TAXI Taxi tel 4333 Wijzigingen op de verordening van een straatbelasting Visserij-varia OLD CLOTHES NEW De fatale injectie ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 IJMUIDER COURANT Daar de verordening op de heffing van straatbclasting per 1 Januari 1949 afloopt, dient deze voor die tijd opnieuw vastgesteld te worden. Het is echter gewenst dat er enkele wijzigingen in worden aangebracht. B. en W. zouden de mogelijkheid willen scheppen om de woningen en andere eigen dommen die niet uitsluitend voor de pu blieke dienst zijn bestemd en waarvan de gemeente profijt heeft, in de belasting te trekken om daardoor tot een juister kos- tenoverzicht te komen. Uit de dagen der bezetting dateert een verordening die be paalt dat, wanneer voor op last van de overheid ontruimde gebouwde eigendom men een vergoeding wordt toegekend, geen teruggave van belasting plaats heeft. Aan deze bepaling, gevolg van de evacuatie, bestaat thans geen behoefte meer. Het ligt verder in de bedoeling van het college om, wanneer de gelegenheid zich voordoet, ook in andere belastingvorderingen de aanslag en de beslissing op bezwaarschriften te re gelen in dezelfde zin als in de verordening op het schoolgeld voor het onderwijs aan de gemeentelijke avond-U.L.O. school is aangegeven. (Artikel 11). Zo luidt dan in de nieuwe verorde ning artikel 7 sub. 1: Van de belasting zijn vrijgesteld: de percelen waarvan de gemeente de genothebbende is, voor zover zij uitsluitend gebezigd worden voor de publieke dienst. Artikel 11 luidt thans: Voor de toepassing van de artikelen 297, 299 en 300 der Ge meentewet, treedt de chef der afdeling fi nanciën der gemeentesecretarie of, bij diens ontstentenis, zijn vervanger, in de plaats van de Raad, van Burgemeester en Wethouders en van de Burgemeester. De laatste wijziging is te vinden in arti kel 15, dat luidt: In het kalenderjaar, volgende op het TEL. 5565 TEL. 55«S voor binnen- en buitenland (Adv.) Stormvogels en V.S.V. huren „Schoonenberg" Burgemeester en Wethouders hebben met de besturen van Stormvogels" en „V.S.V." besprekingen gevoerd over het verhuren van het hoofdterrein, compleet met gebruik van tribunes en kleedgelegen heid van het gemeentelijk sportpark „Schoonenberg", voor het voetbalseizoen 1948—1949. Daar deze besprekingen hebben geleid tot een voor beide partijen bevre digend resultaat, wordt de raad voorge steld zijn sanctie te geven aan deze verhuur. Wij verwachten, aldus het college, dat door deze huurovereenkomst de inkomsten uit het gemeentelijk sportpark, voor zover het hoofdterrein betreft, zullen worden verkregen, zoals deze ten aanzien van de exploitatie werden beraamd. Of deze wijze van verhuur, gebaseerd op de ontvangsten van de verenigingen, in de toekomst ge handhaafd kan worden, zullen de uitein delijke financiële resultaten moeten aan tonen. DE VELSENSE ELFTALLEN. Stormvogels-Xerxes. Stormvogels komt als volgt uit: Kraak; Vamden Oever, Broek huizen: Snoeks Jr., Schoorl, Snoeks Sr.; Luppens, Meyer, Goedhart, De Boer, Van Opbergen. Aalsmeer-Terrasvogels. Met een invaller voor Zaal trekt Terrasvogels in de volgen de opstelling naar Aalsmeer: Douma; Kraak, Holman; Akkerman. Dortmundt, Klumper; Röbken, Siegerist, Siebbeles, Cob- ben, Goedhart. Uit het „Watervliet"-kamp Na de serie gelijke spelen, blijkt dat het eerste twaalftal van de korfbalclub „Wa tervliet" er zin in gekregen heeft om nu eens voor een serie overwinningen te zorgen, waardoor de plaats op de ranglijst van de derde klasse N.K.B. gaandeweg beter wordt. De thuiswedstrijd op „Watervliet" tegen Nieuw Flora I, welke ploeg achtereenvol gend^ nederlagen leed, geeft de verwach ting, dat ook nu de beide punten in Velsen blijven, althans wanneer de geestdrift van de laatste wedstrijden is gebleven. Watervliet I is, hoewel op de derde plaats, nog ongeslagen in 3 A N.K.B., zoals de laatste ranglijst aangeeft. De Watervlieters ontvangen Flora met de dames T. Gieze, R. Bakker, C. Broeks- ma, M. v. d. Plas, W. Jansen en J. v. Vught en de heren F. Möhlman, W Berghuis, J. Broeksma, H. Gieze, E. v. Langen en H. v. Someren. Verder wordt de