flinke meisjes Voetbal in Kennemerland Leerling binderij Stormvogels won onverdiend, maar staat er op de ranglijst goed voor Van Onselen verrichtte de hattrick Steno-Typen Frans Duits INST. PONT Luidsprekers Radiomonteur of radiotechnicus opknappen BOEKHOUDEN Woningruil nette meisjes en vrouwen MAANDAG 4 OCTOBER 1948 IJMUÏDER COURANT Het spel, dat Stormvogels gisteren tegen ADO vertoonde, was maar zeer matig. Vooral in de voorhoede zat geen vaart. Zat dit deels in het slechte plaatsen door de halfbacks alle ballen gingen strijk en zet hoog door de lucht anderzijds moet er op worden gewezen, dat Goedhart c.s. wei nig begrip van positie-spel toonden en te lang tijd voor balbehandeling nodig had den. Een handicap voor de IJmuidenaren was het op halve kracht spelen van De Boer. Ook de verdediging van Stormvogels zagen we wel eens beter. Zo goed Snoeks Sr. tegen Sparta als stopperspil speelde, zo matig was hij ook deze middag weer als links-half en ook de achterspelers vonden we niet zo betrouwbaar als anders. Geluk kig echter stond Schoorl weer zijn man netje, bleek ook Kraak weer betrouwbaar en deed Snoeks Jr. „afbrekend" goed werk. ADO heeft ongetwijfeld beter gespeeld. De Hagenaars stopten niet alle ballen af. durfden ook wel de bal ver naar voren te plaatsen en dat gaf tempo aan hun spel. In de eerste helft viel vooral de vleugel Tim mermansv. d. Horst op. Ook de Haagse verdediging met Van Kampen en De Jong aan het hoofd mocht er zijn. Dit gevoegd bij het zwakke spel van de voorhoede van Stormvogels was oor zaak, dat doelman Niezen maar zeer wei nig te doen heeft gehad. Dat Stormvogels ondanks alles toch nog twee doelpunten heeft gescoord, komt door- Strawberries te sterk voor Hilversum II In een vlot gespeelde wedstrijd deelden de dames van Strawberries en Pmoke de punten. Wel waren de tien Velsense dames in de minderheid, maar mej. Jurissen van het Nederlands elftal verdedigde haar doel prima. Het doejpunt kwam van de stok van mej. J. v. d. Duyn. De reserves stelden dit keer niet teleui en zonden Hermes met een nederlaag van 4—0 naar Den Helder terug. De overwin ning was zeker verdiend, want er werd snel en met geestdrift gespeeld. De reis naar Wormerveer werd door het vierde elftal niet tevergeefs ondernomen. In een aardig gespeelde wedstrijd bleven de Velsenaren Kraaien III met 20 de baas. Het eerste herenelftal versloeg in een matig gespeelde wedstrijd Hilversum II. Strawberries was bijna voortdurend m de meerderheid. De gewijzigde opstelling van de voorhoede voldeed nog niet geheel en het enige doelpunt kwam dan ook van de stok van spil J. Brunnink. Het tweede elftal kon het weer niet tot een overwinning brengen. Hoewel het reeds veel beter ging dan de vorige week, bleef de voorhoede beneden de verwachtingen. Inmiddels begint het er nu tameHjk somber uit te zien voor de reserves met drie neder- 13 Het derde elftal moest de eer laten aan Eechtrop. De partijen wogen goed tegen elkaar op, alleen de Beverwiilcers waren fortuinlijker voor het doel. Het werd ten slotte 21. Ook het vierde elftal moest de punten aan de tegenstander laten. DEM won deze vriendschappelijke ontmoeting met 4 0. SCHEEPVAART K.N.S.M. Ardea 2 Oct. van Amsterdam te Antwerpen naar Paramaribo. Boskoop 1 Oct. van Amsterdam te Antwerpen naar Amsterdam. Breda 2 Oct. van Valparaiso te Talcahuano naar San Antonio. Danae 1 Oct. van Gibraltar te Huelva naar King s Lynn. Gordias 1 Oct. van Paramaribo te Amsterdam. Hera 30 Sept. van Trinidad n. Laguaira. Hydra 1 Oct. van Antwerpen n. Leixoes. Iris 30 Sept. van Gibraltar te Ge nua naar Savona. Odysseus 1 Oct. van Tanger naar Oporto. Orpheus 30 Sept. van Triest te Fiume naar Catania. Pericles 2 Oct. van Rotterdam te Amsterdam. Posei don 1 Oct. van Paramaribo naar Curagao. Roelf 1 Oct. van Amsterdam naar Bor deaux. Stuyvesant 1 Oct. van Madeira te Paramaribo. Mij. Nederland. Hugo de Groot 1 Oct. van Stavanger naar Amsterdam. Lawak 2 October te Karachi naar Bombay. Poelau Laut 30 Sept. van Djeddah naar Suez. Rem- pang 1 Oct. te Semarang naar Soerabaya. Rotti 1 October te Marseille op weg naar de Golf van Mexico. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland 1 Oct. van Las Palmas. Maasland 1 Oct. te Buenos Aires. Salland 1 Oct. van Buenos Aires n. Montevideo. Waterland 1 Oct. van Bahia. Westland 1 Oct. van Rio de Janeiro naar Santos. Holl.-Afrika lijn. Hilversum 1 Oct van Bordeaux naar Dakar. Vinke en Co. Heelsum 30 Sept. van East Londen naar Durban. Loppersum 30 Sept. van Bona naar Pernis. K.P.M. Kaloekoe 1 Oct. te Batavia van Amsterdam. Op 2 October kwamen te IJmuiden binnen: Theodoi* Foster van La Plata. Theodore van Londen (Hoogovens). Pericles v. Rotterdam. Cately van Portsmouth. Empire Aid van Ostende. Barend van Honfleur. Myls Ebbe- sund van Kopenhagen. Grebbestroom van Liverpool. Tepa van Par. Pacific van Malmö. Sambre van Rotterdam. Sirius van Londen. Mentor van Roterdam. Noordzee van Char leston. Ransdorp van oKtka. Tuco van Goole. Vertrokken op 2 October: Volting naar Reykjavik. Tesée naar Sunderland. Horst n. Hamburg. Joost naar Rotterdam. Twente n. Delfzijl, Floresta naar Antwerpen. Cormorant naar Londen. Hoogland naar Huil. Parrigny naai- Rotterdam. Tabinta naar Kaapstad. Herford Bratt naar Gothenburg. Salawati n. Antwerpen. Jans naar Londen. Berkelstroom naar Huil. Zondag 3 October kwamen binnen: Maria van Blyth. Bolanda van Hernosand. Spaarne- stroom 'van Leith. Alice van Liverpool. Linge- stroom van Antwerpen. Servus van Swansea. Eemstroom van Liverpool. Hugo de Groot v. Stavanger. Plover van Londen. Grotekerk van Hamburg. Koningshaven van Fowy. Hag- fors van Kogshal. Tyro van Dublin. Adolf Bratt van Gothenborg. Surte van Londen. Patria van Hull. Marie Hille van Antwerpen. Vertrokken op 3 October: Rijnstroom naar Londen. Schie naar Kopenhagen. Alice naar Hamburg. Empire Aid naar Dover. Torilus naar Batavia. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN 2 October binnen: IJM 87, Neptunus. rederij de Sylt, met ha ring, 23 Sept. vertrokken. IJM 4. Knikker, rederij Avanti, met vis, 22 Sept. vertrokken. I-JM 33. Thorina, rederij de Vem, met haring, 27 Sept. vertrokken. IJM 9, Batavia, rederij Batavia, met haring, 24 Sept. vertrokken. 2 October naar zee: IJM 25. Flamingo: IJM 112, Rotterdam; IJM 196, Hercules; IJM 129, Shamrock. 3 October binnen: IJM 77, Poolzee, rederij Poolzee. met vis, 22 Sept. vertrokken. IJM 16. Bergen, rederij Petten, met haring, 25 Sept. vertrokken. RO 15, Antje, met haring, 24 Sept. vertr. Haringdrjjfnetvisserjj. 2 October binnen: IJM 35 met 475 kantjes; KW 9 met 480 kantjs; KW 47 met 557 kantjes; KW 5 met 519 kantjes; KW 39 met 690 kantjes. 3 October binnen: KW 38 met 551 kantjes: KW 175 met 644 kantes; KW 85 met 562 kantjes; KW 167 met 584 kantjes; KW 129 met 420 kantjes; IJM 268 met 472 kantjes. dat de IJmuidenaren van de drie werkelijk goede kansen, welke zij in de gehele wed strijd hebben gehad,er twee hebben gebruikt Het eerste scoorde Goedhart in de eerste minuut na de rust met een werkelijk goed schot, het tweede nam Van Opbergen vlak voor het einde, toen de verdediging van ADO sterk was opgedrongen, voor zijn rekening. Van dit laatste doelpunt hadden de Stormvogels meer pleizier dan van het eerste, want direct nadat Goedhart dat eer ste doelpunt had gemaakt, maakte Timmer mans uit een vrije trap de gelijkmaker. Daarna kreeg Van der Steeg met alleen Kraak voor zich een prachtige kans om ADO de leiding te geven. Wel omspeelde hij Kraak, doch de bal kwam naast het doel terecht. Stormvogels neemt op het ogenblik een goede plaats op de ranglijst