Tante Voorgestelde bedrijfsorganisatie voor de visserij te ingrijpend IJmuidens eerste woningen gereed Gemeenteremigmg nog steeds zwervers-reservoir Visserij- varia) Kwartet in een flat DONDERDAG 14 OCTOBER 1948 IJMUIDER COURANT STEM VAN „DE STICHTING" „Onafhankelijk ambtelijk apparaat dringende eis" De Stichting van de Nederlandse Vis serij heeft aan de leden van de Tweede Kamer een adres gericht inzake het wets ontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Het organisatorisch leven in de visserij, aldus het adres, is nog in volle ontwikke ling. De overkoepeling van de verschillen de takken van visserij is eerst kort geleden tot stand gekomen en nog nauwelijks ge consolideerd. De Stichting vraagt zich der halve af. of 't niet te ver gaat reeds nu voor de visserij een publiekrechtelijke bedrijfs organisatie te overwegen in die zin, dat het bedrijf zelf verordeningen gaat uitvaar digen- Veeleer gaan de gedachten van de Stich ting uit naar een zodanig begin van be drijfsorganisatie, dat aan de samen te stel len lichamen aanvankelijk slechts advise rende bevoegdheid wordt gegeven, welke na verloop van tijd, indien de nieuwe lichamen als adviesinstanties hun reden van bestaan hebben bewezen, omgezet zou den kunnen worden in lichamen met ver ordenende bevoegdheid. Daarnaast zouden de bedrijfsbelangen gestimuleerd kunnen worden door verbindendverklaring van ondernemersovereenkomsten. Alle krachtens het wetsontwerp in te stellen lichamen, zo gaat het adres verder, hebben tot taak een het belang van het Nederlandse volk dienende werkzaamheid van het bedrijfsleven te bevorderen, als mede het belang van het bedrijfsleven en de daartoe behorende personen te beharti gen. Daarenboven kan ingevolge artikel 36 van de raamwet krachtens wettelijke rege ling medewerking tot uitvoering door de sociaal economische raad worden gevorderd en ingevolge artikel 94 van het wetsont werp krachtens wettelijke regeling of vol gens een verordening van een hiërarchisch hoger lichaam met verordenende bevoegd heid de uitvoering van de desbetreffende wettelijke regeling of verordening door een lager orgaan worden gevorderd. Meer werkelijkheidszin gevraagd. Het zou volgens de Stichting van meer realiteitszin getuigd hebben, indien de be drijfsorganisatie uitsluitend tot doelstelling gekregen had de belangen van het bedrijfs leven en daartoe behorende personen te be hartigen en de staat, als vertegenwoordiger van het algemeen belang bij uitstek, de taak op zich zou nemen om ervoor te zor gen, dat hetgeen door de bedrijfsorganisa tie wordt vastgesteld, niet in strijd zal zijn met het algemeen belang, zoals de staat dit ziet De Stichting is van oordeel, dat de arti kelen 36 en 94 van het wetsontwerp een steen des aanstoots zullen worden; indien immers de verschillende publiekrechtelijke lichamen gedwongen kunnen worden om maatregelen door te voeren, welke in de ogen van een meerderheid van bedrijfs- genoten als niet juist worden beschouwd, zal er een verwijdering ontstaan tussen een dergelijk, lichaam en de kring der daar onder véllende bedrijfsgenoten. Na aanneming van het wetsontwerp zou den instituten ontstaan, waarin men tracht een ordening van het bedrijfsleven van bovenaf en van onderop met elkaar in har monie te brengen. De Stichting betwijfelt of harmonie op deze wijze kan worden verkregen. „Kiescolleges" niet in tel. De Stichting zou het daarheen geleid willen zien, dat de bedrijfsorganisatie waarachtig gaat steunen op de bestaande organisaties in het bedrijfsleven. Zijn de sociaal economische raad en de besturen van de verschillende „schappen", zoals in het wetsontwerp bedoeld, eenmaal samen gesteld, dan zijn alle bevoegdheden aan deze instituten overgelaten, met als gevolg, dat daarmede tegen de gedachtengang der Stichting in de taak van de vrije organisa ties practisch zou zijn beëindigd en daar mede deze organisaties gedegradeerd tot „kiescolleges". Het wil de Stichting voorkomen, dat hier een constructiefout in de bedrijfs organisatie ligt, welke is overgenomen uit de „Duitse" constructie, welke ook de huidige „bedrijfschappen" op 't ge bied van de voedselvoorziening eigen is. Onvoldoende wordt onderscheid ge maakt tussen de verordenende be voegdheid en de uitvoerende taak van de nieuw te richten lichamen. De Stichting meent, dat als klankbord de verenigingen moeten worden inge schakeld, waarop het gebouw van de bedrijfsorganisatie zal worden opge trokken. Dit is in de visserij eenvoudig te bereiken, omdat aan werkgevers zijde voor elke tak van visserij een af zonderlijke vereniging bestaat, in wel ker algemene vergadering het oor deel van het bedrijf kan worden vast gesteld. Dit zou tevens aansluiten op de praktijk, welke tot nu toe in organisatorisch ver band werd gevolgd. Aan werknemerszijde zijn voor de tak ken van visserij, waarin werknemers aan het productieproces deelnemen, eveneens representatieve organisaties aanwezig. In de door adressanten gevolgde gedachten- gang zou inschakeling van de Stichting van de Arbeid noodzakelijk zijn. Strikte verordeningen nergens te vinden. Er schuilt, volgens de Stichting, een zeker gevaar voor de gehele bedrijfs organisatie in, dat nergens met zoveel woorden in het wetsontwerp wordt ge zegd, dat door publiekrechtelijke lichamen van hogere orde niet zal worden ver ordend. wat door lager gestelde lichamen kan geschieden. Verwacht kan worden, dat de belangen van de verschillende groepen het best gediend zullen worden in die licha men, die het dichtst bij de bedrijfsgenoten staan, met nam,e in de bedrijfschappen. De werkgevers in het productschap vor men daarentegen geenszins een eenheid, gezien de tegenstelling die er meestal be staat tussen vissers-reders en handelaren- verwerkers. Zou in het wetsontwerp worden vastgesteld, dat het productschap slechts regelingen kan treffen, die niet door hoofdbedrijfschappen en bedrijfschap pen kunnen worden geregeld, dan zouden vele botsingen reeds van te voren zijn voor komen. Pleidooi voor departementale reconstructie. Het vraagstuk van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie heeft, aldus het adres, voor de visserij tenslotte een aspect, dat wellicht niet geidt voor het overige Neder landse bedrijfsleven. In de huidige depar tementale Visserij- en Voedselvoorzienings organisatie voelt de visserij zich niet op haar gemak bij en naast de grote en mach tige Landbouw. Varen en vissen hebben in deze oude bedrijfstak haar eigen aspecten en eisen ambtelijke organen met duidelijk aangegeven competentiescheidingen. Tot nu toe staat het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening op het standpunt, dat voor de hervorming van de departementale organisatie voor de visserij de toekomstige bedrijfsorganisatie moet worden afgewacht. De Stichting vraagt zich af, of dit wel juist is. Naar haar mening is het vraagstuk van de organisatie van het overheidsapparaat voor de visserij niet minder urgent dan dat van de bedrijfs organisaties. Een zo onafhankelijk mogelijk ambtelijk apparaat is een allereerste eis. Het ligt niet in de bedoeling van de Stichting thans suggesties in de richting van de ambtelijke organisatie te doen; wellicht zal binnen afzienbare tijd een af zonderlijke nota daarover worden opge steld. Het adres is ondertekend door de voor zitter en secretaris van de Stichting van de Nederlandse visserij de heren J. H. Kiewiet de Jonge en H. A. H. Kranenburg. Jaarvergadering Hoogoven- harmonie Het corps komt ook naar IJmuiden De Hoogovenharmonie hield Woensdag avond haar jaarvergadering in het Staten- huis aan de Zeestraat te Beverwijk. De penningmeester, de heer B. Los, kon op een gunstig jaar terug zien, getuige het batige saldo van de verenigingskas. Het jaarverslag van de secretaris, de heer P. Wapenaar, getuigde van een gezond verenigingsleven. De aftredende bestuurs leden de heren Los en Wapenaar werden herkozen, zodat het dagelijks bestuur als volgt is samengesteld: M. Bal voorzitter; P. Wapenaar secretaris; B. Los penning meester; M. Huider, A. Hendriks en C. v. d. Bos commissarissen. Op 4 November zal de Harmonie haar eerste winteruitvoering geven in het Luxor-Theater, een tweede uitvoering zal in Februari plaatsvinden