IJitg [rvvordt aan IJmuiden's damsuppremafie Eeëlndied- i jeu we aven De nieuwe bonnen De kleine wereld pQflDERDAG 7 OCTOBER 1948 TJMUIDER COURANT geknabbeld Jonge spelers moeten DC1J in oude fleur herstellen j.toofdlilasst,n de ^oordhollandse V etitie soeelde het eerste tiental ^cocnpe faaar cIuj,i0kaal tegen de Am- ■^««'dainclnb D.S.T.O. en hoewel bei- pn zich geheel volledig opstelden, i' ploe^strijd tegen aller verwachting in kirine overwinning voor de Am- I - (hans door het D.C.IJ.-tiental drie t: eespeeld en met deze nederlaag Jawel uitgeschakeld voor het af- H'«kampioenschap. De damclub „Ge- cTmenzij"" demonstreert daarentegen «speelde, drie gewonnen wed- «aaruit 51 bordpunten voor er S> tegen behaalde, overduidelijk haar ^'lain-en ziln er van overtuigd dat het «L,, van de IJmuider damclub "fm er de ploeg is die in 1937 er in 7 hel landska' - ne kop. bestaande uit de spelers 1,reren Duke! Suyk, Ligthart en Postma •"ÏBS zware taak om in elke wedstrijd «.mlichte score te maken van acht *"i n maar de onderste vijf borden kun- nrezamenlijk niet meer dan drie of vier an voor D.C.IJ. veroveren. wedstrijd die tegen Amsterdam werd, faalde Ligthart bij voor in'et het gevolg dat de kop aan slechts finten Wam en DC-IJ- gedoemd was te verliezen. Natuurlijk baart het Ü'nC.IJ.-bestuurders en de technische ""-.missie vele zorgen, dat er uit de overige spelende leden geen krachtige rt» kan worden gevormd. IJmuiden, w (aren lang de damsupprematie van -V. merland voor zich opeiste, moet een Se ploeg achter de kopspelers for- „n daar anders de moeizaam verwor- vlpprematie ernstig wordt bedreigd. S insSakelen van een junioren-compe- isK er op dat het D.C.IJ.-bestuur voor inkomst zeker op de goede weg is, hoe- wie resultaten nog in de schoot der toe- i-a verborgen zijn. Mier volgt het verloop van de wed- viid tussen D.C.IJ- en D.S.T.O.. a LarosM. Bijl 20, B. DukelJ. -ft c. Suvk—H. Hoksbergen 2—0; i Ljgtbart—F. Roger 0—2; T. Postma—E. I_l; G. Postma—M. Vreeburg j van StratenG. H. Aue 20; M. LjJ_j Lieshout 0—2; J. Smit—D. Blok- rT()—2- L. Koetsier—B. J. Verbruggen i" Totaal dus 911 voor D.S.T.O. Co Dinsdag 19 October speelt D.C.IJ. ia telen Jozef Blankenaar. Junioren-competitie met Dijkhuizen aan de kop. De schooldamcompetitie onder auspiciën m D.C.IJ., die in de afgelopen zomer in de -emeente Velsen werd georganiseerd, fceeit een junioren-damcompetitie tot re- Veertig jaar Christelijk Historische Unie De heer A. ten Broeke gehuldigd Opeen jubileumavond in het gebouw voorchristelijke Belangen te IJmuiden werd het 40-jarig bestaan der C.H.U. feestelijk herdacht. Voorzitter C. de Jong sprak een openings woord waarin hij de namen van Hoedema- ïsr, De Visser, Schokking en De Savornin Miman noemde en een uitleg gaf van de saam Christelijk Historisch. Christelijk is de unie omdat de politiek, co economie en het sociaal gevoel gezien wordt in het licht van het Evangelie, histo risch bezien van het geschiedkundig ge- teuren uit. DeCH.U, zo zeide de heer De Jong, kent [een partijdiscipline en heeft bij de gehou- ien na-oorlogse verkiezingen glansrijk de vuurproef doorstaan. De unie heeft een r.csilijke doch schone tijd achter de rug. Huldiging A. ten Broeke. Daar het op 4 September 25 jaar geleden dat de reer A. ten Broeke werd ge- h'-lieerd als raadslid, welke functie hij ;:i steeds bekleedt, werd deze gelegenheid baat genomen hem hulde te brengen. De heer F. Wal thuis dankte de jubilaris ét hij op zo uitnemende wijze de belangen fe CE.U. heeft willen dienen. Gij hebt, i-dos spreker, de beginselen uitgedragen iade raadzaal en dit was niet altijd een [«aakkelijke taak. De heer J. C. Aschof sprak van het won- fefoarlijk enthousiasme van de heer Ten Broeke, Het is mij, zo zeide hij, een eer en aa genoegen met u te mogen samenwer- B 'neb respect voor uw werk, voor al gij hebt verzet in die jaren. Dat de ren van de C.H.U. zo open naar voren is fiomen in de raad is uw werk, aldus de «t Aschof. Met de wens dat de heer Ten Broeke nog lang zijn krachten zou mogen siren aan dit werk, eindigde spreker. De heer Ten Broeke verdiepte zich in -jn antwoordzin herinneringen aangaande K C.H.U. en in de plaatselijke historie en We dat het hem een zeer grote vreugde ^sdat in 1945 de draad weer werd opge- :®on, die in 1942 was verbroken. Dit is san grootste blijdschap, zo zei de heer Ten woesa, want daardoor is het mogelijk het «•lang jubileum te vieren. J»!