IJmuider Courant Haarlems Dagblad UNO propaganda is te kostbaai Scholenbouw en volksgezondheid Opruiming onder Franse vlees-tyrannen Jjar?an? No. 19066 nennemerlaan 154, TeL Adm. 5437, 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 *gseg-' 1)114 Directeur- -Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Vrijdag 15 October 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom tn «öprcrtitc Tffearlmiatfje courant (Jrato 16$6) CJitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem fest-Europa en de Britse dominions l evenwichtsfactor in de wereld Intenties van de dominion-conferentie te Londen United Press worden achter de de conferentie der dommion- 'v Londen besprekingen gevoerd n tot een machtige groepering iSuropa met de Britse dominions, ,s'i L van de frontvorming tegen ^'2ne Volgens United Press be- ^'frtceenwoordigers der dominions %\rh met de Engelse regering I de volgende doelstellingen: van terug te houden zich tot ritte roepen omdat het eventueel ffiloHer zou kunnen worden zionistische actie in het Verre VS wensen India stevig in het ge- '-,,i is houden. M willen zij alle krachten inspan- Birma terug te brengen in het ge- Ef fort iaar geleden maakte Birma te Ohiti sedert dien het toneel 'pid geweest dat door communisten «Ifrtokt Tenslotte: de organisatie "Sa als een bastion in tweede linie !ÏLj een plan dat ook de aandacht fin hSopperbevel van de Westelijke verlangen om de dominions een rol -nelen* in het afdammen van de S^che vloedgolf was ook te be- -.Tjn' een rede van minister Bevin, Eiken bij een lunch van de Britse -Te' bond van producenten. Bevin aarbij onder andere, dat Engeland '„Hed bouwwerk wil oprichten teza- de Beneluxlanden, Frankrijk en ^dere landen, met het Midden- 'Z Pakistan, India, Zuid-Afrika en AOjst-Azië, om een evenwicht in de Ste verkrijgen en daardoor een ge- l'.ljange vreedzame ontwikkeling te lonesische federalisten u Batavia terug jde gedaan door minister Joekes ■«tRomme en tal van andere autori- -3 vrienden en familieleden zijn Don- jynvond de voornaamste vertegen- aiigers van de federalisten in Indonesië «prekingen met de Nederlandse re- hebben gevoerd, naar Batavia te- 2icerd met het Indiëtoestel, dat om- jas half negen Schiphol verliet. ueaene indruk was dat de bespre- :in Den Haag in een zeer prettige jjn gehouden. "ver3e resultaten welke zij bereikt befa ll vj Anak Agoeng, de minister-pre- van Oost-Indonesië: Nederlandse regering heeft veel be- getcond en wij zijn in het algemeen tevreden. De resultaten werden be- jjna een wederzijds geven en nemen. Si nu een kwestie of de bereikte over- samning ook bekrachtigd zal worden, ■ii ook de Staten-Generaal zich met bereikte resultaten hebben verenigd an wij beslissen wat ons verder te s staat. „Persoonlijk geloof ik, dat het fel alleen reeds veel goed heeft ge- B Wij waren in de gelegenheid de Élandse regering er van te overtuigen, Eok wij creatief willen zijn en uit lij!: het beste voor alle partijen voor- ■Ja Hamid II deelde mede, dat de ré inde republiek op het ogenblik zo rrö is, dat overleg met Djokja over eskte resultaten geen zin heeft. Alge- er de hoop dat overeenstemming !serepubliek zal worden bereikt. Alle ré: met Djokja zal echter door of via iL-.cn geschieden, zodat van een offi- E contact- tussen de federalisten en/of ré-rJe interim regering zijns inziens réutr nabije toekomst geen sprake zal Activiteit in Indonesië os Donderdagmorgen gehouden „rou- rajsdering" van de Commissie van n, 4.» wercj besi0ten aan beide - -2S te doen om maatregelen lie een goede handhaving van -«tand zouden bevorderen. De sugges- «Jllen schriftelijk aan beide partijen Kanis worden gebracht, aldus deelde "oordvoerder van de Commissie van «Diensten mede. Cochran naar Djokja. Amerikaanse lid der Commissie van «Diensten, Merle Cochran, is heden "7.