c Vauxhall Show 1 Heeremans Van Leuven JCanttekeninj De 9 Mezen Pleidooi voor het behoud van het van Looyhuis te Haarlem ,4T£RDAG 2 OCTOBER 1f m VAN LOGGEM: „De Chinese Fluitspeler" (Bayard-Reeks, f o. Kroonder, Bussum). JEANNE VAN SCHAIK—WILLING: Het Portret" (Querido's Uitg. Mij., Amsterdam). crtffilJVENDE AUTEURS zijn ,';SELSl.nn M(jer dan de roman d®s'°k°fc,k - afê<=zien van de tedj- waaraan het moet vol- 71,tpeelhaar zijn - zm voor het S, handelende, en voor het V-jUrrne, n™ Maar veeleer nog komt «esproken woord, op de w aecrhriïvingskunst middel Schrijver een bepaalde oreren en tot mtdrukkmg bren- -siitS'tere" romanfiguren met mt- wa ijer als uitdrukkingsmstru- >7»beschikt dan de toneelsehrijj- 10 „Zr mogeliikheden, eist een St^SS van Sect, die alleen ver- door een uiterste con- Sa ogenblikkelijke zielsgesteld- <:!3l"ï» te spelen persoon, op de mt- d j !rvan öp zijn „medespelers", op van gevoelsreacties, dat spre- tussen elkaar weven. J.jpeasen 1 Schallt.wi,ling's romans j:, JeanM v wè] ten dele raet ral er ««t het haar gelukt is, een ««'"uelitójven, waarin zo talentvol "*S^ h met de mogelijkheden, die dit •*ta „«biedt. Ten dele wel: denk ik (jOtllf' ,oman „Sotie Blank", dan t* .„Miifster van harte gelukwen- „inning, die zij behaald haar wakke ziJde da-, fï0g; Nachtvorst" was dit tekort I5""® minimum teruggebracht, zonder If f ."bade deed aan haar mees- ïf'Chtijvinaskunst, waarin het Skomstigheid meer is, maar «dgte"wS inwater in de ondoor- van een menselijke ziel om- f-"^k het ,ding" gaat leven, het wordt dè visie vm een mens, zoals :ö?ld wordt door zijn in het oribe- levenservaring. Aan de icon men verwachten, dat het een toneelspel althans éen SpTychologische) soort - haar zou -SR* even intelligent als door- R nS inlevingsvermogen in wat er in omgaat, anders gezegd: '"lis lewnde mensen uit te beelden, 3 ie uitzonderlijk geibalte, dan dat over haar toneelsehrijfkunst zou zien over ot Wof pnrtret» het blijft de -.„/ve,wonderen. Ot „Het Portret" het bilstuk ook zou „doen" blijft.de fïet zesproken woord vervluchtigt; f orden hier in de dialoog diepten '.rmenselijk innerlijk gepeild van een trekkende betekenis, dat dit werk leesstuk ten volle tot zijn recht procédé is niet alleen oor- iiiik het biedt de enige (en ten volle Somen) kans, uit te drukken, wat e,Mister wilde mededelen: het terug- i en het verleden in de herinnering mefflteer gekweld'mens, opdat deze de ,jjn leven, waarmee hij sinds zijn öT worstelde, zal vatten. Philip, een Sder, spreekt in de armen van haar, by Shi] zich veilig voelt, niet alleen de Eerwaardigheden van zijn tastend leven mi hij wordt zich, al biechtend, bewust de achtergronden daarvan. Tussen de >n scènes van dit toneelspel zijn telkens tuinspelen ingelast, waarin het herbe nen van een verleden tot een verklaring van het „waarom". En zo is dit spel m. tweegesprek tussen een beproefd mens eczijngeweten: een pijnlijk bekennen, een striid tussen een verleden werkelijkheid en ea verlangen, tussen wat een mens doet ze had willen doen, tussen wat hij is en 'id willen zijn. Er is (allicht) een breuk Een beide en de oorsprong daarvan ligt s en jeugdervaring. Men herkent niet itraiieloos als kind, 'hoe onbewust ook, de ■i-sreptheid en zuiverheid van het leven i wat bloeiende rozen tijdens een avond je wandeling met zijn moeder. Deze bloe dgeur— symbool van „eerste en zuiver- ,!i verlangens" mag vervluchtigen, de lainnering eraan blijft onder de drempel ia ons bewustzijn voortbestaan en vpr- teden aan het onbedreigd-zijn bij de moe- iïf, als gaaf mensenkind. Heel wat bittere a kwellende werkelijkheid gerecon- ffiwerd in de negen scènes moest door iöê strijdende, om God vechtende kunste- lut Philip worden doorleefd om hem te ken weten, dat al zijn beproevingen voort- kmen uit het verloren eenheidsgevoel, Ktvan de jeugdrozen hem het kinderlijk gaven. En zodra dit vermoeden gewonnen zekerheid is gewor- k, is het Philip mogelijk, boven het .We en lelijke" uitingsvormen van bp orde uit te stijgen en open te «voor de onaantastbare schoonheid, «van