returnwedstrijd Water vliet 4—Watervliet 5 gespeeld, die vorige week onverwacht een zege voor het vijfde opleverde. Moeilijker krijgen het de A-adspiranten tegen de ongeslagen Aurora A-adspiranten en het derde twaalftal gaat verder nog op bezoek bij Onder Ons te Haarlem. VEERTIG MAAL HET BEWIJS VAN s MENSEN SLORDIGHEID Gevonden voorwerpen van 8 tot 15 Oc tober 1948. Inlichtingen: Hoofdbureau van Politie, kamer 4, iedere werkdag, van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzon dering van Zaterdagmiddag. Duif, kussen sloop, herenrijwiel, aardappelentas, zakje (handdoek en zeep), paar wanten, vulpen, jongensjasje, keeshond, muts, poes, jongensblouse, portemonnaie, levensmid delenkaart, ktnderwantje, médaillon, rub ber schort, kinderjasje, vulpotlood, dames- rijwiel, kindercape, ceintuur, kinderzakje, armband (goud?), fitterstang, schoudertas, kleerborstel, halsband met penning 1016, koopmanspqrtemonnaie van wit leder, kin derschoen, autoped, zadeldekje, poppen- wagentje, 3 popp., baret, hoeveelheid hö- teldis' ibutiebonnen, sleutel. Agenda voor Veisen belastingjaar, zendt de Ontvanger aan burgemeester en wethouders een staat met toelichting van de posten der kohieren, welke hij niet heeft kunnen invorderen. Voor zover de posten door de Raad onin- vorderbaar worden verklaard, ontheft dit de ontvanger van verdere pogingen tot in vordering. Deze wijzigingen zullen Dinsdag de Raad worden voorgelegd. Gunning woningbouw De gemeente Velsen heeft na onder handse aanbesteding de bouw van 124 wo ningen op de grond tussen Lagerstraat en Stationsweg gegund aan de N.V. Aanne- mings- en ingenïeursbedrijf „A.I.B." te Gouda. Architect is ir. W. Th. van Harre- veld uit Haarlem en 35 van deze huizen zijn duplexwoningen. De bouw van 109 woningen ten Zuiden van de Kalverstraat is eveneens na onder handse aanbesteding gegund. De fa. G. van Heyst en Zoon is belast met de bouw van 10 huizen. Joh. Res uit Castricum bouwt er 16, J. H. A. Winnubst uit Driehuis 22, C. J. van Heyst 9 en de fa. J. J. Zwager en Zonen uit Amsterdam heeft er 52 voor zijn rekening gekregen. en IJ in ia aden ZATERDAG 16 OCTOBER. Thalia, 7 en 9.15 uur: „Wonderman". Rex, 6.15 en 9.15 uur: „Texas". ZONDAG 17 OCTOBER. Thalia, 3, 7 en 9.15 uur: „Wonderman". Rex, 3, 6.45 en 9.15 uur: „Texas". MAANDAG 18 OCTOBER. Thalia. 8 uur: „Wonderman" Rex. 8 uur Texas" Raadhuis, 912 uur: Spreekuur Wethou der van Sociale Zaken; 10.12 uur: Spreek uur Burgemeester, Velsen-Noord De voetballers voor Zondag De clubs van Noord-Velsen komen Zon dag alle drie weer in het competitie-gareel, nadat de vorige week slechts twee voetbal elftallen het veld hebben betreden: de eerste ploegen van Kïnheim en V.V.B. Werd toen reeds met wijzigingen ge speeld, ook nu zijn weer veranderingen in de samenstelling aangebracht. In „Tussenwijk" krijgt Kinheim bezoek van de afdelingsleiders Alkmaarse Boys, die de geel-zwarten op de voet volgen. De thuisclub heeft de aanvalslinie zo sterk mogelijk gemaakt en nu als center oor A. Prinssen weer kunnen opstellen. Zijn broer H. Prinssen heeft op de rechter vleugel met Starreveld gewisseld. Spil Rem fungeert als linksbinnen en v. d. Steeg als linksbuiten, waardoor v. d. Wateren re serve is. Groeneveld neemt de plaats in als spil en v. d. Wal is rechtsachter. Kinheim verschijnt met: H. B. Daniëls; E. v. d. Wal en S. de Vries: C. de Boer, W. Groeneveld en N. de Ruiter; J. Starreveld, H. Prinssen, A. Prinssen. P. Rem en A. v. d. Steeg. De „Breesapers" kunnen, ondanks de minder prettige voorvallen tegen D.C.O., morgen op „Watervliet" nog volledig ver schijnen, daar de drie weggezonden spelers v. Riemsdijk, Verswijveren en aanvoerder Arisz nog geen bericht van schorsing ont vingen. Bovendien is middenvoor Michel, die wegens blessures enige weken miste, weer terug, maar Vlietstra, welke waarschijnlijk een knieoperatie moet ondergaan, zal wor den vervangen. Het is nog niet bekend door wie. Ook V.V.B. ontvangt de lijstaanvoerders, S.D.Z. uit Amsterdam, zodat de band van de „oude" voorhoede een stevige rugge steun vormt. V.V.B. komt uit met: C. v. Veelen; W. v. Riemsdijk en