Een nieuwe „Hoop'' zal toch eens de oude moeten vervangen Schilders uit IJmuiden en Beverwijk hebben hun studieclub Belangstelling viel mee Visserij- varta Gealiiëerde oorlogsgraven behoeven verzorging Kwartet in een flat DONDERDAG 7 OCTOBER 1948 IJMUIDER COURANT „HET KERKSCHIPIN 1947 Jaarverslag over een prachtig stuk visserij-werk Het witte hospitaal-kerkschip „De Hoop" is door de jaren heen een be grip in de Nederlandse visserij ge worden en de „Vereniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit", die het ranke witte vaartuig bekostigt heeft zich daardoor een grote plaats in de harten der trawler- en logger- mensen verworven. Daarom zal ook het jaarverslag dier vereniging over 1947 met meer belangstelling ontvan gen worden dan zulks doorgaans met dergelijke documenten geschiedt. Het verslag heeft een ietwat bijzonder cachet door het 50-jarig bestaan der orga nisatie, dat in Mei met een receptie te Amsterdam werd gevierd, maar het vertelt bovenal van het sympathieke werk, dat „De Hoop" op de visgronden doet, „De Hoop", die zo langzamerhand eens een plaatsvervanger moet hebben voor haar 36 jaar oude karkas, maar de kosten voor een remplagant zijn bijna onbereikbaar groot (toch wordt, er een fonds gevormd voor een nieuwe „De Hoop") en bovendien moet er elk jaar voor de exploitatie van het schip alleen al 50.000 worden be taald. Dat is overigens helemaal niet hoog, wanneer men bedenkt, dat het hospitaal kerkschip met zijn totale inventaris dag en nacht voor de hele Noordzeevisserij klaar staat: in 1947 werden 616 van de 628 zieken in volle zee behandeld en voorts worden ook godsdienstoefeningen via de radio-installatie en radio-mankementen ter plaatse verricht en verholpen. Gelukkig zet de sympathie, die in brede kring voor het werk van „De Hoop" be staat, zich meestal in daden om: lang is de lijst der medewerkers op allerlei ge bied, die hun diensten volkomen belange loos aan de vereniging geven. 1947 veel en gelukkig gevaren heeft, maar ondanks de vele financiële bijdragen van alle kanten moet een tekort van 11.752.96 geconstateerd worden. Men vergete niet, dat voor het onderhoud en reparatie van het schip alleen al een dikke 5000 moest worden betaald, waarvan echter een groot deel uit giften weer bestreden kon worden. De motor vroeg ruim 4000, voor genees middelen en instrumenten werd 722.59 betaald, de radio-installatie kost 1500, bijbels en tekstboeken vroegen ruim 1000 ende schadevergoeding aan ducdalven liep op tot 108. Aan gages en pensioenen moest 22.000 betaald worden en aan voe ding ruim 7000. Verder waren daar nog de verzekeringspremies en al die andere lasten, waarmee een varend schip nu een maal rekening moet houden. Gelukkig stond er de rijkssubsidie ad 10.000 tegenover en uit giften en con tributies kwam 25.000 binnen en de bij belverkoop bracht de 1000 weer op. IJmuiden MARKTBERICHTEN Besommingen IJM 22 Ita f 4860; IJM 183 V. Bank f 23.540; IJM 106 Reiger f 5360. BU 33 f380; IJM 249 f980; IJM 241 f190; IJM 230 f1135; IJM 226 f240; IJM 343 f207; IJM 207 f 10: IJM 202 f 16; IJM 239 f 16; IJM 318 f 160; IJM 240 f 660; UK 119 f 280; UK 90 f220; UK 80 £300; HD 184 f 110; IJM 5 f 1360. Prijzen. Tarbot I 3,303,30; gr. tong 3,40; gr.m. tong 3,2803,25; kim. tong 32,85, per kg. Horsmakreel 6,503,20; kl. haai 2927; v. haring 1510; bot 5739; schar 22,5022; schar dicht 17,5013. per 50 kg. Aanvoer. 5 kisten tarbot en tong; 20 kisten hors makreel, 40 kisten kl. haai, 60 kisten kabel jauw, 100 kisten wijting, 35 kisten schelvis, 10 kisten makreel, 100 kisten schol, 70 kisten schar, 35 kisten bot, 3858 kisten v. haring, 50 kisten diversen. Totaal 4383 kisten. 