruggenkamp uit Velsen - ";Mr de postduivenwedvlucht uit St. «heenbeker uitgeloofd. is gewonnen door de heer H. Pieter- Trompstraat 117. Bedoelde winnaar !-«a de vereniging „De "bonte duif" te W-Oost. ^PSGEZINDEN IN DUITSLAND DE HARING is als een zilveren stroom uit een groene zee omhoog gehaald, ter hoogte van Newcastle en aan de modderige "Westrand van de Doggers- bank, de winches van de IJmuïdense stoomtrawler „Haarlem" hebben stoom en water gezweet om dit zware kar wei te volbrengen en later is het schip met een glinsterende lading onder het dek de pieren weer binnengevaren. En er is een besomming gemaakt, want daar ging het per slot van rekening om. Maar dit simpele vertellen dekt. aller minst een reis naar De Noord of De Zuid „achter de verse". Daar zit meer aan vast. Meer dan ge denkt, als de panharing in de olie sist of de bokking zo lekker smaakt op de twaalf-uurse boterham. Onze IJmuidense redacteur heeft in een artikelen-reeks zijn erva ringen bij de haringvloot trachten weer te geven. Hier is het eerste. zal ds. Wethmar van ln Doopsgezinde Kerk aan de -•jast te IJmuiden een lezing houden '!'HM8d"1 Van °*6 ^oopsgez*nc*en SPECIAAL OPTIEK «opig Dinsdags 10—5 uur ÏMEBIAAN 42 (Adv.) ^ienda voor Velsen HniiuWeiEi WlSSDAG 22 SEPTEMBER. „Houdt de dief". laftuTj "?r' Jek-v11 and mr. Hyde". r'«o.dm,ij"Un Spreekuur Wethou" tatJDAQ 23 SEPTEMBER. S'ïj0®! filmvoorstellingen. 'lilT" umanistiscl1 Verbond: Spreekuur Wethou- honderden meer vluchtige van een eerste dag bij de haringjagers van Nederland. Echter: de hele boot „legt" al en het. wordt hoog tijd, dat ook mijn persoon gaat „leggen". Als de buil en de gekneusde vinger iets bekomen zijn, merkt men pas, dat er nog meer beweging in het schip is gekomen. Waar moet dat heen? „Naar de haring", zegt men, maar ik weet het nog zo zeker niet. J. F. Voor Jubileum, Huwelijks- en Verlovingsfeest een ruime keuze in SCHILDERSTUKKEN, AQUARELLEN en ETSEN a „ARTISTIEK'' KENNEMERLAAN 5 (b\j de brug) TELEFOON 5705 IJMUIDEN MARKTBERICHTEN 21 September 1948 Besommingen IJM 96 Vios IV f 12.048; IJM 73 De Hoop f 19,780; IJM 48 Hollandia f 4590; IJM 87 Nep- tunus f5490; IJM 29 Zeeleeuw f8636; IJM 106 Reiger f7130. KW 140 f 4650; IJM 23 f 2330. m Prijzen. Tarbot I 3,40—3,20; gr.m. tong 4.254,10; kl.m. tong 3,60, per kg. KI. haai 3331; v. haring 158, per 50 kg. Aanvoer. 3 kisten tong en tarbot. 20 kisten haai, 120 kisten kabeljauw, 35 kisten schelvis, 125 kisten wijting, 20 kisten koolvis, 340 kisten makreel, 25 kisten schar, .120 kisten schol, 4080 kisten v. haring, 50 kisten diversen, To taal 4930 kisten. T. V. IJ. IS EN WAS ACTIEF. Aan de Zaterdag in Haarlem gehouden atletiekwedstrijden, georganiseerd door de Kennemer Turnkring hebben ook leden van T.V.IJ. deelgenomen. Bij het hoogspringen plaatste mej. Tiny Prins zich tweede met een sprong van 1.35 m. No. 1 werd mevr. T. Martens-van Leeu wen van Bloemendaal en no. 3 mej. H. Buma (Concordia Haarlem) allen met 1.35 meter. In de afdeling meisjes A, werd Tiny 't Hart 2e bij hardlopen, 3e bij vèrspringen en le bij balwerpen. In het totaal klasse ment werd zij eerste, gelijk met R. Wage- mans van Bloemendaal. Milly Rossen werd 3e bij hardlopen, le bij vèrspringen en 6e bij balwerpen. Zij werd tweede in het totaal klassement. Voor de verenigings wedstrijd werden per onderdeel de 4 hoogst geplaatsten genoteerd. Hierin werden de meisjes van T.V.IJ. 2e met 97 punten, één punt minder dan Bloemendaal, die eerste werd. Ook op ander gebied wordt door T. V. IJ.'ers een grote activiteit aan de dag ge legd. Met adspiranten, dames en heren, werd deelgenomen