in. Wil het deze behouden, dan zal er uit een ander vaatje getapt moeten worden. De IJmuiflense sluizen in September De volgende cijfers geven een beeld van hetgeen de sluizen in September 1948 te verwerken hadden. Naar binnen geschut werden 244 schepen bestemd voor Amster dam, 10 voor de papierfabriek, 12 voor de binnenhaven Hoogovens, 26 voor Zaandam en 9 als bijlegger; totaal 301 stuks. Naar buiten geschut werden 320 sche pen, waarvan 268 uit Amsterdam, 8 van de papierfabriek, 16 van de Hoogoven-binnen haven en 18 uit Zaandam; als bijleggers gingen tenslotte nog 10 andere schepen naar buiten. De buitenhaven zag deze maand 24 schepen. Negentien daarvan waren be stemd voor de Hoogovens met erts, twee hebben bij het bedrijf ijzer geladen, een schip heeft er teer gelost. Twee schepen zochten als bijleggers uit zee in de buiten haven een toevluchtsoord. In totaal zijn 645 zeeschepen de pieren gepasseerd. D.H.C.-V.S. V. 23 Voetbalspel van goed gehalte kan men noemen, hetgeen de Velsenaren DHC bijna de gehele eerste helft hebben voorgezet, doch het pleit voor de Delftenaren, dat zij zich niet geheel onder de voet wilden laten lopen voor eigen publiek en zich ten slotte met alle kracht, die in hen was, tegen deze overmacht hebben verzet. Dat geschiedde zodanig, dat de wedstrijd daardoor zeer aan spanning won, doch ook zo, dat de scheids rechter zelfs de waarschuwende vinger moest opsteken, om het soms overdreven enthousiasme wat te temperen. Inderdaad, het op eigen terrein toch zo sterke DHC werd totaal overspeeld. Het kon het tempo niet bijhouden en reeds na zes minuten werden de tekortkomingen van de beide achterspelers grondig afge straft door een fraai doelpunt van Van Onselen. Wel pakte DHC feller aan en de prima spelende Spaans kon de Delftse middenvoor Diikman op het nippertje een kans op de gelijkmaker ontnemen. Daarna zette VSV, dat' prima gestuwd werd door Stijger en Hazeveld, de aanvallen op. Sterk gaf een afgemeten voorzet en Van Onselen passeer de Van den Broek met een harde kopbal (0—2). Binnen het eerste halfuur brak Van On selen nogmaals door en terwijl de gehele verdediging appelleerde voor buitenspel, verrichtte de in deze wedstrijd zeer goed spelende Van Onselen de hattrick. Opmer kelijk makkelijk speelde VSV in deze pe riode en het technisch overwicht was dan ook zeer groot. Daarom deed VSV het wat kalmer aan. Van den Engel en Schreuder ontdekten enige zwakke plekken in de VSV-verdedi- ging. Linksbuiten Van Berkel maakte hier van gebruik, waardoor de rust met 31 voor VSV inging. De tweede helft was van mindere kwa liteit. Balvers hield nu het spel te kort, maar erger was het de kans, hem door Van Onselen geboden, te missen. Van Onselen miste zelf ook nog een prachtkans, waar tegen DHC een doelpunt van Nieuwpoort stelde. Er heerste weer een grote spanning. Weer nam VSV het spel in handen en met een goed slot, waarin VSV nog een drietal hoekschoppen mocht nemen, werd de vier de achtereenvolgende overwinning behaald. Ir. C. E. W. van Panhuys overleden Bouwer van de grote sluizen In de leeftijd van 72 jaar is te Bergen (N.H.) overleden ir. C. E. W. van Panhuys, oud-hoofdingenieur bij de Rijkswaterstaat, onder wiens leiding talrijke belangrijke werken, onder andere die van de grote Noordzeesluizen in IJmuiden werden uit gevoerd. Meermalen kreeg hij regerings opdrachten tot het maken van studiereizen in het buitenland. Tien jaar voor meisje, dat collega-s verried Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 26-jarige Magdalena K. uit Am sterdam, tegen wie de advocaat-fiscaal 14 dagen geleden 7 jaar gevangenisstraf had geëist. Haar was verraad van een illegale groep op de confectiefabriek Kattenburg' ten laste gelegd, tengevolge waarvan een razzia in de fabriek werd gehouden. Zes tienhonderd