de jeugdrozen het symbool zijn. hbij daarmee bevrijd, deze Philip? Ja en 3, Ja: omdat hij tot de erkenning is ge- ara, dat er maar „één ding is: God, en Ki ander ding, de mens en die mens danst, «reven door zijn verlangen, potsierlijk grimassend, om God heen, maar zijn «assen en stuiptrekkingen bewijzen in ütsieinstantie God. Neen: voor zover het M altijd de mens met een grimas is, die li doet en niet meer het schuldeloze kind a rozen, Tot deze aanduiding (want meer iiiei niet) van het „probleem" moet ik hoe vol waardering ook, hier beperken, 3 de hoop, dat Jeanne van SchalkWil- toneelspel als leesstuk onder veler '<8® zal komen. Van Loggem's „Ohinese Fluitspeler" is spel van symbolen, van leven en dood, ®dit en wijsheid, schoonheid en daad, en geluk, waarin de mens, hakende jjtf dit laatst, het Geluk, nü door deze, *Jrioor een andere begeerte wordt afge- van de vervulling. Het is jammer, IjMa voor Haaflem ZATERDAG 2 OCTOBER Jtehouwburg: Opera „Madame But- z8 uur' Frans Hals Museum: Sonaten- C Bouter en Eduard Biele, 8 uur. fn 1 kerk' "Youth for Christ". 8 uur. '.Waterloo-bridge", 18 j., 2, 4.30, 7 en «jr Spaarne: Prairiehelden", 18 j., 2.30, W' i,UVr,„ Frans Hals: „Geheime op- ÏL b 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ^•a'te ieeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. trim,". Brown". alle leeft., 2. 4.15. 7 en •Emo'o01; "Vlammen over San Fran- 2, 4.15,7 en 9.15 uur. ÏU.„. ZONDAG 3 OCTOBER °n,,°PVburg: -Vorstelijke emigran- "e,n.' Concertgebouw: „De Friese ito, Ji1'1' "The Ramblers". 8 uur. Krela- Wn»i0PMedstrijd en des avonds dansen, i'imr nu ,se,im: voordracht Jan Musch, tdlhgen Middag- en avondvoor- i^NDAG 4 OCTOBER ,a".8uiir J Urs; „Duet voor twee han- fr[a"s Ha,s Museum: Toneelten- UU1' (tot en met 10 Oct.). pen. Middag- en avondvoorstellingen. dat Van Loggem zijn spel te verstandelijk heeft geconstrueerd, te opzettelijk heeft gebruikt voor het aan de man brengen van een aantal (op zichzelf niet onverdienste lijke) maximes, die soms te naïef zijn, om ais leesstuk te overtuigen van de tragiek der elkander weerstrevende levensmachten. Dat is het gevaar van een symbolisch spel: dat het te onwezenlijk, te abstract blijft om tot vlees en bloed te worden, tot menselijke werkelijkheid. Waarmee niet gezegd is, dat het niet de moeite waard zou zijn, zich door deze Chinese Fluitspeler de melodie van het menselijk-onbereikbare geluk, waaraan de schrijver toch b 1 ij f t gelóven, te laten voorspelen. C. J. E. DINAUX. Politie-rechter Afscheid van Julia Cuypers. De toneel speelster Julia Cuypers begon haar afscheids- tournëe in de Stadsschouwburg te Utrecht met het blijspel van Herman Roelvink „Lentewolken". Nederlandse film. Heintje Davids. Rob de Vries, Mathieu van Eysden, de regisseur Jaap Speyer, de scenarioschrijver Rido en nog een hele staf cameramensen, scriptgirls en wat verder bij de film te pas komt, zijn met een jeep naar de Vondelstraat in Amster dam gereden om daar een begin te maken met de opneming van de nieuwe Nederlandse film „Een koninkrijk voor een huis". Oor spronkelijk luidde de titel „Textiel en lief de". Blijkbaar is de aangekondigde opheffing van een deel der distributie de reden van deze naamsverandering. Tussen Ot en Sien en Sartre" noemt Wim Kan zijn nieuwste idee, zijn reeks sketches en liedjes, waarmede het ABC-cabarèt in het Amsterdamse Leidsepleintheater een nieuwe voorstellingenreeks begon. Open Brief aan de Erven Titia van Looy—van Gelder De volgende Opén Brief aan de erven Titia van Looy-Van Gelder wordt ons ter plaatsing geboden: Met ontsteltenis vernemen wij, dat „Het Huis van Looy" niet zal blijven bestaan, en dat de verzameling schilderijen, teken werk, handschriften en brieven van Jaco bus van Looy verspreid zal worden. Wij doen een dringend beroep op U om deze beslissing niet te nemen, alvorens al het mogelijke gedaan is om de collectie in tact te houden. Het was een daad van piëteit tegenover haar man, toen Mevrouw van Looy de be schikking trof, dat „Het Huis van Looy" aan de gemeente Haarlem