aan de jubileumfeesten van het Koninklijk Nederlands Gymnas tiek Verbond in Arnhem, aan de sportwe ken in Zandvoort en Haarlem, aan de gym- nastiekdemonstratie tijdens de Olympische Dag in Amsterdam, aan het Regionale Bondsfeest in 's-Gravenhage ter gelegen heid van het jubileum van H. M. Koningin Wilhelmina, aan ..de wandeldag van de Kennemer Turnkring in Zandvoort, en verder nemen nog geregeld volledige groe pen deel aan andere wandeltochten. Architect Dudok verfelde Twee glimmende zwarte auto's reden Dinsdagochtend om elf uur van het Velsense raadhuis via de pont in de richting Beverwijk met burgemeester mr. M. M. Kwint, de gemeente-secre taris G. Veenstra, ir. J. A. C. Kroon, adjunct-directeur van Openbare Wer ken en de wethouders W. F. Visser, R. Eyken en Th. Kruisman. Deze vertegenwoordigers van dé ge meente Velsen waren op weg om aan de grens der gemeente een gezelschap Engelse architecten, stedèbouwkundigen en aanne mers, leden van de Town and Country Planning Association, alsmede enige En gelse gemeentebestuurderen te verwelko men, die van 11 tot en met 23 September in Nederland de wederopbouw in ogen schouw nemen. Nadat Maandag de Wieringermeerpolder, de afsluitdijk en als curiositeit Volendam met een bezoek waren vereerd, kwam het gezelschap Dinsdag pér autobus van Den Helder in Velsen aan. Dwars door de duinen. Nadat in Velsen-Noord de woningbouw was bezichtigd, reed men via IJmuiden en het duinterrein van de Olmen ën de Heren- duinen naar hotel Duin én Kruidbérg (wat de nodige rijvaardigheid van de bus chauffeurs eiste). Deze hele tocht was bedoeld als vluchtig overzicht van de structuur en de geogra- phische ligging der gemeente en tevens als voorspel tot een inleiding van architect W. Dudok. Het gezelschap gebruikte echter eerst de lunch in het hotel, waar de gastheer, bur gemeester mr. M. M. Kwint van Velsen een toast uitbracht op de Britse koning, welke beantwoord werd door eenzelfde ceremo nie ter ere van Koningin, Juliana. Architect W. Dudok, de mentor van Vel- sen's opbouwplan heeft daarop, tegen de achtergrond der in beeld gebrachte „new look" van deze gemeente een korte uiteen zetting over het plan gegeven. Hij wees daarbij onder meer op de moeilijkheid om voor de bebouwing van de nieuw te vor men winkel-allée een rendabele exploitatie te vinden. Met het voor export bestemde boekje „The reconstruction of the Nether lands", dat 'de burgemeester uitreikte zijn de Engelse gasten daarop via Zandvoort naar Scheveningen vertrokken. De indruk, die enige prominente figuren uit dit gezelschap stedebouwkundigen, ons meegaf, was van vleiende aard over het herstel van Nederland in het algemeen en van Velsen in het bijzonder, hoewel hij, naar Engelse zede, de vele kruispunten en weinige open plekken in onze toekomstige stadsbebouwingen niet kon bewonderen. Zaankanters in matte strijd verslagen door Uitluiden „IJmuiden" heeft haar eerste wedstrijd op het veld van „Schoonenberg" gespeeld en wel tegen het pas gepromoveerde ZCFC uit Zaandam, voor welke ontmoeting nog al wat belangstelling bestond, onder meer van officiële gemeentelijke zijde. De match zelf was echter een bloedeloze vertoning, waar IJmuiden met een 50 overwinning uit te voorschijn kwam. De ZCFC-ers maakten er niet veel van en na tien minuten gaf Wapenaar de gastheren de leiding en direct daarop maakte deze ook het tweede doelpunt. Door de los-zanderige aanvallen van de Zaankanters had hun tegenoffensief geen succes en ook na de rust hadden de IJmuidenaren makkelijke tegenstanders aan hen, zodat er een 30 voorsprong ontstond door een goed schot van