De eerste nieuwe huizen te IJmuiden worden deze maand opgeleverd en betrokken Scheveningen radiospin in een (draadloos) web Kwartet in een flat VRIJDAG I OCTOBER 1948 IJMUIDER COURANT Blokken aan de Willemsbeekweg en Houtmanstraat bijna gelijktijdig gereed Binnen enkele weken zullen enige gelukkige gezinnen in de eerste huizen, die in het raam van het wederopbouw- plan voor Velsen-bczuiden-het-Noord- zeekanaal gereed zijn gekomen hun intrede doen, hetzij in de Houtman straat, hetzij in het complex aan de Willemsbeekweg. Van oeide huizen groepen kan de oplevering spoedig te gemoet gezien worden, waarna de eer ste bewoners wel niet lang op zich zullen laten wachten. Eén van de zeven blokken van vier wo ningen aan de Willemsbeekweg is. op het aanleggen van de tuinen na, geheel klaar: leidingen zijn aangelegd, schilder en be hanger hebben er hun „finishing touch" aangebracht. Telkens met ongeveer een week tussenruimte zullen de overige blok ken volgen; vóór December hoopt de aan nemersfirma alle 28 huizen af te kunnen leveren. Eenvoudig, maar degelijk. Dit zijn de woningen, die in de wande ling „Zweedse huizen" genoemd worden, een naam die ontstaan is doordat het hout werk uit Zweden afkomstig is. Deuren arriveerden kant en klaar uit dat land op het werk, kozijn-onderdelen werden reeds in Zweedse fabrieken geprofileerd; men hoeft ze hier slechts in elkaar te zetten, De indeling der kamers is practisch. Er is gewoekerd met de ruimte en daardoor kan men beneden een ruime zitkamer, een behoorlijk keukentje en een bijkeuken van vrij grote afmetingen aantreffen. De laat ste moet het gemis aan een schuur onder vangen. Via de bijkeuken heeft men toe gang tot een gerieflijk keldertje, een soort verdiepte provisieruimte, die de huisvrouw zeer van pas zal komen. De bovenverdieping bestaat uit drie slaapkamers, waarvan een met een grote douche-cel. De grote vliering kan eventueel tot slaapruimte verbouwd worden. Maar ook zonder een dergelijke verbouwing (waarbij een dakraam moet worden aan gebracht) is er in deze huizen ruimte voor een gezin van maximaal zeven personen: ouders met vijf kinderen. Het binnenhuis is in lichte tinten ge- Jlex Jfieatet ..Bex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden f/iïi Woensdag 6 Oct. bren gen wij: De Zwarte Adelaar (Aquila Nera) 14 jaar. D.L.S. Film Het Hervormde jeugdwerk is de winter ingegaan De Nederlands Hervormde Gemeente van IJmuiden (West) opende deze week het winterseizoen voor het jeugdwerk met een paar gezellige avonden, die in het bijzon der voor de jongeren waren bestemd. Zeer velen hadden aan die uitnodiging gehoor gegeven, zodat de zaal van Christelijke Be langen beide avonden geheel bezet was. De leiding berustte telkens bij een der predi kanten, die tevens een openingswoord sprak, waarna een zijner confraters de samenkomst sloot. Een groot deel van het programma was toevertrouwd aan „Die Rooiroks", de man dolineclub van.de C.J.M.V., die onder lei ding van de heer P. Ottens populaire wijs jes deed horen. De heer De Koning decla meerde voorts ernstige gedichten. Had de leider in zijn openingswoord gewezen op de centrale plaats van het catechisatie- onderwijs in de gemeente, tussen de num mers werd door vertegenwoordigers van dat werk gewezen op de kinderdiensten, de jeugdkapel, het knapen- en jongemannen- werk en de arbeid voor de meisjes. De avonden werden besloten met opvoering van „De Holland-revue", door een groot aantal dames en meisjes, ingestudeerd on der leiding van de heer Steenpoorte. Deze revue bracht een overzicht van het karak teristieke uit ons land voor, tijdens en na de oorlog in beeld, waarbij men vooral ge troffen werd door de goede declamatie van verzetspoëzie als „Achttien doden" en „Het carillon". MARKTBERICHTEN Besommingen IJM 94 Zwarte Zee f8940; IJM 117 Prinses Beatrix f 12.925: IJM 95 Maria f 13.460. Leonarda f 9630. KW 166 f3175; KW 94 f3396; IJM 229 f740: IJM 27 f3300; HD 25 f1120; IJM 5 f1390; UK 141 f 157 Prijzen. Heilbot 3,65—3,55; gr. tong 4,10—3,95; gr.m. tong 4,05—3.75; kl.m. tong 3,45—3,30; tong I 2,78—2.45; tong II 1,90; tong III 0,95; tarbot I 4.103,50, per kg. Tarbot II 168; kl. heilbot 150; kl. griet 64; tongschar 7886; schartong 50; poontjes 29—25: kl. haai 33—32; bot 49—45: schar 22,50 —22; v haring 1511, alles per 50 kg. Twee trawlers besomden f52.600. Visaanvoer. 