* eind van de avond, die opge- fflSterd werd door muziek van „Die Rooi- •■41 door declamatie, schetsen en samen- ng, hield ds. D. C. van Wijngaarden een r'e' maar gedegen propagandarede. TK HOUT UIT CANADA. knv7ü'"JQÖ"uuuag is voor de papïerfa- -rll iÜ" helder Zonen N.V. opnieuw een j^e lading hout aangekomen uit Canada. VHISTvaangevoerc^ door het Deense s.s. Dalgas". Agenda voor Velsen en IJmiuiden - "OWIEKDAG 7 OCTOBER. fede" UUr' "^amPi°enen der Olym- hLGeen voorstelling. jWrwaatsgebouw, 8 uur: Bijeenkomst VRIJDAG 8 OCTOBER. 8 uur: i.De verdoemden". i,„' ,uur: -.La Bohème". Jïdhuis, Santpoort, 8 uur: „It hap- tomorrow", Santpoorts Bloei, sultaat gehad en de leerling Jan Dijkhui zen van de Van Ossendorpschool heeft in deze competitie de leiding. Dinsdagsavonds van 7 tot 9 uur wordt deze competitie gespeeld. De uitslagen van de derde ronde luidden: Jan ten Napel P. v. Eerde 0—2; B. Groen—F. Effern 2—0; N. GroenJ. Dijkhuizen 0—2; G. v. Vuur en K. Groen 02 en R. de BoerH. Lang broek afgebr. De stand na de derde ronde is: gesp. gew. verl. J. Dijkhuizen K. Groen3 P. van Eerde3 H. Langbroek 2 N. Groen3 R. de Boer1 J. Effern 3 B. Groen 3 G. v. Vuuren2 J. ten Napel 3 pnt. 6 4 4 3 3 2 2 2 0 0 Gesloopte scholen worden herbouwd Gisteren was het een historische dag in de geschiedenis van Velsens scholen. De in bezettingstijd gesloopte gebouwen van de Juliana- en van de P. Vermeulenschool worden herbouwd, zij het dan ook op een ander terrein dan dat van voor de oorlog, z Beide gebouwen zullen, broederlijk onder één kap, verrijzen ten Zuiden van de Paulus Potterstraat. Woensdagmiddag had in de Emmaschool onder leiding van architect A. ten Broeke de aanbesteding plaats. De oudste voorzitter van de twee bestu ren, de heer P. Verhoog merkte in een kort woord van welkom op dat dit ogenblik ook door Wederopbouw als een historische ge beurtenis was aangemerkt, daar als ver tegenwoordiger dier instelling de heer M. Cramer de voorlezing der inschrijvings- brieven bijwoonde. Ingeschreven was door 13 aannemers. Laagste inschrijver was Berghuis' Bouw bedrijf te Velsen-Noord voor een bedrag van 129.500. Hoogste was firma Te Pas en Gebber uit Naarden die een begroting had gemaakt van 165.200. Overige inschrijvers waren: Aannemers- maatschappij Velsen te IJmuïden-Oost 152.610; W. A. de Bruyn te IJmuiden-Oost 159.865; R. de Boer te IJmuiden 148.228: B. van Geldrop te IJmuiden 149.790; Gerbrand v. Heyst, Velsen-Noord 158.800; C. J. van Heyst, Velsen, 161.800; fa. Hol leman, Santpoort 146.495; G. Jansen en Zn., Driehuis, 156.600; firma Mulder en Rijke, IJmuiden, 164.646; J. de Waard, IJmuiden, 146.990; P. Zwart, IJmuiden, 148.750. Velsen-Noord Vergadering Partij van de Arbeid De najaarsvergadering van de afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid, welke Woensdagavond in clubgebouw .Kindervreugd" is gehouden was, tot te leurstelling van de heer K. Marks, voor zitter, slechts matig bezocht. Tot de weinige belangstellenden behoorde wethouder W. Visser, lid van het Gewestelijk Partij bestuur. Enige intieme zaken werden be sproken en zo werd medegedeeld, dat binnenkort, met de huiskamerbijeenkom sten weer een begin wordt gemaakt. In het kader van de ledenwervingsactie kon worden vermeld de binnenkort te ver wachten oprichting van een Protestants Christelijke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid te Beverwijk. Naar de Gewestelijke vergadering der Partij, welke Zaterdagmiddag 30 October in het Beursgebouw te Amsterdam wordt gehouden, werd een viertal leden afge vaardigd. Behalve dat de resultaten van de verkiezingsactie bekend worden gemaakt, een bespreking over het winterwerk zal worden gehouden, zal in deze bijeen komst dé heer K. Vorrink een inleiding houden over de politieke situatie van het ogenblik. Tevens wordt verwacht, dat ten aanzien van de huidige kabinetsformatie enige interessante beschouwingen en me dedelingen worden gegeven. Beverwijk Katholieke arbeiders vierden feest Het 45-jarig bestaan der Beverwijkse afdeling van de K.A.B., samenvallend met het 60-jarig bestaan van de Dio- cesanebond, werd Woensdagavond, in het K.S.A.