J. Duineveld; G. v. d. Veldt, M. Arisz en A. Greshof; C. Hoen, H. Ver- swijverèn, N. Michel, N. N. en P. Hooy- donk. De I.E.V.'ers, welke een week rust ge noten en konden nadenken over de slechte stand, gaan naar D.S.S Gebrek aan goed materiaal en reserves noopt I.E.V. herhaaldelijk het elftal te wijzigen, hoe wel de laatste combinatie vrijwel bleek te voldoen. De blauw-roden trekken^ naar Amsterdam met vermoedelijk: J. Roze- meyer; A. Stokman en J. v. d. Vlies; J. Wittebrood, P. v. d. Berghe en A. Timmer; S. Slotemaker, N.N., Th. Koek, J. Schave- maker en P. v. Belle. Weer werd een kind de dupe van onvoorzichtig oversteken Een zevenjarige jongen is Donderdag middag het slachtoffer geworden van zijn eigen onvoorzichtigheid bij het oversteken* van de Wijkerstraatweg. Een zware vracht auto. met oplegger reed hier in de richting van Beverwijk; van de andere kant kwa men enige andere'auto's aanrijden. De jongen wilde tussen deze auto's door naar de overkant van de straat lopeft, maar merkte de vrachtwagen met de oplegger te laat op. De bestuurder van deze auto remde nog sterk en week uit zover als hij kon, maar het ongeluk kon niet meer voor komen worden. De zevenjarige raakte de aanhangwagen, werd tegen het wegdek geworpen en liep daarbij verschillende schaafwonden en een wond boven het oog op. Ook klaagde hij over inwendige pijnen. Een arts verleende de eerste hulp, en adviseerde opneming in het Antonius Zie kenhuis. Dokter Oepts houdt spreekuur in Noord Het is ongetwijfeld de zeer grote ver dienste van de Vereniging „Velsen- Noord Vooruit" dat na amper twee weken de bemoeiingen om in Velsen- Noord een dokter te krijgen succes hebben gehad. Thans kunnen wij mededelen, dat Vel sen-Noord van Maandag 18 October af wederom de gelegenheid heeft zich binnen de eigen grenzen tot een arts te wenden. Dokter Oepts heeft namelijk op die dag en verder elke werkdag des morgens van tien uur tot half elf spreekuur in de appar tementen van de woning Koningsweg 12, welk perceel over het algemeen wel een centrum vormt van de verschillende woon gebieden en nieuwe woonwijken. Al met al is door het onvermoeid wer ken van „Velsen-Noord Vooruit" weer een stap gedaan in de richting van de voor oorlogse situatie. Slotjubileum 1948 bij Van Gelder Aan de jubileareeks bij Van Gelder Zo nen N.V. Kon. Papierfabrieken over 1948, welke in totaal vijftig jubilarissen telde, waarvan negen arbeiders met een veertig jarig dienstverband, is Vrijdag een einde gekomen. De laatste jubilaris dit jaar was de heer J. J. van Roon, thans werkzaam in de formaatafdeling, maar gedurende vele jaren bobineur bij een der papiermachines, die sedert zijn komst aan het bedrijf als 13- jarige knaap nu veertig lange jaren bij „Van Gelder" heeft doorgebracht. De jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en twee kinderen, werd in tegenwoordigheid van de staf van bedrijfs- ingenieurs op het directiekantoor ont vangen en hartelijk gecomplimenteerd door de heer J. Smit, fabrieksdirecteur, die zijn verdiensten in het licht stelde. Als blijken van waardering ontving de jubilaris be halve een enveloppe het vererend getuig schrift alsmede de grote zilveren legpen ning van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en een schriftelijke gelukwens van de hoofddirectie. Ir. T. F. Hubrecht, bedrjjfsingenieur van de papierfabriek, heeft vervolgens de le vensloop van de heer Van Roon aan het bedrijf geschetst. In de formaatpakkerij ervoer de famiile Van Roon eveneens veel belangstelling. De heer R. van Dijk sprak waardering uit voor het werk van de jubilaris. Een prachtige bouquet ging met de welgemeende geluk wensen gepaard. Namens het jubileumfonds ontving mevrouw Van Roon van de heer J. Spronk bloemen en de jubilaris een couvert. IJmuiden Zondagsdiensten VELSEN EN IJMUIDEN. ARTSEN. Uitsluitend in spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag 12 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de artsen P. Brouwer, tel. 4507 en J. Mac Daniël, tel. 4203 voor de „Maatschappij-doktoren". Voor de overige geneesheren neemt waar dokter W. Ant. Oepts, tel. 4023. APOTHEKEN. Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101. VERLOSKUNDIGEN. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur mej. G. P. Zwart, Meeuwen laan 63. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK. In spoedgevallen is van het Zaterdag middagspreekuur af tot het eerste spreekuur Maandag te raadplegen de arts W. W. Muijs van der Moer, tele foon 3450. APOTHEKEN. Zondags- en nachtdienst heeft de Duinwijkapotheek, Populierenlaan 44. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts D. R. Mansholt, tel. 8320, te consulteren van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen. APOTHEKEN. Zondagsdienst vervult de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145. „DE OECUMENISCHE BEWEGING" In het gebouw voor Christelijke Be langen zal Woensdagavond om 8 uur ds. J. O. Norel van Beverwijk spreken over het onderwerp „De oecumenische bewe ging". De Wereldraad der Kerken, die deze zomer in Amsterdam is opgericht, zal on der meer in deze lezing ter sprake komen. ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) Drie jubilarissen bij fle Hoogovens Een drietal functionarissen, de heren M. J. Dobbelaar van het Transportwezen, J. Grapendaal en F. C. Sweeris van de afde ling Kooksovens werden in de schaftloka len van hun respectievelijke afdelingen gehuldigd, ter gelegenheid van het feit dat zij vóór 25 jaren in dienst der maatschap pij waren getreden. Ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter dei- directie, wenste de jubilarissen namens de directie van harte geluk en overhandigde de gebruikelijke enveloppen. Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies had de vererende opdracht om de jubilarissen het gedenkbord en het vererend getuig schrift uit te reiken. Hij deed dit met har telijke woorden van vriendschap en haalde daarbij oude herinneringen op. De jubila rissen en ir. Spies zijn namelijk van de zelfde „jaarklasse" en wel van 1923. De heer W. Wiersma, chef van het Trans portwezen en de heer J. Verswijveren, chef van de daaronder ressorterende afdeling Vervoer, waren de volgende sprekers. De heer Verswijveren deed zijn woorden ver gezeld gaan van een van de cadeaux van de afdeling een leuningstoel waarin de jubilaris, de heer Dobbelaar, loco-machi nist bij het Transportwezen,- na een ver moeiende taak op de locomotief, rug en benen kan strekken. De bij dit geschenk behorende roókstandaard werd door een collega van de heer Dobbelaar, de heer P. H. van Gooi, overgedragen. De heer J. H. Meijer, oud-chef van het Vervoer, had het feest van zijn oude disci pel niet 'vergeten en in hartelijke woorden releveerde hij beider samenwerking. De heer W. Winkelman kwam daarbij de ge lukwensen namens de jongeren voegen, waarna de heer Sj. Tuinstra, collega, op geestige wijze een door hem vervaardigd lied voordroeg. De heer J. Heusden, eveneens loco machinist, illustreerde de gehele huldiging van de heer Dobbelaar met voortreffelijk spel op de accordéon. Bij de huldiging van de heren Grapen daal en Sweeris in het schaftlokaal van de Kooksovens werden de cadeaux overhan digd door de chef der afdeling en door ver schillende collega's. De heer A. C. Kuilman, benzoldistillateur, bood mevr. Grapendaal een fraaie ruiker aan. Een collega, de heer C. Pauwels, volgde met een volledig „nest" alluminium pannen en ir D. v. d. Werff verlichtte het feestelijk versierde podium met een salon lamp, die het huis van het gezin Sweeris zal sieren. Een theeservies was een ge schenk voor de familie Grapendaal. Ir. v. d. Werff, die uitvoerig de loopha nen van beide jubilarissen schetste, bracht daarbij ook naar voren, dat de heer Gra pendaal de eerste beambte bij de Kooks ovens is, die in het jubileumgestoelte plaats neemt. De heer C. Zonneveld, collega, besteeg vervolgens het podium en zijn reputatie van goed en geestig spreker deed een har* telijk applaus onder de huldigers opgaan. Onderwijzer voor voortgezet Lager Onderwijs In overleg met de inspecteur van het Lager Onderwijs, heeft het college van burgemeester en wethouders bepaald, dat het voortgezet gewoon lager onderwijs zal worden gegeven