20 kisten tarbot en tong, 100 kisten schol, 145 kisten schelvis, 45 kisten kabeljauw. 700 kisten makreel. 6440 kisten haring; 50 kisten bot, 15 kisten haai, 10 kisten poontjes, 10 kis ten koolvis. 40 kisten wijting, 75 kisten schar, 50 kisten diversen. Totaal 7700 kisten. Veisen Betaal niet meer clan nodig is De plaatselijke prijzencommissie in Vel- sen vestigt er nog eens de aandacht op dat de gelegenheid bestaat om in gevallen van vermeende prijsovertreding bij een harev leden of bij de secretaris dei' commissie ten raadhuize te Velsen schriftelijke of mondelinge klachten in te dienen. Bij ge grond gebleken klachten heeft de commis sie reeds herhaaldelijk in het belang van de benadeelde gewerkt en in enkele „zwaardere gevallen" werd de politie in geschakeld. SCHILDERS RICHTEN STUDIECLUB OP Op Woensdag 6 October komen huis- en decoratieschilders van de afdeling Velsen, Beverwijk on omstreken in de Nijverheids school bij eer. voor het oprichten van een studieclub voor schilders. De heei H J. Cramer uit Haarlem en de heer P. H. Bak- .ier uit Groningen zullen op deze oprich tingsvergadering het woord voeren. houden: het behang is van een rustig beige, het houtwerk ivoor-kleurig geschilderd, een kleur die zich aan de buitenkant op de kozijnen voortzet. Het frisse groen van de deuren fleurt de gevels op. Vóór de hulzen komen tuintjes van vier meter breedte. Huizen voor bannelingen. Deze Willemsbeekweg-woningen zullen door de gemeente worden verkocht aan Velsenaren, die hier reeds vroeger een eigen huis bezaten, maar dit tijdens de be zetting met de grond gelijk gemaakt zagen, Acht-en-twintig gezinnen zullen nog dit jaar weer een IJmuidens huis hel hunne mogen noemen en eindelijk bevrijd worden van de evacuatielasten en -proble men, die zij lang hebben gedragen en ver dragen. Acht-en-twintig IJmuidense ge zinnen keren in hun woonplaats terug: een klein aantal nog, maar het is een begin. AFSCHEID Ds. S. E. WESBONK Zondagavond om 7 uur hoopt ds. S. E. Wesbonk in de Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden zijn afscheids- predikatie te houden. Maandagavond tus sen 8 en 10 uur zal er voor een ieder in de Marnixschool nog gelegenheid zijn om van de predikant en zijn echtgenote persoonlijk afscheid te nemen. Om 8 uur zal dan aan de vertrekkende herder namens de gemeente een blijvend aandenken worden aangeboden. THALIA (het theater met de beste films) Vertoont Vrijdag 1 Oct. 8 uur, Zater dag 2 en Zondag 3 Oct. 7 en 9.15 uur Een gewaagd filmwerk over een heden daags probleem FRIEDA met David Farrar - Mai Zetterling - Flora Robson. Het gesprek van de dag „Zoudt U Frieda in Uw huis willen opnemen?" (Toegang boven 18 jaar) Maandag 4. Dinsdag 5, Woensdag 6 Oct- aanvang 8 uur en Zondag 3 Oct. malï- née 3 uur Sabu en Bibi Ferreira in Avontuur aan de Amazone De gevaren van het tropische Brazilië, waar maar één wet geldt: het recht van de sterkste, Donderdag 7 Oct. aanvang 8 uur op veler verzoek slechts één enkele voor stelling met de schitterende sport- documentaire van de XI Olympische Spelen in 1936 Kampioenen der Olympiade met commentaar van Aad v. Leeuwen. Een der beste sportfilms d'ie ooit werd vervaardigd! CONCERT MANNENKOOR „DE EENDRACHT" Het bestuur van het Mannenkoor „De Eendracht", dirigent de heer Frits Uytten- boogaard, heeft het voornemen om op Za terdag 23 October in gebouw „Concordia" het eerste concert in dit seizoen te doen uitvoeren. Voor dit concert is de medewerking ver kregen van het door de radio bekende Kleine Vrouwenkoor „Vox Jubilans" uit Amsterdam. Dit dames-ensemble is samengesteld uit 18 geschoolde stemmen en staat eveneens onder leiding van de heer Uyttenboogaard. Het mannenkoor zal onder andere uit voeren „De Heilige Stad" van Adam in een bewerking van de dirigent. Voor de so