IJmuider Courant Haarlems Dagblad Engeland Nederlandse „suggesties" tot een hervatting der onderhandelingen V Nieuwe leden voor Veiligheidsraad: Cuba, Noo rwegen en Egypte Hevige botsingen tussen stakers en troepen in Oost-Frankrijk rf^ropese eenheid althans ten -J'- \akt zou worden door de ^Sheidstoesland van de pre- Teisteren bevestiging gevonden Steen van onze Londense cor- 7 ondanks officiële tegenspraken ^en „eruchten over Attlee's nade- TfTn aan. Hij lijdt aan uitputting 5 Men verwacht zijn aftreden April Of Mei 1949; er n strijd om het premierschap ee' i.,ssen Herbert Morrison en ^•ïvan, maar 00k Ernest Bevin A rriDPS worden genoemd. Een «-« tei de politieke partijstrijd, noem- P'''Zer [iagen nog een vijfde naam *3,Vate van Cbuter Ede, de minister '"Inanlandse Zaken Maar hij be- stafford Cripps, de minister van Jtthe Zaken, als de man die de Sn, maakt om tenslotte door de ftv ontboden te worden. „The King .T mr 1S de term, die men fj^land in' i»Ut «wal Uw** he 's Nederlandse publiek zal het nu niet interesseren, wie van de concur" •Vtbour-leiders tenslotte de ere- "tl wegdragen als Attlee aftreedt. P „.«en het weinig. Als de zaak 'Tssing komt zal blijken dat het niet «Ml kwestie van namen is; zoals nartij bezit ook de Labour "£fS en rechtervleugel en er tevens een middengroep in J Bovendien zijn er de verschillen Beman die vooruitziend beleid durft «n en de politieke opportunist; per- t «aven en karaktereigenschappen rkt°gering als het een zo belangrijke ."tis'die van Prime Minister van Groot- "SiTe'gijh te!t derhalve 00k rich bewust is van het feit, dat een periode verkeren waarin grote 'y.een aan de orde komen kan het aetetreuren dat mr. Attlee in wankele verkeert en dus niet - d'"V0ue energie kan beschikken, m -Treden ais deze vereist. Tot zijn ati behoren „ai- t velen, die zich bij de be- ook'van buitenlandse vraagstuk- uu3 van de Europese aaneensluiting f Tden door hun Labour-opvattingen. - het Europese Congres in Den Het v i; voor h No. 19061 gennemerlaan 154. Tel. Adm. 5437, rooo na 5 uur: 8061 (K 2560), Haarlem Gr. Houtstr. 93 Redactie sxti Santp - Directeur-Hoofdredacteur 15054. rjeLl" Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en -Dptcttjtt Tsaartnnscfjc fourant (anno Zaterdag 9 OctoHer 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal i 4.25 Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichtine- Voorlichting te Haarlem «■„nlDERSTELLING, onlangs hier dat de aarzelende, soms afwe- M- de Britse regering Nieuwe ontwikkeling in Indonesië toonder duidelijk gebleken, rij nu. verkeerd inzicht. Europese Td zal zich in eerste instantie moeten Tften in een sfeer die boven die van politiek ligt. Dat wil dus zeggen: ha die haar voorstaan, tot welke partij -Mk behoren, zullen om de zaak zelf en onvoorwaardelijk moeten handelen, ~'m tot overeenstemming komen. Het rijt een vereniging van volken, niet van Verhandelende fracties van volken. Vol- duidelijk is dat als eenmaal een Nwes lees: West-Europees parle- algevormd zal zijn, zich daarin partijen vormen, ongetwijfeld in brerier •lendan nu in de meeste parlementen 'k geval is. Het is te voorzien dat de ii';«ir Party, de Partij van de Arbeid in jojaiidse vertaling, er daar een van zal 11 Maar dit kan men niet anders zien ia als tweede instantie: de vereniging der sta zelf, voorgestaan door hun grote :«derheid, staat voorop. neen man als Attlee kan men aanne- dat hij dit inziet en dat zijn invloed idea zal® heilzaam zou kunnen werken. Alt daarom temeer te betreuren dat i>\ in de