IJmuider Courant Haarlems Dagblad :inJe van Haags overleg Igt Indonesische federalisten Marshall ontraadde hem het zenden van speciale afgezant naar Moskou „Alleen machtspolitiek jegens Rusland heeft th ians zin Gespannen situatie in Frankrijk No. 19062 trennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Sectie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Ii santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Kennemer editie van en ©prctljtc ttaarfemsrfjc ioucimt (Intro i6?6) Maandag 11 October 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal f 4.25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichtinsr Voorlichting te Haarlem Vertegenwoordigers der deelstaten niet ontevreden -j m strijdkrachten pas ^leg met interim-regering v t ANP verneemt, zijn in de af- 'ekente 's-Gravenhage bespre- ^JSrd over een schets voor een 0" «ïnde het „bewind Indonesië in tussen 4e Nederlandse re- 1„ van de voorlopige federale t".,an Indonesië, een delegatie uit 1°? .Sr Federaal Overleg, een ver- SiSn8 van de federale conferen. jlnriff en vertegenwoordigers van poepen. Aan deze bespre ken tevens deel de gedelegeerde «bUuur, dr. L. J M. Beel en in ie Commissie van Negen, iekingen, welke verliepen m zeer £r en oprechte verstandhouding, Wil tot samenwerking duidelijk uritkine brachten, werden in eerste isloten op 5 October, waarna rin commissie, samengesteld uit ver- '"«digers der deelnemende groepen, SZoemd onder voorzitterschap van 1 M Beel. Deze commissie heeft /gehouden met nader overleg over j/kelen, waarover in eerste instan- „en algehele overeenstemming was •%t overleg in kleine kring is zeer ^Send geweest en heeft geleid tot '-" formuleringen, welke de gerezen punten in belangrijke mate hebben tï overbruggen. ,M3«morgen werden m een plenaire 7je Trèveszaal deze redactiewijzi- besproken, welke na ampele over een en na x werden aanvaard. V: a, jijde der Indonesische vertegen- £1 verneemt het A.N.P. dat de '//en van het Nederlandse vooront- clat als basis bij dit overleg diende, werden aanvaard. Stonde geschilpunten /bevredigende formulering gevonden, /•"waagstuk betreffende de vertegen- 'jjjjig van de minderheden in de fede- r«ad is in deze richting opgelost, dat Zeerheden in incidentele gevallen -a' worden opgenomen in deze raad. Betreffende Nieuw Guinea wordt fit ontwerp slechts vastgesteld, Niang de bevolking van dat gebied f" in staat is zich uit te spreken, het be- ti over dit gebied zal gevoerd worden c je federale interimregering in samen- Zing met de hoge vertegenwoordiger ie Kroon. Ten aanzien van het mili- Zcvraagstuk is de volgende formulering ponden: literaard oefent de hoge vertegenwoor- i«r bel oppergezag uit over alle in Indo- wit umvezige strijdkrachten. Echter zul- deze strijdkrachten in Indonesië niet wtai gebruikt door dc hoge vertegen- ntiilgcr dan na overleg met de F.I.R. lisiplcging van de F.I.R. door de hoge rtrtegenwoordiger is dus, wanneer het gaat reten gebruik van de strijdkrachten voor btèiidse doeleinden, verplichtend ge- til Voorts zal de F.I.R. een eigen strijd- 5*11 Ier beschikking krijgen ter hand- ting vau de inwendige rust en veilig- DeFIR. wordt het budgetrecht verleend. aantal vraagstukken van finan- i: en economische aard zal echter het Tig op een later tijdstip worden voort ier het algemeen is men in kringen van i federalisten niet ontevreden over het t'.:o van de besprekingen, ofschoon men sard gereserveerd blijft, zolang een Voor de nog is eveneens desbetreffend wetsontwerp nog niet door de beide Kamers der Staten-Generaal met een meerderheid van twee derde is aan genomen. Nu het overleg met de federalisten ten einde is, zal de Nederlandse regering trach ten op zo kort mogelijke termijn een wets ontwerp betreffende de bestuursregeling in Indonesië in de overgangstijd bij de Staten- Generaal aanhangig te maken. Men hoopt de feitelijke instelling van de interim regering nog in November van dit