praanpartij in dit werk heeft men zich de medewerking verzekerd van mevrouw Hekkertvan Eysden. AUTO RAAKTE WIELRIJDER Op de Wijkerstraatweg ter hoogte van de Pelsstraat werd Woensdagavond een wielrijdster aangereden door een perso nen-auto. waardoor hij ten val kwam en een hoofdwond opliep. Nadat hij door een arts verbonden was, kon de wielrijder naar zijn woning terugkeren; opneming in het ziekenhuis was niet noodzakelijk. Een onderzoek betreffende de schuldvraag is gaande. Feilloos apparaat in dienst van de scheepvaart Velsen-Noord Stralingplaiitsoen wordt doorgetrokken Het in het uitbreidingsplan ontworpen nieuwe Stratingplantsoen zal eerstdaags worden doorgetrokken en zo de rechte ver binding tot stand brengen tussen Wijker straatweg en Koningsweg in Velsen-Noord. De aanleg van deze weg bestaat- reeds gedeeltelijk, maar kon, daar het voorma lige Van Gelder Sportpark (Kinheim-ter- rein) deze zomer nog werd bespeeld, aan de grens hiervan niet verder worden door getrokken. Nadat het betreffende gedeelte was geëgaliseerd, is deze week een aan vang gemaakt met het graven van de geul voor de grote rioolbuizen. Wanneer deze zijn gelegd, is het de be doeling zo spoedig mogelijk ook de weg daarboven aan te leggen en door te trek ken. Hierdoor bestaat dan tevens de ge legenheid van deze weg gebruik te maken bij de bouw van de aan het Stra tingplantsoen geprojecteerde woningen, zo dat binnen afzienbare tijd niets meer dan sléchts de oude naam aan het oude „Wa- tervlief'-landgoed zal herinneren. Ouden van dagen onder dak De bouw en het gereedkomen van ver schillende nieuwe woningen in het kader van de wederopbouw en uitbreidingsplan nen vórdert gestaag. Nadat enige weken geleden op fiet oude „Watervliet" de eerste woningen voor grote gezinnen zijn be trokken hebben die voor de ouden van dagen inmiddels ook hun bestemming ge kregen. Deze week zijn alle acht éénver dieping-huisjes aan de Van Kalkarstraat bewoond geworden. Weliswaar is door het afbouwen van de nieuwe woningen in deze straat en het naastbijgelegen Van Soelenplantsoen de algemene toestand nog, rommelig, maar als straks ook deze com plexen bewoond zullen zijn, zal het geheel een prettige buurt worden, waarin de klei ne huisjes, in blokjes van twee, een aardig cachet zullen geven. Deze woninkjes zijn zeer geriefelijk ingericht met een woon- en slaapkamer en keuken gelijkvloers, waarbij tevens een ingebouwde bergplaats voor kolen enz. tot de geriefelijkheid bij draagt. In een kleine vestibule geeft een smal vast trapje gelegenheid op de vlie ring te komen. Voor de gelukkige oudjes is het ongetwijfeld aangenaam nog voor de winter hun domeintje te hebben kunnen betrekken. NED. HERVORMDE AVONDDIENSTEN Evenals in het vorige winterseizoen zul len door de Nederlands-Hervormde Ge meente van Velsen ook in de komende wintermaanden op Zondagavond kerk diensten worden gehouden in het gym nastieklokaal van de Chr. School aan de Van Langeveldstraat. Zondag 3 October wordt met deze dien sten een aanvang gemaakt, waarin ds. L. Brink zal voorgaan. HOOGWATERTIJDEN Vrijdag 1 October: 2.12 en 14.40 uur. Zaterdag 2 October: 3,01 en 15.25 uur. In het deerlijk gehavende IJmuiden staat nog een schoolgebouw dat aan de algehele afbraak ontkwam en waar nu naast de dartele schooljeugd en con- scientieuse postbeambten de mensen van. het kuststation „Scheveningen Radio" dag en nacht hun werk doen. De verwarrende naam „Scheveningen Radio" ontleent het station, dat toch in IJmuiden is ondergebracht, aan de plaats waar het in 1904 onder de naam van „Sche veningen Haven" werd gevestigd. In ver band met de groei van het verkeer op zee werd het noodzakelijk dat zend- en ont vangststation van elkaar gescheiden wer den en zo werd in 1926 het ontvanggedeelte naar IJmuiden overgebracht. Nederland als zeevarende natie staat met zijn kuststation in IJmuiden vooraan in de rij van de Europese landen die een radio- kuststation inrichtten en er zullen niet veel schepen de zeqpn bevaren of zij hebben hetzij telegrafisch of telefonisch wel eens contact met Scheveningen Radio