Dansschool Kwekkeboom #aG f,0nomische Zaken bezuinigt f 107 millioen Jeugdig Haarlemmer maakte jacht op verzetslieden en onderduikers V.S.V. en Stormvogels zijn op de goede weg De kleine wereld Dames, Nieuwe Gracht 98 I OCTOBER 1948 Begroting gebaseerd op opheffing van rantsoeneringen en vermindering van het ambtenarenapparaat ivhflne op /ij" bcerottog deelt !°r van Iiconomische Zaken mede, SrWtiereeelinseii voor het be- toi! en do rantsoencringsmaatrege- IJMUIDER COURANT ii® outPlW1 zullen worden afge- n 5" Je voorzieningsgraad dit toe- fyit. zour» dall m0gelijk zijn een &%eeuloste 1 Van een aantal rantsoe- reeds een begin gemaakt. Door an het ambtenarenapparaat bezuiniging bereikt *£n' <ter uitgaven voor 1949 be- -JfnsstMO. v°°r u««aven in 1948 I f 184,137.000. De bezuiniging jS f'vn millioen. De perso- van het ministerie en de ^der ressorterende diensten daalde op 1 Januari 1947 tot 16223 op 'de meeste rantsoeneringen TAuüa worden opgeheven, blijft het e®" 00g op de nog steeds bestaande - i aan deviezen nodig om de 4"? van grondstoffen, kapitaalgoe- ®ffl".Lproclucten uit het buitenland, iiSti la export, aan bepaalde regelin- ilsffleaenen v/el zal mede in ver- i4i:,SSaak tot nog verdere be- 1 «5 worden nagegaan of op het ge- rjugmë en uitvoer met handhaving waarborgen ten aanzien van de 'van onze deviezen kan worden tot eenvoudiger procedures, m wellicht ook de op dit gebied 9 „H l voorkomende verstarring kan L^nirpn. Dezelfde gedachten- leiden, dat ®«rSgen'worden opgeheven, voor- sprake is van volledige marktver- iw De ervaring heeft reeds geleerd, 5 to sommige gevallen geen bezwaren K „n te leveren. Bij dit alles zal Sïel rekening moeten worden gehou- een aantal eisen, welke voort- Ja uit de toepassing van het Europese K«K™™laart, dat een krachtige u« en prijspolitiek voorlopig onontbeer- f bllift Het prijspolitieke beleid mag ïter niet' eenzijdig zijn afgestemd op de K:n»en van de consument. Er dienen te- oezonde bedrijfseconomische overwe- 0 acht genomen te worden. De •sinister voor ogen, mogelijk en noodza- üjTal zijn, in de loop van 1949 belang de wijzigingen in de uitvoering der prij spolitiek aan te brengen. Eén vrij vergaande inkrimping van het jnlróle-apparaat op de prijsvorming en betekent echter niet dat op Extra kolen voor grote gezinnen is aangekondigd, zullen grote iuinnenevenals vorig jaar een extra rant- Ka van twee eenheden vaste brandstoffen M'vangen, Het Centraal Distributiekantoor feil mede, dat voor dit extra rantsoen in namerking komen gezinnen, welke op 1 fóoter uit acht of meer personen bestaan inwonend personeel en gezinsleden, die op ^tijdstip van uitreiking in gemeenschap je verzorging zijn, inbegrepen), belanghebbenden moeten zich tussen 4 e23October op plaatselijk nader te be- dagen tot de distributiedienst wenden van alle stamkaarten. 'ragen over mededelingen 'in generaal Spoor Hit Tweede-Kamerlid de heer Vermeer minister-president gevraagd: j; ""Juist, dat het comité „Gemeen telijke Actie van Nederlandse Vrou- «j een brief van de legercommandant Jfctavia, generaal Spoor, heeft ontvangen Lf® deze zÖn verwondering uitspreekt de mededelingen, door de minister- L jP 17 A«gustus in de Tweede al$ °-ver door de republikeinen gehouden Nederlanders, aange- ui Batavia beschikbare gegevens mj!!!. opIeveren> ..dat zeker een 15.000 w f!!etl door de republiek verhinderd naar