Taxi tel 4333 Romeijn Een speeltuin in IJmuiden-West is nodig GASVERWARIV8SNG OLD CLOTHES NEW OLD CLOTHES NEW Kwartet in een flat ZATERDAG 2 OCTOBER 1948 IJMUIDER COURANT De jeugd moet van de straat IJmuiden-West wordt door de ge meente meer dan stiefmoederlijk be deeld is de algemene klacht der „Oud- IJmuidenaren". Men kan zich, zich scharende aan de zijde van het ge meentebestuur, deze terughoudendheid indenken, omdat de plannen er op wijzen, dat oud-IJmuiden in de toe komst industriegebied zal worden. Toch zal het nog jaren duren eer het zover is en ook dan blijven er mensen wo- Tn die jaren woxflen in dat gedeelte vai IJmuïden kinderen geboren en deze jeugd groeit er op. Oud-IJmuiden is kinderrijk. Dit blijkt uit de gegevens van de vereniging D.S.S., waar reeds nu 270 kinderen tot en met de leef tijd van 14 jaar in aanmerking komen in een speeltuinvereniging te worden opge nomen. Behalve dit aantal zijn er minstens nog een kleine 200 jongens en meisjes die lopen". Vooral voor die ouderen zou het nodig zijn wanneer bij het speelterrein een club huis zou komen, waar ze onder toezicht de avonden kunnen doorbrengen. De klachten over de onzedelijkheid der jeugd tussen 10 en 15 jaar in dit gedeeltë van IJmuiden, zijn legio. De ruïnes, holen en gaten, brokken muur, waar IJmuiden na de oorlog zo rijk aan is, zijn ware dorado's voor de kinderen om er hun praktijken uit te oefenen. Om maar niet eens te spreken van de half dichtge metselde huizen, die aan de voorkant her metisch gesloten, aan de achterzijde een veilige schuilplaats bieden tegen de blik van de voorbijganger, die zeker aan hun „spelletjes" een eind zou maken. Broeinest. Oud-IJmuiden is een broeinest van jeug dige ongerechtigheid en de vraag rijst hoe dit euvel afdoende te bestrijden. Daarom is het plan van de leden van D.S.S. er een speeltuin op te richten zeer toe te juichen. Het is namelijk gebleken dat, wanneer kinderen zich overdag moe hebben gespeeld in de buitenlucht, ze vanzelf in de avond uren meer thuis blijven. Willen ze er toch uit, dan is daar het clubhuis waar de lei ders en leidsters ze paedagogisch weten bezig te houden. Het bestuur van de ver eniging „Door Samenwerking Sterk" spant zich reeds enige jaren in om zijn plannen bij het gemeentebestuur ingang te doen I vinden. De autoriteiten zijn echter nog niet genoeg doordrongen van de noodzaak „jong IJmuiden" op deze manier van de I ondergang te redden. Het bestuur heeft j thans het voornemen de raad een subsidie van 2000 te vragen om eén speeltuin te kunnen oprichten. I Waarschijnlijk zal het gemeentebestuur in overweging nemen het terrein tegenover het Gebouw van Christelijke Belangen hiervoor beschikbaar te stellen, aangezien dit stuk grond op het wederopbouwplan reeds als recreatie-oord wordt aangegeven. Het is intussen te hopen dat net niet te lang bij overwegen blijft, want de nood Iringt. vraagt advies bij TECHNISCH BUREAU ZEESTRAAT 34 - TEL. 3537 - BEVERWIJK AANVOER VOOR PAPIERFABRIEK. Met het Noorse s.s. „Bomma" is voor de papierfabriek uit Skjmd een volledige la ding houtstof aangevoerd. Komt er toch een dokter in Velsen-Noord? Voor Jubileum, Huwelijks- en Verlovingsfeest een ruime keuze in SCHILDERSTUKKEN. AQUARELLEN en ETSEN „ARTISTIEK" KENNEMERLAAN 5 (btf de brug) TELEFOON 5705 IJMUIDEN (Adv.) Meer papierDan eerst meet hout. Korte lijd geleden lagen de terreinen rondom de papierfabriek in Veisen nog leeg en verlaten. De laatste tijd werden echter verscheidene ladingen hout uit Scandinavië en Rusland aangevoerd zodat de voorraden in Veisen nu weer herinneren aan die in vooroorlogse tijden. ZONDAG 3 OCTOBER F. ii. d. Pol 50 jaar bij S. I. Groen De familie werkte er tezamen 125 jaar lang Een 50-jarig aaneengesloten dienstver band bij een en dezelfde firma is een uni cum, dat weinigen kunnen