IJmuider Courant Haarlems Dagblad ijheid 3evvegingsvri|ne Russisch ontwapeningsvoorstel in de politieke UN O-commissie Moeder des Vaderlands Ridder der Militaire Willemsorde Spaanse ballingen smeden het ijzer nu het gloeiend is Scherp protest der Westelijken tegen Sovjet-luchtmanoeuvres Uitbreiding pontverkeer bij Velsen niet onmogelijk Id No. 19060 Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, na 5 uur: 8061 (K 2560), Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Directeur-Hoofdredacteur 15054. jjjrf. 10W- Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Kennemer editie van cn <Dprcttjtr Hiarlnrmrtjc €otrrant (Jnno i6^6) Vrijdag 8 "October 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichtinir Voorlichting te Haarlem .-OEBIN heeft gevraagd of hij lid kan rtrien van de hengelaarsclub te Hayes. '%n nietige particuliere aangelegen. c,een aandacht zou verdienen als A,n niet de Russische ambassadeur te ■n was Nu wijdt de Daily Herald, het 3 der regerende Labour Party, er fin hoofdartikel aan. De Daily Herald dat het bestuur van het uitverkoren dit nieuwe lid zal aannemen en «Ikom heten. Mocht hij het hengelen "d vinden te Hayes, dat maar acht- fiometer buiten Central London ligt, er nog een ruime keus in vis-wateren 3em op het Britse eiland. Hij kan forel .-vissen in Hampshire of zalm in Schot- f Hü behoeft zich ook niet tot deze sport -Jen en kan gaan wandelen in Corn- ■i de Great Gable beklimmen, de Rhond- Vailev onderzoeken of een willekeurige bijvoorbeeld naar Bradford nemen en Mii kerken of in bars vrijelijk bewegen J de gewone mensen in een Britse '.J-rie-stad. Kortom, zegt de Daily He- "meneer Zaroebin is even vrij om 3 heen te gaan, waar hij verkiest, als kiezers van dit artikel. Hoe verschillend het lot van een buitenlandse diplomaat r jjoskou! Ambassadëurs in die hoofdstad T-cen juist bericht van de Sovjet-regering thegen dat zij en hun personeel zich niet Ser van Moskou mogen verwijderen dan jik'M, Er mag uitzondering op gemaakt «rdèn als het (uitgezochte) oorden met •lender natuurschoon of van ander be- 'betreft, maar dan mogen de diploma- ■t^aüeen langs hoofdwegen reizen en moe- jevoren hun voornemen aan het mini- ju-ie van Buitenlandse Zaken kenbaar .jw (Hetgeen natuurlijk wil zeggen, dat "Teen stille" achter hen aan zal rijden.) rj» Daily Herald merkt op dat zulke be- ^as van bewegingsvrijheid van geac- Wteerde diplomaten in moderne tijden g vertoond is, behalve in landen zoals rtf en China-voor-de-revolutie. Waarom «ren de regeerders van Rusland zulk een jtshit? Sommigen zullen eruit afleiden j.jjj veel te verbergen hebben; anderen er een nieuw uiterste in hun zieke- •-ïTachterdocht jegens buitenlanders in De Daily Herald noemt de ijzeren v;-jr op nieuws in de Russische dagbla- de radio, de merkwaardige houding •grover met vreemdelingen gehuwde 'innen en deze beperking van bewe- svrijheid der diplomaten als enkele der verschijnselen die bewijzen, dat de fl'teiten in het Kremlin het Russische rï kennis van de buitenwereld willen -•jouden en de buitenwereld kennis van Russische volk. Hei baat niet veel ons te begeven in de 3>, wat de Russen eigenlijk te verbergen Ifbben. Geheime wapens? Die zouden voor e in vrijheid reizende diplomaat toch ook - A 1„ 7„noKin WQ R,,C_ De Engelse afgevaardigde vertolkt het wantrouwen der West-Europese volken v zichtbaar zijn. Als Zaroebin, de Rus^ r'^e ambassadeur in Engeland, vrijelijk Jreist zal hij ook niet wijzer worden jatrent de wapenfabricage in dat land tr;nmm als de lezers van het artikel in de Djiiy Herald. Wat wel voor hen verbor- ta'blijft als zij niet verder dan 48 K.M. ijlen Moskou mogen komen kan men al- -j p0gen te raden, zonder het zeker te nieii, Misschien heeft het geen werke- Hse betekenis. Ongetwijfeld is de maat- ij.;I sterk beïnvloed door het wantrouwen 'ijjns vreemdelingen, dat