jaar te kunnen doen plaats hebben. In kringen van de federalisten kon men tenslotte een lichte teleurstelling waar nemen over het feit, dat de Nederlandse regering niet met de vertegenwoordigers van de deelstaten in overleg is getreden bij het opstellen der tegenvoorstellen, die on langs door middel van de Commissie van Goede Diensten aan de republiek zijn ge daan. Men hoopt van de zijde der federa listen nog steeds in de onderhandelingen met de republiek te worden betrokken. Veiligheidsraad voorlopig niet bijeen De onderhandelingen der zes „neutrale" leden van de Veiligheidsraad met de grote mogendheden over een regeling van de Berlijnse kwestie duren nog voort. Men verwacht dat, in verband met deze voorbereidende besprekingen, de Veilig heidsraad niet voor Woensdag of Donder dag aanstaande bijeen zal komen. Tenzij er een kink in de kabel komt zal de Raad, wanneer hij dan weer bijeenkomt, slechts zijn formele goedkeuring aan de onderhan delingen geven. Minister-presidenten van het Gemenebest bijeen Staatslieden van negen landen van het Britse gemenebest komen heden in Londen bijeen op de conferentie van minister presidenten van het Britse gemenebest, welke twee weken zal duren. De Britse minister van Handel, sir Stafford Cripps, opende de conferentie. Koning George zal de deelnemers aan de conferentie Woensdag ontvangen aan een diner in Buckingham-palace. WAARSCHUWINGSSTAKING DER BRITSE SPOORWEGLIEDEN. Het Britse spoorwegpersoneel, aldus A.F. P., dat een algemene loonsverhoging eist, heeft besloten op 18 October een „waar schuwingsstaking" van twee uur te houden. De Koning en zijn onderdanen. - De delegatieleiders van de Afrika-conferentie, die op het ogenblik in Londen wordt gehouden, zijn Zaterdag door Koning George van Engeland op Buckingham Palace ontvangen. De Koning temidden van zijn donkere gasten. Rechts de Goudkust-heerser Sir Taibu D.arku en Jinks de Emir van Katsina. - TRUMAN HAD EEN PLAN DAT NIET DOORGING Mislukte verkiezingsstunt die grote weerslag had .islenaars presseerden in Arnhem '.e-enwoordigheid van Prinses Wil- zelf lid van de vakgroep kunst- werd Zaterdagmiddag in Arn- i:;: Congres van de Nederlandse Fe- eövan Beroepskunstenaars gehouden. -ri.B, Knipping O.F.M. hield een in- over „De artistieke positie van de ~'mr en de aanpassing van de kunst na in onze samenleving" en de Am- &rse wethouder rar. A. de Roos sprak z Je sociale positie van de kunstenaars, - J hij hulde bracht aan de actieve --folitiek van prof. G. van der Spreker gaf enige cijfers over de zorg voor de kunstenaars in Am- 1947 genoten in Amsterdam een ondersteuning. wren er 34 acteurs en 175 musici emplooi. Er werd in totaal 167.500 'We doeleinden uitgegeven. Ondanks !f'van 'iet muziekleven is het aantal toonkunstenaars groot. De beeld aas houden zich staande dank zij de -'enten-hoogconjunctuur, een gevolg ;f oorlog, De dansers hebben een ar- ^bestaan, als zij al bestaan. De letter- ;/\dle van hun kunst kunnen leven, ;Mr dun gezaaid. Wnomische positie van de kunstenaar j r ljna worctt het woord bewaar- •f'inaanude kunstenaar leent, is een et gebrek aan sociale waardering Km w 'Jk Product ligt voor een --/• j ëebrek aan organisatie-ver- °n de kunstenaars. ,i.i. was vrij gehouden cL eZ fn van de kerkdiensten. In «Jeaaal vond een dienst plaats. :L°i !an der Leeuw voorging. 5 dienst werd ook bijgewoond door 'ilhelmina. ^niiddagvergadering sprak dr. G. Stor jVey taak van de overheid ;rec e kunst. Spreker achtte een /-l burg' een nationaal orkest ^onaJe 0pera, door het Rijk ge- FW4 gewenst. Bfonderwijs worde geconcen- njks-academie voor de kunst, r nJkstoneelschool, ïffvjp, j bkeh,00rt in geen vorm te ^^en" °P de »publieke iïü-?