in IJmuiden, waarna het seizoen wordt besloten met een derde uitvoering in Maart, in samenwer king met het gemengde zangkoor van Hoogovenslaten D.Z.T.V. De heer M. Bal besloot deze geanimeerde vergadering met de mededeling dat er po gingen in het werk gesteld zullen worden, enkele nieuwe instrumenten aan te schaf fen, en hij sprak zijn vertrouwen uit in de toekomst, onder leiding van de nieuwe di rigent, de heer v. a. Peet. KINHEIM TREKT De voetbalvereniging „Kinheim" krijgt er weer twee nieuwe leden bij. Van „V.V.B." heeft S. Keizer en van „Slanfries" M. Steg overschrijving aan de K.N.V.B. naar de club der geel-zwarten aangevraagd. HOOGWATERTIJDEN Donderdag 14 October: 1.37 en 14.04 uur. Vrijdag 15 October: 2.20 en 14.39 uur. Juweeltjes tussen Houtman- en Warmenhovenstraat Helder wit steken de muren van de zeven woningen aan het begin van de Houtmanstraat af tegen de blauwe herfstlucht. Het rood der daken com pleteert de symphonie in rood-wit- en-blauw en zelfs de zon schijnt er zin in te hebben deze Woensdagmiddag. Drie jaar na de oorlog zijn dus de eer ste nieuwe „arbeidershuizen" in IJmuiden gereed gekomen. Zeven juweeltjes, die menigeen jaloers zullen maken. Wie in IJmuiden heeft een huis met een douche-cel, met speciale dampafvoer, gang met tegels, betegelde keukenvloer, open slaande deuren waardoor men op een ter rasje komt, dat door middel van een glazen wand gescheiden is van het buurhuis? Zeegroene en roomkleurige verf op het houtwerk, een artistieke stenen schoor steenmantel, een gangmuur afgewerkt in beton-emaille, bovenlichtramen boven de deuren Practisch zijn deze huizen van de keu ken-kamer tot de vliering toe. Niet tot en met de vliering, want om hier een planken vloer te maken, dat kon Bruin niet trekken. De stenen schuren hebben in de linkerhoek een stenen kolenbergplaats, met schep- gelegenheid in het ipidden ervan. De huizen aan de „Houtmanstraat" zijn klaar, zo werd er gezegd. Dit is eigenlijk niet helemaal waar, want de entree is aan de achterkant, naast de keuken en in de Warmenhovenstraat. Maandag trekken de eerste gezinnen in deze nieuwbouw. Zeven grote gezinnen en het is te wensen dat de aanstaande bewo ners het op prijs stellen in deze keurig afgewerkte huizen, te mogen wonen en dat zij het plantsoen dat de gemeente voor de openslaande deuren zal aanleggen, zullen ontzien. Er gingen vandaag geruchten over een zwart kolenfornuis met al wat daarmee annex was. Maar de Woningbouwvereni ging heeft hier een stokje voor gestoken, wat alleen maar kan worden toegejuicht. De dames van de Algemene Vrouwen bond, die over de practisehe inrichting van de huizen met architect Hoosemans rugge spraak hadden gehouden, hebben meteen van de gelegenheid gebruik gemaakt om Woensdag ook de andere typen huizen in ogenschouw te nemen. De hoogbouw met de zeer geriefelijke en zonnige bovenwoningen, waar vooral de „diepe kasten" hen deden watertanden. De benedenhuizen in dit complex hebben naast de vijftien a twintig treden hoge op gang een aparte fietsenbergplaats aan de straat. Snufje. Het portaal, boven aan de trap, die naar de bovenwoningen leidt, twee huisdeuren komen op dit portaal uit, wordt verlicht door een lamp, die aangesloten is op het straatnet. Wanneer dus de lantarens wor den ingeschakeld, gaat deze portaalver lichting automatisch branden en blijft licht geven tot in de morgen de straatverlichting dooft. In de huizen met erker en bovenbalkon- netje in de zijstraten vond de uitvinding van de bovenaanrechtkastjes. die naar beneden toe schuin inlopen, grote bijval. Het probleem van „kromstaan en hoofd- stoten" is hiermee geheel en al onder vangen. De twaalf „zakformaathuisjes" voor ouden van dagen zullen verder mede door de comfortabele ligging, aan menig rus tend echtpaar een „goede oude dag" be reiden. Dan zijn er bij de 268 huizen nog wo ningen waar de zon alleen maar rijkelijk in de slaapkamer kan doordringen. Om te ondervangen dat de huiskamer aan de Noordzijde van warmte verstoken zou blij ven, heeft men inplaats van een muur een groot glazen schot als afscheiding tussen de kamers