Voetbal in Kennemerland 1 p :$e lekend spel van Xerxes bracht van 61 op Stormvogels Eerste nederlaag van V.S.V. 13 De fatale injectie /wisselende spe! van de Rot- f ders op dreef was, stond het in een ogen- ~ce!Ie' li-Hc met als uitblinker Wil- j blik door Seton en Beun 31. Nog vóór de Tcornoeu fei{en Kraak met rust bracht Wilkes de stand op 41 ir:üa ,.nje njet in 2i.in beste vorm Het dient gezegd, dat Stormvogels r K'-p rfmuidense achterhoede hervatting niet bij de pakken is gaan neer- hari pn ppn '^^nrnncr aan elkaar hin?. was zitten. Zelfs^kregen Van Opbergen en Lup- ha2ifü v']" viel in het bijzonder het -e?aSÏÏl van Wilkes op: Snel en <-(erdeJkeer op keer de Stormvogels ^',Jep .Lrbii, alsof zij er met waren. twee doelpunten waarvan matste zeer fraai was maar de meeste andere doel en een Mhli 'al vrij spoedig succes, snelle aanvallen, welke zijn ft de eerste minuten ondernam, o h-inds De toegekende straf- DeBoer onberispelijk in. (csenpot het 0ok menen er ft in eerste aanvallen bleek, dat -J van Stormvogels, vooral ,,-..er.peiei- te trapVast waren. fSd'Selon/an ook via het hout- werd de verdediging -eSls voor moeilijke problemen i'ïiM»tte rijn arsenaal van han- ArZin en rok» op geraffineerde n3';,Sense verdediging uit elkaar. jsMfSen aan en toen tot over- !Kramo Kraak ook met zoals an- .uNDAG 18 OCTOBER 1948 IJMUIDER COURANT Stonier wou Suvk-wisselbeker Voor de 100 km-wedstrijd van de BRC „Kennemerland", welke Zondagmorgen in de Wijkermeerpolder om de Suyk-wissel beker werd verreden bestond onder de renners een goede belangstelling. Stromer, die geenszins als favoriet gold, reed een prachtige rit. Na gedurende enige bïïteViïS "ÏSrtSK S."SSS„%5L de '-_.-:Ili?Ê M" :^p„en rar»hfprbnprip hprvaftincr niot hïi rlo na Ir Iran ic m-m neer- j renner een uitlooppoging, welke '■"verves een grote overwinning pens nog een paar goede kansen, maar over I»' A j het geheel lag het tempo niet hoog genoeg. '/-■mep oloeg vormde een beter I Dat en ook hei positie-kiezen waren bij K r'ltterda,Uion die van Stormvogels. De i Xerxes beter, zodat het IJmuider doel het 'cn hadden bovendien te veel tijd meest in gevaar bleef verkeren. Ondanks -ren natu,.hjindplinö1 over het feit. dat Kraak er nu heter in wac bepaalde handeling over het feit, jlks wel zeer in tegenstelling met dat Kraak er nu beter in was, werd hij nog tweemaal kansloos gepasseerd, n.l. door Rijshouwer en Wilkes (16). Veedse woningen herbouwplichtigen Voorlopige koopsom vastgesteld umeenleraadsvergadering van IS U, 1947 werd besloten over te gaan van 112 woningen. Voor deze werd gebruik gemaakt van door ï„in( in Zweden aangekocht en .rhrwerkt bout: de huizen wer- leeds spoedig aangeduid met p»f „Zweedse" wonmgen. •htamyan deze wonmgen heeft de tóSzeten, de herbouwplich- toe gemeente op te wekken tot lien van hun herbouwplieht over J™ de koop van de door de ge- u-. voorlopig in het kader van de Md gebouwde woningen. S;,ntn zeer afzienbare tijd de defi «levering tegemoet kan worden un tot verwerkelijking van de be- aaerdricht worden overgegaan B en li® zich daarbij de vraag gesteld of •l. meer overdracht aan iedere her- -jjchtige dient plaats te hebben. tX" dit het geval, dan zouden exploi- öatschappijen en elders woonachtige rtzane kopers van een herbouwplieht bezit komen van een woning in de fcsie-Voor een juiste verdeling van de -5ste komt zulks ongewenst voor. 7f menen, dat de vroegere bewoners inters en thans toekomstige bewoners l woning in deze gemeente in de plaats voor deze 172 woningen in •siting dienen te komen, en dat voor •aiige slechts aan die gegadigden een ."dient te worden verkocht, die voor de -•in» ervan, gezien de richtlijnen die •'je huisvesting gelden, in aanmerking -a In verband hiermee is in het ont sluit, dat bij de stukken is gevoegd, B.enW. de beantwoording van de overgelaten, wie voor de koop in Xrking dienen te komen, her thans nog niet bekend is, welke X woningen zullen moeten opbrengen, volgens het concept-besluit verkocht de kostende prijs, zulks echter met van een voorlopige koopsom. «wacht mag worden, dat de prijs -je woningen zonder grond maxi- al ongeveer 10.900 zal bedragen. voorlopige financieringsschema's ie gegadigden wordt hiermee re- gehouden, zodat verwacht mag a, dat de voorlopige koopsom •et overgrote deel door beschik- sSslling van bijdragen en credie- 