Nederlands gebied te eva- JJff minister, indien deze vraag be- iin?VOrdt beantwoord, het juist, dat "inliii- egering ondergeschikt officier dfft a?n Particulieren verklaringen pS ,'e "e streldïing hebben de verkla- "i'n a rf*ering contrariëren? k ij,, n mededelen, zo vraagt feor ;rJümeer tenslotte, of generaal fe" jfn j "de beschikbare gege- de regering heeft overgelegd? Ascncla voor Velsen eo UnnuJdee fe»™™FrtL?0I0BEE SriSf^arte adelaar". Ihalia li?!! 2 OCTOBER E^45 uur: ^Frieda". essentiële terreinen de prijsvoorschriften en de contröle daarop zullen worden ver zwakt, voordat duidelijk blijkt, dat de doel einden der prijspolitiek niet in gevaar komen. De vermindering van het subsidie op brandstoffen, welk subsidie voor het jaar 1948 op circa 100.000.000 kan worden geraamd, betekent behalve een zeer be langrijke bezuiniging, uiteraard tevens een kostenverhoging. Teneinde een te zware druk op het huis houdbudget te voorkomen, ligt het echter in de bedoeling de prijzen voor eierkolen en gascokes geen verhoging te doen onder gaan. DCIJ's onderlinge competitie draait óp volle toeren De onderlinge damcompetitie van D.C.IJ. is in volle gang. De uitslagen van deze week zijn: Ere-groep: B. Dukel-C. Suyk 11; J. v. Straten-T. Postma 02. Eerste klasse: K. Groen-D, v. Beeleri 0—2. Juniores: H. Langbroek-J. ten Napel 20; J. Effern-N. Groen 02; K. Groen- B. Groen 20; J. Dijkhuizen-P. v. Eerde 20 en G. v. Vuuren-R. de Boer 02. J. Dijkhuizen heeft tot nog toe geen en kel verliespunt geboekt maar hij wordt op de voet gevolgd door H. Langbroek en N. Groen, die er ieder 1 hebben. IJMUIDEN VERSLOEG BENNEBROEK. Voor de eerste klasse damcompetitie Haarlem en omstreken speelde E.M.S. uit Bennebroek tegen het tweede tiental van D.C.IJ. in hotel Kennemerhof te IJmuiden. De uitslag werd: IJmuiden E. M. S. 1. H. Sier-J. Weijers 1—1 2. H. v. Nieuwenhuizen-J. v. Rooy 11 3. J. Nanne-W. Warmerdam 20 4. K. v. d. Gaag-C. de Wolf2—0 5. D. Ott-J. v. d. Kroft 0—2 6. C. Kaan Jr.-P. Beliën 02 7. J. Waal-C. Vernooy 20 8. J. Broek-W. Persoon20 9. H. Leeuw-J, Klinkenberg 20 10. P. v. d. Bos-P. Vermaas11 Totaal 13—7 voor D. C. IJ. BIJZONDER HOF Achttien jaar geëist «9.15 uur:'„De zwarte adelaar". Voor de derde kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam stond gister ochtend terecht de 24-jarige Haarlemse auto-monteur Johannes Anton van Bragt, die er van beschuldigd werd in dienst van de Abwehrstelle Niederlande onderzoekin gen te hebben verricht naar het werk van illegalen en communisten. Voorts zou hij als V-mann van de SD mededelingen heb ben gedaan omtrent de illegaliteit en mee gewerkt hebben aan arrestaties van ver zetslieden. Tenslotte is hij gedetacheerd geweest bij de Inlichtingendienst van de Haarlemse politie en heeft hij in die functie deelge nomen aan huiszoekingen en arrestaties. Door zijn werk zouden drie mensen de dood hebben gevonden en anderen lange tijd in gevangenisschap hebben verkeerd. Verdachte gaf het hem teri laste gelegde vrijwel geheel toe. Zo vertelde hij, dat hij voor de Abwehrstelle op zoek was geweest naar illegalen en geheime zenders in Am sterdam en Driebergen en dat hij voor dit werk twintig gulden per week had ont vangen. Hij was toen pas zeventien jaar. In 1943 had hij tezamen met de V-mann Rothert inlichtingen verstrekt aan de SD'ers Rühl Viebahn, yooral overcommunistische activiteit in