Hoek. Er werd voortdurend op de Zaanse terreinhelft gespeeld, maar IJmui den maakte van de geboden kansen slecht gebruik. Guyt maakte er ech'ter toch 40 van en tenslotte werd het vonnis over de gasten voltrokken door een straf schop, die Groeneveld in een vijfde goal omzette. De reserves versloegen het. sterke „Ken- nemerland" met 43 uit welke ontmoe ting een hoopvolle verwachting voor de komende kampioensstrijd achterbleef. Kennemerland nam een 10 voorsprong maar Vooys zond de gelijkmaker in het vijandelijk net. Na half-time gaf Zwier de IJmuidenaren de leiding (21). Ken nemerland gaf zich echter niet voetstoots gewonnen en maakte er 22 van. IJmui den zette echter alles op alles en uit hard werken ontstonden twee doelpunten, waar mee Vooys en Veld de stand op 42 brach ten. Kennemerland schoot daarop een straf schop wegens hands in (43) waarmee het einde kwam. IJmuiden III verloor in Nieuw Vennep van de gelijnamige club met 21. Velsen Goed nieuws voor de ouden van dagen De komende winteravonden hebben de commissie voor ontspanning van ouden van dagen in Velsen doe» besluiten weer enige gezellige uitvoeringen te organiseren. Dank zij een aanbieding van de directie van het Rex-theater en het bestuur van Santpoorts Bloei is het mogelijk al op 25 en 27 September voor 700 bejaarden een filmvoorstelling te geven. Op 25 September om twee uur des mid dags wordt in Rex vertoond de film „Gover Girl". In het Jeugdhuis te Santpoort draait op 27 September des avonds de film „Ne derlands Kroon". De uitnodigingen voor deze voorstellin gen zijn reeds aan de betrokkenen ver zonden. De commissie hoopt dat het bij deze twee voorstellingen niet zal blijven, want de plannen die gemaakt zijn, zijn er op bere kend, dat gedurende de wintermaanden op gezette tijden de ouden van dagen ont spanning wordt gegeven. Dit gaat echter niet zonder de hulp der overige ingezetenen. Mén zal derhalve dankbaar zijn voor elke bijdrage, die, gi-oot of klein, gestort wordt op gironummer 18905. De commissie durft een beroep te doen op Velsens inwoners in de overtui ging dat haar werk door de oudjes op zeer hoge prijs wordt gesteld. Dit is gebleken uit de vele dankbetuigingen die zij ontving. Zonder geld kan de commissie echter niets beginnen en het zou jammer zijn als het werk zou moeten worden gestaakt. Burgerlijke stand GEBOREN: K. MollemaPoepjes, d,. van Wassenaerstraat 27, IJmuiden-Oost; M. E. van den BeltKlaus, z., Laz. Mullerlaan 9, Santpoort; M. van BeekVisman, d., Bloem- straat 99, IJmuiden; H. Brink;van Zaanen, z., Driehuizerkerkweg 7, Velsen; W. Schilt- huizenSluimer, d., Napierstraat 9, IJmui den; H. Boerenvan Leur, z.. Schulpweg 164, Velsen-Noord; E. de Reusvan Aalst, d., Schulpweg 162, Velsen-Noord; C. J. Stokman Botman, z., Hofdijklaan 45, Driehuis; S. P. BotWilmes, z., 01. v. Noortstraat 33, IJmui den; W. van OmbergenHolman, z., de la 'Reystraat 14, IJmuiden; M. Nienkemper— Bijl, z., Hagelingerweg 68, Santpoort; C. A. de Haasde Jong, z., Julianakade 6, IJmui den; J. P. van der KloosterDedecker, d., Huijgenstraat 12 rd,, IJmuiden; C. M. Kuiper Molenaar, 2 d., Edisonplein 50, IJmuiden; G. W. PrinsenHuiskamp, d., Meerweiden- laan 26 rd., Velsen-Noord; E. Schaapvan IJzendoorn, z., A. Bellstraat 71, IJmuiden-O. OVERLEDEN: H. Lubbers, 64 j., echtgenoot van P. G. Redeker, Gr. Hout- of Koningsweg 52, Velsen-Noord; J. Th. M. de Wit, 12 d., z. van J. C. de Wit en Th, M. Böhm, C. H. Moensstraai 40, Beverwijk. <h VLAKBANKEN, CIRKELZAGEN EN BOORMACHINES. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen, brengen ter openbare ken nis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van P. Zwart te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een machinale timmermans werkplaats, wéarin geplaatst zullen wor den een cirkelzaag, een vlakbank en een boormachine, aangedreven door electro- motoren van respectievelijk 2.2 en 1 p.k. op/in de percelen achter het perceel Pre sident Steijnstraat 39, IJmuiden. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen, brengen ter openbare ken nis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Ven nootschap onder firma Aannemersbedrijf Holleman en Zonen te Santpoort, om ver gunning tot het uitbreiden van de timmer manswerkplaats, door het bijplaatsen van een vlak- en vandiktebank met een electro motor van 5 pk., een cirkelzaag met een electro-motor van 5 pk. en een pennen- bank met een electro-motor van 3 pk., als mede door het verplaatsen van een slijp machine" met een electro-motor van 1 p.k., op/in het perceel Hofgeesterweg 10 te Santpoort. Beverwijk DRONKEN BEVERWIJKER SLOEG HUISRAAD KORT EN KLEIN. Omwonenden moesten assistentie ver lenen om een sterk „onder invloed" ver kerende Beverwijker tot bedaren te bren gen, die in zijn woning in de Koningstraat in een woede-aanval al het huisraad kort en klein sloeg. De man werd met vereende krachten "uit het huis verwijderd. KORTSTONDIG BRANDJE IN GARAGE. Bij het schoonmaken van een. motor in een garage aan de Velserweg te Beverwijk ontstond het begin van een brand. Het per soneel kon de vlammen echter zelf met behulp van snelblussers bedwingen, zodat de brandweer niet in actie behoefde te komen. UITVOERING VAN „TURNLUST". De gymnastiekvereniging „Turnlust" zal op 24 Februari en 3 Maart haar jaarlijkse uitvoering geven in het Kennemer Theater te Beverwijk. Ledenvergadering K.V.P. De ledenvergadering van de Beverwij kse K.V.P., die Dinsdagavond in het K.S.A.- gebouw werd gehouden, had een zeer vlot verloop. Na de opening van de heer W Vessies, het goedkeuren van de notulei van de vorige vergadering, werd overge gaan tot het kiezen van een bestuur, da ingevolge artikel 31 van luet algemee reglement, na iedere verkiezing van d nieuwe Tweede Kamer moet aftreden. Bij deze verkiezing werden alle herkies bare candidaten herkozen, alleen kon d< heer C. van Baar zich wegens drukki werkzaamheden niet meer herkiesbaar stellen, waarvoor in zijn plaats de heer P. EUems werd gekozen. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: voorzitter de heer W. Vessies, secretaris de heer P. Bij- voort, penningmeester de heer J. Heere- mans en de heren M. de Nijs, W. Niesten, J. P. N. van Doorn en P. Ellems. Naar de Kring- en Statenkring-vergadering wer den als afgevaardigden en plaatsvervangers benoemd de heren: W. Vessies, De Weyer, J. Versteeg, W. Niesten en Ettema. Nadat enige aanwezigen van *de rond vraag hadden gebruik gemaakt, sloot de voorzitter Vessies om 9 uur de vergade ring. Pierre Palla solist bij het 1e H.O.V.-concert 4ian het eerste HOV-concert dat op Don derdag 23 September onder auspiciën van Hoogoven-Staten in het KSA-gebouw te Beverwijk zal worden uitgevoerd, zal ook de bekende organist en concertpianist Pierre Palla zijn medewerking verlenen. Het programma luidt: Ouverture Wilhelm Tell, van Rossini; Balletsuite de Vuurvogel van Strawinsky; Symphonie No. 6 (Pathé- tique) van Tsjaikofski en Warschaupiano- concert van Addinssel. Enige weken geleden werd van dit laat ste pianowerk de eerste opvoering in Ne derland gegeven, zodat Beverwijk nu de tweede uitvoering beleeft. Addinssel is vooral bekend geworden door de filmmuziek die hij schreef bij Goodbye Mr. Chips cn Blithe