DEKENS West-Duifsland hersfeit zich snel Haagse betoging voor Europese Assemblée «ss»1 De Gereld Sport in het kort Wereldnieuws PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA DINSDAG 19 OCTOBER 1948 Munthervorming bracht miraculeuze wederopleving in de industrie van ons achterland West-Duitsland, eens de industriële reus van Midden-Europa, gaat een periode van economische hoogconjunctuur tegemoet. Generaal Lucius Clay, die dezer dagen een tocht door het Ruhrgebied heeft ge maakt, heeft de toenemende herstelver schijnselen „miraculeus" genoemd. Wanneer men door een straat loopt van welke stad in de Westelijke zones dan ook, of de productiecijfers van de industrie be studeert, dan ziet men dat Duitsland niet langer alleen maar een land van puin, hon ger en waardeloos geld is. Men kan een luxueus diner krijgen dat minder kost dan in Soho, Montmartre of Manhattan. De puinhopen en gapende open vlakten beginnen plaats te maken voor nieuwe huizen en winkels met neon-recla- mes. De winkelramen zijn vol met verbruiks- artikelen en die zijn ook werkelijk te koop. De parterre van een groot Newyorks wa renhuis kan niet voller zijn dan zo'n Duitse winkel op Zaterdag. De jaarbeurs van Frankfort moest zijn terreinen met een derde uitbreiden om plaats te bieden aan de meer dan 10.000 na oorlogse producten die daar uitgestald worden deze maand. Veel van die goederen zal men ook in New York kunnen zien op een Duitse export-beurs, die daar op 1 Januari opent. Vier oorzaken. Deze nieuwe welvaart ls gebaseerd op vier feiten: Een industrieel potentieel dat nog altijd groter is dan in 1938 ondanks bombarde menten en ontmanteling. De uitgebreide Amerikaanse hulp; een derde van de Marshall-fondsen. De nieuwe Deutschmark, die de militaire regering garandeert. Een Europese markt die hunkert naar verbruiksgoederen. Als een officiële vijand is Duitsland nog altijd gebonden in zyn buitenlandse handel. Export is alleen geoorloofd op grond van goedgekeurde handelsverdragen of door gecontroleerde verkoop tegen dollars op de wereldmarkt. Ofschoon Duitsland ruwe grondstoffen en afgewerkte materialen no dig heeft uit Zweden, Nederland en Enge land, kan het daar niet betalen in kronen, guldens of ponden. Maar generaal Clay heeft een belangrijk besluit aangekondigd: de spoedige ophef fing van het verbod van buitenlandse in vesteringen in Duitsland. Behalve het in brengen van nieuw kapitaal, zullen buiten landse beleggingen nieuwe druk gaan uit oefenen op het verzoek om handel toe te staan in alle Europese, valuta. Dit kan de „Deutschmark" op de internationale geld beurzen brengen, als een vrije of nog ge bonden valuta. Industriële records. kost. In München worden stofzuigers ver kocht voor 47 dollar, in Frankfort zijn de warenhuizen vol met Amerikaanse import artikelen, waarvan sommige minder kosten dan bij de legermagazijnen. De prijzen luiden in Deulschmarken tegen de officiële koers van dertig dollarcent. Er is natuurlijk nog een zwarte markt waar men meer marken kan krijgen voor zijn dollar, maar de grote zwarte markt is met de valuta-hervorming verdwenen. In Berlijn is de situatie anders. Daar is nog 'n levendige zwarte handel in Deutsch- marken, Ostmarken en ander geld, maar in Berlijn heerst een economisch luchtledig. Niettemin herwint het verslagen Duits land snel de basis van zijn industriële hege monie. Het is, zoals een Amerikaanse za kenman het uitdrukte: ..Vóór de dokters de diagnose hebben gesteld, is de patiënt uit bed gekomen en weggewandeld." (U.P.) Een maand na de munthervorming in West-Duitsland vestigde de industrie van Bizonië een na-oorlogs record van 67 per cent van het productiepeil van 1936. De steenkoolproductie, sleutel tot de industrie, steeg tot 81 percent en men verwacht dat de Ruhr deze maand 300.000 ton kolen per dag zal produceren. De winkel-étalages illustreren die ople ving beter dan statistieken. In Hamburg kan men voor 175 dollar een nieuwe Leica- camera kopen, die in New York 450 dollar Donderdag 21 October