IJmuider Courant jeen Haarlems Dagblad Iruman roept Marshall erug uit Parijs Oliestad Tjepoe in vlammen Russen willen Oostzóne ontruimen als Westelijken Berlijn verlaten „Willem Barendsz' reders oefenden pressie uit" fisjtnski-' tiitffindsraad heeft met negen besloten, ondank» .„h, bKiweiJ een volledig i over de Berlijnse crisis Rusland en de Oekraïne ji honoen- ïfvroer daarop onmiddellijk «^".o deelde mede. dat Rps- *,Tb»prekinscn over Berlijn niet iSd „De Sovjet-delegatie verklaren, dat zij niet zal *ÜL jan de discussies in de Vei- ""Sd" zo zeide bij. De Oekrain- Manoeilski legde daar- verklaring af. É.r(„had Wisjinski zich in een korte ...tolk verzet tegen de bewering ^llBtemogendheden, dat de Sovjet- '-""n"verplichtingen jegens de UNO 'gekomen: het zoeken van een oplossing van geschillen sii er op gewezen had, dat de 5?IA op ket ogenblik pogingen doet e kwestie voor de Raad der mi- >*Z. Buitenlandse Zaken te brengen, - «dinski op: „Toch zijn er mensen "beweren, dat de Sovjet-Unie 'iSaat oplossing wil vermijden. c ss-lde vervolgens zijn opvatting, der ministers en niet de UNO :-,ï instantie is voor het bespreken kwestie Berlijn. - l'-ki reide tot de reporters, toen X, na de zitting vroegen of hij de .7, vergadering zou bijwonen: „Dat oonorgenzien." Later gaf hij een jour- ft hem vroeg of hu de toekomstige Sm in de Veiligheidsraad zou bijwo- «pitwoord: „dat zal van mijn stem- .Ikrnven," welke opmerking hij op siire maakte. „U hebt toch niet de Smijten!", vroeg de reporter verder l-iinski antwoordde: „Mijn verkla- L is op dat punt duidelijk. Wij verlaten i„,JsaUe der Verenigde Volken met. Peen er van ai deel te nemen aan dis- .'-••rerde Berlijnse zaak." ri Wisjinski en Manoeilski hun ver ftfj. over het niet deelnemen aan de No. 19058 gennemerlaan 1S4, Tel. Adm. 5437, v0*' ,-e 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Redac^ Santp Haarlem Gr. Houtstr. 93 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at •©prcttjtr THaartcmartjE <£ourant (Jmto 165-6) Woensdag 6 October 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad (Jitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem iifriiinse kwestie in veiligheidsraad •oVjefUnie en Oekraïne nemen deel aan de discussies Wij verlaten de UNO niet" „Geen reden tot ongerust heid" ptesidenf Truman heeft zijn minister ,jn Buitenlandse Zaken George Marshall, lil Parijs, waar hti de UNO-vergadering pont naar Washington teruggeroepen mi een bespreking over de internationale jtelind, De minister wordt Zaterdagmor- liuia Washington verwacht. Iiuman heeft doen verklaren dat er j«a bijzondere crisis" is, die Marshalls jpper noodzakelijk maakt, doch dat de psient slechts een mondeling verslag rs Marshall wenst over alles, wat ter ffO-vergadering is besproken, i diplomatieke kringen te Washington Ét men het evenwel mogelijk dat het •bieden van Marshall bedoeld is „als te- Kioraak van de beweringen, dat Truman is: volkomen bij zou zijn wat de urgente itationale aangelegenheden betreft en éi tor zijn verkiezingscampagne zou afleiden". italin's wil niet meer Asendin Moskou" Zijn „verzoeningspolitiek" getorpedeerd? ïcliens de Weense correspondent van Zwitserse „Weltwoche" is Stalin in intens vier zittingen van het „Polit ic der Sovjet-Unie in de laatste twee £:cen door de andere leden overstemd ftmó. -ïijland is niet meer Stalin, Rusland is sFbiitburo, die geheimzinnige neven- of Kalijk hoofdregering van veertien leden, «ie 10 stemrecht hebben en die bij öijg besluiten, wat al of niet gebeu kt''. ceed volgens het blad een aantal Kste voorstellen betreffende Berlijn en S-ücan. Zo zou hij de wens geuit heb best de Geallieerden in Berlijn blijven ^cstad evenals het centrum van Wenen 'IDsectoren verdeeld, maar geïnter- ^•üliseerd zou worden. Ook inzake de ioazou Stalin met het Westen tot over- ïf* hebben willen komen door Mo- ,„:_"2ar ds conferentie te Belgrado te Respondent herinnert er aan, dat ikouro de laatste jaren uit drie groe- Ropd; een radicale, anti-Westelijke