IJmuider Courant Russisch veto ontzenuwt compromis der neutralen antische Unie? Haarlems Dagblad ^mrdhebben opstande^n~ Grootscheepse militaire actie ter beveiliging der mijnen Doden van de „Nijmegen" opgebaard in Amsterdam No. 19073 Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, "JjLtl, 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), R f47 Santp - Haarlem Gr Hou'tstr. 93 '^10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. $1 mOBLOPIGE AGENDA voor de 1 „„tie van de vijl mogendheden Set van Brussel, die gisteren vvat wel buitengewoon belang- tc|. O*; De Nederlandse delegatie, ?ÜSa3mste leden de minister van "■Szaken mr D. U. Stikker en ideur te Parijs jhr. mr. Tjarda "Storen Stachouwer zun, wordt afgevaardigden ditmaal voor stukken geplaatst. Uit een be- nnnr het Franse ministerie Zaken blijkt, dat punt 1 behelst dan de bespreking van r;n «nn het militaire verdedi- Kennemer ecHtle van Dinsdag 26 October 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ^pratjte tSaarlcmsrte Courant (ïtmo té? Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ireidinf van de West-Europese Unie tot .Atlantische Unie waarbij de ETI, cjatcn en Canada zich zouden f-fl naarbij moeten zich dan aan- k mint 2 de mogelijkheid van van de West-Europese Unie ^Shiitin" van andere West-Europese f k Dunt 3 samenwerking tussen de "V:'pse mogendhederren haar over- WÜ"tenslotte als punt 4 be- het Plan v°°r een West" parlement dat zich dus op- i'Slvenfdit? Dat het Westen blijk- is liat het zijn verdedigings- note schaal wil gaan organise- heeft gisteren bericht, dat Mse woordvoerders Eevin op de sou mededelen, dat behalve - andere dominions van het 3:'i>menebest zich informeel hebben >n de West-Europese Unie te Dit is reeds enigermate gebleken ■'officiële communiqué van de con- s,tan het Gemenebest, die Vrijdag te beëindigd is en met welker resul- 21 ch in Engeland ingenomen blijkt uit. dat de conferentie de -mine der Dominions met Groot- ^..ps deelneming in West-Europese ?ils die in zijn toetreding tot het >rn Brussel wordt uitgedrukt, formeel .n Van een Europees parlement ?ei'iet in het communiqué gerept en evenmin in de openbare zittingen J{ conferentie van het Gemenebest ',;'k0 uckomen. Denkelijk wel achter r." deuren. Wel staat nog in het stuk Loverige regeringen van het Gemene- knauw contact zullen worden ge- „et de vorderingen van Groot- Lfe's samenwerking met de andere V3n West-Europa." Dit is nogal H „leid cn heeft behoefte aan nadere Ssrine. Misschien zal Bevin die JJ".parijs gevgn; het is dan nog de #wl ervan aan den dag zal treden in («mnniniqués. f.jerm „West-Europese Unie- herhaal- gebezigd, wekt misschien bij vele „.misverstand, want van een Federale een werkelijke vereniging der volken, %?een sprake. Wel schijnt men op dit cl mi iels te willen gaan doen een se begin - omdat bestudering van het ■ivoor een West-Europees parlement op JiiejÉi Is gezet. De indruk, die de voor- Je agenda voor Parijs maakt is even- dat militaire samenwerking in een van het Westen op dit pp overweegt. ffleens mededelingen van Reuter zou Jo geringe plannen inhouden. Ameri- '<e regeringskringen spreken over ilische Unie als een begrip, „waarvan theorie reeds is samengesteld." •■V.S. en Canada zouden verbintenissen aiaii om de bij de „West-Europese -zo noemt men het nu eenmaal -sloten landen van wapens te voor de legers der zeven landen zouden ■is een strategisch Amerikaans opper- r£worden gesteld en met de verplich- dat zij de onaantastbaarheid van het «gebied van de Europese mogend- zouden respecteren, zouden de V. S. Cenada in