Taxi tel 4333 De zorgen van een „vuile bries" OLD CLOTHES NEW Predikbeurt en Het dierenasyl aan de Willemsbeek weg een twistappel al voor de oprichting Velsen heeft echter een asyl nodig Huiskamers A. J. Brasser Vermakelijkheidsbelasting een punt van bespreking GASVERWARMING SANITAIR Kwartet in een flat ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1948 IJMUIDER COURANT DE DOGGER EEN DANSFEEST Duitse ogen-uitstekerij en vriendelijke radio-menser „Als de man helder is en de wind strak, dan kan de zee ongezellig te keer gaan; als het regent, wordt de golfslag subiet „afgedempt". Dus gaat er deze maanheldere avond een zware deining over de Noordrand der Doggersbank, waar de „Haarlem" haar achtersteven ingeduwd heeft, om de derde en laatste trek haring van deze onstuimige dag binnen te halen. Veel is het niet geweest, de visserij en als het weer niet beter wordt, beloven ook de komende dagen weinig goeds. Van rondom sputteren de klachten uit de radio: de trawler „Allan Water" had tweemaal een gebarsten net en op de „Batavia" staat het water tot de brug zegt de schipper Om nog maar te zwijgen van de loggers, die deze waaierige Vrijdag met zijn gie rende vlagen tot windkracht 11, in een weinig gerieflijke houding hebben door worsteld. En we denken met enig mede lijden aan al die kleine boten, waar het voortdurend vechten met het overkomend water is, waar de logies benauwd zijn en waar het bedrijf toch door moet gaan: daar wordt de vis duur betaald. Ruw weer brengt z'n speciale verdrie telijkheden met zich mee. Vanmiddag, toen de wind aanwakkerde tot een hels fluit concert door het want en zelfs schipper Blok de deining onomwonden voor een „pokke-zee" uitschold, is de haring op on gebruikelijke wijze aan boord gekomen. Een zware kruller sloeg het net, dat al ge- Met de Haarlem naar de haring deeltelijk scheep was gehaald, met 'n klet sende smak over de verschansing en mepte in het voorbijgaan stuurman Phil en de matroos Rijer Blok midden in de glibberige vangst. Alles liep gelukkig goed af, maar het net was hier en daar lelijk gescheurd. Toch moest dit „scheep-gezette" deel van de vangst op de normale manier bij kleine porties tegelijk in de - „last", de aan dek opgebouwde hokken voor de haring, wor den gestort. De „jomper", die via de winch het net telkens bij gedeelten omhoog ta kelt, wilde natuurlijk niet pakken en zes zwetende mannen hebben een half uur lang met het loodzware geval omgetobd, tot eindelijk de haring te bestemder plaatse kon worden gestort. Gelukkig is de visser, die dan kan con stateren, dat de kwaliteit van de haring tenminste prima is, en de stuurman schudt met een berustend gebaar het water uit zijn laarzen. Zij wel, wij niet. Een paar honderd meter verder in de stugge deïnjng stoomt een Duitse trawler uit Bremen tegen de wind in. Als de schipper hem ziet, lucht 'ie zijn hart eens even over die Duitse boten, die in hun prachtige uitrusting de Nederlandse visserman dagelijks de ogen uitsteken. Zij echt manilla-netwerk, wij sisal-surrogaat, zii goeie kolen, wij gruizige rommel, zij Zij alles, wij niet zo overdreven veel. En daar zou een beschouwing aan vast te knopen zijn over de voordelen die aan het verlies verbonden 'schijnen. Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe Is sneller is beter Chem reiniging en perserij KONINGSPLEIN 10 TEL 4886 IJMUIDEN I ZONDAG 26 SEPTEMBER UMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30 uur ds. D. C. van Wijngaarden; 7 uur ds. L. A. Bodaan, Jeugddienst. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. S. E. Wesbonk; 3.30 uur ds. J. van Buuren. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 en 515 uur ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur Leesdienst. Doopsgez. Gem., Helmstraat. 10.30 uur da. S. Gooszen, van Delft. Oud-Kath. Kerk. 10 uur Hoogdienst; 4 uur Vespers, afscheid Pastoor Moleman. Woensdag 9 uur Dienst. Leger des Heils. 