Spix-it. Het pianowerk dat Pierre Palla van hem uitvoert is geschreven onder invloed van de heldhaftige strijd die in deze oorlog Warschau heeft gevoerd tegen de Duitse overweldigers. Roodkapje Onder auspiciën van de Beverwijkse winkeliers vonden Dinsdagmiddag en Dins dagavond in het KSA-gebouw voorstellin gen plaats van 't bekende sprookje „Rood kapje en de Wolf". Het sprookje werd door Chris Hof land's operette-gezelschap ten tonele gebracht en de belangstelling van de jeugd was zeer groot. De avond werd met een propagan distisch woord namens de winkeliers ge opend en de spreker deelde mede dat op 6 October een opvoering in IJmuiden zal plaats hebben. Met de avonturen uit het zo over bekende sprookjes leefden de kinderen uiteraard intens mee en 'hun luidruchtige bijval ge tuigde van hun waardering. LEDENVERGADERING VAN DE „VARA". De ledenvergadering van de „Vara", af deling Beverwijk eh Velsen-Noord, die Dinsdagavond in het Beverwijkse veiling gebouw plaats vond, werd door de voor zitter geopend. Hierna werd de nagedachtenis van Graaf Bernadotte in één minuut stilte geëerd. De contributie voor de G- en E-leden zal met 50 cent verhoogd worden. Een Oké-avond in Hilversum, die ook vorig jaar door een deel der leden werd bijgewoond, zal medio Maart door 80 leden van de afdeling te Hilvei-sum worden be zocht. De verantwoording van( de penning meester over het reisje van de afgelopen zomer sloot met een batig saldo van ruim 100,welk overschot ter versterking van de „Vara"-kas werd geboekt. Nadat verschillende plannen waren be- spi'oken, werd een bezoek aan het „Troel stra-Oord" of de omgeving van Lunteren in overweging genomen. Tot slot werd de viering van het 20-jarig bestaan van de plaatselijke afdeling van de VARA be sproken, waarna de 'voorzitter deze ver gadering sloot. SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Be verwijk maken bekend, dat van 4 tot en met 6 October „schouw zal worden gehou den" over de voor het algemeen verkeer openstaande wegen, straten, pleinen en voetpaden, alsmede voor de beken en wa terleidingen met" de daarbij behorende kunstwerken. Agenda voor Beverwijlk WOENSDAG 22 SEPTEMBER KENNEMER-THEATER 7 en 9.15 uur: „Wonderman". LUXOR-THEATER 7 en 9.15 uur: „De regen kwam". CORSO-THEATER (Castricum) 8 uur: „Madame Curie". DONDERDAG 23 SEPTEMBER KSA-gebouw 8 uur: le HOV-concert. Naar het spuikanaal. De Vi'ijdag uit (amburg in IJmuiden aangekomen voor- nalige Duitse „U"-bootjagers KUJ 12 en CITJ 23 zijn naar het Binnen Spuikanaal ;ebracht en bij de andere onder bewaking van het Bureau Teruggave Vissersvaar tuigen liggende schepen, neex'gelegd. De ichepen zijn in de oorlog gebouwd exx heb ben een lengte over alles van 57.90 m, breedte 8.40 en een holte van 4.90 m. Het machinevermogen bedraagt ongeveer 750 ipk. Een bestemming is nog niet aan de schepen gegeven. De Nederland VI bedrijfsklaar. De motorlogger Nederland VI KW 37 van de N.V. Visserij Mij. Nederland te Katwijk aan Zee is geheel gemoderniseex-d in de Vissershaven aangekomen. Bij de Scheeps- bouwwerf De Hoop te Leiden is het schip ruim zeven meter verlengd èn voorzien van een geheel nieuwe opbouw; de 80 pk Kromhout motor is vervangen door een vier cylhxder'Industrie Diesel van 240 pk. Het zal een dezer dagen ter haringdi-xjfnet- visserij vertrekken onder schipper T. van der Plas. Eerst kotters, nu een logger. De logger „Vertx-ouwen" KW 112, die vex-leden jaar uit Duitsland terugkeerde en sedertdien onder bewaking van het Bux-eau Teruggave Visseibjvaartuigen in de Westelijke Rijks binnenhaven heeft gelegen, is toegewezen aan de Rederij