wordt in de Haag se Ridderzaal een grote openbare vergade ring gehouden, welke georganiseerd wordt onder auspiciën van het internationale comité dat in Mei j.l. het Congres van Europa heeft gehouden. Als sprekers zullen optreden een Engelse oud-minister, thans voorzitter van het genoemde internationale comité, Duncan Sandys, de Franse oud- minister André Philip en de Nederlanders P. J. S. Serrarens en Koos Vorrink. Het A.N.P. verneemt hierover van de organisatoren: „Deze openbare betoging moet gezien worden als een belangrijke schakel in de ontwikkeling, die het Congres van Europa heeft ingezet. Dit congres van Europa drong in zijn politieke resolutie aan op het bijeenroepen van een Europese Assemblée. In de verwezenlijking daarvan neemt Nederland een sleutelposilie in. Met Frankrijk, België en Luxemburg vóór, En geland sceptisch, ja veeleer afwijzend, ligt de beslissing bij Nederland. Spreekt ook Nederland een volmondig „ja" uit, dan zal Londen wel over zijn weifelingen kunnen heenstappen. Zegt Nederland „neen", dan komt er geen voorbereidende conferentie, dan is een kans gemist, die van beslissende betekenis kan blijken. Men wil het Nederlandse volk duidelijk maken, wat er op het spel staat. Men wil nog eens zeer openlijk en duidelijk stellen, welke elementen thans aan de orde zijn, in de hoop dat ook de Nederlandse regering daardoor in haar besluiten zal kunnen be schikken over alle gegevens, die daarop van invloed kunnen zijn." diender vergunning 8.66 14.25 Kruisstraat 11 Telefoon 11491 HAARLEM <Adv.. Avontuur op de„GrooteBeer" Arrestant sprong 's nachts overboord Toen het troepentransportschip „Groote Beer", dat Maandag in Amsterdam is aan gekomen, door de Golf van Aden voer, waagden drie militaire arrestanten een po ging tot ontsnappen. Eén hunner sprong in het duister over boord, doch schrok van deze vermetele daad zo, dat hij onmiddellijk om hulp be gon te roepen, hetgeen voor de twee ande re arrestanten aanleiding was om de sprong naar beneden maar niet te maken. Op het geroep „man over boord" liet kapitein Hemmes zoeklichten ontsteken. Het duur de bijna een uur voor men de drenkeling in de schijnwerpers had. Toen was hij weldra weer aan boord. NA 8Vé JAAR REED WEER EEN TREIN VAN AHAUS NAAR ENSCHEDé Maandag is voor het eerst sedert het uit breken van de oorlog in 1940 de spoorlijn Ahaus (Duitsland)-Enschedé weer ge bruikt. Reeds enige tijd waren pogingen in het werk gesteld het kolenvervoer voor het Twentse industriegebied van het Ruhr gebied uit via Ahaus te leiden, daar dit de kortste verbinding was. Maandagavond reed de eerste trein met kolen uit de Ruhr via Ahaus het station van Enschedé bin nen. Beperking bij de herbouw van verwoeste woonhuizen Ten aanzien van de herbouw van door oorlogsgeweld verwoeste woonhuizen heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting bepaald, dat de herbouw in het algemeen moet worden beperkt tot een in houd van 500 kubieke meter, zonder bij behorende bedrijfsruimten. Slechts in bij zondere gevallen zal de herbouw van gro tere panden tot een maximum van 1000 kubieke meter worden goedgekeurd. Beslissingen worden genomen door de Centrale Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting. De radio' geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7, 8, 13, 18. 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Gym nastiek: 7.30 en 8.15 Platen; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Werken van Rimsky-Korsakoff; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Keukenpraatje 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Platen; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Weerbericht; 12.33 Voor 't platteland; 12.38 De Kilima Hawaiians 13.15 Kalender; 13.20 Orkesten; 14.00 Causerie over E. Kupers; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Luisterspel „De vrouw in de mist": 15.30 Voor zieken; 16.00 Kinderkoor; 16.15 Het stond in de krant; 16.45 Vragen staat vrij; 17.15 Platen; 18.20 Bing Crosby-nummers; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Prof. mr. dr. J. Barents: De betekenis van de sociali satie voor hesocialisme; 19.15 Schotse volks liederen; 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Lezen in de Bijbel; 20.05 Dingen van de dag; 20.20 Promenade-orkest; 20.50 Luisterspel „Het eiland van Ara"; 21.30 Concertgebouworkest en Claudio Arrau, piano; (Pianoconcert no. 5 van Beethoven); 22.10 Uitzending ter ge legenheid van het Loofhuttenfeest; 22.25 Kwartet Jan Corduwener: 22.45 Gedichten van deze eeuw; 23.15 Bioscooporgel: 23.30 Het Young-swingtet. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 AL en 1875 Af. 7, 8, 13, 19. 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Ge wijde muziek; 7.45 Woord voor de dag; 8.15 Platen: 9.00 Ziekenbezoek; 9.35 Symphonieën van Mozart en Beethoven; 10.30 Morgen dienst: 11.00 Platen; 11.15 Luisterspel „De erf genamen van Redclyffe"; 11.55 Harmonie- muziek: 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Metropo- le-orkest: 13.30 „Dido en Aeneas" van Pur- cell; 14.30 Lezing over „winterbloeiende be gonia's; 15.00 Concertgebouw-kwintet: 15.40 Platen; 16.15 Voor de jeugd: 17.30 De Zapa- raka's; 17.45 Indische aquarellen; 18.00 Vrou wenkoor; 18.30 Hedendaagse schrijvers In September ƒ11 millioen schade door branden Hoe groot de schade is, welke door bran den wordt aangericht, blijkt uit het rap port van de hoofdinspectie voor het brand weerwezen over de maand September. De directe schade als gevolg van brand wordt in deze maand geraamd op 11 millioen gul den. In dit bedrag is mede begrepen de schade van de brand op 11 September in de koelhuizen te Amsterdam. Niet minder dan 13 boerderijen werden geheel of ge deeltelijk door brand verwoest. De totale directe schade wordt hier geschat op onge veer f 560.000. Van 12 grote branden kon de oorzaak niet worden vastgesteld. Het spelen met vuur door kinderen veroorzaakte drie grote branden met een directe schade van f 116.000. Door kortsluiting ontstonden vijf grote branden. Klachten over koelhuiseieren Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat de laatste tijd klachten worden gehoord over de slechte kwaliteit van de gedistribueer de koelhuiseieren. Deze klachten zijn vaak gegrond. Dit jaar waren ongeveer 33 millioen eieren in koelhuizen opgeslagen. Bij de grote brand te Amsterdam gingen ongeveer 4 millioen stuks verloren, zodat 29 millioen stuks voor de distributie overbleven. Thans zijn ongeveer 20 millioen koelhuis eieren gedistribueerd. Over de eerste par tijen werden geen klachten gehoord. De partijen die nadien uit de koelhuizen kwa men, waren minder goed. Het uitvalper centage van deze eieren bij de détaillist is gemiddeld 5 a 6. 'Hef ontslag van generaal Dürsf Britf Beslissing van legercomman dant in Indonesië Op vragen van het Tweede Kamerlid, dr. Bruins Slot (A.R.) over het ontslag en de vervanging van generaal Dürst Britt als commandant van de „7-December-divisie" in Indonesië heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat de eervolle ontheffing van generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt uit het commando van de le divisie „7 Decem ber" en dat van territoriaal troepencom mandant van West-Java en zijn vervanging door een opperofficier van het K.N.I.L. i: geschied door de legercommandant in In donesië met instemming van de luitenant gouverneur-generaal. Zowel de luitenant- gouverneur-generaal als de legercomman dant hebben, alvorens tot deze ontheffing over te gaan, overleg gepleegd met de vo rige minister van Oorlog. Deze heeft zich daarbij verstaan met de toenmalige minis ter van Overzeese Gebiedsdelen. De minis ter is van mening, dat de leger-comman- dant wegens zijn verantwoordelijkheid voor de leiding van alle onder hem staande on derdelen vrij moet worden gelaten in de keuze van zijn ondercommandanten. De beslissing was uitsluitend gegrond op het oordeel van de legercommandant over persoon en taakvervulling van gene raal Dürst Britt. Dit deed niet af aan de