Groot-Brittannië, Frankrijk, li, Nederland en Luxemburg de be- -iing krijgen over bases voor hun il-,zee- en land-strijdkrachten. Zo for- i'eert Reuter' het, dat voorts mededeelt bet einddoel zou zijn „de Noord- en ■Europese staten te groeperen om de -Europese Unie als kern en op die ma- a machtig defensie-orgaan te vor ken het Russische imperialisme". bericht van de New York Times aftnde credieten, die de Britse rege- cezer dagen te Washington zou aan- iavoor de bouw van straaljagers ten rsevan de West-Europese verdediging diaangevuld met de mededeling, dat xt-Brittannië op het ogenblik over 600 :2ebliksemsnelle vliegtuigen beschikt, f. de Russen er al duizend hebben. De York Times zegt daar evenwel niet beveel Amerika er heeft en men vraagt --door ervaring omtrent militaire 5-":sen gereserveerd geworden in de Britse en Russische cijfers met lelijkheid overeenstemmen. Men •^ach anderzijds ook af wat de reac- de Russen, die nu ook weer het EÈdmgsv'oorstel van de „zes neutra le Berlijn hebben verworpen, op '•sterse verdedigingsplannen zal zijn. ffiende winter laat zich niet bepaald "snzien. R. P. revolutie in Paraguay «mos Aires, de hoofdstad van Ar- z'in berichten ontvangen, volgens Asuncion, de hoofdstad van Pa- i?- Ka opstand is uitgebroken. •%stus nam Gonzales het president- nadat er verkiezingen waren Hij was de enige candidaat. Zijn Morinigo, vluchtte naar Ar- ^Jncion leveren cadetten en man gevechten met de Politie. Vol lichten uit Buenos Aires werd het voor de opstand te Asuncion ge- -■•-vreon vliegtuig, dat tegen het aan- - 'nn de dag bommen uitwierp, ---norgen werd gemeld, dat de ca- l!aC h?t militair college, die Maan- --er leiding van kolonel Montanaro C en van Asuncion met de politie vm, vanmorgen vroeg hebben b f'Volgens berichten via radio- ftjn S I ^one' Alberto Sanchez, de e e staï- de leidfng van het mili- Jpn ,°Vfr§enomen- De opstandelin- eC p 0vev na een oproep van via de radio, waarbij i ,en e°ede behandeling ge- Mariniers van de vloot- Stampvolle zaal aanschouwt het échec van bemiddelingspoging in de Veiligheidsraad West-Europese eenheid kreeg een Russische stimulans temeer Er gebeurt veel in Parijs. De historie wordt er met forse letters in snel tempo geschreven. Terwijl de vijf ministers van Buitenlandse Zaken der West-Europese Alliantie in de Franse hoofdstad bijeen zaten, om de definitieve fundamenten te leggen voor het hoofdgebouw ener Westelijke samenwerking dat plaats biedt aan Amerika, Canada en Europese landen die nog buiten de Alliantie staan, stelde Wisjinski in de Veiligheidsraad de verwachting teleur dat de Sovjet-Unie met een minimum aan goede wil zich bereid zou tonen mede een weg te effenen naar de oplossing van het gevaarlijke Berlijnse geschil, een weg die door zes „neutralen" was aangewezen in de stellige hoop dat hun initiatief de grote mogendheden zou bewegen tenminste evenveel blijk te geven van een verlangen naar behoud van de vrede. De Sovjet-Unie heeft gemeend dit blijk niet te kunnen geven. Zij zette als het ware een dikke streep onder het argument, dat de ministers der West-Europese Alliantie bij elkander had gedreven om de Westelijke solidariteit tot een realiteit te maken. Nauwe samenwerking van West-Europa en alle democratische landen is nood zakelijk om te ontsnappen aan het gevaar dat de wereld bedreigt. Nauwe samen werking en vooral: snelle samenwerking. Het Russische veto deed zijn werk ook buiten de Veiligheidsraad. De vijf ministers zullen het als een stimulans gevoeld Wat Wisjinski verwierp Aldus luidde de „verzoeningsresolutie": De blokkade van Berlijn wordt