c Mr. Besier eist achttien jaar J> Haven-accoord der Lage Landen met bizonale bezettingsautoriteiten ■■■11 Brood en suiker Suggesties PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA Amerikaa: WOENSDAG 6 OCTOBER 1948 BACKER VOOR HET HOE In naam van de gerechtigheid de democratie en de vrijheid „De Beauftragte, tie Oris-Kommandantur de burgemeester van Rotterdam als leider van de „Adviescommissie Bestuurszaken' in de N.S.B. werden altijd gewaarschuwd wanneer er bijzondere mutaties in het ge- meentepersoneel te vermelden waren' deelde een gewezen stenotypiste van Backer gistermorgen mee. De president diepte een voorbeeld uit het omvangrijke dossier op: „Ik deel u mede, dat C. Komen, waarnemend burge meester van Midwoud, destijds aangesteld, omdat de burgemeester J. A. Avis zonder opgave van adres en zonder behoorlijke afhandeling van zaken zijn gemeente had verlaten, thans zelf ook uit Midwoud is verdwenen. Ilc heb als tijdelijke burgemees ter aangenomen K. Zijp." De typiste gaf te kennen, dat zij deze brieven altijd als „platonische mededelin gen" had beschouwd, waarop de president droogjes opmerkte: „Och. wij hebben alle maal zo onze eigen opvatting over Plato." Burgemeesters getuigen. Tijdens de middagzitting kwam een dozijn burgemeesters voor het getuigenhekje die tijdens de bezetting het slachtoffer werden van hun principiële houding. Verscheidene hunner vertelden hoe Backer hen in een vergadering in de herfst van 1941 had aan gespoord zich in te zetten voor de „nieuwe orde" en hoe hij daarop van ieder van hen een persoonlijk antwoord had verlangd. De Ja-zeggers bleven verre in de minderheid, de meeste magistraten zeiden rondweg: „Dat nooit". Maar het merendeel der ge tuigen verklaarde ook, dat zij ondanks deze houding geen last met Backer kregen, die zich ter zitting in bewonderende termen uitliet over het gedrag van Beverwijks burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens. tot hem door prof. Van Hamel met een „Het ligt niet op uw weg, verdachte, hier com plimentjes uit te delen" het woord werd ontnomen. De ten laste gelegde arrestaties vielen in twee categorieën uiteen: die van Juli 1942, waarbij een groot aantal gijzelaars in het gehele land werd gegrepen en waarvan ook de getuigen verklaarden, dat er geen direct aanwijsbaar verband met de activiteit van Backer bestond en de gevangennemingen die in het laatst van 1943 en het begin van 1944 plaats hadden. Hier was steeds de aanleiding de weige ring der betrokkenen burgers te vorderen voor spit- en graafwerk voor het Duitse leger. Zij deelden hun besluit dan aan de Commissaris mede, doken onder en de vol gende dag reeds of soms zelfs maar een paar uur later stond de gevreesde Jumelet met een paar S.D.-trawanten voor de deur, die, als de recalcitranten zelf niet werden gevonden, de vrouw en kinderen meena men. Geïrriteerd. Hoewel de getuigen in het algemeen de verdachte niet aggressief vonden, bleek uit het verhaal van de toenmalige gemeente secretaris van Harenkarspel en Warmen- huizen wel, dat Backer door al dat verzet geïrriteerd raakte. De burgemeester van Harenkarspel, de heer Nolet, was „met on bekende bestemming" vertrokken, en de secretaris telefoneerde, dat ook hij geen medewerking kon verlenen daar de opge legde werkzaamheden in strijd waren met het Landoorlogsreglement. „Daar heb je je niets van aan te trekken", schalde Backer terug, „je hebt je zeker laten opstoken door die ploert van een Nolet, die lelijke schoft. Doe jij je plicht maar, de Engelsen komen hier toch niet!" Backer herinnert zich deze scheid-tele fonade niet hij gebruikt zelfs nooit zulke krasse termen maar ook in dit geval verscheen