personen, voor het merendeel Joodse Nederlanders, werden uit de fabriek weggehaald. Zes werden onmiddellijk neer geschoten. Het Bijzondere Gerechtshof ver oordeelde de verdachte tot een gevangenis straf van 10 jaar met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de openbare rechten voor het leven. OUD-MINISTER S. DE GRAAFF OVERLEDEN Te Oegstgeest is, 87 jaar oud, overleden de heer S. de Graaff, die van 1919 tot 1925 in het eerste en tweede ministerie Ruys de Beerenbrouck minister van Koloniën is geweest. IJmuiden-Oost Familie-dictator in een ver jongd Patronaatsgebouw De Katholieke toneelvereniging „Kunst Zij. Ons Streven" viel de dubbele eer te beurt Zondagavond het Velsense toneel seizoen te openen en tegelijkertijd de ge restaureerde zaal van het Patronaatsge bouw in te wijden. Deze laatste taak was haar aangenaam blijkens de woorden van de voorzitter de heer L. Vrijhoef, die pater Ernestus, de directeur, een kistje sigaren aanbood ter gelegenheid van deze her opening. Ook p'ater Clementinus deed een duit in het zakje, door K.Z.O.S. en daar mee alle toekomstige bezoekers van de zaal zachtzinnigheid te verzoeken bij de behan deling van het nieuwe meubilair en de gemoderniseerde vloer. De K.Z.O.S.-ers hadden het bekende blijspel „De familie-dictator" als nummer één op het winterprogramma genomen en de donateurs, die Zondagavond de vreemde verwikkelingen in de boezem der familie Van Voorst hebben meegemaakt, konden deze keus, gezien de bijval, van harte waar deren. Het „geval" heeft weinig pretenties, hoewel er een moraal in schuilt, die de vinger opheft tegen uitersten als daar zijn verregaande spilzucht of bekrompen zui nigheid. De familie schaft zich namelijk een ijverig „huis-econoom" aan, die de huishouding met behulp van kaartsyste men, statistieken en tijdklokken gaat be stieren met alle vreemde gevolgen van dien. De wat ongebonden leden van het overigens welgestelde gezir. worden daar door in een keurslijf voor doorgefourneerde economische maatregelen geperst, zeer tot hun openlijk ongenoegen. De rollen kregen over het algemeen een „jede vertolking, vooral toen de zomer- onwennigheid er in het eerste bedrijf wat uitgespeeld was, maar de oudste dochter Gerda werd door Jo van Leeuwen wel met een heel prettige puntigheid gespeeld: zij trof de kwasi-wijsgerige toon van een zich verzettende jongedame, die haar charme met haar tegenstand vermengt, in de roos. Tegenover zich kreeg zij een „econoom" G. Zwanenburg) die zijn moeilijke figuur niet altijd even overtuigend redde, maar dan ook jammer genoeg in de jong ste dochter Elly (Corry Weber) een wat slap enfant-terrible vond. Ook de zoon des huizes, dat typische product van een te weelderige opvoeding, overtuigde niet overal even sterk, wat waarschijnlijk in beide gevallen door te weinig planken routine werd veroorzaakt. Het tweetal ge dienstigen, Peter en Marie, was volkomen op elkaar ingespeeld: Piet van Lieshout gaf- een geloofwaardige stuntel van een huis knecht en Bets v. d. KolkVersteeg stond hem kernachtig bij met een grote reserve aan ongedwongenheid. De industrieel zelf (K. Jong'ejans) en zijn schoonzoon-in-spé (Jan v. d. Kolk) waren in uitstekende handen maar Annie Jore maakte van Mia Deenink, de verveelde huisvriendin een middelmatige belevenis, omdat zij haar lesje opzij inplaats van haar rol speelde. Tenslotte nog een opmerking over het stuk: de schrijver zal er goed aan doen de herhaalde alleenspraken bij een even tuele herbewerking met een zwaar blauw potlood te schrappen als zijnde totaal mis plaatst en hevig vertragend. F. IJmuiden Ongeluk bij de Hoogovens ln de vroege ochtend is vanmorgen in de staalfabrieken van de Hoogovens een on geluk gebeurd tijdens de voorbereidingen tot het gieten van staal. Een hoeveelheid gloeiende slakken