zou worden ge schonken. Het was ook een daad van cultureel be lang. Van Looy blijft immers als kunste naar van waarde. Zonder hem te over schatten delen wij de waardering, die zijn jongste biograaf, dr. M. Augusta Jacobs, voor hem toont. Het was bovendien een daad van Haar lems belang. Is de auteur van „Jaapje" niet nog meer Haarlems dan die van de Camera Obscura, die weldra een monument in Den Hout zal krijgen? Wij zijn op geen enkele wijze betrokken geweest bij de verwikkelingen tussen U en het Gemeentebestuur van Haarlem. Wij willen noch kunnen hieromtrent enig oor deel uitspreken. Doch ditresultaat: een verstrooiing buiten Haarlem van dat, wat Titia van Looy-van Gelder met zoveel eer bied bijeenhield, is zeker de slechtste op lossing. Het is een smaad aangedaan aan haar, die sinds de dood van Van Looy in 1930 zich zo volkomen wijdde aan de gees telijke nalatenschap van haar man. Het is ook een culturele verarming, die ons allen treft. Het minst gekende deel van het werk van Jacobus van Looy, dat wat hij schil derde en tekende, komt het best uit in „het huis van de schilder", en zal bij versprei ding her en der minder tot zijn recht komen. Wij vragen U met alle aandrang niet in te gaan tegen de kennelijke bedoeling dei- erflaatster: het bijeenhouden der artistieke erfenis van Van 'Looy, en alsnog een weg te zoeken, waardoor dit monument voor Haarlem kan behouden blijven. De Open Brief is getekend door: dr. J. S. Het Schouwburgfestival Levendige voorstelling „Driekoningen-avond" „Ik wens muziek. Dit uitgelezen lied is artsenij voor mijn bewogen ziel!" Zo spreekt de delicate hertog Orsino ergens in het meest volmaakte aller blijspelen, dat aanvankelijk „Wat gij wilt" en later steeds „Driekoningenavond" werd genoemd. Deze comedie van door hun welige dagdromen verblinde mensenkinderen, die plotseling door de ondervinding van zeer wezenlijke gevoelens tot daden worden opgejaagd, is van begin tot einde doortrokken van mu ziek,die weerklank vindt in ieder hart waar liefde troont, gelijk William Shakespeare de ontwaakte minnaar zo terecht laat zeg gen. Het gehele spel is één harmonische beurtzang van verbijsterende romantiek en meeslepende vrolijkheid, waarin de grilligste motieven tenslotte leiden tot een bovenaards accoord. In de opvoering door het Amsterdams Toneelgezelschap onder regie van Albert van Dalsum voerde het komische element de boventoon ten koste van de extase. Het bestendig doorklinken van de rondborstige vastenavondluim overstemde het lyrische vibreren van de snaren der beter wetende droefgeestigheid. Maar dat is dan ook vrij wel de enige aanmerking, die men in het algemeen zou willen maken op een gulle vertoning waarvan men zelfs bij tien her halingen nog niet genoeg kan krijgen. Elise Hoomans was zo onstuimig in haar travestie, dat de toeschouwer geen ogenblik moeite had zich in de speling der ingewik kelde genegenheden te verplaatsten. Zij is daarbij één der zeer weinige actrices in ons land, die er in slaagt het vers van Shakespeare met de vereiste souplesse te hanteren. Vooral in de passages waarin de melancholie zich van haar meester maakt, beantwoordde Mary Smithuyzen aan de voorstelling, die men zich van de gravin Olivia heeft gedacht. Paul Huf is als 't ware voorbestemd om de meest populaire, op vatting van de mateloos met zichzelve in genomen dwaas Malvolio het volste recht te doen wedervaren. Hij was misschien een al te gewillige dupe, maar als zodanig on overtrefbaar. Voor wie de vergelijking met de befaamde Oscar Tourniaire niet kan ma ken, haalde Ben Groenier wel ongeveer het onderste uit de dankbare rol van de belachelijke jonker Andries Bibberwang. Als men het gemis aan resten van zijn aristocratische afkomst wil vergeven, kan men van de door Johan Fiolet uitgebeelde verlopen jonker Tobias niets dan goeds be weren. Jenny van Maerlant vulde hun sa menspel in de koddige taferelen van brééd en gezond realisme doeltreffend aan. Het is jammer dat Frits van Dijk een zingende clown moest vertolken, want het spreken in vlugge syllogismen