Jumelet op het toneel en de getuige werd tot anderhalfjaar tuchthuis veroordeeld. Daar tegenover stonden de ervaringen van enige getuigen a décharge, die bij Backer gehoor hadden gevonden toen zij in moeilijkheden met de Duitsers en de Landstand waren geraakt. De administrateur mr. P. F. Westerling van de Provinciale Griffie was van oordeel, dat Backer het personeel niet in bijzondere mate was lastig gevallen en gaf een be langwekkende karakterschets van de ver dachte. Een man van grote gaven, van wie niemand verwachtte dat hij zo vlug van koers zou veranderen. „Hij stond graag in de zon," zei mr. Westerling en mr. Besier vulde aan: „zeker met boter op het hoofd!" Een ijdel man, een streber, maar anderzijds De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Orkest Sil vester. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.45 Symphonie van Schubert. 9.15 Morgenwij ding. 9.30 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Wiener Sangerknaben en Frans meisjeskoor. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgel concert uit de Nieuwe Kerk te Haarlem door Dolf Hendrikse, Berthe Lowey, zang. 11.45 Uit „De blauwe wimpel". 12.00 Metropole orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spion netje. 12.38 Lichte muziek. 13.15 Platen. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Paul Robeson zingt, 14.00 Bezoek aan de Damesbeurs te Rotterdam. 14.20 Vijftig jaar Nederlandse muziek. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 „Assort i- mento". 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier?". 17.30 Van vilthoed tot zadeidekje. 17.35 Lichte muziek. 17.55 Platen. 18.15 Sport- praatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Jeugdverhaal. 19.10 Avondschool. 19.45 De R.V.D. antwoordt. 20,05 Staatspensionnering. 20.15 Operette .,La belle Hélène van Offen bach. 21.30 Luisterspel „De liefde gaat langs zonderlinge wegen". 22.05 Lichte muziek. 22.30 Franse chansons. 22.45 ,.De mijnen, pijlers van Neerlands welvaart". 23.15 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.00 Kinderkoor. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Operamuz. 9.35 Werken van Chabrier. 9.45 Schoolradio. 10.00 Concerto grosso van Handel. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgelkoraal, 11.00 Zie kenbezoek. 11.40 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en piano. 12.30 Weerbericht. 12,33 Dansorkest. 12.55 De eerste nachttrein. 13.25 Dansorkest. 13.45 Hors d' Oeuvre. 14.00 Pla ten. 14.20 Voor de vrouw. 14.40 Griller strijk kwartet. 15.00 Herdenking 40-jarig bestaan „Sonnevanck" te Harderwijk. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Sonate van Scarlatti. 17.00 Jeugd journaal. 17.30 Muziekkorps. 17.50 Jeugd uitzending. 18.00 Vocaal kwartet. 18.15 ..De vraag en het antwoord". 18.30 Piano. 18.50 Problemen voor pientere piekeraars. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Actueel ge- luidt. 19.45 Orgel (St. Jacobskerk, Haarlem). 20.15 Steravond met spraakwaterval. 21.30 Familiecompetitie. 22.00 Valerius-liederen. 22.15 De vaart der volken. 22.35 Pianomuziek van Debussy. 22.45 Overdenking. 