onmiddellijk opoeheven en de opheffing wordt, met tussenpozen van 10 dagen, gevolgd door invoering van de Sovjet-mark als enige geld soort te Berlijn en een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken over de gehele Duitse kwestie. De nieuwe Sovjet-voorstellen hielden in, dat de blokkade symbolisch opgeheven zou worden. Er zou bevel komen voor vrij ver keer, doch de treinen zouden niet gaan lopen totdat een zeker stadium in de be handeling der valutakwestie zou zijn bereikt. hebben. De Veiligheidsraadzitting van Maandag, waarop de beslissing viel, was twee uren te laat begonnen om de delegaties tijd te geven zich met elkander te verstaan. De zes neutrale leden van de raad confereer den over te elfder ure ingekomen voorstel len van Sovjet-Russische zijde, om te over wegen of zij de daarin geopperde wijzi gingen van hun verzoeningsresolutie konden aanvaarden. De afgevaardigden van Ame rika, Engeland en Frankrijk Vergaderden afzonderlijk, later pleegden zij overleg met de zes neutralen. En toen kwam tenslotte de eigenlijke Veiligheidsraadzitting, doch op het jnoment dat deze begon wisten de zes bemiddelaars en de drie Westelijke „groten" reeds wat er ging gebeuren. De Russische wijzigingen waren onaanvaard baar gebleken en een Russisch veto was zeker. Dat veto kwam prompt. Een stamp volle zaal hield de adem in toen Bramuglia, de Argentijnse voorzitter en leider van de bemiddelingsgroep, de „verzoeningsreso lutie" in stemming bracht. Negen handen gingen omhoog op zijn vraag wie vóór stemde. Twee handen verrezen op zijn vraag wie tégen was. Wisjinski en zijn ge hoorzame collega Manoeilski van de Oekraine stemden tegen. De Russische te genstem betekende een veto. Het 27ste van Russische zijde gedurende drie jaar UNO- praktijk. Dr. Jessup stelt vragen De Amerikaanse afgevaardigde dr. Jes sup verrees hierna om een korte toespraak te houden, waarin hij vier vragen tot de Russische delegatie stelde vergezeld van een toelichting. Deze vier vragen betroffen bekende eisen der Russen, de toelichting was het antwoord van het Westen. Deze vragen behelsden in feite een onmiddellijk spreken. Ook dr. Juan Bramuglia, de hui dige voorzitter van de Veiligheidsraad, zal een samenkomst hebben met de afgevaar digden van België, Canada, Sirië, Columbia en China de zes „neutralen" om de toestand onder ogen te zien. De negen lan den van de Veiligheidsraad, die hun stem uitbrachten vóór de door de zes „neutra len" voorgestelde oplossing, weten nog niet welke stap thans genomen moet worden. Er zijn drie mogelijkheden: 1. Er zou een nieuwe en in krachtiger termen vervatte resolutie bij de Veiligheidsraad kunnen worden ingediend, die de Sovjet-blokkade als een bedreiging van de vrede veroor deelt. 2. De Veiligheidsraad kan de kwestie op de agenda houden en verder geen on middellijke actie ondernemen, evenals dat bij de Perzische kwestie geschiedde. 3. De Veiligheidsraad zou de kwestie van de agenda kunnen afvoeren en haar in de Al gemene Vergadering ter sprake kunnen laten brengen. De Sovjet-Unie zou dit niet door een veto kunnen beletten omdat het hier een kwestie van procedure zou betref fen. Een compromis-oplossing acht men in Westelijke kringen zo goed als uitgesloten. Dr. Bramusüia, die zijn optimisme niet heeft laten varen, zeide na afloop van de bijeenkomst van de Veiligheidsraad: „de twee partijen zijn niet zo ver van elkaar verwijderd, dat een overeenkomst absoluut onmogelijk zou zijn." In gezaghebbende Amerikaanse kringen daarentegen is men van oordeel, dat de Westelijke mogend heden tot het uiterste gegaan zijn bij het