1 Officiële invasie" in de Warmenhovenstraat familie Bakker als allereerste gelukkige Visserij-varia J J- Straks kan Velsen over achtspeeltuinen beschikken De fatale injectie ^GJ9_0CT0SER 1948 fa^~MEUWE IJMUIDENSE HUIZEN «•inderiire Maandagochtend zijn iimuidênse gezinnen aan een "rfB/jctnk van hun leven begonnen: tfp h®ofrt van de Coöperatieve Woning- ifin" hebben evenzovele blin- Ï^Tnar verse verf ruikende aan de Houtmanstraat - -jf'1,011 je Warmenhovenstraat, maar '-olijk 33" j. „jjjg van dit nieuwe blok „ennen in bezit genomen. ens en handkarren hebben er heengebracht en toen bij me- de allereerste, de verhuis- t aan ka"' was' kwam een S*l.l,cliap raadhuisbewoners bin- >1*," ,m bet heuglijke feit een offi- aa klapperde Wi in de stra£fe ™d 58 klonk het geluid van metselaars ^h,. die het Kennemerplein en ^mmeriu nieuwe aanblik zullen s "Smaller H. M. Koning was een Siuwachtig en mevrouw Bakker -s 'Lï, het viel erg mee in de voor- het de achterkamer?) van lammer 62. waar amper plaats was heren van de gemeenteDe i Blok wenste als voorzitter van fmouwvereniging de nieuwe be- ilok mdt hun intrede aan de t®! wrastraat en hÜ liet de droeve t hoogte''111^" der IJmuidense '"ffirie de revue passeren om tot de lïttkonM, dal heJ pradhtiE ™OT ffJmiMis dank Z,J de med?werklng W. F. Visser en zijn mede- IJMUIDER COURANT - ^(college van Burgemeester en .,.,««15. J Hoosemans kreeg een het werk zijner handen, welk i^Tnthii bescheidenlijk afwimpelde Bakker ee'n bouguet bloemen, Kin dank aannam. i« A de Waal, opzichter-admi- j rvsn de Coöperatie" herin gaan de belofte, dat de huizen te £'r tijd aan de woningbouwverem- n Ilen worden overgedragen en om eventuele criüek voor te 'opmerking, dat de nog ontbre- zaken in de nieuwe huizen hope- «tie van tijd zijn: het ken «maal niet helemaal ideaal wor- iit het oog op de financiën. Oir wethouder W. F Visser bleef niet Sl. de rij der sprekers onder het eer- ,i»»e dak" van IJmuiden: hij con- °JX dal de afbraak tenminste tot ge wit gehad, dat het peil der arbeiders- In Velsen met sprongen is geste- San niveau waar de werkende stand Soa toeft Tenslotte kwam architect Sis aan bod, uit wiens woorden if ,1 er „hard is gewerkt in het :-da mogelijkheden" en hij sprak, wethouder. de hoop uit, dat de huizen zorgvuldig en netjes be- zuilen worden. MARKTBERICHTEN 18 October, swmminsen. UM 77 Poolzee f 6814; IJM ®M 49 Petten f 266.50; IJM 183 mk f 18050; KW 28 f 4173; KW 64 J 84 f3067: KW 210 f 2116; KW 17 I'S kW 125 f 8190: KW 169 f 4090; KW ïTfflO KW 91 f 2760; KW 108 f 2540; KW SlÓ; KW 166 f 2500; KW 69 f 4210; KW SS; IJM 272 f 2828; IJM 214 f 1929; HD !£k Heilbot f 2.90; grote tong f 2.80— 'lid; «root middel tong f 2.75f 2.65; klem Biltong f 2,75f 2.55; tong I f 2.30f 2.15; ïiüf 180—f 1.70 tarbot I f 3—f 2.30, alles «Yz Tarbot II f 132—f 114; tarbot III f 90; jtotiv f 74—f 68; kleine griet f 51—f 46; •«ar i 70—f 66; schartong f 57—f 56; 'Sehaai f 30—f 27; poon f 19—f 14; hors- •irsl f 4; verse haring f 15f 3; kleine (dicht) f 17.50—f 15; schar (dicht) f 16; 22.50—f 18, alles per 50 k.g. itr, VEM-trawler besdmde f 38,000. Moer. 150 kisten tong en tarbot; 50 ca haai; 50 kisten poon; 10 kisten hors- üirsl; 10 kisten griet; 180 kisten makreel; F ksten schol; 60 kisten schar; 100 kisten te 100 kisten wijting; 60 kisten kabel- 15 kisten koolvis; 6200 kisten verse ha- r S kisten diversen. Totaal 7905 kisten. BEENBREUK NA STRUIKELING acht van Zaterdag op Zondag strui- ix een Amsterdams vletterman, die na- ïtcNoordersluis werkte, tijdens het uit- ttnneen boot over een tx-os, waardoor rsibeen brak. Nadat de patient door ;sr Bakker was behandeld, is hij per spoot naar Amsterdam vervoerd. 515. VRAAGT SUBSIDIE VOOR HAAR SPEELTUIN Bij de ingekomen stukken voor de eerst ee gemeenteraadsvergadering be- -tach een verzoek van het bestuur der Tjtvereniging „Door Samenwerking te!:" te IJmuiden-West, om subsidie voor £op te richten speeltuin aldaar. Het ver bis in handen van B. en W. om advies. IJmuiden-Oost Werende feestdagen en piekerende huismoeders ^Vereniging voor Huishoudelijke Voor- 5% zal Maandag 8 November in de ^aoudschool aan de Casembrootstraat «Sntoonstelling organiseren, waarvan gerende December-feestdagen het mo- «vormen. Een van de dingen, die tijdens Uipositie getoond worden, is de ver- -ng van waardeloos materiaal tot aar- IMruiksgoederen of surprises, een stand legt speciaal de nadruk op de rationele