LADIX I De Ruyter Nette Jongens leuüiï&^leamhmm2 PHILIPS QUO VADIS flinke Bakkershalfwas Qos) Dat koept 5 December Firma M. C. Hoole en A. Naar een nieuwe Residentie met een Amerikaans stratenbeeld? QlCort en Bondig I leuwe aven Met Levasier's tours naar Circus Mikkenie AUSTINaan/' Voorstelling op Donderdag 21 October a.s. KINDER VOORSTELLING van 16 tot 17 j. gevr. Haarlems Matrassenhuis Luidsprekers DINSDAG 19 OCTOBER I9<8 IJMUIDER COURANT Architect W. MDudok ontwierp plan voor een toekomstig s-Gravenhage De architect-stedebouwkundige W. M. I trouwen in de toekomst van eigen land en Dudok heeft een plan ontworpen voor het volk, waarin de residentie immer zulk een toekomstige 's-Gravenhage, een woonstad belangrijke plaats innam. Dit is zeker de met inbegrip van Rijswijk en Voorburg voor 820.000 mensen, die een recreatie gebied van ongeveer 2750 hectare, be staande uit parken, bossen, plantsoenen, sport- en speelterreinen, èlsmede volks-, kinder-, en schooltuinen zal hebben. tijd voor een project, dat ver in de toe komst schouwt en vaste lijnen trekt, ook daar, waar aan de realisatie vooreerst zeker nog niet te denken valt". De heer Dudok betoogt voorts, dat zijn plan op het punt van verkeer structurele Voor industrie is 400 hectare grond ge- scheiding en vooral „omspoeling", dus geen reserveerd. In de toelichting bij het structuurplan schrijft architect Dudok: „Dit stadsplan, opgemaakt na de verschrikkelijke ver woestingen door het oorlogsgeweld, feite lijk zelfs naar aanleiding daarvan, moet in dit keerpunt van het stedelijk bestaan de basis zijn voor een geheel nieuwe ontwik keling. Het moet aan de beklemming van het moeilijke na-oorlogse leven ontstijgen en gedragen worden door een groot ver- BINNENLAND De heer F. A. Eschauzier, architect te 's-Graveland, is benoemd tot hoogleraar van de afdeling bouwkunde der Technische Ho geschool te Delft. De heer C. F. Overhoff heeft om gezond heidsredenen besloten, af te treden als voor zitter van de Nederlandse Vereniging voor de Effectenhandel en als lid van de Raad van Bijstand. Zeven jaar gevangenisstraf is geëist tegen de 63-jarige G. N., die van 1 Juli 1942 tot 5 Mei 1945 N.S B.-burgemeester van Bus- sum is geweest. Wederom is de doodstraf geëist tegen twee leden van de ..Amsterdamse recherche", de 51-jarige J. van K. en de 57-jarige H. K., die toegevoegd werden aan de SD in Gro ningen en in deze provincie vele illegale werkers en Joodse Nederlanders hebben ge arresteerd en een aantal hunner zonder vorm van proces hebben doodgeschoten. In het Nederlands-Engelse handelsac- coord is een export van uien tot 60.000 ton opgenomen. Er worden onderhandelingen gevoerd om dit kwantum te vergroten of de uien-export naar Engeland geheel vrij te laten. Nederland heeft 14.000 ton peren naar Engeland geëxporteerd. Deze export is thans gesloten. De export van tomaten naar Duitsland ïs stopgezet. Tot dusver bestond de verplich ting. 40 procent van ter veiling aangeboden tomaten voor export ten behoeve van de Duitse burgerbevolking te reserveren. Aan de verzamelaarsloketten der post kantoren zijn nu ook de 3. 