aanvaarden van de resolutie der zes „neu tralen". Als men nog verder zou gaan, zo wordt gezegd, zou dat slechts kunnen ge schieden door een radicale wijziging van het ingenomen standpunt. En wat nu ten aanzien der Europese samenwerking? Volgens welingelichte Amerikaanse func tionarissen zullen drie afzonderlijke doch op elkander aansluitende overeenkomsten de basis vormen van het West-Europees defensiesysteem, dat medio 1949 voltooid zal zijn. De drie overeenkomsten zouden zijn: 1. Een algemene alliantie, waarbij, voorzover op het ogenblik verwacht kan wórden, zo wel de Verenigde Staten en .Canada als de vijf mogendheden van de West-Europese Alliantie zich zullen aansluiten. 2. De over eenkomst van de West-Europese Alliantie, welke geleidelijk aangevuld zal worden. 3. Bilaterale overeenkomsten tussen elk der West-Europese landen en de V. S., waarin de voorwaarden geregeld zullen worden voor verlening van Amerikaanse militaire hulp. De Canadese minister van Defensie, Brooke Claxton, heeft te Toronto verklaard dat een Atlantisch Veïligheidspact, waarbij Canada en de V. S. aangesloten zijn, zal bij dragen tot „vermindering van de kans op Sovjet-Russisch succes wanneer de Sovj et-Unie eventueelaanvalt." Ontwapeningsvoorstellen van de Russen verworpen In de bijeenkomst van de subcommissie voor de ontwapening is gisteren van Sovjet Russische zijde voorgesteld een internatio naal contröle-orgaan op te richten, aan het welk „volledige officiële gegevens" omtrent de staat der bewapening en der gewapen de machten van de grote vijf zouden moe ten worden verstrekt. Het Sovjet-Russisch voorstel werd door Malik ingediend nadat gedurende de ge hele morgen gediscussieerd was over een nieuw Belgisch voorstel, waarin het „ont vangen, controleren en publiceren" van ge gevens door een internationaal contróle- orgaan, toegerust met algemeen erkende bevoegdheden, werd aangeduid als de eer ste stap naar ontwapening. Malik wees er op, dat de aanvaarding van de vermindering met een derde der strijdkrachten en bewapeningen van de grote vijf en het verbod van atoomwapens de basis bleef vormen van het Sovjet- ontwerp, in tegenstelling met de Belgische en Franse ontwerpen, waarbij in de eerste plaats de verzameling en de controle der inlichtingen van militaire aard en daarna het opstellen van een conventie betreffende de beperking der bewapening worden voor gesteld. De subcommissie verwierp tenslotte het Sovjet-voorstel. Ook het Sovjetvoorstel tot benerking der bewapening van de grote vijf met- een derde werd verworpen. De subcommissie aanvaardde daarentegen een Belgisch voorstel, dat een herziening van een Franse resolutie inhield aangaande in lichtingen omtrent strijdkrachten en con ventionele wapenen der leden-staten. FRANSE REGERING GRIJPT IN Wisjinski (links) en de Britse afgevaardigde Sir Alexander Cadogan tijdens een ernstig onderhoud enkele ogenblikken voor de stem ming over het verzoeningsvoorstel inzake Berlijn. en nieuw compromis, misschien bedoeld als basis voor eventuele onderhandelingen buiten de Veiligheidsraad. Het Russisch veto had dus de deur nog niet dicht ge worpen. In het Westen blijft men bereid tot een vergelijk, doch, zoals Jessup uit drukkelijk vaststelde, zonder bedreiging en zonder dwang. De Berlijnse blokkade be tekent dwang. En onmiskenbaar bleek uit de vragen en toelichting van Jessup, dat de opheffing dezer blokkade de primaire Wes telijke eis is en blijft. Dr. Jessup vroeg: 1. Wenst de Sovj et-Unie een bijeenkomst van de raad der vier ministers van Buitenlandse Zaken?< Dit kan geschie den, doch zonder bedreiging of geweld. 