in een of meer afzonder lijke klassen, verbonden aan de F. L. Os- sendorpschool en aansluitende aan het zesde leerjaar. In verband hiermee is het noodzakelijk dat de heer G. Londonck, on derwijzer aan de Jan Lïgthartschool wordt overgeplaatst. PROT. CHR. WERKGEMEENSCHAP VAN DE P. v. d. A. GAAT VERGADEREN Vrijdagavond beleggen de afdelingen Velsen, Velsen-Noord en Santpoort van de Protestants Christelijke Werkgemeenschap van de Partij van de Arbeid een huishou delijke vergadering in de kleine zaal van het Patronaatsgebouw. Spreker op deze bij eenkomst is de Haarlemse wethouder mr. S. C. van der Wall. Nieuw schip voor de Holland-Amerika lijn De Holland-Amerika Lijn heeft na een geslaagde proeftocht overgenomen het s.s. „Soestdijk", gebouwd bij Harland and Wolff Ltd te Belfast. De nieuwe aanwinst, die be stemd is voor de Java-New Yorkdienst, wordt Zondag te Rotterdam verwacht. Een zusterschip de „Schiedijk" nadert op de zelfde werf eveneens zijn voltooiing. De „Soestdijk" wordt evenals de „Schie dijk" voortbewogen door een stoomturbine met een vermogen van 10.500 pk. De lengte van het schip is 151 m„ breedte 19,96 m., laadvermogen 12.433 ton, bruto-tonnage 9592, vaarsnelheid 17 mijl. Het schip heeft zes laadruimen en acht waterdichte schotten. De tanks zijn inge richt voor het vervoer van eetbare oliën. De koelladingruimte bestaat uit zes kamers met een inhoud van 14.531 kubieke voet. Een gedeelte van de voorpiek is ingericht voor het vervoer van latex. Aan boord be vinden zich vier tweepersoons- en vier éénpersoonshutten, voorzien van eigen bad kamer. weer gereed. De motoriogger Heem stede IJm. 53 en de motorkotter Frederika Antonia HD 18 zijn geruime tijd uit de vaart geweest voor het aanbrengen van een nieuwe krukas. In de afgelopen week zijn beide schepen wederom voor de visserij ge reed gekomen. Ketel reparatie. De stoomtrawler Condor IJm. 72 is enige dagen binnen ge bleven voor enige reparaties aan de ketel. Het schip zal a.s. Maandag weer zee kiezen. Mooie vangst. Vrijdagmorgen loste de IJmuiaense kotter IJm. 271 een vangst van 185 kisten platvis. Een pi-achtige vangst voor deze kotter, die daardoor een uitste kende besomming maakte. Voor de kleine kustvissers was het weel de laatste dagen te stormachtig en ook de garnalenvissers moesten binnen blijven. Export van haring. Vrijdag was er van de trawlervloot een grote aanvoer van verse haring. Voor Duitsland werden er die dag door de Stichting Haringexport tegen een gemiddelde prijs van 12 per 50 kg 3026 kisten gekocht. De Wulcan GDY 125. De Poolse stoom trawler Wulcan GDY 125, schipper E. Gud- mundson, is in IJmuiden aangekomen, Twee jaar geleden vertrok dit schip onder de naam Teal van IJmuiden naar Danzig om aldaar een grote verbouwing te onder gaan. Het is in 1919 op Amerikaanse werf gebouwd en behoorde aanvankelijk onder de naam Marigham aan de Portland Traw ling Co. te New York. De inhoud bedraagt 408 bruto en 209 netto reg.ton, de lengte tussen de loodlijnen 42 16, de breedte 7.67 en de diepte 4.32 m. Belgische haring naar Duitsland. De besprekingen tussen de Brits-Amerikaanse bezettingszone en België over de levering van haring voor 300.000 dollar, hebben tot een overeenkomst geleid. Dit jaar zal nog voor 120.000 dollar worden geleverd. Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe Is sneller is beter Chem. reiniging en perseri,i KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 IJMUIDEN UITSLAGEN SCHAAKCLUB „KIJK UIT" De uitslagen van de Woensdag gespeelde wedstrijden van de IJmuider Schaakclub ,Kijk Uit" luiden: Groep. I: J. A. Stals-C. Pronin 0-1, W. Bakker-J. M. Heykoop 1-0, A. Kistema- ker-A. Rijke Vz-Vz, P- de Boer-R. Visser 1-0. Groep II: J. Verschoor-A. Zegemans afgebr. S. Kistemaker-J. J. v. Slekelen- burgh 0-1, A. J. v. Niekerken-P. Scheur kogel 1-0, H. Spuls-J. Plugboer 0-1. Groep III: F. Huisman-H. Büchi 1-0, W. Deelder- C. Gravenmaker 1-0, A. J. Korff-E. Stam 1-0, A. de Ruiter-J. Vis 1-0. Groep IV: J. Strijker R. Rill 0-1, J. Buis-W. Cornelissen 0-1, W. Braak-Kram^r jr. Vz-Vz- „Wonderman" (Thalia). Danny Kaye, die met dit kleurige