Ring van Molotof, een groep in- Risten geleid door Stalin en vóór R'-ersmg met het Westen en --jiengroep van besluitelozen. Nadat - ïolotof aan zijn zijde gebracht had, -JMnoi leider van de radicale groep. Respondent werd Zjdanof 'ürjut, .een aantal mannen buiten touro, m het bijzonder hoge mili- - ader wie Wisjinski. Deze laatste Van het Politburo, wordt ge- i>t=:S een man die achter de schermen r;'5fnde invloed heeft, „hem ge- - e verhinderen, dat Molotof naar ïV k-ugez?nden werd. Hij ging zelf pnde resultaat", aldus de cor- ^wieling van Duitse wapen- '««en uitgesteld £?fnse c™mandant in Duits- «teK ?ay' heeIt in een radio- ^d5tri0°rDmtse publiek meege- iJPlanteling van 300 wapen en ,n ^se en de Franse zóne is 5-5D'pt, het Duitse nieuws- 111 de Britse zóne. discussies hadden afgelegd, begonnen zij hun papieren bij elkaar te zoeken met het kennelijk doel de vergadering te verlaten. Zover liet de Argentijnse voorzitter, Juan Bramuglia, het echter niet komen. Onmid dellijk na de vertaling van Manoeilski's woorden in het Frans verklaarde hij de zit ting tot Woensdag verdaagd. De Veiligheidsraad zou hedenochtend om 10.30 uur beginnen met de behandeling der Westelijke klachten tegen de Sovjet-Unie terzake de Berlijnse kwestie. De Amerikaan Jessup zal als eerste het woord voeren. Even voor de verdaging verzocht hij om plaatsing van zijn naam op de lijst der sprekers. Toen de zitting hedenmorgen geopend werd, waren de afgevaardigden van Rus land en de Oekraine aanwezig. Zij namen zonder plichtplegingen hun gewone zetels in. De Amerikaanse afgevaardigde dr. Phi lip Jessup, die als eerste spreker het woord nam. heeft in de Veiligheidsraad vei-klaard, dat de Verenigde Staten bereid zijn de kwestie-Duitsland op een vergadering van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken te bespreken, zodra de blokkade van Berlijn wordt opgeheven. Russische parachutisten oefenen in lucht-corridor De Russen houden momenteel oefe ningen met parachutes in de luchtcorridor. De Britse hoofdcontroleur van het Ber- lijns luchtveiligheidscentrum heeft gepro testeerd tegen deze oefeningen. Een offi ciële Britse woordvoerder verklaarde, dat de sprongen werden gemaakt in de buurt van Nauwen, ongeveer 50 kilometer ten Noordwesten van Berlijn in de luchtcorri dor Berlijn-Hamburg. Er werd gesprongen van een hoogte van 800 meter. Weer geroofde diamanten uit Duitsland terug Het militaire bestuur van Hessen heeft aan Nederland een aantal diamanten over gemaakt, die tijdens de oorlog door de be zetter in Nederland ontvreemd werden en in 1945 te Friedberg ontdekt werden. Het betreft hier een partij van ongeveer 430 karaat, die een waarde vertegenwoor digt van 100.000 a 150.000 gulden. Een deel van de diamanten is Belgisch bezit en zal aan België overgemaakt worden. Veldmaarschalk Montgomery, wiens benoeming tot voorzitter van de permanente defensieraad der Westeuropese Unie gisteren bekend ge maakt is, feliciteert zijn oude strijdmakker, de Franse generaal de Lattre de Tassigny met diens aanstelling tot opperbevelhebber der gezamenlijke landstrijdkrachten. Merkwaardige uitlatingen van Amerikaans senator Iedere anti-communist is onze vriend ook Franco)** Senator Chan Gurney, voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor de strijdkrachten, heeft verklaard voorstan der te zijn van „het zenden van zoveel militaire hulp als onze economie kan uit houden aan West-Europa ter bestrijding van het communisme". Volgens hem moet Spanje eveneens ingeschakeld worden in deze hulp en in het Europese herstel program. Gurney voegde er aan toe, dat het plan- Marshall zo nodig gereduceerd moest wor den teneinde een volledige stroom militaire goederen mogelijk te maken, hetzij uit surplus-voorraden, hetzij uit de nieuwe productie. Gurney legde deze verklaring af op een persconferentie na een tocht van een maand door 17 Europese landen in gezelschap van hoge Amerikaanse officieren van leger, luchtmacht en marine. Hjj voegde er aan