gehad. Sedert de ramp van de Titanic, die, zoals bekend in 1912 zonder telegrafie aan boord met 1513 personen verging in de Atlanti sche Oceaan, is het voor ieder schip dat een haven verlaat, verplicht gesteld dat het hetzij telegrafie of telefonie aan boord heeft. Het eerste is, gezien de telegrafische installatie en de noodzakelijke bediening door een telegrafist, een kostbare beweging, daarom bepalen kleinere schepen, zoals coasters en vissersschepen, die slechts korte trajecten bevaren, zich tot telefonie. De scheepstelefoon kan als een gewone huis telefoon bediend worden, met deze restric tie echter dat de sprekers slechts om beur ten het woord kunnen voeren en pas na het bekende woordje „over" antwoord kunnen krijgen. De taak die het kuststation „Schevenin gen Radio" op zich genomen heeft, is zeer veelzijdig. De hoofdbestemming is natuur lijk het waken voor de veiligheid van de mensenlevens op zee. Verkeert een schip in nood, dan worden op de internationale noodgolf, de 600 meter, noodseinen gege ven. Dag en nacht luistert een telegrafist in IJmuiden op deze 600 meter golf naar eventuele noodseinen, gedurende geen mi nuut wordt dit onderbroken en als de ene man wordt afgelost, zit het volgende ogen blik een ander op zijn stoel en luistert ge spannen naar fatale moi'se-tekens, slechts voer de insiders begrijpelijk. Wordt zo'n noodsein waargenomen van een schip op of nabij de Neder landse kust, dan worden direct alle Ook in Sportpetten moderne ruitdessins zijn wij Ph. de Koning Kennemerlaan 24 maatregelen voor een snelle hulpver lening genomen, sleepboten en red dingsboten, de kustwacht en de ma rine, de in de buurt varende schepen worden op de hoogte gebracht en het in nood verkerende schip ontvangt het geruststellende antwoord dat „alle hens aan dek zijn geroepen" om bijstand te komen verlenen. Medische adviezen. Gelukkig beperken deze gevallen zich maar tot de uitzonderingen. Het in ont vangst nemen van telegrammen, het ver strekken van radiopeilingen aan schepen die geen richtingzoeker hebben en het ge ven van medisch advies aan schepen die geen dokter aan boord hebben, nemen ook een groot deel van het werk in beslag. Vooral de kleinere schepen zonder dokter profiteren van deze geheel kosteloze advie zen. Wel heeft iedere kapitein van een logger een cursus gehad in eerste hulp of iets van dien aard en beschikt hij over een uitgebreide medicijnkast, waarin alle zalf jes en flesjes genummerd zijn, maar toch komt het dikwijls voor dat hij de tel van die potjes en flesjes kwijt is en radio Sche veningen om hulp verzoekt voor zijn zieke matroos. Dan wordt er direct contact op genomen met het Rode Kruis Ziekenhuis in Den Haag, waar een speciaal daarvoor aan gewezen dokter met medische raad te hulp komt. Zo keerde enige tijd geleden een schip met repatriërenden uit Indië terug. Er was geen dokter aan boord. Toen het schip ter hoogte van Malta was gekomen werd dysenterie geconstateerd en er werd telegrafisch contact opgenomen met Malta. Het advies luidde dat het schip Malta maar moest aandoen, zodat de zieke daar in het ziekenhuis kon worden ondergebracht. Zo heeft de draadloze verbinding van de wal met de mensen op de baren haar ont zaglijke voordelen en de „schipper" of de kapitein zouden hun installatie dan ook niet graag meer willen missen. Beverwijk Laatste wedvlucht voor postduiven Het comité „Beverwijk 650 jaar stad" heeft voor de sluiting van het postduiven- wedstrijdseizoen vier medailles beschikbaar gesteld, voor de eerst aankomende duif van de verenigingen, die deel genomen hebben aan het oplaten der duiven tijdens de tentoonstelling op het feestterrein. De deelnemende verenigingen zijn „De Reis duif" Beverwijk; „Snelvlieger" IJmuiden- Oost; „Bonte Duif" IJmuiden-Oost en „Oranje Nassau" uit IJmuiden. Om deze ereprijs te winnen worden op Zondag 3 October de beste duiven i-'t Eind hoven losgelaten. Naast de door het comité beschikbaar gestelde prijzen zijn nog meer fraaie prijzen te winnen. Als het weer wil medewerken belooft deze wedstrijd een goede sluiting van het