Jerlands Hervormde gemeente hield jeugdsamenkomst Bevroren vis is goede vis Kwartet in een flat De kleine wereld ,NDAC 4 OCTOBER 1948 IJMUIDER COURANT MM is. uitgaande van de Ï^HsCTormde gemeente te ieogdaPP®1 geh°uden S"1'?. aaltje van het Jeugd- eenun'ge ejugjum van piano- vs..nisliS Pre A Tichelaar de 'ienOi*™., een kort woord; de Seditónt betreurde het, imdandigheden niet gun- °m de ^mefkomst te houden, zoals oor- iffiX dè hadoelinS las' „er zong de gezangen 143 en »'9®e Sns betrad als eerste spre- -.renolge"? Heidinga uit Iseder Zijn onderwerp was A'. De spreker PfïS&in*. die thans tussen e:!CLin «2t Berlijn, met welks val ''s'"Sg werd gewonnen, in welke .**SL is verloren; Berlijn, een isKTaldus ds. Heidinga, de ""Senen mensen ligt begrepen: trawllio™n njeuwe wereldramp, (K Ti te voren. En Amsterdam, i& Tmer de vertegenwoordigers tbTSen uit de gehele wereld i*1® ïfrfe stad die het middelpunt «tg ao kort geleden her- aiugen van het iV&SL een woord voor de we- P J Mackaay uit Haarlem u.at'ltende rede, waarvoor hij als 'T" had' Wie wint?". In zekere P?2riUÏ door op de woorden M.Pjaatste de we- van deze tijd, en van elke «n religieuze achtergrond. „Al si® M,°, je wereld ons geloof over- Mackaay, „overeenkomstig Mbel overwint ons geloof ""ft zelfs is het waar dat, zoals rriekse Bijbeltekst te lezen is, wereld reeds heeft over- Santpoort-Station ^lelijke Kleuterschool Je Toorts" geopend Samenwerking Bloemendaal- Sanlpoort droeg vruchten aa-langverwachte Christelijke v, «1 in het gebouw „De Toorts" JSSstaltou met enig ceremonieel ffii d. „«i, soreker, de heer A. Duyser, iï van de Stichting Christelijk 2»derwijs Herinnerde aan de enquete '.Jtiid geleden uitmaakte, dat een Sho 1 in dit deel der gemeente wel -Sake» werd geacht. Voorts wees "S samenwerking, die er geweest is 5, inwoners van Santpoort-Station Sandaal-Noord om de plannen S te geven. De heer Duyser sprak is uit dat het onderwijs in „De in de geest van Fröbel gegeven zou Um omdat onze maatschappij eerder iVheeft aan goede karakters dan sn overvloed van intellect Voorts hij nauw contact met de ouders toe middel van ouderavonden en hij sti lde dat deze nieuwe kleuterschool op Ltlijke basis zal gaan werken maar Mes-geest verre van zich wil houden. 'p A Tichelaar wenste het school uur'van harte geluk met de nieuwe imvinst, waarna hij de school voor ge- fflii verklaarde. Vervolgens kwam de voorzitter van „Te tets», de heer P. A. Saager aan het uit zijn rede bleek, dat de be- jgaers van het gebouw er wel degelijk 't< over hebben nagedacht, voor zij het grien, maar tenslotte heeft toch de gelijkheid van een opvoedingsinstituut u de jongste kinderen de doorslag ge- ?a De sleutel van het gebouw werd arsaovergereikt aan mej. M. Cassée, het vii van de inrichting. De heer F. O. ak namens het bestuur van de voor Christelijk Nationaal On vrijs in Santpoort een zegewens bij het j- van de paedagogische arbeid uit, ge- ui door de heer H. de Groot, die uit ■x van de vereniging voor Christelijk ticaal Kleuteronderwijs in Santpoort wondering uitte over de snelheid, mee de school „op poten" werd gezet, raw A. Tol bood als lid van de ouder mie een welkome hoeveelheid speel- aan en ds. J. E. Drost van Bloemen- i-Aerdenhout vertegenwoordigde de riiraad van Bloemendaal met een harte- r rcord op de valreep. Na deze serie toe- pia werden de aanwezigen in de ge sold gesteld de leermiddelen en téjxderen te bekijken. Velsen-Noord Jubilaris aan de Cellulose- fabriek J. Rol, separatieman in de cellu- «feiek van Van Gelder Zonen N.V. - ^oierfabrieken was in de reeks van in dit jaar de voorlaatste jubi- öat een vijf-en-twintig jarig dienst er de heer Rol er de voorkeur aan jubileum thuis te vieren, bleef het ^.culdiging door de directie aan het f maar 's avonds lieten chefs en s zich niet onbetuigd. J"' Smit, fabrieksdirecteur, com- --;3'«ide de jubilaris in aanwezigheid =*cnjlsingenieurs op het directiekan- waardering voor de aan het bedrijf T01 diensten bestond uit een enve- «en een schriftelijke gelukwens van --adirectie. De bedrijfsingenieur der rubrieken, ir. J. M. de Muinck j^Haris als een man, die ■X',!". maar desondanks een rustig y-i.'ic arbeider is. sfeer beerste in zijn wo- "«c. de Watervlietstraat, die door veel sv WaLs ges'erc* en waar chefs en col- ^langstelling toonden. J'*F tu ^6r ce'lulosefabrieken, de - ^tckhai-d, haalde herinneringen op, Vb!» f „ze fabrieken doorgebracht. ,!jj Tekamp tekende namens .