2 "ja Rijkswege zal worden vol- Di Het restant zal uiteraard de Tfi zelf moeten bijpassen, icêir.de het risico van deze wijze van ft: lot een minimum te beperken, is ïiwpacte een bepaling opgenomen, dat de koper van de dag van sMing af tot een nader door de ge- ie bepalen tijdstip, wekelijks een mvan 6,25 aan de gemeente zal vol- i Bij exploitatie in het kader van de -5*et zou dit bedrag als huur vol- p zijn. -voorstel wordt aan de raad ter goed- wilverliopen uit hoofde de koppelnetten &p.e.n, heeft de gemeente verzocht provincie een stuk grond van 143 hale meter, dat ligt ten zuiden van sirweg te Velsen-Noord, te verkopen iade er een oliedrukhuisje te kunnen ~'at voor de 150 k.v. verbinding 2-Velscn- Amsterdam •-meester en Wethouders stellen de •w dit voorstel te accepteren, onder ~rien dat het gebouwtje door mid- «planting zoveel mogelijk aan het onttrokken en dat aan de pro- 3 Kt recht wordt verleend de uit- Heirweg te plaatsen. PIN. verzoekt tevens een stuk jtön 1240 m2 aan de provincie te ver gaat op dat terrein een opstijgpunt *raogspanningsverbinding Velsen- kan worden gesticht, raad wordt voorgesteld de grond -^per m2 te verkopen. ^dexarbeid en hoogoven- staten. tsiag 20 October zal met het jeugd- X5. "0°govenstaten op Watervliet begin worden gemaakt. S, stean alleen kartonarbeïd en ^'bewerking op het programma. js jn handen van een bevoegd Mtwijzer. dienda voor Velsem W Urnmidlee Vaandag is october uur: „Wonderman". nn*T; "Texas" iX'ftDAG 19 october. '3® uur: Gemeenteraadsver- n!r; "Texas"- ^uur Paivn- Mjong ben je maar ueen filmvoorstelling. Neptunus, bekend als een zwaar spelend elftal, heeft VSV de eerste nederlaag toe gebracht. In de tweede helft, toen de Rot terdammers met 21 de leiding hadden genomen, moest eerst Sterk en daarna, bij 31 ook Bloemink het strijdperk verlaten. Strikker kon nog op halve kracht verder spelen, dat waren de gevolgen van de speel- wijzer der Rotterdammers. Van ongeoor loofd spel was echter geen sprake. Post en Snijders vervingen de geblesseerden, maar de voorhoede was dermate verzwakt, dat zij de verdediging met aan het hoofd doel man Landman, niet meer kon passeren. Het begin was voor VSV. Open aanvallen zuiver van opzet, brachten het doel van Landman spoedig in gevaar. Het Velser overwicht was zo groot, dat zelfs Stijger en Hazeveld met schoten en kopballen op het doel mede aan de aanvallen deelnamen en bijna met succes. Toch maakte Van der Horst het eerste doelpunt. Hij passeerde Spaans handig en schoot van dichtbij zui ver in. Keurig werk van Landman, die tijdens het verdere verloop van de wedstrijd steeds beter in vorm kwam. was de grote hinder paal voor de IJmuidenaren. Daarna werd de van het begin af aan toegepaste buiten speltactiek Neptunus noodlottig, want Van Onselen maakte met een onhoudbaar schot gelijk (11). Na de doelwisseling had VSV de sterke wind tegen, doch de spelers trokken niet tegenstaande dit, moedig op het Rotter damse doel af. Een fraaie aanval via Sterk deed de bal bij Van Onselen belanden. De wijze, waarop Landman het schot stopte, was eveneens buitengewoon. Op zijn beurt stelde linksbuiten Van den De drijfiietharing;logger KW 68 kwam Zaterdagmorgen van de Engelse walvisse- rij met haring in de „krebben". Alle vaten waren vol gevangen. Door gebrek aan ton nen besloot de schipper het laatste „trekje" maar vers aan te voeren. Deze Engelse walharing bracht f 14,50 per kist op. Vluggertje. Een vlugge haringreis volbracht de Haarlem (IJm 9). Maandag 11 October naar de visserij vertrokken, was de Haarlem Zondagmorgen vroeg na 6 dagen weer binnen met 2800 kisten ha ring. Alleen de grote trawlers met „trek kracht" vangen nu nog verse haring. De Ita (IJm 22) was na 9 dagen ook aan de afslag met slechts 250 kisten haring. De tussenboten zullen dan wel het „haring- trekken" verwisselen voor de verse visserij. Zeerover ter proefvaart. Eén van de drie nieuwe boten der Verre Visserij- Onderneming, de „Claes Compaen" maakt, onvoorziene omstandigheden voorbehou- cioeTpünUeT Daarna"pa'sseerde^SjeVp'de ge- °«icia= Proefvaart op hele verdediging van VSV en hoewel ziin d,e, N,0?'dzee. Een kleine receptie zal aan Alleen en moedig rijdend behield Stro mer deze voorsprong tot het einde en hij bleek zelfs in staat om Eelzing ongeveer 1 km achter zich te laten. De fraaie presta tie, waarbij