besteding van ons levens- «•tnrantsoen, nu de tijd van een extra v°or de deur staat en wellicht dergelijke voorlicliting over de van het besteden der bonnen de 'f* nandel kunnen tegengaan. -« de neer J. Harders van het reizend ^*eermuseum" komt ter expositie illms te draaien en te laten zien :n zelf smakelijke alcoholvrije dran- c «a vervaardigen. voor Agenda ra Urmuidleti DINSDAG 19 OCTOBER. "Jong ben je maar eenmaal", jifef'jS?61""6- Uls' V 30 uur: Gemeenteraadsverga- S&V„^™BEE- erï$P**™ra«R „Tol wederdienst Wru''t0Ilee1, ^•irteVvëginr!' J' N°rel' De heer Bakker maakte zich tot tolk van het gezin door zijn dank uit te spreken aan het adres van de bezoekende autoriteiten, waarbij mevrouw Bakker zich graag aansloot. De drift der huizenbouw heeft zich op IJmuiden geworpen; laat ons hopen, dat dit geluksgetal zeven dra gevolgd mag worden door vele andere, zodat er flinke brokken van het Velsense huisvestings- verdriet kunnen worden afgeslagen. ZET UW FIETS BINNEN! Een bewoner van de Snelliusstraat te IJmuiden, die zijn rijwiel enige tijd voor zijn woning had neergezet, kwam bij zijn terugkomst tot de onaangename ontdekking dat de fiets was gestolen. Velsen Installatie raadslid H. 1 Lips Ter vervulling van de raadsvacature, ont staan door het ontslag nemen van de heer H. Homburg, is de heer F. P. Vermeulen benoemd; deze heeft zijn benoeming niet aanvaard. Ook de heer W. J. Willemsr aangezocht voor deze zetel, accepteerde de door velen begeerde plaats niet. Thans heeft de heer H. J. Lips zich be reid verklaard de Anti-Revolutionaire par tij in de gemeenteraad mede te vertegen woordigen. Uit de raad zal door de voorzit ter een commissie van drie leden worden benoemd, die de geloofsbrieven van de be noemde zullen onderzoeken. Rubberfabriek „Hollandia" koopt industrieterrein Bij de stukken voor de eerstvolgende ge meenteraadszitting bevindt zich een ver zoekschrift van de Velser Rubberfabriek „Hollandia" te Velsen-Noord om aankoop van een gedeelte, groot ongeveer 3940 m2, van het ten Oosten van de Wijkerstraat- weg te Velsen-Noord liggende industrie terrein. B. en W. van Velsen hebben tegen deze verkoop geen bezwaar, zodat zij de raad voorstellen ertoe te besluiten, zulks be houdens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. GRONDONTEIGENING VOOR DE WEDEROPBOUW De Burgemeester der gemeente Velsen brengt ter openbare kennis, dat van heden af gedurende twee weken ter gemeente secretarie ter inzage liggen de volgende stukken: 1. een aanzegging d.d. 11 October 1948, overeenkomstig artikel 13 van het Ko ninklijk Besluit van 7 Mei 1945, waaruit blijkt, dat door het college van Algemene Commissarissen voor de Wedéropbouw is overgegaan tot onteigening, ten name van de gemeente Velsen en ten behoeve van het Herbouwplan A, voor wat betreft een gedeelte van Velsen(Noord), van enige percelen en perceelsgedeelten, zoals deze zijn vermeld en aangeduid op een eveneens ter inzage liggende lijst met daarbij beho rende kaart; 2. een afschrift van het verslag van de zitting d.d. 20 Augustus 1948 tot het aan horen van bezwaren tegen deze onteigening. GEMEENTELIJKE LOKALEN IN GEBRUIK GEGEVEN B. en W. van Velsen delen de raad mede, dat aan de Korfbalclub „Sport Vereent" te Santpoort het gymnastieklokaal van de Adolf van Nassauschool gratis in mede gebruik is gegeven voor indoortraining. Aan de afdeling Velsen van de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde te Velsen is een klas selokaal van de Velserbeekschool in ge bruik gegeven voor het houden van een Tuinbouwwintercursus in bloemen- en boomteelt. DAMES-HANDBAL: IJMOND—BLAUW WIT 4-0 In een pittige wedstrijd heeft IJmond het team van Blauw-Wit een 4-0 neder laag toegebracht. De IJmond-voorhoede was vrijwel de gehele wedstrijd een ge vaar voor de Blauw-Wit-verdediging. Voor de rust doelpuntte de linksbuiten van de IJmond-dames reeds tweemaal. Enige aanvallen van de Blauw-Wit- speelsters na de rust leverden geen resul taat op; de schoten misten kracht en zui verheid van richten. De IJmond-rechts- binnen evenaarde in deze tweede helft de prestatie van haar collega op de linksbui tenplaats door eveneens tweemaal 't doel te vinden. DE DAGELIJKSE AANRIJDING Op het kruispunt Stationsweg-De Savor- nin Lohmanlaan te Velsen had Zondag een aanrijding plaats tussen een personenauto en een motorrijwiel. De motorrijder ver leende aan de auto geen voorrang, en reed tegen het midden van