meemaken. De meesterknecht F. v. d. Pol van de firma S. I, Groen heeft het echter bestaan een halve eeuw achter elkaar te werken en het is geen wonder, dat hem tijdens de huldiging op Vrijdagochtend werd toegekend de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Overigens was het een uitbundig feest bij de firma Groen, waar de heer v. d. Pol het levenslustig middelpunt van uitmaakte. De heer M. C. Hoogendijk heeft de jubilaris en zijn echtgenote toegesproken, herinnerend aan het feit, dat hij als 11-jarige knaap in dienst kwam en sindsdien met trouw en toewijding zijn krachten gaf aan de bloei van „zijn" firma, Talloze vrienden en bekenden waren ge komen om de heer v. d. Pol de hand te drukken en meermalen ging hun felicitatie vergezeld van bloemen of fruit. De heer v. d. Pol schijnt overigens uit een taai geslacht te komen: ook zijn vader mocht destijds een gouden jubileum bij de firma Groen vieren en zijn zoon heeft er ook al 23 dienstjaren bij dezelfde onder neming opzitten. Honderd-drie-en-twintig jaar samenwerking tussen een familie en een zaak ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv Vier „IJsvriezers" tegelijk gehuldigd In het zaaltje van café Willem Barendsz waren Vrijdagmiddag niet minder dan vier jubilarissen van Koelhuis „IJsvries" aan wezig, om de huldiging door directie en personeel te hunner ere bij te wonen. De heer F. Allard sprak allereerst namens de leiding der vennootschap de machinist J. v. d. Vaart toe, die zijn zilveren jubileum vierde. Hij werd door de spreker getekend als een plichtsgetrouw en ijverig werker en de dankbaarheid der onderneming uitte zich in een enveloppe met inhoud. Hetzelf de blijk van waardering voor een kwart eeuw arbeid mocht de baas van de vïs- diepvries-afdeling. de heer B. van Kaam ontvangen en de heer Allard voorspelde hem. wiens verleden nauw verweven is met dat van de directeurs-familie, dat er wel licht nog drukke jaren zullen komen, die echter een „doorzetter" tegenover zich zul len vinden. De heren B. de Korte (incasseerder) en P. de Haan (koelhuismeester), die beiden hun 35-jarig dienstverband vierden, werd eveneens de hun toekomende eer toe gezwaaid en ook zij ontvingen een enve loppe. Tenslotte moest de heer Allard af scheid nemen van de baas der stalhouderij, de heer J. v. d. Mei. die op een lange en veelzijdige werkkring kan terugzien Namens het kantoorpersoneel voerde de chef-de-bureau, de heer G. Zweers het woord en uit naam van het fabrieksperso- neel trad de heer J. Gjettema naar voren, die een aantal cadeaux van het jubileum fonds overhandigde. De Jubilarissen dankte" -n een ferm hoera'tje besloot het officiële deel, dat ge volgd werd door een gezellig uurtje onder het genot van een verfrissing. UMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30 uur ds. J. v. d. Berg, gezinsdienst; 5.30 uur ds. D. C. van Wijngaarden. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. J. van Buuren; 7 uur ds. S. E. Wesbonk (afscheid). Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur ds. J. van Genderen. Doopsgezinde Gemeente. Helmstraat. 10.30 uur ds. A. J. Snaaijer, van Leiden. Oud Katholieke Kerk. 10 uur Hoog- dienst: 7 uur Vespers; Woensdag 9 uur Dienst. Leger des Heils. 10 uur Heiligingssamen komst; 7 uur Openluchtsamenkomst; 8 uur Verlossingssamenkomst. Leiding kapt. Nieuwland. ÏJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel, Doopdienst. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 8.45 u. ds. S. E. Wesbonk (afscheid); 3.30 uur ds. J. van Buuren. Ver. v. Vrijz. Herv. Abelenstraat. 10.30 uur prof. dr. J. A. v. d. Bergh van Eysin- ga, van Bloemendaal. Verg. v. Gelovigen. 10 uur Eredienst. Vrije Evangelisatie. 4 uur J. Sevensma, van Amsterdam. DRIEHUIS. Geref. Kerk. Koffiekamer Westerveld. 9 uur ds. A. C. van Nood. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. L. Brink. VELSEN-NOORD. Ned. Herv. Kerk. 7 uur ds. L. Brink. Geref. Kerk. 10 en-. 4.30 uur ds. A. Schweitzer. BEVERWIJK. Geref. Kerk. 10.30 en 5 uur ds. A. C. van Nood. Maranatha. 10 uur J. H. van Öostveen, van Alkmaar; 7.30 uur J. A. Bruijn, van Wassenaar Lezing. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. P. A. Tichelaar. De Toorts. 10 uur ds. R. Bijlsma. Dins dag 8 uur H. van den Brink, Opwek kingssamenkomst. Kapel. 5 uur ds. W. Reus, van Amster dam. Bovenzaal Jeugdhuis. Jonge Jeugdkerk- dienst. 10 uur de heer J. A. Schreuder, van Santpoort-Station. Burgemeester Rijkenspark. 3 uur Jeugd- appèl. Ds. J. Heidinga, van Haarlem; ds. P. J. Mackaay, van Haarlem en Kapel koor. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. A. Ver schoor. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 11 en 5 uur ds. J. Meester. Chr. Geref. Kerk. Gebouw Bethel. 3 uur ds. J. C. Maris. HAARLEM. Church of England. Kinder huissingel. 3 p.m. Evensong, followed by Holy Communion. Rev. C. E. Elton, R.D. Hoogspanningsleiding veroor' zaakt werk in Velsen-Noord Enkele hoogspanningsmasten, zoals er ook in Velsen-Noord staan, hebben aan de voet een transformatorgebouw, zoals die in de „Meerweiden" en de Velserbroekpolder. Door middel van zware kabels zullen deze gebouwen een verbinding krijgen met de PEN-centrale in de „Breesaap", waarmede men dezer dagen een aanvang heeft ge maakt. Begonnen is in de Banjaertstraat om via de Wijkerstraatweg een gedeelte van deze kabels te leggen naar de Heirweg, waar een legertje personeel van het Handel- en Aannemingsbedrijf „HANAB" N.V. dage lijks bezig is. De Banjaertstraat en Heir weg waren daartoe geheel opengelegd en voor alle verkeer gesloten, doch met het gereedkomen van het werk. waarbij zes zware kabels naast elkander en door be tonplaten met opdruk „PEN" afgedekt, een plaatsje vonden, hebben rappe handen deze wegen in zeer korte tijd weer be gaanbaar gemaakt. Van het centrale punt in de Banjaert straat zijn dezelfde kabels, die op grote haspels van acht tot vijftien ton worden aangevoerd in lengten van 500 meter elk en een stroomsterkte van naar mén zegt 150.000 volt kunnen dragen, via de Smidt van Gelderstraat naar de Koningsweg aan de Westzijde overgebracht. Dit gebeurt alles met handkracht. Thans wordt het betreffende trottoir geheel op gebroken voor de verdere kabellegging om nabij de halte Hoogovens door het houtpark van de papierfabriek en straks onder de spoorlijn VelserbrugHoogoven halte gevoerd te worden naar de PEN- centrale. Wanneer dit werk dan geheel is uitgevoerd ligt het in de bedoeling de kabel verbinding met de andere oever van het Noordzeekanaal tot stand te brengen, waartoe nog zwaar dere kabels zullen worden gebezigd om deze op de kanaalbodem te doen zinken. Voor dit karwei moet een gedeelte van de enorme puinhoop nabij de fabriek van de N.V. „De Plaatwellerij" worden opgeruimd. Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING voldoet een garderobe ieder, ook voor Uw Is sneller is beter Chem. rein/iglmg en perserij KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 IJMUIDEN De naam van de arts W. A. Oepts wordt genoemd Nu de kwestie van een apotheek in Vel sen-Noord is opgelost, blijft die van de vestiging van een arts nog steeds, urgent. De bemoeiingen van de Vereniging „Vel- sen-Noord Vooruit" in deze, in casu van de voortvarende voorzitter, de heer J. W. L. Scherpenhuizen, hebben reeds tot menige bespreking en onderhandeling geleid, zo wel met het gemeentebestuur van Velsen als met de voor de evacuatie gevestigde doktoren R. W. Fierstra en L. J. Vreeling, die tot heden hun praktijk in Beverwijk hebben, daar door de woningnood een herevacuatie nog niet mogelijk was. Eerstgenoemde arts heeft te kennen