23.15 „Pastorale" van Beethoven. goedhartig, overigens uitgesproken pro- Duits, zo was het beeld, dat deze getuige gaf en professor Van Hamel voltooide het met enkele levensbijzonderheden. Backer is nu 49 jaar; hij werd in Gro ningen geboren, waar hij aan de universi teit studeerde. Nadat hij zijn studie had afgesloten trad hij in dienst der gemeente Groningen, waar hij de eervolle betrek king van rentmeester der gemeentelijke bezittingen waarnam. Nog slechts dertig jaar oud werd hij in 1930 tot afdelingschef ter Provinciale Griffie in Haarlem benoemd waar hij vier jaar later kabinetschef van de toenmalige Commissaris Roëll werd. Een bepaalde politieke overtuiging hield mr. Backer er voor de oorlog niet op na, hij gelooft nu dat hij in die jaren het dichtst bij de C. H. stond. Onder invloed van Seidel. Na de bezetting kwam hij geheel onder de invloed van de brillante Beauftragte Seidel, die hem in de ban van het nationaal- socialisme bracht, uit brieven aan de „voor man der Germaanse S.S." Feldmever, blijkt een nogal innige verbondenheid des tes, ook al neemt Jumelet dat blijkens een vinnige notitie niet au sérieux. De verdachte zegt thans zijn dwalingen wel te hebben ingezien. De president verwijt hem tenslotte nog wel wat al te scheutig met de publieke mid delen te zijn omgesprongen. Zo trok hij na Dolle Dinsdag 33.000 uit voor een evacuatietoelage voor N.S.B.- ambtenaren en voor de inrichting van zijn kabinet en op 24 April 1945 „Ik geloof de toen zelfs nog niet in een algehele Duitse nederlaag!" kregen alle N.S.B.'ers drie maanden salaris in afwachting van de terugkeer der Duitsers Requisitoir. Om kwart over zes krijgt mr. Besier ge legenheid tot het nemen van de vordering. Volgens hem is Backer de belangrijkste figuur die het Hof in de drie jaren van zijn bestaan te berechten heeft. Zijn opvallende carrière wordt volkomen ontsierd door het aanvaarden van het Commissarisschap uit handen van de verrader Seyss Inquart. Zijn beleid is één aaneenschakeling van aansla gen tegen de veiligheid van de staat en de veiligheid en gezondheid van goede Neder landers. Spreker achtte bewezen, dat de verdachte gepoogd heeft het leidersbegin sel in de Nederlandse staatsinrichting te verwezenlijken, dat hij opdrachten tot het vorderen van burgers voor weermachts werkzaamheden en spoor^regbewaking heeft gegeven, dat hij kennis heeft gege ven aan Duitse instanties indien de burge meesters dit weigerden. Verder verweet mr. Besier de verdachte, dat hij zeer spoe dig na het verdwijnen van de goede bur gemeesters tyS.B.'ers in hun plaats als waarnemers had benoemd. De advocaat-fiscaal achtte Backer mede verantwoordelijk voor het beleid van de N.S.B.-burgemeesters in de provincie en herinnerde als voorbeeld aan het leed, dat een Van der Weide heeft berokkend. Met enkele cijfers demonstreerde spreker de onder Backer toegenomen invloed der N.S.B.-burgemeesters. Op 24 Juni 1942 toen Mussert Haarlem bezocht waren Ex-commissaris Backer tijdens het voor lezen van de uitvoerige dagvaarding door de advocaat-fiscaal. van de 102 burgemeesters er 16 lid der N.S.B., op 1 Maart 1945 waren het er 55. Een toeneming van 16 op 50 Maar bo vendien regeerden die 50 niet minder dan 826.000 van de 903.000 inwoners van Noordholland (behalve Amsterdam) of 91 Wanneer ik hier niet de allerzwaarste straf eis, aldus mr. Besier, dan is dat om dat ik rekening wil houden met de ver derfelijke invloed van Seidel en van Ju melet, de spion van Rauter. In naam van de gerechtigheid, de demo cratie en de vrijheid, in naam van de sou- vereiniteit van ons koninkrijk, waarvoor zovelen het hoogste offer brachten, eis ik, dat deze verdachte een gevangenisstraf van achttien jaar met ontzetting uit alle rech ten voor de duur van het leven, zal wor den opgelegd, zo besloot mr. Besier zijn uitvoerig requisitoir. Na een korte pauze hield mr. L. V. Hoog zijn pleidooi. Hij betreurde de grote mate van ongelijkheid in de berechting der N. S.B.'ers. Zo was de Commissaris der provin cie Gelderland, mr. W. de Rijke, al weer op vrije voeten. Een zo zware eis als door mr. Besier gedaan, had pleiter niet ver wacht. Ondanks zijn politieke fouten heeft Backer zich doen