-gebouw met de opvoering van een bonte avond, verzorgd door de toneelgroep „Het Masker", feeste lijk gevierd. De avond werd geopend door de voorzitter der plaatselijke afdeling van de K.A.B., de heer Boon, die tot zijn vreugde kon mededelen, dat de belangstelling voor de twee vastgestelde avonden zo groot is, dat een derde avond moet worden ingelast op Dinsdag 12 October. Er is, zo vervolgde de heer Boon, mede door de Katholieke arbeidersorganisaties, reeds veel bereikt. Speciaal dacht spreker hier aan de twaalf dagen vacantie en aan de komende medezeggingschap. Deze en nog veel meer verbeteringen zijn bereikt zonder het forceren van een staking, wat, volgens spreker, een duidelijk bewijs is, dat ook zonder staking, overeenstemming kan worden verkregen. Spreker besloot zijn toespraak met de mededeling, dat in November opnieuw een sociale Zondag zal worden gehouden. Rec tor Vortman zal dan spreken over „De jeugd in dë bedrijven". De feestavond zelf stond onder leiding van Jean Robert, die tevens, en dat tot ieders tevredenheid, de conférence voerde. Bij de schetsen werden vooral „Wraak" en „Het toppunt van verkoopkracht" met een dankbaar applaus beloond. „The Dio's", onder leiding van Ton van der Braak, verzorgden de muzikale om lijsting. Uitslagen B.C. „Klaver Twee" Voor de wintercompetitie van de Bridge club „Klaver Twee" werden Dinsdagavond weer enige wedstrijden gespeeld. De uit slagen luidden: Groep A: 1. heren WorstWegman 46 m.p.; 2. heren BosmanEekhout 41 m.p.; heren HendriksBrielsman 40 m.p.; 4. heer en mevrouw Vollaerts; 5 mevrouw Wegmanheer Spanjaard 37Vfe m.p.; 6. heren HollemanVeenstra 37 m.p. Groep B: 1 heer en mevrouw Van Aalst 461/2 m.p.; 2 en 3. heer en mevrouw Groen en heer Klessermevrouw Slaats ieder 40'/2 m.p.; 4. mej. Hamelmevrouw Plooi 39 m.p.; 5. mevrouw Brouwerme vrouw Schaafsma 37^ m.p.; 6. heer Van de Geer—mevrouw Doeve 36 m.p. „Schipper naast God" in Parijs. Op 12 Octber zal onder auspiciën van de Neder landse ambassadeur te Parijs de première worden gegeven van Jan de Hartog's": „Schip per naast God" onder regie van Jean Mercure. Voorkeur. De Fransen hebben Der refe rendum Ingrid Bergman tot de beste film actrice uitgeroepen. Een der vele Franse ministers zou haar als symbool van deze uitspraak een miniatuur-afgietsel van het beroemde beeld „De Overwinning" van Samothrace overhandigen, doch toen de diva dit hoorde, liet ze weten, dat ze het bijzon der op prijs zou stellen, indien Jean Cocteau de plechtigheid verrichtte. En zo geschiedde. Radio-prijs. Afgevaardigden van veer tien landen ook van Nederland zijn op Capri overeengekomen een internationale radioprijs van 35.000 Zwitserse francs in te stellen voor het „muzikale of literair-muzi- kale werk, dat speciaal voor de radio ge schreven, het best aan de speciale eisen en mogelijkheden van de radio is aangepast". Protestantse kunstenaars. De op 29 Mei van dit jaar opgerichte bond van Protestantse kunstenaars hield zijn eerste algemene ver gadering. Het voorlopig bestuur werd als volgt samengesteld: A. de Braai, directeur Arnhemse muziekschool, drs. J. Das, literator. G. J. Haalboom, schriftkunstenaar. Jos. de Jonge, architect, Henk Krijger, kunstschil der, Dirk Verel, regisseur en M. Voorberg, pianist. Succes. De Maastrichtse pianist J. Frans- sen behaalde op het muziekconcours te Genève een tweede prijs. Georg Kulcnkampf overleden, De violist Georg Kulenkampf, die ook herhaaldelijk in Nederland is opgetreden, is op vijftigjarige leeftijd tengevolge van een ruggemergont- steking in het ziekenhuis te Schaffhausen overleden. Academicus. Gérard Bauer is tot