spatte over de gietpan. De zogenaamde „pannenman" J. W. L. uit Berwijk, die er gebukt vlak bij stond, kreeg gloeiende slakkenspatten op nek en hoofd. Hij moest met gelukkig niet ernstige brand wonden in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. Velsen had geen geluk en verloor van Quick Velsen had gisteren Quick op bezoek. In deze ontmoeting trokken de Hagenaars ten slotte aan het langste eind, maar met een weinig geluk had Velsen er toch één winst puntje uit kunnen halen. De wedstrijd stond niet op een hoog peil: Meermalen ver beeldden we ons, dat er in de derde klas beter wordt gevoetbald. De voorhoede der thuisclub speelde deze middag niet op haar best. De binnenspelers speelden in een te langzaam tempo en midvoor Bakkum had zijn mannetje gevonden in spil Holtzappel, die een prima partij speelde en letterlijk en figuurlijk boven Bakkum uitstak. Slechts zelden kwam hij dan ook aan schieten toe en bij die enkele keren had hij weinig geluk. Vooral na de rust werd veelvuldig op de Haagse helft gespeeld en doelman Durand moest er nog al eens aan te pas komen, doch gevaarlijk werk kreeg hij maar weinig le verrichten. Het enige doelpunt van de wedstrijd scoorde Geelen in de eerste helft. Een Haagse voorsprong kon toen niet onver diend genoemd worden, want inderdaad had Quick toen beter gespeeld dan de thuis club. Terrasvogels door Schoten verpletterd Dat de Terrasvogels tegen het sterke Schoten een zware wedstrijd tegemoet gin gen, wisten we reeds van tevoren, doch dat ze een smadelijke nederlaag van 70 zou den lijden, hadden we allerminst verwacht. Nu troffen de Vogels het slecht, dat ze juist in deze zware ontmoeting het zonder de steun van Röbken moesten stellen en daar bovendien ook Holman op het laatste nip pertje nog verstek liet gaan, moest het elftal gewijzigd worden. Tot overmaat van ramp werd na de rust aan Cobben verzocht het terrein te verlaten. De sterke ploeg van Schoten heeft van een en ander geducht geprofiteerd. Met de rust had zij reeds een voorsprong van 30, waar tegenover Terrasvogels slechts een buitenspel-doelpunt had kunnen stellen. Na de hervatting werd vrijwel voortdurend op de Santpoortse helft gespeeld. Douma werd nog viermaal gepasseerd, zodat Scho ten met 70 won. Kinheim liet tegen HRC winst verlopen Inderdaad, want eerst 13 minuten voor het einde, toen de gastheren het blijkbaar genoeg vonden bij de voorsprong van 20 en zich volkomen in de verdediging hadden teruggetrokken, maakte de Helderse voor hoede, die tot dat ogenblik betrekkelijk weinig had gepresteerd het eerste tegen- punt, na 7 minuten gevolgd door de gelijk maker. Kinheim kreeg na een eerste aanval van HRC door prachtig open spel, goed gesteund door de halflinie, overwicht, maar de glad heid van het veld speelden spelers en bal parten. HRC richtte tegen de op dreef zijn de Daniëls weinig uit. Na een kwartier gaf De Ruiter de bal goed af aan v. d. Wateren, die het leer voor de voeten van A. Prinssen kopte en doelman Dijkxhoorn was kansloos gepasseerd (10). Aan de andere kant ver richtte Daniëls enkele fraaie staaltjes van doel verdedigen. Een schot van Niéuwstad werkte hij keurig over de lat.. Even daarna redde Groeneveld met een kopbal op de doellijn. Na 35 minuten ontstond een on verwachte snelle aanval van Kinheim. v. d. Wateren bracht de bal op, zette keurig voor en de toegelopen H. Prinssen doelpuntte (2—0). Direct na de hervatting pakte HRC flink aan, doch na 10 minuten nam Kinheim het initiatief weer over. Langzamerhand werd HRC sterker. Kinheim nam het te eenvou dig op met het gevolg dat het 22 werd. Eclatante zege van V.V.B. op ASV (11—0) De Amsterdammers leden een grote ne derlaag, welke in hoofdzaak te wijten is aan de invaller-doelman. Deze maakte een veel zwakkere indruk dan zijn voorganger. Onmiddellijk