kennen als een behoor lijk mens. Eigen opdrachten heeft hij nooit gegeven, alleen die van de Duitsers soms doorgegeven, hoewel de bezetters in de regel hun orders rechtstreeks aan de ge meentebesturen gaven. Pleiter geloofde niet, dat de formele berichten van zijn cliënt aan de Beauftragte over ondergedo ken burgemeesters een schakel vormden, die leidde tot arrestatie van deze personen. Daarvoor hadden de Duitsers teveel andere inlichtingenbronnen. De rapporten aan Muller waren alleen voor intern gebruik bestemd, hulp en steun aan de vijand zat hier zeker niet achter, aldus mr. Hoog, die vervolgens enige goede daden van de ver dachte opsomde. Zijn tegenstand tegen de Jodenmaatregelen, zijn zorg om de inunda tie te beperken. Bovenal mag men niet vergeten, dat deze man uit een oprechte zij het dan een verkeerde overtuiging heeft gehandeld. „Het lot van deze man is meer een drama dan een misdrijf", zo vatte de verdediger tenslotte zijn visie op het geval-Backer samen. Uitspraak op 19 October. Het aandeel van Nederland (Van onze parlementaire redacteur Op de 24ste September is na langdurige onderhandelingen tussen vertegenwoordi gers der Nederlandse en Belgische rege ringen en de Bizonale autoriteiten overeen stemming bereikt over de oplossing van de verschillende problemen, die met het ver voer naar de Westelijke bezettingszone samenhangen. Deze problemen betroffen in de eerste plaats de gevolgen der in Bizonië ge volgde deviezen-politiek, die nadelig werk te voor de-havens der lage landen, vervol gens de gelijkstelling bij de toelating van Duitse schepen in de Nederlandse en Bel gische wateren en van de Nederlandse en Belgische vaartuigen op de Duitse vaar wegen, en in de derde plaats de verdeling van het inkomende vervoer over de Neder landse en Belgische havens overeenkomstig het door Nederland en België getroffen ac- coord. Teneinde een goede werking van de nieuwe regeling te verkrijgen zullen de boekingen geleid worden over een Neder lands-Belgisch orgaan, het Rhine Central Booking Office, R.C.B.O. In overeenstemming met de Belgische autoriteiten werd overeengekomen, dat deze instelling geleid zal worden door een Nederlandse en een Belgische directeur, bijgestaan door een Nederlandse en Belgi sche raad van advies, benoemd uit ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven en het geheel onder toezicht van een Neder landse en Belgische regeringscommissaris, het bereau zal in Rotterdam gevestigd worden. Inmiddels is reeds de Nederlandse directeur aangewezen. Het is majoor C. D. Matthijssen, de tegenwoordige chef van de Rijnvaartmissie in Duitsland. De Belgi sche directeur is nog niet bekend. Bij de van Nederlandse zijde gevoerde politiek heeft steeds het zwaartepunt ge legen bij de handhaving van het op 4 Juni 1948 met België gesloten havenaccoord, dat voor de goede verhouding met dit nabuur land van essentiële betekenis was en de samenwerking op het gebied der havens en waterwegen in het algemeen belangrijk ten goede zal komen. Het havenaccoord omvat een verdeling voor de inkomende trans porten volgens een schaal, die bij kleinere aanvoer aan België een relatief hoog aan deel verzekert; daartegenover is aan Ne derlandse zijde het voordeel gelegen in een groter aandeel bij een toeneming van het vervoer. Hoe belangrijk het aandeel van Neder land in de invoeren, die voor Bizonië be stemd zijn, wordt, blijkt uit de volgende cijfers. Tot het invoeren van 1.200.000 ton be draagt het Belgische aandeel 50 procent per jaar; tot 2.000.000 ton is het Belgische aandeel 35,8 procent; tot 2.500.000 ton 31.5 procent; tot 3.000.000 28.7 procent; tot 3Vfe millioen 26.6 procent; tot 4 