ging hem uitmun tend af. De feestelijke bloemengamering van het voetlicht onderstreepte heel mooi de dich terlijke regels van het flitsende sprookje op het toneel. DAVID KONING. Verbazing Bartstra, H. van Borssum-Buisman, dr. L. M. van Dis, P. A. Dijkeman, dr. J. van der Eist, B. F. Enschedé, dr. J. B. de la Faille, mr, J. W. Groesbeek, D. Harting, mej. dr. G. H. Kurtz, dr. A. Melchior, Robert Peereboom, mr. Th. F. Raedt, dr. G. Ras, dr. P. H. Schroder, J. B. Schuil, dr. C. Spoelder, J. L. Tadema, jhr. F. Teding' Aran Berkhout, dr. A. J. Veenendaal en P. V. de Wit. „Van dit soort lieden moet Nederland bevrijd worden" Scherp requisitoir tegen smokkelaars-met-pantserauto De bijzondere politierechter in Breda be gon Vrijdag met de behandeling van tAvin- tig zaken tegen smokkelaars, die bij hun practiiken gebruik hadden gemaakt van gepantserde auto's. Tegen de eerste ver dachte, de 32-jarige A. J. B. eiste de Offi cier van Justitie twee jaar gevangenisstraf met aftrek van tien maanden voorarrest. B. was zestien maal de grens gepasseerd als „verkenner" voor de smokkelaars, die hem voor zijn diensten telkens 500 be taalden. De pantserwagens vervoerden van Bel gië naar Nederland duizenden kilo's tabak, zeep, grote hoeveelheden tapijten, katten-, ;eiten- en konijnenvellen, welke goederen naar een opslagplaats in Amsterdam wer den gebracht. Alles verdween in de zwarte handel. Naar België werden gesmokkeld grote partijen kaas en huiden. De Officier van Justitie kwalificeerde in een zeer scherp requisitoir de smokkelaars „gangsters" die ons land grote financiële stroppen bezorgen. De smokkelaars hebben het in het begin vrij gemakkelijk gehad. Zij gebruikten toen militaire wagens en ondervonden van corrupte grenswachters alle mogelijke medewerking. Nadat de grenscontrole veel straffer werd kwamen de pantserwagens en stenguns in zwang. De smokkelaars", aldus de Officier, „heb ben zich toen als bandieten gedragen door op ambteharen in te rijden en op hen te schieten. Het zijn mensen die alle gemeen schapsgevoel missen. Het is hen alleen maar om grote winsten te doen. Zij besta len echter ook elkaar. Verdachte B. heeft zich er toe geleend, een pantserwagen van een andere groep smokkelaars te stelen. Van dit soort lieden moet Nederland be vrijd worden. Nog steeds wordt er gesmok keld en als men het weer wil proberen met pantserauto's dan staat een eskadron pant serwagens van de maréchaussee langs de grens klaar om deze lafaards, die zich achter staal verbergen, te ontvangen". Tegen de volgende verdachte, de 30-jarige kermis-exploitant J. A. N. uit Breda, die de gesmokkelde goederen niet alleen naar Amsterdam, maar ook naar Parijs bracht, eiste de officier een jaar gevangenisstraf en twee jaar rijkswerkinrichting, benevens drie maanden voorwaardelijk wegens over treding der deviezenbepalingen. De Belg A. L., die als chauffeur op de pantserauto's dienst deed, werd bij verstek tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Levenslang geëist tegen hoofdredacteur-landwachter Tegen de voormalige hoofdredacteur van het Nationale Dagblad, de 47-jarige J. R. uit Bilthoven, die tevens sectiecommandant van de ïandwacht is geweest, is levenslange gevangenisstraf geëist, evenals tegen een zijner ondergeschikten, de landwachter H. O. uit Utrecht. De „Orestes" van de K.N.S.M. aan de grond gelopen De „Orestes" van de K.N.S.M. (2663 b.r.t.) is Vrijdag bij stormweer aan de gropd gelopen bij Henry Point, Richard Island, 220 mijl ten Noord-Westen van Punta Arenas. Drie Chileense schepen be vinden zich op weg naar de „Orestes". De voorste twee ruimen maken water. Het was zo te zien geen snugger man, die gisteren uit Zaandam was gekomen om bij de politie-rechter terecht te staan we gens verduistering. Niettemin slaagde hij er in grote verbazing te wekken bij de mannen achter de tafel, die heus wel wat gewend zijn op het gebied van lage intel- ligentie-quotiën ten. De politie-rechter begorf voor te lezen uit het dossier. Hij zei: ,,U heeft in de fa briek waar u werkte, een boortol en twee