waardering, die overigens bestaat voor be paalde persoonlijke kwaliteiten van deze opperofficier, die aanleiding vormden voor de generaal in Nederland een passende functie te reserveren. Het is de minister gebleken, dat de ver vanging ontstemming heeft gewekt in som mige kringen, welke echter niet of slechts ten dele tot oordelen bevoegd zijn. daar slechts de legercommandanten, in hogere instantie de luitenant-gouverneur-generaal, de aangelegenheid in haar geheel kunnen beoordelen. Het vermoeden, dat de vervanging het gevolg zou zijn van ernstige wrijving in Indonesië tussen de leidende figuren van het K.N.I.L. en van de Koninklijke Land macht, welke haar terugslag zou hebben op de hele militaire organisatie, berust niet op goede gronden. Beslissend is uitsluitend geweest het oordeel van de legercomman dant over generaal Dürst Britt. De minister is van mening, dat de fusie tussen Koninklijke Landmacht en K.N.I.L. zo spoedig mogelijk moet tot stand komen, echter niet ten gevolge van de onderwerpe- lijke aangelegenheid. Duitse Noordzeehavens op één lijn met die van de Benelux Ten aanzien van de in Duitse kringen gekoesterde vrees, dat de Duitse import in de toekomst bijna uitsluitend over de havens van de Beneluxlanden zal wor den geleid, hebben de militair gouverneurs van de dubbele zóne verklaard, dat het niet in de bedoeling ligt een voorkeurs positie aan de havens van België en Ne derland toe te kennen. Aan Antwerpen en Rotterdam, aldus werd door de militaire gouverneurs verklaard, dient als de na tuurlijke Rijnhavens een behoorlijk deel van het transport van de voor Duitsland bestemde import verleend te worden, maar de Duitse Noordzeehavens zullen in geen geval worden uitgeschakeld. In het kader van het plan-Marshall ishet een eerste vereiste, dat alle beschikbare ha vens van West-Europa op de meest doel treffende wijze worden gebruikt. Engels luitenant-generaal over de situatie in Europa Montgomery moet met 20 divisies „koude oorlog voeren Luitenant-generaal sir Giffard Martel, pantser-deskundige en leider van de Britse militaire missie naar Moskou in de oorlog, heeft in een brief aan de Sunday Times een analyse gegeven van cle moeilijkheden die Montgomery te wachten staan nu hij de leiding op zich heeft genomen van de Wes telijke verdedigingsstrijdkrachten Europa. Het eerste probleem is, zo zegt hij, „een eind te maken aan de Sovjet-tactiek van de koude oorlog. Alleen door de aanwezigheid van goede troepen die ieder ogenblik paraat zijn, zou dit kunnen gebeuren. „Ik geloof dat een staand leger van 20 volledig uitge ruste divisies voor dit doel in Europa nodig zal zijn. Of Montgomery veel medewerking zal krijgen van Frankrijk en de Benelux landen staat te bezien. Het Britse aandeel moet zijn vijf eerste klas divisies, terwijl de rest van de Verenigde Staten en de an dere Westelijke landen moet komen." De Sovjets zouden in drie of vier maan den misschien 100 divisies aan het Europese front kunnen concentreren. Als de Sovjet- Unie op dit ogenblik de sprong zou wagen en erin zou slagen een groot aantal troepen in Europa te concentreren, zou er voor ons niets anders overblijven dan ons op Spanje of ons eigen land of op beide terug te trek ken." Sir Giffard zeide niet te geloven dat de Sovjet-Unie nu een oorlog beraamt die uiteindelijk haar nederlaag zou betekenen maar misschien plannen maakt om later aan te vallen, als ze de atoombom heeft. „Voor ons is het antwoord, zonder op houden een koude oorlog tegen haar te voeren, totdat zij bereid is in vriendschap met de andere landen van de wereld te leven", aldus deze militaire deskundige, Amerikaanse films naar Rusland Eric Johnston, president van de Ameri kaanse filmtrust Motion Picture Associa tion heeft medegedeeld dat hij te Moskou overeenstemming heeft bereikt over de verkoop van Amerikaanse films in Rusland. Op een persconferentie te Londen deelde Johnston mede dat hij met de Russische regering overeengekomen is dat voor de films in dollars zal worden betaald. „Wij