lachsucces de buteerde en het later nog eens dunnetjes overdeed in „De Kampioen Melkboer" schijnt voor Amerika het privilege van de zotte situaties te hebben. In „Wonderman" speelt hij de dubbelrol droogstoppel-student en losbol-artist met een dergelijke over maat aan gevoel voor het nonsensikale, dat de Thalia-zaal de komende week meerma len neigingen zal vertonen om dan in vre desnaam maar te bezwijken onder de druk der lachorkanen. Want „Buzzy Bellen", de variété-virtuoos is vermoord en komt in de vorm van een geestverschijning zijn totaal tegenoverge stelde tweelingbroeder Edwin het leven zuur en opwindend maken. Dat hierdoor scènes mogelijk worden, die tot de hoogste toppen der dwaasheid stijgen, is slechts een compliment voor de originaliteit der filmers, die dit overigens van alle „kunst" gespeende geval in elkaar draaiden. De hoogtepunten worden wel gevormd dooi de ruzie met de politieagent en de gran dioos geslaagde opera-scène met een totaal verbijsterde Edwin als jeune premier. „Wonderman" geeft in een razend tempo niet alleen een paar daverende shows, maar weet tevens de onbezorgde lach op te wek ken daar de hoofdrolspeler, die een humo ristisch gegeven tot de bodem uitput, aldus aan het enige doel van deze kostbaar ge monteerde technicolor-comedie: gul amu sement, volkomen beantwoordt. FEUILLETON d o o r a PATRICK. (Vertaald uit het Engels). 2) De patient was naar binnen gereden. Dr. Oliver Lord stond met zijn door een rode haardos bekroonde hoofd over de patiënt gebogen en was bezig met de ont smetting van het operatievlak. Aan het einde van de operatietafel stond Gregory Venner, die met zijn gewone omslachtige nauwkeurigheid de bloeddruk opnam. Zoals dat gewoonlijk bij een belangrijke operatie het geval was, heerste er in de grote zaal een afwachtende stilte, zowel beneden als op het amphitheater der stu denten. Toen dr. Knudsen verscheen was ieders aandacht op de magere in het wit geklede gestalte, die op de trtfel toeliep, gevestigd. Alleen zijn ogen en voorhoofd waren boven het masker van wit gaas zichtbaar. Met een vaag gevoel van onrust merkte Rona op. dat. zijn huid bij de slapen een grauwe tint had aangenomen. De eerste chirurg had zijn plaats bij de operatietafel ingenomen en knikte tegen haar. Onmiddellijk overhandigde zij hem een lancet. Een ogenblik bleef dr. Knudsen doodstil staan, terwijl hij nauwkeurig het operatievlak bekeek. En toen maakte hij met oen bijna te voorzichtige nauwgezet heid, de eerste insnijding door de buitenst? buikwand. Dr. Lord stond vlak bij de tafel, een aderklem gereedhoudend. Aan een lange tang stak Rona haar chef een steriele spons toe. Haar ogen, die er op getraind wqren, alle bewegingen van de handen van de chi rurg te volgen, waren strak op het lancet gericht, dat nu dieper in de wond moest doordringen. Maar dat deed het niet. Het lancet was teruggetrokken en hing dr. Knudsen onze ker tussen de vingers. Rona's verschrikte blik ging naar het gezicht van haar chef. Hij staarde strak voor zich uit met een doffe bijna afwezige blik. Dr. Knudsen, u voelt zich niet goed. U... Instinctief deed zij een stap in zijn rich ting. Maar terwijl zij dit deed, wankelde de chirurg met een licht gekreun achtex-uit Het lancet viel hem uit de hand. Pas op! scherp klonk een stem van het amphitheater. Hij valt flauw! Gregory Venner kwam snel van het eincle van de operatietafel op hem .toe, maar voor de narcotiseur hem bereikt had, strompelde dr. Knudsen weg, terwijl hij één met een rubber-handschoen beklede hand tegen zijn hart gedrukt hield. Lord.ga.jijdoor. Zijn stem klonk onvast door het gazen masker. Een ogenblik bleef hij onbeweeglijk staan, terwijl hij zichzelf met duidelijke inspanning overeind hield. Toen zakte hij plotseling in elkaar en bleef zijn magere in het wit geklede gestalte in verwrongen houding naast de operatietafel liggen. Een paar van de medische studenten waren de trappen van het amphitheater afgestormd. Eén ogenblik werd Rona over vallen dooi een panische schrik. Maar Oliver Lord's scherpe stem bracht haar tot de werkelijkheid terug: Zuster Heath. Venner. Raak