gemaakt. Zo is er voor „elck wat wils" zoals ar chitect Hoosemans terecht opmerkte. De enige voorwaarde om in dit huizen paradijs te worden toegelaten is dat men lid moet zijn van de Algemene Coöpera tieve Arbeiders-Woningbouwverenigingen en dan nog moeten de omstandigheden mo menteel zodanig zijn dat door de verhui zing naar het nieuwe huis, het oude vrij komt, zodat daar weer ruimte komt voor anderen. De dames Schooten en Van der Horst, die de rondgang maakten, vonden ondanks het vele goede, dat alles nog niet „in kannen en kruiken" was, verbeteringen kunnen altijd worden aangebracht en een vrouw is nu eenmaal moeilijk tevreden te stellen, voornamelijk als het budget niet al te overvloedig is en men derhalve moet roeien met de riemen die men heeft. Tekening in de onderlinge D.C.IJ.-competitie De onderlinge damcompetities van de dam club IJmuiden vorderen reeds en er begint in de verschillende klassen reeds tekening te komen ten aanzien van de kampioens- candidaten. In de eregroep staat al vast dat de strijd om de clubtitel zal gaan tussen vier D.C.IJ. cracks. J. v. Straaten en T. Postma moesten opnieuw een nederlaag incasseren, zodat deze twee spelers wel zullen degraderen. De uitslagen luiden inmiddels: Eregroep: A. Ligthart—J. v. Straaten 2—0; B. DukelH. Laros afgebr.; C. SuykT. Postma 20. Hoofdklasse: G. PostmaH. v. Nieuwen- huizen 20; J. Waalv. d. Gaag 11; J. NanneC. Kaan 20; OttL. Koetsier af gebroken. j Eerste klasse: v. BeienPh. Groen 0—2; Meyerv. d. Bos 02; J. BroekK. Groen 0—2. Junioren: F. EffernH. Langbroek 02; K. GroenR. de Boer uitgesteld; J. Dijkhuizen v. Vuren 20; Ten NapelN. Groen 02; B. GroenP. v. Eerde 11. Dinsdagavond worden de competities ver der gespeeld. Voor de eerste klasse clubcompetitie Haar lem en omstreken speelde de Haarlemse Damclub 2 tegen 't tweede tiental van IJmui den. Laatstgenoemde vereniging verscheen met slechts negen spelers en hel D.C.IJ.-tien- tal verloor mede daardoor zijn eerste wed strijd in deze competitie met 146. Dinsdagavond speelt het eerste tiental van D.C.IJ. legen Jozef Blankenaar in hötel Kennemerhof. IJmuiden-Oost ,Hinderpa!en voor wereld-eenheid" In de bovenzaal van het Rex-theater hield Woensdagavond de heer G. Piet, ver tegenwoordiger van de Watch Tower So ciety, voor een betrekkelijk klein gehoor een lezing over het onderwerp: „Het over winnen van hinderpalen voor wereld eenheid". Reeds in de vroegste tijden heerste er in de wereld verdeeldheid, zei de spreker. Zelfzucht wierp telkens eenheidsbewe gingen na korte of lange tijd omver. Ook nu weer is er een geweldige politie ke en eveneens een grote religieuze ver deeldheid. De Volkenbond faalde op poli tiek terrein na 1918. Ook nu zullen volgens spreker noch de Verenigde Naties, noch het in Amsterdam gehouden Wereldcon gres der Kerken een ware eenheid kunnen bewerkstelligen, als deze niet ontstaat uit de liefde voor de Schepper dezer wereld. Velsen-Noord Buurtvereniging „Watervliet"' groeit Het blijkt de buurtverenigingen in Vel sen-Noord nogal naar den vleze te gaan, want „Watervliet", die in clubgebouw „Kindervreugd" haar jaarvergadering heeft gehouden, mag zich in een toenemen de groei verheugen. Dit deelde de voorzitter de heer Joh. Klein in zijn openingswoord mede. Dank zij de activitéit van het bestuur, dat de nieuw gevestigde bewoners in het nieuw gebouw de gedeelte van deze buurt onmiddellijk opmerkzaam maakte op het bestaan van „Watervliet", konden niet minder dan 65 nieuwe leden worden ingeschreven. Het totaal kwam daardoor op 315. De heer J. Helemich, secretaris, maakte in zijn jaarverslag melding van de gehou den uitvoeringen. De heer B. Kuhfus, pen ningmeester, had de kas uitstekend be heerd en gezorgd voor een ruim batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden B. Kuhfus en G. Voerman bij acclamatie herbenoemd. De eerste uitvoering, een toneelavond, zal op 10 November in het Kennemer Thea ter te Beverwijk worden gehouden en het kinder-St. Nicolaasfeest vindt plaats in combinatie met de andere buurtvereni gingen, eveneens in het Kennemer Theater. Voorlopig is bepaald, dat de