de wagen op. Beide voertuigen werden beschadigd, doch per soonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Beverwijk Watergraafsmeer— de Kennemers 1—2 In een zeer sportieve wedstrijd tegen1 Watergraafsmeer is het de Beverwijkse Rood-Zwarten gelukt de eerste twee pun- ten te bemachtigen. Direct na de aftrap namen de Kennemers het spel in handen en enkele goede aanvallen werden opge- zet. In het begin had de Kennemer-ac'nter- i hoede, waarin doelman Nieuwenhuys een solide partij speelde, het. niet moeilijk. Na i een kwartier boekten de Kennemers na goed werk van Van der Sluis en Aptroot reeds succes, waarna linksbuiten Janssen onhoudbaar doelpuntte (0-1). Tot de rust kwam in deze stand geen verandering. Na de thee hadden de Kennemers direct al weer succes. Van Luyn wist, na een verre pass van de rechtsback Steenman, door te breken en de stand op 0-2 te brengen. Toen de Kennemers zich iets meer in de verde diging terug trokken, wist Watergraafs meer via de Kennemer back Reynders nog een doelpunt te scoren 1-2, met welke stand het einde van deze voor de Kennemers zo belangrijke wedstrijd kwam. Ledenvergadering D.I1V. Maandagavond heeft het viscollege van Hoogovenstaten „De IJzeren Voorn" in de bovenzaal van het veilinggebouw „'t Cen trum" een druk bezochte ledenvergadering gehouden, welke door de voorzitter de heer F. van Galen werd geopend, die de verga dering een ogenblik stilte verzocht ter her denking van het overleden lid der vereni ging de heer Niemeyer. Door het vertrek van de heer M. Thienpondt naar België, werd deze op voorstel van het bestuur met algemene stemmen tot „lid van verdienste" benoemd. De uitnodiging van de visclub der Fordfabrieken „De goede vangst", om deel te nemen aan een baarswedstrijd, werd aangehouden tot de volgende bestuursver gadering. Van het hoofdbestuur van Hoog ovenstaten is een bijdrage van f 200 ont vangen ten behoeve van het pootvisfonds. Tot slot werd besloten met het uitzetten van pootvis te wachten tot de Beverwijker Zuiverings-pompinstallatie in gereedheid is gebracht. PENSION SCHöLLER. De Katholieke toneelvereniging „Kunst Door Oefening" uit Beverwijk, welke dit jaar haar 10-jarig bestaan viert, zal op Woensdag 20 en Donderdag 21 October in het K.S.A.-gebouw een opvoering geven van het bliijspel van Karei Laufs „Pension Scholier". Spel van vraag en anticoord De hersengymnastiekwedstrijden, welke deze winter door Hoogovenstaten voor leden van de vereniging en de afdelingen van het Hoogovenbedrijf worden georga niseerd, zijn Maandagavond in het Staten- huis begonnen. De deelnemers en de toe- i schouwers werden welkom geheten door de heer G. P. Zwaneveld, voorzitter van Hoog ovenstaten, die tezamen met de heer F. van Rooy tevens als vragensteller fungeerde. De eerste teams, welke het strijdperk betraden, waren een combinatie van de korfbalvereniging „Watervliet" en een tiental leden van de terreinpolitie. Het werd een spannende strijd, waarbij tot het stellen van de laatste vraag nog niet zeker was wie de overwinning verdiende. Toen mej. de Vries, die de rol van „Mieke" vervulde, de einstand bekend maakte, bleek dat de korfballers net een half puntje te kort kwamen en dus verloren met 15-14 y2 punt. De handballers van club „IJmond" kon den het tegen de getrainde hersenen van de leden der Hoogovenschaakclub niet bol werken en verloren met 15Vi-14^ punt. Vooral de muzikale vragen van de jonge pianiste mej. F. van Aalst, werden weieens gemist. In de laatste wedstrijd tussen een team van .de sociale afdeling en van Walserij West bleven de walsers verre ten achter en moesten met ÏS1/^—15 het onderspit del ven. De volgende wedstrijden zullen in het midden van November plaats „vinden. WOONHUIZEN BIJ OPBOD Donderdag 2 November zullen in het veilinggebouw ,,'t Centrum" ten overstaan van notaris W. Boerlage uit IJmuiden in openbare veiling gebracht worden: woon huis met bollenschuur Heemskerkerweg 138, de woonhuizen Heemskerkerweg 9 en 11, woonhuis Schulpweg 72, woonhuis Arendsweg 132 en twee percelen bouwland aan de Alkmaarseweg en Heemskerkerweg. „KINDERBIJSLAG VOOR ZELF STANDIGEN" De Rooms-Katholieke Middenstandsver eniging afdeling Beverwijk zal op Woens dag 20 October een bijeenkomst houden in de K.S.A. Voorzitter W. Vessies zal een in leiding houden over het onderwerp „Proe ven van ontwerp van de wet kinderbijslag zelfstandigen"; verder zal hij spreken over „Rationalisatie in het