10 uur Heiligingsdienst; 7 uur Openluchtmeeting; 8 uur Verlos- sïngssamenkomst. Leiding kapt. Nieuw- land. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 uur ds. S. E. Wesbonk. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 10.30 uur ds. J. de Graaf, van Haarlem. Verg. v. Gelovigen. 10 uur Eredienst Vrije Evangelisatie. 4 uur J. A. Hoeken dijk, van Heemstede. DRIEHUIS. Geref. Kerk. Koffiekamer Westerveld. 10.30 uur ds. J. van Buuren. Doopsgez. Gem. Koffiekamer Westerveld. 7.30 uur n.m. ds. C. P. Hoekema, van Haarlem. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. L. Brink. VELSEN-NOORD. Geref. Kerk. 10 en 4.30 uur ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK. Doopsgez. Kerk. 10 uur dr. Alb. Vis. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. J. Wüsters. Koopvaardij-predikant te Amsterdam Maranatha. iO uur J. A Hoekendijk van Heemstede. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. P. A. Tichelaar. De Toorts. 10 uur dr. C. Met, van Hil versum. Dinsdag 8 uur H. van den Brink, Opwekkingssamenkomt. Kapel. Geen dienst. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur: ds. A. Ver schoor Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 11 en 5 uur ds. S. J. P- Goossens. Chr. Geref. Kerk, gebouw Bethel. 3 uur ds. J. C. Maris. Scheveningen-radio en het hospitaal kerkschip „De Hoop" zijn minder partijdig, met een aangename regelmaat staan deze twee onmisbare ruggesteunen van de Noordzee-visser ij klaar voor Pool, Brit en Hollander met weerberichten, telegrammen' of doorverbindingen naar moeder-thuis De vriendelijke stem van de dokter op ,,De Hoop" vertelt dat de patiëht van de'Kat wijk 154 in zijn geval het beste een nat verband om zijn pols kan leggen en de juf frouw van Radio-Scheveningen bemiddelt met een zonnig lachje in een felicitatie uit Egmond voor de trawler „Satiynus". De nacht zet haar stolp over de visgron den. De grote schepen liggen met de rug in de wind, de kleintjes met de kop en men wenst elkaar radio-telefonïsch een rustige nacht en wat beter weer voor de ,dag van morgen. „Is dat goed on Wangen, schipper? Dan sluiten maar en over!" J. F. ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.! MARKTBERICHTEN 24 September 1948. Besommingen. IJM 16 Bergen f25.930. KW 170 f 2590; KW 70 f 4570: KW 56 4 1710; KW 77 f 760: KW 210 f 590: IJM 229 f 1710; IJM 343 f435: IJM 202 f 17; IJM 207 f 18; UK 9 f370; UK 99 f290; UK 69 f450; UK 169 f490; UK 90 f380; UK 119 f470; UK 4 f400; UK 126 f 1150; UK 79 f 870; UK 28 f770; VD 9 f 260; EH 20 f 339; HD 25 f 1485; HD 184 f 290; IJM 5 f 590. Aanvoer. 10 kisten tong en tarbot, 25 kisten wijting, 260 kisten schol, 45 kisten schar, 40 kisten bot, 100 kisten makreel, 2015 kisten verse haring. 50 kisten diversen. Totaal 2545 kisten. Prijzen Tarbot I 3,2803,50; gr. tong 4,103.80; gr.m. tong 4,253,80; kl.m. tong 3,803,50; tong I 3—2,80; tong II 2,70—2,15; tong III 1,25—0,75, alles per 1 kg. Haai 37; bot 5446, alles per 50 kg. „IJmuidens Roem" is herleefd Reeds ver voor 1940 kende IJmuiden de destijds befaémde Accordeonvereniging „IJmuidens Roem", welke toen al ongeveer vijftien jaar bestond en bij vele liefheb bers van de toen in opkomst zijnde accor- deonmuziek als volksmuziek een goede naam genoot. De toenmalige directeur, de heer E. Paap van Zandvoort heeft „IJmui dens Roem" tot een vrij hoge ontwikkeling weten op te voeren. Echter moest het en semble. dat 28 November 1925 werd opge richt, tijdens de oorlog zijn repetities sta ken vanwege het niet-deelnemen aan de „Cultuurkamer" en viel de vereniging uit een. De leden moesten zich later zelfs door evacuatie allen verspreiden. Doch de herinnering aan het prettige teamverband bleef bij enkele der oude le den hangen. Deze kwamen bijeen en smaakten het genoegen