®^. Sjahrir en Darmasetiawan, föevelijk adviseur van Soekarno en jffljjk vertegenwoordiger van Hatta s-jïia, naar Djokja vertrokken. Direct -ifflnst in de republikeinse hoofdstad JShij president Soekarno. Na zijn an Soekarno heeft Cochran een - :~j? gehad met de voorzitter van de de,legatie, Roem. Het is niet -- aldus Antara, wat besproken is. -Mis zegt: verondersteld wordt, dat het 'fv!?n,C(!chran verband houdt met ;'®iie!e hervatting van de republi- rWerlandse besprekingen. ^'blijven1 verscheidene daëen in fede pleegt overval op Me-Kraisjeep is op 12 October «Ml 9,30 uur ten Zuiden van Soe- i.i JeeP met aanhangwagen van - muis beschoten met mitrailleur- ^'as °P weg naar de polikli- -®Mong Kalang, toen uit het beboste r-vuur werd afgegeven. Vijf der in leen verpleegster, twee militairen en van het corps algemene po- ,-,"r°nd. Een mantri-verpleger noi-t- °e'ro^en- Nadat een der ^Politiemannen in een huis in de was verstopt, wisten de overige ®et ^.e ieep door het zij terrein ibfnfl?3 te bereiken. Daar open- ïade vnogmaals het vuur op de jeep, ,d;,00ï-en achterzijde was voor- Jl re4kenen van het Rode Kruis, «t Ru nde de ^eeP in brand te ■?L!-een tegen de bende ingezette ■slilinti °P de v*ucllt gedreven, met fep een dode en een aantal Bevin zeide: „Ik geloof dat we West- Europa kunnen organiseren met zijn directe verbinding met het Midden-Oosten, als we de machtige hulpmiddelen van ons rijk en Afrika kunnen gebruiken, als we tot een sa menwerking kunnen komen met ons grot' dominion Zuid-Afrika, als we de zaken in orde kunnen maken in Pakistan en India als we een juiste positie kunnen handhaver in Zuid-Oost-Azië en als we een goede bij drage kunnen leveren voor het herstel van China. Dan kunnen we met een beetje na denken de positie innemen van een grote evenwichtsfactor tussen Oost en West, en we zouden het juiste evenwicht kunnen vormen voor het handhaven van vrede en voorspoed in de wereld". Sport in niemandsland Volgens het Franse blad Le Monde heb ben Israël en Egypte aan het Palestijnse front te Gaza hun krachten gemeten, niet in het schieten, doch in het voetballen. Twee elftallen, gerecruteerd uit de man schappen van beide vijandelijke legergroe pen, hielden een faire wedstrijd op een geïmproviseerd voetbalveld en er werd een geanimeerd partijtje voetbal weggegeven, dat zonder incidenten verliep. Egypte kreeg na rust een fatale inzinking en moest met 51 de meerderheid der Israëlische voet ballers erkennen. Bernadottes plaatsvervanger ver wijt Israël „dood door schuld" De Veiligheidsraad heeft gisteren weer een zitting besteed aan de Palestijnse kwes tie. De afgevaardigden van Syrië, Rusland en de Oekraine faalden in hun pogingen, de behandeling van de recente schendin gen van het bestand in Palestina door Jo den en Arabieren uitgesteld te krijgen. Hun verzet tegen het in behandeling ne men van deze kwestie motiveerden zij door er op te wijzen, dat de voorlopige agenda niet vroeg genoeg heeft gecirculeerd. De meerderheid van de raad ging echter niet met hen mee en besloot de agenda te aan vaarden en voort te gaan met het aanhoren van een rapport van de fungerende bemid delaar in Palestina, Ralph Bunche. Bunche zeide in zijn rapport dat de dood van Bernadotte te wijten was aan Joodse nalatigheid. Hij adviseerde de Veiligheids raad met klem. de Israëlische regering ten volle voor de dood van zijn voorganger verantwoordelijk te stellen. De Veiligheidsraad werd om half zes ver daagd. Er werd niet medegedeeld wanneer de raad opnieuw voor deze kwestie