middenstandsbedrijf'. Na de inleiding is er gelegenheid tot dis cussie over de betreffende onderwerpen. V J York naar Pc finthpnhliri» n SCHEEPVAART Belangwekkende avond aan de Abelenstraat „Sinds de Stichting Volksherstel door middel van het beschikbaar stellen van een behoorlijk bedrag in contanten trachtte te bereiken dat het speeltuinwerk in Velsen weer op gang werd gebracht, is het met dat werk stap voor stap vooruitgegaan en sinds de bevrijding is al heel wat gepresteerd". Met deze woorden begon de voorzitter van de Velser Speeltuincentrale, de heer R. Graafsma, gisteravond zijn inleiding in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat. Dank zij een grote activiteit van dames en heren, die een groot deel van hun tijd geven voor dit werk, kon in de afgelopen zomer gespeeld worden in twee tuinen te Santpoort, twee in IJmuiden-Oost en één in Velsen-Noord, zo vervolgde spreker. In Velsen-Noord zal er volgend jaar nog bijkomen de „Da Costa" speeltuin, maar twee besturen wachten met smart op het ogenblik, waarop de van overheidswege te verrichten voorbereidende werkzaamheden zover zijn gevorderd, dat aan hun een ge schikt terrein kan worden toegewezen. Dan begint „De Moerberg", een vereniging met een gevestigde reputatie onmiddellijk met de bouw en „D.S.S.", dat beschikt over een van ijver blakend bestuur zet de eerste spade in de grond. Zo zal dan de jeugd van Oud-IJmuiden en IJmuiden-West leiding in de vrije tijd krijgen. Handenarbeid. De kinderen, die zich te groot gaan voe len voor de speeltuin, worden opgevangen in houtbewerking-, handwerk-, zang- of mondorgelclub, zodat het gevaar van „bij duisternis de straat op" wordt geminiseerd, zo zei de heer Graafsma. Spreker memoreerde de geldelijke steun van gemeentewege en uitte zijn erkente lijkheid voor de 3000, dié de gemeente voor dit jaar op de begroting heeft uitge trokken.. Spreker bracht de werkers en werksters dank voor hun arbeid en zeide; „De jeugd van Velsen heeft er veel belang bü dat ge doorgaat met te doen, wat ge reeds zovele jaren hebt gedaan." Het speel tuinwerk vindt zijn beloning in zichzelf. Vasthouden of loslaten. Hierna was het woord aan de heer J. du Bois, voorzitter van de N.U.S.O. (Neder landse Unie van Speeltuinorganisaties), die Houten trawler. De „Soirtral", een houten trawler van 95 voet, is zojuist van een Noorse werf te water gelaten. Techni sche détails: 330 pk, 10 mijl topsnelheid, kosten: 500.000 kronen. Men wil er de IJs land-visserij mee proberen. Erken maar raak. In Engeland koes tert de bonafide vishandel gegronde vrees voor een „erkenningen-strooiavond" van wege het departement van Voedselvoorzie ning, zodat iedereen, die denkt beter te kunnen worden van de handel in vis, er mee kan gaan beginnen. Veel, maar niet genoeg. Ofschoon de visserijen van de gehele wereld jaarlijks ongeveer 20 millioen kubieke ton produc ten (vis, walvisvlees, traan, vismeel, olie enzovoort) afleveren, hebben experts van de wereld-voedselraad uitgemaakt, dat de productie nog hoger moet worden opge schroefd. Inderdaad. De kolenpriis is een punt van diepgaande bespreking geweest tijdens een recente visserij-conferentie in Aber deen. Een van de sprekers merkte op, dat, wanneer de prijs per ton een paar shillings zou kurmen zakken, dit „nieuw leven voor de Engelse visserij zou betekenen." IJsland plaatst order. Dc grootste or der op scheepsbouwgebied, die de werven van Aberdeen ooit te verwerken hobben gehad kwam dezer dagen van de IJslandse regering: acht grote stoomtrawlers zijn over de drie grootste werven verdeeld. Men weet te melden, dat de schepen meer dan 183 voet lang worden, machines van 1220 pk bezitten zullen en 6000 „10 stone" kisten kunnen laden. Inmiddels is in Aberdeen een 175 voets-trawler te water gelaten, eveneens voor de IJslandse regering: de „Uranus", die als zesde trawler na de be vrijding op de betreffende werf werd ge bouwd. Winderig. Door het stormachtige weer zijn de trawlers HA 21 Leonarda en IJm. 87 Neptunus reeds Zaterdag binnengebleven. Maandag is geen enkele trawler of trawl- logger naar zee gegaan. Ook de kustvissers bleven binnen. Strop. Met de Sumatra (IJm. 62) wilde het deze haringreis niet vlotten. De visserij „liep" niet erg en tot overmaat van ramp kreeg de trawler nog machineschade ook. Met slechts 800*"kisten werd de reis na negen dageiv beëindigd. Verlof. Voor enige dagen verlof is in IJmuiden aangekomen de