1 trawler, besomming f27.680. Velsen BROODMAGERE BOUVIER IS BAAS KWIJT. Op het terrein van de Velsense Gemeen tereiniging is op het ogenblik een brood magere hond (zwarte bouvier) aanwezig van ongeveer anderhalf jaar oud, die ten dode opgeschreven is, wanneer er zich geen eigenaar aanmeldt. Wie redt hem? Val niet om, organist Het jaarverslag 1947 bevat, behalve deze feiten een verkort verslag over de eerste tocht van het schip tussen 17 Mei en 29 Juni, toen het vaartuig van IJmuiden uit voer naar de visserij; over de derde reis (8 September5 October) en over de vierde reis van 10 October tot 11 November. Wij citeren: „Tijdens de godsdienstoefening op Zondag 26 October was het een hele toer in het schommelende schip rechtop voor de microfoon te blijven staan en moest onze organist, matroos D. v. d. Plas door twee andere leden van de bemanning worden vastgehou den om omvallen te voorkomen". Ziekencijfers Uit de volgende cijfers kan men zich een beeld vormen van de omvang der medische werkzaamheden, die dr. C. Planten in 1947 moest verzetten: er werden niet minder dan 406 chirurgische gevallen behandeld, 109 zieken leden aan interne kwalen, 22 aan oor-, neus- en keelziekten, 11 aan oog ziekten, twee aan neurologische ziekten, 32 aan huidziekten en 45 moesten een tand heelkundige behandeling ondergaan. Uit deze zaken trekt het verenigings bestuur de conclusie, dat „De Hoop" in Driehuis Crematie Ir. G. W. Roeters van Lennep Onder grote belangstelling uit weten- schaps- zowel als handelskringen en van vertegenwoordigers van het bankwezen is gisteren in het crematorium te Velsen ver ast het stoffelijk overschot van ir. G. W. Rc.eters van Lennep, directeur van de maatschappij Econosto te Rotterdam. Op verzoek van de familie voerde in de aula slechts één spreker het woord, de heer H. W. van Tijen, die onder meer wees op de vaste wil en sterke overtuiging van de overledene, eigenschappen, die gepaard aan een absolute betrouwbaarheid dit leven hadden doen slagen. Nadat de kist onder de tonen van Beet- hevens Andante cantabile uit het kwartet op. 18 no. 5 in a was gedaald, uitte de zoon woorden waardering jegens de overledene en dankte de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Santpoort Meesterschepping van René Clair voor „Santpoorts Bloei" De leden van Santpoorts Bloei krijgen Vrijdag- en Zaterdagavond in het Jeugd huis de gelegenheid als tweede film in de win terser ie van die vereniging, een van de opmerkelijkste meesterwerken van de Franse regisseur René Clair in reprise te zien. Het is de fantasie „It happened to morrow" een gaaf product, dat Clair in Amerika maakte. Vooraf wordt de kleuren- documentaire „Het weven van Schotse stoffen" vertoond. IJmuiden-Oost Chris Holland's gezelschap trad op in het Patronaat De winkeliersbond „Enkabe" heeft als onderdeel van een reclame-actie het ope rette-gezelschap van Chris Hofland uit Den Haag geëngageerd, dat in vele plaatsen van ons land de operette „Roodkapje en de wolf" voor de jeugd ten tonele voert. In het Patronaatsgebouw zijn Woensdag vier voorstellingen van deze operette afge werkt voor een publiek van drie- tot tien- jarigen. De reacties van de IJmuidense jeugd lieten daarbij niets aan duidelijk heid te wensen over: het succes was vol komen, en bij de scènes met de boze wolf brak af en toe een waar pandemonium los. De opvoeringen stonden, met hun entou rage van kleurige costuums, elegante entr'acte-balletten, verdienstelijk spel en goede pianobegeleiding op een behoorlijk peil, zodat zij ook voor ouderen een zekere mate van aantrekkelijkheid bezitten. Het gezelschap is overigens voor IJmuiden niet onbekend; het gaf hier deze zomer reeds enige voorstellingen. Agenda voor Beverwijk DONDERDAG 7 OCTOBER Kennemcr Theater, 8 uur: Sociale afdeling Hoogovens fiimavond. Kennemer Theater, 8 uur: Kunst na Arbeid „Loods aan boord". Het na-oorlogse gebrek aan geschoolde vaklieden doet zich ook in het schilders bedrijf gelden. In de gemeenten Velsen en Beverwijk, waar uiteraard zeer veel schih- derwerk te verrichten valt in verband met de bouw van grote woningcomplexen, voe len de patroons dit gemis aan behoorlijke krachten terdege. Het Nijverheidsonderwijs in IJmuiden heeft de opleiding voor 't schildersambacht reeds getracht te stimuleren door de moge lijkheid van een dagcursus voor schilders grondig te onderzoeken; maar de belang