ge- geven niet naar Velsen-Noord terug te zul len keren. Dokter Vreeling echter is hier toe wel bereid, maar.was reeds ruim anderhalf jaar officier van gezondheid in militaire dienst in Indonesië en is momen teel tijdelijk met kort herinschepingsver- lof in ons land. Deze korte verlofperiode heeft de heer Vreeling gebruikt om voor zijn belangen, ten aanzien ook van zijn vele patiënten te pleiten, waartoe hij zich met verschillende instanties, ook het gemeente bestuur van Velsen, in verbinding heeft ge steld. De medewerking in deze kwestie schijnt echter van die aard te zijn, dat de heer Vreeling, die volgende week opnieuw naar zijn standplaats in Indonesië moet terug keren, niet eerder een beslissing zal kun nen nemen voordat hij in de loop van 1949 definitief uit militaire dienst zal worden ontslagen. Toch een dokter? Tn verband met het bovenstaande bereik te ons Vrijdagavond van het bestuur der Vereniging „Velsen-Noord Vooruit" de volgende onverwachte mededeling: „Naar wij vernemen heeft de heer W. A. Oepts, arts te IJmuiden-Oost het voor nemen zich in Velsen-Noord te vestigen. Indien genoemde dokter een bewoner bex-eid vindt hem één of twee kamers in de ochtend af te staan, dan is hij genegen spreekuur te houden in Velsen-Noord. Zij, die bereid zijn één of twee kamers, tegen vergoeding, af te staan, worden ver zocht zich in verbinding te stellen met de voorzitter dei' Vereniging „Velsen-Noord Vooruit", de heer Scherpenhuizen, Duin- vlietstraat 122, teelfoon 3697." Uiteraard is de aanwezigheid van een dokter in Velsen-Noord niet alleen wen selijk, maar zelfs noodzakelijk met de hui dige bevolkingsaanwas, die voortdurend zal toenemen. De voortvarendheid van „Velsen-Noord Vooruit" is zeer te roemen, waaruil blijkt, dat deze vereniging terdege poogt de belangen van dit deel der ge meente in elk opzicht te behartigen, wat haai' wel is toevertrouwd, gezien het succes in de besprekingen met dokter Oepts. Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe Laat nu Uw win/terkleding CLEANEN Chem. reiniging KONINGSPLEIN 10 TEL. 4885 Gereformeerde Zondagsschool Zoals ook vorig jaa' ial de Gereformeer de Evangelisatie Commissie van Velsen ook de komende winter een Zondagsschool houden in een dei- lokalen van de Da Costa- school aan de Noorderlaan. Met dit onderwijs wordt morgen. Zondag 3 October, begonnen. Zondagsdiensten VELSEN EN IJMUIDEN. Artsen. Uitsluitend in spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag 12 uur tot aan het pr eekuur van Maandagmorgen te raad- degen de artsen: R. Rutten, tel. 4058 en A. A. Ooslerwijk, tel. 4084 voor de .Maatschappij Doktoren". Voor de overige geneesheren neemt waar dokter W. Ant. Oepts, tel. 4023. Apotheken. Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kennemer - Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. G. P. Zwart, Meeuwen laan 63. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK. Zondagsdienst, van het Zaterdagmiddag- spreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts M. A. de Ruiter, tel. 3553. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft apotheek H. v. d. Kolk, Zeestraat 27. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts M. de Groot, tel. 8410, te consulteren van Zaterdag middag tot Maandagmorgen. Apotheken. Zondags.- en nachtdienst heeft de Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalse straat weg 145. De overheid heeft .■rbazingwekkende heb». a *<C' - 'issertf geworpen en l8*"^ «f? enlïe ongeruste stem» in de geest van Wat "Wkss boven het hoofd'" ntl °ns r Toch is de aankondig!»