Poolse trawler Uran. Deze trawler is dc afgelopen zomer aan de Poolse vloot toegevoegd. Engelse wal. Naar de Engelse wal- visserij zijn Maandag met drijfnetten ver trokken: de KW 70, KW 227, KW 127, en de KW 25. De KW 168 zal de verse visnet ten verwisselen voor drijfnetten. HOOGWATERTIJDEN. Dinsdag 19 October: 4.20 en 16.34 uur. Woensdag 20 October: 4.47 en 17.02 uur. sprak over: Vasthouden of loslaten hèt geheim van het speeltuinwerk. Zoals men op het juiste tijdstip kinderen moet weten vast te houden of los te laten, zo moet men de leiding van een speeltuin op eigen benen leren staan, zonder het N.U.S.O. verband te verbreken. Dit was de grondgedachte van deze voordracht. Spre ker wees op de drieërlei steun die het werk behoeft. In de eerste plaats van de ouders, dan van de burgers en tenslotte van de overheid. Aan het eind van zijn betoog deed de heer Du Bois een beroep op het ge meentebestuur om daadwerkelijke hulp, omdat, zo zei hij, het gemeentebestuur het belang van de jeugd moge zien als een ge meentebelang. Centrale stelt leidersopleiding in. In een kort, doch goed gefundeerd be toog zette de heer P. Dijkstra, die door de voorzitter was genoemd „de schakel tussen verenigingen en gemeente" het belang van het spelen in de open lucht in speeltuin- verband uiteen. Spreker wees op de nood zaak om de jeugd, die zich te groot gaat voelen, vast te houden. Hiervoor is naast de arbeid in de clubhuizen nodig het open luchtspel, waar de sport qua sport wordt beoefend, iets, zo zei de heer Dijkstra, wat bij de sportverenigingen niet gebeurt, om dat daar andere factoren meewerken (of tegenwerken, Red.) Spelen, zo zei spreker, is voor een kind wat lichamelijke arbeid is voor de volwas sene. Daardoor krijgt het kind een natuur lijke lichaamsbeweging, die de groei en de gezondheid bevordert. Na een uiteenzetting over de paedagogi- sche waarde, kwam spreker op het kardi nale punt van zijn betoog, dat de leider van het spel ook inderdaad spelleider moet zijn, dus zowel gang van zaken als spel regels volkomen moet beheersen. De centrale, zei de heer Dijkstra, heeft het plan opgevat door cursussen de leiders voor hun taak te bekwamen. De N.U.S.O. reikt na een cursusjaar van 7 a 8 maanden en na afgelegd examen een diploma uit. Men wil echter in Velsen bescheidener beginnen en de geïnteresseerden opleiden voor bepaalde takken van spel. Met een beroep op besturen en werkers om zich hiervoor op te geven, besloot de heer Dijkstra zijn uiteenzetting. Ontevreden oud-militairen bijeen In het zaaltje van de woningbouwver eniging aan de Deken Waarestraat vond Maandagavond een ledenvergadering plaats van de Beverwijkse afdeling van de Pensioenbond voor gepensioneerde mili tairen, waar het bestuur als volgt werd samengesteld: de heer J. Reeders, voorzit ter, de heer G. C. Hendriks, penningmees ter en de heer J. Verhaar, secretaris. Het grootste deel van de avond werd be steed aan een discussie over de in de Twee de Kamer aangenomen pensioenwet, waar over bij de aanwezigen grote ontevreden heid heerste. Moeder en Kind in de poëzie Hedenavond zal mevrouw R. Bonset- Horst, uit Haarlem, voor de afdeling Be verwijk van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen het seizoen openen met een voordrachtenreeks: „Moeder en kind in de poëzie". De bijeenkomst zal gehouden wor den in „Terpsichore" aan de Zeestraat. AANBESTEDING In „Bellevue" had de aanbesteding plaats voor het bouwen van 17 landhuizen te Heiloo, in opdracht van de coöperatieve woningbouwvereniging „Het Huisgezin". Er waren elf inschrijvingen binnen geko men, waarvan de hoogste f 350.000 en de laagste f 284.700 door aannemer Tromp bedroeg. San tpoort-dorp R.K. School aan Wulverder- laan wordt uitgebreid Bij B. en W. van Velsen is ingekomen een verzoek van het R.K. Kerkbestuur van de Parochie van O.L. Vrouw van Altijdduren de bijstand, als schoolbestuur, te Santpoort, om medewerking op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1930 voor de uit breiding van de onder zijn bestuur staande school voor gewoon lager onderwijs aan de Wulverderlaan. FEUILLETON doorQ. PATRICK. (Vertaald uit het Engels). 