M. Minnes te Wiei'ingen. Het vaartuig is Woensdag naar Woubrugge vertx'okken waar het door de N.V. Scheeps- bouwwerf De Dageraad bedrijf skiaar voor de visserij gemaakt zal wox'den. Bovengenoemde rederij heeft tot op heden uitsluitend met kotters aan de vis serij deelgenomen, n.l. de Wiron IJM 210 en de Wiron II IJM 214. Stormprijzen. Mede door het slechte weer om „De Noord" zal de aanvoer van vei-se haring voor de komende dagen niet zo groot zijn. De verse haring was reeds Pinsdag aanmerkelijk duurdex*. De prijs steeg weer naar de buurt van het maxi mum, wat onder meer de „Hlarlem" ten goede kwam. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald alt het Engels. 57 Hè, hè, de frisse lucht heeft mé goed gedaan, dat opgeblazen gevoel is nu over, zei Ginette, terwijl ze voorover leunde om haar sigaret aan te steken aan het vlam metje, dat Joel haar voorhield. Ik vind het vreselijk me te overetenmaar ik kon eenvoudig aan de lekkere dingen, die Ju<* dith ons voorzette, geen weerstand bieden. Wat is ze toch een engel! Ja, knikte Joel. Ze gaat zo rustig haar gang en is zo efficiënt en handig en zorgt voor iedereen, terwijl ik toch altijd het gevoel heb, dat ze eigenlijk iemand nodig heeft, die voor haar zorgt. Het zal goed zijn, als Bill terug komt en een behoorlijke baan krijgt, zodat ze kunnen trouwen. En dat zal ook zeker wel gebeuren. Het ziet er naar uit, dat iedereen zal kun nen trouwen, behalvé jij en ik. O Joel, liefste Hij zweeg even en zei dan kortaf: Ik ga Maandag terug naar Amerika. Ze blaak te een uitroep en wendde zich naaf hem, in een poging de uitdrukking van zijn ge zicht in de duisternis te onderscheiden. Maar hij hield zijn gezicht afgewend, hoe wel hij haar verschrikte uitroep gehoox-d moést hebben. Meen je dat werkelijk, Joel? Ja zeker. Wat heeft het voor zin hier te blijven rondhangen. Wé komen er niets verder mee Maar ik dacht, dat je zeieen vacantie Een vacantie! Zijn stem klonk ver achtelijk. Dit is niet zoals ik me een va cantie voorstel, liefje. Je avond aan avond te zien en steeds meer naar je te verlan gen. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat je meer om je familie geeft dan om mij, en als dat nu eenmaal zo is, is er weinig aan te veranderen. Dat is niet waar, zei ze hartstochte lijk. Ik geef helemaal niet meer om mijn familie dan om jou. Maar ik heb je keer op keer uitgelegd dat ik er maar niet zo tussen uit kan trekken, terwijl zij het geld, dat ik verdien in mijn baan, nodig heb ben. Je weet het toch allemaal, Joel. O, lieveling, waarom kun je geen geduld heb ben tot Ruth klaar is met haar studie? Ik zweer je, dat ik dan met je mee zal g;aan. Nee, dat kan ik niet. Ik ga er nu tussen uit, nu het nog kan. Lieve schat, be grijp me goed, voegde hij er aan toe, met een hese stem, terwijl hij haar hand in de zijné nam, ik houd te veel van je om hier maar rond te blijven hangen. Te blijven wachten en wachten en wachten. En waar op? Als ik naar huis terug ga en de zaken voor jou daar in orde ga maken, ben ik er zeker van, dat je wel een of ander excuus zult vinden om tenslotte toch niet over te komen. Die lieve familie van jézal dan wel een ander middel vinden om je in En geland te houden. Ik heb niets tegen je familie, ik vind iedereen erg geschikt, maar ze hebben een manier om jou vast te houden, die me niet aanstaat, en je kunt dat niet ontkennen. Maar ik ontken het wèl, zei ze; haar stem klonk echter mat. Ze hebben een nor maal recht op mijn hulp en het is nog maar voor zo kort. Waarom wil je het toch niet begrijpen? Ik begrijp het allemaal heel goed. Het komt er tenslotte op