Haarlem en omstreken. Ook werkte hij mede aan de arrestatie van de communist Hoebeke, die later in een con centratiekamp overleed. Hij gaf ook toe tezamen met Viebahn, Rühl en Maarten Kuiper nog andere ar restaties te hebben gedaan. Zijn grootste activiteit ontplooide hij bij de Haarlemse D. waar hij de rang van onderwacht meester bekleedde. In het jaar 1944 ver richtte hij tal van arrestaties die vrijwel zonder uitzondering zich kenmerkten door een grote mate van geniepigheid. Hij drong zich onder allerlei valse voor wendsels aan zijn slachtoffers op en ontzag zich niet tijdens het verhoor hen dingen in de schoenen te schuiven, waarvan hij wist, dat zij onwaar waren. In deze periode arresteerde hij de Joodse jonge man Van Messel, die twee dagen later door de Duitsers werd gefusilleerd. Ook de jeugdige J. de Jong vond door zijn toedoen de dood. Als getuigen fun geerden onder meer de SD-ers Rühl en Viebahn, die Van Bragts verklaringen goeddeels bevestigden. Eén van zijn slachtoffers, de Haarlemmer Frauenfelder, vertelde ter zitting hoe hij met zijn zwa ger Hoebeke door de listige toeleg van ver dachte was gearresteerd. Ook de andere getuigen kwamen met zulke staaltjes. Op de vraag van de president mr. Van Rechteren-Altena: „Hoe bent u daartoe gekomen?" antwoordde Van Bragt: „Ik was verschrikkelijk fel, maar ik heb het alleen uit politieke overwegingen gedaan. Nu weet ik ook, wat het betekent om ge vangen te zitten". „Daar weet u niets van!" beet mr. Besier hem toe; „bij de Duitsers was dat heel wat anders". In een kort requisitoir schetste mr. Besier hoe verdachte, meegesleept door SS-leuzen, tot deze verwerpelijke Judasmethoden kwam. Gelet op de ernst van het feit, maar rekening houdende met de jeugdige leeftijd van verdachte, eiste hij achttien jaar ge vangenisstraf met verlies van alle rechten voor het leven. Verdachtes raadsvrouwe zei, dat politie ke hartstocht, gepaard aan geringe ontwik keling haar cliënt fataal was geworden. Zij verzocht het Hof er rekening mee te hou den dat verdachte was opgegroeid in een gezin waar nooit iets anders werd gehoord dan nazi-leuzen. Uitspraak over veertien dagen. IJmuiden „Onderlinge Vriendschap" zet derde verenigingsjaar in In het verenigingsgebouw hield de buurt vereniging „Onderlinge Vriendschap" dezer dagen haar tweede jaarvergadering, die geopend werd door de tweede voorzitter, de heer Keur, als plaatsvervanger van wijlen de heer D. Vlieland, in leven voor zitter der vereniging. De verslagen van secretaris en penning meester konden aller tevredenheid weg dragen. Met algemene stemmen werden vervolgens tot bestuursleden verkozen de heren J. P. Jung, voorzitter: J. van Roden, secretaris en J. Iskes, penningmeester. In zijn sluitingswoord sprak de nieuwe voorzitter de wens uit, dat de samenwer king tussen bestuur en leden in het komen de verenigingsjaar van vruchtbare aard zou blijken te zijn. Strawberries ontvangt Hilversum II Trokken de heren van Strawberries veer tien dagen geleden met weinig verwachtin gen naar Pinoké, de dames zullen met de zelfde gedachten naar dé hoofdstad reizen. Er mag tenminste op verbeten tegenstand gerekend worden op het zware Amsterdamse hockeyveld. Ook deze keer mag Strawberries met een gelijk spel tevreden zijn. Vooi- de reserves ziet het er niet dadelijk naar uit, dat het eerste winstpunt verkregen wordt. Hermes is ieder jaar