-■eurnfonds de heer Rol als een pret- raad, welke bijdraagt tot de goede bewijs van vrienschap overhan- 7 - den enveloppe en een bloeiende j j®!ul5 der C. F. vond in de heer hfreo to1^ voor welgemeende waarbij bloemen werden t£?L heer G- v- d- Velden las 3! Ul?ebreid gedicht, waarin op ;v»-;e levensloop en het werk van de jubilaris werden belicht. Ds. P. A. Tichelaar sprak ook een slui tingswoord. Zang door het Kapelkoor, la ter door alle aanwezigen, beëindigde de bijeenkomst. De oudere jeugd, voor wie dit appèl in de eerste plaats was bestemd was weinig talrijk in aantal. Van de kant der volwas senen was de belangstelling aanzienlijk groter, een belangstelling die ongetwijfeld gerechtvaardigd was. Slecht schoolplantenjaar Na de middelmatige ondervinding van vorig jaar met de potplanten tentoonstelling van de ir. L. P. Krijger school, welke Za terdagmiddag in een van de schoollokalen plaats had, bleek het resultaat van de kweek ditmaal nog veel slechter te zijn. Begrijpelijk was dan ook, dat er slechts 36 planten waren, die nog iets te betekenen hadden en waaruit de jury, bestaande uit de heren A. Martens en J. T. Groot ten slotte de prijswinnaars heeft kunnen aan wijzen. Namens de Oudercommissie der school verwelkomde de heer M. J. Marcus, voorzitter, de belangstellenden. Hij gaf de kinderen naar aanleiding van de slechte resultaten de raad het volgend kweekjaar zo min mogelijk kunstmest te gebruiken, maar daarvoor in de plaats natuurmest op te sporen. Bovendien was het in plaats van binnenshuis te kweken volgens het oordeel der jury beter de begonia's met pot en al in de grond te plaatsen. Voor de bladbegonia's verwierf met een zeer mooi exemplaar Bep van Bavinkhoven de ere-prijs. Eerste prijzen kregen Henny Zweeris en Carla de Gooyer; tweede prijzen: Johan Bierenbroodspot, Frans Vos en Gerda Ruy- senaars; derde prijzen: Nel Basstra, Gerda Prinssen, Jan de Boer en Jenny Krabben dam. Voor de overjarige planten, balsaminen in 1947 uitgereikt, verwierven Henny Smit le prijs; Jan de Boer, tweede prijs en Jan Denekamp, derde prijs. De kinderen wer den na afloop nog getracteerd. Straatnamen gewijzigd Met ingang van Zaterdag jl. zijn de na men van de Duinvlietstraat en Pelsstraat, voor wat betreft de gedeelten, die zich rechts en links van de nog bestaande Pels straat (van de Wijkerstraatweg af) bevin den gewijzigd. Met het blokje nieuwe wo ningen, dat zich op dit gedeelte bevindt is thans de straatnaam gelijkluidend en heet nu Van Rijswijkstraat. De oude huisnummers moeten ook nog een wijziging ondergaan. Velsen „De ontwikkelingsgeschiedenis der aarde" Dinsdag opent de afdeling Velsen-IJmui- den van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen haar serie winterbijeenkomsten met een lezing van de heer Kohnert over „de geboorte der aarde als onderdeel van de zon". Deze lezing is de eerste van een serie van zes waarop onder meer ter sprake komen: Geleidelijke afkoeling, vorming van de aardkorst, het vulkanisch tijdperk, de atmosfeer, gebergtevorming, het ontstaan van het leven, planten- en dierenwereld, gigantische aardbewoners. De lezingen worden gehouden in de kleine zaal van het Patronaat en beginnen om half acht. De data zijn 5, 12, 19, 26 October en 2 en 9 November. IJmuiden Het gezin in IJmuiden Donderdagavond worden in het gebouw van Christelijke Belangen alle vaders en moeders van IJmuiden verwacht. De heren H. Remiëns, hoofd van de Comitéschool, J. de Korte, hoofd van de Insingerschool en een der Hervormde predikanten zullen er spreken over: „Het gezin". De bijeenkomst begint om acht uur. Botsing met de Zuidpier Het Nederlandse stoomschip Sijpenberg is Zaterdagmiddag bij het vertrek van de Hoogovens in aanvaring gekomen met de Zuidpier. Het schip is beschadigd aan de