conditie verkeert waarin men L-ia der initiatief--nemers in een grote limeming dient te zijn. Want de tijd Dat is hier eerder gezegd; houdt u verzekerd dat velen, in dit land en :adere landen van het Westen, bëseffen s:de tijd dringt en dat het gevaar bestaat an het goede ogenblik voorbij laat 'is. valt Engelsen en Fransen vaak tijk, eikaars optreden en werkwijze te rosieen. Er is een verschil in geaard- Li dat tussen Nederlanders en Fransen ski maar in veel minder mate. Daar :.so afzonderlijke beschouwing aan te via zijn. Onder de Engelse en Franse zijn er niettemin telkens ge- c:e het andere volk heel wel begre-" f- g het bijzondere sympathie toedroe- h hel vooroorlogse verleden waren bemerkend zulke figuren als Aristide '■Z en Austen Chamberlain. Onder de Eirwrdige Engelse staatslieden geldt ïbzonder sterk voor Winston Churchill, van Frankrijk, maar nu niet re: bewind. Het is jammer dat zich tic de huidige leidende figuren der Party blijkbaar geen bijzondere en vrienden van Frankrijk be- ifa. •t ingeland zijn, merkwaardigerwijze, tthsds velen te vinden die een soort fc&neel vertrouwen hebben in veilig- van hun land vanwegehet Kanaal. jC#, nadat het begin van de tweede het grote /waar van lucht ten getoond heeft en nu iedereen f'óaiin een volgende oorlog het lueht- •ftnog veel fataler uitwerking zou kun- j-wn gelden, vrijwel onbegrijpelijk, «t dierbare ideeën sterven traag. Een -Engelsen schijnt het geloof in de terming door het Kanaal, die fictie Men is, niet te willen opgeven. Of- Z0Veel van hun landgenoten er over denken en er tallooze malen Srwaarschuwd is. „The illusion of f 1 noemde een Engelse publicist -sn gesprek dat wij hadden. Het is b»f c''e doet gelden in de zarze-ing ten aanzien van Europese sommigen menen nog dat zij in j-niger positie verkeren dan wij. Tln'elrZ0 Prettig dit alles te moeten rar strekt tot beter be- ':r- de stemming. r. p. Arbeiden door balk steiger gegooid om.half drie was een 33- ia.p"arl3eider uit Zwijndrecht op een twaalf meter hoge eon nieuw te bouwen fa- v r. T de PEN-centrale in Velsen erd een balk van 2000 kilo opge- °°r arheider werd getrof- van (J. en liep een Naar het ANP verneemt heeft de Neder landse regering nieuwe constructieve sug gesties gedaan om tot hervatting van po litieke onderhandelingen met de republiek te komen. Door het Amerikaanse lid van de Com missie van Goede Diensten, de heer Cochran, was begin September aan Nederlandse regering en de republiek ver trouwelijk op informele wijze een plan voorgelegd voor de regeling van de ge schillen, welke tussen partijen bestaan. Naar aanleiding van dit zogenaamde Cochran-plan heeft de Nederlandse rege ring een geamendeerd plan opgesteld, het welk door de Nederlandse delegatie te Batavia aan de heer Cochran is overhan digd. Dit plan wijkt ten aanzien van de kwestie van de te houden verkiezingen af van de gedachte, welke de heer Cochran had geformuleerd. Terwijl het plan van de heer Cochran voorziet in vrijwel onmiddellijk te hou den verkiezingen, stelt de Nederlandse re gering zich op het standpunt, dat algemene verkiezingen slecht mogelijk zijn, wanneer rust en orde in zoverre hersteld zijn, dat de bevolking zonder vrees voor repré sailles en terreur vrij aan verkiezingen kan deelnemen. De Nederlandse regering, zo wordt ver klaard, neemt met bezorgdheid de toe nemende bestandsschendingen en inflitra- ties van de republiek uit naar de deel staten en de communistische activiteiten in tal van centra in de republiek waar en acht het noodzakelijk voor de hervatting