£Sioen voor de kunste- De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, George Marshall, die Zater dag in Washington arriveerde voor het uit brengen van verslag aan Truman over de ontwikkelingen in de Berlijnse kwestie, heeft Zaterdagavond op een persconferentie verklaard dat hij president Truman heeft afgeraden een speciale afgezant naar Mos kou te zenden om „een mogelijk misver stand over de controle op de atoomenergie uit de weg te ruimen." Marshall adviseerde Truman geen uitvoering aan dit plan te geven, omdat het mogelijk de behandeling van deze kwestie in de UNO zou schaden en uitgelegd zou kunnen worden als een eenzijdige Amerikaanse actie buiten de UNO om. Volgens Marshall werd dit over leg tussen de president en hem reeds Dins dag afgehandeld per telex-verbinding en had zijn bezoek aan Washington niets-meer met deze aangelegenheid te maken. Zaterdagavond heeft president Truman eveneens een verklaring over deze kwestie afgelegd. Hij vertelde: „Dinsdag, toen ik met minister Marshall correspondeerde, maakte ik hem mijn voortdurend en groot verlangen kenbaar de wereldvrede hecht gevestigd te zien, als mede mijn bijzondere bezorgdheid op dat ogenblik over de houding van de Sovjet vertegenwoordigers ten aanzien van het probleem der atoomenergie. Ik zeide, dat ik mij afvroeg, of hun houding misschien het gevolg was van een misverstand van de Sovjet-leiders, zo ernstig van aard in ver band met de wereldvrede in het algemeen, dat wij nalatig zouden zijn wanneer wij ook maar iets, dat misschien dienen kon om dit misverstand op te helderen, onge daan zouden laten. Ik vroeg de minister, of het naar zijn mening dienstig zou zijn opperrechter Vin son naar Moskou te zenden om te pogen de Sovjetleiders de ernst en de oprechtheid van de gevoelens van het volk der Ver enigde Staten ten aanzien van deze kwesties te doen begrijpen. Minister Marshall be schreef mij de toestand in Parijs en in het licht van dit verslag en vanwege de moge lijkheid van misverstand, waartoe een een zijdige stap, hoe wenselijk overigens ook, op dit ogenblik zou kunnen leiden, besloot ik deze stap niet te doen." Tot zover de verklaring van Truman. Marshall ontkende categorisch en her haaldelijk, dat er ooit enige kwestie of ver schil van mening tussen Truman en hem geweest was. „De president riep me terug," aldus Marshall, „om met hem de détails te bespreken van wat in Parijs was gebeurd, hij riep mij Dinsdag op voor een telex correspondentie en besprak toen het voor stel, opperrechter Vinson naar Moskou te zenden. Na dit telexgesprek kwam de pre sident tot de conclusie, dat het niet raad zaam zou zijn deze stap te doen en de zaak werd terzijde gezet." Toen hem werd gevraagd waarom hij zich verzet had tegen een bezoek van Vin son aan Moskou, zeide Marshall: „De Vei ligheidsraad staat op het punt, de Berlijnse kwestie te bespreken en zal tevens Dinsdag de kwestie van de atoomenergie behande len. Onder deze omstandigheden zou er misverstand kunnen ontstaan door een een zijdige actie van de Verenigde Staten." Dewey: „wanhopige blunder" Thomas Dewey, de republikeinse candi- daat voor het presidentschap van de V. S., beschouwt volgens personen uit zijn om geving 't „plan-Vinson" van president Tru man als een „wanhopige blunder, waardoor het vertrouwen van Europa in de Verenig de Staten is ondermijnd." Reuters correspondent seint uit Washing ton, dat men algemeen van mening is, dat het plan om Vinson naar Moskou te zen den, was bedoeld als een verkiezingsstunt. Het besluit daartoe werd genomen, aldus de correspondent, terwijl de president om geven was door zijn adviseurs voor de ver kiezingscampagne en zonder overleg met zijn diplomatieke raadsmannen. De bedoe ling van het plan zou geweest zijn president Truman aan het Amerikaanse volk voor te stellen in de rol van een staatsman als Roo sevelt, die overeenstemming bewerkte en wereldvrede tot stand bracht door een rechtstreeks beroep op Stalin, nadat de andere diplomatieke middelen gefaald had den. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, George Marshall, keert van daag naar Parijs terug. Hij heeft gisteren een onderhoud gehad met de minister van Defensie, James Forrestal, waarbij de plan nen om wapens aan West-Europa te leve ren ter sprake zijn gekomen. Cristiansen doet afstand van beroep in cassatie De voormalige „Wehrmachtsbefehlsha- ber", Christiansen, die door het Bijzondere Hof te Arnhem tot 12 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft afstand van cas satie gedaan. Ook de procureur-fiscaal deed afstand. Het vonnis is dus onherroepelijk geworden. Hogere rantsoenen voor Wqst-Beriijners Het mttf Britse licentie verschijnende blad „Der lV:g" meldt, dat Dinsdag rant soenverhogingen van gemiddeld 200 calo rieën per dag voor de Berlijners in de Westelijke sectoren zullen worden bekend maakt. Naar verwachting zouden deze ver hogingen voornamelijk gelden voor vet en suiker. Schoenen worden niet duurder zegt Ecor«uische Zaken Het ministerie van Economische Zaken verklaart dat geruchten over een belang rijke stijging van de schoenenprijzen uit de lucht gegrepen zijn. Deze geruchten zijn waarschijnlijk ontstaan door de plannen tot aanpassing van de prijzen van inlandse huiden aan die van geïmporteerde huiden. Daar de industrie reeds duurdere buiten landse huiden heeft verwerkt, zal deze aanpassing weinig verschil maken. In de kringen van handel en industrie heeft men reeds om opheffing der prijsvaorschriften verzocht, omdat men op een daling der schoenenprijzen rekent. Zolang echter niet onom stotelijk vaststaat, dat bij vrijlating de prijzen zullen dalen, blijven de prijsvoor- schriften gehandhaafd. Geslaagde demonstratie Een 22-jarige korporaal der Luchtstrijd krachten te Weesp had Zaterdagmiddag een z.g oefen-aanvalsbom meegenomen naar het verenigingsgebouw „Ons I-luis", waar hij op de binnenplaats zou demonstreren hoe deze oefenbommen werken. De man stond in een kamer op de eerste verdie ping en wilde de bom door het raam naar buiten gooien. Hij gooide echter tegen het raamkozijn waardoor de bom binnenska mers ontplofte en alle ruiten van het ge bouw sprongen. Niemand werd gewond. Sternleden ontsnapt Meer dan honderd leden van de Stern- groep, die opgesloten waren in de gevan genis van Jaffa, zijn Zaterdag uitgebroken en ontsnapt. Later keerde een deel van hen terug. Nog dertig tot veertig vluchtelingen bevinden zich op vrije voeten. De terugge keerden zijn naar de gevangenis van Acre overgebracht. Bekend bokser was lid van smokkelaarsbende De vorige week hebben rijkspolitie en douane-recherche in Enschedé enige per sonen gearresteerd, die sedert 1946 koffie en levensmiddelen naar Duitsland hadden gesmokkeld om deze daar te ruilen voor metaalwaren en electro-technische artike len, welke clandestien naar Nederland werden gebracht. Thans is aan het licht gekomen, dat ook de bekende zwaargewicht bokser R. Q. uit Enschedé bij deze smokkelzaak is be trokken. Hij heeft meermalen zelf goede ren over de grens gebracht. Q. is naar Am sterdam overgebracht en in het Huis van Bewaring opgesloten. Hij heeft een be kentenis afgelegd. Prins Bern hard in Zweden Prins Bernhard is Zondagochtend met zijn Dakota van Soesterberg opgestegen en enige uren later op liet vliegveld Bromma bij Stockholm geland. De Prins, die verge zeld wordt door de chef-staf van de in specteur-generaal der Koninklijke Marine, kapitein-luitenant ter zee G. N. H. baron Van Till zal deelnemen aan een jachtpar tij en de Boforsstaalfabrieken bezoeken. Vader en zoon gedood bij mijnontploffing In het Betuwse dorp Driel bij Arnhem stieten arbeiders bij het graven van een sloot op een landmijn. De mijn ontplofte, waardoor twee hunner, G. Hendriks en zijn 17-jarige zoon, op slag gedood werden. Twee dochtertjes van Hendriks, die bij het werk stonden te kijken, kregen ernstig letsel. Enige huizen in de omgeving liepen schade op. SOMBERE REDE VAN CHURCHILL .