zullen hun een lijst van films voorleggen waaruit zij kunnen kiezen; er zijn geen uit wisselingsbepalingen, op grond waarvan de Verenigde Staten Russische films zouden moeten kopen," aldus Johnston. „Wij heb ben de Russen gezegd, dat er een vrije markt in Amerika is en dat zij hun films te koop kunnen aanbieden op die markt." De film-koning zeide dat hij ook films verkocht had aan de Joegoslaven en de Tsjechen. De eerste Amerikaanse films zul len vermoedelijk over ongeveer een maand in Rusland vertoond worden. (Un. Press.) In November zal het aan toeristen, die per auto van Nederland naar de Scandinavi sche landen willen gaan, weer zijn toege staan, via Duitsland te rijden. Korfbal Ooslerkwartier speelde gelijk legen D.E.D. Oosterkwartier heeft in een rommelige wedstrijd, waarin geen van de ploegen de overwinning verdiende, met een gelijk spel (33) tegen D.E.D. I genoegen moeten ne men. Oosterkwartier startte uitmuntend en reeds na 5 minuten doelpuntte J. Starink van verre. Na 25 minuten bracht dezelfde speler, na voortreffelijk werk van Molen kamp, op eenvoudige' wijze de stand op 20. Nog vóór de rust werd het 21. Ook na cle hervatting hield D.E.D. een over wicht en spoedig was het 22. Toen zag Oosterkwartier het gevaar in en Drogtrop maakte er 32 van. Jammer was het, dat de goed leidende scheidsrechter Harrekroot eerst D. Starink en later Bakker van D.E.D. uit het veld moest zenden. Van de nume rieke meerderheid maakte D.E.D. gebruik om de stand gelijk te maken. Oosterkwartier 2 was voortdurend in de meerderheid tegen S.V.K. 2, maar faalde voor de korf, zodat S.V.K. 2 een onver wachte overwinning van 40 behaalde. Sport Vereent ontmoette wederom een der sterkere twaalftallen en won met 41 van Aurora. Mej. Ansma gaf S.V. de leiding en W. Vink maakte nog vóór de rust 20. Na de hervatting scoorde Aurora tegen, doch toen Dr. Kaayk de stand op 31 had gebracht, was het pleit beslecht. Met een prachtige doorloopbal bracht H. v. Asselt Je eindstand op 41. Sport Vereent 2 verloor eervol van Blauw Wit 3 met 42, nadat het eerst met 30 had achtergestaan. E. Hanekroot en mej. Pierlot zorgden voor de tegenpunten. Aurora 2 overtrof zich door met 21 van Rohda 2 te winnen, dank zij doelpunten van R. Bankert en J. Verbeek. Animo Ready boekte ook weer eens een overwinning, waarvan het Amersfoortse Soesterkwartier met 63 het slachtoffer I werd. De doelpunten werden gemaakt door mevr. Sterk, R. Brink, A. Jansma, T. Bok, W. v. d. Bel en P. van de Meer. Ikieine Wij hadden dal an, Ln„, ken: Wij moeten eSf gs«Bi maken, wij moeten dT? *3» van af bekijken. Dat L zicht zijn. dan hebt?" op de steden en de h2 ««Sr?.»- we eens zien hoe de v0S',en- Da» bekijken We hadden a ons afgesproken en nu isY" -«aogS3 gekomen. Wij hebben er «MöS w een Dakota naar rio ®et drit^ Wij hebben gemerkt gels te kort komt een men< rf61 kennen. Van b0Ven a?h?S2elve 2 b"* wriemel in die stenen bijenW'. deksel. En we hebben ontdekt dat f reld niet zo klein is als we in ,J.*<- wijsheid hadden gedaeht. Zn jT,. dat ge er zelfs van een Dakoutiff overheen kunt kijken, ge kunt waar de wolken blijven als ze oven. der zijn heengevaren. Maar we waren uitgegaan om d6 bouwwerken van de hoogte uit tT Wij, met drieën. Daar was eenkunsï,1'* bij, die zat te wijzen en te verteW kathedraal uit het jaar zoveel, een büw uit de tijd van Füips de Schone 1 Gij met uw Filips de Schone, er mooiers te zien dan stukken 'sten een dode koning. Er is een levend land k? neden u, daar kruipen wij straks overheen als we uitgestapt zijn. Ziet n» de mensen, zij lopen in de poppenjJ langs poppenhuizen, zij lopen om elk», heen en alle kanten uit. Zij zijn nilv 1 bijen die wat te doen hebben. Op depten en straten spoeden zich de kleine mensZ naarstig heen, daar wemelt de grauw massa van allemaal dezelfde en „owc.r.wJisMta r Watervliet kon een zeer moeilijke zege van I0 op Nieuw-Flora behalen, waar door het nog in de running bleef. F. Möhl- man was de maker van het doelpunt. De overige uitslagen luiden: Biljarten Om de De Kuyperbeker In restaurant Brinlcmann zijn de eerste partijen gespeeld van het driebandentour- nooi om de De Ku.vper-beker, dat onder lei ding van de Biljartvereniging T.O.P. gehou den wordt. De resultaten waren: Eerste klasse: Koog Zaandijk—Blauw Wit —3; Westerkwartier—Archipel 3—1; Swift —Rohda 6—6. Tweede klasse A: A. W.