het Engelse fed aanduidt. Daar zijn al heel wat bewijzen van ge ts.". De tegenwoordige machthebbers in Kremlin kennen de wereld, met name «aard en het streven van andere volken, ödit. Dat blijkt ook vaak uit hun betoog, h latere tijden der Tsaren, hoe somber en sageestig die ook waren, was de Russi- diplomatie beter op de hoogte omtrent uiare volken; zij onderscheidde zich -zelfs nas door haar kennis van zaken. Niemand ten halve eeuw geleden hebben willen pen, dat in den jare 1948 "alles in het i-/i gesteld zou worden om een groot volk ■ia] van de buitenwereld af te zonderen t li'sï de bewegingsvrijheid van de of- ::Te vertegenwoordigers van die buiten tijd te belemmeren. Onze vaders en pvaders zouden in 1898, als iemand zo- geopperd had, gezegd hebben; „Dat h: jet, dan zou de vooruitgang in achter in verkeerd moeten zijn, dan zou men ~üekeerd moeten wezen naar opvattin- nn eeuwen her." Welnu, het blijkt dat üt se! kan. Geen nieuwe wereld kan op de grond de: van wantrouwen, achterdocht, on- feinüöng van nieuws en meningsuiting b=!emmering van bewegingsvrijheid wen gebouwd, op welke ideologie men !sr ook baseert. Het kenmerkende van tie maatregelen is dat zij niet getuigen ssoed. maar integendeel van vrees: de nïoL-ouwbaarste aller leidslieden. Wie ^.•trouwen heeft en zich daardoor voelt is niet bang voor buiten- r.ers en vreest niet zijn land en volk te Ird. Integendeel: hij doet dit laatste on- :~'"en en zonder voorbehoud. Als hij P-o bekrompen chauvinist is zal hij zelfs critiek horen, in de hoop ermee ge- fet te zullen zijn. Het is een totaal ver gode levenshouding. Dat verschil moe tij West-Europeanen ten aanzien van ■tRussische regeerders wel vaststellen, afgezien van politieke en economische is hun levensopvatting volkomen uijkend van de onze. En zo ziet men het jJWlijk allerwonderlijkste, ja paradoxale Igfel dat het zwaarbewapende Rus tte buitenlander vreest en hem in zijn «m remt, terwijl de in militaire zin ke landen van West-Europa hem ontvangen en met belangstelling naar -.-mening luisteren. Het is der overpein- j l*aard- Er zit het een en ander in. nengelaarsclub te Hayes zal, als zij -JZaroebin in haar midden heeft, me^ belangstelling naar hem iJ®. Niet tijdens het hengelen, maar 'Jffi in de „pub". Zij zal hem onge- v:.a vragen: „En watmottat nou eigen- aar "'J zal het niet ophelderen. Hij R. P. ®>QCETJES OORZAAK VAN VERGIFTIGING? tvee-jang kind van een Amster- ijs, waarschijnlijk ten gevolge De politieke commissie van de UNO heeft besloten een sub-commissie in te stellen die het probleem der atoomcontróle van voren af aan zal moeten bestuderen en zo mogelijk een ontwerp voor controle zal moeten opstellen, dat onafhankelijk is van de tot nu toe ingediende voorstellen. Daar na heeft de politieke commissie een begin gemaakt met het debat over het Russische ontwapeningsvoorstel, dat aan de Algemene Vergadering is aangeboden en verminde ring der bewapening van de vijf grote lan den met een-derde voorstelt benevens ver bod van atoomwapens en instelling van een controle-commissie uit de Veiligheidsraad. Wisjinski leidde dit Russische voorstel in de politieke commissie in met een rede, waarin hij wees op „de volhardende Rus sische politiek om scheiding der volken te voorkomen." „Deze vredes-politiek", aldus Wisjinski, „is gericht tegen de oorlogsophitsers en dingen als de oorlogspsychose, zoals deze gekweekt wordt in de Verenigde Staten." De Britse minister van Staat Hector Mc Neil verklaarde: „Wij weten allen, dat het voorstel van Wisjinski geen reëel voorstel is en niet de voorwaarden van vertrouwen kan scheppen, vanwaar een ontwapening moet uitgaan. Wisjinski weet tot op de laatste man en laatste cent precies wat het Verenigd Koninkrijk uitgeeft voor bewape ning, hoeveel manschappen we hebben, hoe we ze opleiden, wat voor wapens zij ge bruiken en