volgende „buurt"~avonden worden gehouden in Fe bruari en April 1949. Een gezellige kien wedstrijd besloot deze jaarvergadering. Eerste „buurtavond" van „Wijkeroog" De buurtvereniging „Wijkeroog", die en kele maanden geleden weer tot nieuw leven Het hoekje van Beste kinderen! Deze week ontving ik tegelijk met vele brieven mooie bladwijzers voor onze Oc- tober-wedstrijd. Wat zijn er toch veel mo gelijkheden om een aardig resultaat te krijgen! Ik ben werkelijk nieuwsgierig wie er deze keer met de prijs gaat strijken, want het zal moeilijk worden het mooiste werk er uit te kiezen. Nu de wintertijd weer aanbreekt en het zo gezellig wordt om thuis bij de lekkere warme kachel te lezen of iets te knutselen, herinner ik me opeens een aardig kunstje, dat jullie eens moeten doen. Het is heel gemakkelijk en eenvoudig te maken: van een vierkant stukje papier knip je voor zichtig een spiraal (al maar in het rond tot je een cirkeltje overhoudt), je neemt een flinke aardappel en snijdt die midden door en je vraagt of je van moeder voor een poosje een niet te lange breinaald (zon der knopje) mag lenen. Nu zet je de aard appel op een stukje papier van dezelfde grootte ongeveer als het doorgesneden vlak ervan en het hele gevalletje dan voorzich tig op de kachel. In de halve aardappel steek je rechtop de breinaald en bovenop de punt van de naald komt de geknipte spiraal te hangen. Als je nu even wacht, (de punt van de naald moet je even zachtjes in het papier drukken, zodat de spiraal in evenwicht blijft hangen en nergens de breinaald raakt) zal door de opstijgende warmte je spiraal gaan draaien en krijg je een aardig molentje. Vooral als je de spiraal nog mooi kleurt aan beide kanten met verschillende felle kleurtjes is het een aardig gezicht. Vertel jullie me eens of het kunstje gelukt is? En nu gauw naar onze brieven. ROZEKNOPJE stuurde mij haar boeken lijstje toe. Je prijs is al op weg na^r je toe, hoor. Zou je mij een plezier willen doen? Ik ben namelijk in de war geraakt met je naam, zoals je al schrijft. Wil je me die is gebracht, kan reeds thans een „buurt avond" in het vooruitzicht stellen. Dit wordt een toneelvoorstelling op Za terdag 11 December in het Kennemer Thea ter te Beverwijk met medewerking van de R.K. Toneelvereniging „Opwaarts" te Vel sen-Noord onder regie van de heer J. W. Schoot. Opgevoerd zal worden het toneelspel van Gerard Nielen: „De man, die terugkwam". HOND EN WET Een martiale vertegenwoordiger van de wet met een onaanzienlijke hond aan zijn zijde is sinds jaar en dag geen ongewoon verschijnsel in de gemeente Velsen. Sinds de politieverordening werd gewijzigd, zodat „loslopende hon den" een vrijwel zekere dood aan de electrische kabels in een loods van de gemeentereiniging tegemoet gingen, wanneer tenminste de eigenaar zich niet binnen twee maal vier-en-twintig uur aanmeldde, hebben de agenten van Santpoort bijvoorbeeld onvermoeid jacht gemaakt op alles wat al blaffend rondliep zonder aanwijsbare baas of bazin in de buurt. Dat daarbij honderden hondebeesten het tijdelijke met het eeuwige verwisselden, hebben wij onlangs met officiële cijfers bewezen, maar desondanks is de bron van dit dierenleed: de nonchalance van vele hondeneigenaren ten opzichte van de „slip pertjes" hunner viervoeters blijven vloeien Bof en pech. Op 17 September verliet de Perseus IJmuiden naar de kustvisserij. Met de gevangen vis werd in Grimsby ge markt, waarvoor f 8500 werd besomd. Er werden weer kolen, proviand en ijs gela den voor een nieuwe reis en Woensdag middag was de trawler in IJmuiden binnen. De Perseus had een mooi schip vis ge vangen. Was dit een bof, de bemanning had pech met het verspelen van twee netten. De Hornrif kan sinds Maandag niet uitvaren wegens gebrek aan matrozen. In dien een viertal vaklui zich meldt gaat de Hornrif weer vissen. Veel verse. Woensdag was er van de trawlervloot een zeer grote aanvoer van verse haring. Voor de export werd ge kocht voor Duitsland en Tsjechoslowakije. De prijs van de haring was iets beneden het maximum. en vooral uit Santpoort komen nog dage lijks de honden „onder