wedvluchten-seizoen te worden. De prijzen zullen op Zaterdag 9 October, op de -feestavond welke in het Thalia Theater te IJmuiden zal plaats vin den, uitgereikt worden. FILMAVOND HOOGOVENS. Evenals vorig jaar zal de Sociale Afde ling van de Hoogovens ook het komend winterseizoen weer enige filmavonden or ganiseren. De eerste avond is vastgesteld op Don derdag 7 October in het Kennemer Theater. Het programma wordt gevormd door een aantal documentaire films, Bridgers van „Sans Atout" weer om de tafel Woensdagavond werden de wedstrijden voor het clubkampioenschap van de Bever- wijkse bridgeclub „Sans Atout" in het Witte Kruis Badhuis aan de Baanstraat voortge zet. De uitslagen luidden: Groep 5 en 6: 1. heren J. KrabG. J. Tabak 37 mp. 2. heren BosBerléé 36 y2 mp. 3. heren G. en W. de Boer 35'/2 rnp. 4. heren v. d. WelReimer 33y2 mp. 5 en 6. mej. mej. Van Klaverenheer Ooster veen en de heren SchelvisPeekei ieder 32'4 nip. 7. mevrouw Braamheer Meijer 31 mp. 8. heer en mevrouw Capelle 13 y2 mp. Groep 4 en 7: 1. J. van DamStiphout 39V'2 mp. 2. heer en mevrouw Fris 36'A mp. 3. mevrouw Verbeekheer Kok 33V2 mp. 4 en 5. heren BlomBoom en Van Gro ningen Sr.J. v. d. Berg 31y2 mp. 7. dames TandVan Essen 27 mp. 8. heren K. v. d. SonVan Zutphen 21 mp. Groep 2 en 10: 1. heren BraamRood- zand 37 mp. 2. heren W. KleineC. Gel dermans 36V2 mP- 3. heren HamersVan Balen 36 mp. 4. heren HoenKerkhof 32 mp. 5. heren TandVan Essen 31V:> mp. 6. mevrouw Tabakheer P. Hilberts 29 mp. 7 en 8. dames SchaafsmaHamel en de heren NijmanKoomen ieder 25 mp. Wedstrijd volgens het Scheveningse sy steem: NoordZuid: 1 en 2. gebroeders Hoogeboom en de heren BakkerSpruit ieder 3114 mp. 3. heren G. TabakHooge boom 30 mp. 4. mevrouw Kokheer De Groot 22 mp. 5. heer en mevrouw Tabak 5i/2 mp. OostWest: 1. heren PoolDe Vries 35 mp. 2. heren HeinoKlesser 21 mp. 3. heren NijmanZoontjes 29 mp. 4. mevrouw Ta bakheer Biben 25 mp. Volgende week Woensdagavond gaat de competitie voor de Nederlandse Bridgebond ook weer beginnen. De teams een. drie en zeven zullen in Santpoort een uitwedstrijd snelen tegen de bridgeclub „De Kennemers". Goede vangst van de Beverwijkse politie De Beverwijkse politie heeft Woensdag twee Beverwijkers gearresteerd, die een week geleden hebben ingebroken in een winkel te Beverwijk, waar zij sieraden en een geldbedrag buit maakten. Beide ar restanten hebben volledig bekend. De sieraden en een gedeelte van het geld zijn weer terecht. Dezelfde dag zijn twee andere Bever wijkers en een Velsenaar eveneens door de Beverwijkse Hermandad aangehouden. Deze heren hadden de diefstal van een aantal meelzakken op hun kerfstok staan; ook zij bekenden volledig. TUINBOUWSTUDIECLUB VERGADERDE EN REIKTE PRIJZEN UIT. De ledenvergadering van de tuinbouw- studieclub „Beverwijk en Omstreken" welke Donderdagavond in de met vele bloemen versierde bovenzaal van veiling gebouw ,,'t Centrum" plaats vond, werd door de waarnemend voorzitter de heer G. v. d. Well geopend. De heer D. Twisk, die deze avond een lezing hield over het kwe ken van anemonen, behandelde de vele fouten die met deze teelt nog steeds ge maakt worden. Om met het buitenland te kunnen concurreren, moet men de kleuren combinaties zoveel mogelijk opvoeren, aldus de spreker. De anemonen kunnen op alle soorten grond worden geteeld, doch de be stuiving is zeer belangrijk. Spreker besloot zijn betoog met het voorstel de mogelijk heid te bestuderen van het importeren van anemonenzaad uit Zuid-Frankrijk, waar deze plant in het wild groeit. De heer R. W. A. Muyen dankte de leden voor hun medewerking, verleend aan de tentoonstelling „Beverwijk 650 jaar stad". Tegelijk met de vergadering kondén de leden zelf geteelde inzendingen bloemen, bindwerk en fruit laten keuren, waarvoor het bestuur enkele prijzen beschikbaar had gesteld. De uitslagen luiden: Bloemen, le prijs: Van der Zwaan, 2e prijs: C. Bakker, 3e prijs: J. Kluft, 4e prijs: Hellinghuis. Fruit: le prijs: J. Slikker. Bindwerk le prijs: C. v. d. Mey. Van de na de prijsuitreiking gehouden rondvraag werd door vele aanwezigen ge bruik