van nieuwe besprekingen, welke zij gaar ne op de kortst mogelijke termijn zou wil len openen, dat aan deze infiltraties en be standsschendingen eerst een einde wordt gemaakt. Republikeins standpunt Volgens Aneta hebben politieke kringen te Djokja nogmaals als een der eisen voor het deelnemen door de republiek aan een interim-regering geformuleerd, dat de interim-regering verantwoordelijk moet zijn aan de constituante, gekozen door het gehele Indonesische volk. Volgens genoem de kringen toont deze voorwaarde duidelijk aan, dat de republiek niet bereid is de Felle strijd om Tjepoe Thans zou de stad in repu blikeinse handen zijn Het Nederlandse leger in Indonesië maakt melding van „een buitengewoon critieke situatie" te Tjepoe, de oliestad in Noord-Oost-Java, die in de strijd tussen de republikeinse troepen en de opstandelingen driemaal van eigenaar is gewisseld. Volgens dit legercommuniqué zijn de op standelingen in het bezit van de stad en worden zij doof republikeinse artillerie be stookt. Naar verluidt zijn aan beide zijden 1.000 doden en gewonden te betreuren. De stad is zonder voedsel en 30.000 vluchte lingen, door de opstandelingen bedreigd, trekken Oostwaarts naar Bodjonegoro, al dus het communiqué. Mohamed Natsir, de republikeinse mi nister van Voorlichting, heeft gisteren te Djokja de klacht geuit, dat de Nederlandse berichtgeving over de opstand „ver draaid" is. Volgens een republikeins bericht uit Djokja, aldus meldt Reuter nader, hebben de republikeinen Tjepoe voor de tweede maal op de opstandelingen veroverd. De strijd heeft drie dagen geduurd. Antara deelt nader mede, dat de rebellen thans verjaagd zijn tot op een afstand van 7 k.m. van Tjepoe. Volgens de Nederlandse dienst Leger- contacten wordt Bodjonegoro rechtstreeks door de communisten bedreigd. Grote con centraties van communisten te Klimo, hal verwege Bodjonegoro en Madioen, worden gemeld. Ook van Rembang uit blijken communistische troepen onderweg te zijn naar Bodjonegoro. In Poerwodadi woeden hevige branden en te Wirosaro geschiedde een grote ontploffing. De republikeinse commandant van Kedoe noemde de toestand in de districten Poer- woredjo en Keboemen zeer gespannen. Amir Sjarifoeddin zou zich naar Patjitan. het communistische centrum aan de Zuid kust hebben begeven, terwijl Moeso naar Kadangan in het Wilisgebergte zou zijn gevlucht. Tsjechoslowakij'e verliest een groot deel zijner diplomaten van de steiger iba--c fcwj -'in -venhuis o,lacluur op ff lransP°rt naar het Rode in Beverwijk is hij i Gezant in Kopenhagen afgetreden De Tsjechoslowaakse gezant in Dene marken, Zdenek Nemecek, is afgetreden. Hij verklaarde de diplomatieke dienst van zijn land te verlaten gedeeltelijk om ge zondheidsredenen en gedeeltelijk omdat hij er zeker van was, dat de ontwikke ling in Tsjechoslowakije niet in overeen stemming is met de door de stichters van de Tsjechoslowaakse republiek gelegde grondslagen. „Dit zou er toe kunnen lei den", zo zei hij, „dat mijn land zijn onaf hankelijkheid verliest, zelfs al zou deze in zekere vorm gehandhaafd blijven". Hij voegde daaraan toe, dat het hem daarom moeilijk zou zijn gevallen met een zuiver geweten in functie te blijven. Een woordvoerder van de organisatie „Vrij Tsjechoslowakije" te Londen ver klaarde, dat 38 Tsjechoslowaakse diploma ten van het totaal van 67 in buitenlandse dienst sinds de Februari gebeurtenissen zijn afgetreden of teruggeroepen. „Tsje choslowakije had vóór Februari tien am bassadeurs. Zeven ervan zijn teruggeroe pen of afgetreden. De overigen bevinden zich in Engeland, China en Roemenië. 