zal bij eenkomen. Onbehoorlijk Onlangs werd het Potomac-Edisongebouw j j te Hagerstown in de Amerikaanse staat j Maryland uitgerust met een speciale camera om dieven te fotograferen als zij het gebouw i zouden binnendringen. - Gisteren hebben J dieven er ingebroken en de camera mee- genomen. De „Westwal" wordt gesloopt. - Jaren kostte het de Duitsers de versterkingen langs onze kust te bouwenjaren zullen nodig zijn om ze te slopen. In de Buitenreepvan Huis duinen (gem. Den Helder) is men begonnen de zich daar bevindende 56 bunkers en vloeren op te ruimen. - Foto: een knaap van 850 mS beton wordt opgeblazen. Daartoe worden op diverse plaatsen diepe gaten geoord, waarin de springstoflading komt. Nazi nummer één „komt voor" Vandaag zou in München het opperhoofd der Nazis gedenazificeerd worden. Adolf Hitler zou voor de rechtbank ge sleept worden (alleen maar in naam) om dat hij volgens de denazificatie-wet een eersterangs-overtreder is. Bij een veroor deling zou hij tot tien jaar gevangenisstraf kunnen krijgen. Het hof dat aanneemt dat hij dood is, maakt zich om de gevangenisstraf niet erg druk. Beieren wil graag Adolf's bezittingen confisceren om de schatkist een rugge- steuntje te geven. Aan Hitler's „zijde" zal het meisje van zijn dromen „zitten" Eva Braun. Ook zij zou, indien zij in leven was, tien jaar ach ter de tralies kunnen gaan, doch haar be zittingen werden bij die van Hitier gevoegd door de trouwpartij in de Berlijnse schuil kelder en de staat hoopt daarvan te profi teren. Het voorlopig onderzoek heeft echter uitgewezen dat de staat niet veel van de confiskeren om de schatkist een rugge- is nog minder dan 200.000 mark waard. Zijn trotse huis te Obersalzburg is thans een ruïne. De waarde wordt op 9.000 mark getaxeerd. Zijn huis aan het Prinz'Regent plein in München werd op 150.000 mark getaxeerd. Eva heeft ook een huis in Mün chen, doch dit is niet gewaardeerd. Het is aan de bezettingsmacht overgegeven en er woont een Amerikaans gezin in. Hitier heeft aardig wat geld gemaakt met zijn best seller „Mein Kampf", doch de royalties zitten in het buitenland vast. Zo hij al buitenlandse bankrekeningen had, dan heeft men die niet kunnen ontdekken. (U. P.) Discussies in de UN O-commissies Italiaanse staking was niet algemeen Officieel wordt uit Rome gemeld, dat 55 tot 65 procent van ihet millioen Italiaanse burgerlijke ambtenaren van het werk zijn weggebleven uit protest tegen de weigering van de regering om een onmiddellijke ver hoging van de lonen toe te staan. Op het ministerie van Koopvaardij was de staking volledig. Op het ministerie van Arbeid staakte on geveer 80 procent der ambtenaren. Men voegde er officieel aan toe, dat de poging van het algemeen vakverbond om de re geringsdepartementen te verlammen slechts „beperkt succes" had gehad. Het aantal stakers op het ministerie van Landbouw was slechts 20 procent en op het bureau van de eerste minister waren geen afwezi. gen, evenmin als op het ministerie van Binnenlandse Zaken. Het kabinet van premier Alcide de Gas- peri heeft, na de ambtenaren verzocht te hebben „hun plicht te doen" een waar schuwing gepubliceerd dat de regering wgrkwilligen zal beschermen. Guiseppe di Vittorio, de communistische algemene secretaris van het algemene Ita liaanse vakverbond, heeft te Rome in het historische coliseum tegenover 5000 amb tenaren het volgende verklaard: „De re gering is in het ongelijk en moet de conse quenties aanvaarden van deze staking en de andere die nog zullen volgen, omdat de actie volgens plan tot een einde zal worden gebracht." Naar wordt medegedeeld, zul len arbeiders van het trambedrijf een sta king van 24 uur houden. Afschaffing der