- Berlijnse blokkade eiste een krachtiger tegenzet „Onze betrekkingen met de Sovjet Unie baren ons vele zorgen", zo verklaarde Churchill Zaterdagmiddag op het congres van de conservatieve partij te Llandudno. „Wij hebben voortdurend aan de vijandige aanvallen van de Russische regering het hoofd te bieden. In feite is de UNO-verga- -stering een arena geworden, waar de ver tegenwoordigers van de grote naties elkaar verwijten naar het hoofd slingeren. Op die manier vuren zij de passies van de volken aan en bereiden zij hen voor op een derde wereldoox-log. Ik zal u geen aanmoediging geven in verband met de illusie, dat een vredelie vende regeling met de Sovjet-Unie nog mogelijk is. Misschien vindt men nog for mules of een kunstmatig vergelijk, maar het gevaar en de fundamentele tegenstrij digheden blijven. Geen illusies Hoezeer wij ook blijk geven van geduld tot de uiterste geoorloofde grens, toch moe ten wü ons geen illusies maken noch ver andering verwachten in de houding van de krachten die de Sovjet Unie besturen. Ik meen en dat maakt mij uiterst droef geestig dat de enige ware vredesbasïs thans steunt op macht. Van één zaak ben ik volstrekt zeker: Als de Verenigde Staten, vertrouwend op een stuk papier, bereid gevonden worden om hun voorraad atoom bommen te vernielen, dan maken zij zich schuldig aan moord van de menselijke vrij heid en aan zelfmoord". „Als de Sovjet-regering wenst dat de atoomenergie geïnternationaliseerd wordt, aldus Churchill, en haar gebruik met mili taire doeleinden buiten de wet wordt ge steld, dat zij haar greep op de satelliet staten dan beëindige, zich terugtrekke in haar eigen land en de elf oude hoofdsteden van Oost-Europa, die zijn bezet, verlate. Laat zij zich op de Curzon-lijn terugtrek ken, waartoe zij zich gedurende de oorlog verplicht heeft; laat zij het millioen Duitse en Japanse gevangenen, die zij als slaven behouden, vrij laten; laat zij ophouden de streken van Duitsland en van Oosten rijk, die zij in bezit heeft, uit te buiten, te kwellen en te verdrukken'" De leider der Britse oppositie voegde er aan toe: „Wij moeten trachten met de Sovjet Unie tot een definitieve regeling te komen, voordat zij over het atoomwapen beschikt. Ik ben van oordeel dat iedere krachtige maatregel gesteund dient te wor den, die door de regering is genomen of zal genomen worden in overeenstemming met de rest van het gemenebest en in samen werking met de V.S. en de regeringen van Europa". De Berlijnse crisis Over de Berlijnse kwestie sprekende, zei Churchill: „Dit kan ons ieder ogenblik in een afgrijselijke oorlog storten. Het zou beter geweest zijn, onmiddellijk op de blokkade van Berlijn te antwoorden met représaillemaatregelen tegen het zeehan- delsverkeer en de Sovjet-invoer, dan zich te beperken tot de bevoorrading per vlieg tuig, die geheel afhankelijk is van de ele menten en van de Sovjet Unie. De lucht- bevoorrading van Berlijn levert slechts een enkel concreet voordeel op: Er is aan de Duitsers getoond, dat de toekomst van Duitsland aan de zijde van de Europese familie is". Churchill meende dat, indien „het IJze ren Gordijn" maar opgetrokken zou wor den, de macht van „deze verdorven fami lieregering in Moskou" spoedig tot een eind zou komen, terwijl „het bedrog harer communistische leerstellingen" doorzien zou worden. Alleen uit eigen belang en om hun eigen huid te behouden, zo meende Churchill, kan zij geen „verkeer en menging" toe staan. Groot-Brittannië, zo verklaarde de Con servatieve leider, is in het andere uiterste Oosten met beide handen weggeworpen". Churchill was voorts tegen een verenigd Europa op „socialistische grondslag". Hij besloot: „Een nieuw Labour-Lagerhuis zou een einde maken aan de geschiedenis en aan de grootheid van Engeland. Enkel eerv conservatief parlement kan de welstand en de roem van het Imperium en van het Verenigd Koninkrijk verzekeren". „Roekeloos redenaar" De Britse minister van gezondheid, Aneurin Bevan, heeft op een Labour- bijeenkomst te Rhymney. Churchill's rede te Llandudno betiteld als een „nationale en internationale ramp". De Labour-minister noemde