toe, dat Spanje zich sinds 1936 tegen het communisme verzet heeft en verklaarde: „Ieder land, dat zich tegen het communisme verzet is onze vriend". Gurney betoogde dat de V.S. in moesten gaan tegen de aanbeveling der UNO om de diplomatieke erkenning van Franco-Span je in te trekken. De andere Europese landen moeten ervan overtuigd worden, dat Spanje in het plan-Marshall moet worden opgenomen en dat het toege laten moet worden tot de West-Europese regionale militaire alliantie. Zijn verklaring is van te meer belang, aldus Reuter, door het feit dat de commis sie waarvan hij voorzitter is, tijdens de komende zitting van het Congres, alle plannen voor militaire hulp aan Europa zal behandelen. Volgens A.F.P. heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken naar aanleiding van Gurney's uitlatingen verklaard, dat de Amerikaanse regering haar houding jegens Spanje niet heeft gewijzigd en nog steeds ten volle de in 1946 door de UNO aan vaarde resolutie onderschrijft. Gemaskerde mannen stelen f 10.000.— uit postkantoor Directeur werd gedwongen, de sleutels te geven. Dinsdagavond zijn drie gemaskerde man nen door een achterdeur de woning van de directeur van het postkantoor te Veghel binnengedrongen. Na de telefoon onklaar gemaakt te hebben dwongen zij de direc teur, hun de sleutels van het postkantoor en van de brandkast te geven, waarna zij ongeveer 10.000 en enige aangetekende stukken wegnamen. Zij ontkwamen met de buit in een auto. De Commissaris der Koningin dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk probeert zijn geluk bij het „prijsvissen" in de bazar van 't jubilerende Burgerweeshuis te Haarlem, welke gisteren geopend werd. Het te Soerabaja verschijnende dagblad „De Vrije Pers" heeft per bulletin het vol gende bericht verspreid: „Naar wij uit be trouwbare bron vernemen, staan momen teel belangrijke delen van Tjepoe in brand, Van het olieterrein zijn nog geen bijzondere ravage en branden gemeld, maar het is duidelijk, dat het groot gevaar loopt. Reeds de vorige week werd gemeld, dat Tjepoe bedreigd werd door naar de communisten overgelopen republikeinse troepen uitSolcv" In verband met het bericht over het woeden van talrijke branden te Tjepoe, ten Noorden van Madioen, waar de B.P.M. en de Standard Vacuum Petroleum Maat schappij belangen hebben, verneemt Aneta nader, dat de laatste dagen reeds berichten waren binnengekomen over een toenemen de onrust in dat gebied. In welingelichte kringen wees men er op, dat wat reeds lang werd gevreesd, thans waarschijnlijk geschied is. De onrust in het gebied van Tjepoe is de laatste tijd vooral toegenomen door de enige tijd geleden afgekondigde staking van leden van de„Sobsi, welk vak- verenigingsverbond, gelijk bekend, zich na de komst van Moeso in Indonesië aan de zijde van de Partai Kommunis Indonesia heeft geschaard. Republikeinen vermoord. Antera maakt bekend, dat de P.K.I. tien tallen republikeinse leiders op gruwelijke wijze heeft vermoord. Voorts zijn vele wo ningen in brand gestoken en zeer vele be zittingen van de bevolking geroofd. Het hoofdkantoor van de republikeinse spoor wegen heeft medegedeeld, dat de opstande lingen, die uit Madioen wegvluchtten, vier millioen roepiah, behorend aan de repu blikeinse spoorwegen, hebben geroofd. Plan zaait verdeeldheid in Berlijns niet-communistisch „afweerfront" Dr. Kurt Fischer, voorzitter van het centraal bestuur der onder communis tische invloed staande Duitse eenheids partij (S.E.D.) heeft verklaard dat er plannen bestaan, volgens welke de Russen bereid zouden zijn Oost-Duits- land te ontruimen, ook al wordt het voorstel om zo snel mogelijk een vre desverdrag voor geheel Duitsland uit te werken en alle bezettingstroepen uit alle vier zones terug te trekken, ver worpen. De enige Sovjet-voorwaarde zou zijn, dat de terugtrekking der Sovjet-bezettingstroepen uit de Ooste lijke zóne wordt voorafgegaan door een aftocht der Amerikaanse, Britse en Franse troepen uit Berlijn. De sociaal-democraten zien