4 en IV2 cent uit de danser-serie en de 15, 20, 25, 40, 45, 50 en 80 cent van de Koningin Wilhelminazegels (type Hartz) van Indonesië verkrijgbaar. Voorts zullen de Curagaose zegels van Ko ningin Juliana verkrijgbaar zijn in de waar den van 6 en 12Vi cent. De Amsterdamse politie heeft een inbre ker gearresteerd, die in 1943 bij een kleer maker een aantal kledingstukken had ont vreemd. Deze diefstal is inmiddels verjaard. Toen de politie naging hoe het kwam, dat de man destijds spoorloos had kunnen verdwij nen. ontdekte zij, dat hij dienst had genomen bij de SS. Hij is nu als politieke delinquent opgesloten. De radio-autodienst van de Amsterdam- ge politie blijkt een groot succes te zijn. In vijf gevallen van baldadige alarmering w ren de politiemannen zo snel ter plaatse, dat zij de daders nog konden arresteren. Ook wisten zij een aantal pogingen tot zelfmoord te voorkomen. Koningin Juliana heeft een bezoek ge bracht aan de Prins Alexander Stichting te Huis ter Heide, een instituut tot onderwijs aan blinde kinderen, waaraan een afzonder lijke klasse verbonden is voor kinderen met beperkt gezichtsvermogen. Met het m.s. ,,Kota Agoeng", dat op October vertrekt, kan zeepost naar Indonesië worden verstuurd, mits deze niet later dan 19 October ter post bezorgd wordt. De voormalige adviseur van de Centrale Vermogens-Opsporingsdienst te Amsterdam, C. L. M. M. die tevens secretaris is geweest van het Clearinginstituut, is conform de eis tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij stond op 4 October terecht wegens valsheid in geschrifte. Bewezen werd geacht, dat hij bijna 160.000 aan „tip-gelden" had opgeno men op kwitanties, die hij zelf van valse handtekeningen voorzag. Tip-gelden werden uitgekeerd aan particulieren, die de C.V.O. op het spoor brachten van vijandelijke ver mogens. Een groot deel van de 160.000 zou de veroordeelde te eigen bate hebben ge bruikt. De vorige week is bij Urk het motor schip „Landbouwbank" uit Meppel na een aanvaring gezonken. Het scheepje ïs Zater dag gelicht en naar Amsterdam gesleept. De lading veekoeken zal worden gedroogd. Te Neede is de motorrijder II. O., die deelnam aan een jachtrit van de plaatselijke motorclub, in een bocht tegen een betonnen paal gereden. Hij werd zwaar gewond en is 's avonds overleden. Prins Bernhard is Zaterdagmiddag terug gekeerd uit Zweden, waar hij ter jacht is ge gaan en een bezoek heeft gebracht aan de Bofors-staalfabrieken, waar de Nederlandse marine aankopen doet ten behoeve van oor logsbodems. Een Engelse officier neemt in het Wil- helminakanaal proeven met een Duitse een- mansduikboot, om de draagkracht en de sta biliteit van dit vaartuig vast te stellen. Hij zou voornemens zijn, in de duikboot van Ne derland naar Engeland te varen. HAARLEM EN OMGEVING Op een bijeenkomst van de „Youth for Christ", welke Woensdagavond in de Noor- derkerk aan de Velserstraat gehouden wordt, zal Miss Mary Rees, zendelinge in Belgisch Congo, en werkzaam bij de Wereldwijde Evangelisatie Kruistocht, vertellen over haar werk onder de kannibalen, melaatsen en Pygmeeën. Vrijdag 22 October hoopt de heer H. M. J. Verdonk, thans chef van de zetterij, wo nende Jan Luykenstraat 26 de dag te her denken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de drukkerij Amicitia aan de Meester Cornelisstraat 2. Candidaat J. L. Boeyinga te Haarlem ontving een beroep van de Geref. Kerk van Minnertsga. Ds. A. Nijhuis, legerpredikant met ver lof, wonende te Heemstede, ontving een be roep van de Geref. Kerk van Gouda. Het programma voor de orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op Donderdag 21 