lid van de Académie Goncourt gekozen. Hij volgt J. H. Rosnyjeune op, die onlangs is overleden. Sacha Guitry heeft meegedeeld, dat hij zijn ontslag als lid van de académie heeft inge diend. Schilder verloochent zyn geesteskinderen. De schilder Georges de Chirico heeft een aanklacht ingediend tegen de organisatoren van de Biennale, van Venetië, omdat deze een aantal zijner doeken tegen zijn wil hadden geëxposeerd. Deze aanklacht vormt een pre cedent in de artistieke annalen en brengt weer eens de vraag naar voren of een schilder nog recht kan doen gelden op schilderijen, die hij eenmaal heeft verkocht. Jongkind in Parijs. In het „Musée de 1' Orangerie" te Parijs zal een tentoonstel ling van werken van Jongkind worden ge houden. Urk wil tijdelijk bij Noordholland behoren De minister van Binnenlandse Zaken zal op 7, 8 en 9 October een officieel bezoek brengen aan de Noordoostpolder en Urk. Het voormalige eiland Urk behoort tot geen enkele provincie, maar staat recht streeks onder de minister van Binnenlandse Zaken en vormt dus een unicum onder de Nederlandse gemeenten. Men acht op Urk deze uitzonderingstoestand niet ideaal* Het voornemen bestaat-, om de regering te verzoeken Urk, in afwachting van de be slissing over de toekomstige bestuursvorm voor de Noordoostpolder, weer tijdelijk bij Noordholland in te lijven. Euwenlang heeft Urk tot die provincie behoord en er is zelfs een tijd geweest dat Urk rechtstreeks van de hoofdstad uit bëstiiurd werd. De burge meester van Amsterdam was toen schout van Urk. Productie-index daalde in de vaeantie-maand De algemene produclic-index van de Ne derlandse industrie, samengesteld door het Centraal Bureau voor do Statistiek, op basis 1938 100, bedraagt voor Augustus 105 bij 24 arbeidsdagen tegen 115 in Juli bij 24ar beidsdagen. De doling moet vermoedelijk vrijwel geheel worden toegeschreven aan de vacantie. welke in Augustus in vele bedrijven van invloed is geweest op de productie. Wat de productie-indexcijfers voor de afzonder lijke bedrijfstakken betreft (eveneens op basis 1938 100) liep de index voor steen kolen terug van 85 in Juli tot 79 in Augustus, wat de bouwmaterialen betreft liep de index voor cement terug van 142 tot 137, voor dak pannen van 161 tot 147. voor metselstenen van 89 tot 87 en voor kalkzandsteen van 85 tot nog slechts 58, Van de chemische produc ten steeg de index voor benzolproducten van 137 tot 164, doch die voor fosfaat-meststoffen daaalde van 171 tot 137. De index voor de productie van deuren daalde van 119 tot 90. voor triplex en meu belplaat van 632 tot 435. Wat de metaalpro ducten betreft liep de index voor ruwijzer terug van 192 tot 158, voor loden buis en bladlood (op basis 1940 100) van 142 tot 116, stalen romen en deuren van 89 tot 72, rijwielen van 123 tot 101. De index voor de productie van precisie-buis top basis 1940 100) steeg van 240 tot 251, die voor blik- emballage van 130 tot 134. In de textielindustrie nam de productie toe. De index voor de katoenspinnerijen steeg van 70 tot .74, voor de katoen- en linnenweve rijen van 61 tot 69 en voor de kousen- er sokkenindustrie van 119 tot 121, Voor de tricotage industrie liep de index echter terug van 100 tot 91. De productie-index voor de kunststoffen- industrie, op basis 1947 100, was het tweede kwartaal van dit jaar 132 tegen 125 in het eerste kwhrtaal. Spaarsaldi gestegen in Augustus Uit de door de Nederlandse Spaarbankbond gepubliceerde cijfers blijkt, dat in Augus tus, bij de algemene spaarbanken werd in gelegd 28.169,746 en terugbetaald 26.789.625. Het spaarbedrag nam dus toe met 1.380.121. De eerste acht maan den van 1948 beliepen de inleg en de terug betalingen respectievelijk 236.096.853 en 252.262.065, hetgeen voor deze periode een vermindering van de spaarsaldi be tekent met 16.165.212. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbetalingen in Augustus respectieve lijk 5.120.787 en 4.156.294 en in de eerste acht maanden 23.999.292 21.119.173. Over de gehele periode over treft hier de inleg dus de terugbetaling met 2.889.119. Voor ouderdomsvoorziening is 10 millioen minder nodig Het beloop der uitkeringen krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening wettigt de verwachting, dat voor 1949 met een lager bedrag kan worden volstaan, aldus schrijft de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, in zijn begroting voor 1949. De post is daarom met tien millioen verminderd en gebracht van 150.000.000 over 1948 op 140.000.000 over 1949. Sociaal bureau van Landbouw is te duur Nadat de Rekenkamer onder de aan dacht van de minister van Financiën had gebracht, dat aan het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een „Bureau voor Sociale Aangelegen heden" was verbonden, dat f 50.000 per jaar kost, heeft de minister zijn ambtge noot van dit departement verzocht, het bureau op korte termijn te liquideren. Een inwoner van Southampton bouwde voor zijn dochtertje in zijn achtertuin dit miniatuur- dorp bestaande uit 85 huizen en boerderijeneen bioscoop en een gemeentehuis. Een kasteel is nog in de maak. Ue vierjarige eigenares laat een vriendinnetje haar sprookjestuin zien. Paradijs in cellophaan door mr. E. Elias. N.V. LeiterNypels, Maas tricht. Een Amerika welgezinde serie schetsen uit het journalistiek dagboek van mr. E. Elias. Deze karakteristieken zijn niet verouderd, bevatten geen anachronismen, werden even min door latere gebeurtenissen achterhaald. Een gevoelig mens, van deze zijde van het grote water afkomstig, beziet het land der duizend mogelijkheden, maar met een open oog voor de gevaren en grenzen ervan. Hij bekijkt mensen en zaken met het nimmer krimpend besef, dat de lieden uit deze lage landen aan de zee al lezende automatisch gaan vergelijken met de toestanden in deze dreven. Doch ook zonder dat noopt hem zijn heimwee naar het oude Europa tot het trek ken van die parallel, soms ontmoedigend, soms verblijdend, altijd leerzaam. Twee citaten: I, „Het Amerika van de mooi verpakte, glimlachend-verkochte, opgepoetste en in cellophaan gewikkelde leegte. De leegte zon der ziel die uit Hollywood komt. Het spek takel dat uit honderd omroepkamers in millioenen huizen wordt gesmeten". „Tn het Metropolitan-museum lopen de Zondagse bezoekers langs de vitrines met prachtige Romeinse en Griekse kunst, In de Carnegie Hall zitten duizenden in stille ver rukking te luisteren naar het concert; op de banken langs de Hudson en in het Central Park zitten ze te praten of de krant te lezen in de zoelte van deze najaarsdag. Het is een rustig, beschaafd welgemanierd en idealis tisch volk, 't Amerikaanse. De materialisti sche begeerten zijn voor Wallstreet, de prijs- drijvers en de dromen der klerken". Ondanks de beroepsmatige vlotheid, waar mede zij werden geschreven, hebben deze beschouwingen de ontwapenende charme der levensechtheid, die telkens weer de lezer aan het denken zet of hij zekere, ingekanker de meningen bij zich zelf niet dient te her zien. Een nuttig, prettig leesbaar, ook uiterlijk wei-verzorgd boek, waarvan de vele foto's het opgeroepen beeld op gelukkige wijze vereterken. A. E. K. Banketbakker roofde auto's voor de Duitsers In het laatst van 1944 werd door de Duit sers een transportcolonne opgericht, die ten doel had in geval van oorlogshandelingen vrouwen en kinderen van N.S.B.'ers naar veiliger oorden te brengen. Voor deze transportcolonne der W.A., een onderdeel van het N.S.K.K., werd Zondagsmorgens in gevorderde autobussen geoefend. f!)e chauffeurs ontvingen 6 per morgen. Ook W. van D. een banketbakker uit Den Haag nam hieraan deel en werd zelfs het hoofd van een transportgroep. Dit oefenen met auto's en bussen ontaardde al spoedig in een georganiseerde en gesanctioneerde auto-vordering. Van D. ontving opdrachten van de „Ortskommandantur" en deed er zelf nog een schepje op. Zo werd een partij vlees uit een opslagplaats geroofd. Rijwie len, onderdelen en banden werden even eens gevorderd of inbeslaggenomen. Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gra- venhage behandelde thans deze zaak tegen de 49-jarige banketbakker, die op alle vra gen van de president antwoordde: „Dat kan ik mij niet meer herinneren" of „Zo is het-niet geweest". Drie oud-leden van de „transportcolon ne" verklaarden dat vijf auto's per dag werden opgehaald. Uit hun verklaringen bleek dat zij niet erg op Van D. gesteld waren geweest. Zij waren bang voor hem. Een noemde hem „het hoofd van een gang sterbende", de ander „een rover". De px-ocureur-fiscaal eiste tegen Van D. tien jaar gevangenisstraf en verbeurdver klaring van goederen ter waarde van 25.000. FILMAVOND „HOOGOVENSTATEN" Op Dondex-dag 14 October zal de perso neelsvereniging „Hoogovenstaten", in het Kennemer Theater te Beverwijk twee filmvoorstellingen geven. Vertoond zal wor den de film „Oké Mr. Deeds". Van 10 tot en met 23 October zijn de vol gende bonnen geldig: BONNEN VOOR BROOD EN VLEES. 245 Vlees: 100 gram Vlees (reeds aangewe zen, geldig tot en met 9 October). 284. 286 Vlees: 100 gram Vlees. 285 Vlees: 300 gram Vlees. 287-1, 287-2 Brood: 800 gram brood. 288 Brood: 400 gram brood. ALLE BONKAARTEN. 289 Algemeen: 400 gram brood. 290 Algemeen: 250 gram Boter of Marga rine of 200 gram vet. 291 Algemeen: 750 gram suiker, boterham strooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen. BONKAARTEN KA, KB. KC 810. 295 Algemeen: 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet. 296 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 297 Algemeen: 1 ei. 298 Algemeen: 125 gram koffie. 299 Algemeen: 50 gram thee. 300 Algemeen: 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. B 309: 200 gram kaas of 250 gram korst loze kaas. B 310, C 311: 1 ei. BONKAARTEN KD, KE 810. 301 Algemeen: 125 gram looter of marga rine of 100 gram vet. 302 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas. 303 Algemeen: 2 eieren. 304 Algemeen: 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep. E 315: 500 gram bloem of zelfrijzend bak meel of kindermeel of kinderbiscuits. TvVBAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN QA. QB, QC 808. 117 Versnaperingen: 200 gram versnaperin gen of 200 gram suiker, boterham strooisel enz., of 400 gram jam, stroop enzovoort. 120 Versnaperingen: 100 gram versnaperin gen of 100 gram suiker, boterham strooisel enz., of 200 gram jam, siroop enzovoort. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 811 (bijzondere arbeid, aanstaande moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook S. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De niet-aangewezen bonnen van strook 3 kunnen worden vernietigd. Weer 150 gram paardevlees op een bon van 100 gram Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van Vrijdag 8 Octo ber de ranlsoenwaarde van paardevlees weer van 125 op 150 gram gebracht wordt. Een bond voor 100 gram vlees geeft dus recht op 150 gram paardevlees. Ambtenaren leerden een proces-verbaal opstellen Kosten f 200.000. De Algemene Rekenkamer constateerde bij controle van de Centrale Dienst voor Economische Controle, dat aan 870 ambte naren van deze dienst van rijkswege een „vormingsopleiding" was gegeven met het doel, hen meer kennis bij te brengen om trent het opstellen van een proces-verbaal en hen in het algemeen beter geschikt te maken voor het optreden in het openbaar De kosten van dit onderwijs waren tot een zeer hoog bedrag opgelopen. Docenten en examinatoren ontvingen hoge honoraria (politïe-ambtensren f 5 per lesuur en f 25 per examendag). In totaal werd bijna f 200.000 uitgegeven. De gemiddelde kos ten per cursist bedroegen ruim f 240. De Rekenkamer deed het voorstel dergelijke opleidingen, indien zij moesten worden voortgezet, door middel van schriftelijke lessen te geven, hetgeen veel goedkoper uitkomt. De minister van Economische Za ken heeft de verzekering gegeven dat in de toekomst bij het organiseren van der gelijke opleidingen soberheid zal worden betracht. Beroep van A. F. Jager behandeld Procureur-fiscaal vraagt bevestiging van het vonnis De Bijzondere Raad van Cassatie behan delde het beroep van de gewezen tekènaar van de Papierfabriek te Velsen A. J. Jager tegen het