de 100 km werden afgelegd in 3 uur 8 min. 35 sec. bezorgde Stromer de Suyk-wisselbeker. Hij werd gevolgd door: 2. W. Eelzing, 3. F. Hanse, 4. P. Lubbers, 5. J. Bruggenkamp en 6. M. de Weers. Burg doelman Bloemink op de proef. Deze doorstond het, doch slechts met moeite. Een aanval van Neptunus via rechtsbuiten Sjerp konden De Vries c.s. niet stuiten en de' bal kwam bij de vrijstaande Van der Horst, die •dediging van VSV en hoewel zijn eerste schot nog gestopt werd, de bij hem teruggekomen bal schoot hij beter 'in en het was 31. VSV zette nu alles op de aanval, maar de voorhoede had, nu meestal te weinig stoot kracht. Landman, in grote vorm, ontnam VSV iedere illusie. dit feit voorafgaan. Donderdag gaat de „Claes Compaen" naar Rotterdam om te demagnetiseren. Hoogwatertijden. Maandag 18 October: 3.51 en 16.05 uur. Dinsdag 19 October: 4.20 en 16.34 uur. Haarlemse Damclub heeft de lei ding in Noordholl. damcompetitie Er begint thans in de Noordhollandse damcompetitie enige tekening te komen. Twee groepen van 10 clubs leveren een forse strijd om de eerste plaats. Iedere club speelt negen wedstrijden. De boven ste twee van iedere groep spelen een fi nale om de clubtitel van Noordholland. Voor de bezetting der onderste plaatsen wordt wel bijzonder scherp gespeeld. Door de reorganisatie der hoofdklasse wordt met 12 clubs het komende sezoen begonnen. Dit betekent dat met deze competitie de onder ste vier clubs zullen degraderen naar de eerste klasse. De stand na vier ronden luidt: Groep A: gesp. pnt. voor teg. 2. Joz. Blank. I, A'dam 3. D. D. D., Alkmaar 4. Oosterkw., Haarlem 5. C. D. A., A'dam 6. Gezell. Samenz. II, Amsterdam 7. Weesp 3 6 36 24 4 6 53 24 4 6 51 29 4 6 43 37 3 4 33 27 4 3 35 45 4 3 38 42 4 2 31 49 4 3 26 54 4 0 35 45 10. St. Bavo, Heemstede In deze groep heeft tegen aller verwach ting in Zaandam de leiding. Tevens is het een verrassing dat Oosterkwartier uit Haarlem een ernstige kampioenscandidaat Het resultaat van Weesp I, dat vorig jaar de finale bereikte, valt nu wel wat tegen. Voor de onderste vier plaatsen is het alleen St. Bavo, dat wel zal degraderen. Toch hebben de Heemstedenaren enkele ongelukkige wedstrijden gespeeld, zodat verrassingen zich nog kunnen voordoen. De Haarlemse Damclub heeft in groep B de leiding, doch de clubkampioene van Nederland in 1948 „Gezellig Samenzijn" heeft ook nog geen verliespunt. IJmuiden is vrijwel uitgeschakeld en kan dus geen ernstige bedreiging meer vor men voor de twee leiders. Voor de onderste plaatsen zijn Damclub Velsen speelde gelijk Had Velsen de gehele wedstrijd met zo veel vuur gespeeld als in de laatste twintig minuten, CW was met lege handen huis waarts gekeerd. Nu dit niet het geval was, kon CVV in de eerste helft de leiding ne men door Van der Huis. Deze voorsprong was verdiend, want de Rotterdammers wa ren inderdaad in de meerderheid geweest en een paar maal was doelman Demmers door de paal en de lat bijgestaan. Daar tegenover staat weer, dat een buitenspel- doelpunt van Bakkum werd afgekeurd. In de tweede helft was CVV, dat nu tegen de wind in speelde, aanvankelijk weer aan het woord. In deze periode stopte Demmers op meesterlijke wijze een kogel van Okkers. Na 25 minuten spelen zag Bak kum zijn kans schoon en de stand was ge lijk (1—1). Velsen zat nu stevig op de bal en CVV werd in de verdediging teruggedrongen. Met man en macht verdedigden de Rotter dammers: vooral doelman Prins onder scheidde zich hierbij. De stand veranderde niet meer. Terrasvogels behaalde twee kostbare punten Ondanks het feit, dat de ploeg invallers telde voor Cobben en Zaal, zijn de Vogels er in geslaagd op Aalsmeer twee kostbare punten te veroveren door met 21 te win nen. Het merkwaardige hiervan was, dat de beide doelpunten voor de bezoekers ge maakt werden door invaller Siebeles. Hoewel Terrasvogels zo hard van stapel liep, dat het bijna reeds in de eerste mi nuut, zij het dan ook met medewerking van een achterspeler van Aalsmeer de leiding nam, duurde het toch tot in de tweede helft alvorens werd gedoelpunt. Toen dit eerste doelpunt door een tweede werd gevolgd, dachten de gasten reeds binnen te zijn, doch Aalsmeer zag kans de hechte San'tpoortse verdediging te passeren. Daarna keerde de spanning terug. De Santpoortse verdediging hield echter stand, zodat Terrasvogels met 21 in de meerderheid