neer, dat je niet ge noeg van mij houdt! Als je werkelijk van me hield, dan zou je onmiddellijk met me trouwen en je broer en zusters zonder jou op eigen kracht verder laten gaan. Iko Joel.zei ze verdrietig en diep gekwetst. Ik houd heel erg veel van je. Met alles wat in me is. Als jij de kamer binnenkomt begint mijn hax-t te bonzen. De hele dag tijdens mijn werk denk ik aan je. Louise en Rose zeggen, dat ik nog ver strooider ben dan anders. Ik niet van jou houden? Ben ik je niet trouw gebleven, toen je weg gegaan was en gedurende al die tijd niets van je liet horen? Je kunt niet aan mijn liefde voor jou twijfelen. Maar bewijs het dan en ga Maandag met me mee. Of als we je passage niet zo snel in orde kunnen krijgen dan zal ik wachten tot de eerstvolgende boot, die we daarna kunnen krijgen. Ze schudde haar hoofd en de houding van haar hele figuurtje dat vaag tegen de koude, met sterren bezaaide, hemel afstak, drukte koppigheid uit. Nee, lieveling, nee, Joel, denk niet, dat ik er niet naar verlang met je mee te gaan en alles te doen, wat je van me vrqpgt. Maar zolang de anderen de zaken nog niet voor elkaar hebben, mag ik niet alleen om mezelf denken Dan.zal het een afscheid voor goed worden. Ginny. Ik zou het niet kun nen dragen, nu alleen terug naar huis te gaan, daar maanden en maanden op je te wachten, om tenslotte afgeschreven te wor den. Ik ben een man,. Girxny, en geen schoothondje. En.ik moet dus wel aan nemen, dat het tussen ons niets zal kunnen worden Ze, snikte nu en tranen stroomden langs haar waxxgen. O Joel, dat kun je niet menen. Lieve ling, dat kun je me toch niet aandoen. Joel, zeg me dat je niet. Maar ik moet, liefste. Hij stond op, nam haar handen in de zijne en trok haar overeind. In de ijskoude wind stonden ze dicht tegen elkaar aan en toch waren ze door hun koppige vastbeslo tenheid opeens ver van elkaar verwijderd. Ginette had lust met haar vuisten tegen zijn borst te slaan om hem met physieke kracht tot rede te bréngen. Maar ze wist diep in haar hart dat ze niets zou bereiken. Hij had zich voor ha'ar gesloten en zich in een stalen pantser teruggetrokken. Toen hij haar in zijn armen nam eh zijn hoofd naar haar overboog, voelde ze duidelijk, hoe dit voor. hem een afscheid voor goed betekendeHij kuste haar vaarwel en meende het. Zwijgend verlieten ze de beschutting van de hut en het holletje in de Downs, waar zoveel hei'inneringen achtei'bleven. Toen ze tenslotte op de Cliff Road terug kwamen en voor de deur van de flat stilstonden nam Joel zijn hoed af en stak haar op for mele wijze een hand toe. Ik zal je njet meer zien voor dat ik vertrek, Ginny. Vaarwel en het allerbeste, ik hoop, dat je eens gelukkig zult worden. Dagzei ze fluisterend, terwijl ze haar hand uit de zijne terugtrok en de stoep oprende. Hij bleef wachten, tot ze door de voordeur was verdwenen en wan delde daarna snel weg. Zijn voetstappen weerklonken in de vorstige straten en zijn gebalde vuisten waren diep in zijn zakken gestoken.(Wordt vervolgd). Ilse Koch Dr. Stephen Wise, president van het Joodse wex-eldcongres, heeft de Ameri kaanse minister van Defensie, James For- restal, verzocht een onderzoek in te stellen naar de reden van de verandex-ing van het over Ilse Koch uitgesproken doodvonnis in 4 jaar gevangenisstraf. Ilse Koch werd door een Amerikaanse militaire rechtbank schuldig verklaard aan „de meest onmen selijke misdrijven tegen slachtoffers van concentratiekampen". Dr. Wise gaf uit drukking aan zijn vrees, dat het geval van Ilse Koch „wees op een neiging in de Ame rikaanse zóne van Duitsland, minder streng op te treden tegen