stelling bleek niet overweldigend. Uit de kringen der schilderspatroons zijn stemmen opgegaan om als een andere stimulans studieclubs voor schilders op te richten, hetgeen inderdaad reeds in ver scheidene plaatsen is geschied. De afdelingen Beverwijk en Velsen- IJmuiden van de Vakgroep van het Schil dersbedrijf hebben Woensdagavond in de Nijverheidsschool een bijeenkomst belegd, waarin tot de oprichting van een dergelijke studieclub is besloten. Nadat de kern-voorzitter van het district Noordholland der Vakgroep, de heer C. Kramer enige inleidende woorden had ge sproken, en aan de penningmeester van de studieclub-in-staat-van-wording een geld bedrag had toegezegd als „geschenk aan het petekind, dat hij ten doop hield", kreeg de spreker van de avond, de heer P. Bak ker uit Groningen het woord. Deze ervaren schilderspatroon, die zich niet alleen waar het zijn eigen vak betrof, maar ook op velerlei ander gebied deskun dig en belangstellend toonde, belichtte in zijn betoog bedoeling en taak van een studiekring. De spreker noemde als practische resul taten van een dergelijke club het organi seren van lezingen, demonstraties en excur sies, het hulp verlenen bij het vei'krijgen van studie-materiaal en het aanleggen van een vak-bibliotheek. Als theoretische moge lijkheden zag de heer Bakker het verhogen van het vakpeil, en de versterking van het saamhorigheidsgevoel onder de collega's. Tegen de onverschilligheid. Met een rustige felheid trok de heer Bak ker van leer tegen de grote mate van on verschilligheid voor het algemeen belang, die overal heerst. Een studieclub kan deze slapheid bestrijden door de zelfwerkzaam heid van de jongere leden te bevorderen; de activiteit bij anderen te ontwikkelen. En-als een andere, niet minder belang rijke taak voor de studiekringen noemde spreker het verbeteren en in stand houden van de economische, maar ook van de cul turele voorwaarden in het schildersbedrijf, onder het motto „goed werk voor een goede prijs." Mocht er bij de in grote getale opgeko men schilderspatroons, -gezellen en -leer lingen uit de beide gemeenten voordien nog weinig animo voor de studieclub hebben bestaan, dé onderhoudende en verduide- lijkende rede van de heer Bakker heeft die animo ongetwijfeld bijzonder vergroot. Na een pauze, waarin men zich als wer kend of belangstellend lid kon opgeven, kon de voorzitter van de plaatselijke afde lingvan de Vakgroep, de heer A. van Bode graven Sr. dan ook verheugd mededelen, dat 37 personen zich hadden gemeld. „Een ongekend succes" noemde hij deze grote belangstelling. Verschillende collega's en deskundigen zullen in de komende tijd lezingen houden over de verschillende onderwerpen die het schildersvak kent, en de vele vraagstukken, waarvoor men zich in de schilderswereld gesteld ziet, zo deelde de voorzitter mee. Een voorlopig bestuur werd gekozen; op de eerste vergadering zal een definitief bestuur worden benoemd. Geen loon naar werken. De geheel gemoderniseerde motorkotter B.U. 33, de enige en tegelijk grootste kotter van de Bunschoter vloot die in IJmuiden regel matig zijn vangst aan de markt brengt, is Maandag naar Rotterdam vertrokken om te demagnetiseren. Dinsdagmiddag vertrok men van de Maasstad om onderweg naar IJmuiden een nacht te vissen. Het resul taat was schraal: met slechts 15 kisten vis werd de nacht werken beloond. Weinig vis, veel geld. Het is de laatste tijd weer eens zeer pover met de vis aanvoer. Nu verschillende soorten vrij ver kocht worden, is de belangstelling voor deze vrije vis zeer groot en er worden dan ook hoge prijzen besteed. De tong haalt een gemiddelde van f 3,25 per kilo en de tarbot doet f 3.00 per kilo. De verse bot wordt met f 48 per 50 kilo goed betaald. Het zijn daardoor vooral de kleine dag vissers die in het afgelopen jaar behoorlijke uitkomsten hebben gemaakt. Nieuweling. Met verlof zijn in IJmui den aangekomen de Poolse trawlers „Sa- turn" (schipper Glas) en „Mercurius'1 (schipper Koeman), beiden uit IJmuiden. De laatstgenoemde trawler is