bleef. Kinheim en Alkmaarse Boys deelden de punten Aan het niet doortastende spel der voor hoede, het missen van vele kansen, speciaal in het laatste spannende kwartier en het sublieme werk van doelman Kramer is het te wijten, dat Kinheim het niet verder dan 22 kon brengen. Na de eerste aanvallen van de Boys zag H. Prinssen een strak en hard schot ter nauwernood gekeerd. Er volgde een serie missers van het binnentrio bij een scherpe hoekschop. Doelman Kramer was reeds ge passeerd, maar Van der Steeg stond op de doellijn om de bal nog over te schieten. De Alkmaarders hadden na 22 minuten succes, toen de vrijstaande Van Son van de lijn af Daniels passeerde (01). Enkele minuten later miste de Alkmaarse achterhoede en v. d. Steeg had de bal slechts voor het in trappen (11). Na een half uur loste Bak ker van de Boys een schot, dat De Vries van richting veranderde (12). Direct na de hervatting schoot Rem op r»v»-u Tridoel; Kramer raakte de bal gedeeltelijk, Haarlem en O.D.V. de zwakke zusters. Een maar H prjnssen miste de gemakkelijke spannende strijd zullen de tientallen Be verwijk, Jozeph Blankenaar, G.S.Z. I, Oostzaan en IJmuiden leveren om uit de onderste regionen vandaan te blijven. Dinsdag krijgt IJmuiden in haar club lokaal Jozeph Blankenaar II op bezoek. GESLAAGDE AMBTENAREN. Aan de examen-eisen, gesteld voor het ambt van schrijver eerste klasse, hebben voldaan de Velsenaren A. v. d. Starre, L. P. v. d. Mey, F. Hillebrink en mej. M. C. v. Starre, benevens de heer G. G. Tilstra uit Uitgeest en de heer D. Meinema uit Beverwijk. mooie spelmomenten aan weerszijden op. Kopvallen van Verswijveren en schoten van Michel en Hooydonk verdienden beier lot. De rust ging in met blanke stand. Drie minuten na de hervatting ging de bal van Hooydonk naar Verswijveren. Deze kopte in, de doelman stompte weg en toen Michel opnieuw inschoot, redde een Am sterdammer op de doellijn. Daarna gaf Ver swijveren zijn club de leiding (1—0). Een geweldig offensief van SDZ bezorgde de Breesaap-verdediging veel en moeilijk werk. Doelman Van Veelen redde een keer fraai en gaf de bal uitstekend af aan Hooydonk. Een pass naar Michel volgde en na een felle sprint over het middenveld passeerde hij de achterspelers en de doel man (20). Wel trachtten de onttroonde leiders het spel nog te verplaatsen, doch WB verdedigde het gewonnen terrein op goede wijze. IEV kon het niet bolwerken tegen DSS De verwachting van een zege op DSS te Bloemendaal is door het onsamenhangende spel van IEV te niet gedaan. Toch was de ploeg het eerst in de aanval. Bijna direct had Schavemaker zijn club de leiding kun nen geven, doch hij gleed van de bal. Na tien minuten schoot hij tegen de lat. DSS zag het gevaar in, werkte zich los, maar de aanvallen bleven zonder resultaat. Vijf minuten voor rust passeerde de rechtsbui ten van DSS v. d. Bos (10). Twintig minuten na de hervatting genoot de rechts buiten van DSS teveel vrijheid, zette voor en de linksbuiten schoot de bal langs v. d. Bos (20). Wel stelden de bezoekers alles in het werk om de achterstand in te lopen, maar het slechte werk in de voorhoede en het spel in de verdediging van DSS voorkwa men een wijziging in de stand. vsv 2 moet met een gelijk spel genoegen nemen. VSV 2 verspeelde vrij onverwacht een punt tegen Alcmaria Victrix 2. De ploeg was niet zo op dreef als gewoonlijk. Des ondanks namen de roodhemden de leiding, maar toen één hunner achterspelers talmde met wegwerken van de bal, maakte Alc maria gelijk, nieuws van waterloo Het eerste elftal van Waterloo, dat met invallers voor P. Zwaan en P. Sloot uit kwam, heeft de strijd tegen DIO 2 met, 2-1 verloren. De ploeg is voorlopig voor de bovenste plaats uitgeschakeld. Het tweede elftal zorgde voor een verras sing en klopte Kennemers 4 met 51. Meer hof, De Bruin en Outenaar (3 x) maakten de doelpunten. Waterloo 3 verloor met 31 van Kin heim 5. De veteranen scoorden er lustig op los en wonnen met 90 van SVIJ 4. Het adspirantenelftal versloeg Terrasvogels met 2—1. mutaties bij de „noord-zuid-hollander" Tijdens de buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Ver zekeringmaatschappij „De Noord-Zuid- Hollander" in café Brinkmann te Haarlem, die werd uitgeschreven in verband met het overlijden van de president en gedelegeerd kans. Even later, toen de bezoekers wat sterker werden, gingen door