millioen 25 procent; tot 4'/2 millioen 23.6 procent; tot 5 millioen 23 procent en boven 5 millioen ton 21 procent. Het aandeel van Amsterdam in het Ne derlands aandeel zal 12y2 procent bedra gen. Mr. J. Oyevaar, directeur-generaal van de Scheepvaart, die ons over het verdrag enige mededelingen deed, nam aan dat alles wat volgens het Marshallplan naar Bizonië gestuurd zal worden over de vier Benelux- havens, dat zijn Rotterdam, Antwerpen, Amsterdam en Gent, zal lopen. Hoewel met voldoening kan worden ge constateerd dat. dank zij de voortreffelijke samenwerking met de Belgische autoritei ten en de welwillende houding der Bizo nale vervoerinstanties een zeer bevredi gende regeling is verkregen, wat betreft de wijze waarop in den vervolge het vervoer zai worden geregeld, zou het onjuist zijn reeds aanstonds zeer grote goederentrans porten te verwachten. De zaak moet uiter aard op gang komen, waarmede enige tijd gemoeid zal zijn. Over een maand of drie komen de auto riteiten nog eens tezamen om te bekiiken hoe de regeling werkt. Er is voor de duur van de overeenkomst geen termijn vast gesteld. Het troepenschip „Zuiderkruis" zal Vrij dag met aflossingsdetachementen, behoren de tot het K.N.I.L., de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht, uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. Ruim 2300 politieke verdach ten zijn nog niet berecht Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Burger (Arbeid) betreffende het aan tal nog niet berechte politieke delinquen ten, heeft de heer Wij ex-s, minister van Justitie geantwoord, dat het aantal nog niet berechte gedetineerde politieke ver dachten op 1 September 1948 2337 bedroeg. Dit wil zeggen, dat ongeveer 98 pet. van de strafzaken van de politieke delinquenten, die xxa de bevrijding in de bewaringskam- pen werden ingesloten, inmiddels kon wor den afgedaan. Vrijwel zonder uitzonde ring hebben allen, die in bewaring wei-den gesteld, gebruik gemaakt van de hun bij de wet van 27 Juni 1947 geboden gelegen heid om een verzoek om invrijheidstelling bij het Bijzondere Gerechtshof of Tribu naal in te dienen, zodat vrijwel niemand meer in bewaring wordt gehouden zonder dat de rechter daarover heeft geoordeeld. Intussen heeft de minister er bij de procureurs-fiscaal op aangedrongen, nog eens nauwkeurig na te gaan of niet meer zaken voor vereenvoudigde gerechtelijke afdoening in aanmex-king komen. De „Garoet" terug van zijn eerste reis Het nieuwe vracht-passagiersschip „Ga- roet" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd is van zijn eerste reis naar Batavia in Rotterdam texoiggekeerd. Het schip boekte op de terugreis nog een record door de gx-ootste na-oorlogse lading palmolie, 4100 ton, van Belawan naar Nederland te brengen. Bovendien bracht het onder andere nog 1000 ton palmpitten, 1000 ton copra en ongeveer 4000 ton diverse Indo nesische producten naar Rotterdam, als mede twee roofvogels voor diergaarde „Blijdorp". Tot 16 Augustus werd liet leven goedkoper! Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud over de periode 15 Juni16 Augustus 1948 een daling van 1.9 procent vertoonde. Het indexcijfer der voeding liep over de perio de 15 Juni16 Augustus 1948 met 4.3 pet. terug. De indexcijfers voor de overige klassen bleven alle op het peil van 15 Juni 1948 gehandhaafd. Prijzen met een halve cent naar boven afronden Het Directoraat-generaal van de Prijzen deelt mede, dat nu de halve cent uit de circulatie is genomen, ook de van over heidswege vastgestelde maximumprijzen en tarieven zodanig zijn gewijzigd, dat hierin de halve cent niet meer voorkomt. Voor zover er nog artikelen zijn, waarvan de op de vex*pakking