voorsteven, maar heeft zijn reis naar Rot terdam voortgezet. De Zuidpier is even eens licht beschadigd. Agenda voor Velsen en IJnu inden MAANDAG 4 OCTOBER. Thalia, 8 uur: „Avontuur aan de Ama zone". Rex, 8 uur: „De zwarte adelaar". DINSDAG 5 OCTOBER. Bioscopen: Programma als Maandag. Ds. S. E. Wesbonk nam afscheid van IJmuiden Zondagmorgen heeft ds. S. E, Wesbonk in de Goede Herderkerk afscheid genomen van de Gereformeerde gemeente van IJmuiden-Oost. Tot tekst had de scheiden de predikant gekozen de woorden uit 1 Pe trus 1 vers 24 en 25. „Want alle vlees is als gras en alle heerlijkheid des mensen is als een bloem van het gras. Het gras is ver dord en zijn bloem is afgevallen, maar het Woord des Heren blijft in de eeuwigheid. En dit is het woord, dat onder u verkon digd is". Spreker legde er de nadruk op dat niet de groten dezer wereld regeren, maar Gods woord. De gemeente draagt door het luis teren naar dit woord een grote verant woordelijkheid. Wie steeds meer gaat be seffen dat hij een vreemdeling is in deze wereld vol spanning, gaat zien dat hij een roeping heeft te vervullen. Het woord van God blijft in der eeuwigheid, daarom blijft er in de wereld altijd een Kerk van Christus. Na de preek sprak ds. Wesbonk de ker- keraad en de gemeente toe. Dienaren ko men en gaan, maar het Woord van God blijft, zo zeide hij. Ouderling G. Ritskes dankte ds. Wes bonk voor de wijze waarop hij in IJmuden Oost Gods woord heeft verkondigd. De gemeente zong de predikant het laatste gedeelte van Gezang 29 toe, waarna deze voor de laatste maal in dit kerkgebouw de zegen uitsprak. Des avonds hield ds. Wesbonk een af scheidsrede in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat, waarbij dezelfde tekst hem tot richtsnoer diende. Ds. Wesbonk noemde de 16 jaar van zijn verblijf in IJmuiden: de beste jaren van ons leven. Een speciaal woord richtte de predikant tot de jeugd. Verder sprak hij zijn dank uit jegens de afgevaardigden van de Ned. Herv. Kerk, van de Christe lijk Gereformeerde Kerk, van de naburige gemeenten, van de classis Haarlem en jegens collega Van Buuren. Tot burgemeester mr. M. M. Kwint richtte hij het woord en bracht hem „dank voor de wijze waarop gij altijd de kerke- raad hebt bijgestaan". Ds. Wesbonk sprak de wens uit dat de overheid in Velsen regeren mocht naar de instelling van het woord Gods. Ouderling G. de Groot, ds. J. van Buu ren en de vertegenwoordiger van de classis Haarlem, ds. A. Dondorp spraken ds. Wes bonk toe, waarna de gemeente hem toe zong: De Heer zal u steeds gadeslaan. Hedenavond houdt ds. Wesbonk een af scheidsreceptie. Vallende ton veroorzaakt hersenschudding De chauffeur W. v. V. was in de Logger- straat te IJmuiden bezig met tonnen laden van een zolder. Hij greep mis, waardoor een zware ton op zijn hoofd terecht kwam en de chauffeur een ernstige hersenschud ding opliep. Overbrenging naar het Anto- nius ziekenhuis werd noodzakelijk geacht. MARKTBERICHTEN 2 October 1948 IJM 73 Hoop f 14.520; IJM 85 Klaas Wijker f 21.700; IJM 49 Petten f 23.740; IJM 96 Vios IV f 2180. KW 91 f4900; KW 108 f4670; KW 28 f4720; KW 64 f 5120; K W125 f 5820; KW 21 f 1220; IJM 229 f800; IJM 230 f630; IJM 11 f400; IJM 249 f710; IJM 226 f350; IJM 241 f225; IJM 23 f3580; IJM 224 f3640; IJM 343 £70; IJM 318 f 85; IJM 215 f 185; IJM 5 f 1070; IJM 207 f 15; IJM 239 f 25; IJM 202 f 30; IJM 212 f 590; IJM 240 f 600; IJM 271 f 3080; IJM 201 f 2660; HD 184 f 220; UK 7 f 150; UK 4 £250; UK 99 f340; UK 125 f390; UK 59 f400; UK 90 f140; UK 19 £90; UK 31 f430; UK 79 f30; UK 162 f 1590; EH 20 f95; ND 9 £170; ND 60 f180; HA 53 f520; HD 16 f700; IJM 79 f 2720. Aanvoer. 120 kisten tong en tarbot, 20 kisten hors makreel. 