—Olympia 7—2; ExcelsiorAmum 73; D.T.V.K.CJÏ. In de Haarlemse Korfbalbond zijn gespeeld: Eerste klasse: Oosthoek 1—Aurora 3 25; Tweede klasse: Onder Ons—Watervliet 3 i 1—5; Sport Vereent 3—Aurora 4 4—2; Nw.1 Flora 2Oosthoek 2 15; Oosterkwartier 5 Oosterkwartier 4 76. Derde klasse: Watervliet 4Watervliet 5 1—4; T.H.B. 3Animo Ready 3 04; Haarlem 2—D.V.S. I 2—1, Adspiranten: Eerste klasse: Watervliet a Aurora a 12. Tweede klasse: Haarlem a—Oosterkwartier c 8—0. Derde klasse: Oosthoek a—Haarlem c 0—3; Sport Vereent bOosterkwartier e 02. Schaken verschillende mannetjes en Vm -'«U IS plezierig daar naar h nen mj de schone bouwwS stolen worden, al staan yt Voor ï«- het jaar zoveel. er °ok sir,i Daar fietst een vlugge bil a- ;ze hoogte uit ak Jr d[e aliens deze hoogte uit als -•Sr» volgen, zij heeft oen gele wA1®1* is als een puntje geel licht otB 3 Z» weet niet dat wij nam hï 8?!v't zij zou er misschien doof ISS zijn. Het is alsof wij doof J0"™* gaatje in iemands H.S.G. en Heemstede speelden gelijk N. de Haan pnt, beurt, serie moyenne 50 129 5 0.388 J. Kamerbeek 45 129 4 0.349 S. Neuwitter 48 140 3 0.343 J. Groenendijk 50 140 3 0.357 J. Sweering 50 64 5 0.781 J. v. d. Linden 26 64 4 0.406 P. de Leeuw 50 82 5 0.610 H. v. d. Broek 39 82 4 0.476 S. Neuwitter 50 96 4 0.520 H. v. d. Broek 46 96 3 0.475 N. de Haan 43 96 6 0.448 J. v. d. Linden 50 96 4 0.520 P. de Leeuw 50 101 4 0.495 J. Kamerbeek 34 101 4 0.337 J. Sweering 50 82 4 0.610 J. Groenendijk 35 82 4 0.427 Zaterdag en Zondag worden de wedstrij- den voortgezet. DAMCLUB „HET NOORDEN". In de le denvergadering van de damclub „Het Noor den" is het bestuur als volgt samengesteld: J. Dijkslag, voorzitter; A. Blom, secretaris penningmeester. Dr. Leydsstraat 89, M. van Leuven, wedstrijdsecretaris; A. J. van Leuf- fen, algemeen adjunct en M. Vermeer, commissaris van materiaal. SUCCESSEN VOOR PETERS EN DE BEST. Tijdens wielerwedstrijden in Antwer- J pen is een internationale omnium voor équi pes gehouden. Van Vliet en C. Peters won nen op overtuigende wijze met elf punten. Tweede waren de Belgen Scherens en Bruy- land met 20 punten en derde de Belgen Van Looveren en Adriaansen. Ook is een wed strijd achter handelsmotoren gehouden. De Haarlemmer De Best won de eerste manche over 20 k.m. in 19 min. 48.4 sec. en eindigde met een achterstand van een ronde als twee de achter Le Strat, Frankrijk in de rit over i 30 k.m. De Best werd eerste met 3 punten. Le Strat tweede met 5 punten en zevende werd Pellenaars. Bijna had de geschiedenis zich herhaald. Ieder schaker herinnert zich nog, hoe twee jaar geleden Heemstede op verrassende wijze H.S.G. versloeg en daarmede het kampioen schap van Haarlem haalde. In de ontmoeting met Heemstede in de 4e ronde toonde Heem stede weer zijn kracht in massakampen. De uitslag werd 1515. Door dit gelijke spel kwam de Schaakclub .Haarlem" alleen aan kop, daar zij geen fout maakte en een grote overwinning op Het Oosten behaalde. Uitslag: 219. Rolland, dat met Het Oosten degradatie- candidaat is, trof het, dat Bloemendaal vrij verzwakt uitkwam. Voorlopige uitslag: 10—10. In de laatste ronde zal de wedstrijd H.S.G. —Haarlem de beslissing brengen. De ontmoe ting RollandHet Oosten heeft dezelfde be tekenis, inzake de degradatie. In de B-groep verloor Spaarndam voor de vierde maal, nu van H.W.P. met 9^5Vf:. Het Schouwtje boekte een uitstekend succes door met 87 te zegevieren over Het Oude Slot. De voorlopige uitslag van Kennemerland De Torens luidt 6V£7!