doodstraf - maar wat gebeurt er in de concentratiekampen Bij de discussie over de verklaring van de rechten van de mens is de sociale com missie der UNO Donderdag toegekomen aan het derde artikel, dat luidt als volgt: „Ieder een heeft recht op een leven van vrijheid en veiligheid." De Nederlandse afgevaar digde prof. De Beaufort verklaarde dat Ne derland in het algemeen met deze tekst instemde, die een zeer korte en duidelijke West-Europees militair hoofdkwar tier waarschijnlijk in Frankrijk Het vraagstuk van de vestiging van het hoofdkwartier der strijdkrachten van de West-Europese Alliantie vormde een voor naam punt van bespreking tijdens het on derhoud dat genex-aal de Lattre de Tassigny in Londen heeft gehad met Montgomery. Verondersteld wordt dat de Franse gene raal heeft voorgesteld, het hoofdkwartier ergens in Frankrijk te vestigen. Aangenomen wordt dat Britse militaire en regeringskringen dit Franse voorstel met sympathie hebben ontvangen. In Londen werd er nadrukkelijk op gewezen, dat een Britse aanvaarding van dat voorstel veel van het misnoegen zou wegnemen dat spe ciaal in hoge Franse legerkringen is ont staan over de benoeming van Montgomery tot voorzitter van de defensieraad. Generaal Rodriguez, de chef van de Portugese generale staf brengt momenteel een bezoek aan Londen, hetgeen reeds aanleiding heeft gegeven tot speculaties omtrent een mogelijke aan sluiting van Portugal bij het gecombineerde verdedigingssysteem der Westeuropese Unie. Senlior Rodriguez (links) met de Britse luchtmaarschalk Lord Tedder, met wie hij gisteren een langdurige bespreking had. verklaring was van de grondrechten van de mens als individu. Niettemin achtte hij het wenselijk de tekst aan te vullen met de woorden: „en onaantastbaarheid", zoals reeds was vooi gesteld in een amendement van Cuba. De bespreking begon met een heftige aan val van de Sovjet-gedelegeerde tegen de Verenigde Staten en Engeland. „Het is on mogelijk te verklaren dat iedereen recht op leven heeft wanneer tezelfdertijd atoom wapens werden geproduceerd", zo zeide hij. Hij stelde verder voor de afschaffing van de doodstraf tot een van de punten van de verklaring te maken. De Franse afgevaar digde en ook mevrouw Roosevelt kaatsten de bal terug door te antwoorden, dat het niet mogelijk is eenvoudigweg te spreken van de doodstraf zonder verwijzing naar de -verschillende manieren waarop mensen kunnen worden gestraft met de dood; er bestaan bijvoorbeeld nog steeds concen tratiekampen! In de economische UNO-commissie ver klaarde de gedelegeerde van Wit-Rusland, dat de lof van dr. Patijn voor het plan- Marshall de ware gevoelens van het Neder landse volk niet weerspiegelde. De Belgi sche afgevaardigde Vos legde een verkla ring af met betrekking tot de ontwikkeling van de douane-unie van de Benelux. Hij verklaarde, dat deze landen een uitbreiding hiervan beoogden tot een economische unie. Hij noemde de beschuldigingen van de Oostelijke delegaties over het plan-Mar shall „volkomen ongerechtvaardigd." Euro pa had dringend steun nodig en deze steun was juist op tijd gekomen, zo zeide hij. Wie anders dan de V.S. zouden die steun hebben kunr.tn geven? Er was in het geheel geen sprake van het opgeven van onafhankelijk heid door het aanvaarden van deze steun. In de commissie voor administratieve aangelegenheden stelden Nederland en België aanzienlijke verlagingen in de be groting voor van de openbare voorlichtings diensten van de UNO. De Nederlandse af gevaardigde de heer Burger was van me ning, dat de afdeling voorlichting de duur ste afdeling was van alle afdelingen der UNO. Volgens de advies-commissie was een bedrag van 6 millioen dollar besteed aan