10 kisten haai. 25 kisten kabeljauw, 55 kisten wijting, 120 kisten schelvis, 15 kis ten koolvis, 210 kisten makreel, 1300 kisten schol, 200 kisten schar, 40 kisten bot, 7193 kisten v. haring, 50 kisten diversen. Totaal 9350 kisten. Prijzen. Gr. tong 3,45—3,30; gr.m. tong 3,40—3,10; kl.m. tong 32,75; tong I 2,502,33; tong II 1,80—1,70; tong III 0,50; tarbot I 3,85—3,60, per kg. Tarbot II 156; tarbot III 123—118; tarbot IV 8258; kl. griet 52—41; horsmakreel 3,40; kl. haai 27; poontjes 16; kl. schol 22.50—22; kl. schol dicht 17,5017; schar dicht 17,5012; schar 2217; bot 40—22; v. haring 136,90, per 50 kg. Eén trawler besomde f22.780. FIETSEN EN KOGELFLESJES VERDWENEN Een te IJmuiden wonende veehouder zijn dezer dagen twee rijwielen ontstolen. De fietsen stonden achter zijn woning. De exploitant van een consumptietent op het zeestrand meldde, dat liefhebbers van limonade zijn établissement hebben opengebroken en diverse kogelflesjes, fles sen limonade en andere goederen hebben buitgemaakt. HOOGWATERTIJDEN Maandag 4 October: 4.21 en 16.42 uur. Dinsdag 5 October: 5.01 en 17.22 uur. Prins Bernhard zag als lid van „De Pijp" deHoogovens Zaterdagochtend om kwart over negen stoven drie glanzende wagens over de Drie- huizerkerkweg, om met de bekende omweg door Velserbeek. bij de pont aan te komen. In één ervan bevond zich Prins Bernhard, die in gezelschap van enige medeleden der industriëlen-club „De Pijp" een bezoek ging brengen aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. Dit bezoek, dat wij in het kort reeds in onze editie van Zaterdag meldden, droeg een officieus karakter en slechts een vlag bij de hoofdingang van het Hoogoventer rein gaf aan, dat er iets bijzonders aan de hand was. Ir. A. H. Ingen Housz, president van de directie, tevens lid van „De Pijp" ontving de gasten op de sociale afdeling „Blijen- hoeve", waarna een langdurige rondleiding over het enorme complex volgde. De heren dr. P. R. Bentz van den Bergh, ir. A. Drijver, A. G. E. R. Wolterbeek, mr. M. H. Damme, H. F. v. Leeuwen, C. T. Stork en andere bekende groot-industriëlen waren eveneens van de partij, toen het ge zelschap de bedrijven bezichtigde. Onder meer werden de buitenhaven, de erts opslagplaats, de Hoogovens, de buizen gieterij, de MEKOG, de staalfabriek en de beide walser ij en in ogenschouw genomen. Zowel de prins als de andere gasten heb ben hun tevredenheid betuigd over het ge toonde en eerstgenoemde stelde vooral be lang in de herrezen Walserij-West, die hij sinds de bevrijding nog niet had terug gezien. Waar men Prins Bernhard herkende werd hij spontaan begroet en meermalen zijn personeelsleden aan hem voorgesteld. Er werd verder een foto van het gezelschap gemaakt, die de leden na afloop mee kregen. Na afloop van de rondgang heeft men de lunch gebruikt ten huize van ir. Ingen Housz in Beverwijk. „Haarlem" legde al dammend liet loodje tegen D.C.IJ. Voor de hoofdklasse der damcompetitie Noordholland speelde verleden week het eerste tiental van DCIJ tegen damclub Haarlem. Hoéwei nog niet alle partijen wegens het late uur waren beëindigd, boekte IJmuiden toch een overwinning, want de damclub Haarlem miste voor deze ontmoe ting een drietal sterke spelers. DCIJ had echter een invaller voor M. Hulh. De uitslag werd: H. LarosC. P. Visse, afgebroken; B. DukelG. P. Heck 11; C. SuykJ. Holm 20; A. LigthartWillemse 20; T. Post- maBerkmans 20; G. PostmaH. A. v. Abs afgebroken; J. van StratenA. Berg hout 20; J. SmitH. Berghuis afgebro ken; L. KoetsierA. Kruyer 20; H. SwierD. P. Oudkerk 20. Voorlopige uitslag dus 131 voor IJmuiden. Een mooie prestatie leverde C. P. Visse voor Haarlem, door Laros zeer belangrijk nadeel toe te brengen. Selectiewedstrijden „De Jump" De uitslagen van de onlangs gespeelde selectiewedstrijden van de bridgeclub „De Jump" luiden als volgt: Groep A: 1. MulderPrins 68 p.; 2. MootWonink Jr. 67!/2 P-I 3. Snoek Gjaltema 67 p.; 4. BreurKlinkenberg 57 p.; 5. BosmanKoelemij 57 p.; 6. mevr. SchoenBaggerman 55y2 Pri 7. Laman v. Pel 55 p.; 8. BoerZwan 53 p.; 9. Dames Slaatsde Haas 45 p.; 10. Porck Jr.Weij 44 p.; 11. Dames LamanBoer 43 p.; 12. SmitKoningstem 42 p. Groep B: 1. VerhoefMaarleveld 97 p.; 2. BomCleeren 92]/2 p.; 3. Kuiperde Jong 92 p.; 4. Porck Sr.Meier 90 p.; 5. mevr. BreurMainz 89 p.; 6. Wittebrood Jonker 88y2; 7. Dames VerhoefKramer 86y2 p.; 8. Echtpaar De Groot 84 p.; 9. mevr. BrouwerBoon 81 p.; 10 Echtpaar Visser 80; 11. Heijkants en Ega 76V2 p.; 12. De HaasKramer 76 p.; 13. Amsing v. d. Berg 57 p. OMZET STAATSVISSERSHAVEN- BEDRIJF De omzet van het Staatsvissershavenbe- dvijf over September 1948 bedraagt 2.542.671.De omzet over dezelfde maand in 1947 bedroeg 2.424.188. NIEUW ORGEL WORDT INGEWIJD De Kerkeraad van de Doopsgezinde Ge meente IJmuiden organiseert een muziek avond op Maandag 11 October in het kerk gebouw aan de Helmstraat, ter gelegenheid van de inwijding van het gerestaureerde orgel. OORBEL OP STRAAT. Gevonden voorwerpen van 24 September tot 1 October 1948. Inlichtingen hoofd bureau van politie, kamer 4, van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, iedere werkdag met uitzondering van Zaterdagmiddag. 