een geduchte tegenstander en slechts het terreinvoordeel moet aan de Velsense dames het gewenste succes brengen. Wat de dames van het vierde elftal in Wor- merveer gaan doen valt moeilijk vooruit te bezien. Kraaien II is vermoedelijk niet veel sterker, maar het voordeel van eigen om geving is juist bij deze lagere elftallen doorslaggevend. Hilversum II komt het eerste herenelftal een bezoek brengen. Het is al enige jaren geleden, dat Strawberries in deze Gooise afdeling was ingedeeld Het zo zeer begeerde eerste succes voor de heren van het tweede elftal kan Zondag een feit worden. Alkmaar II zal op „Schoonen- berg" wel alle pogingen in het werk stellen om zeker een punt mee naar de Kaasstad te nemen. De reserves hebben voor deze be langrijke ontmoeting de opstelling iets ge wijzigd. EechtropStrawberries III doet een uitslag vermoeden, die eerder in het voordeel van de thuisclub zal uitvallen. Zo ja, dan wordt met een punt uit drie wedstrijden, tegelijker tijd het sein onveilig gezet voor de be zoekers. De heren van het vierde elftal willen, nu de competitie nog niet begonnen is, de vrije Zondag gebruiken om DEM I uit Beverwijk te ontmoeten. Een puntenverdeling ligt hier het meest in de lijn der verwachtingen. De heren verschijnen als volgt op het veld: doel: D. Hollmann; achter: J. Eerment, P. Minderhoud; midden: J. Vos, J. Brunink, L. Dalhuisen; voor: P. Steyn, C. Maters, J. Otto, H. Brunink, K. Bekker. WAT V. V. IJ. ZATERDAG VAN PLAN IS. Zaterdag ontvangt V.V. „IJmuiden" het in theorie zwakke H.C.S.V. uit Hoorn. Het wordt oppassen voor IJmuiden, daar H.C. S.V. nog geen winstpunt geboekt heeft, dus alles op alles probeert te zetten. De reserves trekken naar Haarlem om Tweede Jeugd te ontmoeten en zij zullen uit een ander vaatje moeten tappen om niet te ver achterop te raken. Het derde speelt thuis tegen het vierde, wat een aardige ontmoeting kan opleveren en het vijfde is de gast van Kennemerland VI en kan ongetwijfeld op beide punten beslag leggen. De junioren tenslotte nemen het op tegen Stormvogels c. Jong IJmuidenaar in de vreemde begraven Dezer dagen werd in Porsgrund (Noor wegen) onder grote belangstelling het stof felijk overschot van de zeeman P. Engel hart ten grave gedragen. Deze 23-jarige IJmuidenaar werd dodelijk gewond door een ongeluk met de winch tijdens het los sen van de coaster „Coen". In de kapel van de Lutherse gemeente stond de overledene opgebaard, bedolven onder een schat van bloemen, die waren aangedragen door bemanning, rederij, con sul, de Noorse Zeemansbond en andere organisaties. Een Noors predikant heeft bij de baar gesproken en namens de beman ning voerde de machinist Teylinge het woord, door wie een grote krans op de kist werd gelegd. Door zijn kameraden is En gelhart aan de aar.de -toevertrouwd'.en de kapitein van de „Coen" heeft aan de ge opende groeve enige welgemeende dank woorden gesproken voor de roerende be langstelling bij dit tragische verscheiden. VOETBALO VERZICHT De IJmuidense eerste klassers doen het in hun respectievelijke afdelingen vast niet slecht: VSV heeft na drie wedstrijden nog geen enkel verliespunt en Stormvogels be leeft de in de laatste jaren ongekende weelde na drie wedstrijden vier winstpun ten te bezitten en een doelgemiddelde, dat klinkt als een klok: 72. Het Is natuurlijk op het ogenblik nog allerminst de tijd om reeds „victorie" te