4) Voor Rona was het niet erg aangenaam om in die eerste verwarrende momenten met dr. Ellsworth alleen te zijn. Het vorig jaar, toen zij voor hem in de neurologi sche kliniek gewerkt had, had zij een grote bewondering gekregen voor deze donkere, aantrekkelijke jongeman met zijn onge looflijk inzicht in de menselijke natuur en zijn volkomen opgaan in zijn werk. Haar samenwerken met hem was opwindend geweestzelfs te opwindend. Dat was een van de voornaamste rede nen geweest, waarom zij om overplaatsing naar de chirurgische afdeling had gevraagd, onder de veilige onpersoonlijke leiding van dr. Knudsen. Zij was veel te verstandig, om zo iets doms te doen, als verliefd wor den op een jongeman voor wie vrouwen of psychiatrische problemen waren, of onper soonlijke automaten, om de efficiency van zijn kliniek te verhogen. Dit ziet er niet fraai uit, Rona! Hugh Ellsworth's donkere ogen keken haar met ernstige sympathie aan. Het is ongelooflijk. Denkt u heus, dat het moord was? Ik zie geen ander alternatief. Maar dr. Knudsen! Hij was zo nauw gezet, zo onzelfzuchtig. Het is fantastisch om te moeten denken, dat hij vijanden had. Soms kan men wel eens te nauwgezet en tè onzelfzuchtig zijn, voor zijn eigen veiligheid. Ellsworth's stem klonk naden kend. Knudsen was een strijder voor zijn idealen, waarvoor hij zich gaarne op geofferd zou hebben. Hij zou ook niet ge aarzeld hebben, om iemand anders op te offeren. Zijn mond trok in strakke lijnen. Het is voor mij niet moeilijk om te zien, hoe hij aan vijanden kon komen. Hij had natuurlijk gelijk. Dr. Knudsen's strakke ethische code was al meermalen de oorzaak geweest van botsingen tussen hem en dr. Broderick en de andere meer practische aangelegde leden van de staf. Voor de eerste maal sedert de ineenstor ting van haar chef schoten Rona herinne ringen te binnen aan dat merkwaardig ge sprek, dat zij in het bureau van de chirurg toevallig gehoord had. Terwijl zij nog bij zichzelf overlegde, of zij Hugh Ellsworth er iets van vertellen zou, onderbrak zijn rustige stem haar gedachten. Wel, Rona, we worden verondersteld te zox-gen, dat het bureau van de chef ge sloten wordt. Samen gingen zij door de waskamer naar dr. Knudsen's privé-kantoor. Het was spaarzaam gemeubeld met een lessenaar, een geneesmiddelenkast met glazen deur, en een kast, waarin de dokter de witte jas sen bewaarde, die hij bij zijn ronden door het ziekenhuis gebruikte. Aan het andere einde van de kamer was een tweede deur, die toegang gaf tot de hoofdgang van het gebouw. Die deur was altijd van de buitenkant gesloten, legde Rona uit. Dr. Knudsen was de enige, die er een sleutel van had. Zodat niemand hier kon binnenko men, behalve Knudsen zelf, zonder door de narcose- of de waskamer te gaan? Rona knikte. En de sleutel van de deur naar de waskamer lag op een plank van de geneesmiddelenkast. Dr. Knudsen liet die sleutel daar liggen, zodat ik sluiten kon, als het werk in de operatiezaal voor die dag afgelopen was. Dat kastje is altijd gesloten. Maar ik heb een extra sleutel. Zij gingen naar het kleine geneesmid delenkastje en Rona maakte het open. Ter wijl Ellsworth de sleutel van de deur op nam, die op de onderste plank lag, wierp Rona een snelle blik op de geneesmiddelen, zich afvragend, of er enige aanwijzing kon zijn van het vergif, waardoor haar chef gedood was. Maar de verschillende flesjes en pakjes, die allen netjes op hun plaats stonden, zeiden haar niets. Dr. Knudsen bewaarde daar alleen die geneesmiddelen, die in geval van nood gedurende een ope ratie nodig konden zijn. Verder lagen op hun gewone plaats op de planken de rollen hechtpleister, verband, drie injectiespuiten, een stethoscoop, jodium, adrenaline, mor- phine-tabletten, een pakje insuline-capsu- les, alcohol en digitalis. Rona sloot het kastje en zij keerden zich beiden naar de lessenaar. Het blad met de lunch stond nog voor dr. Knudsen's ledi ge stoel. Het ziet er naar uit, of hij niets ge geten heeft zei Ellsworth bedaard. Maar hij moet iets van die koffie gedronken hebben. Plotseling herinnerde Rona zich hoe zij dr. Knudsen het laatst in zijn bureau had zien staan met de koffiekop naar zijn lip pen opgeheven. Ja, dat deed hij ook. Met trillende stem voegde zij er aan toe: U denkt toch niet, dat de koffie vergif. Dat is iets, wat je broer moet zien uit te vinden. Hugh Ellsworth's mond had een grimmige trek. Ik zal zorgen, dat hij het onmiddellijk naar Peters zendt, om te analyseren. Een ogenblik bleven zij zwijgend staan kijken naar de half ledige koffiekop. Toen gingen zij weer terug naar de waskamer, waarbij Hugh Ellsworth de deur achter hen afsloot. Je broer zal er nu wel zijn, zei hij. Ik moet naar Broderick's bureau. Ga