October des namiddags van 34 uur door George Robert, luidt: 1. a. Prelude, b. Can- tilène religieuse, c. Marcietta. Th. Dubois: 2 Prélude et Fugue. C. Saint-Saëns; 3 Fan- taisie C maj.. C. Franck; 4 a. Pastorale, b. Adagio (uit de tweede Symphonie), Ch. M. Widor; 5 Final uit de le Symphonie, L. Vierne. Ds. A. Zwiep, Chr. Geref. predikant te Schiedam, die van 1936—1947 de gemeente van IJmuiden heeft gediend, viert 28 Oct. a.s. zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris was voor dat hij te IJmuiden kwam predi kant te Hillegom en Zeist. De heer C. B. Leering te Haarlem, slaag de aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen geneeskunde. De overweg aan de Manpadslaan in Heemstede zal binnenkort worden bewaakt. Personeel van de Nederlandse Spoorwegen legt op het ogenblik de laatste hand aan 4e afwerking der afsluitbomen. willekeurige doorkruising van de woonge bieden, propageert. Gepoogd is een hiërarchische stadsopbouw te scheppen van buurten, wijken en stadsdelen met een juiste decentralisatie. Ten behoeve van de arbeid stelt het plan goed bereikbare in dustrie-terreinen voor, alsook bedrijfs ruimte in de wijken zelf. Ten aanzien van de enorme omvang van het project verklaart de heer Dudok, dat dit structuurplan een concept is. De hoofd lijnen dienden te worden vastgelegd, doch vele détails zullen nog moeten worden be studeerd en vastgelegd. Voor verkeer, wo nen, recreatie en werken heeft hij een duidelijk structureel verband willen leggen. Ondanks een vaste grondlijn, zo schrijft de heer Dudok, moet een plan als het onderhavige steeds elastisc-h zijn. Zelfs met de beste methoden van voor-onderzoek „ontlokt men aan de toekomst haar boeiende geheimen niet". Architect Dudok doelt hiermede op mogelijke wijziging van levenseisen in de verre toekomst en aan gezien hij geen profeet is, kan hij wijzi gingen, die na verloop van tientallen jaren noodzakelijk zouden kunnen worden, niet voorzien. Hij laat er echter ruimte voor open. Het plan is in grove lijnen gebaseerd op een systeem van wegen, geheel of ten dele voor snelverkeer, welk systeem ener zijds aansluit op rijks- of provinciale wegen voor snelverkeer en anderzijds de rondom de stadskern gegroepeerde stads delen met elkaar verbindt. Ondergronds verkeer Ten behoeve van een redelijke opbouw van het stadsplan vraagt de heer Dudok opnieuw aandacht voor het ontworpen ondergrondse hoofd-spoorwegstation, in de omgeving van station Staatsspoor, en een ondergrondse verbinding van de meer Westelijke stadsgedeelten tot aan Kijk duin aan de kust. Het plan beoogt op som mige punten wijzigingen in het bestaande spoorwegnet in en om Den Haag. Het ontworpen rechthoekig „wegen- stramien" verbindt de wijken met een verruimd, aanzienlijk centrum, welke kern, naar Dudok's oordeel, de betekenis van de stad zal moeten manifesteren. Ge deeltelijk aansluitend op het net van zeven wegen voor snelverkeer, dat Den Haag met Scheveningen, Rijswijk en Voor burg in zes grote stadsdelen rond de kern zal verdelen, is een net van locale wegen ontworpen, dat de verschillende wijken zal ontsluiten. Corresponderend hierop zijn ontsluitingswegen voor de buurten ge dacht, zodat een verkeersstroom uit de buurten en wijken naar de stadskern, kan toren-centra of industrieterreinen opge vangen kan worden. Spreiding van werkgelegenheid Daarnaast echter denkt de