roepen, maar het lijkt .ons voor de clubs toch een prettig gevoel nu reeds zes res pectievelijk vier winstpunten meer te be zitten dan de hekkensluiters. Zondag speelt Stormvogels in het Velser Sportpark tegen ADO, en als het een beetje wil lopen, maakt de IJmuider club opnieuw een goede kans. De Haagse voorhoede toch toonde zich tot dusver niet al te productief en de achterhoede van Stormvogels mag er de laatste tijd zijn. VSV maakt eveneens een goede kans op de punten, daar de roodwitten ongetwijfeld een betere ploeg hebben dan DHC. Alleen moeten de IJmuidenaren hun tegenstan ders weer niet al te laag aanslaan, want op eigen terrein ontwikkelen de Delftenaren altijd nog de meeste kracht. Velsen bereidde zijn supporters een ge- De populaire jeeps, snel en veelzijdig bruikbaar als ze zijn, bleken toch niet alle eisen van de automobilisten te kunnen bevredigen, omdat het oog nu eemnaal ook wat wil. Daarom hébben de Willys Overland fabrieken thans- een nieuw model op de markt gebracht, de „jeepster", die vlotte lijn paart aan de technische kwaliteiten van de oorspronkelijke jeeps en die thans ook in Europa wordt ingevoerd, zij het in zeer bescheiae duchte teleurstelling door zijn dikke neder laag tegen Emma, dat o.i. weer een prach tige kans op de eerste plaats maakt. De Santpoorters krijgen Zondag a.s. een goede gelegenheid zich o£> eigen terrein tegen Quick te rehabiliteren. Ook „De Kennemers" boekte een neder laag, maar deze lag enigszins in de lijn der verwachtingen: Alcmaria Victrix schijnt nu eenmaal grote plannen te hebben. Zondag wacht „De Kennemers" opnieuw een zware strijd, want al heeft West-Frisia in drie wedstrijden ook nog maar twee punten be haald, in Enkhuizen hebben tegenstanders het altijd lastig. Kinheim omzeilde in Sdhagen een las tige klip tegen de club van die naam. Zon dag speelt de ploeg tegen het sterke HRC! We verwachten een gelijk spel. WE treedt tegen de andere Helderse derde klasser aan. Deze club maakt het niet zo best en we houden het dan ook op een overwinning der badplaats-mensen. Beverwijk geven we, nu het de smaak, getuige de zege op Succes, weer beet schijnt te hebben, een kans op minstens een gelijk spel tegen Always For ward. DEM is de gastvrouwe van DTS. De men sen uit Oudkarspel brachten er tot nu toe weinig van terecht. We voorspellen de „Demmers" dan ook de volle winst. Ten opzichte van de Terrasvogels zijn we min der optimistisch. We vrezen dan ook tegen Schoten het ergste. In de 4e klas een pluim voor IEV, dat maar even met 60 van Ontwaakt won. Dit geeft moed voor de wedstrijd tegen het sterke Madjoe, maar toch durven we niet op een zege voor IEV te rekenen. WB won maar net van Wilskracht, n.l. met 10. Enfin, beide punten zijn weer binnen! Zon dag komt ASV op bezoek. Opgepast, W B'ers. Stormvogels 2 zitten blijkbaar de promo, tlewedstrijden van het vorige jaar nog in de benen. Het falen der IJmuidenaren valt werkelijk op. We durven dan ook tegen Blauw-Wit 3 op niet meer dan een gelijk spel te rekenen, VSV 2 ontvangt Helder 2. We vertrou wen, dat de reserves der roodwitten wel weer op beide punten zullen beslag leggen. StormvogelsADO. De Hagenaars krij gen het volgende Stormvogels-elftal tegen over zich: Kraak; Van den Oever, Broek huizen; Snoeks Jr.. Schoorl, Snoeks Sr.; Luppens, Meyer, Goedhart, De Boer, Van Opbergen. BI. Wit 3Stormvogels 2. De Vogels ko men in de volgende gewijzigde opstelling uit: Hamers; Schuit, Schriemer; Twisk, Zwemmer, Glas; Venus, Van der Linde, Aland, v. d. Kuil, Broek. SchotenTerrasvogels. Terrasvogels heeft z'n elftal ongewijzigd gelaten, dus komt uit met: Douma; Kraak, Holman; Zaal, Dortmundt, Klumper; Röbken, Siege- rist, Akkerman, Cobben, Goedhart. Uw consumentencrediet is goud waard! Verlang daarom slechts het aller- voor sterke, degelijke en voor delige schoenen Bata geeft méér waarde! 