waar zij zich bevinden. Doch kan iemand, eventueel een van die landen, die in de nauwste betrekking met de Sovjet Unie staan, ons met enige zekerheid iets over de Russische cijfers vertellen?" Hier verhief McNeil zijn stem en strak naar Wisjinski kijkend zeide hij: „In 1947- '48 bedroeg het percentage van het natio nale inkomen van de Sovjet-Unie, dat aan bewapening werd uitgegeven, hoeveel.... ja, hoeveel? Mijnheer Wisjinski, sla er eens een slag naar. Vijf procent? Tien procent? Volgens gepubliceerde cijfers was het 17 procent. Een niet onbelangrijk getal. Doch ik ben er niet geheel zeker van, dat het daarmede ophoudt, aangezien er vorig jaar een geschat begrotingsoverschot was van 41 milliard roebel en ik het niet het flauw ste idee van heb hoe dat bedrag gebruikt is." McNeil voegde er aan toe, dat de Sovjet regering in 1937 17,5 milliard roebel uitgaf voor bewapening, en thans 66,1 milliard. In zijn opwinding over de woorden struikelend zeide McNeil: „Mijn land is na de oorlog aan een drastisch ont- wapenings- en demobilisatieprogram begonnen. Dit is traditioneel voor mijn land en voor alle West-Europese lan den. Wij zijn tot het uiterste gegaan, doch nu staan wij tegenover dit cijfer van 66,1 milliard. Wat ik vraag is een serie voorstellen, die de volken van de wereld ervan zullen overtuigen, dat het de Sovjet-Unie ernst is en dat zij «iets te verbergen heeft." De heer Rollin van België stelde de vraag, hoe Wisjinski er aan kon twijfelen, dat de volken van Europa en in het bij zonder van West-Europa, die onder twee Commissie van Drie doet verzoeningspogingen in Indonesië De politieke activiteiten van de Commis sie van Goede Diensten zijn informeel en hebben nog niet het stadium bereikt, waar op zij openbaar kunnen worden gemaakt, aldus zeide een woordvoerder der Com missie op een persconferentie, waarmede de wekelijkse ontmoetingen met de pers, die sedert vijf weken waren onderbroken, werden hervat. Desgevraagd verklaarde de woordvoerder, dat de Commissie informele pogingen doet om de partijen tot elkaar te brengen teneinde te komen tot een hervat ting der onderhandelingen. Reuter meldt over de activiteit van de Commissie nog, dat er een geheim monde ling overleg heeft plaats gehad tussen het lid der commissie voor de Verenigde Sta ten, de heer Cochran, en Nederlandse in stanties en dat, volgens republikeinse zegs lieden, de heer Cochran het Nederlandse standpunt aan de republikeinse onderhan delingsdelegatie heeft medegedeeld. Bij dit mondelinge overleg werd van Amerikaanse en Nederlandse zijde de wederzijdse visie gegeven op hetgeen een basis zou kunnen vormen voor de toekomstige besprekingen met de republiek. oorlogen geleden hadden, koste wat het kost, een derde oorlog wensen te vermij den. Rollin gaf toe, dat de wereld, door de bewapeningswedloop van thans, „waarbij vergeleken de bewapeningswedloop van vóór 1940 in het niet verzinkt", zichzelf aan het uitputten is tot nut van niemand. Al mijn landgenoten, aldus Rollin. en ook de leider van onze regering, wensen echter te ontwapenen. Niets is belachelijker dan te beweren, dat Spaak andere doelen zou na jagen dan waarborging van de veiligheid van zijn land en naburen." Na de rede van Rollin werd de vergade ring verdaagd tot Zaterdag. Politie maakte een einde aan grote smokkelhandel Wederom hebben rijkspolitie en douane recherche een omvangrijke smokkelaffaire, welke in Amsterdam uitlopers had, aan het licht weten te brengen. Ditmaal was het een smokkelbende, welke haar hoofdkwartier in een boerderij nabij Enschedé had en zich bezig hield met het smokkelen van nagelgarnituren, scha ren en schakelaars en dergelijke artikelen uit Duitsland. Zij werden daar geruild tegen koffie en levensmiddelen, welke eveneens clandestien naar Duitsland wer den overgebracht. Gearresteerd zijn de landbouwer L. H. Sch. uit Enschedé, de winkelier H. M. uit Amsterdam, de commissionair E. K. en een vijftal zakenlieden uit Twente. Sedert 1946, toen met deze smokkelarij begonnen werd, is voor een bedrag van 150.000 aan goederen uit Duitsland naar ons land gebracht. m een der Amsterdamse izen overleden. De drogist, zijn ;r .