hem niet aan. Jullie moeten steriel blijvenwij moeten onmiddellijk de operatie voortzetten. Wilt u de patiënt dood laten bloeden? Twee studenten waren op dr. Knudsen toegelopen en tilden hem van de grond op. Snijdend klonk Lord's stem: Breng hem naar zijn bureau. Laat iemand dr. Broderick halenonmiddellijk. De jonge internist nam een ander lancet op. Zuster Heath! Een andere spons, vlug! Rona gehoorzaamde. Maar terwijl zij dit deed, kon zij haar ogen toch niet geheel van de deur van de waskamer afhouden, waardoor de studenten dr. Knudsen weg droegen. Het lichaam van de eerste chirurg hing doorgezakt en slap in hun armen. als een dode. Rona dwong zichzelf haar aandacht bij haar werk te bepalen, toen dr. Lord met de operatie doorging. Het was een buitenge woon moeilijk geval; dat onder andere omstandigheden niet aan een betrekkelijk onervaren internist zou zijn overgelaten. Zij begreep, dat dit voor Oliver Lord een grote beproeving was en dat hij alle moge lijke medwerking van zijn assistenten hoog nodig had. De lange zorgvolle minuten van de ope ratie tikten voorbij. Dertig.veertig. vijftig.... Rona had er genoeg verstand van, om te zien, dat Oliver Lord een zeer dramatisch en tegelijk keurig werk vol brachtEindelijk zaten de laatste hech tingen op hun plaats. De internist maakte een gebaar en de patiënt werd weggereden. Oliver zag er uitgeput uit, maar in zijn ogen onder hel dikke rode haar was een uitdrukking van grimmige voldoening. Wel, ik heb altijd graag eens een chole- cystectomie willen willen behandelen, maar ik was er niet op gesteld, om het zo plotse ling in mijn handen gegooid te krijgen. Toen Rona zijn masker losmaakte en hij zijn rubber handschoenen uittrok,bromde hij: Ik hoop, dat er met de chef niets ergs aan de hand is. Het tweetal liep naar waskamer, maar Gregory Venner liep hen met een zorgelijk gezicht reeds voorbij en ging hen voor. Zij zagen hem in het bureau van de chirurg verdwijnen en toen haastig terug komen. Hij hij is er niet. Dr. Lord! stot terde hij. Ze hebben hem weggebracht. Dan moet het ernstig zijn. Rona wist, dat het hele leven van Gre gory Venner gebaseerd was op zijn toewij ding voor zijn chef en dat hij de ideale voetveeg was voor de afzijdige, arrogante Knudsen, die met niemand op voet van vertrouwelijkheid omging en die de onte genzeggelijke toewijding van zijn narco tiseur als iets zelfstandig aanvaardde. Ge durende twintig jaar hadden deze twee vrijgezellen hun vacanties samen doorge bracht met bergklimmen in verschillende streken van de Ver. Staten en de grootste trots van de narcotiseur was gegrond op het feit, dat het Knudsen was en niet hij zelf, die als een van de beste klimmers van het land werd beschouwd. Venner zelf had al tijd bescheidenlijk het zoeklicht vermeden, zelfs bij die wijd en zijd bekende gelegen heid, vijf jaar geleden, toen de ijzersterke Knudsen hoog aan de wand van een berg top in elkaar gezakt was en de kleine nar cotiseur mijlen ver medische huln was gaan halen, die nog net het leven ie chirurg had kunnen redden. Wat kan er gebeurd zijn? (Wordt vervolgd). De onomwonden uitsn..,, nng voor de Nederland' aan de volkscertega,^ toekomen naar aanle£';a5 wsS voorstel op de PUblieS,tju kt xf? organisatie noopt alleenl,h,e]»kt kif is. dat de individuele vrijhïï°°'s ''■((!-?- dividualistische bedrid ÏÏ7 moeten helpen bepalen hij dan met weemoed aa^*1» broeiende prijzengeschille f noS weer hangen; aan de ovL, ertWip gen met de MjgsbuitschS'ï^ reders aan enige extra grfe pï'^Bs geholpen en aan „og het wrijf vlak tussen Den h; voor diepe krassen heelt gS® H? Adviserende bevoegdheid?,"-?