133 Filialen in Nederland Concert Accordeonband „IJmuidens Roem" De namen van de accordeon band IJmui- den's Roem en directeur Engel Paap noem de men vóór de oorlog in één adem. Thans heeft de heer D. Wijker de leiding overge nomen van het gezelschap, dat zich met animo aan de muziekbeoefening wijdt. De vreugde van het musiceren, die IJ. R. vroe ger kenmerkte, is gebleven, ook al zijn er nieuwe gezichten in de kring der accor deonisten op te merken. Het was in 1916 dat onze plaatsgenoot wijlen Sam Vlessing z'n mars Pour la patrie (Pro Patria) componeerde, die bin nen enkele maanden door vrijwel alle har moniecorpsen in ons land (en dat waren er toen nog heel wat) op het répertoire ge nomen werd. Zelden heeft een Nederlandse mars het zo goed gedaan als deze zo ge heel voor de capaciteiten van de toenmalige IJmuidense Harmonie Concordia geschre ven vaderlandse mars. IJmuidens Roem opende er thans haar eerste concert sinds de bevrijding mee en de bekoring dezer Vlessing-muziek kwam, al werd zij dan uitgevoerd door instrumen ten waarvoor de componist geen bewonde ring koesterde, ook via het accordeon ensemble goed tot haar recht. Het programma was verder doorspekt van populaire nummers, die er bij de trek- piano-supporters grif ingingen; ouderwetse walsen ontbraken niet, evenmin als mo derne dansmelodieën. Alles kreeg een vlotte uitvoering die luide bijval ontlokte en een prettige beloning vormde voor de uren van studie die deze club aan de voor bereiding van het programma besteed heeft. De dames Wijker en v. d. Lugt gaven het Nonnenkoor uit Casanova ten beste; het was lang niet kwaad gespeeld en in ieder geval sloegen zij het kwartet der heren, die de Wachtparade der kabouters ten ge hore brachten, met enige accordeonlengten. Het gezelschap Tholen, dat medewer king verleende, vond na dit alles een „wil lige" zaal door de opgewekte stemming die IJ. R. had weten te scheppen. De gang maakster Tiny Visser kreeg met haar eer ste liedje over de Marva's het publiek al mee, Herman Tholen was dezelfde vlotte figuur als vroeger en Pim Tholen verzorg de in plaats van de getrouwe van Lier, die helaas de oorlog niet overleefd heeft, de pianobegeleiding. A. J. VAN DER WEIJDEN. Dit plastiekje van prinses Elisabeth en haar rijpaard „Tommy" is vervaardigd op wens van de Koningin van Engeland. Het is in porcelein uitgevoerd in een serie van 100 stuks en „alleen voor export" bestemd. Zij zullen verkocht worden voor ongeveer f 1000,— per stuk Velsen-Noord „Watervliet" volledig aan de slag Het eerste twaalftal van Watervliet dat na zijn degradatie naar de derde klasse N. K. B. het slechts in drie wedstrijden tot drie gelijke spelen kon brengen, krijgt Zondag bezoek van het ongetwijfeld sterke „RODA", dat dit jaar tot de favorieten wordt gerekend. Weliswaar houden de re sultaten geen nederlagen in, maar afgezien van een verrassing zal Watervliet I het niet