om in November 1947 de vereniging nieuw leven in te bla zen, zij het met slechts zeven leden. De populariteit van „IJmuidens Roem" won dra nieuw veld en niet alleen verdrievou digde het getal leden, maar de belangstel ling voor deze accordeonclub bleek zo bui tengewoon groot te zijn, dat thans het aan tal donateurs de vierhonderd overschrijdt, een getal, dat zelfs dat van vóór 1940 "verre te boven gaat. „IJmuidens Roem" vond in de heer D. Wijker een bekwaam leider en directeur, die het ensemble thans reeds, zover heeft kunnen brengen, dat Donderdag 30 Sep tember in het Thalia-theater het eerste concert kan worden gegeven. Aan dit concert, dat wegens het flinke aantal donateurs slechts door deze kan worden bijgewoond, verleent het radio-ca baretgezelschap van Herman Tholen zijn medewerking. Tot de negen uit te voeren werken be hoort onder andere de mars „Pro Patria" van onze IJmuidense componist wijlen de heer Sam Vlessing. Voorts zullen zowel een kwartet- als duo met accordeon optreden. Ongetwijfeld zal dit eerste concert van „IJmuidens Roem" na de oorlog door de grote schare liefhebbers met belangstelling worden tegemoet gezien. Het huidige bestuur bestaat uit de heren D. de Groot, voorzitter; P. van Veen, se cretaris, Cederstraat 43; P. Cramer, pen ningmeester en A. Kraak, commissaris. Het oefenlokaal is in hotel „Kennemerhof" aan de Kennemerlaan. CANADEES HOUT AANGEVOERD. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Vrijdag wederom een volle lading Cana dees hout aangevoerd met het Deense s.s. „Astra". RUMOER OM FIKKIES Tijdens de laatste raadsvergadering is onder meer het door.de Velsense af deling van de „Vereniging tot het be schermen van dieren" op te richten asyl aan de Willemsbeekweg ter sprake gekomen naar aanleiding van een pe titie, door diverse omwonenden van het toekomstige, als zodanig ingerichte perceel, bij de raad ingediend. In dit verzoekschrift werd stelling ge nomen tegen de plannen van de „Dieren bescherming": men achtte zich bedreigd door een asyl, waar troepen honden hun blafconcerten zouden kunnen geven. Van de zijde van Burgemeester en Wethouders werd opgemerkt, dat het wettelijk onmo gelijk is, de oprichting van een dergelijk asyl voor zwervende huisdieren tegen te gaan; wel zouden maatregelen kunnen wor den genomen, wanneer achteraf zou blijken dat de omwonenden inderdaad last van de zoekgeraakte Fikkies ondervinden. In Haarlem geen last. Wij hebben ons laten voorlichten over de situatie in Haarlem, waar de Dierenbe scherming reeds jaren een asyl exploiteert in de Ridderstraat, dus midden in de be bouwde kom. Men verzekerde ons, dat daar nooit klachten van de buurtgenoten zijn binnengekomen. Daarbij zou men de herin nering kunnen ophalen aan het vroegere asyl in Velsen, dat aan de IJmuider straat weg was gevestigd en waar evenmin klach ten over geregistreerd zijn. Uit een oogpunt van dierenbescherming aldus het bestuur van de Velsense af deling is een asyl in onze gemeente meer dan nodig. Wanneer men bedenkt, dat in 1946 194 zwervende honden op het terrein van <(e gemeentereiniging werden vergast, een aan tal, dat in 1947 opliep tot 482 en voor het lopende jaar (tot 20 September) al 450 be draagt, zal moeten worden toegegeven, dat oneindig veel dierenleed door een goed functionerend asyl, waar deze honden ver zorging en voedsel kunnen krijgen, voor komen kan worden. Tegen het door ons reeds eerder behan delde request van de Willemsbeekweg- bewöners (waar zich de directie van het Antonius ziekenhuis, dat op verscheidene honderden meters is gelegen bij aansloot) is thans een verweerschrift van de zijde van het bestuur der vereniging aan het college van B. en W. in zee gegaan. In middels wordt voor het Haarlemse kanton gerecht een procedure gevoerd over het perceel aan de Willemsbeekweg, dat reeds door de Dierenbescherming is