*. In de Reserve-groep speelde Het Oosten tegen Heemstede en de stand is voorlopig 7—7. Tweede ronde van liet tournooi van Rolland Waren het in de eerste ronde van het Jeugdschaaktournooi van Rolland, dat kwali tatief sterker bezet is dan vorig jaar, de wit- spelers, die successen boekten, in de tweede ronde domineerde zwart. De uitslagen luiden: Groep I: J. Verleur-A. Schmitz ViA. Sanders-K. Bruys 1—0; groep II: W. v. d. Linde-H. Verleur 01; groep III: G. Kroes- R. den Boeft 01; P. Igel-,A. S. Groen 01; groep IV: R. J. Versnel-A. v. d. Deyl 01; K. Steyn-G. A. Vedder 0—1; G. A. Vedder- R. J. Versnel 0—1; Groep V: Ch. Filet-J. A. v. d. Ende 01; G. Waardenburg-H. Smit 1—0; groep VI: H. Vuyk-G, J, Schutz 01; M. Heering-K. Klinkenberg 0—1; groep VII: I H. v. Praag-N, Zwaneveld 01; K. Bijster- A. Haitsma Vjgroep VIII: A. v. d. Ber> gum-N. C. de Ronden 0—1; P. C. de Jong- J. Pulles 01; groep IX: B. Ran-O. den Boeft 0—1; H. Fokke-D. Hollander 1—0. de drukte. Zij koerst over het plein lïS het bouwwerk uit het jaar zoveel iVfcS dat niet aan. Gegroet, nijvere bij, v=?£ hoogte uit volgen wij u! Zij snelt km het water van de haven, laveert over li- smalle draaibruggetje en door het kronkü lende gootje van de winkelstraat, zii h«é een^doel, zij moet met haar honing naar ii De kunstkenner heeft weer wat ante, ontdekt, het is een stadspoort die er moet geslaan hebben toen onze overgroot vaders nog in cle bloemkool zaten Zwiii met uw stadspoort, m(]n gele hoofddoek scheert er langs zonder er naar te kijken- die stadspoort zal er over honderd ja- nog wel staan, zij is degelijk gerestawwi en stevig als een nieuwe. Mijn gele bü a een vluchtige stip, die zie ik niet aUcju daar moet ik nu van profiteren. Maar y* bij de stadspoort is zij verdwenen ia drukte van een viersprong, waar ms agent je met zijn armen staat tj zwaaien. Vaarwel, het was prettig reet door de stad te gaan. Ik zal dat niet ver. geten, ook al weet ge het niet. De kunstkenner heeft waar voor z; geld gehad, hij is er heel wat wijzer v» geworden. Hij vraagt of wij wataanrjjj uitleg gehad hebben. Daar kunnen we niet eerlijk op antwoorden, want we willij hem te vriend houden. En hij zal niet bi- grijpen wat voor kunst er in een gele hoofddoek zit. Als we zijn uitgestapt is het alsof ze or,i de vleugels hebben afgesneden, Nu lopen we zelf weer te krioelen rond standbét!, den op pleinen en rond elkaar, als dolle kevertjes die hun sprieten kwijt zijn. We kunnen nu niet meer over het leven heen kijken. De wereld is weer klein geworden. Het is jammer dat we niet altijd vlie gen kunnen om met gele bijen lang de schoonste bloemen te gaan. u Brugwachter. Eenheden van de RAF en de Amerikaanse luchtmacht, die deelnemen aan de luchtbrug-operatie zullen ver enigd worden in een gemeenschappe lijk Brits-Amerikaanse eenheid. Au het hoofd hiervan komt een Ameri kaanse officier en een Britse plaatsver vanger. Maar Panda was nu vast besloten te ont-j de tuin leiden. Hij wist langzamerhand te goed snapnen. Met een handig gebaar maakte hij de j hoe het met Bandera gesteld was en hij was j lichtkroon aan het slingeren, zodat zijn achter- vast besloten, niet naar ziin maatu delijk had hij er een gevonden. Vlak voor het open raam van de kamer stond een grote boom, waarvan de takken bijna het venster raakten. Panda gaf de lichtkroon nog een paar vast besloten, niet naar zijn praatjes te luiste- wenkoor; 18.30 Hedendaagse schrijvers en I volger er niet bij kon komen. La Bandera, dieren. Toen La Bandera zag, dat hij op die ma- «uhmuim nug een paai hun boeken; 19.15 Nieuws uit Indonesië: 19.30 j l0cinzag, dat hij hem op die manier niet teniet nok niets bereikte, werd hii nog veel bozer maal een flinke duw. zodat liij nog heviger Actualiteiten; 19.45 Engelse les; 20.15 Phil- ^oti krijgen, probeerde het vervolgensdan daareven. Met nijdige rukken trok hij aan begon te slingeren en met een sprong, die zelfs met list. Hij hield op met schelden en beloofdehet bellekoord, dat in de kamer hing en Panda j Tarzan hem niet verbeterd zou hebben, Panda gouden bergen, als hij naar beneden j begon het nu werkelijk benauwd te krijgen, zweefde hij door de kamer en zat even later wilde