geleide" bij de ge in een hok, compleet met „ontspannings ruimte" en dan wacht de pijnloze dood door een electrische ontlading. De Velsenaren, die in de buurt van deze hondenvergaarbak wonen hebben menig maal hun ontstemming geuit over het la waai, dat sommige zwervers veroorzaakten en de Willemsbeekwegbewoners, die een asyl van de dierenbescherming aan de kim zien (wanneer althans de procedure, die over dit onderwerp loopt, een voor de Dierenbescherming bevredigend verloop heeft) zijn nu reeds in de pen gestegen, om hun angst voor nachtelijke concerten aan de gemeenteraad kenbaar te maken. Goede verzorging. Van verschillende zijden is critiek uit geoefend op het beleid van de zijde der Gemeentereiniging ten aanzien van de op gepikte honden. Wij hebben echter kunnen constateren, dat de dieren goed verzorgd worden, in ruime verblijven zijn opgeslo ten en zoveel kunnen eten, als hun vaak lege maag toelaat. Bovendien zijn de ambtenaren, die het toezicht over deze die ren houden, in de eerste plaats mensen en als zij een gevonden hond, die eigenlijk geëlectrocuteerd moest worden, het leven kunnen redden, dan zullen zij het niet laten. Zo is er op het ogenblik een vrien delijke collie op het terrein der reini ging, waarvan men hoopt, dat hij voor de 2 x 24 uur uitstel van executie via de politie, een baas zal vinden. Ander zijds worden vervuilde, zieke of ge wonde zwervers, zonder uitstel afge maakt. Het is nog niet bekend, hoe de situatie zich straks zal ontwikkelen, wanneer het asyl er eenmaal is vermoedelijk zal men veel minder gauw tot afmaken overgaan, dan thans door plaatsgebrek noodzakelijk is maar in ieder geval blijft het voor werkelijke dierenvrienden geboden, hun honden niet zonder toezicht de straat op te sturen. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels 77) Een flat inrichten? Manny, waar heb je het over? Over mijn flat! De flat van Max en mij. Ik wilde jullie er later over vertellen. Zié je, Max en ik gaan trouwen en we zul len natuurlijk ergens moeten wonen. Max stond op uit zijn stoel bij het vuur en ging naar haar toe. Hij boog zich een ogenblik over haar heen en keek diep in Marianne's ogen. De stralende liefhebben de tederheid in haar ogen ziende, kuste hij haar innig op haar mond. En zich oprich tend, zei hij: Ik voeg graag mijn woorden van dank bij die van Manny, Oom Douglas. En wij hopen, dat u bij ons zult komen logeren, als de flat geïnstalleerd is. Graag, m'n jongen. Maar ik denk, dat ik terug zal zijn in Amerika, lang voordat jullie dat voor elkaar hebt. Ik vertrek bin nenkort weer en hoop een paar van jullie mee te nemen. Een paar van ons mee te nemen? Ik begrijp nietwie Wie anders dan Bill en die kleine Judith daar! Maar, maar.... begonnen Ruth en Ginette tegelijk, terwijl Marianne met grote verbaasde ogen in zijn richting staarde. Het is allemaal in orde, zei Bill, lachend naar hun verbaasde gezichten kij kend. Hij kidnapt ons niet. We gaan vrij willig met hem mee. Begi-ijp je, Oom Douglas wordt helemaal modern, als hij in Amerika terug komt, en koopt een vlieg machine. Ik word zijn piloot. We hebben het enige tijd geleden al eens besproken, maar ik heb toen gezegd, dat ik Engeland onmogelijk kon verlaten, voordat Ruth klaar was. Maar hij biedt me zo'n ruim salaris in de nieuwe baan aan, dat ik geld over zal kunnen blijven maken, en nu iedereen vijfhonderd pond achter zich heeft, geloof ik wel, dat jullie het niet erg zult vinden, als ik met Oom Douglas mee ga. Met Judith natuurlijk. We kunnen nu eigenlijk dadelijk gaan trouwen. Grote genade, zuchte Ruth, wacht als jeblieft eens even. Mijn hersens kunnen dit allemaal niet in die vaart verwerken. Jij gaat met Judith naar Amerika, en Manny gaat trouwen. Wat doe je met je zingen, Manny? Blijf je optreden? Ik weet het niet. Ik heb nog geen plannen gemaakt, behalve, dat ik met Max ga trouwen, zodra ik weer gezond ben. Ik zal doen. wat Max het beste vindt. En ik zal gelukkig worden. Ze keek op naar Max en haar mond vormde een kus. Judith stond op van de divan. Ga hier zitten Max, naast je bruid en houd haar hand vast. Ik voel