16 van de 27 gezanten en 15 van de 30 con suls-generaal zijn eveneens afgetreden of teruggeroepen. Honderden andere Tsjecho slowaakse diplomaten hebben de dienst verlaten. „Ik moet er op wijzen, dat som mige landep als Eire en enkele Zuid-Ameri kaanse landen de benoeming van nieuwe diplomaten niet toestaan", aldus de woord voerder. op te geven volgens welke de vorming 6„- an de constituerende vergadering aan de bruikt is om het departement van handel Hoge Britse ambtenaren bij zwendelzaak betrokken? In een verklaring van het bureau van de Britse premier wordt inzake de be richten over de ontdekking van een grote zwendelaffaire in Engeland gezegd, dat een volledig justitieel onderzoek zal wor den ingesteld. De beschuldiging is uit gesproken, dat geld van een combinatie van organisatoren van voetbal-pools ge vorming van de interim-regering moet voorafgaan. Dit stemt overeen met het besluit van de republikeinse delegatie om vast te houden aan de vooiistellen van Critchley en Dubois, waarin ook wordt gezegd, dat de vorming van de constituante moet voorafgegaan aan de vorming van de interim-regering. te beïnvloeden. De minister van handel, Harold Wilson, heeft opdracht gegeven, de politie alle hulp te verlenen bij het onderzoek. In de beschuldiging wordt ver klaard, dat enkele hoge ambtenaren zou den zijn omgekocht, om faciliteiten te verlenen voor het importeren van kermis- uitrustingen. Op de suikerfabriek te Halfweg is de bietencampagne begonnen. De oogstrestiliaten en hel suikergehalte zijn uitstekend. - Een overzicht van het fabrieksterrein, waar de bieten mei auto's en schuilen in enorme hoeveelheden worden aangevoeld. Onbelangrijke agenda der Assemblee in snel tempo afgehandeld Na meer dan een week van commissie werk is de Algemene Vergadering van de UNO Vrijdag weer in plenaire vergadering bijeen gekomen. De voornaamste taak van de afgevaardigden was de verkiezing van drie niet-permanente leden van de Veilig heidsraad, in de plaats van België, Syrië en Columbia. Onder gejuich werden Cuba en Noor wegen bij de eerste stemming gekozen. De beide volgende candidaten op de lijst, Egypte en Turkije, konden bij eerste stem ming de vereiste 36 stemmen niet halen. Bij de tweede stemming kre'eg Egypte 34 en Turkije 20 stemmen. De Assemblée ging toen tot een derde stemming over, waarbij minstens 37 stemmen moesten worden be haald, omdat twee tot dusver afwezige leden nu ook aan de stemming deelnamen. Egypte behaalde bij deze derde stemming 36 stemmen, één stem minder dus dan de vereiste twee derden. Bij de vierde stemming werd Egypte als Walvissen-invasie in Californische badplaats De Californische badplaats St. Augustine is dezer dagen getuige geweest van een vreemd schouwspel. Een groep van 44 wal vissen kwam op het strand bij hoog water en bleef bij het verlopen van het getij hulpeloos op het strand achter, waar zij om het leven kwamen. De gemeenteraad van St. Augustine heeft een dringende boodschap uitgezonden waar in gemeld wordt dat een ieder die een walvis wil hebben die maar moet komen halen. Iedereen is welkom, vooropgesteld dat de dieren in hun geheel worden weg gehaald. Als zich geen liefhebbers aandie nen zal men de walvissen met bulldozers hoog op het strand trekken in kuilen en ze daar begraven. Meer dan tienduitend mensen stroomden met bijlen, zagen en ander gereedschap ge wapend naar het strand om de tanden uit de dieren te halen. Een zeepfabriek te Jacksonville heeft een vertegenwoordiger