door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof gewezen vonnis, waarbij hij tot levenslange gevangenisstraf werd ver oordeeld, nadat de advocaat-fiscaal mr. B. J. Besier de doodstraf had geëist. Jager maakte van 1943 af deel uit van de hulppolitie te Velsen als lid van de be ruchte „Kamer 21", waartoe ook Harrebo. mee, Noorman, Langendijk en Bram Visser behoorden. In zijn dossier bevonden zich dertig pro cessen-verbaal, betrekking hebbende op 32 huiszoekingen. Daarbij waren 74 arrestaties verricht, waarvan 22 de dood van de be trokkene tot gevolg hadden. Onder zijn slachtoffers was zijn vroegere chef bij cle Papierfabriek, ir. Krijger. „Waarom deed u zulke dingen, tegen uw eigen landgenoten?" vroeg de president. „Ik heb nooit voorzien dat het zulke vreselijke gevolgen zou hebben, het is alle maal verschrikkelijk", luidde het antwoord van verdachte. De verdediger, mr. H. J. M. Tonino schilderde zijn cliënt als een bange, laffe figuur. Hij bepleitte dringend clementie, vooral met. het oog op zijn gezin. De procureur-fiscaal concludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak op 20 October. Prof. Sclicrinerliorn naar Zuirl-Amerika Pi'of. ir. W. Schermerhorn is op uitnodi ging van de Internationale Vereniging voor Fotogrammetrie naar Argentinië vertrok ken, om in Buenos Aires het congres van het Pan-Amerikaanse Instituut voor Geo graphic en Historie bij te wonen. Prof. Schermerhorn zal tevens de belan gen van de K.L.M. in Zuid-Amerika behar tigen op het gebied van de luchtkartering. Daartoe zal hij een bezoek brengen aan Montevideo, Rio de Janeiro en Caracas. Ook zal hij enige tijd in Suriname ver blijven. De zeven Havillands „Dragon Rapides" die de U.N.O. had gecharterd voor het ver voer van haar personeel in het Midden- Oosten en die door Nederlandse piloten wor den gevlogen zijn op Schiphol teruggekeerd. De UJN.O. verlangde, dat patrouillevluchten boven zee en van Alexandrië naar Beiroet I zouden worden gemaakt, hetgeen echter niet I in overeenstemming is met de capaciteit van deze kleine tweedekkers. i Kinderen Na vieren is onze straat vol van blij moedig tumult, zij komen uit deuren en gangetjes als konijnen uit hun holletje; die kinderen geven de kille herfstmiddag wat warmte en muziek. Zij nemen hun vertier op driewieler en autoped, zij mikken met knikkers naar een gaatje in de sloep. Zij zijn wreed en edelmoedig al naar dat in hun spelletje past en richten hun kleine wereld ae straat in naar het model van de grote. Zij hebben hun familie-vetes en hun oorlogjes, zii onderdrukken minder heden en breken snelheidsrecords, zij kopen elkander om en geven elkander geschen ken. Zij spelen toneel en vertellen elkander dingen die niet waar zijn met gezichten of ze er zelf bij waren. Zij zullen dat hun hele leven blijven doen; wij kunnen daar over meepraten. Een mens is een groot kind, een kind is een klein mensje. Een straat is een kleine wereld. Wij moeten op straat tussen de kinderen gaan om te horen hoe de wereld van mor gen er zal uilzien. Hoe zal zij er uitzien? Zij zal niet veranderen. „Als je niet doe wat ik zeg, sla ik je met een stok," zegt de kleine man tegen het bange meisje, dat zo ver van moeders veilige deur is afgedwaald. Dat is een aggressie. Dat is oorlogsvoorbereiding, dat is een koude oorlog. Het meisje doet wat hij zegt, want zij heeft geen stok en zou er toch van gruwen om er mee terug te slaan. Wij zouden dat meisje in bescher ming moeten nemen en die kwaadaardige jongen met zijn eigen stok de broek wat warmer moeten maken. Maar wij hebben relaties hier in de straat, wij kunnen het zoontje van de man die een klant van ons is, geen aframmeling geven. Er zijn om zo te zeggen, beletselen voor ons om Veilig heidsraadje te spelen. En het meisje doet wat de jongen zegt. Wat zal hij over tien, twintig jaar van de zwakkere eisen? Wij zullen ons daar het hoofd niet over breken. Het zijn maar kin deren, men moet zich daar niet teveel mee bemoeien. „Waarom speel je nu niet meer met mij, gisteren hebben we samen zo'n pret ge had" klaagt dat kleine