aangekocht. Afscheid pastoor Th. Moleman In verband met het vertrek van pastoor Th. Moleman naar Dordrecht zal hij Zon dag voor de laatsee maal in de Oud-Katho lieke kerk van de H. Eiigelmundus aan de Wilhelminakade het heilig dienstwerk ver richten. De Hoogmis vangt aan op de gebruike lijke tijd te tien uur. Des middags om vier uur zijn de Vespers, waarna voor de ge meenteleden gelegenheid zal bestaan om van pastoor en mevrouw Moleman af scheid te nemen. uit voorraad, zowel in eiken, old finish, blank eiken en eiken gebeitst Prima stoffering Lage Driizen Woninginrichting KONINGSPLEIN IJMUIDEN In de Velsense raadsvergadering van 3 Augustus werd een voorstel aangaande wijziging van de verordening tot hef fing van een belasting op vermake lijkheden aangehouden. Er was een verzoek ingekomen om de afronding naar boven op een cent van deze belasting te wijzigen in het heffen van het zogenaamde gebroken bedrag. Bij de besprekingen in de vergadering van 3 Augustus werd uitgegaan van de ge dachte, dat het de ondernemer is, te wiens laste uiteindelijk de belasting komt. Dit is niet juist, want door de voldoening van de entréeprijs brengt juist het publiek de belasting op. Het is niet van belang ontbloot na te gaan hoe de geponeerde gedachte heeft kunnen post vatten. Bij eenvoudige regeling van de heffing worden de ondernemers verplicht 1 hun entréekaarten, waarop de toegangsprijs vermeld staat ter stempeling aan te bie den en de verschuldigde belasting te vol doen. De ondernemer is dan bevoegd toe gangsprijs plus de belasting, die per kaartje is afgerond op een cent, gelijk hij ook heeft voldaan aan de gemeente, op het publiek te verhalen. Op deze wijze wordt de bedoeling van de heffing duidelijk tot uiting ge bracht. Aan de andere kant heeft dit systeem bezwaren voor het publiek om te contro leren of het wel de juiste prijs betaalt. Het ligt daarom voor de hand dat de ondernemer er meer en meer toe is over gegaan om onder het verschuldigde toe gangsgeld te verstaan de belasting, dit ook voor het gemak van zijn personeel, en dat de gemeente zelfs dergelijke toegangs bewijzen beschikbaar stelt. Het is duidelijk dat zowel bij het ene als het andere systeem de afronding ten laste van het publiek komt. Een afronding naar beneden zou de ondernemer de beschikking doen krijgen over belastingvrij entreegeld Gratificatieregeling voor gemeentepersoneel De minister van Binnenlandse Zaken heeft indertijd verzocht de gratificatie regeling aan burgerlijk Rijkspersoneel over 1948 van toepassing te verklaren op het personeel der gemeente, voorzover de be zoldiging van dit personeel van gemeente wege wordt geregeld. Velsen reageerde op dit verzoek, door in de raadsvergadering van 11 Augustus 1948 een gratificatievoor schot van 2 van het bruto-loon tot een maximum van 50 goed te keuren. Inmiddels menen B. en W. dat ook de secretaris en de ontvanger billijkheidshalve onder deze regeling begrepen moeten wor den. Twee schoenen maar geen paar In de gemeente Velsen werden in de af gelopen week de volgende voorwerpen ge vonden: Schoen (man), portemonnaie, ceintuur, vulpen, pr. handschoenen (man), bril, boor, vulpotlood, textielkaart, pr. handschoenen (dames), halsdoek, schroevedraaier, roei riem, armband (dubbeltjes), dekzeil, schoentje (kind), schoen (vrouw), hond, nlasticjas (vrouw), muts, 2 sleutels, tasje 'kind), regenkapje. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen in kamer 4 van het hoofdbureau van po litie, elke werkdag tussen 11 en 12 uur en 16 en 17 uur, behalve Zaterdagmiddag. Zondagsdiensten Dokters Uitsluitend in spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag 12 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raad plegen de artsen C. H. de Jonge, tel. 5652 en J. Mac Daniël, tel. 4203 voor de „Maatschappij-doktoren". Voor de ove rige geneesheren neemt waar dokter W. van Iiaselen, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de IJmuider Apotheek, Kennemerlaan 102. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege mep tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur mej. J. Winter, Evertsenstraat 3. VELSEN NOORD en BEVERWIJK Zondagsdienst, van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maandag, heetft de arts C. Versele- wel de Witt Hamer. tel. 3969. Apotheken Zondags- en nachtdienst heeft de Duin- wijck Apotheek. Populierenlaan 44. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts Th. M. B. Mak, tel 8570, te consulteren van Zater dagmiddag tot Maandagmorgen. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt waarge nomen door de Bloemendaalse apotheek. en dit is voor een heffing als deze princi pieel verwerpelijk. Burgemeester en Wethouders kunnen derhalve geen vrijheid vinden om terug te komen op het door hen gedane voorstel, dat is opgenomen in het gemeenteblad nummer 210 en daarom stellen zij de raad voor het aldaar opgenomen concept-besluit vast te stellen. AUTO STOND IN DE VERSNELLING. De bestuurder van een vrachtauto wilde met de aanzetslinger zijn auto aanzetten op de pont te Velsen. De auto stond echter in een versnelling,waardoor hij bij het aan zetten onmiddellijk vooruit reed. De be stuurder raakte bekneld tussen zijn vracht auto en de auto die voor hem op de pont stond en kreeg enige kwetsuren en sehaaf- wonden en klaagde over inwendige pijnen Een dokter uit Beverwijk, die eveneens op de Pont aanwezig was, verleende de eerste hulp en op diens advies is de patient naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk vervoerd. Velsense athletieksuccessen in Nijmegen In aanwezigheid van de chef-staf der Leger-luchtmacht, gejieraal Giebels en andere vooraanstaande hoge officieren, hebben enige leden van I.E.V. te Velsen- Noord bij de deze week in het Goffert- stadion te Nijmegen gehouden athletiek- kampioenschappen voor de luchtstrijd krachten weer aardige successen behaald. J. Smit, welke wegens een ongeval bijna twee jaar op non-actief was heeft blijk baar zijn vroegere vorm hervonden. Hij wist na een zeer spannende race op de 1500 meter met 4 min. 19 sec. de tweede plaats te bezetten achter de Trekvogels man Covers uil Den Haag die hem juist op de eindstreep oasseerde. Hoewel voor de eerste maal uitkomend op de 5000 meter leverde P. van Hesselingen eveneens een prachtige prestatie door als nummer vijf te eindigen. Via series en halve finale kwam de I.E.V.-er B. Melis ïn de eindstrijd 200 m., maar moest hier met de zesde plaats ge noegen nemen. Het muziekcorps van de Luchtstrijd krachten, dat tijdens de rijtoer met de gou den koets in Amsterdam zoveel indruk maakte, droeg bij tot de feestelijke stem ming. Met een kernachtige toespraak heeft generaal Giebels aan de gelukkige win naars in deze goed geslaagde wedstrijden de fraaie prijzen uitgereikt. De heer H. J. Lips raadslid In verband met het ontstaan van de va cature voor het lidmaatschap van de ge meenteraad wegens het bedanken van de heer H. Homburg, werden, naar wij ver nemen. benoemingen uitgebracht op de heren F. P. Vermeulen en W. J Willems, welke echter bedankten. Ten gevolge hiervan is de heer H. J. Lips opvolger geworden voor de Anti-Revolu- tionnaire fractie. De heer Lips, die te Vel- sen-Noord woont, zal deze benoeming, zoals ons werd medegedeeld, aanvaarden. De heer Lips, die in vele besturen van verenigingen op Gereformeerde grondslag zitting heeft gehad en nog heeft, is ook ouderling van de Gereformeerde kerk te Velsen-Noord. Hij is reeds meer dan vijf- en-twintig jaar werkzaam aan het Hoog- ovenbedrijf, momenteel als hoofdassistent van de afdeling inkoop. Een beetje wind kan derbaarlijk goede op de prijs van de harin» week in IJmuiden oven'uK*'*2 kunnen zien. Vorige 2®™ rampzalige bericht over de