- ane voort zal 2aan t* ket g sterie voort zal »aa„ '"S' werk niet onbevredigend', ?in naast de vraag, of erYre Velsen Burgerlijke stand Het nood-sportveld in gebruik Reeds eerder berichtten wij, dat door bemiddeling van het gemeentebestuur de Voetbalvereniging „Kinheim" over een noodsportveld kon beschikken aan de Nieuwe vVeg bij de voormalige bunker opstelling achter het station Beverwijk. Met vereende krachten is gezwoegd om dit, zij het wat kleine, door greppels door ploegde terrein, in zodanige toestand te brengen, dat voetballen mogelijk werd. De greppels zijn gedicht en verder is het veld geëgaliseerd. Enkele duizenden graszoden waren nodig om de „wonden" in dit terrein te dichten. Kinheim-supporters en relaties zorgden voor de aanvoer van de materialen en het zware walswerk geschiedde door middel van paardekracht. Nu inmiddels ook de doelpalen het ter rein een „voetbalcachet" hebben verleend ontbrak nog een kleedhuis. Maar ook dit komt er of is wellicht reeds geplaatst, daar het Bouwbedrijf van de heer W Berghuis hiervoor een behoorlijke directiekeet als „noodwoning" heeft toe gezegd te zullen plaatsen. Daar de oudste drie senioren-elftallen onderdak vonden in Van Gelders nieuwe Sportpark in „Tussenwijk" zal het provi sorische voetbalveld aan de Nieuwe Weg aan acht lagere Kinheim-elftallen gelegen heid geven de thuiswedstrijden te spelen. ONDERTROUWD: K. van Ikelen, Prins Hendrikstraat 18rd., IJmuiden en J. M. P. Boeser, Pres. Krugerr.traat 21, Haarlem; C. Franken, Stationsweg 75, Velsen en T. Zwaan, Bloemstraat 65, IJmuiden: A. H. Raspoort. Tuindersstraat 115. IJmuiden- Oost en K. W. Stam, Platanenstraat 21, IJmuiden-Oost; J. A. van Goethen, Eiken straat 16, IJmuiden-Oost en C. E. Mulder, Eikenstraat 43, IJmuiden-Oost. Toekomstig es: Eikenstraat 16, IJmuiden-Oost; L. Kuijt, Hofdijklaan 90, Driehuis en L. P. Grapendaal, Hofdijklaan 90, Driehuis. Toe komstig adres: Hofdijklaan 90, Driehuis; A. F. Dirks, Ahornstraat 11, IJmuiden- Oost en A. G. Koelemeijer, Ahornstraat 11, IJmuiden-Oost. Toekomstig adres: Ahorn straat 11, IJmuiden-Oost; J. H. R. Curfs, Cederstraat 15, IJmuiden-Oost en J.. Zijl, Ahornstraat 27, IJmuiden-Oost; J. Snijder, Eikenstraat 27, IJmuiden-Oost en W. Voogt, de Lumeijstraat 17, IJmuiden-Oóst. GEHUWD: L. de Graaf-M. A. Visser, Duvenvoordestraat 2, Haai'lem; G. J. Mein- ders-H. C. M. Delissen; K. Wilkens-K. de Heer, Hamburg, Hamburger Chaussee 87, Duitsland: L. F. Kuypers-J. C. Beek, Franklinstraat 9, Wormerveer; G. Bosman- J. Geurkink, Hagelingerweg 175, Santpoort; D. Middelkoop-H. Oldenburg, van Speyk- straat 44, IJmuiden-Oost; D. Carati-M. Hoogerwerf, J. P. Coenstraat 59, IJmuiden. GEBOREN: H. Diemeer-van Duiven voorde, d., Rijksstraatweg 169, Heemskerk; P. M. Beemster-Bertrand, d., Kennemer- laan 131, IJmuiden; G. Post-de Boer, d., Frans Naereboutstraat 41, IJmuiden-Oost: B. de Graaf-van der Wel, 'd., Bloemendaal- sestraatvveg 51, Santpoort-St.; J. van der Wei-van Deijck, z., Elzenstraat 25, IJmui den-Oost; G. Z. van Willigen-Brondijk, d., Schulpweg '139, Velsen-Noord; H. G. de Boer-Ruit, z., Kennemerplein 25, IJmui den; M. van Oevelen-van Tiggelen, 2 d., Esdoornstraat 10, IJmuiden-Oost; C. R. Koster-Stouten, d., Fazantenlaan 20, IJmui den-Oost; G. van Dongen-van Tessel, d., Evertsenstraat 25, IJmuiden; G. Prins- Gouda, z., J. P. Coenstraat 7, IJmuiden- Oost; S. Vlaming-Kok, d., Wüstelaan 93, Santpoort. OVERLEDEN: F. J. de Kort, 73 j., echt genoot van W. M. Mellema, Duinvlietstraat 102, Velsen-Noord; P. M. Teunissen, 20 j., zoon van M. Teunissen en A. Luijten, Ha venstraat 127. Beverwijk; G. H. van der Zwet, 79 j., weduwe van C. van der Steen, Brederoodseweg 86, Santpoort; L. Veld man, 47 j., echtgenoot van W. M. van de Watering, de Ruijterstraat 36, IJmuiden- Oost; G. Sombroek, 89 j., echtgenote van J. Oudendijk, Feithlaan 1, Driehuis. Santpoort-dorp HERVORMDE GEMEENTELEDEN VERGADEREN In het Jeugdhiys komen Donderdag 14 October de lidmaten der Nederlands Her vormde Kerk van Santpoort bijeen op een „gemeenteavond" ten einde te luisteren naar mededelingen over de Wereldraad, de Kerkorde en belangrijke gemeentezaken. „Hier ontmoeten we elkaar, hier praten we met elkaar, hier beramen we plannen en stoken een warm vuurtje in een koude wereld", zo luidt de aankondiging. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels 66) Als Ruth en zij ooit uit de huidige moei lijkheden zouden raken, zou Joel zeker in haar gedachten terugkomen en een even grote plaats in' haar verlangen en denken innemen als voorheen. Ruth had als maar heen en weer gelopen, terwij] ze samen spraken, zoals haar ge woonte was, wanneer er problemen onder ogen waren te zien Ze was nu stil blijven staan voor een oude eikenhouten porcelein- kast en bekeek deze aandachtig. Op de planken achter het glas stonden allerlei familie-kostbaarheden. Toen ze kinderen waren, hadden ze deze op Zondagmiddagen wel eens mogen bekijken en Ginette her innerde zich haar voorliefde voor een klein zilveren speelgoed koetsje, dat door twee zilveren ponnies werd getrokken. Er ston den zeldzame voorwerpen in van jade en kristal, een Japans afgodsbeeldje, antiek zilver en antiek porcelein. Waarom keek Ruth op die manier naar al deze kostbaar heden? Ze had een en ander toch wel va ker gezien Ik heb een idee, zei Ruth plotseling. En niet zo'n slecht idee ook. Herinner je je die man, die bij vader en moeder kwam, juist voordat ze naar Amerika zou den gaan De een of andere zonderlinge antiquair of iets dergelijks? Ik geloof het wel. zei Ginette. zich vaag een oude grijsharige man voor de geest halend, die was komen dineren en daarna uren en uren was blijven praten. Vader en moeder hadden zo'n wonderlijke kring van vrienden gehad, dat het moeilijk was al die speciale mensen uit elkaar te houden. Maar op de een of andere manier stond haar iets bij van deze oude heer, die laat was gebleven en erg veel had gepraat. Nu, ik herinner me hoe geïnteresseerd hij in deze kast was. Hij noemde het een uniek kunstwerk en was opgewonden over het feit, dat het geheel handwerk was. Zijn enthousiasme vond ik toen niet erg belang rijk, maar nu opeens schiet me te binnen, dat hü tegen moeder zei, dat hij als ze ooit die kast zou willen verkopen er graag een paar honderd pond voor zou willen geven, in contant geld. Ginette bekeek de oude kast met een blik van hernieuwde bewondering. Ze ging naast Ruth staan en voelde langs het gladde gepolijste hout met eerbiedige vingers. Een paar honderd pond zouden we natuurlijk uitstekend kunnen gebruiken op het ogenblik, zei ze peinzend, maar het zal niet eenvoudig zijn om de kast te verkopen en dat overweeg je toch, is het niet? als we de naam en het adres van de oude heer niet meer weten. Dat is niet zo erg. Als hij er zoveel contant geld voor wilde geven, veronder stel ik, dat iedere andere antiquair dat ook wel zal willen doen. Ik ga, hoe dan ook, morgen eens informeren. Realiseer je je, dat die kast kan betekenen dat we al onze schulden kunnen betalen en dat Manny een paar maanden voor herstel weg zal kunnen. Ik snap niet', dat we er eigenlijk niet eerder aan gedacht hebben. Weet je wat, ik zal er mogen dadelijk eens over praten met de taxateur in de antiekafdeling van het warenhuis. Ik zal hem vragen of hij hier de kast eens wil komen bekijken, wat vind je daarvan? Dat lijkt me geen slecht idee. De chef van de antiek-afdeling, een klein mannetje met een lorgnet- en een lange snor, kwam de kast bekijken en scheep wel tot kopen bereid te zijn. Ruth hield echter denkend aan hun wanho pige financiële situatie strak vast aan de prijs van twee honderd guineas. Gedu rende ongeveer een half uur werd er over en weer gepraat, gedongen en geboden, maar tenslotte ging het mannetje aan de tafel zitten en schreef de cheque voor het volle bedrag uit, terwijl hij aankondigde, dat hij de kast de