voor de eer ste keer te IJmuiden en hij is eerst in de afgelopen zomer aan de Poolse vloot toe gevoegd. Woensdag zijn alleen voor Tsjecho- slowakije al 1000 kisten verse haring uit de markt genomen. Naar Duitsland had die dag echter geen export plaats. Aflopend seizoen. Het is thans aan de vangsten van de haringtrawlers merkbaar dat het trawlseizoen op zijn eind loopt. De trawlers moeten meer zoeken naar de ha ring; de reizen worden langer en de vangsten onregelmatiger. Slechts twee grote trawlers waren er aan de Woensdag- markt, namelijk de „Viking-Bank" en de „Catharina Duyvis". De kusttrawler Ita had een vangst van 500 manden. De haring was stevig maximum. HOOGWATERTIJDEN Donderdag 7 October: 6.26 en 18.46 uur. Vrijdag 8 October: 7.12 en 19.29 uur. Oproep van het Velsense comité Ruim drie jaren zijn voorbij gegaan sinds de dag der bevrijding en veel is er veranderd na die Meidag van 1945. De herinnering aan dagen van strijd heeft zich verdicht om de droeve mo numenten van die strijd: de oorlogs- graven, waar zij, die in militair ver band vochten tegen het gruwelijk stel sel van knechting en sadisme, hun laatste rustplaats vonden. Mannen van over zee, die in den vreemde het leven lieten. Wij spraken deze zomer in een mijnwer- kersplaatsje in Zuid-Wales een moeder, die ondanks het doodsbericht van haar zoon van dag tot dag voortleefde in de spanning van een plotselinge terugkeer. Hij was nog slechts zeventien toen hij ging, hij zou te rugkomen. vast en zeker. Eerst toen wij haar de foto van het graf in Mook brach ten en zij geconfronteerd werd met de rauwe werkelijkheid, drong het tot haar door dat dit het einde was. De vrouwen in Velsen hebben mannen en zonen in Indonesië en zij leven in ang stige spanning en bezorgdheid om hun leven, van dag tot dag. Daarom verstaan zij het leed van hen, die hun dierbaren verloren. Daarom komen zij in actie en willen uiting geven aan dit gevoel van begrijpen. Die gelegenheid is er. Ook Velsen heeft een afdeling van het Nederlandse Oorlogsgraven Comité en helpt gelden in te zamelen voor de in standhouding van de ontelbare graven, die er zijn. Margrate, Mook, Nijmegen het zijn overbekende namen geworden. Op meer dan 500 begraafplaatsen liggen deze man nen begraven, ver van huis en het oorlogs- gravencomité zendt foto's naar de nabe staanden, beplant de graven, verzorgt zo Plannen voor een bootdienst Vlissingen—Folkestone Het ligt in de bedoeling van de maat schappij Zeeland het volgend jaar een toeristendienst Vlissingen-Folkestone te openen, die gevaren zal worden via de Wielingenroute. De gewone maildienst, die de maatschappij thans onderhoudt van Hoek van Holland naar Harwich zou Hoek van Holland als plaats van afvaart hou den. In feite zal het er dus op neerkomen dat de maatschappij Zeeland twee lijnen op Engeland gaat exploiteren. nodig ook financieel de overkomst van va ders en moeders uit Engeland, uit Canada, wanneer zij er behoefte aan gevoelen de plaatsen te bezoeken waar hun dierbaren ter aarde werden besteld. Op vele kruisen ontbreekt de naam en 't woord „unknown" is er voor in de plaats gekomen. Onbeken de soldaten, maar het comité speurt naSr gegevens, want ergens ver weg wordt met kloppend hart gewacht op nadere berich ten, wanneer en hoe het vreselijke ge beurde, waar en wanneer de geliefde man of zoon werd toevertrouwd aan de aarde „Opdat zij met ere mogen rusten". Dit is het devies van de stichting. Om dit te verwezenlijken doet het comité een beroep op Velsens ingezetenen en wel in de eerste plaats op de vrouwelijke inwo ners, op de moeders en verloofden van hen die in het leger zijn. Zaterdag 13 November wordt de zoge naamde „klaprooscollecte" gehouden en hiervoor zijn collectanten nodig. Het comité is er van doordrongen dat het voor velen moeilijk zal zijn de huisgenoten juist op Zaterdag aan hun lot te moeten overlaten, niettemin durft het de vrouwen om assis tentie vragen. Al is de hulp voor slechts enkele uren, het zal een bewijs zijn dat het offer dat andere vrouwen