deze Sovjet plannen als een zuivere propaganda- manoeuvre, met geen ander doel dan de onderhandelingen te Parijs te storen en de mening der Duitse bevolking te verdelen. In de Christelijk-Democratische Unie en de Liberale partij beoordeelt men het Rus sische project welwillender. De uiteen lopende reactie op het plan heeft reeds tot zekere verdeeldheid in de leidende kringen der niet-communistische Berlijnse partijen gevoerd. In sociaal-democratische kringen wordt „met bezorgdheid gewezen op deze ver schijnselen, die in staat zouden kunnen zijn de eenheid van het afweerfront der drie burgerlijke partijen van Berlijn tegen het communisme te verzwakken". In de S.P.D. maakt men dr. Friedensburg, de fungeren de burgemeester, het verwijt, dat hij bereid zou zijn tot een compromis met de commu nisten. //u Dr. Kurt Fischer deelde nog mede, dat een sterk politie-apparaat de eventueel vertrekkende Sovjet-Russische troepen zou vervangen. Voor de duur van de overgangstijd zouden door de Russen „betrouwbare politie-troepen" ter beschikking worden gesteld, waardoor de politiemacht in de Oostelijke zóne op een sterkte van 400.000 man zou worden gebracht. Dit politieleger wordt voorzien van mo derne wapens en staat onder leiding van politie-officieren, die voor een groot gedeelte uit het kader van gene raal Von Paulus' Duitse „schaduw- leger" afkomstig zijn. „Pers"-conferentie De keizer en de keizerin van Japan wer den gisteren bijna onder de voet gelopen bij de „eerste keizerlijke persconferentie". In een nauwe passage leverden een menigte Japanse en geallieerde fotografen en correspondenten slag om de keizer voor de lens of „voor het potlood" te krijgen. Temidden van de schreeuwende en du wende menigte wisselden de keizer en de keizerin handdrukken met geallieerde verslaggevers. Er konden geen vragen worden gesteld, omdat de officiële tolk was verloren geraakt in de menigte, die op zeker ogenblik de keizerin bijna onder de voet liep. Met de hulp van een forsge- bouwde functionaris van het hoofdkwar tier van generaal MacArthur slaagde het keizerlijke paar er tenslotte in zich in veiligheid te stellen. Naar Antara nu pas meldt, hebben com munistische troepen Zaterdagnacht een aanval gedaan op Ponorogo, na de om singeling door de republikeinse troepen te Doengoes te hebben verbroken. Na gevech ten, die de gehele nacht duurden, werden de communisten afgeslagen, echter niet, dan nadat zij hun gevangenen hadden weten te bevrijden en 15 man van de repu blikeinen hadden gedood. In het gehele gebied van Madioen heb ben de republikeinen het gehele burger lijke bestuur hersteld, doch op het platte land ondervindt men vele moeilijkheden, daar het republikeinse bestuurssysteem door de communisten geheel is gedesorga niseerd. Koning van Siam ernstig gewond De 19-jarige koning Phoemibol van Siam is bij een auto-ongeluk ernstig gewond. De koning, die te Lausanne rechten stu deert, reed 's morgens aan het meer van Genève met zijn auto, die hij zelf be stuurde, in op een voor hem rijdende vrachtauto. Twaalf Tsjechen in vliegtuig hun land ontvlucht Piloot werd gedwongen in München te landen Twaalf Tsjechoslo waken hebben Maan dag de piloot van een Tsjechoslo waaks lijn- vliegtuig gedwongen van koers te veran deren en inplaats van in het binnenland bij München te landen. Behalve dit twaalf tal bevond zich ook de echtgenote van de Tsjechoslowaakse vice-ministerpresident, Willem Siroky met hanr dertienjarige zoon in het vliegtuig. Alle i .