te kort spel w w i kansen verloren. Na keurig samenspel tus- commissaris rru'- A. N. Nïcolspeyer, werd in sen A. Prinssen en Rem werd laatstgénoem- de na 16 minuten in staat gesteld te doel punten (22). Gaandeweg nam Kinheim de overhand, hoewel v. d. Wal uitviel en v. d. Wateren de gelederen aanvulde. Het laatste deel van de strijd verstreek onder grote spanning, maar doelpunten bleven uit. VVB herstelde zich keurig De gevreesde tegenstander SDZ uit Am sterdam heeft in een prettige, sportieve ontmoeting de punten op „Watervliet" moeten laten. De wedstrijd leverde vaak zijn plaats gekozen de heer D. Goedhart te Amsterdam. Wegens zijn leeftijd legde de heer O. Top zijn functie als commissaris neer en in deze vacature werd voorzien door de verkiezing van de arts J. Mac Daniël uit Driehuis. „quo vadis?" ïn de IJmuidense zaal van het Leger des Heils wordt Donderdagavond het film werk „Quo Vadis?" in reprise vertoond, welke film werd vervaardigd naar het boek van de schrijver Sienkywicz. Kath. Arbeiders-Beweging vierde haar 35-jarig bestaan Zondag heeft de kring IJmuiden van de Katholieke Arbeiders Beweging haar 35- jarig bestaan gevierd. Des morgens om zeven uur werd de viering ingezet met een Heilige Mis in de parochiekerk van de H. Gregorius, opge dragen door de pastoor E. N. F. Pronk, met algemene H. Communie van de leden. Tn het R.K. Verenigingsgebouw is daar na een gemeenschappelijk ontbijt gehou den, waarbij de leden A. Kuys, G. de Ruyter, J. Stam, Jonker en Bos werden gehuldigd wegens het feit, dat zij 25 jaar of langer lid waren. Een felicitatieschrijven werd onder an dere ontvangen van de oprichter der K. A, B., de heer J. F. Jüngbacker. Aan de Bis schop van Haarlem, Monseigneur J. P. Huibers, wei'd een telegram verzonden. 's Middags werd in het Verenigingsge bouw een receptie gehouden, waar onder andere de besturen van vele kringen der K.A.B., vak- en standsorganisaties en kerk bestuur aanwezig waren. Namens de leden van de jubilerende kring sprak de heer P. Schellevis, die het bestuur dank bracht voor de grote activiteit, vooral in het vorig seizoen aan de dag gelegd. De voorzitter van de kring, de heer P. L. Berbée, sprak een slotwoord op deze recep tie. Hij zei onder meer in zijn rede, dat het werk der K.A.B. in IJmuiden door de grote verscheidenheid van ambachten niet gemakkelijk is. Hij hoopte echter, dat dit jubileum mede aanleiding zou zijn tot nieuwe activiteit. De voorzitter sprak ook op de feest avond, die in het St. Fidelisgebouw ge houden werd. Hij begroette in zijn wel komstwoorden onder andere Velsen's burgemeester, mr. M. M. Kwint. In het kort schetste de heer Berbée verder de moeilijkheden, die de K.A.B. vooral in de eerste jaren van het bestaan had moeien overwinnen. Het feestelijk element van deze avond kwam voor rekening van het Haarlemse cabaret-gezelschap van Harry Meijer, dat een revue voor het voetlicht bracht onder de optimistische naam: „Wat kan ons ge beuren". Ondanks eerl gekneusde schouder wist Meijer toch de nodige vaart in zijn programma te brengen. Zelf zong en paro dieerde hij en voerde de conférence boven dien met verve. Wat de verdere medewerkers betreft: het accordeon-duo de Ladony's kon ons niet in verrukking brengen in muzikaal opzicht, maar bewees later de „show"- kunst uitstekend te verstaan bij een op treden met geïllumineerde instrumenten. Harry Bouwman was een sympathieke pianist-goochelaar, de Kamiki-meisjes ver dienden het succes, dat ze kregen. Als slot-indruk: ongetwijfeld heeft het pu bliek, dat de gehele zaal vulde, aan dit programma een genoeglijke avond beleefd." MARKTBERICHTEN 16 October. Besommingen. IJM 54 Limburgia f 16990; IJM 6 Norma Maria f 21770; IJM 4 Knikker f 5420; IJM 204 f 4820; KW 68 f 1210: KW 107 f 1580. KW 53 f 2270: KW 72 f 1620: IJM 276 f 1655; BU 33 f 3390: IJM 213 f 110; IJM 11 f 560: IJM 230 f 60; IJM 249 f 112; IJM 226 f 144; IJM 240 f 1385: IJM 343 f 50; IJM 210 f 2240; VD 60 f 250; HD 7 f 1175; UK 202 f 4000. Aanvoer. 