^zuigeling zijn ter observatie 0Pgenomen. Zij voelden e na het nuttigen van croquetjes, een winkel hadden gekocht. De «fe dat v ^eneeskundige Dienst ver nier sprake is van paratyphus. Ontwapening van linkse strijdgroepen in Djokjakarta. Na de communistische staats greep van Moeso werden in de republi keinse hoofdstad snel maatregelen getrof fen tegen de strijdgroepen van linkse organisaties, verbonden in het Front Demokrasi Rakjat. Op de foto: de Fesindo levert haar wapens in. Djokja meldt massamoorden door de communisten Radio Djokja berichtte Donderdag, dat tijdens de tiendaagse opstand te Ma- dioen meer dan duizend personen door de communisten zUn onthoofd. Te Doengoes zijn zestig personen ver moord. onder wie vier meisjes. De republikeinse minister van Voorlich ting Mohammed Natsir heeft verklaard, dat in Madioen en in de andere „bevrijde ge bieden" de toestand weer normaal is. Hij zeide, dat de rebellen niet over zee kunnen vluchten, omdat Patjitan in regerings handen is. Donderdag maakte een trein uit Djokja een proefrit tot Madioen. De gevangengenomen opstandelingen, militairen zowel als burgers, zullen binnen kort door het hooggerechtshof te Djokja berecht worden. Strijd om Tjepoc. Republikeinse militaire autoriteiten te Magelang deelden aan Antara mede, dat het oliecentrum Tjepoe thans „het been is waarom wordt gevochten" tussen de com munistische rebellen en de republikeinse troepen. Ze zeiden, dat de gevechten nog voortduren en dat de opstandelingen op 6 October een deel der raffinaderijen in brand hebben gestoken. Deze brand duurt nog voort. Door de moeilijke verbindingen zijn over de gevechten geen bijzonderheden te verkrijgen. De republikeinse troepen hebben in het Noorden van Midden-Ja va heden Poerwo- dadi bezet, volgens een bericht van Antara, dat hiermede een mededeling weergeeft van het republikeinse ministerie van Defensie. Deze mededeling meldt verder, dat de repu blikeinse troepen hun opmars in Noordoos telijke richting voortzetten naar Tjepoe en daarbij genaderd zijn tot Blora. ongeveer 40 km ten Oosten van Poerwodadi. onge veer op de helft van de afstand Poerwo dadiTjepoe. Hel woord is aan.„.. Otto Weiss: De gewichtigste gebeurtenissen in deze wereld geven de mensen meer stof tot spreken dan tot denken. Franse regering grijpt naar het uiterste middel Gebruik van troepen bi] de hoogovenbedrijven In een speciale bijeenkomst heeft het Franse kabinet maatregelen voorbereid, om indien nodig, door middel van troepen de werkzaamheden in grote cn vitale hoog ovenbedrijven „te beveiligen en voortgang te doen vinden". Deze bedrijven bevinden zich In het Noordelijk steenkoolgcbied. De toestand ten aanzien van de stakin gen wordt steeds ingewikkelder. Driehon derd duizend mijnwerkers en nagenoeg honderdduizend metaalarbeiders in Oost- Frankrijk hebben het werk stop gezet. In een groot aantal havens zijn de havenar beiders in staking. Onder het spoorwegpersoneel komt een zekere agitatie tot uiting, vooral in Noord- Frankrijk, waar de meerderheid een sta king wil. Daarbij is de oplossing, die men meende gevonden te hebben voor het geschil in de gas- en electriciteitsbedrijven op een mis lukking uitgelopen. Ook de pogingen om een oplossing te vinden voor de mijnwerkersstaking zijn mislukt. De regering schijnt thans drastische maatregelen te willen nemen. Donderdag ochtend hebben de minister van Binnen landse Zaken, de militaire leiders, de hoofden van de nationale veiligheid en de prefecten van de betrokken streken ge zamenlijk maatregelen beraamd. Eensgezind