nazi-oorlogsmisdadigers" Drie Westelijke mogendheden bereiden nieuwe stap voor De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Sta ten, kwamen Dinsdagavond om zes uur in Parijs bijeen voor hun tweede conferentie over de Berlijnse crisis. Aan de bespreking werd eveneens deelgenomen door de Ame- kaanse, Britse en Franse militaire gouver neurs in Duitsland. Deze tweede bijeenkomst duurde een uur en drie kwartier. Volgens, een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen de ministers niet voor de volgende week weer bijeenkomen. Men neemt te Parijs aan, dat de tussenliggende tijd ge bruikt zal worden voor stappen te Moskou. Men is algemeen van oordeel, dat dit alleen kan geschieden in de vorm van een ge meenschappelijke nota aan de Sovjetx-ege- ring, waarin de houding van de Westelijke mogendheden ten aanzien van het laatste Sovjetmemorandum over de Berlijnse crisis wordt uiteengezet. In officiële Bx-itse kringen te Pax-ijs wordt de juistheid der geruchten ontkend, dat tussen de V.S; enerzijds en Engeland 'en Fx'ankiüjk anderzijds onenigheid zou be staan over de volgende stap in verband met de Berlijnse crisis. Men geeft toe, dat er een begi-ijpelijk vex'schil van accentuering is van enkele tactische kwesties, doch vei-klaax-t, dat er geen schijn van principieel meningsverschil is over de belangrijkste kwestie, namelijk, op welk punt verdere onderhandelingen met Moskou geen zin meer hebben en een beroep op de UNO onvex-mijdelijk is. Men moet er een open oog voor hebben, aldus deze kringen, dat, wanneer eenmaal de besprekingen met Moskou zijn afge broken, de bruggen verbrand zijn voor zo ver het de mogelijkheid van de opheffing van de Berlijnse blokkade betreft. Volgens sommige waai'nemers zou het belang voor de Westelijke mogendhedeix van een over winning der wex-eldopinie niet opwegen tegen het nadeel, dat de deur voor verdere viermogendhedenbesprekxngen gesloten zou worden. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Ernest Bevin, is vanmorgen »vroeg in Londen aangekomen. Hij was des nachts uit Parijs vertrokken. Hij zal aan het Britse kabinet en het parlement verslag uitbren gen over de besprekingen over Bex-lijn. Stoffelijk overschot van Bernadotte in Stockholm aangekomen Het stoffelijk overschot van graaf Ber nadotte is Dinsdagavond in Stockholm aan gekomen, waar duizenden zich langs de route van het vliegveld naar de villg. van Bernadotte, „Dragon Garden", hadden op gesteld om hem de laatste eer te bewijzen. De hangars op het vliegveld waren met witte bloemen versierd en padvinders en geüniformeerd personeel van het Rode Kruis stonden opgesteld langs de route die de lijkwagen volgde van het vliegtuig tot de hangar, waar een korte plechtigheid plaats had. De weduwe van Bex-nadotte en haar twee zoons stonden in de nabijheid van de baai-, terwijl het Zweedse koor een oude Zweedse hymne zong. Tevens was de vader van graaf Bernadotte. Prins Oscar, aanwezig. Enkele ogenblikken na aankomst reed de lijkwagen gevolgd door twee gesloten auto's van h^t vliegveld weg/in de richting van „Dragon Garden". Generaal Lundström, die in een tweede vliegtuig van dé UNO arriveerde, ver- klaardé na aankomst, dat de toestand in Palestina, tengevolge van de moord op Bernadotte zeer gespannen was en zei, dat de Verenigde Volken niet langer moesten wachten met het nemen van een beslissing over het lot van het land. „Indien de be slissing spoedig komt", aldus Lundström, „zal het offer dat Bernadotte gebracht heeft niet zonder betekenis zijn gewest." (United Press)

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3