vermelde prijzen op een halve cent uitkomen, bestaat er geen be zwaar, indien in de desbetreffende prijs- voorschriften geen afzonderlijke regeling is getroffen, de halve cent naar boven af te ronden. Een pakje tabak van 39 V2 cent mag worden afgerond op 40 cent, 2 pakjes van deze tabak zullen echter 79 cent moe ten kosten, 3 pakjes 1,19 enz. Dit zelfde geldt voor gevallen, waar de prijs bijvoorbeeld bij 100 gram op een be drag in centen is vastgesteld, doch bij leve ring van 50 of 250 gram zal uitkomen op een halve cent. Hr. Ms. „Van Kinsbergen" en „Willem van der Zaan" zullen op 15 October uit Rot terdam naar Willemstad op Curagao ver trekken. De schepen zullen van 2122 Octo ber in de haven Ponta Delgada (Azoren) vertoeven en op 4 November op de plaats van bestemming aankomen. In Ponta Delgada uit te reiken correspondentie moet uiterlijk op 14 October gepost zijn, die voor Willem stad op 29 October. WÊÊÊÊSBÊm - polders en duk^SS» maard van het jongetje fc??3,e' een nacht lang in een eaatl? I»» hield, en zo een overstroming Volgens sommmon et;-.* „s Gisteren is op Schiphol weer een nieuwe start- en landingsbaan in gebruik gesteldwelke door samenwerking tussen de Rijksluchtvaartdienst en de gemeente Amsterdam is tot stand gekomen en een belangrijke aanwinst vormt in de uitrusting van de luchthaven. De nieuwe ZO-NW baan is 1800 meter lang en 60 meter breed. Zij vervangt de oude, eraan evenwijdig lopende baan, wier verlengde over de bebouwing liep en die voortaan uitsluitend als rijbaan dienst zal doen. nog niet van de bon Ook thee blijft nog gedistribueerd Hoewel de regering pogingen in het werk stelt om zo gauw mogelijk van de distri butie af te komen, zullen brood en suiker de artikelen, die voorbestemd zijn het eerst vrijgegeven te worden voorlopig nog gerantsoeneerd blijven, zo deelde men ons van bevoegde zijde mede. In België gaat het brood ook nog niet van de bon. De Nederlandse regering acht geen termen aanwezig, gezien de nog altijd moeilijke voedergranenpositie, aan België het voorbeeld te geven. De bixxnenlandse suikerproductie wekt de beste verwachtingen. De oogst van suiker bieten is uitstekend en het suikergehalte van de bieten is eveneens goed, zodat ons land over een ruime voox-raad binnenlandse suiker zal beschikken, als de bietencam pagne is afgelopen. Doch deze productie dekt de behoefte niet. Er moet geïmpor teerd worden en er zal nog meer ingevoerd moeten worden als het verbruik tengevolge van de opheffing van de suikerdistributie toeneemt. Hiervoor zijn deviezen nodig. Het is echter de grote vraag of de regering deze beschikbaar kan stellen. Het vrijgeven van de suiker is in hoge mate een finan ciële zaak. Als eexx van de eerste artikelen, die van de bon zouden gaan, is steeds thee ge noemd. Inderdaad is liet de bedoeling ge weest hiermede een proef te nemen. Doch dit experiment gaat niet door. De Neder landse theepositie is namelijk op het ogen blik ongunstiger dan men zich enige tijd geleden had voorgesteld. Indonesië, waar van wij afhankelijk zijn, exporteert te wei nig naar ons land, met het gevolg, dat de voorraad te gering is om de rantsoenering op te heffen. Ook bij het kopen van thee zullen we dus vooriopig nog bonnetjes moeten overleggen. Economische rechter Het was een gering man om voor de- viezensmokkel terecht te staan, dunkt ons. Veelal zijn dat pafferige lieden, die tekenen van snel verworven welstand tonen. Zo niet deze man. De strijd om het bestaan was hem aan te zien. Met vijftig Nederlandse guldens had hij zich bij Roosendaal over de grens willen spoeden. Helaas, hij was gevat. En nu stond hij daar als uitroepteken achter het