kS tiging, waardoor de pr& een smak kelderde, versrtS? na luyden in Oost- en HjKfffiNe kfi overkomelijke verliezen lediSr>« «i- bijna waardeloos werd, waar dt «'n dat er grote aanvoer was Vu bl' kvii vis kreeg er een knauw van m ie «ia we week, somber beg»„en weer om de Noord en de hari De eerste boten kregen aan jH* en Dinsdagmarkt nog' ge' w Jkanjj. prijs, maar Woensdag was dl Schittereade volledige herstel en de ta met het maximum dus mZ?" «ai besomming strijken. en Pracht ^Dondérdag ™n hC' laken Weer maximum. Zo eindigde het drama van strophale ineenstorting met en 5? Dat. vergiftigingsgeval heelt" Skf1 den overigens weinig gehei ™°r Uw. men weet, dat liet hier !'es "o: bedrijfje gold, waar de in de sloot werd „gesnoeid" 0r^ux overmaat van ramp een bacllL*® bokking in handen kreeg «et grijpelijk, dat de klanten de «hl,*1 de benen sloeg en dat er onder hen waren, die plechti. k nooit van hun leven meer een lia kijken. Maar deze klanten haddm bedenken dat zoiets ook i„ kan voorkomen. slagerij Desondanks is uit deze sfonth te trekken: algemene keuring van h? soneel m de hele voedselvoorzlel,t& een dwingende eis en sanering «Th* a totale afbraak van de twijflucvS"* drijfjes moet liever vandaag dan gebeuren. Want eerst dan zal a. !a delde Nederlander, die niet weet R IJmuidense rokerijen zo betrouwt,» de bank zijn en dat juist de uileréï, klad in het bedrijf kunnen brenie! een gerust hart zijn visie eten Al met al Is de tijdelijke schaarste m met op zo n ongelegen moment gekem? Sla. leltit ELECTRO LUX - VOLTA STOFZUIGERS Technisch Bureau ROMEYN ZEESTRAAT 31 - TEL. 3537 - BEVERWIJK Agenda voor Veisen en IJmuiden Rex Theater, 6.45 en 9.15 uur: „Cover Girl". Thalia, 7 en 9.15 uur: „Het huis der vrouwen." ZONDAG 26 SEPTEMBER. Rex Theater, 6.45 en 9.15 uur: „Cover Girl". Thalia, 7 en 9.15 uWr: „Het huis der vrouwen." MAANDAG 27 SEPTEMBER. Rex Theater, 8 uur: Zelfde programma Th-alia, 8 uur: „Bloedwraak". Raadhuis, 912 uur: Spreekuur wethou der van Sociale Zaken. Raadhuis, 1012 uur: Spreekuur burge meester. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 60) Ikweet het niet, zei ze langzaam, precies zoals ze het al eens eerder tegen hem gezegd had. Ik houd van je Max. dat weet ik zeker, en toch.toch. Hij zou nooit te weten komen, wat ze wilde zeggen, want de voordeur ging open en Ruth zei: O, het spijt me, Lieve kinderen, jullie te storen. Ik hoorde stem men en kon me niet voorstellenmaar lieve hemel, waarom komen jullie niet binnen, het is veel te koud buiten. Brr het is om te bevriezen. Ze gingen naar binnen en in de zitka mer kwam een weldadige warmte hen te gemoet De radio gaf melodieuze klassieke muziek en Junior, Marianne's zwarte spa niel, stond op van het haardkleedje en kwam op hen toelopen Max streelde hem even. 'n Mooie hond Prachtige kop. Ja, zei Marianne. maar er zit niets in Zoals de meeste spaniels is hij erg braaf, maar saai. Soms denk ik wel eens, dat hij achterlijk is. Hij blaft nooit, wan neer er mensen komen, alleen maar als ze weggaan. En als zijn eten voor hem in de keuken klaar staat loopt hij er als een gek in de kamer naar te zoeken. Je overdrijft Heus niet. is het wel mijn kleine, •warte lieve, saaie Junior? Junioi sprong hierop prompt in een stoel, wroette onder het kussen en haalde een oud been te voorschijn, dat hij haar aan bood. Dank je, brave, ik zal het voor mijn ontbijt bewaren. Maar Marianne zou de volgende morgen niet veel belangstelling blijken te hebben voor haar ontbijt. Tegen tien uur die avond klaagde ze over hoofdpijn en over een vreemd gevoel in haar keel en wilde ze liever naar bed gaan. En in de vroege morgenuren van de volgende dag, werd Ruth dje vast en doodvermoeid lag te sla pen, gewekt door gemorrel aan haar deur knop. Ze zat onmiddellijk rechtop in haar bed en stak haar bedlampje aan De deur ging open en op de