je mee? Ik geloof, dat het beter is, dat ik wacht, totdat ik geroepen wordt. Het is één van mijn taken, om de operatiezaal altijd klaar te hebben voor een spoedgeval, dat misschien binnen komt. Je kunt nooit weten, wanneer men deze nodig heeft. Rona rilde even. Het is nogal beroerd, om daar te moeten werken, nu de chef dood is. Maar ik geloof, dat de ziekenhuis- routine maar vóór moet gaan. Hugh Ellsworth keek haar een ogenblik met iets van geamuseerde bewondering aan. Impulsief greep hij haar hand drukte die even. Flink zo, meisje. Je zult je hierdoor niet laten neerdruk ken, wel? Ondanks de doorgestane schrik was Rona zich zeer bewust van de warme sterkte van zijn vingers. Het was wel een beetje ontstellend, om te bemerken, dat zij nog steeds een gewaarwording van opwinding had in zijn tegenwoordigheid. Zij zei ver legen: Ik kan me heus wel goed houden. Het is voor mij niet erger, dan voor u allen. Een snelle glimlach gleed over het gelaat van de jonge dokter. Ik heb altijd wel gedacht, dat je zowel de moedigste, als de knapste verpleegster in het ziekenhuis was, Rona. Nu weet ik het zeker. Voor zij nog iets zeggen kon, was hij al weg. (Wordt vervolgd). Agamemnon. 14 Oct. van New Porto Plata; Atlas. 15 Oct. van Gothenburg naar Amsterdam; Bacchus. 15 Oct. van Alexandrië te Piraeus naar Istan- boul: Breda. 16 Oct. van Pisco te Callao n. Huaclio: Deo Duce. 15 Oct. van Kopenhagen naar Amsterdam; Draco, 15 Oct. van Oporto naar Bordeaux; Ganymedes. 15 Oct. van Rio de Janeiro naar Victoria; Hera, 14 Oct. van Maracaibo naar Port Everton; Ilos. 15 Oct. van Rotterdam naar Vigo; Luna, 15 Oct. van Calamato te Lissabon naar Antwerpen; Midas 15 Oct. van Catania naar Algiers; Norlanda, 14 Oct. van New York naar West-Indië; Or- nen. 15 Oct. van Amsterdam naar Odense; Orpheus. 13 Oct. van Gibraltar naar Rotter dam; Roelf. 16 Oct. Holtenau gepasseerd' K. H. L. Amstelland, 16 Oct. te Hamburg American Jurist. 16 Oct. te Antwerpen: Delf land, 17 Oct. van Las Palmas; Entre Rios, 17 Oct. van Amsterdam naar Hamburg; Rijn land, 16 Oct. te Rio de Janeiro; Salland. 15 Oct. Rio de Janeiro naar Bahia; Waterland, 16 Oct. te Amsterdam. AFRIKA-LIJNEN. Bloemfontein, 17 Oct. te Antwerpen van Las Palmas; Leopolds- kerk, 18 Oct. te Amsterdam; Lekkerkerk, 16 Oct. te Malta van Port Said; Loenerkerk, 16 Oct. van Dakar naar Antwerpen. NEDERLAND. Grote Beer. 17 Oct. te Amsterdam van Batavia; Java, 15 Oct. van Durban naar Lorenzo Marques; Poelau Laut, 18 Oct. te Amsterdam: Radja, 13 Oct. te Van couver; Rotti, 16 Oct. te Galveston naar Houston; Salawati, 17 Oct. van IJmuiden n. Port Said; Tawali, 17 Oct te Londen van Antwerpen naar Port Said. K. P. M. Van Riemsdijk, 16 Oct. Kaap Guardafui gepasseerd. Grote vaart. Abbekerk. Rotterdam- Australië 15 Oct. te Bombay; Albireo, Rotter- dam-Buenos Aires 15 Oct. van Rio de Ja neiro te Santos; Alderamin, 16 Oct. 16 uur van Bombay te Rotterdam verwacht; Alphe rat. Rotterdam-Buenos Aires pass. 15 Oct. Ouessant; Alwaki, 15 Oct. van Rotterdam te Buenos Aires; Arkeldijk. 15 Oct. v. Houston te Galveston; Axeldijk. Java-New York, 15 Oct. te Alexandrië; Bantam. New York-Java pass. 15 Oct. Socotra; Cottica, Amsterdam- Paramaribo pass. 15 Oct. Ouessant; Duiven- dijk. 14 Oct. van Los Angeles te Tacoma; Grote Beer, Java-Amsterdam pass. 15 Oct. Kaap Villano; Hcdel. Yarmouth-Rotterdam, 15 Oct. 100 mijl Zuid Caperace; Kongsborg (charter) 14 Oct. van Khorramshar te Basra; Leerdam, Antwerpen-New York pass. 16 Oct. Vlissingen; Macoma, Suez-Heysham pass. 15 Oct. Kaap de Gata; Madoera, Java-Amster dam pass. 15 Oct. Kaap Guardafui; Poelau Laut, Java-Amsterdam pass. 15 Oct. 'Kaap Villano; Pr. Frederik Hendrik, Rotterdam- Montreal pass. 15 Oct. Bishop Rocks; Prins Willem van Oranje, Montreal-Rotterdam 15 Oct. 970 mijl West van Land's End; Rijnland, Amsterdam-Buenos Aires 16 Oct. te Rio de Janeiro; Stad Arnhem, Rotterdam-Gdansk pass. 18 Oct. Brunsbuttel; Stad Leiden, 1 Oct. van Newport News te Amsterdam; Wa terland, Buenos Aires-Amsterdam pass. 15 Oct. Casquets; Wieldrecht, Ras Tanura-East Londen pass, 15 Oct. Socotra; Winsum, 18 Oct. van Huelva te Sas van Gent verwacht. Alchiba, Rotterdam-Calcutta 15 Oct. te Port Said: Aldabi, Buenos Aires-Rotterdam pass. 15 Oct. Fernando Noronha; Aldebaran, Rot terdam-Golf van Mexico pass. 15 Oct. Oues sant; Algorab, 15 Oct. van Antwerpen te Londen, Annenkerk, 15 Oct. van Port Swet- tenham naar Penang; Bacchus, 15 Oct. van Alexandrië te Piraeus; Blommersdijk, New York-Rotterdam 15 Oct. te Londen; Cei'onia, 16 Oct. van Pladjoe te Singapore; Clavella, 15 Oct. van Haifa naar Curagao via Gibi'altar; Ganymedes, 15 Oct. van Rio de Janeiro naar Victoria; Japara. 