anti-Franco front Overeenkomst tussen socialisten en monarchisten Op de Sonsbeekweide te Arnhem heeft Koningin Juliana gisteren een aantal onderscheidingen uitgereikt. Hier slaat zij haar moeder, Prinses Wilhelmina, tot Ridder Eerste Klasse der Militaire Willemsorde. „Wij zijn vandaag bijeen om "gróte daden te gedenken uit het jongste ver leden Het is een zeer bijzondere ge beurtenis, dat de Militaire Willems orde eerste klasse kan worden uitge reikt voor het front der troepen aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina der Nederlanden. Zij, die als vorstin anderen vertrouwen heeft gegeven, kreeg bij haar jubileum de erenaam „Moeder des Vaderlands". Met haar zullen wij andere mannen eren, die in bezet Nederland en andere delen van de wereld groot werk heb ben verricht". Deze woorden sprak Koningin Juliana Donderdag op de Sonsbeekweide te Arnhem, waar H.M. uitvoering gaf aan haar eerste Koninklijk Besluit: het ver lenen van de Militaire Willemsorde Eerste Klasse aan haar moeder, prinses Wilhel mina der Nederlanden. Voorts werden meer dan veertig Nederlandse militairen, vliegers, koopvaardij-officieren en burgers onderscheiden voor hun heldhaftig optre den in de bezettingstijd. De Koningin las vervolgens het Ko ninklijk Besluit van 4 September 1948 voor, waarbij Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina wordt benoemd tot Ridder le klasse der Militaire Willemsorde. Daarna las C. W. T. baron van Boetzelaer, luitenant ter zee der le klasse, adjudant van de Koningin, de besluiten voor, waarin de verschillende heldendaden van de te onderscheiden Nederlanders werden ver meld Nadat de nieuwe ridders beëdigd waren, hing Koningin Juliana haar moeder het oranje lint met blauwe strepen om, beho rende bij het Grootkruis der Militaire Wil lemsorde en gaf haar vervolgens de sym bolische ridderslag op de linkerschouder. De Koningin en Prins Bernhard verricht ten vervolgens deze symbolische hande lingen bij de andere nieuwe ridders. Vervolgens reikte de Koningin de ove rige onderscheidingen uit. De nieuwe ridders zijn de oud-stuurman ter koopvaardij B. B. Bakker te 's-Graven- hage; kolonel W. Ch. J. M. van Lanschot te Vught, van het wapen der cavalerie; ritmeester G A. van Borssum Buisman te Wassenaar van het wapen der cavalerie; kapitein H. G. de Jonge te 's-Gravenhage van het wapen der artillerie; reserve le luitenant M. J. Knottenbelt te Londen van het wapen der infanterie; de heer C. P. Nu vijftien jaar geëist tegen de „Schrik van Helgoland" Tegen de Duitser P. A. Eickhof uit Zwa nenburg, die indertijd door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof tot tien jaar gevan genisstraf was veroordeeld, werd door de procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie tijdens de behandeling van het door de gevonniste ingestelde beroep, vijftien jaar gevangenisstraf geëist. Eickhof trad in 1941 als Nederlander te Kiel in Duitse dienst als tolk. In deze functie ondervroeg hij Nederlanders die in Duitsland werkzaam waren. In 1944 werd hij als l pseudo-gevangene in een strafkamp op Hel- I goland geplaatst, opdat hij daar de gevange nen kon ondervragen omtrent hun politieke gezindheid. Ook vermeldde de dagvaarding vele mishandelingen, waardoor hij door de gevangenen „de schrik van Helgoland" werd genoemd. In 1945 liet hij zich nog tot Duitser naturaliseren. van den Hoek te Werkendam; de heer J. de Landgraaf te Sliedrecht en dr. G. M. H. Veeneklaas te Utrecht. Het Vliegerkruis ontving onder andere jhr. B. Sandberg te Heemstede, kapitein- vlieger-waarnemer der Koninklijke Land macht. Het Kruis van Verdienste ontvingen de heren R. J. L. Brouwer te Haarlem, ka pitein ter koopvaardij en J. H. Koning te Vogelenzang, kwartiermeester der Ko ninklijke Marine. De grootste en invloedrijkste twee for maties van Spaanse bannelingen, de socia listen