80 kisten tong tarbot; 15 kisten poon; 200 kisten makreel; 525 kisten schol; 190 kisten schar; 165 kisten wijting; 75 kisten kabeljauw; 15 kisten schelvis; 50 kisten kool- vis; 50 kisten diversen: 4620 kisten verse ha ring. Totaal 5960 kisten. Prijzen. Heilbot f 2.85; gr. tong f 2.65—f 2.50 gf.m. tong f 2.60—f 2.55: ld. m. tong f 2.55— f 2.45; tong I f 2.15—f 2.05; tong II f 1.70— f 1.60; tarbot I f 2.65f 2.25 alles per k.g. Tarbot III f 77; tarbot IV f 65; tongschar f 67; kl. gr. tong f 42—f 39; gr. rode poon f 55; poon f 17; haai f 29; bot f 45; verse haring f 14.50f 10.50; kleine schol f 22.50 f 21; schol dicht f 17—f 12; schar dicht f 17.50 f 9; schar f 21f 13, alles per 50 k.g. prof. dr. j. hoekstra, bijzonder hoogleraar. Dr. J. Hoekstra, leraar aan de R.H.B.S. te Velsen, heeft hedenmiddag het ambt van bijzonder hoogleraar in de Friese taal- en letterkunde aan de Amsterdamse universi teit openlijk aanvaard. Voor zijn inaugurele rede had hij als onderwerp gekozen: „Vier Friese kronieken". Behalve het gehele lerarencorps zijn meer dan «Jionderd leerlingen uit de hoog ste klassen van de R. H.B.S. in autobussen naar de hoofdstad getogen om deze plech tigheid bij te wonen. Na afloop van zijn rede hield de nieuw benoemde hoogleraar een receptie die zeer druk bezocht werd. BINNENGEKOMEN* EN VERTROKKEN VISSERSCHEPEN. Binnen op 16 October: IJM 77, Poolzee, re derij Poolzee, met vis, vertr. 5 Oct. Binnen op 17 October: IJM 22, Ita, rederij Weimar, met haring, vertr. 7 Oct.; TJM 49. Petten, rederij Petten, met haring, vertr. 5 Oct.; IJM 9, Haarlem, rederij de VEM, met haring, vertr. 11 Oct. 16 October naar zee: IJM 85, Klaas Wijker; IJM 16, Bergen. Haringdrijfnetvisserij: Binnen op 16 Octo ber: KW 79 met 364 kantjes; KW 47 met 358 kantjes. FEUILLETON 3) d o o r Q. PATRICK. (Vertaald uit het Engels). Venner zweeg, toen de zware dubbele deuren van de operatiezaal opengingen en dr. Broderick binnenkwam, vergezeld van Hugh Ellsworth, het jonge hoofd van de Neurologische Kliniek, waar Rona gewerkt had voor zij overging naar de chirurgische kant van het ziekenhuiswerk. Met stijgen de ongerustheid zag zij de twee mannen op hen toekomen. Hugh Ellsworth keek zeer ernstig en dr. Broderick's knappe en nogal ronde gelaat had de uitdrukking van iemand, die slecht nieuws over brengt. De directeur sprak echter niet, voor een handgebaar de laatste medische studenten uit het amphitheater verwijderd had. Toen de deur daarboven voor de laatste maal dicht geklapt was, ging zijn ernstige blik van Rona naar Gregory Venner, om ten slotte op Oliver Lord te blijven rusten. Ik vrees, dat ik een zeer tragische mededeling heb te doen, zei hij. Dr. Knudsen is dood. Dood! Het woord kwam als een be nauwde zucht uit de mond van Gregory Venner. Dr. Knudsen dood! Het is het is niet mogelijk. Ook Rona scheen het haast niet mogelijk toe. De chef was bijna fanatiek trots op zijn ijzeren constitutie geweest. En nu was hij dood. De directeur zei: Hij stierf op zijn bureau, bijna voor ik er bij gekomen was. Ellsworth en ik waren juist van de lunch in het ziekenhuis teruggekeerd en konden bijna onmiddellijk naar hem toe gaan. Maar wij konden niets meer doen. Maar wat mankeerde hem? Oliver Lord's stem klonk ongelovig. Een hartaanval? Dr. Broderick aarzelde. Toen zei hij, op ieder woord zorgvuldig nadruk leggend: Het is nog te vroeg, om tot definitieve conclusies te komen, maar zowel Ellsworth als ik zijn van mening, dat mijn zwager stierf aan een acute vergiftiging door een te grote dosis van het een of andere ge neesmiddel zoals atropine, of nog waar schijnlijker hyoscine. Hij moet dat tot zich genomen hebben even voor hij in elkaar zakte. Hyoscine! Maar waarom voor de dui vel zou hij hyoscine genomen hebben? Oliver keek stom verbaasd. Hij was toch niet ziek wel? Niet, dat ik weet, dr. Lord. Mijn zwager was.... hm.... niet erg mede deelzaam. En speciaal betreffende zijn per soonlijke aangelegenheden. En wat genees middelen betreft dr. Broderick haalde de schouders op u kent zijn reputatie. Hij schreef bijna nooit inwendige medicij nen voor en het is niet erg waarschijnlijk, dat hij ze zelf zou gebruiken. In ieder geval zou hij toch nooit bij vergissing een te grote dosis nemen van zulk een gevaarlijk middel als hyoscine. Dat is onzinnig. Oliver was zeer bleek ge worden. U wilt toch niet te kennen ge ven, dat hij misschien zelfmoord gepleegd zou hebben? De directeur keek hem met pijnlijke ver bazing aan. Er is geen enkele aanwijs bare reden, waarom hij zichzelf van kant zou willen maken. Maar zelfs als hij dat had willen doen, zou hij het nooit gedaan hebben, terwijl hij de verantwoordelijk heid droeg voor een zware