1 oorbel (goud?); 1 fietsband; 1 ceintuur; 1 portemonnaie; 1 sleutel; 1 hond; 1 schoentje (kind); 1 paar schoenen; 1 voet bal; 1 kruideniersboekje; 1 duif; 1 man chetknoop; 1 bril; 1 parapluie; 1 honden penning (840); 1 rozenkrans; 1 manteltje (meisje); 1 tas (fiets); 1 broodzakje; 1 mes; 1 autoped. ALS MEN MAAR DE BEREIDINGSWIJZE WEET Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad schrijft ons: Bevroren vis heeft in ons land de laat ste jaren grotere bekendheid gekregen; men ziet ze dikwijls in de viswinkels en vooral wanneer in de wintermaanden de verse vis schaars is, komen vele huisvrou wen er toe, ze eens te kopen en klaar te maken. In kwaliteit doet zij voor de verse vis niet onder, voedingswaarde en verteer baarheid zijn even groot. Men geve de vis bij voorkeur met saus bij aardappelen en groenten. In het voor jaar smaakt ze uitstekend bij spinazie, sla, worteltjes, in de winter bij bieten, winter peen, appelmoes en rode kool. Bevroren kabeljauw. Men kan de vis het best ontdooien, door ze 3 a 4 uren op een koele plaats weg te zetten. Eerst als zij door en door zacht ge worden is, kan men ze koken, stoven of bakken. Kost het ontdooien op de gewone wijze teveel tijd, dan kan men dit be spoedigen, door de vis in warm water te ontdooien. Deze methode is veel sneller, doch zij komt de smaak van de kabeljauw niet ten goede. Het koken (4 personen). 500 gr. kabeljauw, zout, water, ui. De kabeljauw ontdooien. Het water met een weinig zout en wat gesnipperde ui aan de kook brengen, en de vis hierin leggen. Als het water kookt, het gas zo laag draaien, dat het tegen de kook aan blijft. Kooktijd: voor kleinere stukken 10 min. voor grotere 15 min. De kabeljauw dan uit het water nemen en opdoen. Men kan van het viswater met bloem, boter en peterselie of ui en kerry een sma kelijke saus bij de vis maken. Stoven (voor 4 personen). 500 gr. kabeljauw, boter of margarine, een weinig water, zout, paneermeel, peter selie. De kabeljauw ontdooien, zouten en met paneermeel bestrooien. De vis in een vuur vaste schotel of pan leggen, een weinig water en een klontje boter of margarine er aan toevoegen en ze in de oven of op het vuur onder nu en dan bedruipen zacht jes gaar stoven. Stooftijd: in de oven 20 a 25 minuten, boven op het vuur 15 minuten. Het stoof- nat naar verkiezing binden en als saus bij de vis gebruiken. De vis met gehakte pe terselie bestrooien. Bakken (voor 4 personen). 500 gr. kabeljauw boter, margarine of slaolie, zout, bloem of paneermeel. De kabeljauw ontdooien, afdrogen, zou ten en door bloem of paneermeel halen. In de koekepan de boter, margarine of sla olie heet maken, hierin de vis aan beide kanten bruin en gaar bakken. Baktijd: in totaal 10 minuten. Stoomtram, op Hoogoven terrein De „beestenwagens", waarmee destijdsde Hoogovenarbeiders van het station naar hun werk werden vervoerd, zullen binnenkort herinnering geworden zijn. Vlak bij „Blijen- lioeve" staan namelijk zes vriendelijke geel bruine tramwagens op de rails, die er naar jj snakken, om de functie der goederenwagons J over te nemen. Zij zijn afkomstig van een opgeheven buurtspoorweg-onderneming. Men fluistert op het Hoogoventerrein, dat er binnenkort restauratie- en slaapwagens bij zullen komen Beverwijk Hoogovenstaten vertoonde „Thunderrock" in Haarlem Zondagmorgen heeft de personeelsver eniging Hoogovenstaten voor de in Haar lem woonachtige personeelsleden van de Hoogovens in het goedgevulde Frans Hals Theater een voorstelling gegeven van de Engelse rolprent „Thunderrock". Deze bij eenkomst werd geopend door de voorzitter van de ontwikkelingsgroep „Met Open Luiken", de heer H. Kooy, die een uiteen zetting gaf van het verenigingswerk van Hoogovenstaten. MOTORRIJDER IN AANRIJDING MET BAKFIETS. Op de Hoflanderweg te Beverwijk kwam Vrijdag een bakfiets, van welke de bestuur der geen voorrang verleende, met een mo torrijwiel in onzachte aanraking, waartegen de bakfiets uiteraard niet bestand was. Persoonlijke ongelukken bleven echter uit. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels 67) Het lijkt me heerlijk, Ginette, zei ze. Het wordt fantastisch. Je gaat heer lijk iedere dag buiten in de tuin liggen en je zult veel eten en weer een welgevuld jong meisje worden. Zo dik, dat je overal uit zult springen! Marianne keek langs haar magere lichaam onder de dekens en zuchtte even. Dat zal nog heel wat moeite kosten. Wacht maar rustig af en doe wat je gezegd wordt. Toen ze week later, samen in Winnings Farm geïnstalleerd waren en Ginette naar het magere figuurtje van Marianne keek, bedacht ze zich, dat het inderdaad nog wel moeite zou kosten, voordat dit figuurtje weer rond en stevig zou zijn. Het was haast onmogelijk, dat iemand zo tenger en mager kon zijn en toch leven. Marianne's armen en benen waren als stokken. Haar ribben en schouderbladen staken uit, en haar magere wangen en diep in de oog kassen gezonken ogen, gaven haar iets on wezenlijks. Er was weinig meer aan haar, dat herinnerde aan het vrolijke slanke, goudharige jonge meisje, dat Marianne nog slechts enige maanden geleden geweest was. Het kortgeknipte haar begon weer bij te groeien, maar het was duidelijk, dat het nooit weer de mooie goudkleur terug zou krijgen. Vrouw Maradick, de gezel lige dikke vrouw van de boer, had bij de eerste aanblik van Marianne een kreet van medelijden geslaakt. O, wat een klein mager meisje, had ze uitgeroepen, toen de taxi-chauffeur Marianne het pad naar de boerderij op ge dragen had en haar in de woonkamer op een stoel had neergezet. Jij hebt een goede uitgebreide thee met alles wat er bij behoort, nodig. Gaan jullie beiden maar lekker zitten, dan zal mevrouw Maradick eens kijken of ze jullie niet verwennen kan. Ze zouden er aan gewoon raken, dat hun gastvrouw over zichzelf altijd in de derde persoon sprak. Marianne moest er nu om lachen en Ginette was blij over Marianne's vrolijkheid. Zij zelf was onmiddellijk ge vangen door de charme van Winnings Farm. Het was een lang, laag, geel-gepleis- terd huis, dat tegen de heuvel aangedrukt lag, terwijl de koestallen en schuren, hooi bergen en verdere gebouwtjes er in een rechte hoek tegen aan waren gebouwd. Er achter was het eigenlijke erf, waar kip penhokken waren en een vijvertje met eenden, bedekt met groen kroos. Een dicht bos met eikenbomen, olmen, pijnbomen en esdoorns, beschutten het huis voor de wind en de storm, die soms plotseling op kon steken vanuit de zee, die ergens ver- weg in de diepte lag. Voor het huis was een tuin met een prachtig grasveld en bloembedden, waarin zelfs nu nog laat in November bloemen bloeiden, chry santen en een enkele late roos. Ginette en Marianne kregen een zit- en een slaapka mer gelijkvloers, zodat Marianne, na de hele dag in de waranda buiten gelegen te hebben, gemakkelijk naar bed gebracht kon worden. Ginette moest toegeven, dat het een ideale plek was om te herstellen. De winterzon scheen gedurende een uur of vijf per dag en de lucht was prikkelend als wijn. Vrouw Maradick's maaltijden waren vooroorlogs en overvloedig. Ginette's zenuwen, die zo gespannen waren geweest, dat ze bij het minste of geringste haar zelf beheersing verloor, gingen zich ontspan nen. Ze begon weer goed te slapen. Ze lag 's nachts niet meer te woelen in haar bed, denkend aan de vele onbetaalde rekenin gen en aan de vernedering van het in schulden zitten. Zelfs de gedachte aan Joel, die nog steeds tranen in haar ogen bracht en een prop in haar keel, deed haar toch niet meer zo pijn als voorheen. Genezing voor alle kwalen gaf Winnings Farm! Nadat ze Marianne des morgens geïn stalleerd had en er voor gezorgd