üttenden van het vliegtuig zijn voor nader onderzoek door de Amerikaanse M.P. aangehouden. De twee assistent-piloten en de marconist zou den bij het complot betrokken geweest zijn en de besturing van het vliegtuig na de start uit Brno overgenomen hebben, terwijl de chef-piloot met pistolen in bedwang werd gehouden. De twaalf Tsjechoslowaken hebben ver zocht als politieke vluchtelingen beschouwd te worden. Het vliegtuig in kwestie is een Dakota. Dezelfde groep had reeds tot tweemaal toe een vergeefse poging tot ontvluchting ge daan. De enige mannelijke passagier, die niets van het complot af wist, toonde zich verheugd over de landing in München en besloot terstond, niet terug te keren. Mevrouw Siroky verbaasde zich over de goede behandeling, die aan de groep ten deel viel. Zij had in de Tsjechoslowaakse kranten gelezen, dat vluchtelingen in de Amerikaanse zóne van Duitsland ruw be handeld werden. De andere passagiers verklaarden, dat een „golf van terreur, vergezeld van hon gersnood en gebrek", over Tsjechoslowa- kije gaat. Tsjechisch gezant gedrost De Tsjechoslowaakse legatie te Rome heeft officieel bevestigd, dat dr. Jan Pau- liny-Toth, de Tsjechische gezant te Rome, zijn post heeft verlaten. Een woordvoerder van de legatie verklaarde, dat de gezant naar Praag was ontboden en er Vrijdag had moeten aankomen. Hij was blijkbaar naar Zwitserland gereisd zonder een ont slagbrief achter te laten. DOODSTRAF VERANDERD IN LEVENSLANG Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan C. Koker, voormalig inspecteur van po litie te Apeldoorn en Haarlem, die schuldig bevonden was aan het opsporen en arres teren van Joodse Nederlanders en die des wege lot de doodstraf veroordeeld werd bij sententie van het Bijzondere Gerechts hof te Arnhem. De doodstraf is gewijzigd in een levenslange gevangenisstraf. Strijbos en Krebbers Artsenraad hoort niets dan goeds over dr. Melchior De afdelingsraad Haarlem en Omstreken van de Nederlandse Maatschappij tot Be vordering van de Geneeskunst, heeft een punt gezet achter de onwelriekende affaire van de eerste walvisvaart van de Willem Barendsz, door onze stadgenoot dr. Mel chior, de gewezen scheepsarts, ontheven te verklaren van de beschuldiging die veer tien opvarenden van het schip tegen hem hadden ingebracht. Deze affaire is daarom zo onwelriekend, omdat volgens getuigenverklaringen de Nederlandse Maatschappij voor de Walvis vaart ongepermitteerde middelen zou heb ben gebruikt, om dr. Melchior's reputatie te schaden. Een van de ondertekenaars van genoemde beschuldiging, broeder Krebbers, de hoofdverpleger van het schip, heeft na melijk voor de artsenraad schriftelijk be vestigd, dat hij het stuk „onder pressie heeft getekend, zonder het gelezen te heb ben" en hij herroept de inhoud. De afdelingsraad heeft voorts dr. Bier man gedaagd en hem gehoord over de werkzaamheden van dr. Melchior aan boord. Ook uit zijn verklaringen bleek dat hierover niets dan goeds te zeggen viel. De afdelingsraad is dan ook tot de conclusie gekomen dat er op het gedrag van dr. Melchior aan boord van de Willem Ba rendsz geen enkele aanmerking kan worden gemaakt, zodat hij in zijn reputatie vol ledig gerehabiliteerd dient te worden. Er zou echter nog meer pressie zijn uit geoefend in deze zaak. Zoals men zich zal herinneren, heeft de ornitholoog Jan Strij bos in een brief aan de pers de mededelin gen van dr. Melchior over de toestanden aan boord tegengesproken. Nadat dit stuk gepubliceerd werd, herriep de heer Strijbos zijn beweringen. In een brief van zeer re cente datum aan dr. Melchior heeft nu de heer Strijbos verklaard, dat het betreffen de stuk hem inderdaad afgedwongen is. Hij werd in October 1947 ontboden op het kan toor van de Amsterdamse Droogdokmaat schappij waar de heren A. Versluys, ir. Van Deinse en Wijnand hem een ontwerp-arti- kel aanboden, dat hij zou moeten publice ren. Strijbos vond dit artikel te ver gaan, maar men eiste niettemin van zijn hand een artikel tegen het boek en men bedreig de hem met „publicatie van feiten van technische aard, die hem voor publicatie geheel ongeschikt leken." Hij heeft zich hierdoor laten overrompelen. Geestelijke vrijheid in het geding In een redactionele beschouwing over deze zaak schrijft de „Nieuwe Rotterdamse Courant" onder meer: „Hierbij komen in het geding de -geestelijke vrijheid van de staatsburger ook wanneer hij zich in con tractuele dienstbetrekking begeeft, als mede de sociaal-hygiënische zorg in be paalde sectoren van de scheepvaai*t". De