volgende morgen zou laten halen. Voordat hij wegging liet hij nog eens een goedkeurende blik gaan langs het andere meubilair en Ruth gaf hem rustig gelegenheid een en ander goed in zich op te nemen en te taxeren. Wie weet, hoe spoedig ze opnieuw iets zouden moeten verkopen? Het mannetje was pedant, maar hij was van zijn zaken op de hoogte. Er zou een ogenblik kunnen komen, dat ze hem weer nodig zouden hebben. Hoe heer lijk was het nu de meest urgente schuld eisers te kunnen betalen. En hoe heerlijk was het geld te hebben om Marianne op reis te kunnen steuren. Ruth en Ginette discussieerden er een hele avond over, waarheen Marianne zou gaan, en toen ze eindelijk naar bed gingen, waren ze nog niet tot een besluit gekomen. De volgende morgen kwam er een brief van Bill, die met zijn zonderlinge werkgever onderweg was naai de Scilly Eilanden. We hebben in een sprookjesachtige oude boerderij in Cornwallis gelogeerd, schreef hij, genaamd Winnings Farm, en de vrouw van de boer, vrouw Maradick, is een juweel. Ik heb haar gepolst, of ze Marianne niet een poosje daar zou willen hebben en ze zei, dat ze dat prachtig vond en dat ze haar wel op zou fokken met melk en room. De boerderij ligt in een soort dal terzijde van de heuvels boven Kingbridge, zeer beschut en zonnig, er is een echte bad kamer met volop warm water. Als Mannv er iets voor voelt, zal ik er onmiddellijk verder werk van maken. Omhels haar na mens mij en voor jullie beiden veel liefs van Bill. Ruth reikte de brief over aan Ginette. Haar vermoeide gezichtje keek opgewekter. Winnings Farm lijkt me de oplossing van het probleem Het zou jou ook goed doen, Ginny Je ziet er als een schim uit tegenwoordig. Geen wonder, dat Monsieur Henri je een vacantie op wil dringen. Het lijkt me niet, dat je veel reclame voor hem maakt tijdens de shows, als je er zo uit ziet. Dank je, lieve engel. Wat kun je iemand toch opbeuren! Ik neem aan, dat je je niet realiseert, dat je er zélf ook uit ziet als een levend lijk? Ja, die landelijke idylle in Cornwallis lijkt me wel iets. Ik zal Marianne haar brief van de trouwe Max brengen en haar tegelijkertijd over het idee polsen. Marianne polsen was niet meer dan een formaliteit, want, deze was zo pathetisch dankbaar voor alles wat de anderen voor haar deden en zo vol verontschuldigingen voor haar hulpeloosheid, dat ze het ook goed gevonden zou hebben om b.v. naar Lapland gestuurd te worden, als Ruth er. Ginette dat goed voor haar geoorde''7 hadden. (Wordt vervolgd). 7"; uu vraaS. of er er" Vtón steal hd eveneeLU '^S: gloednieuwe 'overheid.) onder de naam „Visserij NS nenkort zijn eerste onlsVJ s De opmerkingen Z prijzen z„n natuurlijk juist.??1® gang m de hoeveelheid gev het dringend „„dig voor 1 bevissende landen, om een, "««C gaan zitten en dan ienmi„l UisL koppen te slaan. ToS^S ui de praktijk, dat het heus? "«SS zal lopen met die overbevï?" «5 rielglie uit Engeland, dat mf? ta2- Sekt is, dal do makreel on!?k«- Plaatsen kuit schiet dan iZ ïï1 »4ti vermoedde, zegt genoeg C" niet volmaakte wijze, waarÖU n°» togie van do Noordzee onder Over de prijzen wordt koele weer van deze JggMUht gewerkt en hier klopt d. zelf tevreden op de rug hoew.i Es till een oogpunt van S,»1"Mij handel een pluimpje had het vervallen van de mavim.» ..tBa de fijnvis heeft ook stimuleS?'1®1 taaiopbrengst Bewerkt 1 11 opi«b- Met de opmerkingen die m. Haag uit lanceert over de vlo?! het in hoofdzaken eens het overgrote deel der 5 '!li 3 gestolen schepen weer op honk en Jl®' hebben veelal van de gelegenkSi ttiei teerd. om de zaak op eigen mogelijk te saneren. Over hetS/®1 Katwijker reder, die opdracht ïfV sehappenlogiezen op een nieuw KÏ!" logger aanmerkelijk te verklei».» niet gesproken, en het is fc ,2 gevaarlijke precedent in de resid-B«i De Haagse mededelingen worden w, en