drempel stond ïMarianne in haar nachtjapon. Haar gezichtje zag vuurrood, haar ogen schitterden en rpet een hand streek ze langs haar keel. Ruth stamelde ze, en haar stem klonk wonderlijk hees. Ruth, het spijt me je wakker tr maken maar ik voel me zo raar Met één sprong was Ruth uit haar bed. Ze greep haar ochtendjas, gleed er in en knoopte de ceintuur om haar middel v.ast. Kom dadelijk mee terug naar je bed, liefje. Ze nam Marianne bij de arm en bracht haar terug naar haar kamertje. Het raam stond wijd open en het was er in tens koud Ruth deed snel het raam dicht en stak het electrische kacheltje aan Daar na stopte ze Marianne in bed. Vertel me precies, wat je voelt. Het is in mijn keel, en in mijn hoofd, maar vooral in mijn keel. En alles voelt zo vreemd aan. En mijn keel doet echt pijn. Snel voelde Ruth Marianne's pols en na een thermometer gevonden te hebben, nam 7e haai temperatuur op. Haar ogen werden groot van verbazing toen ze de stand van de thermometer af las. Hm, meisje, we zullen die keel van jou eens grondig bekijken. Wees maar niet bang, ik zal je geen pijn doen, maar ik moet je bekijken. Met het bedlampje bijlichtend, keek ze in de gehoorzaam geopende mond en zag ze tot haar ontsteltenis in de keelholte een wit vlekje. Ze klemde even haar hand om het lampje en zette het daarna behoedzaam neer. Zorgvuldig dekte ze Marianne toe. Blijf er lekker onder liefje. Ik ben zo terug. Vooral niet uit bed gaan hoor. Be loof je het? Ik beloof het zei Marianne en ze glim lachte even vol vertrouwen naar Ruth. Ruth rende naar de telefoon en trom melde zenuwachtig op de muur naast het toestel, terwijl ze wachtte op de aanslui ting. John, ben jij daar? vroeg ze, toen ze zijn stem hoorde antwoorden, en voor de eerste maal gebruikte ze zonder er ver der bij na te denken en als uiteraard zijn voornaam John, je spreekt met. Ruth Zou je dadelijk hierheen kunnen komen? Dadelijk, er is iets met Manny. Ja Manny Ze is er niet best aan toe, en ik geloof, dat hetdiphterie is. HOOFDSTUK XIII. In de flat op de Cliff Road heerste een doodse stilte. De bewoners liepen op hun tenen of op pantoffels. De bel van de voor deur en van de telefoon was me» doeken afgedekt om het geluid te dempen, en Ju nior was uitbesteed bij vrienden in ver band met eventueel geblaf. Er heerste stilte, onderbroken door gefluister, en daarna was er weer stilte, terwijl er angst in ieders blik stond te lezen. Ginette en Ruth waakten om beurten met de verpleeg ster. Ze zagen er bleek uit en hadden roodgerande ogeïi. In de zitkamer zat Max, de hele dag en een deel van de nacht, met zijn hoofd in zijn handen. Hij stond ieder ogenblik, dat men hem nodig had, klaar om boodschappen te doen. Judith was de enige, die geen tijd verspilde aan tranen Ze bewoog zich op haar rustige manier door de flat, zorgde er voor dat iedereen op z'n tijd wat at, hetzij een volledig maal of een kop warme soep of melk, maakte, dat er steeds schone handdoeken en lakens voor Marianne's* kamer waren, zorgde er voor, dat de warm watervoorziening be hoorlijk werkte, zodat er nooit gebrek aan kokend water was, kortom op Judith's schouders rustte de zorg voor het gehele huishouden, waarbij Maggie haar naar haar beste kunnen assisteerde. De oude vrouw kon echter niet op volle krachten werken. Ze barstte herhaaldelijk in huil buien uit en zat herinneringen op te halen aan Marianne, toen ze nog een klein, stout, meisje was. U moet me geloven, juf frouw Judith, ze was onweerstaanbaar; hoe stout ze soms ook kon zijn. Op de tweede dag van Marianne's ziekte het bleek, zoals Ruth had vastgesteld, inderdaad diphterie te zijn en wel in een zeer hevige vorm ging Ginette, die van oordeel was, dat iemand toch moest zor gen, dat er geld verdiend werd. terug naar haar werk Monsieur Henri. Rose en Louise behan delden haar met grote tegemoetkomend heid en