viel op, dat dè „Breesapers" weinig moeite met ASV hadden. De aanval len werden vlot en goed opgebouwd en het combineren klopte uitstekend, waartegen ASV niet op kon, ondanks herhaalde zwak ke pogingen. VVB doelpuntte in de eerste helft driemaal. Toen na de hervatting de andere doelman bij de Amsterdammers op trad en de verdediging weinig had in te brengen, kon WB zich veroorloven het ge makkelijk op te nemen. Aardige staaltjes van voetbal waren te zien. De thuisclub doelpuntte acht maal, waardoor de eind stand 110 werd. Spannend duel tussen Madjoe en IEV (43) De goede voornemens van IEV voor de uitwedstrijd tegen Madjoe in Amsterdam leken aanvankelijk succes te hebben in de pittige ontmoeting. De Velsenaren verkre gen een voorsprong van 20 door toedoen van Kiek, maar Madjoe gaf zich niet ge wonnen eh kwam flink opzetten en de stand werd 12. 10 minuten later kwam de gelijk maker. De jeugdige Brantjes bracht uit een voorzet van Slotemaker met een kopbal de stand op 23, maar vlak voor rust kon Rozemeyer een kopbal niet stoppen (33). De tweede helft kenmerkte zich door weder- Benzineverbruik steeg tijdens „zuinigheidsactie" Het aantal auto's echter eveneens Om een vrijwillige beperking van het benzineverbruik te bevorderen, is op 1 April een zuinigheidscampagne, de zoge naamde „Z-actie" begonnen, welke thans is geëindigd, Om het resultaat van deze actie te be oordelen moet worden gebruik gemaakt van de vergelijkende cijfers tussen het ver bruik in 1947 en dat in 1948. In het eerste kwartaal van 1948, voorafgaande aan de „Z-actie", bedroeg de aflevering van de benzinemaatschappijen aan de pomphou ders 125.500 ton tegen 104.400 ton in het eerste kwartaal van 1947. Uit de gegevens over de maanden April, Mei en Juni 1948, de periode dus, waarin de Z-actie gehou den werd, blijkt, dat in totaal rond 141.400 ton benzine werd afgeleverd tegen ruim 138.000 ton in dezelfde periode van 1947. Hoewel deze cijfers geen zekerheid ge ven omtrent het juiste benzineverbruik, houden zij wel een aanwijzing daarover in. In aanmerking genomen, dat het aantal in gebruik zijnde motorrijtuigen gedurende het jaar 1948 niet onbelangrijk is gestegen en dat het vrachtvervoer langs de weg steeds intensiever is geworden, bestaat er aanleiding om van regeringswege te vol staan met gedurende de eerste maanden de verdere ontwikkeling van het benzinever bruik nauwlettend te blijven volgen, aldus verklaart het ministerie van Economische Zaken. Nu de „Z-actie" officieel geëindigd is, wordt de verwachting uitgesproken, dat de weggebruikers het benzineverbruik zoveel mogelijk zullen beperken, opdat dwingen de maatregelen van overheidswege achter wege zullen kunnen blijven. Einde van een eeuwenoude overeenkomst Wij hebben enige tijd geleden al eens meegedeeld, dat de bijna vier eeuwen oude overeenkomst tussen Haarlem en Bever wijk, waarbij de Spaarnestad 125.per jaar bijdroeg in het tractement van de schoolmeester van Beverwijk, met ingang van 1947 als ontbonden zal worden be schouwd. Deze regeling was destijds het gevolg van een procedure, waardoor Haarlem enigszins schadeloos werd gesteld voor de tijdens de Spaanse bezetting geleden mate riële verliezen. Haarlem en Beverwijk kre gen ieder voor de helft het eigendomsrecht op de goederen van twee Beverwijkse kloosters onder de verplichting, dat zij ge lijkelijk bij zouden dragen in het tracte ment van de Beverwijkse schoolmeester. Diens salaris werd weliswaar allengs ver hoogd, doch Haarlem bleef 125.per jaar betalen. B. en W. van Haarlem zijn echter van oordeel, dat deze last alleen zolang gedra gen behoefde te worden, zolang ook Be verwijk zijn aandeel in het salaris van „de schoolmeester" leverde. Dit nu is sedert 1919 niet meer het geval van dat jaar af vergoedt het Rijk de jaarwedden der