voorlichting, dooh het secretariaat deelde mede, dat slechts 2.8 millioen rechtstreeks voor dit doel was aangewend. De V.S. ver zetten zich krachtig tegen iedere verlaging. Vriendelijk verzoek Zoals wij hebben aangekondigd, is per 1 October de abonnementsprijs per kwar taal verhoogd van f4,— tot f4,25 (per post van f4,50 tot f 4,75). Aan hen die het oude bedrag nog remitteerden, wordt vriendelijk verzocht alsnog f 0,25 over te maken op postrekening 278107 (Haarlems Dagblad.) - Periodieke overschrijvingen die nen in dezelfde geest gewijzigd te worden. Deskundigen geven adviezen op congres voor openbare gezondheidsregeling In Utrecht is Donderdag het tweedaags congres voor openbare gezondheidsregeling geopend, dat gewijd is aan het onderwerp .Plaats, bouw en inrichting der scholen in verband met de gezondheid van het kind". De voorzitter, dr. L. C. Kersbergen, sprak een openingswoord, waarna een drietal sprekers toelichtingen gaf op de door hen uitgebrachte prae-adviezen. De gemeente lijke inspecteur van het onderwijs te Am sterdam, de heer P. Bakkum, die de ver nieuwing van het onderwijs en de moderne scholenbouw behandelde, zeide dat er meer ruimte in de scholen moet komen. In een werklokaal moet het initiatief der kinderen worden aangekweekt. Ir. W. K. van Oppen, vertegenwoordiger van de minister van Wederopbouw, deed enige mededelingen over de verdeling van de 800 millioen gulden, die in de komende tien jaren aan scholenbouw zal worden be steed. De overiheid hoopt in deze tien jaar de achterstand in het aantal scholen te heb ben ingehaald. Voorlopig zal nog met de bouw van semi-permanente scholen moeten worden voortgegaan, maar deze zullen zo spoedig mogelijk worden vervangen door permanente gebouwen. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, sprak het congres toe. Hij betreurde het, dat het onderwijs nog niet voldoende een volkszaak is, dat er bij te weinig groepen van de bevolking belangstelling voor be staat. De vraagstukken die het onderwijs" betreffen moeten leven in het volk en niet alleen op de departementen worden uitge werkt. Dr. W. Lojenga, directeur van de ge meentelijke Geneeskundige- en Gezond heidsdienst te Alkmaar, sprak over de hy giëne van het schoolgebouw. Uit eigen on derzoek was het dr. Lojenga gebleken,- dat practisoh geèn enkel schoolgebouw voldoet aan de eisen, welke men uit medische over wegingen moet stellen aan de lichttoetre- .ding. De vertegenwoordiger van het Belgische departement van Onderwijs, de heer A. van Bogaert, vertelde dat men in België even eens streeft naar hervorming van het on derwijs, meer speciaal van het middelbaar onderwijs. Bijna een eeuw lang is de school de plaats waar onderwezen wordt. De school moet echter worden de plaats der opvoe ding. Alle aandacht moet worden besteed aan de opvoeding, de vergroting van de bewegingsvrijheid en tot het accentueren van de persoonlijke kundigheden. In het licht van deze hervorming wordt ook de scholenbouw bekeken. De laatste prae-adviseur, ir. J. Leupen, hoofdarchitect van Amsterdam, betoogde, dat voorbereiding van plannen voor nieuwe schoolgebouwen moet geschieden in nauwe samenwerking tussen onderwijsman, school arts en architect. Van het schooltype zoals dat voor Amsterdam ontwikkeld is, zullen de kosten 35.000 40.000 per klasse lokaal bedragen. Een veelvoud van vóór de oorlog, maar toch nog sober in verhouding met de nieuwe scholen in Engeland en Zwitserland, die 60.000 per klasselokaal kosten. Miss Solna Joel met haar paard Filus. Samen wonnen zij gisteren de Newmarket Town Plate, de enige Engelse vlakke baan- ren waarin vrouwen als jockeys mogen fungeren. Regeringsverklaring over prijspolitiek