2. Wenst de Sovjet-Unie, dat de Sovjet valuta in Berlijn zal orden ingevoerd? Dit kan geschieden, indien de blokkade wordt opgeheven. 3. Wenst de Sovjet-Unie de garantie, dat de vier-mogendhedencontröle der Ber lijnse valtua geen schade zal beteke nen voor de Sovj et-valuta in Duits land? Hiervoor kan volledige garantie worden verstrekt. 4. Verlangt de Sovjet-Unie afdoende maatregelen tegeii mogelijke zwarte handel in geld tussen de twee zones? Wij kunnen ook op dit punt garantie verstrekken en beloven veiligheids maatregelen. Wat nu? Men verwachtte vanmorgen dat Bevin, Marshall en Schuman vandaag de volgende stap inzake de Berlijnse crisis zouden be- Kareltje stond vastberaden op De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Jules "Moch, gaf Maandagmorgen het wachtwoord: „Kareltje is vanmorgen oitn vier uur opgestaan" en onmiddellijk kwam een macht van ongeveer 100.000 man soldaten en politie in actie in het Noordelijke mijngebied. De troepen bezet ten de mijnen, schacht na schacht, zonder dat het tot hotsingen met de stakende mijnwerkers kwam. Zij zetten het mijnge bied af en hielden een scherpe controle op identiteitspapieren, waarbij verscheidene personen werden gearresteerd, onder wie de communist René Ribière, een der leiders van de staking, die beschuldigd wordt van aanvallen op politie-agenten. Nader wordt gemeld dat de gehele actie met succes ver loopt en dat de stakers practisch overal hebben gecapituleerd. De Franse minister van Binnenlandse Zaken heeft Maandagmiddag in een radio toespraak gezegd, dat aanzienlijke aantal len militairen en politie die ochtend vroeg naar het mijngebied tussen de Belgische grens en de weg van Douai naar Lille wa ren gedirigeerd. Moch verzocht de mijnwerkers te begrij pen „dat het in hun eigen belang is dat de troepen worden gebruikt". Er zijn zeer strenge bevelen gegeven tot onmiddellijke gerechtelijke actie tegen allen, die zich schuldig maken aan „provocatie, voorbe reiding en uitvoering van actieve of pas sieve sabotage, of medeplichtigheid daar aan, inbreuk op het recht om te werken en gewelddaden". De minister van Industrie, Robert La- coste, die ook voor de radio sprak, zei dat de staking, die Maandag haar vierde week is ingegaan, reeds drie millioen ton steen kool heeft gekost. „Het overgrote deel der mijnwerkers wil werken", aldus de mi nister. „Zij verzoeken de regering vei'der te gaan dan het beschermen van de instal laties, zij willen dat het recht om te wer ken wordt beschermd". De toestand is gisteren op een kabinets zitting besproken, waarna de staatssecre taris van Voorlichting, Frangois Mitterand, verklaarde, dat de operaties van troepen en politie in het Noordelijke steenkoolge- bied „zonder incident" waren verlopen. Hij zeide: „Er is geen enkele persoon gewond .geraakt; er werd een gebied van 500 vier kante kilometer ontruimd". Mitterand zei de, dat de regering tot nu toe niet van plan was om te onderhandelen of scheidsrech terlijk op te treden. Het kabinet heeft ook de kwestie van de voedselprijzen overwo gen, waarvan er verscheidene, naar wordt verwacht, in de naaste toekomst zullen stijgen. Franse politie en militairen beheersen thans alle mijnen in het Noorden. Op vele plaatsen verwijderden de postende stakers zich op ordelijke wijze zodra de troepen arriveerden. De veiligheidsploegen onder vonden nagenoeg geen tegenstand bij het overnemen van de schachten. Het verbond van transportarbeiders en het verbond van PTT-ambtenaren, aange sloten bij de CGT, hebben gisteravond aan gespoord tot „korte stakingen" uit solidari teit met