Churchill „een van de meest roekeloze sprekers in de Britse politieke geschiedenis". Churchilïs rede gaat volgens Bevan „dodelijk kwaad stichten". Zijn opmer kingen over de internationale toestand zouden „het ernstigste misverstand" kun nen veroorzaken. Vriendelijk verzoek Zoals wij hebben aangekondigd, is per 1 October de abonnementsprijs per kwar taal verhoogd van f4,— lot f 4.25 per post van f 4,50 tot f 4,75). Aan hen die het oude bedrag nog remitteerden, toordl vriendelijk verzocht alsnog 0,25 over te maken op postrekening 273107 (Haarlems Dagblad.) - Periodieke overschrijvingen die nen in dezelfde geest gewijzigd te worden. Hef woord is aan..._ Gustave le Bon: De ware kunstenaar schept, zelfs al copieert hij. Amsterdam heeft geen werkloosheidsprobleem Evenwicht tussen vraag en aanbod is echter labiel Drs. A. Kaan, hoofd van de sociaal-eco nomische afdeling van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken te Amsterdam, heeft verlaard dat de arbeidsmarkt in de hoofdstad op het ogenblik in een even wichtstoestand verkeert. Op 2 October werd aan slechts 294 inwoners wekelijks overbruggingsgeld uitgekeerd en aan 230 een uitkering van sociale bijstand Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Am sterdam telt niet meer-dan 2500 ingeschre ven werkzoekenden. Bij dit cijfer moet men er echter rekening mee houden, dat er verscheidene Amsterdammers zijn, die het zij als wachtgelder hetzij als gepension- neerde in hun eigen levensonderhoud kun nen voorzien zonder te werken, maar die zich bij het Gewestelijk Arbeidsbureau hebben doen inschrijven met de bedoeling toch nog werk te vinden, waarmede ze hun lege tijd kunnen vullen en hun inkomsten verhogen. Bij de D.U.W. zijn in totaal op het ogen blik slechts 250 Amsterdammers tewerk gesteld. Er is een zeker evenwicht tussen vraag en aanbod gekomen, maar uiteraard is dit evenwicht zeer labiel en biedt het geen garanties voor de toekomst. Grote vraag bestaat nog steeds aldus de heer Kaan naar geschoolde arbeids krachten in vrijwel alle bedrijven. Moei lijker wordt de situatie voor de oudere ad ministratieve werkkrachten. In ongunstige omstandigheden verkeren de artisten en musici, die vermoedelijk als gevolg van de zware belastingen en de grote concurrentie van de film zeer veel moeite hebben werk te vinden. Categorieën, waarvan men zou hebben verwacht, dat zij moeilijk aan de slag zou den komen, zoals politieke delinquenten of gedemobiliseerde militairen, blijken in het arbeidsproces te kunnen terugkeren. Van de bijna 700 in Amsterdam uit Indonesië teruggekeerde militairen had slechts 10 procent aanvankelijk moeilijkheden bij het vinden van een betrekking. Op het ogen blik mag men aannemen, dat alle 70 een werkkring hebben gevonden. Afgewezen minnaar gaat twee vrouwen te lijf Een 40-jarige Amsterdamse straatmuzi kant is Zaterdagmiddag een huis in de Govert Flinckstraat binnengedrongen en heeft de 50-jarige bewoonster en haar 25- jarige dochter vermoedelijk met een mes, ernstig letsel toegebracht. De man had vijf jaren lang vriendschappelijke relaties met de dochter onderhouden, maar het meisje had deze een week geleden verbroken. Zaterdagmiddag verschafte de muzikant, die dronken was, zich door het inslaan van een tussendeur toegang tot de woning. Hij ging eerst de moeder te lijf en bracht haar een ernstige wond aan het hoofd toe. De dochter snelde, gewapend met een bijl, haar moeder te hulp, maar de aanvaller ontrukte haar de bijl en sloeg haar er mee op het hoofd. Drie huurlieden, die op het tumult waren afgekomen, werden eveneens met de bijl bedreigd, waarna zij het beter oordeelden, de politie te waarschuwen. Een radio-politie-auto was binnen enkele mi nuten ter plaatse. Zowel de aanvaller, die bij het gevecht ook gewond was, als de beide vrouwen werden naar een ziekenhuis overgebracht. Na verbonden te zijn, is de muzikant in het politiebureau opgesloten. Vrees voor algemene