naar de badplaats stuurd om permissie te krijgen zeep van de dieren te maken en een fabriek voor hon denvoer te Thomasville wil de walvissen als grondstof gebruiken. (Un. Press.) Berlijnse verkiezingen op 5 December De gemeenteraad van Berlijn, die in de Britse sector heeft vergaderd, heeft be sloten de raadsverkiezingen voor Berlijn op 5 December 1948 vast te stellen. De plaatsvervangende leider van de so ciaal-democratische fractie, Mattick, zei: „Wij waarschuwen de Sovjet-autoriteiten, dat inmenging in de verkiezingen de pu blieke opinie op overweldigende wijze tot uiting zou doen komen overal, waar nog vrije verkiezingen zijn toegestaan". SCHIP MET SCHATGRAVERS VERGAAN Naar gevreesd wordt is het motorschip „Malibu Inez" met veertien personen aan boord vergaan in een tropische storm bij Kaap San Lucas, 800 mijlen ten Zuiden van San Diego in Californië. De Malibu is een gecharterd schip. Het verliet Long Beach in Californië in Augus tus van dit jaar voor een bezoek aan het Cocos-eiland teneinde navorsingen te doen naar een verborgen zeeroversschat. Na een SOS gisternacht uitgezonden, waaxdn om onmiddellijke hulp werd ge vraagd, werd niets meer van het, schip vernomen. lid van de Veiligheidsraad gekozen met 38 stemmen. Turkije kreeg er bij deze stem ming 19. Volgens het Handvest moeten ieder jaar drie van de zes niet-permanente leden van de Veiligheidsraad worden vervangen. De grote vijf China, Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zijn permanent lid van de raad. De Assemblée ging vervolgens over tot de verkiezing van zes nieuwe leden in de uit 18 landen bestaande economische en sociale raad. Thans werden gekozen: België, Chili, China, Frankrijk, India en Peru. Vervolgens diende de rapporteur van de sociale, humanitaire en culturele commissie een ontwerp-protocol in, dat ten doel heeft vele nieuwe synthetische narcotica, die niet voorkomen in de conventie van 1951 onder internationale controle te stellen. Met algemene stemmen werd het proto col goedgekeurd. De Algemene Vergadering behandelde in snel tempo de rest van de agenda die voor namelijk bestond uit punten van minder belang. Eredoctoraat voor minister-president Drees De senaat der Nederlandsche Economi sche Hogeschool te Rotterdam heeft beslo ten aan de heer W. Drees, minister-presi dent, en aan de heel Paul Rijkens, presi dent-directeur van de Lever Brothers en Unilever N.V. het ere-doctoraat in de eco nomische wetenschappen te verlenen. De erepromoties zullen geschieden op 8 No vember. Waarom admiraal Helfrich aftrad Meningsverschil met de regering over Indië- politiek Luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich, die op 1 October als vlootvoogd is afgetreden, heeft aan „Trouw" de motieven medege deeld, welke tot deze stap geleid hebben. „De directe aanleiding tot mijn aftreden is gelegen in een kwestie van marinebeleid" aldus de admiraal. „De topformatie in het ministerie van Marine was tot nog toe een driehoeksformatie: de minister was de top, de hoekpunten aan de basis werden ge vormd door de bevelhebber der zeestrijd krachten (B.d.Z.) als operatief bevelhebber en de chef marinestaf als administratief organisator in het ministerie. Deze drie hoeksformatie werkte niet in de practijk. Op mijn eigen voorstel is nu de functie van B.d.Z. als hoogste commanderende officier verenigd met die van chef marinestaf, het- geen in zich sloot, dat ik, als oudste, het veld ruimde. Maar eerlijk gezegd: ik ging graag weg, omdat ik er tot nu toe niet in geslaagd ben de regering er