sympathie. Monsieur Henri bood aan haar van het mannequinwerk vrij te stellen, maar denkend aan het extra-geld. dat ze hiermede verdiende, drong Ginette er op aan haar werkzaamheden gewoon \r verrichten. Ze houdt zich altijd goed de kleine, ze Monsieur Henri, terwijl hij een mistroostig gebaar met zijn dikke handen maakte. (Wordt vervolgd). Beverwijk Klaverjassers speelden hun eerste ronde De uitslagen van de eerste ronde van de lustrumwedstrijden van de klaveriy. club „De Vriendschap" luidden als volzt A-klasse: Ruiten Aas 21.591 pt 10 nw. sen; Scheiwijck 21.298 pt., 5 marsen-'y len Present 20.897 pt., 9 marsen; „De Vier. sprong" 20.611 pt., 7 marsen; „De Nolle" 20.209 pt., 8 marsen; „De Vriendschap" 20.200 pt., 4 marsen: Halfweg 19,240 pt 4 marsen; „Animo" 18.980 pt„ 5 marsen. B-klasse: Halfweg 22.767 pt., 14 marsen- De Vriendschap 22.222 pt., 6 marsen; Anil mo 21.502 pt., 3 marsen; Scheiwijck 21.W3 pt., 10 marsen; De Viersprong 20.588 pt., 7 marsen; De Nolle 19.050 pt., 5 matsen; Haarlem-Noord 18.618 pt., 7 marsen; Ruil ten Aas 17.684 pt., 1 mars. Maandag 27 September spelen de win naars van de eerste ronde uit de A-klasse tegen elkaar, waaraan deelnemen: Allen Present, Scheiwijck, Ruiten Aas en De Viersprong. Donderdag 30 September komen de win naars van groep B tegen elkaar, te weten: Halfweg, De Vriendschap, Scheiwijck en Animo. Winterprogramma „Katholiek Beverwijk" Het winterprogramma dat het comité „Katholiek Beverwijk" onlangs heeft sa mengesteld, is ook dit jaar weer zeer aan trekkelijk geworden. Zo zal op Woensdag 27 October door Nederlands Volkstoneel het befaamde to neelspel van Herman Roelvink „Lentewol ken" worden opgevoerd. Met dit stuk maakt de bekende actrice Julia (Juypers,in de rol van Eleonora de Wilde, haaf af- 'scheidstournée. Het „Zuid-Nederlands Toneel" onder régie van Jan Derks, komt op Woensdag 15 December op de planken met Frans We:- fel's bekende roman „Het lied van Berna- dette". Op Woensdag 26 Januari treedt het marionetten-theater van Bert Brugman voor het voetlicht, met een spel in zes tafe relen: Hoe Jan Plezier in de hemel ge raakt". Het' probleem van de huisvesting wordt ten tonele gevoerd door een pep Amsterdamse dilettanten, die zich ver enigde in Het Amsterdams Volkstoneel en op Dinsdag 22 Februari het stuk: „Amb tenaar, geef ons een huis" zullen brengen. Het seizoen wordt op Woensdag 20 Apr.! besloten met de opvoering dooi „Het Zuid- Nederlands Toneel" onder leiding ven Pierre Balledux van „Amor in de Pasto rie" van de toneelauteur Jac. Ballings. DE „VELNO'S" NAAR HAARLEM Op Zaterdag 2 October zal het dansorkest van Hoogovenstaten „The Velno's" mods* wei-ken aan een non-stop cabaret-reui getiteld „Het wordt wel beter" welke voor het jubileumfonds van de firma Droste, a de recreatiezaal van deze firma,tec lem zal worden opgevoerd. Ook de Beve.- wijkse balletgroep van de heer A. Dors e „De Lachende Plankenlanders", onder lo ding van Wim Dumont zullen hun niece- werking verlenen. TENTOONSTELLING „FRATE£^. De Beverwijkse vereniging van arbeiaen- esperantisten „Frateco" heeft m *1 tenhuis aan de Zeestraat een goon.», ling ingericht. Deze tent°onsleP 7^. weekend zowel des Zaterdags als dags geopend en voor het pubhe -- Icelijk. Het doel van deze «poata het Esperanto zoveel mogelijk beken te geven. Agenda voor Beverwijk Kennemer Theater 7 en 9.15 uur. "Gii B6w!r Theater 8 uur: „De blonde Kemp ^Marquette Theater (Heemskerk) 8 uur- „De blonde nachtegaal" Corso Theater (Castncum) uur: „Bascomp". ZONDAG 26 SEPTEMBER Kennemer Theater 2.30, -uur: „Geld maakt toch geiiiwws Luxor Theater 2.15, 4.30. Bathing Beauty". De waar- W.B. Theater 2.30 en 5 uur. *gger": 8 uur: „De blonde Kemp Marquette- Theater (Heemsk ,De blonde nachtegaal" 7,15 Corso Theater (Castncum) 2. en 9.30 uur: „Bascomp -

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6