onderwijskrachten aan de gemeenten en het College heeft dan ook aan de ambts genoten van Beverwijk meegedeeld, dat de gemeente Haarlem niet meer verplicht is ieder jaar aan Beverwijk 125.te be talen en dat sedert 1919 onverschuldigd in totaal 3500.werd betaald, waarvan het restitutie verzocht. B. en W. van Beverwijk konden de be wijsvoering niet geheel volgen met name hadden zij bezwaar tegen de restitutie doch zij stelden voor de overeenkomst een voudig te eindigen. De gemeenteraad van Beverwijk heeft dit voorstel aanvaard; die van Haarlem zal het aanstaande Woensdagmiddag ongetwij feld ook doen. Vrijdag is de Jan van Eyck-academie te Maastricht geopend. Het is de eerste katho lieke academie voor beeldende kunsten in ons land. Het weggedeelte w». zen is gestremd. Het veri.huuMW- over de weg Hoevelaken d mo?ï Putten—Voorthuizen Puite Koningin Juliana zal n tober een bezoek aan ArnK onöefdaa a was gisternacht zodanir r van sterke drank, dat h i St hep, waarin de textielfsh I kwalijk riekende vertïï kai "Inst? agenten zagen de ma. f" Saiffl. 7? het met de nodige moeil ok'®» spoten hem in de remi 10ph« Tramwegen met de taSn® S verflucht raakte hun am, Jni ri kwijt. Daar do agenten ÏS ooi op het politiebureau niet 2? Wijf hebben zij de man na ri htdtrS" een vrachtauto naar zlin il» Md >S X» Emmeloord da hoofdplaats van de Noord Oo !ï?l«Wti gaat ontwikkelen tot een 't*tJaS betekenis zal de secretarie^?nT0® deze plaats worden overeeh! vZ,»tiï Hel Nederlandse HorecaW opbrengst van een door feSSS** houden inzameling NIWIN de Stichting SUfe* derlandse Sanatorium voor ,5 Davos. aan elk dezer insteïL™ van f6000 overgemaakt. 3 fcft Haarlem e\ omgeunq haar bijeenkomTsen™"''£p het gebouw aan do Kind. K ^aukSiS'maaH,lhEl«S^'tt z,D® toneelvereniging n„ v Kunstkring geeft Donderdag M Lucia werd omgezet in fn nieuwe dirigent treedt obT?' Monter. op ««terCl» Op Zaterdag 9 October geeft a0 To Kion onder auspiciën vanïïJlv^ jonge toonkunstenaars in de Renak van het Frans Halsmuseum Elisabeth Bouwman zal declamereï zijdse vlugge aanvallen met gelijk kansen, totdat de spanning het laatste kwartier door een krachtig offensief van Madjoe toenam. Deze club had het eerst succes, want vier minuten voor het einde doelpuntten de Am sterdammers na een hoekschop. Textielopruiming was geen groot succes Het Economisch-Instituut voor de Vi: denstand deelt over de bijzondere ming van textiel van 2 tot 14 jZ,; mede, dat het zeer moeilijk is ste len of de uitverkoop een genui,VV.' wel ongunstige invloed heelt uitww op de omzetten. In een naar vataï. gering aantal bedrijven verbeterde Si2 zet vergeleken bij die in Juli in boekten in de eerste weken ho?e omsj maar het verkregen voordeel gin„2 komen verloren in de laatste weken fe maand. Incidenteel zijn dus betere ontó ten behaald, maar er kan niet worden si zegd, dat deze opruiming een groot sZ opleverde. Het allergrootste tekort aan textiel 3 opgeheven en hierdoor neemt ook bij u» verkoop het publiek geen genoegen r« met artikelen van minder goede Wc», ten. Overval op directeur van zuivelfabriek In de nacht van Vrijdag op Zatercs; hebben twee mannen zich toegang vf. schaft tot de woning van de directe coöperatieve zuivelfabriek te Giekcrk D» directeur werd in zijn slaapkamer mi len en aan handen en voeten gebral Hierna maakten de indringers zich meeste van de sleutel van het kantoor en nana de kas, waarin zich 4000 bevond, rr.edt Dit geld was bestemd voor het uilbé!» der lonen. MR. G. F. DE STOPPELAAR OVERLEDEN' Aan de vooravond van de te Bode-re gehouden nationale wedstrijd voor heter* en helpsterscolonnes van het Rode Kruir- corps is de commandant van dit corps,st G. F. de Stoppelaar, bij een bezoek w Bodegraven plotseling op 49-jarige tóp overleden. STENO aanv. 7 Oct. TYPEN aanv. 11 Oct. fcfrl Grammatica 7 Oct. ■I Handelscorr. 