had, dat ze alles, wat ze nodig had, binnen haar bereik had liggen, ging Ginette meestal met een zak met boterhammen door Mara dick klaargemaakt, op verkenning uit over de heuvels, door de bossen en de velden, waarbij ze langs allerlei weggetjes wandel de en soms onverwachts in kleine afge legen gehuchten kwam. Ze bekeek de rus- tigwerkende en langzaam voortgaande dor pelingen aandachtig en benijdde hen haast om hun wonderlijke vrede en rustige zelf verzekerdheid. Deze mensen leefden een leven, zoals God het bedoeld had voor de mensen. Ze werden geboren, groeiden op, beploegden hun land, trouwden, kregen kinderen en stierven tenslotte, na een rustig en tevreden leven, kalm in bed. De meeste van deze mensen in die afgelegen dorpjes hadden misschien nog nooit in een trein gezeteen of waren nog nooit in een bioscoop of een schouwburg geweest of in de drukte van de stad. Maar dat maakte hen niet tot bekrompen mensen. Integendeel! Ze bezaten grote wijsheid en gevoel voor humor en een pre '.- oche eigen philosofie en ze waren goed gemanierd tegenover de enkele vreem deling, die zo nu en dan onverwachts in hun midden kwam. Meer dan eens had ze het gewaagd een klein dorpsherbergje binnen te lopen en had ze zitten luisteren, terwijl ze een glas bier of cider dronk, naar de langzame ge sprekken van de boeren bij het buffet, in het begin keken ze haar even met een blik van vage verwondering aan, maar dan lie ten ze haar aan haar zelf over, niemand viel haar lastig en ze kon rustig haar gang gaan. Op een avond zaten Marianne en Ginette heerlijk lui met boeken in hun zitkamer op de boerderij. In het schijnsel van de grote petroleumlamp, die aan de zoldering hing en een rode zijden kap met lange franje had, leek Marianne's gezichtje vol gezondheid met rosige wangen en zacht- rode lippen. Het was echter niet alleen schijn, dacht Ginette, die haar nauwlettend gadesloeg: haar fyne gezichtje was inder daad al iets ronder geworden, de jukbeen deren staken niet meer zo uit en haar ogen leken minder diep weggezonken. Hoe wel ze meestal nog weinig trek had, was ze die avond erg hongerig geweest en had ze met veel smaak de gebakken tong en de eigele pannekoek verorberd. Ze lag nu uit gestrekt op de divan in haar witte wollen kamerjas met een plaid over haar voeten. Haar hoofd met het slordige aangroeiende donkerblonde haar rustte tegen een kus sen, waarop vtouw Maradick zoals ze trots verteld had eigenhandig ingewik kelde en kleurrijke patronen in kruissteek had aangebracht. Marianne bladerde haar boek zonder veel belangstelling door en haar ogen dwaalden steeds weer in de richting van Ginette. (Wordt vervolgd). Twee ogen Of dieren een ziel hebben, zou ons alleen een dier vertellen kunnen. En omdat de dieren ook op dat punt uiterst zwijgzaam zijn, weten wij het niet. Tussen twee Blij- dorpse tralies door heb ik in een paar sombere ogen een ziel menen te zien. En daarin was zo het een en ander te lezen. Twaalf jaar geleden werd Mawas, of Bonzo, zoals hij nu heet, in dc vochtige hitte van een Noord-Sumatraans oerwoud geboren. In de ruisende geheimzinnigheid van een schemerige wereld leerde hij de veiligheid van moeders armen kennen, de nijdige grauwen van zijn vader waren, hem een richtsnoer op zijn pad toen hij ouder werd. En het bewustzijn van een onmetelijke kracht in zijn armen gaven hem een beschermende liefde voor zijn vrouw, die hij veroverde ten koste van een bloederige scheur in zijn rechterhand. Het litteken heeft hij nog. Hij kan er met een droevig genoegen naar kijken als naar het vergeelde portret van een verloren ge liefde. Want Mawas heeft zijn grote liefde ver loren. Hij heeft zijn gehele grote zonnige wereld verloren, nadat hij er twaalf jaar lang in geleefd had. nadat hij twaalf jaar lang gemeend had er te zullen sterven. Nu zal hij sterven in een kleinere wereld. Het is een ruimte die begrensd is door ijze ren staven. De zon tekent strepen op de vloer, op zijn lichaam, op alles waarnaar hij kijkt. Strepen om heen heen, aan alle kanten, als spottende uitroeptekens achter het woord dat met een gloeiende naald in zijn