NRC betoogt dat wanneer aan de wal ernstige tekortkomingen zich voordoen in de sociale en hygiënische verzorging, er al spoedig eritiek in de pers zou verschijnen. De rederij heeft in dit geval de opvarenden een verklaring laten tekenen, die in de practijk betekende dat iedere publicatie die haar onwelgevallig was, kon worden tegengehouden. Deze opvatting van de rederij, gaat te ver en het lijkt de NRC niet twijfelachtig dat zij door de rechter in Stakingen in Frankrijk duren voort De Franse minister van Industrie en Handel, Robert Lacoste, heeft Dinsdag avond besprekingen gevoerd met vertegen woordigers van vakverenigingen van sta kende mijnwerkers. Vertegenwoordigers van twee vakverenigingen, welke onder leiding van communisten staan, aldus Reu ter, verklaarden na afloop van het onder houd, dat de staking voort zou duren, daar geen garanties waren toegezegd aangaat naar voren gebrachte kwesties. Eerder had de minister een onderhoud met vertegen woordigers van katholieke vakbonden, die 10 tot 12 procent van de 320.000 stakende mijnwerkers vertegenwoordigden. Hun sta king van 48 uur zou heden. Woensdag af gelopen zijn. De christelijke mijnwerkers federatie heeft een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt, dat haar leden niet deel zouden nemen aan de onbeperkte sta king. Bij de mijningangen zijn gedurende de twee dagen dat gestaakt wordt geen incidenten voorgekomen. De regering heeft echter voorzorgsmaatregelen getroffen ter voorkoming van botsingen tussen stakers en werkwilligen. De actie der arbeiders heeft zich niet tot de mijnwerkers bepaald. In het departe ment van de Moezel ligt het gehele spoor wegverkeer stil als gevolg van een staking, die door de communistisch georienteerde C.G.T. is afgekondigd en zowel in Parijs als in de voorsteden en andere plaatsen in de provincie is een deel van de gemeente werklieden in staking gegaan. Als gevolg daarvan werd vandaag in de hoofdstad het vuil niet opgehaald en zat een deel der Parijzenaars zonder water. Ook bij het ge meentelijk waterleidingbedrijf werd na melijk gestaakt. (United Press). Het werk van de „UNAC" wordt niet stopgezet Naar aanleiding van geruchten als zou de „UNAC" het werk voor de noodlijdende jeugd staken, deelt het Nederlands UNAC- comité mede, dat in ons land de actie op zijn minst tot het eind van het jaar wordt voortgezet. De algemene vergadering van de UNO, die thans te Parijs bijeen is, zal binnenkort over de voortzetting van UNAC beslissen. Doch ook al zou de assemblée besluiten, dat het bij deze ene actie moet blijven, dan toch wordt het hulpwerk voortgezet. UNAC zamelt geld in ten behoeve van het Inter nationaal Kinder-noodfonds van de Ver enigde Volken. Er is geen sprake van dat dit fonds zijn werk zou stopzetten. Ook de hulpverlening, waarvoor een groot deel van het in Nederland ingeza melde geld zal worden besteed, namelijk het opnemen van noodlijdende kinderen uit het buitenland, gaat door, ongeacht de be slissing van de assemblée. strijd met de goede zeden zou worden ge acht. Voorts keurt het blad in scherpe be woordingen de methodes af die de rederij heeft gebruikt om haar opvattingen ingang te doen vinden. Het blad houdt dan een ernstig pleidooi voor wettelijke voorschriften, zoals wij die aan de wal kennen, om voldoende hygiëni sche zorg aan boord te waarborgen. Het betreurt de beslissing van minister Drees, hoewel hij in het bezit was van het rapport der Rijkscontroleurs, dat in veel krasser termen omschreven feiten bevat, om nog geen wettelijke maatregelen te nemen. De NRC zegt te hopen dat de nieuwe bewindsman van Sociale Zaken zulke maatregelen zal overwegen en dat geprikkeldheid in rederskringen over de publicaties inzake de Willem Barendsz niet wederom gezamenlijk overleg zou doen mislukken. Inderdaad zouden ook wy het gelukkig achten en dr. Melchior mèt ons, zoals hij ons hedenochtend verklaarde wan neer in deze veel-omstreden zaak thans de strijdbijl begraven zou worden om door vruchtbare samenwerking