blondje met het Schotse rokje en dé jongeman van vijf ver plettert haar hartje door te zeggen: „Ik vond er gisteren ook niets aan en je bent een vervelend wicht." Dat kleine hartje is gemaakt om verplet terd te worden. Tien of twintig maal ach tereen over jaren en jaren. Wij zouden dat kleine blondje moeten uitleggen dat zij heel voorzichtig moet zijn met haar hart. Ge moet dat wegsluiten, ge moet dat zuinig bewaren uw hele leven. Maar zij draagt het op de handen en zij zou niet begrijpen wat oude mensen over haar hart zouden kunnen weten en zeggen. Het is plezierig in die straat, het is er een tikje tragisch. Maar ge moet er de tijd voor hebben, ge moet dat kleine spul bezig zien en horen. Ge zoudt ze over twin tig jaar weer terug willen zien. Als huis vrouw, als bankdirecteur, als lid van de UNO-delegatie, als schrijver van ingewik kelde boeken, als dierentemmers en flir tende vrouwen. Ge zoudt ze een goede raad willen geven maar ge weet er geen. Zii zullen hun problemen hebben, ze hebben er nu al. Ze zitten gedrieën op de stoeprand te discussiëren over wat zij weten en niet weten. „Waar zouden de kleine kindertjes vandaan komen?" Zij kiiken daarbij zeer ondoorgrondelijk. Wij zullen nu rrtaar de straat uit gaan. Het wordt hoog tijd ook, want wij gaan naar een geleerde lezing over „Mens, van waar komt gij en waar heen gaat gii?" Dat kan een interessante lezing worden. Misschien zijn wij heel wat wijzer gewor den als wij terug komen. Maar als wij terug komen is de straat leeg en donker. De kinderen 'liggen in hun bedjes en dro men van ooievaars. En wij wij zouden daar ook eraag nog eens over dromen als wü konden. Over ooievaars en over al die kleine, roze dingen uit die kleine wereld. L. Doodstraf geëist tegen handlanger der S. D. De advocaat-fiscaal bij de Groningse Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden heeft tegen de 46-jarige Am sterdamse voormalige hoofdrechercheur van politie P. S. de doodstraf geëist. Verdachte heeft er aan medegewerkt, dat ongeveer tienduizend Joodse Nederlanders werden gearresteerd. Niet minder dan 38 getuigen legden verklaringen af over de onmenselijke mishandelingen, waaraan hij zich schuldig maakte. In Groningen heeft hij vier politieke gevangenen doodgescho ten en in Bakkeveen tien illegale werkers, S. gaf deze feiten toe en zei, dat hij in op dracht van zijn chef, de Duitse S.D.'er Lahnhoff had gehandeld. Marine-officieren dienen goedkoper gehuisvest De huisvesting van marine-officieren is belangrijk ingekrompen. In een hotel in Den Haag zijn nog 40 officieren gehuisvest en 40 anderen gebruiken er de maaltijden. Dit kost per jaar f 82.250.—. Deze kosten kunnen tot minder dan de helft verlaagd worden door de officieren in te kwartieren en in één der kazernes een gelegenheid te scheppen, waar zij hun maaltijden kun nen gebruiken, zo concludeert de Alge mene Rekenkamer in haar dezer dagen verschenen laatste jaarverslag. STICHTING LANDVERHUIZING HEEFT HET DRUK. Wegens het steeds toenemende aantal emigranten is het werk van de „Stichting Landverhuizing Nederland" sterk toegeno men. Niet alleen in Nederland, ook in de betreffende landen zullen maatregelen moeten worden getroffen om het emigratie- werk een zo vlot en effectief mogelijk ver loop te doen hebben. Hiertoe moeten de bestaande bijkantoren voor ontvangst, hulp en voorlichting beter geoutilleerd worden. In de landen, waar zij nog niet zijn, moeten kantoren worden opgericht. Het subsidie voor de Stichting op de Rijksbegroting van Sociale Zaken is voor 1949 gebracht op 680.000, dat is 182.500 meer dan in 1948. Amerikaanse legercommissie op de bres voor oorlogsmisdadigers Een speciale Amerikaanse legercommis sie heeft een wijziging voorgesteld van een beperkt aantal doodvonnissen van oorlogs misdadigers, aldus heeft de Amerikaanse minister voor het leger, Kenneth Royal, medegedeeld. Officiële legerkringen weigerden het aantal van deze eventuele wijzigingen, die aanbevolen zijn door generaal Lucius Clay, te noemen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5