gemaakt, MARANATHA-PLANNEN. De Vrije Evangelisatie „Maranatha" te Beverwijk, heeft het plan om de komende wintermaanden speciale onderwerpen te laten behandelen in het gebouw „Nieuw Leven" op de eerste Zondag van iedere maand. De le Zondagavondsamenkomst zal worden gehouden op Zondagavond 3 October, waar de evangelist J. A. Bruijn uit Wassenaar het onderwerp zal behande len: „Het Joodse vraagstuk". Daaropvol gend zal een tweedaagse Conferentie ge houden worden op Zondag 17 en Maandag 18 October, met het onderwerp: „Jezus komt! Zijt gij bereid?" Reeds hebben medewerking toegezegd de evangelisten: L. J. Neerings uit Enk huizen, A. Vries uit Den Helder en P. D. Bardelmeijer uit Noordwijk aan Zee en enige zangkoren. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels 65) Ze gingen terug naar de zitkamer, en toen Bill, Ginette, Judith en Max Ruth's behuilde gezichtje zagen, stonden ze lang zaam op en vormden een kring om haar heen in afwachting van haar mededeling, dat Marianne overleden was. Maar ze schudde haar hoofd en terwijl de woorden moeilijk over haar lippen kwamen, zei ze: Lieve kinderen, het is allemaal in orde, ze slaapt momenteel..ze zal beter wor den. O lieve God, laat haar helemaal be ter worden. Laat in de middag dezelfde dag sloeg Marianne haar ogen langzaam op en keek een beetje verbaasd om zich heen. Ginette, die naast het bed zat, leunde voorover en legde haar hand op het smalle, vermager de handje van haar zusje. Dagzei Marianne met een zacht, moeilijk verstaanbaar stemmetje. Dag liefje. Er was even stilte, dan vroeg de -fluiste rende stem: Max, is Max hier? Ik. wil hem graag zien. Ik zal hem'dadelijk halen. Max kwam zachtjes de kamer binnen, liep om het bed heen en ging zitten op de stoel, waarop Ginette had gezeten. Hoe wel hij door de eerste aanblik van zijn mooie Marianne geschokt was. liet hij daar van niets merken. Met een innig gebaar nam hij haar hand, die op het dek lag, in de zijne cn hield deze in zijn warme vaste greep. Een flauw glimlachje kwam er om Marianne's mond en in de diepliggende blauwe ogen. Max, fluisterde ze. Hij boog zich naar haar toe, opdat hij haar verstaan kon. Max, is het niet grappig? Ik heb van je gedroomd. Ze draaide haar hoofd om op het kussen, zuchtte even en viel opnieuw in slaap. Max bleef doodstil zitten met haar hand in de zijne en sloeg haar met een innige glim lach op zijn gezicht gade. HOOFDSTUK XIV. Geld was een groot probleem. Het was nu al enige tijd een probleem bij de Cor- nish-familie, maar zo acuut als het nu ge worden was, was het nog nooit geweest. Het was ontstellend, hoe ziekte een budget in de war kon brengen. Tot het ogenblik, dat Marianne ziek van het concert thuis was gekomen, hadden ze het vrij aardig voor elkaar gekresen. Soms hadden ze aan het t inde van een weck zelfs wel eens een paar shillings overgehouden. Maar nu be gonnen ze lelijk in de schulden te raken en de rekeningen stapelden zich op, terwijl de kwitanties aan de deur ook niet ophielden. Meestal warén al deze bescheiden aan Ruth geadresseerd en bij 'het zien "van de toe nemende stapel onbetaalde rekeningen voelde ze zich wanhopig worden. Ik weet niet, wat we er aan moeten doen. zei ze op een morgen, dat ze met Ginette in de zitkamer zat te overleggen. Ik heb er al over lopen denken, of ik niet 's avonds een baantje kan aannemen Maar ik weet niet, hoe. Ilc moet zoveel in halen en John helpt me daarbij na college. Als ik niet. door mijn examen kom, bete kent dat nog een jaar studie, en dat kun nen we niet betalen. Natuurlijk kunnen .ve dat niet beta len. Jij zou bovendien helemaal niet over dit soort dingen mogen piekeren. Het is slecht voor je studie. Ik zie geen middel, voegde Ginette er met gefronst voorhoofd aan toe, waar door we nog meer op het huishouden zou den kunnen bezuinigen. We geven geen cent overbodig uit. We eten minimaal en op de goedkoopst mogelijke wijze. Doordat Judith zo'n genie in het koken is, is alles nog heel smakelijk. Ik heb op diverse plaatsen de electrische lampen er uit ge draaid en in de keuken wordt de boiler