me hier niet meer op m'n plaats. Ik had mijn eigen nieuws eigenlijk tot morgen willen bewaren, begon Ruth opnieuw te spreken, omdat ik dacht, dat het nogal wat verrassing zou veroorzaken. Maar het is niets bijzonders meer na die wonderlijke opeenvolging van onthullingen. Ik wed, dat we het allang weten, zei Bill grijnzend. Je gaat met John trouwen, dat wil je ons toch zeker vertellen. -Hoe kon je dat weten? Ja, dat is het werkelijk. Maar niet vóór dat ik mijn exa men heb gedaan. Eerder kan niet. Èn John gaat een praktijk in Kingsea overnemen en we zulien gaan wonen in de flat en Maggie zal voor ons blijven zorgen. Het lijkt me een goed en degelijk plan. Het is een pracht plan! Iedereen wilde Ruth omhelzen en Ginette en Judith omhelsden ook John, die hiermee bijzonder in zijn schik scheen te zijn. Ik ben blij, dat jullie de flat aanhoudt, zei Ginette. Ik neem aan, dat Manny en Max daar ook zullen blijven wonen, totdat ze een eigen huis gevonden hebben. Grap pig, er zal dan weer een kwartet in de flat wonen. Er schijnen altijd vier mensen in te moeten leven. Ze keken haar allen aan en Ruth zei: Lieve Ginny, voor iedereen schijnt alles geregeld te zijn, behalve voor jou. Wat ga jij doen? Ga je terug naar je baan en blijf je bij ons in de flat wonen? Nee, zei Ginette, en haar gezichtje was blozend en haar ogen straalden. Ik ga morgenochtend onmiddellijk een telegram zenden met een inhoud, waarop iemand onmogelijk nee kan zeggen. Ik heb mijn be sluit genomen, terwijl jullie zaten te pra ten. Ik ga telegraferen: „Trouw niet met iemand anders, want ik ben onderweg naar je, en zou het heel erg vinden de bons te krijgen. Stop. Ik houd van je. Stop. Ginet te". Geloof je niet, dat dat een prettig tele gram is voor een man om te ontvangen? Liefje, het is Joel, nietwaar? Ja natuurlijk, wie anders? Hm. Je denkt, toch niet, dat hij even tueel uit dépit met iemand anders getrouwd is intussen? Ginette hief haar hoofd op en lachte. Joel? O nee, vast niet. Begrijp je, we hou den zoveel van elkaar. Oom Douglas, wan neer u uw passage bespreekt, wilt u dan ook een plaatsje op de boot voor mij laten boeken? Ik vind, dat dit allemaal gevierd moet worden, zei Oom Douglas met een brede glimlach. Ik was niet van plan het voor morgen te verklappen, maar er staan nog enige flessen champagne bij vrouw Mara- dick in het bronwater. Bill sloop weg om de flessen te halen en een ogenblik daarna stonden ze allen met geheven glazen. Beseffen jullie, zei Ginette, met een bijna verschrikte blik op haar gezichtje, dat we nu allemaal familie van elkaar zijn, of op het punt staan het te worden. Ik wil .hierop drinken. Op onze familie, die naar ik hoop met de jaren zich uit moge breiden en nooit kleiner worden. Ze dronk haar glas in één teug leeg en wierp het met een uitdagend gebaar over haar schouders. Het viel in scherven tegen de schoorsteenmantel. Op de familieband, vielen alle ande ren haar bij. In een hevig gerinkel van scherven kletsten zeven glazen kapot in de haard. In de oude boerderij, die daar zo rustig in de vorstige winternacht tegen de heuvels aan lag, weerklonk nog lange tijd het ge luid van vrolijke stemmen en gelukkige lachjes. EINDE. nu nog eens geheel opgeven m jaardagsdatum en adres erbi'p ]e Ver* Ook van ZOMERKLOKJE '0„ zelfde graag ontvangen, dan is ,u in orde en komen er geen »W meer. KOBOLDUS schrijft, dat ;e het erg druk krijgt met haar huiswerk^11 zelfs, dat Tante Els wel een"™ 1,,k brieven zal krijgen dan ander, n zo leuk Koboldus, maar ia hot, ,1Sn'et vóór, hè? Nu en dan vertel 'je me H ga3t eens in een extra lange brief altar-®4** wat je hebt, afgesproken? Een nieuweling is deze keer SPncw,. die natuurlijk hartelijk welkom is leuk postpapier heb jij, SpineuMi'v! 50 mpet er wat netter op schrijven k! 11 zit toch al in de derde klas? Hoern? je zusjes? Vertle je me nog eens?!11"1 je verre reis? Ging je met de b»u ,!1 de trein? 