brachten is begrepen. Tot 23 October kan men zich op geven bij een der onderstaande adressen: J. W. Thijssen, Wijk aan Zeeërweg 95, tel. 5398; mevrouw E. L. van Houwelingen- Heikoop, Frans Netscherlaan 23; E. Homan, Stationsweg 74, tel. 4858; J. Jaarsveld, Leeuweriklaan 22, tel. 5577; mejuffrouw E. Vijlbrief, Lijsterlaan 1, tel. 4917; mevrouw C. P. J. Anten-Butzelaar, De Genestetlaan 11, tel. 4937; C. Spoor, Hoofdstraat 17, tel. 8951 en mevrouw M. C. Wezenaar-van Til, Postkantoor Vinkenbaan. Natuurlijk mogen ook padvinders mee doen, iedereen is welkom, hoe meer col lectanten, hoe liever. Maar voor de leiders en leidsters van de padvindersgroepen, die meegewerkt hebben bij de onthulling van het plaatselijk monument, is het adres van aanmelding: vaandrig G. A. Sanders, Kerk- weg 122. „KERSTPAKKETTEN NAAR INDONESIë" Het klankbeeld „Kerstpakketten naar Indonesië", dat dezer dagen in het Strijd krachtenprogramma zijn première beleef de, wordt Zaterdagavond van 18.35 tot 19 uur over Hilversum I weer uitgezonden, aldus deelt het Velsense NIWIN-comité ons mede. Donderdag 7 Oct. 1948, Beste kinderen! Overal waar je kijkt zijn er onder de beuken en eiken kinderen bezig, die ijverig zoeken naar beukenootjes en eikels. Al leen daaraan zou al te merken zijn, dat het herfst is! Sommigen gaan zelfs met een tas vol naar huis om de beukenootjes daar te „poffen" op de kachel. Dat is nog lekkerder dan ze meteen op te eten, zeggen ze. Nu kan ik me best voorstellen, dat jullie allemaal dol zijn op de lekkernij die de natuur ons zo maar kosteloos biedt. Maar tóch is voorzichtigheid geboden. Er is namelijk in elk beukenootje een geringe hoeveelheid schadelijke stof, die, wanneer je er een heleboel eet, natuurlijk geen goede invloed heeft op je lichaam. Je moet daar heus mee oppassen. Eerst merk je nog niets maar later wordt je misselijk, gaat over geven en soms zijn er gevallen, waarin de patiënt naar bed moet, om goed uit te zie ken. Je ziet, dat die onschuldige beuke nootjes nare gevolgen kunnen hebben. Ik zou jullie dus aanraden: eet er gerust van, maarmet mate. Ongeveer hetzelfde kan ik van de pad destoelen vertellen. Er komen deze herfst erg veel van die mooie zwammen in de natuur voor en heel vaak zie ik dan ook kinderen lopen met een mandje, waarin ze een kostbare last prachtig gekleurde rond- hoeden meedragen. Ik vraag dan wel eens wat ze met die paddestoelen willen uitvoe ren en meestal is het antwoord: „Een tuin tje maken, voor moeder, met mos en wat herfstbloemen!" Natuurlijk is dat erg leuk; hoewel het veel beter zou zijn, als jullie het mooie kleedje, dat het bos op het ogen blik aanheeft, onbeschadigd lieten en het niet van zijn mooiste sieraden, de padde stoelen, beroofden. Maar dit er nog buiten gelaten, ook in het uitgraven en verzame len van paddestoelen schuilt gevaar. Som mige soorten zijn namelijk giftig en hun zaadjes, die in poedervorm rondstuiven wanneer je de paddestoel aanraakt even eens. Kom je nu later per ongeluk met de hand aan je mond, waar die sporen op gestoven zijn, dan is het mogelijk dat giftige stof in je lichaam komt, met alle nare gevolgen van dien. Wees dus erg voorzichtig en ga alleen onder leiding van een oudere de mooie paddestoelen bekijken en laat ze, als het enigszins mogelijk is, rustig staan! En na deze ernstige woorden gauw naar onze post. Allereerst wil ik de kinderen, die deze keer een boekenlijstje toegestuurd kregen, vragen, om dat zo spoedig m o g e 1 ij k terug te zenden. Denken jullie er om, des te eerder heb je het hoek van je keuze! Dan is hier een nieuwelingetje, die graag RODE BES wil heten. Nu dat kan, hoor. We hebben nog geen enkel besje in ons midden. Leuk, dat je het zo naar je zin hebt op de huishoudschool, maar het is wel vervelend, die korte tijd tussen de middag. Ja, je hebt me bijna volledig ingelicht, alleen zou ik nog graag even weten wan neer'je jarig bent, met het oog op de feli citaties in de krant. Hoor ik dat dan nog even van je? Van AZALEA en BOEFJE kwam een dikke