boortjes achterover gedrukt. U heeft ze in uw tas gedaan en die vervolgens door een raam van de fabriek naar buiten gegooid om haar 's avonds op te halen. U geeft dat allemaal toe nietwaar?" ,Nee", zei de verdachte hard en nadruk kelijk. „Maar m'n lieve man", zei de rechter. ,U heeft dat allemaal uitvoerig zo ver klaard bij de politie". .Ken weze", zei de man, „maar 't is alle gaar niet waar". Achter de tafel zetten drie mensen ont hutst hun bril af. „Maar waarom verklaart u dat dan aan de politie?", informeerde de rechter. „Omdatte ze bij de politie zeije, as je be kent, ken je naar huis. As je niet bekent, houwe we je vast. En dat ken maande dure", zei de verdachte en keek met tevre denheid rond wegens zijn getoonde slim heid. De rechter, die door deze slimheid niet bijzonder geïmponeerd bleek, zei: „Maar nu zal je moeite hebben, om je zelf er uit te praten. Dat is toch geen reden om een misdrijf te bekennen dat je niet gepleegd zou hebben. Zelfs al zouden ze je vast ge houden hebben". „Ja maar ziet u, Edele achtbare", zei de man en keek wat triest, „me vacantie stond vlak voor de deur". „Aanhouden deze zaak", zei de rechter en sloeg in verblufte wanhoop de handen voor het getergde hoofd. Een „Kamer van Bezwaren"? Mede namens de minister-president heeft de minister van Binnenlandse Zaken Vrij dag geïnstalleerd een commissie ter bestu dering van het vraagstuk van de „Kamer van Bezwaren". In de Eerste Kamer is on langs gevraagd, of het niet gewenst zou zijn ter ontlasting van de taak der volks vertegenwoordiging een centraal orgaan in het leven te roepen, waaraan de kennis neming en behandeling van klachten over de administratie zou worden opgedragen. De regering heeft thans de bestudering van dit vraagstuk aan een commissie opgedra gen. Voorzitter der commissie is dr. M. J. Prinsen. NIEUWE GRACHT 78 Honderden belangstellenden, welke una niem hun bewondering vooir diit prach tige product van Genieral Motors uitspra ken, mochten wij reeds op ontze show ontvangen. De show blijft, geopend tot heden- .avond 11 uur en morgen, Zondag van 's morgens 9 uur tot 's avonds 11 uur. Automobielbedrijf NIEUWE GRACHT 78 - HAARLEM TELEFOON 21498 Cor Hermus en de zijnen weer thuis Na honderd voorstellingen in de tropen Vrijdagmorgen zijn de acht van Comedia, die een tournée van drie maanden door Indonesië hebben gemaakt, met de „Wil lem Ruys" in ons land teruggekeerd. Be halve directeur Cor I-Iermus waren dat: Mimi Boesnach, Ellen de Thouars, Emmy van Swoll, Truus Dekker, Jos Liesting, Fons Rademakers en Lucas Wensing. De acteur Gijsbert Tersteeg heeft de thuisreis per vliegtuig ondernomen. „Wij hebben ontzettend vaak gespeeld, niet alleen in de steden, maar ook voor de soldaten in de verst afgelegen buitenpos ten, tot zelfs op Nieuw Guinea toe. Dat de troepen zo van onze aanwezigheid konden profiteren, was vooral te danken aan de verbeterde toestanden en de prima organi satie. Daardoor was de tocht voor ons veel vermoeiender, doch tevens ook veel mooier dan verleden jaar", vertelt Cor Hermus. „Hoe ik ooit zo onverstandig heb kunnen zijn om een costuumstuk als Tartuffe mee naar de tropen te nemen, weet ik nog niet, al woog het daarmee behaalde succes wei op tegen de kwelling van de hitte. Met dit stuk maakten wij voor ons vertrek nog een blitz-tournée, zo men die uitdrukking mag bezigen, als bijdrage aan de viering van het regeringsjubileum. Voor die gelegen heid had de dichter Han G. Hoekstra een speciale epiloog geschreven in de trant van Molière." In totaal werden meer dan honderd voor stellingen gegeven door de beide afdelin gen, waarin het gezelschap zich na aan komst te Batavia had gesplitst, dikwijls onder de meest primitieve omstandigheden. Eenmaal moest zelfs een tennisbaan als schouwburg dienst doen, waarbij soldaten dekens als achterdoek fungeerden. Ook het voortdurend heen en weer trekken in trein, vliegtuig, jeep of zware vrachtwagen bleek verre van aangenaam, mede als gevolg van de deplorabele staat waarin de meeste we gen verkeerden. Toen Cor Hermus hieraan herinnerde, kwam