met de verwachting, dat hetrecoX':" tieplan voor de vissersvloot bimS? oplossing zal vinden. rleai Dus dat „hangt ons boven het hoofd" Indachtig aan de eerste vraag diV»ii, het bekend worden van het oors'pronS saneringsplan van een reder hoorden S zal dat betalen?" benieuwt het onr'C zeerste, welke kant deze oplossing uit gJ Nodig is ze ongetwijfeld, fl7K7TTrrr*ffi „Frieda" Thalia zet deze week «j reeks na-oorlogse producten van de Brita film-industrie voort met een tweetal rol- prenten, waarvan de eerste „Frieda", ver reweg de meest geslaagde en de belang, rijkste is. Frieda is een Duits meisje, dat - zo wil het verhaal in de jongste oorlog een Engelse vlieger uit zijn krijgsgevangen- schap bevrijdt, tijdens de ineenstorting van het derde rijk met hem in het huwebjk treedt en hem later op zijn terugreis mg Albion vergezelt. Alle onaangename eigen schappen van de gemiddelde „edel-ger- maan", die in de tweede wereldoorlog nog eens zo duidelijk aan het licht kwamen, zijn haar vreemd, en daarom is de slagzin: „Zoudt u Frieda in uw huis willen opne men?", waarmee de film in ons land werd uitgebracht, nogal misleidend. Verre van een sluw Nazi-monster in meisjes-geaaani». is Frieda gevoelig en eerlijk, vervuldmetK vaste wil om zich aan haar nieuwe miliej aan te passen, wetend dat zij er in mee! slagen om zich het land van haar echtge noot tot een tweede vaderland te maken. De kleine gemeenschap waarmee zij in aanraking komt weigert echter aanvanke lijk met een begrijpelijke afkeer voor alles wat Duits is haar op te nemen,en pas na veel strijd, die zijn climax vindth een zelfmoordpoging van de jonge vrouw, maakt het wantrouwen van haar omgeving plaats voor genegenheid. De rolprent stelt dus het .grote vraagstuk aan de orde: hoe dienen wij ons in te stel len tegenover een volk, dat zulk een zivarl zondenregister meevoert? Hierdoor in de eerste plaats komt „Frieda" uit boven het peil van de zinledige amusementsfilm; cos al geeft zij geen oplossing voor het pro bleem, de toeschouwer wordt onwillekeurig tot een ernstig nadenken gedwongen. Ook in ander opzicht verheft de film riti boven het middelmatige: regie (van Basil Dearden) en spel (met name van David Farrar en de Zweedse1 Mai Zetterling) is voortreffelijk; het geheel werd een buiten gewoon indrukwekkend filmwerk. „Avontuur aan de Amazone" („End of the river") is niet het beste werk van c? combinatie Powell en Pressburger, maar vormt geen uitzondering op de regel, oat elk product van dit tweemanschap iets ne- langwekkends bezit. In dit geval vindt men het belangwekkende in de achtergrond van het nogal verwarde verhaal, een achter grond die gevormd wordt door de Amazon- rivier, de Braziliaanse oerwouden, de nu- pische flora en fauna zoals ze zijn. g décor werk kwam aan de verfilming ;- de camera had aan de werkelijkheid P noeg. Overigens heeft de Indiër Sabutó in IJmuiden vele bewonderaars, die cj- laatste jungle-wederwaardigheden wei me zullen willen missen In het voorprogra naai van Prinsjesck Koningta Juliana ir i een filmisch uitstek van de gebeurtenissen Staten-GeneraaL Agenda voor Beverwijk Kennemer Theater 9.15 uur, onvergetelijke melodie"., BalhiD| Luxor Theater 7 en 9.15 uui. i> Beauty" W.B. Theater 8 uur, „Bodje Max-quette Theater (Heemskerk) „De woeste hoogte". - 09 Corso Theater (Castricura) f uur: „Hands Across the Border EONDAG 3 OCTOBBt Kennemer Theater 2.30, uur: „Een onvergetelijkei mei j5uur; Luxor Theater 2.15, 4.30,7 en .Bathing Beauty". Grens- W.B. Theater 2.30 en 5 uur. „v «arasiéten": 8 uur: ..Bodje 8 uur; Marquette Theater (Heemsk „De woeste hoogte"'. njenS Corso Theater (Castncuiri ,,- uur; „Hands Across the Border --- wordt het jour- de intocht van Haag vertoond: •slaagd verslag .d de opening oö

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6