spoorwegstaking Onze correspondent uit Parijs seint: In tegenstelling met de regeringsautori teiten hebben de Franse communisten hun lessen uit de gebeuii:enissen van het vorige jaar wel getrokken. Zij exploiteren de ellende van het Franse volk thans op een geraffineerder wijze en ontzien, anderszins, zoveel mogelijk het grote publiek, de stede lingen. Een algemene staking die slaagt, voert, dat weten zij met wiskundige zeker heid tot een revolutie en onder de huidige gespannen verhoudingen in Europa zou een revolutie gemakkelijk in een- oorlog kunnen ontaarden, die Rusland voor het moment ongelegen komt. Men kan daarom gerust aannemen dat het Kremlin de Franse sectie van de Cominform tot voor zichtigheid heeft gemaand. De communis ten voeren voorlopig een sociale guerilla- strijd die het gezochte effect verzwak king van de nationale weerstand en torpe dering van het Marshall-plan op minder schokkende wijze bereikt. Deze methode heeft bovendien het voordeel dat de vak bondskassen minder snel worden uitgeput, de arbeiders zich niet zo gauw vermoeien en hun aandacht levend blijft. Zo verwacht men hier dat de staking in de mijnen wel op de basis van een of ander compromis met de regering zal worden bijgelegd, waarna bijvoorbeeld de spoorwegarbeiders het werk neer zullen leggen. Een nieuwe slagader van de nationale economie zal dan zijn geraakt. Op de spoorwegmannen kunnen de havenwerkers volgen en op hen bijvoorbeeld de post. Er zal steeds strijd worden geleverd in een sector die essen tieel is voor het nationale bestaan. Maai de communisten wachten zich ervoor het gehele organisme ineens te ontwrichten. Zij putten de krachten van de regering langzaam uit. Hoe lang dat duren kan? Het is moeilijk te voorspellen, doch bij de regering kan men al symptomen ont dekken die wijzen kunnen op een nade rende capitulatie. De kabinetszittingen vol gen elkander in een steeds sneller tempo op en men spreekt erover het parlement bijeen te i-oepen alvorens het reces nog is verstrekken. Weinigen geloven dat Queuille thans op een meerderheid zou kunnen rekenen. Een nen: opneming van communisten in een nieuw kabinet waarvan Herriot de leiding zou kunnen nemen, of ontbinding van de Kamer en verkiezingen voor een nieuw parlement. De noodzaak van een beslissing dringt zich met de dag sterker op. Heden zal een referendum worden ge houden onder de spoorwegarbeiders over de vraag: voor of tegen een staking. Ver leden week heeft op verschillende lijnen reeds een meerderheid voor staking gestemd Qok werd reeds hier en daar het werk neergelegd. Zondag kwam het spoorwegverkeer tus sen Frankrijk en Italië stil te staan doordat de spoorwegmannen te Chambery en Saint Jean de Maurienne in staking gingen. Jules Moch, de socialistische minister van Binnenlandse Zaken, beschuldigde de communisten ervan verantwoordelijk te zijn voor de huidige toestand en critiseerde de „para-militaire formaties", welke in de Rassemblement du Peuple Francais van generaal De Gaulle zouden bestaan. De Franse minister-president, Henri Queuille, heeft voor de radio verklaard, dat de stakingen in Frankrijk „het karakter van een opstand" beginnen aan te nemen. Tengevolge van de staking onder de spoorwegmannen te Mulhouse, ondervindt, zo meldt Agence France Presse, het ver keer tussen Bazel en Parijs alsmede dat tussen Bazel en Amsterdam ernstige ver traging. De treinen naar Parijs, Noord- Frankrijk en Nederland moeten sinds Za terdagmorgen elf uur een omweg maken. vervallen „en heeft zijn imperium in het I regeringscrisis zou thans twee wegen ope- VRIJ VEEL BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Vrij veel bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige, later wat toenemende Zuidelijke wind- Min der koude nacht, overigens weinig ver andering van temperatuur. 12 October: Zon op 6.59 uur, onder 17.53 uur Maan op 16.41 uur, onder 0.40 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1