verder brengen dan een gelijk spel. Het tweede twaalftal gaat op bezoek bij Animo Ready 2. In de wedstrijd tegen Oosthoek scoorden de Velsenaren dertien maal. Een overwinning op Animo Ready ligt in de verwachting. Watervliet 3 speelt thuis tegen Ooster kwartier 4, een twaalftal, dat zich niet ge makkelijk laat verslaan. Doch ook hier geldt het devies van aanpakken en door zetten, willen de punten in Velsen blijven. De derde thuiswedstrijd is die tussen Watervliet 4 en Sport Vereent 4 uit Sant poort waarmede het vierde der groen gelen de competitie aanvangt. De stand in de derde klasse K. N. K. B. is nu: Roda 3 3 0 0 6 20—3 Oosterpark 3 3 0 0 6 147 Watervliet 3 0 3 0 3 10—10 K.V.H3 1 1 1 3 11—13 Nieuw Flora 3 1 0 2 2 613 K.V.D2 0 1 1 1 6—7 O.K.V3 0 12 1 11—16 Z.K.C2 0 0 2 0 5—13 Mulier-veldlopen worden op 31 October gehouden De H.A.V. „Suomi" treft voorbereidingen voor het houden van de bekende Mulier- veldlopen, welke op Zondag 31 October voor de tweede maal in het park „Velser- beek" zullen worden gehouden. Het vorige jaar werd daarbij tevens ingesteld de „Velserbeekparkloop", waarvoor het ge- Hulde „Mijn hut is de uwe; beschik over mijn bezittingen naar believen," zo zegt de Be douin ergens in Afrika tegen de vreemde gast, die vermoeid en hongerig met het dalen van de zon in het tentenkamp een onderdak zoekt. Dat schijnt daar zo de ge woonte te zijn; ik heb dat eens geschreven gekregen door een kennis die het zelf had ondervonden. Misschien is het een beetje overdreven, maar het is toch een schone gedachte, dat er op deze kleine wereld gastvrije deuren openstaan voor wie er binnen willen vallen met hun avondlijk verlangen naar rust en de veilige gezellig heid van vier muren en een dak. Die kleine wereld van vandaag dat kleine bolletje in de oneindigheid moet van een afstand bezien wel dagelijks ongast vrijer lijken. Ge zoudt van de maan af eens door een kijker moeten turen: ijzeren gor dijnen, Westwallen en Oostwallen, hekken en prikkeldraad, borden met verboden dit en verboden dat, soldaten met blinkende bajonetten langs een grens, nijdige mensen die tegen elkaar grommen over schuttingen en hekjes. „Uw kippen vliegen gedurig in mijn tuin tje" en „Uw hond doet op mijn stoep" en „Uw antwoordnota is onbevredigend" en „houdt uw kinderen uit mijn gangetje." Zo gaat dat. Zo wemelt en roezemoest de wereld van boze gezichten en scherpe woorden. Zo zitten we op dat kleine bol letje onze poortjes en deurtjes toe te hou den en te grauwen en te snauwen tegen wie durft te kijken naar een korrel grond die wij veroverd hebben. Dat is allemaal te zien door die kijker op de maan. En daarom is het een schone ge dachte van die Bedouin met zijn tent. Kom er in, zegt hij in het Bedouins, hij schikt een eind op en klapt in zijn handen dat er een kussen bijgebracht moet worden. Zo is de Bedouinse wijs. Maar ge hoeft daarvoor niet naar Afrika te gaan. Bedouins zijn er overal op de wereld. Misschien is uw buur man er een, misschien zijt ge er zelf een. Want om uw tent open te zetten voor wie haar als een toevlucht beschouwt behoeft ge niet met een kaftan om ergens aan de Sahara te zitten huizen. Ge behoeft er al leen maar een groot hart voor te hebben. Een hart, dat even groot is als dat van de vrolijke zwerver, die de wereld als zijn tuin beschouwt en er op uit getrokken is omdat hij zich veilig voelt tussen zijn