000101 met BROMELIA zorgde voor een divv.v Dat zag er netjes uit, meisje ja h,,!' Zondag nog een echt cadeautje herfst, die zomerse dag. Misschien k™ wel weer eens een raadsel in ons ffi zoals nij bedoelt, hoor. ZEEMEEUW heeft zijn leven get,..,,, wat zijn brieven betreft, geloof ik j,j Tante Els feliciteert: APHRODITE en SPERWER, ju twee Zaterdag jarig zijn; ZUIDEwS die haar verjaardag Zondag vieren en SPITSNEUSJE, die volgende Lï Woensdag de „jarige job" wordt No'j vele jaren, hoor nichten en neef! nu tenminste een gezellig lang verhaal ze schreven. Leuke naam heeft je zusje Zoeken jullie die eikels voor de varkeiu of zo maar? Er zijn er dit jaar een hele boel, hè? BLAUW DRUIFJE handwerkt erg gra» lees ik in haar brief. Vooral als je iets voor jezelf mag maken, is dat erg leuk, vind 1# niet? Ik kan me voorstellen, dat jullie een heerlijke dag gehad hebben, Zondag, Je kon haast je zomerjurk nog wel aan, zonder mantel. Van SPERWER kwam de laatste brief niet zo heel netjes geschreven, maar als vanouds gezellig. Je favoriet V.S.V. „doét" het goed dit seizoen; zoveel heb ik wél be grepen uit de voetbaluitslagen, al heb ik er veel minder verstand van dan jij. Fijn, dat jullie schoolfilm krijgen, maar vermoede- lijk vind jij het nog prachtiger, dat je in het adspiranten-elftal van I.E.V. meespeelt, En hiermede is de brievenbus weer leeg! Tot volgende week! TANTE ELS. Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. Voor jonge hersens De oplossing van het vorige weekraadsel was: PADDESTOEL (p, la, bad, zaad, besse- struik, teer, oor, es, 1). Goede oplossingen kwamen van: ZEE MEEUW en BLAUW DRUIFJE. Het nieuwe raadsel In de onderstaande vijf zinnen heb ik bloemennamen verborgen. Misschien is de jouwe er ook wel bij. Zoek ze maar eens! Op het gras, terwijl je speelt! Wat loopt papa ver het bos in! Ik telde er wel duizend, schoon mijn moeder het er niet mee eens was. Haar Tiroolse ringetje was ze na een dag al weer kwijt. In het stulpje zei het kind: „Ik heb vel» lieden op ons pad gezien." Beverwijk Uitslagen B.C. „Klaver Twee" De bridgeclub ..Klaver Twee". 0— ling van Hoogovenstaten, heeft Dinsdagavond de wedstrijden om het clubkampioenschap voortgezet. De uitslagen luidden: Groep A: 1. heren Hendriks—Brtelsman 21% m.p.; 2. heren Worts—Wegman 19!i m.p,; 3. heer en mevrouw Vollaerts 19 m.p.; 4. me vrouw Wegmanheer Spanjaard 18H nrnp.; 5. heren BosmanEekhout 17% m.p.; 6. heren v. d. GeerMinneboo 16 m.p.; 7. heren Holle man—Veenstra 14 m.p. Groep B: 1. dames Hamel—Plooi 26 m.p: 2. dames BrouwerSlaats 23% m.p.; 3. heren KlesserOosterhout 19 m.p.; 4. en 5. mevr. Doeveheer Geritse en de heer en mevrouw Schaafsma ieder 15% m.p.; 6. mevr. Kamp huisheer Janssen 15 m.p;; 7. heer en mevr. van Aalst 13% m.p. ACCORDEONVEREENIGING GEEFT HAAR TWEEDE UITVOERING. De Beverwij kse Accordeonvereniging on der leiding van de heer D. Brouwer, zal op Zaterdag 30 October in het Kennemer- Theater haar tweede uitvoering sinds haar bestaan geven. Naast de leden van de ver eniging zelf, verlenen „Brook en Braddy en „De Blondona's" hun medewerking. De conférence is in handen van de heer H. V. d. Berg, die tevens belast is met de ballek ding, waarvoor „The Rambling Serenader de muziek verzorgen. OLYMPISCHE FILM 1948- Onder auspiciën van de Sociale a*ae11^ van de Hoogovens zullen op Woensdag w October, in het Luxor-Theater te Bever wijk, twee avondvoorstellingen worden ge geven van de gekleurde Olympiade-li 1948. De voorstellingen zijn toegankenjK voor leden van het personeel en hun ge en voor leden van „Hoogovenstaten SUPPORTERSVERENIGING „ROOD-ZWART' In verband met de uitwedstrijd, w c de Kennemers Zondag tegen Watergraas- meer in Amsterdam moeten spelen, 0 ig niseert de supportersvereniging n Zwart een autotocht naar Amsterdam. „VRIENDENKRING" WON TE AMSTERDAM EEN PLAQUET1*- Dezer dagen heeft de Beverwijk#, verjasclub de „Vriendenkring een u. strijd gespeeld tegen A.W.V. inAas De Beverwijkers slaagden er in kun «ie» standers pen nederlaag toe te breng eindstand luidde; „Vriendenkring speelpunten, 6 marsen, 16 gewonnen ge wonnen, winstpunten 3363. A.W.V, 30367 speelpunten M», gewonnen, verliespunten 3363. u winnen van deze wedstrijd kwam denkring" in het bezit van ee plaquette.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6