tussen regering, reders en dc medische organisatie zo spoe dig mogelijk garanties te scheppen voor een menswaardig bestaan van de arbeiders op de schepen. Republikeinse verliezen bij Madioen-actie Een woordvoerder van het republikeinse ministerie van Defensie heeft volgens An tara verklaard, dat de achtdaagse campagne om de herovering van Madioen de T.N.I. 159 doden en gewonden heeft gekost. Het aantal vermisten is nog niet vastgesteld; het aantal gesneuvelden aan communisti sche zijde is eveneens niet bekend. Te Djokja is een nieuwe partij, „Moerba" (proletariaatspartij) opgericht, die ontstaan is uit de revolutionaire volksbeweging. Zij bestaat uit een twaalftal kleinere politieke partijen en is anti-fascistisch, anti-impe rialistisch en anti-kapitalistisch. Amerikaans plan voor Trizonië Amerikaanse kringen hebben een schets onthuld van een Amerikaans plan om het West-Duitse militaire bestuur „drieledig" te maken en de omvang en taak ervan drastisch te beperken. Het plan voorziet in de oprichting van een drielanden-cootröle-bureau te Frank fort met grote bevoegdheden, dat als enige geallieerde autoriteit aan de Duitsers or ders zal geven door middel van de Duitse federale regeringen. Bovendien zullen er geallieerde verbin dingscommissies zijn met observerende en adviserende bevoegdheden bij de lands regeringen, benevens rondreizende gealli eerde inspectieteams. De zönegrenzen zullen worden opgehe ven, behalve voor garnizoensaangelegen heden. Volgens Amerikaanse kringen hebben zowel de Britten als de Fransen zich met volharding tegen het plan vei'zet. Volgens dezelfde kringen zijn de besprekingen over de twee nauw verwante onderwerpen van het bezettingsstatuut en de toekomstige drieledige structuur van de geallieerde controle bijna vastgelopen, doordat de Engelsen en Fransen, in afwijking van het Amerikaanse voorstel, vasthielden aan hun eisen de zones administratief gescheiden te houden. Congressen van „afvallige commu. nisten" in Dessau en Zurich De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Naar in kringen van de centrale secretarie der Socialistische Eenheidspartij verluidt, heeft dezer dagen een „zwart congres van oppositionele communisten" uit Oost- en Midden-Europa in Dessau in het geheim plaats gehad. Het heeft richtlijnen vastge legd voor een communistische politiek, die de nationale belangen der betrokken staten op de voorgrond plaatst. Dit heeft de Cominform aanleiding gegeven in dezelfde stad een conferentie te beleggen van com munisten uit Oost-Duitsla nd, Polen, Tsjecho-Slowakije en Hongarije, die vast houden aan de politiek van Moskou. Aan de conferentie zouden ook officieren van het Sovjet-Russische militaire bestuur heb ben deelgenomen. En In Zürich. In de afgelopen week is in Zürich een bijeenkomst gehouden van oppositiegroepen uit de communistische partijen van ver scheidene Europese landen met het doel een anti-Cominform beweging in het leven te roepen, aldus meldt het Zweedse blad „Af- tontidningen" volgens United Press. Volgens het genoemde blad werd de bij eenkomst bijgewoond door „afvalligen" uit Zweden, Zwitserland, de Beneluxlanden en de Westelijke zones van Duitsland. Nederland krijgt er een walvisvaarder bij De sleepboot „Poolzee", die de bok „Be vrijding" naar Belawan gesleept heeft en thans op weg is naar Soerabaja, wordt daar Vrijdag verwacht. Zaterdag vertrekt de „Poolzee" uit Soerabaja. Zij zal dan een veertig meter lange walvisvaarder naar Nederland slepen, die zal worden klaargemaakt om samen met de „Willem Barendsz" naar de Zuidpool te gaan. RUSTIG HERFSTWEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: De nog aanwezige wolkenvelden ver dwijnen. Droog weer. Over het alge meen weinig wind. Koudere nacht met hier en daar nachtvorst en ochtend mist. Morgen overdag op de meeste plaatsen leüs hogere temperatuur dan vandaag. 7 October: Zon op 6.50 uur, onder 18.05 uur Maan op 13.10 uur. onder 20.07 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1