brief, waarin ze hun bladwijzers al op stuurden. Dat hadden jullie gauw voor elkaar, zeg! Leuk, dat ik van BOEFJE zelf nu een briefje kreeg. Ik vind het niet aar dig, dat je zusje zo maar vergeet jouw brief in de bus te doen. Hoe heet je hond? Is hij groot en zijn de poesjes niet bang van hem? AZALEA heeft een prettige verjaardag gehad, schrijft ze. Mooie cadeautjes heb jij gekregen, zeg! Maar ik vind het wel een beetje ondeugend om zo maar onder dat hek door te kruipen. Als die agent jullie te pakken had gekregen, dan had er wat gezwaaid, denk ik! Uit BROMELIA's briefje merk ik, dat haar moedei- pas jarig is geweest. Dat zal een mooi gezicht geweest zijn, al die bloe men in de kamer. Feliciteer je haar nog van mij? Jammer, dat je broer zo ver weg is op zijn verjaardag. Maar jullie schrijven hem natuurlijk een lange brief of kan dat niet? Tot slot is hier BLAUWDRUIFJE, die mij vertelt, dat ze met de nieuwe wedstrijd best in haar schik is. Laat maar eens zien wat je kunt, hoor! Hieronder vind je de juiste woorden van de September-wedstrijd. Ben je nu te vreden? Fijn, dat je zo van zwemmen houdt. Probeer maar gauw je diploma te halen. Ja, ik kan wel zwemmen gelukkig, anders zou het er niet mooi uitzien als ik eens in het water kwam te liggen. Ik lees hier in je brief over die beukenootjes, maar denk je om mijn waarschuwing aan het begin van ons hoekje? En dit was weer het laatste h deze week. devoot Tot volgende keer! Ken nemerlaan 154, of briefjes aan de bezorger mteget(Ii Tante Els feliciteert: J. L. in Santpoort, (Waar schuilnaam), die vandeag 5 5e jaardag viert. Van harte hoor Pn prettige dag! en «en DE UITSLAG VAN HET raadsel is: 1. Juliana en Bernhard; 2. licht ker; 3. zwart en wit; 4. Adam on t? n" warm en koud; 6. Heemskerk en Ba 5' 7. Van Gend en Loos; 8. Post Telee Telefoon; 9. lang en kort; 10.'pimI H. melk en honing; 12. goedTk!"!1 13. Ot en Sien; 14. kris en kras ,i ïf en blauw; 16. Aap. noot en mies;lï 'Ju? en scheef: 18. snip en snap: 19. if" en haar; 20. Jansen en Tilanus. VOOR JONGE HERSENS, P 1 X 2 x L X 5 X 6 X 7 In dit figuurtje moeten jullie ZEVW woordjes invullen. Als je het goed doe' verschijnt er op de kruisjes de naamval iets, dat ie op dit ogenblik in grote hoeveel heden buiten kunt vinden. De woordjes moeten allemaal van links naar rechts in. gevuld worden en de eerste en laatste letter van het gevraagde woord staan er al 1. bergplaats: 2. waskuip; 3. wat de boer zaait; 4. vruchtenstruik (een woord dus dat helemaal onder de figuren langs loont van 10 letters); 5. boom; 6. deel van het hoofd; 7. tenger, minnetjes. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels 70) HOOFDSTUK XV. Toen Max was vertrokken, begon Marianne op dezelfde mysterieuse wijze, als waarop ze aan de dood was ontsnapt, nu werkelijk volledig te herstellen. Het was bijna te zien, hoe ze dagelijks sterker werd. Haar gezichtje en ledematen kregen de verloren gevuldheid terug, en als ze 's morgens wakker werd, waren haar wan gen rose als van een baby, terwijl het haar, dat nu donkerblond was, begon te glanzen en te krullen als voorheen. Ze was nog zwak en buiten adem na de geringste in spanning en 's avonds zag ze nog bleek van vermoeidheid, maar de verbetering was opvallend en Ginette sloeg haar dagelijks met bezorgde liefde gade. De bezorgdheid kwam voort uit de angst dat het herstel eventueel te snel zou gaan en misschien zou uitlopen op een plotselinge ineenstorting. Maar tevreden en gelukkig was Ginette over het stralende glimlachje op Marianne's gezichtje, dat in haar ogen was waar te nemen en zo nu en dan om haar mond lag. Er kwam geen ineenstorting. In tegen deel, Marianne bleef zienderogen in krach ten toenemen en vrouw Maradick ging met een stralend gezicht voort haar te verwen nen met geklopte eitjes, room en andere lekkernijen. Nou kijk toch eens aan, vrouw Maradick kon haar ogen haast niet ge loven, zo fijn ziet dat meisje er uit! Zoals vrouw Maradick altijd wel gezegd heeft, als je van een goed ras bent overwin je