15 Oct. van Colombo naar Karachi; Kamerlingh Onnes. Batavia-Rotter- dam 16 Oct. 11 uur te Aden; Kota Gede. Rot terdam-Java, pass. 16 Oct. 6 uur Pantellaria; Larenberg, Sorall-Amsterdam pass. 15 Oct. Valentia; Lawak. 18 Oct. van Cochin te Pe nang verwacht; Leerdam. Rotterdam-New York 15 Oct. van Antwerpen; Marpessa, Puerto la Cruz-Heysham pass. 15 Oct, Azo- ren; Meliskerk. 15 Oct. van Port Gentil naar Point Noire: Merwede. Calcutta-Hamburg, 15 Oct. van Port Said; Modjokerto. 15 Oct. v. Bangkok te Kohsichang; Nieuw Amsterdam, 15 Oct. 16 uur van New York naar Rotter dam; Noordam, vertrekt 16 Oct. 12 uur van New York naar Rotterdam; Oranjefontein, 15 Oct. van Beira naar Dar es Salaam; Os- sendx-echt, 13 Oct. tc Manchester bestemd voor Tacoradi; Ovcrijsel, 16 Oct. van Port Elisabeth te East Londen; Paula, 15 Oct. van Telok Anson te Singapore; Salatiga, 16 Oct. van Soerabaya te Makassar; Slamat, Rotter- dam-Bat.avia pas. 15 Oct. 16 u. Cuardafui; Stad Alkmaar, Newport News-Nederland 15 Oct. 370 mijl ten Oosten van Cape Race; Stad Vlaardingen. 15 Oct. van Vlaardingen te Me- lilla; Soestdijk, Belfast-Rotterdam pass. 15 Oct. Lizard, wordt 16 Oct. te Rotterdam ver wacht; Valerius, 15 Oct. van Tarakan naar Macassar; Van 't Hoff, 15 Oct. 19 uur van Bona naar Batavia; Van Riemsdijk, Amster dam-Java, 15 Oct. van Aden; Westerdam. 16 Oct. c.a. 12 uur van Rotterdam n. New York. Kleine vaart. Bree Helle, pass. 14 Oct. Ouessant; Confid, 13 Oct. van Emden te Hull; Deneb, 14 Oct. van Blyth naar Londen; Da Costa. 14 Oct. van Middlesbro op de Tyne: Dinkel. 14 Oct. van Grangemouth naar Lon den; Durswold, 14 Oct. van Tyne te Londen; Eemshoorn. Exmouth-Par 14 Oct, n. Torbay; Fivel, 13 Oct. van Dublin naar Cork; Hase- wint. 13 Oct. van Hull te Blyth; Helvetia, 14 Oct. van Antwerpen to Londen; Hilda, 14 Oct. van Delfzijl te Londen; Horst. 13 Oct. van Hull te Wisbech; Johanna te Velde, 13 Oct. van de Scillie-eilanden te Penzance; Kemphaan, 14 Oct. van Antwerpen te Lon den; Koningshaven. 13 Oct. van Bristol te Newport Mon; Libelle, 10 Oct. van Middles bro te Huelva; Limburg. 14 Oct. van Wis bech te Belfast; Majori. 12 Oct. van Shore- ham naar Grangemouth; Marinier, 9 Oct. v. Casablanca te Marseille; Martini, 13 Oct. van Middlesbro te Plymouth; Narwal, 13 Oct. v. de Tine te Blyth; Noordzee, 12 Oct. van Hull te Warkworth; Omlandia, 13 Oct. van Saffi te Rouen; Oranje, 13 Oct. van Balbriggen te Dublin; Progress, 14 Oct. van Cowes te Ostende; Santa Lucia, 13 Oct. van Dover te Middlesbro; Strijd, Newport Mon 14 Oct. bij Lundy-eilanden schuilend; Sumatra, 13 Oct. van Londen te Middlesbro;Theodora, 13 Oct. van Lissabon naar de Tyne; Union, 12 Oct. van Ayr naar Genua; Wega, 13 Oct. van Ant werpen te Shoreham; Wcgro, 14 Oct. van Hull naar Elseneur; Zeeland Mculman, 14 Oct. naar Teignmouth; Zijpe, 13 Oct. van Kingslynn te Great Yarmouth; Deni. 15 Oct. van Blyth te Londen, vertrekt 16 Oct. naar Ipswich. Sleepbedrijf. Poolzee met walvisjager, 15 Oct. van Soerabaya via Vizagapatan naar Nederland. VISSERSCHEPEN. Binnen 18 October: IJM 183 Vikingbank, rederij Mereunus. met haring, vertrokken 8 October; IJM 62 Sumatra, rederij VEM. met haring, vertrokken 9 October: IJM 38 Gerberdina Johanna, rederij VEM, met ha ring, vertrokken 11 October; IJM 57 Medan. rederij Medan. mei haring, vertrokken 9 October; IJM 20 Johannes Polderman, rederij Marezaten, met haring, vertrokken 11 Octo ber; Rotterdam RO 53 Dirkje, met haring, vertrokken 11 October. SCHEEPVAART IJMUIDEN. Op 18 October kwamen te IJmuiden bin nen: Charles F. Herlovsund van Sawö; Anna van Kotka; Leopoldkerk van Antwerpen; Al- cinous van Port Said; Hellevoetsluxs van Sundsvall (voor Zaandam); Atlas van Go- tenburg; Bore VI van Mantyluoto; Uni S. van Lissabon; Larenberg van Sorel; Bariet van Oslo; Tyne van Rotterdam (bijlegger); Uitgevaren: geen schepen. Twee vastmakers. Ageoda voor Beverwijk DINSDAG 19 OCTOBER. Kennemer-Theater, 7 en 9.15 uur: „Ter reur". 8 uur: Nieuw Leven „Stefan Borkos". Luxor-Thcater, 7 en 9.15 uur: „Olympische film 1948". Corso-Theater (Castricurn\ 3 uur: „Zee bijen op het bloedeiland".

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3