De ministerraad heeft, naar „Het Parool" meldt, het besluit genomen, dat binnen kort een regeringsverklaring zal worden afgelegd over de afschaffing en verlaging van de subsidies op eerste levensbehoeften en over de wijze, waarop de regering de gevolgen er van voor prijs- en loonpeil denkt op te vangen. Op het departement van Economische Zaken wordt het stuk thans voorbereid. Het is nog niet beslist, op welke wijze deze regeringsverklaring, die een einde moet maken aan de heersende onzekerheid in den lande, zal worden af gelegd. Ontwerp-W egen verkeerswet is nog steeds bruikbaar Kamercommissie wil enkele bezettingsbepalingen hand haven De commissie uit de Tweede Kamer, die het wetsontwerp „Vervanging van de wet geving nopens het verkeer op de wegen" heeft onderzocht, verklaart in haar verslag dat wettelijke maatregelen uit de bezet tingstijd zoveel mogelijk door zuiver Neder landse dienen te worden vervangen. In het geval van de verkeerswetgeving bestaat daartoe te meer aanleiding, nu een voor oorlogse wet gereed ligt, welke destijds niet meer ingevoerd kon worden. De commissie meent, dat de Wegen verkeerswet in het algemeen nog steeds voldoet aan de eisen, welke men aan een moderne verkeerswetgeving moet stellen. Ongewijzigde invoering zal echter tot be zwaren aanleiding geven en zou in som mige opzichten een stap achteruit beteke nen. De uit de bezettingstijd daterende wegenverkeersregeling bevat immers on danks haar afkomst goede elementen, welke men niet verloren mag laten gaan. Als zodanig beschouwt de commissie in de eerste plaats het beginsel, dat niet alleen de bestuurders van motorrijtuigen, rijwie len en andere rij- en voertuigen aan de verkeersregeling onderworpen zijn, maar alle weggebruikers, ook de voetgangers. In de tweede plaats zou de commissie het niet wenselijk achten, indien de vrijheid van de provinciale en gemeentebesturen tot het geven van aanvullende verkeersrege lingen hersteld wordt. Sedert zeven jaar is deze vrijheid afgeschaft en daarvoor be stonden goede redenen. Het is voor een weggebruiker ondoenlijk zich van alle provinciale en plaatselijke verordeningen op verkeersgebied op de hoogte te houden. DE FRANSE FRANC. In gewoonlijk welingelichte financiële kringen te Parijs werd Donderdagavond voorspeld, dat tijdens het komend week einde hogere wisselkoersen zouden worden vastgesteld voor de Franse franc ten op zichte van het pond sterling, de Belgische franc, de Italiaanse lire en andere niet- omwisselbare valuta. Regering gaat optreden tegen de tussenhandel (Van onze correspondent te Parijs) Een der voornaamste redenen van de roemloze mislukking van het economische saneringsplan van de voormalige Franse minister van Financiën, René Mayer, was zoals wij indertijd uiteengezet hebben dat deze principiële liberaal verzuimde, de potentaten van de tussenhandel tot de orde te roepen. De macht bijvoorbeeld van de „veertig koningen van de biefstuk", die de hele toevoer van slachtvee aan de Parijse abattoirs in handen hebben, bleek toen reeds zo groot te zijn, dat alle prijsvoor- schriften even zovele dode letters bleven. Toen Mayer bovendien besloot de vleeshandel geheel vrij te geven, was het hek helemaal van de dam en schoten de prijzen, sedert Augustus jongstleden, ver ticaal naar boven. De regering had gespe culeerd op de klassieke wet van vraag en aanbod, doch aangezien de vleespotentaten hun beesten eenvoudig vasthielden zo lang de slagers aan hun exorbitante eisen niet voldeden, profiteerden van de vrijheid uit sluitend de enkele tientallen grossiers die, verschanst achter hun monopolie, mil- lioenen stedelingen tyranniseerden. Het 28ste „Plan-Beefteck". Even leek het