uit de dameskring de verzuchting: „Wij zijn wel eens onherken baar op de plaats van bestemming aange komen, omdat een dikke laag van opge stoven aarde onze gezichten met een rood masker bedekte!" „Niettemin," eindigde Cor Hermus zijn eerste opsomming van reisherinneringen, „hébben wij genoten van ons verblijf in dit prachtige eilandenrijk, waarvan wij met grote weemoed afscheid namen, vast be sloten om er terug te keren zodra dat mo gelijk is." „Tartuffe" deelde het répertoire met een serie van vijf een-acters en het populaire toneelstuk'„Hélène" van Paul Géraldy, dat binnenkort ook te Haarlem wo.rdt vertoond. Jeep-creepers. Donderdag vertrekt Hans Kaart met drie andere acteurs per jeep naar Zuid-Afrika, vanwaar het gezelschap per schip naar Batavia gaat om zes maanden lang in In donesië voor de troepen op te treden. Het eerste gedeelte van de reis gaat door Frankrijk, Spanje, Noord-Afrika, Sahara en Congo. De twaalfhonderd kilometer lange tocht door de woestijn zal met be hulp van kompas en sextant moeten wor den gemaakt. De Koninklijke Militaire Kapel komt deze ondernemende tonelisten, die weder om zullen trachten met het zingen van liedjes onderweg de kost te verdienen, vro- lijk uitgeleide doen. De reis staat onder hei- patronaat van prins Bernhard. Geschenk van 7 Decemberdivisle aan Prinses Wilhelmina Over Muziek Lutherse geestelijken veroordeeld in Hongarije De Hongaarse Lutherse bisschop Lajos Ordas, die de vorige maand werd gearres teerd wegens overtreding van deviezenbe palingen, is door een rechtbank te Boeda pest tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. Alex Varga, algemeen secretaris van de kerk, werd veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf. Volgens de tenlastelegging had bisschop Ordas het vorig jaar tijdens zijn bezoek aan de V. S. 500.000 dollar voor de kerk ingezameld en dit bedrag niet aan de nationale bank opgegeven. KANONNEN EN BOTER. Liaquat Alï Khan, de eerste-minïster en minister van Defensie van Pakistan, heeft verklaard, dat zijn regering voorrang gaf aan uitgaven voor de verdediging en als het noodzakelijk was, het volk zou voorzien van schuilkelders en wapenen, zelfs als het zou gaan ten koste van brood en boter. „Wij hebben geen aggressieve bedoelingen, maal ais we worden aangevallen, zullen avp tot de laatste man vechten." fdS ïïM 2Z CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM, Smedestraat 21 - Telefoon 21375 (Adv.) Aan de Langedijk in Noordholland, draaien de zuurkoolfabrieken weer op volle toeren Voordal de kool in de molens gaat, moei zij eerst worden schoongemaaktArbeiders voor een grote „kool-berg" aan de arbeid. Als de knakworst-fabrieken net tempo nu ook maar bij kunnen houden. Vrijdag is op het paleis Noordeinde aan prinses Wilhelmina een huldeblijk aange boden van alle leden van de divisie „7 December", die nu reeds twee jaar in In donesië verblijft. De aanbieding geschied de door een vertegenwoordiging van de divisie bestaande uit de generaal-majoor H. J. J. W. Dtirst Britt, oud-commandant van de divisie; de eerste luitenant K. Ba- vinck en mevrouw Ottersberg, de echtge note van de officier, die heit huldeblijk ont wierp en grotendeels vervaardigde. Het huldeblijk werd namens Prinses Wil helmina in ontvangst genomen door Schout bij nacht N. A. Rost van Tonningen. Het geschenk bestaat uit een in wit gei tenleer gebonden album waarvan de bladen bestaan uit de trommelvellen van de oude drumband der divisie. Op deze bladen zijn getekend de opdracht, gesigneerd door ge neraal-majoor Durst Britt, de gebieden welke de „7 December-divisie" op West- Java bezet, alsmede de producten en in dustrieën van die landstreken. Aan de on derzijde van de bladen staan de hand tekeningen A'an de groepscommandant van de in het gebied geslationneerde brigade en van de commandanten van de in het brigade-groepsverband optredende eenhe den, met daarbij de in kleuren uitgevoerde wapen- en korpsemblemen. Het album is geborgen in een houten kistje. Op het dek sel is een zwaar zilveren beugel aange bracht