broers en zusters de mensen, die hij in de morgen groet met een zwaai van zijn hoed, die hij in de middag op een lustig lied vergast en met wie hij des avonds een stuk brood hoopt te delen. De zwerver dat is een antiquiteit ge worden. Die komt men vandaag den dag niet veel meer tegen. Daar is de wereld om zo te zeggen wat te klein en te druk voor geworden. Maar ze zijn er nog. Zij laten dat niet meer zo openlijk merken zij hebben zich gemoderniseerd. Zij lopen niet meer langs de landwegen, zij dragen geen geruite bundel meer aan een stok over de schouder. Maar zij hebben nog hun kinderlijke, grote hart dat argeloos en vrolijk vertrouwt op de schoonste deugd der mensen. Die deugd, die zeggen doet: Kom erin, vriend. Of: wat kan ik voor u doen? Of: als uw kippen graag in mijn tuin scharre len, laat ze scharrelen. Of: Uw kinderen vinden mijn gangetje gezelliger dan het uwe, dus laat ze in het mijne. Of: laten wij proberen om uit te vissen waarom wij ruzie hebben, dan blijkt misschien dat we 't ons maar hebben' verbeeld. Of: Uw hond heeft zich in de stoep vergist, ik zal er een blik en veger bij halen. Dat is de schoonste deugd. Zij zou sol daten en ijzeren gordijnen kunnen doen verdwijnen, zij zou het leven op een kleine wereld minder ingewikkeld en minder ge vaarlijk kunnen maken. Als ik ooit in Afrika kom, koop ik in de bloemenwinkel aan het Saharaplein een geurig boeket voor de tien vrouwen van de Bedouin. Hier, daar moet ge maar samen van doen. Het is een hulde aan uw open deur en aan uw open hart. L. meentebestuur van Velsen een beker be schikbaar stelde. Ook nu bestaat het voor nemen niet-K.N.A.U.-leden en militairen te laten deelnemen. Aan de winnaars van de dames- en heren-vijfkampen, die enige weken gele den zijn gehouden, zijn voor hun mooie prestaties met aanmerkelijk puntenverschil op de nummers twee de prijzen toegekend. Ada v. d. Werf bij de dames verwierf de P. Heyligers-beker en Wim Vrenegoor bij de herengroep ontving de T. Osendarp- beker. Nu het zomerseizoen teneinde is worden de zaal- en veldoefeningen weer ingevoerd. Het Suomi-bestuur stelt pogingen in het werk om voor de Zondagmorgen vergun ning te krijgen enige malen op het buiten goed „Waterland" te mogen oefenen ter be vordering van een zo groot mogelijke va riatie in de wintertraining. Voorts wil het bestuur een sportuitwisse- ling met een Noorse athletiekclub tot stand brengen. Op enige lessen, zowel voor BEGINNERS als GEVORDERDEN, is hét aantal inge schreven Heren groter dan dat der Dames. Hierbij kunnen, dus nog enkele Dames zich aansluiten. Op enige andere lessen is nog plaats voor HEREN. Ons ideaal is: Op ALLE lessen een gelijk aantal dames en heren. INSCHRIJVING DAGELIJKS HAARLEM TELEFOON 13525 Agenda voor Beverwijlk Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Een on vergetelijke melodie. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Bathing Beauty". W. B. Theater, 8 uur: Boefje. Corso Theater (Castricum), 8 uur: Hands Across the Border. ZATERDAG 2 OCTOBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Een onvergetelijke melodie. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Bathing Beauty". W. B. Theater, 8 uur: „Boefje". Marquette Theater (Heemskerk), 8 uur: „De Woeste Hoogte". Corso Thater (Castricum), 7.15 en 9.15 uur: Hands Across the Border.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5