operatie. Het was geen ongeluk! Het was geen zelfmoord! Gregory Venner's stem trilde. U.wilt ons toch niet vertellen, dat iemand dr. Knudsen vergiftigd heeft? Met matte stem gaf dr. Broderick ten antwoord: Onder de gegeven omstan digheden is het zeer waarschijnlijk, dat dr. Knudsen in rustig overleg vermoord is. Vermoord! Oliver Lord en Venner keken de direc teur in stomme verbazing aan. Het leek Rona, of de gehele wereld plot seling gek geworden was. Een groot chirurg die in een instituut tot het redden van le vens vermoord wordt. Dergelijke dingen gebeuren eenvoudig niet. En toch besprak dr. Broderick het als een vaststaand feit. Hij zei: Het is voor ons allen iets verschrikkelijks; voor mijn arme vrouw voor het ziekenhuis. Kranten- publiciteitvragendé politie. De politie! Rona kon nu weer helderder denken en onmiddellijk gingen haar ge dachten naar haar broeder, die bij de po litie was. Jim Heath, inspecteur van het Bureau Moordzaken, was in het ziekenhuis een bekende en geziene figuur. Zij zei: Dr. Broderick, Inspecteur Heath van het Bureau Moordzaken, is mijn broer. Als ik gedaan kon krijgen, dat hij deze zaak on derzoekt, weet ik, dat hij het zo discreet mogelijk behandelen zou. Een broer bij de politie, zegt u? Het gezicht van de directeur nam een uitdruk king van belangstelling er. oph hting aan. Dat zou wel eens zeer gelukkig kunnen zijn. Hij fluisterde even met Ellsworth en zei toen: Zuster Heath, wilt u zo vriendelijk zijn, uw broer te vragen, on middellijk hier te komen? Met een gevoel van verdoving, liep Rona naar de telefoon en belde het hoofdbureau op. Jim's stem klonk vreemd over de draad, afgebeten en officieel. Hij zou on middellijk komen, zei hij. Het vooruitzicht, dat over enige ogen blikken de politie aanwezig zou zijn, scheen de directeur tot een koortsachtige bedrij vigheid aan te sporen. Hethm vergif werd waarschijnlijk in Knudsen's bureau toegediend. Jij, Ellsworth en u zuster Heathik kan er wel op ver trouwen, dat u er voor zorgt, dat de kamer onmiddellijk afgesloten wordt. Hij keerde zich naar Oliver Lord. Dr. Lord, ston den er voor vandaag nog meer operaties op het programma? Neen, meneer. Dr. Knudsen had alle operaties behalve de spoedgevallen naar morgen verschoven. Hij vertelde mij, dat er vanmiddag een zeer belangrijke bestuurs vergadering gehouden zou worden. Oh, ja, die vergadering. Die zal na tuurlijk uitgesteld moeten worden. Dr. Broderick wendde zich tot Gregory Venner: Venner, ga eens even naar mijn secre taresse en zeg, dat zij de nodige maatre gelen neemt en uitleg geeft. Dr. Lord, u kunt beter met mij meegaan, zodat u bij de hand bent, als de inspecteur hier komt'. Binnen enkele seconden werden Rona en Ellsworth in de operatiezaal alleen gelaten. (Wordt vervolgd). „Willem Barendsz" voor de derde keer naar de Antarctis De „Willem Barendsz" heeft Zaterdag middag omstreeks vier uur de veilige om arming van de IJmuidense pieren verlaten om zich ten derden male aan het kansspel der walvisvaart te wagen. Ondanks het sombere weer waren verscheidene belang stellenden naar de sluizen gekomen om het vertrekkende fabrieksschip uitgeleide te doen en ook op het eind van de Zuiderpier stonden enige wuivende familieleden die de allerlaatste afscheidsgroeten aan de be manning van hel vertrekkende schip over schreeuwden. m Velsen-Noord Plaatwollers bij ,,'n Wespennest" Gebouw „Concordia" was Zaterdag avond het domein van de Personeelsver eniging „De Plaatwelleri.i", welke haar leden bijeen had gebracht voor een toneel avond met de opvoering door eigen krach ten van een vrolijk spel van vacantiege- noegens in drie bedrijven door J. W. v. d. Heiden en Henk Bakker. De heer C. van Voorbergen, voorzitter, memoreerde, dat voor deze eerste bijeen komst oorspronkelijk de opvoering van een revue zou hebben plaats gehad, maar deze kon wegens omstandigheden niet doorgaan. Daarom v/as in korte tijd ,,'n Wespennest" ingestudeerd. In de laatste jaarvergadering waren stemmen opgegaan het culturele werk te bevorderen. Dit nu zal onder leiding van de heer H. Kraayeveld ter hand worden genomen. In verband met een verloting aan het bedrijf voor de UNAC lichtte de heer J. Kramer een en ander in de pauze toe en gingen de overgebleven loten vlot aan de man, zodat deze verloting na afloop kon doorgaan. De uitvoering van het „Wespennest", be- invloed