hart gegrift is: „Gevangen!" Mawas is een orang oetan, die zich ver gist heeft in de mensen. Dat is hem niet aan te rekenen: Als mensen zich zo vaak vergissen, waarom dan apen niet? Hij had ze wel gezien, toen hij in een hoge klapper met nieuwsgierige, vlugge ogen de wirwar van planten en bomen verkende, maar hij had zich vergist toen hij dacht dat ze om andere dingen kwamen dan om hem. Hij had aanvankelijk zelfs plezier gehad in het spelletje, van boom tot boom te slingeren boven hun hoofden, terwijl zij schreeuwend en met stokken tegen de boomstammen timmerend zijn weg volgden. Wat maalt een Mawas om wat er op de grond gebeurt, als hij zelf hoog en vrij door de klappers zwiert? Hij zou die men sen zijn wereld eens tonen. Hij zou hun eens laten zien hoe wijd en hoe ruim die was. Van de hoogte uit leidde hij zijn gasten rond door de zonnige, rumoerende vrolijkheid van zijn majestueus verblijf. Tot hij in een uithoek van zijn rijk met een overmoedige reuzenzwaai een eenzame klapperboom tot zitplaats koos. Toen vergiste hij zich opnieuw. Als hagedissen zo vlug klommen de mensen in de bomen rondom, zij kapten de takken en bouwden een lege ruimte rond de woe dende Mawas, die in verbeten wanhoop zijn berekeningen voor een ontsnapping maakte. Die berekeningen faalden, hij wist dat al vooruit, de lege ruimte bood geen steun. En waarschijnlijk omdat hij geen ziel heeft, voelt een Mawas niets voor zelf moord. Hij zou er de trots en de wanhoop voor hebben gehad, maar daar hoort een ziel bij. En dus liet hij zich vangen na drie dagen van somber stilzwijgen en holle honger. Toen hij beneden kwam, heette hij Bonzo. In Blijdorp komen vrolijke kinderen door de tralies kijken, zij worden stil van zijn dreigende blik. Zij begrijpen niet dat' die aardige aap zo boos kan zijn. Weet hij dan niet dat het vandaag die rendag is? L. Naar Duitsland. Vrijdag is met de verse haring export naar Duitsland een aanvang gemaakt; Zaterdag zijn in totaal 30 wagons naar dit land verzonden. De haring wordt los in de wagons geladen. Er is in deze twee dagen tot laat in de avond ge werkt om de goederentrein gereed te krijgen. Ook Tsjechoslowakije heeft elke dag haar gedeelte van de haringaanvoer op geëist. Met verlof. Dezer dagen kunnen traw lers, die onder Poolse vlag varen, voor ver lof weer in IJmuiden worden verwacht. Zaterdagavond kwam de Polesië reeds bin nen. Onjuist. Toen de H. A. 21 „Lconarda" Zaterdagmorgen naar zee wilde verdekken, stapte een der matrozen, op punt van varen, van boord. Er moest een andere matroos worden gezocht, welke echter niet direct gevonden werd, zodat er niets anders over bleef, dan het vertrek naar de visserij tot heden uit te stellen. Kuitzlek en jachttijd. De haring be gint weer kuitziek te worden en op de teeltplaatsen maakt de andere vis braaf jacht op deze lekkernij, zodat verleden v/eek verscheidene trawlers en loggers zowel met haring en verse vis binnenkwa men. Onder meer kwam er nogal wat spawschelvis de grote liefhebber van haringkuit aan de markt. Afgebroken. De trawler „Hollandia" IJ.M. 78 moest met 100 manden vis aan boord de reis afbreken wegens machine- schade. Koelhuisharing: een cent duurder. De afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning deelt mede. dat volgens de bij het be gin van de haringteelt 1948 getroffen rege ling met ingang van 1 October tengevolge van de kosten van opslag voor gezouten koelhuismaatjesharing één cent extra mag worden berekend, zodat dan de maximum consumentenprijs per stuk komt op 9 cent, respectievelijk 11 cent schoongemaakt. Ageoda voor Beverwijk MAANDAG 4 OCTOBER. Kennemer-Theater. 7 en 9,15 uur: Een onvergetelijke melodie. Luxor-Theater. 7 en 9,15 uur: Bathing Beauty. W.B. Theater. 8 uur: „Boefje". Marquette-Theater (Heemskerk). 8 uur: De woeste hoogte. Corso-Theater (Castricum). 8 uur: Het schot achter de coulissen. DINSDAG 5 OCTOBER. Kennemer-Theater. 7 en 9,15 uur: Een onvergetelijke melodie. Luxor-Theater. 7 en 9,15 uur: Bathing Beauty. Corso-Theater (Castricum). 8 uur: Het schot achter de coulissen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3