onder leiding van Prieto cn de aan hangers van Don Juan onder leiding van Gil Robles hebben elkaar gevonden onder de druk der omstandigheden. De toene mende blijken van West-Europese neigin gen in de richting van Spanje dat een ontbrekende schakel vormt in de Europese regionale samenwerking hebben deze beide groepen overtuigd van de noodzake lijkheid op korte termijn een aanbod tc kunnen doen aan de West-Europese coali tie. Zij hebben een overeenkomst gesloten waardoor zij zich kunnen presenteren als de vertegenwoordigers van Spanje om te voorkomen dat West-Europa zich „bij ge brek aan beter" met Franco zou willen verstaan over dc inschakeling van Spanje. Hiermede hebben zij Franco het gras voor de voeten willen wegmaaien. Of de positie van Franco hierdoor enige schade heeft geleden zal de tijd moeten uitwijzen, aan- Aanzegging kwam eerst binnen toen oefeningen reeds begonnen waren Russische superforten deden schijnaanval op Erfurt Britse en Amerikaanse functionarissen van het Berlijnse luchtveiligheidscentrum hebben wat werd genoemd „het krachtig ste protest tot dusver" ingediend tegen „overtredingen" van de vliegvoorschriften in de luchtcorridors door de Sovjets. Er werd in de eerste plaats geprotesteerd tegen de te late aanzegging door de Sovjet- hoofdcontroleur, dat er „manoeuvres op grote schaal" zouden worden gehouden in de luchtcorridors gisteren tussen 6 en 17 uur. De manoeuvres waren al begonnen toen de aanzegging binnenkwam. Hierin stond dat er luchtafweergeschut in actie zou komen, parachute-sprongen zouden worden uitgevoerd, vliegtuigen op elkaar zouden schieten, van de grond af zou wor den geschoten en in formatie zou worden gevlogen. De Amerikaanse controleur vond te kwestie zo ernstig, dat hij haar heeft voorgelegd aan de Amerikaanse waar nemende militaire gouverneur, generaal- majoor Hayes. Er gingen ook geruchten dat de Russische vliegers op enkele niet-bebouwde plekken geladen bommen zouden hebben afgewor pen, maar Britse en Amerikaanse functio narissen verklaren dat hierover officieel niets gerapporteerd is en dat zij deze ge ruchten daarom niet ernstig opnemen. Superforten met straalmotoren? Tijdens de oefeningen van het Russische luchtwapen boven Thüringen hebben oog getuigen voor het eerst moderne viermoto rige bommenwerpers in grote formaties waargenomen. De machines ondernamen een schijnaanval op de stad Erfurt. Zij vlo gen in formaties van 50 tot 80 toestellen Amsterdam heeft een sluitende begroting Bijzondere rijksuitkering op bijna f 10 millioen geraamd De gemeentebegroting van Amsterdam voor 1949 sluit in ontvangsten en uitgaven op 172.024.648 of ruim 4 millioen lager dan de begroting voor 1948. Hierbij moet echter in aanmerking worden genomen, dat de bijzondere rijksuitkering wordt ge raamd op 9.900.000 en de algemene uit kering op 36.216.578. uit alle richtingen op de stad aan. Uit de beschrijvingen valt op te maken, dat de Russische superforten geconstrueerd zijn naar het model van de Amerikaanse B-29. Uit het feit dat nauwelijks motorgeronk te horen was, leidt men af dat de machines met straalaandrijving .worden voortbewo gen. Ook elders zijn Russische superforten van hetzelfde type gestationneerd. Meer dan duizend arbeiders werken op het ogen blik in continubedrijf aan de inrichting van het vliegveld Brandis bij Leipzig, dat in 1945 door de Russen bijna geheel was vernield. Met de grootste spoed worden betonnen startbanen, ondergrondse benzine dépots en schuilplaatsen aangelegd. Nog vóór het aanbreken van de winter zal het vliegveld in gebruik worden genomen. gezien de overeenkomst nog niet is gepu bliceerd en er dus ook geen aanwijzingen zijn op welke manier het anti-Francofront het democratisch regiem in Spanje wil her stellen. De tekst van het accoord was gisteren aan de Britse gezant te Parijs, Ashley Clark, overhandigd en is