- organen acht de StichtiL a ^(li- voldoende, op den tour '0®1^ deurtje naar de verordenende k ,cl» Maar de praktijk heett meerM, dat deze adviserende stem .J™®1'"), die van de bekende roei»L ,k 11 Ui tyn" en juist het „suï SoS "S de laatste tijd heeft te voorlopig op de iange baan Het wetsontwerp, dat binnemh» gemoederen danig in beroerim? t,! houden, opent de mogelijkh-i 11B' nieuwe bedrijfsorganen om 'l'" 4 door te voeren (te „drijven" X* van de praktijk) die door de Zt 0 der bedrijfsgenoten ais niet erkend, zodat er een kloof Et' ?"ia tussen het organisatorisch ondernemers, of met andere »„7.15 stelt zich lichamen voor, die de taak krijgen, als buffer'te fungSkS de „overheidsmening" en dejeMfaf" sen", zonder dat zulk een lichaam a ning van de individuen op devoS h* volgen en daardoor dus degraderen, 5 de Stichting noemt „kiescollee geenszins steunen op de weoseii L'J enigingen En het zou zo gemakkelifttï gaan, omdat er juist in ons bedriif kant der werkgevers voor élke tak visserij dergelijke verenigingen bestaan zeer zuiver weerspiegelen, wat er 1. praktijk leeft. Anderzijds zou daSsi! van de Arbeid de belangen van ie l? nemers kunnen opvangen en doorgever Dit zeer samengestelde probleem h"r* uit de doeken te doen zonder de cc-iir"/ tiefouten ten departemente aan te vit» waar de visserij nog steeds in het behs hoekje der geslagenen prijkt en prui't.Dn Haag wil, alvorens deze tot zekere hoozti erkende gebreken weg te nemen, de Z. we organisatie van het bedrijf zelf ahvaeh ten, maar hier komt de Stichting vrij fei tegen op. Wat ons inziens volkomen jan is, want nog afgezien van de oude t--:' heid, dat de mens er niet voor de saj-v maar de staat een dienende plaats ho:'r.c te nemen, moet erkend worden, dat :iei alleen de visserij zich moet consolideren om haar levensproblemen luider te kunnen laten doorklinken, maar dat ook het over- heidslclankbord op de bedrijfsmuziek moét zijn afgestemd. Aangezien die muziek er allang is, hoewel nog wat rommelig, alea nieuw Haags klankbord als eerste reora-j. satie ongetwijfeld de goede vernieuw^ van de „notenbalken" in de hand whv Deze zaken zijn wel zeer belangrijk l!a houde de ontwikkeling scherp in het oo{. Heemskerk „IN HET GOUDEN HAANTJE". De toneelvereniging „Lunette", afe leiding van de heer P. van Vleuten i Heemskerk, zal op Zondag 17 October toneelseizoen openen met de klucht Jj het gouden haantje". De opvoering u! plaats hebben in de toneelzaal van café ,,De Zon" van Gebr. Dam. ZONDAG 17 OCTOBER IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kansshtr. 10.30 uur ds. D. C. van Wijngaarden (H. Avondmaal); 5.30 uur ds. D. C. vu Wijngaarden en ds. J. v, d. Berg (E Avondmaal en Dankzeggging). Geb. Chr. Bel. 10.30 uur ds. J. v. i Berg, Jeugddienst. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur os ,1 Schweitzer; 3.30 uuur ds J. van Buurea Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 en i!J uur ds. A. Ja'gersma. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur pre. Geels. Doopsgezinde Gemeente. Helms» 10.30 ds. H. Luikinga, Almelo. Oud-Katholieke Kerk. 10 uur Hoogaienst 7.45 Vespers. Woensdag 9 ur Kerk dienst. Leger des Heils. 10 uur Heiliging®»* komst: 7 uur OpenluchtsamenKom:!, i uur Verlossingssamenkomst. Leiding lonel Muijg. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk, oot« Herderkerk. 10.30 ds. J. v. d Wiel. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. ds. J. van Buuren; 3.30 uur dl Schweitzer. Ver. v. Vrijz. Herv. Abelenstraat I» uur prof. dr. J. N. Sevenster, van A» sterdam. Verg. v. Gelovigen. 10 uur Ereai® VrUe Evangelisatie. 4 uur R v. d. Mi* van Bloemendaal. DRIEHUIS. Geref. Kerk. ko&iekanw terveld. 9 uur ds. A. C. van Nood. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. L Brink. c.,t VELSEN-NOORD. Ned. Herv. K 7.30 uur ds. L. Brink. r Geref. Kerk. 10.30 en 4.30 uurds-- van Nood. Simró» BEVERWIJK. Geref. Kerk. 1» H. A. Fijn van Draat, van Ovtnm- Doopsgezinde Kerk. 10 uur as. 1 Daalder, van l-Iaarlem, Maranatha. 10, 4 en 7.30 u. L. en A. de Vries. m .mrds. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. G. J. Waardenburg. pi De Toorts. 10 uur ds. C Mek van Hilversum. Dinsdag 3 uu den Brink, Opwekkingssamento^* Kapel. 5 uur ds. A. Dbnalm". sterdam. ver» Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. h- schoor. A. n pn 5 uur Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). ds. C. H. Lindeboom. 3 uur Chr. Goref. Kerk. gebouw Bethe. ds. Oosterhof, van Utrecht- HAARLEM. Church of S™J"Lc.J huissingel, 3 p.m. Evensong, Elton, R. D.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6