heer Dudok zich spreiding van werkgelegenheid, inclu sief rijksdiensten, in nieuw te bouwen wijken, waardoor vestiging van employés in de wijken bevorderd en nutteloos ver keer vermeden zou kunnen worden. Deze distributie van werkgelegenheid over de wijken vergt een juiste wijk-opbouw met gevarieerde woongelegenheid, goede outil lage en eigen aantrekkelijkheid. De stedebouwkundige acht door braken in (verouderde) stadsdelen ten behoeve van de harmonische stad- der-toekomst nodig. Hij heeft reke ning moeten houden met.de bestaande stad, die de grootste moeilijkheden opleverde. Het zal bijvoorbeeld wel licht in de verre toekomst nodig zijn om aan de logische opbouw van de residentie het paleis Noordeinde of het gebouw van de Nederlandse Bank op te offeren. De beoordeling van het project is thans aan de Haagse gemeenteraad. Ook in de, raadszalen van Rijswijk, Voorburg en' Wassenaar zal waarschijnlijk uitvoerig over dit plan worden gesproken. De heer Dudok heeft deze met de residentie ver groeide randgemeenten geheel of gedeel telijk in zijn plan moeten betrekken, ter- wille van een, zijns inziens, goede oplos sing, die een harmonisch geheel wil waar borgen. De Engelsman onder Labour „De mensen doen niets dan klagen en terecht. Indien men Labour zou geloven, gaat men denken, dat zij geboren zijn op verzoek van de minister van Volksgezond heid, dat zij in het huwelijk zijn getreden om de aartsbisschop van Canterbury een genoegen te doen, dat zij kinderen hebben omdat zulks in het belang ïs van de mi nister van Oorlog, dat zij uitsluitend werken voor de kanselier van de schat kist en dat zij hopen weldra te sterven om hun verzekeringsmaatschappij een poets te bakken", aldus heeft de Britse conserva tieve afgevaardigde Gammans in een rede te Hornsey (Essex) de positie van „de Engelsman onder hét socialistische regiem" gekenschetst. Zuivering der Duitse Eenheidspartij aanstaande In het orgaan van de socialistische een heidspartij in Duitsland, „Neues Deutsch- land", is een verklaring verschenen van de voorzitter Wilhelm Pieck, waarin aange drongen wordt op verwijdering van „reac tionaire elementen" uit de partij. In Duitse politieke kringen wordt deze publicatie uitgelegd als een eerste stap naar het verwijderen uit de partij van vele voor malige linkse sociaal-democraten, die hun leider, professor Otto Grotewohl, volgden in de socialistische eenheidspartij, toen deze in 1946 werd opgericht door fusie met de communisten in de Sovjet-zóne. Pieck dringt in zijn verklaring aan op „een ernstig onderzoek naar de houding van de leidende persoonlijkheden in de partij". Op de partij-conferentie te Berlijn, aan vangende op 4 December, aldus Pieck, „zal blijken of onze partij-organisatie, partij functionarissen en leden de import van de ideologische versteviging van onze partij hebben aangenomen". Ui tg; Uitg. Nasionale Pers, Beperk, Kaapstad; voor Nederland: Uitg. Born N.V., Assen: Die Liefde is lankmoedig, deur T. C. Pienaar. Uitg. Pegasus, Amsterdam: Ford, door Up ton Sinclair: oorspr. titel: The Fliver King, vert, door W. F, H, ter Brugge; Pegasus Ro man Reeks no. 1. Uitg. Pegasus, Amsterdam: Met de strop om de nek, door Julius Fucik; oorspr. titel Reportaz Psana na Opratce, uit het Tsjechisch vert, door Magda van Emde Boas en Willy Berg; Pegasus Roman Reeks no. 2. Uitg. Republiek der Letteren, Amsterdam: Een Spook waart door Europa, 1848, Deel I, Roman van Theun de Vries. Uitg. J. J. Romen Zonen, Roermond en Maaseik: Moederschapszorg-Bibliotheek, Deel I: Bloed en Zwangerschap door Dr. Judith E. Ultée. Deel II: De Voeding in de Zwangerschap, door G. J. Lubbers, vrouwenarts. Uitg. A. W. Sijthoff, N.V., Leiden: Het lied van Marokko, de roman van een Kelt, door William Irish Stephenhon. Uitg. Het Spectrum, UtrechtBrussel: Ba tavia Sacra. Hoofdstukken uit de Vaderlandse Kerkgeschiedenis o. r. v. M. P. van Buytenen en dr. J. J. M. Timmers: De Spiritualiteit van de Capucijnen in de Nederlanden gedurende de XVne en XVIIIe eeuw, een bijdrage tot de geschiedenis van de Vaderlandse Vroomheid, door P. Optatus O.F.M. Cap. Uitg. De Tijdstroom. Lochem: Wereldkam pioenschap Schaken 1948, 's Gravenhage Moskou, Analyses van Dr. Max Euwe. Uitg. H. Veenman Zonen, Wageningen; Vijvers in Tuinen en Plantsoenen, uitgegeven vanwege de Nederlandse Heidemaatschappij te. Arnhem. Uitg. J. B. Wolters N.V., Groningen—Bata via: Naar Gymnasium, Lyceum en H.B.S.! Verzameling van opgaven bij toelatings examens in 1948, bijeengebracht door A. M. Polderman, voorheen verzameld door J. C. Holtzappel en J. Nauta. Uitg. A. J. G. Strengholt. Amsterdam: Zin gend door het leven, door Clinge Doorenbos. toils. Engelse communiste. k leger-recruteringscaiT. Een woordvoerder van a9n® munistische partij heeft Br'Ue Londense leiders van J aard> <£t I delingen in geheel EngelanHPartij kun ben gegeven, alles teJIi 0pdracht w °m. recrutermgscampag!? zl' kun£ gering voor het leger teg ®8?,5 4t ieder van de 43.000 led.» "'"ht J,V verzocht het zijne bij te5d!»iffli campagne te laten mislukl»?? on, beoogt het staande leger eilanden tegen eind Maai X man te brengen. 3-9 op Flink Dagmeisje GEVRAAGD van 8.30 tot 5 uur. Hoog loon. werkster aanwezig. Mevr. Wijnschenk, Vinkenbaan 13, Santpoort. Velleman Koopt! alle soorten goede meubelen, tapijten, kristal, goud en zil ver etc. voor hoge prijzen. Tel. 14637 Zijlstraat 62 Woensdagmiddag 12.30 uur voor kinderen onder goede geleide a f 2. Zaterdagavond naar Circus Mikkenie a f 4.p.p. en Za terdagavond naar Carré a f 5.50 p.p. Haalt spoedig uw plaatsen, wij zijn zo uitverkocht, bij: LEVASIER, Neptunusstraat 33 rood, tel. 4650. MENTINK, Driehuizerkerk- weg 103, tel. 4250. VAN OPIJNEN, Oosterduin weg 76. Amerikaanse doctoren constateerden.- /li eS O bij 2 van de 3 vrouwen! üw huid kan binnen 14 dagen mooier, gezonder en gaver worden. Pas deze Palmolive Schoonheidskuur toe: Was Uw gezicht met Palmolive Zeep. Masseer het weldadig-zachte Palmolive-schuim slechts één minuut in Uw huid. Spoel daarna af. Doe dit 3 keer per dag. Twee weken lang. En U ontdekt, wat de 36 bekende huidartsen bij 1285 Amerikaanse vrouwen (die de Palmolive Schoon heidskuur ook toepasten) zageneen fraaiere huid. Op één bon twéé stukken PALMOLIVE iV- ve^' hiinen van deze gedistingeerde wagen, produci van de grootste Europese automobiel fabriek, vormt de gebeurtenis van het jaar. Wenst U feiten? Zie hier dan een kleine greep uit de talrijke voordelen: 2.2 liter 70 pk. kopklepmotor versnellingshandle onder het stuur plaats voor drie personen voorin schuifdak - verwarming - air-conditioning lederen interieurbekleding veilige met rijrichting mee openslaande deuren van binnen af te sluiten motorkap ingebouwd gereedschapbord. Austin-subdealers te: IJmuiden Beverwijk Gaira.ge R. Giesberts J. W. v. Vuurem Palmensfcraat 3 Populierenlaan Electriscb droogscheerapparaat N V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND Bij verkoudheid op de borst Bij keelaandoeningen en hoesten Bij neuscatarrh Bij verkoudheid in het hoofd VERKOU DHEIDSZALF Prijs per doos f. -.60 Verkrijgbaar in apotheken en drogisterijen Het prachtige Filmwerk .naar het boek van H. Sienckewicz Een beeld uit de tijd der Christenvervolgingen in Rome ten tijde van Keizer Nero. in de zaal van het Leger des Heils, c Entrée 50 cent. 5-avonds 8 uur. Des middags 4.30 uur in dezelfde zaal met speciaal kinderprogramma. Entrée 20 cent. Gevraagd voor direct Brieven IJ 112 bureau van dit blad. Aanmelden bij Machinefabriek „GENIUS", Trawlerkade 37 te IJmuiden. B-S KENNEMERLAAN HEDEN VERKOOP Plastic Jassen voor Dames, Heren, Jongens en Meisjes, zonder punten. Tweed Heren pantalons Wolflancl Herenhemden Interlock hemden lange en korte pantalons camisoles en dir. Wollen Dames camisoles en dir. (rose) Wol gebreide dameshandschoenen NAPPA dameshandschoenen, zwart bruin, beige, blauw, ook voor Heren bruin gevoerd.' Lederen en stoffen Lindberghcaps Zeil-, schippers- en sportpetten Alpino's, bruin, zwart, blauw. Heren- en damessjaals Herenhoeden 12.7510.90 Wollen Herensokken Sportkousen van 512 jaar H. MEIJER IJmuiden 4826 Kennemerlaan Inboedels Huis. en kantoor. meubilair Naaimachines Bedden Ledikanten Haarden Kachels I Piano's Orgels Vloerkleden Lopers Metalen Antiek en Curiosa Wenst U iets te verkopen, onze 20-jarige ervaring garan deert U vakkundige taxatie, en dusScherpe prijzen! TROMPSTRAAT 35 - TEL. 4273 - IJMUIDEN UW MATRASSEN TE DUN OF VERSLETEN? Laat U het ons even weten! Bijvullen en vernieuwen met Javakapok in één dag Kt®- GROTE HOUTSTRAAT 103 - TELEFOON 11485 FJsake MEISJES en VROUWEN gevraagd voor alle afdelingen Reisgeld wordt vergoed Wasserij HOEK EN VAART Bloemendaalsestraatweg H Santpoort-Stalion hoopt de oudste weldoener te jubileren. Zorgt er voor hij op zolder of in gangen zij:: benen niet breest oi bezeren. Verkoopt Uw overtollig meubilair, kl&.en. A- tapijten, naaimachines enz enz., tijdig aan «„J®. Taxatie van inboedels, nalatenschappen, geheel vnjDU) Spreek met de firma en het komt in orde. Al is het nog zo ouderwets wij kopen het. RIJKSSTRAATWEG 250, HAARLEM-NOORD U belt 22787 of zendt briefkaart en wij komen. Degelijk DAGMEISJE gevr. werkster en huish. hulp aan wezig, klein gezin. Mevr. v. Eerde, Havenkade 15, IJm. B.z.a. NET MEISJE, genegen in winkel te helpen, liefst manufacturen. Adres te vern. bur. v. d, blad. Levensverz. Maatsch. vraagt AGENTEN, voorlopig op pro visiebasis. Met hulp van In specteur opleiding tot Be roepsagent. Br. met uitv inl. onder no. L 2863 bur. v. d. bl. Gevr. goed werkend SPIN NEWIEL, geh. compl. en schrijfmachine, liefst porta ble. Tel. 8061, Santpoort. Gevr. in IJmuiden netM® HUIS, Christelijke °e& L 2861 bur. v. d, DlaL^ Wie wil van IJmwden-öjf RUILEN met woning in verwijk? Te bwng» 7* weg 267, IJmuiden-Oosi WONINGRUIL. AyJiJ A'dam (Z.) 2 riante^ ruin., won. in ruil v. een vrije te IJmuiden en een dj» Santp.. Drieh',°LT L 2864 bur. v, d. biao^_ gratis i. V. Gameren, wra=c Stationsweg 1. Velsen^ GEVONDEN Uw» iWJ truitje met Mfcr* Tegen aferlïïïas: <1 rug te halen Cypr6556®

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 4