van te overtuigen, dat her stel van orde en rust in Indonesië het eerst nodige was en is, en dat het huidige beleid naar mijn overtuiging op den duur de geest van het marinepersoneel ongunstig moet beïnvloeden. Zowel het kabinet-Schermerhorn als het kabinet-Beel wist precies wat mijn mening was en nóg is. Mijn militaire adviezen kwamen steeds op hetzelfde neer: eerst, vóór alles, herstel van orde en rust, recht en veiligheid. De enige weg daartoe: oprui men van de huidige republiek, die anti- Nederlands is in hart en nieren. De opmars naar Djokja en niets anders! Een alterna tief was en is onmogelijk" aldus de admiraal. „Mijn beslissing om te gaan werd reeds onder het vorige kabinet genomen. Er komt een moment waarop men zegt: „Nu kan ik in deze positie niets meer doen." Dat mo ment was voor mij gekomen. Ik was als opperbevelhebber der marine weliswaar niet verantwoordelijk voor het politieke beleid, doch de militaire bevelhebber is wel geroepen om zijn mensen een voor hen bevredigende uitleg te geven van de rich ting, waarin dat beleid zich beweegt.. Ik kan hieraan niet meer voldoen." Maandag weer „Berlijnse kwestie' De Veiligheidsraad der UNO zal Maan dag 11 October bijeenkomen ter verdere behandeling van de Berlijnse kwestie. Wisjinski en Bramuglia, de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, die thans voorzitter is van de Veiligheidsraad, had den gisteren een onderhoud van een uur over de kwestie Berlijn. Naar vernomen wordt, werd de bijeenkomst op een „neu trale" plaats gehouden. Bramuglia wilde de Sovjet-delegatie polsen over haar even tuele gedragslijn in de kwestie Berlijn. Bramuglia en vijf andere leden van de raad, die niet direct bij de kwestie betrok ken zijn, kwamen later op de dag weer bijeen om over de volgende stap te beraad slagen. Een tlnrle en 80 gewonden na urenlange gevechten Bij een gevecht tussen stakende mijn werkers en politie, dat twaalf uur duurde, werden gisteren te Merlebach in Lotha ringen een staker gedood en veertig an deren gewond. Aan de zijde der politie liepen ook veertig man verwondingen op. De onregelmatigheden begonnen Donder dagavond toen communistische stakers wilden verhinderen dat niet-communisti- sche arbeiders de mijnen zouden betreden. Vijfhonderd stakers vielen de politie aan en wierpen stenen naar de politie-auto's. De ongeregeldheden duurden vrijwel de gehele nacht voort en gistermorgen be gonnen zeshonderd stakers een volledig of fensief op de republikeinse garde, waarbij gepoogd werd omvergeworpen politie auto's in brand te steken. De garde ging daarop tot de tegenaanval over en een slag ontstond, waarbij een staker, een Joegoslaaf, werd gedood en veertig an dere mijnwerkers werden gewond. De republikeinse garde had veertig gewon den, van wie vier ernstig. Stakers wonnen het pleit Tegelijkertijd werd bekend, dat drie honderd soldaten en afdelingen republi keinse garde, die gisteren na levendige ge- Verstrooide professor of duikboot dook definitief De Italiaanse professor Pietro Vassena, die met een miniatuur onderzeeër een diepterecord trachtte te vestigen, heeft pech gehad. Zijn onderzeeërtje, dat voor Isehia voor anker lag, is in 100 meter diep water gezonken. Er was gelukkig niemand aan boord. De professor had vergeten een luik te sluiten toen hij van boord ging. Door de hoge golfslag is het onderzeeërtje toen volgelopen en te vroeg naar de diepte ge gaan. Prof. Vassena, die tien jaar van zijn leven aan de miniatuur-onderzeeër heeft gewerkt, barstte in tranen uit toen hij zijn schepping