de stakende mijnwerkers. Uit Va lenciennes wordt gemeld, dat 10 stakers door een rechtbank tot een maand en 5 stakers tot 25 dagen gevangenisstraf wer den veroordeeld wegens „onwettige han delingen". Een ons vlees extra Met ingang van heden geeft bon 336 Al gemeen (voorkomende op A-, B- en C- kaarten) recht op het kopen van 100 gram vlees. Deze bon blijft geldig tot 6 Novem ber 1948. Deze extra verstrekking is mogelijk dank zij de ruime aanvoer van slachtvee. Het woord is aan.... Shakespeare: Het is niet genoeg, de zwakke op te helpen; men moet hem daarna ook nog steunen. De vijf ministers vergaderen in het strengste geheim Communiqué vandaag of morgen Maandagmorgen is in het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Parijs de derde bijeenkomst van de consultatieve raad der West-Europese Alliantie geopend. De vijf ministers van Buitenlandse Zaken, die aan de besprekingen deelnemen zijn: Ernest Bevin (Engeland), Robert Schu man (Frankrijk). Paul Henri Spaak (Bel gië), D. U. Stikker (Nederland) en. Joseph Bech (Luxemburg). Een kalf uur sa de opening der confe rentie werd deze in besloten zitting voort gezet. De strengste geheimhouding zal worden betracht. Men verwacht geen communiqué voor het eftide der zitting, waarschijnlijk hedenavond of Woensdagochtend. De vijf ministers, die een hechte poli tieke, economische en militaire eenheid hopen te smeden, sterk genoeg om het Atlantische verdedigingsbondgenootschap met de Verenigde Staten en Canada moge lijk te maken, confereren in de „Salon de THorloge", de klokkenzaal. De Verenigde Staten en Canada zijn niet vertegenwoordigd op de zittingen, zelfs niet door waarnemers, ofschoon deze wel aanwezig zijn in de militaire commissies van de Westelijke Alliantie. Verschroeide aarde in Madioen. Bij hun terugtocht uit de plaatsen, die zij aan de republikeinse strijdkrachten moesten overgeven, vernielden de communistische opstandelingen wat zij konden. Zo zag het station van Mamoen er uit, toen Moeso's volgelingen de stad ontruimd hadden. Vanmorgen zijn in het koor van de Nieuwe Kerk te Amsterdam, dat als chapelle ardente is ingericht, de stoffelijke resten van 29 slachtoffers der „Nijmegen"-vliegramp opgebaard. Twee KLM-stewardessen brengen een laatste groet aan de omgekomenen. Maandagavond landde op Schiphol een Skymaster der KLM, welke de stoffelijke resten van 29 slachtoffers der verongelukte Constellation „Nijmegen" van Prestwick naar ons lnnd vervoerde. Het waren de stoffelijke overschotten van 8 leden der bemanning en 21 passagiers, namelijk die van gezagvoerder K. D. Parmentier, de te legrafist H. P. P. Hurts, de tweede telegra fist W. Bleuze, de boordwerktuigkundigen B. Timmer en J. J. Beukenkamp, dè ste wards J. C. Mink en H. J. v. Overbeek en de stewardess mej. Elsie Fey, alsmede die van de Nederlandse passagiers mevrouw K. Fuld-Warschauer, E. Fuld, W. M. Fuld, K. A. de Leeuw, A. en W. G. Philippo, E. Pinto en mevrouw R. E. Pinto-Hertzberger, generaal-majoor G. J. Sas, H. F. Tol en H. Veenendaal, directeur der KLM. Voorts vervoerde het toestel de stoffelijke resten van tien buitenlandse passagiers. De beide omgekomen Britse reserve-pilo ten van de „Nijmegen" -,C. J. O'Brien uit Ierland en H. W. W. Parks zullen respec tievelijk in Prestwick en Londen ter aarde worden besteld. In de. afgelopen nacht zijn de kisten overgebracht naar de Nieuwe Kerk te Am sterdam. De begrafenis van het stoffelijk overschot van de heren H. Veenendaal, K. D. Par mentier en A. Mc Inerney zal geschieden Woensdag om 12 uur op de begraafplaats Rhijnhof te- Oegstgeest, die van de heer en mevrouw E. Pinto-Hertzberger eveneens Woensdag om 11,30 uur op de Israëlitische Begraafplaats te Muiderberg. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van generaal-majoor G. J. Sas zal met militaire eer geschieden op Don derdag 28 October om 15 uur op de be graafplaats West er veld, die van de stof felijke overschotten van de heer en me vrouw en mej. Fuld Donderdag om 15 uur Vijf en een half jaar voor Hoofdclorpse NSB'er De Haarlemse kantonrechter belast met de behandeling van tribunaalzaken heeft vanmorgen advies gewezen in de zaak tegen de Hoofddorpse N.S.B.'er W. S., die in de oorlog een aantal hoge functies heeft be kleed bij de W.A., de Landstand en de Landwacht. Voorts was hij leider van de Rij- en Men-school in Hoofddorp en had hij artikelen geschreven, en radio-cause rieën gehouden in nationaal-socialistische geest. De derde kamer van het tribunaal had indertijd tot internering van zes-en- een-half jaar geadviseerd, waarvan drie jaar voorwaardelijk, doch op dit advies was het fiat executie geweigerd. De kanton rechter, mr. Goudsmit vond deze interne ring ook aanzienlijk te kort. Thans wordt geadviseerd tot vijf-en-een-half jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor-inti-r- nering en ontzetting uit de kiesrechten en het recht om bij de gewapende macht te dienen. op de Nieuwe Algemene- Begraafplaats te Naarden. De stoffelijke overschotten van de heren A. en W. H. Philippo worden Donderdag op de Hervormde Begraafplaats te Sassenheim ter aarde besteld na een rouwdienst in de Geref. Kerk, welke om 14 uur begint. Het stoffelijk overschot van de heer H. F. Tol zal Donderdag te Westerveld worden gecremeerd na aankomst van trein 12,39 uur. Het stoffelijk overschot van de heer J. Y. Beukenkamp wordt Donderdag te 14 uur op de begraafplaats Zorgvliet te Amsterdam ter aarde besteld, dat van de heer B. Tim mer Donderdag om 13 uur op de begraaf plaats bij de Hervormde kerk te Veen- huizen, dat van de heer W. Bleuze Donder dag om 14 uur op de begraafplaats Croos- wijk te Rotterdam; dat van de heer J. C. Mink Donderdag om 14,30 uur op Nieuw Eik en Duinen te 's Gravenhage; dat van de heer H. J. van Overbeek Donderdag 10 uur op de R.K. begraafplaats „Zuilen" bij Breda e'n dat van mejuffrouw E. A. Fey Donder dag 9,30 uur op de begraafplaats Kor vel te Tilburg. Militaire situatie steeds slechter aldus generaal Spoor De luitenant-generaal S. H. Spoor heeft heden verklaard, dat de militaire situatie op Java en Sumatra nog steeds slechter wordt. Hij deelde mede, dat in de week van 12 tot 19 October een record aantal van 228 incidenten met infiltranten was voorgeko men. Het betrof hier o.m. 158 aanvallen op niet-militaire doelen en het vermoor den van 48 Indonesische functionarissen. Generaal Spoor schatte, dat ongeveer 11.000 van de 20.000 republikeinen, die uit West- Java geëvacueerd waren, in dit gebied zijn teruggekeerd. Velen hadden automatische wapens en Nederlandse militairen hebben veel propa gandamateriaal bij hen aangetroffen. Het doel van de infiltranten is het doden van Nederlanders en zogenaamde Indonesische collaborateurs, voorts het verhinderen van de productie en het verwekken van zoveel mogelijk onrust onder de bevolking, zo zeide hij. PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot V/oensdagavond: Koude nacht met hier en daar nacht vorst. Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit richtingen tus sen West en Noord. Ook overdag vrij koud. 27 October: Zon op 7.25 uur, onder 17.22 uur Maan op 0.40 uur, onder 15.59 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1