alleen maar 's avonds meer gebruikt. Maar aangezien Marianne nog steeds zoveel no dig heeft om weer helemaal gezond te wor den, lijkt het wel alsof al die besparingen niets inbrengen. Ik begrijp het. Er is altijd extra melk nodig en eieren en boter. Dat is een kost bare geschiedenis. En de rode wijn en kip petjes en uitgeperste citroenen en allerlei versterkende medicijnen. O, denk niet, dat ik haar iets misgun, alles wat voor dat doel uitgegeven wordt, is natuurlijk goed be steed en het feil, dat we haar hebben mo gen behouden, is iets waar we eindeloos dankbaar voor zijn, maar.nu zegt John ook nog, dat ze van hier weg moet naar warmere strekenAls hij dat zegt, zal het natuurlijk wel nodig zijn, maar waar halen we het geld er voor vandaan? Vraag het mij niet, zei Ginette som ber. Natuurlijk kan ze niet alleen gaan. En dus zullen we of weer een verpleegster moeten nemen of ik zal met haar mee moe ten gaan. We kunnen een verpleegster niet betalen, terwijl als ik mee ga, dat betekent dat ik mijn baan moet opgeven. Het is een afschuwelijke puzzle! Het was zeker een puzzle. En hoe men de zaak ook bekeek, het scheen niet een voudig te zijn er een oplossing voor te vin den. Bill was weer vertrokken met Webster Richards en toerde thans in het Westen van het land rond. Van de zeven pond, die hij per week verdiende, stuurde hij er trouw vijf naar huis. Maar het was slechts een druppel op een gloeiende plaat. Max was naar Londen teruggekeerd, had van Jack Lawrence een standje gehad voor het lange wegblijven en was weer aan zijn werk gegaan. Dagelijks kwamen er brieven van hem voor Marianne, zo nu en dan ver gezeld van kleine cadeautjes of bloemen. Ginette werkte weer hard in haar baan bij Monsieur Henri en gaf bijna haar hele sa laris aan Ruth. Ze had in geen maanden een paar nieuwe kousen gekocht, haar schoenen begonnen op te raken en haar handschoenen waren versleten, maar er kwam geen klacht over haar lippen. Ruth merkte deze opofferingen van Ginete nau welijks op. Ze had maar één zorg, nl. dat Marianne alles zou krijgen, wat nodig was om haar langzaam-vorderend herstel te bespoedigen, terwijl ze daarbij al haar krachten inspande om het huishoud-budget niet geheel in de war te laten lopen Terwijl Ginette op die Zondagmorgen met Ruth de financiële moeilijkheden van alle zijden besprak, bedacht ze triest: Als ik werkelijk al onze schulden op ga tellen, de rekening van de verpleegster, de apotheek, de kruidenier, de wijnhandelaar, de electriciteit, en de telefoon en wat al niet meer, dan geloof ik dat mijn hoofd barst. Er is maar één goed ding aan dit alles verbonden, nl. dat ik in geen weken tijd gehad heb om aan Joel te denken. Nee. het was lang geleden sinds ze in tranen aan Joel had gedacht. Joel, die nu terug in Amerika was en een nieuw leven zou be ginnen. Ze voelde nog steeds de pijn in haar hart. Die zou er altijd blijven, dacht ze. Haar liefde voor hem was niet veran derd, in geen enkel opzicht. Maar door d' drukte en angst en opwinding, veroorzaakt door Marianne's ziekte, was Joel op de achtergrond geraakt in haar gedachten. (Wordt vervolgd). Nieuwe kotters. Dj sershaven heeft de ijj, gWe, cue in de oorlog a, s>. fa, dienst deed, onder de and" "'Atca' vangen. Ook de enige B is geheel gemoderniseerdko% P k-motor m IJmuiden «n i» Nu beter? De 0nf„ „Wega", die in 1947 blj"«Wake IÏ daarna langdurig uit I voor reparatie. I„ Julj'«M 8K,J cveer van Gdynia uit aan a e maar toen bleek al dat f llsïrf 2t niet helemaal de oude „Wega weer uit de vaart l worden. Nu is het schip het S? "A beren en de Hollandse van harte op een beetje meaXSl De „Schoort" ZOcht h.i 1 stijve bries van de laatste H,!!!"»»! raak, dat de stoomtrawler et gedurende zijn laatste rets *.4? M'r Iet delijker heeft gezocht. In Cï ?s,s»t. den 400 kisten makreel en lnn mengd' gevangen. Later zotht S? harmggronden weer on b"l it daar nog eens 900 kisten. Santpoort-Stati0n Leerlingen van Henk de Vrie exposeren Als een vooruitgeschoven m,i Velsense niemandsland priikt alTa ste rand dier gemeente een bordje verteld wordt, dat hier, aan de mSf daalsestraatweg nummer 8 HenkT?