komen om verstandig met hem, La Ban- Radeloos zocht hij naar een uitweg en ein-1 veilig in de boom. Bliksemsnel liet hij zich Jlangs de stam naar beneden zakken harmonisch orkest. Henriëtte Bosmans, pia no; 21.15 „Militia Christi"; 21.45 „Vrij en blij"; 22.15 Chr. Oratoriumvereniging uit Amsterdam-Noord; 22.45 Overdenking; 23.15 Platen. dera, te praten. Panda Het zich echter niet om Zwemmen Winter-clubkampioenschappen worden in Haarlem gehouden De wedstrijden om het Nederlandse win ter-clubkampioenschappen zullen dit jaar worden georganiseerd door de zwemclub „Haarlem". Op Zaterdag 30 October zal in het Sportfondsenbad te Haarlem gestreden worden om drie titels, nl. één in de dames afdeling, één voor de heren en één voor het schoonspringen. In de eerste twee afdelingen worden enige estafettes gezwommen, in de derde afdeling beslissen de resultaten, die behaald worden door twee deelnemers per vereniging. Tot dusver werden deze wedstrijden des zomers door „Haarlem" gehouden, doch de KNZB heeft besloten met ingang van 1948 aan de winnaars het officiële Nederlandse Winter-Clubkampioenschap toe te kennen. Waterpolo Competitie kring Haarlem Voor de wintercompetitie kring Haarlem 1 zijn de zeventallen als volgt ingedeeld: Da mes: afdeling I: DWT, VZV, HVGB, HPC, Haarlem. Afdeling II: DWR 2. DWT 2, Haar lem 2. HVGB 2. Heren: afdeling I: HVGB a, HVGB b. HPC, DWR, VZV. DWT, Haarlem. Afdeling II: HPC 2. DWR 2, Haarlem 2, HVGB 3. Haarlem 3. Afdeling III: DWR 3, HPC 3. HVGB 4, VZV 2, DWT 2. Afdeling IV: PSVH 1, HZV 1, HPC 4. Haarlem 4. VZV 3. DWT 3. Adspirant jongens: HPC, HVGB, VZV, DWT. Haarlem. Zaterdag 23 October wordt in het Sport fondsenbad met het afwerken van de compe titie begonnen; het programma luidt: PSVH 1—HZV. DWT 2—VZV 2. Haarlem 2—Haar lem 3. DWR 1—HPC 1, HVGB a—HVGB b. Voorts zal een ontmoeting worden gehou den tussen twee Haarlemse dames-zevental len. Hieruit zal het Haarlems dames-zevental worden gekozen, dat de kring Haarlem zal vertegenwoordigen op 6 November in Rot-1 terdam. I Verzet. De vijftigjarige prior van een kloos ter te Brno (Tsjechoslowakije) Josef Hartl, is veroordeeld tot vijftien jaar dwangarbeid op beschuldiging van illegale activiteit. De leider van een drukkerij, Vaclaf Kupa, werd op gelijke beschuldiging tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. Volgens de aanklacht zouden de veroordeelden met zes ande ren een illegale beweging georganiseerd hebben, die in contact stond met vluch telingen in het buitenland, pamfletten tegen de regering verspreidde er, een aantal personen uit Tsjechoslowakije hielp vluchten. Titel. Hjalmar Schachts nieuwe boekAf rekening met Hitier" heeft in Duitsland een niet erg gunstige pers gekregen. Zo critiseert de Hamburger Echo het ia' een artikel, getiteld „De duivel mei dl gierennek". „Juliana van Nassau". Naar pas nu bekeni werd, is op de zesde September in hei binnenland van West-Borneo bij de fam. van Nassau een dochter geboren, die door de trotse ouders prompt Ju liana werd genoemd. Vulkaan. Ten gevolge van een uitbarsting van de vulkaan Villarica in Zuid-Chlli, zijn 50 personen om het leven gekomen en enkelen gewond. Vele anderen wor den vermist. Een stroom van vloeibare lava verwoestte vele huizen en het ver keer werd gestremd. Eenheid. De administrateur van het Marshall-plan Paul Hoffman, heeft ver klaard, dat het samengaan van West- Europa en Noord-Amerika in een een heid zo vast, dat geen enkele aanvaller er tegen op zou durven, de sleute. tf tot het voorkomen van een derde we reldoorlog. Hoffman sprak voor M» forum van de „New York HeralQ Tri bune", aan de vooravond van ziin door Europa. Lijkt sprekend. In Parijs heef „sprekende foto" uitgevonden. Zon i wordt met een speciaal toestel genoir a, dat behalve het beeld ook de stem het slachtoffer vastlegt. Aan de a. is een heel kleine gramofoonpiaa vestigd. De ontvanger zet een naaww het plaatje en laat dit met behulp een potlood als as draaien.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2