toen of de nieuwe rege- ring-Queuille de ernst van de situatie in zag. De biefstuk werd tot „piloot-artikel" verklaard, welks prijs als gemiddelde be oordeeld zou worden voor de dagelijkse levenskosten, en een „28ste biefstukplan" werd op stapel gezet. De huisvrouwen, die onaangedaan deze berichten vernamen, meesmuilden een beetje en trokken de schouders op. Thans vragen zij zich met een spoor van opti misme weer af, of wellicht uiteindelijk dan toch Enkele leden van het machtige syndi caat der ossendrijvers zijn nu namelijk eindelijk in de kraag gegrepen. Het is laat en misschien te laat, maar zelfs als symbo- Massaproces in Barcelona Naar de Times meldt, is Woensdag te Barcelona het grootste openbare politieke proces van de laatste jaren in Spanje ge opend. 82 leden van de verzetsbeweging verschenen voor de rechtbank om zich te verantwoorden wegens „moord, terrorisme, sabotage en diefstal met geweldpleging". De organisatie werd gesticht door oud leden van de Franse verzetsbeweging, de „maquis". Het merendeel der beklaagden is communist of socialist. Er zijn ook en kele gematigde republikeins-democraten onder hen. Het proces, dat verschillende keren werd uitgesteld, heeft grote belangstelling in het buitenland gewekt en een groot aantal ver zoeken om clementie en tussenkomst werd tot de Spaanse autoriteiten en buitenlandse consulaten gericht. Verwacht wordt, dat tegen 15 der beklaagden de doodstraf zal worden geëist lische geste was Frankrijk al geneigd deze arrestaties te waarderen. Nadere berichten uit heel Frankrijk mel den thans nieuwe ax-restaties van groot handelaars in vlees, wijn en andere levens middelen, welke doen vermoeden dat de regering eindelijk een strategisch plan tegen deze parasieten tot uitvoering brengt. Men kan haar daarmee slechts feliciteren, want er is geen doelmatiger middel om het communisme te bestrijden dan de oorzaak ervan de verpaupering van het volk op te heffen. En de Franse tussenhandel, vrucht van zwarte markt en bezetting, heeft de laatste jaren deze verpaupering in hoge mate in de hand gewerkt. Amerikaanse mijnwerkers gaan weer ageren John Lewis en de verenigde mijnwerkers hebben voor de vierde maal sedert het einde van de oorlog besloten een actie te beginnen voor nieuwe loonsverhogingen, aldus verneemt de Wallstreet Journal uit Cincinnati. Tijdens de slotzitting van de jaarlijkse bijeenkomst van genoemde organisatie zijn de eisen opgesteld, die in het komende voorjaar bij de onderhandelingen over de looncontracten voor 1949 aan de eigenaars der mijnen zullen worden voorgelegd. Deze eisen houden in: Een werkdag van 7 uur, verkorting van de werkweek van 40 uur tot 35 uur, verhoging van de bijdrage, welke de mijneigenaars in het voorzienings fonds der mijnwerkers storten, van 20 dol larcents tot 30 of 40 dollarcents per ton gedolven kolen, verhoging van de vacantie- uitkering van 100 tot 125 of 150 dollars eri verlenging van de vacantieperiode van IQ dagen tot twee weken. Josjida Japans formateur De vroegere Japanse minister-president en minister van Buitenlandse Zaken Sji- geroe Josjida is door het Japanse parle ment tot formateur gekozen. Maandag ontscheping van de „Groote Beer" Het troepentransportschip „Groote Beer" met repatriërende militairen uit Indonesië wordt in de nacht van Zondag op Maandag in de Amsterdamse haven verwacht. De ontscheping begint Maandag om ne gen uur. TIJDELIJKE OPKLARINGEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Zwakke tot matige, langs de Waddenzee tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. 16 October: 7.06 uur, onder 17.45 uur 17.28 uur, onder 5.00 uur Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1