8 Oct. Haarlem Oude Gracht 71. P. C. DE GEUS oud-belast.ambt. te IJmuiden Belastingconsulent BREDEROODSEWEG 55 Santpoort (Stat.) Spreekuur v. 19-20 uur Vetietnan Koopt! alle soorten goede meubelen, tapijten, kristal, goud en zil ver etc voor hoge prijzen Tel. 14637 Zijlstraat 62 Gevr. een vriendelijke en flinke HULP IN DE HUIS HOUDING v. hele dagen te gen 1 Nov. Mevr. Michielsen Duinweg 19, Santpoort Stat. Dame alleen vr. 2 KAMERS m. keuken of 1 gr. kam. Br. L 2823 bur. van dit blad. DE DAMES VAN GRATIA- PLATO beoefenen het tur nen vol animo. Alle inlich tingen bij Mevr. Broek, Vel- serduinweg 272, Secretaresse. gevraagd. J. van den Berg, Zijlstraat 87, tel. 11110 Ook in Uw omgeving woont 'n CORS ETI E RE Maatcorsetten vanaf fl 30.- Uorsetière Mevr. C. Verschoor, Kievitlaan 18, IJMUIDEN (O.), Dinsdag, Woensdag en Don derdag thuis. HERENHOEDEN goed en vlug, desnoods ir één dag terug. WORTMAN BREESTRAAl 162. Beverwijk Verhuur gedeelte voormalige Centrale Keuken Door het Gemeentebestuur van Velsen wordt gelegenheid gegeven tot het huren als opslagruimte, van enkele ruimten in het gebouw van de voormalige Centrale Keuken te IJmuiden-Oost. De verhuur zal geschieden bij openbare inschrijving, te hou den op Vrijdag. 15 October 1948, te 11 uur. ten gemeentehuize te Velsen. De voorwaarden voor deze verhuur zijn kosteloos te ver- I krijgen ter gemeente-secretarie 4de afdeling. GEMEENTELIJK GASBEDRIJF VELSEN Waarschuwing aan Muntgasverbruikers Het is mij gebleken, dat herhaaldelijk, in strijd met de ver ordening. het zegel van de geldbak van de muntgasmeter door verbruikers wordt verbroken. He breng hierdoor ter kennis van hens die gas over de munt meter betrekken, dat zegelverbreking, ingaande met de 2e meteropname na 1 October a.s-, zal worden gestraft met afsluiting van de gastoevoer voor de duur van ten minste twee dagen. De meteropnemers zijn verplicht elke zegelverbreking aan de directie te rapporteren. De muntgasverbruikers dienen er voor te zorgen, dat uitslui tend geldige mumtgaspenningen in de meter worden aan getroffen. De Directeur, M. KAMPMAN Maandag 11 October vangt ei aan voor het praktijkdiploma Volledige opleiding met 3 lesuren per week voor hec Associatie-diploma Juni 1949. In 1947 slaagden 230 candidaten. Hun werd 107 maal het cijfer 8 of 9 toegekend. Voor het laatste, dus in Juni 1948 afgelegde examen slaagden 189 van onze candidaten met 143 maal'de cijfers 8, 9 of 10. Inlichtingen en inschrijving dagelijks van 9-6 en van 7-9 uur aan het lesgebouw Frans Halsplcin O, Telef. 16372 STENO-TYPEN-TALEN BOEKHOUDEN - MIDDENST.OPL ALGEMENE ONTWIKKELING SCH0EVERS SCHRIFTELIJK ONDERWIJS VAN BAERLESTRAAT 11-13, AMSTERDAM-Z. Woning in centrum van IJmuiden, betrekkelijk lage br voor woning Kennemerlaan, Driehuis of Velserbeek, licit met garage. Brieven IJ 94 bureau van dit blad GEVRAAGD voor alle afdelingen wordt vergoed Prettige werkkring, rels*^ Wasserij HOEK EN VAART, Bloemendaalse- straatweg 17, Santpoort.Station Wij vragen. voor spoedige indiensttreding: voor werk, hoofdzakelijk verpakking, in goede frisse, lokalen en onder gunstige sociale ver houdingen Aanmelden bij de Sociale Afdeling van de fabriek aan de Harmenjansweg Haarlem op elke werkdag van 8 30-10 uu v.m Indiensttreding na medische goedkeuruv Reiskosten van hu it en de stad worden r goed ook die gemaakt zijn voor de ding en keuring wanneer dienstverband tu op volgt. Gehuwde vrouwen kunnen ook halve dagen te werk worden gesteld. cacao- en chocolade fabrieken N.V.. Haarlem gevraagd Ter opleiding in onze binderij wordt gevraagd eeo^ l5 j jongen, die er iets voor gevoelt een vak te i j^ssd#- N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL, Wlllemsplein W.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 4