proces-verbaal. „Waarom?", vroeg de rechter als immer. „Ik sting onder de seggestie van een vrouw", verklaarde de man gelaten. „Dat moet je nooit doen", zeiden officier en rechter tezamen. „De resjersjeur fan polisie hep gesegt. dat ik ferminderd toerekeningsfathaar was", zei de verdachte hoopvol. Tegen^zo'n logische gevolgtrekking is het moeilijk argumenteren. „Vijftig gulden", eiste de officier. „U heeft het laatste woord", zei de rechter. „Ik hep onderlaatst in de krant gelese", zei de verdachte dromerig, „dat een rechter een half farken in huis had. Hij sting ook onder seggestie fan se vrouw". Er werd gelachen. „Hij wier frxjgesproke", zei de man met nadruk. De lach verstilde. „Met alle respect voor de pers", zei de rechter nadat hij ceremonieel zijn keel had geschraapt, „moet ik er u opmerkzaam op maken, dat de meest betrouwbare bron voor opinies omtrent rechtszaken te vinden is in het betreffende dossier". Hij boog minzaam naar de pers uit zijn aanzienlijke zetel. De pers neeg zo hartelijk tex-ug als haariongemakkelijke stoeltjes dat toelieten. „Vijftig gulden boete", zei hij toen kort en bondig om aan alle suggesties een einde te maken. En een verward man verliet de zaal. 25. Joris Goedbloed beloofde Bandera hem liet geld te zullen bezorgen, op voorwaarde, dat hij, wanneer La Bandera eenmaal president zou zijn, een ministerzetel zou krijgen. „Zwart op wit," besloot hij. „Zwart op wit," grijnsde La Bandera, „je bent een schavuit, maar je zult het hebben." Haastig schreef hij een paar woorden op een stuk papier, zette er met een forse haal zijn handtekening onder en schoof het Joris toe. Ondertussen was Panda nog niet helemaal van zijn verbazing bekomen. Hij had overal rondgekeken, maar nergens een spoor van Joris gevonden. „Die schavuit zal toch weer geen streken met mij uit willen halen," mompelde hij. „Nee, dat kan ik me niet voor stellen, na alles, wat hij voor me gedaan heeft. Maar kom, ik kan beter eens naar de haven gaan en zien, hoe het met mijn schip gesteld is." Panda verliet het hotel en sloeg de weg naar de haven in. Hij liep nog steeds te denken over de zonderlinge verdwijning van Joris Goedbloed en daardoor merkte hij niet, dat hij werd nagekeken door twee soldaten, die om een hoek van het hotel verdekt stonden op gesteld en nu aanstalten maakten, hem te volgen. öse (Beknopt venktf XIV. 0,„' ttei$ Cain Park is een on. 1 buiten Cleveland. mugxcgl Was er toen de in de tyd^aïuS,' vïï"''1wï Amsterdam was en een n !'k nis N» station. Pieter BtS^fNiC hoofdfiguren (hij had Sï Jï >a 4 zilver). Alle dingen «a toï onschuldige vermakeliikk!",008® 5 trek was, zoals dat voor 'm 5 succes gevergd wordt Vm "5? van de toeschouwer bit «2. dit zal ik de eerste lent? w® Kit opstaan fluiten om vergeten, terwijl hij i„ ,LU'' ieheel J hem toch in al die blijheid k™?41. «u Het hele ding had geen Si dan dat ik mij afvroeg wat H !!«"j Amerika, in de breedste S, 1 bij de klank Netherlands zullen niet veel aan die u ol0'- Zi riam-tijd denken; d", tijd is meer een stukin griJP%, di« dan het begin der Veren^R?*» komen dan ook aan de eneïffi 1 mg verwantschapsgevoelen^e,tJ aan de andere. Trouwen, de Amerikaanse bevolking™ landse afkomst. Het oud! 5 adres heeft alleen een heW?"®^ en ik merkte vaak ho, was gekozen voor het vlarëïït- Holland-Amerika lijn ttefK?"^ door het publiek gedaan), s De Amerikaanse belangstellin. derland, leek het, fundeert zw, polders en riiikon r.Zlch n«, - is is w it 7L', Volgens smmigaTatanitf longontsteking, wat zijn helde!?'I# pieteerde. Dit verhaal is ook ftj"' populair, maar werd mij in »öh.f11,1 verteld. Het laat welzieVwaïï eve kracht de gedachte, dat em?