waarop gegraveerd zijn de woorden „I Divisie" en „7 December", flankerende het divisie-embleem, het wapen yan Bata via met de letters E. M. OVERTREDING PROCESSIEVERBOD. Pastoor J. Scheepers te Acht bij Eindho ven en deken J. Buijsrogge, pastoor te Steenbergen, hebben enkele maanden ge leden terecht gestaan wegens overtreding van het processieverbod. De eis tegen bei den luidde vrijspraak. De officier van justitie tekende hoger beroep aan. Vrijdag werd deze zaak voor het Gerechtshof in Den Bosch behandeld. De procureur-generaal achtte het tenlaste gelegde niet bewezen en reauireerde vrij spraak. Voetbaloverziclit De strijd in de voetbalcompetitie belooft dit seizoen bijzonder spannend te worden door de bepalingen inzake de degradatie. Daarom zal Haarlem, dat bezoek krijgt van 't Gooi bijzonder moeten oppassen. De Hil versummers hebben na drie wedstrijden nog geen punt veroverd. EDO trekt naar Zeeburgia. dat eveneens het seizoen met nederlagen begonnen is. De Haarlemmers zullen het niet gemakkelijk krijgen. Vorig seizoen was het niet gemakke lijk voor de clubs een overwinning in Am sterdam op Zeeburgia te behalen. VSV en Stormvogels zijn op de goede weg en de ploegen worden in staat gesteld morgen resp. van DHC en ADO te winnen. In Rotterdam komen RCH en RFC tegen over elkaar. De Haarlemmers staan voor een moeilijke opgaaf. Velsen zal het evenmin gemakkelijk hebben tegen Quick op eigen terrein. A'ls HFC er in slaagt van ZSGO te winnen, maakt de club een goede kans. Succes wordt verwacht voor Schoten dat bezoek krijgt van Terrasvogels. Mogelijk behaalt Bloemendaal het eerste punt in Halfweg. Goldberg-variaties Hoe zou Beethoven opgekeken hebben als men hem had opgedragen een stuk te maken, dat speciaal slaapverwekkend moest zijn? E11 hoe zou tegenwoordig een compo nist reageren als men hem opdroeg binnen kort gereed te zijn met een werk, dat de slapeloosheid moest verdrijven? U kunt over een en ander gissingen maken naar 't u liikt; maar één keer is het in de mu ziekgeschiedenis voorgekomen dat men aan een componist vroeg te zorgen voor een muziek, die iemand zou bezig houden als hij de normale nachtrust niet kon vinden. Op zekere dag kreeg Joh. Seb. Bach een bestelling van een merkwaardig edelman aan het hof te Dresden. Het v/as de Russi sche gezant Von Kayerling die het verzoek liet overbrengen een compositie te vervaar digen, die de diplomaat zou afleiden bij de tergende slapeloosheid, waaraan hij zo dikwijls leed. Volgens de opdracht moest het muziek zijn van zacht en enigszins op- geAvekt karakter. Von Kayerling was met de familie Bach bekend door de met hem bevriende pianist Goldberg, die gestudeerd had bij Sebas- tiaan's geniale zoon Wilhelm Friedemann. De gezant was muzikaal en kende zeer waarschijnlijk de compositie-kunst van de vader der toen al bekende zonen. Ik weet niet of Von Kayerling melancholiek was; het zou de moeite waard zijn meer te weten van deze man, van wie wij nu slechts ver moeden, dat hij in zwaarmoedige eenzaam heid geen rust vond voor zijn geest. Het is mogelijk dat zijn muzikaliteit zo levendig was, dat in de duisternis en de stilte van de nacht de elementen der muziek in hem spookten en hem geen rust gunden. Bij sommige muzikaal-ontwikkelde mensen komt dit voor. Een zekere creatieve drang zoekt dan bevrediging maar vindt die niet, omdat allerlei factoren die voor de schep pingsmogelijkheid nodig zijn, ontbreken. Maar het is ook mogelijk dat de zaak an ders was en dat de door slapeloosheid ge kwelde man hoopte de dode tijd door te komen op een aangename wijze. Voor sen timentele romanmakers ligt in deze historie vruchtbare stof, vervuld van sombere kastelen, gevoelvolle edellieden, welke kunstenaars, of meer diepogige vrouwen, clavecimbels, maannachten en oude koet sen. Maar waarom zou ik er mee spotten? Als de gehele geschiedenis met deftige dichterlijkheid verzonnen en beschreven wordt zal ik het boek lezen als ik niet sla pen kan en er zeer tevreden mee zijn; ik zal maling hebben aan die nauwgezette, verbolgen historici, die