door te korte studie, kon uiteraard niet die vlotheid verkrijgen, welke voor dit stuk als aaneenschakeling van de zotste situaties, absoluut nodig is. Verduin, die met Loeki, z'n vrouw, aardig samenspeelde, ondervond van zijn vriend Nijhoff door onvaste rolkennis weinig steun. De aard appelhandelaar en zijn ega trachtten hun rollen zo goed mogelijk weer te geven én van hun kroost én in het algemeen was Petronella onbetwist de beste. Veelal werd de rol „gesproken", waardoor de voor dracht aan kracht inboette. Doch de aan wezigen hebben desondanks hartelijk met het Wespennest meegeleefd. Een geanimeerd bal besloot de avond. hout aangevoerd. Zondagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. aangekomen het Deense s.s. „Holland", dat van Campbellton (Canada) een volle lading hout aanvoerde. Beverwijk Feestavond Ambtenarenbond In de bovenzaal van het veilinggebouw ,,'t Centrum" heeft de Algemene Bond van Ambtenaren uit Beverwijk Zaterdagavond een feestelijke bijeenkomst belegd, welke geopend werd door de voorzitter van de afdeling Beverwijk, de heer J. Bilderbeek. Wegens ziekte van rie heer A. van Rossem sprak in zijn plaats het hoofdbestuurslid de heer S. Bonn. Spreker uitte zijn vreugde over het feit dat het zestigste lid is inge schreven. „Wij moeten" aldus de heer Bonn, „paraat blijven en zorgen dat de toestand door eventuele prijsstijgingen niet verslechtert, zoals in Frankrijk het geval is en wat in Nederland tot nu toe, dank zij de politiek van de ministers Drees en Beel niet gebeurd is." Vervolgens ging spreker tets dieper in op het streven der regering, om de subsidies der levensmiddelen te ver minderen. Tot slot richtte de heer Bonn zich speciaal tot de aanwezige dames en bracht hen onder de ogen dat de vakbond een uiterst belangrijke taak te vervullen heeft. Het eigenlijke feestprogramma werd verzorgd door de bekende Beverwijkse humorist-conférencier G. Bonnema, die als altijd spoedig de juiste stemming wist te brengen. „De Bellini's" verzorgden het mu zikale gedeelte. SCHEEPVAART Op 16 October kwamen te IJmuiden binnen: Wallonia van Rotterdam: Stad Lei den van Norfolk; Aganenor van Londen; Spaarnestroom van Leith: Eems van Grims by; Maartje van Hernösand: Luminous van Las Palmas: Waterland van Buenos Aires; Stad Haarlem van La Goulette; Seaham van Grimsby. Vertrokken op 16 October: Congostroom naar Rotterdam; Iietty W. Vinke naar Kaapstad; Willem Barentsz naar Kaapstad; Alpaca naar Dublin: Odysseus naar Rotter dam; Herfor Bratt naar Emden: Wallonia naar Goteburg; Cornelia B naar Stockholm; Salawanti naar Genua; Svea naar Malmö; Hoogland naar Grimsby; Lica Maersk naar Vegesaek; Berkelstroom naar Hull; Jans naar Londen; Falkon naar Londen: Marva naar Londen; Vliestroom naar Manchester: Diana V naar Emden. Op 17 October kwamen binnen: Zaan- stroom van Manchester; Jacob Oorburg van Rotterdam; Delft van Antwerpen; Delft van Antwerpen; Doggei'sbanlc van Londen; Eemstroom van Londen; Halland van Campbelton; Niobe van Caen; Goldfinch van Londen; Sur te van Londen; Patria van Hull; Arctic Ocean van Dieppe; Groote Beer van Batavia; Poulo Laout van Mar seille: Strabo van Bilbo. Vertrokken on 17 October: Rijnstroom naar Londen; Entre Rios naar Hamburg; Bloemfontein naar Antwerpen: Djarnvik naar Lubeck: Alkerk naar Hamburg. Nederland. Lawnk, 15 Oct. van Colombo naar de Straits: Roebia. 16 Oct. van Suez naar Aden; Tabian, 15 Oct. van Amsterdam naar Karlshamn; Van Oldenbarnevelt, 14 Oct. pass. Dondra Head naar Sabang. Oceaan. Agabenos, 16 Oct, te Amster dam aangekomen: Polydorus, 13 Oct. te Ba tavia van Makassar: Glehearn, 14 Oct. van Port Said naar Rotterdam. Vinke en Co. Ittersum. 13 Oct. van Bom bay te Calcutta: Winsum. van Huelva naar Sas van Gent. pass. 15 Oct, Ouessant; 18 Oct. te Sas van Gent verwacht. Agenda voor Beverwijk MAANDAG 18 OCTOBER. Kennemer-theater. 7 en 9,15 uur: Ter reur. Luxor-theater. 7 en 9,15 uur: Olympi sche film 1948. W. B.-theater. 8 uur: De avonturier van de Rio Grande. Corso-theater (Castricum). 8 uur: Zee bijen op het bloedeiland DINSDAG 19 OCTOBER. Kennemer-theater. 7 en 9,15 uur: Ter reur. 8 uur: Nieuw Leven: „Stefan Borkos". Luxor-theater. 7 en 9.15 uur: Olympi sche film 1948. Corso-theater (Castricum) 8 uur: Zee bijen op het bloedeiland.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3