®' van een land van het water heeft op een buitenstaander. over de dijken kan fietsen heeft e?? meer associatie bij dan van winS platheid, van lijnrechte s!ote?en die scheef gerukt zijn door de 2i de vreemdeling is het een gevecht, in een vage voorstelling zuchtige golven en mannen mefi!' Op de nauwkeurige aard van dj, 3? ling wil ik niet doorgaan, het blEt onzeker. Tastbaarder merkwaar vond ik een grote, duur uitziende a las De uitgever daarvan, onS blijkbaar en vol vertrouwen, had\Ó d Z.O. en de Z W. polder al vast gewon! land gemaakt. Men mag van het algemene publieku veel meer kennis van Nederland Andere landen hebben niet eens t»£ en sommige ook niets er voorindepïï Ik werd daarom verrast door de belai-v lmg voor de troonswisseling- maai"S werd in de eerste plaats door de aam,» Lelijkheid van koningshuizen in het meen bepaald, meer dan door het feit dii het nu juist om het Nederlandse gin» d| Amerikanen, met hun rationalistisch staats bestel, worden vaak door koningen gelas- cineerd; het ziet er bij uitstek onpraelisth uit, het uitgeven van al dat geld in ?d voor een zo weinig productieve arfceü- prestatie. Het heeft iets van een wtok en Nederland werd bijna een snrook^ land. Als de Atlantische Oceaan maai zo smal was! Nu waren de artikelen Ijs dag- of weekblad zag ik dat er vrij rj bleef) tenslotte uiterst nuchter. De regej hadden alleen de geur van een even-to wonnen illusie. Zo in 't vage is deze kennis van Neder land natuurlijk niet bij iedere Amerika te vinden. Misschien in geen enkele; de «5 weet van Marken, de ander van bdfe* velen van klompen en iemand in Pniiaiö- phia dacht het eerst aan Haagse hopja Maar het hangt op de polders en het ko ningschap. Ook bij de dame die mij verrest vroeg, of men in Nederland dan maar gen kon wat men wilde. Het antwi deed haar weinig genoegen; het leek har een inbreuk op een Amerikaans mee* polie. J. J. P. Toch al stuk. Britse militaire autoriteiten hebben een Duits protest tegen de plannen om Helgoland te gebruiken ais oefenterrein voor RAF-bommeiwer- pers, verworpen. De regeringen na Schleschwig-Holstein, Hamburg en Nedersaksen hadden geprotesteed tegen verdere vernietiging van het eiland op grond van dierbare herinne ringen voor de Noord-Duitsers,1,1 eiland kenden als vacantie-c plaats van uitzonderlijke^ schoonheid. Het Britse antwoord luidde, dat het eiland door bombardementen zo r-vaar beschadigd is, dat het als vaeantieacn niet meer hersteld kan worden. Orkanen. Volgens voorlopige beriefcta zijn honderden mensen gewono m een korte doch hevige orkaan bora Havanna. De orkaan bereikte een snel heid van 205 kilometer per uur. Boven de Okinawa-eilanden, ten Zuiden van Japan, heeft een ongewoon hevige» kaan gewoed. De schade wordt op dan tien millioen dollar geraamd op het eiland Iwojima, halfweg Oku wa-Japan, heeft de orkaan gr°j® aangericht. Er wordt geen melding I maakt van slachtoffers. Brutaal. In een drukke straat teJPar'is S een bankier van twee millioe beroofd. De rovers, vijf 8» per auto gevlucht. Zalige rust. De Syrische Faris el Choury viel tydensdereaew Wisjinski in de Veiligheidsraadm-W Wisjinski, die de dommelende^ opmerkte, noemde onverwac van deze afgevaardigde- „Ik een uitstekende gezondheid en leven toe", zei de Kus, .entt*1 hij mü verstaat WefcBCWJ neemt u om mij te hoien. verroerde zich niet. Een van werkers raakte zijn schoude^ a de Syriër hief het hooti W delegeerden trachtten zichiI opj den Wisjinski sprak tertir. Proost. Drie Engelsen ren uit Nederland flessen sterke drank. jn de voerrechten te betalen, ;]ya receptie-zaal van de hich voor de dag en dronken de raad op. (U. P.)

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2