plotseling zag kapseizen. (U. P.) vechten de staalfabrieken in Micheville bij Nancy bestormd hebben, gedwongen zijn geweest zich uit de door hen bezette ge bouwen terug te trekken. De comman derende officier heeft nadat de postende mijnwerkers versterkingen hadden ge kregen uit de omliggende mijnen en fa brieken, uit vrees voor bloedvergieten, onderhandelingen met de arbeiders aan geknoopt, waarna aan de troepen en de politiemannen het bevel werd gegeven de fabrieksgebouwen te ontruimen. De sta kers namen daarna onmiddellijk hun oor spronkelijke posten in. De Franse regering heeft, gezien de steeds slinkende steenkoolvoorraden. stroomloze uren aangekondigd. Te be ginnen met Maandag, zullen de Fransen het iedere week met twee stroomloze dagen moeten stellen, variërende voor de ver schillende delen des lands. „De wereld, zoals wij die wensen" De „New York Herald Tribune" heeft een internationale opstelwedstrijd uitge schreven, waaraan scholieren van 16 en 17 jaar uit 16 landen deelnemen. Deze landen zijn IJsland, Engeland, Ierland, Denemar ken, Zweden, Noorwegen, Nederland, België, West-Duitsland, Frankrijk, Por tugal, Zwitserland, Oostenrijk.Italië, Grie kenland en Turkije. De deelnemers moeten een opstel schrij ven over „The world we want", de wereld, zoals wij die wensen. De opstellen mogen in de landstaal van de deelnemer worden geschreven. De diverse ministeries van onderwijs zullen, in samenwerking met de Ameri kaanse gezantschappen en ambassades, de opstellen bestuderen en de beste tien er uit kiezen. Kort daarop zal elk land worden bezocht door een vertegenwoordiger van de „New York Herald Tribune" en deze zal tenslotte uit elke groep van de tien overge bleven inzenders een jongen en een meisje kiezen. De prijswinnaars, 32 in totaal, wordt een gratis verblijf van tien weken in de Ver enigde StaterP aangeboden. Hel woord is aan.„„ Marie von Ebner Eschenbachi Geen wonderen bestaan er voor hem, die niet in staat is zich te ver wonderen. Waarschuwende rede van Marshall's adviseur Charles Saltzman een van Marshali's voornaamste adviseurs voor de Ameri kaanse politiek in Duitsland heeft het Amerikaanse volk gewaarschuwd, dat het ingevolge het Berlijnse conflict misschien niet mogelijk zal zijn de oorlog met de Sovjet-Unie te vermijden. De rede, door Saltzman in de universiteit te New Hamp shire uitgesproken, was opgesteld op het departement van Buitenlandse Zaken. Daarin wordt verklaard: „Wij stellen alles in het werk, om oorlog te vermijden. Wij hopen dit conflict te kunnen oplossen zon der oorlog, door geduld, kalmte en over redingskracht, doch zulks zal misschien niet mogelijk zijn. Al wat de Amerikaanse regering, en die welke zich bij haar aan sluiten, kunnen doen is u te -verzekeren, dat zij alles in het werk stellen om met alle middelen die verenigbaar zijn met de rechtvaardigheid en de eer, de vrede te bewaren". Saltzman voegde er aan toe: „Het is thans duidelijk, dat de politiek van de Sovjet-Unie niet steunt op een ware geest van samenwerking, doch op dogmatische leerstellingen, volgens welke het conflict tussen communisme en de rest van de we reld onvermijdelijk is en moet worden voortgezet tot een van beide tegenstanders de andere volledig heeft vernietigd". Farley wenst „vriendschapsunie" „Vergeet het verleden, accepteer Spanje" De voormalige voorzitter van de Ameri kaanse democratische partij, James Farley, heeft, onmiddellijk na een bezoek aan ge neraal Franco te Madrid, tegenover Reuter verklaard, dat hij hoopt op een spoedig herstel van