iedere ziekte. Eet dat lekker op, liefje. Je zult een levende reclame zijn voor vrouw Maradick, als je straks naar huis gaat. Tien dagen later zei Marianne opeens: Ik wil de tuin eens rond wandelen. Lieve kind, geloof je werkelijk O ja, laat met het proberen, Ginny. Ik heb er zo schoon genoeg van als een baby gedragen te worden en ik voel me heus geweldig vandaag. Morgen spring ik waarschijnlijk over de struiken of iets der gelijks. Ginette gaf haar een arm en begeleidde haar langzaam tweemaal langs de tuinpa den. Dat is genoeg voor vandaag, Manny. Nu moet je weer gaan liggen. Maar ik heb het toch gepresteerd. Morgen doe ik het drie keer. Ze keek naar haar benen die ze voor zich uitstrekte, na dat ze in de grote stoel bij het vuur was gaan zitten. O, die mooie benen van me, zuchtte ze. Het is nog niet veel meer dan bot met een velletje er om heen. Max zei altijd, dat ik de mooiste benen had, die hij ooit gezien had, maar hij zal dat nu wel niet meer zo vinden. Misschien kan ik mijn kousen wat opvullen, zoals lakeien in de Victoriaanse tijd wel deden. Je zou het kunnen proberen. Maar het vulsel zou waarschijnlijk net op het moment, dat Max kwam, gaan zakken en dan zou je met dikke enkels rondlopen. Die avond begon Marianne plotseling over Kerstmis. Ik vind, dat we dit jaar allemaal sa men moeten zijn met Kerstmis. Ik bedoel, dat we het misschien een volgend jaar niet meer samen kunnen vieren, omdat we overal verspreid zullen zitten. Ginette dacht diep in haar hart Natuurlijk zal dat niet het geval zijn, maar ze antwoordde hardop: Hoe hachje het gedacht? Ik zie niet in, waarom we eigenlijk niet allemaal hier samen zouden komen. Ik moet hier natuurlijk blijven tot de win ter voorbij is en Ruth en Bill zouden best hierheen kunnen komen. Alleen Ruth en Bill? O, Max natuurlijk ook en John Rawlings, als Ruth hem er bij wil hebben. En Judith natuurlijk. Geloof je, dat vrouw Maradick hen allemaal zou kunnen her bergen? Het huis is wel groot genoeg, denk je niet? Ze konden het haar in ieder geval vra gen, vond Ginette. Ze voelde voor het plan om het Kerstfeest met allen tezamen op de oude boerderij te vieren, en ze wist, dat vrouw Maradick een kerstmaaltijd zou kunnen klaar maken, waarover ze nog ja ren zouden praten. Vrouw Maradick reageerde met groot enthousiasme op hun vraag. Ze vond het heerlijk het huis vol met mensen te hebben en zag niet op tegen veel werk. Ze zou er voor zorgen, dat de grote schuur werd schoon gemaakt en versierd werd en misschien vonden de jonge dames het dan wel aardig een danspartij te hebben met enige jonge mensen uit 't dorp. De „jonge dames" vonden dit een prachtig plan en stemden hier graag mee in. En zo werden verschillende brieven uitgezonden en aller lei voorbereidende maatregelen genomen. Marianne kon natuurlijk nog niet veel doen om met dit alles te helpen. Ze kon met moeite tot aan de schuur wandelen en daar de boerenknechten gadeslaan bij het in orde maken en versieren van de schuur. Er werden slingers opgehangen en overal werd hulst en mistletoe aangebracht. Ze hielp in vrouw Maradick's keuken geze ten, mee met het schillen van appels en het pitten van rozijnen. Ginette en zij hiel pen beide de plumpudding roeren, hetgeen naar men zeide geluk bracht, en met begerige ogen keken ze naar de heerlijke koekjes, die in de oven gebakken werden en in trommels opgeborgen tot de feestda gen aanbraken. Een kalkoen, een gans en kippen werden in de ijskoude kelder be waard, terwijl op één van de kelderplan ken een prachtige geglaceerde cake stond te wachten om aangesneden te worden. Ginette ging naar Bodmin en kocht enige meters zwaar satin van een diepgroene kleur. In Londen zou je naar zo iets mis schien dagen moeten zoeken, terwijl je het hier in zo'n kleine plaats ineens bij toeval op de kop tikte. Ze leende vrouw Mara dick's handnaaimachine en begon een jurk voor Marianne, om met Kerstmis te dragen, te maken. Geen van je andere jurken passen je meer, liefje, omdat je zo mager bent ge worden, en ik wil