®' het werk zijner leerlingen <2^!™ schilder Henk de Vries, betadt"»^ flirtation met de „Onafhankelijke/, J vlogen jaren, is de laatste tiid op de voorgrond getreden ias, 2 deze tentoonstelling blijkt dat er in y? „Sinneveld wel degelijk gewerkt «S de achter ons hggende jaren. Hij h«f melrjk een vriendelijke kring van w? gen om zich heen verzameld uit wier'aê; thans twee kamers met schilderijen ,1 vol gehangen, die stuk voor stak de l vloed van de leermeester uitstralen Ee kleine zestig werken zijn geëxposeerd een paar tekeningen, waarvan het stem mingsbeeld dat G. Bas in houtskool «2 onder de titel „De Schuur' wel ree. ',S boven de anderen uitsteekt. Overigens zijn er weinig werkdiik hoogtepunten in deze parade der gezeik stukken. Over al deze doeken ligt het waa der nauwgezetheid en der liefde voor 5 métier, die in Henk de Vries zelf zo'n it lukkige klankbodem vonden, hoewel !e Boesmans in haar aansprekende „Artisjok" meer de bezonken hartstocht toont en J v. Westerhoven met een groot stilleven y rustige paden der onbewogenheid beyvan- delde. In dit alles kan echter onmogelijk ca karakteristiek van de onderscheidene in. zenders schuilen; daarvoor is er nog !t veel tasten naar de eindvorm in al dit jonge werk en Taco de Boer is bijvoorbeeld me! een geslaagde gipskop in andere regionen dan met zijn primula, die een gezeefd licht heeft mogen ontvangen uit de rechte bovenhoek en daardoor alleen al schc>:: in alle eenvoud wordt. Dan is er nog de werker H. F. Lit, slechts de beschikking heeft over zijn ty hand en daarmee ongedachte, rustige dis. gen bereikt: pastels en een enkel olieverfjj waaruit blijkt, dat deze leerling van D: Vries gestaag zoekt naar de kleur, die hem door de leermeester wordt voorgehouden Een groot doek in bsdekte tinten met all pièce de milieu een wajang-pop leert os beschouwer dat Jaap Stam zijn bestemnÉj heeft gevonden op een plan, dat nog res van hem kan doen verwachten. Santpoort WINTERPROGRAMMA VOOR SANTPOORTSE SCHAKERS Dinsdag hield de Schaakclub „Santport' haar algemene jaarvergadering. Hieri werd het nieuwe winterprogramma vêK- gesteld voor de Beker-competitie, Er zijn drie groepen geformeerd van J en 10 deelnemers. Op 5 October worden de eerste b> wedstrijden gespeeld. In het afgelopen seizoen werden de bekers gewonnen door: W. Schuurman in groep I; E. Homan in groep II; S. Houter* man in groep III. Santpoort-dorp Herdenkingssamenkomst tij jubileum der Chr. School Ter gelegenheid van het 20-jang bestaan der Christelijke School aan de Frans Netscherlaan in Santpoort werd Donderdagavond in de Nederlands Hervormde Kapel een herdenkings dienst gehouden, waar de beKenae theoloog professor dr, G. Brxllenburg- Wurth een rede uitsprak, daartoe ingeleid door de voorzitter van e schoolbestuur, de heer W. Markennk. De hoogleraar, die uitvoering de situatie rond het Christelijk on e. in Nederland, begon met een heranag aan het verleden, toen hij als hulpp ker in Santpoort kwam, om daarna tegenstelling tussen de orthodoxy stellingen van de theoloog Karei beschouwing te nemen. Hij wees a - ven naar isolement der Christelijke wijsinstellingen van de hand, omdat hem de kerk daardoor haar aï^olMj plicht zou. verzaken. Daartege;10 de spreker de noodzaak, om vxa tief Christelijk onderwijs de opgre- jeugd een religieus fundament leven mee te geven, waarop zij kan stellen in de „°ntkei-s<end De gevaren dezer wereld n _nsnorinen Brillenburg dodelijk: d!L wordt ge- vlakken af en het Christendom bagatelliseerd. zodat het Chr*£ loof slechts redding kan vinden ;n;fr sitieve, strijdbare houding, moet met het onderwijs 0Pa en!0; d'e Bijbel en dan zal kunnen uitBroeie ae DtjDei en ucni een greep op het gehel® ™'.Ke jubüerende Met een heilwens voor de juw school besloot prof. school besloot prof. Briiwm»»» - m spraak, die gevolgd werd fornjeerde het Evangelisatiekóor der oe Kerk en declamatie van de YOfrr.de penaar Ook het koor vani Kapel verleende zijn medeWf deze matig bezochte

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6