de gedeeltelijk verbroken di plomatieke betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Spanje. Hij zei: „De naties moesten het verleden vergeten en de vriendschappelijke betrek kingen met Spanje herstellen, met voorbij zien van ideologische beginselen. Wat thans belangrijk is, is de vereniging van alle lan den aan deze zijde van het ijzeren gordijn, ongeacht hun verleden, hierbij inbegrepen de Westelijke landen Italië, Griekenland en Turkije." Farley zei van mening te zijn, dat deze „vriendschapsunie" niet beperkt diende te blijven tot Europa, maar dat ook de Ver. Staten, Canada en alle Latijns-Amerikaan se landen zich moesten aansluiten. Hij ver klaarde, niet te geloven, dat er spoedig een oorlog zou komen, want, zo zei hij, de Sovjet-leiders zullen hun land niet in éen oorlog drijven, die „ontzaggelijk verlies aan mensenlevens en verwoesting zou beteke nen en tenslotte een volledige nederlaag voor de Sovjet-Unie zou inhouden." Naar zijn mening zou de Sovjet-Unie in een volgende oorlog verslagen worden en vijftig jaar in beschaving achteruitgaan. De beste manier om een oorlog te voor komen, zei Farley, is een krachtige poli tiek ten aanzien van de Sovjet-Unie. „Ik ben er zeker van, dat het enige ding, dat de Sovjet-Unie vreest, de atoombom is. Ik ben blij, dat ze daar het. geheim van de atoombom niet bezitten of althans niet in staat zullen zijn binnen afzienbare tijd die bommen te maken." Farley zei voorts, dat zijn reis door Europa officieus was en besloot: „alles wat ik gezegd heb, blijft voor mijn rekening." Grote Amerikaanse manoeuvres in de Noordelijke Atlantische Oceaan De Amerikaanse marine maakte Vrijdag avond bekend, dat 65 schepen, 30 vliegtuig eskaders en 31000 man zich per 1 Novem ber in het Noordelijk deel van de Atlanti sche Oceaan zullen verzamelen om te oefenen „onder oorlogsomstandigheden". De oefening zal duren tot 23 November om mogelijkheden na te gaan van vloot- operaties bij koud weer. In de verklaring werd gezegd, dat de gehele operatie zal plaats vinden onder werkelijke oorlogsomstandigheden om leger vloot en luchtmacht te wennen aan de on berekenbare weersomstandigheden op de Noordelijke breedte. Er zal speciale aandacht geschonken wor den aan anti-duikboot oorlogvoering. Aan de operatie zal worden deelgenomen door snelle vliegdekeenheden, snelle en langzame amphibie-convooien, bevoorradingseen heden en kleine vliegdekschepen met es corterende torpedojagers. De operatie zal bij Norfolk beginnen en zich tot 500 mijl buiten de Amerikaanse en Canadese Westkust afspelen, waarbij de toegang bereikt zal worden van de Davis- straat tussen Groenland en Labrador. De grootste operatie zal een amphibische landing zijn op de vlootbasis van Argentia op New Foundland, die van 5 tot 8 Novem ber zal plaatsvinden. Het Hoogheemraadschap Rijnland is voornemens in Katwijk een nieuw gemaal te stichten, dat het oude stoomgemaal en de binnen- en buitensluizen zal vervaangen. AANHOUDEND FRAAI HERFSTWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Koude nacht en ochtend met plaatselijk lichte nachtvorst en hier en daar vor ming van nevel of mist. Morgen overdag: enkele overdrijvende wolkenbanken, maar droog en over het algemeen zonnig weer met dezelfde of iets hogere temperatuur dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. 10 October: Zon op 6.55 uur. onder 17.58 uur Maan op 15.53 uur onder 22.59 uur 11 October: Zon op 6.57 uur. onder 17.56 uur Maan op 16.21 uur. onder 0.06 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1