thans te Londen aangekomen. De overeenkomst was gete kend door de leider der socialisten in bal lingschap, Indalecio Prieto, en door de monarchistische leider Gil Robles. In antwoord op een vraag zeide de woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de overeen komst de „welwillende steun" van de Britse regering heeft. Hij herinnerde er aan, dat Ernest Bevin ongeveer een jaar geleden een serie persoonlijke besprekingen gehad heeft met Prieto en Robles. De woordvoerder wees vervolgens op de verklaring van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten in Maart 1946, waarbij aangedrongen werd op de instel ling van een „waarlijk democratische re gering in Spanje en samenwerking tussen de democratische partijen in ballingschap". Op de vraag of de Britse regering een eventueel verzoek om de resolutie van de UNO terzake het terugtrekken van ambas sadeurs en gezanten uit Madrid te niet te doen in overweging zou nemen zeide de woordvoerder dat in het Britse standpunt ten opzichte van de Spaanse kwestie geen verandering is gekomen. Het is zeker, aldus Reuter, dat het sluiten van de overeenkomst een belangrijke in vloed zal hebben op een eventueel debat in de UNO over de Spaanse kwestie. Uit Spaanse republikeinse bron wordt officieel gemeld, dat de nota betreffende de tussen de Spaanse socialisten en monar chisten gesloten overeenkomst voor de op richting van een „democratisch anti- Franco-blok" gelijktijdig te Madrid en te Parijs aan de vetregenwoordigers der Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, België, Nederland, Luxemburg en Frankrijk over handigd is. Uit Parijs wordt nader vernomen, dat volgens de overeenkomst de socialisten van Prieto er in toegestemd hebben dat de constitutionele monarchie in Spanje her steld wordt, zodra „het democratisch re giem" dat van Franco zou vervangen. Losstaand van de tunnelplannen Naar wij vernemen bestaan er bij de Rijkswaterstaat plannen om een of misschien zelfs twee veerponten van de dienst bij Moerdijk over te hevelen naar het veer over het Noordzeekanaal te Velsen. Daar ook in Zeeland grote belangstelling bestaat voor een uitbreiding van de „pont- vloot", is het nog niet bekend, of Velsen er inderdaad twee bij krijgt, temeer, daar een eventuele uitbreiding ten nauwste sa menhangt met de credieten, die hiervoor van rijkswege worden toegestaan. Men zou namelijk eveneens rekening moeten houden met de aanleg van nieuwe pont- Groot verlof Naar van bevoegde zijde wordt vernomen zal een deel van de dienstplichtige soldaten le klasse en soldaten van de lichting 1946 per 1 November met groot verlof gezonden worden. Het betreft hier militairen beho rende tot de territoriale troepen troepen, die opgekomen zijn vóór 1 Mei 1947. Voor militairen die in Indonesië dienst doen, geldt deze regeling dus niet. havens aan weerskanten van het kanaal. Overigens zou een uitbreiding als deze niet worden veroorzaakt door een te ver wachten verdere stagnatie in de tunnel plannen: wanneer men op dit ogenblik met de bouw van een verkeersverbinding onder het Noordzeekanaal door zou beginnen, zou de uitvoering er van toch ongeveer 5 jaar kosten en in die tijd is het verkeer wel zo toegenomen, dat een of twee ponten extra voor Velsen geen overbodige luxe zul len zijn. AANHOUDEND FRAAI HERFSTWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond; Tamelijk heldere nacht met hier en daar vorming van nevel of mist en op som mige tegen de wind beschutte plaatsen nachtvorst. Morgen overdag: droog weer met voornamelijk in het Noorden van het land enkele overdrijvende wolkenvelden en iets lagere tempera tuur. Overigens vrij zonnig en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Noord- Oost en Oost. 9 October: Zon op 6.54 uur. onder 18.00 uur Maan op 15.14 uur, onder 21.il uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1