toch weinig weten en nooit iets verzinnen. Joh. Seb. Bach nam de opdracht aan. Schreef hij een kwijnende Nocturne? Neen, hij componeerde een Aria met dertig va riaties voor een clavecimbel met twee kla vieren, een werk dat een klein uur duurt en aan de hoorder belangrijke opgaven stelt. Het is bekend als de „Goldberg- Variationen", omdat Kayerling's pianist het voor de opdrachtgever te spelen had. Het feit, dat de componist aan het verzoek a'oldeed door een uitvoerig en zeer diep zinnig werk te maken, wekt het vermoeden dat de slapeloze man een bijzondere geest moet gehad hebben en dat hij verlegen was om een klinkende gedachtewereld, waarin hij enige tijd kon verwijlen. Het zal hem niet te doen geweest zijn om een luchtige tijdpassering. Hij wilde blijkbaar vervuld worden door muzikale schoonheid. Het is mij niet bekend hoe het toeging in de stille kamer van de gezant, toen Goldberg voor het eerst het onvolprezen meester werk speelde; (ik wacht op de ro manschrijver die het levendig voor mij schilderen zal). Maar nu de oude diplomaat toch al zo lang dood is moge zijn slapeloos heid gezegend worden, want zij was de aanleiding tot het ontstaan van een der heerlijkste schoonheden, die de muziek kent. Ik weet niet of Bach na een zware dagtaak niet moeite had wakker te blijven bij zijn flakkerende kaarsen, maar in ieder geval beantwoordde hij zijn schone inval len met de helderste geestkracht. De melodie van de verrukkelijke „Aria" is niet het onderwerp der variaties, wel de baspartij der muziek. Elk der dertig varia ties is een nieuwe gedachte-vorming op deze eenvoudige opeenvolging van bas- noten; dat wil zeggen: uit de harmonieën, die uit deze bassen gevormd kunnen wor den, dicht de componist telkens nieuwe beelden in melodie en rhythme en iedere keer verrast u de diepte van het sentiment bij zoveel strenge, geestelijke orde. Als gevoelsuiting stel ik het werk boven de „Kunst der Fuge", die overigens niet ten onrechte thans zoveel roem geniet. De Goldberg-variaties met haar canons en andere fugatische juwelen hebben in de eerste plaats wonderen van gevoelsdiepte en dit is de hoge en zeldzame waarde van dit werk. Het is jammer genoeg, dat wij geen vleugels met twee klavieren hebben, Avant nu laten de pianisten het stuk maar liggen. Overigens zijn er genoeg zelfstandige stuk ken in het werk. die gij op uw piano kunt leren kennen en genieten. Verzuimt het niet en riskeert dat het enige uren van uw nachtrust kost; mocht ge er niet van kunnen slapen, dan zult ge er toch zeker van dromen. HENDRIK ANDRIESSEN. Wandelsport Tochten ter gelegenheid van de inhuldiging De Noordhollandse Wandelsportbond houdt op Zaterdag 9 en Zondag 10 Oct. nationale tochten in Haarlem en omgeving, ter gele genheid van de inhuldiging van Koningin Juliana. Er wordt een grote belangstelling verwacht uit het land. De gemeentebesturen van Haarlem, Heemstede en Zandvoort heb ben belangstelling getoond door het aanbie den van medailles. Zaterdag zal een afstand van 15 km. worden afgelegd en op Zondag afstanden van 15 en 25 km. Zij, die de tocht volbrengen, ontvangen een herinnering aan de troonswisseling. Niet alleen verwachten de organisatoren grote belangstelling van leden van verenigingen, maar ook van scho lieren en militairen. Schriftelijk kan men zich wenden tot de heer H, H. Winters, Heus- sensstraat 104 en mondeling tot de kranten kiosk op het Verwulft. Gestart wordt bij het gebouw van de Haarlemse Kegelbond. Honkbal Schoolwedstrijden voortgezet De honkbalwedstrijden voor scholen zijn gisterenmiddag voortgezet. Eerst werd de wedstrijd Chr. LyceumHBS A I gespeeld welke het Lyceum met 92 won. De ontmoe ting tussen het eerste en tweede negental van het Lorentzlyceum werd met 73 in het voordeel van het Lorentzlyceum I beslist. Tot slot werd er nog een wedstrijd tussen het Chr. Lyceum en Lorentzlyceum III ge speeld, die met 11—6 door het Chr. Lyceum gewonnen werd. De wedstrijden worden volgende week Vrijdag op het Noorder Sportpark voortgezet.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5