ze niet innemen, omdat je ze binnenkort wel weer zult kunnen dragen. Maar deze jurk zal je passen, zoals je nu bent. Er begon een soort opgewonden stem ming te heersen in de boerderij. Het jeug dige dienstmeisje, de man, die de koeien melkte, en de stalknecht zongen bij hun werk, en in het dorp oefende men op het carillon Kerstliedjes, waarvan de oude be kende klanken doordrongen tot de boer derij. (Wordt vervolgd). Beverwijk Sombere klanken van de groentemarkt Het gaat op de groentemarkt heel slecht met de afzet der groenten; grote partijen waspeen blijven onverkocht en moeten als veevoeder gebruikt worden. Onze grootste afnemer Duitsland - heeft zelf volop groente, zodat de terugslag op de markt terdege merkbaar is. De afzet van knakpeen baart grote zor gen en men verzoekt de tuinders om thans zo weinig mogelijk aan te voeren, daar men over enkele weken misschien een betere kans maakt. Een ander product waar het niet vlot mee gaat is de bloemkool, tot voor enkele dagen nog hoog in prijs, wordt er nu voor de beste kool niet meer dan 25 cent per stuk betaald; met duizenden tegelijk wordt de bloemkool uit de „Noord" aan gevoerd. Pronkbonen beginnen te minde- ren in aanbod, dit is trouwens goed. want er wordt niet veel meer dan de minimum prijs, 12 cent per kg, voor betaald en er i gaat veel voor de Groefex weg, De eerste kassnijbonen werden aange voerd en brachten 5264 cent per kg op. Andijvie variëerde bij een behoorlijk aan bod van 48 cent per kg. Sla was beter te verkopen, het aanbod was klein, er werd van 8 tot 23 cent per stuk besteed. Tomaten komen er minder, er werd tot 82 cent per kg betaald. Met de winterarti- kelen, zoals prei, diverse koolsoorten, knollen en peen gaat het ook al niet vlot Appelen en peren zijn goed te verkopen, maar de kwaliteit moet er dan ook naar zijn. Bloemen: grote aanvoer De aanvoer is op de bloemenveiling heel wat groter geworden, de tros-chrysanten beginnen nu pas goed los te komen, de prijzen zijn, vergeleken bij een week ge leden wel teruggelopen, maar tot nu toe kon men nog van een lonende teelt spre ken. Het geel en bruin overheerst op de markt. Hiervoor werd van 8—31 cent per bos betaald, lila en wit is er minder, hier voor werd tot 61 cent per bos betaald. De groot-bloemige zijn er ir. de soorten Utopia geel en bruin, de witte Blanche en Rayo nanten- Er werd tot 26 cent per stuk be taald. Freesia's zijn er niet veel, de prijs liep op tot 48 cent per bosje. Met ce asters, dahlia's, helianten en andere zomer bloemen raakt het gedaan. Nog worden enkele kleine partijtjes gladiolen aange voerd, die tot 41 cent per bos gingen, tl zijn weinig potplanten. Crediet voor handenarbeid op lagere school Teneinde het onderwijs in handenarbeid aan de openbare school voor v^.l.o. Beverwijk beter tot zijn recht te kurmen doen komen is het noodzakelijk, dat enig gereedschap wordt aangeschaft. B. en W. van Beverwijk stellen de ge meenteraad voor hiertoe een crediet 600 beschikbaar te stellen. GELDEN VOOR BIJZONDERE SCHOLD' Bij B. en W. van Beverwijk zijn aanvra gen binnengekomen van ée volgena zondere scholen om beschikbaa van gelden ingevolge artikel Lager-onderwijswet 1920: De R.K. Jongensschool voor ulo. het inrichten van twee leskkalen op^ bovenverdieping van het scho I aan de Kees Delfsweg ,n„inwiik- De Chr. school voor ulo. (Duin fl school) voor de aanschaffing van bilair; -„ten De Ned. Herv. school voor hst van een terrein-afscheiding en van een deel van de speelplaats m met de riolering van de langs school lopende beek. B. on W. stellen de de genoemde aanvragen m te w ALS ONDERWIJZERS VAN STANDPLAATS VERANDEREN Ingevolge een artikel van onderwijswet 1920 kan de teer(ie onder goedkeuring van G ver. Staten een regeling treffen t - lenen van een tegemoetkommg wijzers in de door hen te m een zakelijke kosten, die voortvloeien verandering van standplaats. B. en W. van Beverwijk zijn van m dat er aanleiding bestaat van voegdheid gebruik te maken-

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6